11,2
12,5
13,2
14
**
16
16 +
*Р — мощность на гребном валу, кВт.
** Является в каждом случае предметом специального рассмотрения Регистром.
Примечания: 1. Если на судне установлены поршневые двигатели с числом цилиндров
менее четырех, коэффициент к должен быть увеличен на 7 %.
2. Для установок с поршневыми двигателями, оборудованных гидравлическими или
электромагнитными муфтами, коэффициент к может быть уменьшен на 5 %.
3. Для бортовых винтов судов без ледовых усилений и с ледовыми усилениями категорий
Ice1 и Iсе2 коэффициент к может быть уменьшен на 7 %.
Приложение 298
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент с
r/R
с

11,2
12,5
13,2
14
**
16
16 +
*Р — еспелі біліктегі қуат, кВт.
** әрбір жағдайда Кеме қатынасы тіркелімнің арнайы қарауына жатады.
Ескертпе: 1. егер кемеде төрттпен кем емес цилиндірімен поршенді қозғалтқыш кемеде орнатылса коэффициент к 7 % көбейтілуі тиіс.
2. гидравликалық немесе электромагнитті муфтамен жабдықталған поршенді қозғалтышпен орнату үшін коэффициент к 5 % азайтылуы мүмкін.
3. мұзды күшейтусіз кеменің борттық бұрандасы үшін және Ice1 және Iсе2 санатты мұзды көбейткіштерде коэффициент к 7 % азайтылуы мүмкін.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
298-қосымша
Коэффициент с
r/R
с

1/2 комплекта для одной крышки
Р
4
Клапаны цилиндра
1) Выпускные
клапаны вместе с
корпусами, седлами,
пружинами и другими
деталями для одного
цилиндра
1 комплект
1
комплект
Р
1
комплект
1
комплект
Р
2) Впускные клапаны
вместе с корпусами,
седлами, пружинами
и другими деталями
для одного цилиндра
1 комплект
Р
1 комплект —
3) Пусковой клапан
вместе с корпусом,
седлами, пружинами
и другими деталями
1
О
1 —
Р
4)
Предохранительный
(сигнальный) клапан
в сборе
1
О
1 —
Р
5) 5Форсунки
каждого типоразмера
вместе со всеми
деталями на каждый
двигатель
1 комплект 1/4
комплекта
О
1/2
комплекта
1/4
комплек-
та
Р
5
Подшипники шатуна
5.1 Шатунные
подшипники или
вкладыши каждого
типоразмера вместе
с болтами, гайками
и набором прокладок
для одного цилиндра
1 комплект
О
1 комплект
Р
2) Головные
(крейцкопфные)
подшипники или
вкладыши каждого
типоразмера вместе
с болтами, гайками
и прокладками для
одного цилиндра
1 комплект
О
1 комплект
Р
6
Поршни
1) Крейцкопфного
типа:
поршень каждого
типоразмера вместе
с поршневым штоком,
сальником, юбкой,
кольцами, шпильками
и гайками
1
О
1
2) Тронкового типа:
поршень каждого
типоразмера вместе
с юбкой, кольцами,
поршневым пальцем,
шатуном, шпильками
и гайками
То же
О
То же
Р
7
Поршневые кольца
для одного цилиндра
1 комплект
О
1 комплект
Р
8
Шарнирные или
телескопические
трубы охлаждения
поршней с
уплотнениями и
другими
принадлежностями
для одного цилиндра
То же
О
То же
Р
9
Лубрикатор
наибольшего размера
в сборе совместно с
приводом
1 —
О
10
Топливные насосы
1) Топливный насос
в сборе или (при
возможности замены
деталей в судовых
условиях) полный
комплект рабочих
деталей для одного
насоса (плунжер,
втулка, клапаны,
пружины и т.д.)
1
О
Р
2) Топливная труба
высокого давления
вместе с
соединениями
каждого типоразмера
1 -
О
-
-
116
Нагнетатели
продувочного
воздуха, включая
турбонагнетатели
11.1
Роторы, валы
роторов,
подшипники,
шестерни, сопловые
аппараты, детали
уплотнений,
всасывающие и
выпускные клапаны
(в зависимости от
типа нагнетателя)
1 комплект -
Р
-
-
1Для установки с несколькими однотипными двигателям и запасные части достаточно
комплектовать для одного двигателя. Под однотипными подразумеваются двигатели, у
которых одноименные запасные части взаимозаменяемы.
2Для встроенного в главный двигатель упорного подшипника — требования пункта 1
приложения 323 настоящих Правил.
3Необходимость других запасных частей, таких как шестерни, цепи привода
распределительного вала, должна решаться судовладельцем с учетом рекомендаций
фирм-изготовителей двигателей.
4Запасные части не обязательны для двигателей аварийного назначения.
5Для двигателей с одной или двумя форсунками в одном цилиндре — полное число
комплектных форсунок для двигателя. Для двигателей с тремя форсунками или более в
одном цилиндре — по две форсунки в сборе для каждого цилиндра, а для остального
числа форсунок двигателя — все детали, за исключением корпусов.
6На борту должны находиться устройства блокировки в случае повреждения
турбонагнетателя. Запасные части могут не предусматриваться в случае, если при
типовых испытаниях ДВС данного типа была продемонстрирована возможность работы без
одного нагнетателя при сохранении удовлетворительных маневренных характеристик.
Примечание. Для ДВС с электронными системами управления запасные части
комплектуются с учетом рекомендаций проектанта или изготовителя ДВС
Приложение 320
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Паровые турбины (главные и вспомогательные)
п/п
Запасные части
Количество запасных частей на
судах по районам плавания
Порядок
комплектования
неограниченный
ограниченный R1
1
Угольные кольца с пружинами
уплотнений каждого типоразмера
1 комплект
Р
2
Патроны, сетки и другие
съемные части масляных
фильтров специальной
конструкции каждого
типоразмера
1 комплект для одного фильтра
Р
Примечание: Если установка состоит их нескольких одинаковых турбин, рекомендованный
минимум принимается только для одной турбины.
Приложение 321
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Передачи и муфты главных механизмов 1,.2
п/п
Запасные части
Количество запасных частей на
судах по районам плавания
Порядок
комплектования
неограниченный
ограниченный R1
1
Вкладыши опорных подшипников
скольжения передач и муфт каждого
типоразмера

Бір қақпақ үшін 1/2 жиынтық
Р
4
Цилиндр клапандары
1) Бiр цилиндр үшiн тағы басқа бөлшектермен шығару клапандары корпустармен бiрге, ерлер, серiппелер
1 жиынтық
1 жиынтық
Р
1 жиынтық
1 жиынтық
Р
2) Бiр цилиндр үшiн тағы басқа бөлшектер, клапандар, корпустармен бiрге, ерлер, енгізілетін серiппелер
1 жиынтық
Р
1 жиынтық —
3) Тағы басқа бөлшектермен корпуспен бiрге ерлер, серiппелермен iске қосқыш клапандар
1
О
1 —
Р
4) Жиындағы (сигналдық ) сақтағыш клапандар
1
О
1 —
Р
5) 5 Әрбiр қозғалтқышқа барлық бөлшектермен әрбiр өлшемдi түрдiң форсункалары
1 жиынтық 1/4 жиынтық
О
1/2 жиынтық
1/4 жиынтық
Р
5
Шатунның подшипниктерi
5.1 Бiр цилиндр үшiн болттармен бiрге, гайколар және төсемдердiң жиынының бұлғақты подшипниктерi немесе әрбiр өлшемдi түрдiң алымдары
1 жиынтық
О
1 жиынтық
Р
2) Бiр цилиндр үшiн (крейцкопфты ) алдағы подшипниктер немесе әрбiр өлшемдi түрдiң салымдары болттармен бiрге гайколар және төсемдер
1 жиынтық
О
1 жиынтық
Р
6
Поршндер
1) Крейцкопф түр:
сальникпен, белдемшемен, сақиналармен, түйрегiштермен және гайкалармен бiрге әрбiр өлшемдi түрдiң пiскектi поршень штогi
1
О
1
2) Тронк түрi:
белдемшемен бiрге әрбiр өлшемдi түрдiң пiскегi, сақиналары, поршень саусағы, шатун, түйрегiштер және гайкалар
Оған қоса
О
оған қоса
Р
7
Бiр цилиндр үшiн поршень сақиналары
1 жиынтық
О
1 жиынтық
Р
8
Бiр цилиндр үшiн тағы басқа тиiстi тығыздаулары бар пiскектердiң сууын топсалы немесе телескопиялық тұрбалар
оған қоса
О
То же
Р
9
ерiксiз келтiруiмен бiрге жиындағы ең үлкен өлшемнiң лубрикаторы
1 —
О
10
Отынды сорғыштар
1) Жанармайы (плунжер, төлке, клапандар, серiппе және т.б.) бiр үрлегiш үшiн жиында (кеме шарттарындағы бөлшектердi алмастыруды мүмкiндiгiнiң жанында) немесе жұмыс бөлшектерiнің толық комплекті
1
О
Р
2) Әрбiр өлшемдi түрдiң қосуларымен бiрге биiк қысымның жанармай тұрбасы
1 -
О
-
-
116
бастырмалатқышта рды қоса үрлеу ауаның бастырмалатқышта ры
11.1
Роторлар, роторлардың валдары, бiлiгтер, подшипниктер, шестерня, тығыздауларды соплолы аппараттар және (бастырмалатқышт ың түрiне байланысты) шығару клапан сiңетiн бөлшектер
1 жиынтық -
Р
-
-
1 бірнеше біртипті қозғалтқыштарды орнату үшін және бір қозғалтқыш үшін қор бөлітерін жеткілікті жинақтау. бір аттас қор бөлігі бір бірімен ауыстырылатындар бір типті деп қозғалтқыш түсіндіріледі.
2 берік подшипниктің басты қозғалтқышында құрылған үшін осы Қағиданың 318-қосымшасының 1 тармағы талабы.
3 басқа да қорт бөліктерінің қажеттігі сондай ақ шестерналар, шистерналар дай тарату білігінің привод тізбегі қозғалтқышты әзірлеу фирмасы ұсынысымен кеме иесі шешу керек.
4 апатты белгіленген қоғалтқыштар үшін қор бөліктері міндетті емес.
5 бір цилиндрде бір немесе екі форсунокпен қозғалтқыштар үшін - қозғалтқыш үшін жиынтық форсуноктың толық саны. Бір цилиндрде үш форсунды немес одан да көп қозғалтқыштар үшін - әрбір цилиндр үшін жиынтықта екі форсунок бойынша. Ал қозғалтқыш форсуногының басқа саны – корпусты қоспағанда барлық бөлшектер.
6 Құбырды айдамалаудың бұзылған жағдайында бортта блоктау құрылғысы болуы тиіс.
Ескертпе. электронды басқару жүйесімен ДВС үшін қор бөліктерін жобалаушының немесе ДВС-ті әзірлеушінің ұсынысымен жинақталады
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
320-қосымша
Бу турбиналар (басты және қосымша)
№ р/п
Қосалқы бөлшектер
Жүзу айданы бойынша кемедегі қосалқы бөліктердің саны
Жиынтық реті
шектелмеген
шектелмегенR1
1
2
Әр үлгі өлшемнің нығыздау серіппесі бар көмірлі шеңберлер
Әр үлгі өлшемнің арнаулы құрылымының майлы фильтрінің шешілетін бөліктері мен торлары, оқтары
1 жиынтық
Бір фильтр үшін 1 жиынтық
Р
Р
Ескертпе: Егер қондырғы бірнеше біркелкі турбинадан тұратын болса, ұсынылып отырған ең аз көрсеткіш тек бір турбина үшін қабылданады.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
321-қосымша
Басты механизмдердің табыстауы мен муфталары 1,.2
№ р/п
Қосалқы бөлшектер
Жүзу айданы бойынша кемедегі қосалқы бөліктердің саны
Жиынтық реті
шектелмеген
шектелмеген R1
1
2
3
Тіреуіш мойынтіректердің қосымша беті табыстаудың сырғу және муфтасының әр үлгі өлшемі
Төсеме жиынтығы бар табыстаудың тіреуіш сегменті немесе төсеме жиынтығы бар әр үлгі өлшеу үшін тіреуіш шеңберлер
Әр үлгі өлшеу үшін оларды қолдану жағдайына мойынтіректер

1 комплект на 1 подшипник
О
2
Сегменты упорного подшипника
передачи с набором прокладок или
упорные кольца каждого типоразмера с
набором прокладок для одной стороны
подшипника
1 комплект
О
3
Подшипники качения каждого
типоразмера в случае их применения
То же
О
1Запасные части необходимы в случае возможной их замены экипажем в море.
2При применении нескольких однотипных муфт и передач запасные части требуются только для
одной передачи и муфты соответственно (под однотипными понимаются передачи и муфты, у
которых одноименные запасные части взаимозаменяемы).
Приложение 322
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Валопроводы, движители и средства активного управления судами
п/п
Запасные части
Количество запасных частей на
судах по районам плавания
Порядок
комплектования
неограниченный
ограниченный R1
1
Валопроводы
1) Упорный подшипник
валопровода:
Сегменты для стороны переднего
хода в случае применения
сегментных подшипников
1 комплект
О
Внутренняя и наружная обоймы с
роликами в случае применения
подшипников качения
То же
О
2) Соединительные болты с
гайками для фланцев или муфт
валопровода каждого
типоразмера
1 комплект соединения
Р
2
Движители
11) Съемные лопасти гребных
винтов с комплектом деталей
крепления (только для
ледоколов и судов с ледовыми
усилениями категорий Агс4 —
Агс5)
2 на каждый
винт
-
О
21) Лопасти ВРШ с комплектом
деталей крепления (только для
ледоколов и судов с ледовыми
усилениями категорий Агс4
Агс5)
То же
-
О
3) Запасные части для
механизмов и устройств ВРШ,
движительных колонок,
крыльчатых движителей и
обслуживающих систем, кроме
указанных в подпунктах 3) и 4)
приложения 320 настоящих
Правил
По
согласованию
с Регистром
судоходства
О
1Съемные лопасти необходимы в случае возможной их замены экипажем на плаву.
Приложение 323
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Вспомогательные механизмы
п/п
Запасные части
Количество запасных частей на
судах по районам плавания
Порядок
комплектования
неограниченный
ограниченный R1
1
Поршневые насосы
1) Клапаны с седлами и
пружинами каждого
типоразмера
1 комплект —
Р
2) Кольца поршневые
каждого типоразмера
То же 1 комплект
Р
2
Насосы центробежные
1)Подшипники каждого
типоразмера
1
Р
2) Уплотнения вала каждого
типоразмера
1
Р
3
Насосы ротационные
(винтовые, шестеренчатые,
кулачковые)
1) Подшипники каждого
типоразмера
1
Р
2) Уплотнения вала каждого
типоразмера
1
Р
4
Компрессоры
1) Клапаны всасывающие и
нагнетательные каждого
типоразмера для одного
компрессора
1/2 комплекта
Р
2) Кольца поршневые
каждого типоразмера для
одного поршня
1 комплект
Р
Приложение 324
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Судовые устройства и палубные механизмы
п/п
Запасные части
Количество запасных частей на
судах по районам плавания
Порядок
комплектования
неограниченный
ограниченный R1
1
2'
3'
4
5
Рулевые гидравлические машины
Уплотнения плунжеров
цилиндров, кольца
уплотнительные к насосам
каждого типоразмера
Пружины клапанов каждого
типоразмера
Клапаны предохранительные и
невозвратные каждого
типоразмера
Подшипники качения
Специальные соединения
трубопроводов на рулевой
машине
1 комплект
1
1 —
1 комплект для одного насоса
1 комплект
О
О
О
О
О
1Перечень запасных частей по пунктам 2 и 3 устанавливается по согласованию с
Регистром судоходства.
Приложение 325
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Паровые котлы, котлы с органическими теплоносителями, сосуды
под давлением и теплообменные аппараты
п/п
Запасные части
Количество запасных частей на судах
по районам плавания
Порядок
комплектования
неограниченный
ограниченный R1
1
Паровые котлы (главные и
вспомогательные
ответственного назначения),
котлы с органическими
теплоносителями

1 мойынтірекке 1 жиынтық
1 жиынтық
сол
О
О
О
1 Экипажбен алмастыруға келетін қосымша бөлшектер.
2 Бір үлгілі муфта мен табыстауды қолданған кезде қосалқы бөлшектер бір муфта мен табыстауға керек (бір үлгілі табыстау мен муфта дегеніміз бірдей алмастырылатын қосалқы бөлшектер).
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
322-қосымша
Білік сымдар, қозғалғыштар және кемелерді белсенді түрде басқару құралдары
р/п
Қосалқы бөлшектер
Жүзу айданы бойынша кемедегі қосалқы бөліктердің саны
Жиынтық реті
шектелмеген
Шектелген R1
1
Вал сымдар
1) валсымының тіреуіш мойын тірегі:
Сегментті мойын тіректерді қолданған кезде алдыңғы кіріс үшін сегмент
1 жиынтық
О
Домалау мойын тіректерін роликпен қолданған кездегі ішкі және сыртқы оқ тізер
Сол
О
2) Әр үлгі өлшемі үшін валсымының муфты немесе фланц үшін біріктіретін гайкалары бар болт
Біріктіру жиынтығы 1
Р
2
Қозғалтқыштар
11) Бекіту бөлшектерінің жиынтығы бар еспелі болттардың алмалы күрекшелері (Агс4 — Агс9 дәрежелі мұз күшейгіш кемелр және мұз жарғыш кемелер үшін)
әр бұрандаға 2—
О
21) Нығыздау бөлшектері бар жиынтықты ВРШ күрекшелері (гс4 — Агс9 дәрежелі мұз күшейгіш кемелр және мұз жарғыш кемелер үшін)
сол -
О
3) ВРШ қондырғылары мен механизмдері үшін қосалқы бөлшектер, қозғалмалы бағандар, қанатты қозғалтқыштар және қызмет ететін жүйе үшін, 182 кестедегі 3) және 4) тарауларынан басқа
Кеме қатынасы тіркелімімен келісім арқылы —
О
1 Алмастырылатын күрекшелер жүзу кезінде экипажға ауыстыруға мүмкіндік болса жақсы.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
323-қосымша
Қосымша механизмдер
р/п
Қосалқы бөлшектер
Жүзу айданы бойынша кемедегі қосалқы бөліктердің саны
Жиынтық реті
шектелмеген
шектелген R1
1
Поршнды сорғыштар
1) Әр үлгі өлшемнің серіппелері мен седласының клапаны
1 жиынтық —
Р
2) Әр үлгі өлшемнің поршенді шеңбері
сол 1 жиынтық
Р
2
Центрден тепкіш сорғыштар
Әр үлгі өлшемнің мойынтіректері
1
Р
2) Әр үлгі өлшемнің нығыздалға валы
1
Р
3
Алмастырылатын сорғыштар (бұрандалы, алтылы, жұдырықты)
1) Әр үлгі өлшемнің мойын тіректері
1
Р
2) Әр үлгі өлшемнің нығыздалға валы
1
Р
4
Компрессорлар
1) 1 компрессор үшін соратын ж2не магниттелген әр үлгі өлшеу сорғышы
1/2 жиынтық
Р
2) бір поршен үшін әр үлгі өлшемнің поршенді шеңбері
1 жиынтық
Р
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
324-қосымша
Кеме қондырғылары және палубалы механизмдері
№ р/п
Қосалқы бөлшектер
Жүзу айданы бойынша кемедегі қосалқы бөліктердің саны
Жиынтық реті
шектелмеген
шектелген R1
1
2'
3'
4
5
Рульді гидравликалық машиналар Әр үлгі өлшеу сорғышына әр үлгі өлшеу клапонының серіппесінің цилиндр, шеңбер пунжерінің нығыздалуы
Әр үлгі өлшемнің кері қайтпайын және сақтандырғыш клапандары
Домалау мойынтіректері
Рульді машинада құбырлардың арнаулы біріктірілуі
1 жиынтық
1 —
Бір сорғы үшін 1 жиынтық
1 жиынтық
О
О
О
О
О
12 және 3-тармақ бойынша қосалқы бөлшектердің саны Кеме қатынасы тіркелімімен орнатылады.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
325-қосымша
Бу қазандар, органикалық жылу тасығышы бар қазандар, қысымдағы ыдыстар және жылу алмастырғыш аппараттар
р/п
Қосалқы бөліктер1
Жүзу айданы бойынша кемедегі қосалқы бөліктердің саны
Жинақтама реті
шектелмеген
шектелген
1
Булы қазандар (жауапты тағайындалған басты және қосалқы), органикалық жылу тасығышы бар қазандар

1) Пружины
предохранительных клапанов
1 на каждый котел
0
2) Стекла водоуказателей в
сборе
То же
О
31) Форсунки топливные в
сборе каждого типоразмера
— " —
О
41) Распылители с шайбами к
топливным форсункам
— " —
О
5) Заглушки для труб
каждого диаметра, включая
пароперегреватели
Для 4 % труб
(но не более 20 шт.)
О
6) Манометр котельный
каждого типоразмера
1 комплект
котельной установки
О
7) Прокладки специальные
металлические для арматуры
пароперегревателей и
экономайзеров
1 комплект
для одного котла
Р
8) Прокладки для лазов и
горловин каждого
типоразмера
1 комплект
Р
2
Сосуды под давлением и
теплообменные аппараты
1) Стекла указателей уровня
среды каждого типоразмера
1
Р
2) Прокладки и уплотнения
специальные для крышек,
лазов, горловин и арматуры
каждого типоразмера
1 комплект для одного
теплообменного аппарата
(сосуда под давлением)
Р
3) Заглушки для трубок
теплообменных аппаратов
Для 5 % трубок
О
1Для котлов, имеющих автоматизированные топочные агрегаты, перечень запасных частей
по подпунктам 3 и 4 устанавливается по согласованию с Регистром судоходства.
Приложение 326
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Газотурбинные установки (главные и вспомогательные)
п/п
Запасные части1
Количество запасных частей на судах по
районам плавания
Порядок
комплектования
неограниченный
ограниченный R1
1
2
3
4
5
6
Жаровые трубы
Рабочие форсунки
Пусковые форсунки
Блоки зажигания в
сборе
Плазменные
воспламенители или
свечи
Запасные части к
форсункам
1 комплект на 1 двигатель
То же
— " —
— " —
— " —
1 комплект на каждую форсунку
О
О
О
О
О
О
1Дополнительные запасные части, а также сменные узлы (навешенные на ГТД механизмы),
срок службы которых меньше срока службы ГТД до заводского ремонта, поставляются
изготовителем ГТД по согласованию с Регистром судоходства.
Приложение 327
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Виды испытаний, типы соединений, режимы сварки и
термообработки в зависимости от класса трубопровода
Проводимая среда
Класс I
(р > р2 или t > t2)
Класс II
Класс III
(р< р1 или t < t1)
Токсичные или
агрессивные
коррозионные среды
Без специальных мер предос
торожности
При наличии
специальных мер
предосторожности1,2
-
Воспламеняющиеся
среды, подогретые до
температуры выше
температуры вспышки
или с температурой
вспышки ниже 60 оС3,
сжиженные газы
Без специальных мер предос
торожности
При наличии
специальных мер
предосторожности1
-
Пар4
р>1,6 или t >300
Любое сочетание
давления/температуры
кроме значений,
указанных для
классов I и III
р<0,7 и t <170
Органические
теплоносители4
р>1,6 или t >300
Любое сочетание
давления/температуры
кроме значений,
указанных для
классов I и III
р<0,7 и t <150
Топливо, смазочное
масло, масло для
гидравлических систем4
р>1,6 или t >300
Любое сочетание
давления/температуры
кроме значений,
указанных для
классов I и III
р<0,7 и t <60

1) Қауіпсіздік қақпақшасының серіппесі
Әр қазанға 1
0
2) Жиынтығында су көрсететін шынылар
сол
О
31) Әр типті өлшеу жиынтығының отынды форсункасы
— " —
О
41) Отынды форсункаға шайбалары бар тозаңдатқыштар
— " —
О
5) Бу жылытқышты қосқанда әр диаметрлі құбырдың тығыны
4 % құбырлар үшін
(20 данадан көп емес)
О
6) Әр типті өлшеудің қазандық манометрі
қазандық қондырғы үшін 1 жиынтық
О
7) Экономайзерлер мен бу жылытқышты арматура үшін арнаулы металды төсеме
қазандық қондырғы үшін 1 жиынтық
Р
8) Әр үлгі өлшеу үшін қылта және лаздар үшін төсемелер
1 жиынтық
Р
2
Қысым ыдыстары және жылу ауыстырғыш аппараттар
1) Әр үлгі өлшеу ортасының деңгейінің шыны бағыттағышы
1
Р
2) Әр үлгі өлшеу арматурасының және қылтасының, лазының, қақпақтар үшін арнаулы нықтаулар мен төсемелер
Жылу ауыстырғыш аппарат үшін 1 жиынтық (қысым астындағы ыдыс)
Р
3) Жылу ауыстырғыш түтікшелер аппараттары үшін тығыны
5 % құбыр үшін
О
1Автоматталған жағатын агрегаты бар қазандар үшін 3 және 4 тармақ бойынша қосалқы бөлшектердің саны Кеме қатынасы тіркелімімен орнатылады.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
326-қосымша
Газ турбиналы қондырғылар (басты және қосалқы)
№ р/п
Қосалқы бөліктер1
Жүзу айданы бойынша кемедегі қосалқы бөліктердің саны
Жинақтама реті
шектелмеген
шектелген R1
1
2
3
4
5
6
Қызу трубиналар
Істейтін форсункалар
Іске қосылатын форсункалар
Жиынтықтағы жағу блогы
Плазмалық жанатын немесе шамдар
Форсункаларға қосалқы бөліктер
1 қозғалтқышқа 1 жиынтық
сол
— " —
— " —
— " —
Әр форсункаға 1 жиынтық
О
О
О
О
О
О
1 Қосымша қосалқы бөліктер, сонымен қатар ауыстырмалы түйіндер (ГТД ілінген механизмдер), ГТД қызмет мерзімінен қызмет мерзімі төмен, Кеме қатынасы тіркелімімен келісімнен кейін ГДТ дайындаушысымен әкелінеді.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
327-қосымша
Құбырлардың сыныбына байланысты сынау түрлері, жалғау типтері, дәнекерлеу режимдері және термоөңдеулер
Жүргізетін орта
I сыныб
(р > р2 или t > t 2)
II сыныб
III сыныб
(р< р1 немесе t < t1)
Уытты немесе агрессиялық коррозиялық орта
Сақтандырушылықтың арнайы өлшемісіз
Сақтандырушылықтың арнайы шарасы барында 1,2
-
Толықтырылатын орта,
Тұтану температурасынан жоғары температурада жылытылған немесе 60 0С3төмен тұтану температурасымен төмендетілген газ
Сақтандырушылықтың арнайы өлшемісіз
Сақтандырушылықтың арнайы шарасы бар кезде 1
-
Бу4
р>1,6 немесе t >300
қысымның /температураның, І және ІІІ сынып үшін көрсетілген кез келген байланысы
р
0,7 және t
170
Органикалық жылу тасығыштар4
р>1,6 немесе t >300
қысымның /температураның, І және ІІІ сынып үшін көрсетілген кез келген байланысы
р
0,7 және t
150
Гидравиликалық жүйе үшін отын, майлау майы4
р>1,6 немесе t >300
қысымның /температураның, І және ІІІ сынып үшін көрсетілген кез келген байланысы
р
0,7 және t
60

Прочие среды4,5,6
р>4 или t >300
Любое сочетание
давления/температуры
кроме значений,
указанных для
классов I и III
р<1,6 и t <200
1Меры предосторожности, направленные на уменьшение возможных утечек и ограничение
последствий утечек путем надлежащей прокладки трубопроводов, использования
специальных каналов, защитных кожухов, экранирования и т.п., являются в каждом
случае предметом специального рассмотрения Регистром судоходства.
2Класс II не применяется для токсичных сред.
3Грузовые трубопроводы имеют класс III.
4р — расчетное давление, МПа; t — расчетная температура оС.
5Включая воду, воздух, газы, невоспламеняющиеся гидравлические жидкости.
6Безнапорные трубопроводы (сточные, переливные, воздушные, газовыпускные и отводные
от предохранительных клапанов) независимо от температуры имеют класс III.
Приложение 328
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Класс трубопровода
Приложение 329
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Допустимая скорость потока
Материал трубопровода
Допустимая скорость потока, м/с
Сталь, в том числе оцинкованная, чугун с шаровидным
графитом
Медь
Алюминиевая латунь
Медно-никелевые сплавы:
CuNi 5 Fe
CuNi 10 Fe
CuNi 30 Fe
Титановые сплавы
2,5
0,9
2,0
2,0
2,5
3,5
10,0
Примечания: 1. Для трубопроводов диаметром более 50 мм с фасонными элементами,
имеющими радиусы скругления в местах сопряжений с магистралью 0,15 диаметра последней
и более, гнутыми обводами радиусом погиба более 2,5 наружных диаметров, без сварных
поворотов и дроссельных диафрагм, скорости потока могут быть на 30 % выше указанных в
таблице.
2. В системах орошения, водяных завес, спринклерной, балластной, креновой,
дифферентной допустимые скорости потока независимо от конструктивно-технологического
исполнения применяемых элементов трубопроводов могут быть на 30 % выше указанных в
приложение.
3. В системах с титановыми трубами и арматурой из других материалов при определении
допустимых скоростей определяющими являются элементы, изготовленные из других
материалов, а допустимые скорости являются в каждом случае предметом специального
рассмотрения Регистром судоходства.
Приложение 330
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Материалы протектора
Сочетание металлов
Материал,
подверженный
коррозии
Материал
протектора
Углеродистая,
низколегированная
сталь, чугун
Медь, латунь, бронза,
медно-никелевые сплавы,
коррозионно- стойкая
сталь, титановые сплавы
Углеродистая,
низколегированная
сталь, чугун
Цинковый сплав
Медь, латунь,
бронза,
медно-никелевые
сплавы
Коррозионно- стойкая
сталь аустенитного
класса, титановые сплавы
Медь, латунь,
бронза, медно-
никелевые сплавы
Углеродистая сталь
Медь, латунь
Коррозионно-стойкая
сталь, не являющаяся
аустенитной
Медь, латунь
Углеродистая сталь
Бронза,
медно-никелевые
сплавы
Коррозионно-стойкая
сталь, не являющаяся
аустенитной
Возможна коррозия
любого указанного
материала
Углеродистая сталь
Коррозионно-
стойкая сталь
Титановый сплав
Коррозионно-
стойкая сталь
Углеродистая сталь
Коррозионно-
стойкая сталь
аусте нитного
класса, титановые
сплавы
Коррозионно-стойкая
сталь, не являющаяся
аустенитной
Возможна коррозия
любого указанного
материала
Углеродистая сталь
Латунь
Бронза, медь,
медно-никелевые сплавы
Латунь
Углеродистая сталь
Приложение 331
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина стенок и укрепляющих элементов для стандартных
воздушных труб высотой 760 мм
Диаметр трубы
номинальный, мм
Толщина трубы
минимальная, мм
Максимальная площадь
проекции закрытия, см
Высота
кницы, мм
50 А
6,0

Басқа да орта 4,5,6
р>4 немесе t >300
қысымның /температураның, І және ІІІ сынып үшін көрсетілген кез келген байланысы
р
1,6 және t
200
1 ағынды азайту мүмкіндігіне бағытталған және тиісті құбырларды төсеу арқылы ағынның зардабын шектеу арнайы каналдарды қолдану, қорғау бүркенішін, экрандауын және т.б. сақтандыру шаралары әрбір жағдайда Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауына жатады.
2 II сынып уытты орта үшін қолданылмайды.
3 жүк құбырларынжа III сыныпты құбырлар болады.
р — есепті қысым, МПа; t — есепті температура ҮС.
5 су, ауа, газдарды қоса тұтанбайтын гидравликалық сұйықтық
6 Арынсыз құбырларда температурасға тәуелсіз (ағынды, құю, ауа, газ шығаратын және сақтандырушы клапанынан бұрып жібертін) ІІІ сынып болады
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
328-қосымша
Құбыр сыныптары
Теңіз кемелерінің салу
және жасау қағидасына
329-қосымша
Ағынның рұқсат етілген мәні
Құбыр материалы
Ағынның рұқсатт етілетін жылдамдығы, м/с
Болат сонмен қатар мырышпен қапталған, шарлы графитпен шойын
Мыс
Алюминді жез
Мыс-никелді ерітінді
CuNi 5 Fe
CuNi 10 Fe
CuNi 30 Fe
Титан ерітіндісі
2,5
0,9
2,0
2,0
2,5
3,5
10,0
Ескерту: 1. Жел суландыру жүйесінде сулы бүркеу, спринкерлі, балластты, кренді ақаулы рұқсат етілетін ағын жылдамдығына тәуелсіз конструкциялық –технологиялық орындалуынан қосымшада көрсетілгеннен 30 % жоғары құбырлардың элементі қолданылады.
2. Титанды құбыр жүйесінде және арматуралы екі маатериал рұқсат етілетін жылдамдықты анықтау кезінде басқа мтериалдан әзірленген элемент болып табылады ал рұқсат етілетін жылдамдық әрбір жағдайда Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауы болып табылады.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
330-қосымша
Протектор материалдары
Метал байланысы
Коррозияға ұшырау материалы
Қорғаушы материал
Көміртекті, төмен қоспаланған болат, шойын
мыс, жез, қола, мыс-никелді ерітінді, коррозияға- берік болат, титанды ерітінді
Көміртекті, төмен қоспаланған болат, шойын
Қалайыдан ерітінді
мыс, жез, қола, мыс-никелді ерітінді
Коррозияға берік болат аустенитті сынып, титанды ерітінді
Мыс, жез, қола, мыс- никелді ерітінді
Көмір қышқыл болат
Медь, латунь
Аустенитті болып табылмайтын коррозияға берік болат
Мыс, жез
Көміртекті болат
Қола, мыс-никелді ерітінді
Аустенитті болып табылмайтын коррозияға берік болат
Кез келген көрсетілген материалға мүмкін коррозия
Көміртекті болат
Коррозияға берік болат
Титановый сплав
Коррозияға берік болат
Көміртекті болат
Аустенитті сыныпты коррозияға берік болат
Аустенитті болып табылмайтын коррозияға берік болат
Кез келген көрсетілген материалға мүмкін коррозия
Көміртекті болат
Жез
Қола, мыс мыс-никелді ерітінді
Жез
Көміртекті болат
Теңіз кемелерінің салу
және жасау қағидасына
331-қосымша
Биіктігі 760 мм стандартты ауа құбыры үшін қабырға және бекітетін элементтің қалыңдығы
Номиналды құбыр диаметрі мм
Ең аз құбыр қалыңдығы, мм
Жабу жобасының ең көп алаңы, см
Книц биіктігі, мм
50А
6,0

2000
350 А
8,5
2700
400 А
8,5
3300
500 А
8,5
4000
1Для труб другой высоты должны применяться требования подпунка 5) пункта 3013
настоящих Правил.
Приложение 333
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Термообработка трубы после гибки
Сталь
Термообработка и температура, оС
Углеродистая и углеродисто- марганцевая
Нормализация,
880 — 940
Углеродистомолибденовая 0,3 Мо
Нормализация,
900 — 940
Хромомолибденовая
Нормализация,
900 — 960
1 Сг — 0,5 Мо
Отпуск,
640 — 720
Хромомолибденовая
Нормализация,
900 — 960
2,25 Сг — 1 Мо
Отпуск,
650 — 780
Хромомолибденованадиевая
Нормализация,
930 — 980
0,5 Сг — 0,5 Мо — 0,25V
Отпуск,
670 — 720
Приложение 334
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Прибавка с на коррозию для стальных труб
Рабочая среда, назначение трубопровода
с, мм
Перегретый пар
Насыщенный пар
Змеевики для подогрева воды и нефтепродуктов в цистернах и
грузовых танках
Питательная вода в открытых системах
То же, в закрытых системах
Продувание котлов
Сжатый воздух
Гидросистемы (масляные)
Смазочное масло
Топливо
Грузовые трубопроводы
Сжиженный газ
Трубопроводы холодильного агента
Пресная вода
Морская вода
0,3
0,8
2,0
1,5
0,5
1,5
1,0
0,3
0,3
1,0
2,0
0,3
0,3
0,8
3,0
Примечания: 1. Коррозионная прибавка может быть снижена по согласованию с
Регистром судоходства для труб, защищенных от коррозии нанесением специальных
покрытий, облицовок и т. п.
2. Если применяются трубы из стали с достаточной коррозионной стойкостью, прибавка
на коррозию может быть уменьшена до нуля.
3. Для труб, проходящих в цистернах и на открытых палубах, табличные значения
должны быть увеличены на прибавку от влияния наружной среды, которая принимается
для соответствующей среды по данным настоящего приложения.
Приложение 335
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Прибавка с на коррозию для труб из цветных металлов и сплавов
Материал труб
с, мм
Медь, латунь, медно-оловянистые и подобные сплавы, за
исключением содержащих свинец
Медно-никелевые сплавы (с содержанием никеля > 10 %)
0,8
0,5
Примечание. Если применяются трубы из специальных сплавов с достаточной
коррозионной стойкостью, прибавка на коррозию может быть уменьшена до нуля.
Приложение 336
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение расчетного давления для топливных систем
Рабочее давление Р, МПа
Рабочая температура Т, оС
не более 60
более 60
Не более 0,7
Более 0,7
0,3МПа или Рmax
(большее из двух)
Рmax
0,3 МПа или Рmax
(большее из двух)

2000
350А
8,5
2700
400А
8,5
3300
500А
8,5
4000
1басқа биіктіктегі құбырлар үшін осы Қағиданың 3013 тармағы 5) тармақшасы талабы қолданылады
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
333-қосымша
Майыстырудан кейін құбырды термоөңдеу
Болат
Термоөңдеу және температура, 0С
Көміртекті және көміртекті марганец
Қалыпқа келтіру,
880 — 940
Көміртекті молибденді 0,3 Мо
Қалыпқа келтіру,
900 — 940
Хромомолибденді
Қалыпқа келтіру,
900 — 960
1 Сг — 0,5 Мо
Шығару,
640 — 720
Хромомолибденді
Қалыпқа келтіру,
900 — 960
2,25 Сг — 1 Мо
Шығару,
650 — 780
Хромомолибденванадиенді
Қалыпқа келтіру,
930 — 980
0,5 Сг — 0,5 Мо — 0,25V
Шығару,
670 — 720
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
334-қосымша
Болат құбырлар үшін коррозияға тексеру с
Құбырды белгілеу, жұмыс ортасы
с, мм
Перегретый бу
Қанған бу
Суды жылыту және цистерналардағы мұнай өнімдері және жүк танкілері үшін змеевиктер
Ашық жүйелердегі нәрлі су
Сондай жабық жүйелерде
Қазандарды әрлеп тазарту
Қысылған ауа
Гидрожүйелер (майлы)
Майлайтын май
Отын
Грузовжүк құбырлары
Сұйытылған газ
Тоңазытқыш агентіне құбырлар
Тұсщы су
Теңіз суы
0,3
0,8
2,0
1,5
0,5
1,5
1,0
0,3
0,3
1,0
2,0
0,3
0,3
0,8
3,0
Ескертпе: 1. Арнайы жабуларда жағумен коррозиядан сақталған құбырлар үшін Кеме қатынасы тіркелімінің келісімімен коррозиялық түзету азайтылуы мүмкін қаптауларда және т.б
2. егер болаттан жасалған құбырлар жеткілікті коррозиялық төзімділікпен қолданылса коррозияға түзету нөлге дейін азайтылуы мүмкін.
3. цистерна және ашық палубалар арқылы өтетін құбырлар үшін
Осы қосымша бойынша сәйкес келетін орта үшін қолданылатын кестелік мәні түзетуге сыртқы ортаның әсерінен түзетуге көбейтілуі мүмкін
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
335-қосымша
Түрлі түсті металдан және қорытпадан жасалған құбырлар үшін с коррозияға түзету
Құбыр материалы
с, мм
Мыс, жез, мыс-қалайлы және осы тәрізді қорытпалар қорғасыны барын қоспағанда
Мыс-никель қорытпасы (никель құрамы
10 %)
0,8
0,5
Ескерту. Егер жеткілікті коррозиялық беріктілігімен арнайы қорыптадан құбырлар қолданылса коррозияға түзету нөлге дейін азайтылуы мүмкін.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
336-қосымша
Отын жүйесі үшін есепті қысымын анықтау
Жұмыс қысымы Р, МПа
Жұмыс температурасы Т, 0С
60 көп емес
60 көбірек
0,7 көп емес
0,7 көбірек
0,3МПа немесе Рmax
(екіден көп)
Рmax
0,3 МПа немесе Рmax (екіден көп)

2. Указанные в настоящем приложении значения не требуют увеличения толщины на
минусовый допуск при изготовлении и на утонение при гибке трубы.
3. Минимальная толщина стенок труб диаметром более 450 мм должна выбираться в
соответствии с согласованными Регистром судоходства стандартами, при этом ее величина
не должна приниматься менее, чем указано для труб диаметром 450 мм.
4. Минимальные внутренние диаметры осушительных, измерительных, воздушных и
переливных труб должны приниматься согласно пунктов 3238, 3540, 3555 и 3566 настоящих
Правил, соответственно.
5. Для труб, защищенных от коррозии нанесением специальных покрытий, облицовок и т.
п., минимальная толщина стенок труб, перечисленных в графах 3, 4 и 5, может быть
снижена на величину, не превышающую 1 мм.
6. Указанные в графах 3 и 5 толщины для измерительных труб относятся к участкам труб,
расположенным вне цистерн, для которых эти трубы предназначены.
7. Для труб с резьбовыми соединениями толщина стенки указана для минимальной толщины
в нарезанной части трубы.
8. Указанные в графах 6 и 7 толщины применяются для труб, оцинкованных изнутри.
9. Минимальные толщины стенок осушительных и балластных трубопроводов, проходящих
через грузовые танки, а также толщины стенок грузовых трубопроводов являются в каждом
случае предметом специального рассмотрения Регистром судоходства.
10. Таблица не распространяется на трубы для газовыпускной системы.
11. Для углекислотой системы низкого давления толщина стенок труб от резервуара до
выпускных сопел должна приниматься по графе 7 настоящего приложения.
12. Толщина стенок труб от шпигатов и сточных труб должна быть не менее требуемой
параграфом 2 главы 260 настоящих Правил.
Приложение 339
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Соединения фланцев и труб
Приложение 340
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Класс трубопровода
Класс
трубопровода
Токсичные,
коррозионно-активные
и горючие среды,
сжиженный газ3
Топливо,
смазочное масло,
горючее
гидравлическое
масло
Пар
Прочие среды 1
I
II
III
А, В5
А, В, С
-
А, В
А, В, С
А, В, С
А, В2'5
А, В, С, D4
А, В, С, D
А, В
А, В, С, D4,
Е4,6
А, В, С, D,
Е6
1Включая воду, воздух, газы, негорючее гидравлическое масло.
2При расчетной температуре более 400оС — только тип А.
3При расчетном давлении более 1 МПа — только тип А.
4Типы С3, D и Е (приложение 340 настоящих Правил) не должны применяться при
расчетной температуре более 250оС.
5Тип В — только для труб с наружным диаметром 154,4 мм и менее.
6Для типа Е технология отбортовки должна быть одобрена Регистром.
Приложение 341
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Примеры механических соединений
Штуцерно-ниппельные
Припайные и приварные
Обжимные
С обжимными кольцами
Прессовые
С врезными кольцами
С развальцовкой
Муфтовые
Со стопорными кольцами
С установочными канавками
Скользящие
Приложение 342
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Применение механических соединений в зависимости от назначения
трубопровода

2. Осы қосымашада көрсетілген мән әзірлеу кезінде минусты рұқсаттама да және иілгіш құбыр кезінде батуда қалыңдықты ұлғайту талап етілмейді.
3. Диаметрі 450 мм көбірек құбыр қабырғасы ең аза қалыңдығы Кеме қатынасы тіркелімімен келісілгенге сәйкес таңдалуы тиіс сонымен қатар 450 мм құбыр диаметрі үшін көрсетілгеннен оның шамасы аз қабылданбауы тиіс.
4. Құрғату, өлшеу, ауа және құю құбырдың ең аз ішкі диаметрі осы Қағиданың 3238, 3540, 3555 және 3566-тармақтарына сәйкес қабылдануы тиіс
5. Коррозиядан қорғалған арнайы жабу, облицовка және т.б. жағылған құбыр үшін 3,4 және 5 бағанда көрсетілген құбыр қабырғасының ең аз қалыңдығы 1 мм аспайтын шамаға азайтылуы мүмкін
6. 3 және 5 бағанда көрсетілген цистернадан тыс орналасқан құбыр участкісіне жататын өлшеу құбыры үшін осы құбырларға арналған
7. Өрнек тәріздес байланыстары бар құбырлар үшін қабырғаның қалыңдығы құбырдың қиылған бөлігінің ең аз қалыңдығы үшін көрсетілген.
8. 6 және 7 бағанда көрсетілген ішінен мырышпен қапталған құбырлар үшін қалыңдық қолданылады
9. жүк танкілері арқылы өтетін құрғату және балластты құбырлардың қабырғасының ең аз қалыңдығы сондай ақ жүкті құбырлардың қабырға қалыңдығы әрбір жағдайда Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауына жатады.
10. кестеде көрсетілгендер газ шығаратын жүйеге таралмайды.
11. төмен қысымды көміртекті жүйе үшін құбырдың қабырға қалыңдығы резервуардан шығарылатын сопелге дейін оы қосымашаның 7-баған бойынша қабылданады
12. құбырдың қабырға қалыңдығы шпигаттан және ағынды құбырлар 4.3.2. талабынан кем болмауы тиіс.
13. жүк танкасы арқылы өтетін балластты және ауа құбырларының қабырға қалыңдығы осы Қағиданың 260-тарауының 2-параграфының талабыана жауап беруі тиіс
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
339-қосымша
Фланеітерді және құбырларды жалғау
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
340-қосымша
Құбыр сыныптары
Құбыр сыныбы
Улы, коррозиялық-белсенді және жанғыш орта, төмендетілген газ3
Отын майлау майы, жанатын гидравликалық май
Бу
Басқада орта 1
I
II
III
А, В5
А, В, С
-
А, В
А, В, С
А, В, С
А, В 2'5
А, В, С, D4
А, В, С, D
А, В
А, В, С, D4,
Е4,6
А, В, С, D,
Е6
1 су, ауа, газ жанбайтын гидравликалық майды қосқанда
2 400 0С көбірек есепті температура кезінде— тек А типі.
3 1 МПа көбірек есепті қысым кезінде— тек А типі.
4 Типтер С3, D және Е 250 ҮС (осы Қағиданың 340-қосымшасы) көбірек есепті температурада қолданылмайды
В типі — сыртқы диаметрі 154,4 мм және азырақ құбырлар үшін
Е типі үшін жиектеу технологиясы Кеме қатынасы тіркелімімен мақұлдануы тиіс
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
341-қосымша
Механикалық бекітуге мысал
Штуцерлі-ниппельді
Дәнекерлеу және пісірілген
Қыспақты
Қыспақты сақинамен
Престелген
Бұранда сақинамен
Развальцовка
Муфталы
Тоқтату сақинасымен
Орнату жырашығымен
Тайғанайтын
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
342-қосымша
Құбырларды белгілеу тәуелділігінде механикалық бекітулерді қолдану

Сноска. Приложение 344 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 16.07.2025 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Проводимая среда
Расположение
Системы
трубопроводов
А
В
С
D
Е
F
G
Н
I
J
К
1
Жидкие грузы с
температурой
вспышки <60 oС
Грузовая
У1
О
О10
О
У12
Мойки танков
сырой нефтью
У1
О
О10
О
У12
Газоотводная
О
О10
О
+
2
Инертный газ
Трубопровод от
гидрозатвора
О1
О1
О1
О1
О1
О
Трубопровод от
очистителя
О1
О1
О1
О1
О
Главная
магистраль
О
О
У1
О
У16
Распредели-
тельные
трубопроводы
У1
О
О10
О
У12
3
Воспламеняющиеся
жидкости с
температурой
вспышки >60 oС
Грузовая
+
+
У1
+
+
-3
О
О
О
У1
Топливная
+
+
У1
+
+
-3
О
О
У1
У1
Масляная
+
+
У1
+
+
О
О
У1
У1
Гидравлические
+
+
У1
+
+
О
О
О
О
У1
У1
4
Забортная вода
Осушительная
У17
У17
У1
+
+
О
О
О
У1
Дренажные
трубопроводы
внутренних
помещений
У14
У14
У14
О
О
О
О
О
О
Стоки из санитарно-бытовых помещений
(внутренние)
О
О
О
О
О
О
О
О
О
Дренаж с открытых палуб
О1,8
О1,8
О 1,8
О 1,8
О 1,8
О
О
О
О
О 1,8
О
Водопожарная и
водораспыления
У1
У1
У1
+
О
О
+
У1
Пенотушения
У1
У1
У1
+
О
О
У1
У1
Спринклерная
У1
У1
УЗ
+
О
О
У3
У3
Балластная
У3
У3
У3
У3
+
О10
О
О
О
У2
У2
Системы
охлаждения
ответственного
назначения
У3
У3
О
О
У2
Системы
охлаждения
неответствен-
ного назначения
О
О
О
О
О
О
О
О
О
О
Мойки танков
сырой нефтью
У3
О
О
У32
5
Пресная вода
Системы
охлаждения
ответственного
назначения
УЗ
УЗ
О
О
О
УЗ
УЗ
Система
возврата
конденсата
УЗ
УЗ
УЗ
О
О
О
О
О
Системы
охлаждения
неответствен_
ного назначения
О
О
О
О
О
О
О
О
О
О
6
Прочие среды
Воздушных,
измерительных и переливных труб: водяных танков и сухих отсеков
О
О
О
О
О
О10
О
О
О
О
О
Воспламеняющихся жидкостей, Твсп>60oС
+
+
+
+
+
+3
О
О10
О
+
+
Системы
управления
пневматические
У15
У15
У15
У15
У15
О
О
О
У15
У15
Воздушные для
хозяйственных
нужд
О
О
О
О
О
О
О
О
О
О
Рассольные
О
О
О
О
О
О
О
Пара низкого
давления
У2
У2
О9
О9
О9
О
О
О
О
О9
О9
Условные обозначения:
А — машинные помещения категории А;
В — прочие машинные помещения;
С — отделения грузовых насосов, включая входы и шахты;
D — грузовые помещения накатных судов;
Е — грузовые помещения сухих грузов и шахты;
F — грузовые танки и шахты;
G — топливные танки и шахты;
Н — балластные танки и шахты;
I — коффердамы, сухие отсеки и пр.;
J — жилые, служебные помещения и посты управления;
К — открытые палубы;
О — испытания на огнестойкость не требуется;
"—" — не применяется;
" + " — только металлические материалыс точкой плавления выше 925 oС.
1 Со стороны борта должны быть предусмотрены клапаны с дистанционным управлением извне помещения.
2 Для грузовых танков должны быть предусмотрены дистанционно закрывающиеся клапаны.
3 Если грузовые танки содержат воспламеняющиеся жидкости с температурой вспышки > 60 oС, "О" может использоваться вместо "-" или "+".
4 Для осушительных трубопроводов, обслуживающих только данное помещение," О" может использоваться вместо "У1".

Ескерту. 344-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 16.07.2025 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/п
Өткiзiлетiн орта
Орналастырылуы
Құбырлардың жүйелерi
А
В
С
D
Е
F
G
Н
I
J
К
1
Сұйық жүктер температурамен жарқ етулер
60 0С
Жүк таситыны
У1
О
О10
О
У12
Дымды мұнайдың танктерiнiң жуғыштары
У1
О
О10
О
У12
Газ шығаруы
О
О10
О
+
2
Инертті газ
Су затвордан құбыры
О1
О1
О1
О1
О1
О
Тазалағыш құбыры
О1
О1
О1
О1
О
Бас магистраль
О
О
У1
О
У16
Таратушы құбырлар
У1
О
О10
О
У12
3
Тұтанғыш сұйықтар температурамен жарқ етулер >60 0С
Жүк таситыны
+
+
У1
+
+
-3
О
О
О
У1
Жанармайы
+
+
У1
+
+
-3
О
О
У1
У1
Майы
+
+
У1
+
+
О
О
У1
У1
Гидравликалығы
+
+
У1
+
+
О
О
О
О
У1
У1
4
Борт сыртындағы суы
Кептiргiшi
У17
У17
У1
+
+
О
О
О
У1
Iшкi бөлмелердiң құрғату құбырлары
У14
У14
У14
О
О
О
О
О
О
Санитарлық-тұрмыстық үй-жайлардан науалар (iшкi)
О
О
О
О
О
О
О
О
О
Ашық палубалармен дренаж
О1,8
О1,8
О1,8
О1,8
О1,8
О
О
О
О
О1,8
О
Су өртті және су шашырату
У1
У1
У1
+
О
О
+
У1
Көбiктi сөндiрулер
У1
У1
У1
+
О
О
У1
У1
Спринклерi
У1
У1
У3
+
О
О
У3
У3
Балласты
У3
У3
У3
У3
+
О10
О
О
О
У2
У2
Жауапты тағайындаудың салқындату жүйелерi
У3
У3
О
О
У2
Жауапты емес тағайындаудың салқындату жүйелерi
О
О
О
О
О
О
О
О
О
О
Дымды мұнайдың танктерiнiң жуғыштары
У3
О
О
У32
5
Тұщы су
Жауапты тағайындаудың салқындату жүйелерi
УЗ
УЗ
О
О
О
УЗ
УЗ
Конденсаттың қайтаруын жүйе
УЗ
УЗ
УЗ
О
О
О
О
О
Тағайындауды неответственного салқындату жүйелерi
О
О
О
О
О
О
О
О
О
О
6
Қалған орталар
Әуе, өлшеу және қотаруға арналғанған тұрбалар: бөлiм қурап қалған танктердiң су перiлерi
О
О
О
О
О
О10
О
О
О
О
О
Тұтанғыш сұйықтар, 60-шi Твсп
+
+
+
+
+
+3
О
О10
О
+
+
Басқару жүйелерi пневматикалық
У15
У15
У15
У15
У15
О
О
О
У15
У15
Шаруашылық мұқтаждықтары үшiн әуесi
О
О
О
О
О
О
О
О
О
О
Тұздысы
О
О
О
О
О
О
О
Пара аласа қысым
У2
У2
О9
О9
О9
О
О
О
О
О9
О9
Шартты белгiлеулер:
Дәреженiң машина бөлмелерi;
Қалған машина бөлмелерiнде;
Жүк сорғыларының бөлiмшесi, кiрулер және шахтаны қоса;
D -төселген соттардың жүк таситын бөлмелерi;
Е -Қурап қалған жүктердi жүк таситын бөлмелердiң және шахта;
F -жүк таситын танктер және шахта;
G -жанармай танктер және шахта;
Әуе, өлшеу және қотаруға арналғанған тұрбалар:
бөлiм қурап қалған танктердiң су перiлерi
Тұтанғыш сұйықтар, 60-шi Твсп
Басқару жүйелерi пневматикалық
Шаруашылық мұқтаждықтары үшiн әуесi
Тұздысы
Пара аласа қысым
жиек 1 жақтан бөлме қашықтан басқаруы бар клапандар сырттай ескеруi керек.
жүк таситын танктер үшiн 2 дистанциялық жабылмалы клапандар ескеруi керек.
жүк таситын танктер егер 3 лапылдау температурасы бар тұтанғыш сұйықтар 60 болады, туралы орынына қолданыла алады - немесе +.
туралы тек қана осы бөлме қызмет етушi кептiргiш құбырлар үшiн 4 У1 орынына қолданыла алады.

5 Когда не предусмотрены функции управления, "О" может использоваться вместо "У1".
6 Для трубопровода между машинным помещением и палубным гидравлическим затвором "О" может использоваться вместо "У1".
7 Для пассажирских судов "+" должен использоваться вместо "У1".
8 Шпигаты открытых палуб в положениях 1 и 2 согласно правилу 13 Международной конвенции о грузовой марке 1966 г. должны быть "+", если они не снабжены соответствующими средствами закрытия.
9 Для нужд ответственного назначения, таких как обогрев топливных танков и судовой тифон, "+" должен использоваться вместо "О".
10 Для нефтеналивных судов, где требуется выполнение пункта 3(f) правила 13F Приложения I к Конвенции МАРПОЛ-73/78 "-" должно использоваться вместо "О".
Приложение 345
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Маркировка шланга сдачи паров груза
Приложение 346
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Образец для испытаний на прочность сцеплений
Приложение 347
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Нормы установки ручных насосов для осушения несамоходных судов
0,8LxBxD1,м3
Суммарная подача насосов, м3
До 100
101—600
601—1100
1101—1800
4
8
10
12
1 Определения L, В, D (длины, ширины и высоты борта, м) указаны в части 5 настоящих Правил.
Приложение 348
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Установка штифта в самой верхней точке на линии соединительных болтов
Приложение 349
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Маркировка манифольда выдачи паров груза
Приложение 350
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендуемая конструкция для воздушной трубы
Приложение 351
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина стенок труб
Внутренний диаметр, мм
до 50
до 100
до 125
до 150
150 и более
Минимальная толщина стенки, мм
6,3
8,6
9,5
11,0
12,5
Приложение 352
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Присоединение трубопровода к клапану приемно-отливного патрубка
Приложение 353
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расходные цистерны, используемые для подвода топлива к главным
и вспомогательным двигателям и вспомогательным котлам,
работающим на тяжелом топливе
а)
Расходная цистерна
тяжелого топлива
вместимостью на
8 ч работы главных
двигателей,дизель-
генераторов и
вспомогательных
котлов
Расходная цистерна
тяжелого топлива
вместимостью на 8 ч
работы главных
двигателей,
дизель-генераторов
и вспомогательных
котлов
Расходная цистерна
дизельного топлива для
запуска при низких
температурах или
ремонтах двигателей и
котлов
б)
Расходная цистерна
тяжелого топлива
вместимостью на 8 ч
работы главных
двигателей,
дизель-генераторов
и вспомогательных
колов
Расходная цистерна
дизельного топлива
вместимостью на 8 ч
работы главных
двигателей,
дизель-генераторов
и вспомогательных
котлов
а — цистерны, регламентируемые МК СОЛАС-74; б — цистерны, эквивалентные конвенционным.
Примечание. При наличии на вспомогательных котлах запальных форсунок может потребоваться дополнительная расходная цистерна дизельного топлива вместимостью на 8 ч работы
Приложение 354
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расходные цистерны, используемые для подвода топлива к главным
двигателям и вспомогательным котлам, работающим на тяжелом
топливе, и вспомогательным двигателям, работающим на дизельном
топливе
а)
Расходная
цистерна
тяжелого
топлива
вмести-
мостью на
8 ч
работы
главных
двигате-
лей и
вспомога-
тельных
котлов
Расходная цистерна
тяжелого
топлива
вместимостью на
8 ч работы
главных
двигателей и
вспомогательных
котлов
Расходная цистерна
дизельного топлива
вместимостью на 8
ч работы
вспомогательных
двигателей
Расходная цистерна дизельного
топлива вместимостью на 8 ч
работы вспомогательных
двигателей
б)
Расходная
цистерна
тяжелого
топлива
вместимостью
на 8 ч работы
главных
двигателей и
вспомога_
тельных котлов
Расходная цистерна дизельного
топлива вместимостью на 4 ч
работы главных двигателей,
дизель-генераторов и
вспомогательных котлов или
вместимостью на 8 ч работы
дизель-генераторов и
вспомогательных котлов, в
зависимости от того, что больше
Расходная цистерна дизельного
топлива вместимостью на 4 ч
работы главных двигателей,
дизель-генераторов и
вспомогательных котлов или
вместимостью на 8 ч работы
дизель-генераторов и
вспомогательных котлов, в
зависимости от того, что
больше
а — цистерны, регламентируемые МК СОЛАС-74;
б — цистерны, эквивалентные конвенционным
Приложение 355
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Условия испытаний неметаллических шаровых поплавковых затворов
Условия испытаний
Температура испытаний, oС
-25
+ 20
+ 85
В сухом виде После погружения в воду1 После
погружения в топливо1
+
+
+
+ +
+
+
Условные обозначения:
" + " — испытание проводится;
" — " — испытание не проводится.

қашан 5 басқару функциясы ескерiлмеген, туралы У1 орынына қолданыла алады.
туралы машина бөлмесi және палубалық су қақпасының аралығында құбыр үшiн 6 У1 орынына қолданыла алады.
+ның жолаушылар соттары үшiн 7 У1 орынына қолдануы керек.
егер олар жабудың тиiстi құралдарымен жабдықтамаса 1966 тиiстi жылдың жүк таситын маркасы туралы 1 және 2 13 халықаралық конвенцияны ережеге сәйкес жағдайлардағы ашық палубалардың 8 шпигаттары + болу.
жауапты тағайындаудың мұқтаждықтары, жанармай танктер және кеме тифон, +сының сондай Жылытулары үшiн 9 туралы орынына қолдануы керек.
Марполдың I конвенцияға 13F қосымшаның ережесiнiң (f ) 3-шi тармағының орындауы керек болатын мұнай құйма соттар үшiн 10 - 73/78 туралы орынына қолдануы керек.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
345-қосымша
Жүк парын беру өңешін таңбалау
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
346-қосымша
Тізбектерді беріктілікке сынау үлгілері
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
347-қосымша
Өздігінен жүрмейтін кемелерді құрғату үшін қолдық қондырғының нормалары
0,8LxBxD1,м3
Сорғы беру жиынтығы, м3
100 дейін
101—600
601—1100
1101—1800
4
8
10
12
1 L, В, D анықтамасы осы Қағиданың 5-бөлігінде көрсетілген (ұзындығы, ені және борт биіктігі, м)
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
348-қосымша
Жалғаушы болттардың сызығындағы ең жоғарғы нүктесіндегі штифті орнату
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
349-қосымша
Жүк буын беретін манифольд таңбалауы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
350-қосымша
Әуе құбыры үшін ұсынылатын конструкция
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
351-қосымша
Құбыр қабырғаларының қалыңдығы
Ішкі диаметр, мм
50 дейін
100 дейін
125 дейін
150 дейін
150 және жоғары
Қабырғаның ең аз қалыңдығы, мм
6,3
8,6
9,5
11,0
12,5
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
352-қосымша
Құбырды қабылдау-құю келте құбырының клапанына жалғастыру
Кышкентай диаметрлі құбырды
қабылдағыш-құйғыш патрубканың
клапанына жалғау
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
353-қосымша
Сұйық отында жұмыс істейтін отынды басты және қосалқы қозғалтқыштарға және қосалқы қазандарға жеткізу үшін қолданылатын шығыс цистерналары
а)
Сыйымдылығы 8 сағат басты қозғалтқыштар, дизель-генератор және қосымша қазандар ауыр отынның шығыс цистернасы
Сыйымдылығы 8 сағат басты қозғалтқыштар, дизель-генератор және қосымша қазандар ауыр отынның шығыс цистернасы
төмен температурада іске қосу немесе қозғалтқыштарды және қазанды жөндеуде дизель отынның есепті цистернасы
б)
Сыйымдылығы 8 сағат басты қозғалтқыштар, дизель-генератор және қосымша қазандар ауыр отынның шығыс цистернасы
Сыйымдылығы 8 сағат басты қозғалтқыштар, дизель-генератор және қосымша қазандар ауыр отынның шығыс цистернасы
а —МК СОЛАС-74 регламенттелетін цистерналар; б —эквивалентті конвенциялық цистерналар.
Ескерту. Қосалқы қазандарда тұтандырғыш форсунок болғанда 8 сағат жұмыс сыйымдылығымен дизель отынға қосымша шығыс цистернасы қажет болуы мүмкін.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
354-қосымша
Ауыр отында жұмыс істейтін отынды басты қозғалтқыштарға және қосалқы қазандарға жеткізу үшін дизельді отында жұмыс істейтін қосалқы қозғалтқыштарға қолданылатын шығыс цистерналары
а)
б)
Сыйымдылығы 8 сағат басты қозғалтқыштар, дизель-генерат ор және қосымша қазандар ауыр отынның шығыс цистернасы
Сыйымдылығы 8 сағат басты қозғалтқыштар, дизель-генерат ор және қосымша қазандар ауыр отынның шығыс цистернасы
сыйымдылығы 8 сағат жұмысқа қосымша қозғалтқыштар дизель отынына шығыс цистернасы
сыйымдылығы 8 сағат жұмысқа қосымша қозғалтқышта р дизель отынына шығыс цистернасы
Сыйымдылығы 8 сағат басты қозғалтқыштар, дизель-генерат ор және қосымша қазандар ауыр отынның шығыс цистернасы
Сыйымдылығы 4 сағат жұмыс басты қозғалтқыштар, дизель-генрератор және қосымша қазандар немесе сыйымдылығы 8 сағат жұмыс дизель-генератор және қосымша қазандар, қайсысы көп соған байланысты дизельді отынның шығыс цистернасы
Сыйымдылығы 4 сағат жұмыс басты қозғалтқыштар, дизель-генрератор және қосымша қазандар немесе сыйымдылығы 8 сағат жұмыс дизель-генератор және қосымша қазандар, қайсысы көп соған байланысты дизельді отынның шығыс цистернасы
а —МК СОЛАС-74 регламенттелетін цистерналар; б —эквивалентті конвенциялық цистерналар
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
355-қосымша
Металл емес шар тәрізді балқыған бітеулерді сынау шарттары
Сынау шарты
Сынау температурасы, 0С
-25
+ 20
+ 85
Суңа салғаннан кейін құрғақ түрде1
отынға салғаннан кейін1
+
+
+
+ +
+
+
Шартты белгілері:
" + " — сынау жүргізіледі;
" — " — сынау жүргізілмейді.

1)
Вал барабана
Сталь кованая
609
2)
Корпус барабана, тарелки
барабана
Сталь кованая
609
3)
Шестерни приводные
Сталь кованая
Сплав медный
609
620
10
Газотурбинные двигатели
1)
Корпуса трубин и
компрессоров, диафрагмы
и корпуса камер сгорания
Сталь катаная
Сталь литая
605
610
2)
Роторы и диски турбин
Сталь кованая
609
3)
Роторы и диски
компрессоров
Сталь кованая
609
4)
Лопатки
Сталь катаная
Сталь кованая
Сталь литая
605
609
610
5)
Лопатки компрессоров
Сталь кованая
Сталь литая
609
610
6)
Бандажи и связующая
проволока
7)
Жаровые трубы камер
сгорания
Сталь катаная
605
8)
Теплообменные
поверхности
регенераторов
Сталь катаная
605
9)
Уплотнения
10)
Фланцы соединительных
муфт
Сталь кованая
Сталь литая
609
610
11)
Болты соединительные
деталей роторов,
разъемов корпусов турбин
и компрессоров
Сталь кованая
609
Примечание. Выбор материалов производится в соответствии с главой 361
настоящих Правил.
Приложение 357
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Детали двигателей внутреннего сгорания из стали подлежащие при изготовлении ультразвуковому контролю
№ п/п
Диаметр цилиндра, мм
Порядковый номер детали по
приложение 357 настоящих
Правил
1
2
До 400 включительно
Более 400
подпункты 1), 2), 4), 6) и
7) пункта 1
подпункты 1), 2), 4) - 7)
пункта 1
Приложние 358
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Для двигателей внутреннего сгорания, стальные кованые и литые детали, включая их сварные соединения, подвергаются в процессе изготовления магнитопорошковому или капиллярному контролю
№ п/п
Диаметр цилиндра, мм
Порядковый номер детали по
приложение 357 настоящих
Правил
1
2
До 400 включительно
Более 400
подпункты 1), 5), 6)
пункта 1
Все детали
Приложение 359
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент k
Материал
Характеристика
Рабочая температура, оС, max

1)
Барабан бiлiгi
Болат қорытпасы
3.7
2)
Барабан, барабанның тәрелкесiнiң корпусы
Болат қорытпасы
3.7
3)
Шестернялар жағалауға таяу жер
Болат қорытпасы
3.7
4.1
10
Газтурбиналы қозғаушылар
1)
Трубин және компрессорлар, диафрагма және жану камераларының корпусының корпустары
Жазылғын болат
Құйылған болат
605
610
2)
Турбиналардың ротор және дисктерi
Соғылғын болат
609
3)
Компрессорлардың ротор және дисктерi
Соғылған болат
609
4)
Жауырындар
Жазылған болат
Соғылған болат
Құйылған болат
605
609
610
5)
Компрессорлардың жауырындары
Соғылған болат
Құылған болат
609
610
6)
Құрсаулар және байланыстыратын сым
7)
Жану камераларының қоламта тұрбалары
Жазылған болат
605
8)
Регенераторлардың жылу алмастырғыш беттерi
Жазылған болат
605
9)
Тығыздаулар
10)
Жалғағыш муфталардың фландықтары
Соғылғын болат
Құйылған болат
609
610
11)
Роторлар, турбиналар және компрессорлардың корпустарының тiркеуiштерiнiң жалғағыш бөлшектерi болттар
Соғылған болат
609
Ескертпе. Материалдардың таңдауы осы Қағиданың 361-тарауына сәйкес жүргізіледі.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
357-қосымша
Ультар дыбыстық бақылауға дайындау кезіндегі ішкі жану қозғалтқыштарына арналған болаттан соғылған және құйылған бөлшектер
№ п/п
Цилиндр диаметрі, мм
Осы Қағиданың
357-қосымшасы бойынша бөлшектің реттік нөмірі
1
2
400 дейін қоса
400 көбірек
1-тармақтың 1), 2), 4), 6) және 7) тармақшалары
1-тармақтың 1), 2), 4) - 7) тармақшалары
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
358-қосымша
Ішкі жану қозғалтқыштарына арналған болаттан соғылған және құйылған бөлшектер олардың дәнекерленіп қосылған жерлерін қоса алғанда әзірлеу барысында олардың бетінде ақаулардың бар-жоғын тексеру үшін магнитті ұнтақпен немесе капиллярлы бақылаудан өтеді
№ п/п
Цилиндр диаметрі, мм
Осы Қағиданың 357-қосымшасы бойынша бөлшектің реттік нөмірі
1
2
400 дейін қоса
400 көбірек
1-тармақтың 1), 5), 6) тармақшалары
Барлық бөлшектер
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
359-қосымша
Коэффициент k
Материал
Сипаттам
0С жұмыс температурасы, max

0,7 МПа
Цилиндровый блок, полость охлаждения
Выхлопной клапан (корпус), полость охлаждения
Турбонагнетатель, полость охлаждения
Выхлопной трубопровод, полость охлаждения
Охладители (с обеих сторон)3
Насосы, навешенные на двигатель, масляные,
водяные, топливоподкачивающие, осушительные —
рабочие полости
Компрессоры, навешенные на двигатель, включая
цилиндры, крышки и воздухоохладители:
сторона воды
0,4 МПа, но не менее 1,5 р
сторона воздуха
Корпуса топливных насосов высокого давления
(сторона нагнетания), форсунки и топливные трубки
Цилиндр продувочного насоса
Насосы и трубопроводы системы гидравлики, цилиндры
гидропривода клапанов
1,5 р
1,5 р или р + 30 МПа в
зависимости от того, что
меньше
0,4 МПа
1,5 р
1Для отдельных типов двигателей по согласованию с Регистром судоходства
указанные выше нормы могут быть изменены.
2Для стальных кованых крышек гидравлические испытания могут быть заменены
освидетельствованием с применением методов неразрушающего контроля и
представлением подробных данных по толщинам и размерам.
3Воздухоохладители турбонагнетателей подлежат гидравлическому испытанию
только со стороны воды.
Приложение 361
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Материалы деталей двигателей внутреннего сгорания, подлежащие
освидетельствованию
№ п/п
Диаметр цилиндра, мм
Порядковый номер детали по приложению 357 настоящих Правил
1
2
3
До 300 включительно
От 301 до 400 включительно
Более 400
подпункты 1), 5), 6), 7), 9) пункта 1
подпункты 1), 2), 3), 5), 6) пункта 1
подпункты 1), 8), 9), 11), 13) пункта
1
Все детали подпунктов 1)-3) пункта 1
Приложение 362
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Направления вращения коленчатого вала
1-против часовой стрелки; 2-по часовой стрелке; 3-фланец отбора мощности
Приложение 363
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Прицепной шатун
Приложение 364
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Кривошип рядного двигателя
Приложение 365
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Кривошип двигателя с двумя шатунами
Приложение 366
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Сечение шатунной шейки в месте расположения масляного отверстия
Приложение 367
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Размеры кривошипа
Размеры кривошипа, необходимые для расчета коэффициентов
концентрации напряжений:
D — диаметр шатунной шейки, мм; DBH — диаметр отверстия в
шатунной шейке, мм; RH — радиус галтели шатунной шейки, мм; ТН
— поднутрение галтели шатунной шейки, мм; DG — диаметр рамовой
шейки, мм; DBG — диаметр отверстия в рамовой шейке, мм; DО
диаметр масляного отверстия в шатунной шейке, мм; RG — радиус галтели
рамовой шейки, мм; ТG — поднутрение галтели рамовой шейки, мм;
Е — расстояние между осями шеек, мм; S — перекрытие шеек, мм;
S = (D — DG)/2 — E; W, В — толщина и ширина щеки, мм
Приложение 368
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Размеры кривошипа вала без перекрытия шеек
Размеры кривошипа вала без перекрытия шеек, необходимые для
расчета коэффициентов концнтрации напряжений при Тн >Rн
Приложение 369
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значения
add
Двигатель
add, МПа
Крейцкопфный
Тронковый
+ 30
±10
Приложение 370
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Кривошип полусоставного коленчатого вала
Ds – диаметр посадки, мм; Ls - длина посадки, мм; DА - размер,
равный нагруженному диаметру щеки или двойному минимальному
расстоянию х между осевой линией шейки и контуром щеки в зависимости
от того, что меньше, мм;
y – расстояние между соседними смежными поверхностями рамовых и
шатунных шеек, мм,

0,7 МПа
Цилиндрлi блок, сууды қуыс
(корпус ) газ шығаратын тотық клапан, сууды Турбонагнетатель, қуыстың сууын қуыс
(екi тараптардан да ) суытқыштар газ шығаратын тотық құбыр, сууды қуыс 3
Май, су перiсi, топливоподкачивающие, кептiргiш жұмыс қуыстары қозғаушы iлген үрлегiштер
Цилиндрлар, қақпақ және ауа суытқыштарды қоса қозғаушы iлген компрессорлар:
суды тарап
0,4 МПа, но не менее 1,5 р
ауаның тарабы
(бастырмалатуды тарап) биiк қысым, форсунканың жанармай үрлегiштерiнiң корпусы және жанармай тұрбалар
үрлеу үрлегiштiң цилиндрi
Клапандардың гидроайдап жеткiзуiнiң гидравликтер, цилиндрлерi жүйенiң үрлегiш және құбырлары
1,5 р
1,5 р или р + 30 МПа в зависимости от того, что меньше
0,4 МПа
1,5 р
1 Кеме қатынасы тіркелімінің келісімі бойынша қозғаушыларының жеке түрлерi үшiн жоғарыда көрcетiлген нормалар өзгертiлуі мүмкін.
2 гидравликалық сынаулардың Для құрыштан жасалған қорытылған қақпақтары бұзбай бақылаудың әдiстерiнiң қолдануымен куәләндiрумен және жуандықтарға және өлшемдерге толық мәлiмет бойыншаларын ұсыныспен алмастыра алады.
3ауа суытқыш бастырмалатқыштар су гидравликалық сынауға тек қана жақтан жатады.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
361-қосымша
Куәландыруға жататын ішкі жану қозғалтқыштары бөлшектерінің материалдары
№ п/п
Цилиндр диаметрі, мм
Осы Қағиданың 357-қосымшасы бойынша бөлшектін реттік нөмірі
1
2
3
300 дейін қоса
301 ден 400 дейін қоса
400 көбірек
1-тармақтың 1), 5), 6), 7), 9) тармақшалары 1-тармақтың 1), 2), 3), 5), 6) тармақшалары 1-тармақтың 1), 8), 9), 11), 13) тармақшалары
1-тармақтың 1)-3) тармақшаларының барлық бөлшектері
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
362-қосымша
Иінді біліктің айналу бағыты
Иінді біліктің айналу бағыты:
1-сағат тіліне қарсы; 2-сағат тілі бойынша; 3-қуатты таңдап алу фланеці
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
363-қосымша
Тізбекті шатун
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
364-қосымша
Қатар қозғалтқышының қисық кертігі
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
365-қосымша
Екі шатонмен қозғалтқыштың қисық кертігі
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
366-қосымша
Майлы тесік орналасқан орында шатон мойынының қимасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
367-қосымша
Қисық тіректің өлшемдері
Шоғырлану кернеуінің коэффициентін есептеу үшін қажетті қисық кертіктің өлшемі:
D —шатон мойнынының диаметрі, мм; DBH — шатон мойынының тесік диаметрі, мм, RH — шатон мойынының ойық радиусы, мм; ТН — шатон мойынының ойық поднутренисі, мм; DG — рама мойынының диаметрі, мм; D G — рама мойынының тесік диаметрі, мм; DО — шатон мойынының майлы тесігінің диаметрі, мм; RG — рамалық мойынның ойық радиусы, мм; ТG — рамалық мойынның ойық поднутрениесі, мм; Е — шеек осінің арасындағы ара қашықтық, мм; S —шеекті жабу, мм; S = (DDG)/2 — E; W, В — жақтың қалыңдығы және ені, мм.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
368-қосымша
Мойын жабуысыз біліктің қисық тірегінің өлшемдері
Кезінде Тн >Rн кернеу концентрация коэффициентін есептеу үшін қажет шеекті жабусыз белдің қисық кертік өлшемі,
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
369-қосымша
add мәні
Қозғалтқыш
add, МПа
Крейцкопфты
Тронковты
+ 30
±10
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
370-қосымша
Иінді біліктің жарты құрамды қисық кертігі
Иінді біліктің жарты құрамды қисық кертігі:
Ds – отырғызу диаметрі, мм; Ls - отырғызу ұзындығы, мм; DА - жақтың жүктелгеніне тең өлшем немесе мойынның остік сызығы х арасындағы ең аз екі арақашықтық және қайсысы аз соған байланысты контурлық жақ, мм;
y

больше чем 0,85nE1
Параметр
Обозначение
Метод определения
1. Резонансная
частота вращения
шестерни (главный
резонанс), мин-1
1) средняя удельная
торцовая жесткость
зубьев пары зубчатых
колес, Н/(мм·мкм)
Сy
по формуле (830)
2) удельная
нормальная жесткость
пары зубьев,
Н/(мм·мкм)
С
3) приведенная
масса, кг/мм
mred
,
где и1 и и2 — моменты инерции масс относительно оси вращения шестерни и колеса, кг·мм2. Для приближенных расчетов приведенную массу можно определять по формуле
.
При присоединении к шестерне добавочной массы с моментом инерции в г раз больше, чем у шестерни,
.
2. Отношение к зоне
главного резонанса
n1/nE1
В зависимости от отношения n1/nE1 выделяются 4 зоны,
а именно:
а) n1/nE1 < 0,85 — дорезонансная, определяемая в
соответствии с пунктом 4100 настоящих Правил;
б) 0,85< n1/nE1 < 1,15 — резонансная, определяемая в
соответствии с пунктом 3 настоящей таблицы;
в) 1,15 < n1/nE1 < 1,5 — промежуточная, определяемая
в соответствии с пунктом 5 настоящей таблицы;
г) n1/nE1 і 1,5 — закритическая, опеределяемая в
соответствии с пунктом 4 настоящего приложения.
3. Коэффициент,
учитывающий
динамическую
нагрузку,
возникающую в
зацеплении в
резонансной зоне
Kv
По формуле
,
где Cх1, Cх2 и Сх4 определяются согласно приложению
378 настоящих Правил
1) коэффициент,
учитывающий
погрешность шага
зацепления,
приработку и
нагруженность
передачи
Вр
По формуле
,
где fpbr — погрешность шага зацепления (если она не
задана, то принимается допускаемое значение ), мкм;
— уменьшение погрешности шага зацепления в
результате приработки, мкм, определяемое в
соответствии с пунктом 4116 настоящих Правил.
2) коэффициент,
учитывающий
погрешность профиля,
приработку и
нагруженность
передачи
Bf
По формуле
,
где ff — погрешность профиля (если она не задана, то
принимают допускаемое значение ffr), мкм.
3) коэффициент,
учитывающий
плавность входа
головки зуба в
зацепление
Bk
По формуле
,
где
.
Примечание. Если материалы зубчатых колес различны, то
.
4. Коэффициент,
учитывающий
динамическую
нагрузку,
возникающую в
зацеплении в
закритичесюй зоне
По формуле
,
где
,
и
определяются согласно приложениям 378 и 379 настоящих Правил
5. Коэффициент,
учитывающий
динамическую
нагрузку,
возникающую в
зацеплении в
промежуточной зоне
Kv
Kn определяется линейной интерполяцией значений в
резонансной зоне при n1=1,15nE1 в соответствии с
пунктом 3 настоящего приложения и в закритической
зоне при n1=1,15nE1 в соответствиии с пунктом 4
настоящего приложения:
Приложение 377
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение коэффициентов Cv1, Cv2 и Сv4
Коэффициент
Коэффициент перекрытия
1<ey<2
ey >2
Cv1
0,32
0,32
Cv2

Шестерна айналу жиілігі 0,85nE1 жоғары кезінде К
коэффициентін есептеу
Параметр
белгісі
Анықтау әдісі
1. (бас резонанс) шестерняның резонанстық айналу жиiлiгi, мин - 1
nЕ1
1 ) тiстi доңғалақтардың буы, (мкмнiң ммi) Н/ зубьелердi орташа меншiктi домалақ қаттылық
Сү
Формула бойынша (830)
2 ) зубьелердi, (мкмнiң ммi) Н/ булар меншiктi нормалы қаттылық
С ,
3 ) келтiрiлген масса, кг/мм
mred
,
мұндағы и1 и и2 — шестерня және доңғалақтың айналу өстерi туралы массалардың инерция моменттерi, мм2 кг. Келтiрiлген массаның жақын жүрген адам есептеулерi үшiн формула бойынша анықтауға болады
.
Шеске қосуда - инерция моментi бар қосымша массаның тернi ме? шестерняға қарағандасы рет көбiрек,
2. Бас резонанстың аймағына қатынас
n1/nE1
Қатынастарға байланысты n1/nE1 4 аймақтар адыраяды, атап айтқанда:а) n1/nE1 < 0,85 — осы ережелердiң 4100-шi тармағымен сәйкес анықталатын дорезонансная;
б) 0,85< n1/nE1 < 1,15 — резонанстық, осы кестенiң 3-шi тармағымен сәйкес анықталатыны;
в) 1,15 < n1/nE1 < 1,5 — аралық, осы кестенiң 5-шi тармағымен сәйкес анықталатыны;
г) n1/nE1
1,5 закритикалық, осы қосымшаның 4-тармағымен сәйкес қайта бөлетiнi.
3. Резонанстық аймақта iлiктiру пайда болатын динамикалық жүктеме есепке алатын коэффициент
Kх
Формула бойынша
,
мұндағы Cх1, Cх2 и Сх4 осы Қағиданың 378-қосымшасына сәйкес анықталады
1) қосымша табысқа iлiнiс адымы қателiк есепке алатын коэффициент және берiлудi жүктелгендiк
Вр
Формула бойынша
,
мұндағы fpbr — (ол егер берiлмеген, онда жiберiлетiн мән қабылданады) iлiнiс адымы қателiк;
— iлiнiс адымының қателiгiнiң кiшiрейтуi қосымша табыстардың нәтижесiнде, осы Қағиданың 4116-тармағына сәйкес анықталатын мкм.
2) қосымша табысқа профильнiң қателiк есепке алатын коэффициент және берiлудi жүктелгендiк
Bf
Формула бойынша
мұндағы ff — ол егер профильнiң қателiгi берiлмеген, онда жiберiлетiн мәндердi қабылдайды ffr), мкм.
3) iлiктiруге тiстiң басының кiруiн байсалдылық есепке алатын коэффициент
Bk
По формуле
,
где
Ескертпе. Егер тiстi доңғалақтардың материалдары әр түрлi болса, онда онда,
онда
4. Аймаққа закритичесюйге iлiктiру пайда болатын динамикалық жүктеме есепке алатын коэффициент
Формула бойынша
,
мұндағы
,
и
осы Қағиданың 378 және 379-қосымшасына сәйкес анықталады
5. Аралық белдемде iлiктiру пайда болатын динамикалық жүктеме есепке алатын коэффициент
K
K па n1=1дiң жанында резонанстық аймақта мәндердiң сызықты интерполяциясымен анықталады, осы қосымшаның 3-тармағына сәйкес және n1=1, 15nE1 осы қосымшаның 4-тармағына сәйкес өлшемдіктен асып түсетін аймақта 15nE1:
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
377-қосымша
C
1, C
2 коэффициентерін анықтау
Коэффициент
Қайта жабу коэффициенті
1<
ү<2
ү >2
C
1
0,32
0,32
C
2

1,15
1,4
1,1ч1,352
1,4ч1,72
1 Для колес из поковок или горячекатаной стали. Для заготовок из проката эти
значения следует увеличить на 15 %, для литых заготовок — на 30 %.
2 Максимальные значения для передач, выход из строя которых связан с тяжелыми
последствиями.
Примечание. Под прогулочными понимаются суда длиной до 24 м, не используемые
для коммерческих и пассажирских перевозок и под фрахт.
Приложение 383
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент Zx
Термическая или химико-термическая
обработка зубьев шестерни
Модуль, мм
Zx
Цементация или поверхностная закалка
mn,<10
10< mn <30
mn >30
Азотирование
mn<7,5
7,5< mn <30
mn>30
Объемная закалка
1
Приложение 384
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение YF для случая внешнего зацепления
Приложение 385
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Исходный производящий контур фрезы без протуберанца
Приложение 386
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Исходный производящий контур фрезы с протуберанцем
Приложение 387
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение YF для случая внутреннего зацепления
Приложение 388
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значения предела выносливости зубьев при изгибе
Термическая или химикотермическая
обработка зубьев
sFlim,
YN
МПа
Объемная закалка углеродистой стали
0,09 sB + 150
2,5
Объемная закалка легированной стали
0,1sB + 185
2,5
Низкотемпературное цианирование

1,15
1,4
1,1ч1,352
1,4ч1,72
1 шыңдалған немесе ыстық тапталған дөңгелек үшін. Илемнен қалып үшін бұл мәндер 15 % ұлғайту керек, құйылған жинау үшін – 30 %
2 тапсыру үшін ең көп мән, ауыр салдарға әкелетін істен шығу
Ескертпе. Сауда және жолаушыларды тасымалдайтын және кеме кресі астындағы керуендеу деп ұзындығы 24 м дейінші кемелер пайымдалады.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
383-қосымша
Zx коэффициенті
Термиялық немесе химия-термиялық тістегергіш тістерін өңдеу
Модуль, мм
Zx
Цементтеу немесе беткі шыңдау
mn
10
10< mn <30
mn >30
Азоттау
mn
7,5
7,5< mn <30
mn
30
Көлемді шыңдау
1
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
384-қосымша
Сыртық іліктіру жағдайы үшін YF анықтайтын К
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
385-қосымша
Протуберентсіз фрезаның туынды шығыс контуры
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
386-қосымша
Протуберентсіз фрезаның туынды шығыс контуры
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
387-қосымша
Сыртық іліктіру жағдайы үшін YF анықтайтын К
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
388-қосымша
Иілім кезіндегі төзімділігі шегінің мәні
Тістерді термиялық немесе химия-термиялық өңдеу
Flim,
YN
МПа
Көміртекті болатты көлемдік шынықтыру
0,09
B + 150
2,5
Қоспасыз болатты көлемдік шынықтыру
0,1
B + 185
2,5
Төмен температурада циандау

330
1,2
Поверхностная закалка
0,35HV + 125
2,5
Азотирование в газовой среде
390
1,6
Цементация сталей, содержащих Cr, Ni, Mo
450
2,5
Цементация других видов сталей
410
2,5
Примечание. Значения sFlim определяются при испытаниях зубьев колес на
изгибную выносливость при отнулевом цикле и соответствуют вероятности
отказа не более 1 % при числе циклов 3·106.
Приложение 390
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент YRrelT, учитывающий чувствительность материала
к концентрации напряжений
Термическая или
химико-термическая обработка
переходных поверхностей зубьев
при
Т1max
Объемная закалка углеродистой
стали:
поковка или прокат
литье
Поверхностная закалка
0,4+0,3Ys
Азотирование и
низкотемпературное цианирование
0,6+0,2Ys
Примечание. Значение qs определяется по формуле (837) или (838), в зависимости
от вида зацепления.
Для диапазона l,5<qs<4 можно принимать
.
Приложение 390
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент YRrelT, учитывающий влияние шероховатости
переходной поверхности зуба
Термическая или химико-термическая
обработка зубьев
Объемная или поверхностная закалка,
цементация
1,12
Азотирование и низкотемпературное
цианирование
1,025
Приложение 391
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент YRrelT, учитывающий влияние шероховатости
переходной поверхности зуба
Термическая или
химикотермическая обработка
зубьев
Модуль, мм
Yx
Объемная закалка
0,85
Поверхностная обработка
0,80
Примечание. При
мм и любом виде поверхностного упрочнения Yx=1.
Приложение 392
к Правилам классификации и постройки
морских судов
График для определения коэффициента mТ в зависимости от j и НВ/НВс
Приложение 393
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент К'А
Коэффициент
Категории ледовых усилений
1сеЗ
Агс4
Агс5
Icebreaker8 —
Icebreaker9
К'А

330
1,2
Беттік шынықтыру
0,35HV + 125
2,5
Газды ортада азоттау
390
1,6
Құрамында Cr, Ni, Mo бар болатты цементтеу
450
2,5
Болаттың басқа да түрлерін цементтеу
410
2,5
Ескертпе:
Flim мәні нөлдік циклде доңғалақ тістерін иілгіштік төзімділігіне тексерген кезде анықталады және 3·106 циклдер санында 1 % артық болмайтын бас тарту мүмкіндігіне сәйкес келеді
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
389-қосымша
Кернеудің шоғырлануына материалдың әсер етуін ескеретін коэффициент
Термиялық немесе химиялық-термиялық тістің беткі аралығын өңдеу
при
Т1max
Көміртекті болаттың көлемді шыңдалуы
Шыңдау немесе илем
Табақ
Беттің шыңдалуы
0,4+0,3Ys
Азоттау және төмен температуралы циандау
0,6+0,2Ys
Ескерту.іліктіру түріне байланысты qs мәні (837) немесе (838) формула бойынша анықталады.
l,5<qs<4 өріс үшін қолдануға болады
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
390-қосымша
Тістің өтпелі бетінің бедеріне әсерін ескеретін коэффициент YrelT
Тістерді термиялық немесе химия-термиялық өңдеу
Көлемдік немесе беттік шынықтыру, цементтеу
1,12
Азоттау және төмен температурада циандау
1,025
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
391-қосымша
Тістің өтпелі бетінің бедеріне әсерін ескеретін коэффициент YrelT
Термиялық немесе химия термиялық тісті өңдеу
Модуль, мм
Yx
Көлемді шыңдау
0,85
Беткі өңдеу
0,80
Ескерту.
мм кезінде және беріктендіру жоғарғы кез келген түрі Yx=1.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
392-қосымша
mТ в коэффицентін j және НВ/НВс қатысты анықтауға арналған кесте
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
393-қосымша
К'А Коэффициент
Коэффициент
Мұздық күшейту санаттары
1сеЗ
Агс4
Агс5
Icebreaker8 — Icebreaker9
К'А

161 —250
Более 250
Приложение 404
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Минимальный объем контроля, вид автоматической защиты и АПС
№п/п
Контролируемый
параметр или деталь
ДТД
Место замера или
условия контроля
Предельные
значения
параметров (АПС)
или признаки
неисправности
Автомати-
ческое
закрытие
клапанов
подачи
газового
топлива
Индикация
в ЦПУ
1
Газовые клапаны и
форсунки запального
топлива
Каждый цилиндр
На выходе из
каждого цилиндра
Заклинивание
газового клапана
в открытом
состоянии
Пропуски
воспламенения
X
Постоянно
2
Температура
выпускных газов
Отклонение от
среднего значения
Макс.
X
Постоянно
3
Давление сгорания
В каждом цилиндре
Макс.
X
Постоянно
Отклонение от
среднего значения
Макс.
X
По вызову
4
Давление подачи
газового топлива
На входе в
двигатель
Мин.
X
Постоянно
Приложение 405
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Деление на классы котлов, теплообменных аппаратов и сосудов под
давлением в зависимости от параметров и особенностей
конструкции
Оборудование
Класс
I
II
III
Котлы, в том числе утилизационные,
водогрейные с температурой подогрева воды
выше 115ҮС, а также пароперегреватели и
паросборники
Котлы с органическими теплоносителями, сосуды
под давлением и теплообменные аппараты с
токсичной, воспламеняющейся или взрывоопасной
рабочей средой
Обогреваемые паром парогенераторы
Сосуды под давлением и теплообменные аппараты
р>0,35
Любые параметры
р>1,6
р>4
или t>350 и s>35
р<0,35
-
р<1,6
1,6<р<4
или 120<t<350 и 16<s<35
-
-
-
р<1,6
и t<120 и s< 16
Условные обозначения:
р — расчетное давление, МПа;
t — расчетная температура стенки, ҮС;
s — толщина стенки, мм.
Приложение 406
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Детали, подлежащие освидетельствованию
Регистром судоходства при изготовлении
п/п
Детали котлов, теплообменных аппаратов
и сосудов под давлением
Материал
Глава части 14
настоящих
Правил
Котлы, пароперегреватели и экономайзеры,
а также парогенераторы, обогреваемые
паром

161 —250
250 артық
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
404-қосымша
Бақылаудың ең кіші көлемі, автоматты қорғау түрі және АШС
№ р/н
Бақыланатын параметр немесе ДТД бөлшегі
Өлшеу орны немесе бақылау шарттары
Параметрлердің шекті мәндері ( АПС) немесе ақаулық белгілері
Газ отынды беру қақпағының автоматты түрде жабылуы
ОБТ-гі индикация
1
Газ қақпағы және тұтандырғыш отын бүріккісі
Әрбір цилиндр
Әрбір цилиндрден шығу кезінде
Ашық күйінде газ қақпағының сыналануы
Жану өткізгіштері
X
Тұрақты
2
Шығарылатын газдар температурасы
Орташа мәндерден ауытқу
Макс.
X
Тұрақты
3
Әрбір цилиндрде
Макс.
X
Тұрақты
Орташа мәндерден ауытқу
Макс.
X
Шақыру бойынша
4
Газ отынды беру қысымы
Қозғалтқышқа кіру кезінде
Мин.
X
Тұрақты
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
405-қосымша
Қазандықтар, жылу алмасу аппараттары мен қысымдағы ыдыстар конструкцияның өлшемдері мен ерекшеліктеріне байланыс сыныптарға бөлу
Жабдық
Сынып
I
II
III
Қазандар, сонымен қатар пайдаға жарататын қазандар, 1150С жоғары температурада су жылытатын су жылытқыш қазандар, және де бу жылытқыштар және бу жинағыштар
Табиғи жылуөткізгішті қазандар, қысымдағы сауыттар, улы, жанғыш және жарылғыш жұмыс ортасы бар жылуалмастырғыш аппараттар
Бумен жылытылатын бугенераторлары
Қысымдағы сауыттар және жылуалмастырғыш аппараттар
р>0,35
Кез келген параметрлер
р>1,6
р>4
немесе t>350 және s>35
р<0,35
-
р<1,6
1,6<р<4
немесе 120<t<350 және 16<s<35
-
-
-
р<1,6
және t<120 және s< 16
Шартты белгілер:
р —есептік қысым, МПа;
t — қабырғаның есептік температурасы, 0С;
s — қабырға қалыңдығы, мм.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
406-қосымша
Дайындау кезінде Кеме қатынасы тіркеліміміен куәландыруға жататын бөлшектер
р/н
Қазандар, жылу алмастырғыш аппараттар және қысымдағы сауыттардың бөлшектері
Материал
Осы Қағиданың
14-бөлігінің тараулары
Қазандар, бужылытқыштар және экономайзерлер, сонымен қатар бумен жылытатын бугенераторлары

609
Сталь катаная
605
2.5
Корпуса арматуры на рабочее давление 0,7
МПа и более, диаметром 50 мм и более
Сталь кованая
609
Сталь литая
610
Медные сплавы
620
Чугун
611
Примечание. Выбор материала производится в соответствии с требованиями главы 409
настоящих Правил.
Приложение 407
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Размеры элементов, испытываемых пробным давлением
№ п/п
Элементы котлов,
теплообменных аппаратов и
сосудов под давлением
Пробное давление рн, МПа
после
изготовления или
соединения
элементов
прочного корпуса
без арматуры
в собранном виде
с установленной
арматурой
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Котлы, пароперегреватели,
экономайзеры и элементы,
работающие при температуре
ниже 350 оС
Котлы с органическими
теплоносителями
Пароперегреватели и их
элементы, работающие при
температуре 350оС и выше
Теплообменные аппараты,
сосуды под давлением и их
элементы, работающие при
температуре ниже 350 оС и
давлении 1,2
до 15 МПа
выше 15 МПа
Теплообменные аппараты и их
элементы, работающие при
температуре 350 оС и выше и
давлении2
до 15 МПа
выше 15 МПа
Элементы топочных устройств,
подверженных давлению топлива
Газовые полости
утилизационных котлов
Арматура котлов
Питательные клапаны котлов и
запорные клапаны котлов с
органическими теплоносителями
Арматура теплообменных
аппаратов и сосудов под
давлением
1,5рw но не
менее
рw + 0,1 МПа
1,5 рw но не
менее
рw + 0,1 МПа
1,5рw
1,5рw но не
менее рw +0,1
МПа
1,35 рw
1,5рw
1,35рw
Согласно главы
356 части 9, но
не менее 2 рw
2,5 рw
Согласно главы
356 части 9
1,25рw но не
менее рw + 0,1
МПа
1,5рw но не
менее
рw +0,1 МПа
1,25 рw
1,5рw, но не
менее 1 МПа
Испытание
воздухом
давлением 0,01
МПа
Испытание на
герметичность
закрытия
давлением 1,25рw
То же
Условные обозначения:
ph — пробное давление при испытании, МПа;
рw — рабочее давление, МПа, но не менее 0,1 МПа;
ReL/350 — нижний предел текучести материала при 350 оС, МПа;
ReL/t— нижний предел текучести при рабочей температуре, МПа.
1Испытание охладителей ДВС — приложение 361 настоящих Правил.
2При рw, = 15 -И 6,6 МПа; ph > 22,5 МПа.
Приложение 408
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расчетная температура стенки
п/п
Элементы котлов, теплообменных аппаратов и сосудов
под давлением и условия их работы
Расчетная
температура,
оС стенки,
оС
1
2
3
4
Элементы, подверженные воздействию лучистого тепла
1) Трубы котельные
2) Трубы пароперегревателей
3) Волнистые жаровые трубы
4) Гладкие жаровые трубы, коллекторы, камеры,
огневые камеры
Элементы, обогреваемые горячими газами, но
защищенные от воздействия лучистого тепла1
1) Обечайки, днища, коллекторы, камеры, трубные
решетки и трубы котельные

609
Жазылған болат
605
2.5
0,7 МПа және одан да жоғары жұмыс қысымындағы, 50 мм және одан да көп диаметрдегі арматура корпустары
Соғылған болат
609
Құйылған болат
610
Мыс қорытпасы
620
Шойын
611
Ескертпе. Материалды таңдау осы Қағиданың 409-тарауының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
407-қосымша
Сынама қысыммен сыналатын элементтердің өлшемдері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қазандар, бу жылытқыштар, экономайзерлар, 350 0С төмен температурада жұмыс істейтін элементтер
Табиғи жылу тасамалдағыш қазандар
Бу жылытқыштар және оның 350ҮС жоғары температурада жұмыс істейтін элементтері
Жылу алмастырғыш аппаратттар, қысымдағы сауыттар және олардың 350ҮС төмен температурада жұмыс істейтін элементтері және қысымда1,2
15 МПа дейін
15 МПа жоғары
Жылу алмастырғыш аппаратттар және оның 350ҮС жоғары температурада жұмыс істейтін элементтері және қысымда2
15 МПа дейін
15 МПа жоғары
От қысымына бейімделген оттық құрылғылардың элементтері
Пайдаға асыратын қазандардың газды қуыстары
Қазан арматурасы
Қазандардың нәрлендіргіш қақпақтары және табиғи жылу тасымалдағыш қазандардың жапқыш қақпақтары
Жылу алмастырғыш аппараттардың және қысымдағы сауыттардың арматурасы
1,5рw бірақ,
рw + 0,1 МПа кем емес
1,5 рw бірақ,
рw + 0,1 МПа кем емес 1,5рw
1,5рw бірақ, рw +0,1 МПа
1,35 рw кем емес
1,5рw
1,35рw
9 бөлім "Механизмдердің" 1.3 – не сәйкес бірақ, 2 рw кем емес
2,5 рw
9 бөлім "Механизмдердің" 1.3 – не сәйкес
1,25рw бірақ рw + 0,1 МПа кем емес
1,5рw бірақ
рw +0,1 МПа кем емес
1,25 рw
1,5рw, бірақ 1 МПа кем емес
Ауамен сынау
қысыммен 0,01 МПа
Жабылудың герметикалық сипатқа сәйкестігін сынау қысыммен 1,25рw
Сол сияқты
Шартты белгілер:
ph — сынақ барысындағы сынамалық қысым, МПа;
рw — жұмыс қысымы, МПа, бірақ 0,1 МПа кем емес;
ReL/350 — 350 0С температурасында материал аққыштығының төменгі шегі, МПа;
ReL/t— жұмыс температурасында аққыштықтың төменгі шегі, МПа.
1ДВС салқындатқыштарын сынау— осы Қағиданың 355 қосымшасы.
2 рw кезінде, = 15 -И 6,6 МПа; ph > 22,5 МПа.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
408-қосымша
Қабырғалардың есептік температурасы
№ р/н
Қазандар, жылу алмастырғыш аппараттардың және қысымдағы сауыттардың элементтері және олардың жұмыс істеу шарттары
Қабырғаның есептік температурасы, 0С
1
2
3
4
Сәулелік жылуға бейімделген элементтер
1) Қазандық құбырлары
2) Бу жылытқыш құбырлары
3) Толқынды жану құбырлары
4) Тегіс жану құбырлары, коллекторлар, камералар, от камералары
Ыстық газбен жылытылатын, бірақ сәулелік жылудың әсерінен қорғанған элементтер1
1) Обечайкалар, түптер, коллекторлар, камералар, құбыр торлары және қазан құбырлары

2) Коллекторы и трубы пароперегревателей при
температуре пара до 400 оС
3) То же, при температуре пара свыше 400 оС
4) Утилизационные котлы, работающие без режима
термической чистки поверхностей нагрева
5) То же, с режимом термической чистки поверхностей
нагрева
Элементы, обогреваемые паром или жидкостями
Элементы необогреваемые2
tм+50
t+50
tм+75
tм+90
tм+30
tм+35
tм+х
t+25
tм+30
tv
tv
tм
Условные обозначения:
tм— наибольшая температура нагреваемой среды в рассматриваемом
элементе, оС;
tv— наибольшая температура греющей среды, оС;
t— номинальная расчетная температура стенки трубы, определяемая в
соответствии с пунктом 4451 настоящих Правил, оС;
t— превышение температуры пара в наиболее теплонапряженной трубе
над средней температурой ta(пункт 4451 настоящих Правил), оС;
х — коэффициент, характеризующий перемешивание пара в коллекторе
пароперегревателя;
х = 0 — при сосредоточенном боковом или торцевом подводе пара к
коллектору;
х = 0,5 — при равномерном рассредоточенном подводе пара к
коллектору.
1 пункт 4466 настоящих Правил.
2 пункт 4465 настоящих Правил.
Приложение 409
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значение средней разности между расчетной температурой
стенки трубы и температурой пара
Приложение 410
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значение коэффициента k0
Приложение 411
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Зависимость
t от коэффициента неравномерности тепловосприятия
по ширине газохода перегревателя к и приращения температуры пара
tv
Приложение 412
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент прочности сварных соединений
Сварка
Сварное
соединение
Сварной шов
Автоматичес-
кая
Стыковое
Двусторонний
1,0
Односторонний на подкладке
0,9
Односторонний без подкладки
0,8
Нахлесточное
Двусторонний
0,8
Односторонний
0,7
Механизиро-
ванная и
Стыковое
Двусторонний
0,9
ручная
Односторонний на подкладке
0,8
Односторонний без подкладки
0,7
Нахлесточное
Двусторонний
0,7
Односторонний
0,6
Примечания:

2) Будың 400 0С температурасына дейінгі бу жылытқыштың коллекторлары мен құбырлары
3) Сол сияқты, будың 400 0С температурасына дейінгі
4) Жылытқыштың беткі бөлігін термиялық тазалау режімінсіз жұмыс істейтін пайдаға асыратын қазандар
5)Сол сияқты, жылытқыштың беткі бөлігін термиялық тазалау режімінде
Бумен немесе сұйықтықтармен жылытылатын элементтер
Жылытылмайтын элементтер2
tM + 50
t + 50
tM + 75
tM + 90
tM + 30
tM + 35
tM + хDt+25
tM + 30
tv
tv
tм
Шартты белгілер:
tм— қарастырылып отырған элементтегі жылытылатын ортаның ең жоғарғы температурасы, 0С;
tv— жылытатын ортаның ең жоғарғы температурасы, 0С;
t — осы Қағиданың 4451-тармағына сәйкес анықталатын құбыр қабырғаларының номиналды есептік температурасы, 0С;
Dt—ta орташа температурасында ең жылуы тасып тұрған құбырдағы бу температурасының асып кетуі (осы Қағиданың 4451-тармағы), oС;
х — бу жылытқыш коллекторындағы будың араласуын сипаттайтын коэффицент;
х = 0 — буды жинақталған бүйірлі немесе тік қойылған жетекте коллекторға келтіру;
х = 0,5 — біркелкі жинақталған жетекте буды коллекторға келтіру.
1 осы Қағиданың 4466-тармағы.
2 осы Қағиданың 4465-тармағы.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
409-қосымша
Құбыр қабырғаларының есепті темературасы және бу температурасының арасындағы орташа айырмашылығының мәні
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
410-қосымша
k0 коэффициентінің мәні
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
411-қосымша
жылу қабылдаудың газ жүретін к ысыту ені бойынша тұрақты емес коэффициентіне және
бу температурасына тәуелділігі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
412-қосымша
Дәнекерленген жалғау беріктілігінің коэффициенті
Дәнекерлеу
Дәнекерленген жалғау
Дәнекерленген тігіс
j
Автоматты
Түйістіре
Екі жақты
1,0
Төсемде бір жақты
0,9
Төсемсіз бір жақты
0,8
Айқастыра
Екі жақты
0,8
Бір жақты
0,7
Механикаландырылған және
Түйістіре
Екі жақты
0,9
қолмен орындау
Төсемде бір жақты
0,8
Төсемсіз бір жақты
0,7
Айқастыра
Екі жақты
0,7
Бір жақты
0,6
Ескертпе:

k=0,3
Приложение 426
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина плоских днищ
k=0,41
Приложение 427
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина плоских днищ
k=0,45
Приложение 428
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина плоских днищ
k=0,41
Приложение 429
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина плоских днищ
k=0,35
Приложение 430
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина плоских днищ
Db/D k
1,25 0,6
1,5 0,7
1,75 0,8
Приложение 431
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина плоских днищ
k=0,5
Приложение 432
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина плоских днищ
k=0,53
Приложение 433
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент к
к=0,45
Приложение 434
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина плоских стенок
k=0,5
Приложение 436
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина плоских стенок
Подкрепляющий угольник к=0,35
Приложение 436
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Радиусы отбортовки
Радиус отбортовки, мм
Наружный диаметр
днища, мм
25
До 350
30
351 —500
35
501 — 950
40
951 — 1400
45
1401 — 1900
50
Более 1900
Приложение 437
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Ширина и высота укрепления
Приложение 438
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент k
Приложение 439
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Обозначения элементов днищ
Приложение 440
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент формы, зависящий от отношения высоты днища
к наружному диаметру и от характера ослабления днища
Форма
выпуклых
днищ
Коэффициент формы у
у — для
района
отбортовки
днища и
для глухих
днищ
уА — для выпуклой части
днища с неукрепляемыми
вырезами, для которых
составляет:
у0 — для
выпуклой
части днища с
укрепляемыми
вырезами
0,5
1,0
2,0
3,0
4,0
5,0
Эллиптичес-
кая или
коробовая c
RB=Da

k=0,3
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
426-қосымша
Жазық түптің қалыңдығы
k=0,41
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
427-қосымша
Жазық түптің қалыңдығы
k=0,45
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
428-қосымша
Жазық түптің қалыңдығы
k=0,41
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
429-қосымша
Жазық түптің қалыңдығы
k=0,35
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
430-қосымша
Жазық түптің қалыңдығы
Db/D k
1,25 0,6
1,5 0,7
1,75 0,8
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
431-қосымша
Жазық түптің қалыңдығы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
432-қосымша
Жазық түптің қалыңдығы
k=0,53
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
433-қосымша
Коэффициент к
к=0,45
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
434-қосымша
Жазық түптің қалыңдығы
k=0,5
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
435-қосымша
Жазық түптің қалыңдығы
Бекітілетін бұрыш к=0,35
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
436-қосымша
Борттан шығару радиусы
Ернелеудің радиусы, мм
Түптің сыртқы диаметрі, мм
25
До 350
30
351 —500
35
501 — 950
40
951 — 1400
45
1401 — 1900
50
1900 жоғары
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
437-қосымша
Бекітудің ені және биіктігі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
438-қосымша
Коэффициент k
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
439-қосымша
Түп элементтерін белгілеу
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
440-қосымша
Түптің әлсіреу сипаты мен сыртқы диаметріне түп биіктігінің қатынасына байланысты коэффициент нысаны
Дөңес түптердің нысаны
Коэффициент формы у
у — түпті ернелеу ауданы мен бітеу түптер үшін
уА
төмендегі мәндерді құрайтын бекітілмеген ойықтармен бірге түптің дөңес бөліктері үшін:
y0 — бекітілген ойықтармен бірге түптің дөңес бөліктері үшін:
0,5
1,0
2,0
3,0
4,0
5,0
Эллипстік немесе қорап тәріздімен бірге RB=Da

1. Размеры конструктивных элементов подготовленных кромок свариваемых деталей и размеры швов сварных соединений следует принимать в соответствии с национальными стандартами с учетом способа сварки.
2. Типовые примеры допускаемых сварных соединений приведены в настоящем приложении. Различные варианты сварных соединений не должны рассматриваться как эквивалентные друг другу, а последовательность расположения сварных соединений не свидетельствует о порядке их расположения по прочностным характеристикам.
3. Представленные варианты сварных соединений деталей следует применять при условии обеспечения надлежащей прочности конструкции.
4. В зависимости от характеристик применяемых материалов, а также от дальнейшего развития техники сварки могут быть допущены и другие варианты сварных соединений. В этом случае, а также тогда, когда типовые примеры сварных соединений не могут быть применены полностью, тип сварного соединения должен быть согласован с Регистром судоходства.
Приложение 1
к Приложению 458
Правилам классификации и постройки
морских судов
Допускаемые сварные соединения
1. Плоские днища и крышки
1)
k = 0,38
r > s/3, но не менее 8
мм,
l > s
2)
k = 0,45
r > 0,2s, но не менее
5 мм,
s2 > 5 мм.
(примечание 1)
3)
k = 0,5
s2 < s1, но не менее
6,5 мм,
s3 >1,25s1
(примечание 1)
4)
k = 0,45
(примечание 1)
5)
k = 0,55
(примечание 1)
6)
k = 0,57
2 Выпуклые днища
1)
Допускается для котлов
и сосудов под
давлением I, II и III
классов.
(примечание 2, 17)
2)
Допускается для котлов
и сосудов под
давлением II и III
классов.
3)
Следует избегать
данного соединения.
Допускается только для
сосудов III класса,
где отсутствует
опасность коррозия
s1 > 16 мм,
D < 600 мм.
4)
Допускается только для
сосудов III класса.
s1 > 16 мм,
D < 600 мм.
3 Трубные решетки
1)
k=0,45,
e=0,71s1,
s1<16 мм.
(примечания 3, 4)
2)
k=0,45,
e=s1/3, но не менее 6
мм,
s1>16 мм.
(примечания 5, 6)
3)
k=0,45,
r>0,2s, но не менее 5
мм
4)
k=0,45,
Вариант 1: e>0,71s1,
но при > 3 мм
предпочтителен вариант
2, где l==s1/3, но не
менее 6 мм.
(примечания 7)
5)
k=0,45,
r>0,2s, но не менее 5
мм
Трубы
1)
e=sr
e>5мм,
sr>2,5 мм,
(примечания 8, 9, 10)
2)
d=sr,l1=sr,1,5sr<l<2sr
Вариант 1: sr>5 мм;
l=sr
Вариант 1: sr<5 мм.
(примечание 11)
3)
e=0,7s
sr>3 мм.
(примечание 12)
5. Анкерные связи, анкерные трубы, короткие квязи
1)
k=0,42
2)
k=0,34
3)
k=0,38
Короткие связи
(смотрите 3.2.2)
6. Патрубки, штуцеры, приварыши
§ 1. Приварные патрубки несквозные
1)
sr<16 мм.
l1>sr/3, но не менее
6 мм.
2)
l1>s/3, но не менее 6
мм.
(примечание 13)
3)
l2=1,5...2,5 мм,
l1>sr/3, но не менее
6 мм.
(примечание 14)
4)
l1>s/3, но не менее 6
мм.

1. Дәнекерленген бөлшектердің дайындалған жиектердің конструктивтік элементтерінің өлшемдері және дәнекерленген жалғаулардың тігістер өлшемдерін дәнекерлеу тәсілін ескере отырып ұлттық стандарттарға сәйкес қабылдау керек.
2. Осы қосымшада рұқсат етілген дәнекерленген жалғаулардың типтік үлгілері келтірілген. Дәнекерленген жалғаулардың әр түрлі нұсқалары бір-біріне балама ретінде қарастырылмауы тиіс, ал дәнекерленген жалғаулардың тізбекті орналасуы олардың беріктік сипаттамасы бойынша тізбекті орналасуына дәлел бола алмайды.
3. Келтірілген бөлшектердің дәнекерленген жалғауларының нұсқаларын конструкцияның тиісті беріктігін қамтамасыз еткен жағдайда қабылдау керек.
4. Қолданылатын материалдардың сипаттамасына, сонымен қатар дәнекерлеу техникасының дамуына байланысты дәнекерленген жалғаулардың басқа да түрлері қолданылуы мүмкін. Осы жағдайда, және де дәнекерленген жалғаулардың типтік үлгілері толығымен қолданылмайтын болса, онда дәнекерленген жалғаулардың типі Кеме қатынасы тіркелімімен келісілуі тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
45-қосымшасына 1-қосымша
Рұқсат етілген дәнекерленген жалғаулар
1. Жазық түптер және қақпақтар
1)
k = 0,38
r
s/3, бірақ 8 мм кем емес,
l
s
2)
k = 0,45
r
0,2s, бірақ 5 мм кем емес,
s2
5 мм.
(1-ескертпе)
3)
k = 0,5
s2
s1, бірақ 6,5 мм кем емес,
s3
1,25s1 (1-ескертпе)
4)
k = 0,45
(1-ескертпе)
5)
k = 0,55
(1 ескертпе)
6)
k = 0,57
2 Дөңес түптер
1)
I, II және III сыныпты қазандар мен қысымдағы ыдыстар үшін рұқсат етілген. (2, 17 ескертпе)
2)
II және III сыныпты қазандар мен қысымдағы ыдыстар үшін рұқсат етілген.
3)
Осы жалғаудан алшақ болу қажет.
Коррозия қаупі жоқ III сыныпты қазандар мен қысымдағы ыдыстар үшін рұқсат етілген.
s1
16 мм,
D
600 мм.
4)
Тек қана III сыныпты ыдыстар үшін рұқсат етілген.s1
16 мм,
D
600 мм.
3 Құбыр торлар
1)
k=0,45,
e=0,71s1,
s1
16 мм.
(3, 4 ескерту)
2)
k=0,45,
e=s1/3, бірақ 6 мм кем емес,
s1>16 мм.
(5, 6 ескерту)
3)
k=0,45,
r
0,2s, бірақ 5 мм кем емес
4)
k=0,45,
1 нұсқа: e
0,71s1, бірақ > 3 мм болғанда 2 нұсқа басым көрінеді, мұнда l==s1/3, бірақ 6 мм кем емес.
(7 ескертпе)
5)
k=0,45,
r
0,2s, бірақ 5 мм кем емес
Құбырлар
1)
е=Sr
eі5мм
Srі2,5мм,
(8, 9, 10 ескертпе)
2)
d=Sr;l1=Sr;1,5Sr<l2Sr
1 нұсқа:Srі5 мм;l=Sr 1 нұсқа:Sr<5мм.
(11 ескертпе)
3)
e=0,7S
Srі3мм
(12 ескертпе)
5. Анкерлі байланыстар, анкерлі құбырлар, қысқа байланыстар
1)
k=0,42
2)
k=0,34
3)
k=0,38
Қысқа байланыстар (3.2.2 қара)
6. Келте құбырлар, жалғастықтар, ерітіп жабыстырғыштар
1) Арасынан өтпейтін ерітіп жабыстырылған келте құбырлар
SrӘ16мм.
l1іSr/3, бірақ 6 мм кем емес.
l1іS/3, бірақ 6 мм кем емес.
(13 ескертпе)
l2=1,5...2,5мм,
l1іSr/3, бірақ 6 мм кем емес.
(14 ескертпе)
l1іSr/3 бірақ 6 мм кем емес.

(примечание 15, 16)
5)
l1=10...13 мм.
(примечание 15)
§ 2. Приварные патрубки сквозные
1)
Соединение применяется
в основном при
sr=s/2,e=sr
2)
Соединение применяется
в основном при
sr=s/2,
е=6...13 мм,
e+l=sr
3)
Соединение применяется
в основном при
sr=s/2,
е>s/10, но не менее 6
мм
§ 3. Высаженные штуцеры
1)
2)
(примечание 17)
§ 4. Патрубки с дискообразными укрепляющими накладками
1)
l>sr/3, но не менее
6 мм
2)
l>sr/3, но не менее
6 мм,
l1>10 мм
3)
e+l=srили ,e+l=sbf
в зависимости от того,
сто меньше;
l1>10 мм
4)
e2+l>sr
l1>10мм,
2sr<(e2+l)+
наименьшая из величин
(sbf+e1)или l1
§ 5. Приварыши и штуцеры под шпильки
1)
d2<d1+2smin
(примечание 18)
2)
s < 10 мм.
(примечания 19, 20)
3)
l >6 мм
<20 мм
4)
s >20 мм
§ 6. Приварыши и штуцеры для резьбовых соединений
1)
d<s,
de=2d,
h<10 мм,
h<0,5 s.
(примечание 21)
2)
3)
4)
Примечания: 1. Сварное соединение применимо для котлов с
диаметром обечайки до 610 мм. Для сосудов под давлением оно
может применяться без ограничений, если Rm<460 МПа или ReH <
365 МПа.
2. Уменьшение толщины обечайки или фланцевого участка днища
может быть выполнено с внутренней или наружной стороны.
3. Тип сварного соединения для случаев, когда сварка доступна с
обеих сторон обечайки.
4. Для обечаек толщиной более 16 мм угловые швы выполняются с
разделкой кромок обечайки согласно подпункту 2) параграфа 3
настоящего приложения.
5. Тип сварного соединения для случаев, когда сварка доступна
только с наружной стороны обечайки.
6. Для обечаек толщиной менее 16 мм угловые швы могут
выполняться без разделки кромок обечайки. Высота кольца должна
быть не менее 40 мм.
7. Зазор между внутренним диаметром обечайки и наружным
диаметром трубной решетки следует уменьшать до минимально
возможного.
8. Конец трубы выступающий за пределы сварного шва, удаляется
фрезеровкой или шлифованием.
9. Расстояние между трубами должно быть не менее 2,5sr, но не
менее 8 мм.
10. При ручной электродуговой сварке необходимо, чтобы sr > 2,5
мм.
11. Рекомендуется, когда необходимо свести до минимума
деформации трубной решетки, возникающие при сварке.
12. Приварка труб производится ручной электродуговой сваркой.
13. Подкладное кольцо должно быть плотно пригнано и после
сварки удалено.
14. Применяется, когда возможна сварка с внутренней стороны
патрубка.
15. Применяется для патрубков малых размеров по сравнению с
размерами сосуда.

(15, 16 ескертпе)
l1=10…13 мм.
(15 ескертпе)
2) Арасынан өтетін жабыстырылған келте құбырлар
Көп жағдайда
Sr=S/2,e=Sr,болғанда жалғау қолданылады
Көп жағдайда
Sr=S/2,
е=6…13 мм,
e+l=Sr
болғанда жалғау қолданылады
Көп жағдайда
Sr=S/2,
е>s/10, болғанда жалғау қолданылады,
бірақ 6 мм кем емес
3) Көшірілген жалғастықтар
6.3.2
(17 ескертпе)
Дискі тәріздес бекітетін жапсырмалар мен келте құбырлар
6.4.1
lіSr/3, бірақ 6 мм кем емес
6.4.2
lіSr/3, бірақ 6 мм кем емес,
l1і10мм
6.4.3
e+1=Sr немесе
e+l=Sbf,
осыған байланысты, жүз кем;
l1і10мм
6.4.4
e2+lіSr
l1і10мм,
2SrӘ(e2+l)+ ең кем өлшем (Sbf+e1) немесе l1
5) Ұштастыратын өзектер астындағы ерітіп жабыстырғыштар мен жалғастықтар
6.5.1
d2Әd1+2Smin
(18 ескертпе)
6.5.2
s < 10 мм.
(19, 20 ескерту)
6.5.3
l >6 мм
s
20 мм
6.5.4
s >20 мм
6) Бұрандалы байланыстар үшін ерітіп жабыстырғыштар мен жалғастықтар
6.6.1
dӘs,
de=2d,
h
10 мм,
h
0,5 s.
(21 ескертпе)
6.6.2
6.6.3
6.6.4
Ескерту: 1. Обечайкасының диаметрі 610 мм-ге дейін болатын қазандар үшін дәнекерленген жалғаудың қолданылуы мүмкін. Қысымдағы сауыттар үшін ол шектеусіз қолданыла береді, егер Rm
460 МПа немесе ReH
365 МПа.
2. Обечайка мен түптің ернемек телімінің қалыңдығын азайту ішкі және сыртқы жақтарынан жүргізілуі мүмкін.
3. Дәнекерлеу жұмыстарын обечайканың екі жағынан да жүргізу мүмкін болатын жағдайларға арналған пісіріп жалғау типі.
4. Қалыңдығы 16 мм-ден артық болатын обечайкалар үшін бұрышты тігістер осы қосымшаның 3-параграфының 2) тармақшасына сәйкес обечайканың жиектерін өңдеу арқылы жүзеге асырылады.
5. Дәнекерлеу жұмыстарын обечайканың тек сыртқы жағынан ғана жүргізу мүмкін болатын жағдайларға арналған пісіріп жалғау типі.
6. Қалыңдығы 16 мм-ден кем болатын обечайкалар үшін бұрышты тігістер обечайканың жиектерін өңдеусіз жүзеге асырылады. Сақинаның биіктігі 40 мм-ден кем болмауы тиіс.
7. Обечайканың ішкі диаметрі мен құбыр тордың сыртқы диаметрінің арасындағы саңылауды мүмкіндігінше кішірейту қажет.
8. Дәнекерлеу тігістерінің шектерінен шығып жатқан құбырдың ұшын фрезерлеу немесе тегістеу арқылы алып тастайды.
9. Құбырлар арасындағы қашықтық 2,5sr кем, бірақ 8 мм артық болмауы қажет.
10. Электр-доғалық қолмен дәнекерлеу кезінде sr > 2,5 мм болуы қажет
11. Дәнекерлеу кезінде пайда болатын құбыр тордың деформациясын минимумға әкелу қажет болғанда қолдану ұсынылады.
12. Құбырды ерітіп жабыстыру электр-доғалық қолмен дәнекерлеу кезінде жүргізіледі.
13. Қолданбалы сақина нығыз қиюластырылып, дәнекерлеуден кейін алынып тасталуы қажет.
14. Келте құбырдың ішкі жағынан дәнекерлеу мүмкін болған кезде қолданылады.
15. Кеме өлшемдерімен салыстырғанда өлшемдері кіші болып келетін келте құбырлар үшін қолданылады.

16. После сварки патрубок обрабатывается до конечного размера d
17. Цилиндрические участки l должны иметь размеры, позволяющие
производить радиографический контроль в случае необходимости.
18. Зазор между приварышами и сосудами не должен превышать 3
мм.
19. Зазор между диаметром отверстия и наружным диаметром
штуцера должен быть как можно меньше и в любом случае не должен
превышать 3 мм.
20. Верхние отверстия под шпильки должны быть смещены по
отношению к нижним.
21. Суммарная толщина обечайки сосуда и наплавленного металла
должна быть достаточной для обеспечения необходимого числа
витков нарезки.
Приложение 459
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Номинальные рабочие температуры окружающего воздуха и
охлаждающей воды для электрического оборудования
п/п
Место расположения
оборудования
Температура окружающего воздуха и
охлаждающей воды, оС
Неограниченный район
плавания
Плавания вне
тропической зоны
Воздух
Вода
Воздух
Вода
1
Машинные и специальные
электрические
помещения, камбузы
+45...0
+32
+40...0
+25
2
Открытые палубы
+45...-25
+40...-25
3
Другие помещения
+40...0
+40...0
Примечание. Электронные элементы и устройства, предназначенные
для вмонтирования в распределительные щиты, пульты или кожухи,
должны надежно работать при температуре окружающей среды до 55оС.
Температура до 70оС не должна вызывать повреждений элементов,
устройств и систем.
Приложение 460
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Отклонения напряжения питания и частоты
Параметры
Отклонение от номинальных значений
Длительное, %
Кратковременное
%
Время, с
Напряжение
(переменный ток)
Частота
+6...-10
±5
±20
±10
1,5
5
Напряжение
(постоянный ток)
±10
5
10
циклические
отклонения
пульсации
Примечание.
При питании от аккумуляторной батареи:
Длительное изменение напряжения должно находиться в пределах от

16. Дәнекерлеуден кейін келте құбыр соңғы d өлшеміне келгенше өңделеді.
17. Цилиндрдің l телімдері қажет болған жағдайда радиографикалық бақылау жасауға мүкіндік беретін пішінде болуы қажет.
18. Ерітіп жабыстырғыштар мен сауыттар арасындағы саңылау 3 мм-ден аспауы қажет.
19. Жалғастық тесігінің диаметрі мен сыртқы диаметрінің арасындағы саңылау мүмкіндігінше кем болып, қандай жағдай болса да 3 мм-ден аспауы қажет.
20. Ұштастыратын өзектер астындағы жоғарғы тесіктер төмендегілерге қатысты жылжытылуы қажет.
21. Сауыттың обечайкасы мен ерітіп дәнекерленген металдың жиынтық қалыңдығы тілім орамдарының қажетті санын қамтамасыз ету үшін жеткілікті болуы қажет.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
459-қосымша
Электр жабдығы үшін қоршаған ауа мен салқындататын судың номиналды жұмыс температурасы
№ р/н
Жабдықтың орналасу орны
Айналадағы ауа мен салқындатқыш судың температурасы, 0С
Жүзуге шек қойылмаған аудан
Тропикалық аймақтан тыс жүзу
Ауа
Су
Ауа
Су
1
Машиналық және арнайы электрлік үй-жайлар, камбуздар
+45…0
+32
+40…0
+25
2
Ашық палубалар
+45…-25
+40…-25
3
Басқа бөлмелер
+40…0
+40…0
Ескерту. Бөлгіш қалқандарға, пульттерге немесе қаптарға монтаждауға арналған электронды элементтер мен құрылғылар қоршаған ортаның 55ҮС температурасына дейін сенімді түрде жұмыс істеу қажет.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
460-қосымша
Қоректену және жиілік кернеулерінің ауытқулары
Параметрлер
Номиналды мәндерден ауытқу
Ұзақ мерзімді, %
Қысқа мерзімді
%
Уақыт, с
Кернеу (айнымалы тоқ)
Жиілік
+6…-10
±5
±20
±10
1,5
5
Кернеу (тұрақты тоқ)
±10
5
10
Циклдық ауытқулар
пульсациялар
Ескертпе.
Аккумуляторлық батареядан қоректену кезінде:

15 100 200 Порядок
гармонической
составляющей
Приложение 463
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Минимальные степени защиты электрического оборудования,
установленного в помещениях и пространствах судна
Сноска. Приложение 463 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 16.07.2025 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Место расположения
электрического
оборудования
Наименование электрического оборудования
Электрические
машины,
трансформаторы
Разделите-
льные щиты,
пускорегу-
лирующая
аппаратура, пускатели
Оборудова-
ние связи
и
сигнализа-
ции,
установоч-
ная
аппаратура
(выключа-
тели,
розетки,
соедините-
льные
коробки)
Нагрева-
тельные
и
отопите-
льные
приборы
Светиль-
ники
1
2
3
4
5
6
Помещения и
прос-транства, в которых
могут образовываться
взрывоопасные смеси
паров, газов и пыли с
воздухом
Ех
(глава 450,
параграф 3
главы 552
настоящих
Правил)
Ех
(глава
450,
параграф 3
главы 552
настоящих
Правил)
Ех
(глава
450,
параграф 3
главы 552
настоящих
Правил)
Сухие помещения, сухие
жилые помещения
IP20
IP20
IP20
IP20
IP20
Ходовой мостик,
радиорубка
IP22
IP22
IP22
IP22
IP22
Служебные помеще-ния,
помещения руле-вой
машины, отделе-ние
холодильных машин (за
исключе-нием аммиачного
оборудования), поме-щение
аварийного генератора,
кладовые общего
назначения. Буфетные,
провизионные помещения
IP22
IP22
IP22
IP22
IP22
Машинные
и
котельные
помещения
Выше настила
IP22
IP22
IP44
IP22
IP22
Ниже настила
IP44
IP44
IP44
IP44
Посты
управления
(сухие)
IP22
IP22
IP22
IP22
IP22
Закрытые
помещения для
сепара-торов
IP44
IP44
IP44
IP44
IP44
Охлаждаемые помещения,
камбузы, прачечные,
ванные и душевые
IP44
IP44
IP55
IP44
IP44
Помещения для обработки
продуктов промысла1,
туннели валопроводов,
грузо-вые трюмы
IP55
IP55
IP55
IP55
IP55
Открытые палубы
IP56
IP56
IP56
IP56
IP56
Примечание. Если оболочка оборудования не обеспечивает требуемой степени защиты,
следует применять иные методы или иное расположение оборудования для обеспечения
степени защиты, требуемой в таблице.
Приложение 464
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Площадь сечения медного заземляющего проводника
Площадь сечения жилы
кабеля, присоединенной к
потребителю, мм2
Площадь сечения заземляющего проводника стационарного
оборудования, мм, минимальная
однопроволочного
многопроволочного
До 2,5
2,5 1,5
2,5 — 120
Ң площади сечения присоединенной жилы кабеля, но не
менее 4
Свыше 120
70
Приложение 465
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Допустимые напряжения на зажимах потребителей переменного тока
№ п/п
Потребители
Допустимое
напряжение, В
1
2
3
4
Стационарные силовые потребители,
нагревательные, камбузные и отопительные
приборы, установленные стационарно в
помещениях других, чем указанные в пункте 2
настоящего приложения
Переносные силовые потребители, питаемые от
штепсельных розеток, установленных
стационарно во время их работы,
нагревательные и отопительные приборы,
установленные в каютах и помещениях для
пассажиров (5399 настоящих Правил)
Освещение, сигнализация и внутренняя связь,
штепсельные розетки для питания переносных
потребителей с двойной или усиленной
изоляцией или электрически отделенных с
помощью изолирующего трансформатора
Штепсельные розетки, установленные в местах
и помещениях с повышенной влажностью, а
также особо сырых, предназначенные для
питания потребителей без двойной или
усиленной изоляции или электрически не
отделенных

15 100 200 Үйлесімді құрамдас
бөліктерінің тәртібі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
463-қосымша
Кеменің жайларында және кеңістіктерінде орнатылған электрлік жабдықтарын минималды қорғалу дәрежесі
Ескерту. 463-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 16.07.2025 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Электр жабдығының орналасу орны
Электр жабдығының атауы
Электр машиналары, трансформаторл ар
Бөлгіш қалқандар, іске қосуды реттейтін аппаратура, жіберу жабдықтары
Байланыс және сигнал беру жабдықтары, бекітіп тұратын аппаратура (ажыратқыштар, розеткалар, жалғағыш қораптар)
Жылыту және қыздыру аспаптары
Шамшыр
ақтар
1
2
3
4
5
6
Жарылу қаупі бар газ қоспалары, газдар, ауамен бірге шаң пайда болуы мүмкін үй-жайлар мен кеңістіктер
Ех
(осы Қағиданың 552-тарауының 3-параграфының 450-тарауы)
Ех
(осы Қағиданың 552-тарауының 3-параграфыны ң 450-тарауы)
Ех
(осы Қағиданың 552-тарауы ның 3-параграф ының 450-тарауы )
Құрғақ үй-жайлар, құрғақ тұрғын үй-жайлары
IP20
IP20
IP20
IP20
IP20
Қозғалғыш көпір, радиорубка
IP22
IP22
IP22
IP22
IP22
Қызметтік үй-жайлар, руль машинасының үй-жайы, тоңазытқыш машиналарының үй-жайлары (аммиакты жабдықтан басқасы), апатты генератор бөлмесі, ортақ тағайындаудағы қоймалар. Буфеттер, азық-түлік үй-жайлары.
IP22
IP22
IP22
IP22
IP22
Машина және қазан орнала сқан үй-жай лар
Жоғары төсем
IP22
IP22
IP44
IP22
IP22
Төменгі төсем
IP44
IP44
IP44
IP44
Басқару орындары (құрғақ)
IP22
IP22
IP22
IP22
IP22
Сеператор ларға арналған жабық бөлмелер
IP44
IP44
IP44
IP44
IP44
Салқындатылатын үй-жайлар, камбуздар, кір жуатын орындар, ванна мен душ орналасқан үй-жайлар
IP44
IP44
IP55
IP44
IP44
Кәсіпшілік азық-түлігін өңдеуге арналған бөлмелер, білікөткізгіш туннельдер туннели валопроводов, жүк трюмдері
IP55
IP55
IP55
IP55
IP55
Ашық палубалар
IP56
IP56
IP56
IP56
IP56
Ескертпе. Егер жабдықтың сыртқы беті қажетті қорғау дәрежесімен қамтамасыз етпесе, кестеде көрсетілген қажетті қорғау дәрежесін қамтамасыз ететін өзге әдістер мен жабдықтың өзге орналасуын қолдану қажет.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
464-қосымша
Баяу жерлендіретін жолсеріктің қима ауданы
Тұтынушыға қосылған кабель желісінің қима ауданы, мм2
Тұрақты жабдықтың жерге қосатын өткізгішінің қима ауданы, мм2 , ең кіші
Бір сымды
Көп сымды
2,5 дейін
2,5 1,5
2,5 — 120
1/2 қосылған кабель желісінің қима ауданы, бірақ 4 кем емес
120 астам
70
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
465-қосымша
Айнымалы ток тұтынушыларының қысқыштарына жол берілген кернеулер
№ р/н
Тұтынушылар
Рұқсат етілген кернеу, В
1
2
3
4
Осы қосымшаның 2 -тармағында көрсетілгендей басқа үй-жайларда тұрақты орналастырылған тұрақты күш беретін пайдаланушылар, жылытқыштар, камбуздар жылытқыш құралдар.
Штепсель розеткалардан қоректенетін, олардың жұмыс істеу барысында тұрақты орналастырылған тасымалды күш беретін тұтынушылар, жолаушылар үй-жайлары мен каюталарында орнатылған жылыту және қыздыру құралдары (осы Қағиданың 5399 тармағы).
Жарықтандыру, сигнал беру және ішкі байланыс, екі есе немесе күшейтілген оқшаулаудағы немесе оқшаулап тұратын трансформатор көмегімен электрлі ажыратылған тасымалды тұтынушылар қоректенуіне арналған штепсель розеткалары.
Ылғалдылығы жоғары, сонымен қатар екі еселенбеген немесе күшейтілмеген оқшаулаудағы немесе оқшаулап тұратын трансформатор көмегімен электрлі ажыратылмаған тұтынушылар қоректенуіне арналған ерекше жоғары сыз орындар мен бөлмелерде орнатылған штепсель розеткалары.

1000
500
250
50
Приложение 466
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Допустимые напряжения на зажимах потребителей постоянного тока
№ п/п
Потребители
Допустимое
напряжение, В
1
2
3
Стационарные силовые потребители
Нагревательные, камбузные и другие
приборы
Освещение, штепсельные розетки1
500
250
250
1 Возле штепсельных розеток с напряжением выше безопасного,
установленных в помещениях с повышенной влажностью или особо
сырых, должны быть помещены надписи, указывающие на применение
потребителей с двойной или усиленной изоляцией или же
потребителей, электрически отделенных от напряжения выше
безопасного.
Приложение 467
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Применяемые цвета для световой сигнализации
Цвет
Значение
Род сигнала
Состояние устройства
Красный
Желтый
Зеленый
Синий
Белый
Опасность
Внимание
Безопасность
Информация
Общая
информация
Мигающий
Постоянный
Мигающий
Постоянный
Мигающий
Постоянный
Постоянный
Постоянный
Аврал в опасных состояниях,
требующих немедленного
вмешательства
Аврал в опасных состояниях,
обнаруженных, но еще не
устраненных
Ненормальные состояния, но не
требующие немедленного
устранения
Состояние среднее между
ненормальным и безопасным
Состояние ненормальное
обнаруженное, но еще не
устраненное
Механизмы включились в работу
из резервного состояния
Нормальный режим работы и
действия
Механизмы и устройства готовы
к пуску. Напряжение в сети.
Все в порядке
Сигналы, рассветляемые при
необходимости. Надписи,
касающиеся автоматического
действия. Другие
дополнительные сигналы
Приложение 468
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Число осветительных точек в конечных цепях
Наряжение, В
Максимальное число осветительных
точек
До 50
От 51 до 120
От 121 до 250
10
14
24
Приложение 469
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Освещенность отдельных помещений и пространств
№ п/п
Помещения и поверхности
Освещенность, лк
Люминесцентными лампами
Лампами накаливания
общая +
местная
общая
общая +
местная
общая
1
Радиорубка:
на установленном уровне над
палубой
рабочие столы в радиорубке
200
100
2
Навигационная рубка:
на установленном уровне над палубой
навигационные столы
150
100
150
50
3
Рулевая рубка на установленном
уровне над палубой
75
50
4
Машинные помещения, помещения
распределительных щитов, маневренных
и контрольных постов и пультов,
помещения автоматизированных
устройств, гирокомпасов:
на установленном уровне над настилом
поверхности распределительных
устройств и пультов управления
места управления главными
механизмами
проходы между котлами, механизмами,
трапы, площадки.
фронт котлов
200
150
100
75
100
100
75
75
150
150
75
75
75
75
30
75
5
Аккумуляторная на установленном
уровне над палубой
75
50
6
Туннели валопроводов, шахты лага,
эхолота, ценные ящики:
на установленном уровне над палубой
поверхности подшипников валов, а
также соединительных фланцев.
75
50
50
20
7
Проходы на палубах, переходные
мостики и районы расположения
спасательных шлюпок и плотов
наустановленном уровне над палубой
50
20
8
Забортные пространства в районе
спуска спасательных шлюпок и плотов
вблизи грузовой ватерлинии
5
Приложение 470
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Сведения приемного устройства сигнализации
п/п
Сигнализация о режимах работы и
неисправностиях
Сигнал при
применении систем
температурной
сигнализации
обнаружения пожара
Сигнал при применении
систем, в которых
воздух поступает из
охраняемых помещений в
приемное устройство
сигнализации
1
Работа устройства
Световой
Световой
2
Питание от аварийного источника
Световой
Световой
3
Признаки пожара и
местонахожде-ние помещения или
района, в кото-ром обнаружены
признаки пожара
Звуковой
Световой
Звуковой
Световой
4
Отсутствие тяги в
обнаружительной камере
Световой
Звуковой
5
Отсутствие тяги в трубопроводах
Световой
Звуковой1
6
Обрыв в цепях датчиков
Световой
Звуковой
7
Местонахождение повреждений цепи
датчиков
Световой
8
Отключенное состояние
извещательной линии1
Световой
9
Исчезновение питания
Световой
Звуковой
Световой
Звуковой
1 Рекомендуется.
Приложение 471
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Пределы уставок видов защиты
Род тока
Пределы уставок защиты от обратного тока или от обратной
мощности в зависимости от привода генератора
Турбина
Двигатель внутреннего
сгорания
Переменный
2 — 6 % номинальной мощности
генератора, кВт
8 — 15 % номинальной мощности
генератора, кВт
Постоянный
2 — 6 % номинального тока
генератора, А
8 — 15 % номинального тока
генератора, А
Приложение 472
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Перегрузка по току
Тип генератора
Перегрузка по току, %
Продолжительность
перегрузки, с
Переменного тока
Постоянного тока
50
50

1000
500
250
50
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
466-қосымша
Айнымалы ток тұтынушыларының қысқыштарына жол берілген кернеулер
№ р/н
Тұтынушылар
Рұқсат етілген кернеу, В
1
2
3
Стационарлы күш беретін тұтынушылар
Жылытқыш, камбуздық және басқа құралдар
Жарықтандыру, штепсель розеткалары1
500
250
250
1 Ылғалдылығы жоғары немесе ерекше жоғары сыз үй-жайларда орнатылған кернеуі қауіпсіз көрсеткіштен асатын штепсель розеткаларының тұсында, екі есе немесе күшейтілген оқшаулаудағы тұтынушылар немесе қауіпсіз көрсеткіштен асатын кернеуден электрлі ажыратылған тұтынушыларды қолдануға сілтеме беретін жазулар қойылуы тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
467-қосымша
Жарықтық сигнал беру үшін қолданылатын түс
Түсі
Мағынасы
Сигнал түрі
Құрылғының жай-күйі
Қызыл
Сары
Жасыл
Көк
Ақ
Қауіп-қатер
Назар аудар
Қауіпсіздік
Ақпарат
Жалпы ақпарат
Жыпылықтайтын
Тұрақты
Жыпылықтайтын
Тұрақты
Жыпылықтайтын
Тұрақты
Тұрақты
Дереу араласуды талап ететін қауіпті жағдайдағы аврал
Анықталған, бірақ әлі жойылмаған қауіпті жағдайдағы аврал
Қалыпты емес жағдайлар, бірақ дереу жоюды талап етпейді
Қалыпты емес және қауіп-қатерсіз жағдайлардың орташасы
Қалыпты емес анықталған жағдай, бірақ әлі жойылмаған
Резервті жағдайда жұмысқа қосылған механизмдер
Жұмыс пен іс-әрекеттің қалыпты режімі
Қосуға дайын тұрған механизмдер мен құрылғылар. Желідегі кернеу. Бәрі қалыпты.
Қажет болған жағдайда жарқырайтын сигналдар. Автоматты іс-әрекетке қатысты жазулар. Басқа қосымша сигналдар
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
468-қосымша
Ұштағы шынжырлардағы жарықтандырушы нүктелердің саны
Кернеу, В
Жарықталған нүктелердің ең жоғары саны
50 дейін
51 бастап 120 дейін
121 бастап 250 дейін
10
14
24
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
469-қосымша
Жеке жайлардың және кеңістіктердің жарықтануы
№ р/н
Үй-жайлар және сыртқы беті
Жарықталуы, лк
Люминесцентті
шаммен
Қыздыру
шамдарымен
жалпы +жергілікті
жалпы
жалпы +
жергілікті
жалпы
1
Радиорубка:
палубадан жоғарғы белгіленген деңгейде
радиорубкадағы жұмыс үстелдері
200
100
2
Навигациалық рубка:
палубадан жоғарғы белгіленген деңгейде жұмыс үстелдері
150
100
150
50
3
Палубадан жоғарғы белгіленген деңгейдегі басқару рубкасы
75
50
4
Машиналық үй-жайлар, маневрлі және бақылау орындары мен пульттер, таратқыш қалқан үй-жайлары, автоматтандырылған құрылғы үй-жайы:
тарататын құрылғылар мен басқару пульттерінің сыртқы бетінің төсемінен жоғары белгіленген деңгейде басты механизмдермен басқару орны қазандар, механизмдер арасындағы өткелдер, траптар, алаңдар. Қазандардың алдыңғы жағы
200
150
100
75
100
100
75
75
150
150
75
75
75
75
30
75
5
Палубадан жоғары белгіленген деңгейдегі аккумулятор құрылғысы
75
50
6
Білікөткізгіш туннельдер, лаг, эхолот шахтасы, құнды қораптар:
білек мойынтіректерінің, сонымен қатар жалғастырғыш ернемектердің және сыртқы бетінің палубасынан жоғары белгіленген деңгейде
75
50
50
20
7
Палубалардағы өткелдер, өтпелі көпірлер және палубадан жоғары белгіленген деңгейде құтқару қайықшалары мен салдардың орналасу аудандары
50
20
8
Жүк ватер сызығы маңындағы құтқару шлюпкалары мен салдарын түсіру ауданындағы борттан тыс кеңістіктер
5
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
470-қосымша
Сигнал берудің қабылдау құрылғысының мәліметі
№р/н
Жұмыс режимдері және ақаулықтар туралы сигнал беру
Өртті анықтауда температуралық сигнал беру жүйесін қолданғанда болатын сигналдар
Күзетілетін үй-жайлардан сигнал берудің қабылдағыш құрылғысына ауа келетін жүйелерді қолданған кезде болатын сигналдар
1
Құрылғы жұмысы
Жарықтық
Жарықтық
2
Апатты көзден қуат алу
Жарықтық
Жарықтық
3
Өрт белгілері және өрт белгілері анықталған бөлмелер мен аудандардың орналасқан жері
Дыбыстық
Жарықтық
Дыбыстық
Жарықтық
4
Табушы камерада жетектің болмауы
Жарықтық
Дыбыстық
5
Құбыр өткізгіште жетектің болмауы
Жарықтық
Дыбыстық1
6
Датчиктер тізбегінде үзілген жер
Жарықтық
Дыбыстық
7
Датчиктер тізбегінің бұзылған жерінің орналасуы
Жарықтық
8
Хабаршы желінің өшірілу күйі1
Жарықтық
9
Қоректену көзінің жоғалуы
Жарықтық
Дыбыстық
Жарықтық
Дыбыстық
1 Ұсынылады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
471-қосымша
Қорғау түрінің орнату шектері
Тоқ түрі
Қозғалтқыштың жетегіне байланысты кері тоқтан немесе кері қуаттан қорғаныс орнату шектері
Турбина
Ішкі жану қозғалтқышы
Айнымалы
2 — 6 % генератордың номиналды қуаты, кВт
8 — 15 % генератордың номиналды қуаты, кВт
Тұрақты
2 — 6 %, генератордың номиналды тоғы А
8 — 15 % генератордың номиналды тоғы, А
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
472-қосымша
Тоқтың шамадан асып кетуі
Генератор типі
Тоқтың шамадан асып кетуі, %
Шамадан асып кету ұзақтығы, с
Айнымалы тоқтың
Тұрақты тоқтың
50
50

0,67
0,71
0,50
0,58
0,63
0,47
0,55
0,45
Приложение 482
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Защита полностью закрытой кабельной трассы типа В-О
Огнезадерживающая
конструкция типа В-О
Приложение 483
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Защита кабельной трассы огнестойкой массой
Вертикально
Горизонтально
Огнестойкая масса
Приложение 484
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Защита кабельных трасс огнезадерживающими конструкциями типа
В-0
Приложение 485
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Минимальные внутренние радиусы изгибов кабелей
Тип кабеля
Внешний
диаметр
кабеля, мм
Минимальный
радиус изгиба
кабеля
Материал изоляции
кабеля
Вид защитной оболочки кабеля
Резина или
поливинилхлорид
Бронирование металлической
лентой или проволокой
Любой
10d
Металлическая оплетка
Любой
6d
Сплав свинца и броня
Любой
6d
Другие оболочки
До 9,5
3d
9,5 до 25,4
4d
Свыше 25,4
6d
Лакоткань
Любая
Любой
8d
Минеральная изоляция
Металлическая
До 7
3d
7 до 12,7
2d
Свыше 12,7
4d
Этиленпропиленовая
резина или полиэтилен
сетчатой структуры
Полупроводящая и/или
металлическая
25 и более
10d
Приложение 486
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Расстояния между креплениями кабелей при горизонтальной
прокладке
Внешний диаметр
кабеля, мм
Расстояние между креплениями, мм, для
кабелей
свыше
до
без брони
с броней
с минеральной
изоляцией
8
13
20
30
8
13
20
30

0,67
0,71
0,50
0,58
0,63
0,47
0,55
0,45
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
482-қосымша
В-О типті толығымен жабылған кабельді трассаның қорғаны
В-О типті от бөгегіш конструкция
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
483-қосымша
Отқа төзімді массамен кабельді трассаны қорғау Тік
Көлденең
отқа төзімді масса
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
484-қосымша
В-О типті от бөгегіш конструкциямен кабельді трассаны қорғау
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
485-қосымша
Кабельдер майысуының ең кіші ішкі радиустары
Кабельдің типі
Кабельдің сыртқы диаметрі, мм
Кабельдің ең кіші иілім радиусы
Кабельді оқшаулау материалы
Кабельдің қорғану қабығының түрі
Резина немесе поливинилхлорид
Металды таспамен немесе сыммен сауыт қаптау
Кез келген
10d
Металды шырмау
Кез келген
6d
Қорғасын мен бронь қорытпасы
Кез келген
6d
Басқа қабықтар
9,5-ке дейін
3d
9,5 25,4-ке дейін
4d
25,4-тен астам
6d
Лакоткань
Кез келген
Кез келген
8d
Минералды оқшаулау
Металды
7-ге дейін
3d
7 12,7-ге дейін
2d
12,7-ден астам
4d
Этиленпропиленді резина немесе торлы конструкциялы полиэтилен
Жартылай өткізгішті және/немесе металды
25 және одан да көп
10d
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
486-қосымша
Көлдеңен төсеу кезінде кабельдердің бекітулерінің арасындағы қашықтық
Кабельдің сыртқы диаметрі, мм
Кабельдер үшін бекіткіштер арасындағы қашықтық, мм
Астам
дейін
сауытсыз
сауытпен
минералды оқшаулаумен
8
13
20
30
8
13
20
30

200
250
300
350
400
250
300
350
400
450
300
370
450
450
450
Приложение 487
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Перечень контролируемых параметров ГЭУ с гребными электрическими двигателями (ГЭД) переменного тока: синхронными, с постоянным возбуждением и асинхронными
Контролируемый
параметр
Предельное
значение
макс/мин
Местный
измерительный
прибор
АПС,
дисплей
в ЦПУ
Снижение
нагрузки
Автома-
тичес-
кий
Стоп
ГПУ
(мос-
тик), ОАПС
ГЭД:
Система смазки
неисправность
измерительное
стекло
Х
Х
Х
Х
Температура
подшипников
макс.
термометр
Х
Х
Температура
обмоток статора
макс.
Х
Х
Х
Токосъемные
кольца
(синхронный ГЭД)
неисправность
(электричес-
кая дуга)
смотровой люк
Х
Х
Система
охлаждения
воды/воздуха
неисправность
Х
Х
Температура
охлаждающего
воздуха на входе
макс.
термометр
Х
Х
Охлаждающая
жидкость
утечка
Х
Х
Частота вращения
макс.
Х
Х
Х
Регулирование
напряжения
(синхронный ГЭД)
выход из
строя
Х
Х
Х
Сопротивление
изоляции статора
и фидера питания
мин.
Х
Х
Сопротивление
изоляции системы
возбуждения,
фидера
(синхронный ГЭД)
мин.
Х
Х
Трансформаторы:
Температура
обмоток
макс.
Х
Х
Х
Охлаждающая
жидкость
утечка
Х
Х
Система
охлаждения
неисправность
Х
Х
Преобразователи:
Питающая сеть
неисправность
Х
пуск
Х
Система
охлаждения
неисправность
Х
Х
Х
Температура
силовых секций
макс.
Чмакс.1
Хмакс.2
Х
Поток охладителя
мин.
Х
Х
Охлаждающая
жидкость
утечка
Х
Х
Предварительный
сигнал
Х
Авария, выход из
строя
Х
Х
Х
Датчик скорости и
положения ротора
(синхронный ГЭД)
неисправность
Х
Х
Аварийный стоп
(Конвертер
отключен)
Х
Х
Х
Предохранитель
полупроводника
неисправность
Х
Х
Х
Температура
полупроводника
макс.
Х
снижение
момента
Х
Напряжение(звено
постоянного тока)
макс.
Х
Х
Х
Ток (звено
постоянного тока)
макс.
Х
Х
Х
Ток на выходе
конвертера
макс.
Х
Х
Х
Сеть питания ГЭУ,
судовая
электрическая
система:
Фильтр
гармонических
составляющих
авария,
повреждение
Х
Х
Приложение 488
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Перечень контролируемых параметров ГЭУ с ГЭД постоянного тока
Контролируемый
параметр
Предельное
значение
макс/мин
Местный
измерительный
прибор
АПС,
дисплей
в ЦПУ
Снижение
нагрузки
Автома-
ти-
ческий
Стоп
ГПУ
(мос-
тик),
ОАПС
ГЭД:
Система смазки
неисправность
измерительное
стекло
Х
Х
Х
Х
Температура
подшипников
макс.
термометр
Х
Х
Температура
главных полюсов
макс.
Х
Х
Х
Температура
дополнительных
полюсов или
компенсационных
обмоток
макс.
Х
Х
Х
Система
охлаждения
воды/воздуха
неисправность
Х
Х
Температура
охлаждающего
воздуха на входе
макс.
термометр
Х
Х
Охлаждающая
жидкость
утечка
Х
Х
Частота вращения
макс.
Х
Х
Х
Коллектор/щетки
неисправность
(электричес-
кая дуга)
смотровой люк
Х
Х
Ток якоря
макс.
Х
Х
Х
Сопротивление
изоляции цепи
якоря и фидера
питания
мин.
(замыкание на
корп.)
Х
Х
Трансформаторы:
Температура
обмоток
макс.
Х
Х
Х
Охлаждающая
жидкость
утечка
Х
Х
Система
охлаждения
неисправность
Х
Х
Преобразователи:
Питающая сеть
неисправность
Х
повтор-
ный
пуск
Х
Система
охлаждения
неисправность
Х
Х
Х
Температура
силовых секций
макс.
Хмакс.1
Хмакс.2
Х
Поток охладителя
(прямое
охлаждение)
мин.
Х
Х
Охлаждающая
жидкость
утечка
Х
Х
Предварительный
сигнал
Х
Авария, выход из
строя
Х
Х
Х
Датчик скорости
вращения якоря
неисправность
Х
Х
Аварийный стоп
(Конвертер
отключен)
Х
Х
Х
Предохранитель
полупроводника
неисправность
Х
Х
Х
Сеть питания ГЭУ,
судовая
электрическая
система:
Фильтр
гармонических
составляющих
авария,
повреждение
Х
Х
Приложение 489
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Изоляционные расстояния
Номинальное напряжение, кВ
Минимальные расстояния по
воздуху, мм

200
250
300
350
400
250
300
350
400
450
300
370
450
450
450
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
487-қосымша
Айнымалы тоқтың ескіш электр қозғалтқыштарымен (ЕЭҚ) бірге бақыланатын параметрлер ГЭУ тізбесі: үйлесімді, тұрақты қозғаулар және асинхронды
Бақыланатын параметр
Шекті мәні ең жоғары/ең төмен
Жергілікті өлшеу құралы
АШС, ОБТ-дегі дисплей
Жүктемені төмендету
Авто-мат ты
Тоқта
ГПУ (көпір), ОАШС
ЕЭҚ:
Майлау жүйесі
жарамсыздық
өлшеу айнасы
Х
Х
Х
Х
Мойынтіректерді ң температурасы
ең жоғары
термометр
Х
Х
Статор орамаларының температурасы
ең жоғары
Х
Х
Х
Алмалы тоқ сақиналары (үйлесімді ЕЭҚ)
жарамсыздық (электрлі доға)
бақылау люгі
Х
Х
Су/ауа салқындату жүйесі
жарамсыздық
Х
Х
Шығу жүйесіндегі салқындатқыш ауаның температурасы
ең жоғары
термометр
Х
Х
Салқындатқыш сұйықтық
кему
Х
Х
Айналу жиілігі
ең жоғары
Х
Х
Х
Кернеуді реттеу (үйлесімді ЕЭҚ)
қатардан шығу
Х
Х
Х
Статордың тығыздық қабаты мен қоректену фидерінің қарсы тұруы
ең төмен
Х
Х
Қозғау жүйесінің тығыздық қабаты,фидердің қарсы тұруы
(үйлесімді ЕЭҚ)
ең төмен
Х
Х
Трансформаторлар:
температурасы Орама
ең жоғары
Х
Х
Х
Салқындатқыш сұйықтық
кему
Х
Х
Салқындату жүйесі
жарамсыздық
Х
Х
Түрлендіргіштер:
Қоректендіру жүйесі
жарамсыздық
Х
іске қосу
Х
Салқындату жүйесі
жарамсыздық
Х
Х
Х
Күш беретін секциялардың температурасы
ең жоғары
Х ең жоғары 1
Х ең жоғары 2
Х
Салқындатқыш ағыны
ең төмен
Х
Х
Салқындатқыш сұйықтық
кему
Х
Х
Алдын-ала берілетін сигнал
Х
Апат, істен шығу
Х
Х
Х
Ротордың жылдамдық пен орналасу орнының датчиктері (үйлесімді ЕЭҚ)
жарамсыздық
Х
Х
Авариялық тоқтау (Өшіру конвертері)
Х
Х
Х
Жартылай өткізгіштің сақтандырғышы
жарамсыздық
Х
Х
Х
Жартылай өткізгіштің температурасы
ең жоғары
Х
уақытты азайту
Х
Кернеу (тұрақты тоқтың буыны)
ең жоғары
Х
Х
Х
Ток (тұрақты тоқтың буыны)
ең жоғары
Х
Х
Х
Конвертердің шығу жүйесіндегі тоқ
ең жоғары
Х
Х
Х
ГЭУ қоректену жүйесі, кемелік электр жүйесі:
Үйлесімді құраушы бөліктердің сүзгісі
апат, бүліну
Х
Х
Х
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
488-қосымша
ЕЭҚ тұрақты тоғынан ГЭУ бақыланатын параметрлер тізбесі
Бақыланатын параметр
Шекті мәні ең жоғары/ең төмен
Жергілікті өлшеу құралы
АШС, ОБТ-дегі дисплей
Жүктемені азайту
Автомат ты
Тоқта
НБТ (көпір), ОАШС
ЕЭҚ:
Майлау жүйесі
жарамсыздық
өлшеу айнасы
Х
Х
Х
Х
Біліктіректер температурасы
ең жоғары
термометр
Х
Х
Негізгі полюстер температурасы
ең жоғары
Х
Х
Х
Қосымша полюстер немесе өтемелік орамдардың температурасы
ең жоғары
Х
Х
Х
Су/ауаны салқындату жүйелері
жарамсыздық
Х
Х
Кіру жүйесіндегі салқындатқыш ауаның температурасы
ең жоғары
термометр
Х
Х
Салқындатқыш сұйықтық
Кему
Х
Х
Айналу жиілігі
ең жоғары
Х
Х
Х
Коллектор/мәуесек
жарамсыздық (электрлік доға)
бақылау люгі
Х
Х
Зәкір тоғы
ең жоғары
Х
Х
Х
Зәкір шынжырының тығыздық қабаты мен қоректену фидерінің қарсы тұруы
ең төмен
Х
Х
Трансформаторлар:
Орама температурасы
ең жоғары
Х
Х
Х
Салқындатқыш сұйықтық
кему
Х
Х
Салқындату жүйесі
жарамсыздық
Х
Х
Түрлендіргіштер:
Қоректендіру жүйесі
жарамсыздық
Х
Қайта-дан іске қосу
Х
Салқындату жүйесі
жарамсыздық
Х
Х
Х
Күш беру секцияларының температурасы
ең жоғары
Х ең жоғары1
Х ең жоғары2
Х
Салқындату ағыны (тікелей салқындату)
ең төмен
Х
Х
Салқындатқыш сұйықтық
кему
Х
Х
Алдын-ала берілетін сигнал
Х
Апат, қатардан шығу
Х
Х
Х
Зәкірдің айналу жылдамдығының датчигі
жарамсыздық
Х
Х
Апаттық тоқтау
(Өшіру конвертері)
Х
Х
Х
Жартылай өткізгіштің сақтандырғышы
жарамсыздық
Х
Х
Х
ГЭУ қоректену жүйесі, кемелік электр жүйесі:
Үйлесімді құраушы бөліктердің сүзгісі
апат, бүліну
Х
Х
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
489-қосымша
Оқшаулау қашықтықтары
Номиналды кернеу, кВ
Ауа бойынша ең кіші қашықтық, мм

700
800
Приложение 491
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Направление обзора для источников, расположенных на горизонтальной плоскости
Направление сбора
Горизонтальная плоскость монтажа Источник света
Приложение 492
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Направление обзора для источников, расположенных на вертикальной плоскости
Источник света
В Вертикальная
плоскость
монтажа
Приложение 493
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Питание электрической установки изотермического контейнера от судовой электрической сети при прямом чередовании фаз A(R), B(S), C(T) согласно схеме
C(T) C(T)
A(R) A(R)
Вилка (вид спереди) Розетка (вид спереди)
Приложение 494
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Взрывоопасные зоны для опасных грузов
пункт 5914
настоящих
Правил
подпункт 1)
пункта 5916
настоящих
Правил
подпункт 1)
пункта 5995
настоящих
Правил
подпункт 1)
пункта 5998
настоящих
Правил
подпункт 2)
пункта 5916
настоящих
Правил
подпункт 2)
пункта 5995
настоящих
Правил
подпункт 2)
пункта 5998
настоящих
Правил
подпункт 4)
пункта 5995
настоящих
Правил
подпункт 4)
пункта 5998
настоящих
Правил
подпункт 1)
пункта пункта
5996 настоящих
Правил
подпункт 1)
пункта 5999
настоящих
Правил
естественная
вентиляция
помещение под
избыточным
давлением световая и
звуковая
сигнализация в
постах управления
при падении давления
подпункт 1)
пункта пункта
5996 настоящих
Правил
подпункт 1)
пункта 5999
настоящих
Правил — только
для тамбура
естественная
вентиляция
подпункт 3)
пункта 5995
настоящих
Правил
подпункт 3)
пункта 5998
настоящих
Правил
подпункт 2)
пункта 5996
настоящих
Правил
подпункт 2)
пункта 5999
настоящих
Правил
— газонепроницаемая самозакрывающаяся
дверь
— неопасное помещение
— опасная зона 1
— опасная зона 2
Приложение 495
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Требования к электрическому оборудованию в зависимости от
конкретных навалочных грузов
Опасные грузы
Класс
ИМО
Основной
фактор
риска1
Степень
защиты
против
взрыво-
опасной
пыли
Степень защиты против
взрывоопасной газовой
атмосферы
Подгруппа А
Темпера-
турный
класс
Алюминиевый шлак
4.3
Водород
IIС
Т2
Алюминий ферросилиций, порошок
4.3
Водород
IIС
Т2
Алюминий кремнистый, порошок,
непокрытый
4.3
Водород
IIС
Т2
Аммиачно-нитратные удобрения:
См. сноску2
типа А
5.1
типа В
9
Уголь
ВОН
Пыль, метан
IP55
IIА
Т4
Железо ДРИ
ВОН
Водород
IIС
Т2
Феррофосфор (не брикеты)
ВОН
Водород
IIС
Т1
Ферросилиций
4.3
Водород
IIС
Т1
Оксид железа. Железо губчатое
4.2
Пыль
IP55
IIА
Т2
Жмых зерновой, выжимки
4.2
Гексан
IIА
ТЗ
Силикомарганец
ВОН
Водород
IIС
Т1
Сера
4.1
Присущие
свойства
IP55
Т4
Цинковый шлак, дросс, отходы,
съемы
4.3
Водород
IIС
Т2
1В этой колонке указаны только вещества, которые могут выделяться и
воздействовать на электрические установки и кабели.
2Все электрические цепи, заканчивающиеся в грузовых помещениях, должны
отключаться в соответствии с положениями пункта 4847 настоящих Правил.
Приложение 496
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Группы холодильных агентов
Группа холодильного
агента
Символ
Химическая формула
Расчетное давление,
р МПа
I
R22
CHF2Cl
2,0
R134A

700
800
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
491-қосымша
Көлденең жазықтықта орналасқан көздер үшін шолу бағыты
Жиынтықтың бағыты
Монтаждың көлденең жалпақтығы Жарық көзі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
492-қосымша
Көлденең жазықтықта орналасқан көздер үшін шолу бағыты
Жарық көзі
Монтаждың көлденең жалпақтығы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
493-қосымша
Схемаға сәйкес A(R), B(S), C(T) фазалардың тікелей ауысуменкемелік электр желісінен изотермиялық контейнердің электрлік қондырғыдан қоректенуі
C(T) C(T)
A(R) A(R)
Айырма (алдыңғы жағынан көрініс) Розетка (алдыңғы жағынан көрініс)
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
494-қосымша
Қауіпті жүктер үшін жарылу қаупі бар аймақтар
Осы Қағиданың 5914-тармағы
Осы Қағиданың 5916-тармағының
1) тармақшасы
Осы Қағиданың 5995-тармағының
1) тармақшасы
Осы Қағиданың 5998-тармағының
1) тармақшасы
осы Қағиданың 5916-тармағының
2) тармақшасы
осы Қағиданың 5995-тармағының
2) тармақшасы осы Қағиданың 5998-тармағының
2) тармақшасы
осы Қағиданың 5995-тармағының
4) тармақшасы
осы Қағиданың 5998-тармағының
4) тармақшасы
осы Қағиданың 5996-тармағының
1) тармақшасы
осы Қағиданың 5999-тармағының
1) тармақшасы
табиғи жолмен желдету
артық қысым астындағы бөлмелер қысым түскен кезде басқару орындарындағы жарық және дыбыс сигналын беру
осы Қағиданың 5969-тармағының
1) тармақшасы
осы Қағиданың 5999-тармағының
1) тармақшасы — тек қана тамбура үшін
табиғи жолмен желдету
осы Қағиданың 5995-тармағының
3) тармақшасы
осы Қағиданың 5998-тармағының
3) тармақшасы
осы Қағиданың 5996-тармағының
2) тармақшасы
осы Қағиданың 5999-тармағының
2) тармақшасы
— газ өткізбейтін өздігінен жабылатын есік
— қауіпті емес бөлме
— қауіпті аймақ 1
— қауіпті аймақ 2
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
495-қосымша
Нақты үйілген жүктерге байланысты электр жабдықтарына қойылатын талаптар
Қауіпті жүктер
ИМО сыныбы
1-қауіп-қат ердің негізгі факторы
Жарылғыш шаңға қарсы қорғану дәрежесі
Жарылғыш газ атмосферасына қарсы қорғану дәрежесі
А шағын тобы
Температура сыныбы
Алюминийлі шлак
4.3
Сутегі
IIС
Т2
Алюминий ферросилиций, ұнтақ
4.3
Сутегі
IIС
Т2
Кремнийлі алюминий, ұнтақ, қапталмаған
4.3
Сутегі
IIС
Т2
Аммиакты-нитратты тыңайтқыштар
Сілтемені қара2
А типті
5.1
В типті
9
Көмір
ВОН
Шаң, метан
IP55
IIА
Т4
ДРИ темірі
ВОН
Сутегі
IIС
Т2
Феррофосфор (брикетті емес)
ВОН
Сутегі
IIС
Т1
Ферросилиций
4.3
Сутегі
IIС
Т1
Темір тотығы. Кеуек темір
4.2
Шаң
IP55
IIА
Т2
Астық дақыл, сығындының күнжарасы
4.2
Гексан
IIА
ТЗ
Силикомарганец
ВОН
Сутегі
IIС
Т1
Күкірт
4.1
Өзіне тән қасиеттер
IP55
Т4
Цинкті шлак, дросс, қалдықтар, орымдар
4.3
Сутегі
IIС
Т2
1 Осы бағанда тек қана айқындала алатын және электр қондырғылары мен кабельдерге әсер ететін заттар көрсетілген.
2 Жүкке арналған бөлмелерде аяқталатын барлық электр тізбектері осы Қағиданың 4847-тармағының ержелеріне сәйкес өшірілуі тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
496-қосымша
Тоңазытқыш агентінің тобы
Тоңазытқыщ агентінің тобы
Символ
Химиялық формула
Есептік қысым, р МПа
I
R22
CHF2Cl
2,0
R134A

L0 = 5 d0
Lс = L0 + d
R = 10 (для материалов, имеющих A5<l0%, R>l,5 для
чугуна с шаровидным графитом). Ось образца должна
находиться на расстоянии 1/4 толщины проката от
поверхности.
рисунок в)
приложения
500
настоящих
Правил
Для прутков и изделий малых размеров по согласованию с
Регистром допускается использование образцов полной
толщины и с соответствующими другими размерами.
Lс = L0 + d
Листовой,
полосовой,
профильный
прокат
рисунок б)
приложения
500
настоящих
Правил
Плоские пропорциональные образцы
а — толщина проката
b = 25
L0 = 5,65
Lс = L0+2
R = 25
или:
Плоские непропорциональные образцы
а — толщина проката
b = 25
L0 = 200
Lс > 212,5
R = 25
При толщине проката более 40 мм допускается
использовать образцы согласно рисунку а) приложения
500 настоящих Правил.
Предпочтительно использование образцов со следующими размерами:
d = 14
L0 = 5d
Lс > l0+d/2
Если мощности машин для испытания образцов полной
толщины не достаточны, то по согласованию с Регистром
судоходства плоские образцы могут подвергаться
строжке.
Трубы
рисунок г)
или д)
приложения
500
настоящих
Правил
L0 = 5,65
Lс = L0 + D/2, где Lc — расстояние между захватами или
оправками, в зависимости от того, что меньше
а = t
b = 12
L0 = 5,65
Lс = L0 + 2b
Если возможно, могут быть также использованы круглые
образцы согласно рисунку а) приложения 500 настоящих
Правил с продольной осью, совпадающей по толщине с
центральной осью стенки.
Приложение 501
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Определение временного сопротивления (Rm) серого чугуна с
пластинчатым графитом
Приложение 502
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Образцы, продольная ось которых перпендикулярна к
поверхности проката
Приложение 503
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Пробы для испытаний
Приложение 504
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Образцы для стыкового соединения
Приложение 505
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Размеры
Размеры
Номинальный
размер
Допускаемое
отклонение
Длина L, мм
55
±0,60
Ширина b, мм
10
±0,10
Высота а, мм
10
±0,10
Высота образца в месте надреза h, мм
8
±0,10
Радиус закругления основания надреза образца r, мм
1
±0,10
Расстояние от плоскости симметрии надреза до конца
образца L/2, мм
27,5
±0,40
Угол между плоскостью симметрии надреза и осью образца
Ө,о
90
±2
Приложение 506
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Параметр
Параметр
Номинальный
размер
Допускаемое
отклонение
Длина L, мм
55

L0 = 5 d0
Lс = L0 + d
R = 10 (шар тәріздес графит шойынға A5
l0%, R
l,5 бар материалдар үшін). Үлгінің осі сыртқы бетінен прокат қалыңдығының 1/4 бөлігіне дейінгі қашықтықта орналасуы қажет.
200-сурет, в
Кеме қатынасы тіркелімімен келісу бойынша шыбықтар мен кішкентай өлшемдегі өнімдер үшін толық қалыңдықтағы және сәйкесінше басқа өлшемдегі үлгілерді қолдану рұқсат етіледі.
Lс = L0 + d
Табақты, жолақ, сұлбалық илемдеу
200-сурет, б
Жазық пропорционалды үлгілер
а — прокат қалыңдығы
b = 25
L0 = 5,65
Lс = L0+2
R = 25
немесе:
Жазық пропорционалды емес үлгілер
а — прокат қалыңдығы
b = 25
L0 = 200
Lс
212,5
R = 25
Прокат қалыңдығы 40 мм артық болған кезде 200-суретке сәйкес үлгілер қолданылуы мүмкін (а).
Келесі пішіндегі үлгілерді қолданған жақсырырақ:
d = 14
L0 = 5d
Lс
l0+d/2
Егер машинаның қуаты толық қалыңдықты үлгілерді сынау үшін жеткіліксіз болса, онда Кеме қатынасы тіркелімінің келісуі бойынша жазық үлгілер строжкаға ұшырауы мүмкін.
Құбырлар
200-сурет, г немесе 200-сурет, д
L0 = 5,65
Lс = L0 + D/2, где Lc — қайсысы кем болуына байланысты басып өту(захват) мен түзету(оправка) арасындағы қашықтық
а = t
b = 12 L0 = 5,65
Lс = L0 + 2b
Егер мүмкін болса, сонымен қатар қабырғаның орталық осімен тура елетін 200(а)-суретке сәйкес бойлық осі бар дөңгелек үлгілер қолданылады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
501-қосымша
Пластинчатты графитпен сұр шойынның уақытша кедергісінің анықтамасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
502-қосымша
Көлденең өсі илемделген бұйымның үстіне перпендикуляр үлгілері
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
503-қосымша
Сынаққа арналған сынама
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
504-қосымша
Тіректік жалғау үлгілері
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
505-қосымша
Өлшемдер
Өлшемдер
Номиналды өлшем
Рұқсат етілген ауытқу
L ұзындығы, мм
55
±0,60
b ені, мм
10
±0,10
а биіктігі, мм
10
±0,10
h тілу орнындағы үлгі биіктігі, мм
8
±0,10
Үлгі тілімінің негізінің дөңгелену радиусы r, мм
1
±0,10
L/2 тілудің симметрия жазықтығынан үлгінің соңына дейінгі қашықтық, мм
27,5
±0,40
и тілудің симметрия жазықтығы мен үлгі осінің арасындағы бұрыш,0
90
±2
Теңіз кемелерінң салу
және жасау қағидасына
506-қосымша
Параметр
Параметрлері
Номиналды өлшем
Рұқсат етілген ауытқу
L ұзындығы, мм
55

±0,60
Ширина b, мм
10
±0,06
Высота а, мм
10
7,5
5,0
±0,11
±0,11
±0,06
Угол V-образного образца
, о
45
±2
Высота образца в месте надреза h, мм
8
±0,06
Радиус закругления основания надреза образца r, мм
0,25
±0,025
Расстояние от плоскости симметрии надреза до конца
образца L/2, мм
27,5
±0,040
Угол между плоскостью симметрии надреза и осью образца
Ө,о
90
±2
Приложение 507
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Параметр
Параметр
Номинальный размер
Допускаемое отклонение
Длина L, мм
55
±0,60
Ширина b0, мм
10
±0,11
Толщина а0, мм
10
±0,11
Высота образца в месте надреза h, мм
5
±0,09
Радиус закругления основания надреза образца r, мм
1
±0,07
Расстояние от плоскости симметрии надреза до конца
образца L/2, мм
27,5
±0,42
Угол между плоскостью симметрии надреза и осью образца
Ө,о
90
±2
Приложение 508
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Средние значения работы удара в зависимости от размеров
выбранных для испытаний образцов
Размеры образца, мм
Среднее значение работы удара, Дж
10х10х55
10х7,5х55
10х5х55
1Е
5/6Е
2/3Е
Приложение 509
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Определение ударной вязкости на образцах с U-образным надрезом
Приложение 510
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Образцы с V-образным надрезами
Приложение 511
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Образцы с U-образным надрезами
Приложение 512
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Размеры образца без надреза, мм, для испытания на ударный изгиб
Приложение 513
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Образцы для испытания на изгиб
Приложение 514
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Образцы для испытаний на раздачу
Приложение 515
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Образцы для испытаний на отбортовку
Приложение 516
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Испытание на раздачу колец
Приложение 517
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Образец
Приложение 518
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Образец для определения прочности стеклопластика
Приложение 519
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Размеры
Размеры, мм
Приложение 512
Приложение 513
L1min
150
250
L2
115 ± 5
170 ± 5
L3
60 ± 0,5
L0
50 ± 0,5
50 ± 1
b1
20 ± 0,5
25 ± 0,5
b2
10 ± 0,5
t
1...10
1...6
r
60
Приложение 520
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Покрытие на образцах прорезается до ткани и отслаивается при
помощи ножа на длине 50 мм со стороны косого надреза
Приложение 521
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Предел текучести стеклопластика при сжатии
L1, L2, мм
L3, мм
b1,мм
b2, мм
r, мм
t, мм
Не регламентируются
80
20

±0,60
b ені, мм
10
±0,06
а биіктігі, мм
10
7,5
5,0
±0,11
±0,11
±0,06
ү V-бейнелі үлгінің бұрышы, 0
45
±2
h тілу орнындағы үлгінің биіктігі, мм
8
±0,06
Үлгі тілімінің негізінің дөңгелену радиусы r, мм
0,25
±0,025
L/2 тілудің симметрия жазықтығынан үлгінің соңына дейінгі қашықтық, мм
27,5
±0,040
Ө тілудің симметрия жазықтығы мен үлгі осінің арасындағы бұрыш,0
90
±2
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
507-қосымша
Параметр
Параметрі
Номиналды өлшем
Рұқсат етілген ауытқу
L ұзындығы, мм
55
±0,60
b0 ені, мм
10
±0,11
а0 қалыңдық, мм
10
±0,11
h тілу орнындағы үлгінің биіктігі, мм
5
±0,09
Үлгі тілімінің негізінің дөңгелену радиусы r, мм
1
±0,07
L/2 тілудің симметрия жазықтығынан үлгінің соңына дейінгі қашықтық, мм
27,5
±0,42
Ө тілудің симметрия жазықтығы мен үлгі осінің арасындағы бұрыш,0
90
±2
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
508-қосымша
Сынау үлгілеріне арналған таңдалған өлшемдерге байланысты соққы жұмысының орташа мәні
Үлгі өлшемдері, мм
Соққы жұмысының орташа мәні, Дж
10х10х55
10х7,5х55
10х5х55
1Е
5/6Е
2/3Е
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
509-қосымша
U-үлгілі тілікпен үлгілердегі соққыны анықтау
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
510-қосымша
V-үлгілі тілікпен үлгілер
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
511-қосымша
U-үлгілі тілікпен үлгілер
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
512-қосымша
Майысу соққысына сынау үшін, мм тіліксіз үлгілер өлшемі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
513-қосымша
Майысуға сынау үшін үлгілер
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
514-қосымша
Таратуға сынау үшін үлгілер
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
515-қосымша
Борттау сынау үшін үлгілер
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
516-қосымша
Шеңберлерді тарату үлгісі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
517-қосымша
Үлгі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
518-қосымша
Шыныпластиканың беріктілігін анықтауға арналған үлгі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
519-қосымша
Өлшемдер
Өлшемдер, мм
512 қосымша
513 қосымша
L1min
150
250
L2
115 ± 5
170 ± 5
L3
60 ± 0,5
L0
50 ± 0,5
50 ± 1
b1
20 ± 0,5
25 ± 0,5
b2
10 ± 0,5
t
1...10
1...6
r
60
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
520-қосымша
Үлгілердегі жабын матаға дейін кесіледі және ұзындығы 50 мм пышақтың көмегімен қисық жырығы жағынан қабатынан ажыратылады
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
521-қосымша
Сығу кезіндегі шыныпластиканың ағымдылық шегі
L1, L2, мм
L3, мм
b1,мм
b2, мм
r, мм
t, мм
Регламенттелмейді
80
20

10 ± 0,5
160
10
Приложение 522
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Закрепление образцов
1 — зажим; 2 — образец; 3 — эксцентриковый привод;
4 — боковое перемещение для петли образца
Приложение 523
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Испытательное устройство
1 — образец; 2 — цилиндрическая камера; 3 — основание с
отверстием 30 мм; 4 и 8 — барашковые гайки;
5 и 7 — пальцы с резьбой для прижатия камеры
барашковыми гайками; б — крышка для жидкости
Приложение 524
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Образец закрепленный между фланцами испытательной установки
1 — нижняя часть с притоком воздуха;
2 — верхняя часть для зажима; 3 — образец
Приложение 525
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Схема испытательной установки
1 — образец; 2 — установочный винт
Приложение 526
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Схема испытательной установки
Приложение 527
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Схемы процессов обработки стали
Структу-
ра стали
Температура
Вид процесса
Обычные виды обработки стали
Термомеханическая
обработка
AR
N
CR(NR)
QT
TM
Рекриста
изован-
ный
аустенит
Температура
сляба
Температура
нормализа-
ции или
закалки
Аr3 или АС3
Аr1 или АС1
Температура
отпуска
Не
рекрис-
тал-
лизован-
ный
аустенит
Аустенит
+ феррит
Аустенит
+ перлит
или
феррит +
бейнит
Условные обозначения:
AR — процесс прокатки, соответствующий получению стали в горячекатаном состоянии
(As Rolled);
N — нормализация (Normalizing);
CR(NR) — контролируемая прокатка (Controlled Rolling (Normalizing Rolling);
QT — закалка и отпуск (Quenching and Tempering);
TM — термомеханическая обработка (термомеханическая контролируемая прокатка)
(Thermo-Mechanical Rolling (Thermo-Mechanical Controlled Process);
R — деформация;
(*) — температура двухфазной области аустенита и феррита;АсС — ускоренное охлаждение
(Accelerated Cooling).
Приложение 528
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Химический состав и механические свойства судостроительной
стали нормальной прочности
Категория
A
В
D
Е
Раскисление
Спокойная
или
полу-
спокойная
Спокойная или
полуспокойная
Спокойная
Спокойная,
мелко-
зернистая,
обработан-
ная
алюминием
Состояние поставки

10 ± 0,5
160
10
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
522-қосымша
Үлгілерді бекіту
1 — қысқыш; 2 — үлгі; 3 — эксцентрикті жетек;
4 —үлгі ілмегі үшін бүйірлік орын ауыстыру
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
523-қосымша
Сынау құрылғылары
1 — үлгі; 2 — цилиндрлік камера;
3 —30 мм саңылауы бар негіз; 4 и 8 — құлақты гайкалар;
5 и 7 — камераны құлақты гайкамен қысуға арналған бұранда саусақтар
; б — сұйықтыққа арналған қақпақтар
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
524-қосымша
Сынау қондырғысының фланең аралығында бекітілген үлгі
1 — ауа ағынымен қоса төменгі бөлігі;
2 — қысқыш үшін жоғарғы бөлігі; 3 — үлгі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
525-қосымша
Сынау қондырғысының схемасы
Сынақ қондырғысының схемасы: 1 — үлгі; 2 — орнатқыш бұранда
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
526-қосымша
Сынау қондырғысының схемасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
527-қосымша
Болатты өңдеу үдерістерінің схемалары
Болат құрылымы
Температура
Үдерістің түрі
Болатты өңдеудің қарапайым түрлері
Термомеханикалық өңдеу
AR
N
CR(NR)
QT
TM
Қайта кристан- дырылған аустенит
Сляб температура сы
Тұрақтану немесе шыңдау температура сы
Аr3 немесе АС3
Аr1 немесе АС1
Жұмсарту температур асы
Қайта кристанды рылмаған аустенит
Аустенит + феррит
Аустенит + перлит немесе феррит + бейнит
Шартты белгілер:
AR — болатты ыстық илемденген күйде алуға сәйкес келетін илемдеу үдерісі (As Rolled);
N — тұрақтану (Normalizing);
CR(NR) — бақыланатын илемдеу (Controlled Rolling (Normalizing Rolling);
QT — шыңдау мен жұмсарту (Quenching and Tempering);
TM — термомеханикалық өңдеу (термомеханикалық бақыланатын илемдеу) (Thermo-Mechanical Rolling (Thermo-Mechanical Controlled Process);
R — өзгеру;
(*) — аустенит пен ферриттің екі фазалық ауданы;
АсС — жылдамдатылған салқындату (Accelerated Cooling).
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
528-қосымша
Кеме жасауда қолданылатын берігі қалыпты болаттың химиялық құрамы және механикалық қасиеттері
Санаттар
A
В
D
Е
Қышқылсыздандыру
Жайлы немесе жартылай жайлы
Жайлы немесе жартылай жайлы
Жайлы
Жайлы, ұсақ түйірлі, алюминиймен өңделген
Жабдықтау жайы

Примечания: 1. Для профильной стали категории А при толщине до 12,5 мм включительно, может
применяться кипящая сталь.
2. Для профильной стали категории А содержание углерода допускается до 0,23 %.
3. Для профильной стали категории А всех толщин по согласованию с Регистром судоходства
верхний предел временного сопротивления может быть повышен.
4. Предполагается, что сталь категории А обеспечивает работу удара KV+20 > 27 Дж.

Ескертпе: 1. А санатты қалыңдығы 12,5 мм-ге дейін және қоса алғанда сұлбалық болат үшін қайнаған болат қолданылуы мүмкін.
2. А санатты қалыңдығы сұлбалық болат үшін құрамында 0,23 %-ға дейін көміртегінің болуы рұқсат етіледі.
3. А санатты әр түрлі қалыңдықтағы сұлбалық болат үшін Кеме қатынасы тіркеліммен келісу бойынша уақытша кедергінің жоғарғы шегі жоғарылатылуы мүмкін.
4. А санатты болат соққының KV+20
27 Дж жұмысын қамтамасыз етуі болжамдалады.

1 Объем испытаний на ударный изгиб устанавливается согласно приложению 541
настоящих Правил.
2 По специальному согласованию с Регистром судоходства профильная сталь
категории D может поставляться горячекатаной при условии удовлетворительных
результатов испытаний на ударный изгиб. При тех же условиях профильная сталь
категории Е может поставляться горячекатаной или после контролируемой прокатки.
Приложение 533
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Состояние поставки стали повышенной прочности
Категория
Измельчающие
зерно элементы
Толщина, мм
Состояние поставки
А32, А36
Nb и/или V
t < 12,5
12,5 < t <
100
Любое
Нормализация (N), контролируемая
прокатка (CR) или термомеханическая
обработка (ТМ)
А32, А36
А1 или А1+Тi
t < 20
20 < t < 35
Любое
Любое, поставка в горячекатаном
состоянии (AR) — требует специального
согласования
35 < t < 100
Нормализация (N), контролируемая
прокатка (CR) или термомеханическая
обработка (ТМ)
А40
Любые
t < 12,5
12,5 < t <
50
Любое
Нормализация (N), контролируемая
прокатка (CR) или термомеханическая
обработка (ТМ)
D32, D36
Nb и/или V
t < 12,5
12,5 < t <
100
Любое
Нормализация (N), контролируемая
прокатка (CR) или термомеханическая
обработка (ТМ)
D32, D36
А1 или А1+Тi
t < 20
20 < t < 25
Любое
Любое, поставка в горячекатаном
состоянии (AR) — требует специального
согласования
25 < t < 100
Нормализация (N), контролируемая
прокатка (CR) или термомеханическая
обработка (ТМ)
D40
Любые
t < 50
Нормализация (N), контролируемая
прокатка (CR) или термомеханическая
обработка (ТМ)
E32, E36
Любые
t < 50
Нормализация (N), контролируемая
прокатка (CR) или термомеханическая
обработка (ТМ)
50 < t < 100
Нормализация (N), термомеханическая
обработка (ТМ)
E40
Любые
t < 50
Нормализация (N), термомеханическая
обработка (ТМ) или закалка с отпуском
(QT)
Примечание. По согласованию с Регистром судоходства профильная сталь категорий
А32, А36, D36 может поставляться в горячекатаном состоянии при условии
удовлетворительных результатов испытаний на ударный изгиб; при тех же условиях
профильная сталь категорий Е32 и Е36 может поставляться в горячекатаном состоянии
или после контролируемой прокатки. Объем испытаний на ударный изгиб
устанавливается согласно приложению 542 настоящих Правил.
Приложение 534
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Лист и полоса
Приложение 535
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Уголок
Приложение 536
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Швеллер и тавр
Приложение 537
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Полособульб
Приложение 538
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Пруток прямоугольного сечения
Приложение 539
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Пруток круглого сечения
Приложение 540
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Объем испытаний на ударный изгиб
Условные обозначения: А — любое; N — нормализация; CR — контролируемая
прокатка; QT — закалка и отпуск.
Примечание. AR* горячекатаная сталь и CR* контролируемая прокатка, указанные в
настоящем приложении и в приложение 542 настоящих Правил, допускается
применять только по согласованию с Регистром судоходства.
Приложение 541
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Объем испытаний на ударный изгиб
Кате-
гория
стали
Раскис-
ление
Измель-
чающие
зерно
эле-
менты
Вид
про-
ката
Состояние поставки (объем партии для испытаний, KV)
А32,
А36
Спокойная
и
обрабо-
тана
измель-
чающими
зерно
элемен-
тами
Nb
и/или V
Лист
А(50)
N(50) CR(50), TM(50)
N(50),
CR(25),
TM(50)
Про-
филь
А(50)
N(50) CR(50),TM(50) AR*(25)
He
регламен-
тируется
А1 или
Al+Ti
Лист
А(50)
AR*(25)
He регламентируется
N(50), CR(50) TM(50)
N(50),
CR(25),
TM(50)
Про-
филь
А(50)
N(50) CR(50) TM(50) AR*(25)
He
регламен-
тируется
А40
Спокойная
и
обрабо-
тана
измель-
чающими
зерно
элемен-
тами
Любые
Лист
А(50)
N(50) CR(50) TM(50)
N(50) TM(50)
QТ(каждый
раскат садки)
Про-
филь
А(50)
N(50) CR(50) TM(50)
He
регламен-
тируется
D32,
D36
Спокойная
и
обрабо-
тана
измель-
чающими
зерно
элемен-
тами
Nb или
V
Лист
А(50)
N(50) CR(50) TM(50)
N(50),
CR(25),
TM(50)
Про-
филь
А(50)
N(50) CR(50), TM(50) AR*(25)
Не
регламен-
тируется
At или
Al+Ti
Лист
А(50)
AR*(25)
He регламентируется
N(50),CR(50),TM(50)
N(50),
CR(25),
TM(50)
Про-
филь
А(50)
N(50) CR(50),TM(50)
AR*(25)
Не
регламен-
тируется
D40
Спокойная
и
обрабо-
тана
измель-
чающими
зерно
элемен-
тами
Любые
Лист
N(50) CR(50) ТМ(50)
N(50) ТМ(50)
QТ(каждый
раскат садки)
Про-
филь
N(50) CR(50) ТМ(50)
Не
регламен-
тируется
Е32,
Е36
Спокойная
и
обрабо-
тана
измель-
чающими
зерно
элемен-
тами
Любые
Лист
N(каждый лист) ТМ(каждый лист)
Про-
филь
N(25) ТМ(25) AR*(15),CR*(15)
Не
регламен-
тируется
Е40
Спокойная
и
обрабо-
тана
измель-
чающими
зерно
элемен-
тами
Любые
Лист
N(каждый лист) ТМ(каждый лист)
QT(каждый лист садки)
N (каждый
лист)
ТМ(каждый
лист)
QT(каждый
раскат садки)
Про-
филь
N(25) ТМ(25) QT(25)
Не
регламен-
тируется
F32,
F36
Спокойная
и
обрабо-
тана
измель-
чающими
зерно
элемен-
тами
Любые
Лист
N(каждый лист) ТМ(каждый лист)
QT(каждый лист садки)
N(каждый
лист
ТМ(каждый
лист)
QT(каждый
раскат садки)
Про-
филь
N(25) ТМ(25) QT(25) CR*(15)
Не
регламен-
тируется
F40
Спокойная
и
обрабо-
тана
измель-
чающими
зерно
элемен-
тами
Любые
Лист
N(каждый лист) ТМ(каждый лист)
QТ(каждый лист садки)
N (каждый
лист)
ТМ(каждый
лист)
QТ(каждый
раскат садки)
Про-
филь
N(25) ТМ(25) QT(25)
Не
регламен-
тируется
Приложение 542
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Предельные минусовые отклонения
толщины листовой и полосовой стали
Толщина t, мм
Предельное отклонение, мм
5< t <8
8 < t < 15
15 < t < 25
25 < t < 40
40 < t
-0,4
-0,5
-0,6
-0,8
-1,0

1 Соққы иіліміне жүргізілетін сынақ көлемі осы Қағиданың 541-қосымшасына сәйкес орнатылады.
2 Кеме қатынасы тіркеліммен арнайы келісу бойынша D санатты сұлбалы болат соққы иіліміне жүргізілген сынақтар қанағаттанарлық нәтижелер берген жағдайда ыстық жазылған күйінде жеткізілуі мүмкін. Осы шарттар бойынша Е санатты сұлбалы болат ыстық жазылған күйінде немесе бақыланатын илемдеуден кейін жеткізілуі мүмкін.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
533-қосымша
Беріктігі жоғары болатт ыжеткізу жағдайы
Санаты
Үгітетін түйірлі элементтер
Қалыңдық, мм
Жеткізу жағдайы
А32, А36
А32, А36
А40
D32, D36
D32, D36
D40
E32, E36
E40
Nb және/немесе
V
А1 немесе А1+Тi
Кез-келген
Nb және/немесе
V
А1 немесе А1+Тi
Кез-келген
Кез-келген
Кез-келген
t
12,5
12,5 < t
100
t
20
20 < t
35
35 < t
100
t
12,5
12,5 < t
50
t
12,5
12,5 < t
100
t
20
20 < t
25
25 < t
100
t
50
t
50
50 < t
100
t
50
Кез келген
Қалыпқа келтіру (N), бақыланатын илемдеу (CR) немесе термомеханикалық өңдеу (ТМ)
Кез келген
Кез келген, ыстық жазылған күйінде жеткізу (AR) — арнайы келісуді талап етеді
Қалыпқа келтіру (N), бақыланатын илемдеу (CR) немесе термомеханикалық өңдеу (ТМ)
Кез келген
Қалыпқа келтіру (N), бақыланатын илемдеу (CR) немесе термомеханикалық өңдеу (ТМ)
Кез келген
Қалыпқа келтіру (N), бақыланатын илемдеу (CR) немесе термомеханикалық өңдеу (ТМ)
Кез келген
Кез келген, ыстық жазылған күйінде жеткізу (AR) — арнайы келісуді талап етеді
Қалыпқа келтіру (N), бақыланатын илемдеу (CR) немесе термомеханикалық өңдеу (ТМ)
Қалыпқа келтіру (N), бақыланатын илемдеу (CR) немесе термомеханикалық өңдеу (ТМ)
Қалыпқа келтіру (N), бақыланатын илемдеу (CR) немесе термомеханикалық өңдеу (ТМ)
Қалыпқа келтіру (N), термомеханикалық өңдеу (ТМ)
Қалыпқа келтіру (N), термомеханикалық өңдеу (ТМ) немесе шығарумен бірге шыңдау (QT)
Ескертпе. А32, А36, D36 санатты сұлбалы болат Кеме қатынасы тіркелімімен келісу бойынша соққы иіліміне жүргізілген сынақтар қанағаттанарлық нәтижелер берген жағдайда ыстық жазылған күйінде жеткізілуі мүмкін; осы шарттар бойынша Е32 және Е36 санатты сұлбалы болат ыстық жазылған күйінде немесе бақыланатын илемдеуден кейін жеткізілуі мүмкін. Осы Қағиданың 542-қосымшасына сәйкес соққы иіліміне жүргізілетін сынақ көлемі орнатылады..
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
534-қосымша
Табақ және жолақ
Табақ және жолақ
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
535-қосымша
Бұрыш
Кішкене бұрыш
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
536-қосымша
Швеллер және тавр
Швеллер және тавр
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
537-қосымша
Полособуль
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
538-қосымша
Тік бұрышты қиманың шыбығы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
539-қосымша
Дөңгелек қиманың шыбығы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
540-қосымша
Майысу соққысына сынау көлемі
Болат санаты
Қышқылсыздану
Илем түрі
Жеткізу жағдайы (сынақ үшін партия
көлемі, KV)
Қалыңдық, мм
10 12,5 20 25 30 35 40 50 100
А
Тыныш немесе жартылай тыныш
Кескін
А(-)
Регламенттенбейді
< 50 тыныш немесе жартылай тыныш
> 50 тыныш
Табақ
А(-)
N(-)
NM(-)
CR(50),
AR*(25)
Кескін
А(-)
Регламенттенбейді
В
< 50 тыныш немесе жартылай тыныш
> 50 тыныш
Табақ
А(50)
N(50)
NM(50)
CR(50),
AR*(25)
Кескін
А(-)
А(50)
Регламенттенбейді
D
Тыныш
Табақ
Кескін
А(50)
Регламенттенбейді
Тыныш немесе ұнтақтайтын түйірлі элементтермен өңделген
Табақ
А(50)
N(50)
TM(50)
CR(50)
N(50)
TM(50)
CR(25)
Кескін
А(50)
N(50)
TM(50)
CR(50)
AR*(25)
Регламенттенбейді
E
Тыныш немесе ұнтақтайтын түйірлі элементтермен өңделген
Табақ
N (әрбір табақ, жазылым)
TM (әрбір табақ, жазылым)
Кескін
N(25)TM(25)
AR*(15)
CR*(15)
Регламенттенбейді
Шартты белгілер: А — кез келген; N — қалыпқа келтіру; CR — бақыланатын илемдеу;
QT — шыңдау және шығару.
Ескертпе. Осы қосымшада және осы Қағиданың 542-қосымшасында көрсетілген AR* ыстық жазылған болат жәнеCR* бақыланатын илемдеу тек қана Кеме қатынасы тіркеліммен келісу бойынша ғана қолданылуы мүмкін.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
541-қосымша
Майысу соққысына сынау көлемі
Болат санаты
Қышқылдану
Үгіте тін түйір лі элеме нттер
Илемдеу түрі
Жеткізу жағдайы (сынақ үшін партия көлемі, KV)
А32, А36
Тыныш және үгітетін түйірлі элементтер-мен өңделген
Nb және/
немесе V
Табақ
А(50)
N(50)
CR(50), TM(50)
N(50), CR(25), TM(50)
Сұлба
А(50)
N(50)
CR(50),TM(50)
AR*(25)
Регламенттенбейді
А1 немесе
Al+Ti
Табақ
А(50)
AR*(25)
Регламенттенбейді
N(50), CR(50)
TM(50)
N(50), CR(25), TM(50)
Сұлба
А(50)
N(50)
CR(50)
TM(50)
AR*(25)
Регламенттенбейді
А40
Тыныш және үгітетін түйірлі элементт ер-мен өңделген
Кез-келген
Табақ
А(50)
N(50)
CR(50)
TM(50)
N(50)
TM(50)
QТ(садканың әрбіржаймасы)
Сұлба
А(50)
N(50)
CR(50)
TM(50)
Регламенттенбейді
D32, D36
Тыныш және үгітетін түйірлі элементт ер-мен өңделген
Nb
немесе V
Табақ
А(50)
N(50)
CR(50)
TM(50)
N(50), CR(25), TM(50)
Сұлба
А(50)
N(50)
CR(50), TM(50)
AR*(25)
Регламенттенбейді
At немесе Al+Ti
Табақ
А(50)
AR*(25)
Регламенттенбейді
N(50),CR(50),TM(50)
N(50), CR(25), TM(50)
Сұлба
А(50)
N(50)
CR(50),TM(50) AR*(25)
Регламенттенбейді
D40
Тыныш және үгітетін түйірлі элементт ер-мен өңделген
Кезкелген
Табақ
N(50)
CR(50)
ТМ(50)
N(50)
ТМ(50)
QТ(садканың әрбі р жаймасы)
Сұлба
N(50)
CR(50)
ТМ(50)
Регламенттенбейді
Е32,
Е36
Тыныш және үгітетін түйірлі элементтер-мен өңделген
Кез-келген
Табақ
N (әрбір табақ)
ТМ(әрбір табақ)
Сұлба
N(25)
ТМ(25)
AR*(15),CR*(15)
Не регламентируется
Е40
Тыныш және үгітетін түйірлі элементтер-мен өңделген
Кез-келген
Табақ
N (әрбір табақ)
ТМ(әрбір табақ)
QТ(садканың әрбір табағы)
N (әрбір табақ)
ТМ(әрбір табақ)
QТ(садканың әрбір жаймасы)
Сұлба
N(25)
ТМ(25)
QT(25)
Регламенттенбейді
F32,
F36
Тыныш және үгітетін түйірлі элементт ер-мен өңделген
Кез-келген
Табақ
N (әрбір табақ)
ТМ(әрбір табақ)
QТ(садканың әрбір табағы)
N (әрбір табақ)
ТМ(әрбір табақ)
QТ(садканың әрбі р жаймасы)
Сұлба
N(25)
ТМ(25)
QT(25)
CR*(15)
Регламенттенбейді
F40
Тыныш және үгітетін түйірлі элементт ермен өңделген
Кез-келген
Табақ
N (әрбір табақ)
ТМ(әрбір табақ)
QТ(садканың әрбір табағы)
N (әрбір табақ)
ТМ(әрбір табақ)
QТ(садканың әрбір жаймасы)
Сұлба
N(25)
ТМ(25)
QT(25)
Регламенттенбейді
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
542-қосымша
Табақ және жолақ болат қалыңдығының шектеулі минустық ауытқулары
Қалыңдық t, мм
Шекті ауытқу, мм
5
t <8
8
t < 15
15
t < 40
40
t
-0,4
-0,5
-0,6
-0,8
-1,0

60(35)
60(40)
65(45)
50
-
-
-
50(30)
53(33)
36
1 Испытания материала цепей категории 2 на ударный изгиб могут не проводиться,
если цепь подвергается термической обработке.
2 По согласованию с Регистром судоходства испытания на ударный изгиб для цепи
категорий 3, R3, R3S и R4 могут проводиться при температуре — 20 оС. Требуемая
минимальная величина работы удара в этом случае приводится в скобках.
3 Для цепей категорий R3, R3S и R4 ReH /Rm < 0,92.
4 Для литой стали категорий R3 и R3S Z < 40 %, для категории R4 — Z < 35 %.
При определении склонности материала цепей категорий R3S и R4 к водородному охрупчиванию Z/Z1 > 0,85, где Z и Z1 — относительное сужение образца при растяжении до и после нагрева, соответственно.
Приложение 547
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Образец для испытания
Приложение 548
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Допускаемые отклонения проката
Номинальный диаметр, мм
Допуск на диаметр, мм
Допуск на эллипсность,
(dmaxdmin)
<25

60(35)
60(40)
65(45)
50
-
-
-
50(30) 53(33)
36
1 Егер шынжыр термиялық өңдеуге ұшыраса, 2-санатты шынжыр материалдарын соққы иіліміне сынау жүргізілмеуі мүмкін.
2 Кеме қатынасы тіркелімімен келісу бойынша 3, R3, R3S және R4 санатты шынжырлар үшін соққы иіліміне сынау — 20 0С температурада жүргізілуі мүмкін. Осы жағдайда қажетті соққы жұмысының миниалды көлемі жақшада келтіріледі.
3 R3, R3S және R4 санатты шынжыр үшін ReH /Rm
0,92.
4 R3 және R3S санатты құйылған болат үшін Z
40 %, R4 санаты үшін — Z
35 %. R3S және R4 санатты шынжыр материалдарының водородному охрупчиванию-ге бейімділігін анықтау кезінде Z/Z1
0,85, мұнда Z және Z1 — сәйкесінше қыздыруға дейін және қыздырудан кейін үлгінің салыстырмалы тарылуы.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
547-қосымша
Сынауға арналған үлгі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
548-қосымша
Прокаттың рұқсат етілген ауытқуы
Номиналды диаметр,
мм
Диаметрге рұқсат,
мм
Эллипстікке сынау,
(dmaxdmin)
<25

0,3—1,0
0,035
0,035
Min
0,405
Min
0,155
Min
0,405
0,30
1В приложении приведены максимальные значения массовой доли (%) элементов, за
исключением случая, когда указываются пределы содержания элемента или указано на
его минимальное содержание.
2Максимальное содержание углерода должно быть уменьшено до 0,23, если поковка
предназначена для сварной конструкции. При условии, что углеродный эквивалент
Сэкв) не превышает 0,41 % и вычисляется по формуле Сэкв (%) = + Мn/6 +
(Cr + Mo + V)/5 + (Ni + V)/15, содержание углерода может быть выше приведенного
уровня.
3Элемент рассматривается как остаточный.
4Если легированная сталь представляется для применения в сварных конструкциях,
содержание элементов должно указываться в представляемой для согласования
спецификации.
5Содержание одного или более из указанных элементов должно соответствовать
приведенному минимуму.
Приложение 551
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Механические свойства стальных поковок, предназначенных для
судостроения
Тип стали
Временное
сопротивление
Rm, min, МПа
Предел
текучести
Re, min, МПа
Относительное
удлинение А5,
min, %
Относительное
сужение Z, min, %
Вдоль
Поперек
Вдоль
Поперек
Углеродистые,
углеродисто-
марганцевые

0,3—1,0
0,035
0,035
Min 0,405
Min 0,155
Min 0,405
0,30
1Элемент мөлшерінің шегі немесе оның ең аз мөлшері көрсетілген жағдайды қоспағанда, қосымшадаға элементтердің салмақтық үлесінің ең жоғары мәндері (%) келтірілген.
2 Егер соғылма пісірілген конструкцияға арналған болса, көміртегінің ең жоғары мөлшері 0,23-ке дейін азайтылуы мүмкін. Көміртегі баламасы (Сэкв) 0,41 %-дан аспай және Сэкв (%) = + Мn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + V)/15 формуласымен есептелген жағдайда, көміртегі мөлшері келтірілген деңгейден көп болуы мүмкін.
3 Элемент қалдық ретінде қарастырылады.
4 Егер қоспалы болат дәнекерленген конструкцияларда қолдануға берілсе, элементтердің мөлшері келісуге ұсынылатын сипаттамада көрсетілуі тиіс.
5 Көрсетілген элементтердің ішіндегі біреуі немесе одан да көбінің мөлшері келтірілген ең төменіне сәйкес келуі тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
551-қосымша
Кеме жасауға арналған болатты соғылманың механикалық қасиеттері
Болат типі
Уақытша кедергі Rm, МПа
Ағымды-лық шегі ReH, МПа, min
Салыстырмалы ұзару А5, %, min
Салыстырмалы тарылуZ 4, %
Бойлық
Көлденең
Бойлық
Көлденең
Көміртекті,
көміртек-марганецті

Н = 100, В = 50, L > 150, Т = 15, D = 25
Приложение 592
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение угла откидки
Приложение 593
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Зоны контроля для гребных винтов цельнолитой конструкции с
малой откидкой лопастей
R — радиус винта; Сr — длина хорды при любом радиусе
Приложение 594
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Зоны контроля для ступицы винтов регулируемого шага
Приложение 595
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Зоны контроля для лопастей винтов регулируемого шага и винтов
со съемными лопастями
Приложение 596
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Зоны контроля в лопастях с откидкой более 25o
Приложение 597
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Тип индикаторного следа
1 — круглый; 2 — линейный; 3 — рядный
Приложение 598
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Допустимое число и размер индикаторных следов на единичной
контролируемой площадке размером 100 см2 в зависимости
от зоны контроля
Зона контроля
Общее число
индикаторных
следов, max
Тип
индикаторного
следа
Число индикаторных
следов каждого
типа, max
Размер а или l,
мм
А
В
С
7
14
20
круглый
линейный
рядный
круглый
линейный
рядный
круглый
линейный
рядный
5
2
2
10
4
4
14
6
6
4
3
3
6
6
6
8
6
6
Примечания: 1. Круглые единичные индикаторные следы размером менее 2 мм для зоны
А и менее 3 мм для других зон могут не учитываться.
2. При отсутствии линейных и рядных следов общее число круглых индикаторных
следов может быть увеличено до общего числа допустимых следов всех типов. Общее
число круглых индикаторных следов может быть увеличено также и за счет
отсутствия части линейных и/или рядных индикаторных следов при сохранении общего
числа допустимых индикаторных следов.
Приложение 599
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Одобрение технологии сварки на основании сварки проб
Приложение 600
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Образец для испытания на растяжение
1 — край шва
Приложение 601
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендуемые присадочные металлы и режимы термообработки
Тип
сплава
Присадочные
материалы
Температура
предварительного
нагрева, оС, min
Температура
перед наложением
последующего
шва, оС, max
Температура
снятия
напряжений,
оС
Температура
горячей
правки, оС
CU1
CU2
CU3
CU4

Н = 100, В = 50, L > 150, Т = 15, D = 25
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
592-қосымша
Қайыру бұрышының анықтамасы
Қайыру бұрышын анықтау
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
593-қосымша
Қалақтары аздап қайырылған бүтіндей құйылған ескіш бұрандалар үшін бақылау аймақтары
,мұнда R — бұранда радиусы; Сr — кез келген радиустағы хорданың ұзындығы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
594-қосымша
Бақыланатын қадам бұрандаларының күпшегі үшін бақылау аймағы
Бақыланатын қадам бұрандаларының күпшегі үшін бақылау аймағы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
595-қосымша
Бақыланатын қадам бұрандалары мен түсірімдік қалақтары бар бұрандалардың қалақтары үшін бақылау аймақтары
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
596-қосымша
Қайыру бұрышы 250-тан артық болатын қалақтардағы бақылау аймақтары
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
597-қосымша
Индикаторлық іздің типі
: 1 — дөңгелек; 2 — сызықтық; 3 — қатарлы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
598-қосымша
Бақылау аймағына байланысты ауданы 100 см2 болатын жекелеген бір бақыланатын алаңға келетін индикаторлық іздердің шекті саны және өлшемі
Бақылау аймағы
Индикаторлық іздердің жалпы саны, max
Индикаторлық іздің типі
Әрбір типтегі индикаторлық іздердің саны, max
Өлшемі а немесе l, мм
А
7
дөңгелек
сызықтық
қатарлы
5
2
2
4
3
3
В
14
дөңгелек
сызықтық
қатарлы
10
4
4
6
6
6
С
20
дөңгелек
сызықтық
қатарлы
14
6
6
8
6
6
Ескертпе: 1. А аймағындағы өлшемі 2 мм-ден кем болатын және басқа аймақтардағы өлшемі 3 мм-ден кем болатын жекелеген дөңгелек индикаторлық іздер есептелмеуі мүмкін.
2. Сызықтық және қатарлы іздер болмаған жағдайда, дөңгелек индикаторлық іздердің жалпы саны барлық типтегі іздердің жалпы шекті санына дейін көбейтілуі мүмкін. Индикаторлық іздердің жалпы шекті саны сақталған жағдайда, сызықтық және қатарлы индикаторлық іздердің бір бөлігінің болмауы есебінен дөңгелек индикаторлық іздердің жалпы саны көбейтілуі мүмкін.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
599-қосымша
Сынама дәнекерлеу негізінде дінекерлеу технологиясын мақұлдау
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
600-қосымша
Созуға сынауға арналған үлгі
Созуға сынауға арналған үлгі: 1 — тігістің қыры
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
601-қосымша
Ұсынылатын термоөңдеудің жапсырма металдары мен режимдері
Қорытпа типі
Жапсырма материалдар
Алдын ала қыздыру температурасы,
0С, min
Кезекті тігісті салу алдындағы температура, 0С, max
Кернеуді түсіру температурас ы, 0С
Ыстық жану температурас ы, 0С
CU1
CU2
CU3
CU4

Si — 10…13,5
Mn — 0,5
A1 — остаток
Сu —0,10
Fe — 0,60
Zn — 0,30
Ti —0,15
Не обработан
70
150
2
50
Обработан на твердый
раствор и подвергнут
закалке
80
160
3
50
Приложение 609
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Группы испытаний литейных алюминиевых сплавов
Группа
испытания
Условия
применения
Примеры
применения
Вид
испытания
Объем испытания
Объем партии
Число
испытаний
I
Литые изделия,
подвергающиеся
нагрузке и
воздействию
коррозии
Детали двигателей
внутреннего
сгорания,
насосов,
компрессоров,
вентиляторов,
арматуры
Определение
химического
состава
От плавки
На
растяжение
1 плавка
2
II
Части,
работающие под
воздействием
высокой
температуры,
топлива,
нефтепродуктов
и т. д.
Поршни двигателей
внутреннего
сгорания,
компрессоров
Определение
химического
состава
От плавки
На
растяжение
Каждая
отливка
1
На твердость
1
Приложение 610
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Физико-механические свойства смолы
Время желатинизации,
мин, min
Температура тепловой
деформации смолы в
твердом состоянии,
оС,
Модуль упругости
при изгибе, МПа,
min
Водопоглощение за
24 ч, %, max
20
70
3000
0,3
Приложение 611
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Механические свойства
Прочность при
растяжении, кН/5, см
Относительное
удлинение при
разрыве, %
Прочность на разрыв
по надрыву, Н
Адгезия покрытия,
Н/см
Основа
Уток
Основа
Уток
Основа
Уток
min
max
min
1
2
3
4
5
6
7
2,0
35
40
10
Примечание. По согласованию с Регистром судоходства прочность при растяжении
может быть снижена до требуемой Регистром судоходства прочности оболочек
конкретных конструкций, но не более чем до четырех кольцевых напряжений,
возникающих в наполненных газом трубах при давлении открытия предохранительных
клапанов.
Приложение 612
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Физико-механические свойства пенопластов категории 1
Кажущаяся
плотность,
г/см3, min
Предел
прочности при
изгибе, МПа,
min
Модуль
упругости при
изгибе, МПа,
min
Предел
прочности при
сжатии, МПа,
min
Модуль
упругости при
сжатии, МПа,
min
Водопоглоще
ние за 24
ч, кг/м,
max
0,8
0,3
12
0,7
30
0,2
Приложение 613
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значения коэффициента световозвращения R
Угол входа, град
Угол наблюдения, град
0,1
0,2
0,5
1
5
30
45

Si — 10…13,5
Mn — 0,5
A1 — остаток
Сu —0,10
Fe — 0,60
Zn — 0,30
Ti —0,15
Өңделмеген
70
150
2
50
Қатты ерітінділерде өңделген және шыңдауға ұшыраған
80
160
3
50
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
609-қосымша
Құйма алюминий қорытпаларына жүргізілетін сынақтар тобы
Сынақтар тобы
Қолдану шарттары
Қолдану мысалдары
Сынақ түрі
Сынақ көлемі
Партия көлемі
Сынақ саны
I
Жүктемеге ұшырайтын және коррозияға әсер ететін құйылған өнімдер.
Қозғалтқыштың ішкі жану тетіктері, сорғылар, компрессорлар, желдеткіштер, арматуралар
Химиялық құрамын анықтау
Балқымадан
Созылуға
1 балқыма
2
II
Отын, мұнай өнімдерінің және т. б. жоғары температурасын ың әсерінен жұмыс істейтін бөліктер.
Қозғалтқыштың ішкі жану поршендері, компрессорлар
Химиялық құрамын анықтау
Балқымадан
Созылуға
Әрбір құйма
1
Тұрақтылыққа
1
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
610-қосымша
Қара майдың физика-механикалық қасиеті
Желатинизация уақыты, мин, min
Қатты күйінде қара майдың жылу деформациясының температурасы, 0С,
Иілу кезіндегі серпімділік модулі, МПа, min
24 с. ішінде су сіңіру, %, max
20
70
3000
0,3
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
611-қосымша
Механикалық қасиеттер
Созылу кезіндегі беріктік Н/5, см
Үзілу кезіндегі қатыстық ұзару, %
Жырту бойынша үзілуге беріктік, Н
Жабындының адгезиясы,
Н/см
Негіз
Арқау
Негіз
Арқау
Негіз
Арқау
min
max
min
1
2
3
4
5
6
7
2,0
35
40
10
Ескертпе. Кеме қатынасы тіркелімімен келісу бойынша созу кезіндегі беріктік нақты конструкция қабығының Кеме қатынасы тіркелімімен талап етілген, бірақ сақтандырғыш клапандарды ашу қысымында газбен толтырылған құбырларда пайда болатын төрт дөңгелек кернеуден аспайтын беріктікке дейін төмендетілуі мүмкін
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
612-қосымша
1-санатты пенопласттың физика-механикалық қасиеті
Көрінетін тығыздық г/см3 , min
Иілу кезіндегі беріктік шегі, МПа, min
Иілу кезіндегі беріктік модулі, МПа, min
Қысу кезіндегі беріктік шегі, МПа, min
Қысу кезіндегі серпімділік модулі, МПа, min
24 с. ішінде су сіңіру, %, max
0,8
0,3
12
0,7
30
0,2
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
613-қосымша
Жарық қайтарғыш коэффициентінің мәні
Кіру бұрышы, бұрыш
Бақылау бұрышы, бұрыш
0,1
0,2
0,5
1
5
30
45

1809
140
85
175
135
85
72
70
48
14
12
9,4
Приложение 614
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Обычное звено
Приложение 615
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Увеличенное звено
Приложение 616
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Звено без распорки
Приложение 617
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Соединительное звено Кентера
Приложение 618
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Соединительная скоба
Приложение 619
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Концевая скоба
Приложение 620
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Вертлюг
Приложение 621
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Состояние поставки цепей и комплектующих их изделий
в зависимости от категории
Категория
стали
Состояние поставки
Цепь
Комплектующие изделия
1
21
3
После сварки или после
нормализации
После сварки или после
нормализации
Нормализация, нормализация и
отпуск или закалка и отпуск
Не регламентируется
После нормализации
Нормализация, нормализация и
отпуск или закалка и отпуск
1Кованая и литая сталь должна быть подвергнута нормализации
Приложение 622
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Допускаемые отклонения диаметра звена
Номинальный диаметр звена (калибр цепи), мм
Допускаемые отклонения1, мм
До 40 включительно
От 40 до 84 включительно
От 84 до 122 включительно
Более 122
-1
-2
-3
-4
1Положительные отклонения диаметра не должны тревышать 5 % номинального диаметра.
Приложение 623
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Нормы отклонения от перпендикуляра
X =
Приложение 624
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Требования к испытанию пробной нагрузкой смычка цепи
Вид испытания
Категория стали
1
2
3
Пробная нагрузка, кН
Разрывная нагрузка, кН
0,00686d2(44-0,08d) 0,00981d2(44-0,08d)
0,00981d2(44-0,08d)
0,001373d2(44-0,08d)
0,01373d2 (44–0,08d)
0,0196102(44–0,08d)
Примечание: d — номинальный диаметр, мм.
Приложение 625
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Число образцов для механических испытаний
материала цепи и ее комплектующих
Категория
стали
Метод изготовления
Состояние
поставки
Число образцов
Испытание на
растяжение
основного
металла
Испытание на ударный изгиб,
KV
Основной
металл
Сварное
соединение
1
Сварка встык
оплавлением
AW
N
Не требуется
Не требуется
Не требуется
2
Сварка встык
оплавлением
AW
N
1
3
3
Не требуется
Не требуется
Не требуется
Кованая или литая
сталь
N
1
3 (для цепей
не требуется)
3
3
Сварка встык
оплавлением
N
NT
QT
1
3
3
Кованая или литая
сталь
N
NT
QT
1
3
Не
регламентируется
Условные обозначения: AW — после сварки; N — нормализация; NT — нормализация и отпуск;
QT — закалка и отпуск.
Приложение 626
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Механические свойства материала цепи и ее комплектующих
Категория
стали
Предел
текучести
ReH,
Н/мм2,
min
Временное
сопротив-
ление Rm,
Н/мм2
Относител-
ьное
удлинение
А5, %, min
Относите-
льное
сужение Z,
%, min
Испытания на ударный изгиб1, KV
Температура
,оС
Работа удара, Дж, min
Основной
металл
Сварное
соединение
1
Не
требуется
Не
требуется
Не
требуется
Не
требуется
Не
требуется
Не
требуется
Не требуется
2

1809
140
85
175
135
85
72
70
48
14
12
9,4
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
614-қосымша
Қарапайым тізбек
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
615-қосымша
Үлкейтілген тізбек
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
616-қосымша
Тірексіз тізбек
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
617-қосымша
Кентердің жалғанған тізбегі
Кентердің жалғанған тізбегі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
620-қосымша
Жалғайтын тұтқа
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
621-қосымша
Аяққы тұтқа
Аяққы тұтқа
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
622-қосымша
Вертлюг
Вертлюг
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
623-қосымша
Катогориясына қарай шынжырлар мен оны толымдайтын бұйымдардыңжеткізілім жағдайы
Болат санаты
Жеткізу жағдайы
Шынжыр
Жинақтайтын өнімдер
1
21
3
Дәнекерлеуден немесе қалыпқа келтіруден кейін
Дәнекерлеуден немесе қалыпқа келтіруден кейін
Қалыпқа келтіру, қалыпқа келтіру және жұмсарту немесе шыңдау және жұмсарту
Регламенттенбейді
Қалыпқа келтіруден кейін
Қалыпқа келтіру, қалыпқа келтіру және жұмсарту немесе шыңдау және жұмсарту
1 Қапталған немес құйылған болат қалыпқа келтіруге ұшырау қажет.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
624-қосымша
Буын диаметрінің рұқсат етілген ауытқулары
Буынның номиналды диаметрі (шынжыр калибрі), мм
Шекті ауытқулар1, мм
40-қа дейін қоса алғанда
40-тан 84-ке дейін қоса алғанда
84-тен 122-ге дейін қоса алғанда
122-ден астам
-1
-2
-3
-4
1 Диаметрдің оңды ауытқулары номиналды диаметрдің 5 %-нан аспауы тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
625-қосымша
Перпендикулярдан ауытқу нормалары
Х =
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
626-қосымша
Жарғыш шынжырын сынама жүктемемен сынау талаптары
Сынақ түрі
Болат санаты
1
2
3
Сынамалық жүктеме, кН Жарылатын жүктеме, кН
0,00686d2(44 - 0,08d) 0,00981d2 44 - 0,08d)
0,00981d2(44 - 0,08d ) 0,001373d2(44 - 0,08d)
0,01373d2 (44 – 0,08d) 0,0196102(44 – 0,08d)
Ескертпе: d — номиналды диаметр, мм.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
627-қосымша
Шынжыр және оның жиынтық материалының механикалыө сынау үшін үлгілер саны
Болат санаты
Жасау әдісі
Жеткізу жағдайы
Үлгілер саны
Негізгі металды созылуға сынау
Соққы иіліміне сынау, KV
Негізгі металл
Пісірілген жалғау
1
Қорытуға қыспақ дәнекерлеу
AW
N
Қажет емес
Қажет емес
Қажет емес
2
Қорытуға қыспақ дәнекерлеу
AW
N
1
3
3
Қажет емес
Қажет емес
Қажет емес
Қапталған немесе құйма болат
N
1
3 (шынжырлар үшін қажет емес)
3
3
Қорытуға қыспақ дәнекерлеу
N
NT
QT
1
3
3
Қапталған немесе құйма болат
N
NT
QT
1
3
Регламенттенбейді
Шартты белгілер: AW — дәнекерлеуден кейін; N — қалпына келу; NT — қалпына келу және жұмсарту; QT — шыңдау және жұмсарту.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
628-қосымша
Шынжыр материалы мен оның жинақтаушының механикалық қасиеттері
Болаттың санаты
Ағымдылық шегі ReH, Н/мм2, min
Уақытша кедергі Rm, Н/мм 2
Салыстырм алы ұзаруА5, %, min
Салыстырм алы тарылу Z, %, min
Соққы иіліміне сынау1, KV
Температура,0С
Соққы жұмысы, Дж, min
Негізгі металл
Дәнекерлен ген жалғау
1
Қажет емес
Қажет емес
Қажет емес
Қажет емес
Қажет емес
Қажет емес
Қажет емес
2

138 — 149
150 — 162
163 — 175
91
110
131
152
175
198
222
250
274
297
322
Приложение 633
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Поперечные перемещения веретена якоря
Приложение 634
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Применимость программ для различных компонентов
Испытания
Компонент
Литые детали
Кованые
Сварные
Программа А
+ +1
+
+
Программа В
1 Средняя величина работы уцара при испытаниях на ударных изгиб (KV) при 0 оС
должна удовлетворять требованиям 27 Дж.
Приложение 635
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Вид испытании в зависимости от программы испытаний
Программа А
Программа В
Испытание бросанием
-
Обстукивание молотком
-
Осмотр
Осмотр
Обширный неразрушающий контроль
Обычный неразрушающий контроль
-
Обширный неразрушающий контроль
Приложение 636
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Обычный неразрушающий поверхностный контроль якорей
повышенной держащей силы (ННР)
Места проведения контроля
Метод контроля
Внешние поверхности отливок
Внутренние поверхности отливок
Места ремонта сваркой
Кованые детали
Сварные детали
РТ или МТ РК или
МТ РТ
Или МТ
РТ или МТ
Приложение 637
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Обычный неразрущающий контроль для якорей высокой держащей силы
(SHHP)
Места проведения контроля
Метод контроля
Внешние поверхности отливок
Внутренние поверхности отливок
Все поверхности отливок
Места ремонта сваркой
Кованые детали
Сварные детали
PT или MT и UT
PT или MT и UT
PT или МТ РТ
Или MT
РТ или МТ
РТ – капиллярные метод контроля;
МТ – магнитопорошковая дефектоскопия;
UT – ультрозвуковой контроль.
Приложение 638
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Обычный неразрущающий контроль для якорей повышенной (ННР)
и высокой держащей силы (SHHP)
Места проведения контроля
Метод контроля
Внешние поверхности отливок
Внутренние поверхности отливок
Места ремонта сваркой
Кованые детали
Сварные детали
РТ или МТ РК или
МТ РТ
Или МТ
РТ или МТ
Приложение 639
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Сварочные материалы для судостроительной стали
Категория
сварочного
материала
Судостроительная сталь
нормальной
прочности
повышенной прочности
А
В
D
Е
А32,
А36
D32,
D36
Е32,
Е36
F32,
F36
А40
D40
Е40
F40

138 — 149
150 — 162
163 — 175
91
110
131
152
175
198
222
250
274
297
322
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
635-қосымша
Зәкірдің веретенінің көлденең ауысуы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
636-қосымша
Әр түрлі компоненттер үшін бағдарламаның қолданылуы
Сынақ
Компонент
Құйма тетіктер
Қапталған тетіктер
Сварные детали
А бағдарламасы
В бағдарламасы
+
+1
+
+
1 Соққы жұмысының орташа көлемі соққы иілімін (KV) 0 0С температурада сынағанда27 Дж талабын қанағаттандыруы тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
637-қосымша
Сынақ бағдарламасына байланысты сынақ түрі
А бағдарламасы
В бағдарламасы
Лақтыру арқылы сынау
-
Балғаман соққылау
-
Тексеру
Тексеру
Қалыпты күйретпейтін бақылау
Қалыпты күйретпейтін бақылау
-
Ауқымды күйретпейтін бақылау
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
638-қосымша
Көтеріңкі көтергіш күші бар зәкірлер үшін қалыпты күйретпейтін үстірт бақылау (ННР)
Бақылау жүргізу орны
Бақылау әдісі
Құймалардың сыртқы беті
Құймалардың ішкі беті
Дәнекерлеу арқылы жөндеу орныҚапталған тетіктер
Дәнекерленген тетіктер
РТ немесе МТ
РТ немесе МТ
РТ немесе МТ
РТ немесе МТ
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
639-қосымша
Жоғары көтергіш күші бар зәкірлер үшін қалыпты күйретпейтін үстірт бақылау (SHHP)
Бақылау жүргізу орны
Бақылау әдісі
Құймалардың сыртқы беті
Құймалардың ішкі беті
Құймалардың барлық беттері
Дәнекерлеу арқылы жөндеу орны
Қапталған тетіктер
Дәнекерленген тетіктер
РТ немесе МТ және UT
РТ немесе МТ және UT
РТ немесе МТ
РТ немесе МТ
РТ немесе МТ
РТ — бақылаудың капиллярлық әдісі;
МТ — магниттік ұнтақты дефектоскопия;
UT — ультрадыбыстық бақылау.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
640-қосымша
Көтеріңкі (ННР) және жоғары(SHHP) көтергіш күші бар зәкірлер үшін қалыпты күйретпейтін үстірт бақылау
Бақылау жүргізу орны
Бақылау әдісі
Құймалардың сыртқы беті
Құймалардың ішкі беті
Құймалардың барлық беттері
Кездейсоқ таңдалып алынған телім
Дәнекерлеу арқылы жөндеу орны
Қапталған тетіктер
Дәнекерленген тетіктер
РТ немесе МТ және UT
РТ немесе МТ және UT
РТ немесе МТ
UT
РТ немесе МТ
РТ немесе МТ
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
641-қосымша
Кеме жасайтын болаттар үшін дәнекерлеу материалдары
Дәнекерленетін материалдың санаты
Кеме жасауда қолданылатын болат
қалыпты беріктік
көтеріңкі беріктік
А
В
D
Е
А32, А36
D32, D36
Е32, Е36
F32, F36
А40
D40
Е40
F40

4Y42, 4Y42S, 4Y42M
+
+
5Y42, 5Y42S, 5Y42M 1
+
+
4Y46, 4Y46S, 4Y46M
+2
+
5Y46, 5Y46S, 5Y46M 1
+2
+
1 подпункт 1) пункта 6859 настоящих Правил.
2 подпункт 2) пункта 6859 настоящих Правил.
Приложение 643
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Расположение снимка на пересечении по оси стыка
Приложение 644
Правилам классификации и
постройки морских судов
При ультразвуковом контроле следует проконтролировать участки
шириной 100 мм с каждой стороны стыка
Приложение 645
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Объем неразрушающего контроля швов сварных соединений
корпуса судна согласно схеме контроля
п/п
Место контроля
Тип
сварного
соединения
Объем контроля
визу-
аль-
ного
1,2, %
радиографического или
ультразвукового,
количество снимков
Район судна
по
всей
длине
судна
0,4L средней
части
судна
вне района
0,4L
средней части
судна
1
Стыки обшивки (в основном,
пересечения с пазами):
Стыковое
100
Около 0,60N
Выборочно3
расчетной палубы вне линии
люков
ширстрека (в районе 0,1 D ниже
расчетной палубы)
скулы (в районе 0,1 D выше
днища)
днища
Стыки:
продольных комингсов
утолщенных листов палубы в
районе углов люков
и в оконечностях надстроек
продольных переборок (в районе
0,1D ниже расчетной палубы)
2
Стыки обшивки корпуса —
остальные 4 (в основном,
пересечения с пазами)
Стыковое
100
Около 0,20N
Выборочно3
3
Пазы обшивки корпуса
Стыковое
100
Около 0,20N
Выборочно3
4
Сварные соединения продольных
ребер (продольного набора):
расчетной палубы вне линии
люков
ширстрека (в районе 0,1 D ниже
расчетной палубы)
скулы (в районе 0,1 D выше
днища)
продольных переборок (в районе
0,1 D ниже расчетной палубы)
днища
Стыковое
100
1 снимок на
каждые 5
стыков (в
основном,
монтажные
стыки)
Выборочно3
5
Сварные соединения продольных
ребер (продольного набора) в
остальных местах, не указанных
в пункте 4 настоящего
приложения
Стыковое
100
1 снимок на
каждые 10
стыков (в
основном,
монтажные
стыки)
Выборочно3
6
Сварные соединения поперечных
ребер (поперечного набора)
Стыковое
100
1 снимок на
каждые 10
стыков
Выборочно3
7
Сварные соединения на
ахтерштевне
Стыковое
100
50 % сварных
соединений
обшивки кор-
пуса в районе
дейдвудной
трубы
8
Сварные соединения палубного
стрингера с ширстреком5
районе пересечения со
стыковыми швами)
Угловое
или
тавровое с
полным
про-
варом
100
4 участка
контроля по
длине 1-го
листа6
Выборочно3
1При наличии сомнений в результатах визуального контроля по согласованию с
работником Регистра судоходства может быть выполнен капиллярный или
магнитопорошковый контроль.
2Следует подвергать контролю все сварные соединения (также и не указанные в
таблице).
3Число участков, подлежащих контролю, должно составлять до 20 % участков,
указанных для района 0,4L в средней части судна.
4При наличии ледовых усилений контролю подлежат, главным образом, стыки
ледового пояса.
5Рекомендуется ультразвуковой контроль.
6Следует подвергать контролю пересечения пазов со стыками.
Приложение 646
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Сварные соединения котлов, сосудов под давлением и
теплообменных аппаратов подвергающиеся неразрушающему контролю
в зависимости от класса конструкции
Класс конструкции
(котлы, сосуды под
давлением и
теп-лообменные
аппараты)
Вид сварного
соединения
Объем контроля сварного соединения в
процентах от общей длины сварного шва
Визуаль-
ного1
радиографического или
ультразвукового
I
Продольное
100
100
II
25
III
По согласованию с Регистром
судоходства
I
Кольцевое
50
II
25
III
По согласованию с Регистром
судоходства
1При наличии сомнений в результатах визуального контроля по
согласованию с работником Регистра судоходства допускается выполнять
капиллярный или магнитопорошковый контроль.
Приложение 647
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Сварные соединения трубопроводов в зависимости о их
класса, подвергающиеся неразрушающему контролю
Класс
трубопро-
вода
Внешний
диаметр
трубы,
мм
Объем контроля сварного соединения в процентах от
общей длины сварного шва
визуального1
радиографического или
ультразвукового
I
?75
100
102
>75
100
II
?100
Выборочно
> 100
102
III
Любой
Выборочно
1При наличии сомнений в результатах визуального контроля по согласованию
с работником Регистра судоходства допускается выполнять капиллярный или
магнитопорошковый контроль.
2Однако не менее одного сварного соединения, выполненного данным
сварщиком.
Приложение 648
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Критерии оценки при отдельных видах контроля
Вид
контроля
Вид порока или
способ его
классификации
Допускаемый размер порока или минимальный балл
сварного соединения для судов длиной
L250 м
L>250
в районе 0,4
L средней
части судна
вне района
0,4 L
средней
части судна
в районе 0,4
L средней
части судна
вне района
0,4 L средней
части судна
Визуаль-
ный
Внешний вид шва
Сварной шов должен быть равномерным и переходить
плавно в основной металл
Трещины
Не допускаются
Подрезы1
10 % t, но
не более 1,0
мм
20 % t, но
не более 1,5
мм
5 % t, но не
более 0,5 мм
10 % t, но не
более 1,0 мм
Утяжка в корне
одностороннего
шва
10 % t, но
не более 1,5
мм
20 % t, но
не более 2,0
мм
5 % t, но не
более 1,0 мм
10 % t, но не
более 1,5 мм
Дефекты
поверхности
Согласно признанным стандартам
Радио-
рафи-
ческий
По признанному
стандарту по
5-балльной
системе
3
4
2
3
По 3-балльной
системе
II
I3
III
II
По стандартным
эталонным снимкам
По согласованию с Регистром судоходства при
одобрении схемы контроля
Ультра-
звуковой
По признанному
стандарту по
5-балльной
системе
3
4
2
3
Капилля-
рный или
магнии
то-порош
ковый
По признанному
стандарту
Не допускаются трещины
1Максимальная длина единичного подреза не должна превышать 1/2 t, при этом
суммарная протяженность подрезов на каждом контролируемом участке сварного шва
не должна превышать 5 % его длины.
2Максимальная длина единичного дефекта не должна превышать t, при этом
суммарная протяженность дефектов на каждом контролируемом участке сварного шва
не должна превышать 5 % его длины.
3В местах с повышенным уровнем напряжений или вибрации балл может быть
повышен.
Примечание, t — толщина свариваемого металла, мм.
Приложение 649
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Допускаемые баллы сварного соединения
Вид
контроля
Вид порока или
способ его
классификации
Допускаемый размер порока или минимальный балл сварного
соединения
Вид конструкции
Котлы, теплообменные
аппараты
Трубопроводы
Детали
механизмов
и устройств
Класс конструкции
I
II
III
I
II
III
Визуа-
ньный
Внешний вид
соединения
Сварной шов должен быть равномерным и переходить плавнов
основной металл
Трещины
Не допускаются
Подрезы1
Не
допускаются
5 % t, но
не более
0,5 мм
Не
допускаются
5 % t, но
не более
1,0 мм
По
согласова-
нию с
Регистром
Утяжка в корне
одностороннего
шва2
Не
допускается
5 % t, но
не более
1,0 мм
Не
допускается
5 % t, но
не более
1,0 мм
Дефекты
поверхности
Согласно признанным стандартам
Радио-
рафичес-
кий
По признанному
стандарту по
5-балльной
системе
2
3
2
3
По
согласо-ван
ю с
Регистром
судоходства
По 3-балльной
системе
III
II
III
II
По стандартным
эталонным
снимкам
По согласованию с Регистром судоходства при одобрении
схемы контроля
Ультра-
вуковой
По признанному
стандарту по
5-балльной
системе
2
3
2
3
По
согласо-ван
ю с
Регистром
судоходства
Капилля-
рный или
маг-нито
порош-ко
ый
По признанному
стандарту
Не допускаются трещины
1Максимальная длина единичного подреза не должна превышать 1/2 t, при этом
суммарная протяженность подрезов на каждом контролируемом участке сварного шва не
должна превышать 5 % его длины.
2Максимальная длина единичного дефекта не должна превышать t, при этом суммарная
протяженность дефектов на каждом контролируемом участке сварного шва не должна
превышать 5 % его длины.
Примечание, t — толщина свариваемого металла, мм.
Приложение 650
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Балл II
Толщина
свариваемых
элементов, мм
Поры и включения
Скопления
Цепочки
Суммар-ная
длина, мм
ширина
(диаметр),
мм
длина,
мм
длина, мм
До 5
0,6
2,0
2,5
4,0
6,0

4Y42, 4Y42S, 4Y42M
+
+
5Y42, 5Y42S, 5Y42M 1
+
+
4Y46, 4Y46S, 4Y46M
+2
+
5Y46, 5Y46S, 5Y46M 1
+2
+
1 Осы Қағиданың 6859- тармағының 1) тармақшасы.
2 Осы Қағиданың 6859- тармағының 2) тармақшасы.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
645-қосымша
Тұрек осі бойынша қимадағы түсірілудің орналасуы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
646-қосымша
Ультрадыбысты бақылау кезінде жапсардың екі шетіндегі 100 мм жалпақтық аумағын бақылауға алу керек
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
647-қосымша
Бақылау жүргізу схемасына сәйкес кеме корпусындағы дәнекерлеп біріктіру жапсарын бүлдірмейтін бақылау көлемі
р/н
Бақылау орны
Дәнекерлеп жалғау типі
Бақылау көлемі
Көз-бен шолу, %
радиографикалық немесе ультрадыбыстық суреттер саны
Кеме ауданы
Кеменің бүкіл ұзындығ ы бойынша
0,4L кеменің ортаңғы бөлігі
0,4L кеменің ортаңғы бөлігінің ауданынан тыс
1
Қаптама жапсарлары (негізінде, ойықпен қиылыстар):
Түйістірілген
100
0,60 N жуық
Ішінара 3
Ширстректің люк сызықтарынан тыс есептік палубалар (есептік палубадан
төмен 0,1 D ауданында)
Түптердің су асты бөліктері (0,1 D түптен жоғары 0,1 D ауданында )
Бойлық ойық қималарының
жіктері:
люк бұрыштарының ауданындағы палуба табақтарының қалыңдауы және бойлық қалқаның қондырма шеттерінде (есептік палубадан төмен 0,1 D ауданында)
2
Темір құрылымның қаптамасының жіктері— қалған 4 (негізінде, ойықпен қиылыстар)
Түйістірілген
100
Около 0,20N
Ішінара 3
3
Корпус қаптамасының ойықтары
Түйістірілген
100
Около 0,20N
Ішінара 3
4
Бойлық қабырғалардың пісірілген жалғаулары (бойлық белдеме):
ширстрек люктерінің
сыртқы сызығынан тыс есептік палубалар (есептік палубадан төмен 0,1
D ауданында)
жіктер (түптен жоғары 0,1 D ауданында)
түптердің бойлық қалқалары (есептік
палубадан төмен 0,1 D ауданында)
Түйістірілген
100
Әрбір 5-жікке 1 суреттен (негізінде жинақтау жіктері)
Ішінара 3
5
Осы қосымшаның 4-тармағында көрсетілмеген қалған орындарда бойлық қабырғалардың дәнекерленген жалғаулары (бойлық белдеме)
Түйістірілген
100
Әрбір 10-жікке 1 суреттен (негізінде жинақтау жіктері)
Ішінара 3
6
Көлденең қабырғалардың пісірілген жалғаулары (көлденең белдеме)
Түйістірілген
100
Әрбір 10-жікке 1 суреттен
Ішінара3
7
Ахтерштевеньде дәнекерленген жалғаулар
Түйістірілген
100
Дейдвудты құбыр ауданындағы корпус қаптамасының пісірілген жалғауларының 50 %
8
Ширстрекпен палубалық стрингердің дәнекерленген жалғаулары 5 (түйістірілген тігістермен қиылысу ауданында)
Толықтай пісірілген бұрыштық немесе таврлық
100
1 табақтың ұзындығында 4 бақылау телімі6
Ішінара 3
1 Визуалды бақылаудың нәтижелеріне күмән болған жағдайда Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерінің келісімі бойынша капиллярлық немесе магниттік-ұнтақты бақылау жүргізілуі мүмкін.
2 Барлық дәнекерленген жалғауларға бақылау жүргізу қажет (сонымен қатар, кестеде көрсетілмегендерді де).
3 Бақылауға жататын телімдер саны кеменің ортаңғы бөлігіндегі 0,4L ауданында көрсетілген 20 %-ға дейінгі телімдерді құрауы керек.
4 Мұзды күшейтулер болған жағдайда бастысы мұзды белдіктер бақылауға жатады.
5 Ультрадыбыстық бақылау ұсынылады.
6 Ойықтардың жіктермен қиысуын бақылауға алу қажет.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
648-қосымша
Конструкция сыныбына байланысты бұзбай бақылауға жататын қазандардың, қысыдағы ыдыстардың және жылу ауыстырғыш аппараттардың дәнекерлеп жалғануы
Конструкция сыныптары (қазандар, қысымдағы ыдыстар және жылу алмастырғыш аппараттар)
Дәнекерленге н жалғау түрі
Дәнекерленген тігістің жалпы ұзындығынан пайыздық көрсеткіште берілетін дәнекерленген жалғаудың көлемі.
көзбен шолу1
радиографикалық немесе ультрадыбыстық
I
Бойлық
100
100
II
25
III
Кеме қатынасының тіркелімімен келісу бойынша
I
Сақиналық
50
II
25
III
Кеме қатынасының тіркелімімен
1 Көзбен шолу бақылаудың нәтижелеріне күмән болған жағдайда Кеме қатынасының тіркелімі қызметкерінің келісімі бойынша капиллярлық немесе магниттік-ұнтақты бақылау жүргізілуі мүмкін.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
649-қосымша
Конструкция сыныбына байланысты бұзбай бақылауға жататын құбырлардың дәнекерлеп жалғануы
Құбырдың сыныбы
Құбырдың сыртқы диаметрі,
мм
Дәнекерленген тігістің жалпы ұзындығынан пайыздық көрсеткіште берілетін пісірілген жалғаудың көлемі
көзбен шолу 1
радиографикалық немесе ультрадыбыстық
I
75
100
102
>75
100
II
100
Ішінара
> 100
102
III
Кез-келген
Ішінара
1 Көзге шолу бақылаудың нәтижелеріне күмән болған жағдайда Кеме қатынасының тіркелімі қызметкерінің келісімі бойынша капиллярлық немесе магниттік-ұнтақты бақылау жүргізілуі мүмкін.
2 Бірақ осы дәнекерлеушімен орындалған біреуден кем болмайтын пісірілген жалғау.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
650-қосымша
Бақылаудың жеке түріндегі бағалау критерийлері
Бақылау түрі
Ақау түрі және оның сыныпталуы
Мына ұзындықтағы кемелер үшін рұқсат етілген ақау көлемі мен пісірілген жалғаудың минималды өлшемі
L
250 м
L>250
кеменің ортаңғы бөлігінің 0,4 L ауданында
кеменің ортаңғы бөлігінің 0,4 L ауданынан тыс
кеменің ортаңғы бөлігінің 0,4 L ауданында
кеменің ортаңғы бөлігінің 0,4 L ауданынан тыс
Көзбен шолу
Тігістің сыртқы түрі
Пісірілген тігіс біркелкі болып, негізгі металға бірқалыпты өтуі керек
Сызаттар
Рұқсат етілмейді
Қысқартулар1
10 % t, бірақ 1,0 мм артық емес
20 % t, бірақ 1,5 мм артық емес
5 % t, бірақ 0,5 мм азотық емес
10 % t, бірақ 1,0 мм артық емес
Бір жақты тігістің негізіндегі Утяжка
10 % t, бірақ 1,5 мм артық емес
20 % t, бірақ 2,0 мм артық емес
5 % t, бірақ 1,0 мм артық емес
10 % t, бірақ 1,5 мм артық емес
Беттің ақаулары
Танылған стандарттарға сәйкес
Радиографикалық
Танылған стандартпен 5-балдық жүйе бойынша
3
4
2
3
3-балдық жүйе бойынша
II
I3
III
II
Сандартты эталонды суреттер бойынша
Бақылау нобайын құптау кезінде Кеме қатынаысы тіркелімімен келісу бойынша
Ультрадыбыстық
Танылған стандартпен 5-балдық жүйе бойынша
3
4
2
3
капилляр лық немесе магнитті к-ұнтақт ы
Танылған стандарт бойынша
Сызаттар рұқсат етілмейді
1 Жекелеген қысқартудың ең жоғары ұзындығы 1/2 t-дан аспауы керек, сонымен бірге пісірілген тігістің әрбір бақыланатын телімдегі қысқартулардың жиынтық созылуы өз ұзындығының 5 %-нан аспауы керек.
2 Жекелеген ақаудың ең жоғары ұзындығы t-дан аспауы керек, сонымен бірге дәнекерленген тігістің әрбір бақыланатын теліміндегі ақаулардың жиынтық созылуы өз ұзындығының 5 %-нан аспауы керек.
3 Кернеудің немесе дірілдің көтеріңкі деңгейіндегі орындарда балл жоғарлауы мүмкін.
Ескертпе, t — дәнекерленетін металдың қалыңдығы, мм.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
651-қосымша
Рұқсат етілген дінекерлік жалғаудың балдары
Бақылау түрі
Ақау түрі және оның сыныпталуы
Рұқсат етілген ақау көлемі немесе пісірілген жалғаудың ең кіші балы
Конструкцияның түрі
Қазандар, жылу алмастырғыш аппараттар
Құбырлар
Механизмнің бөлшектері және құрылғылары
Конструкцияның сыныбы
I
II
III
I
II
III
Көзбен шолу
Жалғаудың сыртқы түрі
Дәнекерленген тігіс біркелкі болып, негізгі металға бірқалыпты өтуі керек
Сызаттар
Рұқсат етілмейді
Қысқартулар1
Рұқсат етілмейді
5 % t, бірақ 0,5 мм кем емес
Рұқсат етілмейді
5 % t, бірақ 1,0 мм кем емес
Тіркеліммен келісу бойынша
Бір жақты тігістің негізіндегі Утяжка2
Рұқсат етілмейді
5 % t, бірақ 1,0 мм кем емес
Рұқсат етілмейді
5 % t, бірақ 1,0 мм кем емес
Беттің ақаулары
Танылған стандарттарға сәйкес
Радио-графикалық
Танылған стандартпен 5-балдық жүйе бойынша
2
3
2
3
Тіркеліммен келісу бойынша
3-балдық жүйе бойынша
III
II
III
II
Сандартты эталонды суреттер бойынша
Бақылау нобайын құптау кезінде Кеме қатынасы тіркелімімен келісу бойынша
Ультра-дыбыс-тық
Танылған стандартпен 5-балдық жүйе бойынша
2
3
2
3
Кеме қатынасы тіркеліміме н келісу бойынша
капиллярл ық немесе магниттік -ұнтақты
Танылған стандарт бойынша
Сызаттар рұқсат етілмейді
1 Жекелеген қысқартудың ең жоғары ұзындығы 1/2 t-дан аспауы керек, сонымен бірге пісірілген тігістің әрбір бақыланатын телімдегі қысқартулардың жиынтық созылуы өз ұзындығының 5 %-нан аспауы керек.
2 Жекелеген ақаудың ең жоғары ұзындығы t-дан аспауы керек, сонымен бірге пісірілген тігістің әрбір бақыланатын теліміндегі ақаулардың жиынтық созылуы өз ұзындығының 5 %-нан аспауы керек.
3 Кернеудің немесе дірілдің көтеріңкі деңгейіндегі орындарда балл жоғарылауы мүмкін.
Ескертпе, t — дәнекерленетін металдың қалыңдығы, мм.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
652-қосымша
ІІ балл
Дәнекерленетін элементтердің қалыңдығы, мм
Мезгілдер мен қосылулар
Жиналуы
Тізбектер
Жиынтық ұзындық, мм
ені (диаметр), мм
ұзындық, мм
ұзындық, мм
5-дейін
0,6
2,0
2,5
4,0
6,0

см3/100 г наплавлен-ного металла) при определении
методом
вакуумным
глицериновым
Н15
Н10
Н5
15
8
5
10
5
Не применяется
Приложение 658
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Поперечные плоскоразрывные образцы на растяжение
l = 3t или 2t + lш, в зависимости
от того, что больше
Приложение 659
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема вырезки образцов на ударный изгиб из проб наплавленного
металла и проб стыкового сварного соединения, выполненного по
многопроходной технологии
Приложение 660
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема вырезки образцов при испытании проб стыковых соединений,
выполненных по двухпроходной технологии
Приложение 661
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба наплавленного металла
Отход
Образец для испытания на ударный изгиб
Запас
Цилиндрический образец на растяжение
отход
Приложение 662
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Пробы сварного стыкового соединения для испытания электродов
Приложение 663
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расходуемая длина электрода
Диаметр электрода, мм
Расходуемая длина электрода, мм
1-й валик
2-й валик
4
5
6
200
150
100
150
100
75
Приложение 664
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Сварка трех тавровых проб для определения стойкости
против образования горячих трещин
Приложение 665
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Сварка таврового соединения
Приложение 666
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Испытание наплавленного металла
Приложение 667
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Испытание сварного стыкового соединения
Приложение 668
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Сочетания для двухпроходной сварки
Приложение 669
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Категория стали, диаметр проволоки при сварке пробы
Толщина
листов
пробы,
мм
Подготовка кромок
Максималь-
ный
диаметр
проволоки,
мм
Категория
сварочного
материала
Категория стали на пробах
нормальной
прочности
повышенной
прочности
12—15
5
1
1Y
А
А32, А36
20—25
6
1
1Y
А
А32, А36
2
2Y
2Y40
А, В или D
А32, А36, D32, D36
А40, D40
3
3Y
3Y40
4Y
4Y40
А, В, D, Е
от А32 до Е36 А40,
D40, Е40
от А32 до F36 А40,
D40, Е40, F40
30—35
7
2
2Y
2Y40
А, В или D
А32, А36, D32,
д36, А40, D40
3
3Y
3Y40
4Y
4Y40
А, В, D, Е
от А32 до Е36 А40,
D40, Е40
от А32 до F36 А40,
D40, Е40, F40
Приложение 670
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Подготовка кромок под сварку
Приложение 671
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Сварка двух проб толщиной 25 мм
Приложение 672
к Правилам классификации и постройки
морских судов

Ерітіп дәнекерленген металдығы сутегі мөлшерін (Ерітіп дәнекерленген металдың см3/100 г-нан артық емес) мына әдістермен анықтағанда
вакуумдық
глицеринді
Н15
Н10
Н5
15
8
5
10
5
Қолданылмайды
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
660-қосымша
Созылудаға өлденең жалпақ тілінген үлгілер
l = 3t немесе 2t + lш, қайсысы көп болады,
соған байланысты
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
661-қосымша
Көп өтпелі технолгия бойынша орындалған балқытылған металл сынамасынан және тіректік дінекерленіп жалғанған сынамадан майысу соққысына тілу схемасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
662-қосымша
Екі өтпелі технология бойынша орындалған тіректік жалғанған сынау кезінде үлгілердің тілу схемасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
663-қосымша
Балқытылған металдың сынамасы
Шегіну
Соққы иіліміне сынау үлгілері
Қор
Созуға цилиндрлік үлгі
Шегіну
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
664-қосымша
Электродтарды сынау үшін дәнекерленген тіректік жалғау сынамасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
665-қосымша
Электродтың шығысталатын ұзындығы
Электродтың диаметрі, мм
Электродтың шығысталатын ұзындығы, мм
1-ші білікше
2-ші білікше
4
5
6
200
150
100
150
100
75
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
666-қосымша
Ыстық сызаттың қалыптасуына қарсы тұрақтылықты анықтау үшін үш таврлық сынаманы дәнекерлеу
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
667-қосымша
Таврлық жалғауды дәнекерлеу
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
668-қосымша
Балқытылған металды сынау
Шегіну, Созуға цилиндрлік үлгі, Соққы иіліміне сынау үлгілері, Қор, Созуға цилиндрлік үлгі, Шегіну
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
669-қосымша
Қосылған жерін дәнекерлеуден сынаққа байқау
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
670-қосымша
Екі сымды дәнекерлеу үшін үйлестіру
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
671-қосымша
Сынамаларды дәнекерлеу үшін болат санаты, сымның диаметрі
Сынама парақтарын ыңқалыңдығ ы,
мм
Жиектерді дайындау
Сымның ең жоғары диаметрі, мм
Дәнекерлене тін материалдың санаты
Сынамалардағы болат санаты
қалыпты беріктікте
көтеріңкі беріктікте
12—15
5
1
1Y
А
А32, А36
20—25
6
1
1Y
А
А32, А36
2
2Y
2Y40
А, В немесе D
А32, А36, D32, D36 А40, D40
3
3Y
3Y40
4Y
4Y40
А, В, D, Е
А32-ден Е36 А40, D40, Е40-дейін
А32-ден F36 А40, D40, Е40, F40-дейін
30—35
7
2
2Y
2Y40
А, В немесе D
А32, А36, D32, д36, А40, D40
3
3Y
3Y40
4Y
4Y40
А, В, D, Е
А32-ден Е36 А40,
D40, Е40-дейін
А32-ден F36 А40,
D40, Е40,
F40-дейін
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
672-қосымша
Жиектерді дәнекерлеуге дайындау
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
673-қосымша
25 мм екі сынаманы дәнекерлеу
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
674-қосымша

Сварка двух проб 35 — 40 мм
Приложение 673
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Две пробы сварного стыкового соединения
минимальной и максимальной толщины
Приложение 674
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Механические свойства и работа удара наплавленного
металла для сварочных материалов категорий 5Y и 5Y40
Кате
гория
свароч-
ного
мате-
риала
Назна
чение
свароч-
ного
мате-
иала
Свойства наплавленного
металла при растяжении
Работа удара KV при испытании
наплавленного металла на ударный изгиб
Электроды и сочетания
для
полуавтоматической
сварки
Сочетания для
автоматической
сварки
Времен-
ное
сопроти-
ление Rm
МПа
Предел
текуче-
ти Re,
МПа
Относи-
тельное
удли-
нение А
,%
Относи-
тельное
сужение
Z, %
Темпера-
тура
испытания,
ҮС
Среднее
значение
для трех
образцов,
Дж, min
Темпера-
тура испытания,
ҮС
Среднее
значение
для грех
образцов,
Дж, min
minimum
5Y

35-40 мм екі сынаманы дәнекерлеу
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
675-қосымша
Дәнекерленген жалғауды сынау үшін сынамасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
676-қосымша
5Y және 5Y40 категориялы дәнекерленген жалғау үшін механикалық қасиеттері және ерітіп дәнекерленген металдың соққы жұмысы
Дәнекерл енетін материал дың санаты
Дәнекер ленетін материа лдың тағайын далуы
Ерітіп дәнекерленген металдың созу кезіндегі қасиеттері
Ерітіп дәнекерленген металды соққы иіліміне сынау кезіндегі KV соққы жұмысы
Жартылай автоматты дәнекерлеу үшін электродтар мен үйлесімдер
Автоматты дәнекерлеу үшін үйлесімдер
Уақытша кедергі Rm, МПа
Ағымдылық шегі Re, МПа
Қатыстық ұзару А5, %
Қатыстық тарылу
Z, %
Сынақ температурасы, 0С
Үш үлгі үшін орташа мәні, Дж, min
Сынақ температур асы, 0С
Үш үлгі үшін орташа мәні, Дж, min
minimum
5Y

AlMg6,0 Mnl
5754, 5086, 5083,
5383, 5456
1530, 1550
R4/W4
1575
AlMg6,0
Mn0,5Sc
5754, 5086, 5083,
5383, 5456, 5059
1530, 1550,
1561
R5/W5
AlSilMgMn
6005А, 6061, 6082
Примечание. Одобрение сварочных материалов для AlMg сплавов распространяется также на их сочетание (разнородные соединения) с AISi сплавами.
Приложение 680
Правилам классификации и постройки
морских судов
Защитные газы и их смеси, применяемые для сварки алюминиевых
сплавов
Группа
газов
Состав защитного газа (в объемных
процентах)1
Аргон
Гелий
I-1
I -2
I -3
I -4
I -5
100
Остальное
Остальное
Остальное
100
>0 до 33 включительно
>33 до 66 включительно
> 66 до 95 включительно
S
Специальные газы, обозначение состава которых должно
соответствовать EN 439:1994
1Газы другого химического состава (смесь газов) допускается
рассматривать как "специальные газы" и подлежат одобрены
Регистром судоходства по результатам специальных испытаний.
Приложение 681
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба для испытаний наплавленного металла
Приложение 683
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендации
Процесс сварки
Способ
сварки
Диаметр сварочной проволоки (прутка), мм
подлежащей
одобрению
применяемой для сварки
пробы наплавленного
металла
Полуавтоматическая и
автоматическая
131
от 0,8 до 2,5
1,2 или 2,0
Ручная
141
от 2,0 до 5,0
3,0 или 4,0
Автоматическая
141
от 1,6 до 3,0
2,0 или 3,0
Ручная и автоматическая
141
от 1,6 до 5,0
2,0 и 4,0
Ручная
15
от 2,0 до 5,0
3,0 или 4,0
Автоматическая
15
от 1,6 до 3,0
2,0 или 3,0
Ручная и автоматическая
15
от 1,6 до 4,0
2,0 и 4,0
Приложение 684
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба стыкового соединения толщиной 10 — 12 мм
Т — поперечный плокоразрывной образец со снятым усилением шва;
ТR — поперечный плоскоразрывной образец с усилением шва;
Вс — поперечный образец на статический изгиб с растяжением поверхности шва (без
усиления);
ВR — поперечный образец на статический изгиб с растяжением корня шва (без усиления);
М — макрошлиф
Приложение 685
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба стыкового сварного соединения толщиной 20 — 25 мм:
Т — поперечный плоскоразрывной образец со снятым усилением шва;
ТR — поперечный плоскоразрывной образец с усилением шва согласно национальным
стандартам;
Вс — поперечный образец на статический изгиб с растяжением корня шва (без усиления);
Вs — поперечный образец
Приложение 686
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема проведения испытаний на статический изгиб по
методике, предусматривающей оборачивание образца
вокруг неподвижной оправки
Приложение 686
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Механические свойства сварных соединений при
испытании на растяжение и статический изгиб
Категория
сварочного
материала
Основной
металл для
испытаний
Временное
сопротивление
Rm, МПа, min
Испытание на статический изгиб
Диаметр оправки
Угол загиба2, град,
min
RA/WA

AlMg6,0 Mnl
5754, 5086, 5083, 5383, 5456
1530, 1550
R4/W4
1575
AlMg6,0 Mn0,5Sc
5754, 5086, 5083, 5383, 5456, 5059
1530, 1550, 1561
R5/W5
AlSilMgMn
6005А, 6061, 6082
Ескертпе. AlMg қорытпалары үшін дәнекерленген материалдарды қабылдау олардың AlSi-мен (әр түрлі қосылыстар) үйлесімдеріне де тарайды.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
682-қосымша
Алюмин қорытындыларды дәнекерлеу үшін қолданылатын қорғаныш газдар мен оларды қоспалары
Газ топтары
Қорғаныс газының құрамы (көлемдік пайыздарда)1
Аргон
Гелий
I-1
I -2
I -3
I -4
I -5
100
Қалғаны
Қалғаны
Қалғаны
100
>0-дейін және 33 қоса алғанда
>33-дейін және 66 қоса алғанда
> 66-дейін және 95 қоса алғанда
S
Құрамының белгілері EN 439:1994-ке сәйкескелуі қажет арнайы газдар
1 Басқа химиялық құрамдаға газдарды (газ қоспасы) "арнайы газдар" ретінде қарауға рұқсат етіледі және арнайы сынақтар нәтижелері бойынша Кеме қатынасы тіркелімімен мақұлдауға жатады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
683-қосымша
Ерітіп дәнекерленген металды сынау сынамасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
684-қосымша
Ұсыныстар
Дәнекерлеу үдерісі
Дәнекерлеу әдісі
Дәнекерленетін сымның диаметрі (шыбық), мм
қабылдауға жататын
ерітіп дәнекерленген металдың сынамасын дәнекерлеуге қолданылатын
Жартылай автоматты және автоматты
131
0,8-ден 2,5-ке дейін
1,2 немесе 2,0
Қолмен орындау
141
2,0-ден 5,0-ке дейін
3,0 немесе 4,0
Автоматты
141
1,6-дан 3,0-ке дейін
2,0 немесе 3,0
Қолмен орындау және автоматты
141
1,6-дан 5,0-ке дейін
2,0 және 4,0
Қолмен орындау
15
2,0-ден 5,0-ке дейін
3,0 немесе 4,0
Автоматты
15
1,6-дан 3,0-ке дейін
2,0 немесе 3,0
Қолмен орындау және автоматты
15
1,6-дан 4,0-ке дейін
2,0 және 4,0
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
685-қосымша
10 — 12 мм қалыңдықтағы жіктік жалғаудың сынамасы
Т — тігістің нығаюы алынған көлденең плокоразрывной үлгі;
ТR — тігістің нығаюымен бірге көлденең плокоразрывной үлгі;
Вс — тігістің бетін созумен бірге статикалық иілімге көлденең үлгі (нығаюсыз);
ВR — тігістің негізін созумен бірге статикалық иілімге көлденең үлгі (нығаюсыз);
М — макрошлиф
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
686-қосымша
20 — 25 мм қалыңдықтағы жіктік жалғаудың сынамасы
Т — тігістің нығаюы алынған көлденең жайпақжарылатын плокоразрывной үлгі;
ТR — ұлттық стандарттарға сәйкес тігістің нығаюымен бірге көлденең плокоразрывной үлгі;
Вс — тігістің бетін созумен бірге статикалық иілімге көлденең үлгі (нығаюсыз);
Вs — көлденең үлгі;
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
687-қосымша
Жылжымайтын орнату маңында үлгінің бұрылуын көздейтін әдістеме бойынша статикалық майысуға сынау жүргізу схемасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
688-қосымша
Созылу және статикалық майысуда сынау кезінде дәнекер жалғаулардың механикалық қасиеті
Дәнекерленетін материалдың санаты
Сынауға алынатын негізгі металл
Уақытша кедергі
Rm, МПа, min
Статикалық иілімге сынау
Жақтаудың диаметрі
Бүгу бұрышы2, бұрыш, min
RA/WA

X7 CrNiNb 16 4
-
07x16H4Б
-
07x16H4Б
MF-2
X15 CrNi 17 2
431
14x17H2
431
17x17H2
Х10 CrNi 13 1
8CrNi 13 4
414, 410S
08х14НДЛ
05х12Н2Т
06х13Н4LМ
414, 410S
08х14НДЛ
05х12Н2Т
06х13Н4LМ
Х10 CrNi 15 4
429
08х15Н4ДМЛ
429
08х15Н4ДМЛ
F-3
x8 CrTi 17
430T
08X17T
430Т
08X17Т
АМ-4
x8 CrNiTi 17 6
08X17H6T
08X17Н6Т
А-5
x2 CrNi 19 110
CrNiTi 18 10 x10
CrNiNb 18 10
304L,
304LN
321
347
08X18H10T
12X18H10T
08Х18Н10Б
304, 304L,
304LN, 3211,
3471, 308,
308L
08Х18Н10Т
12Х18Н10Т
08Х18Н10Б
А-6
x2 CrNiMo 17 13 2
316L, 316LN
03X17H14M3
304, 304L,
304LN, 316,
316L, 316LN1,
316Ti, 316Cb,
317, 317L,
317LN1, 321,
347
08Х19Н10Т
12Х18Н10Т
08Х18Н10Б
03Х17Н14МЗ
10Х17Н13МЗТ
08Х17Н13М2Т
03Х15Н16МЗБ
x2 CrNiMo 18 13 3
317L, 317LN
-
x10 CrNiMoТі 17 13 3
-
10Х17Н13М3Т
Х6 CrNiMoТі 17 12 2
Х6 CrNiMoТb 18 16 3
316Ті
-
08Х17Н13М2Т
03Х16Н15М3Б
А-7
x2 CrNiMoCu 20 18 6
S31254
S31254
-
x2 CrNiMoCu 20 25 4 2
N08904
-
S31254
N08904
АF-8
x2 CrNiMo 22 5 3
S31803
03х22Н5АМ3
S31803
03х22Н5АМ3
X3 CrNiMo 25 6 3
X4 CrNiMo 25 6 3
S31260
S32550
-
-
S31260
S32550
-
X2 CrNiMo 25 7 4
X3 CrNiMo 25 7 3
S32750
S32760
-
03Х25Н7АМ4
S32750
S32760
03Х25Н7АМ4
X10 CrNiТі 22 6
10 CrNiMo 21 6 3
-
-
08Х22Н6Т
08Х21Н6М2Т
-
-
08Х22Н6Т
08Х21Н6М2Т
A-9sp
(спе-
циаль-
ная)
x2 CrNi 24 12
x10 CrNi 24 12
x10 CrNiCb 24 12
309L
309S
309Cb
309L, 309S,
309SCb, также
для: сварки
разнородных
сварных
соединений;
сварки
промежуточных
проходов при
сварке
плакированных
сталей;
наплавки
промежуточно-
го подслоя
A-9sp
(специаль-
ная)
A-10sp
(спе-ци
аль-
ная)
Металл шва:
x8 CrNiMo 16 25 6
xl CrNi 26 22
Для сварки:
разнородных
сварных
соединений;
сварки
промежуточных
проходов
соединений
плакированной
стали;
сталей
категорий
М-1, -2, -3 и
АМ-4
(заполняющие
проходы)
A-10sp
(специаль-
ная)
1Область применения действительна при условии соблюдения требований к
механическим свойствам согласно приложениям 698, 699 настоящих Правил.
Приложение 689
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Объем испытаний для различных категорий сварочных
материалов, предназначенных для сварки
коррозионно-стойких сталей
Вид пробы и определяемые
характеристики
Категории сварочных материалов
М-1
MF-2
F-3
AM-4
A-5
A-6
A-7
AF-8
A-9sp
A-10sp
Проба наплавленного
металла:
Rm

X7 CrNiNb 16 4
-
07x16H4Б
-
07x16H4Б
MF-2
X15 CrNi 17 2
431
14x17H2
431
17x17H2
Х10 CrNi 13 1
Х8CrNi 13 4
414, 410S
08х14НДЛ
05х12Н2Т
06х13Н4LМ
414, 410S
08х14НДЛ
05х12Н2Т
06х13Н4LМ
Х10 CrNi 15 4
429
08х15Н4ДМЛ
429
08х15Н4ДМЛ
F-3
x8 CrTi 17
430T
08X17T
430Т
08X17Т
АМ-4
x8 CrNiTi 17 6
08X17H6T
08X17Н6Т
А-5
x2 CrNi 19 11
x10 CrNiTi 18
10 x10 CrNiNb 18 10
304L, 304LN
321
347
08X18H10T
12X18H10T
08Х18Н10Б
304, 304L, 304LN, 3211, 3471, 308, 308L
08Х18Н10Т
12Х18Н10Т08Х18Н10Б
А-6
x2 CrNiMo 17 13 2
316L, 316LN
03X17H14M3
304, 304L, 304LN, 316, 316L, 316LN1, 316Ti, 316Cb, 317, 317L, 317LN1, 321, 347
08Х19Н10Т 12Х18Н10Т 08Х18Н10Б 03Х17Н14МЗ 10Х17Н13МЗ 08Х17Н13М2 03Х15Н16МЗ
x2 CrNiMo 18 13 3
317L, 317LN
-
x10 CrNiMoТі 17 13 3
-
10Х17Н13М3Т
Х6 CrNiMoТі 17 12 2
Х6 CrNiMoТb 18 16 3
316Ті
-
08Х17Н13М2Т
03Х16Н15М3Б
А-7
x2 CrNiMoCu 20 18 6
S31254
S31254
-
x2 CrNiMoCu 20 25 4 2
N08904
-
S31254
N08904
АF-8
x2 CrNiMo 22 5 3
S31803
03х22Н5АМ3
S31803
03х22Н5АМ3
X3 CrNiMo 25 6 3
X4 CrNiMo 25 6 3
S31260 S32550
-
-
S31260
S32550
-
X2 CrNiMo 25 7 4
X3 CrNiMo 25 7 3
S32750 S32760
-
03Х25Н7АМ4
S32750
S32760
03Х25Н7АМ4
X10 CrNiТі 22 6
10 CrNiMo 21 6 3
-
-
08Х22Н6Т
08Х21Н6М2Т
-
-
08Х22Н6Т
08Х21Н6М2Т
A-9sp (ар-найы)
x2 CrNi 24 12
x10 CrNi 24 12
x10 CrNiCb 24 12
309L
309S
309Cb
309L, 309S, 309SCb, сонымен қатар мыналар үшін:
әр тектес дәнекерленг ен жалғауларды дәнекерлеу;
жалатылған болатты дәнекерлеу кезінде аралық өткелдерді дәнекерлеу;
аралық қабат астын балқытып қаптастыру
A-9sp (ар-найы)
A-10sp (ар-найы)
Тігістің металы:
x8 CrNiMo 16 25 6 xl CrNi 26 22
Дәнекерлеу үшін:
әр тектес пісіріген жалғауларды дәнекерлеу;
жалатылған болатты дәнекерлеу кезінде аралық өткелдерді дәнекерлеу;
М-1, -2, -3 и АМ-4санатты болаттар (өткелдерді толтыратын)
A-10sp (специальная)
1 Осы Қағиданың 698, 699- қосымшаларына сәйкес механикалық қасиеттерге қойылатын талаптарды ұстанған жағдайда қолдану аумағы жарамды болады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
691-қосымша
Коррозияға тұрақты болаттарды дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу материалдарының әр түрлі санаттары үшін сынау көлемі
Сынаманың түрі және анықталатын сынамалар
Дәнекерленетін материалдың санаты
М-1
MF-2
F-3
AM-4
A-5
A-6
A-7
AF-8
A-9sp
A-10sp
Ерітіп дәнекерленген металдың сынамасы:
Rm

3 Испытания на стойкость против МКК проводятся только для сварочных материалов, состав которых в соответствии с гарантиями изготовителя обеспечивает требуемые свойства. Например: М-1 (x7CrNiNb 164), A-9sp (x2CrNiNb 24 12), A-10sp (x1CrrNi 26 22).
Приложение 690
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Объемы и виды испытаний сварочных материалов для
наплавки изделий судового машиностроения
Вид пробы и определяемые
характеристики
Категории сварочных материалов
А-5
А-6
А-7
AF-8
A-9sp
A-10sp
Проба наплавленного металла 1:
Rm

3 МКК қарсы тұрақтылыққа сынақтар тек өндірушінің кепілдігіне сәйкес қажетті қасиеттерді қамтамасыз ететін құрамы бар пісірілген метериалдар үшін ғана жүргізіледі. Мысалы: М-1 (x7CrNiNb 164), A-9sp (x2CrNiNb 24 12), A-10sp (x1CrrNi 26 22).
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
692-қосымша
Кемелік машина жасау бүйымдарын балқыту үшін дәнекерлеу материалдарының сынау көлемі мен түрі
Сынама түрі және анықталатын сипаттамалар
Пісіретін материалдар санаты
А-5
А-6
А-7
AF-8
A-9sp
A-10sp
Ерітіп дәнекерленген металдың сынамасы
Rm

111
2,5 — 3,0
3,0 — 4,0
Автоматическая
12
2,0
2,5 — 3,2
Автоматическая и
полуавтоматическая
131
135
1,0— 1,2
1,0— 1,2
1,4— 1,6
1,4— 1,6
Ручная
141
2,0 — 2,4
2,5 — 3,2
Автоматическая
141
1,0— 1,6
1,2 — 1,6
Автоматическая и
полуавтоматическая
114
136
137
0,9 — 1,4
0,9 — 1,2
0,9 — 1,2
1,2 — 1,6
1,2 — 1,6
1,2 — 1,6
Ручная
15
2,0 — 2,4
2,0 — 3,0
Автоматическая
15
1,0— 1,2
1,2 — 1,6
Приложение 694
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба-имитатор плакирующей наплавки
Места отбора образцов для испытаний
Направление сварки
t — толщина основного металла;
tH — толщина плакирующего слоя после механической обработки;
b — ширина пробы; L — длина пробы;
а — отходы.
Приложение 695
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба сварного соединения для отбора образцов
для испытаний на стойкость против МКК
Приложение 696
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема вырезки образцов при испытаниях
наплавленного металла на стойкость против МКК
А В
1 — наплавленный металл основного слоя; 2 — металл наплавки
подслоя; 3 — заготовки для изготовления образцов;
4 — основной металл (пластина);
А и В — поверхности образца
Приложение 696
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Образец с продольным швом для испытания на статический изгиб
металла разнородного сварного соединения
А – часть пробы из коррозионно-стойкой стали;
Б – часть пробы из судостроительной стали повышенной или высокой
прочности;
a=t – толщина основного металла;
b=30 мм, но не менее (Вш+24) мм; L Do +9o12a, где Dо – диаметр
оправки при испытаниях на изгиб
Приложение 697
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Требования к механическим свойствам наплавленного металла
Кате-
го-
рии
варо-
чных
мате-
риа-
лов
Обозначение
свариваемой
стали
Испытание на
статическое
напряжение
Испытание
на ударный
изгиб
Область одобрения
(марка
стали)
Rp0.2
МПа

111
2,5 — 3,0
3,0 — 4,0
Автоматты
12
2,0
2,5 — 3,2
Автоматты және жартылай автоматты
131
135
1,0— 1,2
1,0— 1,2
1,4— 1,6
1,4— 1,6
Қолмен орындау
141
2,0 — 2,4
2,5 — 3,2
Автоматты
141
1,0— 1,6
1,2 — 1,6
Автоматты және жартылай автоматты
114
136
137
0,9 — 1,4
0,9 — 1,2
0,9 — 1,2
1,2 — 1,6
1,2 — 1,6
1,2 — 1,6
Қолмен орындау
15
2,0 — 2,4
2,0 — 3,0
Автоматты
15
1,0— 1,2
1,2 — 1,6
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
695-қосымша
Жалатылған балқытып қаптастырудың ұқсатқыш сынамасы
t — негізгі металдың қалыңдығы;
tH — механикалық өңдеуден кейінгі жалатылған қабаттың қалыңдығы;
b — сынаманың ені; L — сынаманың ұзындығы;
а — қалдықтар.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
696-қосымша
МКК қарсы тұрақтылыққа сынау үшін үлгілерді іріктеп алуға арнал ан дәнекерленген жалғаудың сынамасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
697-қосымша
МКК қарсы тұрақтылыққа ерітіп дәнекерленген металды сынау кезіндегі
үлгілердің ойықтарының схемасы АВ
1 — негізгі қабаты ерітіп дәнекерленген метал; 2 — қабат астын балқытып қаптастырудың металы;
3 — үлгі жасауға арналған дайындамалар;
4 — негізгі металл (тілім);
А және В — үлгінің беті
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
698-қосымша
Әр тектес дәнекерленген жалғаудың металын статикалық иілімге сынау үшін көлденең тігісі бар үлгі
А – коррозияға берік болаттын сынама бөлігі;
Б – көтеріңкі немесе жоғары берікті кеме жасайтын болаттан сынама бөлігі;
a=t – негізгі металдың қалыңдығы;
b=30 мм, (Вш+24) мм бірақ кем емес; L
Do +9o
12a, мұндағы Dо – майысуға сынау кезінде қондырма диаметрі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
699-қосымша
Балқытылған металдың механикалық қасиеттеріне қойылатын талаптар
Дәнекерл енетін материал дың санаты
Дәнекерленетін болаттың белгілері
Статикалық жүктемеге сынау
Соққы иіліміне сынау
Қабылдау аумағы (болаттың маркасы)
Rp0.2МПа

A-6+D36
Не менее
RT
основ-
ного
металла
+ 20
802
Продольный
3t
120Ү
A-10sp
To же
То же
+ 20 -80'
80
60
Продольный
3t
120Ү
1Примечания 1 и 2 к приложению 698 настоящих Правил.
Приложение 699
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Образец с плакирующей наплавкой для испытаний на
боковой изгиб
основной металл; 2 – плакирующая наплавка; а=10+0,1 мм – толщина
образца; b=t+tн35 мм – ширина образца (где t – толщина основного
металла; 6 tн10 – толщина плакирующей наплавки);
Do = 3a=30 мм – диаметр гибочной оправки; d=30 мм – диаметр
опорных роликов;
Lf=Do+3а=60 мм – свободный проход между роликами; L?160 мм- длина
образца; R0,1а-доускаемый радиус скругления свободных кромок
образца; р-прилагаемая изгибающая нагрузка
Приложение 700
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Образцы для испытаний на стойкость
против межкристаллитной коррозии
Направление проката основного листа
Направление сварки при
наплавке
а – металла шва в составе сварного соединения;
б – наплавленного металла плакирующего слоя
Приложение 701
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Размеры образцов и диаметр закругления оправки при
испытании на МКК металла шва
Категории
сварочных
материалов
Толщина
образца а,
мм
Ширина образца
b, мм
Длина образца
L, мм
Диаметр
оправки, мм
А-5, А-6, А-7,
A-9sp
6 ± 0,1
20 ± 0,5
100
20
AF-8
5±0,1
20 ± 0,5
100
20
F-3
5±0,1
20 ± 0,5
100
30
АМ-4, MF-2, M-l
3 ± 0,1
20 ± 0,5
80
20
Приложение 702
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Размеры образцов и диаметр закругления оправки при
испытании на МКК наплавленного металла
Категории
сварочных
материалов
Толщина образца
а, мм
Ширина образца
b, мм
Длина образца
L, мм
Диаметр
оправки, мм
А-5, А-6, A-9sp
4 + 0,1
20 ± 0,5
> 100
20
AF-8
4 + 0,1
20 ± 0,5
> 100
20
Приложение 703
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема отбора образцов для определения содержания
б - фазы объемным магнитным методом:
l — место отбора контрольных образцов
Приложение 704
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Группы типового состава и свойств основного металла
Индекс
группы
Вид и характеристика свариваемых материалов
W01
W02
W03
W04
W11
W21
W22
W23
Углеродистые и низколегированные стали с гарантированным пределом
текучести при нормальной температуре до 360 МПа (как правило, не
ребуют подогрева при сварке)
Хромомолибденовые и/или хромомолибденованадиевые стали (как правило,
требуют предварительного подогрева и контроля тепловложения, а также
термообработки после сварки)
Нормализованные, улучшенные мелкозернистые стали и стали,
обработанные термомеханическим способом, с пределом текучести при
нормальной температуре более 360 МПа, а также аналогично свариваемые
стали с содержанием никеля от 2 до 5 % (как правило, требуют
предварительного подогрева и/или контроля тепловложения)
Стали ферритного, мартенситного и мартенситно-ферритного классов,

Әр тектес, мысалы, A-6+D36
Негізгі металдан кем емес RT
+ 20
802
Бойлық
3t
1200
A-10sp
Сол сияқты
Сол сияқты
+ 20 -80'
80
60
Бойлық
3t
1200
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
700-қосымша
Кристалл аралық коррозияға қарсы тұрақтылыққа сынау үшін үлгілер
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
701-қосымша
Бүйірлік иілімге сынау үшін жалатылған балқытып қаптастырудағы үлгі
1-Негізгі метал; 2 – балқытылып қапталған плакирующая; а=10+0,1 мм – үлгі қалыңдығы; b=t+tн
35 мм – үлгі ені (мұндағы t – негізгі металдың қалыңдығы; 6
tн
10 – балықтылып қапталған плакирующей қалыңдығы);
Do = 3a=30 мм – иілгіш қондырманың диаметрі; d=30 мм – тірек шығыршығының диаметрі;
Lf=Do+3а=60 мм – шығыршық арасындағы бос орын; L
160 мм- үлгі ұзындығы; R
0,1а-шиартудың бос үлгі жиегінің рұқсат етілетін радиусы; р-ұсынылатын майысатын жүктеме
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
701-қосымша
МКК сынау кезіндегі тігістің металл жақтауының үлгі өлшемдері мен дөңгелектеу диаметрі
Дәнекерленген материалдар санаты
Үлгінің қалыңдығы а, мм
Үлгінің қалыңдығы b, мм
Үлгінің ұзындығы L, мм
Жақтаудың диаметрі, мм
А-5, А-6, А-7,
A-9sp
6 ± 0,1
20 ± 0,5
100
20
AF-8
5±0,1
20 ± 0,5
100
20
F-3
5±0,1
20 ± 0,5
100
30
АМ-4, MF-2, M-l
3 ± 0,1
20 ± 0,5
80
20
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
702-қосымша
МКК сынау кезіндегі ерітіп дәнекерленген металл жақтауының үлгі өлшемдері мен дөңгелектеу диаметрі
Дәнекерленген материалдар санаты
Үлгінің қалыңдығы а, мм
Үлгінің қалыңдығы b, мм
Үлгінің ұзындығы L, мм
Жақтаудың диаметрі, мм
А-5, А-6, A-9sp
4 + 0,1
20 ± 0,5
> 100
20
AF-8
4 + 0,1
20 ± 0,5
> 100
20
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
703-қосымша
Құрамын анықтау үшін үлгіні іріктеп алу нобайы
б – фазалар ауқымды магниттік әдіспен:
l — бақыланатын үлгілерді іріктеп алу орны
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
704-қосымша
Негізгі металдың типтік құрамы мен қасиеттерінің топтары
Топтың индексі
Дәнекерленген материалдың түрлері мен сипаттамалары
W01
W02
W03
W04
W11
W21
W22
W23
360 МПа-ға дейін қалыпты температурадағы кепілдендірілген ағымдылық шегіндегі көміртекті және аз қоспалы болат (ереже бойынша, дәнекерлеу кезінде қыздыруды талап етпейді)
Хром-молибденді және/немесе хром-молибден-ванадийлі болат (ереже бойынша, алдын-ала ысытуды және жылу бөлуді бақылауды, сонымен қатар дәнекерлеуден кейін термоөңдеуді талап етеді)
Қалыпқа келтірілген, жақсартылған ұсақ түйірлі болат және 360 МПа-дан жоғары қалыпты температурадағы ағымдылық шегінде термомеханикалық әдіспен өңделген болат, сонымен қатар құрамында 2-ден 5 %-ға дейін никель бар ұқсас түрде пісірілетін болат (ереже бойынша, алдын-ала ысытуды және/немесе жылу бөлуді бақылауды талап етеді)

содержащие от 12 до 20 % хрома
Высоколегированные хромоникелевые стали феррито-аустенитного и
аустенитного классов
Чистый алюминий и алюминиево-марганцевые сплавы. Например: А1 99,8;
А1 99,5; А1 99; AlMnl
Нетермоупрочняемые алюминиево-магниевые сплавы. Например: AlMg 1 до
5, AlMg 3 Mn, AlMg 4,5 Мп и алюминиево-кремниевые сплавы (силумины)
Термоупрочняемые алюминиевые сплавы. Например: AlMg Si 0,5 до 1;
AlSiMgMn, AlSiMg; AlZn 4,5 Mg 1, Al SiCu
Примечания: 1. Индексы групп соответствуют стандарту EN 287-1 для стали и
стандарту EN 287-2 для алюминия и сплавов.

Ферритті, мартенситті және мартенсит-ферритті сыныпты болаттар, құрамында 12-ден 20%-ға дейін хром бар
Феррит-аустенитті және аустенитті сыныпты көп қоспалы хром-никельді болат
Таза алюминий және алюминий-марганецті қорытпалар. Мысалы: А1 99,8; А1 99,5; А1 99; AlMnl
Термо бекіндірілмейтін алюминий-магнийлі қоспалар. Мысалы: AlMg 1 до 5, AlMg 3 Mn, AlMg 4,5 Мп және алюминий-кремнийлі қорытпалар (силумины). Термобекіндірілетін алюминий қоспалары. Мысалы: AlMg Si 0,5 до 1; AlSiMgMn, AlSiMg; AlZn 4,5 Mg 1, Al SiCu
Ескертпе: 1. Топтың индексы болат үшін EN 287-1 стандартына және алюминий мен қорытпалар үшін EN 287-2 стандартына сәйкес келеді.

180
W22 с содержанием Mg свыше 3,5 % до 6,0 %
6
180
W23
7
180
Примечание. Для разнородных сварных соединений методика
проведения и оценка результатов испытаний являются в каждом
случае предметом специального рассмотрения Регистром
судоходства.
Приложение 706
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения Свидетельства о допуске сварщика по
унифицированным пространственным положениям сварки
Пространственные положения
при сварке проб на
испытаниях
Область одобрения
Пластины
Трубы
Стыковые швы
Угловые швы
Стыковые швы
Угловые швы
00
900
450
РВ1
00
90
РА
PC
PG
PF
РЕ
РА
РВ
PG
PF
PD
РА
PG
PF
PC
H-045
PG
PF
PD
п
л
а
с
т
и
н
ы
Стыковые
швы
РА
PC
PG
PF
РЕ
PF+P
*
х
х
х
х
*
х
*
*
*
*
*
х
х
-
х
х
х
х
х
-
х
-
х
х
-
——
х
-
х
——
-
х
х
х
х
х
-
-
——
——
х
х
х
х
х
х
Угловые
швы
РА
РВ
PG
PF
PD
PF+
PD
——
——
——
——
——
*
х
-
х
х
*
х
х
х
*
-
-
*
*
——
-
*
*
——
-
——
-
——
-
х
т
р
у
б
ы
Стыко-
вые
швы
для
углов
оси
трубы к
горизон
ту
90Ү
45Ү
90Ү+
Ү
45Ү
пово-
ротно
е
РА
х
х
х
х
х
-
——
-
х
х
х
-
х
-
х
х
-
х
х
х
-
х
х
-
х
х
х
х
х
-
х
——
-
х
х
х
-
х
-
х
х
-
х
х
-
х
-
х
х
-
*
х
х
х
х
-
*
х
*
х
*
-
*
х
*
*
х
х
х
х
х
х
х
х
-
х
х
-
х
х
х
фикси
рован
ное
PG
PF
PC
HL04
PC+P
J-L0
5
Угловые
швы
00
900
фикси
рован
ное
РВ1
PG
PF
PD
——
-
——
-
——
-
——
-
——
-
х
-
х
х
х
-
х
х
х
-
——
х
-
——
-
х
х
——
-
——
-
——
-
*
х
х
*
*
х
*
Условные обозначения:
*— пространственные положения сварки, на которые сварщик получает допуск
непосредственно по результатам испытаний;
Ч— пространственные положения, на которые распространяется область одобрения;
— — пространственные положения, к сварке которых сварщик не допускается по
результатам практических испытании.
1Пространственное положение сварки РВ для угловых соединений труб может быть
реализовано в двух вариантах: РВ поворотное (ось трубы в горизонтальной плоскости)
и РВ фиксированное (ось трубы в вертикальной плоскости) согласно схеме приложени
704 настоящих Правил.
Приложение 707
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения по технологическим особенностям
выполнения сварных соединений
Технологические
выполнения
особенности сварных швов
при испытаниях
Область одобрения Свидетельства о допуске сварщика по
технологическим особенностям вьполнения сварных соединений
Стыковые соединения пластин
Стыковые соединения
труб
Односторонняя сварка
(ss)
Двусторонняя
сварка (bs)
Односторонняя сварка
(ss)
с
подклад-
ками
(mb)
без
подкладок
(nb)
со
строж-
кой (gg)
без
строжки
(ng)
с
подклад-
ками (mb)
без
подкладок
(nb)
Стыковые
соединен
я
пластин
Односто-
онняя
сварка
(SS)
с
под-
кладка
ми
(mb)
*
х
С учетом
ограничен
ний
пункта
7108
настоящих
Правил
без
подкл-
док
(nb)
х
*
х
х
То же
С учетом
ограничени
пункта
7108
настоящих
Правил
настоящих
Правил
Двустор
н-няя
сварка
(bs)
со
стро-ж
кой
(gg)
х
*
— " —
без
строжк
и (ng)
х1
х
*
— " —
Стыковые
соединен
я труб
Односто-
ронняя
сварка
(SS)
с под-кладка-ми (mb)
х
х1
*
без подк-ладок (nb)
х
х
х
х
х
*
Т, Y
К2-об-ра
ные
соединен
я труб
Односто-
онняя
сварка
(SS)
без
подк-
ла-
док
(nb)
х
х
х
х
х
Т, Y,
К-образ-
ные
соедине-
ия труб со
сплошным
проваром
Условные обозначения:
* — технологические особенности выполнения сварных швов, на которые сварщик
получает допуск непосредственно по результатам испытаний;
х —технологические особенности выполнения сварных швов, на которые распространяется
область одобрения;
—— — технологические особенности выполнения сварных швов, на которые сварщик не
аттестуется по результатам практических испытаний.
1Для данных технологических особенностей выполнения область одобрения подлежит
отдельному рассмотрению Регистра судоходства.
2Одобрение к сварке узлов сочленения труб предполагает наличие у сварщика допуска
на сварку односторонних труб без подкладок.
Приложение 708
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения Свидетельства о допуске сварщика на
сварку по группам основного металла
Группа стали, используемой
при испытаниях
Область одобрения
W01
W02
W03
W04
W11
W01
*
W02
х
*
W03
х
х
*
W04
х
х
*
W11
х1
х1
1
х1
*
Алюминий и его сплавы
W21
W22
W23
W21
*
х
W22
х
*
W23
х
х
*
Условные обозначения:
* — группа материала, к сварке которой сварщик допускается непосредственно по
результатам испытаний;
х — группа материала, к сварке которой сварщик допускается на основании
области одобрения Свидетельства о допуске сварщика;
— — группа материала, к сварке которой сварщик не имеет допуска.
1Область одобрения действительна при условии применения аустенитных сварочных
материалов, предназначенных для сварки сталей группы W11.
Приложение 709
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения Свидетельства о допуске сварщика
на сварку по группам основного металла для разнородных
сварных соединений
Группа основного металла контрольной
пробы для практических испытаний
Область одобрения
W02
W02+W011
W03
-W02+W011

180
Құрамында 3,5 %-дан жоғары 6,0 %-ға дейін Mg бар W22
6
180
W23
7
180
Ескертпе. Әр тектес пісірілген жалғаулар үшін сынақ жүргізу мен нәтижелерін бағалау әдістері әрбір жағдай үшін Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
706-қосымша
Дәнекерлеудің бір ізге салынған кеңістіктік жағдайлары бойынша Дәнекерлеушіге рұқсат беру туралы куәлікті мақұлдау саласы
Сынықтарда сынамаларды дәнекерлеу кезіндегі кеңістіктік ережелер
Мақұлдау саласы
Тілімдер
Құбырлар
Жіктік тігістер
Бұрыштық тігістер
Жіктік тігістер
Бұрыштық тігістер
00
900
450
РВ1
00
900
Р
А
P
C
P
G
P
F
Р
Е
Р
А
Р
В
P
G
P
F
P
D
Р
А
P
G
P
F
PC
H-L045
PG
PF
PD
Т
і
л
і
м
д
е
р
Жіктік тігістер
РА
PC
PG
PF
РЕ
PF+PE
*
х
х
х
х
*
х
*
*
*
*
*
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
——
——
х
х
х
х
х
х
Бұрыштық
тігістер
РА
РВ
PG
PF
PD
PF+PD
*
х
х
х
х
*
х
х
х
*
*
*
*
*
х
Қ
ұ
б
ы
р
л
а
р
Көкжи ек жаққа құбыр дың бұрыш остер і үшін жікті к тігіс тер
00
900
450
900
00
450
бұрмалық
РА
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х х
х
х
х
*
х
х
х
х
*
х
*
х
*
*
х
*
*
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
бекітілген
PG
PF
PC
HL045
PC+ PF
J-L 045
Бұрыш тық тігіс тер
00
900
бекіт ілген
РВ1
PG
PF
PD
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
*
х
х
*
*
х
*
Шартты белгілер:
*— тікелей сынақ нәтижелері бойынша дәнекерлеуші дәнекерлеудің кеңістіктік жағдайларына рұқсат алады;
х— мақұлдау саласы таралатын кеңістіктік жағдайлары;
— — тәжірибелік сынақ нәтижелері бойынша дәнекерлеуші дәнекерлеуге рұқсат алмайтын кеңістіктік жағдайлары.
1 Құбырлардың бұрыштық жалғаулары үшін РВ дәнекерлеудің кеңістіктік жағдайлары екі түрде жүзеге асырылуы мүмкін: РВ бұрмалық (көлденең жазықтықтағы құбырдың осі) және РВ бекітілген (тік жазықтықтағы құбырдың осі) осы Қағиданың 704-қосымшасындағы схемасына сәйкес.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
707-қосымша
Дәнекерленген жалғауларды орындаудағы техникалық ерекшеліктер бойынша куәлікті мақұлдау саласы
Сынақ кезіндегі дәнекерленген тігістерді орындаудың технологиялық ерекшеліктері
Дәнекерленген жалғауларды орындаудағы техникалық ерекшеліктер бойынша Дәнкерлеушігі рұқсат беру туралы куәлікті мақұлдау саласы
Тілімнің жіктік жалғауы
Құбырдың жіктік жалғауы
Бір жақты дәнекерлеу (ss)
Екі жақты дәнекерлеу (bs)
Бір жақты дәнекерлеу (ss)
төсемді (mb)
төсемсіз (nb)
со строжкой (gg)
без строжки (ng)
төсемді (mb)
төсемсіз (nb)
Тілімнің жіктік жалғауы
Бір жақты дәнекерл еу (ss)
төсемді (mb)
*
х
Осы Қағиданың 7108-тарм ағындағы шектеулер ді ескере отыра
төсемсіз(nb)
х
*
х
х
Ол сияқты
Осы Қағиданың 7108- тармағында ғы шектеулерді ескере отыра
Екі жақты дәнекерлеу (bs)
со строжкой (gg)
х
*
— " —
без строжки (ng)
х1
х
*
— " —
Құбырдың жіктік жалғауы
Бір жақты дәнекерлеу (ss)
төсемді (mb)
х
х1
*
төсемсіз (nb)
х
х
х
х
х
*
Құбырдың Т, 0,К2-бейнелі жалғаулары
Бір жақты дәнекерлеу (ss)
төсемсіз (nb)
х
х
х
х
х
Тұтастай пісірілген құбырдың Т, 0, К-бейнелі жалғаулары
Шартты белгілер:
*— тікелей сынақ нәтижелері бойынша дәнекерлеуші аттестацияланбайтын дәнекерленген тігістерді орындаудың технологиялық ерекшеліктеріне рұқсат алады;
х— мақұлдау саласы таралатын дәнекерленген тігістерді орындаудың технологиялық ерекшеліктері;
— — тәжірибелік сынақ нәтижелері бойынша дәнекерлеуші дәнекерленген тігістерді орындаудың технологиялық ерекшеліктері.
1 Берілген орындаудың технологиялық ерекшеліктеріне мақұлдау саласы Кеме қатынасы тіркелімінің жеке қарауына жатады.
2 Құбырларды мүшелеуде тораптарды дәнекерлеуді қолдау дәнекерлеушіде төсемсіз бір жақты құбырларды дәнекерлеу туралы рұқсаттаманың болуын көздейді.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
708-қосымша
Дәнекерлеушіге негізгі материалдың топтары бойынша Дәнекерлеуге рұқсат беру туралы куәлікті мақұлдау саласы
Сынақ кезінде қолданылатын болат топтары
Мақұлдау саласы
W01
W02
W03
W04
W11
W01
*
W02
х
*
W03
х
х
*
W04
х
х
*
W11
х1
х1
х1
х1
*
Алюминий және оның қоспалары
W21
W22
W23
W21
*
х
W22
х
*
W23
х
х
*
Шартты белгілер:
*— тікелей сынақ нәтижелері бойынша дәнекерлеуші дәнекерлеушіге рұқсат алатын материалдың тобы;
х — Дәнекерлеушіге рұқсат беру туралы Куәліктің мақұлдау саласына негізделе отырып дәнекеплеуші дәнекерлеуге рұқсат алатын материалдың тобы;
— — дәнекерлеушінің дәнекерлеу туралы рұқсаттамасы жоқ материалдың тобы.
1W11 тобындағы болатты дәнекерлеушіге арналған аустенитті дәнекерленген материалдарды қолданған жағдайда мақұлдау саласы жарамды болады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
709-қосымша
Дәнекерлеушіге әр текті дәнекерленген жалғауларға арналған негізгі металдың топтары бойынша Дәнекерлеуге рұқсат беру туралы куәлікті мақұлдау саласы
Тәжірибелік сынақтар үшін бақыланатын сынаманың негізгі металының тобы
Мақұлдау саласы
W02
W02+W011
W03
-W02+W011

W03+W011
W03+W021
W04
-W02+W011
W04+W011
W04+W021
W11
-W11+W012
W11+W022
W11+W032
W11+W042
W21
-W21+W221
W22
-W22+W211
W23
-W22+W211
W23+W211
W23+W221
1Для разнородных сварных соединений применяемый присадочный материал должен
соответствовать группе одного из соединяемых основных материалов. Область
одобрения действительна при условии применения для сварки аустенитных сварочных
материалов, соответствующих группе W11 основного материала.
Приложение 710
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения Свидетельства о допуске сварщика на
сварку по типам электродных покрытий
Тип покрытия электродов,
используемых для сварки проб при
практических испытаниях
Область одобрения
A, RA
R, RB,
RC, RR
B
C
S
A, RA
R, RB, RC, RR
B
C
S1
*
Ч
Ч
*
Ч
*
*
*
Условные обозначения:
* — типы электродных покрытий, на которые сварщик получает допуск
непосредственно по результатам испытаний;
Ч — типы электродных покрытий, на которые распространяется область
одобрения Свидетельства о допуске сварщика;
— — типы электродных покрытий, на которые не распространяется допуск
сварщика.
1Одобрение распространяется только на тот специальный тип покрытия (торговую
марку) электродов, который применялся при испытаниях по одобрению.
Приложение 711
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения по толщинам основного металла
Материал
Толщина t металла проб при
испытаниях, мм
Область одобрения по
толщинам основного
металла, мм
Стали
Алюминий и его сплавы
t?3
3<t?12
t>12
t?6
6<t?15
от t до 2t1
от 3 до 2t2
от 5 и выше
от 0,7t до 2,5t
6<t?403
1Для газовой (ацетилено-кислородной) сварки от t до 1,5t.
2Для газовой (ацетилено-кислородной) сварки от 3 мм до l,5t.
3При толщине деталей более 40 мм требуется отдельная аттестация, которая должна
быть отмечена в Свидетельстве о допуске и протоколе испытаний.
Приложение 712
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения по диаметру свариваемых труб
Материал
Наружный диаметр D
труб при испытаниях, мм
Область одобрения по
диаметру свариваемых труб,
мм
Стали
Алюминий и его сплавы
D?25
25< D?150
D>150
D?125
D>125
от D до 2D
от 0,5D до 2D, но не
менее 25
от 0,5 и выше
от 0,5 D > до 2D
от 0,5-D и выше
Примечание. Для пустотелых строительных конструкций коробчатого сечения
размер D определяется по размеру наименьшей стороны.
Приложение 713
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения по расчетным толщинам угловых швов
Расчетная толщина а углового шва при
сварке проб, мм
Область одобрения по расчетным толщинам
угловых швов, мм
а<10
а>10

W03+W011
W03+W021
W04
-W02+W011
W04+W011
W04+W021
W11
-W11+W012
W11+W022
W11+W032
W11+W042
W21
-W21+W221
W22
-W22+W211
W23
-W22+W211
W23+W211
W23+W221
1Әр текті дәнекерленген жалғаулар үшін қолданылатын жапсырма материал жалғанатын негізгі материалдың ішіндегі біреуінің тобына сәйкес келуі керек. Дәнекерлеуге негізгі металдың W11 тобына сәйкес келетін аустенитті дәнекерленген материалдарды қолданған жағдайда мақұлдау саласы жарамды болады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
710-қосымша
Дәнекерлеушіге электродты жабын типтері бойынша дәнекерлеуге рұқсат беру туралы Куәлікті мақұлдау саласы
Тәжірибелік сынақтар кезінде сынамаларды дәнекерлеу үшін қолданылатын электродты жабынның типтері
Мақұлдау саласы
A, RA
R, RB, RC, RR
B
C
S
A, RA
R, RB, RC, RR
B
C
S1
*
х
х
*
х
*
*
*
Шартты белгілер:
*— тікелей сынақ нәтижелері бойынша дәнекерлеуші дәнекерлеуге рұқсат алатын электродты жабынның типтері;
х — дәнекерлеушіге рұқсат беру туралы Куәліктің мақұлдау саласы таралатын электродты жабынның типтері;
— — дәнекерлеушінің рұқсаттамасы таралмайтын электродты жабынның типтері.
1Мақұлдау үшін сынақ барысында қолданылған электродты (сауда маркасы) жабынның сол бір арнайы типіне ғана таралатын мақұлдау саласы.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
711-қосымша
Негізгі металдың қалыңдығы бойынша мақұлдау саласы
Материал
Сынақ кезіндегі сынама металының t қалыңдығы, мм
Негізгі металдың қалыңдығы бойынша мақұлдау саласы, мм
Болат
Алюминий және оның қорытпалары
t
3
3<t
12
t>12
t
6
6<t
15
t-дан 2t1 –ға дейін
3-тен 2t2–ға дейін
5-дейін және одан да жоғары
0,7t-дан 2,5t-ға дейін
6<t
403
1 t-дан 1,5t1 –ға дейін газды (ацетилен-оттекті) дәнекерлеу үшін.
2 3-тен 1,5t2–ға дейін газды (ацетилен-оттекті) дәнекерлеу үшін.
3 40 мм-ден артық бөлшектің қалыңдығында сынақ рұқсаттамасы мен хаттамасы туралы Куәлікте белгіленуі қажет жеке аттестация талап етіледі.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
712-қосымша
Дәнекерленетін құбырлардың диаметрі бойынша мақұлдау саласы
Материал
Сынақ кезіндегі құбырдың сыртқы D диаметрі, мм
Дәнекерленетін құбырлардың диаметрі бойынша мақұлдау саласы, мм
Болат
Алюминий және оның қорытпалары
D
25
25< D
150
D>150
D
125
D>125
от D до 2D
от 0,5D до 2D, но не
менее 25
от 0,5 и выше
от 0,5 D > до 2D
от 0,5-D и выше
Ескертпе. Қорапты қимадағы қуыс құрылыс конструкциясына D өлшемі ең аз тораптың өлшемімен анықталады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
713-қосымша
Бұрыштық тігістің есептік қалыңдығы бойынша мақұлдау саласы
Сынамаларды дәнекерлеу кезінде бұрыштық тігістің а есептік қалыңдығы, мм
Бұрыштық тігістің есептік қалыңдығы бойынша мақұлдау саласы, мм
а<10
а>10

Стали с минимальным пределом текучести Re<355 Н/мм2 или временным
сопротивлением Rm<520 Н/мм2 и химическим составом, %:
С <0,24
Si <0,55
Мп <1,60
Mo <0,65
S < 0,045
Р <0,045
Любой другой легирующий элемент — <0,3 %; все другие элементы в
сумме — <0,8 %
Мелкозернистые конструкционные стали с пределом текучести Re>355
Н/мм2 поставляемые в N и ТМ (ТМСР) состояниях
Стали высокой прочности с пределом текучести Re > 500 Н/мм2,
поставляемые в Q+T состоянии
Теплоустойчивые стали с содержанием Сг<0,6 %; Мо<0,5 %; V<0,25 %1
Стали с содержанием Сг <9; Мо <1,2 %1
Стали с содержанием Сг <12 %; Мо < 1 %; V < 0,5 %1
Стали с содержанием Ni<9%1
Ферритные или мартенситные нержавеющие стали с содержанием Сг от 12
до 20 %1
Аустенитные нержавеющие стали >
1Для групп 4 — 8 содержание легирующих элементов относится к ковшовой пробе.
Приложение 716
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Унифицированные положения при сварке пластин
а— стыковые швы; б — угловые швы
Приложение 717
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Унифицированные положения при сварке труб (стыковые швы)
Приложение 718
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Унифицированные положения при сварке труб (угловые швы)
Приложение 719
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба стыкового сварного соединения листов
1 – ориентация направления проката для листов с нормированием работы удара на продольных образцов KVL; 2 – ориентация направления проката для листов с нормированием работы удара на поперечных образцах KVT; a и b – размеры пробы, которые принимаются в зависимости от способа сварки:
а>150 мм, но не менее 3t и b>350 мм,
но не менее 6t для ручной и полуавтоматической сварки; а>200 мм и b>1000 мм
Приложение 720
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема вырезки образцов из пробы стыковогосварного соединения
Т1 и Т2 — поперечные плоскоразрывные образцы на статическое растяжение;
Р1 и Р3 — образцы на статический изгиб с растяжением верха шва или два образца на боковой изгиб;
Р2и Р4 — образцы на статический изгиб с растяжением корня шва или два образца на боковой изгиб;
L — продольный цилиндрический образец на растяжение, если требуется;
KVWM — образцы на ударный изгиб с надрезом по центру шва;
KVFL — образцы на ударный изгиб с надрезом по линии оплавления;
KVHAZ — образцы на ударный изгиб с надрезом по зоне термического влияния;
М — поперечный макрошлиф для контроля макроструктуры и измерения твердости
Приложение 721
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба таврового сварного соединения и схема вырезки образцов

355 Н/мм2 ең кіші ағымдылық шегіндегі болат немесе Rm
520 Н/мм2 уақытша кедергі мен химиялық құрамы, %:
С
0,24
Si
0,55
Мп
1,60
Mo
0,65
S < 0,045
Р
0,045
Кез келген басқа қоспалы элемент — ? 0,3 %; барлық басқа элементтердің жалпы саны —
0,8 %
N және ТМ (ТМСР) жағдайында жеткізілетін Re>355 Н/мм2 ағымдылық шегіндегі ұсақ түйірлі конструкциялық болат
Q+T жағдайында жеткізілетін Re > 500 Н/мм2 ағымдылық шегіндегі жоғары берікті болат
Құрамында Сг
00,6 %; Мо
0,5 %; V
0,25 %1 бар жылуға төзімді болат Стали с содержанием Сг
9; Мо
1,2 %1
Құрамында Сг
0 12 %; Мо
1 %; V
0,5 %1 бар болат
Құрамында Ni
9%1 бар болат
Құрамында 12-ден 20 %1-ға дейін Сг бар ферритті немесе мартенситті тот баспайтын болат
Аустенитті баспайтын болат
1 4 — 8 топтар үшін құрамында қоспалайтын элементтер шөмішті сынамаға жатады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
716-қосымша
Тілімдерді дәнекерлеу кезінде бір ізге салынған қалыптар
а— жіктік тігістер;
б — бұрыштық тігістер
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
717-қосымша
Құбырды дәнекерлеу кезінде бір ізге салынған қалып (жіктік тігіс)
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
718-қосымша
Құбырды дәнекерлеу кезінде бір ізге салынған қалып (бұрышты тігіс)
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
719-қосымша
Табақтарды жіктік дәнекерлерерлеген жалғаудың сынамасы
1 –KVL бойлық үлгіде соққының нормалау жұмысымен табақ үшін илемнің бағдар бағыты;
2 – KVT көлденең үлгіде соққының нормалау жұмысымен табақ үшін илемнің бағдар бағыты; a және b –дәнекерлеу тәсіліне байланысты қабылданатын сынама өлшемі:
а
150 мм, бірақ 3t и b
350 мм кем емес
бірақ 6t кем емес қолды және жартылай автоматты дәнекерлеу үшін; а
200 мм және b
1000 мм
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
720-қосымша
Жіктік дәнекерленген жалғаудың сынамасынан үлгілер қималарының схемасы
Т1 и Т2 — статикалық созуға арналған көлденең жалпақ жарылғыш үлгілер;
Р1 и Р3 — жоғарғы бөлігін созу арқылы статикалық иілімге арналған үлгілер немесе бүйірлік иілімге арналған екі үлгі;
Р2иР4 — тігістің негізін созу арқылы статикалық иілімге арналған үлгілер немесе бүйірлік иілімге арналған екі үлгі;
L —созуға арналған көлденең цилиндрлік үлгі, егер қажет болса;
KVWM — тігістің ортасынан кесу арқылы соққы иіліміне арналған үлгі;
KVFL — балқу сызығының бойымен кесу арқылы соққы иіліміне арналған үлгі;
KVHAZ — термиялық әсер ету аймаға бойынша кесу арқылы соққы иіліміне арналған үлгі;
М — тұрақтылықтың макроқұрылымы мен өлшеуін бақылауға арналған көлденең макротегістеу
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
721-қосымша
Таңбалы дәнекерленген жалғаудың сынамасы және үлгі кесінділерінің схемасы
Таңбалы дәнекерленген жалғаудың сынамасы және үлгі кесінділерінің схемасы:
Қол және жартылай автоматты өлшеммен дәнекерлеу үшін: а

для ручной и полуавтоматической сварки с размерами: а>150 мм, но не менее 6t1 для соединений без разделки кромок;
b>350 мм но не менее 6t1 для соединений с разделкой кромок;
с
25 мм;
а>t2 , но не менее 150 мм;
d>350 мм но не менее 6t1;
отбор макрошлифов в зонах 1 и 2 (операция "стоп-старт"); для автоматической сварки с размерами:
а>150 мм, но не менее 3t2 ;
b>350 мм но не менее 6t1;
d>1000 мм (d>3000 мм в случаях, указанных в примечании 1 к 3.1.2);
с
50 мм;
отбор макрошлифов в зонах 1, 2, 3
Приложение 722
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба крестообразного сварного соединения (крестовая) и схема отбора образцов для испытаний
для ручной и полуавтоматической сварки с размерами:
а>100 мм, но не менее 4t1;
b>1 мм но не менее 3t2;
с
25 мм;
d>350 мм но не менее 6t2;
а>t2, но не менее 150 мм;
отбор образцов для испытаний в зоне 2;
для автоматической сварки с размерами:
а>150 мм, но не менее 4t2 ;
b>150 мм но не менее 3t2;
с
50 мм;
d>1000 мм (d>3000 мм в случаях, указанных в примечании к 3.1.3);
отбор макрошлифов в зонах 1 и 3
Приложение 723
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба стыкового соединения труб
а- размеры пробы;
б – схема вырезки образцов для испытаний
Приложение 724
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба узла сочленения труб/соединения труб угловым швом и схема
вырезки образцов
1 и 2 – места отбора макрошлифов
Приложение 725
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба соединения труб угловым швом
Процесс сварки
Размеры пробы, мм
D
L
MW, SA, А1
<25
25<D<150
>150
>75
>125
>150
1 Размер пробы должен быть достаточным для стабильной работы оборудования.
Приложение 726
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Объем испытаний по одобрению технологических процессов сварки
№п
/п
Тип сварной пробы
Вид испытаний
Объем испытаний
1
Стыковое
соединение листов
и труб —
приложение 720 и
724 настоящих
Правил
Визуальный и измерительный контроль
Радиографический или ультразвуковой
контроль Контроль на предмет
выявления поверхностных трещин1
Испытание поперечных плоскоразрывных
образцов на статическое растяжение
Испытание поперечных образцов на
статический изгиб2
Испытание образцов на ударный изгиб3
Определение твердости4
Контроль макрошлифов
100 % длины шва
100 % длины шва
100 % длины шва
2 образца
4 образца
3 серии по 3 образца в
каждой: надрез по
центру шва, по линии
сплавления, по зоне
термического влияния
на расстоянии 2 мм от
линии сплавления
Требуется
1 поперечный макрошлиф
2
Т-образное
соединение листов
с разделкой кромок
(со сплошным
проваром) —
приложение 722
настоящих Правил.
Узел сочленения
труб с разделкой
кромок на
приварном патрубке
(с проваром) —
приложени 725
настоящих Правил
Визуальный и измерительный контроль
Контроль на предмет выявления
поверхностных трещин1

150 мм, бірақ 6t1 кем емес жиекті бөлусіз бекіту үшін;
b
350 мм бірақ 6t1 кем емесжиекті бөлумен бекіту үшн;
с
25 мм;
а
t2 , бірақ 150 мм кем емес;
d
350 мм бірақ 6t1 кем емес;
1 және 2 аймақта макротегістеуді таңдау ("тоқта-баста" операциясы);
автоматты өлшеммен дәнекерлеу үшін:
а
150 мм, бірақ 3t2 кем емес;
b
350 мм бірақ 6t1 кем емес;
d
1000 мм (d
3000 мм 1 к 3.1.2 ға 1 ескертпе көрсетілген жағдайда );
с
50 мм;
1, 2, 3 аймақтардағы макротегістеуді таңдау
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
722-қосымша
Крес тәрізді дәнекерлеп жалғау сынамасы және сынау үшін үлгіні таңдап алу схемасы
Крес тәрізді дәнекерлеп жалғау сынамасы және сынау үшін үлгіні таңдап алу схемасы:
өлшеммен қолды және жартылай автоматты дәнекерлеу:
а
100 мм, бірақ 4t1 кем емес;
b
1 мм бірақ 3t2 кем емес;
с
25 мм;
d
350 мм бірақ 6t2 кем емес;
а
t2 , бірақ 150 мм кем емес;
2 аймақта сынау үшін үлгіні сұрыптау;
өлшеммен автоматты дәнекерлеу үшін:
а
150 мм, бірақ 4t2 кем емес;
b
150 мм бірақ 3t2; кем емес
с
50 мм;
d
1000 мм (d
3000 мм 3.1.3 ескертпеде көрсетілген жағдайда);
1 және 3 макротегістеуді таңдап алу
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
723-қосымша
Құбырлардың тіректік жалғаулар сынамасы
Құбырларды түйістіріп жалғау сынамасы:
а- сынама өлшемі;
б – сынау үшін үлгілерді алудың схемасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
724-қосымша
Бұрыштық тігіспен құбырлардың мүшелену/құбырлардың біріктірілу тораптарының сынамасы және сынама кесінділерінің схемасы
1 және 2 – макротегістеуді іріктеп алу
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
725-қосымша
Бұрыштық тігіспен құбырларды жалғау сынамасы
Дәнекерлеу үдерісі
Сынаманың өлшемі, мм
D
L
MW, SA, А1
25
25<D
150 >150
75
125
150
1 Сынаманың өлшемі жабдықтың қалыпты жұмыс істеуіне жеткілікті болуы тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
726-қосымша
Дәнекерлеудің технологиялық үдерістерін мақұлдау бойынша сынақтың көлемі
№р/н
Дәнекерленген сынаманың типі
Сынақтың түрі
Сынақ көлемі
1
Табақтар мен құбырлардың жіктік жалғаулары— осы Қағиданың 720 және 724- қосымшасы
Көзбен шолу және өлшейтін бақылау Радиографикалық немесе ультрадыбыстық бақылау
Сыртқы бетіндегі сызаттарды анықтау пәніне арналған бақылау1
Статикалық созуға көлденең жалпақ жарылғыш үлгілерді сынау
Статикалық иілімге көлденең жалпақ жарылғыш үлгілерді сынау2
Соққы иіліміне үлгілерді сынау3Тұрақтылықты анықтау4
Мкротегістеуді бақылау
100 % тігістің ұзындығы
100 % тігістің ұзындығы
100 % тігістің ұзындығы 2 үлгі
4 үлгі
әр қайсысында 3 үлгіден бар 3 серия: балқу сызығының бойымен, балқу сызығынан 2 мм қашықтықта термиялық әсер ету аймағы бойынша тігістің ортасынан кесу қажет
1 көлденең макротегістеу
2
Жиектерді өңдеумен Т-бейнелі табақтарды жалғау (тұтастай дәнекерлеумен) — осы Қағиданың 722-қосымшасы.
Келте құбырда жиектерді мүшелеу арқылы құбырлардың бірігу торабы (балқытумен бірге) — осы Қағиданың 725-қосымшасы
Көзбен шолу және өлшейтін бақылау
Сыртқы бетіндегі сызаттарды анықтау пәніне арналған бақылау1

Ультразвуковой контроль5,6
Определение твердости4
Контроль макрошлифов
Дополнительные испытания7
100 % длины шва
100 % длины шва
100 % длины шва
Требуется
2 поперечных
макрошлифа
пункт 7165 настоящих
Правил
3
Т-образное
соединение листов
без разделки
кромок (сварка
угловым
швом/калибром) —
приложение 722
настоящих Правил.
Узел сочленения
труб без разделки
кромок на
приварном патрубке
(без провара) —
приложения 725 и
726 настоящих
Правил
Визуальный и измерительный контроль
Контроль на предмет выявления
поверхностных трещин1
Контроль макрошлифов
Определение твердости4
Испытание на статический излом
Дополнительные испытания7
100 % длины шва
100 % длины шва
2 поперечных
макрошлифа (3 — для
пробы длиной > 1000
мм)
Требуется 2 образца
для ручной и
полуавтоматической
сварки, 6 — для
автоматической сварки
пункт 7165 настоящих
Правил
4
Крестообразное
соединение листов
с разделкой кромок
и без разделки —
приложение 708
настоящих Правил
Визуальный и измерительный контроль
Контроль на предмет выявления
поверхностных трещин1
Ультразвуковой контроль (только для
соединения с разделкой кромок)5,8
Испытание поперечных образцов на
статическое растяжение
Контроль макрошлифов
Определение твердости4
Дополнительные испытания7
100 % длины шва
100 % длины шва
100 % длины сварного
соединения
3 образца для пробы
длиной ? 350 мм
6 образцов для пробы
длиной > 1000 мм
2 поперечных
макрошлифа
Требуется
пункт 7165 настоящих
Правил
1Для магнитных материалов применяются магнитопорошковый или капиллярный контроль,
для немагнитных — только капиллярный.
2Для толщин основного металла t < 12 мм испытаниям подвергаются два образца с
растяжением корня шва и два образца с растяжением верха шва. Для толщин t < 12 мм
испытаниям подвергаются четыре образца на боковой изгиб.
3Испытания на ударный изгиб необходимо выполнять в том случае, если этот вид
испытаний требуется Правилами Регистра судоходства или одобренной Регистром
судоходства спецификацией на основной материал. При этом испытания не проводятся
при толщине металла сварной пробы t < 6 мм, не позволяющей изготовить образцы
стандартного размера. Остальные требования — согласно пункту 7174 настоящих
Правил.
4Определение твердости не требуется:
для судостроительных сталей нормальной прочности, а также для других сталей
группы 1 с Rm < 420 Н/мм2 и Re ? 275 Н/мм2;
для аустенитных нержавеющих сталей группы 9.
5Ультразвуковой контроль применяется только для сталей групп 1, 2, 3 и 4(приложение 716 настоящих Правил) при толщине стенки привариваемой трубы t > 12
мм.
6Для труб с наружным диаметром < 50 мм проведение ультразвукового контроля не
требуется. При отсутствии технической возможности проведения ультразвукового
контроля на трубах с наружным диаметром >50 мм должен быть выполнен
радиографический контроль на максимально возможной длине шва.
7В тех случаях, когда технологический процесс сварки согласно СПС не подвергается
испытанию по одобрению другими способами, должны быть выполнены дополнительные
испытания механических свойств на пробе стыкового сварного соединения с
идентичной разделкой кромок.
8В случае, если при контроле сварных соединений в производственных условиях
требуется выполнять ультразвуковой контроль основного металла в направлении
толщины с целью обнаружения возможного появления слоистого разрыва, данное
требование должно выполняться и при контроле пробы крестообразного соединения.
Приложение 727
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Поперечный образец на статическое растяжение,
изготавливаемый из крестовой пробы
Приложение 728
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема вырезки и расположения и надреза на образцах для
испытаний на ударный изгиб при одобрении технологических
процессов сварки с погонной энергией до 50 кДж/см
1 - сторона шва свариваемая первой;
2 - сторона шва свариваемая последней;
а – надрез по центру шва (WM);
b – надрез по линии сплавления (FL);
c – надрез по зоне термического влияния (HAZ)
на расстоянии 2 мм от линии сплавления
Примечание. (1) При одобрении односторонней однопроходной сварки из проб толщиной более 20 мм должен быть изготовлен дополнительный комплект образцов из корневой части с надрезом по центру шва а.
Приложение 729
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема вырезки и расположения и надреза на образцах для
испытаний на ударный изгиб при одобрении технологических
процессов сварки с погонной энергией свыше 50 кДж/см
1 - сторона шва свариваемая первой;
2 - сторона шва свариваемая последней;
а – надрез по центру шва (WM);
b – надрез по линии сплавления (FL);
c – надрез по зоне термического влияния (HAZ)
на расстоянии 2 мм от линии сплавления
d - надрез по зоне термического влияния (HAZ)
на расстоянии 5 мм от линии сплавления
e - надрез по зоне термического влияния (HAZ)
на расстоянии 10 мм от линии сплавления
Примечание. (1) При одобрении односторонней однопроходной сварки из проб толщиной более 20 мм должны быть изготовлены три комплекта образцов из корневой части с надрезом по центру шва а, b, с
Приложение 730
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Требования к проведению испытаний на ударный изгиб
для стыковых сварных соединений сталей нормальной и повышенной прочности (t

Ультрадыбыстық бақылау5,6
Тұрақтылықты анықтау4
Мкротегістеуді бақылау
Қосымша сынақтар7
100 % тігістің ұзындығы
100 % тігістің ұзындығы
100 % тігістің ұзындығы Қажет
2 көлденең макротегістеу
осы Қағиданың 7165- тармағы
3
Жиектерді өңдеусіз Т-бейнелі табақтарды жалғау (бұрыштық тігіспен/калибрмен дәнекерлеу) — осы Қағиданың 722-қосымшасы
Келте құбырда жиектерді мүшелеусіз құбырлардың бірігу торабы (балқытусыз) — осы Қағиданың 725 және 726-қосымшасы
Көзбен шолу және өлшейтін бақылау
Сыртқы бетіндегі сызаттарды анықтау пәніне арналған бақылау1
Мкротегістеуді бақылау
Тұрақтылықты анықтау4
Статикалық сынуға сынау
Қосымша сынақтар7
100 % тігістің ұзындығы
100 % тігістің ұзындығы
2 көлденең макротегістеу (3 — > 1000 мм ұзындықтағы сынама үшін)
Қолмен орындау және жартылай автоматты дәнекерлеу үшін 2 үлгі қажет, 6 —автоматты дәнекерлеу үшін осы Қағиданың 7165-тармағы
4
Жиектерді мүшелеу және мүшелеусіз табақтардың крест тәрізді жалғаулары— осы Қағиданың 708 қосымшасы
Көзбен шолу және өлшейтін бақылау Сыртқы бетіндегі сызаттарды анықтау пәніне арналған бақылау1
Ультрадыбыстық бақылау(тек қана жиектерін мүшелеу арқылы жалғауларға)5,8
Статикалық созуға көлденең үлгілерді сынау
Мкротегістеуді бақылау
100 % тігістің ұзындығы
100 % тігістің ұзындығы
100 % пісірілген жалғаудың ұзындығы
350 мм ұзындықтағы 3 үлгі үшін
1000 мм ұзындықтағы сынама үшін 6 үлгі
2 көлденең макротегістеу
Қажет
осы Қағиданың 7165- тармағы
1 Магнитті материалдар үшін магнитті-ұнтақты немесе капиллярлы бақылау қолданылады, магнитсіз материалдарға — тек қана капиллярлы.
2Негізігі металдың қалыңдығы t < 12 мм үшін сынаққа екі үлгі тігістің негізін және екі үлгі тігістің жоғарғы бөлігін созуға алынады. t
12 мм қалыңдығы үшін сынаққа төрт үлгі бүйірлік иілімге алынады.
3Егер сынақтың осы түрі Кеме қатынасы тіркелімінің қағидалры немесе Кеме қатынасы тіркелімінің негізгі материалға қатысты мақұлданған сыныптауы бойынша талап етілген жағдайда, соққы иіліміне сынақтар жүргізу қажет. Осымен қатар, стандартты өлшемдегі үлгілерді дайындауға мүмкіндік бермейтін сынамалық үлгідегі металдың қалыңдығы t < 6 мм болғанда сынақтар жүргізілмейді. Қалған талаптар — осы Қағиданың 7174-тармағына сәйкес.
4Тұрақтылықты анықтау қажет емес.:
кеме жасауда қолданылатын қалыпты беріктіліктегі болат, сонымен қатар 1 с Rm
420 Н/мм2 және Re
275 Н/мм2 топтың басқа да болаты үшін;
9-топты аустенитті тот баспайтын болат үшін.
5 Пісрілетін құбыр қабырғасының қалыңдығы t > 12 мм болғанда 1, 2, 3 және 4 (осы Қағиданың 716-қосымшасы) топ болаты үшін ультрадыбыстық бақылау қолданылады.
6 Сыртқы диаметрі
50 мм болатын құбырлар үшін ультрадыбыстық бақылауды жүргізу қажет емес. Сыртқы диаметрі >50 мм болатын құбырлар үшін ультрадыбыстық бақылауды жүргізу үшін техникалық мүмкіндіктер болмағанда, шекті мүмкін болатын тігістің ұзындығында радиографикалық бақылау жүргізілуі тиіс.
7 СПС-ке сәйкес дәнекерлеудің технологиялық үдерісі сынаққа алынбайтын болса, мақұлдау бойынша басқа әдістермен жиектердің ұқсас мүшелеуіндегі жіктік пісірілген жалғаудың сынамасына механикалық қасиеттері бойынша қосымша сынақтар жүргізілуі тиіс.
8Өндірістік жағдайларда пісірілген жалғауларды бақылау кезінде пайда болуы ықтимал қабатты жарылуды анықтау мақсатында қалыңдықтың бағыты бойынша негізгі металға ультрадыбыстық бақылау жүргізу қажет болған жағдайда, берілген талап крест тәрізді жалғаудағы сынаманы бақылау кезінде де орныдалуы тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
727-қосымша
Крестік сынамадан жасалған статикалық созылуға көлденең үлгі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
728-қосымша
Дәнекерлеудің технологиялық үдерістерін мақұлдау кезінде соққы иіліміне сынауға арналған үлгілердегі 50 кДж/см дейінгі айдамалы энергиямен қоса кесіндінің схемасы және орналасуы және тілік
1 –бірінші дәнекерлеген тігіс жағы;
2 – соңынан дәнекерленген тігіс жағы;
а – тігістің ортасы бойынша тілік (WM);
b – еру сызығы бойынша тілік (FL);
c – еріту сызығынан 2 м қашықтықтағы
термиялық ықпал зонасы бойынша тілік (HAZ)
Ескерту. (1) қалыңдығы 20 мм жоғары біржақты бір жағынан өтетін дәнекерлеуді мақұлдау кезінде тігістік ортасы бойынша тілігімен түпкі бөлігінен қосымша үлгілер жиынтығы дайындалуы тиіс а.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
729-қосымша
Дәнекерлеудің технологиялық үдерістерін мақұлдау кезінде соққы иіліміне сынауға арналған үлгілердегі 50 кДж/см дейінгі айдамалы энергиямен қоса кесіндінің схемасы және орналасуы және тілік
1 - бірінші дәнекерлеген тігіс жағы;
2 - соңынан дәнекерленген тігіс жағы;
а – тігістің ортасы бойынша тілік (WM);
b – еріту сызығы бойынша тілік (FL);
c – еріту сызығынан 2 мм қашықтықта
термиялық ықпал зонасы бойынша тілік (HAZ)
d - еріту сызығынан 5 мм қашықтықта
термиялық ықпал зонасы бойынша тілік (HAZ
e еріту сызығынан10 мм қашықтықта
термиялық ықпал зонасы бойынша тілік (HAZ
Ескерту. (1) қалыңдығы 20 мм жоғары біржақты бір жағынан өтетін дәнекерлеуді мақұлдау кезінде тігістік ортасы бойынша тілігімен түпкі бөлігінен қосымша 3 үлгілер жиынтығы дайындалуы тиіс а, b, с.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
730-қосымша
Қалыпты және көтерінкі беріктіктегі (t

2. Требования таблицы применимы для проб, в которых шов перпендикулярен
направлению проката (то есть определяются значения KVL для металла
линии сплавления и ЗТВ).
3. Для проката из сталей нормальной прочности категорий А и В среднее
значение работы удара для металла линии сплавления и ЗТВ должно быть не
менее 27Дж.
Приложение 731
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема расположения линий замера в стыковых соединениях
Приложение 732
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема расположения точек замеров твердости в околошовной зоне и
шве для стыкового сварного соединения
l = 0,7мм для HV5; l = 1,0 мм для HV10
Приложение 733
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема расположения линий замеров твердости для проб
тавровых соединений
а — вьшолненных однопроходным угловым швом без разделки кромок;
б — для сварных соединений, выполненных с полным проваром
Приложение 734
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема расположения точек замеров твердости в околошовной зоне и
шве для тавровых соединений, выполненных однопроходным угловым
швом без разделки кромок
ограничения по l согласно приложению 733 настоящих Правил
Приложение 735
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема расположения точек замеров твердости в околошовной зоне и
шве для тавровых соединений, выполненных с полным проваром
корня шва
ограничения по l согласно приложению 733 настоящих Правил
Приложение 736
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Ограничения по максимальным значениям твердости
сварных соединений HV10
Группа
сталей
Однопроходные стыковые и угловые швы
Многопроходные стыковые и угловые
швы
без
термообработки
с термообработкой
без
термообработки
с термообработкой
11
2
32
4,5
6
7 cNi
4 %

2. Кестенің талаптары тігістері жұқартудың бағытына перпендикулярлы болатын сынамалар үшін қолданбалы (яғни, балқу сызығының металы үшін KVL мәні және ЗТВ анықталады).
3. А және В санатты қалыпты беріктіктегі болаттан жасалатын жұқарту үшін балқу сызығының металы және ЗТВ үшін соққы жұмысының орташа мәні 27Дж-ден кем болмауы керек.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
731-қосымша
Тіректік жалғауларда өлшеу сызықтарының орналасу схемасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
732-қосымша
Тігістің қасындағы аймақта және жіктік пісірілген жалғауға арналған тігісте тұрақтылықты өлшеу нүктелерінің орналасу схемасы
HV5 үшін l = 0,7мм; HV10 үшін l = 1,0 мм
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
733-қосымша
Таңбалы жалғаудың сынамалары үшін тұрақтылықты өлшеу сызықтарының орналасу схемасы
а — жиектерді мүшелеусіз бір өткелдік бұрыштық тігіспен орындалған;
б — тұтас дәнекерлеу арқылы орындалған дәнекерленген жалғаулар үшін
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
734-қосымша
Жиектерді мүшелеусіз бір өткелдік бұрыштық тігіспен орындалған тігістің қасындағы аймақта және таңбалы жалғауға арналған тігісте тұрақтылықты өлшеу нүктелерінің орналасу
схемасы (осы Қағиданың 733-қосымшасына сәйкес l бойынша шектеулер)
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
735-қосымша
Тігістің негізін тұтас дәнекерлеу арқылы орындалған тігістің қасындағы аймақта және таңбалы жалғауға арналған тігісте тұрақтылықты өлшеу нүктелерінің орналасу схемасы
(осы Қағиданың 733-қосымшасына сәйкес l бойынша шектеулер)
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
736-қосымша
HV10 дәнекерленген жалғаулар тұрақтылығының ең жоғары мәндері бойынша шектеулер
Болаттың топтары
Бір өткелді жіктік және бұрыштық тігістер
Көп өткелді жіктік және бұрыштық тігістер
Термоөңдеусіз
Термоөңдеумен
Термоөңдеусіз
Термоөңдеумен
11
2
32
4,5
6
7 cNi
4
%

7 сNi>4%
380
400
450
Является
предметом
специального
рассмотрения
Регистром
судоходства
То же
— " —
— " —
320
350
Является предметом
специального
рассмотрения
Регистром
судоходства
320
350
300
Является предметом
специального
рассмотрения
Регистром
судоходства
350
370
420
Является
предметом
специального
рассмотрения
Регистром
судоходства
То же
320
400
320
350
Является предметом
специального
рассмотрения
Регистром
судоходства
320
350
300
Является предметом
специального
рассмотрения
Регистром
судоходства
1 Если определение твердости требуется.
2 Для сталей с Rеmin<885 Н/мм2 подлежит отдельному согласованию.
Приложение 737
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема замеров расчетной толщины угловых швов на макрошлифах,
изготовленных из крестовой пробы
Приложение 738
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения для разнородных сварных соединений
Группы основного металла (обозначения — приложение 716 настоящих Правил)
При проведении испытаний
Область одобрения
2
3
8 (приваривается к группе 2)
8 (приваривается к группе 3)
9 (приваривается к группе 2 или 3)
Приваривается к группе 1
Приваривается к группе 1 или 2
Приваривается к группе 1 или 2
Приваривается к группе 1 или 2 или 3
Приваривается к группе 1 или 2 или 3
Приложение 739
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение номинальной толщины основного металла
Тип соединения
Номинальная толщина основного
металла, tн
Наименование
Эскиз1
1.Стыковое/листы
и трубы
Равна толщине основного металла
соединяемых деталей, которая
для соединений разной толщины
соответствует размеру более
тонкой детали tн = t1 = t2 при
t1 = t2
tн = min {t1 и t2] при t1=/ = t
2. Угловым
швом/листы без
разделки кромок
За толщину основного металла
принимается толщина более
толстой детали из соединяемых.
Наряду с областью одобрения по
толщине соединяемых деталей
(приложение 741 настоящих
Правил), действует ограничение
по расчетной толщине углового
шва а согласно требованиям
пункта 7201 настоящих Правил.
tн = t1=2 при t1 = t2
tн = max {t1 и t2} при t1 = / =
t2
3. Угловым
швом/листы с
разделкой кромок
(с проваром)
а) для тавровых соединений за
номинальную толщину основного
металла принимается толщина
детали, на которой имеется
разделка кромок: tн = t1
б) для угловых соединений (одна
или две детали могут иметь
разделку кромок) за номинальную
толщину принимается толщина
более тонкой детали: tн = min
{t1 и t2}
4. Угловым швом
для "глухого"
исполнения
соединения труба
к трубе или к
пластине (с
разделкой и без
разделки кромок)
За номинальную толщину
основного металла принимается
толщина стенки привариваемой
трубы tн = t2
5. Узловым швом
для сквозного и
проходного
исполнений
соединения труба
к трубе или
труба к пластине
(с разделкой и
без разделки
кромок)
За номинальную толщину
основного металла принимается
толщина основной трубы или
листа tн = t1
1Форма разделки кромок приводится в качестве иллюстрации, реальная разделка
кромок должна соответствовать СПС
Приложение 740
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Требования к области одобрения по толщинам основного металла
Наименование
технологического
процесса (способ сварки)
Толщина t
проб при
испытаниях,

7 сNi>4%
380
400
450
Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады
Сол сияқты
— " —
— " —
320
350
Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады
320
350
300
Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады
350
370
420
Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады
Сол сияқты
320
400
320
350
Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады
320
350
300
Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады
1 Егер тұрақтылықты анықтау қажет болса.
2 Rmin
885 Н/мм2 болаты үшін жеке келісуге жатады.
e
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
737-қосымша
Крестік сынамалардан жасалған макротүзетулердегі бұрыштық тігістердің есептік қалыңдығын өлшеу схемасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
738-қосымша
Әр текті дәнекерленген жалғаулар үшін мақұлдау саласы
Негізгі металдың топтары (белгілер — осы Қағиданың 716-қосымшасы)
Сынақ жүргізу барысында
Мақұлдау саласы
2
3
8 (2-топқа дәнекерленеді)
8 (3-топқа дәнекерленеді)
9 (2- немесе 3-топқа дәнекерленеді)
1-топқа дәнекерленеді
1- немесе 2-топқа дәнекерленеді
1- немесе 2-топқа дәнекерленеді
1- немесе 2- немес 3-топқа
дәнекерленеді 1- немесе 2- немес
3-топқа дәнекерленеді
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
739-қосымша
Негізгі металдың номиналды қалыңдығын анықтау
Жалғау типі
Негізгі металдың номиналды өлшемі, tн
Атауы
Нобай1
1.Жіктік/табақтар және құбырлар
2. Бұрыштық тігіспен/жиектері мүшеленбеген табақтар
Әр түрлі қалыңдықтағы жалғауларды үшін жіңішкерірек келген тетіктің қалыңдығына сәйкес келетін жалағанатын тетіктердің негізгі металының қалыңдығына тең t1 = t2 болғанда tн = t1 = t2
t1=/ = t2 болғанда tн = min {t1 и t2]
Негізгі металдың қалыңдығы ретінде жалғанатындардың ішіндегі қалыңырақ тетіктің қалыңдығы алынады.Мақұлдау саласымен қатар жалғанатын тетіктердің қалыңдығы бойынша (осы Қағиданың 741-қосымшасы), 7201-тармағының талаптарына сәйкес бұрыштық тігістің есептік қалыңдығы бойынша шектеулер қолданылады:
t1 = t2 болғанда tн = t1=2
t1 = / = t2 болғанда tн = max {t1 и t2}
3. Бұрыштық тігіспен/жиектері мүшелеуген табақтар (пісірілген)
а) таңбалы жалғаулар үшін негізгі металдың номиналды қалыңдығы ретінде жиектердің мүшеленуі бар тетіктің қалыңдығы алынады: tн = t1
б) бұрыштық жалғаулар үшін (бір немес екі тетікте жиектердің мүшеленуі болуы мүмкін) номиналды қалыңдығы ретінде жіңішкерірек тетіктің қалыңдығы алынады: tн = min {t1 и t2}
4. Құбырды құбырға немесе тілімге жалғауды "бітеу" орындау үшін бұрыштық тігіспен (жиектерін мүшелеу және мүшелеусіз)
Негізгі металдың номиналды қалыңдығы ретінде пісірілетін құбыр қабырғасының қалыңдығы алынады: tн = t2
5.Құбырды құбырға немесе тілімге жалғауды тесіп өтетін және өткелі орындау үшін бұрыштық тігіспен (жиектерін мүшелеу және мүшелеусіз)
Негізгі металдың номиналды қалыңдығы ретінде негізгі металдың немесе табақтың қалыңдығы алынады: tн = t1
1Жиектерді мүшелеу формасы безендіру ретінде келтіріледі, шынайы жиектерді мүшелеу СПС –ка сәйкес келуі тиіс
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
740-қосымша
Негізгі металдың қалыңдығы бойынша мақұлдау саласына қойылатын талаптар
Технологиялық үдерістің атауы (дәнекерлеу әдісі)

мм 4,5
Область одобрения
по толщинам, мм2,3,4
Дополнительные указания
1. Ручная дуговая сварка
покрытыми электродами:
с основным покрытием
с рутиловым покрытием
высокопроизводительными
t<3
3 < t < 12
12 < t < 100
t > 100
t<3
3 < t < 12
12< t < 30
t<3
3 < t < 12
12 < t < 100
от t до 2t
от 3 до 2t
от 0,5t до
2t(max110)
от 0,5t до 1,5t
от t до l,5t
от 3 до l,5t
от 0,5t до l,5t
(max 30)
от t до l,5t
от 3 до l,5t
от 0,5t до l,5t
(max 110)
Дополнительные
ограничения по
подпунктам 3) и 7)
пункта 6857 настоящих
Правил
2. Сварка в защитном
газе проволокой
сплошного сечения:
стали
цветных металлов
t<3
3 < t < 12
12 < t <100
t > 100
t<3
3 < t < 12
12< t < 30
от t до l,5t
от 3 до l,5t
от 0,5t до l,5t
(max 110)
от 0,5t до l,2t
от t до 2t
от 3 до 2t
от 0,5t до 2t
max 110)
Для сварки алюминия и
его сплавов – согласно
подразделу 7 раздела 16
настоящих Правил
3. Сварка порошковой
проволокой с
дополнительной газовой
защитой:
основного типа и
бесшлаковые
рутилового типа
t<3
3 < t < 12
12 < t < 100
t > 100
t<3
3 < t < 12
12< t < 100
от t до 2t
от 3 до 2t
от 0,5t до 2t (max
110)
от 0,5t до l,5t
от t до 1,5t
от 3 до 1,5t
от 0,5t до 1,5t
(max 110)
Для сварки проволокой с
неконтролируемым
содержанием
диффузионного водорода
и проволокой,
классифицируемой как
"Н", область одобрения
ограничена максимальной
толщиной при испытаниях
для t > 12 мм
4. Сварка самозащитной
порошковой проволокой
без дополнительной
газовой защиты
t<3
3 < t < 12
12 < t < 30
от t до l,5t
от 3 до l,25t
от 0,5t до l,25t
(max 30)
Для метала t>30 мм
область одобрения
является в каждом
случае предметом
специального
рассмотрения Регистром
судоходства
5. Автоматическая сварка
под флюсом
3 < t < 12
12 < t < 30
t > 100
от 3 до 1,5t
от 0,5t до 2t (max
110)
от 0,5t до 1,5 t
6. Сварка неплавящимся
электродом в среде
инертного газа:
Стали
цветных металлов
t<3
3 < t < 12
12 < t < 100
t > 100
t<3
3 < t < 12
12< t < 100
от t до l,5t
от 3 до l,5t
от 0,5t до l,5t
(max 110)
от 0,5t до l,2t
от t до 2t
от 3 до 2t
от 0,5t до 2t (max
110)
Для алюминия и его
сплавов – согласно
раздела 126
настоящих Правил
7. Вертикальная сварка с
принудительным
формированием шва
(электрошлаковая и
электрогазовая)
10 < t < 100
В соответствии с
фактической
толщиной проб
впределах от 0,9t
до 1,1t
Должна быть выполнена
сварка проб с
использованием металла
минимальной и
максимальной толщины
8. Газовая сварка
t < 8
До 8 включительно в
соответствии с
фактической
толщиной проб в
пределах от 0,9t
до 1,1t
То же
1 Область одобрения для проб, выполненных однопроходной односторонней сваркой
(однопроходная технология), а также однопроходной двухсторонней сваркой
(двухпроходная технология), ограничивается толщинами от 0,7t до 1,1t включительно
2 Область одобрения для проб, выполненных в вертикальном положении по технологии
сверху-вниз, ограничивается толщинами от 0,5t до 1,0t включительно для
многопроходных швов и от 0,7t до 1,0t для одно- или двухпроходной технологии
сварки.
3Требования к области одобрения для вертикальной сварки с принудительным
формированием шва также справедливы для других способов сварки с погонной энергией
свыше 50 кДж/см.
4В любом случае, область одобрения по максимальной толщине основного металла для
любой технологии сварки должна быть ограничена толщиной испытуемой пробы t, если
измеренные значения твердости для любых трех точек в зоне термического влияния
находились в пределах 25HV от максимальных значений, регламентированные
требованиями пункта 7179 настоящих Правил.
5Толщина основного металла должна определяться в соответствии с указаниями
приложения 740 настоящих Правил.
Приложение 741
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения по наружному диаметру свариваемых труб
Диаметр D испытанных проб,

Сынамаларды сынау кезіндегі t қалыңдығы, мм 4,5
Қалыңдық бойынша мақұлдау саласы, мм1,2,3,4
Қосымша көрсеткіштер
1. Жабылған электродпен қолмен доғалы дәнекерлеу:
Негізгі жабынмен
рутилді жабынмен
жоғары өнімді
t
3
3 < t
12
12 < t
100
t > 100
t
3
3 < t
12
12< t
30
t
3
3 < t
12
12 < t
100
t-дан 2t-ға дейін
3-тен 2t-ға дейін
0,5t-дан 2t-ға дейін (max110)
0,5t-дан 1,5t-ға дейін
t-дан 2t-ға дейін
3-тен 1,5t-ға дейін
0,5t-дан 1,5t-ға дейін (max 110)
t-дан 1,5t-ға дейін
3-тен 1,5t-ға дейін
0,5t-дан 1,5t-ға дейін (max 110)
Осы Қағиданың 6857-тармағының 3) және 7) тармақшалары бойынша қосымша шектеулер
2. Қорғаныс газында тұтас қималы сыммен пісіру:
болат
түрлі-түсті металдардың
t
3
3 < t
12
12 < t
100
t > 100
t
3
3 < t
12
12< t
30
t-дан 1,5t-ға дейін
3-тен 1,5t-ға дейін
0,5t-дан 1,5t-ға дейін (max 110)
0,5t-дан 1,2t-ға дейін t-дан 2t-ға дейін
3-тен 2t-ға дейін
0,5t-дан 2t-ға дейін (max 110)
Алюминий және оның қоспаларын дәнекерлеу үшін – 7-бөлімге сәйкес
3. Қосымша газды қорғаныспен ұнтақты сыммен дәнекерлеу:
негізгі типті және қожсыз
рутил типті
t
3
3 < t
12
12 < t
100
t > 100
t
3
3 < t
12
12< t
100
t-дан 2t-ға дейін
3-тен 2t-ға дейін
0,5t-дан 2t-ға дейін (max110)
0,5t-дан 1,5t-ға дейін
t-дан 1,5t-ға дейін
3-тен 1,5t-ға дейін
0,5t-дан 1,5t-ға дейін (max 110)
Диффузды сутегінің бақыланбайтын құрамы бар сымен және "Н" деп сыныпталатын сыммен дәнекерлеуге арналған t > 12 мм үшін сынақ кезінде ең жоғары қалыңдықпен шектелген мақұлдау саласы
4. Қосымша газды қорғаныссыз өз-өзін қорғайтын ұнтақты сыммен пісіру
t
3
3 < t
12
12 < t
30
t-дан 1,5t-ға дейін
3-тен 1,25t-ға дейін
0,5t-дан 1,25t-ға дейін (max 30)
t>30 мм металл үшін мақұлдау саласы әрбір жағдайда Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қаруындағы нәрсе болып табылады
5. Флюстің астында автоматты пісіру
3 < t
12
12 < t
30
t > 100
3-тен 1,5t-ға дейін
0,5t-дан 2t-ға дейін
(max110)
0,5t-дан 1,5t-ға дейін
6. Инертті газдың ортасында балқымайтын электродпен пісіру:
Болат
Түрлі-түсті металдардың
t
3
3 < t
12
12 < t
100
t > 100
t
3
3 < t
12
12< t
100
t-дан 1,5t-ға дейін
3-тен 1,5t-ға дейін
0,5t-дан 1,5t-ға дейін
(max 110)
0,5t-дан 1,2t-ға дейін
t-дан 2t-ға дейін
3-тен 2t-ға дейін
0,5t-дан 2t-ға дейін (max110)
Алюминий және оның қоспаларын дәнекерлеу үшін – осы Қағиданың 126-бөлімінесәйкес
7. Тігісті мәжбүрлі қалыптастырумен тік қалыпта пісіру (электр қожды және электр газды)
10 < t
100
Сынаманың номиналды 0,9t-дан 1,1t-ға дейінгі қалыңдығымен сәйкестікте
Ең төмен және ең жоғары қалыңдықтағы металды қолдану арқылы сынама дәнекерленуі тиіс
8. Газды пісіру
t
8
8-ге дейін және қоса алғанда сынаманың номиналды 0,9t-дан 1,1t-ға дейінгі қалыңдығымен сәйкестікте
Сол сияқты
1 Бір өткелдік бір жақты пісірумен (бір өткелдік технология), сонымен қатар бір өткелдік екі жақты пісірумен (екі өткелдік технология) орындалған сынамалар үшін мақұлдау саласы 0,7t-ден 1,1t-ге дейін қоса алғандағы қалыңдықпен шектеледі
2 Жоғарыдан-төмен қарай технологиясы бойынша тік қалыпта орындалған сынамалар үшін мақұлдау саласы 0,5t-тен 1,0t-ға дейін қоса алғандағы қалыңдықпен, бір және екі өткелді пісіру технологиясы үшін қоса алғанда көп өткелді тігістер үшін 0,7t-ден 1,0t-ге дейін қалыңдықпен шектеледі.
3 Тігісті мәжбүрлі қалыптастырумен тік қалыпта пісіру үшін мақұлдау саласына қойылатын талаптар сондай-ақ, айдау энергиясы 50 кДж/см-ден жоғары болатын басқа да пісіру әдістеріне әділетті болып келеді.
4 Осы Қағиданың 7179-тармағы талаптарымен регламенттелген термиялық әсер ету аумағындағы кез-келген үш нүкте үшін тұрақтылықтың өлшенген мәндері ең жоғары мәндерден 25HV шегінде тұрса, кез-келген жағдайда кез-келген дәнекерлеу технологиясы үшін негізгі металдың ең жоғары қалыңдығы бойынша мақұлдау саласы t сыналатын сынаманың қалыңдығымен шектелуі тиіс
5 Осы Қағиданың 740-қосымшасы нұсқаулармен негізгі металдың қалыңдығы анақталуы тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
741-қосымша
Дәнекерленетін құбырлардың сыртқы диаметрі бойынша мақұлдау саласы

мм 1,2
Область одобрения по диаметрам
свариваемых труб, мм
D<25
25 < D < 150
150< D <500
D>500
От D до 2 D включительно
От 0,5 D до 2 D, но не менее 25 мм
От 0,5 D до 2D, но не менее 150 мм
По согласованию с Регистром
1 D принимается по наружному диаметру трубы.
2 Одобрение на сварку листов также может быть распространено на сварку
труб с D>500 мм при выполнении остальных требований к области
одобрения (пункты 7146, 7142, параграфов 1 и 3 главы 661 настоящих
Правил).
Приложение 742
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения технологических процессов сварки по
пространственным положениям для различных типов сварных
соединений
Тип шва
при
сварке
пробы
Положе-
ние1
шва при
сварке
пробы
Одобряемые пространственные положения сварки и типы соединений
Листы
Трубы
Стыковое
соединение
Соединение угловым
швом
Стыковое
соедине-
ние
Соединение угловым
швом
с
разделкой
кромок2
без
разделки
кромок
с
разделкой
кромок
без
разделки
кромок
Стыко-
вой/
листы4.
Проба
согласно
приложе-
нию 720
настоя-
щих
Правил
(без
разделки
кромок)
РА
PC
PG
PF
РЕ
РА
PC
PG
PF
РЕ
РА, РВ,
РВ
PG
PF
PD
РА3
PC3
РВ
фиксиро-
ванное 3,5
РВ
фиксиро-
ванное, РВ
поворот-
ное 3,5
Уг-
ло-
вой
/
лис-
ты4
Про-
ба
сог-
лас-
но
при-
ложе
нию
722
нас-
тоя-
щих
Пра-
вил
без
раз-
дел-
ки
кро-
мок
РА
РВ
PG
PF
PD
РА
РВ
PG
PF
PD
РВ5
с
раз-
дел-
кой
кро-
мок
РА
РВ
PG
PF
PD
РА
РВ
PG
PF
PD
РВ
поворот-
yое3,5
РВ
фиксиро-
ванное, РВ
поворот-
yое3,5
Стыко-
вой/
трубы4.
Проба
согласно
приложе-
нию 709
настоящи
Правил
РА
PC
PGPF
H-L045
PA
PC
PG
PA, PF, PD
PA, PC, PF,
PD
РА
PC
PG
PA, PF
Все,
кроме PG
РВ
поворот-
ное5
РВ
фикси-
рованное,
РВ
поворот-
ное5
PG5
РВ, PF, PD
Все, кроме
PG5
РВ
поворот-
ное5
РВ фикси-
рованное,
РВ
поворот-
ное5
PG5
РВ, PF, PD
Все,
кроме PG5
Угловой/
трубы.
Т,Y,К
образ-
ные
соеди-
нения
труб без
разделки
кромок.
Проба
согласно
приложе-
ниям 725
и 726
настоя
щих
Правил
Процессы
сварки MW
и SA; ось
трубы
вертикаль
на
Все, кроме
PG
Все, кроме
PG
Процесс
сварки А;
ось трубы
согласно
СПС
Ориентация
оси
труб ±300
от
угла при
испытаниях
Угловой/
трубы.
Т, Y,
К-образ-
ные
соеди-
нения
труб с
раздел-
кой
кромок.
Проба
согласно
приложе
нию 725
настоя-
щих
Правил
Процессы
сварки MW
и
SA; ось
трубы
верти-
кальна
Все,
кроме PG
Все, кроме
PG
Процесс
сварки А;
ось
грубы
согласно
СПС
Ориентация
оси
труб ±300
от
угла при
испытаниях
1 Обозначение пространственных положений шва при испытаниях соответствует ИСО
6947 и приведено в приложениях 717 — 719 настоящих Правил.
2С учетом дополнительных ограничений, установленных требованиями пунктов 7140,
7141 настоящих Правил.

Сыналған сынамалардың D диаметрі, мм 1,2
Дәнекерленетін құбырлардың диаметрібойынша мақұлдау саласы, мм
D<25
25
D < 150
150
D <500
D
500
D-ден 2 D-ге дейін қоса алғанда
0,5 D-ден 2 D-ге дейін, бірақ 25 мм-ден кем емес
0,5 D-ден 2 D-ге дейін, бірақ 150 мм-ден кем емес
Тіркеліммен келісу бойынша
1 D құбырлардың диаметрі бойынша алынады.
2 Мақұлдау саласына қойылатын талаптардың қалғанын орындаған жағдайда табақтарды пісіруге қатысты мақұлдау саласы сондай-ақ D^500 мм болатын құбырларды пісіруге де таралуы мүмкін (осы Қағиданың 7146, 7142- тармақтары және 661-тараудың параграфтары 1 және 3).
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
742-қосымша
Әр текті дәнекерленген жалғаулар үшін кеңістіктік орналасуы бойынша пісірудің техникалық үдерісінің мақұлдау саласы
Сынаманы дәнекерлеу кезіндегі тігістің типі
Сынаманы дәнекерлеу кезіндегі тігістің орнала суы1
Дәнекерлеудің мақұлданған кеңістіктік орналасуы және жалғау типтері
Табақтар
Құбырлар
Жіктік жалғау
Бұрыштық тігіспен жалғау
Жіктік жалғау
Бұрыштық тігіспен жалғау
жиектерді мүшелеумен
жиектерді мүшелеусіз
жиектерді мүшелеумен
жиектерді мүшелеусіз
Жіктік/
табақтар4.
Осы Қағиданың 7139-тармағ ына сәйкес сынама (жиектерді мүшелеусіз)
РА
PC
PG
PF
РЕ
РА
PC
PG
PF
РЕ
РА, РВ,
РВ
PG
PF
PD
РА3
PC3
РВ белгіленг ен 3,5
РВ белгіленг ен, РВ
бұрылатын3,5
Бұрышты қ табақта р4 Осы Қағидан ың 722-қос ымшаға сәйкес сынама
Жиектерді мүшеле умен
РА
РВ
PG
PF
PD
РА
РВ
PG
PF
PD
РВ5
Жиектер ді мүшелеу мен
РА
РВ
PG
PF
PD
РА
РВ
PG
PF
PD
РВ бұрылатын3,5
РВ белгіленг ен, РВ
бұрылатын3,5
Жіктік/
құбырлар4
Осы Қағиданың 709-қосымшасына сәйкес сынама
РА
PC
PG
PF
H-L045
PA
PC
PG
PA, PF, PD
PA, PC, PF, PD
РА
PC
PG
PA, PF
Барлығы, PG басқасы
РВ бұрылатын5
РВ белгіленг ен,
РВ бұрылатын5
PG5 РВ, PF, PD5
Барлығы, PG5 басқасы
РВ бұрылатын 5
РВ белгіленген,
РВ бұрылатын 5
PG5 РВ, PF, PD5
Барлығы,
PG 5 басқасы
Бұрыштық/құбырл ар
Т, Y,К-бейнелі жиектерді мүшелеусіз құбырдың жалғаулары.
Осы Қағиданың 725 және 726-қосымшалары на сәйкес сынама
MW және SA пісіру үдерісі; құбырды ң осі тік
Барлығы, PG басқасы
Барлығы, PG басқасы
А пісіру үдерісі; СПС сәйкес құбырдың осі
Сынақ кезінде бұрыштан ±300-ғы құбыр осінің бағдары
Бұрыштық/құбырлар Т, Y,К-бейнелі жиектерді мүшелеумен құбырдың жалғаулары.
Осы Қағиданың 725-қосымшасына сәйкес сынама
MW және SA пісіру үдерісі; құбырдыңосі тік
Барлығы, PG басқасы
Барлығы, PG басқасы
А пісіру үдерісі;СПС сәйкес құбырды ң осі
Сынақ кезінде бұрыштан ±300-ғы құбыр осінің бағдары
1 Сынақ кезіндегі тігістің кеңістіктік орналасуының белгілері ИСО 6947 сәйкес келеді және осы Қағиданың 717-719- қосымшаларында келтірілген
2 Осы Қағиданың 7140, 7141-тармақтарының талаптарымен орнатылған қосымша шектеулерді ескере отырып.

3Одобрение действительно только для труб с наружным диаметром более 500 мм.
4 В случае аттестации технологического процесса для нескольких пространственных
положений допускается сокращение объема испытаний согласно указаниям пункта 7205
настоящих Правил.
5С учетом дополнительных ограничений, установленных требованиями пункта 7143
настоящих Правил.
Приложение 743
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения по типам сварных соединений
Тип сварной пробы при
испытаниях по одобрению
Область одобрения
Листы (Р)
Трубы (Т)
Стыковые соединения
Т-образные
соединения
(BW)
Соедине
ния
угловым
валико-
вым
швом
без
раздел-
ки
кромок
(FW)
Стыковые
соединени
Соеди-
нения
угло-
вым
швом
(кали-
бром)
(FW)
Сварка с
одной
стороны
Сварка с
двух
сторон
Сварка
с
одной
сторо-
ны
Сва-
рка
с
двух
сто-
рон
Сварка с
одной
стороны
с
под-
клад-
ками
(mb)
без
под-
кла-
док
(nb)
со
стро-
жкой
(gg)
без
ст-
рож-
ки
(ng)
с
под-
кла-
дка-
ми
(mb)
без
под-
ла
док
(nb)
Стыковое
соедине-
ние
листов
(BW)
Сварка
с одной
стороны
(ss)
с
подк-
ладками
(mb)
*
Ч
Ч
Ч
Ч
Ч
без
подкла-
док
(nb)
Ч
*
Ч
Ч
Ч
Ч
Ч
Ч
Сварка
с двух
сторон
(bs)
со
строж-
кой
(gg)
*
Ч
Ч
Ч
Ч
Ч
без
строжки
(ng)
*
Ч
Ч
Ч
Стыковое
соедине-
ние труб
(BW)
Сварка
с одной
стороны
с
подкла-
дками
(mb)
Ч
Ч
Ч
Ч
Ч
*
Ч
без
под-
кладок
(nb)
Ч
Ч
Ч
Ч
Ч
Ч
Ч
Ч
*
Ч
Т-образ-
ное
соеди-
нение
листов с
раздел-
кой
кромок
(BW)
Сварка с одной
стороны (ss )
*
Ч
Ч
Ч
Сварка с двух
сторон (bs)
*
Ч
Ч
Соедине-
ние
угловым
швом
(калиб-ром) (FW)
Пластины (Р)
*
Ч
Трубы (Т)
Ч
*
*—типы сварных соединений, для которых СПС одобряется непосредственно по
результатам испытания;
Ч—типы сварных соединений, для которых СПС могут быть одобрены по области
одобрения (без дополнительных испытаний);
— —типы сварных соединений, для которых СПС не подлежит одобрению.
Примечание. Обозначения в скобках соответствует приложению 747 настоящих Правил.
Приложение 744
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Требования к заполнению формы СПС
п/п
Наименование позиций
формы
Требования к заполнению
1
Предприятие
Наименование предприятия-изготовления сварных
конструкций, разработавшего СПС
2
СПС №
Обозначение СПС в соответствии с принятой
производителем системой кодов
3
Соответствие
спецификации
испытаний сварного
соединения
Обозначение спецификаций испытаний сварного соединения
и протоколов результатов испытаний, на основании
которых данный технологический процесс одобрен
Регистром судоходства
4
Основной металл:
категория и марка;
диапазон толщин;
диапазон наружных
диаметров труб
Категория основного металла в соответствии с
требованиями Регистра судоходства и/или ее обозначение
согласно национальным стандартам, обозначение
стандарта.
Минимальная и максимальная толщины свариваемого
металла. Минимальный и максимальный наружные диаметры
свариваемых труб
5
Способ сварки
Условное обозначение способа сварки согласно стандарту
ИСО 4063
6
Процесс сварки
Условные обозначения: MW — ручная сварка; SA —
полуавтоматическая сварка; А — автоматическая сварка
7
Конструктивные
элементы подготовки
кромок
Эскиз подготовки кромок свариваемых деталей с
указанием конфигурации и размеров, а также обозначение
нормативного документа/стандарта
8
Конструктивные
элементы сварного
соединения и
технология сварки
Эскиз выполненного сварного соединения с указанием
размера в соответствии с требованиями документации на
изделие/конструкцию. Указывается также обозначение
нормативного документа/стандарта
9
Способ подготовки
кромок
Указывается метод подготовки кромок под сварку, а
также, при необходимости, технологические особенности
сборки под сварку: сборочный кондуктор или стенд,
сборочные скобы, сборка на прихватках
10
Требования по
зачистке кромок
Указывается требования по зачистке кромок и метод
зачистки
11
Наличие подкладок
Указывается необходимость применения подкладок или мер
по защите корня шва: nb — сварка без подкладок; mb —
сварка с применением подкладок; gb — сварка с поддувом
защитного газа
12
Материал подкладок
Указывается тип подкладок, их материал и размеры. При
защите корня шва поддувом газа приводятся его состав и
расход
Сведения о сварочных материалах
13
Присадочные материалы
Должны быть указаны:
марка и название предприятия-изготовителя (приводятся
в графе "другая информация");
категория в соответствии с Правилами Регистра
судоходства, если она предусмотрена правилами
дляданного материала;
классификация в соответствии с национальными
стандартами (группа индексов и обозначение стандарта);
диаметр электрода/проволоки или ширина и толщина
ленточного электрода;
для способа сварки 111 приводятся требования по
прокалке/просушке электродов перед употреблением (если
требуется) и ограничения по времени и условиям
хранения; приводится также обозначение нормативных
документов, регламентирующих эти параметры (при их
наличии)
14
Вспомогательные
материалы
Должны быть указаны:
Для способа сварки 12 — сведения о применяемом флюсе,
включая его классификацию (обозначение и стандарт),
название производителя и его торговую марку, а также
требования по прокалке флюса;
для способов сварки 131, 135, 136, 137, 141 и 15 —
сведения о фактическом составе защитного газа и его
расходе, включая обозначение нормативных документов,
регламентирующих их состав. Для газовых смесей,
поставляемых специализиро-ванными фирмами, может также
приводиться и торговая марка смеси; для способа сварки
141 — обозначение марки вольфрамового электрода со
ссылкой на стандарт и его диаметр
Сведения о технологии сварки
15
Положение шва и
направление сварки
Условные обозначения — согласно 6947 (приложения
717-719 настоящих Правил)
16
Техника перемещения
электрода
Указывается наличие поперечных колебаний, а также:
максимальная ширина валиков для ручной и
полуавтоматической сварки;
амплитуда поперечных колебаний электрода для
автоматической сварки
17
Строжка корня шва
Указывается наличие данной операции, метод и
требования по ее выполнению (Rmin): gg — сварка со
строжкой; ng — сварка без строжки
18
Одно- и
многоэлектродная
Указывается число сварочных электродов, а также (в
графе "другие параметры") для способа сварки 12 —
форма проволочных электродов и схема их подключения к
источнику питания
19
Одно- и
многопроходная
Условные обозначения: sr — однопроходная; mr —
многопроходная
20
Размер сопла горелки
Для способов сварки 131, 135, 136, 137, 141 и 15
указывается диаметр сопла горелки
21
Вылет проволоки

3 Мақұлдау тек сыртқы диаметрі 500 мм-ден астам болатын құбырлар үшін ғана жарамды.
4 Бір неше кеңістіктік орналасулар үшін техникалық үдерістерді аттестациялаған жағдайда осы Қағиданың 7205- тармағы нұсқауларына сәйкес сынақ көлемін азайту рұқсат етіледі.
5 Осы Қағиданың 7143-тармағының талаптарымен орнатылған қосымша шектеулерді ескере отырып.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
743-қосымша
Дәнекерленген жалғаулардың типтері бойынша мақұлдау саласы
Мақұлдау бойынша сынақ кезіндегі дәнекерлеген сынаманың типі
Мақұлдау саласы
Табақтар (Р)
Құбырлар (Т)
Жіктік жалғаулар
Т-бейнелі жалғаулар (BW)
Жиектер ді мүшелеу сіз бұрышты қ үлкен тігіспе н жалғаул ар (FW)
Жіктік жалғаулар
Бұррыштық тігіс-пен жалғау(ка либрмен) (FW)
Бір жақты дәнекерлеу стороны
Екі жақты дәнекерлеу
Бір жақты дәнекерлеу
Екі жақты дәнекерлеу
Бір жақты пісіру стороны
төсемдермен (mb)
төсемдерсіз (nb)
со строжкой (gg)
без строжки (ng)
төсемдермен (mb)
төсемдерсіз (nb)
Табақта рдың жіктік жалғаул ары (BW)
Бір жақты дәнекерлеу (ss)
төсемде рмен (mb)
*
х
х
х
х
х
төсемдерсіз (nb)
х
*
х
х
х
х
х
х
Екі жақты дәнкерлеу (bs)
строжкамен (gg)
*
х
х
х
х
х
без строжкасыз (ng)
*
х
х
х
Құбырлард ың жіктік жалғаулар ы (BW)
Бір жақты пісіру
төсемд ермен (mb)
х
х
х
х
х
*
х
төсемд ерсіз (nb)
х
х
х
х
х
х
х
х
*
х
Жиектерді мүшелеуме н табақтард ың Т-бейнелі жалғаулар ы (BW)
Бір жақты дәнекерлеу(ss )
*
х
х
х
Екі жақты дәнекерлеу (bs)
*
х
х
Бұрыштық тігіспен жалғау(ка либрмен) (FW)
Тілімдер (Р)
*
х
Құбырлар (Т)
х
*
*— сынақтың нәтижелері бойынша СПС тікелей мақұлданатын пісірілген жалғаулардың типтері;
х— мақұлдау саласы бойынша СПС тікелей мақұлдануы мүмкін пісірілген жалғаулардың типтері (қосымша сынақтарсыз);
— — СПС мақұлдануға жатпайтын пісірілген жалғаулардың типтері.
Ескертпе. Жақшалардағы белгілер осы Қағиданың 732-қосымшасына сәйкес келеді.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
744-қосымша
СПС нысанын толтыруға қойылатын талаптар
№ п/п
Нысан бағытының атауы
Толтыруға қойылатын талаптар
1
Кәсіпорын
Дәнекерлеу констуркцияларын шығаратын-СПС әзірлеген кәсіпорынның атауы
2
СПС №
Өндірушімен қабылданған код жүйесіне сәйкес СПС-тің белгісі
3
Дәнекерленген жалғауды сынау сипаттамасының сәйкес келуі
Пісірілген жалғауды сынау сипаттамасы мен сынақ нәтижелерінің белгілерінің негізінде берілген технологиялық үдеріс Кеме қатынасы тіркелімімен мақұлданды
4
Негізгі металл:
санат және марка;
қалыңдықтың өрісі;
құбырдың сыртқы
диаметрінің өрісі
Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкес негізгі металдың санаты және/немесе ұлтық стандарттарға сәйкес оның белгілері, стандарттың белгілері
Дәнекерленетін металдың ең жұқа және ең қалың қалыңдығы
Дәнекерленетін құбырлардың ең кіші және ең үлкен сыртқы диаметрі
5
Дәнекерлеу әдісі
ИСО 4063 стандартына сәйкес пісіру әдісінің шартты белгілері
6
Дәнекерлеу үдерісі
Шартты белгілер: MW — қолмен орындалатын пісіру; SA — жартылай автоматты пісіру; А — автоматты дәнекерлеу
7
Жиектерді әзірлеудің конструктивтік элементтері
Кескінін және өлшемін көрстумен бірге дәнекерленген бөлшектердің жиектерін әзірлеу эскизі, сонымен қатар нормативтік құжаттардың/стандарттың белгісі
8
Дәнекерленген жалғау мен пісіру технологиясының құрылымдық элементтері
Бұйымға/құрылымға қойылатын құжаттама талаптарына сәйкес өлшемі көрсетілген орындалған пісірілген жалғаудың нобайы. Сонымен қатар, нормативті құжаттың/стандарттың белгілері көрсетіледі.
9
Жиектерді әзірлеудің әдісі
Пісіруге арналған жиектерді әзірлеу әдісі көрсетіледі, сонымен қатар, қажет болғанда пісіруге арналған құраманың технологиялық ерекшеліктері: құрастыратын кондуктор немесе стенд, құрастыратын тоғындар, тұтқышқыштарда құрастыратын
10
Жиектерді тазалауға қойылатын талаптар
Жиектерді тегістеу бойынша талаптар көрсетіледі және тегістеу әдісі
11
Астардың бар болуы
Төсемелерді қолдану қажеттілігі немесе тігістің негізін қорғау бойынша шаралар көрсетіледі: nb — төсемсіз пісіру; mb — төсемені қолдану арқылы пісіру; gb — қорғаныс газының үрлеуімен пісіру
12
Астардың материалы
Төсеменің типі көрсетіледі, оның материалы және өлщемі. Тігістің негізін қорғау кезінде газдың үрлеуімен оның құрамы мен шығыны келтіріледі.
Дәнекерленетін материалдар туралы мәліметтер
13
Жапсырма материалдар
Көрсетілуі тиіс:
Дайындаушы-кәсіпорынның маркасы мен атауы ("басқа ақпарат" бағанында келтіріледі);
Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкес санаты, егер ол берілген материал үшін Қағидамен қарастырылса;
Ұлттық стандарттарға сәйкес сыныптау (индекс топтары және стандарт белгілері);
Электродтың/сымның диаметрі немесе ленталық электродтың ені және қалыңдығы;
қолдану алдында 111-дәнекерлеу әдісі үшін электродтарды түйреу/кептіру бойынша талаптар (егер талап етілсе) және сақтау мерзімі мен шарттары бойынша шектеулер келтіріледі; сондай-ақ осы параметрлерді регламенттейтін нормативті құжаттрадың белгілері келтіріледі (болған жағдайда)
14
Қосымша материалдар
Көрсетілуі тиіс:
12-дәнекерлеу әдісі үшін —флюсті қолдану және оның сыныпталуы туралы мәліметтер (белгілер және стандарт), өндірушінің атауы және сауда маркасы, сондай-ақ флюсті түйреуге қойылатын талаптар;
131, 135, 136, 137, 141 және 15 дәнекерлеу әдістері үшін — қорғаныс газының номиналды құрамы және оның шығыны туралы мәліметтер, оның құрамын реглменттейтін нормативті құжаттардың белгілерін қоса алғанда. Мамандырылған фирмалармен жеткізілетін газды қоспалар үшін 141-дәнекерлеу әдісіне арнап сауда маркасы келтірілуі мүмкін – стандарт пен оның диаметріне сілтемемен бірге вольфрамды электродтың маркасының белгісі кедтіріледі.
Дәнекерлеу технологиясы туралы мәліметтер
15
Тігістің орналасуы және дәнекерлеу бағыты
Шартты белгілер — 6947-ге сәйкес (осы Қағиданың 702-704 қосымшалары)
16
Электродтың орын ауыстыру техникасы
Көлденең тербелістің бар болуы көрсетіледі, сонымен қатар: қолмен орындайтын және жартылай автоматтыдәнекерлеу үшін білікшенің ең жоғары ені;
Автоматты дәнекерлеу үшін электродтың көлденең тербеліс амплитудасы
17
Тігіс негізінің строжкасы
Берілген операцияның бар болуы, оны орындау бойынша әдістер мен талаптар көрсетіледі(Rmin): gg —строжка-мен пісіру; ng — строжка-сыз дәнекерлеу
18
Бір және көп электродты
Дәнекерлейтін электродтардың саны, сонымен қатар (в графе "басқа параметрлер" бағанында) 12-дәнекерлеу әдісі үшін — сымды электродтардың формасы және оларды қоректену көзіне қосу схемасы көрсетіледі
19
Бір және көп өткелді
Шартты белгілер: sr — бір өткелді; mr — көп өткелді
20
Жанарғы сопласының өлшемі
131, 135, 136, 137, 141 және 15-пісіру әдістері үшін жанарғы соплосының диаметрі көрсетіледі
21
Сымның аралығы

Для способов сварки 12, 131, 135, 136, 137, 15
указывается расстояние от токоподводящего мундштука
сварочной горелки головки до поверхности свариваемой
детали
22
Предварительный
подогрев
Указываются:
минимальная температура предварительного подогрева,
если он предусматривается;
минимальная температура окружающего воздуха, при
которой разрешается выполнять сварочные работы, если
подогрев не применяется;
другие условия, при которых требуется применение
подогрева (низкая температура, повышенное содержание
водорода в наплавленном металле)
23
Межпроходная
температура
Указываются ограничения по межпроходной температуре:
минимальной для технологии сварки с сопутствующими
подогревом (в том числе автоподогревом);
Максимальной для технологии сварки, не требующий
сопутствующего подогрева
24
Термообработка после
сварки
Указывается необходимость выполнения термообработки
или операции старения (дисперсионного упрочнения)
после сварки, а также (в соответствующих графах)
приводятся ее параметры. Если требуется, к СПС (в
соответствующих графах) приводятся ее параметры. Если
требуется, к СПС может прикладываться самостоятельная
спецификация на выполнение термообработки
Режимы сварки
25
Род тока и полярность
Условные обозначения: DC+ — постоянный ток обратной
полярности; DC- — постоянный ток прямой полярности;
DC± — постоянный ток обратной и прямой полярности; АС
— переменный ток; PAW — импульсно-дуговая сварка
26
Номер прохода
Должны указываться режимы сварки по отдельным
проходам, если технологический процесс предусматривает
их изменение (например, различные режимы для корневых
и заполняющих проходов)
27
Диаметр электрода
Должны быть указаны режимы сварки для каждого диаметра
электрода (пункт 13 приложения) и положения сварки
(пункт 15 приложения), указанные в СПС
28
Ток, напряжение
Приводятся диапазоны сварочного тока и напряжения в
пределах номинального значения ±7,5%
29
Скорость сварки
Указывается диапазон значений скорости сварки для
процесса А в пределах номинального значения ±5,5%
30
Скорость подачи
сварочной проволоки
Для процессов сварки SA и А указывается диапазон
значений скорости подачи электродной проволоки
31
Погонная энергия
Указывается в случае, когда для обеспечения свойств
сварного соединения требуется ограничение
максимального значения погонной энергии
32
Другая информация
В графе должно быть указано:
при сварке способом 111 — номинальная длина шва,
выполненная одним электродом; если оборудование не
позволяет контролировать режимы (пункты 28, 29, 30
настоящей таблицы) — регулировки настройки
оборудования, соответствующие заданным режимам;
для импульсно-дуговой сварки — ее характеристики (время импульса, ток импульса, частота импульсов, напряжение и ток "дежурной дуги",форма импульсов).
Приложение 745
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Классификация алюминия и его сплавов по группам типового
состава
Обозна-
чение
группы
Вид и характеристика
свариваемых сплавов
Обозначение
судостроительных
алюминиевых сплавов
Международные
Национальные
21
Чистый алюминий. Алюминий и сплавы с
содержанием легирующих элементов и

12, 131, 135, 136, 137, 15-пісіру әдістері үшін дәнекерленетін жанарғының тоқ келтіргіш мундштугының қалпақшасынан пісіретін бөлшектің беткі қабатына дейінгі қашықтық көрсетіледі
22
Алдын ала жылыту
Көрсетіледі:
Егер көзделсе алдын ала қыздырудың ең төмен температурасы; қыздыру қолданылмаса, дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге рұқсат етілген қоршаған ауаның ең төменгі температурасы;
Қыздыруды қолдану талап етілетін басқа шарттар (төмен температура, балқытылған металдың құрамында көп мөлшерде сутегінің болуы және басқалары)
23
Өткел аралық температура
Өткел аралық температура бойынша шектеулер көрсетіледі:
Ілеспелі қыздырумендәнекерлеу технологиясы үшін ең төмен (соның ішінде автоқыздырумен);
Бірге қыздыруды талап етнейтін дәнекерлеу технологиясы үшін ең жоғары
24
Дәнекерлеуден кейінгі термоөңдеу
Дәнекерлеуден кейін термоөңдеу немесе ескірту операциясын орындау қажеттілігі көрсетіледі (дисперсионды бекіндіру), сонымен қатар (сәйкесінше бағандарда) параметрлер келтіріледі. Егер талап етілсе, СПС-қа (сәйкесінше бағандарда) оның параметрлері келтіріледі. Егер талап етілсе, СПС-қа термоөңдеуді орындауға дербес сипаттама салынады
Дәнекерлеу режимі
25
Тоқтың түрі және қарама-қарсылық
Шартты белгілер: DC+ — кері қарама-қарсылықты тұрақты тоқ; DC- — түзу қарама-қарсылықты тұрақты тоқ; DC± — кері және түзу қарама-қарсылықты тұрақты тоқ; АС — айнымалы тоқ; PAW — импульсті-доғалық пісіру
26
Өткелдің нөмірі
Жекелеген өткелдер бойынша дәнекерлеу режимдері көрсетілуі тиіс, егер технолгиялық үдеріс олардың өзгеруін қарастырса (мысалы, негізгі және толтыратын өткелдер үшін әр түрлә режимдер)
27
Электродтың диаметрі
СПС-та көрсетілген электродтың әрбір диаметрі үшін пісіру әдісінің режимдері көрсетілуі тиіс (қосымшаның 13-тармағы) және пісіру қалпы (қосымшаның 15-тармағы)
28
Тоқ, кернеу
±7,5% номиналды мәндер шегіндегі пісіру тоғы мен кернеудің аралықтары келтіріледі
29
Дәнекерлеу жылдамдығы
±5,5% номиналды мәндер шегіндегі А үдерісі үшін пісіру жылдамдығының мәндер аралығы келтіріледі
30
Дәнекерленетін сымды беру жылдамдығы
SA және А дәнекерлеу үдерістері үшін электродты сымды беру жылдамдығының мәндер аралығы көрсетіледі
31
Айдау энергиясы
Дәнекерленген жалғаулардың қасиеттерін қамтамасыз ету үшін айдаушы энергияның ең жоғары мәндерін шектеу қажет болған жағдайда көрсетіледі
32
Басқа ақпарат
Бағанда көрсетілуі тиіс:
111-әдісімен пісіру кезінде — бір электродпен орындалған тігістің номиналды ұзындығы; егер жабдық режимдерді бақылауға мүмкіндік бермесе (осы қосымшаның 28, 29, 30-тармақтары) — берілген режимдерге сәйкес келетін жабдықты баптаудың реттеулері;
импульсті-доғалық пісіру үшін— оның сипаттамасы (импульстің уақыты, импульстің тоғы, импульстердің жиілігі, "кезекші доғаның" кернеуі мен тоғы, импульстердің нысаны).
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
745-қосымша
Алюминийді сыныптау және оның қоспасының топ бойынша типтік құрамы
Топтың белгілеуі
Дәнекерленетін қоспалардың түрі мен сипаттамасы
Кеме жасайтын алюминийлі қоспалардың белгілері
Халықаралық
Ұлттық
21

примесей не более 1,5 %
22а
Термически не упрочняемые
алюминиево-магниваемые сплавы с
содержанием магния не более 3,5 %
RA/WA:5754
Rl/Wl:1530
22b
Термически не упрочняемые
алюминиево-магниваемые сплавы с
содержанием магния от 4 по 6 %
RB/WB:5086
RC/WC5083,
5383, 5456,
5059
R2/W2:1550
R3/W3:1561
R4/W4:1575
23
Термически упрочняемые сплавы системы
легирования Al-Mg-Si и Al-Zn-Mg
RD/WD:6005A,
6061, 6082
R5/W5:
(AlSilMgMn)
Приложение 746
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схема кодирования
типа шва и условий выполнения сварного соединения
Приложение 747
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Пробы стыкового сварного соединения и схема вырезки образцов
Для ручной и полуавтоматической сварки с размерами:
а>150 мм, но не менее 3t; b>350 мм, но не менее 6t;
с
25 мм;
для автоматической сварки с размерами:
а>200 мм; b>1000 мм и с
25 мм
Приложение 748
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Объем контроля и испытаний
Вид контроля
и испытаний
Объем
контроля и
испытаний
Примечания
Визуальный и измерительный
контроль
Радиографический или
ультразвуковой контроль
Капиллярная
дефектоскопия
Испытание поперечных пло-
скоразрывных образцов на
растяжение
Испытание
поперечных образцов на
статический изгиб
Контроль
макрошлифов
Контроль микрошлифов
100 % длины
шва
100 % длины
шва
100 % длины
шва
4 образца
4 образца
1 поперечный
макрошлиф
1 поперечный
микрошлиф
Для сварных соединений
толщиной t<12мм должен
применяться
радиографический контроль,
а при t>12мм по
согласованию с Регистром
судоходства допускается
замена радиографического
контроля на
ультразвуковой
Испытаниям подвергаются 2
образца на растяжение со
снятым усилением шва и 2
образца с усилением,
соответствующим
требованиям национальным
стандартов
Для сварных соединений
толщиной t < 12 мм
испытаниям подвергаются по
2 образца с растяжением
корня и поверхности шва, а
при t>12 мм выполняется
испытание 4-х образцов на
боковой изгиб
Приложение 749
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба стыкового соединения труб
а-размеры пробы;
б-схема вырезки образцов для испытаний
Приложение 750
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба таврового соединения и схема вырезки образцов
Для ручной и полуавтоматической сварки с размерами:
b>150 мм, но не менее 6t1 для соединений без разделки кромок;
d>350 мм, но не менее 6t1 для соединений с разделкой кромок;
с
25 мм; а>150 мм, но не менее 3t2; d>350 мм, но не менее 6t1(отбор макрошлифов производится в зонах 2 и 3, отбор микрошлифа – в зоне 3);
для автоматической сварки с размерами:
а>150 мм, но не менее 3t2 ; d>350 мм, но не менее 6t1 ; d>1000 мм; с
50 мм (отбор макрошлифов производится в зонах 1, 2 и 3; отбор микрошлифа – в зоне 3)
Приложение 751
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Объем требований испытаний
Вид контроля
и испытаний
Объем
контроля и испытаний
Примечания
Визуальный и
Измерительный контроль
Радиографический или
ультразвуковой контроль
Капиллярная
дефектоскопия
Контроль
макрошлифов
Контроль
микрошлифов
Испытание на излом
100 % длины шва
100 % длины
шва
100 % длины шва

Таза алюминий. 1,5 % көп емес қосылатын элементтер мен қоспалардың құрамы және алюминий
22а
3,5 % көп емес магнийі бар термиялық нықталмаған алюминийлі-магнийлі қоспа
RA/WA:5754
Rl/Wl:1530
22b
4-тен 6 % магнийі бар термиялық нықталмаған алюминийлі-магнийлі қоспа
RB/WB:5086 RC/WC5083, 5383, 5456, 5059
R2/W2:1550 R3/W3:1561 R4/W4:1575
23
Al-Mg-Si и Al-Zn-Mg қосылған жүйенің термиялық нықталған қоспасы
RD/WD:6005A, 6061, 6082
R5/W5: (AlSilMgMn)
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
746-қосымша
Дәнекерленген біріктірудің орындалу жағдайы және тігіс үлгісінің кодтау сызбасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
747-қосымша
Тіреулік дәнекерлеп жалғаулардың сынамасы және үлгілердің тілік схемасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
748-қосымша
Сынақ және бақылау көлемі
Бақылау мен сынақ түрі
Сынақ және бақылау көлемі
Ескертпе
Көзбен шолу және өлшеу бақылауы
Радиографикалық немесе ультрадыбысты бақылау
Капиллярлы
дефектоскопия
Созылу үлгісінің көлденең жалпақкескінді сынақ
Статистикалық майысуға көлденең үлгілер сынақ
Макрошлифовтердің
бақылауы
Макрошлифовтердің
бақылауы
Тігістің 100 % ұзындығы
Тігістің 100 % ұзындығы
Тігістің 100 % ұзындығы
4 үлгінің
4 үлгінің
1 көлденең
макрошлиф
1 көлденең
микрошлиф
t<12мм қалыңдықтың дәнекерленген біріктіруі үшін радиографикалық бақылау қолданылу керек, ал Кеме қатынасы тіркелімінің келісуімен t>12мм кезде радиографикалық бақылауды ультра дыбыстыққа алмастыруға болады
Сынаққа тігістің күшеюі шешілгеннен кейін созылуға 2 үлгі және ұлттық стандартқа талаптары сай күшеюі бар 2 үлгі алынады.
t< 12 мм қалыңдықты 2 түп және тігістің үсті созылуымен сынаққа түседі, ал t>12 мм жақтың майысуға 4 үлгісі сынаққа алынады
-
-
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
749-қосымша
Құбырлардың тіректік жалғаулар сынамасы
а-сынама өлшемдері;
б-сынау үшін үлгілер тілігінің схемасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
750-қосымша
Таврлық жалғаудың сынамасы және үлгілер тілігінің схемасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
751-қосымша
Сынау талаптарының көлемі
Бақылау мен сынақ түрі
Бақылау мен сынақ көлемі
Ескертпе
Көзбен шолу және
өлшейтін бақылау
Радиографикалық немесе
ультрадыбыстық бақылау
Капиллярлы
дефектоскопия
Макротегістеуді бақылау
Макротегістеуді бақылау
Сыныққа сынау
тігістің 100 % ұзындығы
тігістің 100 % ұзындығы
тігістің 100 % ұзындығы

2(3) образца
1 образец
2 образца
(>120 мм)
Радиографический и ультра-
звуковой методы контроля
применяются только для
сварных соединений с
полным
проваром
Один макрошлиф для ручной
и полуавтоматической
сварки должен быть
изготовлен в месте,
соответствущем операции
"стоп — старт". Из проб,
выполненных автоматической
сваркой, изготавливается 3
макрошлифа
Испытание на излом
применяется только для
соединений без разделки
кромок, выполненных
однопроходным угловым швом
(калибром)
Приложение 752
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проба узла сочленения труб/соединения труб угловым швом
и схема вырезки образцов
1 и 2 – места отбора микрошлифов;
1 – место отбора микрошлифа;
а>150 мм
Приложение 753
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Объем контроля и испытаний
Вид контроля
Объем контроля и испытаний
Примечания
Визуальный и измерительный
контроль
Ультразвуковой контроль
Капиллярная дефектоскопия
Контроль макрошлифов
Контроль микрошлифов
100 % длины шва
100 % длины шва
100 % длины шва
2 поперечных макрошлифа
1 поперечный микрошлиф
Ультразвуковой контроль
применяется только для
соединений, выполненных со
сплошным проваром
Приложение 754
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Результаты испытаний образцов на растяжение и статический изгиб
Основной металл
Свойства сварных соединений
Группа
Категория
Цифровой код
Растяжение
Статический изгиб
Rm, МПа
Диаметр
оправки
Угол загиба2
Международные сплавы
22а
RA/WA

2(3) үлгі
1 үлгі
2 үлгі
(
120 мм)
Радиографикалық немесе
ультрадыбыстық бақылау әдістер толық пісірілген жалғаулар үшін қолданылады
Қолмен орындайтын және жартылай автоматты пісіру үшін бір макро тегістеу "тоқта — баста" операциясына сәйкес келетін орында дайындалуы тиіс. Автоматты пісірумен жасалған үлгілерден 3 макро тегістеу дайындалады.
Жиектерін ажыратусыз бір өткелді бұрышты тігіспен (калибрмен) орындалған жалғаулар үшін сынаққа сынау қолданылады
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
752-қосымша
Бұрыштық тігіспен құбырлардың мүшелену/құбырлардың біріктірілу тораптарының сынамасы және сынама кесінділерінің схемасы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
753-қосымша
Бақылау мен сынақ көлемі
Бақылау түрі
Бақылау мен сынақ көлемі
Ескертпе
Көзбен шолу және өлшейтін бақылау
Ультрадыбыстық бақылау
Капиллярлы дефектоскопия
Макротегістеуді бақылау
Макротегістеуді бақылау
тігістің 100 % ұзындығы
тігістің 100 % ұзындығы
тігістің 100 % ұзындығы
2 көлденең макро тегістеу
1 көлденең макро тегістеу
Ультрадыбыстық бақылау тек қана толық пісірілген жалғаулар үшін қолданылады
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
754-қосымша
Созылу және статикалық иілу үлгiлердiң сынау нәтижелерi
Негізгі металл
Дәнекерленген жалғаулардың қасиеттері
Тобы
Санаты
Сандық код
Созылу
Статикалық иілім
Rm, МПа
Диаметр оправки Бүгі бұрышы2
Халықаралық қорытпалар
22а
RA/WA

от 0,5t до 2t, но не более
150 мм
t>100
от 0,5 до 1,5
Примечание. Если СПС предусматривает применение комбинации из двух и более
способов/процессов сварки, то зарегистрированная в процессе испытаний толщина
швов, выполненная каждым из способов/процессов, может быть принята за основу при
назначении области одобрения для отдельного способа/процесса сварки.
Приложение 756
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения по наружному диаметру свариваемых труб или
патрубков узлов сочленения
Диаметр пробы при испытаниях D, мм,1,2
Область одобрения
D<168,3
D> 168,3
от 0,5D до 2,0D
>0,5 D и листы3
1D — наружный диаметр трубы.
2Одобрение на сварку листов также может быть распространено на сварку труб с
D>500 мм при выполнении остальных требований к области одобрения.
3пункт 7272 настоящих Правил.
Приложение 758
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения технологических процессов сварки по
пространственным положениям для различных типов сварных
соединений
Тип шва при
сварке пробы
Положение
шва при
сварке
пробы
Одобряемые пространственные положения сварки и типы
соединений
Листы
Трубы
Стыковое
соеди-
нение
Соединение угловым
швом
Стыковое
соеди-
нение
Соединение угловым
швом
с
разделкой
кромок
без
разделки
кромок
с
разделкой
кромок
без
разделки
кромок
Стыковой/
лист. Проба
согласно
рисунку 298
настоящих
Правил
PA
PC
PG
PF
РА
PA, PC
PG
PA,PC,PF
PA, PC,
PE, PF
РА, РВ3
РА, РВ3
PG3
PA, PC,PF
PA, PB,
PD, PF3
PA4
PA, PC4
РВ
фиксиро-
ванное4,5
РВ
фиксиро-
ванное и
РВ
поворот-
ное 4,5
Угловой/листы
без разделки
кромок. Проба
согласнорисунк
у 300
настоящих
Правил
РА
РВ
PG
PF
PD
PA
PB
PG
PF
PD
РВ4,5
Угловой /листы
с разделкой
кромок. Проба
согласно
рисунку 300
настоящих
Правил
РА
РВ
PG
PF
PD
PA
PA, PB
PG
PA, PC, PF
PA, PB,
PD, PF
РВ
пово-
ротное4,5
РВ
фикси-
рованное
и РВ
поворо-
тное4,5
Стыковой/трубы
Проба
согласно
приложению
748настоящих
Правил
РА
PC
PG
PF
H-LO45
PA
PA, PC
PG
PA,PC,PE
F
PA, PC,
PE, PF
PA
PC
PG
PA, PF,
PC
Все,
кроме PG
РВ
пово-
ротное4,5
РВ
фикси-
рованное
и РВ
пово-
ротное4,5
PG5
РВ, PF,
PD5
Все,
кроме PG5
РВ
пово-
ротное5
РВ
фикси-
рованное
и РВ
пово-
ротное5
PG5
РВ, PF,
PD5
Все,
кроме PG5
Угловой/листы
без разделки
кромок. Проба
согласно
приложению 751
настоящих
Правил
PB
PB
PG
PF
PD
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
PB
PB
PG
PF
PD
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
PB4,5
-
-
-
Угловой/листы
c разделкой
кромок. Проба
согласно
приложению 751
настоящих
Правил
PB
PG
PF
PD
-
-
-
-
-
PA
PA, PB
PG
PA, PC, PF
PA, PB,
PD, PF
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
PB
поворот-
ное4,5
РВ
фиксиро-
ванное и
РВ
поворот-
ное4,5
-
-
-
-
-
-
-
-
Стыковой/трубы
Проба соглсано
приложению 750
настоящих
Правил
PG
PF
H-LO45
PA
PA, PC
PG
PA, PC,
PF, PF
PA, PC,
PE, PF
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
PA
PC
PG
PA, PF,
PC
Все,
кроме
PG
PB
поворот-
ное4,5
РВ
фиксиро-
ванное и
РВ по-
ворот-
ное4,5
PG5
PВ, PF,
PD
Все,
кроме
PG5
PG5
PA, PF,
PD5
Все,
кроме
PG5
Угловой/трубы.
Т, Y,
К-образные
соединения
труб без
разделки
кромок. Проба
согласно
приложению 753
настоящих
Правил
Процессы
сварки MW
и SA; ось
трубы
верти-
кальна
Все,
кроме PG
Все,
кроме PG
Процесс
сварки А;
ось трубы
согласно
СПС
Ориента-
ция оси
труб ±
300 от
угла при
испытания
Угловой/трубы.
Т, Y,
К-образные
соединения
труб разделкой
кромок. Проба
согласно
приложению 7
настоящих
Правил
Процессы
сварки MW
и SA; ось
трубы
верти-
кальна
Все,
кроме PG
Все, кроме
PG
Все,
кроме PG
Все,
кроме PG
Процесс
сварки А;
ось трубы
согласно
СПС
Ориента-
ция оси
труб ±300
от угла
при
испы-
таниях
1 Обозначение пространственных положений шва при испытаниях соответствует
стандарту ИСО 6947.
2 Требования таблицы действительны для ручной и полуавтоматической сварки. Для
процесса автоматической сварки следует руководствоваться указаниями пункта 7271
настоящих Правил.

0,5t-дан 2t-ға дейін, бірақ
150 мм-ден көп емес
t>100
0,5-тен 1,5-ке дейін
Ескертпе. Егер СПС пісіру әдістерінің/үдерістерінің екі немесе одан да көп комбинацияларын қолдануды қарастырса, онда әрбір пісіру әдісімен/үдерісімен орындалған сынақ кезінде тіркелген тігістің қалыңдығы дәнекерлеудің жекелеген әдісі/үдерісі үшін мақұлдау саласын тағайындау кезінде негіз ретінде алынуы мүмкін.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
756-қосымша
Дәнекерленетін құбырлардың немесе біріктіру бөлігінің келте құбырларының сыртқы диаметрі бойынша мақұлдау саласы
Сынақ кезіндегі сынаманың диаметрі D, мм,1,2
Мақұлдау саласы
D
168,3
D> 168,3
от 0,5D до 2,0D
0,5 D және табақтар3
1D — құбырдың сыртқы диаметрі.
2 Мақұлдау саласына қатысты қалған талаптарды орындаған жағдайда, табақтарды дәнекерлеу туралы мақұлдау D
500 мм болатын құбырларды да пісіруге таралуы мүмкін.
3осы Қағиданың 7272-тармағы.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
757-қосымша
Әр түрлі дәнекерленген жалғаулар үшін кеңістіктік орналасуы бойынша пісірудің техникалық үдерісінің мақұлдау саласы
Сынаманы дәнекерлеу кезіндегі тігістің типі
Сынаманы дәнекерле у кезіндегі тігістің орналасуы 1
Дәнекерлеудің мақұлданған кеңістіктік орналасуы және жалғау типтері
Табақтар
Құбырлар
Түйістіріп жалғау
Бұрыштық тігіспен жалғау
Түйістіріп жалғау
Бұрыштық тігіспен жалғау
жиектерді мүшелеумен
жиектерді мүшелеусіз
жиектерді мүшелеумен
жиектерді мүшелеусіз
Түйістіру/ табақтар4
Осы Қағиданың 298- қосымшасынд ағы суретке сәйкес сынама
РА
PC
PG
PF
РЕ
РА
PC
PG
PF
РЕ
РА, РВ,
РВ
PG
PF
PD
РА3
PC3
РВ
белгіленген 3,5
РВ
белгіленген, РВ бұрылатын 3,5
Бұрыштық /табақтарды мүшелемей.О сы қағиданың 300-қосымша сындағы суретке сәйкес сынама
РА
РВ
PG
PF
PD
РА
РВ
PG
PF
PD
РВ5
Бұрыштық /табақтарды мүшелемей.О сы қағиданың 300-қосымша сындағы суретке сәйкес сынама
РА
РВ
PG
PF
PD
РА
РВ
PG
PF
PD
РВ бұрылатын3,5
РВ белгіленген, РВ
бұрылатын3,5
Түйіскен/ құбырлар4Осы Қағида-ның 750-қосымша сына сәйкес сынама
РА
PC
PG
PF
H-L045
PA
PC
PG
PA, PF, PD
PA, PC, PF, PD
РА
PC
PG
PA, PF
Барлығы, PG басқасы
РВ бұрылатын5
РВ белгіленген, РВ бұрылатын 5 PG5 РВ, PF, PD5 Барлығы, PG5басқасы
РВ бұрылатын5
РВ белгіленген, РВ бұрылатын5
PG5 РВ, PF, PD5
Барлығы, PG5басқасы
Бұрыштық/құ бырлар Т, Y,К-бейнелі жиектерді мүшелеусіз құбырдың жалғаулары. Осы Қағиданың 738 қосымшасына сәйкес сынама
MW және SA пісіру үдерісі; құбырдыңосі тік
Барлығы, PG басқасы
Барлығы, PG басқасы
А пісіру үдерісі; СПС сәйкес құбырдың осі
Сынақ кезінде бұрыштан ±300 -ғы құбыр осінің бағдары
Бұрыштық/құ бырлар Т, Y,К-бейнелі жиектерді мүшелеумен құбырдың жалғаулары. Осы Қағиданың 7- қосымшасына сәйкес сынама
MW және SA пісіру үдерісі; құбырдыңтік осі
Барлығы, PG басқасы
Барлығы, PG басқасы
Барлығы, PG басқасы
Барлығы, PG басқасы
А пісіру үдерісі; СПС сәйкес құбырдың осі
Сынақ кезінде бұрыштан ±300-ғы құбыр осінің бағдары
1 Сынақ кезіндегі тігістің кеңістіктік орналасуының белгілері ИСО 6947 сәйкес келеді. 2 Кестенің талабы қолмен және жартылай автоматты дәнекерлеуге жүзеге асырылады. Автоматты дәнекерлеу үшін осы Қағиданың 7271-тармағының нұсқауларын басшылыққа алу керек.

3 С учетом дополнительных ограничений, установленных требованиями пункта 7246
настоящих Правил.
4 Одобрение действительно только для труб с наружным диаметром более 500 мм.
5 С учетом дополнительных ограничений, установленных требованиями пунктов 7248 и
7249 настоящих Правил.
Приложение 758
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Область одобрения по типам сварных соединений
Тип сварной пробы
при испытаниях по
одобрению
Область одобрения
Листы (Р)
Трубы1 (Т)
Стыковые соединения
Т-образные
соединения
(BW)
Соеди-
нения
угло-
вым
вали-
ковым
швом
без
раз-
делки
кромок
(FW)
Стыковые
соединения
Сое-
дине-
ния
угло-
вым
швом/
кали-
бром
(FW)
Сварка с
одной
стороны
Сварка с двух
сторон
Свар-
ка с
од-
ной
сто-
роны
Свар-
ка с
двух
сто-
рон
Сварка с
одной
стороны
с
под-
клад-
ками
(mb)
без
под-
кла-
док
(nb)
со
строж-
кой
(gg)
без
строж-
ки
(ng)
с
под-
клад-
ками
(mb)
без
под-
кла-
док
(nb)
Сты-
ковое
сое-
дине-
ние
лис-
тов
(BW)
Сварка
с
одной
сторо-
ны
(SS)
с
под-
кладка-
ми (mb)
*
x
x
x
x
x
без
подкла-
док
(nb)
x
*
x
x
x
x
x
x
Сварка
с двух
сторон
(bs)
со
строж-
кой
(gg)
*
x
x
x
x
x
без
строжки
(ng)
*
x
x
x
Сты-
ковое
сое-
дине-
ние
труб1
(BW)
Сварка
с
одной
сторон
(SS)
с
под-
кладка-
ми (mb)
x
x
x
x
x
*
x
без
под-
кладок
(nb)
x
x
x
x
x
x
x
x
*
x
Т-об-
раз-
ное
соеди
нение
лис-
тов с
раз-
дел-
кой
кро-
мок
(BW)
Сварка с
одной стороны
(ss)
*
x
x
x
Сварка с двух
сторон (bs)
*
x
x
Сое-
дине-
ние
угло-
вым
швом/
калиб
ром
(FW)
Пластины (Р)
*
x
Трубы (Т)
x
*
Условные обозначения:
* — типы сварных соединений, для которых СПС одобряется непосредственно по
результатам испытаний;
х — типы сварных соединений, для которых СПС могут быть одобрены по области
одобрения (без дополнительных испытаний);
— — типы сварных соединений, для которых СПС не подлежат одобрению.
1Для проб узла сочленения труб с разделкой кромок область одобрения по типам
сварных соединений устанавливается аналогично стыковым соединениям труб.
Примечание. Обозначения в скобках соответствуют приложению 747 настоящих Правил.
Приложение 759
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Отклонения от номинальных значений параметров питания
Параметр питания
Отклонение от номинальных значений
Длительное, %
Кратковременное
%
Время, с
Напряжение
(переменный ток)
Частота
+6...-10
±5
±20
±10
1,5
5
Напряжение
(постоянный ток)
±10
5 10
циклические
отклонения
пульсации
Приложение 761
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Цвета и символы для световых устройств идентификации сигнала
Сигнал
Цвет
Символ
Сигнализация обнаружения пожара в местах, иных
чем машинные помещения
Красный
Сигнализация обнаружения пожара в машинных
помещениях
Красный
Сигнал предупреждения о пуске системы объемного
пожаротушения
Красный
2 HALОN
AEROSOL
Сигнал АПС
Желтый
Неисправность рулевого устройства
Желтый
Уровень воды льяльных колодцев
Желтый
Сигнализация контроля дееспособности машинного
персонала
Желтый
Телефон
Белый
Машинный телеграф. Подача команды
Белый
Приложение 761
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Формы звуковых сигналов системы АПС
№ п/п
Форма сигнала
1
2
3
4
Приложение 762
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Главные двигатели внутреннего сгорания (малооборотные)
№ п/п
Контролируемый параметр
Группа 1:
индикация
АПС,
автомати-
ческое
снижение
нагрузки
Группа
2:
автома-
тический
пуск
резерв-
ных
насосов
с
подачей
сигнала
АПС
Группа
3:
автома-
тическая
оста-
новка
двига-
теля
1

3.Осы Қағиданың 7246-тармағының талаптарымен орнатылған қосымша шектеулерді ескере отырып.
4 Мақұлдау тек сыртқы диаметрі 500 мм-ден астам болатын құбырлар үшін ғана жарамды.
5 Осы Қағиданың 7278 және4249-тармақтарының талаптарымен орнатылған қосымша шектеулерді ескере отырып.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
758-қосымша
Дәнекерленген қосулардың типтерi бойынша мақұлдауды облысы
Мақұлдау бойынша сынақ кезіндегі сынама дәнекерлеудің типі
Мақұлдаудың облысы
Табақшалар (Р)
Құбырлар (Т)
Жапсарлы дәнекерлеу
Т-образные соединения (BW)
Бұрыштық валикті тігіспен диектері н бұзбай жалғау(F W)
Түйiстiру Қосулары
Қосатын бұрыштық жiкпен нения (калибром ) (FW)
Бір жағынан дәнекерлеу
Екі жағынан дәнекерлеу
Бір жақпен дәнекерлеу
Екі жағынан дәнекерлеу
Бiр жақты дәнекерлеу стороны
астарлармен (mb)
астарларсыз (nb)
строжкамен (gg)
сторожкасыз (ng)
астарлаумен (mb)
астарлаусыз (nb)
Түйiстiру парақтард ың Ниясына (BW)
Бiр жағынан дәнекерле у (ss)
астында қойма Қами (mb)
*
х
х
х
х
х
без подкладок (nb)
х
*
х
х
х
х
х
х
Екi тараптармен дәнекерлеу (bs)
строжкамен (gg)
*
х
х
х
х
х
строжкаларсыз (ng)
*
х
х
х
Түйiстiру соединесi тұрбаларды ң Ниясына (BW)
Бiр жағынан дәнекерл еу
астында қойма Қами (mb)
х
х
х
х
х
*
х
астында қалаулар (nb)
х
х
х
х
х
х
х
х
*
х
Т - тип қосатын шеттердiң ретпен түлкiнi ненияға (BW)
Бiр жағынан дәнекерлеу (ss )
*
х
х
х
Екi тараптармен дәнекерлеу (bs)
*
х
х
Қосатын бұрышты Нияға (FW ) (калиб) жiкпен вым
Пластиналар (Р)
*
х
Құбырлар (Т)
х
*
Шартты белгілер:
*— СПС үшiн сынау нәтижелерi бойынша тiкелей мақұлдайтын дәнекерленген қосулардың типтерi;
х— СПС үшiн (қосымша сынауларсыз) мақұлдау саласы бойынша мақұлданған дәнекерленген қосулардың типтерi;
— — СПС үшiн мақұлдауға жатпайтын дәнекерленген қосулардың типтерi.
1Түйінді дәнекерлеп жадғау бойынша мақұлдау саласының жиек мүшесінің құбырымен жалғауды байқау құбырларды жапсарлы жалғауға ұқсас орнатылады.
Ескерту. Жақшалардағы белгiлер осы Қағиданың 747-қосымшасы сәйкес келедi.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
759-қосымша
Қоректендіру параметрлерінің номиналды мәндерінен ауытқуы
Қоректену параметрі
Номиналды мәндерден ауытқу
Созылмалы, %
Қысқа мерзімді
%
Уақыт, с
Кернеу (айнымалы тоқ)
Жиілік
+6...-10
±5
±20
±10
1,5
5
Кернеу
(тұрақты тоқ)
±10
5 10
Тоқ жүрудің циклдық ауытқуы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
760-қосымша
Сигналды сәйкестендіру жарық құрылғылары үшін символдары және түстері
Сигнал
Түсі
Символ
Машина үй-жайларынан басқа орындарда өртті анықтау туралы сигнал беру
Қызыл
Машина үй-жайларында өртті анықтау туралы сигнал беру
Қызыл
Көлемді өртті сөндіру жүйесін іске қосу туралы сақтандыру сигналын беру
Қызыл
2 HALОN AEROSOL
АШС сигналы
Сары
Рульдік құрылғының істен шығуы
Сары
льяльных құдықтардағы су деңгейі
Сары
Машина үй-жайы құрамының іс-әрекетке қабілеттілігін бақылау туралы сигнал беру
Сары
Телефон
Ақ
Машиналы телеграф. Пәрмен беру
Ақ
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
761-қосымша
АШС жүйесінің дыбыс сигналының түрлері
№ п/п
Сигнал түрі
1
2
3
4
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
762-қосымша
Iшкi жанудың бас қозғаушылары (аз айналмалы)
№ р/п
Бақыланатын параметр
1:-шi топ индикация, Апс, автоматты төмендету жүктемелер
2: Мати топ - ческий сигналдың беруi бар резервтегi үрлегiштерiн iң жiберуi Апс
3:-шi топ ма - қозғаушының тоқтауы тическая
1

1)
2)
3)
4)
2
1)
2
3
4
5
6
7
8
9
3
1)
2)
3)
4
1)
2)
3)
4)
5
1)
6
1)
2)
3)
4)
7
1)
2)
3)
8
1)
2)
3)
9
1)
2)
3)
4)
10
1)
2)
3)
11
12
13
14
15
Топливная система
Давление топлива после фильтра (на входе в
двигатель)
Вязкость (температура) топлива перед топливными
насосами высокого давления
Утечка топлива из трубопроводов высокого
давления
Уровень топлива в расходной цистерне1
Система смазочного масла
Давление смазочного масла на рамовый и упорный
подшипники
Давление смазочного масла на крейцкропфный
подшипник2
Давление смазочного масла на распределительный
вал2
Температура смазочного масла на
распределительный вал2
Температура смазочного масла на входе в
двигатель
Температура вкладышей упорного подшипника или
температура смазочного масла на выходе из
подшипника
Температура смазочного масла на выходе из
рамового, шатунного, крейцкопфного подшипников
или концентрация масляного тумана в картере3
Поток смазочного масла цилиндров на выходе из
каждого лубрикатора
Уровень масла в сточно-циркуляционной цистерне4
Турбонагнетатель
Давление смазочного масла на входе в
турбонагнетатель
Температура смазочного масла на выходе
подшипника турбонагнетателя
Частота вращения турбонагнетателя
Система охлаждения поршней
Давление жидкости, охлаждающей поршни, на входе
в двигатель5
Температура жидкости, охлаждающей поршни, на
выходе из каждого поршня
Поток жидкости, охлаждающей поршни, на выходе из
каждого поршня6
Уровень жидкости, охлаждающей поршни, в
расширительной цистерне
Система охлаждения забортной водой
Давление забортной воды
Система охлаждения цилиндров пресной водой
Давление охлаждающей воды на входе в
магистральный трубопровод
Температура охлаждающей воды на выходе из
каждого цилиндра7
Наличие масла в пресной охлаждающей воде8
Уровень охлаждающей воды цилиндров в
расширительной цистерне
Система пускового воздуха и воздуха
управления
Давление пускового воздуха перед главным
пусковым клапаном
Давление воздуха управления в системе управления
двигателем
Давление воздуха управления в системе экстренной
остановки двигателя
Система продувочного воздуха
Давление продувочного воздуха в ресивере
Температура в подпоршневых и продувочных
пространствах (возгорание)
Уровень воды в ресивере продувочного воздуха
Система отходящих газов
Температура отходящих газов на выходе из каждого
цилиндра
Температура отходящих газов на выходе из каждого
цилиндра, отклонение от среднего значения
Температура отходящих газов на входе каждого
турбонагнетателя
Температура отходящих газов на выходе каждого
турбонагнетателя
Система охлаждения форсунок
Давление жидкости в системе охлаждения форсунок
Температура жидкости в системе охлаждения
форсунок
Уровень охлаждающей жидкости форсунок в
расширительной цистерне
Частота/направление вращения двигателя
Противоположенное заданному направление вращения
двигателя
Превышение допустимой частоты вращения двигателя
Неисправность питания систем управления, защиты
и АПС
Концентрация газа в машинных помещениях9
(
)
x
x
x
x
x
Примечание. Для группы параметров 1 предусматривается общий датчик для систем
индикации, АПС и защиты (на снижение нагрузки);
для группы параметров 2 — датчик системы автоматического пуска резервных насосов;
для группы параметров 3 — датчик системы защиты (остановка двигателя).
Условные обозначения:
— дистанционная индикация;
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС;
— автоматический пуск резервных насосов;
— снижение нагрузки;
x — остановка двигателя.
1При возможности переполнения также должна быть предусмотрена сигнализация по
верхнему уровню.
2При наличии раздельных систем смазочного масла.

1)
2)
3)
4)
2
1)
2
3
4
5
6
7
8
9
3
1)
2)
3
1)
2)
3)
3)
4
1)
2)
3)
4)
5
1)
6
1)
2)
3)
4)
7
1)
2)
3)
8
1)
2)
3)
9
1)
2)
3)
4)
101)
2)
3)
11
12
13
14
15
Жанармай жүйе
Отынның қысымы (қозғаушыға кiруге) сүзгiден кейiн
Биiк қысымның жанармай үрлегiштерiнiң алдында отынның (температура ) тұтқырлығы
Биiк қысымның құбырларынан отынның ағып кетуi
Шығын цистернанадғы отынның деңгейi
Жағатын майды жүйе
Рамалық және таяныш мойынтiректерге жағатын майды қысым
Крейцкропфты мойынтірекке жағатын майды қысым
Таратушы білікке2 жағатын майдың қысымы
Таратушы білікке2 жағатын майдың температурасы
Қозғаушыға кiруде жағатын майдың температурасы
Таяныш мойынтiректiң салымдарының температурасы немесе мойынтіректен шығатын есiктегi жағатын майдың температурасы
Рамалық шығатын есiктегi жағатын майды тңемпература, бұлғақты, Крейцкопфты мойынтіректер немесе картередегі3 тұманының май
шоғырландыруы
Әрбiр лубрикатордан шығуындағы цилиндрлардың жағатын майын ағын
Ағынды - циркуляциялық цистернада4 майының деңгейi
Турбо қыздырғыш
Турбоқыздырғышқа кіретін кездегі жағатын майдың қысымы
Турбоқыздырғыштың сойынтірегінің шығуындағы жағатын майдың температурасы
Турбо қыздырғыштың айналу жиiлiгi
Поршендерді салқындату жүйесi
Қозғалтқышқа5 кірудегі сұйық, мұздатқыш поршеннің қысымы,
Әрбiр поршеннан шығудағы сұйық, поршенді салқындатқыштың температурасы,
Әрбiр поршеннан шығудағы сұйық, поршенді салқындатқыштың ағыны
Кең цистернада сұйықтың, поршенді салқындатқыштың деңгейi,
Борт сыртындағы сумен салқындату жүйесi
Борт сыртындағы судың қысымы
Цилиндрлерді тұщы сумен салқындату жүйесі
Магистралдi құбырға кірудегі суды салқындату қысымы
Әрбiр цилиндрден7 шығуындағы суды салқындату температурасы
Тұщы мұздатқыш судағы майдың болуы8
Кең цистернадағы цилиндрларды салқындататын судың деңгейі
Iске қосқыш ауаның және ауаны басқару жүйесi
Басты iске қосқыш клапанының алдында iске қосқыш ауаның қысымы
Қозғалтқышты басқару жүйесiндегi басқарудың ауа
қысымы
Қозғалтқышты шұғыл тоқтату жүйесін басқарудың ауа қысымы
Үрлейтін ауа жүйесі
Ресивердегі үрлейтін ауаның қысымы
Поршен астындағы және үрлеуші кеңістіктердегі температура (жану)
Үрлейтін ауаның ресиверіндегі су деңгейі
Шығатын газдардың жүйесі
Әрбір цилиндрдің шығуындағы шығатын газдың температурасы
Әрбір цилиндрдің шығуындағы шығатын газдың температурасы, орташа мәннен ауытқуы
Әрбір турбо қыздырығыштың кіруіндегі шығарылатын газдың температурасы
Әрбір турбо қыздырығыштың шығуындағы шығарылатын газдың температурасы
Форсункалардың салқындату жүйесi
Форсункалардың салқындату жүйесiндегi сұйықтың қысымы
Форсункалардың салқындату жүйесiндегi сұйықтың температурасы
Кең цистернадағы форсункалардың мұздатқыш сұйығының деңгейi
Қозғалтқыштың айналу жиілігі/бағыты
Қозғалтқыштың берілген тапсырмаға қарсы айналуы
Қозғалтқыштың айналу жиiлiгiнiң рұқсат етілгеннен асып кетуi
Басқару жүйелерiнiң қоректенуiнің, қорғаудың ақаулығы және АШС
Машина үй-жайында газдың шоғырлануы
_
_
х
х
х
х
х
Ескерту. Параметрлердiң топтары үшiн 1 индикацияның жүйелерi, АШСжәне (жүктеменiң төмендетуiне) қорғау үшiн ортақ датчик ескерiледi;
резервтегi үрлегiштердiң автоматты жiберудi жүйесiнiң 2 датчигiнiң параметрлерiнiң топтары үшiн;
(қозғаушының тоқтауы) қорғаудың жүйесiнiң 3 датчигiнiң параметрлерiнiң топтары үшiн.
Шартты белгiлер:
?
— қашықтық индикациясы;
— табыста жоғарғы шектi мәннiң параметрiмен АШС сигнал;
— табыста жоғарғы шектi мәннiң параметрiмен АШС сигнал;
— АШС сигнал;
— резервтегi үрлегiштердiң автоматты жiберуi;
— жүктеменiң төмендетуi;
х — қозғаушының тоқтауы.
1 Сонымен бiрге асыра толтырудың мүмкiндiктерiнiң жанында жоғарғы деңгей бойынша сигнализация көзделуі тиіс.
2 Бөлек жағатын май жүйелерi болған кезде

3Для двигателей мощностью более 2250 кВт или с диаметром цилиндра более 300 мм.
4При наличии нескольких систем смазочного масла (для распределительного вала,
клапанных коромысел) индивидуальный сигнал АПС должен быть предусмотрен для каждой
системы.
5Снижение нагрузки не требуется, если охлаждающей жидкостью является циркуляционное
масло.
6При возможности, из-за конструкции двигателя, осуществления контроля потока
жидкости, охлаждающей поршни, допускается принятие альтернативных мер контроля
теплового состояния поршней.
7При наличии общего для всех цилиндровых втулок охладителя без индивидуальных
запорных клапанов.
8При использовании охлаждающей воды в теплообменных аппаратных топлива и смазочного
масла.
9Требуется при использовании установок с двухтопливными (газ — жидкое топливо)
двигателями.
Приложение 763
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Главные двигатели внутреннего сгорания (средне- и
высокооборотные)
п/п
Контролируемый параметр
Группа 1:
индикация
АПС,
автомати-
ческое
сни-
жение
нагрузки
Группа
2:
автома-
тический
пуск
резерв-
ных
насосов
с
подачей
сигнала
АПС
Группа
3:
автома-
ческая
оста-
новка
двига-
теля
1

3 Қуаты 2250 квт астам немесе немесе цилиндрінің диаметрi 300 м астам қозғалтқыштар үшін.
4 Жағатын майдың бiрнеше жүйелерi болған кезде әрбiр жүйе үшiн жеке АШС сигналы көзделуі (таратушы белдiк, клапан иiнағаштары үшiн) тиіс.
5 егер мұздатқыш сұйық циркуляциялық май болып табылса жүктемені төмендету талап етілмейді.
6 мүмкiндiктер, қозғаушы, сұйықтың ағынының бақылауының жүзеге асыруын конструкция, мұздатқыш пiскек артынан, пiскектердiң жылулық күйдi бақылауының талғаулы шараларының қабылдануына рұқсат етiледi.
7 Жеке бекiткiш клапандарсыз суытқыштың ортақ цилиндрлi төлкелерiнiң бар болуы.
8 Жылу алмастырғыш аппаратты отындардағы мұздатқыш суы және жағатын майды қолдану.
9 Екі жанармайлы қозғалтқышты (сұйық отын газ) қондырғыны қолдананғанда талап етіледі.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
763-қосымша
Басты ішкі жану қозғалтқыштары (орташа және жоғары айналмалы)
р/н
Бақыланатын параметр
1-топ: индикация, АШС, автоматты жүктемені ң кемуі
2-топ:
АШС сигналын берумен резервті сорғыларды автоматты іске қосу
3-топ: қозғалтқыштың автоматты тоқтауы
1

1)
2)
3)
4)
2
1)
2)
3)
4)
5)
3
1)
4
1)
5
1)
2)
3)
6
1)
2)
7
1)
8
1)
2)
9
10
11
12
Топливная система
Давление топлива после фильтра (на входе в
двигатель)
Вязкость (температура) топлива перед топливными
насосами высокого давления1
Утечка топлива из трубопроводов высокого
давления
Уровень топлива в расходной цистерне2
Система смазочного масла
Давление смазочного масла на рамовый и упорный
подшипники
Дифференциальное давление смазочного масла на
фильтре
Температура смазочного масла на входе в
двигатель
Концентрация масляного тумана в картере3
Поток смазочного масла цилиндров на выходе из
каждого лубрикатора
Турбонагнетатель
Давление смазочного масла на входе в
турбонагнетатель4
Система охлаждения забортной водой
Давление забортной воды
Система охлаждения цилиндров пресной водой
Давление или поток охлаждающей воды на входе в
двигатель
Температура охлаждающей воды на выходе5
Уровень охлаждающей воды цилиндров в
расширительной цистерне
Система пускового воздуха и воздуха
управления
Давление пускового воздуха перед главным
пусковым клапаном
Давление воздуха управления
Система продувочного воздуха
Температура в ресивере продувочного воздуха
Система отходящих газов
Температура отходящих газов на выходе из каждого
цилиндра6
Температура отходящих газов на выходе из каждого
цилиндра, отклонение от среднего значения6
Частота вращения двигателя
Превышение допустимой частоты вращения двигателя
Неисправность питания систем управления, защиты
и АПС
Концентрация газа в машинных помещениях7
x
x
x
Примечание. Для группы параметров 1 предусматривается общи датчик для систем
индикации, АПС и защиты (на снижение нагрузки);
для группы параметров 2 — датчик системы автоматического пуска резервных насосов;
для группы параметров 3 — датчик системы защиты (остановка двигателя).
Условные обозначения:
— дистанционная индикация;
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС при достижении параметром нижнего предельного значения;
— сигнал АПС;
— автоматический пуск резервных насосов;
— снижение нагрузки;
x — остановка двигателя.
1Только при работе на тяжелом топливе.
2При возможности переполнения также должна быть предусмотрена сигнализация по
верхнему уровню.
3Только для среднеоборотных двигателей мощностью более 2250 кВт или с диаметром
цилиндра более 300 мм. Один детектор масляного тумана для каждого двигателя с двумя
независимыми выходами (один — на систему АПС, другой — на остановку двигателя)
удовлетворяет требованиям независимости между системами АПС и защиты.
4При отсутствии независимой встроенной системы смазочного масла.
5Должны быть установлены два независимых датчика для системы АПС и системы защиты
(снижение нагрузки).

1)
2)
3)
4)
2
1)
2)
3)
4)
5)
3
1)
4
1)
5
1)
2)
3)
6
1)
2)
7
1)
8
1)
2)
9
10
11
12
Отын жүйесі
Сүзгіден кейін отынның қысымы (қозғалтқышқа кіру кезінде)
Жоғары қысымды отын сорғыларының алдында отынның тұтқырлығы (температурасы)1
Жоғары қысымды құбырларда отынның кемуі Шығыс цистернада отынның деңгейі2
Майлайтын май жүйесі
Рамалық және берік мойынтіректерге майлайтын майдың қысымы
Сүзгіде майлайтын майдың дифференциалды қысымы
Қозғалтқышқа кіру кезіндегі майлайтын майдың
температурасы
Картерде майлы тұманның шоғырлануы3
Әрбір лубрикатордан шығу кезінде цилиндрдің майлайтын майының ағыны
Турбоайдағыш
Турбоайдағышқа кіру кезінде майлайтын майдың қысымы4
Борттың сыртындағы сумен салқындату жүйесі
Борттың сыртындағы судың қысымы
Цилиндрлерді тұщы сумен салқындату жүйесі
Қозғалтқышқа кіру кезінде салқындатқыш судың қысымы немесе ағыны
Шығу кезіндегі салқындатқыш судың температурасы5
Ұлғайтқыш цистернада цилиндрдің салқындатқыш суының деңгейі
Іске қосатын ауа мен басқару ауасының жүйесі
Басты іске қосатын қақпақтың алдында іске қосатын ауаның қысымы
Басқару ауасының қысымы
Үрлейтін ауаның жүйесі
Үрлейтін ауаның ресиверіндегі температураҚайтатын газдың жүйесі
Әрбір цилиндрден шығу кезінде қайтатын
газдың температурасы6
Әрбір цилиндрден шығу кезінде қайтатын газдың температурасы, орташа мәннен ауытқу6
Қозғалтқыштың айналу жиілігі
Қозғалтқыштың рұқсат етілген айналу жиілігінен асып түсуі
Басқару жүйесін қуаттандырудың істен шығуы, қорғаныс және АШС
Машина үй-жайларындағы газдың шоғырлануы7
——
х
х
х
Ескертпе. 1-параметрлер тобына индикация жүйесіне, АШС және қорғаныс үшін ортақ датчик қарастырылады (жүктемені түсіру үшін);
2-параметрлер тобына – резервті сорғыларды автоматты іске қосу жүйесінің датчигі;
3-параметрлер тобына — қорғаныс жүйесінің датчигі(қозғалтқыштың тоқтауы).
Шартты белгілер:
— қашықтық индикация;
— параметрлердің жоғарғы шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы;
— параметрлердің төменгі шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы;
— жүктемені азайту;
— АШС сигналы;
— резервті сорғыларды автоматты іске қосу;
х — қозғалтқыштың тоқтауы.
1Тек қана ауыр отынмен жұмыс істегенде.
2Аса толып кету мүмкіндігі болған жағдайда жоғары деңгей бойынша сигнал беру де көзделуі тиіс.
3Тек қана қуаты 2250 кВт-тан жоғары немесе диаметрі 300 мм-ден артық орташа айналмалы қозғалтқыштар үшін. Екі дербес шығу жолдары бар әрбір қозғалтқыш үшін майлы тұманның бір детекторы (біреуі —АШС жүйесіне, екіншісі — қозғалтқышты тоқтатуға) АШС және қорғаныс жүйелерінің арасындағы дербестік талаптарын қанағаттандырады.
4Майлайтын майдың дербес ішінде салынған жүйесі болмаған жағдайда.
5АПС жүйесі және қорғаныс жүйесі үшін екі дербес датчик орнатылуы тиіс (жүктемені азайту).

6Для двигателей мощностью более 500кВт на цилиндр.
7Требуется при использовании установок с двухтопливными (газ — жидкое топливо)
двигателями.
Приложение 764
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Главные паровые турбины
п/п
Контролируемый параметр
Группа 1:
индикация
АПС
Группа
2:
автома-
тический
пуск
резерв-
ных
насосов
с
подачей
сигнала
АПС
Группа
3:
автома-
тическая
остано-
вка
турбины
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Давление смазочного масла за маслоохладителем
Перепад давления смазочного масла на фильтре
Температура смазочного масла на выходе из
каждого подшипника
Уровень смазочного масла в гравитационной
цистерне
Температура пара перед маневровым устройством1
Давление пара перед маневровым устройством
Давление пара в конденсаторе
Давление в деаэраторе
Уровень воды в деаэраторе
Уровень воды в конденсаторе
Давление воды за конденсатным насосом
Соленость конденсата
Вибрация турбины
Осевой сдвиг ротора
Давление пара в концевых уплотнениях
Давление забортной воды на выходе из
циркуляционного
Примечание. Для группы параметров 1 насоса
x
x
x
x
x
x
Примечание. Для группы параметров 1 предусматривается общий датчик для систем
индикации, АПС и защиты (на снижение нагрузки);
для группы параметров 2 — датчик системы защиты (автоматический пуск резервных
насосов);
для группы параметров 3 — датчик системы защиты (остановка турбины).
Условные обозначения:
— дистанционная индикация (постоянная);
— дистанционная индикация (по вызову);
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС при достижении параметром нижнего предельного значения;
— автоматический пуск резервных насосов;
x — остановка турбины.
1При наличии вторичного пароперегревателя дополнительно перед входом в турбину.
Приложение 765
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Главные газотурбинные двигатели
п/п
Контролируемый параметр
Группа 1:
индика-
ция,
АПС
Группа
2:
автома-
чический
пуск
резерв-
ных
насосов
с
подачей
сигнала
АПС
Группа
3:
автома-
тическая
оста-
новка
ГТД
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Давление смазочного масла на входе
Температура смазочного масла на входе
Температура подшипников
Температура газа на выходе из ТВД
Обрыв факела или неисправность системы зажигания
или перекос температур по жаровым трубам
Система автоматического запуска
Давление топлива на входе в ГТД
Давление топлива перед форсунками
Температура топлива перед форсунками2
Перепад давления на воздушном фильтре
Вибрация ГТД (на каждой опоре)
Осевой сдвиг ротора
Частота вращения турбин (на каждом роторе)
Уровень масла в цистерне смазочного масла
Автоматическая остановка ГТД
Загазованность машинного отделения
Температура под кожухом
Температура газа за ГТД
Неисправность питания систем управления, защиты
и АПС
x
x
x
x1
x1
x
x
x3
x1
Примечание. Для группы параметров 1 предусматривается общий датчик для систем
индикации, АПС и защиты (на снижение нагрузки);
для группы параметров 2 — датчик системы автоматического пуска резервных насосов;
для группы параметров 3 — датчик системы защиты (остановка ГТД).
Условные обозначения:
— дистанционная индикация (постоянная);
— дистанционная индикация (по вызову);
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС при достижении параметром нижнего предельного значения;
— автоматический пуск резервных насосов;
x — остановка турбины.
1При работе на газе.
2При работе на высоковязких топливах.
3Остановка по частоте вращения силовой турбины.
Приложение 766
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Валопроводы, ВРШ, редукторы и муфты
п/п
Контролируемый параметр
Группа 1:
индикация,
АПС,
автоматическое
снижение
нагрузки
Группа 3:
автоматическа
я остановка
двигателя
двигателя
(турбины)
1

6Цилиндрге қуаты 500кВт-тан жоғары болатын қозғалтқыш үшін.
7Екі отында (газ — сұйық отын) жұмыс істейтін қозғалтқышты жабдықты қолданған кезде талап етіледі.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
764-қосымша
Басты бу турбиналары
№ р/н
Бақыланатын параметр
1-топ: индикация, АШС
2-топ:
АШС сигналын берумен резервті сорғыларды автоматты іске қосу
3-топ:
Турбинаның автоматты тоқтауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Май салқындатқыштың артындағы майлайтын майдың қысымы
Сүзгіде майлайтын май қысымының түсуі
Әрбір мойынтіректен шығу кезінде майлайтын майдың температурасы
Гравитациялық цистернадағы майлайтын майдың деңгейі
Маневрлі құрылғының алдында будың температурасы1
Маневрлі құрылғының алдында будың қысымы
Конденсаторда будың қысымы
Деаэратордағы қысым
Деаэратордағы судың деңгейі
Конденсатордағы судың деңгейі
Конденсатты сорғының артындағы судың қысымы
Конденсаттың тұздылығы
Турбинаның дірілі
Ротордың остік жылжуы
Шеткі тығыздауда будың қысымы
Айналымнан шығу кезіндегі борттың сыртындағы судың қысымы
Ескертпе. 1-параметрлер тобы үшін сорғы
х
х
х
х
х
х
Ескертпе. 1-параметрлер тобына индикация жүйесіне, АШС және қорғаныс үшін ортақ датчик қарастырылады (жүктемені түсіру үшін);
2-параметрлер тобына – қорғаныс жүйесінің датчигі (резервті сорғыларды автоматты іске қосу);
3-параметрлер тобына — қорғаныс жүйесінің датчигі(турбинаның тоқтату).
Шартты белгілер:
— қашықтық индикация (тұрақты);
— қашықтық индикация (шақыру бойынша);
— параметрлердің жоғарғы шекті мәндерге жетуі туралы АПС сигналы;
— параметрлердің төменгі шекті мәндерге жетуі туралы АПС сигналы сигнал;
— снижение нагрузки;
— резервті сорғыларды автоматты іске қосу;
х — турбинаның тоқтауы.
1Қосымша турбинаға кіру алдында қайталама бу жылытқыш болған жағдайда.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
765-қосымша
Басты газ турбинді қозғалтқыштар
п/п
Бақыланатын параметр
1-топ: индикация, АШС
2-топ: АПС сигналын берумен резервті сорғылар ды автоматт ы іске қосу
3-топ: ГТҚ-тың автоматт ы тоқтауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Кіру кезінде майлайтын майдың қысымы
Кіру кезінде майлайтын майдың температурасы
Мойынтіректердің температурасы
ТВД-ға кіру кезіндегі газдың температурасы
Шамшырақтың кері тартуы немесе оталдыру жүйесінің істен шығуы немесе ыстық құбырлардағы температураның ауытқуы
Автоматты іске қосу жүйесі
ГТҚ-қа кіру кезіндегі отынның қысымы
Форсункалардың алдындағы отынның қысымы
Форсункалардың алдындағы отынның температурасы2
Ауа сүзгісінде қысымның түсуі
ГТҚ дірілі (әрбір тіректе)
Ротордың осьтік жылжуы
Турбинаның айналу жиілігі (әрбір роторда)
Майлайтын май цистернасында майдың деңгейі
ГТҚ-тың автоматты тоқтауы
Машина үй-жайының газға толып кетуі
Қаптың астындағы температура
ГТҚ-тың артындағы газдың температурасы
Басқару жүйесін қуаттандырудың істен шығуы, қорғаныс және АШС
х
х
х
х1
х1
х
х
х3
х1
Ескертпе. 1-параметрлер тобына индикация жүйесіне, АШС және қорғаныс үшін ортақ датчик көзделеді (жүктемені түсіру үшін);
2-параметрлер тобына – резервті сорғыларды автоматты іске қосу жүйесінің датчигі;
3-параметрлер тобына — қорғаныс жүйесінің датчигі(қозғалтқыштың тоқтату (турбинаның).
Шартты белгілер:
— қашықтық индикация (тұрақты);
— қашықтық индикация (шақыру бойынша);
— параметрлердің жоғарғы шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы;
— параметрлердің төменгі шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы;
— жүктемені азайту;
— резервті сорғыларды автоматты іске қосу;
х — турбинаның тоқтауы.
1Газбен жұмыс істегенде.
2Тұтқырлы жоғары отынмен жұмыс істегенде.
3Күш беретін турбинаның айналу жиілігі бойынша тоқтау.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
766-қосымша
Білік жетектер, РҚВ, редукторлар және жалғастырғыштар
№ р/н
Бақыланатын параметр
1-топ: индикация, АШС, автоматты жүктеменің кемуі
3-топ: автоматты қозғалтқыш тың тоқтауы (турбинаны ң)
1

1)
2)
3)
4)
5)
2
1)
2)
3)
3
1)
2)
3)
4)
Валопроводы
Температура упорного подшипника (или смазочного
масла), включая встроенные в двигатель и редуктор
Температура опорных подшипников (или смазочного
масла)
Температура дейдвудного подшипника (или
смазочного масла)1
Уровень смазочного масла в цистерне для смазки
дейдвудной трубы2
Поток воды на входе в дейдвудную трубу3
ВРШ
Давление гидравлического масла за фильтром
Уровень гидравлического масла в напорной цистерне
Отсутствие вспомогательной энергии (питание
управления)4
Редукторы и муфты
Давление смазочного масла на входе в редуктор5
Температура смазочного масла в редукторе
Температура каждого подшипника скольжения6
Давление гидравлического масла на входе в муфту
x
x
Примечание. Для группы параметров 1 предусматривается общий датчик для систем
индикации, АПС и защиты (на снижение нагрузки);
для группы параметров 3 — датчик системы защиты (остановка двигателя (турбины).
Условные обозначения:
— дистанционная индикация (постоянная);
— дистанционная индикация (по вызову);
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС при достижении параметром нижнего предельного значения;
— снижение нагрузки;
— сигнал АПС;
x — остановка двигателя (турбины).
1пункт 2813 настоящих Правил.
2При закрытой дейдвудной трубе.
3При водяной смазке.
4Индикация на мостике.
5При наличии муфты вместо остановки двигателя допускается расцепление муфты.
6Для двигателей мощностью более 2250 кВт.
Приложение 767
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Автоматизированные котельные установки
п/п
Контролируемый параметр
Индикация,
АПС
Автомати-
ческая
защита
1
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
2
1)
2)
3)
4)
5
3
1)
2)
3)
4)
5)
Главные паровые котлы и вспомогательные
паровые котлы ответственного назначения,
котлы утилизационные и с комбинированным
отоплением
Давление пара в барабане котла (за
пароперегревателем)1
Температура пара за пароперегревателем
Температура пара за пароохладителем
Уровень воды в барабане котла
Давление или перепад давления питательной воды4
Прекращение циркуляции в котлах с принудительной
циркуляцией
Уровень воды в сепараторе пара
Уровень воды в теплом ящике
Автоматические топочные устройства
Давление топлива перед форсункой4
Давление воздуха или пара для распыла топлива
Температура топлива перед форсункой5
Давление воздуха перед топочным устройством6
Срыв факела
Котлы и котельные установки с органическим
теплоносителем
Температура теплоносителя на выходе из котла
Поток теплоносителя на выходе из котла
Уровень теплоносителя в расширительном сосуде
Утечка теплоносителя в дренажном устройстве
топки котла
Утечка теплоносителя в дренажном устройстве
приемной камеры утилизационного котла
2
_
_
x3
x
x
x
x
x
x3
3
x
Условные обозначения:
— дистанционная индикация;
— сигнал АПС о достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС о достижении параметром нижнего предельного значения;
— сигнал АПС;
— остановка циркуляционного насоса;
x — выключение.
1Для вспомогательных котлов допускается применение сигнализации только в главном
паропроводе.
2Только для котлов, обеспечивающих привод механизмов.
3Только по достижению параметром нижнего предельного значения.
4Только для главных котлов.
5Для топочных устройств на тяжелом топливе.
6Может не предусматриваться, если котельный вентилятор и топливный насос имеют
непосредственный привод от одного двигателя.
Приложение 768
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Автоматизированные судовые электростанции
п/п
Контролируемый параметр
Индикация, АПС
Автоматическая остановка
двигателя
1

1)
2)
3)
4)
5)
2
1)
2)
3)
3
1)
2)
3)
4)
Білік жетектер
Берік мойынтіректердің температурасы (немесе майлайтын майдың), қозғалтқыштың ішіне салынған және редукторды қоса алғанда
Берік мойынтіректердің температурасы (немесе майлайтын майдың)
Дейдвудты мойынтіректердің температурасы (немесе майлайтын майдың)1
Дейдвудты құбырды майлау үшін цистернадағы майлайтын майдың деңгейі2
Дейдвудты құбырға кіру кезіндегі судың ағыны3
РҚВ
Фильтрдің артындағы гидравликалық майдың қысымы
Қысымды цистернадағы гидравликалық майдың деңгейі
Қосымша энергияның болмауы (басқаруды қуаттандыру)4
Редукторлар және жалғастырғыштар
Редукторға кіру кезіндегі майлайтын майдың қысымы5
Редукторға кіру кезіндегі майлайтын майдың температурасы
Әрбір сырғанау біліктірегінің температурасы6
Жалғастырғышқа кіру кезіндегі гидравликалық майдың қысымы
х
х
Ескертпе. 1-параметрлер тобына индикация жүйесіне, АШС және қорғаныс үшін ортақ датчик қарастырылады (жүктемені түсіру үшін);
3-параметрлер тобына — қорғаныс жүйесінің датчигі(қозғалтқыштың тоқтатуы (турбинаның).
Шартты белгілер:
— қашықтық индикация (тұрақты);
— қашықтық индикация (шақыру бойынша);
— параметрлердің жоғарғы шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы;
— параметрлердің төменгі шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы;
— жүктемені азайту;
— АШС сигналы;
х — қозғалтқыштың тоқтатуы (турбинаның).
1осы Қағиданың 2791-тармағы.
2Жабылған дейдвудты құбыр кезінде.
3Сулы майлау кезінде.
4Кішкене көпірдегі индикация.
5Жалғастырғыш болған жағдайда қозғалтқышты тоқтатудың орнына жалғастырғыштың тіркеуін жазу қарастырылады.
6 Қуаты 2250 кВт-тан жоғары қозғалтқыштар үшін.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
767-қосымша
Автоматтандырылған қазан құрылғылар
№ р/н
Бақыланатын параметр
Индикация, АПС
Автоматты қорғаныс
1
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
2
1)
2)
3)
4)
5
3
1)
2)
3)
4)
5)
Жауапты тағайындаудағы басты бу қазандары және қосымша бу қазандары, пайдаға асыратын қазандар және аралас жылытумен
Қазан барабанындағы будың қысымы (бу жылытқыштың артында)1
Бу жылытқыштың артындағы будың температурасы
Бу салқындатқыштың артындағы будың температурасы
Қазан барабанындағы судың деңгейі
Қуат беретін судың қысымы немесе қысымның түсуі4
Мәжбүрлі айналымдағы қазандардағы айналымның тоқтауы
Бу сеператорында судың деңгейі
Жылу жәшігіндегі судың деңгейі
Автоматты оттық құрылғылар
Форсунканың алдындағы отынның қысымы4
Отынды шашу үшін ауа немесе будың қысымы
Форсунканың алдындағы отынның температурасы5
Оттық құрылғының алдындағы ауаның қысымы6
Шамшырақтың кері тартуы
Табиғи жылу тасымалдағышы бар қазандар және қазан құрылғылары
Қазаннан шығу кезіндегі жылу тасымалдағыштың температурасы
Қазаннан шығу кезіндегі жылу тасымалдағыштың ағыны
Ұлғайтқыш қалыптағы жылу тасымалдағыштың деңгейі Қазан оттығының құрғату құрылғысында жылу тасымалдағыштың кемуі
Пайдаға асыратын қазанның қабылдау камерасының құрғату құрылғысынды жылу тасымалдағыштың кемуі
х3
х
х
х
х
х
х3
3
х
Шартты белгілер:
— қашықтық индикация;
— параметрлердің жоғарғы шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы;
— параметрлердің төменгі шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы;
— АШС сигналы;
— айналымдағы сорғының тоқтауы;
х — өшірілу.
1Қосымша қазандар үшін тек қана басты бу өткізгіште сигналды қолдану рұқсат етіледі.
2Тек қана механизм жетегін қамтамасыз ететін қазандар үшін.
3Тек қана параметрлердің төменгі шекті мәндерге жеткенде.
4Тек қана басты қазандар үшін.
5Для топочных устройств на тяжелом топливе.
6Егер қазандық желдеткіш пен отын сорғысы бір қозғалтқыштан тікелей жетегі болса қарастырылмауы мүмкін.
Теңіз кемелерін сыныпта
және жасау қағидасына
768-қосымша
Автоматтандырылған кеме электр станциялары
№ р/н
Бақыланатын параметр
Индикация, АШС
Қозғалтқыштың автоматты түрде тоқтауы
1

1)
2)
3)
2
1)
2)
3)
Судовая сеть
Напряжение
Частота тока
Сопротивление изоляции
Генераторы
Нагрузка (ток)
Обратная мощность (ток)
Температура обмоток1
x
x
x
Условные обозначения:
— дистанционная индикация;
— сигнал АПС о достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС о достижении параметром нижнего предельного значения;
— отключение неответственных потребителей;
x — отключение генератора. Осуществляется системой защиты генераторов (глава
490 настоящих Правил).
1Требуется только для машин переменного тока мощностью свыше 5000 кВт или с
осевой длиной активной стали более 1000 мм.
Приложение 769
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Двигатели внутреннего сгорания для привода генераторов
п/п
Контролируемый параметр
АПС
Автоматическая
остановка
двигателя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Утечка топлива из трубопроводов высокого
давления
Температура смазочного масла
Давление смазочного масла
Концентрация масляного тумана в картере1
Давление или поток охлаждающей воды
Температура охлаждающей воды или
охлаждающего воздуха
Уровень охлаждающей воды в расширительной
цистерне2
Уровень топлива в расходной цистерне
Давление пускового воздуха
Превышение допустимой частоты вращения
двигателя
Вязкость (температура) топлива перед
топливными насосами высокогодавления3
Температура отходящих газов на выходе из
каждого цилиндра4
Концентрация газа в машинных помещениях5
(
)
x
x
x
Условные обозначения:
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС при достижении параметром нижнего предельного значения;
— сигнал АПС;
x — остановка двигателя.
1Для двигателей мощностью более 2250 кВт или с диаметром цилиндра более 300
мм.
2При наличии автономной системы охлаждения.
3Только при работе на тяжелом топливе.
4Для двигателей мощностью более 500 кВт на цилиндр.
5Требуется при использовании установок с двухтопливными (газ — жидкое
топливо) двигателями.
Приложение 770
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Паровые турбины для привода генераторов
п/п
Контролируемый параметр
Индикация,
АПС
Автоматическая
остановка
турбины
1
2
3
4
5
Давление смазочного масла за
маслоохладителем
Температура смазочного масла на выходе из
подшипников
Давление пара в конденсаторе
Давление пара перед турбиной
Уровень воды в конденсаторе
x
x
Условные обозначения:
— дистанционная индикация (по вызову);
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС при достижении параметром нижнего предельного значения;
x — остановка турбины.
Приложение 771
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Автоматизированные компрессорные установки
п/п
Контролируемый параметр
Индикация,
АПС
Автоматическая
защита
1
2
3
4
5
Давление смазочного масла на входе в
компрессор
Поток охлаждающей среды на выходе из
компрессора1
Температура воздуха за охладителем
Давление пускового воздуха на выходе
воздушного баллона
Давление воздуха систем управления
x
x
Условные обозначения:
— дистанционная индикация;
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС при достижении параметром нижнего предельного значения;
x — остановка компрессора.
1Вместо потока допускается контролировать максимальное значение температуры
охлаждающей среды.
Приложение 772
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Автоматизированные осушительные установки машинных
помещений
№ п/п
Контролируемый параметр
АПС
1
2
Уровень воды в льяльных колодцах
Аварийный уровень воды в льяльных колодцах и
туннелях валопроводов2
1
Условные обозначения:
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС при достижении параметром нижнего предельного значения.
1При дистанционном управлении.
2Сигнализация выводится в рулевую
Приложение 773
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Автоматизированные холодильные установки
п/п
Контролируемый параметр
АПС
Автоматическая
защита
1

1)
2)
3)
2
1)
2)
3)
Кеме жүйесі
Кернеу
Тоқтың жиілігі
Оқшаулаудың кедергісі
Генераторлар
жүктеме (тоқ)
Кері күш (тоқ)
Орам температурасы1
х
х
х
Шартты белгілер:
— қашықтық индикация;
— параметрлердің жоғарғы шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы;
— параметрлердің төменгі шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы;
— жауапкершілігі жоқ тұтынушыларды өшіру;
х — генераторды өшіру. Генераторларды қорғау жүйесімен жүзеге асырылады (осы Қағиданың 490- тарауы).
1Қуаты 5000 кВт-тан жоғары айнымалы тоғы немесе осьтік ұзындығы 1000 мм-ден асатын белсенді болаты бар машиналар үшін қажет.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
769-қосымша
Генератор жетектері үшін ішкі жану қозғалтқыштары
№ р/н
Бақыланатыын параметр
АПС
Қозғалтқыштың автоматты түрде тоқтауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жоғары қысымдағы құбырларда отынның кемуі Майлайтын майдың температурасы
Майлайтын майдың қысымы
Картердегі майлы тұманның шоғырлануы1
Салқындатқыш судың қысымы мен ағымы
Салқындатқыш судың немесе салқындатқыш ауаның температурасы
Ұлғайтқыш цистернадағы салқындатқыш судың деңгейі2
Шығыс цистернадағы отынның деңгейі
Іске қосатын ауаның қысымы
Қозғалтқыш айналуының шекті жиілігінен асып түсуі
Жоғары қысымды отын сорғысының алдында отынның тұтқырлығы (температура)3
Әрбір цилиндрден шығу кезінде қайтатын газдың температурасы4
Машина үй-жайларында газдың шоғырлануы5
х
х
х
Шартты белгілер:
— параметрлердің жоғарғы шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы;
— параметрлердің төменгі шекті мәндерге жетуі туралы АШС сигналы сигнал;
— АПС сигналы;
х — қозғалтқыштың тоқтауы.
1Қуаты 2250 кВт-тан жоғары немесе диаметрі 300 мм-ден үлкен цилиндрлері бар қозғалтқыштар үшін.
2Автономды салқындату жүйесі болған жағдайда.
3Тек қана ауыр отында жұмыс істеген жағдайда.
4Цилиндрге қуаты 500 кВт-тан жоғары қозғалтқыштар үшін.
5Екі отында (газ — сұйық отын) жұмыс істейтін қозғалтқышы бар жабдықты қолданған жағдайда қажет болады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
770-қосымша
Генераторлардың жетегі үшін булы турбиналар
№ р/п
Бақыланатын параметр
АШС индикациясы
Турбинаның автоматты жағдайы
1
2
3
4
5
Май суытқыштағы жағылатын майдың қысымы
Мойынтірек шығысындағы жағылатын майдың температура
Конденсатордағы будың қысымы
Турбина алдындағы будың қысымы
Конденсатордағы судың деңгейі
х
х
Шартты белгілер:
— қашықтықты индикация (шақыру бойынша);
— жоғарғы соңғы мағынаға параметрмен жеткен кезіндегі сигнал АШС;
— төменгі соңғы мағынаға параметрмен жеткен кезіндегі сигнал АШС;
х — турбинаның жағдайы.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
771-қосымша
Автоматталған компрессорлы қондырғылар
№ р/п
Бақыланатын параметр
АПС индикациясы
Автоматты қорғау
1
2
3
4
5
Компрессорге кірістегі майланатын майдың қысымы
Комрпессор шығысындағы салқындататын
ортаның ағыны1
Салқындатудың ауа температурасы
Ауа баллонының шығысындағы шығыс қысымы Басқару жүйесінің ауа қысымы
х
х
Шартты белгілер:
— қашықтықты индикация;
— жоғарғы соңғы мағынаға параметрмен жеткен кездегі сигнал АШС;
— төменгі соңғы мағынаға параметрмен жеткен кездегі сигнал АШС;
х — компрессордың жағдайы.
1 Ағынның орнына суытатын ортаның температурасының ең жоғары мағынасын бақылау рұқсат етіледі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
772-қосымша
Машиналық үй-жайдың автоматталған құрғататын қондырғылары
№ р/п
Бақыланатын параметр
АПС
1
2
Льяльды құдықтағы судың деңгейі
Лльяльды құдықтағы және су құбырларының
туннеліндегі2 судың авариялық деңгейі
1
Шартты белгілер:
— жоғарғы соңғы мағынаға параметрмен жеткен кездегі сигнал АШС;
— төменгі соңғы мағынаға параметрмен жеткен кездегі сигнал АШС.
1Қашықтықтан басқару кезде.
2Сигнал меңгерлікке шығарады
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
773-қосымша
Автоматтандырылған тоңазытқыш жабдықтар
№ р/н
Бақыланатын параметр
АПС
Автоматты қорғаныс
1

1)
2
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
3
1)
2)
3)
4)
5)
6)
4
1)
2)
3)
4)
5)
Приводные электродвигатели
Нагрузка (ток) двигателя
Компрессоры
Давление всасывания
Давление нагнетания1
Температура нагнетания
Давление или поток смазочного масла
Температура смазочного масла
Сдвиг ротора2
Температура подшипников2
Сосуды и аппараты, насосы холодильного
агента, холодоносителя, охлаждающей воды
Поток холодильного агента в насосе
Поток холодоносителя в испарителе
Давление нагнетания или поток охлаждающей воды в
трубопроводе нагнетания
Уровень холодильного агента в циркуляционный
ресиверах, отделителях жидкости, промежуточных
сосудах, испарителях со свободным уровнем жидкого
холодильного агента4
Температура холодоносителя на выходе испарителя
Уровень холодоносителя в расширительном баке
Помещения, устройства контроля газовой
среды
Температура воздуха в грузовых охлаждаемых
помещениях
Остановка вентилятора воздухоохладителя грузового
охлаждаемого помещения5
Концентрация холодильного агента в воздухе
помещений с оборудованием под давлением
холодильного агента6
Концентрация СО2, О2, N2 в грузовых охлаждаемых
помещениях7
Относительная влажность воздуха в грузовых
охлаждаемых помещениях7
x
x
x
x
x
x
x
x3
x
x
x3
_
Условные обозначения:
— дистанционная индикация;
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС при достижении параметром нижнего предельного значения;
— сигнал АПС;
— остановка двигателя;
— остановка насоса;
— включение аварийной вентиляции, за исключением аварийной вентиляции
грузовых охлаждаемых помещений, для включения которой предварительно
необходимо привести в рабочее положение перекрывающие устройства
воздухопроводов;
x — остановка компрессора.
1У поршневых двухступенчатых компрессоров для каждой ступени.
2Для центробежных компрессоров.
3Или прекращение подачи холодильного агента в испаритель.
4Остановка компрессора при максимальном уровне. На отделителях жидкости,
выполняющих только защитные функции, индикация уровня холодильного агента
может не предусматриваться.
5Для каждого вентилятора.
6Отдельная сигнализация на ходовом мостике.
7Там, где применимо: для систем с регулированием состава газовой среды, для
транспортировки плодоовощных грузов.
Приложение 774
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Контролируемые параметры механизмов и установок, места замера,
предельные значения параметров, виды автоматической защиты и
индикации параметров
п/п
Контролируемый параметр
Группа 1:
индикация
АПС,
автомати-
ческое
снижение
нагрузки
Группа
2:
автома-
тический
пуск
резерв-
ных
насосов
с
подачей
сигнала
АПС
Группа
3:
автома-
тическая
оста-
новка
двига-
теля
1
Главные двигатели внутреннего сгорания

1)
2
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
3
1)
2)
3)
4)
5)
6)
4
1)
2)
3)
4)
5)
Жетекті электрқозғалтқыштары
Қозғалтқыштың жүктемесі (тоқ)
Компрессорлар
Сору қысымы
Айдау қысымы1
Айдау температурасы
Майлайтын майдың қысымы мен ағыны
Майлайтын май температурасы
Ротордың ығысуы2
Мойынтіректер температурасы2
Ыдыстар мен аппараттар, тоңазытқыш негіздің, салқын тасымалдаушының, су салқындатқыштың сорғылары
Сорғыдағы тоңазытқыш негіздің ағыны Буландырғыштағы салқын тасымалдаушының
Айдау қысымы немесе айдаудың құбыр өткізгішіндегі салқындатқыш судың ағыны
Айналмалы ресиверларда, сұйықтық ажыратқыштарда, аралық ыдыстарда, сұйық тоңазытқыш негіздің еркін деңгейіндегі буландырғыштарда тоңазытқыш негіздің деңгейі4
Буландырғыштың шығу жүйесіндегі салқын тасымалдаушының температурасы
Кеңейту багынде салқын тасымалдаушының деңгейі
Газды ортаны бақылау үй-жайы, құрылғысы
Жүкке арналған салқындатылатын үй-жайлардағы ауа температурасы
Жүкке арналған салқындатылатын үй-жайлардағы ауасалқындатқыш желдеткіштің тоқтауы5
Тоңазытқыш негіздің қысымындағы жабдығы бар үй-жай ауасындағы тоңазытқыш негіздің шоғырлануы
Жүкке арналған салқындатылатын үй-жайлардағы СО2, О2, N2 шоғырлануы7
Жүкке арналған салқындатылатын үй-жайлардағысалыстырмалы ауа ылғалдылығы7
х
х
х
х
х
х
х3
х
х
х3
Шартты белгілер:
— қашықтық индикация;
— жоғарғы шекті мәндер параметрлеріне жеткен кезде берілетін АШС сигналы;
— төменгі шекті мәндер параметрлеріне жеткен кезде берілетін АШС сигналы;
— АШС сигналы;
— қозғалтқыштың тоқтауы;
— сорғының тоқтауы;
— авариялық желдеткіштің қосылуы, алдын ала ауа өткізгіштердің бөгейтін құрылғыларын жұмыс жағдайына келтіруді қажет ететін жүкке арналған салқындатылатын үй-жайлардың авариялық желдеткіштерінен басқасы;
х — компрессордың тоқтауы.
1Әрбір сатыға арналған поршендік екі сатылы компрессорларда
2Сыртқа тебуші компрессорларға арналған.
3Немесе буландырғышқа салқындатқыш негізді беруді тоқтату.
4Максимальды деңгейде компрессордың тоқтауы. Қорғаныс міндеттерін ғана атқаратын сұйықтық ажыратқыштарда салқындатқыш негіз деңгейінің индикациясы ескерілмеуі мүмкін.
5Әрбір желдеткіш үшін.
6Қозғалғыш көпірдегі жеке сигнал жабдығы.
7Қолдануға мүмкіндік бар орында: газды ортаның құрамын реттейтін жүйелер үшін, жеміс-көкөніс жүктерін тасымалдау үшін.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
774-қосымша
Механизм және қондырғылардың бақыланатын параметрлері, өлшейтін орындар, параметрлердің ең шекті мағыналары, автоматтық қорғаудың түрлері және параметрлерді индикациялау
№ р/н
Бақыланатын параметр
1-топ: индикация , АШС, жүктемені автоматты төмендету
2-топ: АШС сигналым ен резервті сорғылар ды автоматт ы іске қосу
3-топ: Қозғалтқ ышты автоматт ы тоқтату
1
Басты ішкі жану қозғалтқыштары

1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
10)
11)
12)
13)
14)
15)
16)
17)
18)
19)
20)
21)
22)
2
3
1)
2)
3)
4)
5)
6)
4
1)
2)
5
1)
2)
6
1)
2)
3)
4)
5)
7
1)
2)
3)
4)
Давление смазочного масла на входе в двигатель
Температура смазочного масла на входе в
двигатель
Поток смазочного масла на выходе из лубрикатора
Перепад давления смазочного масла на фильтре
Давление смазочного масла турбонагнетателя на
входе в подшипник3
Концентрация масляного тумана или температура
подшипников в районе каждого кривошипа или
подшипника
Давление или поток охлаждающей среды на входе в
двигатель
Температура охлаждающей среды на выходе из
двигателя
Давление или поток забортной охлаждающей воды
Температура отходящих газов в магистральном
трубопроводе
Температура отходящих газов на выходе каждого
цилиндра6
Температура отходящих газов. Отклонение от
среднего значения по цилиндрам6
Давление пускового воздуха перед пусковым
клапаном
Давление воздуха в системе управления двигателем
Температура продувочного воздуха на выходе из
охладителя продувочного воздуха
Давление топлива перед топливными насосами
высокого давления
Вязкость (температура) топлива на входе в
двигатель7
Уровень топлива в расходной цистерне
Утечка топлива из трубопровода высокого давления
Частота вращения двигателя
Питание системы управления, сигнализация и
защиты
Концентрация газа в машинных помещениях8
Котлы механической установки9
Двигатели внутреннего сгорания для привода
генераторов
Давление смазочного масла на входе в двигатель
Давление или поток охлаждающей среды на входе в
двигатель
Температура охлаждающей среды на выходе из
двигателя
Утечка топлива в трубопроводах высокого давления
Частота вращения двигателя
Давление пускового воздуха (перед пусковым
клапаном)
Редукторы
Давление смазочного масла на входе в редуктор
Температура смазочного масла в редукторе
Пусковые компрессоры
Давление смазочного масла на входе в компрессор
Температура воздуха на выходе из компрессора
Цистерны
Уровень смазочного масла в расходных цистернах
Уровень утечного масла в цистерне утечнего масла
Уровень топлива в расходной цистерне
Уровень топлива в переливной цистерне
Уровень охлаждающей среды в расширительной
цистерне
Судовая сеть
Напряжение
Нагрузка (ток)
Частота тока
Сопротивление изоляции
2
2,4
2
2
2
(
)
X
X5
X
X
X
X
Примечание. Для группы параметров 1 предусматривается общий датчик для систем
индикации, АПС и защиты (на снижение нагрузки);
для группы параметров 2 — датчик системы автоматического пуска резервных насосов;
для группы параметров 3 — датчик системы защиты (остановка двигателя).
Условные обозначения:
— дистанционная индикация (постоянная);
— дистанционная индикация (по вызову);
— сигнал АПС при достижении параметром верхнего предельного значения;
— сигнал АПС при достижении параметром нижнего предельного значения;
— сигнал АПС;
— автоматический пуск резервных насосов;
— остановка компрессора;
— снижение нагрузки;
X — остановка двигателя.
1При наличии автономных резервных насосов.
2По согласованию с Регистром cудоходства вместо снижения нагрузки допускается для
двигателей внутреннего сгорания предусматривать специальный световой и звуковой
сигналы.
3При наличии автономного насоса смазки.

1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
10)
11)
12)
13)
14)
15)
16)
17)
18)
19)
20)
21)
22)
2
3
1)
2)
3)
4)
5)
6)
4
1)
2)
5
1)
2)
6
1)
2)
3)
4)
5)
7
1)
2)
3)
4)
Қозғалтқыштың кіру жүйесінде майлайтын майдың қысымы
Қозғалтқыштың кіру жүйесінде майлайтын майдың температурасы
Лубрикатордың шығу жүйесінде майлайтын майдың ағымы
Сүзгідегі майлайтын май қысымының айырмасы
Мойынтіректердің кіру жүйесінде турбоайдағыштағы майлайтын майдың қысымы3
Әрбір қос иін немесе мойынтіректің ауданындағы майлы тұманның шоғырлануы немесе мойынтіректердің температурасы
Қозғалтқыштың кіру жүйесінде салқындатқыш ортаның қысымы немесе ағымы
Қозғалтқыштың шығу жүйесінде салқындатқыш ортаның температурасы
Кемер сыртындағы салқындатқыш судың қысымы немесе ағымы
Желі құбырына өтетін газдың температурасы
Әрбір цилиндрдің шығу жүйесіндегі қайтатын газдың температурасы6
Қайтатын газдың температурасы.
Цилиндрлер бойынша орташа мәндерден ауытқу6
Іске қосатын қақпақтың алдында іске қосатын ауаның қысымы
Қозғалтқышты басқару жүйесіндегі ауа қысымы
Үрлеу ауасын салқындатқыштың шығу жүйесінде үрлеу ауасының температурасы
Жоғары қысымдағы отын сорғыларының алдында отын қысымы
Қозғалтқыштың кіру жүйесіндегі отын тұтқырлығы(температура)7
Шығыс цистернасындағы отын деңгейі
Жоғары қысымды құбырдан отынның кемуі
Қозғалтқыштың айналу жиілігі
Басқару, сигнал беру және қорғаныс жүйелерінің қуат алуы
Машина бөлмелерінде газдың шоғырлануы8
Механикалық қондрғы қазандары9
Генератор жетектері үшін ішкі жану қозғалтқыштары
Қозғалтқыштың кіру жүйесінде майлайтын майдың қысымы
Қозғалтқыштың кіру жүйесінде салқындатқыш ортаның қысымы немесе ағымы
Қозғалтқыштың шығу жүйесінде салқындатқыш ортаның температурасы
Жоғары қысымды құбырдан отынның кемуі
Қозғалтқыштың айналу жиілігі
Іске қосатын ауаның қысымы (іске қосатын қапақтың алдында)
Редукторлар
Редуктордың кіру жүйесінде майлайтын майдың қысымы
Редуктордың кіру жүйесінде майлайтын майдың температурасы
Іске қосатын компрессорлар
Компрессордың кіру жүйесінде майлайтын майдың қысымы
Компрессордың шығу жүйесіндегі ауа температурасы
Цистерналар
Шығыс цистернасындағы майлайтын майдың деңгейі
Кемитін май цистернасында кемитін майдың деңгейі
Шығыс цистернасындағы отынның деңгейі
Құю цистернасындағы отынның деңгейі
Ұлғайту цистернасындағы салқындатқыш ортаның деңгейі
Кемелік жүйе
Кернеу
Жүктеме (тоқ)
Тоқ жиілігі
Оқшаулау кедергісі
п
-
х
х5
х
х
х
х
Ескертпе. 1-параметрлер тобына индикация жүйесі, АШС және қорғаныс (жүктемені азайту үшін) үшін ортақ датчик қарастырылады.;
2-параметрлер тобына — резервті сорғыларды автоматты іске қосатын жүйенің датчигі;
3-параметрлер тобына — қорғаныс жүйесінің датчигі (қозғалтқышты тоқтату).
Шартты белгілер:
— қашықтық индикация (тұрақты);
— қашықтық индикация (шақыру бойынша);
—жоғары шекті мәндердің параметрлеріне жеткен кездегі АШС сигналы;
— төменгі шекті мәндердің параметрлеріне жеткен кездегі АШС сигналы;
— АШС сигналы;
— резервті сорғыларды автоматты іске қосу;
— компрессорды тоқтату;
— жүктемені азайту;
х — қозғалтқышты тоқтату.
1 Автономных резервті сорғылар бар болғанда.
2 Кеме қатынасы тіркелімімен келісу бойынша жүктемені азайту, арнайы жарық және дыбыс сигналдарын қарастыру ішкі жану қозғалтқыштарына рұқсат етіледі.
3 Автономды майлау сорғысы болғанда.

4Для малооборотных двигателей с диаметром цилиндров более 300 мм.
5 Для средне –и высокооборотных двигателей с диаметром цилиндров более 300 мм.
6 Для двигателей цилиндровой мощностью более 500 кВт.
7 При работе на тяжелом топливе.
8 Требуется при использовании установок с двухтопливными (газ—жидкое топливо)
двигателями.
9 Приложение 768 настоящих Правил.
Приложение 775
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Перечень параметров
Параметр
АПС
Примечания
Компьютерная система управления
Неисправность1
Автоматическое
переключение на
резервную
Курс
Отклонение за
допустимый предел
Положение над точкой
позиционирования
Отклонение задопустимый предел
Система питания
Неисправность
Автоматическое
переключение на
резервную
Комплекс определения
местоположения позиционирования
Неисправность. Ошибка.
Несоответствие
привязки
По каждой системе
определения
местоположения
Гирокомпас
Ошибка. Несоответствие
Автоматическое
переключение на
резервный
Система определения
местоположения позиционирования
Ошибка. Несоответствие
Автоматическое
переключение на
резервную
Датчик ветрового давления
Ошибка. Несоответствие
Автоматическое
переключение на
резервный
Давление масла гидравлической
системы "Натянутый трос"
Минимальное
Параметры АПС могут
быть обобщенными
Температура масла гидравлической
системы "Натянутый трос"
Максимальная
То же
Уровень масла в танке
гидравлической системы
"Натянутый трос"
Минимальный
— " —
Сигнал отклонения системы
"Натянутый трос"
Предельное отклонение
Суммарная потребляемая
электрическая мощность
Превышение
Регулируемая в пределах
50 — 100 %
Температура воздуха системы
кондиционирования воздуха
длякомпьютеров
Максимальная
Рабочее состояние основных
блоков (подсистем)
Изменение состояния
1Компьютерная система должна быть способна использовать последнюю информацию о
позиции в случае, если одна или более систем определения точки позиционирования
будут неисправны или не включены.
Приложение 776
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Нормальная шпация поперечного набора
Длина судна, м
Шпация, мм

4 Диаметрі 300 мм-ден артық цилиндрі бар аз айналымды қозғалтқыштар үшін.
5 Диаметрі 300 мм-ден артық цилиндрі бар орташа және жоғары айналымды қозғалтқыштар үшін.
6 500 кВт-тан артық цилиндрлік қуаты бар қозғалтқыштар үшін.
7 Ауыр отында жұмыс істеген кезде.
8 Екі отынды (газ-сұйық отын) қозғалтқышы бар құрылғыны қолданғанда қажет.
9 Осы Қағиданың 768 қосымшасы.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
775-қосымша
Параметрлердiң тiзiмi
Параметр
АПС
Ескертпе
Басқарудың компьютерлік жүйесі
Ақау1
Автоматты түрде резервтіге қосылу
Курс
Рұқсат етілген шектен тыс ауытқу
Бағытын анықтау нүктесінен жоғары жағдай
Рұқсат етілген шектен тыс ауытқу
Қорек көзінің жүйесі
Ақау
Автоматты түрде резервтіге қосылу
Бағытын анықтаудың орналасуын анықтау кешені
Ақау. Қателік. Байланудың сәйкес келмеуі
Орналасуын анықтау әрбір жүйесінің бойынша
Гирокомпас
Қателік. Сәйкессіздік
Автоматты түрде резервтіге қосылу
Бағытын анықтаудың орналасуын анықтау кешені
Қателік. Сәйкессіздік
Автоматты түрде резервтіге қосылу
Жел қысымының датчигі
Қателік. Сәйкессіздік
Автоматты түрде резервтіге қосылу
"Тартылған арқан" ылғандандыру жүйесінің май қысымы
Ең төмен
АПС параметрлері жинақталуы мүмкін
"Тартылған арқан" ылғандандыру жүйесінің май температурасы
Ең жоғары
Сол сияқты
"Тартылған арқан" ылғандандыру жүйе танкісінің май деңгейі
Ең төмен
— " —
"Тартылған арқан" жүйесінің ауытқу сигналы
Шекті ауытқу
Жиынтық қолданатын элекр күші
Шектен шығу
50 — 100 % шектерінде реттелетін
Компьютер үшін ауаны салқындату жүйесінің ауа температурасы
Ең жоғары
Негізгі блоктардың жұмыс күйі (ішкі жүйе)
Күйінің өзгеруі
1Бағытын анықтаудың нүктелерін біреуі немесе одан да көп анықтау жүйесі бұзылған немесе өшірілген жағдайда, компьютерлік жүйе бағыт туралы соңғы ақпаратты қолдануға қабілетті болуы тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
776-қосымша
Көлденең келтiрілген жиынының нормалы шпациясы
Кеме ұзындығы, м
Шпация, мм

330
350
400
400
Примечания: 1. Направление основы стеклоткани накладки должно
быть перпендикулярно к стыку секций.
2. Зазор 1 — 2 мм.
3. Материал накладки — стеклопластик на основе стеклоткани
сатинового или полотняного переплетения. Применение стеклохолста
не допускается.
Приложение 780
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Изготовление наружной обшивки судна в виде двух половин и
их соединение в диаметральной плоскости посредством накладок
Приложение 781
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Соединение палубы с бортом внешними и внутренними приформовочными угольниками (накладками)
sш — толщина ширстрека; sn — толщина настила палубы; s — толщина приформовочного угольника; b — 1/2 развернутой ширины угольников
Примечание. Со стороны наружной обшивки поверхности палубы и борта должен быть уложен дополнительный слой ткани, перекрывающий приформовочный угольник на 100— 150 мм с каждого края, с направлением основы вдоль корпуса судна.
Приложение 782
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина листов из стеклопластика с содержанием стекла
Приложение 783
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина листов из стеклопластика с содержанием стекла
Приложение 784
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина листов из стеклопластика с содержанием стекла
Приложение 785
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Размеры элементов сечения балок П-образного профиля
Примечание. Профиль и присоединенный поясок из стеклопластика типа I2
Приложение 786
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Размеры элементов сечения балок Т-образного профиля
b
s1
s2
(
...
)h
(
...
)h
(2...3)s1
F=b s2
Примечания: 1. Свободный поясок из стеклопластика типа III3 присоединенный поясок из стеклопластика типа VII2, причем EVII
0,7EIII (где E — модуль упругости).
2. Стенка из стеклопластика I2.
Приложение 787
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Начальная часть приложения 787 настоящих Правил
(в укрупненном масштабе)
Приложение 789
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендуемая конструкция П-образных балок набора
а — профиль в виде заготовки; б — профиль, формируемый на месте на заполнителе из пенопласта; в — то же, с усилением свободного пояска; г — профиль, формируемый на месте на оформителе из листового алюминия.
Примечания: 1. Усиление свободного пояска — на основе стеклоткани или стекложгута.
2. Рисунок не регламентирует соотношений размеров для продольно набора.
Приложение 789
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендуемая конструкция Т-образных балок набора
b
s1
s2
(
...
)h
(
...
)h

330
350
400
400
Ескертпе: 1. Астардың шыны-матасының бағыты секцияның жіктеріне перпендикуляр болуы тиіс.
2. Саңылау 1 — 2 мм.
3. Астардың материалы — шыны-матасының негізіндегі сәтен немесе кенеп матадан тоқылған шыны-пластик. Шыны-кенеп матаны қолдану рұқсат етілмейді.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
780-қосымша
Олардың қосуының екi жартыларының түрiндегi кемелерi сыртқы қаптаманың жасауында жапсырмалар арқылы орындалуы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
781-қосымша
Жиегi бар палубаның қосуы сыртқы және iшкi қалыптау бұрышшылармен (жапсырмалармен) орындау
sш —ширстректің қалыңдығы; sn — палуба төсемінің қалыңдығы; s — қалыпқа келтіретін үш бұрыштың қалыңдығы; үш бұрыштың жазылған енінің b — 1/2
Ескертпе. Палуба мен борттың сыртқы бетінің сыртқы қабаты жағынан, негізі кеменің корпусын бойлай бағытталған әрбір қырынан 100-150 мм –ге қалыпқа келтіретін үшбұрышты жауып тұратындай қосымша мата қабатымен салынуы тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
782-қосымша
Шыны пластиктан жасалған табақтардың қалыңғдығы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
783-қосымша
Шыны пластиктан жасалған табақтардың қалыңғдығы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
784-қосымша
Шыны пластиктан жасалған табақтардың қалыңдығы
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
785-қосымша
П-профиль арқалықтарының қимасының элементтерiнiң өлшемдерi
Ескертпе. Профиль және I2 типті шыны пластиктен жасалған біріктірілген белдем
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
786-қосымша
Т-сияқты профиль арқалықтарының қимасының элементтерiнiң өлшемдерi
b
s1
s2
(…)h
(…)h
(2…3)s1
F=b s2
Ескертпе: 1. III3 типті бос белдемше VII2 типті біріктірілген белдемше, оған қоса EVII 0,7EIII (мұнда E —серпімділік модулі).
2. Шыныпластиктен жасалған қабырға I2.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
787-қосымша
Тебетейiлген бастапқы осы Қағиданың 787-қосымшасына сай(iрiлендiрiлген масштаб)
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
788-қосымша
Жиынының П-сияқты арқалықтарының кеңес берiлетiн конструкциясы
а — дайындама түріндегі профиль; б — пенопластан болатын толтыратын заттың орнында қалыпқа келтірілетін профиль,; в — сол сияқты, бос белдемшені күшейту; г —табақты алюминийден болатын көркемдейтін заттың орнында қалыпқа келтірілетін профиль.
Ескертпе: 1. Бос белдемшені күшейту — шыны-мата немесе шыны-бұраудың негізінде.
2. Сурет бойлық белдеме үшін өлшемдер қатынасын регламенттемейді
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
789-қосымша
Жиынының Т-сияқты арқалықтарының кеңес берiлетiн конструкциясы
b
s1
s2
(…)h
(…)h

575
650
750
825
925
1000
1100
1200
Примечания:1. Если принятая в проекте шпация отличается от
приведенной в графе 2, то mдоп изменяется пропорционально квадрату
отношения принятой шпации к табличной.
2. Для промежуточных длин судна mдоп определяется интерполяцией.
3. Толщина горизонтального киля и ширстрека принимается равной
1,5 толщины днищевой обшивки.
4. В графе 5 приведена ширина горизонтального киля на оба борта.

575
650
750
825
925
1000
1100
1200
Ескертпе:1. Егер жобада қабылданған шпация 2-бағанда келтірілгеннен ерекшеленетін болса, онда mдоп қабылданған шпация қатынасының квадратынан кестедегіге қатысты пропорционалды өзгереді.
2. Кеменің аралық ұзындығы үшін mдоп интерполяциямен анықталады.
3. Көлденең киль мен ширстректың қалыңдығы түптік қаптаманың қалыңдығының 1,5-не тең етіп қабылданады.
4. 5-бағанда екі борт үшін көлденең кильдің ені келтірілген.

5. Переход от толщин горизонтального киля и ширстрека к толщине
наружной обшивки осуществляется на участке, ширина которого
определяется из расчета 50 мм на каждые 5 мм толщины указанных
связей.
6. Для судов длиной 15 и 25 м в числителе приведены величины для
меньшей шпации, в знаменателе — для большей.
7. К днищевой обшивке относятся участки наружной обшивки:
на судах с остроскулыми обводами от линии киля до скулы;

5. Көлденең киль мен ширстректің қалыңдығынан сыртқы қаптаманың қалыңдығына өту көрсетілген байланыстар қалыңдығының әрбір 5 мм-не 50 мм есебімен анықталатын телімде жүзеге асырылады.
6. Ұзындығы15 және 25 м болатын кемелер үшін алымда - кішірек, бөлімде - үлкенірек шпация үшін өлшемдер келтірілген.
7. Түптік қаптамаға сыртқы қаптаманың телімдері жатады: Кильдің сызығынан бет сүйегіне дейін өткір бет сүйегі шығыңқы кемелерде;

250
420
490
560
630
690
760
830
Примечания:
1. В таблице даны моменты сопротивления для шпации 400 мм; для
других шпаций момент сопротивления изменяется пропорционально
отношению: шпация, мм/400.
2. При использовании Т-образного профиля момент сопротивления
может быть снижен в три раза.
3. Длина пролета измеряется по концам флора, если киля нет; от
киля до конца флора, если есть киль и нет днищевого стрингера;
между килем и стрингером или от стрингера до конца флора, смотря
по тому, какой пролет больше.

250
420
490
560
630
690
760
830
Ескертпе:
1. Кестеде 400 мм шпация үшін қарсыласу сәті берілген; басқа шпация үшін қарсыласу сәті қатынасқа пропорционал өлшенеді: шпация, мм/400.
2. Т-үлгілі профильді қолданған кезде қарсыласу сәті үш есе төмендетілуі мүмкін.
3. Егер киль болмаса, аралық ұзындық флордың қырларымен; егер киль жоқ және түптік стрингер жоқ болса, кильден флорға дейін, киль мен стрингердің арасында немесе стрингерден флордың аяғына дейін, қайсы аралық көп болады, соған байланысты өлшенеді.

110
70
85
100
120
140
160
175
Примечания: 1. Размеры в настоящем приложении приведены для
П-образного профиля. Материал — стеклопластик на основе
стеклохолста (тип I2). При использовании Т-образного профиля
с пояском из стеклопластика типа Ш3 момент сопротивления
может быть уменьшен в три раза.
2. В настоящем приложении приведены моменты сопротивления для
шпации 400 мм. Для других шпаций момент сопротивления
изменяется пропорционально отношению:
шпация, 400 мм.

110
70
85
100
120
140
160
175
Ескертпе: 1. Осы қосымшадағы өлшемдер П-үлгілі профиль үшін келтірілген. Материал - шыны-кенеп негізіндегі шыны-пластик (I2 типі). Т-үлгілі профильді Ш3 типті шыны-пластиктен болатын белдікпен бірге қолданған кезде қарсыласу сәті үш есе кемітілуі мүмкін.
2. Осы қосымшажа 400 мм шпация үшін қарсыласу сәті келтірілген. Басқа шпация үшін қарсыласу сәті қатынасқа пропорционал өзгереді:
шпация, 400 мм.

120
150
194
215
Примечания: 1. Для других шпаций момент сопротивления изменяется
пропорционально отношению: шпация, мм/800.
2. Шпация продольных стенок надстроек должна быть согласована со
шпацией бимсов палубы надстройки.
3. Для пролета стоек промежуточных длин момент сопротивления
определяется интерполяцией.
Приложение 810
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Круглые вырезы в наружной обшивке диаметром 150 м и более
подкрепляются сатиновой или жгутовой стеклотканью
Примечания:
1. Подкрепление производить только стеклотканью, основу которой направлять вдоль корпуса.
2. Толщина накладки равна толщине связи. Если положение отверстия определено заранее, накладка заформовывается внутрь между слоями основного материала; в противном случае накладка укладывается на внутреннюю поверхность обшивки между шпангоутами в пределах одной шпации, как указано на рисунке настоящего приложения.
3. Не допускается располагать отверстие на расстоянии, меньше чем d/2 от шпангоута.
Приложение 811
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендуемая конструкция подкрепления вырезов

120
150
194
215
Ескертпе: 1. Басқа шпациялар үшін қарсыласу сәті қатынасқа пропорционал өзгереді: шпация, мм/800.
2. Қондырма қабырғаларының көлденең шпациясы қондырма палубасының бимс шпациясымен келісуі тиіс.
3. Аралық ұзындықтардың тіреу аралықтары үшін қарсыласу сәті интерполяциямен анықталады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
810-қосымша
150 м диаметр сыртқы қаптамадағы дөңгелек ойықтары және сәтен немесе таспа сияқты шыны матамен қуаттануы
Ескертпе:
1. Қосымша негізі корпустың бойымен бағытталатын тек қана шыны-матамен шығарады.
2. Астардың қалыңдығы байланыс қалыңдығына тең. Саңылаудың орналасу орны алдын ала анықталған болса, негізгі материал қабаттарының арасында қалыпқа келтіріледі; болмаған жағдайда осы қосымшаның суретінде көрсетілгендей бір шпательдің шегінде қаптаманың ішкі бетіндегі шпангоуттар арасына салынады.
3. Тесікті шпангоуттан d/2-ден кем болатын қашықтықта орналастыруға рұқсат етілмейді
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
811-қосымша
Ойықтарының нығаюын кеңес берiлетiн конструкциясы

1. Подкрепление производить только стеклотканью, основу которой направлять вдоль корпуса.
2. Толщина накладки равна толщине связи. Накладкаформируется между слоями основного материала, если положение отверстия заранее известно, или на верхней поверхности палубы.
Приложение 812
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендуемая конструкция подкрепления вырезов
1. Подкрепление производить только стеклотканью с направлением основы диаметральной плоскости судна.

1. Нығайтуды тек шыны матадан корпус бойына бағыттап жүргізеді.
2. Жапсырма қалыңдғы байланыс қалыңдығына тең. Егер саңылаудың бағыты алдын ала белгілі немесе палубаның жоғарғы бетінде болса, жапсырма негізгі материал қабаттарының арасында қалыптасады
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
812-қосымша
Ойықтарының нығаюын кеңес берiлетiн конструкциясы
1. Нығайту тек диаметральды негізді кеменің жазықтығына бағытталып шыны матаға жүргізіледі.

2. Для П-образного профиля из стеклопластика типа 12
момент сопротивления должен быть увеличен в три раза.
3. Отстояние кильсонов от диаметральной плоскости
принимается равным 0,35 — 0,45 полуширины шлюпки (5/2).
4. Если по условиям расположения необходима установка
двух кильсонов с каждого борта, момент сопротивления
каждого кильсона должен быть не менее 0,75 значения
момента, приведенного в настоящем приложении.
Приложение 819
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендуемая конструкция крепления деталей
1,2 – прокладки парусиновые; 3 – гайка; 4 – шайба; 5 – обух;
6 – обшивка; 7 – болт; 8 – вкладыш; 9 – опорная планка
Приложение 820
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендуемые конструкции узлов крепления
фундаментов двигателя
1 –фундамент; 2 – пластина стальная;
3 – балка фундамента, отформованная как единое целое с внутренним корпусом;
4 – заполнитель; 5 – оболочка внутреннего корпуса; 6 - винт
Приложение 821
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендуемые конструкции узлов крепления платформы
1 — выступ, отформованный как единое целое с внутренним корпусом;
2 — платформа (банка); 3 — винт; 4 — оболочка внутреннего корпуса;
5 — пластина стальная; 6 — заполнитель
Приложение 822
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендуемые конструкции узлов крепления трубопровода
1 – оболочка наружного корпуса; 2 – заполнитель;
3 – оболочка внутреннего корпуса;
4 – отформовка выреза в оболочке внутреннего корпуса и заполнителе стеклопластиком;
5 – закрепляемая деталь; 6 - болт
Приложение 823
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рекомендуемые типы стеклопластиков
1. Для корпусных конструкций судов и спасательных шлюпок из стеклопластиков рекомендуются следующие восемь типов стеклопластиков:
тип I — на основе стеклохолста, который для придания более гладкой поверхности может быть облицован стеклосеткой или стеклотканью с наружной стороны или с обеих сторон в один или в два слоя (обозначение X);
тип II — на основе жгутовой стеклоткани (рогожки) параллельной укладки, то есть все слои стеклоткани укладываются основой вдоль одного направления (обозначение Р);
тип III — на основе сатиновой стеклоткани параллельной укладки (обозначение Т);
тип IV — на основе стеклоткани или стеклосетки полотняного переплетения параллельҒной укладки (обозначение или С);
тип V — на основе сочетания стеклохолстов и жгутовой стеклоткани параллельной укладки по 50 % по толщине; при этом слои холста и ткани должны быть расположены вперемежку по всей толщине;
тип VI — то же соотношение по толщине, что и у типа V, но все слои холста должны быть сосредоточены в средней части по толщине пластины, а снаружи и изнутри должны укладываться слои жгутовой стеклоткани по 1/4 толщины с каждой стороны;
тип VII — на основе параллельно-диагонального армирования жгутовой стеклоткани под углами + 45 и — 450 к направлению параллельной части основы, которая должна занимать 1/2 толщины пластины, а диагональные части — под углами + 45 и — 450 по 1/4 толщины, причем все слои с параллельным расположением основы должны быть расположены вперемежку равномерно по всей толщине пластины;
тип VIII — слои с диагональным армированием должны занимать среднюю часть толщины пластины, а слои с параллельным армированием должны располагаться по наружной и внутренней поверхностям пластины (пакетное расположение).
Стеклопластики типов II, V, VI, VII и VIII должны покрываться снаружи и изнутри одним — двумя слоями стеклоткани или стеклосетки.

2. 12 типті шыны-пластиктен жасалған П-үлгілі профиль үшін кедергі уақыты үш есе көбейтілуі тиіс.
3. Кильсонның диаметрлік жазықтықтан қашықтықта болуын кеменің 0,35 — 0,45 жартылай еніне тең етіп алады (5/2).
4. Егер орналасу шарттары бойынша әрбір борттан екі кильсоннан орналастыру қажет болса, әрбір кильсонның кедергі уақыты осы Қосымшада келтірілген уақыттың 0,75 мәнінен кем болмауы тиіс.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
818-қосымша
Бекiткiшiн кеңес берiлетiн конструкция
1,2 – желкенді төсеніш; 3 – гайка; 4 – тығырық; 5 – сырты; 6 – қаптама; 7 – болт; 8 – жапсырма; 9 – тіреу планка
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
819-қосымша
Қозғаушы iргелерiнiң бекiткiшiнiң түйiндерiнiң кеңес берiлетiн конструкциялары
1 –іргетас; 2 – болат пластин; 3 – іргетас арқалығы, 4 – толтырғыш; 5 – ішкі корпустың қабықшасы; 6 - бұранда
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
820-қосымша
Платформа iргелерiнiң бекiткiшiнiң түйiндерiнiң кеңес берiлетiн конструкциялары
1 — Ішкі корпуспен біртұтас өңделген дөңес;
2 — тұғыр (қайраң);
3 — бұранда;
4 — ішкі корпустың қабығы;
5 — болат тілім;
6 — толтырғыш
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
821-қосымша
Құбырының iргелерiнiң бекiткiшiнiң түйiндерiнiң кеңес берiлетiн конструкциялары
1 – сыртқы корпустың қабықшасы; 2 – толтырғыш; 3 – ішкі корпустың қабықшасы; 4 –ішкі корпустың қабықшасы қалыптың тілігі және шыны пластикамен толтырғыш; 5 – бекітілетін бөлшек; 6 - болт
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
822-қосымша
Шыны-пластиктің ұсынылатын типтері
1. Шыны-пластиктен жасалған кеме және құтқару кемелерінің корпустық конструкциялары үшін шыны-пластиктің мынадай сегіз типі ұснылады:
I тип — беткі қабаты тегіс болу үшін шыны-тормен немесе шыны-матамен сыртқы қабаты немесе екі жағынан да бір немесе екі қабат қапталуы мүмкін шыны-кенептің негізін (белгісі X);
II тип — параллель салынған бұраулы шыны-матаның (мақтадан тоқылған мата) негізінде, яғни шыны-матаның барлық қабаттар негіз ретінде бір бағыттың бойында салынады (белгісі Р);
III тип — параллель салынған сәтенді шыны-матаның негізінде (белгісі Т);
IV тип — параллель салынған кенептен өрілген шыны-мата немесе шыны-тордың негізінде (белгісі С);
V тип — қалыңдығы бойынша 50%-дан параллель салынған шыны-кенеп пен бұраулы шыны-мата үйлесімінің негізінде; сонымен бірге кенеп пен матаның қабаттары бүкіл қалыңдық бойынша аралас орналасуы тиіс;
VI тип — V типтегідей қалыңдық бойынша қатынасы, бірақ кенептің барлық қабаттары тілімнің қалыңдығы бойынша ортаңғы бөлігінде шоғырлануы тиіс, ал әрбір жағының 1/4 қалыңдығы бойынша сыртқы және ішкі жағында бұраулы шыны-матаның қабаттары салынуы тиіс;
VII тип — тілім қалыңдығының 1/2 бөлігін, ал диагональді бөліктері + 45 және — 45Ү бұрыштарда қалыңдықтың 1/4 бөлігін алуыға тиісті негіздің параллельді бөлігінің бағытына + 45 и — 45Ү градуста бұраулы шыны-матаны параллельді-диагональді арматуралау негізінде, сонымен қатар негіздері параллельді орналасқан барлық қабаттар тілімнің бүкіл қалыңдығын бойлай аралас орналасуы тиіс;
VIII тип — диагональды арматураланатын қабаттар тілім қалыңдығының ортаңғы бөлігінде орналасуы тиіс, ал параллельді арматураланған қабаттар тілімнің сыртқы және ішкі жақтарында орналасуы тиіс (пакеттік орналастыру ).
II, V, VI, VII және VIII типті шыны-пластиктері сыртқы және ішкі жақтарынан бір немесе екі қабат шыны-матамен немесе шыны-тормен жабылуы тиіс.

2. Схемы армирования приведенных выше типов стеклопластиков показаны в приложении к приложению 823 настоящих Правил.
Приложение 1
к приложению 823
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Схемы армирования. Армирующий материал
X — стеклохолст; Р — жгутовая стеклоткань (рогожка) параллельной укладки; жгутовая стеклоткань,
уложенная под углом +450 или — 450; или С — стеклоткань или стеклосетка параллельной укладки. Типы стеклопластиков (в процентах показана доля толщины, занимаемая слоями с данным армированием): тип I— X 100 %; тип II— Р 100 %; типы III и IV — Т 100 % (или С 100 %); типы V и VI— X 50 %, Р 50 %; типы VII и VIII — 00 Р 50 %, +450 Р 25 %, — 450 Р 25 %
Приложение 824
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Физико-механические свойства стеклопластиков
Физико-механические свойства стеклопластиков в зависимости от схем армирования, приведенных в приложении 823 настоящих Правил, должны соответствовать значениям, приведенным в приложениях 1 — 6 настоящего Приложения.
Для каждого типа стеклопластика в зависимости от относительного содержания стекловолокна по массе в приложениях приведены соответствующие величины физико-механических свойств.
Физико-механические свойства, такие как относительное содержание стекла по объему, средняя плотность, модуль сдвига в плоскости листа, коэффициент Пуассона и предел прочности при сдвиге в плоскости листа, определяются только при испытании данного типа стеклопластика на допуск.
Приложение 1
к приложению 824 к Правилам
классификации и постройки морских судов
Физико-механические свойства стеклопластиков на основе
стеклохолста и полиэфирного связующего [тип I].
В сухом состоянии при 20 0С
№п/п
Тип
Содержание
стекла, %
Сред
няя
плот-
ность,
кг/м3
Модуль, МПа
Коэф-
фици-
ент
Пуас
сона
Предел прочности, МПа
по
массе
по объему
нормаль-
ной
упругос-
ти
сдвига в
плоскости
листа
при
растяжении
при
сжатии
при сдвиге
в
плоскости
листа
1
2
I1
I1
25
30
15
18

2. Шыны-пластиктердің жоғарыда көрсетілген типтерін арматуралау схемалары осы Қағиданың 823-қосымшасына қосымшада көрсетілген.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
822-қосымшасына
1-қосымша
Арматуралау схемалары. Арматуралайтын материал
X — шыны-кенеп; Р — параллель салынған бұраулы шыны-мата (мақтадан тоқылған мата); +450 немесе — 450 бұрышында салынған бұраулы шыны-мата; немесе С — параллель салынған шыны-мата немесе шыны-тор Шыны-пластиктің типтері (берілген арматуралаумен қабаттар алып отырған пайызбен берілген қалыңдықтың үлесі): I тип — X 100 %; II тип — Р 100 %; III және IV типтері — Т 100 % (немесе С 100 %); V жәнеVI типтері — X 50 %, Р 50 %; VII және VIII типтері — 0Ү Р 50 %, +450 Р 25 %, — 450 Р 25%
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
823-қосымша
Шыны-пластиктердің физика-механикалық қасиеттері
Осы қосымшаның 1-6 қосымшаларында келтірілген арматуралау схемасына байланысты шыны-пластиктердің физика-механикалық қасиеттері осы Қағиданың 823-қосымшасында келтірілген мәндерге сәйкес келуі тиіс.
Салмағы бойынша құрамында шыны-талшықтың бар болуына байланысты шыны-пластиктің әр типіне қосымшада келтірілгенге сәйкесінше физика-механикалық қасиеттерінің өлшемдері келтірілген
Салыстырмалы түрде құрамында көлемі бойынша шынының болуы, орташа тығыздық, табақ жазықтығындағы ығысу модулі, Пуассон коэффициенті және табақ жазықтығындағы ығысу кезіндегі беріктік шегі сияқты физика-механикалық қасиеттер берілген шыны-пластикті рұқсат алу үшін сынау кезінде ғана анықталады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
823-қосымшасына
1-қосымша
Шыны-кенеп және полиэфирді байланыс негізіндегі шыны-пластиктердің физика-механикалық қасиеттер [Iтип].
Құрғақ күйде 20 0С кезінде
№ р/н
Тип
Шыны құрамы, %
Орташа тығыздығы,
кг/м3
Модуль, МПа
Пуассон коэффициенті
Беріктік шегі, МПа
салмағы бойынша
көлемі бойынша
Қалыпты серпімд іліктег і
Табақ жазықтығ ындағы ығысу
Созу кезінде
Сығу кезінде
Табақ жазықтығ ындағы ығысу кезінде
1
2
I1
I1
25
30
15
18

4. Жгутовая стеклоткань имеет соотношение разрывных усилий по основе и по утку,
равное 1:1.
Приложение 3
к приложению 824 к Правилам
классификации и постройки морских судов
Физико-механические свойства стеклопластиков на основе
стеклоткани сатинового переплетения параллельной укладки и
полиэфирного связующего [тип III]. В сухом состоянии при 20 оС
п/п
Тип
Содержание
стекла, %
Средняя
плотность,
кг/м3
Модуль, МПа
Коэффи-
циент
Пуассона
Предел
прочности
МПа
по массе
по
объему
нормальной упру-
гости
сдвига в
плоскости
листа
при
рас-
тяже-
нии
при
сжатии
при
сдвиге в
плоскости
листа
1
2
3
III1
Ш2
Ш3
45
49
52
28
31
34

4. Бұраулы шыны-матаның негізі және бекіту тетігі бойынша жарылатын күштермен 1:1 – ге тең қатынасы бар.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
823-қосымшасына
3-қосымша
Параллель салынған сәтеннен өрілген шыны-мата және полиэфирді байланыс негізіндегі шыны-пластиктердің физика-механикалық қасиеттері [III тип]. Құрғақ күйде 20 0С кезінде
№ р/н
Тип
Шыны құрамы, %
Орташа тығызды ғы, кг/м3
Модуль, МПа
Пуассон коэффици енті
Беріктік шегі, МПа
салмағы бойынша
көлемі бойынша
Қалыпты серпімділі ктегі
Табақ жазықтығы ндағы ығысу
Созу кезінде
Сығу кезінде
Табақ жазықтығында ғы ығысу кезінде
1
2
3
III1
II2
Ш3
45
49
52
28
31
34

4. Жгутовая стеклоткань имеет соотношение разрывных усилий по основе и по утку,
равное 2:1.
Приложение 4
к приложению 824 к Правилам
классификации и постройки морских судов
Физико-механические свойства стеклопластиков на основе
стеклосетки или стеклоткани полотняного переплетения
параллельной укладки и полиэфирного связующего [тип IV). В
сухом состоянии при 20 оС
№ п/п
Тип
Содержание стекла, %
Сред
няя плотность,
кг/м3
Модуль, МПа
Коэф
фици
ент Пуассона
Предел прочности, МПа
по массе
по объему
Нормаль
ной упру
гости
сдвига в плоскос
ти листа
при растяжении
при сжатии
при сдвиге в плоскос
ти листа
2
3
IV1
IV 2
IV3
45
49
52
28
31
34

4. Бұраулы шыны-матаның негізі және бекіту тетігі бойынша жарылатын күштермен 2:1 – ге тең қатынасы бар.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
823-қосымшасына
4-қосымша
Параллель салынған кенептен өрілген шыны-тор немесе шыны-мата және полиэфирді байланыс негізіндегі шыны-пластиктердің физика-механикалық қасиеттері [IV тип]
Құрғақ күйде 20 0С кезінде
№ р/н
Тип
Шыны құрамы, %
Орташа тығыздығ ы, кг/м3
Модуль, МПа
Пуассо н коэффи циенті
Беріктік шегі, МПа
салмағы бойынша
көлемі бойынша
Қалыпты серпімділіктегі
Табақ жазықтығ ындағы ығысу
Созу кезінде
Сығу кезінде
Табақ жазықт ығында ғы ығысу кезінде
1
2
3
IV1
IV 2
IV3
45
49
52
28
31
34

4. Жгутовая стеклоткань имеет соотношение разрывных усилий по основе и по утку,
равное 1:1.
Приложение 5
к приложению 824 к Правилам
классификации и постройки морских судов
Физико-механические свойства стеклопластиков смешанного
армирования с заполнением 1/2 толщины стеклохолстом и 1/2
толщины жгутовой стеклотканью параллельной укладки на основе
полиэфирного связующего [типы V и VI].
В сухом состоянии при 20 оС
п/п
Тип
Содержание по массе, %
Средняя
плот-
ность,
кг/м3
Модуль, МПа
Коэффи-
циент
Пуассона
Предел прочности, МПа
стек-
ло-
холста
жгу-
товой
стек-
лот-
кани
Стек-
ла
Нор-
мальной
упругос-
ти
сдвига в
плоскос-
ти листа
при
растя-
жении
при
сжатии
при
сдвиге в
плоскости
листа
1
2
V1 VI1
V2
VI2
25
30
50
55

4. Бұраулы шыны-матаның негізі және бекіту тетігі бойынша жарылатын күштермен 1:1 – ге тең қатынасы бар.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
823-қосымшасына
5-қосымша
Полиэфирді байланыс негізінде параллель салынған 1/2 қалыңдығы шыны-кенеп және 1/2 қалыңдығы шыны-матамен толтырылған аралас арматураланған шыны-пластиктердің физика-механикалық қасиеттері [V және VI типтер]. Құрғақ күйде 20 0С кезінде
№ р/н
Тип
Салмағы бойынша құрамы, %
Орташа тығыздығ ы, кг/м3
Модуль, МПа
Пуассон коэффициенті
Беріктік шегі, МПа
салмағы бойынша
көлемі бойынша
Қалыпты серпімді ліктегі
Табақ жазықтығын дағы ығысу
Созу кезінде
Сығу кезінде
Табақ жазықт ығындағы ығысу кезінде
1
2
V1
VI1
V2
VI2
25
30
50
55

56,0
68,0
79,0
Примечания: 1. Средняя плотность стеклопластика приведена для средней плотности
стекла 2550 — 2600 кг/м3 и средней плотности связующего в отвержденном виде 1,20
—1,25 г/см3.
2. Модуль нормальной упругости приведен для растяжения — сжатия.
3. В числителе приведены значения для направления по основе, в знаменателе — по
утку.
4. Жгутовая стеклоткань имеет соотношение разрывных усилий по основе и по утку,
равное 1:1.
Приложение 825
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Указания по определению размеров связей корпусов судов и
спасательных шлюпок расчетным методом
1. Корпус судна
1. Кроме приведенного в настоящей части Правил табличного способа назначения размеров корпуса, допускается определение размеров связей расчетным методом, одобренным Регистром судоходства.
2. Исходные данные для проведения пересчета по отдельным связям корпуса и выполнения расчета прочности по корпусу в целом (общей и местной) приведены в приложениях 1, 2 и 3 к настоящему приложения.
3. Допускаемые напряжения принимаются как часть расчетных пределов прочности при сжатии, растяжении или сдвиге. Для знакопеременных напряжений растяжения и сжатия и для изгиба за допускаемые напряжения принимаются эти величины для растяжения или сжатия, смотря по тому, какие из них меньше.
4. Расчетные значения для модулей нормальной упругости и сдвига принимаются равными
Ер = 0,6Е и Gp = 0,6G,
где Е и G — модули нормальной упругости и сдвига, определяемые
для сухого материала при 20 0С (приложение 824 настоящих Правил).
5. Коэффициент запаса устойчивости для элементов конструкции корпуса должен быть не менее, указанного в приложении 4 к приложению 825 настоящих Правил.
6. Допускаемые стрелки прогиба, вычисленные с учетом сдвига, принимаются равными 1/400 длины — для корпуса в целом; 1/50 пролета — для обшивки; 1/100 пролета — для балок набора.
7. Для наружной обшивки и настила верхней палубы допускается редуцирование, причем момент инерции с учетом редукции должен составлять не менее 95 % момента инерции, рассчитанного в первом приближении без учета редукции.
2. Корпуса спасательных шлюпок
8. Пересчеты размеров конструкций, если в этом возникает необходимость, рекомендуется производить с учетом указаний, приведенных ниже.
9. В качестве нагрузок для проверки общей прочности корпуса шлюпки принимаются изгибающие моменты и перерезывающие силы, действующие на корпус шлюпки при спуске ее в нагруженном состоянии, когда шлюпка подвешена за два гака. В этом случае изгибающий момент, кН/м, определяется по формуле

56,0
68,0
79,0
1
2
3
Ескертпе: 1. Көлемі бойынша шыны құрамы мен шыны-пластиктің орташа тығыздығы шынының 2550 — 2600 кг/м3 орташа тығыздығы және аластатылған күйіндегі байланыстың 1,20 —1,25 г/см3 орташа тығыздығы үшін келтірілген.
2. Қалыпты серпімділіктің модулі созу — сығу үшін келтірілген.
3. Алымда негізі бойынша бағыт үшін мәндер келтірілген, ал бөлімде – бекіту тетігі бойынша.
4. Бұраулы шыны-матаның негізі және бекіту тетігі бойынша жарылатын күштермен 1:1 – ге тең қатынасы бар.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
824-қосымша
Кеме және құтқару кемесінің корпус байланыстарының өлшемдерін есептік әдіспен анықтауға нұсқау
1. Кеменің корпусы
1. Қағиданың осы бөлімінде келтірілген корпус өлшемдерін тағайындаудың кестелік әдісінен басқа, байланыс өлшемдерін Кеме қатынасы тіркелімімен мақұлданған есептік әдіспен анықтау рұқсат етіледі.
2. Корпустың жекелеген байланыстары бойынша қайта есептеуді және корпусты тұтастай (жалпы және жергілікті) беріктігі бойынша есептеуді жүргізу үшін бастапқы деректер осы қосымшаның 1, 2 және 3-қосымшаларында келтірілген.
3. Рұқсат етілген кернеу сығу, созу және ығысу кезіндегі беріктіктің есептік шектерінің бір бөлігіндей қабылданады. Рұқсат етілген кернеу ретінде созу мен сығудың белгісі ауыспалы кернеу және иілімге қайсысы аз болады, соған қарап созу мен сығу үшін осы шамалар алынады.
4. Қалыпты серпімділік және ығысудың модулі үшін есептік мәндер тең қабылданады
Ер = 0,6Е и Gp = 0,6G,
мұнда Е және G — құрғақ материал үшін 20 0С кезінде анықталатын қалыпты серпімділік және ығысудың модулі (осы Қағиданың 823-қосымшасы).
5. Корпус констуркциясының элементтері үшін тұрақтылық қорының коэффициенті осы Қағидаға 824-қосымшаның 4-қосымшасында көрсетілгеннен кем болмауы тиіс.
6. Ығысуды ескере отырып есептелген бүгілудің рұқсат етілген көрсеткіштері корпус үшін тұтастай - ұзындығының 1/400-не; қаптама үшін — аралықтың 1/50-не; жинақ белдемелері үшін — аралықтың 1/100-не тең етіп қабылданады.
7. Жоғарғы палубаның сыртқы қаптама мен төсемесі үшін қысқарту рұқсат етілген, осыған қатысты қысқартуды есепке алғанда инерция уақыты қысқартуды есептемеген кездегі бірінші жақындауда есептелген инерция уақытының 95 %-нан кем болмауы тиіс.
2. Құтқару шлюпкаларының корпустары
8. Егер констуркцияның өлшемдерін қайта есептеу қажет болса, төменде көрсетілген нұсқауларды ескере отырып жүргізу ұсынылады.
9. Кеменің жалпы беріктігін тексеру үшін жүк ретінде екі гакқа ілініп тұрған жүк тиелген кемені суға түсірген кезде кеменің корпусына әсер ететін бүгілу уақыты мен көлденең қиюшы күш алынады. Бұл жағдайда бүгілу уақыты, кН/м

М= 1,25-10-3- Ql,
где Q — масса шлюпки в полном грузу с 50 %-ной перегрузкой, кг;
l — длина шлюпки между гаками, м.
Максимальная перерезывающая сила, кН, определяется по формуле
JV = 0,005Q.
Эквивалентные статические расчетные давления на днище, учитывающие динамические нагрузки при ударе корпуса о воду, в зависимости от массы шлюпки приведены в приложени 5 к приложению 825 настоящих Правил.
Расчетные давления на борт принимаются равными 80 % соответствующих давлений на днище.
10. Допускаемые нормальные напряжения при расчете общей или местной прочности корпуса принимаются равными 0,30 предела прочности при растяжении или сжатии (в зависимости от того, что меньше), для стеклопластиков типа I, соответственно, 0,25. Допускаемые касательные напряжения принимаются равными 0,30 предела прочности стеклопластика при сдвиге в плоскости пластины (для всех типов стеклопластиков).
11. Допускаемые стрелки прогиба при расчете общей и местной прочности равны 1/333 пролета — для корпуса в целом, 1/50 пролета — для листов наружной обшивки и обшивки переборок; 1/100 пролета — для шпангоутов.
Допускаемое изменение ширины шлюпки — 1/333 длины.
При вычислении стрелок прогиба и проверке устойчивости за расчетные величины модуля нормальной упругости и сдвига принимается 0,60 соответствующего значения для сухого материала в исходном состоянии при температуре 20 0С.
12. Коэффициент запаса устойчивости должен быть не менее 3 для днищевых стрингеров и киля, 1,5 — для планширя, 1 — для наружной обшивки.
При этом проверяется лишь местная устойчивость.
13. Испытания прочности и жесткости готовых корпусов спасательных шлюпок производятся в соответствии с требованиями Регистр судоходства.
Приложение 1
к приложению 825
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Исходные данные для проведения пересчета по отдельным связям
корпуса и выполнения расчета прочности по корпусу
Длина судна1, м
Максимальный изгибающий момент
при общем изгибе, кН/м
5 — 10
15 — 30
1,66AL
L
(
L — полное водоизмещение, м2)
1Изгибающий момент для судов длиной 10 — 15 м определяется
линейной интерполяцией.
Приложение 2
к приложению 825
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Исходные данные для проведения пересчета по отдельным связям
корпуса и выполнения расчета прочности по корпусу
Вид нагрузки
Расчетная формула или значение,
кПа
Местная нагрузка на обшивку
днища и борта

М= 1,25-10-3- Ql,
формуламен анықталады.
мұндағы Q — толық жүк тиелген және 50 %-ға артық тиелген кеменің салмағы, кг;
l — гактардың аралығындағы кеменің ұзындығы, м.
Ең жоғары көлденең қиюшы күш, кН
JV=0,005Q
формуласымен анықталады.
Кеменің салмағына байланысты корпустың суға соғылғандағы динамикалық жүктемесін ескеретін түпке әсер ететін ұқсас статистикалық есептік қысым осы Қағидаға 824-қосымшадағы 5-қосымшада келтірілген.
Бортқа әсер ететін есептік қысым сәйкесінше түнке әсер ететін қысымның 80 %-на тең етіп қабылданады.
10. Корпустың жалпы және жергілікті беріктігін есептеу кезінде рұқсат етілген қалыпты кернеу созу және сығу кезіндегі 0,30, I типті шыны-пластик үшін сәйкесінше 0,25 беріктік шегіне тең етіп қабылданады (қайсысы аз болады, соған байланысты). Рұқсат етілген жанама кернеу тілім жазықтығындағы ығысу кезіндегі шыны-пластиктің 0,30 беріктік шегіне тең етіп қабылданады (шыны-пластиктің барлық типтері үшін).
11. Жалпы және жергілікті беріктікті ескере отырып есептелген бүгілудің рұқсат етілген көрсеткіштері корпус үшін тұтастай - ұзындығының 1/333-не; сыртқы қаптаманың табақтары мен қалқаның қаптамасы үшін — аралықтың 1/50-не; шпангоуттар үшін — аралықтың 1/100-не тең етіп қабылданады.
Кеме енінің рұқсат етілген өзгерістері —ұзындығының 1/333-не тең.
Бүгілу көрсеткіштерін және тұрақтылықты тексеруді есептеу кезінде қалыпты серпімділік пен ығысу модулінің есептік өлшемдері ретінде 20 0С температурада бастапқы күйіндегі құрғақ материал үшін 0,60 сәйкес келетін мәні алынады.
12. Тұрақтылық қорының коэффициенті түптік стрингер мен киль үшін 3-тен, планшир үшін —1,5-тен, сыртқы қаптама үшін —1-ден кем болмауы тиіс.
Сонымен қатар, тек қана жергілікті тұрақтылық тексеріледі.
13. Құтқару кемелерінің дайын корпустарын беріктік пен қаттылыққа сынау уәкілетті органмен бекітілген Теңіз кемелерін жабдықтау туралы қағиданың 2-бөлімінің талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
824-қосымшасына
1-қосымша
Корпустың жекелеген байланыстары бойынша қайта есептеуді және корпусты тұтастай беріктігі бойынша есептеуді жүргізу үшін бастапқы деректер
Кеме ұзындығы1, м
Жалпы иілу кезіндегі еңжоғары иілу уақыты, кН/м
5 — 10
15 — 30
1,66AL
L
(
L — толық су ығыстырғыштық, м2)
1 Ұзындығы 10 — 15 м кемелер үшін иілу уақыты сызықтық интерполяциямен анықталады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
824-қосымшасына
2-қосымша
Корпустың жекелеген байланыстары бойынша қайта есептеуді және корпусты тұтастай беріктігі бойынша есептеуді жүргізу үшін бастапқы деректер
Жүктеме түрі
Есептік формула немесе мәні, кПа
Түп қаптамасына немесе бортқа жергілікті жүктеме

hp = 10(h1+
)
Местная нагрузка на верхнюю
палубу в районе:
в нос от переборки форпика
в остальных районах
15
5
То же, для судов ограниченного
района плавания R3:
в нос от переборки форпика
в остальных районах
10
4
Давление на днище при аварийном
сбросе на воду:
L = 5
L=10
20
40
Примечания: 1. h1 —расстояние от рассматриваемой связи до
верхней палубы;
= 0,5 м — для всех районов, кроме наружной
обшивки форпика;
= 1,5 м — для районов в нос от переборки
форпика.
2. Нагрузка для судов промежуточной длины определяется
интерполяцией.
Приложение 3
к приложению 825
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Исходные данные для проведения пересчета по отдельным связям
корпуса и выполнения расчета прочности по корпусу
Вид нагрузки
Допускаемые напряжения
Напряжения общего и местного
изгиба:
при кратковременном действии
нагрузки для стеклопластика типа
то же, для стеклопластика типов
II — VIII
при длительном непрерывном
действии нагрузки для всех типов
стекло пластика при сдвиге в
плоскости листа для всех типов
стеклопластика при сдвиге в
приформовках и при междуслойном
сдвиге
= 0,25Rm
= 0,25фm
= 0,30 Rm
= 0,30 фm
= 0,10 Rm
= 0,10 фm
= 0,30 фm
= 0,60 фm
При отрыве приформовок:
кратковременная нагрузка
длительное действие нагрузки
= 2МПа
= 1МПа
Примечания:
— допускаемое нормальное напряжение;
— допускаемое напряжение сдвига;
Rm и фm — пределы прочности для сухих образцов при t = 20 0С
Приложение 4
к приложению 825
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент запаса устойчивости для элементов конструкции
корпуса
Рассчитываемый элемент
конструкции
Коэффициент запаса
Вертикальный киль, днищевые
стрингеры и карлингсы
3
Горизонтальный киль, ширстрек и
палубный стрингер
1,5
Приложение 5
к приложению 825
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Эквивалентные статические расчетные давления на днище,
учитывающие динамические нагрузки при ударе корпуса о воду,
в зависимости от массы шлюпки
Масса шлюпки с
людьми и
снабжением, кг
Расчетное
давление, МПа
Масса шлюпки с
людьми и
снабжением, кг
Расчетное
давление, МПа

hp = 10(h1+
)
Аудандардағы жоғарғы палубаның жергілікті жүктемесі:
форпиктің қалқасынан тұмсығына
15
5
R3 шекті жүзу ауданындағы кемелер үшін де сондай:
форпиктің қалқасынан алдыңғы жағына қарай қалған аудандарда
10
4
Апатты суға түсіру кезіндегі түпке түсетін қысым:
L = 5
L=10
20
40
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
824-қосымшасына
3-қосымша
Корпустың жекелеген байланыстары бойынша қайта есептеуді және корпусты тұтастай беріктігі бойынша есептеуді жүргізу үшін бастапқы деректер
Жүктеме түрі
Рұқат етілген кернеу
Жалпы және жергілікті иілімдегі кернеу:
қысқы мерзімді әрекет кезінде
типті шыны-пластик үшін жүктеме
сол сияқты, ІІ типті шыны-пластик үшін
— VIII
ұзақ мерзімді үзіліссіз
шыны-пластиктің барлық типтері үшін жүктеменің әсері
шыны-пластиктің барлық типтері үшін табақ жазықтығындағы ығысу кезінде
қалыптаудағы ығысу кезінде және қабат аралық ығысу кезінде
= 0,25Rm
= 0,25
m
= 0,30 Rm
= 0,30
m
= 0,10 Rm
= 0,10
m
= 0,30
m
= 0,60
m
Салынған үзілу кезінде:
Қысқа мерзімді жүктеме
Жүктеменің ұзақтық әрекеті
= 2МПа
= 1МПа
Ескертпе: у — рұқсат етілген қалыпты кернеу;
— ығысудың рұқсат етілген кернеуі;
Rm және
m — t = 20 0С болғанда құрғақ үлгілер үшін беріктік шегі
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
824-қосымшасына
4-қосымша
Корпус констуркциясының элементтері үшін тұрақтылық қорының коэффициенті
Констуркцияның есептеулі элементі
Қордың коэффициенті
Тік киль, түптік стрингерлер және карлингстер
3
Көлденең киль, ширстрек және палубты стрингер
1,5
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
824-қосымшасына
5-қосымша
Шлюпканың салмағына байланысты корпустың суға соғылғандағы динамикалық жүктемесін ескеретін түпке әсер ететін ұқсас статистикалық есептік қысым
Адамдар және жабдықтарды қосқандағы шлюпканың салмағы, кг
Есептік қысым, МПа
Адамдар және жабдықтарды қосқандағы шлюпканың салмағы, кг
Есептік қысым, МПа