Об утверждении Правил технической эксплуатации, обслуживания и ремонта железнодорожных путей
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 275. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2011 года № 7020.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.08.2019 № 617 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 16.05.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила технической эксплуатации, обслуживания и ремонта железнодорожных путей.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.08.2019 № 617 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу приказы Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2004 года № 306-I "Об утверждении требований к подъездным путям общего пользования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 3006, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 год, № 37-40, ст. 1001; в газете "Официальная газета" от 19 февраля 2005 года № 8 (217), и от 29 сентября 2004 года № 367-I "Об утверждении Правил работы на подъездных путях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 3179, опубликован в газете "Юридическая газета" от 11 августа 2005 года № 146 (880).
3. Комитету транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Килыбай Н.И.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
А. Бектуров
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
естественных монополий
_________ Н. Алдабергенов
12 мая 2011 года
Утверждены
приказом исполняющий
обязанности Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 12 мая 2011 года № 275
Правила технической эксплуатации, обслуживания и ремонта железнодорожных путей

Теміржолдарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 12 мамырдағы № 275 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 20 маусымда № 7020 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.08.2019 № 617 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 16.05.2025 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Теміржолдарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.08.2019 № 617 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Жалпы пайдаланымдағы кiрме жолдарға қойылатын талаптарды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2004 жылғы 6 тамыздағы № 306-I (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3006 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған 2004 ж., № 37-40, 1001-бабы) және "Кірме жолдардағы жұмыс ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 29 қыркүйектегі № 367-I (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3179 болып тіркелген, 2005 ж., 24 тамызда № 91 (715) "Заң газеті" газетінде жарияланған) бұйрықтарының күші жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті (Н И. Қилыбай) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Министрдің міндетін атқарушы А. Бектұров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігінің төрағасы
________________ Н. Алдабергенов
2011 жылғы 12 мамыр
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 12 мамырдағы
№ 275 бұйрығымен бекітілген
Теміржолдарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидалары

Сноска. Правила в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.08.2019 № 617 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила технической эксплуатации, обслуживания и ремонта железнодорожных путей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 14 Законом Республики "О железнодорожном транспорте" и определяют порядок технической эксплуатации, обслуживания и ремонта железнодорожных путей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 16.05.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) переводной брус – элемент железнодорожного (верхнего строения) пути, воспринимающий давление непосредственно от рельсов, частей стрелочных переводов, передающий его на балластное основание и обеспечивающий неизменность взаимного расположения рельсовых нитей и частей стрелочных переводов;
2) стрелочный перевод – элемент железнодорожного (верхнего строения) пути, разветвляющий рельсовый путь на два или несколько путей, служащий для перехода подвижного состава с одного пути на другой;
3) земляное полотно – элемент железнодорожного пути, комплекс грунтовых сооружений, получаемых в результате обработки земной поверхности и предназначенных для укладки верхнего строения пути, обеспечения устойчивости пути и защиты его от воздействия атмосферных и грунтовых вод;
4) дистанция пути — структурное подразделение филиала Национального оператора инфраструктуры, осуществляющая текущее содержание и ремонт пути, железнодорожных переездов, земляного полотна, искусственных сооружений и устройств путевого хозяйства в рабочем состоянии для обеспечения безопасного и бесперебойного движения поездов;
5) грузонапряженность – показатель интенсивности перевозок, измеряемый в тонно-километрах (т-км) на 1 км в год и определяемый путем деления выполненного грузооборота в т-км на эксплуатационную длину пути;
6) приведенная грузонапряженность – показатель интенсивности перевозок, характеризующий объем перевозок брутто грузов и пассажиров по рассматриваемой линии (млн. т-км брутто/км в год);
7) вес поезда, брутто – вес локомотива, тары вагонов и грузов или пассажиров;
8) рельсовая колея – элемент железнодорожного (верхнего строения) пути, две параллельно уложенные на шпалы рельсовые нити, которые служат направляющими для колес подвижного состава;

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.08.2019 № 617 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Теміржолдарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 19) тармақшасына сәйкес әзірленді және теміржолдарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 16.05.2025 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ауыспалы білеу - рельстерден, бағыттамалы бұрмалардың бөліктерінен тікелей қысымды қабылдайтын, оны балласты негізге беретін және рельстік тізбектердің және бағыттамалы бұрмалар бөліктерінің өзара орналасуының өзгермейтіндігін қамтамасыз ететін теміржол (жоғарғы құрылыстың) элементі;
2) бағыттамалы бұрма - жылжымалы құрамның бір жолдан екіншісіне ауысуы үшін қызмет ететін рельс жолын, екі немесе бірнеше жолға тармақтайтын теміржол (жоғарғы құрылыс) элементі;
3) жер төсемі - теміржолдың элемент бөлігі, жер бетін өңдеу нәтижесінде алынатын және жолдың жоғарғы құрылысын төсеуге, жолдың тұрақтылығын қамтамасыз етуге және оны атмосфералық және жер асты суларының әсерінен қорғауға арналған толырақ бетінден құрылыстан кешені;
4) жол дистанциясы - поездардың қауіпсіз және үздіксіз қозғалысын қамтамасыз ету үшін жолды, теміржол өтпелерін, жер төсемдерін, жасанды құрылысжайл мен жол шаруашылығы құрылғыларын жұмыс жағдайында ағымдағы күтіп-ұстауды және жөндеуді жүзеге асыратын Ұлттық инфрақұрылым операторы филиалының құрылымдық бөлімшесі;
5) жүк шымдылығы - жылына 1 км-ге тонна-километрде (т-км) өлшенетін және орындалған жүк айналымын бөлу жолымен айқындалатын тасымалдар қарқындылығының көрсеткішіжолдың пайдалану ұзындығына т-кмге;
6) келтірілген жүк сыйымдылығын - қаралып отырған жүктер мен жолаушыларды брутто тасымалдау көлемін сипаттайтын тасымалдау қарқындылық көрсеткіші (жылына млн. т-км брутто/км);
7) поездың салмағы, брутто - локомотивтің, вагондар мен жүктер ыдыстар немесе жолаушылардың салмағы;
8) рельстік жолтабан - жылжымалы құрамның доңғалақтары үшін бағыттаушы қызмет ететін рельстік жіптерге параллель төселген теміржол (жоғарғы құрылыстың) элементі;

9) рельсовая нить (нитка) – непрерывный ряд рельсов, примыкающих концами друг к другу и соединенных стыковыми накладками и болтами или сваркой;
10) рельсовая опора (подрельсовое основание - шпала) – элемент железнодорожного (верхнего строения) пути, служащий для фиксирования рельсов в устойчивом положении, обеспечения постоянства ширины колеи и передачи давления от рельсов и подвижного состава на нижнее строение непосредственно или при помощи балласта;
11) железнодорожные пути (далее – пути) – объекты недвижимого имущества (магистральные, станционные, подъездные пути), железнодорожные пути по договорам государственно-частного партнерства, по которым осуществляется перемещение подвижного состава;
12) железнодорожная линия – технологический комплекс, включающий в себя железнодорожные пути, железнодорожные станции с полосой отвода и совокупность устройств железнодорожного электроснабжения, железнодорожной автоматики и телемеханики, железнодорожной электросвязи, здания, строения, сооружения, устройства и оборудование, обеспечивающие функционирование этого комплекса и безопасное движение железнодорожного подвижного состава;
13) элемент железнодорожного пути – отдельная конструкция железнодорожного пути, учитываемая учетной политикой как составная часть комплексного основного средства – железнодорожного пути;
14) бесстыковой путь – условное наименование железнодорожного пути, расстояние между рельсовыми стыками которого значительно превосходит длину стандартного рельса.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 16.05.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Основными элементами железнодорожного пути являются земляное полотно, балластная призма (балластное основание), рельсовая опора (подрельсовое основание – шпала со скреплениями), рельсовая колея, стрелочные переводы (металлическая часть), переводной брус, железнодорожный переезд.
Глава 2. Порядок технической эксплуатации железнодорожных путей
4. Классы путей устанавливаются в соответствии с Правилами классификации железнодорожных путей, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 2 февраля 2011 года № 42 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6785).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 16.05.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9) рельстік тізбек (тізбеп) - бір-біріне ұштарымен жанасатын және түйіспелі жапсырмалармен және болттармен немесе дәнекерлеумен жалғасқан рельстердің үздіксіз қатары;
10) рельстік тірек (рельс астындағы негіз - шпал) - рельстерді тұрақты қалыпта бекіту, жолтабан енінің тұрақтылығын қамтамасыз ету және қысымды рельстер мен жылжымалы құрамнан төменгі құрылымға тікелей немесе балласттың көмегімен қысым беру үшін қызмет ететін теміржол (жоғарғы құрылыс) элементі;
11) теміржолдар (бұдан әрі – жолдар) – жылжымалы құрамның орын жүзеге ауыстыруы асырылатын жылжымайтын мүлік объектілері (магистральдық, станциялық, кірме жолдар), мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша теміржолдар;
12) теміржол желісі - теміржолдарды, бөлінген белдеуі бар теміржол станцияларын және электрмен жабдықтау, теміржол автоматикасы мен телемеханикасы, теміржол электр байланысы құрылғыларының, осы кешеннің жұмыс істеуін және жылжымалы теміржол құрамының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін ғимараттарды, құрылысжайырды, құрылғылар мен жабдықтарды қамтитын технологиялық кешен;
13) теміржол элементі - теміржолдың кешенді негізгі құралдың - теміржолдың құрамдас бөлігі ретінде есепке алу саясатында ескерілетін жеке теміржол конструкциясы;
14) түйіспейтін жол - рельстік түйіспелер арасындағы қашықтық стандартты рельстің ұзындығынан едәуір асып түсетін теміржолдың шартты атауы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 16.05.2025 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Теміржолдың негізгі элементтері жер төсемі, балласты призма (балласты негіз), рельстік тірек (рельс асты негізі - бекіткіштері бар шпал), рельстік жолтабан, бағыттамалы бұрмалар (металл бөлігі), бұрма білеу, теміржол өтпесі болып табылады.
2-тарау. Теміржолдарды техникалық пайдалану тәртібі
4. Жолдар кластары Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 2 ақпандағы № 42 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6785 болып тіркелген), Теміржолдарды сыныптау қағидаларына сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 16.05.2025 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.05.2023 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.05.2023 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Непрерывная длина пути соответствующего класса, эксплуатируется не менее длины участка движения с одинаковыми на всем его протяжении грузонапряженностью и установленными скоростями пассажирских и грузовых поездов (в зависимости от того, какая из них соответствует более высокому классу), без учета отдельных километров и мест, по которым уменьшена установленная скорость из-за кривых малого радиуса, временно неудовлетворительного технического состояния пути или искусственных сооружений.
Класс главных путей на станции соответствует классу пути одного (или обоих при их равенстве) из прилегающих перегонов.
8. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.05.2023 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.05.2023 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Подъездные пути открываются для постоянной или временной эксплуатации. Открытие для постоянной эксплуатации построенного подъездного пути и подача на такой путь подвижного состава допускаются после принятия в эксплуатацию пути комиссией, в состав которой входит представитель Национального оператора инфраструктуры.
11. После ввода в эксплуатацию новых объектов и/или их закрытия, ветвевладелец вносит в технический паспорт соответствующие изменения и нотариально заверенную копию экземпляра технического паспорта передает Национальному оператору инфраструктуры, сообщая ему обо всех внесенных в технический паспорт изменениях. Национальный перевозчик грузов вносит изменения в техническо-распорядительный акт станции примыкания и составляет приложение к нему – ведомость подъездных путей.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.05.2023 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Подъездные пути примыкают непосредственно и/или через другие подъездные пути к магистральным и станционным путям. Граница подъездного пути отмечается знаком "Граница подъездного пути".
Место установки такого знака определяется Национальным оператором инфраструктуры на основании акта на право частной собственности на земельный участок (подъездной путь).
При примыкании подъездного пути к другому подъездному пути, знак "Граница подъездного пути" устанавливается по согласованию с ветвевладельцем.

5. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.05.2023 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.05.2023 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Тиісті класты жолдың үздіксіз ұзындығы шағын радиус қисығынан, жолдың немесе жасанды құрылысжайлдың уақытша қанағаттанарлықсыз техникалық жай-күйіне байланысты белгіленген жылдамдық азайтылған жекелеген километрлерді және орындарды ескерместен оның барлық ұзындығынде бірдей жүк сыймдылығы және жолаушылар және жүк поездарының белгіленген жылдамдықтары бар қозғалыс учаскесінің ұзындығынан (олардың қайсысы неғұрлым жоғары класқа сәйкес болуына байланысты) кем емес пайдаланылады.
Станциядағы басты жолдардың класы іргелес аралықтардың бірінің (немесе олардың теңдігі кезінде екеуінің) жол класына сәйкес келеді.
8. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.05.2023 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.05.2023 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Кірме жолдар тұрақты немесе уақытша пайдалану үшін ашылады. Салынған кірме жолды тұрақты пайдалану үшін ашуға және мұндай жолға жылжымалы құрамды беруге құрамына Ұлттық инфрақұрылым операторының өкілі кіретін комиссия жолды пайдалануға қабылдағаннан кейін рұқсат беріледі.
11. Жаңа объектілер пайдалануға берілгеннен және/немесе олар жабылғаннан кейін тармақ иеленуші техникалық паспортқа тиісті өзгерістер енгізеді және заңды түрде расталған техникалық паспорттың көшірме данасын техникалық паспортқа енгізілген барлық өзгерістер туралы хабарлай отырып, оған Ұлттық инфрақұрылым операторына береді. Ұлттық жүк тасымалдаушысы түйісу станциясының техникалық-өкімдік актісіне өзгерістер енгізеді және оған қосымшаны-кірме жолдар ведомосін жасайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.05.2023 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Кірме жолдар тікелей немесе басқа кірме жолдар арқылы магистральдық және станциялық жолдарға түйіседі. Кірме жолдың шекарасы "Кірме жолдың шекарасы" белгісімен белгіленеді.
Мұндай белгіні орнату орнын Ұлттық инфрақұрылым операторы жер учаскесіне (кірме жолға) жеке меншік құқығына арналған актінің негізінде айқындайды.
Кірме жол басқа кірме жолға түйіскен жағдайда, "Кірме жолдың шекарасы" белгісі тармақ иеленушінің келісімі бойынша белгіленеді.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.05.2023 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Ветвевладелец на каждый подъездной путь оформляет два экземпляра пакета документации, состоящего из:
технического паспорта;
продольного профиля пути;
чертежей искусственных сооружений;
масштабной схемы-плана с нанесенными на ней местами погрузки-выгрузки (разгрузки), с указанием специализации путей и складских площадей.
Первый экземпляр остается у ветвевладельца, второй экземпляр документации ветвевладелец передает Национальному оператору инфраструктуры при заключении договора на услуги подъездного пути.
14. При обслуживании подъездного пути локомотивом ветвевладельца вагоны подаются локомотивом перевозчика, Национального оператора инфраструктуры на установленные договором приемосдаточные (выставочные) пути. Дальнейшее продвижение вагонов, расстановка их на места погрузки, выгрузки (разгрузки) и возврат на приемосдаточный (выставочный) путь обеспечиваются локомотивом ветвевладельца.
При обслуживании подъездного пути локомотивом Национального оператора инфраструктуры, перевозчика вагоны подаются на подъездной путь и убираются с подъездного пути к местам их погрузки, выгрузки (разгрузки) данным локомотивом.
15. Местом погрузки, выгрузки (разгрузки) является часть подъездных путей, примыкающих к крытым и открытым складам и предназначенным для погрузки, выгрузки (разгрузки) грузов.
Максимальное количество подаваемых вагонов на места погрузки, выгрузки (разгрузки) определяется по полезной длине складского, погрузочно-разгрузочного устройства подъездного пути.
При сдаче вагонов на выставочных железнодорожных путях максимальное количество подаваемых вагонов определяется по полезной длине приемосдаточного (выставочного) пути.
16. Подача–уборка вагонов на подъездной путь и возврат вагонов с подъездного пути производятся по уведомлению, расписанию или через установленные в договорах интервалы времени.
17. Расчет интервала времени, через который осуществляется подача-уборка вагонов, зависит от технологии основного производства, технической оснащенности и технологии работы подъездного пути и станции примыкания.
Основными элементами, определяющими величину интервала времени, является время, необходимое для выполнения приемо-сдаточных операций, на подачу вагонов на подъездной путь, уборку вагонов с подъездного пути, на операции по погрузке, выгрузке (разгрузке) и перестановке вагонов (накатка-выкатка).

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.05.2023 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Тармақ иелсі әрбір кірме жолға құжаттама топтамасының екі данасын ресімдейді, ол мынылардын тұрады:
техникалық паспорт;
жолдың бойлық бейіні;
жасанды құрылысжайлрдың сызбалары;
жолдар мен қойма алақдарының жоламыздың көрсете отырып тиеу-түсіру (түсіру) орындары салынған масштабты схема-жоспар.
Бірінші данасы тармақ иеленушіде қалады, құжаттаманың екінші данасын тармақ иеленуші кірме жол қызметтеріне шарт жасасқан кезде Ұлттық инфрақұрылым операторына береді.
14. Тармақ иесінің локомотивпен кірме жолына қызмет көрсету кезінде вагондар тасымалдаушының локомотивімен Ұлттық инфрақұрылым операторының белгіленген шартымен қабылдау-тапсыру (шығарып тоқтату) жолында береді. Вагондардың одан әрі жүруі, олардың тиеу орындарында орналастыру, түсіру (жүк түсіру) және қабылдау-тапсыру (көрмелі) жолға қайтару тармақ иесінің локомотиві қамтамасыз етеді.
Ұлттық инфрақұрылым операторының, тасымалдаушының локомотивімен кірме жолға қызмет көрсету кезінде вагондар кірме жолға беріледі және кірме жолдан оларға жүк тиеу, түсіру (босату) орындарына осы локомотив әкетеді.
15. Тиеу, түсіру (босату) жолы болып жабық және ашық қоймаларға және жүктерді тиеуге, түсіру (босату) үшін тағайындалған жерлерге жанасатын кірме жолдардың бір бөлігі табылады.
Тиеу, түсіру (босату) орындарына берілетін вагондардың максималды саны кірме жолдың қоймалық, тиеу-түсіру құрылғыларының пайдалы ұзындығы бойынша анықталады.
Вагондарды шығарып тұрақтату темір жолдарына тапсыру кезінде берілетін вагондардың максималды саны оларда қабылданатын - түсірілетін пайдалы ұзындығы бойынша анықталады.
16. Вагондарды кірме жолға беру-әкету және вагондарды кірме жолдан қайтару хабарлама, кесте бойынша немесе шарттарда белгіленген уақыт аралықтары арқылы жүргізіледі.
17. Вагондарды беру-алып кету жүзеге асырылатын уақыт аралығын есептеу негізгі өндіріс технологиясына, кірме жол мен жанасу станциясының техникалық жабдықталуына және жұмыс технологиясына байланысты.
Уақыт аралығының шамасын айқындайтын негізгі элементтер қабылдау-тапсыру операцияларын орындау үшін, вагондарды кірме жолға беруге, вагондарды кірме жолдан алып кетуге, вагондарды тиеу, түсіру (түсіру) және вагондарды ауыстырып қою жөніндегі операцияларға (домалату-шығару) қажетті уақыт болып табылады.

18. О времени подачи вагонов перевозчик уведомляет ветвевладельца не позднее, чем за 2 часа до подачи вагонов. Передача уведомлений о времени подачи вагонов производится круглосуточно по телефону или с использованием имеющихся средств связи, включая сеть электронного обмена данными с записью в книгу уведомлений.
Ветвевладелец назначает своих представителей, ответственных за прием уведомлений, и письменно сообщает представителю перевозчика их фамилии и номера телефонов.
В случаях, когда договором предусмотрена подача вагонов по расписанию или через установленные интервалы, уведомление о времени подачи вагонов не требуется.
Не требуется уведомление о времени подачи порожних вагонов под погрузку, если погрузка производится в вагоны, освобождающиеся из-под выгрузки (разгрузки) на этом подъездном пути (сдвоенные операции).
Порядок и сроки передачи уведомлений о времени подачи вагонов утверждаются представителем перевозчика.
19. Время задержки подачи вагонов по вине Национального перевозчика грузов или перевозчика на места погрузки, выгрузки (разгрузки), на приемосдаточные (выставочные) пути исчисляется со времени, указанного в уведомлении о подаче вагонов.
20. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.05.2023 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В случае уборки вагонов по уведомлению, а также в случае неготовности вагонов к уборке по расписанию или через установленные интервалы грузоотправитель (грузополучатель), ветвевладелец предварительно (в сроки, установленные договором на подачу-уборку вагонов) сообщает Национальному перевозчику грузов, перевозчику о времени готовности вагонов к уборке. При уборке вагонов по уведомлению срок уборки исчисляется с момента передачи уведомления. При уборке вагонов по расписанию или через установленные интервалы срок уборки исчисляется со времени, предусмотренного расписанием или интервалом, если иное не предусмотрено договором.
22. Ветвевладелец (контрагент) на договорной основе оказывает участникам перевозочного процесса услуги подъездных путей.
В случае если ветвевладелец (контрагент) является субъектом естественной монополии, то он заключает договор на оказание услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
23. Ветвевладелец при заключении договора об оказании услуг подъездных путей либо при заключении дополнительного соглашения о продлении срока действия договора прилагает к договору копию графика проведения плановых работ, а также размещает его на своем интернет-ресурсе (при наличии).
В случае изменения графика плановых работ ветвевладелец, в письменном виде уведомляет пользователя услуг по перевозке и контрагента об изменении графика плановых работ не менее чем за 15 рабочих дней до начала работ.

18. Вагондарды беру уақыты туралы тасымалдаушы тармақ иеленушіні вагондарды бергенге дейін 2 сағаттан кешіктірмей хабардар етеді. Вагондарды беру уақыты туралы хабарламаларды беру тәулік бойы телефон арқылы немесе хабарламалар кітабына жазбасы бар деректермен электрондық алмасу желісін қоса алғанда, қолда бар байланыс құралдарын пайдалана отырып жүргізіледі.
Тармақ иеленуші хабарламаларды қабылдауға жауапты өз өкілдерін тағайындайды және тасымалдаушының өкіліне олардың тегі мен телефон нөмірлерін жазбаша хабарлайды.
Шартта вагондарды кесте бойынша немесе белгіленген аралықтар арқылы беру көзделген жағдайларда, вагондарды беру уақыты туралы хабарлама талап етілмейді.
Егер тиеу осы кірме жолда (қосарланған операциялар) түсіруден (түсіруден) босатылатын вагондарға жүргізілсе, бос вагондарды тиеуге беру уақыты туралы хабарлама талап етілмейді.
Вагондарды беру уақыты туралы хабарламаларды беру тәртібі мен мерзімдерін тасымалдаушының өкілі бекітеді.
19. Жүктерді ұлттық тасымалдаушының немесе тасымалдаушының кінәсінен тиеу, түсіру (түсіру) орындарына, қабылдау-тапсыру (көрме) жолдарына вагондарды беруді кідірту уақыты вагондарды беру туралы хабарламада көрсетілген уақыттан бастап есептеледі.
20. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.05.2023 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Вагондарды хабарлама бойынша әкеткен жағдайда, сондай-ақ вагондар кесте бойынша немесе белгіленген аралықтар арқылы жинауға дайын болмаған жағдайда жүк жөнелтуші (жүк алушы), тармақ иеленуші алдын ала (вагондарды беру-алып кету шартында белгіленген мерзімдерде) ұлттық жүк тасымалдаушыға, тасымалдаушыға вагондардың жинауға дайындық уақыты туралы хабарлайды. Вагондарды хабардар ету бойынша алып кеткен кезде алып кету мерзімі хабарлама берілген сәттен бастап есептеледі. Вагондарды кесте бойынша немесе белгіленген интервалдар арқылы алып кеткен кезде, егер шартта өзгеше көзделмесе, алып кету мерзімі кестеде немесе аралықта көзделген уақыттан бастап есептеледі.
22. Тармақ иеленуші (контрагент) шартты негізінде тасымалдау процесінің қатысушыларына кірме жолдар қызметтерін көрсетеді.
Тармақ иеленуші (контрагент) табиғи монополия субъектісі болып табылған жағдайда, ол Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес қызметтер көрсетуге шарт жасасады.
23. Тармақ иеленуші кірме жолдар қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан кезде не шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы қосымша келісім жасасқан кезде шартқа жоспарлы жұмыстарды жүргізу кестесінің көшірмесін қоса береді, сондай-ақ оны өзінің интернет-ресурсында (бар болса) орналастырады.
Жоспарлы жұмыстар кестесі өзгерген жағдайда тармақ иеленуші тасымалдау жөніндегі қызметтерді пайдаланушыны және контрагентті жоспарлы жұмыстар кестесінің өзгеруі туралы жұмыс басталғанға дейін кемінде 15 жұмыс күні бұрын жазбаша түрде хабардар етеді.

24. При наличии у одного ветвевладельца нескольких подъездных путей, отдельно примыкающих к станции (нескольким станциям), договор на подачу-уборку вагонов заключается отдельно на каждый примыкающий подъездной путь.
25. План и продольный профиль пути составляются на основании инструментальной съемки, произведенной организацией, имеющей лицензию на выполнение указанных работ.
26. Периодическая инструментальная проверка плана и профиля подъездных путей производится после проведения ремонтно-путевых работ изменяющих профиль подъездных путей. Если при эксплуатации подъездных путей работы, изменяющие профиль подъездных путей не проводились, инструментальная проверка плана и профиля подъездных путей производится один раз в десять лет.
27. Эксплуатация подъездных путей приостанавливается ветвевладельцем в случаях выполнения плановых и внеплановых работ, обнаружения неисправностей подъездного пути, угрожающих безопасности движения и сохранности подвижного состава, контейнеров, грузов, а также на основании акта органа государственного транспортного контроля.
Плановые работы выполняются ветвевладельцем на основании графика ремонтных работ подъездных путей, в котором указываются сроки начала и окончания работ. График проведения плановых работ утверждается ветвевладельцем не позднее, чем за 30 календарных дней до начала календарного года, в котором планируются ремонтные работы подъездных путей.
Внеплановые работы проводятся на основании акта о выявленных нарушениях органа государственного транспортного контроля в соответствии статьи 58 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте".
Глава 3. Порядок обслуживание и ремонт железнодорожных путей
28. Обслуживание пути осуществляется круглогодично и на всем протяжении пути, включая участки, находящиеся в ремонте и включает в себя изучение причин появления неисправностей и выполнение работ по их устранению и предупреждению.
29. Все сооружения и устройства на перегонах и станциях содержатся в соответствии с нормами и допусками, установленными правилами технической эксплуатации Республики Казахстан (утвержденный приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 544, зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11897).
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 16.05.2025 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Основным структурным подразделением путевого хозяйства, осуществляющим обслуживание пути, является дистанция пути (укрупненные дистанции пути). Протяженность дистанции пути и ее структурное деление устанавливаются Национальным оператором инфраструктуры в зависимости от эксплуатационных условий.

24. Бір тармақ иеленушіде станцияға (бірнеше станцияға) жеке жанасатын бірнеше кірме жолдар болған кезде вагондарды беру- алып кету шарты әрбір жанасатын кірме жолға жеке жасалады.
25. Жолдың жоспары мен бойлық бейіні көрсетілген жұмыстарды орындауға лицензиясы бар ұйым жүргізген аспаптық түсірілім негізінде жасалады.
26. Кірме жолдарды жоспары мен бейінін кезеңдік аспаптық тексеру кірме жолдардың бейінін өзгертетін жөндеу-жол жұмыстары жүргізілгеннен кейін жүргізіледі. Егер кірме жолдарды пайдалану кезінде кірме жолдардың бейінін өзгертетін жұмыстар жүргізілмесе, кірме жолдардың жоспары мен бейінін аспаптық тексеру он жылда бір рет жүргізіледі.
27. Кірме жолдарды пайдалану жоспарланған және жоспардан тыс жұмыстарды орындаған жағдайларда, қозғалыс қауіпсіздігі мен жылжымалы құрамның, контейнерлердің, жүктердің сақталуына қауіп төндіретін ақаулар анықталған жағдайда, сондай-ақ мемлекеттік көліктік бақылау органының актісі негізінде тармақ иеленушімен тоқтатылады.
Жоспарланған жұмысты тармақ иеленушілер жұмыстың басталуы мен аяқталуы көрсетілген, кірме жолдардың жөндеу жұмыстарының графигі негізінде орындайды. Кірме жолдардың жөндеу жұмыстары жоспарланған жоспарлы жұмысты өткізу кестесін тармақ иеленуші күнтізбелік жыл басталғанға дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей бекітеді.
Жоспардан тыс жұмыс "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 58-бабына сәйкес мемлекеттік көліктік бақылау органының анықталған бұзушылықтар туралы акті негізінде жүргізіледі.
3-тарау. Теміржолдарда қызмет көрсету және жөндеу тәртібі
28. Жолға қызмет көрсету жыл бойы және жөндеудегі учаскелерді қоса алғанда, жолдың барлық бойында жүзеге асырылады және ақаулардың пайда болу себептерін зерделеуді және оларды жою және алдын алу жөніндегі жұмыстарды орындауды қамтиды.
29. Аралықтар мен станциялардағы барлық құрылыстар мен құрылғылар Қазақстан Республикасының техникалық пайдалану қағидаларында белгіленген нормалар мен рұқсаттарға сәйкес ұсталады (Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 544 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11897 болып тіркелген).
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 16.05.2025 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Жолға қызмет көрсетуді жүзеге асыратын жол шаруашылығының негізгі құрылымдық бөлімшесі жол дистанциясы (ірілендірілген жол дистанциясы) болып табылады. Жол дистанциясының ұзақтығын және оның құрылымдық бөлінуін пайдалану жағдайларына байланысты Ұлттық инфрақұрылым операторы белгілейді.

31. Дистанции пути содержит контингент монтеров пути в соответствии с нормами расхода рабочей силы на обслуживание пути, и утвержденным структурным делением дистанции, а также необходимое исправное техническое оснащение, оборудование и инструменты.
32. Основными работами по обслуживанию пути являются:
осмотры и диагностика пути (кроме отдельных видов, входящих в предпроектное обследование);
осмотры и диагностика искусственных сооружений (далее – ИССО) (кроме отдельных видов, входящих в предпроектное обследование);
одиночная замена дефектных и остродефектных рельсов, шпал, брусьев, скреплений и элементов стрелочных переводов;
планово-предупредительная выправка, выправка, подбивка и рихтовка пути в локальных местах;
регулировка ширины колеи;
разрядка температурных напряжений в плетях бесстыкового пути;
ликвидация одиночных выплесков (вырезка ниже основной площадки загрязненного балласта с заменой на чистый);
исправление пути на пучинах;
наблюдение за состоянием земляного полотна, балластной призмы, водоотводных сооружений;
снего – водо - пескоборьба;
сварка стыков, в том числе в местах временного восстановления плетей бесстыкового пути;
наплавка и науглероживание крестовин, наплавка рельсов в местах дефектов;
перекладка рельсов с боковым износом в кривых и из кривых в прямые с заменой рабочего канта и наоборот;
очистка пути от растительности и мусора;
текущее содержание ИССО;
текущее содержание снего - ветро заборов и скотоизгороди;
обслуживание переездов;
содержание сигнальных и дорожных знаков;
пополнение стеллажей покилометровым запасом материалов по норме.
Состав и объемы указанных работ изменяются в зависимости от вида отступления, конструкции верхнего строения, плана и профиля пути, грузонапряженности, скоростей движения поездов, наработки тоннажа, климатических условий, времени года, применяемых технических средств.
33. Работы по обслуживанию пути по критерию выполнения делятся на неотложные, первоочередные и планово-предупредительные.
34. К неотложным работам относятся:
1) замена остродефектных или изломавшихся рельсов, остряков и крестовин на стрелочных переводах;
2) устранение отступлений вызывающие увеличение сил взаимодействия пути и подвижного состава до таких значений, которые при наличии неблагоприятных сочетаний с отступлениями в содержании и загрузке подвижного состава, нарушениях режима ведения поезда могут привести к сходу его с рельсов, в содержании рельсовой колеи по показаниям путеизмерительного вагона и путеизмерительных средств (рабочие шаблоны) или обнаруженных при осмотре пути.

31. Жол дистанциясы жолға қызмет көрсетуге жұмыс күшінің шығыс нормаларына және қашықтықты құрылымдық бөлумен бекітілген Жол монтерлерінің контингентін, сондай-ақ қажетті жарамды техникалық жарақтандыруды, жабдықтар мен құралдарды қамтиды.
32. Жолға қызмет көрсету бойынша негізгі жұмыстар:
жолды тексеру және диагностикалау (жоба алдындағы тексеруге кіретін жекелеген түрлерден басқа);
жасанды құрылыстарды (бұдан әрі - ЖҚ) қарау және диагностикалау (жоба алдындағы тексеруге кіретін жекелеген түрлерден басқа);
ақаулы және өткір ақаулы рельстерді, шпалдарды, білеулерді, бекітпелерді және бағыттамалы бұрмалардың элементтерін жеке ауыстыру;
жергілікті жерлерде жолды жоспарлы-алдын ала түзету, түзету, қағу және түзету;
жолтабан енін реттеу;
түйіспесіз жол бунақтарында температуралық кернеулерді разрядтау;
жеке жапсырмаларды жою (ластанған балласттың негізгі алаңынан төмен кесу, таза балластқа ауыстыру);
кірімдердегі жолды түзету;
жер төсемінің, балласт призмасының, су бұру құрылыстарының жай-күйін бақылау;
қар - су, құм жинау;
түйіскен жерлерді дәнекерлеу, оның ішінде түйіспесіз жолдың бунактарын уақытша қалпына келтіру орындарында;
айқастырмаларды балқыту және қою, ақау орындарында рельстерді балқыту;
бүйірден тозған рельстерді қисықтарға және қисықтардан түзу жолға жұмыс жиектерін ауыстыра отырып және керісінше ауыстыру;
жолды өсімдіктерден және қоқыстан тазарту;
ЖҚ ағымдағы күтіп-ұстау;
мал қораларын және қар, жел қоршауларын ағымдағы ұстау;
өткелдерге қызмет көрсету;
сигналдық және жол белгілерін күтіп-ұстау;
стеллаждарды норма бойынша материалдардың шаршылау қорымен толықтыру.
Көрсетілген жұмыстардың құрамы мен көлемі ауытқу түріне, жоғарғы құрылыстың конструкциясына, жол жоспары мен бейініне, жүк сыйым-дылығына, поездар қозғалысының жылдамдығына, тоннаждың атқарылуына, климаттық жағдайларға, жыл мезгіліне, қолданылатын техникалық құралдарға байланысты өзгереді.
33. Жолға қызмет көрсету жөніндегі жұмыстар орындалу өлшемеле-шарттары бойынша шуғыл, бірінші кезектегі және жоспарлы-алдын ала жұмыстары болып бөлінеді.
34. Шұғыл жұмыстарға жатады:
1) бағыттамалы бұрмалардағы өткір айрықты немесе сынған рельстерді, үшкірлер мен айқастырғыштарды ауыстыру;
2) жол мен жылжымалы құрамның өзара іс-қимыл күштерінің жылжымалы құрамды күтіп-ұстау мен тиеуде ауытқулармен қолайсыз үйлесім болған, поезды жүргізу режимінің бұзылуы кезінде рельстерден, жол өлшеу вагонының және жол өлшеу құралдарының (жұмыс шаблондары) көрсеткіштері бойынша немесе жолды қарау кезінде анықталған рельс жолтабанының құрамында ауытқулар болғанда мәндерге дейін ұлғаюын туындататын ауытқуларды жою;

35. К первоочередным относятся работы, связанные с устранением отступлений, которые при не устранении их после обнаружения могут за период до очередной проверки пути путеизмерительным вагоном достичь величин, значительно ухудшающих плавность движения поездов и повышающих интенсивность накопления остаточных деформаций пути, а некоторые из них могут даже перерасти в отступления, требующие уменьшения установленной скорости движения поездов. Такие отступления устраняются в первоочередном порядке (в течение трех дней после обнаружения), в содержании рельсовой колеи по показаниям путеизмерительного вагона и других путеизмерительных средств, ликвидацией просадок пути в стыках с выплесками, регулировкой стыковых зазоров в тех местах, где имеются близкие к нулевым зазоры в стыках в период ожидаемого повышения температуры рельсов или предельно растянутые зазоры в период ожидаемого понижения температуры рельсов.
36. Планово-предупредительные работы направлены на предупреждение (профилактику) появления неисправностей пути, вызывающих уменьшение установленных скоростей движения поездов, направленные на устранение небольших по размерам, но часто повторяющихся по протяжению пути отступлений в содержании рельсовой колеи по показаниям путеизмерительного вагона, замена отдельных дефектных элементов верхнего строения, закрепление ослабших болтов.
По назначению и характеру технологических операций планово-предупредительные работы подразделяются на:
1) узкоцелевые (самостоятельные), состоящие только из одного вида работ (рихтовка пути, закрепление болтов, добивка костылей);
2) комплексные, включающие в себя несколько видов самостоятельных работ, совокупное выполнение которых восстанавливает на длительное время стабильность пути и резко сокращает объемы неотложных и первоочередных работ.
37. Эксплуатация пути допускается, кроме случаев:
просвета между рабочей гранью упорных накладок и шейкой остряка или подвижного (поворотного) сердечника более 2 мм;
при величине вертикальной и горизонтальной ступеньки более 5 мм;
при выявлении на стыках зазоров более 35 мм;
при срезе всех болтов на конце рельса (одностороннее сбалчивание стыка);
при выходе подошвы рельса из реборд подкладок на пяти шпалах или брусьях;
при обнаружений более 6-ти негодных (кустовая гнилость) деревянных шпал подряд.
38. Текущее обслуживание пути делятся на:
1) выполняемые в интервалы времени между поездами и в технологические перерывы, заложенные в график движения поездов;
2) в специально предоставляемые по заявке руководства дистанции пути технологического окна.
Виды текущего обслуживания чередуются между собой ежедневно.
Работы выполняемые в интервалы между поездами, предусматривают использование переносных, легко снимаемых с пути перед пропуском поезда, механизмов и ручного инструмента; при выполнении работ при технологическом окне - работа путевых машин и тяжелого оборудования.

35. Бірінші кезекте жол өлшегіш вагонмен жолды кезекті тексергенге дейінгі кезең ішінде олар анықталғаннан кейін жойылмаған кезде поездар қозғалысының бірқалыпты баяулығын нашарлататын және жолдың қалдық деформацияларының жиналу қарқындылығын арттыратын шамаларға жетуі мүмкін, ал олардың кейбіреулері тіпті поездар қозғалысының белгіленген жылдамдығын азайтуды талап ететін шегіністерден асып кетуі мүмкін ауытқуларды жоюға байланысты жұмыстар жатады. Мұндай ауытқулар жол өлшеу вагонының және басқа да жол өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша рельс жолтабанының құрамында, бірінші кезектегі тәртіппен жойылады (анықталғаннан кейін үш күн ішінде), жол шөгінділері бар түйіспелердегі жолдың шөгуін жоюда, рельстер температурасының күтілетін жоғарылауы кезеңінде түйіспелерде нөлдік саңылаулары немесе рельстер температурасының күтілетін төмендеуі кезеңінде шекті созылған саңылаулар бар жерлерде түйіспе саңылаулары реттеуде.
36. Жоспарлы-алдын алу жұмыстары жол өлшеу вагонының көрсеткіштері бойынша рельсті жолтабанды күтіп ұстауда мөлшері бойынша аздаған, бірақ жол бойы жиі қайталанатын ауытқуларды жоюға бағытталған поездар қозғалысының белгіленген жылдамдығын азайтатын жол ақауларының пайда болуын алдын алуға (алдын алуға), жоғарғы құрылыстың жекелеген ақаулы элементтерін ауыстыруға, әлсіреген болттарды бекітуге бағытталған.
Технологиялық операциялардың мақсаты мен сипаты бойынша жоспарлы-алдын алк жұмыстары:
1) тек бір жұмыс түрінен тұратын арнайы мақсаттағы (дербес) (жолды тегістеу, бұрандамаларды бекіту, шайшеге өндіру);
2) өзіне бірнеше дербес жұмыс түрлерін қамтитын, жиынтық орындалуы ұзақ уақытқа жолдың тұрақтылығын қалпына келтіретіп және және бірінші кезектегі жұмыстардың көлемін күрт қысқартатын кешенді жұмыстар болып бөлінеді.
37. Жолды мына жағдалайларды қоспағанда, пайдалануға жол беріледі:
тіреуіш жапсырмалар мен үшкірдің мойны немесе жылжымалы (бұрылмалы) өзекшенің жұмыс қыры арасындағы 2 мм артық жарық;
тік және көлденең сатының шамасы 5 мм-ден артық болған кезде;
түйістерде саңылаулар 35 мм-ден артық анықталған жағдайда;
рельстің соңында барлық бұрандамаларды кесу кезінде);
бес шпалда немесе білеулер шығып тұрған кезде рельс табаны астардың қабырғаларынан;
6-дан астам жарамсыз (бұталы шірік) ағаш шпалдар қатарынан табылған кезде.
38. Жолға ағымдағы қызмет көрсету:
1) поездар арасындағы уақыт аралығына және поездар қозғалысы кестесіне енгізілген технологиялық үзілістерде болып бөлінеді;
2) басшылықтың өтінімі бойынша арнайы ұсынылатын технологиялық терезе жолының арақашықтығына орындалатын.
Ағымдағы қызмет көрсету түрлері күн сайын бір-бірімен кезектесіп орындалады.
Поездар арасындағы аралықтарда орындалатын жұмыстар поезды, механизмдерді және қол құралдарын өткізу алдында жолдан оңай алынатын, тасымалданатын тасымалды пайдалануды көздейді; технологиялық терезеде жұмыстарды орындау кезінде - жол машиналары мен ауыр жабдықтардың жұмысы.

39. Текущее обслуживание пути осуществляется при наиболее рациональном сочетании двух основных условий: обеспечения безопасности движения поездов с установленными скоростями и ресурсосбережения. Рациональность такого сочетания достигается на основе деления путей на классы. Классность путей устанавливается в зависимости от их грузонапряженности, допускаемых скоростей движения поездов и других факторов, оказывающих влияние на работу пути и его элементов.
40. Техническое обслуживание земляного полотна и его сооружений, а также искусственных сооружений включает в себя их текущее содержание и ремонт, обеспечивающие восстановление и повышение показателей их прочности, устойчивости и надежности, удовлетворяющих установленным нагрузкам на ось и скоростям движения поездов.
При изменениях климатических условий к работам по обслуживанию пути на искусственных сооружениях и подходах к ним, требуется скалывание и удаление наледей в тоннелях и на подходах к мостам, содержание противопожарного инвентаря на малых и средних мостах, очистка труб, лотков, водобойных колодцев, русел от заносов и зарослей, подготовка малых искусственных сооружений к зиме, к пропуску весенних вод, паводка и ледохода.
41. Текущее содержание земляного полотна и его сооружений включает в себя систематический надзор над их состоянием, изучение причин появления неисправностей, а также выполнение необходимых работ по поддержанию их в постоянной исправности, осуществляемые непрерывно в течение всего года и на всем протяжении пути.
42. Среднесетевые нормы периодичности реконструкции, капитального ремонта пути и ремонта капитального характера (по компонентам – сплошной замене рельсовой колеи и рельсовых опор - шпал) на новых и старогодных материалах на бесстыковом пути и на звеньевом пути определяются согласно приложениям 1-2 к настоящим Правилам.
43. В соответствии с классностью путей определяются основные виды ремонта пути и объемы путевых работ.
Конкретные участки и места проведения путевых работ устанавливаются при планировании путевых работ по фактическому состоянию пути, в рамках нормативных объемов работ. При этом для планирования капитального ремонта и ремонта по компонентам (рельсовая колея, рельсовая опора) пути:
1) на бесстыковом пути основным критерием является величина приведенного износа рельса и срок службы шпал, а дополнительным критерием является наработка тоннажа не менее нормативного согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

39. Жолға ағымдағы қызмет көрсету екі негізгі шартты неғұрлым ұтымды үйлестіру кезінде жүзеге асырылады: белгіленген жылдамдықтармен поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және ресурс үнемдеу. Мұндай үйлесімнің ұтымдылығына жолдарды кластарға бөлу негізінде қол жеткізіледі. Жолдардың жіктелуі олардың жүк сыйымдылығына, поездар қозғалысының рұқсат етілетін жылдамдығына және жол мен оның элементтерінің жұмысына әсер ететін басқа да факторларға байланысты белгіленеді.
40. Жер төсемі мен оның құрылыстарына, сондай-ақ жасанды құрылыстарға техникалық қызмет көрсету оське белгіленген жүктемелерді және поездар қозғалысының жылдамдығын қанағаттандыратын, олардың беріктілік, орнықтылық және сенімділік көрсеткіштерін қалпына келтіру мен арттыруды қамтамасыз ететін оларды ағымдағы күтіп ұстау мен жөндеуді қамтиды.
Жасанды құрылыстарда және оларға кіреберістерде жолға қызмет көрсету бойынша жұмыстарға климаттық жағдайлар өзгерген кезде үңгіжолдарға және көпірлерге кіреберістерде мұз қату және жою, шағын және орта көпірлерде өртке қарсы құрал-саймандарды ұстау, құбырларды, науаларды, суағар құдықтарын, арналарды борпылдақ пен тростардан тазарту, шағын жасанды құрылыстарды қысқа, көктемгі суларды, тасқын мен мұз өткелдерін өткізуге дайындау талап етіледі.
41. Жер төсемі мен оның құрылыстарын ағымдағы күтіп ұстау олардың жай-күйін жүйелі қадағалауды, ақаулардың пайда болу себептерін зерделеуді, сондай-ақ жыл бойы және бүкіл жол бойы үздіксіз жүзеге асырылатын оларды тұрақты түрде ұстап тұру жөніндегі қажетті жұмыстарды орындауды қамтиды.
42. Жаңа және өткен жылдардағы ескі материалдармен жасалған торалқсыз жолдағы және буындық жолдағы жолды реконструкциялау, күрделі жөндеу және күрделі сипаттағы жөндеу мерзімділігінің орташа желілік нормалары (компоненттер бойынша - рельстік жолтабанды және рельстік тірек - шпалды жаппай ауыстыру) осы Қағидаларға 1-2-қосымшаларға сәйкес айқындалады.
43. Жолдардың сыныптылығына сәйкес жолды жөндеудің негізгі түрлері және жол жұмыстарының көлемі айқындалады.
Жол жұмыстарын жүргізудің нақты учаскелері мен орындары жолдың нақты жай-күйі бойынша жол жұмыстарын жоспарлау кезінде жұмыстың нормативтік көлемі шеңберінде белгіленеді. Бұл ретте күрделі жөндеуді және жолдың құрамдауыштары (рельстік жолтабан, рельстік тірек) бойынша жөндеуді жоспарлау үшін:
1) түйіспесіз жолда негізгі өлшем рельстің келтірілген тозу шамасы және шпалдың қызмет ету мерзімі болып табылады, ал қосымша өлшем тоннаждың нормативтен кем емес жұмыс істеуі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес болып табылады;

2) на звеньевом пути основными критериями являются величина приведенного износа рельса и количество дефектных шпал, а дополнительным критерием является наработка тоннажа не менее нормативного согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Кривые участки пути, на которых превышение нормативного значения бокового износа является критерием для проведения путевых работ по смене рельса в кривом участке. При необходимости разрешается дополнительная замена рельсов в кривых участках пути, но не более чем это предусмотрено в приложении 3 к настоящим Правилам периодичности дополнительных сплошных замен рельсов в кривых участках пути.
44. Конкретные места проведения ремонтных работ устанавливаются Национальным оператором инфраструктуры, с учетом значений основных и дополнительных критериев представленных:
критерии выбора участков, подлежащих реконструкции, капитальному ремонту и ремонту капитального характера (по компонентам – сплошной замене рельсовых колеи и рельсовых опор – шпал) на новых материалах при текущем планировании – согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
критерии выбора участков, подлежащих капитальному ремонту пути и ремонту капитального характера (по компонентам – сплошной замене рельсовой колеи и рельсовых опор – шпал) на старогодных материалах – согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
критерии выбора участков пути 3, 4, 5 классов, на которых будет осуществлена сплошная замена деревянных шпал на железобетонные шпалы – согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
критерии выбора стрелочных переводов, подлежащих реконструкции, капитальному ремонту на новых и старогодных материалах – приложение 7;
критерии назначения сплошной замены балластной призмы – согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
критерии назначения среднего ремонта пути – согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
критерии выбора участков пути, на которых будет осуществлена сплошная замена промежуточного скрепления – согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
критерии назначения планово-предупредительной выправки пути – согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
допустимые величины неровностей, в зависимости от установленных скоростей, для назначения шлифования рельсов - согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
периодичность проведения шлифования в зависимости от скоростей движения поездов - согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
периодичность проведения шлифования в зависимости от радиуса кривой – согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
45. Основным критерием назначения ремонта пути является приведенный износ головки рельса. Нормативный уровень наработки тоннажа определен с учетом проведения периодического профильного шлифования рельса в процессе эксплуатации пути и является дополнительным критерием назначения ремонта пути. При отсутствии профильного шлифования головки рельса нормативный уровень наработки тоннажа может быть снижен на 20%.

2) буындық жолда негізгі өлшемдер рельстің келтірілген тозу шамасы және ақаулы шпалдар саны болып табылады, ал қосымша өлшемшарттары тоннаждың жұмыс істеуі нормативтік кем болмауы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес болып табылады.
Бүйірлік тозудың нормативтік мәнінің артуы қисық учаскеде рельсті ауыстыру бойынша жол жұмыстарын жүргізу үшін өлшем болып табылатын жолдың қисық учаскелері. Қажет болған жағдайда жолдың қисық учаскелеріндегі рельстерді қосымша ауыстыруға рұқсат етіледі, бірақ бұл жолдың қисық учаскелеріндегі рельстердің қосымша тұтас ауысуының кезеңділігі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес көзделгеннен артық болмауы тиіс.
44. Жөндеу жұмыстарын жүргізудің нақты орындарын Ұлттық инфрақұрылым операторы ұсынылған негізгі және қосымша өлшемшарттардың мәндерін ескере отырып:
Ағымдағы жоспарлау кезінде жаңа материалдарда реконструкциялауға, күрделі жөндеуге және күрделі сипаттағы жөндеуге жататын учаскелерді таңдау өлшемшарттары (компоненттер бойынша - рельстік жолтабандарды және рельстік тіректерді жаппай ауыстыру) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес;
Ескі шылдағы материал жасалған жолды күрделі жөндеуге және күрделі сипаттағы жөндеуге жататын учаскелерді (құрамдауыштар бойынша - рельс жолтабаны мен рельс тіректерін жаппай ауыстыру) таңдау өлшемшарттары осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес;
Ағаш шпалдарды темір-бетон шпалдарға жаппай ауыстыру жүзеге асырылатын 3, 4, 5-сыныптағы жол учаскелерін таңдау өлшемшарттары осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес;
Жаңа және өткен жылғы материалдарды реконструкциялауға, күрделі жөндеуге жататын бағыттамалы бұрмаларды таңдау өлшемшарттары осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес;
Балласт призмасын жаппай ауыстыруды тағайындау өлшемшарттары- осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес;
Жолды орташа жөндеуді белгілеу өлшемшарттары осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес;
Аралық бекітуді жаппай ауыстыру жүзеге асырылатын жол учаскелерін таңдау өлшемшарттары осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес;
Жолды жоспарлы-алдын ала түзетуді тағайындау өлшемшарттары осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес;
Рельстерді тегістеуді тағайындау үшін белгіленген жылдамдыққа байланысты кедір-бұдырлықтың рұқсат етілген шамалары осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес;
Поездар қозғалысының жылдамдығына байланысты тегістеу жүргізу кезеңділігі осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес;
Қисық радиусына байланысты тегістеу жүргізу кезеңділігі осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес белгілейді.
45. Жолды жөндеу мақсатының негізгі өлшемшарты рельс басының тозуы болып табылады. Тоннаждың жұмыс істеунормативтік деңгейі жолды пайдалану процесінде рельсті кезеңдік бейінді тегістеу жүргізуді ескере отырып анықталған және жолды жөндеуді тағайындаудың қосымша өлшемшарты болып табылады. Рельстің басын бейінді тегістеу болмаған жағдайда тоннаждың жұмыс істеу нормативтік деңгейі 20% - ға төмендетілуі мүмкін.

46. Ремонтный цикл определяется на основе срока службы того элемента пути, который имеет наибольший срок службы на данном участке при данной грузонапряженности.
47. Капитальный ремонт пути на новых материалах (Кн) может быть заменен на реконструкцию железнодорожного пути в зависимости от набора работ.
48. Капитальный ремонт пути на новых и старогодных материалах с заменой рельсошпальной решетки назначается в случае появления критериев сплошной замены рельсовой колеи (РС) и рельсовых опор (ШС) в интервал времени от одного до трех лет на одном и том же участке пути. В случае если необходимо назначать виды путевых работ, предусматривающих сплошную замену того элемента верхнего пути, процент негодности которого достиг критического значения, и соответственно его замена может привести к продлению срока службы другого элемента верхнего строения пути.
49. На путях 3 и 4 класса капитальный ремонт пути на новых материалах может быть заменен на капитальный ремонт на старогодных материалах.
50. Капитальный ремонт земляного полотна и его сооружений проводится для периодического восстановления прочности, стабильности и эксплуатационной надежности земляного полотна, его водоотводных, укрепительных и защитных сооружений.
51. Крупные работы по капитальному ремонту земляного полотна и его сооружений (уширение основной площадки земляного полотна, ремонт продольных водоотводов и дренажей для осушения основной площадки, восстановление кюветов, срезка шлейфов, входящие в классификацию путевых работ) выполняются за год-два до производства ремонта пути.
52. К работам по капитальному ремонту земляного полотна также относятся восстановление или замена конструктивных элементов противодеформационных сооружений, а также устройство дополнительных сооружений (водоотводных, дренажных, укрепительных, защитных, регуляционных и других), обеспечивающих устойчивость и защиту земляного полотна в сложных условиях. При производстве капитального ремонта противодеформационных сооружений земляного полотна рекомендуется производить замену деревянных конструкций на конструкции из сборного железобетона, а также замену устаревших конструкций на более прогрессивные, соответствующие действующим типовым конструкциям.
53. Отдельные виды работ по ремонту земляного полотна осуществляются в рамках капитального и усиленного среднего ремонта пути в соответствии с видами работ, входящих в состав этих видов ремонта.
54. Капитальный ремонт земляного полотна и его сооружений выполняется специализированными ремонтно-строительными подразделениями, дорожными строительными и подрядными организациями.

46. Жөндеу циклі осы жүк сыйымдылығы кезінде осы учаскеде ең көп қызмет мерзімі бар жол элементіның қызмет ету мерзімі негізінде айқындалады.
47. Жаңа материалдардағы жолды күрделі жөндеу (Кн) жұмыстардың жиынтығына байланысты теміржолдарды реконструкциялауға ауыстырылуы мүмкін.
48. Рельс шпалды торды ауыстыра отырып, жаңа және ескі ауа райы материалдарындағы жолды күрделі жөндеу рельс жолтабаны (РС) мен рельс тіректерін (ШС) жолдың бір учаскесінде бір жылдан үш жылға дейінгі уақыт аралығында жаппай ауыстыру өлшемшартары пайда болған жағдайда тағайындалады. Егер жарамсыз пайызы сыни мәнге жеткен жоғарғы жолдың сол элементін жаппай ауыстыруды көздейтін жол жұмыстарының түрлерін тағайындау қажет болған жағдайда және тиісінше оны ауыстыру жолдың жоғарғы құрылысының басқа элементінің қызмет ету мерзімін ұзартуға әкеп соғуы мүмкін.
49. 3 және 4-сыныпты жолдарда жаңа материалдардағы Жолдарды күрделі жөндеу өткен жылғы материалдардағы күрделі жөндеуге ауыстырылуы мүмкін.
50. Жер төсемі мен оның құрылыстарын күрделі жөндеу жер төсемінің беріктігін, тұрақтылығын және пайдалану сенімділігін, оның су бұру, бекіту және қорғау құрылыстарын кезең-кезеңімен қалпына келтіру үшін жүргізіледі.
51. Жер төсемі мен оның құрылыстарын күрделі жөндеу бойынша ірі жұмыстар (жер төсемінің негізгі алаңын кеңейту, негізгі алаңды құрғату үшін бойлық су бұрғыштарды және дренаждарды жөндеу, кюветтерді қалпына келтіру, жол жұмыстарының сыныптамасына кіретін шлейфтерді кесу) жолды жөндеу жүргізілгенге дейін бір жыл бұрын орындалады.
52. Жер төсемдерін күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстарға сондай-ақ формацияға қарсы конструкциялардын конструктивтік элементтерін қалпына келтіру немесе ауыстыру, сондай-ақ күрделі жағдайларда жер төсемінің тұрақтылығы мен қорғалуын қамтамасыз ететін қосымша құрылыстарды (су бұру, дренаждық, бекіту, қорғау, реттеу және басқалар) орнату жатады. Жер төсемінің деформацияға қарсы құрылыстарына күрделі жөндеу жүргізу кезінде ағаш конструкцияларды Құрастырмалы темір - бетоннан жасалған конструкцияларға ауыстыру, сондай-ақ ескірген құрылымдарды қолданыстағы үлгілік конструкцияларға сәйкес келетін анағұрлым прогрессивті құрылымдарға ауыстыру ұсынылады.
53. Жер төсемін жөндеу жөніндегі жұмыстардың жекелеген түрлері жөндеудің осы түрлерінің құрамына кіретін жұмыс түрлеріне сәйкес жолды күрделі және күшейтілген орташа жөндеу шеңберінде жүзеге асырылады.
54. Жер төсемі мен оның құрылыстарын күрделі жөндеуді мамандандырылған жөндеу-құрылыс бөлімшелері, жол құрылыс және мердігерлік ұйымдар орындайды.

55. На каждый объект земляного полотна, подлежащий капитальному ремонту, составляется проектно-сметная документация, в отдельных случаях быть составной частью проектно-сметной документации на реконструкцию и капитальный ремонт железнодорожного пути.
56. Средний ремонт пути предназначен для восстановления несущей способности балластной призмы, замены дефектных шпал и элементов скреплений и повышения степени равно-прочности верхнего строения пути.
Средний ремонт пути проводится в зависимости от ремонтных схем в промежутке между капитальными ремонтами или в промежутке между капитальным ремонтом и сплошной заменой рельсовой колеи.
57. При среднем ремонте пути выполняются следующие основные работы:
1) сплошная очистка щебеночного балласта на глубину под шпалой не менее 25 см с добавлением нового балласта или обновление загрязненного балласта других видов на глубину не менее 15 см под подошвой шпал;
2) замена скреплений и шпал в объемах, обеспечивающих отсутствие потребности в замене шпал в последующие 3 года;
3) замена всех негодных элементов скреплений, подрельсовых прокладок в уравнительных пролетах и концах плетей длиной 50 - 75 м и в зоне сварных стыков;
4) одиночная замена дефектных рельсов, замена всех негодных шпал, а также дефектных шпал, требующих ремонта в мастерских;
5) правка сварных стыков;
6) восстановление и ремонт водоотводов и дренажных устройств;
7) ликвидация пучин;
8) выправка пути в плане и профиле;
9) восстановление целостности рельсовых плетей, сварка рельсовых плетей до длины блок-участка и перегона, включая стрелочные переводы и введение плетей бесстыкового пути в оптимальную температуру закрепления;
10) регулировка зазоров на звеньевом пути;
11) снятие пучинных карточек и регулировочных прокладок;
12) смазка и закрепление закладных, клеммных болтов;
13) ремонт настилов переездов;
14) шлифование поверхности катания рельсов, стрелочных переводов (при необходимости).
Для стрелочных переводов, расположенных на путях, подлежащих среднему ремонту, назначается сплошная очистка щебеночного балласта и одиночная замена дефектных элементов, сварка стыков алюминотермитом на стрелочных переводах с железобетонными брусьями.
58. Средний ремонт пути имеет несколько разновидностей по составу работ в зависимости от класса пути. Вид сопутствующих работ, количество рельсов, скреплений и шпал, требующих замены, определяются по результатам осмотра пути.
59. Плановые работы выполняются на подъездном пути ветвевладельцем на основании графика ремонтных работ подъездных путей, в котором указываются сроки начала и окончания работ. График проведения плановых работ утверждается ветвевладельцем не позднее, чем за 30 календарных дней до начала календарного года, в котором планируются ремонтные работы подъездных путей.

55. Күрделі жөндеуге жататын жер төсемінің әрбір объектісіне жобалау-сметалық құжаттама жасалады, жекелеген жағдайларда темір жолды реконструциялауға және күрделі жөндеуге арналған жобалау-сметалық құжаттаманың құрамдас бөлігі болуы тиіс.
56. Жолды орташа жөндеу балласты призманың көтергіш қабілетін қалпына келтіруге, ақаулы шпалдар мен бекітпе элементтерін ауыстыруға және жолдың жоғарғы құрылысының беріктілік дәрежесін арттыруға арналған.
Жолды орташа жөндеу күрделі жөндеу арасындағы аралықта немесе күрделі жөндеу мен рельсті жолтабанды жаппай ауыстыру арасындағы аралықта жөндеу схемаларына байланысты жүргізіледі.
57. Жолды орташа жөндеу кезінде мынадай негізгі жұмыстар орындалады:
1) Жаңа балласты қоса отырып, шпал астындағы тереңдігі 25 см кем емес қиыршық тас балласты тұтас тазалау немесе шпал табанының астында 15 см кем емес тереңдікке ластанған балласты басқа түрлерді жаңарту;
2) келесі 3 жылда шпалды ауыстыру қажеттілігінің жоқтығын қамтамасыз ететін көлемдерде бекітпелер мен шпалды ауыстыру;
3) тегістейтін аралықтарда және ұзындығы 50 - 75 м және дәнекерленген жіктер аймағында бекіткіштердің барлық жарамсыз элементтерін, рельс астындағы төсемдерді ауыстыру;
4) ақаулы рельстерді жеке ауыстыру, барлық жарамсыз шпалдарды, сондай-ақ шеберханаларда жөндеуді қажет ететін ақаулы шпалдарды ауыстыру;
5) дәнекерленген жіктерді түзету;
6) су бұрғыштар мен дренаж құрылғыларын қалпына келтіру және жөндеу;
7) пучиналарды жою;
8) жолды жоспар мен профильде түзету.
9) рельс плеттерінің бүтіндігін қалпына келтіру, рельс плеттерін блок-учаске мен аралықтың ұзындығына дейін дәнекерлеу, бағыттамалы бұрмаларды қоса және бекітудің оңтайлы температурасына түйіспесіз жол плеттерін енгізуді;
10) звеньді жолдағы саңылауларды реттеу;
11) пучиналық карточкаларды және реттеу төсемдерін алу;
12) салмалы, клемма бұрандамаларын майлау және бекіту;
13) өткелдер төсемдерін жөндеу;
14) рельстердің, бағыттамалы бұрмалардың сырғанау бетін тегістеу (қажет болған жағдайда).
Орташа жөндеуге жататын жолдарда орналасқан бағыттамалы бұрмалар үшін қиыршықтасты балласты жаппай тазалау және ақаулы элементтерді жеке ауыстыру, жіктерді темір - бетонды білеулері бар бағыттамалы бұрмаларда алюминотермитпен дәнекерлеу тағайындалады.
58. Жолды орташа жөндеу жолдың класына байланысты жұмыс құрамы бойынша бірнеше түрі бар. Ілеспе жұмыстардың түрі, ауыстыруды талап ететін рельстердің, бекітпелердің және шпалдардың саны жолды тексеру нәтижелері бойынша анықталады.
59. Жоспарлы жұмыстарды тармақ иеленуші кірме жолда жұмыстың басталу және аяқталу мерзімдері көрсетілетін кірме жолдарды жөндеу жұмыстарының кестесі негізінде орындайды. Жоспарлы жұмыстарды жүргізу кестесін тармақ иеленуші кірме жолдарды жөндеу жұмыстары жоспарланған күнтізбелік жыл басталғанға дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей бекітеді.

60. Ветвевладелец обеспечивает техническое обслуживание и осуществляет ремонт подъездных путей.
61. Ветвевладельцы осуществляют текущее содержание пути, планово-предупредительные работы. Средний ремонт подъездного пути осуществляется ветвевладельцем на основании графика ремонтных работ.
Планово-предупредительные работы и средний ремонт проводятся согласно настоящих Правил. При отсутствии подачи-уборки подвижного состава на подъездной путь в течение полугодия средний ремонт может не проводится.
62. Ветвевладельцы обеспечивают освещение подъездных путей в пределах занимаемой ими территории, а также проводят очистку подъездных путей от мусора и снега, сорной растительности и остатков груза, проводят отвод талых и ливневых вод от верхнего строения пути и его элементов.

60. Тармақ иеленуші кірме жолдарға техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді және жөндеуді жүзеге асырады.
61. Тармақ иеленушілер ағымдағы жолдың күтіп ұстауын, жоспарлы-алдын алу жұмыстарды жүзеге асырады.
Жоспарлы-алдын алу жұмыстары және орташа жөндеу осы Қағидаларға сәйкес жүргізіледі. Кірме жолға жылжымалы құрамды беру-әкету жарты жыл ішінде болмаса, орташа жөндеу жүргізілмейді.
62. Тармақ иеленушілер кірме жолдарды өздері алып отырған аумақ шегінде жарықтандыруды қамтамасыз етеді, сондай-ақ кірме жолдарды қоқыстан және қардан, арам шөптен және жүк қалдықтарынан тазартуды жүргізеді, жолдың жоғарғы құрылысынан және оның элементтерінен еріген және нөсерлі суларды бұруды жүргізеді.

По приложениям 2 и 3 определяется нормативный срок службы в пропущенном тоннаже или срок службы в годах.
На пути с железобетонными шпалами подсчитывается суммарный процент подкладок и закладных болтов, на пути с деревянными шпалами – подкладок, костылей и противоугонов, при этом процент негодных костылей и противоугонов учитывается с коэффициентом 0,6.
Сплошная замена рельсовой колеи на новые и старогодные назначается при таком же предельно допустимом количестве приведенного износа и одиночного выхода рельсов, как и при назначении реконструкции и капитального ремонта пути на новых или старогодных материалах. Вид сопутствующих работ, количество элементов скреплений и шпал, требующих замены, определяются по результатам осмотра пути.
Сплошная замена рельсовой колеи назначается вместо капитального ремонта, если приведенные в приложениях 5 и 6 дополнительные критерии дефектных негодных шпал, скреплений и выплесков окажутся меньше табличных на 1/3 и более, или на основании технико-экономического обоснования.
Сплошная замена металлических частей стрелочных переводов совпадает по времени со сплошной заменой рельсов при условии пропуска по стрелочным переводам не менее 2/3 нормативного тоннажа и наличии негодных брусьев в количестве не менее 2/3 от указанных в приложении 5.
Приложение 5
к Правилам технической
эксплуатации, обслуживания и
ремонта железнодорожных
путей
Критерии выбора участков, подлежащих капитальному ремонту пути и ремонту капитального характера на старогодных материалах
Класс пути
Основные критерии
Дополнительные критерии
Критический износ рельса, % от нормативного
Одиночный выход рельсов (в сумме за срок службы в среднем на участке ремонта), шт./км1)
Негодные деревянные шпалы, %
Пропущенный тоннаж, срок службы в годах, % от нормативного2)
Количество негодных и дефектных элементов на 1 км верхнего строения пути, % и более
Негодные скрепления3), %
Число шпал с выплесками, %
Главные пути 3 класса
Не менее 100
6 и более
20
Не менее 100
25
6
Главные пути 4, 5 класса, станционные и специальные пути 3-4 класса
Не менее 100
8 и более
25
Не менее 100
35
8
Остальные станционные, подъездные и прочие пути
Не менее 100
Примечание:

2 және 3-қосымшалар бойынша өткізілген тоннаждағы нормативтік қызмет мерзімі немесе жылдағы қызмет ету мерзімі анықталады.
Темірбетон шпалдары бар жолда төсемдер мен салмалы болттардың жиынтық пайызы есептеледі, ағаш шпалдары бар жолда төсемдер, шайшеге мен айналдыруға қарсы болттардың жиынтық пайызы есептеледі, бұл ретте жарамсыз шайшеге мен айналдыруға қарсы болттардың 0,6 коэффициентпен есептеледі.
Рельстік жолтабанды жаңа және ескі жылғыға жаппай ауыстыру келтірілген тозудың және жаңа немесе ескі жылғы материалдардағы жолды реконструкциялау мен күрделі жөндеуді тағайындау кезіндегі сияқты рельстердің жеке шығуының шекті рұқсат етілген мөлшері кезінде тағайындалады. Ілеспе жұмыстардың түрі, ауыстыруды талап ететін бекітулер мен шпалдар элементтерінің саны жолды тексеріп қарау нәтижелері бойынша анықталады.
Рельсті жолтабанды жаппай ауыстыру, егер 5 және 6-қосымшаларда келтірілген ақаулы жарамсыз шпалдар, бекітулер мен жапсырмалардың қосымша өлшемдері кестеден 1/3 және одан да көп немесе техникалық-экономикалық негіздеменің негізінде аз болса, күрделі жөндеудің орнына тағайындалады.
Бағыттамалы бұрмалардың металл бөліктерін жаппай ауыстыру уақыт бойынша бағыттамалы бұрмалар бойынша нормативтік тоннаждың 2/3 кем емес өткізу шартымен және 5-қосымшада көрсетілгендердің 2/3 кем емес мөлшерде жарамсыз білеулер болған кезде рельстерді жаппай ауыстыруға сәйкес келеді.
Теміржолдарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және
жөндеу қағидаларына
5-қосымша
Ескі шылдағы материал жасалған жолды күрделі жөндеуге және күрделі сипаттағы жөндеуге жататын учаскелерді таңдау өлшемшарттары
жол класы
Негізгі өлшемшарттар
Қосымша өлшемшарттар
Рельстің қатты тозуы, нормативтік нормадан %
Рельстердің жеке шығуы ((жөндеу учаскесінде орташа қызмет мерзімі үшін сомада), дана / км 1)
Жарамсыз ағаш шпалдар, %
Өткізілген тоннаж, қызмет ету мерзімі жылдармен, % от нормативного2)
Жарамсыз және ақаулы элементтердің саны
Жолдың жоғарғы құрылысының 1 км, % және одан көп
Жарамсыз бекітулер3), %
Ыршыгы бар шпалдар саны, %
Басты жолдар 3-сынып
100-ден кем емес
6 және одан көп
20
100-ден кем емес
25
6
4, 5-сыныптың басты жолдары, станциялық және арнайы жолдар 3-4 кластағы
100-ден кем емес
8 және одан көп
25
100-ден кем емес
35
8
Қалған станциялық, кірме және басқалар жолдары
100-ден кем емес
Ескертпе:

Капитальный ремонт пути на старогодных материалах предназначен для замены рельсошпальной решетки на более мощную или менее изношенную на путях 3 - 5 классов (стрелочных переводов на путях 4 и 5 классов), смонтированную из старогодных рельсов, новых и старогодных шпал и скреплений.
Состав основных работ, входящих в объем капитального ремонта на старогодных материалах, аналогичен составу основных работ, входящих в объем капитального ремонта пути на новых материалах.
Капитальный ремонт пути на старогодных материалах может выполняться как комплексно со снятием и укладкой рельсошпальной решетки укладочным машинизированным комплексом, так и раздельным способом с заменой рельсов, скреплений, шпал.
Процент негодных скреплений определяется согласно примечаний к приложении 4.
Приложение 6
к Правилам технической
эксплуатации, обслуживания и
ремонта железнодорожных
путей

Ескі жылғы материалдардағы жолды күрделі жөндеу рельс шпалды торды 3-5 - кластағы жолдарда (4 және 5-сыныптағы жолдарда бағыттамалы бұрмалар) тозған, ескі жылғы рельстерден, жаңа және ескі жылғы шпалдардан және бекітулерден құрастырылған неғұрлым қуатты немесе аз тозған жолдарға ауыстыруға арналған.
Ескі жылғы материалдардағы күрделі жөндеу көлеміне кіретін негізгі жұмыстардың құрамы жаңа материалдардағы жолды күрделі жөндеу көлеміне кіретін негізгі жұмыстардың құрамына ұқсас.
Ескі жылғы материалдардағы жолды күрделі жөндеу рельс-шпалды торларды алып тастаумен және төсеумен кешенді түрде де, рельстерді, бекіткіштерді, шпалдарды ауыстыр арқылы бөлек тәсілмен де орындалуы мүмкін.
Жарамсыз бекітулердің пайызы 4-қосымшаға ескертулерге сәйкес айкындалады.
Теміржолдарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және
жөндеу қағидаларына
6-қосымша

Основным критерием назначения работ по сплошной замене деревянных шпал на железобетонные является необходимость замены деревянных шпал при наличии негодности более 30 % на участках пути 3, 4 и 5 классов. При этом состояние балластной призмы удовлетворительное, выплески ликвидированы.
На участках пути 1 и 2 класса сплошная замена деревянных шпал на железобетонные шпалы производится при согласовании департамента пути и сооружений.
Приложение 7
к Правилам технической
эксплуатации, обслуживания и
ремонта железнодорожных
путей
Критерии выбора стрелочных переводов, подлежащих реконструкции, капитальному ремонту на новых и старогодных материалах
Класс пути
Основной критерий – достижение нормативного срока службы в зависимости от основания и степени годности металлических частей, млн. т брутто/год
Дополнительные критерии
с железобетонными брусьями
с деревянными брусьями
количество негодных деревянных брусьев, более, %
количество негодных скреплений, более, %
количество брусьев с выплесками, более, %
новые
старогодные
новые
старогодные
1 – 3

Ағаш шпалдарды темір бетонға жаппай ауыстыру бойынша жұмыстарды тағайындаудың негізгі өлшемшарттары 3, 4 және 5-кластағы жол учаскелерінде 30% артық жарамсыз болған жағдайда ағаш шпалдарды ауыстыру қажеттілігі болып табылады. Бұл ретте балласт призмасының жағдайы қанағаттанарлық, жапсырмалар жойылды.
1 және 2-кластағы жол учаскелерінде ағаш шпалдарды темір-бетон шпалдарға жаппай ауыстыру жол және құрылыс департаментінің келісімімен жүргізіледі.
Теміржолдарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және
жөндеу қағидаларына
7-қосымша
Жаңа және өткен жылғы материалдарды реконструкциялауға, күрделі жөндеуге жататын бағыттамалы бұрмаларды таңдау өлшемшарттары
Жол класы
Негізгі өлшемшарты - металл бөліктерінің негізі мен жарамдылық дәрежесіне байланысты Нормативтік қызмет мерзіміне қол жеткізу, жылына млн. т брутто
Қосымша өлшемшартар
темір бетон білеулерімен
ағаш білеулерімен
жарамсыз ағаш білеулерінің саны, артық, %
жарамсыз бекітулердің саны, артық, %
жабыстырылған білеулерінің саны, көп, %
жаңа
жарамды
жаңа
жарамды
1 - 3

121-200
101-120
61-100
60 и менее
1, 2 и 3
есть
11-25 более 10
26-50 более 15
более 50 более 20
менее 40
4,5
есть
более 50более 25
менее 35
Примечание:
Потребность в замене балласта имеет место при наличии на пути щебня слабых пород, щебня фракций, не соответствующих ГОСТ, при необходимости замены асбестового или других видов балласта на щебеночный балласт.
Приложение 9
к Правилам технической
эксплуатации, обслуживания и
ремонта железнодорожных
путей
Критерии назначения среднего ремонта пути
Класс пути
Основные критерии
Дополнительные критерии
загрязненность щебня, % по массе
количество шпал с выплесками, %
процент негодных и дефектных элементов на 1 км пути
деревянных шпал, %
скреплений, %
1
30 и более
более 3
более 10
более 12
2
30 и более
более 5
более 12
более 15
3
30 и более
более 7
более 15
более 20
4
30 и более
более 10
более 20
более 30
5
Не лимитируется. Средний ремонт назначается по усмотрению директора филиала АО "НК "ҚТЖ" - дистанции пути по согласованию с департаментом пути и сооружений
Приложение 10
к Правилам технической
эксплуатации, обслуживания и
ремонта железнодорожных
путей
Критерии выбора участков пути, на которых будет осуществлена сплошная замена промежуточного скрепления
Класс пути
Основной критерий- негодность (дефектность) скреплений, %, более
Дополнительные критерии
фактический износ рельсов от нормативного износа, %, не более
ослабление пути по продольному перемещению, наличие смещений контрольных сечений на шпалах свыше 10 мм
1 и 2 класс
Группы А, Б, В
20
80
до 3 шпал подряд
Группы Г, Д
30
80
до 5 шпал подряд
3
50
80
до 7 шпал подряд
4
60
80
до 10 шпал подряд
5
Не лимитируется
Не лимитируется
Не лимитируется
Примечание:
Основным критерием назначения работ по сплошной замене промежуточного скрепления на железобетонных шпалах является наличие дефектов промежуточного скрепления, количество которых превышает нормативные значения.
К негодным скреплениям относятся изломанные подкладки, деформированные и изломанные закладные и клеммные болты, упругие скобы, изолирующие вкладыши, болты, шурупы, упругие клеммы и другие элементы, входящие в комплект промежуточного скрепления.
Негодность скреплений на километре определяется выборочно: на двух отрезках пути длиной по 25 м процент негодных скреплений определяется как сумма процентов негодных элементов скреплений.
Приложение 11
к Правилам технической
эксплуатации, обслуживания и
ремонта железнодорожных
путей
Критерии назначения планово-предупредительной выправки пути
Класс пути
Группа пути
Основные критерии
Дополнительные критерии, %
количество отступлений II степени, шт./км, более
загрязненность щебня, % по массе
негодные деревянные шпалы
протяженность пути с выплесками
негодные скрепления
1 и 2
Б, В
20
менее 30
6
2
10
Г, Д
25
3
30
менее 30
10
4
15
4
40
менее 30
15
5
20
5
По усмотрению директора филиала АО "НК "ҚТЖ" - дистанции пути
Примечание:
Количество отступлений от норм содержания пути II степени определяется по показаниям вагона-путеизмерителя, в среднем за 3 месяца, без учета отступлений от норм содержания пути по ширине колеи.

121-200
101-120
61-100
60 және одан кем
1, 2 и 3
бар
11-25 10-нан астам
26-50 15-тен астам
50-ден астам 20-дан астам
40-тан кем
4,5
бар
50-ден астам25-тен астам
35 тан кем
Ескерпе:
Балласты ауыстыру қажеттілігі жолда әлсіз жынысты қиыршықтас, МЕМСТ-қа сәйкес келмейтін фракциялардың қиыршықтасы болған кезде, асбест немесе балласттың басқа да түрлерін қиыршықтас балластына ауыстыру қажет болған кезде орын алады.
Теміржолдарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және
жөндеу қағидаларына
9-қосымша
Жолды орташа жөндеуді белгілеу өлшемшарттары
Жол класы
Негізгі өлшемшарттар
Қосымша өлшемшарттар
қиыршық тастың ластануы, салмағы бойынша %
Ыршыгы бар шпалдар саны, %
жарамсыз және ақаулы элементтердің пайызы жолдың 1 км
ағаш шпал, %
бекіткіштер, %
1
30 және одан көп
3-тен көп
10-тен көп
12-тен көп
2
30 және одан көп
5-тен көп
12-тен көп
15-тен көп
3
30 және одан көп
7-тен көп
15-тен көп
20-тен көп
4
30 және одан көп
10-тен көп
20-тен көп
30-тен көп
5
Шектелмейді. Орташа жөндеу "ҚТЖ "ҰК" АҚ филиалы - жол дистанциясы директорының қалауы бойынша жол және құрылысжай департаментінің келісімі бойынша тағайындалады
Теміржолдарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және
жөндеу қағидаларына
10-қосымша
Аралық бекітуді жаппай ауыстыру жүзеге асырылатын жол учаскелерін таңдау өлшемшарттары
Жол класы
Негізгі өлшемшаттар бекітудің жарамсыздығы (ақаулық),%, артық
Қосымша өлшемшарттар
рельстердің нормативтік тозудан нақты тозуы,%, артық емес
бойлық орын ауыстыру бойынша жолдың әлсіреуі, шпалдарда бақылау қималарының ығысуының болуы 10 мм
1 және 2 -клас
А, Б, В топтары
20
80
қатарынан 3 шпалға дейін
Г, Д топтары
30
80
қатарынан 5 шпалға дейін
3
50
80
қатарынан 7 шпалға дейін
4
60
80
қатарынан 10 шпалға дейін
5
Шектелмейді
Шектелмейді
Шектелмейді
Ескертпелер:
Темір-бетон шпалдарында аралық бекітуді жаппай ауыстыру жөніндегі жұмыстардың негізгі мақсаты саны нормативтік мәндерден асатын аралық бекітудің ақауларының болуы болып табылады.
Жарамсыз бекіткіштерге сынған астарлар, деформацияланған және сынған салмалы және Клемма болттары, серпімді қапсырмалар, оқшаулағыш жапсырмалар, болттар, бұрандалар, серпімді клеммалар және аралық бекітудің жиынтығына кіретін басқа да элементтер жатады.
Километрдегі бекітулердің жарамсыздығы іріктеп айқындалады: ұзындығы 25 м болатын жолдың екі кесіндісінде жарамсыз бекітулердің пайызы бекітудің жарамсыз элементтерінің пайызының қосындысы ретінде айқындалады.
Теміржолдарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және
жөндеу қағидаларына
11-қосымша
Жолды жоспарлы-алдын ала түзетуді тағайындау өлшемшарттары
Жол класы
Жол тобы
Негізгі өлшемшарттар
Қосымша өлшемшарттар, %
II дәрежелі шегініс саны, дана / км, одан көп
қиыршықтастың ластануы, салмағы бойынша %
жарамсыз ағаш шпалдар
ыршыгы бар жол ұзақтығы
жарамсыз бекітулер
1 және 2
Б, В
20
30-дан кем
6
2
10
Г, Д
25
3
30
30-дан кем
10
4
15
4
40
30-дан кем
15
5
20
5
"ҚТЖ "ҰК" АҚ филиалы - жол дистанциясы директорының қалауы бойынша
Ескертпелер:
ІІ дәрежелі жолды ұстау нормаларынан ауытқулар саны жолтабан ені бойынша жол ұстау нормаларынан ауытқуларды ескералмай, жол өлшегіш вагон көрсеткіштері бойынша орташа 3 ай ішінде айқындалады.

Процент негодных скреплений определяется согласно пункту 3 примечаний к приложению 4.
Приложение 12
к Правилам технической
эксплуатации, обслуживания и
ремонта железнодорожных
путей
Допустимые величины неровностей, в зависимости от установленных скоростей, для назначения шлифования рельсов*
Характеристика неровностей
Глубина неровностей, mm
При v = 60 км/ч и менее
При v = 61-100 км/ч
При v = 101- 140 км/ч
При v ≥ 141 км/ч
Короткие, мм
0,08/0,02
0,06/0
0,05/0
0,03/0
Средние и длинные, измеренные:
на базе 1,5 м
на базе 1,0 м
0,8/0,3
0,6/0,2
0,07/0,2
0,5/0,15
0,6/0,15
0,4/0,10
0,4/0,10
0,3/0,08
*При наличии средств измерения.
Приложение 13
к Правилам технической
эксплуатации, обслуживания и
ремонта железнодорожных
путей
Периодичность проведения шлифования в зависимости от скоростей движения поездов
Показатель
При v = 60 км/ч и менее
При v = 61-100 км/ч
При v = 101-140 км/ч
При vmax ≥ 141 км/ч
Периодичность шлифования при наработке тоннажа, млн. т брутто
75
60
50
35
Приложение 14
к Правилам технической
эксплуатации, обслуживания и
ремонта железнодорожных
путей
Периодичность проведения шлифования в зависимости от радиуса кривой
Радиус кривой R, м
600 ≥ R > 500
500 ≥ R > 350
R ≤ 350
Периодичность шлифования, млн. т брутто
30 – 35
20 – 25
15 - 20
Примечания к таблицам 12, 13 и 14:
При шлифовании новых рельсов производится удаление обезуглероженного слоя и заводских геометрических неровностей до уровня, обеспечивающего максимальные разрешенные скорости на данном участке. При этом первоначальное шлифование новых рельсов выполняется в наиболее короткий срок после укладки, а последующая шлифовка проводится после пропуска 10 - 15 млн. т брутто. При шлифовании рельсов с наработкой тоннажа осуществляются формирование очертания головки рельса согласно заданному ремонтному профилю, ликвидация волнообразного износа и продольных неровностей либо их уменьшение до нормы, установленной для данного участка пути в соответствии с таблицей 15.
Критерии, которые достигаются в результате шлифовки:
для новых рельсов - удаление обезуглероженного слоя и ликвидация заводских дефектов поверхности катания;
для рельсов с наработкой тоннажа - ликвидация или доведение до регламентируемых размеров неровностей на поверхности катания и восстановление (или создание) требуемого профиля.
В случае, если при шлифовании с указанной периодичностью значения неровностей рельса на участке превышают значения, указанные в таблице 15, назначается дополнительная шлифовка.
Приоритетность шлифования какой-либо группы рельсов может повышаться в случае, когда неустранение (устранение) неровностей приводит к снижению (повышению) скоростей, определяющих классность пути.
Шлифовка рельсов и стрелочных переводов может входить во все виды ремонта и планово-предупредительную выправку пути.
Периодичность шлифования рельсов и стрелочных переводов в процессе эксплуатации может быть откорректирована с учетом сроков выполнения ремонта и планово-предупредительной выправки пути. При этом параметры шлифования рельсов (требуемый съем металла, вид ремонтного профиля) устанавливаются на основе результатов периодической проверки состояния головки рельсов, проведенной для выявления наличия и величины неровностей на верхней и боковой ее поверхности, фактического очертания поперечного профиля, а также анализа причин отказов рельсов (преобладания дефектов контактно-усталостного характера).
Периодичность шлифования для различных скоростных режимов движения поездов соответствует техническим условиям шлифовки рельсов.

Жарамсыз бекітулердің пайызы 4-қосымшаға ескертулердің 3-тармағына сәйкес айқындалады.
Теміржолдарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және
жөндеу қағидаларына
12-қосымша
Рельстерді тегістеуді тағайындау үшін белгіленген жылдамдыққа байланысты кедір-бұдырлықтың рұқсат етілген шамалары*
Тегіс еместіқтің сипаттамасы
Тегіс емес тереңдігі, mm
v = 60 км / сағ кезінде және аз
v = 61-100 км / сағ кезінде
Кезінде v = 101- 140 км/ сағ кезінде
Кезінде v > 141 км / сағ кезінде
Қысқа, мм
0,08/0,02
0,06/0
0,05/0
0,03/0
Орташа және ұзын, өлшенген:
1,5 м базасында
1,0 м базасында
0,8/0,3
0,6/0,2
0,07/0,2
0,5/0,15
0,6/0,15
0,4/0,10
0,4/0,10
0,3/0,08
* Өлшеу құралдары болған жағдайда.
Теміржолдарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және
жөндеу қағидаларына
13-қосымша
Тегістеуді жүргізу мерзімділігі поездар қозғалысының жылдамдығына байланысты
Көрсеткіш
v = 60 км / сағ кезінде және аз
v = 61-100 км/ сағ кезінде
v = 101-140 км/ сағ кезінде
vmax > 141 км/ сағ кезінде
Тоннажды өңдеу кезінде тегістеу кезеңділігі, млн. т брутто
75
60
50
35
Теміржолдарды техникалық
пайдалану, қызмет көрсету және
жөндеу қағидаларына
14-қосымша
Қисық радиусына байланысты тегістеу жүргізу кезеңділігі
Қисық радиусы R, м
600 > R > 500
500 > R > 350
R < 350
Тегістеу кезеңділігі, млн. т брутто
30 - 35
20 - 25
15 - 20
12, 13 және 14-кестелерге ескертпелер:
Жаңа рельстерді тегістеу кезінде көміртексіздірілген қабат пен зауыттық геометриялық тегізсіздектері осы учаскеде рұқсат етілген ең жоғары жылдамдықты қамтамасыз ететін деңгейге дейін жою жүргізіледі. Бұл ретте жаңа рельстерді бастапқы тегістеу ең қысқа мерзімде төсеуден кейін орындалады, ал одан кейінгі тегістеу 10-15 млн.т бруттоны өткізгеннен кейін жүргізіледі. Тоннаждың жұмыс істеп тұрған рельстерді тегістеу кезінде берілген жөндеу бейініне сәйкес рельс бастиегінің кескінін қалыптастыру, толқын тәрізді тозуды және бойлық тегіссіздікті жою не оларды 15-кестеге сәйкес жолдың осы учаскесі үшін белгіленген нормаға дейін азайту жүзеге асырылады.
Тегістеу нәтижесінде қол жеткізілетін өлшемшарттар:
жаңа рельстер үшін - көмірсіз қабатты жою және сырғанау бетінің зауыттық ақауларын жою;
тоннаждың жұмысы бар рельстер үшін - сырғанау бетіндегі тегіс емес өлшемдерді жою немесе регламенітелгендерне дейін жеткізу және қажет бейінді қалпына келтіру (немесе жасау).
Егер көрсетілген кезеңділікпен тегістеу кезінде учаскедегі рельстің тегіс емес мәндері 15-кестеде көрсетілген мәндерден асып кеткен жағдайда, қосымша тегістеу тағайындалады.
Рельстердің қандай да бір тобын тегістеудің басымдылығы тегіс еместіктердің жойылмауы (жою) жолдың сыныптылығын айқындайтын жылдамдықтың төмендеуіне (жоғарылауына) алып келген жағдайда жоғарылауы мүмкін.
Рельстер мен бағыттамалы бұрмаларды тегістеу жөндеудің барлық түрлеріне және жолды жоспарлы-ескерту түзетуіне кіруі мүмкін.
Пайдалану процесінде рельстер мен бағыттамалы бұрмаларды тегістеу мерзімділігі жөндеуді орындау мерзімдерін және жолды жоспарлы-алдын ала түзету ескеріле отырып түзетілуі мүмкін. Бұл ретте рельстерді тегістеу параметрлері (металды алуды талап ететін, жөндеу бейінту түрі) рельстердің қалпын кезеңдік тексеру нәтижелері негізінде, оның жоғарғы және бүйір бетіндегі тегіс еместіктің болуы мен шамасын, көлденең бейінктің нақты кескінін анықтау, сондай-ақ рельстердің істен шығу себептерін талдау (түйіспе-шаршау сипатындағы ақаулардың басым болуы және т. б.) негізінде белгіленеді.
Поездар қозғалысының әртүрлі жылдамдық режимдері үшін тегістеу кезеңділігі рельстерді тегістеудің техникалық шарттарына сәйкес келеді.