Об утверждении Правил учета лиц, состоящих под административным надзором
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 февраля 2005 года N 97. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 23 марта 2005 года N 3505.
Сноска. В заголовок приказа вносятся изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 21.06.2016 № 660 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" и в целях дальнейшего совершенствования деятельности органов внутренних дел Республики Казахстан по осуществлению административного надзора, повышения его эффективности в борьбе с рецидивной преступностью ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета лиц, состоящих под административным надзором.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Начальникам Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте:
1) организовать:
изучение в системе боевой и служебной подготовки личным составом подразделений административной, криминальной полиции и информационно-аналитического центра положений настоящих Правил с принятием зачетов;
ежеквартальную сверку учетов лиц, в отношении которых установлен административный надзор, между подразделениями административной полиции, криминальной полиции и информационно-аналитического центра органов внутренних дел, а также анализ состояния и результатов работы по борьбе с рецидивной преступностью с рассмотрением на оперативных совещаниях;
2) обеспечить:
патрульные наряды, заступающих на охрану общественного порядка, списками лиц, состоящих под административным надзором и подпадающих по признакам судимостей под действие Закона Республики Казахстан "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" (далее - Закон) с целью выявления с их стороны нарушений правил надзора и установленных ограничений;
заведение на лиц, подпадающих по признакам судимостей под действие Закона, необходимых учетных материалов, осуществление комиссионной проверки обоснованности их заведения, полноты и результатов профилактической работы;
активное использование оперативно-розыскных возможностей в наблюдении за лицами, состоящими под административным надзором и подпадающими по признакам судимостей под действие Закона, - для своевременного получения информации о замышляемых, подготавливаемых или совершенных ими преступлениях, предупреждения и пресечения их преступной деятельности, розыска лиц, уклоняющихся от административного надзора;
взаимодействие с подразделениями уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан с целью получения информации о лицах, в отношении которых может быть установлен административный надзор, для разработки и осуществления дополнительных мер по повышению оперативной осведомленности об их поведении и образе жизни;
проведение служебных проверок по каждому факту совершения умышленного преступления лицом, состоящим под административным надзором, с принятием мер по устранению выявленных недостатков и повышению эффективности индивидуально-профилактической работы с поднадзорными.

Әкімшілік қадағалаудағы адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 11 ақпандағы N 97 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 23 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3505.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2016 № 660 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әкімшілік қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметін одан әрі жетілдіру, оның рецидивтік қылмысқа қарсы күрестегі тиімділігін арттыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әкімшілік қадағалаудағы адамдарды есепке алу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі полиция департаменттерінің бастықтары:
1) сынақтар қабылдай отырып, әкімшілік полиция, криминалдық полиция, ақпараттық-аналитикалық орталықтар бөлімшелері жеке құрамының осы Ережені әскери және қызметтік даярлық жүйесінде зерделеуін;
ішкі істер органдарының әкімшілік полиция, криминалдық полиция және ақпараттық-аналитикалық орталықтар бөлімшелерінің арасында әр тоқсан сайын әкімшілік қадағалау орнатылған адамдардың есебін салыстыра тексеруді, сондай-ақ жедел кеңестерде қарай отырып, рецидивтік қылмысқа қарсы күрес жөніндегі жұмыстың жай-күйі мен нәтижелерін талдауды ұйымдастырсын;
2) әкімшілік қадағалауда тұратын және соттылық белгілері бойынша "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) қолданысына түсетін адамдардың тарапынан қадағалау ережелері мен белгіленген шектеулерді бұзуды анықтау мақсатында қоғамдық тәртіпті қорғауға түсетін патрульдік жасақшаларының олардың тізімімен;
соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарға қажетті есепке алу материалдарын ашу, оларды ашудың негізділігіне, толықтығына және профилактикалық жұмыстың нәтижелеріне комиссиялық тексеруді жүзеге асыруды;
ойластырылып, дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстар туралы ақпаратты уақтылы алу, әкімшілік қадағалауда тұрған және соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдардың қылмыстық әрекетінің алдын алу және жолын кесу, әкімшілік қадағалаудан жалтарып жүрген адамдарды іздестіру мақсатында оларға бақылау жүргізуде жедел-іздестіру мүмкіндіктерін белсенді пайдалануды;
әкімшілік қадағалау орнатылуы мүмкін адамдарға қатысты ақпарат алу мақсатында олардың мінез-құлқы мен өмір салты туралы жедел хабардар болуды арттыру жөніндегі қосымша шараларды әзірлеу және жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдарымен өзара іс-қимыл жасасуды;
әкімшілік қадағалауда тұрған адамдар қасақана жасаған қылмыстың әрбір фактісі бойынша анықталған кемшіліктерді жою және қадағаланушылармен жүргізілетін жеке профилактикалық жұмыстың тиімділігін арттыру жөнінде шаралар қабылдай отырып, қызметтік тексеру жүргізуді қамтамасыз етсін.

Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.11.2014 № 852 (вводится в действие с 01.01.2015); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Информационно-аналитическому центру Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Закаргаева Р.Н.) обеспечить централизованный учет лиц, состоящих под административным надзором и подпадающих по признакам судимостей под действие Закона.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.11.2014 № 852 (вводится в действие с 01.01.2015).
4. Департаменту тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Ибраев Б.А.) обеспечить изготовление бланков документации в соответствии с приложениями.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.11.2014 № 852 (вводится в действие с 01.01.2015).
6. Считать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 августа 2000 года N 436 "Об утверждении Инструкции о порядке установления и осуществления административного надзора за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1270, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 год, N 3).
7. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
и.о. Генерального прокурора
Республики Казахстан
____________________
28 февраля 2005 года
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 11 февраля 2005 года
N 97
Правила
учета лиц, состоящих под административным надзором
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила учета лиц, состоящих под административным надзором (далее – Правила), определяют порядок учета лиц, состоящих под административным надзором.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.11.2014 № 852 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ақпараттық-аналитикалық орталығы (Р.Н. Закаргаева) әкімшілік қадағалауда тұрған және соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарды орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.11.2014 № 852 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаменті (Ыбраев Б.Ә.) қосымшаларға сәйкес құжаттама бланкілерін дайындауды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.11.2014 № 852 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға әкімшілік қадағалау орнату және оны жүзеге асыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2000 жылғы 4 тамыздағы N 436 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1270 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2001 жыл, N 3) күші жойылды деп есептелсін.
7. Осы бұйрық рәсми түрде жариялаған күнінен бастап қолданысқа енеді.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
2005 жылғы 28 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2005 жылғы 11 ақпандағы
N 97 бұйрығымен
бекітілген
Әкімшілік қадағалаудағы адамдарды есепке алу қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Әкімшілік қадағалаудағы адамдарды есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) әкімшілік қадағалаудағы адамдарды есепке алу тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Административный надзор является формой предупреждения рецидивной преступности, реализуется на основе соблюдения законности, гарантии прав и свобод граждан и осуществляется на основании постановления судьи органами внутренних дел как принудительная мера в виде установления наблюдения за поведением лиц, освобожденных из мест лишения свободы, которым установлены определенные законодательством ограничения в целях предупреждения правонарушений с их стороны.
Административный надзор устанавливается на срок от шести месяцев до трех лет, а в отношении лиц, отбывших наказание за уголовные правонарушения против половой неприкосновенности несовершеннолетних, – до погашения срока судимости в соответствии со статьей 79 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
В случаях нарушении поднадзорным настоящих правил или объявленных ему ограничений, а равно совершения им правонарушений срок установленного административного надзора продлевается постановлением судьи по мотивированному представлению органов внутренних дел каждый раз на шесть месяцев, но не свыше двух лет, а в отношении лиц, совершивших уголовные правонарушения против половой неприкосновенности несовершеннолетних, каждый раз на один год. При этом срок продления административного надзора исчисляется с момента оглашения судьей постановления о продлении административного надзора.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" (далее - Закон) органы внутренних дел проводят необходимые профилактические и оперативно-розыскные мероприятия в отношении поднадзорных и лиц, подпадающих по признакам судимостей под действие Закона.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Освобождение из мест лишения свободы поднадзорных и лиц, подпадающих по признакам судимостей под действие Закона, организация контроля за их прибытием к постоянному месту жительства и регистрацией, осуществляются в порядке, определенном Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан.
4. Лица, в отношении которых установлен административный надзор, подлежат обязательной постановке на профилактический учет органов внутренних дел с заведением на них дел административного надзора (приложение 1).
Дела административного надзора хранятся в служебном помещении органа внутренних дел, а их ведение возлагается на одного из инспекторов подразделения по руководству участковыми инспекторами. Приказом начальника органа внутренних дел (лица, исполняющего его обязанности) дела административного надзора могут храниться, при соответствующих условиях хранения, в служебном помещении участкового инспектора полиции (далее - участковый инспектор).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әкімшілік қадағалау рецидивті қылмыстың алдын алудың нысаны болып табылады, заңдылықты, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының кепілдіктерін сақтау негізінде іске асырылады және ішкі істер органдары бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар тарапынан құқық бұзушылықтың алдын алу мақсатында олардың мінез-құлқын қадағалау түріндегі мәжбүрлеу шарасы ретінде заңнамада белгіленген шектеулерді сот қаулысы негізінде жүзеге асырады.
Әкімшілік қадағалау алты айдан үш жылға дейінгі мерзімге, ал кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшiн жазасын өтеген адамдарға қатысты – Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 79-бабына сәйкес сотталғандық мерзімі өтелгенге дейін белгіленеді.
Қадағалауға алынған адам осы қағидаларды немесе өзiне жарияланған шектеулердi бұзған, сол сияқты құқық бұзушылықтар жасаған жағдайларда, белгіленген әкімшілік қадағалау мерзiмi iшкi iстер органдарының дәлелді ұсынуы бойынша судьяның қаулысымен – әрбір кезде алты айға ұзартылады, бiрақ ол екi жылдан аспауы тиiс, ал кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдарға қатысты әрбір кезде бір жылға ұзартылады. Осыған байланысты әкімшілік қадағалауды ұзарту мерзімі судьяның әкімшілік қадағалауды ұзарту туралы қаулысы шыққан кезден бастап есептеледі.
"Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Заң) ішкі істер органдары қадағалаушыларға және соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарға қатысты қажетті профилактикалық және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қадағаланушыларды және соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарды бас бостандығынан айыру орындарынан босату, олардың тұрғылықты жерлеріне келуін және тіркелуін бақылау Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Әкімшілік қадағалауға алынған адамдарға әкімшілік қадағалау істері (1-қосымша) жүргізіле отырып, міндетті түрде ішкі істер органдарының профилактикалық есебіне алынуы тиіс.
Әкімшілік қадағалау істері ішкі істер органының қызметтік үй-жайында сақталады, ал оларды жүргізу учаскелік полиция инспекторларының басшылығымен бөлімше инспекторларының біріне жүктеледі. Ішкі істер органы бастығының (оның міндетін атқаратын адамның) бұйрығы бойынша әкімшілік қадағалау істері тиісті сақталу жағдайларында учаскелік полиция инспекторының (бұдан әрі - учаскелік инспектор) қызметтік үй-жайында сақталуы мүмкін.
Ішкі істер органы бастығының немесе оның орынбасарының өкімі бойынша әкімшілік қадағалау істері тиісті сақталу жағдайларындағы учаскелік полиция инспекторының қызметтік үй-жайында (бұдан әрі - учаскелік инспектор) сақталуы мүмкін.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 02.12.2015 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Контроль за ходом проведения профилактической работы с подучетными осуществляет заместитель начальника органа внутренних дел, курирующий подразделение общественной безопасности, либо руководитель подразделения общественной безопасности, которые ежеквартально проверяют ведение дела административного надзора.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Организация учета и профилактической работы с лицами, в отношении которых административный надзор установлен при освобождении из мест лишения свободы
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Начальник органа внутренних дел или его заместитель, получив из исправительного учреждения постановление об установлении административного надзора в отношении лица, отбывшего наказание, передает его участковому инспектору полиции, на участке которого он будет проживать, а также оперуполномоченному криминальной полиции, с поручением организовать контроль за прибытием поднадзорного к избранному месту жительства.
После постановки на профилактический учет поднадзорного орган внутренних дел уведомляет об этом исправительное учреждение, откуда поступило постановление об установлении административного надзора.
7. Участковый инспектор, с момента получения постановления об установлении административного надзора по пункту в) статьи 2 Закона, в течение суток заполняет задание, для внесения в единую информационную систему "Беркут" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан на запрет выезда за пределы территории Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящим Правилам и направляет начальнику подразделения общественной безопасности области, города республиканского значения, столицы, для ввода в единую информационную систему "Беркут".
По прибытию к избранному месту жительства и постановки на учет поднадзорного, участковый инспектор предупреждает его о соблюдении правил регистрации по месту жительства и контролирует соблюдение им установленных судом ограничений, проверяет достоверность данных, указанных в направленной из мест лишения свободы информационно-поисковой карте (далее - ИПК-ЛЦ), докладывает начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющему его обязанности) свои предложения об установлении ограничений, предусмотренных статьей 7 Закона, заполняет на поднадзорного схему связи согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Информация об изменениях внешности (татуировки), места проживания, трудоустройстве поднадзорного заносится в листок коррекции и направляется в подразделения информационно-аналитического центра (далее - ИАЦ) в течение суток. Обо всех дальнейших изменениях поднадзорного ИАЦ также информируется листком коррекции.

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2015 № 981 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі); 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Есепте тұрғандармен профилактикалық жұмыс жүргізу барысын бақылауды қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесіне жетекшілік ететін ішкі істер органы бастығының орынбасары не қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің басшысы жүзеге асырады, олар тоқсан сайын әкімшілік қадағалау істерінің жүргізілуін тексереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылу кезінде әкімшілік қадағалау белгіленген адамдарды есепке алуды және олармен профилактикалық жұмысты ұйымдастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ішкі істер органының бастығы немесе оның орынбасары түзеу мекемесінен жазасын өтеген адамға қатысты әкімшілік қадағалау туралы қаулыны алғаннан кейін, ол қаулыны қадағаланушы тұратын учаскенің учаскелік инспекторына, сондай-ақ криминалдық полицияның жедел уәкіліне береді және оларға қадағаланушының таңдаған тұрғылықты жеріне келуіне бақылау жасауды ұйымдастыруды тапсырады.
Қадағаланушыны профилактикалық есепке қойғаннан кейін бұл туралы ішкі істер органы әкімшілік қадағалау орнату туралы қаулы келіп түскен түзеу мекемесіне хабарлайды.
7. Учаскелік инспектор Заңның 2-бабының в) тармағы бойынша әкімшілік қадағалау орнату туралы қаулыны алған сәттен бастап тәулік ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге шығуға тыйым салуға Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне енгізу үшін тапсырма жоспарын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес толтырады және "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне енгізу үшін облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығына жолдайды.
Таңдаған тұрғылықты жеріне келгеннен және қадағалаудағыны есепке қойғаннан кейін учаскелік инспектор оған тұрғылықты жері бойынша тіркеу ережесін сақтау туралы ескертеді және олардың сот белгілеген шектеуді сақтауын бақылайды, бас бостандығынан айыру орындарынан жіберілген ақпараттық-іздеу картасында (бұдан әрі – Т-АІК) көрсетілген деректердің шынайылығын тексереді, Заңның 7-бабында көзделген шектеулерді орнату туралы өз ұсыныстарын ішкі істер органының бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баяндайды, қадағалаудағы адамға байланыс сызбасын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес толтырады.
Қадағаланушының сырт пішінінің өзгеруі (татуировкалар), тұрғылықты жерінің, жұмысқа орналасуының өзгеруі туралы ақпарат түзету парағына енгізіледі және ақпараттық-аналитикалық орталықтың бөлімшелеріне (бұдан әрі - ААО) бір тәулік ішінде жіберіледі. Сол сияқты қадағаланушыға байланысты барлық өзгерістер ААО түзету парағымен хабардар етіледі.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В соответствии со статьей 7 Закона начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности) выносит представление об установлении ограничений поднадзорному (приложение 5) и в трехдневный срок направляет его в суд.
Начальник подразделения общественной безопасности, получив постановление судьи об установлении ограничений, в присутствии участкового инспектора разъясняет поднадзорному правила административного надзора, его обязанности, и ответственность за нарушение установленных правил и ограничений.
Перечень ограничений, определенных в отношении поднадзорного, может быть сокращен или дополнен судьей по представлению органа внутренних дел, с учетом его личности, образа жизни и поведения, но в пределах ограничений, предусмотренных статьей 7 Закона.
Представление о сокращении перечня ограничений или его дополнения подготавливается участковым инспектором, осуществляющим административный надзор и после его подписания, начальником органа внутренних дел (лицом, исполняющим его обязанности) направляется в суд. Постановление судьи об изменении ограничений в трехдневный срок со дня получения объявляется поднадзорному под роспись.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Постановление об установлении поднадзорному ограничений подшивается в дело административного надзора.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае, если из исправительного учреждения не поступило постановление об установлении административного надзора в отношении поднадзорного, отбывшего наказание, либо прибытия поднадзорного на постоянное местожительство не по месту, указанному в справке об освобождении (при отсутствии умысла на уклонение от административного надзора), участковый инспектор, на участке которого он фактически проживает, в течение трех суток направляет запрос о направлении постановления об установлении в отношении его административного надзора в исправительное учреждение или орган внутренних дел, куда должен был прибыть поднадзорный.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Заңның 7-бабына сәйкес ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) қадағаланушыға шектеу орнату туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыну шығарады және оны үш күн ішінде сотқа жібереді.
Қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы соттың шектеу орнату туралы қаулысын алып, учаскелік инспектордың қатысуымен қадағаланушыға әкімшілік қадағалаудың, оның міндеттерін және орнатылған қадағалаудың қағидалары мен шектеулерін бұзғаны үшін жауапкершілігін түсіндіреді.
Қадағаланушыға қатысты белгіленген шектеулердің тізбесін ішкі істер органының ұсынуы бойынша оның жеке басын, өмір сүру салтын және мінез-құлқын ескере отырып, судья Заңның 7-бабында көрсетілген шектеулер шегінде қысқартуы немесе толықтыруы мүмкін.
Шектеулер тізбесін қысқарту немесе оны толықтыру туралы ұсынысты әкімшілік қадағалауды жүзеге асыратын учаскелік инспектор дайындайды және ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) қол қойғаннан кейін сотқа жібереді. Судьяның шектеулерді өзгерту туралы қаулысын алған күннен бастап үш күн мерзімде қадағаланушыға қол қойғызып жарияланады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қадағаланушыға шектеу орнату туралы қаулы әкімшілік қадағалау ісіне тігіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Егер түзеу мекемесінен жазасын өтеген қадағаланушыға қатысты әкімшілік қадағалау орнату туралы қаулы келмеген не болмаса қадағаланушыны босату туралы анықтамада көрсетілген тұрғылықты жерге емес, басқа жерге келген жағдайда әкімшілік қадағалаудан жалтару ойы болмаса мұндай адам нақты тұратын учаскедегі учаскелік инспектор үш күн мерзімнің ішінде түзеу мекемесіне немесе қадағаланушы келуге тиіс ішкі істер органына оған әкімшілік қадағалау орнату туралы қаулыны жіберу туралы сұрау салады.

11. Административный надзор осуществляется по месту жительства поднадзорного. Если поднадзорный по уважительным причинам не может проживать по данному адресу, начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности), согласно рапорту участкового инспектора и заявлению поднадзорного, может разрешить ему временное проживание в другом месте, в пределах обслуживаемой горрайорганом территории.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Учет лиц, подпадающих по признакам судимостей под действие Закона
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. По прибытию к избранному месту жительства лица, подпадающего по признакам судимостей под действие Закона, участковый инспектор, на административный участок которого прибыло такое лицо, беседует с освобожденным, сверяет достоверность данных поступившей из мест лишения свободы ИПК-ЛЦ и направляет ее в ИАЦ в течение трех рабочих дней со дня постановки на учет (в случае отсутствия при освобождении лица из мест лишения свободы ИПК-ЛЦ, то ее заполняет участковый инспектор), предупреждает его под роспись об ответственности за несоблюдение правил регистрации по месту жительства, о возможности установления административного надзора при нарушении общественного порядка или совершения иных правонарушений. Обо всех дальнейших изменениях подучетного ИАЦ информируется листком коррекции.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.11.2014 № 852 (вводится в действие с 01.01.2015).
13. На лицо, подпадающее по признакам судимости под действие Закона заводится наблюдательное дело (приложение 7), основанием для его заведения является справка об освобождении из мест лишения свободы.
Наблюдательное дело ведется с целью сбора информации о поведении профилактируемого и своевременного принятия к нему соответствующих мер профилактического характера. Участковый инспектор, при получении информации о преступных намерениях подучетного или о совершенном им преступлении, обязан незамедлительно доложить об этом рапортом начальнику органа внутренних дел или его заместителю.
14. В наблюдательное дело подшиваются документы и материалы, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15 Наблюдательное дело на подучетного, по истечению срока погашения или снятия судимости, прекращается.

11. Әкімшілік қадағалау қадағаланушының тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырылады. Егер қадағаланушы дәлелді себептер бойынша аталған мекенжайда тұра алмаса, ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) учаскелік инспектордың баянатына және қадағаланушының арызына сәйкес оған қалалық, аудандық органдар қызмет көрсететін аумақтың шегіндегі басқа жерде уақытша тұруға рұқсат беруі мүмкін.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарды есепке алу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдар таңдаған тұрғылықты жеріне келген соң мұндай адам келген учаскенің учаскелік инспекторы босатылған адаммен әңгімелеседі, бас бостандығынан айыру орындарынан келіп түскен ақпараттық іздеу карточкасында көрсетілген деректердің дұрыстығын салыстырады және оны есепке қойылған күннен бастап үш күннің ішінде ААО-ға жібереді (егер бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған кезде оған ақпараттық-іздеу карточкасы толтырылмаса, онда оны учаскелік инспектор толтырады), оған тұрғылықты жері бойынша тіркеу ережелерінің сақталуы үшін жауапкершілігі туралы, қоғамдық тәртіпті бұзған немесе өзге де құқық бұзушылықтар жасаған жағдайда, әкімшілік қадағалау орнату мүмкіндігі туралы оны қолхатпен ескертеді. Одан кейінгі барлық өзгерістер туралы ААО түзету парағымен хабардар етіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.11.2014 № 852 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамға қадағалау ісі (7-қосымша) ашылады, оны ашуға бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаны туралы анықтама негіз болып табылады.
Қадағалау ісі профилактикаланушының мінез-құлқы туралы ақпараттар жинау және оған алдын алу сипатындағы тиісті шаралар қабылдау мақсатында жүргізіледі. Учаскелік инспектор есепте тұрған адамның қылмыстық ниеттері немесе ол жасаған қылмыс туралы ақпарат алған жағдайда, бұл туралы дереу ішкі істер органының бастығына немесе оның орынбасарына баянатпен баяндауға міндетті.
14. Бақылау ісіне осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес құжаттар мен материалдар тігіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Қадағаланушыға қадағалау ісі соттылығын өтеу мерзімінің өтуі немесе алып тасталуы бойынша тоқтатылады.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. О переезде подучетного на новое местожительство ИАЦ информируются листком коррекции, а наблюдательное дело и ИПК-ЛЦ пересылаются в орган внутренних дел, где он должен зарегистрироваться. О регистрации подучетного по новому адресу ИАЦ также информируются листком коррекции.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.11.2014 № 852 (вводится в действие с 01.01.2015).
17. Административный надзор по материалам органа внутренних дел устанавливается в отношении лиц, указанных в пункте "в" статьи 2 Закона, если они в период непогашенного или неснятого срока судимости после отбытия наказания, несмотря на предупреждения органов внутренних дел, систематически нарушают общественный порядок и права других граждан, совершают иные правонарушения.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В целях получения своевременной информации о совершении правонарушений лицами, подпадающими по признакам судимостей под действие Закона, участковый инспектор обязан периодически наблюдать за их поведением по месту жительства и работы, проверять по автоматизированным базам данных Министерства внутренних дел, Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан. Результаты проверок отражаются в листе мероприятий согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В случае, если лицо, подпадающее по признакам судимостей под действие Закона, дважды в течение года нарушило общественный порядок, права других граждан или совершило иные правонарушения, за которые было подвергнуто мерам административного взыскания, и продолжает вести противоправный образ жизни, участковый инспектор докладывает рапортом начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющего его обязанности) о целесообразности установления за ним административного надзора.
К рапорту прилагаются материалы, свидетельствующие о допущенных правонарушениях и наложенных на него взысканиях (заверенные копии протоколов об административных правонарушениях, постановлений и приговоры о привлечении лица к ответственности).

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Есепте тұрған адамның жаңа тұрғылықты жерге көшуі туралы ААО түзету парағымен хабарланады, ал қадағалау ісі және Т-АІК ол тіркелуі тиіс жердегі ішкі істер органына жіберіледі. Есепте тұрған адамның жаңа мекенжай бойынша тіркелгені туралы да ААО түзету парағымен хабарланады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.11.2014 № 852 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Ішкі істер органының материалдары бойынша әкімшілік қадағалау Заңның 2-бабының "в" тармағында көрсетілген адамдарға, егер олар жазасын өтегеннен кейін өтелмеген немесе алынбаған соттылық мерзімі кезеңінде ішкі істер органдарының ескертулеріне қарамастан, қоғамдық тәртіпті және басқа да азаматтардың құқықтарын жүйелі түрде бұзса, өзге де құқық бұзушылықтар жасаған жағдайда орнатылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдар құқық бұзушылық жасағандары туралы ақпаратты уақытылы алу мақсатында учаскелік инспектор олардың мінез-құлықтарын тұрғылықты жері мен жұмыс орны бойынша, Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің автоматтандырылған дерекқорлары бойынша тексеруге міндетті. Тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес іс-шаралар парағында көрсетіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Егер соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адам бір жылдың ішінде екі рет қоғамдық тәртіпті, басқа да азаматтардың құқықтарын бұзса немесе ол үшін әкімшілік жазалау шараларына тартылған өзге де құқық бұзушылықтар жасаса және құқыққа қарсы өмір салтын жалғастырса учаскелік инспектор оған әкімшілік қадағалау орнатудың мақсатқа сай екендігі туралы ішкі істер органының бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баянат арқылы баяндайды.
Баянатқа жасаған құқық бұзушылықтар мен оған қолданылған жазаларды (адамды жауапқа тарту туралы хаттамалардың, қаулылардың және үкімдердің расталған көшірмелері) куәландыратын материалдар қоса тіркеледі.

Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 02.12.2015 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности), рассмотрев представленные материалы, направляет в суд мотивированное представление (приложение 8) о необходимости установления за таким лицом административного надзора с приложением материалов, указанных во втором абзаце пункта 20 настоящих Правил. В представлении указываются основания установления административного надзора, предлагаемый срок его действия и ограничения, согласно статьи 7 Закона.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Административный надзор за лицами, указанными в подпункте "в" статьи 2 Закона, устанавливается в судебном заседании единолично судьей районного (городского) суда по месту жительства лица, освобожденного из мест лишения свободы. В судебное заседание вызывается лицо, в отношении которого внесено представление об установлении административного надзора, а по ходатайству - и защитник, а также представитель органа, начальник которого внес представление.
Постановление судьи об установлении административного надзора, вступившее в законную силу, является основанием для постановки на учет и заведения дела административного надзора.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Срок установления (продления) административного надзора в отношении лиц, указанных в пункте "в" статьи 2 Закона, исчисляется в календарных месяцах с момента вынесения судьей постановления об установлении административного надзора. 1
_________
1 Примечание: Если административный надзор сроком на 6 месяцев установлен 1 сентября 2004 года, то последним днем его действия или продления будет 1 марта 2005 года.
24. Постановление судьи об установлении административного надзора либо о продлении его срока или об изменении ограничений при осуществлении надзора объявляется поднадзорному под роспись. Одновременно ему разъясняются правила административного надзора, его обязанности и ответственность за нарушение правил и ограничений, а также за самовольное оставление им места жительства с целью уклонения от административного надзора.

Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2015 № 981 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі); 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
21. Ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) ұсынылған материалдарды қарап, әкімшілік қадағалауды мұндай адамға орнатудың қажеттігі туралы дәлелі ұсынымға (8-қосымша) осы Ереженің 20-тармағының екінші абзацында көрсетілген материалдарды қосып, сотқа жібереді. Ұсынымда әкімшілік қадағалау орнатудың негізі, оны қолданудың ұсынылып отырған мерзімі және Заңның 7-бабына сәйкес шектеулер көрсетіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Заңның 2-бабының "в" тармақшасында көрсетілген адамдарға әкімшілік қадағалауды бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамның тұрғылықты жері бойынша аудандық (қалалық) соттың судьясы сот отырысында жеке өзі орнатады. Сот отырысына оған қатысты әкімшілік қадағалау орнату туралы ұсыныс енгізілген адам, ал қолдаухат бойынша қорғаушы, сондай-ақ бастығы ұсыныс енгізген органның өкілі де шақырылады.
Заңды күшіне енген соттың әкімшілік қадағалау орнату туралы қаулысы есепке алуға және әкімшілік қадағалау ісін ашуға негіз болып табылады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Заңның 2-бабының "в" тармағында көрсетілген адамдарға қатысты әкімшілік қадағалауды орнатудың (ұзартудың) мерзімі судьяның әкімшілік қадағалау орнату туралы қаулысы шыққан сәттен бастап күнтізбелік аймен есептеледі. 1
__________________
1 Ескерту. Егер әкімшілік қадағалау алты ай мерзімге, 2004 жылғы 1 қыркүйекте орнатылса, онда оның қолданыстағы соңғы немесе ұзарту күні 2005 жылғы 1 наурыз болады.
24. Әкімшілік қадағалау орнату туралы не болмаса оның мерзімін ұзарту туралы немесе қадағалауды жүзеге асыру кезінде шектеулерді өзгерту туралы судьяның қаулысы қадағаланушыға қол қойғызу арқылы хабарланады. Сонымен қатар оған әкімшілік қадағалау ережесі, оның міндеттері және ережелер мен шектеулерді бұзғаны, сондай-ақ әкімшілік қадағалаудан жалтару мақсатында тұрғылықты жерінен өз бетімен кеткені үшін жауапқа тартылатыны түсіндіріледі.

25. Участковый инспектор оформляет дело административного надзора, которому приобщает все материалы наблюдательного дела.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Осуществление учета лиц, состоящих под административным надзором в органах внутренних дел
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В соответствии со статьей 13 Закона при осуществлении административного надзора сотрудники органов внутренних дел имеют право:
1) запрашивать и получать сведения о поведении поднадзорного по месту его работы и жительства от граждан и администрации организаций, независимо от форм собственности;
2) вызывать поднадзорного на собеседования в органы внутренних дел, служебное помещение участкового инспектора, при необходимости проводить такие беседы в присутствии родственников поднадзорного, при их согласии;
3) требовать от поднадзорного устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с исполнением правил административного надзора;
4) посещать в любое время суток жилище поднадзорного с целью наблюдения за его поведением и выполнением им установленных ограничений. При этом не допускается производство осмотра, обыска, иначе, как в случаях и в порядке, установленных законодательством.
27. Для оказания помощи в проведении профилактических мероприятий по осуществлению административного надзора могут привлекаться граждане, участвующие в обеспечении общественного порядка.
28. Участковый инспектор обязан проводить с поднадзорным по месту жительства предупредительную работу по недопущению случаев уклонения от административного надзора и совершения им правонарушений. При получении сведений о намерении такого лица уклониться от административного надзора, он вносит предложение начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющего его обязанности) о направлении в суд представления по изменению ему ограничений (приложение 9).
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При поступлении информации о намерении поднадзорного совершить преступление участковый инспектор незамедлительно принимает меры к его предотвращению, о чем докладывает начальнику органа внутренних дел.

25. Учаскелік инспектор қадағалау ісінің барлық материалдары тігілетін әкімшілік қадағалау ісін ресімдейді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Ішкі істер органдарында әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Заңның 13-бабына сәйкес әкімшілік қадағалауды жүзеге асыру кезінде ішкі істер органдары қызметкерлері:
1) қадағаланушының мінез-құлқы туралы жұмыс орны және тұрғылықты жері бойынша азаматтардан және меншік нысанына қарамастан ұйымдардың әкімшілігінен мәліметтерге сұрау салуға және алуға;
2) қадағаланушыны әңгімелесу үшін ішкі істер органына, учаскелік инспектордың қызметтік үй-жайына шақыруға, қажет болған жағдайда мұндай әңгімелерді қадағаланушының туыстарының келісімімен оларды қатыстыра отырып, өткізуге;
3) қадағаланушыдан әкімшілік қадағалау ережелерін орындаумен байланысты мәселелер бойынша ауызша және жазбаша түрде түсініктер талап етуге;
4) қадағаланушының мінез-құлқын және белгіленген шектеулерді орындауын бақылау мақсатында оның тұрғын үйіне тәуліктің кез-келген уақытында кіруге құқылы. Бұл ретте тексеруге, тінтуге жол берілмейді, тек заңнамада белгіленген жағдайларда және тәртіпте ғана рұқсат етіледі.
27. Әкімшілік қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі профилактикалық іс-шараларды өткізуге көмек көрсету үшін қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтар тартылуы мүмкін.
28. Учаскелік инспектор қадағаланушымен тұрғылықты жері бойынша әкімшілік қадағалаудан жалтару және құқық бұзушылықтар жасау оқиғаларына жол бермеуі жөнінде ескерту жұмысын жүргізуге міндетті. Мұндай адамның әкімшілік қадағалаудан жалтару ниеті туралы мәліметтер алған кезде ол оған шектеулерді өзгерту жөнінде сотқа ұсыным жіберу туралы (9-қосымша) ішкі істер органы бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) ұсыныс жасайды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Қадағаланушының қылмыс жасау ниеті туралы ақпарат келіп түскен жағдайда учаскелік инспектор оны болдырмау үшін дереу шаралар қолданады, бұл ол туралы ішкі істер органының бастығына баяндайды.

30. По результатам каждого посещения жилища поднадзорного, осуществленного с целью наблюдения за его поведением и соблюдением им установленных ограничений, участковый инспектор или сотрудник полиции, проверявший поднадзорного по месту жительства, делает соответствующую отметку в листке контроля (приложение 10).
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.12.2015 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. В случае, когда в соответствии со статьей 16 Закона поднадзорному устанавливается обязанность в виде явки в участковый пункт полиции органа внутренних дел для регистрации, то такую регистрацию осуществляет участковый инспектор, о чем делается отметка в листе контроля согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Регистрация явок поднадзорных осуществляется согласно установленным ограничениям и используется для контроля за его проживанием по избранному месту жительства, а также в целях проведения бесед профилактического характера.
При этом установленное время явки не должно влиять на работу и учебу поднадзорных. Беседы с поднадзорным проводятся один раз в квартал, о чем делается отметка в листе контроля согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. По факту нарушения настоящих правил или установленных ограничений сотрудник органа внутренних принимает меры по привлечению поднадзорного к соответствующей ответственности.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Если нарушение правил административного надзора и установленных ограничений выявлено сотрудником органа внутренних дел, на территории обслуживания которого поднадзорный не проживает, протокол об административном правонарушении для принятия мер направляется в орган внутренних дел, осуществляющий за этим лицом административный надзор.
35. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

30. Қадағаланушының тәртібі және орнатылған шектеулерді сақтауын бақылау мақсатында жүзеге асырылған әрбір тұрған жеріне бару нәтижелері бойынша учаскелік инспектор немесе қадағаланушыны тұрғылықты жері бойынша тексерген полиция қызметкері бақылау парағына (10-қосымша) тиісті белгі қояды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2015 № 981 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
31. Заңның 16-бабына сәйкес қадағалауға алынған адамға ішкі істер органының учаскелік полиция пунктіне тіркелу үшін келу түріндегі міндет белгіленген жағдайда, онда мұндай тіркеуді учаскелік инспектор жүзеге асырады, бұл туралы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес бақылау парағында белгі қойылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Қадағаланушылардың келуін тіркеу белгіленген шектеулерге сәйкес жүзеге асырылады және оның таңдап алған тұрғылықты жері бойынша тұруын бақылау үшін, сондай-ақ профилактикалық сипаттағы әңгімелер өткізу мақсатында пайдаланылады.
Бұл ретте белгіленген келу уақыты қадағаланушылардың жұмысы мен оқуына әсер етпеуі тиіс. Әңгіме қадағаланушылармен тоқсанына бір рет өткізіледі, ол туралы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес бақылау парағына белгі қойылады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Осы қағидаларды немесе белгіленген шектеулерді бұзу фактісі бойынша ішкі органның қызметкері қадағаланушыны тиісті жауапкершілікке тарту жөнінде шаралар қабылдайды.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Егер әкімшілік қадағалаудың ережелері мен белгіленген шектеулердің бұзылғанын қадағаланушы тұрмайтын қызмет көрсету аумағындағы ішкі істер органының қызметкері анықтаса, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама шаралар қолдану үшін осы адамға әкімшілік қадағалауды жүзеге асыратын ішкі істер органына жіберіледі.
35. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

36. Вопросы о выезде поднадзорного с места постоянного жительства за пределы района (города) рассматривает начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности) на основании письменного заявления поднадзорного и рапорта участкового инспектора о причине выезда с указанием данных, характеризующих поведение лица в период нахождения под административным надзором. О принятом решении делается соответствующая запись на заявлении, которое регистрируется во входящей корреспонденции ОВД.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. При разрешении поднадзорному временного выезда в другой населенный пункт и нахождения там более суток ему выдается под расписку маршрутный лист (приложение 14), в котором указывается дата разрешения на выезд в другой населенный пункт, цель поездки и срок пребывания, обязанности поднадзорного зарегистрироваться в местном органе внутренних дел, являться по вызову в установленное время в орган внутренних дел, известить о своем возвращении участкового инспектора, осуществляющего за ним надзор по месту постоянного жительства. О выезде поднадзорного участковый инспектор письменно уведомляет орган внутренних дел, на территорию обслуживания которого он должен прибыть (приложение 15).
38. По приезду поднадзорного на территорию обслуживания другого органа внутренних дел уполномоченный сотрудник подразделения общественной безопасности или участковый инспектор, на территории обслуживания, которого будет проживать данное лицо, вносит отметку в маршрутный лист, о прибытии и убытии поднадзорного, заверяет их печатью (штампом) органа внутренних дел.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Участковый инспектор в течение срока временного проживания поднадзорного осуществляет наблюдение за его поведением и образом жизни, устанавливает ему дни явки для проведения бесед, по окончании срока пребывания поднадзорного вносит в маршрутный лист запись о его поведении по месту временного проживания.
40. При возвращении поднадзорного к постоянному месту жительства участковый инспектор, осуществляющий за ним административный надзор, знакомится с записями в маршрутном листе, делает в нем отметку о прибытии данного лица и приобщает маршрутный лист к делу административного надзора.

36. Қадағаланушының тұрақты тұратын жерінен ауданнан (қаладан) тысқары шығуы туралы мәселелерді ішкі істер органы бастығы (оның міндетін атқаратын адам) қадағаланушының жазбаша арызы және учаскелік инспектордың адамның әкімшілік қадағалау кезіндегі мінез-құлқын сипаттайтын деректерді көрсете отырып, шығу себебі туралы жазбаша баяндамасы негізінде қарайды. Қабылданған шешім туралы арызға тиісті жазба жазылады, ол ІІО-ның кіріс хат-хабарларында тіркеледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Қадағаланушыға басқа жерге уақытша кетуге және онда бір тәуліктен артық болуға рұқсат берілген жағдайда қолхат арқылы бағыттық парақ беріледі (14-қосымша), онда басқа елді-мекенге шығуға рұқсат берілген күні, бару мақсаты мен болу мерзімі, қадағаланушының ішкі істер органында тіркелу, шақыру бойынша белгіленген уақытта ішкі істер органына келу, тұрақты тұратын жері бойынша оны қадағалауды жүзеге асыратын учаскелік инспекторға өзінің оралғаны туралы хабарлау міндеттері көрсетіледі. Қадағаланушының кеткені туралы учаскелік инспектор ол келуге тиіс аумаққа қызмет көрсететін ішкі істер органына жазбаша түрде хабарлайды (15-қосымша).
38. Қадағаланушы басқа ішкі істер органы қызмет көрсету аумағына келгеннен кейін қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің уәкілетті қызметкері немесе осы адам тұратын қызмет көрсету аумағындағы учаскелік инспектор қадағаланушының келгені және кеткені туралы бағыттық парағына белгі енгізеді, оларды ішкі істер органының мөрімен (мөртабанымен) растайды.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Учаскелік инспектор қадағаланушының уақытша тұру мерзімі ішінде оның мінез-құлқы мен өмір сүру салтын қадағалауды жүзеге асырады; әңгімелесу үшін оның келу күндерін белгілейді; қадағаланушының болу мерзімі аяқталғанда бағыттық парағына оның уақытша тұру жеріндегі мінез-құлқы туралы жазба енгізеді.
40. Қадағаланушы тұрақты тұратын жеріне оралған кезде оған әкімшілік қадағалауды жүзеге асыратын учаскелік инспектор бағыттық парақтағы жазбалармен танысады, оған аталған адамның келгені туралы белгі қояды және бағыттық парақты әкімшілік қадағалау ісіне тіркейді.

41. При перемене постоянного места жительства лицом, состоящим под административным надзором, участковый инспектор, осуществляющий надзор, уведомляет об этом орган внутренних дел по новому месту жительства поднадзорного (приложение 16).
Орган внутренних дел по новому месту жительства поднадзорного обязан в течение трех рабочих дней запросить, а орган внутренних дел по прежнему месту жительства по запросу выслать на это лицо дело административного надзора. Орган внутренних дел, получивший дело административного надзора, в течение суток вносит корректировку в единую информационную систему "Беркут" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о перемене поднадзорным постоянного места жительства.
Аналогичные корректировки в ЕИС "Беркут" производятся при осуждении поднадзорного к лишению свободы и в случае смерти.
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.11.2014 № 852 (вводится в действие с 01.01.2015).
42. При выезде поднадзорного на постоянное место жительства в другой населенный пункт, ему выдается контрольный листок (приложение 18), в котором указывается дата отъезда, адрес нового места жительства и срок явки на регистрацию в орган внутренних дел по новому месту жительства.
43. В случаях самовольного оставления поднадзорным места жительства или неприбытия поднадзорного в установленный срок к избранному месту жительства после освобождения из мест лишения свободы с целью уклонения от административного надзора, орган внутренних дел начинает досудебное расследование и принимает меры к его розыску в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Участковый инспектор, на участке которого должно было проживать или проживало такое лицо, в течение пяти дней с момента обнаружения его отсутствия по месту жительства принимает меры к установлению места нахождения поднадзорного. В случае обнаружения составляет протокол о нарушении правил административного надзора, к которому прилагает объяснения, другие материалы и докладывает начальнику органа внутренних дел или его заместителю.
Сноска. Пункт 43 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 02.12.2015 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. В случае неприбытия в установленный законом срок к избранному месту жительства лица, в отношении которого установлен административный надзор, орган внутренних дел проводит первоначальные мероприятия по установлению места его нахождения и причин неприбытия.
В случае неустановления места нахождения указанного лица, орган внутренних дел начинает досудебное расследование, объявляет его в розыск с избранием меры пресечения.

41. Әкімшілік қадағалауда тұрған адам тұрақты тұратын жерін ауыстырған жағдайда қадағалауды жүзеге асыратын учаскелік инспектор бұл туралы қадағаланушының жаңа тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органына хабарлайды (16-қосымша).
Қадағаланушының жаңа тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органы үш күн мерзім ішінде сұрау салуға, ал бұрынғы тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органы салынған сұрау бойынша сол адамға әкімшілік қадағалау ісін жіберуге міндетті. Әкімшілік қадағалау ісін алушы ішкі істер органы үш күн ішінде қадағаланушының тұрғылықты жерін ауыстырғаны туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне түзету енгізеді.
Осыған ұқсас түзетулер "Бүркіт" БАЖ-ға қадағаланушыны бас бостандығынан айыруға соттаған кезде және қайтыс болған жағдайда жүргізіледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.11.2014 № 852 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Қадағаланушы басқа елді мекенге тұрақты тұруға кеткен жағдайда оған бақылау парағы (18-қосымша) беріледі, онда кеткен күні, жаңа тұрғылықты мекенжайы және жаңа тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органына тіркелуге келу мерзімі көрсетіледі.
43. Әкімшілік қадағалаудан жалтару мақсатында қадағаланушы өз еркімен тұрғылықты жерінен кетіп қалған немесе бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған жағдайларда таңдап алған тұрғылықты жеріне белгіленген уақытта келмеген жағдайда ішкі істер органы сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастайды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен оны іздестіруге шаралар қабылдайды.
Учаскелік инспектор учаскесінде тұруға тиіс немесе тұрған мұндай адамның тұрғылықты жері бойынша жоқ екенін анықтаған сәттен бастап бес күн ішінде қадағаланушының тұрғылықты жерін анықтауға шаралар қабылдайды. Анықтаған жағдайда әкімшілік қадағалау ережелерін бұзғаны туралы хаттама толтырады, оған түсініктемелерді, басқа да материалдарды қосып, ішкі істер органының бастығына немесе оның орынбасарына баяндайды.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2015 № 981 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
44. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Әкімшілік қадағалау орнатылған адам заңда белгіленген мерзімде таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген жағдайда ішкі істер органдары оның болған жерін және келмеу себебін анықтау бойынша бастапқы іс-шаралар жүргізеді.
Көрсетілген адамның болған жері анықталмаған жағдайда ішкі істер органдары сотқа дейінгі тергеуді бастайды, бұлтартпау шарасын таңдай отырып, оны іздестіруге жариялайды.

Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.11.2014 № 852 (вводится в действие с 01.01.2015).
46. В случае, когда поднадзорный в период срока административного надзора дважды был привлечен к административной ответственности за нарушение правил надзора или установленных ограничений и вновь совершил такое нарушение (если с момента применения мер за второе нарушение не истек один год), то участковый инспектор мотивированным рапортом вносит предложение начальнику органа внутренних дел о необходимости продления срока административного надзора.
При решении вопроса о продлении срока административного надзора учитываются не только нарушения установленных ограничений и правил надзора, но и допущенные поднадзорным нарушения общественного порядка, совершение иных умышленных правонарушений, за которые он был подвергнут мерам административного взыскания.
В этом случае начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности) направляет в суд представление о продлении срока административного надзора (приложение 19). Постановление судьи о продлении, либо в отказе продления срока административного надзора в течение трех рабочих дней со дня получения объявляется поднадзорному под роспись.
Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Административный надзор прекращается по основаниям, указанным в статье 14 Закона. В случае осуждения поднадзорного к мерам наказания, не связанным с лишением свободы, то наблюдение за его образом жизни и поведением осуществляется во взаимодействии со службой пробации.
Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.11.2014 № 852 (вводится в действие с 01.01.2015).
48. В случае прекращения административного надзора предусмотренных подпунктами а), в), г), д) и е) статьи 14 Закона, сотрудником органа внутренних дел, осуществляющим административный надзор, выносится постановление (приложение 20), которое утверждается начальником органа внутренних дел (лицом, исполняющим его обязанности).
Если поведение и образ жизни поднадзорного, включая результаты проверок по оперативно-справочным учетам, свидетельствуют о том, что он встал на путь исправления, участковый инспектор докладывает рапортом начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющему его обязанности) предложения о возможности досрочного прекращения надзора. По результатам изучения материалов, начальником органа внутренних дел (лицом, исполняющим его обязанности) в суд направляется мотивированное представление о досрочном прекращении административного надзора (приложение 19).
Постановление судьи или органа внутренних дел о прекращении административного надзора объявляется поднадзорному под роспись.

Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.11.2014 № 852 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Қадағалаудағы әкімшілік қадағалау мерзімі кезеңінде қадағалау қағидаларын немесе белгіленген шектеулерді бұзғаны үшін екі рет әкімшілік жауапкершілікке тартылған және қайтадан осындай бұзушылық жасаған жағдайда (егер екінші бұзушылық үшін шара қолдану сәтінен бастап бір жыл өтпесе) учаскелік инспекторы негізделген баянатпен ішкі істер органының бастығына әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту қажеттілігі туралы ұсыныс енгізеді.
Әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту туралы мәселені шешу кезінде тек қадағалаудың белгіленген шектеулері мен ережелерін бұзу ғана емес, сонымен қатар оның әкімшілік жазалау шараларына тартылуына себеп болған қадағаланушының жол берген қоғамдық тәртіп бұзушылықтары мен өзге де қасақана құқық бұзушылықтар жасағаны ескеріледі.
Бұл жағдайда ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) сотқа әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту туралы ұсыным жібереді (19-қосымша). Әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту, не ұзартудан бас тарту туралы судьяның қаулысын алған күннен бастап үш күн мерзімі ішінде қадағаланушыға қол қойғызу арқылы хабарланады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Әкімшілік қадағалау Заңның 14-бабында көрсетілген негіздер бойынша тоқтатылады. Егер қадағаланушы бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалау шарасына сотталған болса, онда оның өмір сүру салтын және мінез-құлқын қадағалау пробация қызметімен өзара іс-қимыл жасаса отырып, жүзеге асырылады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.11.2014 № 852 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Заңның 14-бабының а), в), г), д) және е) тармақшаларында көзделген әкімшілік қадағалау тоқтатылған жағдайда әкімшілік қадағалауды жүзеге асыратын ішкі істер органының қызметкері қаулы шығарады (20-қосымша), оны ішкі істер органы бастығы (оның міндетін атқаратын адам) бекітеді.
Егер қадағаланушының мінез-құлқы мен өмір сүру салты, оған қоса жедел-анықтамалық есептер бойынша тексерулердің нәтижелері оның түзелу жолына түскендігін куәландырса, учаскелік инспектор қадағалауды мерзімінен бұрын тоқтату туралы ішкі істер органының бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баянат арқылы баяндайды. Материалдарды зерделеу нәтижелері бойынша ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) сотқа әкімшілік қадағалауды мерзімінен бұрын тоқтату туралы дәлелді ұсыным жолдайды (19-қосымша).
Судьяның немесе ішкі істер органының әкімшілік қадағалауды тоқтату туралы қаулысы қадағаланушыға қол қойғызу арқылы хабарланады.

Сноска. Пункт 48 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Участковый инспектор объявляет под роспись поднадзорному постановление о прекращении надзора, проводит с ним беседу о необходимости соблюдения общественного порядка и недопустимости совершения правонарушений.
50. Лица, в отношении которых в установленном Законом порядке прекращен административный надзор и лица, подпадающие по признакам судимости под действие Закона, по истечению срока погашения или снятия судимости с момента освобождения из мест лишения свободы участковыми инспекторами ставятся как ранее судимые, на списочный учет, в порядке определяемом Министром внутренних дел.
Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Административный надзор, прекращенный в отношении лица, взятого под надзор на основании пунктов "а" и "б" статьи 14 Закона, может быть вновь установлен по пункту "в" статьи 2 Закона (по материалам органов внутренних дел, свидетельствующим о нарушениях таким лицом общественного порядка и прав других граждан, совершении иных правонарушений), до погашения срока судимости в соответствии со статьей 79 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 51 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. При прекращении административного надзора дело административного надзора сдается в архив органа внутренних дел и после истечения срока хранения, указанного на обложке дела, в установленном порядке уничтожается.
Время окончания хранения в архиве дела административного надзора определяется истечением срока погашения или снятия судимости.
Глава 5. Функциональные обязанности служб органов внутренних дел при осуществлении учета лиц, состоящих под административным надзорам
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. При осуществлении учета лиц, состоящих под административным надзором службы органов внутренних дел выполняют следующие основные функции:
1) участковые инспектора осуществляют контроль за прибытием, регистрацией поднадзорных и других лиц, освобождаемых из мест лишения свободы, при наличии оснований оформляют материалы для установления административного надзора за лицами, подпадающими по признакам судимостей под действие Закона, заполняют на поднадзорных схему связей (приложение 3) и наблюдает за соблюдением ими правил административного надзора и установленных им ограничений, привлекают к мероприятиям по осуществлению административного надзора граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, принимают меры по предупреждению и пресечению правонарушений со стороны поднадзорных и лиц, подпадающих по признакам судимости под действие Закона;

Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Учаскелік инспектор қолхат бойынша қадағаланушыны қадағалауды тоқтату туралы қаулымен таныстырады, онымен оның алдағы уақыттағы мінез-құлқы туралы, қоғамдық тәртіпті сақтау қажеттілігі және құқық бұзушылықтар жасауға жол бермеу туралы әңгімелеседі.
50. Заңда белгіленген тәртіппен әкімшілік қадағалау тоқтатылған адамдарды және соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарды бас бостандығынан айыру орындарынан босаған уақыттан бастап соттылығын өтеу немесе алып тастау мерзімі аяқталғаннан кейін учаскелік инспекторлар Ішкі істер министрі айқындаған тәртіпте бұрын сотталғандар ретінде тізімдік есепке қояды.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Заңның 14-бабы "а" және "б" тармақтарының негізінде қадағалауға алынған адамға қатысты тоқтатылған әкімшілік қадағалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 79-бабына сәйкес соттылық мерзімі өтелгенге дейін Заңның 2-бабының "в" тармағы бойынша (мұндай адамның қоғамдық тәртіп пен басқа азаматтардың құқықтарын бұзғанын, өзге де құқық бұзушылықтар жасағанын куәландыратын ішкі істер органының материалдары бойынша) қайта тағайындалуы мүмкін.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Әкімшілік қадағалау тоқтатылған жағдайда әкімшілік қадағалау ісі ішкі істер органының мұрағатына тапсырылады және іс мұқабасында көрсетілген сақтау мерзімі аяқталған соң белгіленген тәртіппен жойылады.
Әкімшілік қадағалау ісінің мұрағатта сақтауды аяқтау уақыты соттылығын өтеу немесе алып тастау мерзімінің аяқталуымен анықталады.
5-тарау. Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру кезіндегі ішкі істер органдары қызметтерінің функционалдық міндеттері
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру кезінде ішкі істер органдарының қызметтері мынадай негізгі функцияларды атқарады:
1) учаскелік инспекторлар қадағаланушылардың және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылатын басқа да адамдардың келуіне, тіркелуіне бақылау жасайды; негіздер болған жағдайда соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарға әкімшілік қадағалау орнату үшін материалдар ресімдейді; қадағаланушыларға байланыс сызбасын толтырады (3-қосымша) және олардың әкімшілік қадағалау ережелерін және оларға белгіленген шектеулерді сақтауын қадағалайды, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды әкімшілік қадағалауды жүзеге асыруға тартады; қадағаланушылар мен соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдар тарапынан болатын құқық бұзушылықтардың алдын алу және олардың жолын кесу жөнінде шаралар қабылдайды;

2) сотрудники специальных учреждений и дежурных частей органов внутренних дел выявляют среди доставленных и задержанных за различные правонарушения, поднадзорных и лиц, подпадающих по признакам судимости под действие Закона, и в течение суток информируют органы внутренних дел по месту жительства этих лиц о допущенных ими правонарушениях, в том числе о задержании поднадзорных, уклоняющихся от административного надзора;
3) сотрудники следствия и дознания при расследовании преступлений, совершенных поднадзорными или лицами, подпадающими по признакам судимости под действие Закона, выявляют причины и условия, способствующие совершению ими преступлений и в установленном порядке выносят представления по выявленным недостаткам в работе по установлению и осуществлению административного надзора;
4) сотрудники криминальной полиции и подразделений по борьбе с наркобизнесом выявляют преступные связи, намерения поднадзорных и лиц, подпадающих по признакам судимости под действие Закона, и принимают меры к предупреждению, пресечению и замышляемых и раскрытию совершенных ими преступлений;
5) сотрудники подразделений ИАЦ обеспечивают формирование базы данных на ранее судимых, а также своевременное направление ИПК-ЛЦ на поднадзорных и лиц, подпадающих по признакам судимостей под действие Закона, в территориальный орган внутренних дел, куда они прибыли на постоянное место проживания.
Сноска. Пункт 53 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Оценка результатов работы по учету лиц, состоящих под административным надзором
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. При оценке работы по учету лиц, состоящих под административным надзором, учитываются:
полнота учета, своевременность постановки на учет лиц, в отношении которых установлен административный надзор при освобождении из мест лишения свободы и подпадающих по формальным признакам судимости под действие Закона;
своевременность направления в суд представлений об установлении административного надзора за лицами, подпадающими по формальным признакам судимости под действие Закона, нарушающими общественный порядок и права других граждан, совершающими иные правонарушения;
состояние работы по наблюдению за поведением и образом жизни поднадзорных, контролю за соблюдением ими правил и ограничений административного надзора;
полнота собранного материала для возбуждения уголовного дела за уклонение от административного надзора;
обеспечение преемственности в работе органов внутренних дел по осуществлению учета лиц, состоящих под административным надзором, в случае изменения ими постоянного места жительства;
осуществление мероприятий по розыску поднадзорных, не прибывших к избранному ими месту жительства при освобождении из мест лишения свободы, а также самовольно оставивших постоянное место жительства, с целью уклонения от административного надзора;
строгое соблюдение законности при осуществлении учета лиц, состоящих под административным надзором.

2) ішкі істер органдарының арнайы мекемелері мен кезекші бөлімдерінің қызметкерлері әр түрлі құқық бұзушылықтар үшін жеткізілген және ұсталған адамдардың арасынан қадағаланушыларды немесе соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарды анықтайды және бір тәулік ішінде бұл адамдар жол берген құқық бұзушылықтар туралы, оның ішінде әкімшілік қадағалаудан жалтарып жүрген қадағаланушыларды ұстау туралы тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарына хабарлайды;
3) тергеу және анықтау қызметкерлері қадағаланушылар немесе соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдар жасаған қылмыстарды тергеу кезінде олардың қылмыс жасауына ықпал ететін себептер мен шарттарды анықтайды және белгіленген тәртіппен әкімшілік қадағалау орнату және оны жүзеге асыру жөніндегі жұмыстағы анықталған кемшіліктер бойынша ұсыныстар енгізеді;
4) криминалдық полиция және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі бөлімшелердің қызметкерлері қадағаланушылардың және соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдардың қылмыстық байланыстары мен пиғылдарын анықтайды және олар ойластырып жатқан қылмыстардың алдын алуға, жолын кесуге немесе жасалған қылмыстарды ашуға шаралар қабылдайды;
5) ААО бөліністерінің қызметкерлері бұрын сотталғандардың деректер базасын қалыптастыруды, сондай-ақ қадағаланушылардың және соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдардың Т-АІК-ды тұрақты тұруға келген жерлеріндегі аумақтық ішкі істер органына дер кезінде жіберуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 53-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу жөніндегі жұмыс нәтижелерін бағалау
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу жөніндегі жұмысты бағалау кезінде мыналар:
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылу кезінде әкімшілік қадағалау орнатылған адамдарды, соттылықтың формальды белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарды уақытылы және толық есепке алу;
қоғамдық тәртіп пен басқа азаматтардың құқықтарын бұзған, өзге де құқық бұзушылықтар жасаған соттылықтың формальды белгілері Заңның қолданысына түсетін адамдарға әкімшілік қадағалау орнату туралы ұсыныстарды сотқа уақытылы жіберу;
қадағаланушылардың мінез-құлқы мен өмір сүру салтын бақылау, олардың әкімшілік қадағалау ережелері мен шектеулерін сақтауын бақылау жөніндегі жұмыстың жай-күйі;
әкімшілік қадағалаудан жалтарғаны үшін қылмыстық іс қозғау үшін жинақталған материалдың толықтығы;
әкімшілік қадағалауда тұрған адамдар тұрғылықты мекенжайын өзгерткен жағдайда оларды есепке алуды жүзеге асыру жөніндегі ішкі істер органдарының жұмысындағы сабақтастықты қамтамасыз ету;
бас бостандығынан айыру орындарынан босату кезінде өздері таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген, сондай-ақ әкімшілік қадағалаудан жалтару мақсатында тұрақты тұратын жерінен өз бетінше кетіп қалған қадағаланушыларды іздестіру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру кезінде заңдылықты қатаң сақтау ескеріледі.

Сноска. Пункт 54 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Порядок применения электронных средств слежения в отношении лиц, состоящих под административным надзором
Сноска. Правила дополнены Главой 7 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Для обеспечения надлежащего профилактического контроля и получения информации о местонахождении поднадзорного, ОВД в соответствии с пунктом 4 статьи 172 Уголовно-исполнительного кодекса вправе использовать электронные средства слежения.
56. Начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности), в соответствии с ограничениями, установленными поднадзорному, на основании сведений, характеризующих его личность, а также исходя из технической возможности установки соответствующего оборудования, принимает решение о применении к нему электронных средств слежения при постановке поднадзорного на учет.
Сноска. Пункт 56 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Решение о применении к поднадзорному электронных средств слежения оформляется постановлением об использовании в отношении лица, которому судом установлен административный надзор электронных средств слежения по форме, согласно приложению 21 к настоящим Правилам, которое объявляется поднадзорному и лицам, проживающим совместно с ним, при этом разъясняется ответственность поднадзорного за порчу оборудования. Сотрудник ОВД, ответственный за использование электронных средств слежения, в течение трех рабочих дней с момента вынесения постановления осуществляет установку необходимого оборудования, разъясняет поднадзорному особенности эксплуатации электронных средств слежения, вручает ему памятку по их эксплуатации под расписку о получении памятки лицом, находящимся под административным надзором по эксплуатации электронных средств слежения по форме, согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
58. Устройства электронных средств слежения устанавливаются ОВД непосредственно на поднадзорного, по месту его жительства или пребывания, в целях осуществления профилактического контроля за соблюдением ограничений установленных судом.
59. Сотрудник ОВД, ответственный за использование электронных средств слежения:

Ескерту. 54-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарға қатысты электрондық бақылау құралдарын қолдану тәртібі
Ескерту. Ереже 7-тараумен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
55. Тиісті профилактикалық бақылауды қамтамасыз ету және қадағалауға алынған адамның жүрген жері туралы ақпаратты алу үшін ІІО Қылмыстық-атқару кодексінің 172-бабы 4-тармағына сәйкес электрондық бақылау құралдарын пайдалануға құқылы.
56. Ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) қадағалауға алынған адамға орнатылған шектеулерге сәйкес оның жеке басын сипаттайтын мәліметтер негізінде, сондай-ақ тиісті құрал-жабдықты орнатудың техникалық мүмкіндіктеріне сүйене отырып, қадағалауға алынған адамды есепке қою кезінде оған электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Қадағалауға алынған адамға электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы шешім осы Қағидалардың 21-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сотпен әкімшілік қадағалау белгіленген адамға қатысты электрондық бақылау құралдарын пайдалану туралы қаулымен ресімделеді, ол қадағалауға алынған адамға және онымен бірге тұратын адамдарға жарияланады, бұл ретте құрал-жабдықты бұзғаны үшін қадағалауға алынған адамның жауапкершілігі түсіндіріледі. Электрондық бақылау құралдарын пайдалануға жауапты ІІО қызметкері, қаулы шығарған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қажетті құрал-жабдық орнатуды жүзеге асырады, қадағалауға алынған адамға электрондық бақылау құралдарын пайдаланудың ерекшеліктерін түсіндіреді, осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік қадағалауға алынған адамның электрондық бақылау құралын пайдалану бойынша жадынама алғаны туралы қол қойғызу арқылы оған оларды пайдалану жөніндегі жадынама береді.
58. Электрондық бақылау құралдарын сот белгілеген шектеулерді сақтауға профилактикалық бақылауды жүзеге асыру мақсатында ІІО тікелей қадағалауға алынған адамға оның тұрғылықты немесе болу орны бойынша орнатады.
59. Электрондық бақылау құралдарын пайдалануға жауапты ІІО қызметкері:

1) осуществляет сбор информации с использованием данных пульта мониторинга о соблюдении поднадзорным установленных ограничений;
2) при получении информации о фактах повреждения, несанкционированного съема электронных средств слежения, нарушений ограничений, установленных судом, докладывает рапортом начальнику подразделения общественной безопасности либо лицу, его замещающему, и производит соответствующие отметки в журнале учета нарушений, выявленных посредством электронных средств слежения на поднадзорных по форме, согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Незамедлительно докладывает рапортом начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющему его обязанности) обо всех зафиксированных фактах отказов и сбоев в работе электронных средств слежения, отражает их в журнале учета неисправностей электронных средств слежения на поднадзорного по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
3) в случае сбоя в работе электронных средств слежения принимает меры по установлению его причин и их устранению.
Сноска. Пункт 59 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. При изменении судом установленных ограничений, либо невозможности использования электронных средств слежения по техническим причинам, начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности) отменяет применение электронных средств слежения либо изменяет порядок их использования и набор применяемых технических средств, приняв соответствующее мотивированное постановление об отмене (замене) использовании в отношении лица, которому судом установлен административный надзор электронных средств слежения по форме, согласно приложению 25 к настоящим Правилам. Сотрудник ОВД, ответственный за использование электронных средств слежения, в течение трех рабочих дней с момента вынесения постановления осуществляет снятие (замену) необходимого оборудования.
Сноска. Пункт 60 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. В случаях, если поднадзорный отрицает факт нарушения, участковый инспектор полиции проводит проверку путем изучения сведений о факте допущенного нарушения, полученных при помощи электронных средств слежения.

1) қадағалауға алынған адамның белгіленген шектеулерді сақтауы туралы мониторингілеу пультінің деректерін пайдалана отырып, ақпарат жинауды жүзеге асырады;
2) электрондық бақылау құралдарын бұзу, рұқсатсыз шешу, сот белгілеген шектеулерді бұзу фактілері туралы ақпарат алған кезде қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығына не оны алмастыратын адамға баяндатпен баяндайды және осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қадағалауға алынған адамдағы электрондық бақылау құралдары арқылы анықталған бұзушылықтарды есепке алу журналына тиісті белгілер жүргізеді.
Ішкі істер органының бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) электрондық бақылау құралдарының жұмысындағы барлық тіркелген жұмыс істемей қалуы және істен шығуы фактілерін дереу баянатпен баяндайды, осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды қадағалауға алынған адамдағы электрондық бақылау құралдарының бұзылуын есепке алу журналында көрсетеді;
3) электрондық бақылау құралдарының жұмысында істен шығу болған жағдайда, оның себебін анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдайды.
Ескерту. 59-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
60. Cот белгілеген шектеулер өзгерген кезде не техникалық себептер бойынша электрондық бақылау құралдарын қолдану мүмкін болмаған жағдайда ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адамға) осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотпен әкімшілік қадағалау белгіленген адамға қатысты электрондық бақылау құралдарын пайдаланудан бас тарту (ауыстыру) туралы тиісті дәлелденген қаулы қабылдай отырып, электрондық бақылау құралдарын пайдалануды тоқтатады не оларды пайдалану тәртібін және қолданатын техникалық құралдар жиынтығын өзгертеді. Электрондық бақылау құралдарын пайдалануға жауапты ІІО қызметкері қаулыны шығарған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қажетті құралды алып тастауды (ауыстыруды) жүзеге асырады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Егер қадағалауға алынған адам бұзу фактісін теріске шығарған жағдайда учаскелік полиция инспекторы электрондық бақылау құралдарының көмегімен алынған жол берілген бұзушылық фактісі туралы мәліметтерді зерделеу арқылы тексеру жүргізеді.

62. В случае повреждения (порчи) поднадзорным электронных средств слежения участковый инспектор полиции составляется акт установления неисправностей электронных средств слежения по форме, согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
Дело административного надзора № ____
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) поднадзорного
____________________________________________________________________
адрес проживания
Административный надзор осуществляет участковый инспектор полиции
_____________________________________________________________
наименование органа полиции
_____________________________________________________________________
звание, фамилия и инициалы участкового инспектора полиции
Административный надзор установлен
"____" ______________ 20____год
Административный надзор прекращен
"____" ______________ 20____год
Дело хранить в архиве до "____" ______________ 20____год
(печатается на внутренней стороне обложки дела административного надзора)
Перечень документов, находящихся в деле административного надзора
1. Опись документов, находящихся в деле;
2. Копия справки об освобождении из мест лишения свободы;
3. Схема связи поднадзорного;
4. Требование спец. проверки подучетного по данным КПСиСУ (обязательно
подшиваются копия спец.проверки при заведении дела, а затем только в случае изменения
информации в данных УКПСиСУ. В случае неизменности информации, дополнительные
копии не подшиваются);
5. Копия приговора (выписка из приговора) районного (городского, областного) суда
по последней судимости;
6. Материалы, послужившие основанием для установления административного
надзора по инициативе органов внутренних дел;
7. Копия представления об установлении административного надзора;
8. Постановление суда об установлении административного надзора;
9. Постановление суда об установлении ограничений поднадзорному;
10. Копии протоколов о нарушении правил административного надзора;
11. Постановление суда о привлечении поднадзорного к административной
ответственности;
12. Копии представлений о продлении срока (изменении ограничений)
административного надзора;
13. Постановление суда о продлении срока (изменении ограничений)
административного надзора;
14. Листок контроля за соблюдением поднадзорным правил административного
надзора и установленных ограничений;

62. Қадағалауға алынған адам электрондық бақылау құралын бұзған (бүлдірген) жағдайда учаскелік полиция инспекторы осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық бақылау құралдарының бұзылуын анықтау актісін жасайды.
Әкімшілік қадағалауда
тұрған адамдарды есепке
алу қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік қадағалау ісі № ___
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________
қадағаланушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы
Әкімшілік қадағалауды ___________________________________________
ішкі істер органының атауы
учаскелік полиция инспекторы _________________________________________
учаскелік полиция инспекторының атағы, тегі және аты-жөні
________________________ _____________________________ жүзеге асырады.
Әкімшілік қадағалау
20__жылғы "__" ___________ орнатылды.
Әкімшілік қадағалау
20__жылғы "__" ___________ тоқтатылды.
Іс 20__жылғы "___" _____________ дейін мұрағатта сақталсын.
(әкімшілік қадағалау ісі мұқабасының ішкі жағына жазылады)
Әкімшілік қадағалау ісіне тігілетін құжаттардың тізбесі
1. Іске тігілген құжаттардың тізімдемесі;
2. Бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы анықтаманың көшірмесі;
3. Қадағаланушының байланыстар сызбасы;
4. Есепке алынған адамды ҚСжАЕК-нің деректері бойынша арнайы тексерудің талабы (іс жүргізілген кезде, содан кейін ҚСжАЕК деректеріндегі ақпарат өзгерген жағдайда ғана арнайы тексерудің көшірмесі міндетті түрде тігіледі. Ақпарат өзгермеген жағдайда, қосымша көшірмелер тігілмейді.);
5. Соңғы соттылығы бойынша аудандық (қалалық, облыстық) сот үкімінің көшірмесі (үкімнен үзінді көшірме);
6. Ішкі істер органдарының бастамасы бойынша әкімшілік қадағалауды орнату үшін негіз болған материалдар;
7. Әкімшілік қадағалау орнату туралы ұсынымхаттың көшірмесі;
8. Әкімшілік қадағалау орнату туралы соттың қаулысы;
9. Қадағаланушыға шектеулер орнату туралы соттың қаулысы;
10. Әкімшілік қадағалау қағидаларын бұзу туралы хаттамалардың көшірмелері;
11. Қадағаланушыны әкімшілік жауапқа тарту туралы сот қаулысы;
21. Әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту (шектеулерді өзгерту) туралы ұсынымхаттардың көшірмелері;
13. Әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту (шектеулерді өзгерту) туралы сот қаулысы;
14. Қадағаланушылардың әкімшілік қадағалау ережелері мен белгіленген шектеулерді сақтауын бақылау парағы;

15. Корешки маршрутных и контрольных листков, маршрутные и контрольные
листки;
16. Копии уведомлений (листов коррекции), направляемых в органы внутренних дел,
план-задания о внесении в ЕИС "Беркут";
17. Копия представления о прекращении административного надзора;
18. Постановление о прекращении административного надзора.
Приложение 2
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
Форма
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.11.2014 № 852 (вводится в действие с 01.01.2015).
Утверждаю
_____________________________________
_____________________________________
Задание
Цель задания: закрыть выезд из Республики Казахстан
Основания задания:____(ссылка)_________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Срок действия задания до І__І__І І__І__І І__І__І__І__І (дата
(число) (месяц) (год)
окончания УДО)
Фамилия кириллица____________________________________
латинский _____________________________________
Имя кириллица ____________________________________ место
латинский ____________________________________ для
Отчество кириллица __________________________________ фото
латинский _____________________________________
Дата рождения І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(число) (месяц) (год)
Пол _______________
Гражданство _________________________________________________________
Национальность ______________________________________________________
Место рождения ______________________________________________________
(область, населенный, пункт)
Место жительства ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дополнительные данные о лице:________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кого информировать при обнаружении: _________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В не рабочее время: _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Какие меры процессуального характера следует произвести: ____________
_____________________________________________________________________
Кем санкционировано:_________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Инициатор:
_____________________________________________________________________
(государственный орган)
_____________________________________________________________________
(подразделение)
_____________________________________________________________________
(должность)
_____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, инициалы) (телефон)
Дата заполнения І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(число) (месяц) (год)
Приложение 3
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
______________________________________________________________
| Схема |
| связей поднадзорного (ой), подпадающего под надзор, |
| состоящего (ей) на учете в ОВД |
|______________________________________________________________|
_______________________________
| Ф.И.О. |
| подучетного (ой) |
|_______________________________|
|
______ ____________ _____|_______ ____________________
| Отец |__|Близкие | | Дальние |__| Друзья, знакомые |
|______| |родственники| |родственники | | (адреса, клички) |
______ |____________| |_____________| |____________________|
| Мать | ______|_____ ______|______ __________|_________
|______| | Брат | | Дядя | | |
|____________| |_____________| |____________________|
______|_____ ______|______ ___________|________
| Сестра | | Тетя | | |
|____________| |_____________| |____________________|
______|_____ ______|______ ___________|________
| | | | | |
|____________| |_____________| |____________________|
В каждом блоке указываются: Ф.И.О., дом, адрес, место работы, клички, судимости (в схему вносятся все имеющиеся друзья, знакомые и родственники).
Схему составил:
____________________ ______________________
должность, звание фамилия и инициалы
"____"_____________ 20___г.
Приложение 4
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
ЛИСТ МЕРОПРИЯТИЙ
за лицом, подпадающим по признакам судимостей под действие Закона

15. Бағыттық және бақылау парақтарының түбіршектері, бағыттық және бақылау парақтары;
16. Ішкі істер органдарына жіберілетін хабарламалардың (түзету парақшаларының), "Бүркіт" БАЖ-ға енгізу туралы тапсырма-жоспардың көшірмелері;
17. Әкімшілік қадағалауды тоқтату туралы ұсынымхаттың көшірмесі;
18. Әкімшілік қадағалауды тоқтату туралы қаулы.
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
2-қосымша
Нысан
Бекітемін
_____________________________________
_____________________________________
Тапсырма
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.11.2014 № 852 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тапсырманың мақсаты: Қазақстан Республикасынан шығуды жабу
Тапсырма негізі:____(сілтеме)_________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тапсырманың жарамдылық мерзімі І__І__І І__І__І І__І__І__І__І дейін
(ӘҚ-ның аяқталған күні) (күні) (айы) (жылы)
Тегі кириллица ___________________________________
латынша ____________________________________
Аты кириллица ____________________________________
латынша ____________________________________
Әкесінің аты кириллица ___________________________ фотоның орны
латынша _________________________________
Туған күні І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(күні) (айы) (жылы)
Жыныс _______________
Азаматтығы __________________________________________________________
Ұлты ________________________________________________________________
Туған күні __________________________________________________________
(облысы, елді мекені)
Туған жері __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Адам туралы қосымша деректер:________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
табылған жағдайда кімге хабарлау керек
Жұмыстан тыс уақытта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Процессуалдық сипаттағы қандай шараларды жүргізу қажет: _____________
_____________________________________________________________________
Кім санкциялады: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бастамашы:
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік орган)
_____________________________________________________________________
(бөлімше)
_____________________________________________________________________
(лауазымы)
_____________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні) (телефоны)
Толтырған күні І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(күні) (айы) (жылы)
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
3-қосымша
________________________________________________________
|Ішкі істер органдарының есебінде тұрған қадағаланушының|
|соттылық белгілері бойынша Заңның қолданылатын адамның |
|есепке алудағы байланыстар сызбасы |
|_______________________________________________________|
__________________________________
|Есепке алынған адамның тегі, аты,|
| әкесінің аты |
|_________________________________|
|
|
___________________________________
| |
| | ___________
________ | _________ __________ | | Достары, |
Әкесі |____| Жақын | | Алыс | | |таныстары |
________| | |туыстары | |туыстары |_______|_____|(мекенжайы,|
| |_________| |_________| | лақап |
| | | | аттары) |
| | | |___________|
| ____|____ ____|____ |
________ | | Аға- | | Немере | ____|_____
Шешесі |_| | інілері | | ағасы | | |
________| |_________| |_________| |__________|
| | |
| | |
____|____ ____|____ ____|______
| Апа- | | Немере | | |
| қарын- | | әпкесі | | |
| дастары | |_________| |___________|
|_________| | |
| | |
____|____ ____|____ ___________
| | | | | |
| | | | | |
|_________| |_________| |___________|
Әр бөлімде тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты мекенжайы,
жұмыс орны, лақап аттары, сотталғандығы көрсетіледі (сызбаға барлық
достары, таныстары мен туыстары енгізіледі).
Сызбаны жасаған:
____________________ ______________________
лауазымы, атағы тегі және аты-жөні
200__ ж "__" _____________
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу
қағидаларына 4-қосымша
Соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарды есепке алу іс-шаралар парағы

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия:
Имя:
Отчество (при его наличии):
Дата и место рождения:
Адрес места жительства:
Срок:
с
по
№ п/п
Вид контроля (проверка, регистрация)
Должность, звание, фамилия сотрудника (осуществляющего проверку)
Дата и время проверки (по базам данных, месту жительства, работы, учебы)
Результаты Контроля (находился дома, отсутствовал, выявлены нарушения)
Подпись подучетного
Меры, принятые к лицу, подпадающему по признакам судимостей под действие Закона
Приложение 5
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором
штамп органа ________________________________________
внутренних дел полное наименование
________________________________________
суда
Сообщаю, что "____" ______________20____г. из мест лишения
свободы освободился гр-н (ка)_____________________________________
фамилия, имя, отчество
_________________________________________________года рождения
проживающий (ая) по адресу_________________________________________
осужденный (ая)____________________________________________________
дата, каким судом, статья УК, на какой срок
___________________________________________________________________
дата освобождения
в отношении которого (ой) при освобождении установлен
административный надзор сроком на _______месяцев. С целью
осуществления контроля за его (ее) поведением и образом жизни,
предупреждения правонарушений с его (ее) стороны и на основании
статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об административном надзоре
за лицами, освобожденными из мест лишения свободы", прошу Вас
решить вопрос об установлении в отношении_________________________
фамилия и инициалы
следующих ограничений:
1. Запретить выход из квартиры (дома) по адресу___________________
_____________с ___ до____ часов___________________________________
2. Запретить выезд за пределы_____________________________________
по личным и служебным делам без разрешения руководства
__________________________________________________________________
3. Запретить посещение____________________________________________
__________________________________________________________________
4. Обязать явкой в _______________________________ для регистрации
__________________________________________________________________
Начальник __________________________________________________
наименование органа внутренних дел
_____________________________ "____" ___________20___г.
подпись, фамилия и инициалы
Приложение 6
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором
Журнал
регистрации дел административного надзора и поднадзорных,
прибывших на территорию обслуживания горрайоргана
внутренних дел для временного проживания

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі ____________________________________________ Аты ____________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) __________________________________________________
Туған күні және туған жері ________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы ___________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Мерзімі _______________ бастап _____________________ дейін
р\с
Бақылау түрі (тексеру/тіркеу)
Қызметкер лауазымы, атағы, тегі (тексеруді/тіркеуді жүзеге асыратын)
Күні
және уақыты
тексеру / тіркеу
(дерекқорлыр бойынша, тұрғылықты жері, жұмыс, оқу орны бойынша)
Тексеру
нәтижелері
(үйінде
болды,
болған жоқ, бұзушылықтар анықталды)
Есептегі адамның қолы
Белгіленген
шектеулерді
бұзғаны үшін
Соттылық белгілері бойынша Заңның
қолданысына түсетін адамға қолданылған
шаралар
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
5-қосымша
ішкі істер органының ____________________________________
мөртаңбасы ____________________________________
соттың толық атауы
200_ ж "__" ______ бас бостандығынан айыру орындарынан ___
________________________________________________________________
күні, қай сот, ҚК-тің бабы, қанша мерзімге, босатылған күні
________________________________________________________________
сотталған ______________________________________________ мынадай
мекенжайда тұратын, _________________________________ жылы туған
азамат (ша) ____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
босатылғаны жөнінде хабарлаймын.
Босатылғаннан кейін түзелу жолына түсті, қоғамдық тәртіпті,
басқа да азаматтардың құқықтарын жүйелі түрде бұзады, өзге де құқық
бұзушылықтар жасайды.
Мысалы,__________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Жоғарыда баяндалғанды ескере отырып және "Бас бостандығынан
айыру орындарынан босатылған адамдарға әкімшілік қадағалау туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабын басшылыққа ала отырып,
Сізден ______________________________________________ ай мерзімге
_____________________________ әкімшілік қадағалауды орнату туралы
тегі мен аты-жөні
мәселені шешуді және оған қатысты мынадай:
1. _____________________________________________ мекенжай бойынша
пәтерден (үйден) __ сағаттан ___ сағатқа дейін шығуға тыйым салу;
2. ___________________________________________________басшылықтың
рұқсатынсыз жеке және қызметтік жұмыстарымен ____________________
____________________________________ тыс жерге шығуға тыйым салу;
3. ______________________________________________________________
______________________________________________ баруға тыйым салу;
4. ________________________________________________ тіркелу үшін
___________________________________________ келу міндетін жүктеу
шектеулерін бірін таңдап алуыңызды сұраймын.
_______________________________________________ бастығы
ішкі істер органының атауы,
_________________________ 200__ ж "___" _____________
қолы, тегі және аты-жөні
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
6-қосымша
Әкімшілік қадағалау істерін және қалалық,
аудандық ішкі істер органы қызмет көрсететін аумаққа
уақытша тұруға келген қадағаланушыларды тіркеу
журналы

Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
Наблюдательное дело №
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, освобожденного из мест
__________________________________________________________________________
лишения свободы
___________________________________________________________________________
адрес проживания
Наблюдение осуществляет участковый инспектор полиции _________________
___________________________________________________________________________
наименование органа внутренних дел
__________________________________________________________________________
звание, фамилия и инициалы участкового инспектора полиции
Начато "___" ___________20___год
Окончено "___" ___________20___год
Дело хранить в архиве до "___" __________ 20____год
(печатается на внутренней стороне обложки наблюдательного дела)
Перечень документов, находящихся в наблюдательном деле:
1. Опись документов, находящихся в деле;
2. Копия приговора (выписка из приговора) районного (городского, областного) суда
по последней судимости;
3. Копия справки об освобождении из мест лишения свободы;
4. Требование специальной проверки по данным КПСиСУ (обязательно подшиваются
копия спец.проверки при заведении дела, а затем только в случае изменения информации в
данных УКПСиСУ. В случае неизменности информации, дополнительные копии не
подшиваются);
5. Схема связи лица, формально подпадающего под действие Закона;
6. Постановление суда о привлечении лица, подпадающего по признакам судимости
под действие Закона, к административной ответственности;
7. Копии уведомлений (листов коррекции), направляемых в органы внутренних дел.
Приложение 8
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором
штамп органа ___________________________
внутренних дел полное наименование
___________________________
суда
Сообщаю, что "____" ______________20___г. из мест лишения
свободы освободился гр-н (ка)_____________________________________
фамилия, имя, отчество
___________________________________________________г. рождения
проживающий (ая) по адресу_________________________________________
осужденный (ая)____________________________________________________
дата, каким судом, ст.УК., на какой срок
___________________________________________________________________
дата освобождения
После освобождения из мест лишения свободы на путь исправления не встал(а), систематически нарушает общественный порядок, права других граждан, совершает иные правонарушения.
Так,________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Учитывая изложенное, руководствуясь ст.3 Закона Республики Казахстан "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы", прошу Вас решить вопрос об установлении административного надзора за________________________________________________________________
фамилия и инициалы
сроком на ______ месяцев и избрать в отношении него (нее) следующие ограничения:

Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу
қағидаларына 7-қосымша
Қадағалау ісі № ___
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы
Қадағалауды ____________________________________________________
ішкі істер органының атауы,
учаскелік полиция инспекторы _________________________________________
атағы, тегі және аты-жөні жүзеге асырады.
20 __ жылғы "__" ___________ басталды
20 __ жылғы "__"___________ аяқталды
Іс 20__жылғы "__" __________ дейін мұрағатта сақталсын.
(қадағалау ісі мұқабасының ішкі жағына жазылады)
Қадағалау ісіндегі құжаттардың тізбесі:
1. Істегі құжаттардың тізімдемесі;
2. Соңғы соттылығы бойынша аудандық (қалалық, облыстық) сот үкімінің көшірмесі (үкімнен үзінді);
3. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаны туралы анықтаманың көшірмесі;
4. Есепке алынған адамды ҚСжАЕК-нің деректері бойынша арнайы тексерудің талабы (іс жүргізілген кезде, содан кейін ҚСжАЕК деректеріндегі ақпарат өзгерген жағдайда ғана арнайы тексерудің көшірмесі міндетті түрде тігіледі. Ақпарат өзгермеген жағдайда, қосымша көшірмелер тігілмейді.);
5. Заңының ықпалына формальды түрде түсетін адамның байланыстар сызбасы;
6. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалардың көшірмелері;
7. Ішкі істер органдарына жіберілетін хабарламалардың (түзету парақшаларының) көшірмелері.
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
8-қосымша
ішкі істер органының ________________________________
мөртаңбасы соттың
________________________________
толық атауы
200_ ж "__" ___________ бас бостандығынан айыру орындарынан
__________________________________________________________________
күні, қай сот, ҚК-тің бабы, қанша мерзімге, босатылған күні
________________________________________________ мекенжайы бойынша
тұратын, ____________________________________ жылы туған сотталған
азамат (ша) ______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
босатылғаны жөнінде хабарлаймын. Босатылған кезде оған қатысты
____________ ай мерзімге әкімшілік қадағалау орнатылды.
Оның мінез-құлқы мен өмір салтын бақылау, оның тарапынан
жасалуы мүмкін құқық бұзушылықтың алдын алу мақсатында және "Бас
бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік
қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы негізінде
Сізден _________________________________________ қатысты мынадай:
тегі мен аты-жөні

1. Запретить выход из квартиры (дома) по адресу______________
_______________с_____ до______ часов_______________________________
2. Запретить выезд за пределы _______________________________
по личным и служебным делам без разрешения руководства_____________
___________________________________________________________________
3. Запретить посещение ______________________________________
___________________________________________________________________
4. Обязать явкой в ________________________________ для регистрации________________________________________________________
Начальник ___________________________
наименование органа
_____________________________________
внутренних дел, звание,
_____________________________________
подпись, фамилия и инициалы
"__" ___________20___г.
Приложение 9
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором
штамп органа ____________________________
внутренних дел полное наименование
____________________________
суда
Сообщаю, что состоящий (ая) под административным надзором гр-н (ка)_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
__________________________________________________________________
дата и место рождения
проживающий (ая) по адресу:_______________________________________
__________________________________________________________________
по месту жительства характеризуется с_____________________________
положительно, отрицательно
стороны, _________ работает_______________________________________
не
__________________________________________________________________
наименование предприятия, учреждения,
__________________________________________________________________
организации и его характеристика по месту работы
__________________________________________________________________
_______________________ правила административного надзора и
нарушает, не нарушает объявленные ему (ей) ограничения____________
__________________________________________________________________
В связи с изложенным прошу__________________________________
усилить, ослабить
ограничения в отношении гр-на(ки)_________________________________
фамилия и инициалы
Начальник ______________________________
наименование органа
________________________________________
внутренних дел, звание,
________________________________________
подпись, фамилия и инициалы
"_____" __________________20____г
Приложение 10
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
ЛИСТ КОНТРОЛЯ за соблюдением установленных ограничений в отношении поднадзорного (ой)
Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия:
Имя:
Отчество (при его наличии):
Дата и место рождения:
Адрес места жительства:
Срок надзора:
с
по
№ п/п
Вид контроля (проверка/ регистрация)
Должность, звание, фамилия сотрудника (осуществляющего проверку/регистрацию)
Дата и время проверки (по базам данных, месту жительства, работы, учебы)/ регистрации
Результаты Контроля (находился дома, отсутствовал, прибыл на отметку, выявлены нарушения)
Подпись подучетного
Меры, принятые к поднадзорному за нарушение установленных ограничений
Проверка
Регистрация
Приложение 11
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором
Регистрационный лист

1. ________________________________________ мынадай мекенжай
бойынша пәтерден (үйден) _____ сағаттан _____ сағатқа дейін шығуға
тыйым салу;
2. _____________________________________________басшылықтың
рұқсатынсыз жеке және қызметтік жұмыстарымен ____________________
____________________________________ тыс жерге шығуға тыйым салу;
3. _____________________________________ баруға тыйым салу;
4. ___________________________________________ тіркелу үшін
____________________________________________ келу міндетін жүктеу
шектеулерін орнату туралы мәселені шешуді сұраймын.
_______________________________
(қолы, тегі және аты жөні)
________________________ бастығы 200__ ж "__" ________
(ішкі істер органының атауы)
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
9-қосымша
Ішкі істер органының ______________________________
мөртаңбасы соттың толық
______________________________
атауы
Әкімшілік қадағалауда тұрған, _____________________________
_________________________________________________________________
мекенжайда тұратын азамат (ша) __________________________________
тегі, аты,
_________________________________________________________________
әкесінің аты, туған күні мен жері
тұрғылықты жері бойынша _________________________________ жағынан
жағымды, жағымсыз
сипатталады, __________________________ жұмыс істейді (істемейді)
кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы
_________________________________________________________________
және жұмыс орны берген мінездемесі
әкімшілік қадағалау ережелерін және оған жарияланған шектеулерді
_________________________________________________________________
бұзады, бұзбайды
Жоғарыда баяндалғандарға байланысты азамат (ша) ___________
_________________________________________________________________
тегі, аты-жөні
қатысты шектеулерді __________________________________ сұраймын.
күшейтуді, азайтуды
____________________________________________
ішкі істер органының атауы, атағы
____________________________________ бастығы
____________________________________
қолы, тегі, аты-жөні
200_ж "__"______________
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу
қағидаларына 10-қосымша
Қадағаланушыға қатысты белгіленген шектеулердің сақталуын бақылау парағы
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі ____________________________________________ Аты ____________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) __________________________________________________
Туған күні және туған жері ________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы ___________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Қадағалау мерзімі _______________ бастап _____________________ дейін
№ р\с
Бақылау түрі (тексеру/тіркеу)
Қызметкер лауазымы, атағы, тегі (тексеруді/тіркеуді жүзеге асыратын)
Күні және уақыты тексеру / тіркеу (дерекқорлыр бойынша, тұрғылықты жері, жұмыс, оқу орны бойынша)
Тексеру нәтижелері (үйінде болды, болған жоқ, бұзушылықтар анықталды)
Есептегі адамның қолы
Белгіленген шектеулерді бұзғаны үшін қадағаланушыға қолданылған шаралар
Тексеру
Тіркеу
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
11-қосымша
Тіркеу парағы

Сноска. Приложение 11 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 12
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
Справка
о проведении беседы с поднадзорным
Сноска. Приложение 12 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 08.08.2022 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 13
к Правилам учета лиц, состоящих
под административным надзором
Начальнику _________________
полное наименование
___________________________
органа внутренних дел
Рапорт
Сноска. Приложение 13 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 16.07.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 14
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором
____________________________________________________________________ Корешок МАРШРУТНЫЙ ЛИСТ
маршрутного листа Фамилия____________Имя______________
Гр-ну (ке)_________________ Отчество____________________________
фамилия, имя, Дата и место рождения_______________
___________________________ Адрес постоянного местожительства___
отчество ____________________________________
разрешено выехать Дата установления административного
___________________________ надзора_____________________________
наименование Срок надзора________________________
___________________________ Наименование органа внутренних дел,
населенного пункта осуществляющего административный
сроком на _________дня (ей) надзор______________________________
Дата разрешения____________ Наименование населенного пункта, куда
Срок пребывания установлен следует поднадзорный________________
с____________ до___________ ____________________________________
Гр-н (ка)__________________ Цель поездки________________________
фамилия и инициалы Срок пребывания в данном населенном
предупрежден (а), что по пункте установлен с ____________ до
прибытию в населенный пункт _______________
обязан (а) зарегистрирова- Начальник___________________________
ться в местном органе внут- наименование органа
ренних дел. ____________________________________
С предупреждением внутренних дел
ознакомлен (а) ____________________________________
"____"______________20___г. подпись, фамилия, инициалы
_________________________
подпись
___________________________________________________________________
Оборотная сторона маршрутного листа
Прибыл (а) в________________________
наименование
____________________________________
населенного пункта
"___" __________200_г.
Дежурный_____________________________
наименование органа
_____________________________________
внутренних дел
М.П.______________________________
звание, подпись,
_____________________________________
фамилия, инициалы
Отметки о явке к участковому
инспектору полиции места временного
проживания.
1."__"___200_г._____________________
подпись сотрудника ОВД
2."__"___200_г._____________________
подпись сотрудника ОВД
Убыл (а) из__________________________
наименование
___________________________________
населенного пункта
Дежурный___________________________
М.П. ____________________________
звание, подпись,
____________________________
фамилия, инициалы
Прибыл (а) к постоянному месту
жительства
"__"______200_г.
Участковый инспектор полиции_________
_____________________________________
наименование органа внутренних дел
_____________________________________
звание, подпись, фамилия, инициалы
Приложение 15
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором
штамп органа Начальнику_______________________
внутренних дел наименование
_________________________________
органа внутренних дел
Уведомление
Сообщаю, что в______________________________________________
наименование органа внутренних дел
состоит под административным надзором гр-н (ка)____________________
фамилия,
_________________________________, "____"_____________20____года
имя и отчество
рождения, проживающий (ая) по адресу:_____________________________
__________________________________________________________________
адрес постоянного места жительства
которому (ой) "__" ________ 20__г. разрешено выехать для
__________________________________________________________________
цель выезда
сроком на ____________суток в_____________________________________
наименование населенного пункта
где он (она) с _______________________по ______________будет
проживать по адресу_______________________________________________
В связи с изложенным, прошу Вас организовать контроль за
поведением и образом жизни гр-на (ки)_____________________________
фамилия и инициалы
по месту его (ее) временного проживания, о допущенных им (ею)
правонарушениях сообщить в __________________________________ отдел
внутренних дел; запросить в трехдневный срок после получения
уведомления дело административного надзора на данное лицо.
(нужное подчеркнуть).
Начальник _________________________________________
наименование горрайоргана внутренних дел,
___________________________________________________
звание, подпись, фамилия и инициалы
"__" ____________20__г.
Приложение 16
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором
штамп органа Начальнику _________________________
внутренних дел наименование
____________________________________
горрайоргана внутренних дел
Сообщаю, что состоящий (ая) под административным надзором гр-н(ка)__________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
намерен (а) изменить постоянное место жительства и выехать по адресу:___________________________________________________________
В связи с изложенным прошу организовать контроль за
своевременным прибытием гр-на(ки)_________________________________
фамилия и инициалы
к новому месту жительства.
Дело административного надзора будет выслано после получения
подтверждения о прибытии гр-на (ки)_______________________________
фамилия и инициалы
к новому месту жительства.
Начальник __________________________
наименование органа
___________________________________
внутренних дел, звание
___________________________________
подпись, фамилия и инициалы
"__" _______20___г.
Приложение 17
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором

Ескерту. 11-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
12-қосымша
Қадағаланушымен әңгіме өткізу туралы
анықтама
Ескерту. 12-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.08.2022 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
13-қосымша
Ескерту. 13-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2018 № 517 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
14-қосымша
___________________________________________________________________
Бағыт парағының БАҒЫТ ПАРАҒЫ
Түбіршегі
Тегі ___________ Аты ______________
Азамат (ша)_________________ Әкесінің аты ______________________
тегі, аты, әкесінің Туған күні мен туған жері
аты_________________________ ___________________________________
____________________________ Тұрғылықты мекенжайы ______________
___________________________________
____________________________ Әкімшілік қадағалаудың орнатылған
елді мекеннің атауы күні ______________________________
________күн мерзімге шығуға Қадағалау мерзімі _________________
рұқсат берілді. Әкімшілік қадағалауды жүзеге
Рұқсат берілген күні _______ асыратын ішкі істер бөлімінің атауы
Болу уақыты _________ бастап ___________________________________
_________ дейін белгіленген. Қадағаланушы баратын елді мекеннің
Азамат (ша) ________________ атауы _____________________________
тегі және аты-жөні ___________________________________
елді мекенге келгеннен кейін Сапардың мақсаты __________________
жергілікті ішкі істер Осы елді мекенде болу мерзімі______
органында тіркелуге міндетті __бастап ________ дейін белгіленген.
екендігі жөнінде ескертілді. ___________________________
ішкі істер органының
Ескертумен таныстым ___________________ бастығы
200_ ж. "___"______________ атауы, қолы,
_________________________ ___________________________
қолы тегі, аты-жөні
___________________________________________________________________
Бағыт парағының сыртқы жағы
___________________________________________________________________
200_ ж "__" __________
______________________ келді.
елді мекеннің атауы
_________________________ кезекшісі
ішкі істер органының атауы
М.О. ____________________________
атағы, қолы, тегі, аты-жөні
Уақытша тұратын жеріндегі учаскелік
полиция инспекторына келгені туралы
белгі.
1. 200_ж "__"________ ______________
қызметкердің қолы
2. 200_ж "__" _______ ______________
қызметкердің қолы
___________________________ кетті.
елді мекеннің атауы
__________________________ кезекшісі
ішкі істер органының атауы
М.О. _____________________________
атағы, қолы, тегі, аты-жөні
200_ ж "__" ______ тұрғылықты
жеріне келді.
________________ учаскелік полиция
ішкі істер инспекторы
органының атауы
__________________________________
атағы, қолы, тегі, аты-жөні
___________________________________________________________________
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
15-қосымша
Ішкі істер органының _________________________________
мөртаңбасы қалалық, аудандық ішкі істер
_______________________ бастығына
органының атауы
Хабарлама
200_ ж "__" _________ туған, ____________________________________
_________________________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы
мекен жайы бойынша тұратын азамат (ша) __________________________
тегі, аты, әкесінің аты
____________________________________________әкімшілік қадағалауда
қалалық, аудандық ішкі істер органының атауы
тұратыны жөнінде хабарлаймын.
Оған 200__ ж. "__" _____________________________________________
сапардың мақсаты
________________________________________________ тәулік мерзімге
елді мекеннің атауы
шығуға рұқсат етілді. Ол жерде _________________________________
мекен жайы бойынша ___________ бастап ____________ дейін тұрады.
Жоғарыда баяндалғандарға байланысты уақытша тұратын жері
бойынша азамат (ша) ____________________________________________
тегі, аты-жөні
мінез-құлқы мен өмір салтын бақылауды ұйымдастыруды, оның тарапынан
болған құқық бұзушылықтар туралы ________________________________
ішкі істер бөліміне хабарлауды; хабарламаны алғаннан кейін үш күн
мерзім ішінде осы адамның әкімшілік қадағалау ісіне сұрау салуды
сұраймын (керегін сызыңыз)
_________________________________________ бастығы
қалалық, аудандық ішкі істер органының атауы
___________________________________________________
қолы, тегі, аты-жөні
200_ж "__"______________
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
16-қосымша
Ішкі істер органының __________________________________
мөртаңбасы қалалық, аудандық ішкі істер
________________________ бастығына
органының атауы
Әкімшілік қадағалауда тұрған азамат (ша) _______________
________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
тұрғылықты мекенжайын өзгерту және _____________________________
мекенжайы бойынша шығу ниетінде екенін хабарлаймын.
Жоғарыда баяндалғандарға байланысты уақытша тұратын жері
бойынша азамат (ша) ____________________________________________
тегі, аты-жөні
жаңа тұрғылықты жеріне уақытылы келуін бақылауды ұйымдастыруды
сұраймын.
Әкімшілік қадағалау ісі азамат (ша) _____________________
тегі, аты-жөні
жаңа тұрғылықты жеріне келгені туралы растау қағаз алғаннан кейін
жіберіледі.
______________________________________ бастығы
қалалық, аудандық ішкі істер
______________________________________________
қолы, тегі, аты-жөні
200_ж "__"______________
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
17-қосымша

Сноска. Приложение 17 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 28.11.2014 № 852 (вводится в действие с 01.01.2015).
Приложение 18
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором
____________________________________________________________________
КОРЕШОК КОНТРОЛЬНЫЙ ЛИСТОК
контрольного листа
Гр-ну (ке)___________________ Фамилия__________________________
фамилия, имя, Имя______________________________
_____________________________ Отчество_________________________
отчество
выезжающему(ей)______________ Дата и место рождения____________
наименование_________________ Адрес постоянного места жительства
населенного пункта _________________________________
Дата выезда _________________ Дата установления административного
Гр-н (ка)____________________ надзора___________________________
фамилия и инициалы Срок надзора______________________
предупрежден (а), что по Дата выезда поднадзорного к
прибытию в населенный пункт избранному месту жительства_______
обязан (а) зарегистрироваться __________________________________
в местном органе внутренних Срок надзора______________________
дел. Дата явки на регистрацию__________
С предупреждением ознакомлен __________________________________
(а) Начальник_____________________
"____"______________20___г. наименование органа
_____________________________ _____________________
подпись внутренних дел, звание
_____________________
подпись, фамилия,
_____________________
инициалы
___________________________________________________________________
Приложение 19
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором
штамп органа ___________________________________
внутренних дел полное наименование
___________________________________
суда
Сообщаю, что состоящий (ая) под административным надзором гр-н (ка)____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
_______________________________________________________________
дата и место рождения
проживающий (ая) по адресу:_______________________________________
__________________________________________________________________
по месту жительства характеризуется с_____________________________
положительно, отрицательно
стороны, _________ работает_______________________________________
не наименование предприятия, учреждения,
__________________________________________________________________
организации и его характеристика по месту работы
__________________________________________________________________
Правила административного надзора и объявленные ему (ей)
ограничения ___________ нарушает__________________________________
__________________________________________________________________
В связи с изложенным прошу решить вопрос о___________________
продлении,
________________________________
прекращении
административный надзор в отношении гражданина (ки)________________
___________________________________________________________________
фамилия и инициалы
Начальник ______________________________
наименование органа
________________________________________
внутренних дел, звание
________________________________________
подпись, фамилия и инициалы
"_____" __________________20____г.
Приложение 20
к Правилам учета лиц, состоящих под
административным надзором
Постановление
о прекращении административного надзора
___________________ "___"____________20___г.
населенный пункт
___________________________________________________________________
наименование горрайоргана внутренних дел или наименование суда
___________________________________________________________________
(звание) фамилия и инициалы
рассмотрев материалы административного надзора в отношении гр-на
(ки)_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
___________________________________________________________________
дата и место рождения
проживающего (ую) по адресу:_______________________________________
Установил:
___________________________________________________________________
с какого времени осуществляется надзор и как характеризовался
___________________________________________________________________
по месту жительства и работы
___________________________________________________________________
основания прекращения надзора
На основании изложенного и руководствуясь ст.14 Закона Республики Казахстан "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы", -
Постановил:
Административный надзор, установленный в отношении гр-на (ки)
___________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество
прекратить. _______________________________
наименование органа или суда
М.П. _______________________________
подпись, фамилия и инициалы
С постановлением ознакомлен (а) _____________________
"___" ______________ 20___г. подпись
Приложение 21
к Правилам учета лиц,
состоящих под
административным надзором
Форма

Ескерту. 17-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.11.2014 № 852 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
18-қосымша
__________________________________________________________________
Бақылау парағының БАҚЫЛАУ ПАРАҒЫ
түбіршегі
____________________________ Тегі _________________ Аты _______
елді мекеннің атауы Әкесінің аты ______________
____ шығатын азамат (ша)____ Туған күні мен туған жері ________
____________________________ Тұрғылықты мекенжайы _____________
тегі, аты, әкесінің аты __________________________________
Шығу күні __________________ Әкімшілік қадағалау орнатылған күні
Азамат (ша) ________________ __________________________________
тегі және аты-жөні Қадағалау мерзімі ________________
елді мекенге келгеннен кейін Қадағаланушының таңдап алған елді
жергілікті ішкі істер мекенге шығу күні ________________
органына тіркелуге міндетті __________________________________
екендігі жөнінде ескертілді. Тіркелуге келген күні ____________
Ескертумен таныстым _________________________
200_ ж "__"____________ ішкі істер органының
__________________бастығы
атауы, қолы,
___________________ _________________________
қолы тегі, аты-жөні
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
19-қосымша
Ішкі істер органының __________________________________
мөртаңбасы соттың толық
__________________________________
атауы
Әкімшілік қадағалауда тұрған, _____________________________
мекенжайы бойынша тұратын азамат (ша) ___________________________
тегі, аты, әкесінің аты,
_________________________________________________________________
туған күні мен жері
______________________________________________________ мекенжайы
бойынша тұратын ____________________________ жағынан сипатталады,
жағымды, жағымсыз
_________________________________________ жұмыс _________________
кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы істейді, істемейді
_________________________________________________________________
және жұмыс орны берген мінездемесі
Әкімшілік қадағалау ережелерін және оған жарияланған шектеулерді
_________________________________________________________________
бұзады, бұзбайды
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Жоғарыда баяндалғандарға байланысты азамат (ша) ___________
_________________________________________________________________
тегі, аты-жөні
қатысты әкімшілік қадағалауды _________________________ сұраймын.
ұзарту, тоқтату
_________________________________________
ішкі істер органының
_________________________________ бастығы
атауы
_________________________________________
қолы, тегі, аты-жөні
200_ж "__"__________
Әкімшілік қадағалауда тұрған
адамдарды есепке алу ережесіне
20-қосымша
Әкімшілік қадағалауды тоқтату туралы қаулы
____________ 200_ж "__" ___________
елді мекен
_________________________________________________________________
қалалық, аудандық ішкі істер органының немесе соттың атауы
_________________________________________________________________
атағы, тегі, аты-жөні
мекенжайы бойынша тұратын азамат (ша) ___________________________
тегі, аты, әкесінің аты,
_________________________________________________________________
туған күні мен жері
қатысты әкімшілік қадағалау материалдарын қарап шығып, __________
қадағалау қай
_________________________________________________________________
уақыттан бастап жүзеге асырылады, тұрғылықты жері мен жұмыс
_________________________________________________________________
орны бойынша қалай сипатталады, қадағалауды тоқтатудың негіздері
_________________________________________________________________
анықтадым:
Жоғарыда баяндалғандардың негізінде және "Бас бостандығынан
айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабын басшылыққа ала отырып,
қаулы еттім:
Азамат (ша) _____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
қатысты орнатылған әкімшілік қадағалау тоқтатылсын.
_________________________________________
органның немесе соттың атауы
М.О. _________________________________________
қолы, тегі мен аты-жөні
Қаулымен таныстым ____________________ 200_ж "__" _____________
қолы
Әкімшілік қадағалаудағы
адамдарды есепке алу
қағидасына 21-қосымша
Нысан
Сотпен әкімшілік қадағалау белгіленген адамға қатысты электрондық бақылау құралдарын пайдалану туралы қаулы

Сноска. Правила дополнены Приложением 21 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Постановление
об использовании в отношении лица, которому судом установлен
административный надзор электронных средств слежения
Я, начальник ____________________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование ОВД)
______________________________________________________________________________
(инициалы, фамилия)
рассмотрев материалы на _______________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
которому(ой) "____"__________20___ году________________________________________
(наименование суда)
установлен административный надзор по пункту "______", сроком_____________________
(срок надзора)
Установил:
______________________________________________________________________________
(указываются причины и условия, свидетельствующие о необходимости
______________________________________________________________________________
установления электронных средств слежения)
На основании изложенного и руководствуясь пунктом 4 статьи 172 УИК РК,
Постановил:
Использовать в отношении поднадзорного(ой) _____________________________________
(фамилия, инициалы)
электронных средств слежения __________________________________________________
(наименование электронных средств слежения)
_____________________________________________________________________________
Срок (дата) установки электронных средств слежения по месту жительства
_______________________________________________________ (____________________)
(подпись оператора об ознакомлении с датой установки электронных средств слежения)
Начальник
__________________________________________
(наименование органа)
_________________________ ______________________ ____________________________
(звание)                  (подпись)                  (инициалы, фамилия)
"____"____________20___год
М.П.
С постановлением ознакомлен(а): ________________ ______________________________
(подпись)            (инициалы, фамилия)
"____"____________20___год
Я, ____________________________________________, ознакомлен(а) с тем, что в случае
(фамилия, инициалы)
утраты либо повреждения, уничтожения электронных средств слежения и отказа от
добровольного возмещения ущерба данный вопрос будет решаться в установленном
законодательством Республики Казахстан порядке.
____________________________________
(подпись поднадзорного(ой)
Приложение 22
к Правилам учета лиц,
состоящих под
административным надзором
Форма

Ескерту. Ереже 21 қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
Мен, _____________________________________________________________________
(бастықты алмастыратын адам, ІІО атауы)
_______________________________ бастығы _________________________________________
(тегі, аты-жөні)
20_ жылғы "___"________ _________________________________________________________
(сот атауы)
________________________ мерзімде "___" тармақ бойынша әкімшілік қадағалау белгіленген
(қадағалау мерзімі)
_____________________________________________________________ материалдарын қарап,
(тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
Анықтадым:
________________________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралдарын орнатудың қажеттілігін дәлелдейтін
________________________________________________________________________________
себептер мен шарттар көрсетіледі)
Баяндалғанның негізінде және Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің
172-бабы 4-тармағын басшылыққа ала отырып,
Қаулы еттім:
___________________________________________________ электрондық бақылау құралдары
(электрондық бақылау құралдарының атауы)
қадағалауға алынған адам ___________________________________ қатысты пайдаланылсын.
(тегі, аты-жөні)
Тұрғылықты жері бойынша электрондық бақылау құралдарын орнату (күні) мерзімі
_________________________________________________________ (_____________________)
(электрондық бақылау құралдарын орнату күнімен таныстыру туралы оператордың қолы)
________________________________________________________________________________
(орган атауы)
Бастығы
_____________________________________ _____________ _____________________________
(атағы)                                    (қолы)                  (аты-жөні, тегі)
20__ жылғы "___" __________
М. О.
Қаулымен таныстым: __________ ___________________________
(қолы)            (аты-жөні, тегі)
20__жылғы "____"____________
Мен, __________________________________, электрондық бақылау құралын
(тегі, аты-жөні)
жоғалтқан не зақым келтірген, жойған кезде және осыған байланысты ерікті түрде келтірілген
залалды өтеуден бас тарту жағдайда осы мәселе белгіленген заң тәртібінде шешілетіні туралы
таныстым.
________________________________
(қадағалауға алынған адамның қолы)
Әкімшілік қадағалаудағы
адамдарды есепке алу
қағидасына 22-қосымша
Нысан
Әкімшілік қадағалауға алынған адамның электрондық бақылау құралдарын пайдалану жөніндегі жадынаманы алуы туралы қолхаты

Сноска. Правила дополнены Приложением 22 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Расписка
о получении памятки лицом, находящимся под административным надзором
по эксплуатации электронных средств слежения
Поднадзорному(ой)________________________________________________________
(фамилия имя отчество поднадзорного(ой) (при его наличии))
установлено электронное средство слежения ________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать какое)
на период ______________________________________________________________________
разъяснен порядок эксплуатации данного средства ___________________________________
_______________________________________________________________________________
(радиус действия, периодичность смены элементов питания, другие характеристики)
Ознакомил:
Начальник
______________________________________
(наименование органа)
________________________________________________________ ______________________
(звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))                  (подпись)
"__" ________________ 20__ год
Памятку получил (а): ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" _________20___ год
Приложение 23
к Правилам учета лиц,
состоящих под
административным надзором
Форма
Сноска. Правила дополнены Приложением 23 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________________
(наименование ОВД)
Журнал учета
нарушений, выявленных посредством электронных средств слежения
на поднадзорных
Начат "____" ________20___году
Окончен "____" ________20____году
(внутренняя сторона журнала)
п\п
ФИО (при его наличии) поднадзорного
Дата, время и место совершения нарушена
Краткое описание допущенного нарушения
Дата, фамилия и роспись сотрудника, получившего материалы для проведения проверки
Принятое решение
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 24
к Правилам учета лиц,
состоящих под
административным надзором
Форма
Сноска. Правила дополнены Приложением 24 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________________
(наименование ОВД)
Журнал учета
неисправностей электронных средств слежения на поднадзорного
Начат "____" ________20___году
Окончен "____" ________20____году
(внутренняя сторона журнала)
п\п
Идентификационный номер аудиовизуального, электронного средства слежения
Дата, время и характер выявленной неисправности
Принятые меры
Дата и время устранения неисправности
Фамилия и роспись лица, устранившего неисправность
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 25
к Правилам учета лиц,
состоящих под
административным надзором
Форма

Ескерту. Ереже 22 қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
Қадағалауға алынған адам____________________________________________________
(қадағалауға алынған адамның тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
________________________________________________________________________ мерзімге
________________________________________________________________________________
(құралдың түрі көрсетіледі)
___________________________________________ электрондық бақылау құралдары тағылды.
________________________________________________________________________________
(іс-әрекет ету аумағы, қуат беру затын ауыстыру мерзімі, басқа да сипаттамасы)
_______________________________________ аталған құралды пайдалану тәртібі түсіндірілді.
Таныстырған:
_______________________________
(органның атауы)
Бастығы _________________________________________            ______________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))                  (қолы)
20__ жылғы "___" __________
Жадынаманы алған: ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20___жылғы "__" _________
Әкімшілік қадағалаудағы
адамдарды есепке алу
қағидасына 23-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________________
(ІІО атауы
Қадағалауға алынған адамдағы электрондық бақылау құралдары арқылы анықталған заң бұзушылықтарды есепке алу журналы
Ескерту. Ереже 23 қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
20___жылғы "____" ______ басталды
20___жылғы "____" ______ аяқталды
(журналдың ішкі жағы)
р\с
Қадағалауға алынған адамның Т.А.Ә (бар болса)
Заң бұзушылық жасаған күні, уақыты, орны
Жол берілген бұзушылықтың қысқаша мазмұны
Тексеріс жүргізу үшін материалдарды алған күні, қызметкердің тегі, қолы
Қабылданған шешім
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Әкімшілік қадағалаудағы
адамдарды есепке алу
қағидасына 24-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________________
(ІІО атауы
Қадағалауға алынған адамның электрондық бақылау құралдарының бұзылуын есепке алу журналы
Ескерту. Ереже 24 қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
20___жылғы "____" ______ басталды
20___жылғы "____" ______ аяқталды
(журналдың ішкі жағы)
р\с
Аудиовизуальдық, электрондық бақылау құралының сәйкестендіру нөмірі
Анықталған бұзылудың күні,уақыты және сипаты
Қабылданған шаралар
Бұзылуды қалпына келтірген күні және уақыты
Бұзылуды қалпына келтірген адамның тегі және қолы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Әкімшілік қадағалаудағы
адамдарды есепке алу
қағидасына 25-қосымша
Нысан
Сотпен әкімшілік қадағалау белгіленген адамға қатысты электрондық бақылау құралдарын қолдануды алып тастау (алмастыру) туралы қаулы

Сноска. Правила дополнены Приложением 25 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Постановление
об отмене (замене) использовании в отношении лица, которому судом
установлен административный надзор электронных средств слежения
Я, начальник ____________________________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование ОВД)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
рассмотрев материалы на ________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
которому(ой) "____"__________20___ году _________________________________________
(наименование суда)
установлен административный надзор по пункту "___", сроком ________________________
(срок надзора)
Установил:
______________________________________________________________________________
(указываются причины и условия, свидетельствующие о необходимости отмены (замены)
_____________________________________________________________________________
использования электронных средств слежения)
На основании изложенного и руководствуясь пунктом 4 статьи 172 УИК РК,
Постановил:
Отменить (заменить) в отношении поднадзорного(ой) _______________________________
(ненужное зачеркнуть)                              (фамилия, инициалы)
электронные средства слежения __________________________________________________
(наименование электронных средств слежения)
______________________________________________________________________________
Начальник
__________________________________ _________________ __________________________
(звание)                  (подпись)      (инициалы, фамилия)
"___"__________20____год
М.П.
С постановлением ознакомлен(а): ___________ _____________________________________
(подпись)      (инициалы, фамилия поднадзорного(ой)
"____"____________20___год
Приложение 26
к Правилам учета лиц,
состоящих под
административным надзором
Форма
Сноска. Правила дополнены Приложением 26 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________________
(наименование ОВД)
Акт установления неисправностей электронных средств слежения
Я, начальник ______________________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование ОВД)
________________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
В присутствии понятых:

Ескерту. Ереже 25 қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
Мен, ___________________________________________________________________________
(ІІО атауы, бастықты алмастыратын адам)
________________________ бастығы ________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
20_ жылғы "___"_____________ ____________________________________________________
(соттың атауы)
_________________________ мерзімге "___"тармақ бойынша әкімшілік қадағалау орнатылған
(жаза мерзімі)
қадағалаудағы ________________________________________________материалдарын қарап,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Анықтадым:
________________________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралдарын қолдануды алып тастау (ауыстыру) қажеттілігін
________________________________________________________________________________
дәлелдейтін себептер мен шарттар көрсетіледі)
Баяндалғанның негізінде және Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің
172- бабы 4-тармағын басшылыққа ала отырып,
Қаулы еттім:
Қадағалауға алынған адам _________________________________________________ қатысты
(тегі, аты-жөні)
____________________________________________________ электрондық байқау құралдары
(электрондық бақылау құралдарының атауы)
алып тасталсын (ауыстырылсын).
(қажетсізін сызу керек)
Бастық
________________________________________________________________________________
(атағы)                  (қолы)(аты-жөні, тегі)
20__ жылғы "___" _________
М.О.
Қаулымен таныстым: __________ ___________________________________________________
(қолы)            (қадағалауға алынған адамның аты-жөні,тегі)
20__жылғы "__"____________
Әкімшілік қадағалаудағы
адамдарды есепке алу
қағидасына 26-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________________
(ІІО атауы)
Электрондық бақылау құралдарындағы бұзылуды анықтау туралы акті
Ескерту. Ереже 26 қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
Мен, _____________________________________________________________________
(ІІО атауы, бастықты алмастыратын адам)
_______________________________бастығы__________________________________________
(тегі, аты-жөні
Куәгерлер:

1. ______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства)
2. ______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства)
Рассмотрев причину неисправности электронных средств слежения, установленного на
поднадзорного __________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________________
(указываются наименование электронных средств слежения)
Установил:
________________________________________________________________________________
(указываются причины неисправности, электронных средств слежения, степень виновности
поднадзорного)
________________________________________________________________________________
На основании изложенного,
Постановил:
Электронные средства слежения пришли в неисправность по вине (по другим
причинам, не зависящим от поднадзорного)
в связи с чем, полагаю
(ненужное зачеркнуть)
_______________________________________________________________________________
(в случае установления вины поднадзорного, материалы направляются в суд для взыскания
_______________________________________________________________________________
ущерба с осужденного в гражданском порядке, в случае отсутствия явных повреждений
_______________________________________________________________________________
прибор направляется на экспертизу).
Начальник
_______________________________
(наименование органа)
__________________________________ _________________ __________________________
(звание)                  (подпись)      (инициалы, фамилия)
"____"__________20____год
М.П.
С актом ознакомлены: _______________________ ____________________________________
(подпись)            (инициалы, фамилия поднадзорного(ой)
Понятые: 1. ________________________________________________
(фамилия и инициалы)
2. ________________________________________________
(фамилия и инициалы)
"____"__________20__год

1. ______________________________________________________________________________
(тегі,аты-жөні, әкесінің аты (бар болса) тұрғылықты жері)
2. ___________________________________________________________________ қатысуымен
(тегі,аты-жөні, әкесінің аты (бар болса) тұрғылықты жері)
Қадағалауға алынған адам ____________________________________ бекітілген
(тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
________________________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралының атауы көрсетіледі)
_____________________________ электрондық бақылау құралының ақауының себебін қарап,
Анықтадым:
________________________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралы ақауының себебі көрсетіледі, қадағалаудағының кінәлі дәрежесі)
________________________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде,
Қаулы еттім:
Электрондық бақылау құралдары қадағалауға алынған адамның кінәсі
(қадағалаудағыға тәуелсіз себептер бойынша) бойынша жарамсыз болған, осыған байланысты,
(қажеттіні сызу)
________________________________________________________________________________
(қадағалауға алынған адамның кінәсі анықталған жағдайда, азаматтық тәртіпте қадағалауға
алынған адам____________________________________________________________________
келтірген залалды өтеу үшін материалдар жолданады, анық ақаулардың болмаған кезде құрал сараптамаға жолданады).
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(орган атауы)
Бастығы
___________________________ _________________ ___________________________________
(атағы)                        (қолы)                        (тегі, аты-жөні)
20__ жылғы "___" __________
М.О.
Актімен таныстым: __________ _____________________________________________________
(қолы)                  (қадағалауға алынған адамның аты-жөні,тегі)
Куәгерлер: 1. _______________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
2. ______________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
20__жылғы "___"___________