О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 282 "Об утверждении Концепции по управлению активами Национального фонда Республики Казахстан до 2030 года"
Указ Президента Республики Казахстан от 26 марта 2026 года № 1215.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 282 "Об утверждении Концепции по управлению активами Национального фонда Республики Казахстан до 2030 года" следующие изменения:
в Концепции по управлению активами Национального фонда Республики Казахстан до 2030 года, утвержденной вышеназванным Указом:
в части первой раздела 1 "Паспорт (основные параметры)" строку "Основание для разработки" изложить в следующей редакции:
"Концепция управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005
Послание Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2021 года "Единство народа и системные реформы - прочная основа процветания страны"
Послание Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию";
часть четырнадцатую раздела 3 "Обзор международного опыта" изложить в следующей редакции:
"В целом правила по пополнению и (или) изъятию активов у фондов ввиду внутренних особенностей экономик различных стран могут отличаться друг от друга. Однако, как правило, в соответствующих правилах по управлению активами определяется доля активов, не подлежащих изъятию, либо весь фонд рассматривается как долгосрочный портфель. Это, в свою очередь, дает возможность применять агрессивные стратегии управления и принимать более высокие риски, что, соответственно, отражается на результатах управления активами. Долгосрочный горизонт инвестирования позволяет ряду суверенных фондов вовлекать активы для инвестирования в проекты со значительным рыночным потенциалом, положительно влияющие на развитие внутренней экономики (например, пенсионные фонды Новой Зеландии, Канады и суверенный фонд Объединенных Арабских Эмиратов (Mubadala).";
в разделе 5 "Основные принципы и подходы управления Национальным фондом":
в подразделе 5.2 "Основные подходы управления активами Национального фонда":
часть третью изложить в следующей редакции:
"Полный список допустимых инструментов для инвестирования активов Национального фонда указан в Перечне разрешенных финансовых инструментов и сделок с ними, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда, определяемом Правительством Республики Казахстан совместно с Национальным Банком по предложению Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан (далее - Перечень разрешенных финансовых инструментов).";
абзацы двенадцатый и тринадцатый подпункта 1) части девятой изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару жөніндегі 2030 жылға дейінгі тұжырымдаманы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 282 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 26 наурыздағы № 1215 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару жөніндегі 2030 жылға дейінгі тұжырымдаманы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 10 шілдедегі № 282 Жарлығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару жөніндегі 2030 жылға дейінгі тұжырымдамада:
"Паспорт (негізгі параметрлер)" деген 1-бөлімнің бірінші бөлігінде "Әзірлеу негіздемесі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы
Мемлекет басшысының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар - ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазакстан халқына Жолдауы";
"Халықаралық тәжірибеге шолу" деген 3-бөлімнің он төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы әртүрлі елдер экономикаларының ішкі ерекшеліктеріне байланысты қорлардың активтерді толықтыру және (немесе) алу қағидалары бір-бірінен өзгеше болуы мүмкін. Алайда, әдетте, тиісті активтерді басқару қағидаларында алынбайтын активтердің үлесі айқындалады не бүкіл қор ұзақ мерзімді портфель ретінде қарастырылады. Бұл, өз кезегінде, агрессивті басқару стратегияларын қолдануға және неғұрлым көп тәуекелді қабылдауға мүмкіндік береді, бұл, тиісінше, активтерді басқару нәтижесінде көрініс табады. Инвестициялаудың ұзақ мерзімді кезеңі бірқатар тәуелсіз қорларға ішкі экономиканың дамуына оң әсер ететін айтарлықтай нарықтық әлеуеті бар жобаларға инвестициялау үшін активтерді тартуға мүмкіндік береді (мысалы, Жаңа Зеландияның, Канаданың зейнетақы қорлары және Біріккен Араб Әмірліктерінің тәуелсіз қоры (Mubadala).";
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқарудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері" деген 5-бөлімде:
"Ұлттық қордың активтерін басқарудың негізгі тәсілдері" деген 5.2-кіші бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық қордың активтерін инвестициялау үшін рұқсат етілетін құралдардың толық тізімі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару кеңесінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі Ұлттық Банкпен бірлесіп айқындайтын Ұлттық қорды орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, Рұқсат етілген қаржы құралдарының және олармен жасалатын мәмілелердің тізбесінде (бұдан әрі - Рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесі) көрсетілген.";
1) тармақшаның он екінші және он үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:

"Стратегическое распределение сберегательного портфеля Национального фонда определяет его ожидаемую доходность и умеренный уровень риска. Целевые доли стратегического распределения сберегательного портфеля с 2023 по 2025 год: 60% облигаций, 30% акций, до 5% альтернативных инструментов и до 5 % золота, с 2026 по 2030 год: 50% облигаций, 35% акций, 10% альтернативных инструментов и 5% золота.
Это также предполагает диверсификацию облигаций на государственные облигации развитых стран, корпоративные облигации и государственные облигации развивающихся стран. В рамках инвестирования в альтернативные инструменты для обеспечения долгосрочной доходности Национального фонда и его системного участия в проектах с высокой рыночной перспективой, направленных на развитие экономики Казахстана, реализуется Программа открытого инвестиционного партнерства путем размещения средств Национального фонда в зарубежные финансовые инструменты, в том числе инструменты, обращающиеся на зарубежных финансовых рынках, согласно Перечню разрешенных финансовых инструментов. Инвестиции в рамках Программы открытого инвестиционного партнерства будут направлены на развитие экономики Казахстана, включая технологический сектор (преимущественно цифровизацию и развитие искусственного интеллекта), логистику и транспорт, здравоохранение, образование, сельское хозяйство, цифровую инфраструктуру, бизнес-услуги, финансовый сектор и перерабатывающую промышленность, а также иные высокотехнологичные отрасли. В последние годы цифровые активы играют все более значимую роль в развитии финансовых рынков. С учетом глобальных тенденций планируется включение зарубежных цифровых финансовых активов (цифровых финансовых активов и производных финансовых инструментов, базовым активом которых являются цифровые активы), а также акций и долей зарубежных компаний, развивающих и (или) инвестирующих в цифровые активы, в портфель альтернативных инструментов. Инвестиционная политика Национального фонда в отношении данных активов основывается на взвешенной оценке их рыночных характеристик, а также связанных с ними рисков.";
часть первую раздела 6 "Целевые индикаторы и ожидаемые результаты" изложить в следующей редакции:
"Целевой индикатор - увеличение долгосрочной доходности сберегательного портфеля Национального фонда при сбалансированном стратегическом распределении активов Национального фонда (с целевым распределением с 2023 по 2025 год: 60% облигаций, 30% акций, до 5% альтернативных инструментов и до 5% золота, с 2026 по 2030 год: 50% облигаций, 35% акций, 10% альтернативных инструментов и 5% золота) по сравнению с консервативным распределением (80% - облигации развитых стран, 20% - акции).";
приложение изложить в редакции согласно приложению к настоящему Указу.

"Ұлттық қордың жинақ портфелін стратегиялық белу оның күтілетін кірістілігін және тәуекелінің қалыпты деңгейін айқындайды. 2023 жылдан бастап 2025 жыл аралығында жинақ портфелді стратегиялық бөлудің нысаналы үлестері: 60% облигациялар, 30% акциялар, 5%-ға дейін балама құралдар және 5%-ға дейін алтын, 2026 жылдан бастап 2030 жыл аралығында: 50% облигациялар, 35% акциялар, 10% балама құралдар және 5% алтын.
Бұл облигацияларды дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларына, корпоративтік облигацияларға және дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларына әртараптандыруды да көздейді. Ұлттық қордың ұзақ мерзімді кірістілігін және оның Қазақстан экономикасын дамытуға бағытталған жоғары нарықтық перспективасы бар жобаларға жүйелі түрде қатысуын қамтамасыз ету үшін балама құралдарға инвестициялау шеңберінде Ұлттық қордың қаражатын шетелдік қаржы құралдарына, оның ішінде Рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесіне сәйкес шетелдік қаржы нарықтарында айналыстағы құралдарға орналастыру арқылы Ашық инвестициялық әріптестік бағдарламасы іске асырылады. Ашық инвестициялық әріптестік бағдарламасы шеңберіндегі инвестициялар технологиялық секторды (негізінен цифрландыруды және жасанды интеллектіні дамытуды), логистика мен көлікті, денсаулық сақтауды, білім беруді, ауыл шаруашылығын, цифрлық инфрақұрылымды, бизнес-қызметтерді, қаржы секторын және қайта өңдеу өнеркәсібін, сондай-ақ өзге де жоғары технологиялық салаларды қоса алғанда, Қазақстан экономикасын дамытуға бағытталатын болады. Соңғы жылдары цифрлық активтер қаржы нарықтарын дамытуда маңызды рөл атқаруда. Жаһандық үрдістерді ескере отырып, шетелдік цифрлық қаржы активтерін (цифрлық қаржы активтерін және базалық активі цифрлық активтер болып табылатын туынды қаржы құралдарын), сондай-ақ цифрлық активтерді дамытатын және (немесе) оларға инвестициялайтын шетелдік компаниялардың акциялары мен үлестерін балама құралдар портфеліне енгізу жоспарлануда. Ұлттық қордың осы активтерге қатысты инвестициялық саясаты олардың нарықтық сипаттамаларын, сондай-ақ оларға байланысты тәуекелдерді сараланған бағалауға негізделеді.";
"Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер" деген 6-бөлімнің бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нысаналы индикатор - консервативтік бөлумен (80% - дамыған елдердің облигациялары, 20% - акциялар) салыстырғанда Ұлттық қордың активтерін теңгерімді стратегиялық бөлу (2023 жылдан бастап 2025 жыл аралығында: 60% облигациялар, 30% акциялар, 5%-ға дейін балама құралдар және 5%-ға дейін алтын, 2026 жылдан бастап 2030 жыл аралығында: 50% облигациялар, 35% акциялар, 10% балама құралдар және 5% алтын нысаналы бөлу арқылы) кезінде Ұлттық қордың жинақ портфелінің ұзақ мерзімді кірістілігін ұлғайту.";
қосымша осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 1215
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Концепции по управлению
активами Национального фонда
Республики Казахстан до 2030 года
ПЛАН ДЕЙСТВИЙ
по реализации Концепции по управлению активами Национального фонда Республики Казахстан до 2030 года
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5
Политика управления активами Национального фонда
Целевой индикатор:
Увеличение долгосрочной доходности сберегательного портфеля Национального фонда при сбалансированном стратегическом распределении активов Национального фонда (с целевым распределением с 2023 по 2025 год: 60% облигаций, 30% акций, до 5% альтернативных инструментов и до 5% золота, с 2026 по 2030 год: 50% облигаций, 35% акций, 10% альтернативных инструментов и 5% золота) по сравнению с консервативным распределением (80% - облигации развитых стран, 20% - акций)
1.
Внесение изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении      Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан"
проект постановления Правления НБ
2023 год,
2026 год
НБ, МФ
2.
Публикация результатов инвестиционного управления активами Национального фонда в рамках годового отчета Национального Банка
размещение отчета на интернет-ресурсе
ежегодно, июнь
НБ
3.
Вступление в Международный форум суверенных фондов (IFSWF)
информация в АП
2027 год
НБ, МФ
4.
Промежуточная оценка доходности по итогам 5 лет после перехода к сбалансированному распределению сберегательного портфеля Национального фонда
размещение отчета на интернет-ресурсе
ч
2028 год
НБ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АП - Администрация Президента Республики Казахстан
НБ -Национальный Банк Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан

2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 1215 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қорының активтерін
басқару жөніндегі
2030 жылға дейінгі
тұжырымдамаға
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару жөніндегі 2030 жылға дейінгі тұжырымдаманы іске асыру бойынша
ІС-ҚИМЫЛ ЖОСПАР
Р/с №
Атауы
Аяқталу нысаны
Аяқтау мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
Ұлттық қордың активтерін басқару саясаты
Нысаналы индикатор:
Консервативтік бөлумен (80% - дамыған елдердің облигациялары, 20% - акциялар) салыстырғанда Ұлттық қордың активтерін теңгерімді стратегиялық бөлу (2023 жылдан бастап 2025 жыл аралығында: 60% облигациялар, 30% акциялар, 5%-ға дейін балама құралдар және 5%-ға дейін алтын, 2026 жылдан бастап 2030 жыл аралығында: 50% облигациялар, 35% акциялар, 10% балама құралдар және 5% алтын нысаналы бөлу арқылы) кезінде Ұлттық қордың жинақ портфелінің ұзақ мерзімді кірістілігін ұлғайту
1.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
ҰБ Басқармасы қаулысының жобасы
2023 жыл,
2026 жыл
ҰБ, Қаржымині
2.
Ұлттық Банктің жылдық есебі шеңберінде Ұлттық қордың активтерін инвестициялық басқару нәтижелерін жариялау
есепті интернет-ресурста орналастыру
жыл сайын, маусым
ҰБ
3.
Егемен қорлардың халықаралық форумына (IFSWF) кіру
ПӘ-ге ақпарат
2027 жыл
ҰБ, Қаржымині
4.
Ұлттық қордың жинақ портфелін теңгерімді белуге көшкеннен кейін 5 жылдың қорытындысы бойынша кірістілікті аралық бағалау
есепті интернет-ресурста орналастыру
2028 жыл
ҰБ
Ескертпе: аббревиатуралардың таратылып жазылуы:
ПӘ - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
ҰБ - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Қаржымині - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі