О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 8 января 2026 года № 1152.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан.
2. Настоящий Указ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 8 января 2026 года № 1152
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 30 июня 1998 года № 3985 "Об образовании Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан":
в Положении о Совете иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Постоянными членами Совета являются по должности: Премьер-Министр Республики Казахстан, Председатель Национального Банка Республики Казахстан, заместители Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Министр иностранных дел Республики Казахстан, Министр транспорта Республики Казахстан, Министр финансов Республики Казахстан, Министр промышленности и строительства Республики Казахстан, Министр национальной экономики Республики Казахстан и первый руководитель рабочего органа Совета.";
часть вторую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Членами Комиссии с казахстанской стороны являются по должности: заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан (председатель Комиссии), заместители первых руководителей министерств иностранных дел, юстиции, национальной экономики, промышленности и строительства, транспорта Республики Казахстан, первый руководитель рабочего органа Совета (секретарь Комиссии).".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2000 года № 371 "Об утверждении Перечня должностных лиц государственных органов, наделенных полномочиями по отнесению сведений к государственным секретам Республики Казахстан":
в Перечне должностных лиц государственных органов, наделенных полномочиями по отнесению сведений к государственным секретам Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 20) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"20) Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан – подпункты 12), 13), 14), 15), 16), 19), 21) статьи 11, подпункты 3), 13), 22) статьи 12, подпункты 16), 17), 19) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах".

Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 8 қаңтардағы № 1152 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 8 қаңтардағы
№ 1152 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанында Шетелдік инвесторлар кеңесін құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 30 маусымдағы № 3985 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесі туралы ережеде:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Лауазымы бойынша: Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі, Қазақстан Республикасының Көлік министрі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрі, Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі және Кеңестің жұмыс органының бірінші басшысы Кеңестің тұрақты мүшелері болып табылады.";
19-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан тарапынан лауазымы бойынша: Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары (Комиссия төрағасы), Қазақстан Республикасының Сыртқы істер, Әділет, Ұлттық экономика, Өнеркәсіп және құрылыс, Көлік министрліктері бірінші басшыларының орынбасарлары, Кеңестің жұмыс органының бірінші басшысы (Комиссия хатшысы) Комиссияның мүшелері болып табылады.".
2. "Мемлекеттік органдардың мәліметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына жатқызу жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды тұлғаларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 13 сәуірдегі № 371 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік органдардың мәліметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына жатқызу жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды тұлғаларының тізбесінде:
3-тармақтың 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі – "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 12), 13), 14), 15), 16), 19), 21) тармақшалары, 12-бабының 3), 13), 22) тармақшалары, 14-бабының 16), 17), 19) тармақшалары;".

3. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом":
в составе Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан".
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2002 года № 839 "Об образовании Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции":
в составе Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции, образованной вышеназванным Указом:
после строки "Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" дополнить строкой следующего содержания:
"Заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан";
строку "советник Президента Республики Казахстан, курирующий социально-экономические вопросы" исключить.
5. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 1042 "О Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан":
в составе Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан – Министр иностранных дел Республики Казахстан" исключить;
после строки "Заместитель Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" дополнить строкой следующего содержания:
"Министр иностранных дел Республики Казахстан".
6. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 октября 2006 года № 201 "Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан":
в Государственном протоколе Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 186 изложить в следующей редакции:
"186. На церемонии вручения верительных грамот присутствуют Руководитель Администрации Президента, Министр иностранных дел и советник Президента по международным вопросам.";
приложение 1 к Государственному протоколу Республики Казахстан, утвержденному вышеназванным Указом, дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Заместители Руководителя Администрации Президента";
в приложении 2 к Государственному протоколу Республики Казахстан, утвержденному вышеназванным Указом:

3. "Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі".
4. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 2 сәуірдегі № 839 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен құрылған Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары";
"Қазақстан Республикасы Президентінің әлеуметтік-экономикалық мәселелерге жетекшілік ететін кеңесшісі" деген жол алып тасталсын.
5. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 1042 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі" деген жол алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі".
6. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 12 қазандағы № 201 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколында:
186-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"186. Сенім грамоталарын тапсыру рәсіміне Президент Әкімшілігінің Басшысы, Сыртқы істер министрі және Қазақстан Республикасы Президентінің халықаралық мәселелер жөніндегі кеңесшісі қатысады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколына 1-қосымша мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Президент Әкімшілігі Басшысының орынбасарлары";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколына 2-қосымшада:

дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Заместители Руководителя Администрации Президента";
пункт 18 исключить;
пункт 32-1 изложить в следующей редакции:
"32-1. Советник Президента по международным вопросам";
дополнить пунктом 32-2 следующего содержания:
"32-2. Советники Президента".
7. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314 "О мерах по модернизации экономики Республики Казахстан":
в Положении о Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная комиссия состоит из председателя и членов Государственной комиссии.";
в должностном составе Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
после строки "Председатель Национального Банка Республики Казахстан" дополнить строкой следующего содержания:
"заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан";
строку "помощник Президента Республики Казахстан по экономическим вопросам" исключить.
8. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 марта 2008 года № 552 "Об утверждении Положения об Администрации Президента Республики Казахстан":
в Положении об Администрации Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В состав Администрации входят Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Руководитель Администрации), первый заместитель и заместители Руководителя Администрации, Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан, помощники Президента Республики Казахстан, начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан, советники Президента Республики Казахстан, руководители структурных подразделений и иные сотрудники Администрации.";
подпункты 2), 3) и 4) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"2) координирует работу своих первого заместителя и заместителей, помощников и советников Президента, организует и направляет работу структурных подразделений Администрации, обеспечивает взаимодействие с государственными органами;
3) по согласованию с Президентом утверждает распределение обязанностей между своими первым заместителем и заместителями, начальником Канцелярии, помощниками и советниками Президента (далее – Распределение);
4) вносит на рассмотрение Президента предложения о назначении на должности и освобождении от должностей своих первого заместителя и заместителей, помощников и советников Президента, руководителей структурных подразделений Администрации, за исключением руководителей отдельных секретариатов Администрации;";

мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Президент Әкімшілігі Басшысының орынбасарлары";
18-тармақ алып тасталсын;
32-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32-1. Президенттің халықаралық мәселелер жөніндегі кеңесшісі";
мынадай мазмұндағы 32-2-тармақпен толықтырылсын:
"32-2. Президенттің кеңесшілері".
7. "Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік комиссия төраға мен Мемлекеттік комиссия мүшелерінен тұрады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның лауазымдық құрамында:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары";
"Қазақстан Республикасы Президентінің экономикалық мәселелер жөніндегі көмекшісі" деген жол алып тасталсын.
8. "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 11 наурыздағы № 552 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережеде:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Әкімшіліктің құрамына Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы (бұдан әрі – Әкімшілік Басшысы), Әкімшілік Басшысының бірінші орынбасары және орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері, Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы, Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшілері, Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен өзге де қызметкерлері кіреді.";
24-тармақтың 2), 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өзінің бірінші орынбасарының және орынбасарларының, Президенттің көмекшілері мен кеңесшілерінің жұмысын үйлестіреді, Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады және бағыттайды, мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
3) Президентпен келісу бойынша өзінің бірінші орынбасары мен орынбасарлары, Кеңсе бастығы, Президенттің көмекшілері мен кеңесшілері арасындағы міндеттер бөлінісін (бұдан әрі – Бөлініс) бекітеді;
4) Президенттің қарауына өзінің бірінші орынбасарын және орынбасарларын, Президенттің көмекшілерін және кеңесшілерін лауазымға тағайындау және лауазымнан босату, Әкімшіліктің жекелеген хатшылықтарының басшыларын қоспағанда, Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшыларын лауазымға тағайындау және лауазымнан босату туралы ұсыныстар енгізеді;";

пункты 25, 26 и абзац первый пункта 27 изложить в следующей редакции:
"25. В случае отсутствия Руководителя Администрации его обязанности исполняет первый заместитель или один из заместителей, определяемый Руководителем Администрации.
26. Первый заместитель и заместители Руководителя Администрации, помощники и советники Президента, руководители структурных подразделений Администрации, за исключением руководителей отдельных секретариатов Администрации, назначаются на должности и освобождаются от должностей Президентом по представлению Руководителя Администрации.
27. Первый заместитель и заместители Руководителя Администрации, начальник Канцелярии Президента, помощники и советники Президента:";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Президент в зависимости от первоочередности и важности задач может возложить на первого заместителя и заместителей Руководителя Администрации Президента, своих помощников и советников иные задачи и полномочия, отличные от тех, что предусмотрены настоящим Положением. Президент определяет количество и направления деятельности своих помощников и советников.".
9. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 1037 "О вопросах подготовки информации о выполнении международных договоров Республики Казахстан и представления ее на рассмотрение Президента Республики Казахстан, а также согласования проектов решений международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, и их реализации, взаимодействия со специальными процедурами Совета Организации Объединенных Наций по правам человека и договорными органами по правам человека, подготовки международных мероприятий Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан, выполнения достигнутых договоренностей, взаимодействия с международными судебными органами и осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан":
в Правилах подготовки информации о выполнении международных договоров Республики Казахстан и представления ее на рассмотрение Президента Республики Казахстан, а также согласования проектов решений международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, и их реализации, взаимодействия со специальными процедурами Совета Организации Объединенных Наций по правам человека и договорными органами по правам человека, подготовки международных мероприятий Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан, выполнения достигнутых договоренностей, взаимодействия с международными судебными органами и осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 31 изложить в следующей редакции:
"В рамках своей компетенции МИД может внести советнику Президента по международным вопросам обоснованное предложение о нецелесообразности подготовки проекта поручения на уровне Президента Республики Казахстан.";

25, 26-тармақтар және 27-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Әкімшілік Басшысы орнында болмаған жағдайда оның міндеттерін Әкімшілік Басшысы айқындайтын бірінші орынбасары немесе орынбасарларының бірі атқарады.
26. Әкімшіліктің жекелеген хатшылықтарының басшыларын қоспағанда, Әкімшілік Басшысының бірінші орынбасары мен орынбасарларын, Президенттің көмекшілері мен кеңесшілерін, Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшыларын Әкімшілік Басшысының ұсынуы бойынша Президент лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
27. Әкімшілік Басшысының бірінші орынбасары мен орынбасарлары, Президент Кеңсесінің бастығы, Президенттің көмекшілері мен кеңесшілері:";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Президент міндеттердің бірінші кезектілігі мен маңыздылығына қарай Президент Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары мен орынбасарларына, өзінің көмекшілері мен кеңесшілеріне осы Ережеде көзделгеннен ерекшеленетін өзге де міндеттер мен өкілеттіктерді жүктеуі мүмкін. Президент өзінің көмекшілері мен кеңесшілерінің санын және олардың қызметінің бағыттарын айқындайды.".
9. "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы туралы ақпаратты дайындау және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар шешімдерінің жобаларын келісу және оларды іске асыру, Біріккен Ұлттар Ұйымы Адам құқықтары жөніндегі кеңесінің арнайы рәсімдерімен және адам құқықтары жөніндегі шарттық органдармен өзара іс-қимыл, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының халықаралық іс-шараларын дайындау, қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау, халықаралық сот органдарымен өзара іс-қимыл және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 12 тамыздағы № 1037 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы туралы ақпаратты дайындау және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар шешімдерінің жобаларын келісу және оларды іске асыру, Біріккен Ұлттар Ұйымы Адам құқықтары жөніндегі кеңесінің арнайы рәсімдерімен және адам құқықтары жөніндегі шарттық органдармен өзара іс-қимыл, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының халықаралық іс-шараларын дайындау, қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау, халықаралық сот органдарымен өзара іс-қимыл және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру қағидаларында:
31-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"СІМ өз құзыреті шегінде Президенттің халықаралық мәселелер жөніндегі кеңесшісіне Қазақстан Республикасы Президентінің деңгейінде тапсырманың жобасын дайындаудың орындылығы туралы негізделген ұсыныс енгізе алады.";

часть первую пункта 32-1 изложить в следующей редакции:
"32-1. Ответственное структурное подразделение Администрации Президента в течение трех рабочих дней согласовывает проект поручений в электронном виде с советником Президента по международным вопросам, первым заместителем и заместителями Руководителя Администрации Президента, помощниками Президента, начальником Канцелярии Президента и советниками Президента, курирующими заинтересованные структурные подразделения, Государственно-правовым и Общим отделами, а также с другими заинтересованными структурными подразделениями.".
10. В Указе Президента Республики Казахстан от 24 июня 2013 года № 587 "Об утверждении Положения о республиканском, областном, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морском оперативных штабах по борьбе с терроризмом":
в Положении о республиканском, областном, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морском оперативных штабах по борьбе с терроризмом, утвержденном вышеназванным Указом:
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. Постоянными членами республиканского оперативного штаба по борьбе с терроризмом являются:
1) Министр внутренних дел Республики Казахстан (заместитель руководителя);
2) начальник Штаба Антитеррористического центра Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (заместитель руководителя);
3) Министр обороны Республики Казахстан;
4) Начальник Службы государственной охраны Республики Казахстан;
5) Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
6) Министр транспорта Республики Казахстан;
7) Министр культуры и информации Республики Казахстан;
8) Министр промышленности и строительства Республики Казахстан;
9) Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.".
11. В Указе Президента Республики Казахстан от 24 июня 2013 года № 588 "Об утверждении Положения об Антитеррористическом центре Республики Казахстан":
в Положении об Антитеррористическом центре Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 18) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"18) Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;".
12. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 722 "Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия, учета, хранения и уничтожения дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан и перечня должностных лиц Республики Казахстан, которым выдаются дипломатические и служебные паспорта Республики Казахстан":
в перечне должностных лиц Республики Казахстан, которым выдаются дипломатические и служебные паспорта Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в перечне лиц, которым выдается дипломатический паспорт Республики Казахстан:

32-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"32-1. Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі тапсырмалардың жобасын үш жұмыс күні ішінде Президенттің халықаралық мәселелер жөніндегі кеңесшісімен, Президент Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасарымен және орынбасарларымен, мүдделі құрылымдық бөлімшелерге жетекшілік ететін Президенттің көмекшілерімен, Президент Кеңсесінің бастығымен және Президенттің кеңесшілерімен, Мемлекеттік құқық бөлімімен және Жалпы бөліммен, сондай-ақ басқа да мүдделі құрылымдық бөлімшелермен электрондық түрде келіседі.".
10. "Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 24 маусымдағы № 587 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтары туралы ережеде:
10-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штабтың тұрақты мүшелері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі (басшының орынбасары);
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Терроризмге қарсы орталығы штабының бастығы (басшының орынбасары);
3) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі;
4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы;
5) Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі;
6) Қазақстан Республикасының Көлік министрі;
7) Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі;
8) Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі;
9) Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі.".
11. "Қазақстан Республикасының Терроризмге қарсы орталығы туралы ережені бекіту жөнінде" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 24 маусымдағы № 588 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Терроризмге қарсы орталығы туралы ережеде:
6-тармақтың 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18) Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі;".
12. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою, есепке алу, сақтау және жою қағидаларын және Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттары берілетін Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 722 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттары берілетін Қазақстан Республикасы лауазымды адамдарының тізбесінде:
Қазақстан Республикасының дипломатиялық паспорты берілетін адамдардың тізбесінде:

пункт 12-1 изложить в следующей редакции:
"12-1. Заместители Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 12-2 следующего содержания:
"12-2. Заместитель Председателя Конституционного Суда Республики Казахстан.".
13. В Указе Президента Республики Казахстан от 26 мая 2014 года № 823 "Об образовании Совета по переходу к "зеленой экономике" при Президенте Республики Казахстан":
в составе Совета по переходу к "зеленой экономике" при Президенте Республики Казахстан, образованного вышеназванным Указом:
после строки "вице-министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, секретарь" дополнить строкой следующего содержания:
"заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан";
строку "советник Президента Республики Казахстан, курирующий социально-экономические вопросы" исключить.
14. В Указе Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 160 "Об утверждении Положения о Совете по управлению Международным финансовым центром "Астана" и его состава":
в составе Совета по управлению Международным финансовым центром "Астана", созданного вышеназванным Указом:
строку "помощник Президента Республики Казахстан по экономическим вопросам" изложить в следующей редакции:
"заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан".
15. В Указе Президента Республики Казахстан от 4 июля 2016 года № 295 "Об утверждении перечня уполномоченных лиц, осуществляющих оценку деятельности политических государственных служащих":
в перечне уполномоченных лиц, осуществляющих оценку деятельности политических государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
после строки:
"
Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Президент Республики Казахстан
"
дополнить строкой следующего содержания:
"
Заместители Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
Президент Республики Казахстан
".
16. В Указе Президента Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 532 "Об утверждении Правил принесения присяги государственными служащими, депутатами Парламента Республики Казахстан и судьями Конституционного Суда Республики Казахстан":
в Правилах принесения присяги государственными служащими, депутатами Парламента Республики Казахстан и судьями Конституционного Суда Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственные служащие приносят присягу один раз, за исключением лиц, впервые назначаемых на государственные должности Премьер-Министра Республики Казахстан и иных членов Правительства Республики Казахстан; Государственного советника Республики Казахстан; Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, его первого заместителя и заместителей; Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан; начальника Канцелярии Президента Республики Казахстан; помощников и советников Президента Республики Казахстан; Председателя Высшего Судебного Совета Республики Казахстан; руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; акимов областей, городов республиканского значения, столицы.".

12-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12-1. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасарлары.";
мынадай мазмұндағы 12-2-тармақпен толықтырылсын:
"12-2. Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Төрағасының орынбасары.".
13. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 26 мамырдағы № 823 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен құрылған Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі кеңестің құрамында:
"Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министрі, хатшы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары";
"Қазақстан Республикасы Президентінің әлеуметтік-экономикалық мәселелерге жетекшілік ететін кеңесшісі" деген жол алып тасталсын.
14. "Астана" халықаралық қаржы орталығын басқару жөніндегі кеңес туралы ережені және оның құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 160 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен құрылған "Астана" халықаралық қаржы орталығын басқару жөніндегі кеңестің құрамында:
"Қазақстан Республикасы Президентінің экономикалық мәселелер жөніндегі көмекшісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары".
15. "Мемлекеттік саяси қызметшілердің жұмысын бағалауды жүргізетін уәкілетті адамдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 4 шілдедегі № 295 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси қызметшілердің жұмысын бағалауды жүргізетін уәкілетті адамдардың тізбесінде:
"
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Қазақстан Республикасының Президенті
"
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасарлары
Қазақстан Республикасының Президенті
".
16. "Мемлекеттік қызметшілердің, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының және Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьяларының ант беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 532 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік қызметшілердің, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының және Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьяларының ант беру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі және Қазақстан Республикасы Үкіметінің өзге де мүшелері; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі; Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы, оның бірінші орынбасары мен орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы; Қазақстан Республикасының Президенті Кеңсесінің бастығы; Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері мен кеңесшілері; Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы; Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары; облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері мемлекеттік лауазымдарына алғаш рет тағайындалатын адамдарды қоспағанда, мемлекеттік қызметшілер бір рет ант береді.".

17. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 января 2018 года № 621 "Об образовании Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации в Республике Казахстан":
в составе Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации в Республике Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, заместитель председателя" изложить в следующей редакции:
"Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, заместитель председателя";
строку "вице-министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, секретарь" изложить в следующей редакции:
"вице-министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, секретарь";
после строки "Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан" дополнить строкой следующего содержания:
"помощник Президента Республики Казахстан, курирующий вопросы цифровизации";
строку "советник Президента Республики Казахстан, курирующий вопросы цифровизации" исключить;
строку "заведующий Отделом информатизации и защиты информационных ресурсов Администрации Президента Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"заведующий Отделом защиты информационных ресурсов Администрации Президента Республики Казахстан";
после строки "заведующий Отделом информатизации и защиты информационных ресурсов Администрации Президента Республики Казахстан" дополнить строкой следующего содержания:
"заведующий Отделом развития цифровизации Администрации Президента Республики Казахстан";
в Положении о Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации в Республике Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Рабочим органом Комиссии является Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.".
18. Утратил силу Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
19. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 879 "О Комиссии по мониторингу за расходованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан":
в составе Комиссии по мониторингу за расходованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "помощник Президента Республики Казахстан по экономическим вопросам" изложить в следующей редакции:
"заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан".

17. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Қазақстан Республикасында цифрландыруды енгізу мәселелері жөніндегі комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 10 қаңтардағы № 621 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасында цифрландыруды енгізу мәселелері жөніндегі комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі, төрағаның орынбасары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі, төрағаның орынбасары";
"Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрі, хатшы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министрі, хатшы";
"Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін көмекшісі";
"Қазақстан Республикасы Президентінің цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін кеңесшісі" деген жол алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ақпараттандыру және ақпараттық ресурстарды қорғау бөлімінің меңгерушісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ақпараттық ресурстарды қорғау бөлімінің меңгерушісі";
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ақпараттандыру және ақпараттық ресурстарды қорғау бөлімінің меңгерушісі" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Цифрландыруды дамыту бөлімінің меңгерушісі";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасында цифрландыруды енгізу мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.".
18. Күші жойылды – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
19. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 879 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасы Президентінің экономикалық мәселелер жөніндегі көмекшісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары".

20. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 881 "Об образовании Совета по развитию искусственного интеллекта":
в Положении о Совете по развитию искусственного интеллекта, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Рабочим органом Совета является Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан (далее – рабочий орган Совета).";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Секретарем Совета является Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
12. Членами Совета от казахстанской стороны являются по должности: Премьер-Министр Республики Казахстан, Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, заместители Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию), помощник Президента Республики Казахстан, курирующий вопросы цифровизации, Министр иностранных дел Республики Казахстан, Министр науки и высшего образования Республики Казахстан, Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан и советник Президента Республики Казахстан по международным вопросам.".
21. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 12 февраля 2014 года № 266 "О Совете по взаимодействию с Организацией экономического сотрудничества и развития":
в должностном составе Совета по взаимодействию с Организацией экономического сотрудничества и развития, утвержденном вышеназванным распоряжением:
после строки "Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, заместитель председателя" дополнить строкой следующего содержания:
"Заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан";
строку "Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан";
строку "советник Президента Республики Казахстан, курирующий социально-экономические вопросы" исключить.
22. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 12 октября 2019 года № 60 "О персональном составе Совета национальных инвесторов при Президенте Республики Казахстан":
персональный состав Совета национальных инвесторов при Президенте Республики Казахстан изложить в следующей редакции:
"
Бектенов Олжас Абаевич
Премьер-Министр Республики Казахстан
Скляр Роман Васильевич
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Асылов Берик Ногайулы
Генеральный Прокурор Республики Казахстан
Жумангарин Серик Макашевич
заместитель Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан
Досаев Ерболат Аскарбекович
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
Сапаров Айдарбек Сейпеллович
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Такиев Мади Токешович
Министр финансов Республики Казахстан
Шаккалиев Арман Абаевич
Министр торговли и интеграции Республики Казахстан
Сарсембаев Ерлан Жаксылыкович
Министр юстиции Республики Казахстан
Нагаспаев Ерсайын Каиргазиевич
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Абдразаков Ельдар Советович
председатель Совета директоров акционерного общества "Страховая компания "Коммеск-Өмір" (по согласованию)
Айтжанов Асхат Абдрахманович
член президиума, председатель Регионального совета Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" по Актюбинской области (по согласованию)
Акчулаков Болат Уралович
председатель объединения юридических лиц "Казахстанская ассоциация организаций нефтегазового и энергетического комплекса "KAZENERGY" и объединения юридических лиц "Ассоциация инвесторов Казахстана" (по согласованию)
Әкпар Дулат Бекманапұлы
генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Нәтиже" сүт фабрикасы" (по согласованию)
Баталов Райымбек Анварович
председатель президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
Богачев Сергей Николаевич
руководитель товарищества с ограниченной ответственностью "Авиа Центр Казахстан" (по согласованию)
Болатжан Асем
член президиума, председатель Комитета информационно-коммуникационных технологий, образования и инноваций Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
Дайрабаев Жигули Молдакалыкович
член президиума, председатель Комитета агропромышленного комплекса Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
Доскенов Талгат Каскенович
член президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
Искандиров Мукаш Зулкарнаевич
член президиума, председатель Регионального совета Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" по Жамбылской области (по согласованию)
Ибраев Канат Султанович
член президиума, председатель Комитета обрабатывающей промышленности Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", директор товарищества с ограниченной ответственностью "DD21" (по согласованию)
Каниев Берик Сералиевич
председатель Совета директоров акционерного общества "Lancaster Group" (по согласованию)
Овсянников Владимир Вячеславович
директор товарищества с ограниченной ответственностью "Method" (по согласованию)
Подвалов Александр Юрьевич
член президиума, председатель Регионального совета Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" по городу Астане, генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "AG TECH" (по согласованию)
Радостовец Николай Владимирович
член президиума, председатель Комитета геологической отрасли, горнорудной, угледобывающей и металлургической промышленности Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
Рахимбаев Айдын Жумадилович
председатель Совета директоров акционерного общества "ВI Group" (по согласованию)
Смагулов Нурлан Эркебуланович
президент товарищества с ограниченной ответственностью "Astana Group" (по согласованию)
Шаяхметова Умут Болатхановна
председатель правления акционерного общества "Народный банк Казахстана" (по согласованию)
Ильясов Еркебулан Сайдуллаевич
председатель Совета директоров акционерного общества "AlageumGroup" (по согласованию)
".

20. "Жасанды интеллектіні дамыту жөніндегі кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 881 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Жасанды интеллектіні дамыту жөніндегі кеңес туралы ережеде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі Кеңестің жұмыс органы (бұдан әрі – Кеңестің жұмыс органы) болып табылады.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі Кеңестің хатшысы болып табылады.
12. Қазақстан тарапынан лауазымы бойынша: Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша), Қазақстан Республикасы Президентінің цифрландыру мәселелеріне жетекшілік ететін көмекшісі, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі, Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі, Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі және Қазақстан Республикасы Президентінің халықаралық мәселелер жөніндегі кеңесшісі Кеңестің мүшелері болып табылады.".
21. "Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен өзара іс-қимыл жөніндегі кеңес туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 12 ақпандағы № 266 өкімінде:
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен өзара іс-қимыл жөніндегі кеңестің лауазымдық құрамында:
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы, төрағаның орынбасары" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары";
"Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі";
"Қазақстан Республикасы Президентінің әлеуметтік-экономикалық мәселелерге жетекшілік ететін кеңесшісі" деген жол алып тасталсын.
22. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық инвесторлар кеңесінің дербес құрамы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 12 қазандағы № 60 өкімінде:
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық инвесторлар кеңесінің дербес құрамы мынадай редакцияда жазылсын:
"
Бектенов Олжас Абайұлы
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
Скляр Роман Васильевич
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары
Асылов Берік Ноғайұлы
Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры
Жұманғарин Серік Мақашұлы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрі
Досаев Ерболат Асқарбекұлы
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары
Сапаров Айдарбек Сейпілұлы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Такиев Мәди Төкешұлы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Шаққалиев Арман Абайұлы
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрі
Сәрсембаев Ерлан Жақсылықұлы
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Нағаспаев Ерсайын Қайырғазыұлы
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Әбдіразақов Елдар Советұлы
"Коммеск-Өмір" сақтандыру компаниясы" акционерлік қоғамы директорлар кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
Айтжанов Асхат Әбдірахманұлы
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқа мүшесі, Ақтөбе облысы бойынша өңірлік кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
Ақшолақов Болат Оралұлы
"KAZENERGY" Қазақстан мұнай-газ және энергетика кешені ұйымдарының қауымдастығы заңды тұлғалар бірлестігінің және "Қазақстанның инвесторлар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
Әкпар Дулат Бекманапұлы
"Нәтиже" сүт фабрикасы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры (келісім бойынша)
Баталов Райымбек Әнуарұлы
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқа төрағасы (келісім бойынша)
Богачев Сергей Николаевич
"Авиа Центр Казахстан" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің басшысы (келісім бойынша)
Болатжан Әсем
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқа мүшесі, Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, білім және инновациялар комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Дайрабаев Жигули Молдақалықұлы
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқа мүшесі, Агроөнеркәсіптік кешен комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Доскенов Талғат Қаскенұлы
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқа мүшесі (келісім бойынша)
Ескендіров Мұқаш Зұлқарнайұлы
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқа мүшесі, Жамбыл облысы бойынша өңірлік кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
Ибраев Қанат Сұлтанұлы
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқа мүшесі, Өңдеу өнеркәсібі комитетінің төрағасы, "DD21" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісім бойынша)
Қаниев Берік Серәліұлы
"Lancaster Group" акционерлік қоғамы директорлар кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
Овсянников Владимир Вячеславович
"Method" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісім бойынша)
Подвалов Александр Юрьевич
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқа мүшесі, Астана қаласы бойынша өңірлік кеңесінің төрағасы, "AG TECH" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры (келісім бойынша)
Радостовец Николай Владимирович
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқа мүшесі, Геология саласы, тау-кен, көмір өндіру және металлургия өнеркәсібі комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Рахымбаев Айдын Жұмаділұлы
"BI Group" акционерлік қоғамы директорлар кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
Смағұлов Нұрлан Еркебұланұлы
"Astana Group" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің президенті (келісім бойынша)
Шаяхметова Үміт Болатханқызы
"Қазақстан халық банкі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Ілиясов Еркебұлан Сайдоллаұлы
"AlageumGroup" акционерлік қоғамы директорлар кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
".

23. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 1 октября 2024 года № 174 "О персональном составе Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан":
в персональном составе Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным распоряжением:
раздел "члены Совета с казахстанской стороны" изложить в следующей редакции:
"
члены Совета с казахстанской стороны:
Бектенов Олжас Абаевич
Премьер-Министр Республики Казахстан
Сулейменов Тимур Муратович
Председатель Национального Банка Республики Казахстан
Скляр Роман Васильевич
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Койшыбаев Галымжан Тельманович
заместитель Премьер-Министра – Руководитель Аппарата Правительства Республики Казахстан
Жумангарин Серик Макашевич
заместитель Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан
Бозумбаев Канат Алдабергенович
заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Мадиев Жаслан Хасенович
заместитель Премьер-Министра – Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
Балаева Аида Галымовна
заместитель Премьер-Министра – Министр культуры и информации Республики Казахстан
Досаев Ерболат Аскарбекович
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
Нуртлеу Мурат Абугалиевич
помощник Президента Республики Казахстан по международному инвестиционному и торговому сотрудничеству
Кошербаев Ермек Беделбаевич
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Такиев Мади Токешович
Министр финансов Республики Казахстан
Нагаспаев Ерсайын Каиргазиевич
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Оспанкулов Габидолла Абдуллаулы
председатель Комитета по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Карагойшин Рустам Тимурович
председатель правления акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию)
".
24. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 4 сентября 2025 года № 237 "О персональном составе Совета по развитию искусственного интеллекта":
персональный состав Совета по развитию искусственного интеллекта, утвержденный вышеназванным распоряжением, изложить в редакции согласно приложению к настоящим изменениям и дополнениям.
________________________
ПРИЛОЖЕНИЕ
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
акты Президента
Республики Казахстан,
утвержденным Указом
Президента Республики
Казахстан
от 8 января 2026 года № 1152
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 4 сентября 2025 года № 237
ПЕРСОНАЛЬНЫЙ СОСТАВ
Совета по развитию искусственного интеллекта
Члены Совета:
(с казахстанской стороны)
Бектенов Олжас Абаевич
Премьер-Министр Республики Казахстан
Дадебай Айбек Аркабайулы
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан
Сагимбаев Ермек Алдабергенович
Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Жакупов Нурлан Каршагович
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию)
Мадиев Жаслан Хасенович
заместитель Премьер-Министра –Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
Досаев Ерболат Аскарбекович
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
Жанасова Асел Жубанышевна
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
Есекеев Куанышбек Бакытбекович
помощник Президента Республики Казахстан
Кошербаев Ермек Беделбаевич
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Нурбек Саясат
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан
Лазар Ернар Мергалымович
советник Президента Республики Казахстан по международным вопросам
члены Совета:
(с иностранной стороны)
Аль-Мазруи Эбтесам
председатель исполнительного совета инициативы Организации Объединенных Наций "Искусственный интеллект во благо", Объединенные Арабские Эмираты (по согласованию)
Аль-Олама Омар
Государственный министр Объединенных Арабских Эмиратов по вопросам искусственного интеллекта, цифровой экономики и приложений для удаленной работы, Объединенные Арабские Эмираты (по согласованию)
Бризель Синтия
директор Personal Robots group MIT Media Lab, Соединенные Штаты Америки (по согласованию)
Дебба Меруан
профессор университета науки и технологий Халифа, Объединенные Арабские Эмираты (по согласованию)
Дж. Грот Олаф
основатель и генеральный директор Cambrian Futures профессор Haas School of business Калифорнийского университета в Беркли, Соединенные Штаты Америки (по согласованию)
Ито Джой
президент технологического института Чиба, Япония (по согласованию)
Ким Пол
технический директор и заместитель декана Graduate School of Education Стэнфордского университета, Соединенные Штаты Америки (по согласованию)
Кхосла Прадип
ректор Калифорнийского университета в Сан-Диего, Соединенные Штаты Америки (по согласованию)
Ли Кай-Фу
генеральный директор Sinovation Ventures, 01.ai, Китайская Народная Республика (по согласованию)
Норвиг Питер
научный сотрудник Стэнфордского университета, директор по исследованиям в Google, Соединенные Штаты Америки (по согласованию)
Садирак Николя

23. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің дербес құрамы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 1 қазандағы № 174 өкімінде:
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің дербес құрамында:
"Қазақстан тарапынан Кеңес мүшелері" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан тарапынан Кеңес мүшелері:
Бектенов Олжас Абайұлы
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
Сүлейменов Тимур Мұратұлы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы
Скляр Роман Васильевич
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары
Қойшыбаев Ғалымжан Тельманұлы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Үкімет Аппаратының Басшысы
Жұманғарин Серік Мақашұлы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрі
Бозымбаев Қанат Алдабергенұлы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
Мәдиев Жаслан Хасенұлы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Балаева Аида Ғалымқызы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Мәдениет және ақпарат министрі
Досаев Ерболат Асқарбекұлы
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары
Нұртілеу Мұрат Әбуғалиұлы
Қазақстан Республикасы Президентінің халықаралық инвестиция және сауда ынтымақтастығы жөніндегі көмекшісі
Көшербаев Ермек Беделбайұлы
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Такиев Мәди Төкешұлы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Нағаспаев Ерсайын Қайырғазыұлы
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Оспанқұлов Ғабидолла Абдоллаұлы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі Инвестиция комитетінің төрағасы
Қарағойшин Рустам Тимурұлы
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
".
24. "Жасанды интеллектіні дамыту жөніндегі кеңестің дербес құрамы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 4 қыркүйектегі № 237 өкімінде:
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Жасанды интеллектіні дамыту жөніндегі кеңестің дербес құрамы осы өзгерістер мен толықтыруларға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 8 қаңтардағы
№ 1152 Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Президентінің кейбір
актілеріне енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруларға
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 237 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Жасанды интеллектіні дамыту жөніндегі кеңестің ДЕРБЕС ҚҰРАМЫ
Кеңестің мүшелері: (Қазақстан тарапынан)
Бектенов Олжас Абайұлы
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
Дәдебай Айбек Арқабайұлы
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы
Сағымбаев Ермек Алдабергенұлы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Жақыпов Нұрлан Қаршығаұлы
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Мәдиев Жаслан Хасенұлы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Досаев Ерболат Асқарбекұлы
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары
Жанасова Әсел Жұбанышқызы
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары
Есекеев Қуанышбек Бақытбекұлы
Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі
Көшербаев Ермек Беделбайұлы
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Нұрбек Саясат
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі
Лазар Ернар Мерғалымұлы
Қазақстан Республикасы Президентінің халықаралық мәселелер жөніндегі кеңесшісі
Кеңестің мүшелері: (шетел тарапынан)
әл-Мазруи Эбтесам
Біріккен Ұлттар Ұйымының "Игілікке арналған жасанды интеллект" бастамасының атқарушы кеңесінің төрағасы, Біріккен Араб Әмірліктері (келісім бойынша)
әл-Олама Омар
Біріккен Араб Әмірліктерінің Жасанды интеллект, цифрлық экономика және қашықтан жұмыс істеуге арналған қосымшалар мәселелері жөніндегі мемлекеттік министрі, Біріккен Араб Әмірліктері (келісім бойынша)
Бризель Синтия
Рersonal Robots group MIT Media Lab директоры, Америка Құрама Штаттары (келісім бойынша)
Дебба Меруан
Халифа ғылым және технологиялар университетінің профессоры, Біріккен Араб Әмірліктері (келісім бойынша)
Дж. Грот Олаф
Cambrian Futures негізін қалаушы және бас директоры, Берклидегі Калифорния университетінің Haas School of business профессоры, Америка Құрама Штаттары (келісім бойынша)
Ито Джой
Чиба технологиялық институтының президенті, Жапония (келісім бойынша)
Ким Пол
Стэнфорд университетінің Graduate School of Education техникалық директоры және деканның орынбасары, Америка Құрама Штаттары (келісім бойынша)
Кхосла Прадип
Сан-Диегодағы Калифорния университетінің ректоры, Америка Құрама Штаттары (келісім бойынша)
Ли Кай-Фу
Sinovation Ventures, 01.​ai бас директоры, Қытай Халық Республикасы (келісім бойынша)
Норвиг Питер
Стэнфорд университетінің ғылыми қызметкері, Google-де зерттеулер жөніндегі директоры, Америка Құрама Штаттары (келісім бойынша)
Садирак Николя

сооснователь 01 Edu и 01 Talent, Франция (по согласованию)
Стирлинг Ричард
сооснователь и генеральный директор Oxford Insights, Великобритания (по согласованию)
Тайсон Лора
почетный профессор Graduate School at the Haas School of business Калифорнийского университета в Беркли, Соединенные Штаты Америки (по согласованию)
Ханин Александр
основатель Polynome Group, Объединенные Арабские Эмираты (по согласованию)
Хопкрофт Джон
ученый в области теории вычислительных систем, лауреат премии Тьюринга, Соединенные Штаты Америки (по согласованию)
Чжан Я-Цинь
основатель Института исследований индустрии искусственного интеллекта при университете Цинхуа, Китайская Народная Республика (по согласованию)
________________________

01 Edu және 01 Talent негізін бірлесіп қалаушы, Франция (келісім бойынша)
Стирлинг Ричард
Oxford Insights негізін бірлесіп қалаушы және бас директоры, Ұлыбритания (келісім бойынша)
Тайсон Лора
Берклидегі Калифорния университетінің Graduate School at the Haas School of business құрметті профессоры, Америка Құрама Штаттары (келісім бойынша)
Ханин Александр
Polynome Group негізін қалаушы, Біріккен Араб Әмірліктері (келісім бойынша)
Хопкрофт Джон
есептеу жүйелерінің теориясы саласындағы ғалым, Тьюринг сыйлығының лауреаты, Америка Құрама Штаттары (келісім бойынша)
Чжан Я-Цинь
Цинхуа университетінің жанындағы Жасанды интеллект индустриясын зерттеу институтының негізін қалаушы, Қытай Халық Республикасы (келісім бойынша)