О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 17 июля 2023 года № 286.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 17 июля 2023 года № 286
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан":
в Положении об уполномоченном по этике, утвержденном вышеназванным Указом:
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Взаимодействие уполномоченного по этике с уполномоченным органом по противодействию коррупции осуществляется в соответствии с совместным правовым актом уполномоченного органа и уполномоченного органа по противодействию коррупции.".
2. Утратил силу Указом Президента РК от 14.07.2025 № 944.
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 802 "Об утверждении Концепции антикоррупционной политики Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы и внесении изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан":
в Концепции антикоррупционной политики Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
в приложении:
строки, порядковые номера 5 и 6, изложить в следующей редакции:
"
5.
Внедрение тем добропорядочности и антикоррупционной культуры в образовательные программы на всех уровнях образования
образовательные программы
IV квартал 2024 года
МНВО, МП, МИО
6.
Внедрение во всех вузах:
1) международного/ национального антикоррупционного стандарта;
2) инструментов академической честности
сертификаты соответствия приказы ректоров
I квартал 2026 года
МНВО
";
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11.
Подготовка комплаенс-специалистов в рамках послевузовского образования
образовательные программы
IV квартал 2023 года
МНВО, АПК, МТСЗН
";
строки, порядковые номера 34 и 35, изложить в следующей редакции:
"
34.
Развитие внутренних и внешних анализов коррупционных рисков, в том числе путем:

Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 17 шілдедегі № 286 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң
жинағында жариялануға тиiс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 17 шілдедегі
№ 286 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Әдеп жөніндегі уәкіл туралы ережеде:
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Әдеп жөніндегі уәкілдің сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимылы уәкілетті орган мен сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның бірлескен құқықтық актісіне сәйкес жүзеге асырылады.".
2. Күші жойылды – ҚР Президентінің 14.07.2025 № 944 Жарлығымен.
3. "Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатының 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 2 ақпандағы № 802 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатының 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасында:
қосымшада:
реттік нөмірлері 5 және 6-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
Білім берудің барлық деңгейлерінде білім беру бағдарламаларына парасаттылық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет тақырыптарын енгізу
білім беру бағдарламалары
2024 жылғы
IV тоқсан
ҒЖБМ, ОАМ, ЖАО
6.
Барлық ЖОО-ларда:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы халықаралық/ұлттық стандартты;
2) академиялық адалдық құралдарын енгізу
сәйкестік сертификаттары
ректорлардың бұйрықтары
2026 жылғы
I тоқсан
ҒЖБМ
";
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру шеңберінде комплаенс-мамандарды даярлау
білім беру бағдарламалары
2023 жылғы
IV тоқсан
ҒЖБМ, СЖҚІА, ЕХӘҚМ
";
реттік нөмірлері 34 және 35-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
34.
Сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне ішкі және сыртқы талдауды, оның ішінде:

1) внедрения проектного подхода;
2) совершенствования правил проведения анализов коррупционных рисков;
3) обязательного вовлечения общественных советов в процесс внутреннего и внешнего анализов коррупционных рисков, обсуждения и мониторинга реализации рекомендаций;
4) дополнения источников проведения правового мониторинга рекомендациями внешнего и внутреннего анализов коррупционных рисков;
5) рассмотрения результатов правового мониторинга на заседаниях общественного совета
приказ
III квартал 2023 года
АПК, МЮ, ЦГО, МИО
35.
Развитие института антикоррупционного стандарта, в том числе путем:
1) наделения уполномоченного органа по противодействию коррупции компетенцией по утверждению методики по формированию антикоррупционных стандартов;
2) утверждения методики;
3) создания картограмм коррупции с профилями коррупционных рисков применительно к отраслям экономики и государственного управления
Указ Президента Республики Казахстан приказ картограммы
IV квартал 2023 года
IV квартал 2024 года
IV квартал 2025 года
АПК, заинтересованные государственные органы и субъекты квазигосударственного сектора
";
строку, порядковый номер 47, изложить в следующей редакции:
"
47.
Общественный мониторинг реализации национальных проектов, планов развития регионов и других документов Системы государственного планирования с предоставлением проектной роли "общественный контролер"
предоставление доступа к информационной системе проектного управления
2022-2026 годы
МЦРИАП, АСПР, МИОР, Национальный проектный офис, заинтересованные государственные органы
";
строку, порядковый номер 52, изложить в следующей редакции:
"
52.
Совершенствование Правил поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих содействие в противодействии коррупции
приказ
IV квартал 2023 года
АПК, МФ
";
строку, порядковый номер 54, изложить в следующей редакции:
"
54.
Внедрение и развитие системы мониторинга и оценки эффективности антикоррупционных мер, в том числе путем:
1) наделения уполномоченного органа по противодействию коррупции компетенцией по утверждению методики оценки уровня коррупции;
2) утверждения методики
Указ
Президента
Республики Казахстан
приказ
III квартал 2023 года
IV квартал 2023 года
АПК, ГП
";
строку, порядковый номер 58, изложить в следующей редакции:
"
58.
Усиление координации государственных органов и субъектов квазигосударственного сектора в превенции коррупции:
1) усиление координирующей роли антикоррупционной службы в деятельности антикоррупционных комплаенс-служб;

1) жобалық тәсілді енгізу;
2) сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне талдау жүргізу қағидаларын жетілдіру;
3) сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне ішкі және сыртқы талдау жасау, ұсынымдарды талқылау және олардың іске асырылу мониторингі процесіне қоғамдық кеңестерді міндетті түрде тарту;
4) құқықтық мониторинг жүргізу көздерін сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне жасалған сыртқы және ішкі талдаудың ұсынымдарымен толықтыру;
5) құқықтық мониторинг нәтижелерін қоғамдық кеңестің отырыстарында қарау арқылы дамыту
бұйрық
2023 жылғы
III тоқсан
СЖҚІА, ӘдМ, ОМО, ЖАО
35.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы стандарт институтын дамыту, оның ішінде:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органға сыбайлас жемқорлыққа қарсы стандарттарды қалыптастыру жөніндегі әдістемені бекіту бойынша құзырет беру
2) әдістемені бекіту;
3) экономика және мемлекеттік басқару салаларына қатысты сыбайлас жемқорлық тәуекелдерінің бейіндері бар сыбайлас жемқорлық картограммаларын жасау арқылы дамыту
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
бұйрық
картограммалар
2023 жылғы
IV тоқсан
2024 жылғы
IV тоқсан
2025 жылғы
IV тоқсан
СЖҚІА, мүдделі мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері
";
реттік нөмірі 47-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
47.
"Қоғамдық бақылаушы" жобалық рөлін ұсына отырып, ұлттық жобаларды, өңірлерді дамыту жоспарларын және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің басқа да құжаттарын іске асырудың қоғамдық мониторингі
жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді ұсыну
2022-2026 жылдар
ЦДИАӨМ, СЖРА, АҚДМ, Ұлттық жобалық кеңсе, мүдделі мемлекеттік органдар
";
реттік нөмірі 52-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
52.
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсеткен адамдарды көтермелеу қағидаларын жетілдіру
бұйрық
2023 жылғы
IV тоқсан
СЖҚІА, Қаржымині
";
реттік нөмірі 54-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
54.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың тиімділігін мониторингтеу және бағалау жүйесін енгізу және оның ішінде:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органға сыбайлас жемқорлық деңгейін бағалау әдістемесін бекіту бойынша құзырет беру;
2) әдістемені бекіту арқылы дамыту
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
бұйрық
2023 жылғы
III тоқсан
2023 жылғы
IV тоқсан
СЖҚІА, БП
";
реттік нөмірі 58-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
58.
Сыбайлас жемқорлықтың алдын алуда мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерін үйлестіруді күшейту:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызметтер жұмысында сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің үйлестіруші рөлін күшейту;

2) регламентация взаимодействия уполномоченных по этике с антикоррупционной службой
проект Закона
Указ Президента Республики Казахстан, совместный приказ АПК
и АДГС
IV квартал 2022 года
IV квартал 2023 года
АПК, АДГС
";
Примечание: расшифровку аббревиатур дополнить строками следующего содержания:
"МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан".

2) әдеп жөніндегі уәкілдердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметпен өзара іс-қимылын регламенттеу
Заң жобасы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы,
СЖҚІА мен МҚІА бірлескен бұйрығы
2022 жылғы
IV тоқсан
2023 жылғы
IV тоқсан
СЖҚІА, МҚІА
";
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ОАМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі".