О некоторых вопросах Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 5.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
В соответствии с подпунктом 3) статьи 17 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Высшей аудиторской палате Республики Казахстан;
2) изменения, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Казахстан согласно приложению к настоящему Указу.
3. Высшей аудиторской палате Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 26 ноября 2022 года
№ 5
ПОЛОЖЕНИЕ о Высшей аудиторской палате Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) является высшим органом государственного аудита и финансового контроля, осуществляющим в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" внешний государственный аудит и финансовый контроль, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан.
2. Высшая аудиторская палата осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Высшая аудиторская палата является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, свой флаг, логотип, счета в органах казначейства в соответствии законодательством Республики Казахстан.
4. Высшая аудиторская палата вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Высшая аудиторская палата имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если она уполномочена на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Высшая аудиторская палата по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения в виде постановлений, нормативных постановлений или приказов Председателя Высшей аудиторской палаты, если принятие такого решения отнесено настоящим Положением или действующим законодательством Республики Казахстан к компетенции Председателя Высшей аудиторской палаты.

Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 5 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
"Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 17-бабының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2022 жылғы 26 қарашадағы
№ 5 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы туралы ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың жоғары органы болып табылады.
2. Жоғары аудиторлық палата өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Жоғары аудиторлық палата мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, өзінің туы, логотипі, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Жоғары аудиторлық палата азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жоғары аудиторлық палатаға осыған уәкілеттік берілген болса, оның мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Жоғары аудиторлық палата өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, егер мұндай шешімді қабылдау осы Ережеде немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында Жоғары аудиторлық палата Төрағасының құзыретіне жатқызылған болса, Жоғары аудиторлық палата Төрағасының қаулылары, нормативтік қаулылары немесе бұйрықтары түрінде шешім қабылдайды.

7. Структуру Высшей аудиторской палаты образуют Председатель, члены и аппарат Высшей аудиторской палаты. Лимит штатной численности Высшей аудиторской палаты утверждается Президентом Республики Казахстан.
8. Местонахождение Высшей аудиторской палаты: 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік Ел, дом 8.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Высшей аудиторской палаты.
10. Финансирование деятельности Высшей аудиторской палаты осуществляется из республиканского бюджета в соответствии c законодательством Республики Казахстан.
11. Высшей аудиторской палате запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Высшей аудиторской палаты.
Если Высшей аудиторской палате законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
Глава 2. Задачи и полномочия Высшей аудиторской палаты
12. Задачи Высшей аудиторской палаты – анализ, оценка и проверка эффективного и законного управления национальными ресурсами (финансовыми, природными, производственными, кадровыми, информационными) для обеспечения динамичного роста качества жизненных условий населения и национальной безопасности страны.
13. Полномочия:
1) права:
участвовать в реализации бюджетной политики, разрабатывать предложения по совершенствованию бюджетного законодательства Республики Казахстан и развитию финансовой системы Республики Казахстан и представлять их на рассмотрение соответствующим уполномоченным органам;
заслушивать соответствующую информацию должностных лиц объектов государственного аудита по вопросам, связанным с проведением внешнего государственного аудита;
запрашивать и анализировать аудиторские отчеты органов государственного аудита и финансового контроля с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны и давать рекомендации по повышению качества государственного аудита;
осуществлять контроль результатов аудита, проводимого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности и о государственном аудите, по вопросам использования бюджетных средств, в том числе трансфертов юридическим лицам, кредитов, связанных грантов, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства;
представлять от имени ревизионных комиссий их интересы во взаимодействии с центральными государственными органами;
по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан вносить маслихатам столицы, областей, городов республиканского значения представление на назначение (освобождение) председателя ревизионной комиссии;
выносить обязательные для исполнения всеми государственными органами, организациями и должностными лицами предписания об устранении выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших;
возбуждать административное производство в пределах компетенции, предусмотренной законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
рассматривать дела об административных правонарушениях, составлять по ним протоколы и налагать административные взыскания в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
привлекать для проведения государственного аудита соответствующих специалистов государственных органов (по согласованию с ними), а также при необходимости аудиторские организации, экспертов с оплатой при необходимости их услуг из республиканского бюджета в пределах выделенных средств;
выносить рекомендации по совершенствованию бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан, в том числе в области обеспечения национальной безопасности, разрабатывать и согласовывать нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам государственного аудита и финансового контроля;
принимать правовые акты для координации работы уполномоченных органов внешнего государственного аудита и финансового контроля, в том числе по взаимодействию с другими государственными органами или организациями;
размещать информацию о своей деятельности в средствах массовой информации с учетом обеспечения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны;
издавать периодические сборники принятых Высшей аудиторской палатой актов, бюллетени, журналы и другие издания;
осуществлять взаимодействие с соответствующими органами и международными объединениями других государств, заключать соглашения о сотрудничестве, участвовать в проведении совместных, параллельных проверок и экспертно-аналитических мероприятий, входить в состав указанных международных объединений;
проводить аудит средств местного бюджета по поручению Президента Республики Казахстан и его Администрации, по обращениям государственных органов, ревизионных комиссий, физических и юридических лиц, а также по информации правоохранительных органов.
Решение о проведении аудита средств местного бюджета по обращениям государственных органов, ревизионных комиссий, физических и юридических лиц, а также по информации правоохранительных органов принимается на заседании Высшей аудиторской палаты большинством голосов с последующим уведомлением Администрации Президента Республики Казахстан;
пересматривать по поручению Президента Республики Казахстан и его Администрации, а также по решению Высшей аудиторской палаты итоги аудита органов государственного аудита и финансового контроля, за исключением материалов аудита, по которым имеются вступившие в законную силу судебные акты;

7. Жоғары аудиторлық палатаның құрылымын Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы, мүшелері және аппараты құрайды. Жоғары аудиторлық палатаның штат санының лимитін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
8. Жоғары аудиторлық палатаның орналасқан жері: 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8-үй.
9. Осы Ереже Жоғары аудиторлық палатаның құрылтай құжаты болып табылады.
10. Жоғары аудиторлық палатаның қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Жоғары аудиторлық палатаның кәсіпкерлік субъектілерімен Жоғары аудиторлық палатаның өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынасқа түсуіне тыйым салынады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында Жоғары аудиторлық палатаға кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2-тарау. Жоғары аудиторлық палатаның міндеттері мен өкілеттіктері
12. Жоғары аудиторлық палатаның міндеттері – халықтың тұрмыс жағдайлары сапасының қарқынды өсуін және елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ұлттық ресурстардың (қаржылық, табиғи, өндірістік, кадрлық, ақпараттық) тиімді және заңды басқарылуын талдау, бағалау және тексеру.
13. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
бюджет саясатын іске асыруға қатысу, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын жетілдіру және Қазақстан Республикасының қаржы жүйесін дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлеу және оларды тиісті уәкілетті органдардың қарауына ұсыну;
сыртқы мемлекеттік аудит жүргізуге байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік аудит объектілерінің лауазымды адамдарының тиісті ақпаратын тыңдау;
құпиялылық режимінің, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге құпияның сақталуын ескере отырып, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының аудиторлық есептерін сұрату және талдау әрі мемлекеттік аудиттің сапасын арттыру жөнінде ұсынымдар беру;
бюджет қаражатын, оның ішінде заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды пайдалану мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы және мемлекеттік аудит туралы заңнамасына сәйкес жүргізілетін аудит нәтижелерін бақылауды жүзеге асыру;
орталық мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауда тексеру комиссияларының атынан олардың мүддесін білдіру;
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың мәслихаттарына тексеру комиссиясының төрағасын тағайындауға (босатуға) ұсыну енгізу;
барлық мемлекеттік органдардың, ұйымдар мен лауазымды адамдардың орындауы үшін міндетті, анықталған бұзушылықтарды жою туралы және оларға жол берген лауазымды адамдардың жауаптылығын қарау туралы нұсқама шығару;
Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген құзырет шегінде әкімшілік іс жүргізуді қозғау;
Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау, олар бойынша хаттамалар жасау және әкімшілік жазалар қолдану;
мемлекеттік аудитті жүргізу үшін мемлекеттік органдардың тиісті мамандарын (олардың келісімі бойынша), сондай-ақ қажет болған кезде көрсетілетін қызметтеріне республикалық бюджеттен бөлінген қаражат шегінде ақы төлей отырып, аудиторлық ұйымдарды, сарапшыларды тарту;
Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасын, оның ішінде ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсынымдар енгізу, Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерін әзірлеу және келісу;
сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың уәкілетті органдарының жұмысын үйлестіру үшін, оның ішінде басқа да мемлекеттік органдармен немесе ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау бойынша құқықтық актілер қабылдау;
құпиялылық режимінің, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге құпияның қамтамасыз етілуі ескеріле отырып, өз қызметі туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарына орналастыру;
Жоғары аудиторлық палата қабылдаған актілердің мерзімді жинақтарын, бюллетеньдерді, журналдарды және басқа да басылымдарды шығару;
басқа мемлекеттердің тиісті органдарымен және халықаралық бірлестіктерімен өзара іс-қимылды жүзеге асыру, ынтымақтастық туралы келісімдер жасасу, бірлескен, қатар тексерулер және сараптамалық-талдау іс-шараларын жүргізуге қатысу, көрсетілген халықаралық бірлестіктердің құрамына кіру;
Қазақстан Республикасы Президентінің және оның Әкімшілігінің тапсырмасы бойынша, мемлекеттік органдардың, тексеру комиссияларының, жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары бойынша, сондай-ақ құқық қорғау органдарының ақпараты бойынша жергілікті бюджеттің қаражатына аудит жүргізу.
Мемлекеттік органдардың, тексеру комиссияларының, жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары бойынша, сондай-ақ құқық қорғау органдарының ақпараты бойынша жергілікті бюджеттің қаражатына аудит жүргізу туралы шешім кейіннен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін хабардар ете отырып, Жоғары аудиторлық палатаның отырысында көпшілік дауыспен қабылданады;
заңды күшіне енген сот актілері бар аудит материалдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентінің және оның Әкімшілігінің тапсырмасы бойынша, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палатаның шешімі бойынша мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары аудитінің қорытындыларын қайта қарау;

2) обязанности:
выполнять поручения Президента Республики Казахстан по вопросам, связанным с осуществлением государственного аудита и финансового контроля, а также иные отдельные поручения Президента Республики Казахстан;
ежеквартально представлять Президенту и Курултаю Республики Казахстан информацию о работе Высшей аудиторской палаты, а также Президенту Республики Казахстан ежегодную информацию о показателях работы органов государственного аудита и финансового контроля, Курултаю Республики Казахстан – ежегодный отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год, который по своему содержанию является заключением к соответствующему отчету Правительства Республики Казахстан;
принимать меры по устранению выявленных (выявляемых) в ходе государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий нарушений и недостатков;
принимать меры по анализу и выявлению рисков экономической безопасности в пределах представленных полномочий;
осуществлять оценку деятельности органов государственного аудита и финансового контроля;
в случаях выявления признаков уголовных или административных правонарушений в действиях должностных лиц объекта государственного аудита передавать материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях;
предъявлять иски в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания;
осуществлять регистрацию проверок в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
организовывать работу Национальной комиссии по сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора;
обеспечивать в пределах своей компетенции принятие мер по противодействию коррупции;
размещать в единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю материалы государственного аудита и финансового контроля, за исключением материалов государственного аудита и финансового контроля уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, содержащих охраняемую законом тайну, в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
информировать Администрацию Президента Республики Казахстан в рамках предоставляемой ежеквартальной информации о работе Высшей аудиторской палаты о проведении пересмотра итогов аудита органов государственного аудита и финансового контроля.
Сноска. Пункт 13 – в редакции Указа Президента Республики Казахстан от 31.08.2023 № 313; с изменениями, внесенными Указами Президента РК от 19.05.2025 № 880; от 18.08.2025 № 966; от 01.07.2026 № 1337.

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасы Президентінің мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша тапсырмаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің өзге де жекелеген тапсырмаларын орындау;
тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Президентіне және Парламентіне Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ақпарат, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмысының көрсеткіштері туралы жыл сайынғы ақпарат, Қазақстан Республикасының Парламентіне – өзінің мазмұны бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті есебіне қорытынды болып табылатын, есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жыл сайынғы есеп ұсыну;
мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары барысында анықталған (анықталатын) бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдау;
берілген өкілеттіктер шегінде экономикалық қауіпсіздіктің тәуекелдерін талдау және анықтау жөнінде шаралар қабылдау;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметін бағалауды жүзеге асыру;
мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының әрекеттерінде қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайларда, материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға беру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, оның ішінде бюджетке өтеуді, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) азайту жолымен қалпына келтіруді және нұсқаманы орындауды қамтамасыз ету мақсатында сотқа талап қоюды беру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тексерулерді тіркеуді жүзеге асыру;
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссияның жұмысын ұйымдастыру;
өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдауды қамтамасыз ету;
қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның заңмен қорғалатын құпияны қамтитын мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдарын қоспағанда, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдарын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорға орналастыру;
Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ұсынылатын тоқсан сайынғы ақпарат шеңберінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары аудитінің қорытындыларына қайта қарауды жүргізу туралы хабарлау.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 31.08.2023 № 313; 19.05.2025 № 880; 18.08.2025 № 966; 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.

14. Функции Высшей аудиторской палаты:
1) осуществляет аудит эффективности:
планирования и исполнения республиканского бюджета в соответствии с принципами бюджетной системы Республики Казахстан с подготовкой отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год, который по своему содержанию является заключением к соответствующему отчету Правительства Республики Казахстан;
деятельности объектов государственного аудита и финансового контроля (далее – объекты государственного аудита);
реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан в части исполнения республиканского бюджета и использования активов государства, а по поручениям Президента Республики Казахстан также по иным направлениям;
реализации планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство;
влияния деятельности субъектов квазигосударственного сектора на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики, социальной и других сфер государственного управления;
внебюджетных фондов;
формирования и управления государственным и гарантированным государством долгом, а также долгом по поручительствам государства;
использования трансфертов юридическим лицам, связанных грантов, бюджетных инвестиций, государственных и гарантированных государством займов, займов, привлекаемых под поручительство государства и активов государства;
обоснованности планирования, реализуемости и эффективности осуществления государственными органами и субъектами квазигосударственного сектора закупок товаров, работ, услуг;
ценообразования, включая оценку разницы между размером выделенных (затраченных) национальных финансовых ресурсов на приобретение товаров, работ, услуг и рыночной стоимостью приобретенных товаров, работ, услуг;
управления активами субъектов квазигосударственного сектора;
налогового и таможенного администрирования;
договоров;
в сфере охраны окружающей среды;
в сфере информационных технологий;
2) осуществляет аудит соответствия:
деятельности объектов государственного аудита по использованию средств республиканского бюджета и национальных ресурсов;
достоверности и правильности ведения объектами государственного аудита бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности;
выполнения государственными органами и субъектами квазигосударственного сектора условий договоров;
полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, взимания поступлений в бюджет, а также правильности возврата, зачета ошибочно (излишне) оплаченных сумм из республиканского бюджета;
исполнения государственного чрезвычайного бюджета;
использования средств республиканского бюджета, в том числе трансфертов юридическим лицам, целевых трансфертов и кредитов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, займов, привлекаемых под поручительство государства, поручительств и активов государства, а также финансирования исполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
формирования и использования Национального фонда Республики Казахстан;
использования активов Национального Банка Республики Казахстан, доверительного управления пенсионными активами только с согласия или по поручению Президента Республики Казахстан;
внебюджетных фондов;
использования субъектами квазигосударственного сектора выделенных им средств республиканского бюджета на соответствие финансово-экономическому обоснованию;

14. Жоғары аудиторлық палатаның функциялары:
1) мыналардың:
өзінің мазмұны бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті есебіне қорытынды болып табылатын, есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есеп дайындай отырып, Қазақстан Республикасының бюджет жүйесінің қағидаттарына сәйкес республикалық бюджетті жоспарлаудың және атқарудың;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілері) қызметінің;
республикалық бюджетті атқару және мемлекет активтерін пайдалану бөлігінде, ал Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары бойынша өзге де бағыттар бойынша Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асырудың;
ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларын және мемлекет акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын іске асырудың;
квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің экономиканың немесе экономиканың жеке алғандағы саласының, мемлекеттік басқарудың әлеуметтік және басқа да салаларының дамуына әсерінің;
бюджеттен тыс қорлар аудитінің;
мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борышты, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борышты қалыптастырудың және басқарудың;
заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді, байланысты гранттарды, бюджеттік инвестицияларды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды және мемлекеттің активтерін пайдаланудың;
мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жоспарлау негізділігінің, олардың іске асырылуының және жүзеге асырылу тиімділігінің;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген (жұмсалған) ұлттық қаржы ресурстарының мөлшері мен сатып алынған тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің нарықтық құны арасындағы айырманы бағалауды қоса алғанда, баға белгілеудің;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқарудың;
салықтық және кедендік әкімшілендірудің;
мынадай:
қоршаған ортаны қорғау саласындағы;
ақпараттық технологиялар саласындағы шарттардың тиімділігіне аудит жүргізуді жүзеге асырады;
2) мыналарға:
мемлекеттік аудит объектілерінің республикалық бюджет қаражаты мен ұлттық ресурстарды пайдалану жөніндегі қызметіне;
мемлекеттік аудит объектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі мен қаржылық есептілікті жасауының анықтығына және дұрыстығына;
мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шарттар талаптарын орындауына;
республикалық бюджетке түсетін түсімдердің, бюджетке түсетін түсімдерді алудың толықтығына және уақтылығына, сондай-ақ республикалық бюджеттен қате (артық) төленген сомаларды қайтарудың, есепке жатқызудың дұрыстығына;
мемлекеттік төтенше бюджеттің атқарылуына;
республикалық бюджет қаражатын, оның ішінде заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді, нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды, мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдалануға, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің орындалуын қаржыландыруға;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыруға және пайдалануға;
Қазақстан Республикасы Президентінің келісімімен немесе оның тапсырмасы бойынша ғана Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі активтерінің пайдаланылуына, зейнетақы активтерінің сенімгерлік басқарылуына;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің өздеріне бөлінген республикалық бюджет қаражатын қаржы-экономикалық негіздемеге сәйкес пайдалануына;
бюджеттен тыс қорларға сәйкестік аудитін жүргізуді жүзеге асырады;

3) осуществление аудита консолидированной финансовой отчетности республиканского бюджета, аудита финансовой отчетности администраторов бюджетных программ и государственных учреждений, за исключением Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
3-1) исключен Указом Президента РК от 18.08.2025 № 966;
4) разработка и внесение на утверждение Президенту Республики Казахстан общих стандартов государственного аудита и финансового контроля;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается в редакции Указа Президента РК от 19.05.2025 № 880 (вводится в действие с 01.01.2028).
5) разработка Правил проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов;
6) разработка и утверждение:
правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, включающих в том числе формы документов, принимаемых по итогам государственного аудита, логотипы Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения (далее – ревизионные комиссии), используемые в соответствующих документах;
правил проведения оценки документов Системы государственного планирования, планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство;
типовой системы управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита на соответствующий год и проведении внешнего государственного аудита;
типового положения о ревизионных комиссиях;
процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля;
правил разработки и утверждения процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля;
правил формирования и ведения Единой базы данных государственного аудита и финансового контроля и пользования ее данными;
правил ведения Реестра лиц, имеющих сертификат на присвоение квалификации государственного аудитора;
положения о координационном совете органов государственного аудита и финансового контроля;
перечня должностных лиц уполномоченных органов внешнего государственного аудита и финансового контроля, имеющих доступ к сведениям, составляющим налоговую тайну;
классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита, по согласованию с уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту;
правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, по согласованию с уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту;
положения о Национальной комиссии по сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, по согласованию с уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту;
правил проведения аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора и представления аудиторского заключения по аудиту специального назначения субъектов квазигосударственного сектора по согласованию с уполномоченными органами по внутреннему государственному аудиту, по управлению государственным имуществом и центральным уполномоченным органом по государственному планированию;
правил профессиональной этики государственных аудиторов совместно с уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту;
процедурных стандартов государственного аудита и финансового контроля совместно с уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту;
единых принципов и подходов, устанавливаемых к системе управления рисками, совместно с уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту;
правил переподготовки и повышения квалификации работников органов государственного аудита и финансового контроля совместно с уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту;
правил взаимодействия Высшей аудиторской палаты с органами государственного аудита и финансового контроля совместно с уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту;
перечня предоставляемых сведений, составляющих налоговую тайну, и порядка их представления совместно с уполномоченным органом в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
правил передачи материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля совместно с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан, уполномоченными органами по расследованию экономических и финансовых преступлений и противодействию коррупции;
правил отбора и критериев оценки кандидатов на должности председателя и членов ревизионных комиссий;

3) республикалық бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне аудит, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды қоспағанда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігіне аудитті жүзеге асыру;
3-1) алып тасталды - ҚР Президентінің 18.08.2025 № 966 Жарлығымен.
4) мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарын әзірлеу және Қазақстан Республикасы Президентінің бекітуіне енгізу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі
5) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 19.05.2025 № 880 (01.01.2028 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
5) Республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын әзірлеу;
6) мыналарды:
мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша қабылданатын құжаттардың нысандарын, Жоғары аудиторлық палата мен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) тиісті құжаттарда пайдаланылатын логотиптерін де қамтитын сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын;
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларына және мемлекет акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларына бағалау жүргізу қағидаларын;
мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және сыртқы мемлекеттік аудитті жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесін;
тексеру комиссиялары туралы үлгілік ережені;
сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын;
сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын әзірлеу және бекіту қағидаларын;
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларын;
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге сертификаты бар адамдардың тізілімін жүргізу қағидаларын;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі туралы ережені;
сыртқы мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың уәкілетті органдарының салық құпиясын құрайтын мәліметтерге қолжетімділігі бар лауазымды адамдарының тізбесін;
мемлекеттік аудит объектілерінде анықталатын бұзушылықтардың сыныптауышын ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша;
мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша;
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия туралы ережені ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша;
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнаулы мақсаттағы аудит жүргізу және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнаулы мақсаттағы аудит жүргізу бойынша аудиторлық қорытындыны ұсыну қағидаларын ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі, мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органдармен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша;
мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларын ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп;
мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп;
тәуекелдерді басқару жүйесіне белгіленетін бірыңғай қағидаттар мен тәсілдерді ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жұмыскерлерін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидаларын ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп;
Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларын ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп;
салық құпиясын құрайтын берілетін мәліметтердің тізбесін және оларды ұсыну тәртібін салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша мемлекеттік аудит материалдарын беру қағидаларын Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен, экономикалық және қаржылық қылмыстарды тергеп-тексеру және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органдармен бірлесіп;
тексеру комиссияларының төрағасы және мүшелері лауазымдарына кандидаттарды іріктеу қағидалары мен бағалау өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;

7) согласование правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля, разрабатываемых и утверждаемых уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту;
8) согласование правовых актов для координации работы уполномоченных органов по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю, в том числе по взаимодействию с другими государственными органами или организациями, принимаемых уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту;
9) согласование правил проведения государственного аудита и финансового контроля в специальных государственных органах Республики Казахстан, определяемых первыми руководителями данных органов;
10) осуществление предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов;
11) организация переподготовки и повышения квалификации работников органов государственного аудита и финансового контроля;
12) организация деятельности по подтверждению знаний кандидатов в государственные аудиторы, которые будут осуществлять внешний государственный аудит, в соответствии с правилами сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора;
13) проведение анализа и исследований, осуществление методологического руководства в сфере государственного аудита и финансового контроля, реализация программ обучения в области государственного аудита;
14) координация системы управления рисками уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, служб внутреннего аудита, входящих в систему органов государственного аудита и финансового контроля;
15) обеспечение развития, функционирования единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю в целях обмена информацией с органами государственного контроля и надзора, иными государственными органами, объектами государственного аудита, а также проведения электронного государственного аудита;
15-1) обеспечение защиты сведений, составляющих государственные секреты;
15-2) организация и проведение работ по мобилизационной подготовке и мобилизации;
16) осуществление на системной основе мониторинга данных в аудиторском заключении рекомендаций и направленных для обязательного исполнения предписаний;
17) проведение контроля за соблюдением стандартов государственного аудита и финансового контроля ревизионными комиссиями, уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и службами внутреннего аудита для признания результатов проведенного ими государственного аудита;
18) осуществление экспертно-аналитической деятельности в отношении республиканского бюджета;

7) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын келісу;
8) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органдардың жұмысын үйлестіру үшін, оның ішінде басқа мемлекеттік органдармен немесе ұйымдармен өзара іс-қимыл бойынша ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган қабылдайтын құқықтық актілерді келісу;
9) Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында осы органдардың бірінші басшылары айқындайтын мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын келісу;
10) республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалауды жүзеге асыру;
11) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жұмыскерлерін қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
12) мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларына сәйкес сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын мемлекеттік аудиторларға кандидаттардың білімін растау жөніндегі қызметті ұйымдастыру;
13) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында талдау және зерттеулер жүргізу, әдіснамалық басшылықты жүзеге асыру, мемлекеттік аудит саласында оқыту бағдарламаларын іске асыру;
14) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесіне кіретін ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның, ішкі аудит қызметтерінің тәуекелдерді басқару жүйесін үйлестіру;
15) мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарымен, өзге де мемлекеттік органдармен, мемлекеттік аудит объектілерімен ақпарат алмасу, сондай-ақ электрондық мемлекеттік аудит жүргізу мақсатында мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқордың дамытылуын, жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
15-1) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтердің қорғалуын қамтамасыз ету;
15-2) жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу;
16) аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдардың және міндетті түрде орындау үшін жіберілген нұсқамалардың мониторингін жүйелі негізде жүзеге асыру;
17) тексеру комиссиялары, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган және ішкі аудит қызметтері жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелерін тану үшін олардың мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарын сақтауына бақылау жүргізу;
18) республикалық бюджетке қатысты сараптамалық-талдау қызметін жүзеге асыру;

19) обобщение информации об исполнении местного бюджета для проведения аудита консолидированной финансовой отчетности;
20) методическая помощь ревизионным комиссиям;
21) ведение реестра лиц, имеющих сертификат на присвоение квалификации государственного аудитора;
22) анализ итогов проводимого государственного аудита и финансового контроля, обобщение и исследование причин и последствий выявленных нарушений и недостатков в процессе исполнения бюджета, использования активов государства и субъектов квазигосударственного сектора;
23) администрирование единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю;
24) формирование перечня объектов государственного аудита на соответствующий год;
25) согласование перечня объектов государственного аудита на соответствующий год уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, ревизионных комиссий и изменений к ним;
26) организация работы координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля;
27) осуществление экспертно-аналитической деятельности в виде предварительной, текущей и последующей оценки;
28) исключен Указом Президента РК от 19.05.2025 № 880;
29) исключен Указом Президента РК от 19.05.2025 № 880.
30) согласование назначения на должности членов ревизионных комиссий и освобождения их от должностей.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 31.08.2023 № 313; от 19.05.2025 № 880; от 18.08.2025 № 966.; от 01.07.2026 № 1337.
Глава 3. Статус, полномочия Председателя и членов Высшей аудиторской палаты
15. Руководство Высшей аудиторской палатой осуществляется Председателем Высшей аудиторской палаты, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Высшую аудиторскую палату задач и осуществление ею своих полномочий.
16. Председатель Высшей аудиторской палаты назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Полномочия Председателя Высшей аудиторской палаты:
1) утверждает годовой и квартальные планы работы Высшей аудиторской палаты, в том числе по экспертно-аналитическим мероприятиям;
2) определяет полномочия членов Высшей аудиторской палаты, распределяет обязанности между должностными лицами Высшей аудиторской палаты, организует работу членов Высшей аудиторской палаты и его аппарата;
3) издает приказы, проверяет их исполнение, подписывает постановления и нормативные постановления, принятые на заседаниях Высшей аудиторской палаты;

19) шоғырландырылған қаржылық есептілікке аудит жүргізу үшін жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы ақпаратты жинақтап қорыту;
20) тексеру комиссияларына әдістемелік көмек көрсету;
21) мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге сертификаты бар адамдардың тізілімін жүргізу;
22) жүргізілетін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау қорытындыларын талдау, бюджеттің атқарылуы, мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін пайдалану процесінде анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері мен салдарларын жинақтап қорыту және зерттеу;
23) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорды әкімшілендіру;
24) мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру;
25) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның, тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін және оған өзгерістерді келісу;
26) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары үйлестіру кеңесінің жұмысын ұйымдастыру;
27) алдын ала, ағымдағы және кейіннен бағалау түрінде сараптамалық-талдау қызметін жүзеге асыру;
28) алып тасталды – ҚР Президентінің 19.05.2025 № 880 Жарлығымен;
29) алып тасталды – ҚР Президентінің 19.05.2025 № 880 Жарлығымен;
30) тексеру комиссияларының мүшелерін қызметке тағайындауға және оларды лауазымдарынан босатуға келісім береді.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 31.08.2023 № 313; 19.05.2025 № 880; 18.08.2025 № 966; 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
3-тарау. Жоғары аудиторлық палата Төрағасының және мүшелерінің мәртебесі, өкілеттіктері
15. Жоғары аудиторлық палатаға басшылықты Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы жүзеге асырады, ол Жоғары аудиторлық палатаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
16. Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
17. Жоғары аудиторлық палата Төрағасының өкілеттіктері:
1) Жоғары аудиторлық палатаның жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарларын, оның ішінде сараптамалық-талдау іс-шаралары бойынша бекітеді;
2) Жоғары аудиторлық палата мүшелерінің өкілеттіктерін айқындайды, Жоғары аудиторлық палатаның лауазымды адамдарының арасында міндеттерді бөледі, Жоғары аудиторлық палата мүшелерінің және оның аппаратының жұмысын ұйымдастырады;
3) бұйрықтар шығарады, олардың орындалуын тексереді, Жоғары аудиторлық палатаның отырыстарында қабылданған қаулылар мен нормативтік қаулыларға қол қояды;

4) утверждает структуру аппарата и согласовывает штатное расписание Высшей аудиторской палаты в пределах утвержденной Президентом Республики Казахстан общей штатной численности Высшей аудиторской палаты и средств, предусмотренных в республиканском бюджете;
5) утверждает перечень объектов государственного аудита на соответствующий год;
6) утверждает планы государственного аудита, осуществляемого в рамках перечня объектов государственного аудита на соответствующий год;
7) дает поручения членам Высшей аудиторской палаты на проведение государственного аудита и финансового контроля, определяет круг работников аппарата Высшей аудиторской палаты, которые вправе участвовать в проведении государственного аудита и финансового контроля, а также в проведении экспертно-аналитической деятельности в пределах компетенции Высшей аудиторской палаты;
8) утверждает перечень должностей Высшей аудиторской палаты, для занятия которых необходимо наличие сертификата, удостоверяющего квалификацию государственного аудитора;
9) обеспечивает организацию контроля качества аудиторской деятельности путем проведения регулярных проверок и (или) анализа документов, составляемых государственными аудиторами и иными должностными лицами органов государственного аудита и финансового контроля в ходе своей деятельности, на предмет соответствия стандартам государственного аудита и финансового контроля в порядке, определенном правилами проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля на основе системы управления рисками;
10) назначает на государственные должности и освобождает от государственных должностей работников аппарата Высшей аудиторской палаты, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты;
11) представляет Высшую аудиторскую палату во взаимоотношениях с республиканскими и зарубежными органами, организациями и должностными лицами;
12) образовывает консультативно-совещательные и консультативно-экспертные органы при Председателе Высшей аудиторской палаты;
13) вправе присутствовать на заседаниях Правительства Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан, Правления Национального Банка Республики Казахстан и коллегий государственных органов Республики Казахстан, на любых, как открытых, так и закрытых заседаниях постоянных комитетов Курултая Республики Казахстан и быть выслушанными;
14) вправе беспрепятственно знакомиться с документацией, относящейся к вопросам государственного аудита и финансового контроля, с учетом соблюдения режима секретности, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;

4) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Жоғары аудиторлық палатаның жалпы штат саны және республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде Жоғары аудиторлық палата аппаратының құрылымын бекітеді және штат кестесін келіседі;
5) мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін бекітеді;
6) мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесі шеңберінде жүзеге асырылатын мемлекеттік аудит жоспарларын бекітеді;
7) Жоғары аудиторлық палатаның мүшелеріне мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізуге тапсырмалар береді, Жоғары аудиторлық палата аппаратының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізуге, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палата құзыретінің шегінде сараптамалық-талдау қызметін жүргізуге қатысуға құқылы жұмыскерлерінің тобын белгілейді;
8) орналасу үшін мемлекеттік аудитордың біліктілігін куәландыратын сертификаты болуы қажет Жоғары аудиторлық палата лауазымдарының тізбесін бекітеді;
9) мемлекеттік аудиторлар және мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының өзге де лауазымды адамдары өзінің қызметі барысында жасайтын құжаттарға тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкестігі тұрғысынан тұрақты тексеру және (немесе) талдау жүргізу арқылы аудиторлық қызмет сапасының бақылануын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
10) еңбек қатынастары мәселелері Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысының құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, Жоғары аудиторлық палата аппаратының жұмыскерлерін мемлекеттік лауазымға тағайындайды және мемлекеттік лауазымнан босатады;
11) республикалық және шетелдік органдармен, ұйымдармен және лауазымды адамдармен өзара қарым-қатынастарда Жоғары аудиторлық палатаның атынан өкілдік етеді;
12) Жоғары аудиторлық палата Төрағасының жанынан консультативтік-кеңесші және консультативтік-сараптамалық органдар құрады;
13) Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары алқаларының отырыстарына, Қазақстан Республикасы Құрылтайының тұрақты комитеттерінің кез келген, ашық, сондай-ақ жабық отырыстарына қатысуға және сөз сөйлеуге құқылы;
14) құпиялылық режимінің, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау мәселелеріне қатысты құжаттамамен кедергісіз танысуға құқылы;

15) требует и получает в установленный им срок от объектов государственного аудита необходимые справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением государственного аудита и финансового контроля;
16) в случае своего временного отсутствия возлагает обязанности Председателя Высшей аудиторской палаты на одного из членов Высшей аудиторской палаты;
17) утверждает персональный состав Национальной комиссии по сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора;
18) возглавляет координационный совет органов государственного аудита и финансового контроля;
19) организует работу по оценке деятельности органов государственного аудита и финансового контроля;
20) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
18. Курултай Республики Казахстан заслушивает два раза в год отчет Председателя Высшей аудиторской палаты.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
19. Члены Высшей аудиторской палаты назначаются на должность и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия членов Высшей аудиторской палаты:
1) при осуществлении своих полномочий соблюдают требования законодательства Республики Казахстан, не должны создавать препятствия функционированию проверяемых объектов государственного аудита и вмешиваться в их текущую хозяйственную деятельность;
2) вправе присутствовать на заседаниях Правительства Республики Казахстан, Правления Национального Банка Республики Казахстан и коллегий государственных органов Республики Казахстан;
3) имеют беспрепятственный доступ к документации, относящейся к вопросам государственного аудита и финансового контроля, а также проведения экспертно-аналитической деятельности с учетом соблюдения режима секретности, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
4) требуют и получают в установленные ими сроки от объектов государственного аудита необходимые справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением государственного аудита и финансового контроля, а также проведение экспертно-аналитической деятельности;
5) в пределах своей компетенции самостоятельно принимают решения по вопросам возглавляемых ими направлений деятельности;
6) в пределах своей компетенции утверждают программы государственного аудита с определением объемов необходимых ресурсов для эффективной организации государственного аудита и финансового контроля, а также проведения экспертно-аналитической деятельности;

15) мемлекеттік аудит объектілерінен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізуге байланысты мәселелер бойынша қажетті анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсініктемелерді талап етеді және өзі белгілеген мерзімде алады;
16) өзі уақытша болмаған жағдайда, Жоғары аудиторлық палата Төрағасының міндетін Жоғары аудиторлық палата мүшелерінің біріне жүктейді;
17) Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссияның дербес құрамын бекітеді;
18) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесін басқарады;
19) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметін бағалау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
20) Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
18. Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі Жоғары аудиторлық палата Төрағасының есебін жылына екі рет тыңдайды.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілмеді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
19. Жоғары аудиторлық палатаның мүшелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
20. Жоғары аудиторлық палата мүшелерінің өкілеттіктері:
1) өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтайды, тексерілетін мемлекеттік аудит объектілерінің жұмыс істеуіне кедергі жасамауға және олардың ағымдағы шаруашылық қызметіне араласпауға тиіс;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары алқаларының отырыстарына қатысуға құқылы;
3) құпиялылық режимінің, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, сондай-ақ сараптамалық-талдау қызметін жүргізу мәселелеріне қатысты құжаттамаға кедергісіз қол жеткізе алады;
4) мемлекеттік аудит объектілерінен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізуге байланысты мәселелер бойынша қажетті анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсініктемелерді талап етеді және өздері белгілеген мерзімдерде алады, сондай-ақ сараптамалық-талдау қызметін жүргізуді талап етеді;
5) өз құзыреті шегінде өздері жетекшілік ететін қызмет бағыттарының мәселелері бойынша дербес түрде шешімдер қабылдайды;
6) мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды тиімді ұйымдастыруға, сондай-ақ сараптамалық-талдау қызметін жүргізуге қажетті ресурстардың көлемін анықтай отырып, өз құзыреті шегінде мемлекеттік аудит бағдарламаларын бекітеді;

7) дают поручения государственным аудиторам Высшей аудиторской палаты на проведение проверок;
8) организуют и осуществляют государственный аудит и финансовый контроль, экспертно-аналитическую деятельность Высшей аудиторской палаты;
9) обеспечивают беспрепятственное проведение государственного аудита и финансового контроля и экспертно-аналитической деятельности;
10) вправе присутствовать на любых, как открытых, так и закрытых заседаниях постоянных комитетов Курултая Республики Казахстан и быть выслушанными;
11) организуют проведение контроля результатов аудита, проводимого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности и законом о государственном аудите и финансовом контроле, по вопросам использования бюджетных средств, кредитов, связанных грантов, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства;
12) для признания результатов государственного аудита ревизионных комиссий, уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и служб внутреннего аудита организуют проведение контроля за соблюдением ими стандартов государственного аудита и финансового контроля;
13) осуществляют иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными указами Президента Республики Казахстан от 31.08.2023 № 313; от 01.07.2026 № 1337.
21. Для реализации своих полномочий Председатель и члены Высшей аудиторской палаты принимают документы по результатам государственного аудита и экспертно-аналитической деятельности.
22. Председателю и членам Высшей аудиторской палаты выдаются удостоверения, подписываемые Президентом Республики Казахстан.
23. Аппарат Высшей аудиторской палаты возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Высшей аудиторской палаты
24. Высшая аудиторская палата может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Высшей аудиторской палаты формируется за счет имущества, переданного ей собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и из иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество, закрепленное за Высшей аудиторской палатой, относится к республиканской собственности.

7) Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудиторларына тексерулер жүргізуге тапсырмалар береді;
8) мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылауды, Жоғары аудиторлық палатаның сараптамалық-талдау қызметін ұйымдастырады және жүзеге асырады;
9) мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды және сараптамалық-талдау қызметін кедергісіз жүргізуді қамтамасыз етеді;
10) Қазақстан Республикасы Құрылтайының тұрақты комитеттерінің кез келген, ашық, сондай-ақ жабық отырыстарына қатысуға және сөз сөйлеуге құқылы;
11) бюджет қаражатын, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды пайдалану мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңға сәйкес жүргізілетін аудит нәтижелеріне бақылау жүргізуді ұйымдастырады;
12) тексеру комиссияларының, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және ішкі аудит қызметтерінің мемлекеттік аудит нәтижелерін тану үшін олардың мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарын сақтауына бақылау жүргізуді ұйымдастырады;
13) Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 31.08.2023 № 313; 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
21. Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы мен мүшелері өз өкілеттіктерін іске асыру үшін мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау қызметінің нәтижелері бойынша құжаттар қабылдайды.
22. Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы мен мүшелеріне Қазақстан Республикасының Президенті қол қоятын куәліктер беріледі.
23. Жоғары аудиторлық палатаның аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.
4-тарау. Жоғары аудиторлық палатаның мүлкі
24. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда Жоғары аудиторлық палатаның жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Жоғары аудиторлық палатаның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптасады.
25. Жоғары аудиторлық палатаға бекітіп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.

26. Высшая аудиторская палата не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ней имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ей по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
27. Должность Председателя Высшей аудиторской палаты по условиям материально-бытового и медицинского обеспечения, а также транспортного обслуживания приравнивается к должности министра, а должность члена Высшей аудиторской палаты – к должности вице-министра.
28. Материально-техническое обеспечение и транспортное обслуживание деятельности Высшей аудиторской палаты осуществляются за счет средств республиканского бюджета.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Высшей аудиторской палаты
29. Реорганизация и упразднение Высшей аудиторской палаты осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Высшей аудиторской палаты:
Товарищество с ограниченной ответственностью "Центр исследований, анализа и оценки эффективности".
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 26 ноября 2022 года
№ 5
Изменения, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года № 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан":
в приложении 1 к вышеназванному Указу:
строку:
"
Аппарат Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета
183
";
изложить в следующей редакции:
"
Аппарат Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
183
".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 21 апреля 2000 года № 378 "О некоторых вопросах Управления Делами Президента Республики Казахстан":
в Положении об Управлении Делами Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) материально-техническое обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан и членов его семьи, Премьер-Министра, председателей Палат Парламента, Государственного советника, Руководителя Администрации Президента, заместителей Премьер-Министра, членов Правительства, депутатов Парламента, Руководителя Канцелярии Премьер-Министра, руководителей аппаратов Палат Парламента, сотрудников Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра, аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, а также иных государственных органов по согласованию с Президентом Республики Казахстан;";

26. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Жоғары аудиторлық палата өзіне бекітіп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
27. Жоғары аудиторлық палата Төрағасының лауазымы материалдық-тұрмыстық және медициналық қамтамасыз ету, сондай-ақ көлік қызметін көрсету жағдайлары бойынша – министрдің лауазымына, ал Жоғары аудиторлық палата мүшесінің лауазымы вице-министрдің лауазымына теңестіріледі.
28. Жоғары аудиторлық палатаның қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету және оған көлік қызметін көрсету республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады.
5-тарау. Жоғары аудиторлық палатаны қайта ұйымдастыру және тарату
29. Жоғары аудиторлық палатаны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жоғары аудиторлық палатаның қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
"Зерттеулер, талдау және тиімділікті бағалау орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2022 жылғы 26 қарашадағы
№ 5 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 22 қаңтардағы № 29 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлыққа 1-қосымшада:
мына:
"
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің аппараты
183
";
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының аппараты
183
".
2. "Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 сәуірдегі № 378 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасы туралы ережеде:
15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Президенті мен оның отбасы мүшелерінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Парламенті Палаталары төрағаларының, Мемлекеттік еңесшісінің, Президенті Әкімшілігі Басшысының, Премьер-Министрі орынбасарларының, Үкімет мүшелерінің, Парламент депутаттарының, Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының, Парламент Палаталары аппараттары басшыларының, Президент Әкімшілігі мен Премьер-Министр Кеңсесі, Парламент Палаталарының аппараттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің келісімі бойынша өзге де мемлекеттік органдар қызметкерлерінің қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету;";

подпункты 4) и 5) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"4) транспортное и медицинское обеспечение деятельности лиц, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, а также председателей Конституционного Совета, Верховного Суда, Национального Банка, Центральной избирательной комиссии, Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Генерального Прокурора, председателей Комитета национальной безопасности, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Управляющего Делами, акимов столицы, городов республиканского значения и областей, членов Конституционного Совета, Центральной избирательной комиссии, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, руководителя Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, а также руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, по согласованию с Президентом Республики Казахстан (далее – обслуживаемые лица);
5) финансирование, организация материально-технического, медицинского обеспечения и обслуживания совещаний, конференций и других специальных мероприятий, проводимых Президентом Республики Казахстан, Премьер-Министром, председателями Палат Парламента, Государственным советником Республики Казахстан, их информационная поддержка;".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2002 года № 839 "Об образовании Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции":
в Положении о Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Комиссия состоит из председателя, его заместителя, секретаря и иных членов Комиссии. Возглавляет Комиссию Государственный советник Республики Казахстан. Заместителем председателя Комиссии является помощник Президента – Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан, секретарем – заведующий Отделом правоохранительной системы Совета Безопасности Республики Казахстан.
В состав Комиссии входят по должности два заместителя Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Генеральный Прокурор Республики Казахстан, Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Председатель Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Председатель Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), Председатель Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Министр внутренних дел Республики Казахстан, Министр юстиции Республики Казахстан, Министр финансов Республики Казахстан, по согласованию – председатели комитетов по конституционному законодательству, судебной системе и правоохранительным органам Сената Парламента Республики Казахстан, по законодательству и судебно-правовой реформе Мажилиса Парламента Республики Казахстан.
В состав Комиссии могут входить представители неправительственных организаций и иные лица.";
в составе Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Председатель Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" изложить в следующей редакции:
"Председатель Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан".

15-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген адамдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесі, Жоғарғы Соты, Ұлттық Банкі, Орталық сайлау комиссиясы, Жоғары Сот Кеңесі төрағаларының, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының, Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Жоғары аудиторлық палатасы төрағаларының, Іс Басқарушының, астана, республикалық маңызы бар қалалар және облыстар әкімдерінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесі, Орталық сайлау комиссиясы, Жоғары аудиторлық палатасы мүшелерінің, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі Аппараты басшысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің келісімі бойынша - Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар басшыларының (бұдан әрі – қызмет көрсетілетін адамдар) қызметін көліктік және медициналық қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Парламент Палаталарының төрағалары, Мемлекеттік кеңесшісі өткізетін кеңестерді, конференциялар мен басқа да арнаулы іс-шараларды қаржыландыру, материалдық-техникалық, медициналық қамтамасыз ету мен қызмет көрсетуді ұйымдастыру, оларды ақпараттық қолдау;".
3. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 2 сәуірдегі № 839 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Комиссия төрағадан, оның орынбасарынан, хатшыдан және Комиссияның өзге де мүшелерінен тұрады. Комиссияны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі басқарады. Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы – Комиссия төрағасының орынбасары, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Құқық қорғау жүйесі бөлімінің меңгерушісі – хатшысы болып табылады.
Комиссияның құрамына лауазымы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының екі орынбасары, Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының төрағасы, Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) төрағасы, Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Қазақстан Республикасының Әділет министрі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрі, келісім бойынша – Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Конституциялық заңнама, сот жүйесі және құқық қорғау органдары, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің заңнама және сот-құқықтық реформа комитеттерінің төрағалары кіреді.
Комиссияның құрамына үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері және өзге де адамдар кіруі мүмкін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі комиссияның құрамында:
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының төрағасы".

4. Утратил силу Указом Президента РК от 04.07.2025 № 932 (вводится в действие со дня его подписания и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
5. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 октября 2006 года № 201 "Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан":
в приложении 1 к Государственному протоколу Республики Казахстан, утвержденному названным Указом:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Председатель Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Заместители министров, вице-министры и заместители председателей государственных органов, члены Центральной избирательной комиссии и Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
в приложении 2 к Государственному протоколу Республики Казахстан, утвержденному названным Указом:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Председатель Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Заместители министров, вице-министры и заместители председателей государственных органов, члены Центральной избирательной комиссии и Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан".
6. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 марта 2008 года № 552 "Об утверждении Положения об Администрации Президента Республики Казахстан":
в Положении об Администрации Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 1) пункта 32 изложить в следующей редакции:
"1) давать поручения:
заместителям Премьер-Министра Республики Казахстан;
Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан;
министерствам и иным центральным исполнительным органам;
акимам областей, городов республиканского значения и столицы Республики;
Верховному Суду, Генеральной прокуратуре, Комитету национальной безопасности, Агентству по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) – по вопросам, не связанным соответственно с отправлением правосудия, осуществлением функций уголовного преследования, дознания, предварительного следствия и оперативно-розыскной деятельности; Департаменту по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарату Верховного Суда Республики Казахстан);
Высшему Судебному Совету Республики Казахстан по вопросам, не связанным с отбором кандидатов на судейские должности;
Национальному Банку, Высшей аудиторской палате Республики Казахстан, иным государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту;";
в Перечне государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" изложить в следующей редакции:
"Высшая аудиторская палата Республики Казахстан".

4. Күші жойылды – ҚР Президентінің 04.07.2025 № 932 Жарлығымен.
5. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 12 қазандағы № 201 Жарлығында:
аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколына 1-қосымшада:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Министрлердің орынбасарлары, вице-министрлер және мемлекеттік органдар төрағаларының орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының және Жоғары аудиторлық палатасының мүшелері";
аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколына 2-қосымшада:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Министрлердің орынбасарлары, вице-министрлер және мемлекеттік органдар төрағаларының орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының және Жоғары аудиторлық палатасының мүшелері".
6. "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 11 наурыздағы № 552 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережеде:
32-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мыналарға:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарларына;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне;
министрліктерге және өзге де орталық атқарушы органдарға;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және Республика астанасының әкімдеріне;
сот төрелігін жүзеге асыруға, қылмыстық қудалау, анықтау, алдын ала тергеу және жедел-іздестіру қызметі функцияларын жүзеге асыруға байланысты емес мәселелер бойынша тиісінше – Жоғарғы Сотқа, Бас прокуратураға, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігіне (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке); Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментіне (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппаратына);
судья лауазымына кандидаттарды іріктеуге байланысты емес мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Жоғары аудиторлық палатасына, Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін өзге де мемлекеттік органдарға тапсырма беруге;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың тізбесінде:
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы".

7. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы":
в Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной вышеназванным Указом:
подпункты 3) и 4) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"3) уполномоченными на операционную оценку органами после процедуры обжалования заключений о результатах операционной оценки в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан;
4) Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан заключений по всем блокам операционной оценки в рабочий орган Комиссии по оценке эффективности деятельности государственных органов (далее – Комиссия);";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. График проведения операционной оценки разрабатывается Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан и утверждается приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан не позднее 30 декабря года, предшествующего году проведения операционной оценки.";
подпункт 3) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"3) Высшая аудиторская палата Республики Казахстан;";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Методологическую координацию деятельности уполномоченных на операционную оценку органов, за исключением Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, осуществляет Высшая аудиторская палата Республики Казахстан.
Координацию работ по проведению ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы в части определения подходов к методологическому развитию системы оценки эффективности деятельности государственных органов, определения показателей их эффективности, а также обеспечения доступа к своевременным и достоверным данным национальной и ведомственной статистики осуществляет Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. По каждому блоку операционной оценки, указанному в пункте 18 настоящей Системы, уполномоченными на операционную оценку органами разрабатываются и утверждаются согласованные с Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан, а также рабочим органом Комиссии соответствующие методики, в которых определяются критерии и показатели операционной оценки.";

7. "Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінде:
10-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) шағымдану рәсімінен кейін операциялық бағалауға уәкілетті органдардың операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыларды Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына;
4) Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының операциялық бағалаудың барлық блоктары бойынша қорытындыларды Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) жұмыс органына;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Операциялық бағалау жүргізу кестесін Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы әзірлейді және ол операциялық бағалау жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 30 желтоқсанынан кешіктірілмей, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітіледі.";
13-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесін қоспағанда, операциялық бағалауға уәкілетті органдардың қызметін әдіснамалық үйлестіруді Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы жүзеге асырады.
Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу жөніндегі жұмыстарды мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау жүйесін әдіснамалық дамытудың тәсілдерін айқындау, олардың тиімділігінің көрсеткіштерін айқындау, сондай-ақ ұлттық және ведомстволық статистиканың уақтылы және анық деректеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету бөлігінде үйлестіруді Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі жүзеге асырады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Осы Жүйенің 18-тармағында көрсетілген операциялық бағалаудың әрбір блогы бойынша операциялық бағалауға уәкілетті органдар Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасымен, сондай-ақ Комиссияның жұмыс органымен келісілген, операциялық бағалау өлшемшарттары мен көрсеткіштері айқындалатын тиісті әдістемелерді әзірлеп, бекітеді.";

подпункт 1) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"1) Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан в части оценки эффективности государственных органов по достижению целей планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Разработка и утверждение методики по операционной оценке, по блоку достижения целей и ее методологическое сопровождение осуществляются Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан совместно с уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Разработка и утверждение методики определения государственных органов, отчетная информация которых подлежит перепроверке на основе системы управления рисками, осуществляются Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан совместно с Агентством по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Согласно графику проведения операционной оценки уполномоченные на оценку органы представляют заключения о результатах оценки по соответствующим блокам в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан и оцениваемые государственные органы.";
пункты 48 и 49 изложить в следующей редакции:
"48. Согласно графику проведения операционной оценки Высшая аудиторская палата Республики Казахстан вносит заключения по всем блокам операционной оценки деятельности оцениваемых государственных органов в рабочий орган Комиссии.
49. Формы заключений по соответствующим блокам операционной оценки определяются Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан по согласованию с рабочим органом Комиссии.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. По итогам операционной оценки Высшая аудиторская палата Республики Казахстан по согласованию с рабочим органом Комиссии обеспечивает опубликование результатов операционной оценки на интернет-портале операционной оценки деятельности государственных органов и сайте "www.bagalau.kz" с учетом обеспечения режима секретности, служебной и иной охраняемой законом тайны.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Методологическое, аналитическое и организационное сопровождение оценки результативности осуществляет Высшая аудиторская палата Республики Казахстан с привлечением подведомственной организации по исследованиям, анализу и оценке эффективности.
Координацию работ по проведению ежегодной оценки результативности в части определения подходов к методологическому развитию системы оценки результативности, определения показателей их эффективности, а также обеспечения доступа к своевременным и достоверным данным национальной и ведомственной статистики осуществляет Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.";
в Перечне центральных государственных органов, в отношении которых проводится оценка эффективности их деятельности, утвержденном вышеназванным Указом:
после строки "Министерство юстиции Республики Казахстан" дополнить строкой следующего содержания:
"Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан";
строку "Министерство образования и науки Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Министерство просвещения Республики Казахстан".

24-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы мемлекеттік органдардың даму жоспарларының, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуі бойынша мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалау бөлігінде;";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Операциялық бағалау бойынша, мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша әдістемені әзірлеу мен бекітуді және оны әдіснамалық сүйемелдеуді Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп жүзеге асырады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Есептік ақпараты тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде қайта тексерілуге жататын мемлекеттік органдарды айқындау әдістемесін әзірлеу мен бекітуді Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігімен бірлесіп жүзеге асырады.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Операциялық бағалау жүргізу кестесіне сәйкес бағалауға уәкілетті органдар тиісті блоктар бойынша бағалау нәтижелері туралы қорытындыларды Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынады.";
48 және 49-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Операциялық бағалау жүргізу кестесіне сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы бағаланатын мемлекеттік органдардың қызметін операциялық бағалаудың барлық блоктары бойынша қорытындыларды Комиссияның жұмыс органына енгізеді.
49. Операциялық бағалаудың тиісті блоктары бойынша қорытындылардың нысандарын Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы Комиссияның жұмыс органымен келісу бойынша айқындайды.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Операциялық бағалау қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы құпиялылық режимінің, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияның қамтамасыз етілуін ескере отырып, Комиссияның жұмыс органымен келісу бойынша операциялық бағалау нәтижелерін мемлекеттік органдардың қызметін операциялық бағалаудың интернет-порталында және "www.bagalau.kz" сайтында жариялауды қамтамасыз етеді.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Нәтижелілікті бағалауды әдіснамалық, талдамалық және ұйымдастырушылық жағынан сүйемелдеуді Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы тиімділікті зерттеу, талдау және бағалау бойынша ведомстволық бағынысты ұйымды тарта отырып жүзеге асырады.
Нәтижелілікке жыл сайынғы бағалау жүргізу жөніндегі жұмыстарды нәтижелілікті бағалау жүйесін әдіснамалық дамытудың тәсілдерін айқындау, олардың тиімділігінің көрсеткіштерін айқындау, сондай-ақ ұлттық және ведомстволық статистиканың уақтылы және анық деректеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету бөлігінде үйлестіруді Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі жүзеге асырады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілетін орталық мемлекеттік органдардың тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі";
"Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі".

8. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 1037 "О вопросах подготовки информации о выполнении международных договоров Республики Казахстан и представления ее на рассмотрение Президента Республики Казахстан, а также согласования проектов решений международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, и их реализации, взаимодействия со специальными процедурами Совета Организации Объединенных Наций по правам человека и договорными органами по правам человека, подготовки международных мероприятий Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан, выполнения достигнутых договоренностей, взаимодействия с международными судебными органами и осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан":
в приложении 3 к Правилам подготовки информации о выполнении международных договоров Республики Казахстан и представления ее на рассмотрение Президента Республики Казахстан, а также согласования проектов решений международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, и их реализации, взаимодействия со специальными процедурами Совета Организации Объединенных Наций по правам человека и договорными органами по правам человека, подготовки международных мероприятий Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан, выполнения достигнутых договоренностей, взаимодействия с международными судебными органами и осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан, утвержденным вышеназванным Указом:
строку 20 изложить в следующей редакции:
"
20.
Анализ эффективности реализации договора о займе:
1) внутренняя оценка эффективности хода реализации договора о займе (осуществляемая государственным органом – разработчиком);
2) внешняя оценка эффективности хода реализации договора о займе (осуществляемая уполномоченным органом – Министерством финансов Республики Казахстан);
3) внешняя оценка эффективности хода реализации договора о займе (осуществляемая Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан)
".
9. Утратил силу Указом Президента РК от 30.05.2023 № 238.
10. В Указе Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований":
в перечне и описаниях ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
в перечне ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований:
в разделе "Медали:":
пункт 3 изложить в следующей редакции:

8. "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы туралы ақпаратты дайындау және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар шешімдерінің жобаларын келісу және оларды іске асыру, Біріккен Ұлттар Ұйымы Адам құқықтары жөніндегі кеңесінің арнайы рәсімдерімен және адам құқықтары жөніндегі шарттық органдармен өзара іс-қимыл, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының халықаралық іс-шараларын дайындау, қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау, халықаралық сот органдарымен өзара іс-қимыл және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 12 тамыздағы № 1037 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы туралы ақпаратты дайындау және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар шешімдерінің жобаларын келісу және оларды іске асыру, Біріккен Ұлттар Ұйымы Адам құқықтары жөніндегі кеңесінің арнайы рәсімдерімен және адам құқықтары жөніндегі шарттық органдармен өзара іс-қимыл, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының халықаралық іс-шараларын дайындау, қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау, халықаралық сот органдарымен өзара іс-қимыл және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру қағидаларына 3-қосымшада:
20-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
20.
Қарыз туралы шартты іске асыру тиімділігін талдау:
1) қарыз туралы шартты іске асыру барысының тиімділігін ішкі бағалау (әзірлеуші мемлекеттік орган жүзеге асырады);
2) қарыз туралы шартты іске асыру барысының тиімділігін сыртқы бағалау (уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі жүзеге асырады);
3) қарыз туралы шартты іске асыру барысының тиімділігін сыртқы бағалау (Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы жүзеге асырады)
".
9. Күші жойылды – ҚР Президентінің 30.05.2023 № 238 Жарлығымен.
10. "Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі мен сипаттамаларында:
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесінде:
"Медальдар:" деген бөлімде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан:
"Қаржы сақшысы" ("На страже финансов").";
в разделе "Нагрудные знаки:":
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан:
1) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының құрметті қызметкері" ("Почетный работник системы государственного аудита и финансового контроля");
2) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі" ("Отличник системы государственного аудита и финансового контроля").";
в разделе "Медаль Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Медаль Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
в разделе "Нагрудные знаки Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Нагрудные знаки Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
в Правилах награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Медалью "Қаржы сақшысы" награждаются работники Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, а также иные лица, проработавшие в системе государственного аудита и финансового контроля более 10 лет, за высокие достижения, способствующие укреплению роли высшего органа государственного аудита и финансового контроля, за активную деятельность в предупреждении, пресечении и (или) выявлении финансовых нарушений, за безупречную службу, образцовое исполнение служебных обязанностей, значительный вклад в результаты деятельности и повышение имиджа органа государственного аудита и финансового контроля.";
пункты 56 и 57 изложить в следующей редакции:
"56. Нагрудным знаком "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының құрметті қызметкері" награждаются работники Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, а также иные лица за продолжительную и безупречную службу в органах государственного аудита и финансового контроля не менее 10 лет.
57. Нагрудным знаком "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі" награждаются работники Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, а также иные лица, имеющие стаж безупречной работы в органах государственного аудита и финансового контроля не менее 5 лет, в том числе в занимаемой должности не менее 1 года, за значительный вклад в развитие органа государственного аудита и финансового контроля, достижение успехов в развитии и внедрении новых форм, методов и способов реализации функций высшего органа государственного аудита и финансового контроля.".

"3. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы:
"Қаржы сақшысы".";
"Төсбелгілер:" деген бөлімде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы:
1) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының құрметті қызметкері";
2) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі".";
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің медалі" деген бөлімде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының медалі";
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің төсбелгілері" деген бөлімде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының төсбелгілері";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидаларында:
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. "Қаржы сақшысы" медалімен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүйесінде 10 жылдан астам жұмыс істеген Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қызметкерлері, сондай-ақ өзге де адамдар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жоғары органының рөлін нығайтуға ықпал ететін жоғары жетістіктері үшін, қаржылық бұзушылықтардың алдын алудағы, жолын кесудегі және (немесе) анықтаудағы белсенді қызметі үшін, мінсіз қызметі, қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы қызметінің нәтижесіне және оның имиджін көтеруге қосқан елеулі үлесі үшін марапатталады.";
56 және 57-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"56. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының құрметті қызметкері" төсбелгісімен Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қызметкерлері, сондай-ақ өзге де адамдар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарында кемінде 10 жыл ұзақ әрі мінсіз қызмет атқарғаны үшін марапатталады.
57. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі" төсбелгісімен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарында кемінде 5 жыл, соның ішінде атқарып отырған лауазымында кемінде 1 жыл мінсіз жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қызметкерлері, сондай-ақ өзге де адамдар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының дамуына қосқан елеулі үлесі үшін, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жоғары органының функцияларын іске асырудың жаңа нысандарын, әдістері мен тәсілдерін дамытуда және енгізуде қол жеткізген табыстары үшін марапатталады.".

11. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 150 "Об утверждении Реестра должностей политических и административных государственных служащих":
в Реестре должностей политических и административных государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе 1. Политические государственные должности:
строку "Председатель и члены Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" изложить в следующей редакции:
"Председатель и члены Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
в главе 2. Административные государственные должности:
категорию 1 раздела "Корпус "А" изложить в следующей редакции:
"Руководители аппаратов Конституционного Совета Республики Казахстан, Управления делами Президента Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, руководитель Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)
Секретарь Высшего Судебного Совета Республики Казахстан – руководитель Аппарата
Руководители аппаратов центральных исполнительных органов, руководитель Национального центра по правам человека";
в разделе "Корпус "Б":
в группе категорий B:
строку "Аппараты палат Парламента Республики Казахстан, Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан, Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан), аппарат Конституционного Совета Республики Казахстан, Аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Управление делами Президента Республики Казахстан, аппарат Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета, Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба), Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Генеральная прокуратура Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Национальный центр по правам человека" изложить в следующей редакции:
"Аппараты Палат Парламента Республики Казахстан, Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан, Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан), аппарат Конституционного Совета Республики Казахстан, Аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Управление делами Президента Республики Казахстан, аппарат Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшая аудиторская палата Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба), Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Генеральная прокуратура Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Национальный центр по правам человека";
в категории В-4:
строку "Помощник, советник Управляющего делами Президента Республики Казахстан, председателей Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Помощник, советник Управляющего делами Президента Республики Казахстан, председателей Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан".

11. "Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 150 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде:
"1-тарау. Мемлекеттік саяси лауазымдар" деген тарауда:
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің төрағасы мен мүшелері" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының төрағасы мен мүшелері";
"2-тарау. Мемлекеттік әкімшілік лауазымдар" деген тарауда:
"А" корпусы" деген бөлімнің 1-санаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесі, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі аппараттарының басшылары, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысы
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің хатшысы – Аппарат басшысы
Орталық атқарушы органдар аппараттарының басшылары, Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың басшысы";
"Б" корпусы" деген бөлімде:
В санаттарының тобында:
"Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының аппараттары, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты), Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің аппараты, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының аппараты, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының аппараттары, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты), Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің аппараты, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының аппараты, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық";
В-4 санатында:
"Қазақстан Республикасының Президенті Іс басқарушысының, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағаларының көмекшісі, кеңесшісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті Іс басқарушысының, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағаларының көмекшісі, кеңесшісі".

12. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 151 "Об утверждении Специальных квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "А":
в Специальных квалификационных требованиях к административным государственным должностям корпуса "А", утвержденных вышеназванным Указом:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) руководители аппаратов Конституционного Совета Республики Казахстан, Управления делами Президента Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, руководитель Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан); руководители аппаратов центральных исполнительных органов, руководитель Национального центра по правам человека;".
13. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 января 2016 года № 167 "Об утверждении Общих стандартов государственного аудита и финансового контроля и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788 "Об утверждении Стандартов государственного финансового контроля":
в Общих стандартах государственного аудита и финансового контроля, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Органы государственного аудита и финансового контроля обеспечиваются необходимыми и достаточными трудовыми, финансовыми и материально-техническими ресурсами, управление которыми осуществляется ими самостоятельно в установленном законодательством порядке. Государственный контроль и надзор за финансовой деятельностью Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан осуществляются государственными органами с согласия или по поручению Президента Республики Казахстан.".
14. В Указе Президента Республики Казахстан от 4 июля 2016 года № 295 "Об утверждении перечня уполномоченных лиц, осуществляющих оценку деятельности политических государственных служащих":
в Перечне уполномоченных лиц, осуществляющих оценку деятельности политических государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
строку:
"
Члены Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, назначаемые палатами Парламента Республики Казахстан
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан
"
изложить в следующей редакции:
"
Члены Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, назначаемые Палатами Парламента Республики Казахстан
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан
".

12. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 151 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарында:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі аппараттарының басшылары, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысы; орталық атқарушы органдар аппараттарының басшылары, Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың басшысы;".
13. "Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарын бекіту және "Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі № 788 Жарлығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 11 қаңтардағы № 167 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары басқарылуын олардың өздері заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын, қажетті және жеткілікті еңбек, қаржы және материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз етіледі. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қаржылық қызметін мемлекеттік бақылауды және қадағалауды мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Президентінің келісімімен немесе оның тапсырмасы бойынша жүзеге асырады.".
14. "Мемлекеттік саяси қызметшілердің жұмысын бағалауды жүргізетін уәкілетті адамдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 4 шілдедегі № 295 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси қызметшілердің жұмысын бағалауды жүргізетін уәкілетті адамдардың тізбесінде:
мына:
"
Қазақстан Республикасы Парламентінің палаталары тағайындайтын Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің мүшелері
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары тағайындайтын Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының мүшелері
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы
".

15. В Указе Президента Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 388 "Об утверждении Правил проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов и внесении изменений и дополнения в некоторые указы Президента Республики Казахстан":
Правила проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов, утвержденные вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящим изменениям, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан.
16. В Указе Президента Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 532 "Об утверждении Правил принесения присяги государственными служащими и депутатами Парламента Республики Казахстан":
в Правилах принесения присяги государственными служащими и депутатами Парламента Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственные служащие приносят присягу один раз, за исключением лиц, впервые назначаемых на государственные должности Премьер-Министра Республики Казахстан и иных членов Правительства Республики Казахстан; Государственного советника Республики Казахстан; Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, его заместителей; Председателя Конституционного Совета Республики Казахстан; Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан; начальника Канцелярии Президента Республики Казахстан; помощников, советников Президента Республики Казахстан; Председателя Высшего Судебного Совета Республики Казахстан; руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; акимов областей, городов республиканского значения, столицы.";
абзац второй пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Президент Республики Казахстан непосредственно принимает присягу Премьер-Министра Республики Казахстан, Государственного советника Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, председателей Конституционного Совета Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Генерального Прокурора Республики Казахстан, председателей Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, министров иностранных дел Республики Казахстан, обороны Республики Казахстан, внутренних дел Республики Казахстан.".

15. "Республикалық бюджет жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 388 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Республикалық бюджет жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары осы Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістерге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
16. "Мемлекеттік қызметшілердің және Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының ант беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 532 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік қызметшілердің және Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының ант беру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі және Қазақстан Республикасы Үкіметінің өзге де мүшелері; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі; Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, оның орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің Төрағасы; Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы; Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы; Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері, кеңесшілері; Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы; Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары; облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері мемлекеттік лауазымдарына алғаш рет тағайындалатын адамдарды қоспағанда, мемлекеттік қызметшілер бір рет ант береді.";
3-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеңесшісінің, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесі, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы төрағаларының, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасы төрағаларының, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер, Қазақстан Республикасы Қорғаныс, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлерінің антын Қазақстан Республикасының Президенті өзі қабылдайды.".

17. Утратил силу Указом Президента РК от 19.05.2025 № 880.
18. Утратил силу Указом Президента РК от 30.07.2024 № 611.
19. В Указе Президента Республики Казахстан от 18 августа 2021 года № 639 "Об утверждении Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан до 2025 года":
в Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан до 2025 года, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе 4 "Тенденции и видение развития местного самоуправления.":
подраздел "Усиление деятельности ревизионных комиссий" изложить в следующей редакции:
"Усиление деятельности ревизионных комиссий
Статус ревизионных комиссий как органов внешнего государственного аудита существенно повысился, а их полномочия и функции значительно расширились. В настоящее время ревизионные комиссии являются самостоятельными государственными органами, осуществляющими внешний государственный аудит и финансовый контроль исполнения местного бюджета.
Для обеспечения финансовой самостоятельности в вопросе содержания ревизионных комиссий за счет средств местного бюджета предлагается применить отдельный порядок финансирования через постоянную комиссию маслихата по аналогии с порядком финансирования Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) через профильные комитеты Мажилиса Парламента Республики Казахстан.
Наряду с этим, в целях повышения уровня квалификации членов ревизионных комиссий назначение членов ревизионных комиссий будет осуществляться по представлению председателя ревизионной комиссии маслихатом по согласованию с Высшей аудиторской палатой.
Также для повышения оперативности органов государственного контроля государственным аудиторам необходимо предоставить доступ к информационным системам других государственных органов.
Для обеспечения прозрачности деятельности акима сельского округа ревизионные комиссии будут предоставлять Кенесу итоги аудиторской проверки с осуществлением выездных/онлайн-заседаний.
По итогам аудиторских проверок будут проводиться отчетные встречи акима с населением, в том числе с участием председателя или членов ревизионных комиссий.";
в Плане действий по реализации Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан до 2025 года, утвержденном вышеназванным Указом:
строку:
"
3.
Усиление деятельности ревизионных комиссий путем: применения отдельного порядка их финансирования через постоянную комиссию маслихата; назначения членов ревизионных комиссий маслихатом по представлению председателя ревизионной комиссии и согласованию со Счетным комитетом
проект закона
СК, заинтересованные государственные органы
февраль 2022 года
"
изложить в следующей редакции:
"
3.
Усиление деятельности ревизионных комиссий путем: применения отдельного порядка их финансирования через постоянную комиссию маслихата; назначения членов ревизионных комиссий маслихатом по представлению председателя ревизионной комиссии и согласованию с Высшей аудиторской палатой
проект закона
ВАП, заинтересованные государственные органы
декабрь 2022 года
";
в примечании:
строку "СК – Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" изложить в следующей редакции:
"ВАП – Высшая аудиторская палата Республики Казахстан".

17. Күші жойылды – ҚР Президентінің 19.05.2025 № 880 Жарлығымен.
18. Күші жойылды – ҚР Президентінің 30.07.2024 № 611 Жарлығымен.
19. "Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамытудың 2025 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 18 тамыздағы № 639 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамытудың 2025 жылға дейінгі тұжырымдамасында:
"Жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту үрдістері мен пайымы" деген 4-бөлімде:
"Тексеру комиссияларының қызметін күшейту" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексеру комиссияларының қызметін күшейту
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит органдары ретіндегі мәртебесі едәуір арттырылды, ал олардың өкілеттіктері мен функциялары айтарлықтай кеңейді. Қазіргі уақытта тексеру комиссиялары жергілікті бюджеттің атқарылуына сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүзеге асыратын дербес мемлекеттік органдар болып табылады.
Тексеру комиссияларын жергілікті бюджет қаражаты есебінен қамту мәселесінде қаржылық дербестікті қамтамасыз ету үшін оларды Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасын (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің бейінді комитеттері арқылы қаржыландыру тәртібіне ұқсас мәслихаттың тұрақты комиссиясы арқылы қаржыландырудың жеке тәртібін қолдану ұсынылады.
Сонымен қатар, тексеру комиссиялары мүшелерінің біліктілік деңгейін арттыру мақсатында мәслихат тексеру комиссияларының мүшелерін тағайындауды тексеру комиссиясы төрағасының ұсынуы бойынша Жоғары аудиторлық палатамен келісе отырып, жүзеге асыратын болады.
Мемлекеттік бақылау органдарының жеделдігін арттыру үшін мемлекеттік аудиторларға басқа мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріне қолжетімділік беру де қажет.
Ауылдық округ әкімі қызметінің ашықтығын қамтамасыз ету үшін тексеру комиссиялары көшпелі/онлайн-отырыстарды жүзеге асыра отырып, Кеңеске аудиторлық тексерудің қорытындыларын ұсынатын болады.
Аудиторлық тексерулердің қорытындылары бойынша әкімнің халықпен, оның ішінде тексеру комиссиялары төрағасының немесе мүшелерінің қатысуымен есеп беру кездесулері өткізілетін болады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамытудың 2025 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарында:
мына:
"
3.
Тексеру комиссияларының қызметін:
оларды мәслихаттың тұрақты комиссиясы арқылы қаржыландырудың жеке тәртібін қолдану;
мәслихаттың тексеру комиссияларының мүшелерін тексеру комиссиясы төрағасының ұсынуы және Есеп комитетімен келісу бойынша тағайындауы арқылы күшейту
заң жобасы
ЕК, мүдделі мемлекеттік органдар
2022 жылғы ақпан
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Тексеру комиссияларының қызметін:
оларды мәслихаттың тұрақты комиссиясы арқылы қаржыландырудың жеке тәртібін қолдану;
мәслихаттың тексеру комиссияларының мүшелерін тексеру комиссиясы төрағасының ұсынуы және Жоғары аудиторлық палатамен келісу бойынша тағайындауы арқылы күшейту
заң жобасы
ЖАП, мүдделі мемлекеттік органдар
2022 жылғы желтоқсан
";
Ескертпеде:
"ЕК – Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"ЖАП – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы".

20. В Указе Президента Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 802 "Об утверждении Концепции антикоррупционной политики Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы и внесении изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан":
в Плане действий по реализации Концепции антикоррупционной политики Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы, утвержденном вышеназванным Указом:
строку:
"
22.
Совершенствование системы государственного аудита и финансового контроля, в том числе путем оптимизации, исключения дублирования и обеспечения независимости
проект Закона
I квартал 2026 года
СК, МФ
"
изложить в следующей редакции:
"
22.
Совершенствование системы государственного аудита и финансового контроля, в том числе путем оптимизации, исключения дублирования и обеспечения независимости
проект Закона
I квартал 2026 года
ВАП, МФ
";
в примечании:
строку "СК – Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"ВАП – Высшая аудиторская палата Республики Казахстан".
21. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005 "Об утверждении Концепции управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года":
в Концепции управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года, утвержденной вышеназванным Указом:
в подразделе "5.4.3. Повышение эффективности и экономической отдачи бюджетных расходов":
главу "Совершенствование системы оценки деятельности государственных органов с синхронизацией сроков оценки с бюджетным планированием" изложить в следующей редакции:
"Совершенствование системы оценки деятельности государственных органов с синхронизацией сроков оценки с бюджетным планированием
В целях повышения эффективности деятельности государственных органов, качества бюджетного планирования, улучшения результативности и эффективности бюджетных средств необходимо улучшить применимость результатов оценки при принятии решений в бюджетном планировании с внедрением принципа планирования расходов бюджета от достигнутого результата.
Результаты оценки бюджетных инвестиций, достижения стратегических целей и реализации бюджетных программ за прошлый год должны учитываться при разработке бюджета на плановый период.
Для реализации этой задачи необходимо синхронизировать сроки формирования заключений по итогам оценки с процессами формирования бюджета и принятия решений по распределению ресурсов.
Вместе с тем результаты оценки эффективности деятельности государственных органов, управления государственным имуществом, реализации бюджетных инвестиций должны быть доступными для гражданского общества и представительным органам.
Результаты оценок, проводимых Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан и ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы должны включаться в состав заключений к отчету об исполнении республиканского и местных бюджетов, представляемых в Парламент и маслихаты, а также размещены на интернет-ресурсах государственных органов.
Вместе с тем результаты оценки реализации бюджетных инвестиций и проектов ГЧП, направленных на реализацию инфраструктурных проектов (строительство, реконструкция, модернизация), достижения целей планов развития во взаимосвязи с реализацией бюджетных программ и бюджетными средствами необходимо при формировании бюджета на 2025 год включать в состав годового аналитического отчета по расходам бюджета, представляемого в Парламент и маслихаты, с обязательным его размещением на интернет – ресурсах государственных органов.
Результаты оценки эффективности управления государственным имуществом должны активно обсуждаться на заседаниях общественных советов, в Парламенте и маслихатах при обсуждении вопросов о выделении из бюджета средств субъектам квазигосударственного сектора и включаться в состав информации о республиканском и местном бюджетах.
Оценка результатов должна содержать не только выводы, но и рекомендации по повышению результативности и эффективности бюджетных средств и активов государства, а также способствовать более эффективному распределению ресурсов государства.";
в Плане действий по реализации Концепции управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года:
строку 3 изложить в следующей редакции:
"
3.

20. "Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатының 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 2 ақпандағы № 802 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатының 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарында:
мына:
"
22.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүйесін, оның ішінде оңтайландыру, қайталануды болдырмау және тәуелсіздікті қамтамасыз ету жолымен жетілдіру
Заң жобасы
2026 жылғы І тоқсан
ЕК, Қаржымині
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
22.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүйесін, оның ішінде оңтайландыру, қайталануды болдырмау және тәуелсіздікті қамтамасыз ету жолымен жетілдіру
Заң жобасы
2026 жылғы І тоқсан
ЖАП, Қаржымині
";
Ескертпеде:
"ЕК – Қазақстан Республикасы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"ЖАП – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы".
21. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасында:
"5.4.3. Бюджет шығыстарының тиімділігі мен экономикалық қайтарымдылығын арттыру" деген кiшi бөлiмде:
"Бағалау мерзімдерін бюджеттік жоспарлаумен үйлестіре отырып, мемлекеттік орғандардың қызметін бағалау жүйесін жетілдіру" деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалау мерзімдерін бюджеттік жоспарлаумен үйлестіре отырып, мемлекеттік орғандардың қызметін бағалау жүйесін жетілдіру
Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін, бюджеттік жоспарлаудың сапасын арттыру, бюджет қаражатының нәтижелілігі мен тиімділігін жақсарту мақсатында бюджеттік жоспарлауда шешімдер қабылдау кезінде бюджет шығыстарын қол жеткізілген нәтижеге қарай жоспарлау қағидатын енгізе отырып, бағалау нәтижелерінің қолданылуын жақсарту қажет.
Өткен жылғы бюджеттік инвестицияларды бағалау, стратегиялық мақсаттарға қол жеткізу және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру нәтижелері жоспарлы кезеңге арналған бюджетті әзірлеу кезінде ескерілуге тиіс.
Бұл міндетті іске асыру үшін бағалаудың нәтижелері бойынша қорытындыларды қалыптастыру мерзімдерін бюджетті қалыптастыру және ресурстарды бөлу жөніндегі шешімдерді қабылдау процестерімен үйлестіру қажет.
Сонымен бірге мемлекеттік органдар қызметінің, мемлекеттік мүлікті басқарудың, бюджеттік инвестицияларды іске асырудың тиімділігін бағалау нәтижелері азаматтық қоғам мен өкілді органдарға қолжетімді болуға тиіс.
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары жүргізетін бағалаудың нәтижелері Парламент пен мәслихаттарға ұсынылатын республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есепке қорытындылардың қүрамына енгізілуге, сондай-ақ мемлекеттік органдардың интернет ресурстарында орналастырылуға тиіс.
Сонымен бірге 2025 жылға арналған бюджетті қалыптастыру кезінде инфрақұрылымдық жобаларды (құрылыс, реконструкциялау, жаңғырту) іске асыруға, бюджеттік бағдарламаларды іске асырумен және бюджет қаражатымен өзара байланыста даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған бюджеттік инвестициялар мен МЖӘ жобаларының іске асырылуын бағалау нәтижелерін Парламент пен мәслихаттарға ұсынылатын бюджет шығыстары бойынша жылдық талдамалық есептің құрамына қосып, оны мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында міндетті түрде орналастыру қажет.
Мемлекеттік мүлікті басқарудың тиімділігін бағалау нәтижелері қоғамдық кеңестердің отырыстарында, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бюджеттен қаражат бөлу туралы мәселелерді талқылау кезінде Парламент пен мәслихаттарда белсенді түрде талқылануға және республикалық және жергілікті бюджеттер туралы ақпараттың құрамына енгізілуге тиіс.
Нәтижелерді бағалау бюджет қаражаты мен мемлекет активтерінің нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру жөніндегі тұжырымдарды ғана емес, ұсынымдарды да қамтуға, сондай-ақ мемлекет ресурстарын неғұрлым тиімді бөлуге ықпал етуге тиіс.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарында:
3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.

Внесение изменений в распоряжение Президента Республики Казахстан от 18 апреля 2014 года № 281 "О Комиссии по мониторингу за расходованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан" в части закрепления функции по контролю за целевым, законным и эффективным использованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан
проект распоряжения
декабрь 2022 года
ВАП, МНЭ, МФ, НБ (по согласованию)
";
строки 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"
20.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан по внесению изменений в некоторые законодательные акты, предусматривающего: обеспечение поэтапного перехода на консолидированную финансовую отчетность страны, составленную в соответствии с международными стандартами; совершенствование организации внутреннего государственного финансового контроля
проект Закона Республики Казахстан
январь 2028 года
Правительство, МНЭ, МФ, МИОР, ВАП (по согласованию)
21.
Выработка предложений по внедрению обзора бюджетных расходов
предложения в АП
декабрь 2022 года
Правительство, МНЭ, МФ, ВАП (по согласованию)
";
строку 23 изложить в следующей редакции:
"
23.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования управления государственным имуществом" в части совершенствования классификации государственного имущества
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2022 года
Правительство, МНЭ, МФ, ВАП (по согласованию)
";
строку 39 изложить в следующей редакции:
"
39.
Комплексное совершенствование системы оценки результатов по: улучшению применимости результатов оценки при принятии решений в бюджетном планировании; синхронизации сроков формирования заключений по итогам оценки с процессами формирования бюджета и принятия решений по распределению ресурсов;
обеспечению доступности для гражданского общества и представительным органам результатов оценки эффективности деятельности государственных органов, управления государственным имуществом, реализации бюджетных инвестиций; включению результатов оценок в состав заключений к отчету об исполнении республиканского и местных бюджетов, представляемых в Парламент и маслихаты, а также их размещению на интернет-ресурсах государственных органов; включению результатов оценки реализации бюджетных инвестиций и проектов ГЧП, направленных на реализацию инфраструктурных проектов (строительство, реконструкция, модернизация), достижения целей планов развития во взаимосвязи с реализацией бюджетных программ и бюджетными средствами в состав годового аналитического отчета по расходам бюджета, представляемого в Парламент и маслихаты с обязательным его размещением на интернет-ресурсах государственных органов; обеспечению обсуждения результатов оценок эффективности управления государственным имуществом на заседаниях общественных советов, в Парламенте и маслихатах при обсуждении вопросов о выделении из бюджета средств субъектам квазигосударственного сектора и включения их в состав информации о республиканском и местном бюджетах; включению в оценку результатов рекомендации по повышению результативности и эффективности бюджетных средств и активов государства, а также по эффективному распределению ресурсов государства
предложения в АП
июль 2023 года
ВАП, АСПР (по согласованию), МНЭ, МФ
";
строку 41 изложить в следующей редакции:
"
41.
Повышение открытости бюджетного процесса, предусматривающего:
вовлечение в него институтов гражданского общества; совершенствование процедур общественного контроля; усиление обратной связи с общественностью с предоставлением возможности влияния на решения по использованию бюджетных ресурсов
предложения в АП
июль 2023 года
Правительство, МИОР, МНЭ, МФ, ВАП (по согласованию)
";
в примечании:
строку "СК – Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"ВАП – Высшая аудиторская палата Республики Казахстан".

"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 18 сәуірдегі № 281 өкіміне Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың мақсатты, заңды және тиімді пайдаланылуын бақылау жөніндегі функцияларды бекіту бөлігінде өзгерістер енгізу
өкім жобасы
2022 жылғы желтоқсан
ЖАП, ҰЭМ, Қаржыми-ні, ҰБ (келісу бойынша)
";
20 және 21-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
20.
Кейбір заңнамалық актілерге:
елдің халықаралық стандарттарға сәйкес жасалған шоғырландырылған қаржылық есептілігіне кезең-кезеңімен көшуді қамтамасыз етуді;
ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды ұйымдастыруды жетілдіруді көздейтін өзгерістер енгізу жөніндегі Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2028 жылғы қаңтар
Үкімет, ҰЭМ, Қаржыми-ні, АҚДМ, ЖАП (келісу бойынша)
21.
Бюджет шығыстарының шолуын енгізу бойынша ұсыныстарды тұжырымдау
ПӘ-ге ұсыныстар
2022 жылғы желтоқсан
Үкімет, ҰЭМ, Қаржымині,ЖАП (келісу бойынша)
";
23-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
23.
Мемлекеттік мүлік сыныптамасын жетілдіру белігінде "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік мүлікті басқаруды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылғы желтоқсан
Үкімет, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАП (келісу бойынша)
";
39-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
39.
Мыналар бойынша нәтижелерді бағалау жүйесін кешенді жетілдіру:
бюджеттік жоспарлауда шешімдер қабылдау кезінде бағалау нәтижелерінің қолданылуын жақсарту;
бағалаудың нәтижелері бойынша қорытындыларды қалыптастыру мерзімдерін бюджетті қалыптастыру және ресурстарды бөлу жөніндегі шешімдерді қабылдау процестерімен үйлестіру;
мемлекеттік органдар қызметінің, мемлекеттік мүлікті басқарудың, бюджеттік инвестицияларды іске асырудың тиімділігін бағалау нәтижелері азаматтық қоғам мен әкілді органдар үшін қолжетімді болуын қамтамасыз ету;
бағалау нәтижелерін Парламент пен мәслихаттарға ұсынылатын республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есепке қорытындылардың қүрамына енгізу, сондай-ақ мемлекеттік органдардың интернет- ресурстарында орналастыру;
инфрақұрылымдық жобаларды (құрылыс, реконструкциялау, жаңғырту) іске асыруға, бюджеттік бағдарламаларды іске асырумен және бюджет қаражатымен өзара байланыста даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған бюджеттік инвестициялар мен МЖӘ жобаларының іске асырылуын бағалау нәтижелерін Парламент пен мәслихаттарға ұсынылатын бюджет шығыстары бойынша жылдық талдамалық есептің құрамына қосып, оны мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында міндетті түрде орналастыру;
мемлекеттік мүлікті басқарудың тиімділігін бағалау нәтижелері қоғамдық кеңестердің отырыстарында, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бюджеттен қаражат бөлу туралы мәселелерді талқылау кезінде Парламент пен мәслихаттарда талқылау және республикалық және оларды жергілікті бюджеттер туралы ақпараттың құрамына енгізу;
нәтижелерді бағалауға бюджет қаражаты мен мемлекет активтерінің нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру жөніндегі, сондай-ақ мемлекет ресурстарын неғұрлым тиімді бөлу жөніндегі ұсынымдарды қосу
ПӘ-ге ұсыныстар
2023 жылғы шілде
ЖАП, СЖРА (келісу бойынша), ҰЭМ, Қаржымині
";
41-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
41.
Бюджет процесінің:
оған азаматтық қоғам институттарын тартуды; қоғамдық бақылау рәсімдерін жетілдіруді; бюджет ресурстарын пайдалану жөніндегі шешімдерге ықпал ету мүмкіндігін бере отырып, жұртшылықпен кері байланысты күшейтуді кездейтін ашықтығын арттыру
ПӘ-ге ұсыныстар
2023 жылғы шілде
Үкімет, АҚДМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАП (келісу бойынша)
";
Ескертпеде:
"Есеп комитеті – Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"ЖАП – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы".

22. Утратил силу Указом Президента РК от 19.05.2025 № 879.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к изменениям, которые
вносятся в некоторые акты
Президента Республики
Казахстан
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 9 декабря 2016 года
№ 388
ПРАВИЛА
проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и определяют порядок проведения Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов (далее – оценка проекта бюджета).
2. Оценка проекта бюджета предусматривает проведение анализа обоснованности показателей проекта республиканского бюджета на плановый период (далее – проект бюджета), наличия и достаточности нормативной правовой и методической базы для разработки проекта бюджета, а также составление и представление результатов оценки проекта бюджета с выработанными Высшей аудиторской палатой рекомендациями (далее – заключение по оценке) в Правительство Республики Казахстан и Парламент Республики Казахстан.
3. При проведении оценки проекта бюджета Высшая аудиторская палата руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Бюджетным кодексом Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс), Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле", иными нормативными правовыми актами, а также настоящими Правилами.
4. Объектами оценки проекта бюджета являются центральные уполномоченные органы по государственному и бюджетному планированию, администраторы республиканских бюджетных программ, субъекты квазигосударственного сектора и другие объекты государственного аудита и финансового контроля.
5. Основными направлениям расходов являются расходы, определенные пунктом 1 статьи 53 Бюджетного кодекса, за исключением расходов, направленных на обеспечение деятельности администраторов бюджетных программ по выполнению функций государственного управления, имеющих постоянный характер.
6. Отбор бюджетных программ для проведения оценки проекта бюджета осуществляется ежегодно Высшей аудиторской палатой с учетом информации, содержащейся в отчете Высшей аудиторской палаты об исполнении республиканского бюджета за предыдущие финансовые годы, заключениях по результатам оценки реализации документов Системы государственного планирования и оценки эффективности управления бюджетными средствами.

22. Күші жойылды – ҚР Президентінің 19.05.2025 № 879 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің кейбір актілеріне
енгізілетін өзгерістерге
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 388 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Республикалық бюджет жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу ҚАҒИДАЛАРЫ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық бюджет жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) республикалық бюджет жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау (бұдан әрі – бюджет жобасын бағалау) жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Бюджет жобасын бағалау жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет жобасы (бұдан әрі – бюджет жобасы) көрсеткіштерінің негізділігіне, бюджет жобасын әзірлеу үшін нормативтік құқықтық және әдістемелік базаның бар-жоғы мен жеткілікті болуына талдау жүргізуді, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палата әзірлеген ұсынымдары бар бюджет жобасын бағалау нәтижелерін (бұдан әрі – бағалау бойынша қорытынды) жасауды және Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынуды көздейді.
3. Бюджет жобасына бағалау жүргізу кезінде Жоғары аудиторлық палата Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін (бұдан әрі – Бюджет кодексі), "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Қағидаларды басшылыққа алады.
4. Мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдар, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, квазимемлекеттік сектор субъектілері мен басқа да мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері бюджет жобасын бағалау объектілері болып табылады.
5. Шығыстардың негізгі бағыттары мемлекеттік басқару функцияларын орындау бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған, тұрақты сипатқа ие шығыстарды қоспағанда, Бюджет кодексінің 53-бабының 1-тармағында айқындалған шығыстар болып табылады.
6. Бюджет жобасына бағалау жүргізу үшін бюджеттік бағдарламаларды іріктеуді Жоғары аудиторлық палата жыл сайын Жоғары аудиторлық палатаның өткен қаржы жылдарындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебінде, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуын бағалау және бюджет қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша қорытындыларда қамтылған ақпаратты ескере отырып жүзеге асырады.

7. Основными источниками при проведении оценки проекта бюджета, не ограничиваясь нижеследующим, являются (далее – материалы оценки):
1) нормативные правовые акты;
2) результаты государственного аудита и финансового контроля;
3) прогноз социально-экономического развития страны на среднесрочный период;
4) отчеты Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета;
5) заключение о результатах оценки реализации документов Системы государственного планирования;
6) заключение о результатах оценки эффективности управления бюджетными средствами;
7) статистические данные по Республике Казахстан;
8) бюджетные заявки администраторов бюджетных программ;
9) решения Республиканской бюджетной комиссии;
10) доведенные лимиты расходов администраторов бюджетных программ, лимиты на новые инициативы;
11) заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию по расходам администраторов бюджетных программ;
12) заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию и центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию по результатам рассмотрения проектов планов развития (проектов изменений и дополнений в планы развития) и проектов бюджетных программ;
13) отчетность Министерства финансов Республики Казахстан (отчеты об исполнении республиканского бюджета, отчеты о дебиторской и кредиторской задолженности республиканского бюджета, аналитический отчет об исполнении республиканского (местного) бюджета по результатам бюджетного мониторинга и др.);
14) выводы и рекомендации, данные Высшей аудиторской палатой к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год;
15) заключения независимых экспертов;
16) стандарты, положения, методические рекомендации и правоустанавливающие документы (уставы, свидетельства о регистрации);
17) результаты опроса населения, материалы средств массовой информации и неправительственных организаций.
Глава 2. Цель, основные задачи и критерии оценки проекта бюджета
8. Целью оценки проекта бюджета является определение достоверности и соответствия проекта бюджета положениям бюджетного законодательства, выводам и рекомендациям, данным Высшей аудиторской палатой к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за предыдущие финансовые годы.
9. Основной задачей при проведении оценки проекта бюджета является обеспечение:
1) своевременного представления в Правительство Республики Казахстан и Парламент Республики Казахстан обоснованного и достоверного заключения по оценке;

7. Бюджет жобасына бағалау жүргізу кезінде төмендегілермен шектелмей, негізгі дереккөздер (бұдан әрі – бағалау материалдары):
1) нормативтік құқықтық актілер;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері;
3) орта мерзімді кезеңге арналған елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамы;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептері;
5) Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуын бағалау нәтижелері туралы қорытынды;
6) бюджет қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды;
7) Қазақстан Республикасы бойынша статистикалық деректер;
8) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдері;
9) Республикалық бюджет комиссиясының шешімдері;
10) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының жеткізілген лимиттері, жаңа бастамаларға арналған лимиттер;
11) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстары бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы;
12) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның даму жоспарларының жобаларын (даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын) және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын қарау нәтижелері жөніндегі қорытындылары;
13) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің есептілігі (республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептер, республикалық бюджеттің дебиторлық және кредиторлық берешегі туралы есептер, бюджеттік мониторингтеу нәтижелері бойынша республикалық (жергілікті) бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп және т.б.);
14) Қазақстан Республикасы Үкіметінің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне Жоғары аудиторлық палата берген тұжырымдар мен ұсынымдар;
15) тәуелсіз сарапшылардың қорытындылары;
16) стандарттар, ережелер, әдістемелік ұсынымдар және құқық белгілейтін құжаттар (жарғылар, тіркеу туралы куәліктер);
17) халыққа жүргізілген сауалнама нәтижелері, бұқаралық ақпарат құралдарының және үкіметтік емес ұйымдардың материалдары болып табылады.
2-тарау. Бюджет жобасын бағалаудың мақсаты, негізгі міндеттері және өлшемшарттары
8. Бюджет жобасын бағалаудың мақсаты бюджет жобасының анықтығын және бюджет заңнамасының ережелеріне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің өткен қаржы жылдарындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне Жоғары аудиторлық палатаның берген тұжырымдары мен ұсынымдарына сәйкестігін айқындау болып табылады.
9. Бюджет жобасына бағалау жүргізу кезіндегі негізгі міндеттер:
1) бағалау бойынша негізделген және анық қорытындының Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасының Парламентіне уақтылы ұсынылуын;

2) соблюдения принципов бюджетной системы (реалистичности, обоснованности, результативности и эффективности).
10. Оценка проекта бюджета проводится на предмет соответствия расходов проекта бюджета общенациональным приоритетам, приоритетным направлениям расходов республиканского бюджета, результатам оценки документов Системы государственного планирования, выводам и рекомендациям, данным Высшей аудиторской палатой к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год.
11. Основными критериями оценки проекта бюджета являются:
1) обоснованность расходов (соответствие бюджетному и иному законодательству проекта бюджета, установление взаимосвязи стратегического, экономического и бюджетного планирования, соответствие положениям посланий Президента Республики Казахстан, документам Системы государственного планирования, а также поручениям Президента Республики Казахстан и постановлениям Высшей аудиторской палаты);
2) достоверность расходов (наличие необходимой документации, подтверждающей правильность определения объемов средств для реализации проектов и достижения результатов).
Глава 3. Порядок проведения оценки проекта бюджета
12. Высшей аудиторской палатой оценивается обеспечение взаимосвязи показателей планов развития государственных органов с показателями экономического и бюджетного планирования, соответствия достигнутых результатов положениям посланий Президента Республики Казахстан и документам Системы государственного планирования на основании:
1) результатов государственного аудита и финансового контроля, проведенных органами государственного аудита и финансового контроля;
2) отчетов об исполнении республиканского бюджета и оценки планов развития государственных органов по информации центральных уполномоченных органов по государственному планированию и исполнению бюджета;
3) результатов оценки реализации администраторами бюджетных программ национальных проектов.
13. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию обеспечивает посредством интеграции Информационной системы государственного планирования доступ Высшей аудиторской палате к бюджетным заявкам по планируемым администраторами бюджетных программ расходам и заключениям центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию.
14. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию в установленный законодательством срок направляет администраторам бюджетных программ проект прогноза социально-экономического развития страны с одновременным представлением его в Высшую аудиторскую палату.

2) бюджет жүйесі қағидаттарының (шынайылық, негізділік, нәтижелілік және тиімділік) сақталуын қамтамасыз ету болып табылады.
10. Бюджет жобасын бағалау бюджет жобасы шығыстарының жалпыұлттық басымдықтарға, республикалық бюджет шығыстарының басым бағыттарына, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын бағалау нәтижелеріне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне Жоғары аудиторлық палатаның берген тұжырымдары мен ұсынымдарына сәйкестігі тұрғысынан жүргізіледі.
11. Бюджет жобасын бағалаудың негізгі өлшемшарттары:
1) шығыстардың негізділігі (бюджет жобасының бюджет және өзге де заңнамаға сәйкестігі, стратегиялық, экономикалық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысын белгілеу, Қазақстан Республикасы Президенті жолдауларының ережелеріне, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына және Жоғары аудиторлық палатаның қаулыларына сәйкестігі);
2) шығыстардың анықтығы (жобаларды іске асыру және нәтижелерге қол жеткізу үшін қаражат көлемдерін айқындаудың дұрыстығын растайтын қажетті құжаттаманың болуы) болып табылады.
3-тарау. Бюджет жобасына бағалау жүргізу тәртібі
12. Жоғары аудиторлық палата мемлекеттік органдардың даму жоспарлары көрсеткіштерінің экономикалық және бюджеттік жоспарлау көрсеткіштерімен өзара байланысының қамтамасыз етілуін, мыналардың:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүргізген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері;
2) республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептер және мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдардың ақпараты бойынша мемлекеттік органдардың даму жоспарларын бағалау;
3) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұлттық жобаларды іске асыруын бағалау нәтижелері негізінде қол жеткізілген нәтижелердің Қазақстан Республикасы Президенті жолдауларының ережелеріне және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін бағалайды.
13. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Мемлекеттік жоспарлау ақпараттық жүйесінің интеграциясы арқылы бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жоспарланған шығыстары бойынша бюджеттік өтінімдеріне және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындыларына Жоғары аудиторлық палатаның қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
14. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган заңнамада белгіленген мерзімде елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын бір мезгілде Жоғары аудиторлық палатаға ұсына отырып, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жібереді.

15. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию одновременно представляет в Высшую аудиторскую палату в установленные законодательством сроки:
1) лимиты расходов, лимиты на новые инициативы при направлении их администраторам бюджетных программ;
2) план-график рассмотрения Республиканской бюджетной комиссией (далее – бюджетная комиссия) расходов администраторов бюджетных программ на плановый период (далее – график) при направлении его членам бюджетной комиссии.
16. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленный законодательством срок представляет материалы оценки, указанные в подпункте 6) пункта 7 настоящих Правил, в соответствующий государственный орган с одновременным направлением их в Высшую аудиторскую палату.
17. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию обеспечивает участие на заседаниях бюджетной комиссии представителя Высшей аудиторской палаты в качестве наблюдателя (без права голосования) и представление в установленный законодательством срок всех материалов бюджетной комиссии по вопросам планирования проекта бюджета одновременно с направлением их членам бюджетной комиссии.
18. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение трех рабочих дней после проведения заседания бюджетной комиссии направляет в Высшую аудиторскую палату заключения бюджетной комиссии по рассмотренным бюджетным программам администраторов республиканских бюджетных программ, а также следующие документы, соответствующие решениям бюджетной комиссии (далее – документы):
1) копию пояснительной записки администраторов бюджетных программ к бюджетной заявке;
2) копии заключений государственной научной и научно-технической экспертизы научных исследований по темам, предлагаемым администраторами республиканских бюджетных программ;
3) копию заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию о целесообразности бюджетного кредитования по бюджетным программам, предлагаемым администратором бюджетных программ к реализации посредством бюджетного кредитования;
4) копии поручений Президента Республики Казахстан и/или Премьер-Министра Республики Казахстан, направленных на реализацию особо важных и требующих оперативной реализации задач.
19. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию представляет разработанный проект бюджета в Высшую аудиторскую палату не позднее 15 августа текущего финансового года.
20. Высшая аудиторская палата при проведении оценки проекта бюджета обращает внимание на соответствие расходов проекта бюджета общенациональным приоритетам, приоритетным направлениям расходов республиканского бюджета, результатам оценки национальных проектов и планов развития государственных органов, выводам и рекомендациям, данным Высшей аудиторской палатой к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год. В случае необходимости подтверждения достоверности и обоснованности представленных документов и материалов оценки Высшая аудиторская палата направляет запросы администраторам бюджетных программ и другим участникам бюджетного процесса и использует материалы по итогам аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий на объекте оценки или государственного аудита.

15. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган заңнамада белгіленген мерзімдерде:
1) шығыстардың лимиттерін, жаңа бастамаларға арналған лимиттерді бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жіберу кезінде – оларды;
2) Республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі – бюджет комиссиясы) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жоспарлы кезеңге арналған шығыстарын қарау жоспар-кестесін (бұдан әрі – кесте) бюджет комиссиясының мүшелеріне жіберу кезінде оны бір мезгілде Жоғары аудиторлық палатаға ұсынады.
16. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган заңнамада белгіленген мерзімде осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген бағалау материалдарын бір мезгілде Жоғары аудиторлық палатаға жібере отырып, тиісті мемлекеттік органға ұсынады.
17. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджет комиссиясының отырыстарына Жоғары аудиторлық палата өкілінің байқаушы ретінде (дауыс беру құқығынсыз) қатысуын және бір мезгілде бюджет комиссиясының мүшелеріне жібере отырып, бюджет жобасын жоспарлау мәселелері бойынша бюджет комиссиясының барлық материалдарын заңнамада белгіленген мерзімде ұсынуды қамтамасыз етеді.
18. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджет комиссиясының отырысы өткізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Жоғары аудиторлық палатаға республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаралған бюджеттік бағдарламалары бойынша бюджет комиссиясының қорытындыларын, сондай-ақ бюджет комиссиясының шешімдеріне сәйкес келетін мынадай құжаттарды (бұдан әрі – құжаттар):
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімге түсіндірме жазбасының көшірмесін;
2) республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ұсынатын тақырыптар бойынша ғылыми зерттеулердің мемлекеттік ғылыми және ғылыми-техникалық сараптамасы қорытындыларының көшірмелерін;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджеттік кредиттеу арқылы іске асыруға ұсынатын бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджеттік кредиттеудің орындылығы туралы қорытындысының көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің және/немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің аса маңызды және жедел іске асыруды талап ететін міндеттерді іске асыруға бағытталған тапсырмаларының көшірмелерін жібереді.
19. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірленген бюджет жобасын ағымдағы қаржы жылының 15 тамызынан кешіктірмей, Жоғары аудиторлық палатаға ұсынады.
20. Жоғары аудиторлық палата бюджет жобасына бағалау жүргізу кезінде бюджет жобасы шығыстарының жалпыұлттық басымдықтарға, республикалық бюджет шығыстарының басым бағыттарына, ұлттық жобаларды және мемлекеттік органдардың даму жоспарларын бағалау нәтижелеріне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне Жоғары аудиторлық палата берген тұжырымдар мен ұсынымдарға сәйкестігіне назар аударады. Ұсынылған құжаттар мен бағалау материалдарының анықтығын және негізділігін растау қажет болған жағдайда Жоғары аудиторлық палата бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және бюджет процесіне басқа да қатысушыларға сұрау салулар жібереді және бағалау немесе мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша материалдарды пайдаланады.

Глава 4. Составление и представление заключения по оценке
21. Заключение по оценке составляется на основании проекта бюджета, представленного центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, и носит рекомендательный характер.
22. Заключение по оценке рассматривается Высшей аудиторской палатой в соответствии с процедурными стандартами внешнего государственного аудита и финансового контроля и утверждается постановлением Высшей аудиторской палаты.
23. Высшая аудиторская палата представляет заключение по оценке в Правительство Республики Казахстан и Парламент Республики Казахстан не позднее 1 сентября текущего финансового года.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 26 ноября 2022 года
№ 5
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых указов Президента Республики Казахстан
1. Указ Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917 "Об утверждении Положения о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета".
2. Указ Президента Республики Казахстан от 4 мая 2005 года № 1570 "О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917".
3. Подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 22 января 2009 года № 729 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан".
4. Указ Президента Республики Казахстан от 15 июля 2010 года № 1024 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917".
5. Указ Президента Республики Казахстан от 24 августа 2011 года № 141 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917 "Об утверждении Положения о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета".
6. Подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 8 апреля 2012 года № 294 "О внесении изменений и дополнений в указы Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года № 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан" и от 5 августа 2002 года № 917 "Об утверждении Положения о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета".
7. Указ Президента Республики Казахстан от 4 февраля 2013 года № 495 "О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917 "Об утверждении Положения о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета".

4-тарау. Бағалау бойынша қорытындыны жасау және ұсыну
21. Бағалау бойынша қорытынды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынған бюджет жобасы негізінде жасалады және ұсынымдық сипатта болады.
22. Бағалау бойынша қорытындыны Жоғары аудиторлық палата сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарына сәйкес қарайды және ол Жоғары аудиторлық палатаның қаулысымен бекітіледі.
23. Жоғары аудиторлық палата бағалау бойынша қорытындыны ағымдағы қаржы жылының 1 қыркүйегінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2022 жылғы 26 қарашадағы
№ 5 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің күші жойылған кейбір жарлықтарының ТІЗБЕСІ
1. "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 Жарлығы.
2. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 4 мамырдағы № 1570 Жарлығы.
3. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 22 қаңтардағы № 729 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы.
4. "Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 15 шілдедегі № 1024 Жарлығы.
5. "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 24 тамыздағы № 141 Жарлығы.
6. "Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" 1999 жылғы 22 қаңтардағы № 29 және "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті туралы ережені бекіту туралы" 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 8 сәуірдегі № 294 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы.
7. "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 4 ақпандағы № 495 Жарлығы.

8. Указ Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2015 года № 86 "О внесении изменений и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917 "Об утверждении Положения о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета".
9. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 11 января 2016 года № 169 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан".
10. Пункт 7 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 14 марта 2017 года № 446 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан".
11. Указ Президента Республики Казахстан от 4 июля 2018 года № 714 "О внесении изменений и дополнения в указы Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917 "Об утверждении Положения о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета" и от 11 января 2016 года № 169 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан".
12. Пункт 7 изменений, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 151 "О некоторых вопросах реализации Указа Президента Республики Казахстан от 23 марта 2019 года № 6 "О переименовании города Астаны – столицы Республики Казахстан в город Нур-Султан – столицу Республики Казахстан".
13. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2021 года № 507 "О внесении изменений и дополнений в указы Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917 "Об утверждении Положения о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета" и от 24 ноября 2017 года № 590 "О рейтинге регионов и городов по легкости ведения бизнеса и присуждении специальной премии по его итогам".

8. "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 Жарлығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 86 Жарлығы.
9. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 11 қаңтардағы № 169 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы.
10. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 14 наурыздағы № 446 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 7-тармағы.
11. "Қазақстан Республикасы Президентінің "Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi туралы ереженi бекiту туралы" 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 және "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 11 қаңтардағы № 169 жарлықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 4 шiлдедегi № 714 Жарлығы.
12. "Қазақстан Республикасының астанасы - Астана қаласын Қазақстан Республикасының астанасы - Нұр-Сұлтан қаласы деп қайта атау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 23 наурыздағы № 6 Жарлығын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 151 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістердің 7-тармағы.
13. "Қазақстан Республикасы Президентінің "Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi туралы ереженi бекiту туралы" 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 және "Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингі және оның қорытындылары бойынша арнайы сыйлық беру туралы" 2017 жылғы 24 қарашадағы № 590 жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 11 ақпандағы № 507 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы.