Об утверждении Описания знамени и символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, знамен территориальных органов и организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, боевых знамен воинских частей гражданской обороны, символа службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Указ Президента Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 549.
Сноска. Заголовок - в редакции Указа Президента РК от 23.10.2025 № 1062.
В соответствии с пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции Указа Президента РК от 23.10.2025 № 1062.
1. Утвердить прилагаемые описания:
1) знамени уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
2) символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
2-1) символа службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
3) знамен территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
4) знамен организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
5) боевых знамен воинских частей гражданской обороны.
Сноска. Пункт 1 - в редакции Указа Президента РК от 22.10.2021 № 679 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Указом Президента РК от 23.10.2025 № 1062.
2. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 25 июля 2014 года № 867 "Об утверждении описания знамен органов государственной противопожарной службы" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 46-47, ст. 459).
3. Настоящий Указ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года
№ 549
ОПИСАНИЕ
знамени уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Сноска. Описание знамени - в редакции Указа Президента РК от 22.10.2021 № 679 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Знамя уполномоченного органа в сфере гражданской защиты состоит из двухстороннего полотнища, древка и шнура с кистями.
Полотнище знамени прямоугольное, размерами: по длине 200 см, по ширине 100 см, изготавливается из сложенного вдвое голубого шелкового фая и по краям с трех сторон обшивается золотистой шелковой бахромой.

Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жалауы мен рәмізінің, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары мен білім беру ұйымдары жалауларының, азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің жауынгерлік жалауларының, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметі рәмізінің сипаттамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 549 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президенті мен
Үкіметі актілерінің жинағында және республикалық
баспасөзде жариялануға тиіс
Ескерту. Жарлықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 23.10.2025 № 1062 Жарлығымен.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 23.10.2025 № 1062 Жарлығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган жалауының;
2) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган рәмізінің;
2-1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметі рәмізінің;
3) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары жалауларының;
4) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдары жалауларының;
5) азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің жауынгерлік жалауларының сипаттамалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 22.10.2021 № 679 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 23.10.2025 № 1062 Жарлықтарымен.
2. "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары жалауларының сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 25 шілдедегі № 867 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 46-47, 459-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.НАЗАРБАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 549 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган жалауының
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Сипаттама жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 22.10.2021 № 679 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жалауы екi жақты матадан, ағаш саптан және шашақты баудан тұрады.
Жалаудың матасы тiк бұрышты, өлшемдерi: ұзындығы – 200 см, енi – 100 см, көгiлдiр түсті жiбек файдан екi бүктеліп жасалады және үш жағының шеттерi алтын түстес жiбек шашақпен көмкеріледі.

На лицевой стороне в середине полотнища нашит золотистым шелком контур Государственного Герба Республики Казахстан, размер изображения по высоте 50 см. По верхнему краю полотнища вышита золотистым шелком надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", а по нижнему – "ОТАН ҮШІН", высота букв надписи – 7,5 см.
На обратной стороне полотнища в центре – стилизованный контур земного шара со вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (голубой треугольник, вписанный в круг оранжевого цвета), под стилизованным контуром земного шара – парящий орел, а по нижнему краю надпись – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ". Размер букв надписи – 6 см. Над стилизованным контуром земного шара золотым шелком вышита надпись: "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК". Высота букв надписи – 7,5 см.
С левого края лицевой стороны полотнища имеется отверстие для вдевания его на древко, диаметр отверстия – 4 см. Вдоль древка с обеих сторон полотнища расположена вертикальная полоса с национальным орнаментом.
Древко знамени деревянное, круглого сечения, диаметром 4 см, длиной 250 см. Древко окрашено в темно-коричневый цвет, лакировано и имеет на нижнем конце металлическое кольцо, а на верхнем – золотистого цвета фигурный наконечник.
Шнур знамени крученый, изготовлен из золотистого шелка, с двумя кистями по краям. Длина шнура – 270-285 см.
Изображение знамени уполномоченного органа в сфере гражданской защиты установлено согласно приложению к настоящему описанию.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию знамени ведомства
уполномоченного органа
в сфере гражданской защиты
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года
№ 549
ОПИСАНИЕ
символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Сноска. Описание символа - в редакции Указа Президента РК от 22.10.2021 № 679 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Символ уполномоченного органа в сфере гражданской защиты представляет собой семиугольную звезду с вписанным в него кругом голубого цвета, обрамленным красной полосой. По обрамлению круга буквами цвета золота сверху написано "ҚАЗАҚСТАН", слева направо "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" с национальным орнаментом, по обрамлению внутри круга написано "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ – ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ!". В центре круга – изображение стилизованного контура земного шара с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (голубой треугольник, вписанный в круг оранжевого цвета). Под контуром земного шара – контур парящего орла, ниже красными буквами аббревиатура "ТЖМ". Изображения "розы ветров" и орнамента, контуров надписи: "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ – ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ!", аббревиатуры "ТЖМ", земного шара и орла – цвета золота. Пространство внутри контуров земного шара и орла – синего цвета.
Изображение символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты установлено согласно приложению к настоящему описанию.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию символа ведомства
уполномоченного органа
в сфере гражданской защиты
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года № 549
ОПИСАНИЕ
символа службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Сноска. Указ дополнен описанием, в соответствии с Указом Президента РК от 23.10.2025 № 1062.
Символ службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты имеет круглую форму и состоит из внешнего кольца (окантовки) и центрального внутреннего поля, содержащего многослойную символику. Внешнее кольцо (окантовка) выполнено на белом фоне, внутри кольца по кругу размещена надпись заглавными буквами на казахском языке: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АПАТТАР МЕДИЦИНАСЫ ОРТАЛЫҒЫ". В нижней части кольца – аббревиатура "ТЖМ" также заглавными буквами. Слева и справа от аббревиатуры размещены стилизованные национальные узоры.
Центральное внутреннее поле имеет фон голубого цвета, соответствующего цвету Государственного Флага Республики Казахстан. На этом фоне изображена восьмилучевая "роза ветров", где четыре основных луча (по сторонам света) длиннее промежуточных. Цвет "розы ветров" – желтый. В ее центре – круг, внутри которого вписан равносторонний треугольник, обращенный одной из вершин вверх. Внутри треугольника – изображение посоха Асклепия – символа медицины (посох, обвитый змеей).
Цветовое исполнение: окантовка, надписи и орнаменты – черного цвета; сегменты круга, образованные окружностью и сторонами вписанного треугольника, – оранжевого цвета; поле внутри треугольника – голубого цвета, посох – черного цвета, змея – белого цвета.
Изображение символа службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты установлено согласно приложению к настоящему Описанию.
____________________
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Описанию символа службы
экстренной медицинской
и психологической помощи
уполномоченного органа
в сфере гражданской защиты
____________________
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года
№ 549
ОПИСАНИЕ
знамен территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Сноска. Описание знамен - в редакции Указа Президента РК от 23.10.2025 № 1062.
Знамя территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты состоит из двухстороннего полотнища, древка и шнура с кистями.
Полотнище знамени прямоугольное, размерами: по длине 200 см, по ширине 100 см, изготавливается из сложенного вдвое голубого шелкового фая и по краям с трех сторон обшивается золотистой шелковой бахромой.
На лицевой стороне в середине полотнища нашит золотистым шелком контур Государственного Герба Республики Казахстан, размер изображения по высоте – 50 см. По верхнему краю полотнища золотистым шелком вышита надпись: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", а по нижнему краю – "ОТАН ҮШІН", высота букв надписи – 7,5 см.
На обратной стороне полотнища в центре – стилизованный контур земного шара со вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (голубой треугольник, вписанный в круг оранжевого цвета). По верхнему краю полотнища золотым шелком вышита надпись: "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК". Высота букв надписи – 7,5 см. Под стилизованным контуром земного шара – парящий орел, а по нижнему краю – надпись наименования территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты на казахском языке. Размер букв надписи – 6 см. В зависимости от количества слов, входящих в наименование территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, размер букв может быть уменьшен до 4 см.
С левого края лицевой стороны полотнища имеется отверстие для вдевания его на древко, диаметр отверстия – 4 см. Вдоль древка с обеих сторон полотнища расположена вертикальная полоса с национальным орнаментом.
Древко знамени – деревянное, круглого сечения, диаметром 4 см, длиной 250 см. Древко окрашено в темно-коричневый цвет, лакировано и имеет на нижнем конце металлическое кольцо, а на верхнем – фигурный наконечник золотистого цвета.
Шнур знамени изготовлен из золотистого шелка, крученый, с двумя кистями по краям. Длина шнура – 270 – 285 см.
Изображение знамен территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты установлено согласно приложению к настоящему Описанию.
___________________
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Описанию знамен территориальных
органов уполномоченного органа
в сфере гражданской защиты
____________________
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года
№ 549
ОПИСАНИЕ
знамен организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Сноска. Описание знамен - в редакции Указа Президента РК от 22.10.2021 № 679 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Знамя организации образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты состоит из двухстороннего полотнища, древка и шнура с кистями.
Полотнище знамени прямоугольное, размерами: по длине 200 см, по ширине 100 см, изготавливается из сложенного вдвое голубого шелкового фая и по краям с трех сторон обшивается золотистой шелковой бахромой.
На лицевой стороне в середине полотнища нашит золотистым шелком контур Государственного Герба Республики Казахстан, размер изображения по высоте 50 см. По верхнему краю полотнища вышита золотистым шелком надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", а по нижнему – "ОТАН ҮШІН", высота букв надписи – 7,5 см.
На обратной стороне полотнища в центре – стилизованный контур земного шара со вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (голубой треугольник, вписанный в круг оранжевого цвета), под стилизованным контуром земного шара – парящий орел, а по нижнему краю надпись наименования организации образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты на государственном языке. Размер букв надписи – 6 см. В зависимости от количества слов, входящих в наименование организации образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, размер букв может быть уменьшен до 4 см. Над стилизованным контуром земного шара золотым шелком вышита надпись: "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК". Высота букв надписи – 7,5 см.
С левого края лицевой стороны полотнища имеется отверстие для вдевания его на древко, диаметр отверстия – 4 см. Вдоль древка с обеих сторон полотнища расположена вертикальная полоса с национальным орнаментом.
Древко знамени деревянное, круглого сечения, диаметром 4 см, длиной 250 см. Древко окрашено в темно-коричневый цвет, лакировано и имеет на нижнем конце металлическое кольцо, а на верхнем – золотистого цвета фигурный наконечник.
Шнур знамени крученый, изготовлен из золотистого шелка, с двумя кистями по краям. Длина шнура – 270-285 см.
Изображение знамен организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты установлено согласно приложению к настоящему описанию.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию знамен организаций
образования ведомства
уполномоченного органа
в сфере гражданской защиты
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан

Матаның беткі жағының орта тұсында Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Елтаңбасының контуры алтын түстес жiбекпен жапсырылып тiгiлген, бейненiң биiктiгi бойынша өлшемi – 50 см. Матаның жоғарғы жақ шетiнде – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", ал төменгi жағында "ОТАН ҮШІН" деген жазулар алтын түстес жiбек жіппен кестеленген, жазу әрiптерiнiң биiктiгi – 7,5 см.
Матаның сырт жағының ортасында – жер шарының айшықты контурының ішіндегі "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгiсi (қызғылт-сары түстес шеңбер iшiндегi көгiлдiр үшбұрыш), жер шарының айшықты контурының астында – қалықтаған қыран, ал төменгі шетінде – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" деген жазу. Жазу әріптерінің өлшемі – 6 см. Жер шарының айшықты контурының үстінде алтын түсті жібек жіппен "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК" деген жазу кестеленген. Жазу әріптерінің биіктігі – 7,5 см.
Матаның бет жағының сол жақ шеті оны ағаш сапқа кигізуге арнап көмкеріліп тігілген, оның диаметрi – 4 см. Матаның екі жағында ағаш сапты бойлай ұлттық оюмен өрнектелген тік жолақ орналасқан.
Жалаудың сабы диаметрi 4 см, ұзындығы 250 см дөңгелек қималы ағаштан жасалған. Сап қою қоңыр түске боялған, лакталған және төменгi ұшында – металл шығыршығы, ал жоғарғы ұшында алтын түстес әшекейлi ұштығы бар.
Жалаудың алтын түстес жiбек жiптен ширатылып жасалған бауының ұштарында қос шашағы бар. Баудың ұзындығы – 270-285 см.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган жалауының бейнесі осы сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті орган жалауының
сипаттамасына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 549 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган рәмізінің
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Сипаттама жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 22.10.2021 № 679 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның рәмізі қызыл жолақпен жиектелген көгілдір түсті шеңбер салынған жеті бұрышты жұлдызды білдіреді. Шеңбердің жиегін бойлай алтын түсті әріппен жоғары жағында – "ҚАЗАҚСТАН", солдан оңға қарай "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" деген жазу екі жағынан ұлттық өрнек салынып жазылған, шеңбер жиегінің ішін бойлай "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ – ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ!" деп жазылған. Шеңбердің ортасында – "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгiсi (қызғылт-сары түстес шеңбер iшiндегi көгiлдiр үшбұрыш) бар жер шарының айшықты контурының бейнесі. Жер шары контурының астында – қалықтаған қыран контуры, төменірек қызыл әріптермен "ТЖМ" аббревиатурасы. "Жел бағыты" мен өрнектің бейнесі, "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ – ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ!" деген жазудың, "ТЖМ" аббревиатурасының, жер шары мен қыранның контурлары – алтын түсті. Жер шары мен қыран контурларының ішкі кеңістігі – көк түсті.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган рәмізінің бейнесі осы сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті орган рәмізінің
сипаттамасына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 549 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметі рәмізінің СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Сипаттамасымен толықтырылды – ҚР Президентінің 23.10.2025 № 1062 Жарлығымен.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметінің рәмізі дөңгелек пішінді болады және көп қатпарлы рәмізді қамтитын сыртқы шығыршықтан (жиектен) және орталық ішкі алаңнан тұрады. Сыртқы шығыршық (жиек) ақ түс аясында жасалған, шығыршықтың ішінде шеңбер бойымен қазақ тілінде бас әріптермен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АПАТТАР МЕДИЦИНАСЫ ОРТАЛЫҒЫ" деген жазу орналастырылған. Шығыршықтың төменгі бөлігінде де бас әріптермен "ТЖМ" деген аббревиатура бар. Аббревиатураның сол жағы мен оң жағында айшықталған ұлттық ою орналастырылған.
Орталық ішкі алаң Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Туының түсіне сәйкес келетін көгілдір түс аясында болады. Бұл аяда сегіз сәулелі "жел бағыты" бейнеленген, мұндағы төрт негізгі сәуле (жарық бағыттары бойынша) аралық сәулелерден ұзынырақ. "Жел бағытының" түсі – сары. Оның ортасында – шеңбер, шеңбердің ішіне тең бүйірлі, бір ұшы жоғарыға бағытталған үшбұрыш орналастырылған. Үшбұрыштың ішінде медицина рәмізі – Асклепийдің асатаяғы (жылан оратылған асатаяқ) бейнеленген.
Түстерге боялуы: жиегі, жазулары мен оюлары – қара түсті; шеңбер мен салынған үшбұрыштың қабырғаларынан түзілген шеңбер сегменттері – қызғылт сары түсті; үшбұрыштың ішіндегі алаң – көгілдір түсті, асатаяқ – қара түсті, жылан – ақ түсті.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметі рәмізінің бейнесі осы Сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті органның шұғыл
медициналық және
психологиялық көмек қызметі
рәмізінің сипаттамасына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 549 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары жалауларының СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Сипаттамасы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 23.10.2025 № 1062 Жарлығымен.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының жалауы екi жақты матадан, ағаш саптан және шашақты баудан тұрады.
Жалаудың матасы тiк бұрышты, өлшемдерi: ұзындығы – 200 см, енi – 100 см, көгiлдiр түсті жiбек файдан екi бүктеліп жасалады және үш жағының шеттерi алтын түстес жiбек шашақпен көмкеріледі.
Матаның беткі жағының орта тұсында Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Елтаңбасының контуры алтын түстес жiбекпен жапсырылып тiгiлген, бейненiң биiктiгi бойынша өлшемi – 50 см. Матаның жоғарғы жақ шетiнде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", ал төменгi жағында "ОТАН ҮШІН" деген жазулар алтын түсті жiбек жіппен кестеленген, жазу әрiптерiнiң биiктiгi – 7,5 см.
Матаның сырт жағының ортасында жер шарының айшықты контурының ішіндегі "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгiсi (қызғылт-сары түстес шеңбер iшiндегi көгiлдiр үшбұрыш) бар. Матаның жоғарғы жағының шетінде "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК" деген жазу алтын түсті жібек жіппен кестеленген. Жазу әріптерінің биіктігі – 7,5 см. Жер шарының айшықты контурының астында – қалықтаған қыран, ал төменгі шетінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының қазақ тіліндегі атауы жазылған. Жазу әріптерінің өлшемі – 6 см. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының атауындағы сөздердiң санына қарай әрiптердiң өлшемi 4 см дейiн кiшiрейтiлуi мүмкiн.
Матаның беткі жағының сол жақ шеті оны ағаш сапқа кигізуге арнап көмкеріліп тігілген, оның диаметрi – 4 см. Матаның екі жағында ағаш сапты бойлай ұлттық оюмен өрнектелген тік жолақ орналасқан.
Жалаудың сабы диаметрi 4 см, ұзындығы 250 см дөңгелек қималы ағаштан жасалған. Сап қою қоңыр түске боялған, лакталған және төменгi ұшында металл шығыршығы, ал жоғарғы ұшында алтын түсті әшекейлi ұштығы бар.
Жалаудың алтын түсті жiбек жiптен ширатылып жасалған бауының ұштарында қос шашағы бар. Баудың ұзындығы – 270 – 285 см.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары жалауларының бейнесі осы Сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті органның аумақтық
органдары жалауларының
сипаттамасына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 549 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдары жалауларының
СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Сипаттама жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 22.10.2021 № 679 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымының жалауы екi жақты матадан, ағаш саптан және шашақты баудан тұрады.
Жалаудың матасы тiк бұрышты, өлшемдерi: ұзындығы – 200 см, енi – 100 см, көгiлдiр түстi жiбек файдан екi бүктеліп жасалады және ұш жағының шеттерi алтын түстес жiбек шашақпен көмкеріледі.
Матаның беткі жағының орта тұсында Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Елтаңбасының контуры алтын түстес жiбекпен жапсырылып тiгiлген, бейненiң биiктiгi бойынша өлшемi – 50 см. Матаның жоғарғы жақ шетiнде – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", ал төменгi жағында "ОТАН ҮШІН" деген жазулар алтын түстес жiбек жіппен кестеленген, жазу әрiптерiнiң биiктiгi – 7,5 см.
Матаның сырт жағының ортасында – жер шарының айшықты контурының ішіндегі "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгiсi (қызғылт-сары түстес шеңбер iшiндегi көгiлдiр үшбұрыш), жер шарының айшықты контурының астында – қалықтаған қыран, ал төменгі шетінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымының мемлекеттік тілдегі атауы жазылған. Жазу әріптерінің өлшемі – 6 см. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымының атауындағы сөздердiң санына қарай әрiптердiң өлшемi 4 см дейiн кiшiрейтiлуi мүмкiн. Жер шарының айшықты контурының үстінде алтын түсті жібек жіппен "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК" деген жазу кестеленген. Жазу әріптерінің биіктігі – 7,5 см.
Матаның бет жағының сол жақ шеті оны ағаш сапқа кигізуге арнап көмкеріліп тігілген, оның диаметрi – 4 см. Матаның екі жағында ағаш сапты бойлай ұлттық оюмен өрнектелген тік жолақ орналасқан.
Жалаудың сабы диаметрi 4 см, ұзындығы 250 см дөңгелек қималы ағаштан жасалған. Сап қою қоңыр түске боялған, лакталған және төменгi ұшында – металл шығыршығы, ал жоғарғы ұшында алтын түстес әшекейлi ұштығы бар.
Жалаудың алтын түстес жiбектен ширатылып жасалған бауының ұштарында қос шашағы бар. Баудың ұзындығы – 270-285 см.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдары жалауларының бейнесі осы сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті органның білім беру
ұйымдары жалауларының
сипаттамасына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің

от 22 октября 2021 года
№ 679
ОПИСАНИЕ
боевых знамен воинских частей гражданской обороны
Сноска. Указ дополнен описанием, в соответствии с Указом Президента РК от 22.10.2021 № 679 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Боевое знамя воинской части гражданской обороны состоит из двухстороннего полотнища, древка и шнура с кистями.
Полотнище знамени прямоугольное, размерами: по длине 145 см, по ширине 115 см, изготавливается из сложенного вдвое голубого шелкового фая и по краям с трех сторон обшивается золотистой шелковой бахромой.
На лицевой стороне в середине полотнища нашит золотистым шелком контур Государственного Герба Республики Казахстан, размер изображения по высоте 50 см. По верхнему краю полотнища вышита золотистым шелком надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", а по нижнему – "ОТАН ҮШІН", высота букв надписи – 7,5 см.
На обратной стороне полотнища в центре вышита пятиконечная звезда из шелка цвета бордо с расположенным в центре вышитым золотистым шелком контуром солнца с лучами, под которым – парящий орел. По верхнему краю полотнища золотым шелком вышита надпись: "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК", а по нижнему – номер и наименование воинской части на государственном языке. Размер цифр по высоте – 10 см, размер букв надписи – 7,5 см. В зависимости от количества слов, входящих в наименование воинской части, размер цифр может быть уменьшен до 6 см, а размер букв – до 4,5 см.
С левого края лицевой стороны полотнища имеется отверстие для вдевания его на древко, диаметр отверстия – 4 см.
Древко боевого знамени деревянное, круглого сечения, диаметром 4 см, длиной 250 см. Древко окрашено в темно-коричневый цвет, лакировано и имеет на нижнем конце металлическое кольцо, а на верхнем – золотистого цвета фигурный наконечник.
Шнур боевого знамени крученый, изготовлен из золотистого шелка, с двумя кистями по краям. Длина шнура – 270-285 см.
Изображение боевых знамен воинских частей гражданской обороны установлено согласно приложению к настоящему описанию.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию боевых знамен
воинских частей гражданской
обороны

2021 жылғы 22 қазандағы
№ 679 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдері жауынгерлік жалауларының СИПАТТАМАСЫ
Ескерту. Сипаттамамен толықтырылды – ҚР Президентінің 22.10.2021 № 679 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімінің жауынгерлік жалауы екі жақты матадан, ағаш саптан және шашақты баудан тұрады.
Жалаудың матасы тік бұрышты, өлшемдері: ұзындығы – 145 см, ені – 115 см, көгілдір түсті жібек файдан екі бүктеліп жасалады және үш жағынан шеттері алтын түстес жібек шашақпен көмкеріледі.
Матаның беткі жағының орта тұсында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының контуры алтын түстес жібекпен жапсырылып тігілген, бейненің биіктігі бойынша өлшемі – 50 см. Матаның жоғарғы жақ шетiнде – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", ал төменгі жағында "ОТАН ҮШІН" деген жазулар алтын түстес жібек жіппен кестеленген, жазу әріптерінің биіктігі – 7,5 см.
Матаның сырт жағының ортасында күрең қызыл түстi жiбектен бес бұрышты жұлдыз кестеленген, оның ортасында – алтын түстес жібекпен шұғылалы күннің контуры, оның астында қалықтаған қыран кестеленген. Матаның жоғарғы жақ шетiнде алтын жібек жіппен "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК" деген жазу, ал төменгі жағында әскери бөлімнің нөмірі мен мемлекеттік тілдегі атауы кестеленген. Цифрлардың биіктігі бойынша өлшемі – 10 см, жазу әріптерінің өлшемі – 7,5 см. Әскери бөлімнің атауына кіретін сөздердің санына байланысты цифрлардың өлшемі 6 см дейін, ал әріптердің өлшемі 4,5 см дейін кішірейтілуі мүмкін.
Матаның бет жағының сол жақ шеті оны сапқа кигізуге арнап көмкеріліп тігілген, оның диаметрі – 4 см.
Жауынгерлік жалаудың сабы диаметрі 4 см, ұзындығы 250 см дөңгелек қималы ағаштан жасалған. Сап қою қоңыр түске боялған, лакталған және төменгі ұшында – металл шығыршығы, ал жоғарғы ұшында алтын түстес әшекейлі ұштығы бар.
Жауынгерлік жалаудың алтын түстес жібек жіптен ширатылып жасалған бауының ұштарында қос шашағы бар. Баудың ұзындығы – 270-285 см.
Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдері жауынгерлік жалауларының бейнесі осы сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғаныстың әскери
бөлімдері жауынгерлік
жалауларының сипаттамасына
ҚОСЫМША