О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 17 декабря 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административной юстиции, нормотворчества и организации юридической помощи"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 26 декабря 2025 года № 201-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 17 декабря 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административной юстиции, нормотворчества и организации юридической помощи" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Закона.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден
распоряжением Премьер-
Министра Республики Казахстан
от 26 декабря 2025 года № 201-р

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік әділет, норма шығару және заң көмегін ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 17 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 201-ө Өкімі
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік әділет, норма шығару және заң көмегін ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 17 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі осы Заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, қорытындыласын және ай сайын, 5-і күнінен кешіктірмей жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2025 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 201-ө өкімімен бекітілген

Перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 17 декабря 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административной юстиции, нормотворчества и организации юридической помощи"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесения правовых актов
1
2
3
4
5
6
1.

Қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әкімшілік әділет, норма шығару және заң көмегін ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 17 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с№
Құқықтық актінің атауы
Актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актілерді сапалы, уақтылы әзірлеуге және енгізуге жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 907 "Об утверждении Правил законотворческой работы Правительства Республики Казахстан" и от 28 марта 2019 года № 149 "О некоторых вопросах нормотворческой деятельности в Республике Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЮ
февраль 2026 года
Мерсалимова Л.К.
2.
О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2020 года № 560 "Об утверждении Типового положения об отделах по контролю за рассмотрением обращений аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы"
постановление Правительства Республики Казахстан
МКИ
февраль 2026 года
Курманова А.А.
3.
Об утверждении Правил осуществления личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами государственных органов и органов местного самоуправления
постановление Правительства Республики Казахстан
МКИ
февраль 2026 года
Курманова А.А.
4.
О признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 214 "Об утверждении Типового регламента личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами центральных государственных органов и аппаратов акимов областей, городов республиканского значения, столицы, внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2020 года № 560 "Об утверждении Типового регламента личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы и Типового положения об отделах по контролю за рассмотрением обращений аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МКИ
февраль 2026 года
Курманова А.А.
5.
О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20 "О некоторых вопросах лицензирования адвокатской и нотариальной видов деятельности"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
февраль 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
6.
О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 329 "Об утверждении Правил организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, периодичность прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, за исключением механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований"
приказ Министра транспорта Республики Казахстан
МТ
февраль 2026 года
Калиакпаров М.К.
7.

"Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 907 және "Қазақстан Республикасындағы норма шығармашылығы қызметінің кейбір мәселелері туралы" 2019 жылғы 28 наурыздағы № 149 қаулыларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Әділетмині
2026 жылғы ақпан
Л.Қ. Мерсәлімова
2.
"Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері аппараттарының жолданымдарды қарауды бақылау бөлімдері туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 8 қыркүйектегі № 560 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МАМ
2026 жылғы ақпан
А.А. Құрманова
3.
Мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МАМ
2026 жылғы ақпан
А.А. Құрманова
4.
"Орталық мемлекеттік органдардың және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері аппараттарының лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауының үлгілік регламентін бекіту, "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері аппараттарының лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауының үлгілік регламенті мен Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері аппараттарының өтініштерді қарауды бақылау бөлімдері туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 8 қыркүйектегі № 560 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 наурыздағы № 214 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МАМ
2026 жылғы ақпан
А.А. Құрманова
5.
"Адвокаттық және нотариаттық қызмет түрлерін лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы ақпан
Б.Ш. Жақселекова
6.
"Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін қоспағанда, механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын, механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 329 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің бұйрығы
КМ
2026 жылғы ақпан
М.Қ. Қалиақпаров
7.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 335 "Об утверждении Правил приема экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
февраль 2026 года
Ваисов Д.М.
8.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 336 "Об утверждении Правил аттестации судебных экспертов"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
февраль 2026 года
Ваисов Д.М.
9.
О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 61 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг по вопросам адвокатской деятельности"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
февраль 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
10.
О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 62 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг по вопросам нотариальной деятельности"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
февраль 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
11.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 69 "Об утверждении правил оказания государственных услуг по вопросам исполнительного производства"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
февраль 2026 года
Ваисов Д.М.
12.
О внесении изменений в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 июня 2021 года № 213/НҚ "Об утверждении Правил обращения посредством видеоконференцсвязи участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям"
приказ Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
МИИЦР
февраль 2026 года
Коняшкин Р.А.
13.
О внесении изменений и дополнений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 января 2023 года № 4 "Об утверждении Правил регистрации, учета обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения"
приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан
ГП (по согласованию)
февраль 2026 года
Жумагали А.Ж.
14.
О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 32 "О некоторых вопросах организации прокурорского надзора"
приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан
ГП (по согласованию)
февраль 2026 года
Умиралиев Ж.Ж.
15.

"Сот сарапшысы біліктілігін беру үшін емтихандарды қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 335 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы ақпан
Д.М. Ваисов
8.
"Сот сарапшыларын аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 336 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы ақпан
Д.М. Ваисов
9.
"Адвокаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттiк қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 28 мамырдағы № 61 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы ақпан
Б.Ш. Жақселекова
10.
"Нотариаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 28 мамырдағы № 62 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы ақпан
Б.Ш. Жақселекова
11.
"Атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 29 мамырдағы № 69 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы ақпан
Д.М. Ваисов
12.
"Әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференцбайланыс арқылы жолданым беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 16 маусымдағы № 213/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің бұйрығы
ЖИЦДМ
2026 жылғы ақпан
Р.А. Коняшкин
13.
"Мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 4 қаңтардағы № 4 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бұйрығы
БП (келісу
бойынша)
2026 жылғы ақпан
А.Ж. Жұмағали
14.
"Прокурорлық қадағалауды ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 32 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бұйрығы
БП (келісу
бойынша)
2026 жылғы ақпан
Ж.Ж. Өмірәлиев
15.

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448 "Об утверждении Правил разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
февраль 2026 года
Мерсалимова Л.К.
16.
О внесении изменений в совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 473, исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2023 года № 135 и Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 11 июля 2023 года № 223 "Об утверждении Правил организации и проведения научной экспертизы, а также отбора научных экспертов"
совместный приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан и Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ, МНЭ
февраль 2026 года
Мерсалимова Л.К.,
Омарбеков Б.Б.
17.
О признании утратившим силу приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 333 "Об утверждении Положения о комиссии по присвоению квалификации судебного эксперта"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
февраль 2026 года
Ваисов Д.М.
18.
О признании утратившим силу приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 334 "Об утверждении Положения о комиссии по проведению аттестации судебных экспертов"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
февраль 2026 года
Ваисов Д.М.
19.
О признании утратившим силу приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 17 сентября 2020 года № 371 "Об утверждении Регламента работы комиссии по аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью и аттестационной комиссии юстиции на право занятия нотариальной деятельностью, а также их Персональных составов"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
февраль 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
20.
О признании утратившими силу приказов первых руководителей центральных государственных органов "Об утверждении регламента личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами"
Приказ руководителя центрального государственного органа
ЦГО
февраль 2026 года
Курирующие заместители первых руководителей центральных государственных
органов
21.
О признании утратившими силу постановлений акиматов областей, городов республиканского значения, столицы "Об утверждении регламента личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами"
постановление акимата области, города республиканского значения, столицы
МИО
февраль 2026 года
курирующие заместители акимов областей, городов республиканского значения, столицы
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ЦГО – центральные государственные органы;
МИО – местные исполнительные органы;
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан;
МИИЦР – Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан;
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан;
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан.

"Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, келісу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 3 шілдедегі № 448 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы ақпан
Л.Қ. Мерсәлімова
16.
"Ғылыми сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ ғылыми сарапшыларды іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2023 жылғы 11 шілдеде № 473, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м. а. 2023 жылғы 12 шілдедегі № 135 және Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының м. а. 2023 жылғы 11 шілдеде № 223 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бірлескен бұйрығы
Әділетмині, ҰЭМ
2026 жылғы ақпан
Л.Қ. Мерсәлімова, Б.Б. Омарбеков
17.
"Сот сарапшысы біліктілігін беру жөніндегі комиссия туралы Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 333 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы ақпан
Д.М. Ваисов
18.
"Сот сарапшыларын аттестаттауды өткізу жөніндегі комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 334 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы ақпан
Д.М. Ваисов
19.
"Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер тұлғаларды аттестаттау бойынша комиссияның және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына әділет аттестаттау комиссиясының жұмыс регламентін, сондай-ақ олардың Дербес құрамдарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 17 қыркүйектегі № 371 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы ақпан
Б.Ш. Жақселекова
20.
"Лауазымды адамдардың жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау регламентін бекіту туралы" орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Орталық мемлекеттік орган басшысының бұйрығы
ОМО
2026 жылғы ақпан
Орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының жетекшілік ететін орынбасарлары
21.
"Лауазымды адамдардың жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау регламентін бекіту туралы" облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктерінің қаулыларының күші жойылды деп тану туралы
Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің қаулысы
ЖАО
2026 жылғы ақпан
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің жетекшілік ететін орынбасарлары
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ОМО – орталық мемлекеттік органдар;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі;
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы;
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі.