О некоторых вопросах Национального центра по инвестиционной деятельности
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 92-р.
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 92-р
В соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 19 Конституционного закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан" и в целях улучшения организационной структуры инвестиционной деятельности:
1. Образовать Национальный центр по инвестиционной деятельности (далее – Национальный центр) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 21.10.2025 № 168-р.
2. Национальный центр осуществляет свою деятельность на базе структуры Экономического отдела Аппарата Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 21.10.2025 № 168-р.
3. Утвердить прилагаемое Положение о Национальном центре.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Аппарат Правительства Республики Казахстан.
Премьер-Министр
О. Бектенов
Утверждено
распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 92-р
Положение
о Национальном центре по инвестиционной деятельности
Сноска. Положение – в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 21.10.2025 № 168-р.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о Национальном центре по инвестиционной деятельности (далее – Положение) определяет задачи, функциональную деятельность и организационную структуру Национального центра по инвестиционной деятельности (далее – НЦИД).
2. НЦИД создается в целях улучшения организационной структуры инвестиционной деятельности.
3. НЦИД осуществляет свою деятельность в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. НЦИД создается в формате матричной структуры на базе структурного подразделения Аппарата Правительства Республики Казахстан с привлечением иных структурных подразделений государственных органов и квазигосударственных организаций, в том числе центральных государственных и местных исполнительных органов, секретариата Совета по привлечению инвестиций, Комитета по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан, Президентского проектного офиса (Delivery unit – блок стратегических и инвестиционных проектов), акционерных обществ "Национальная компания "Kazakh Invest", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", региональных координационных советов городов республиканского значения и областей.

Инвестициялық қызмет жөніндегі ұлттық орталықтың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 92-ө Өкімі.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 19-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес және инвестициялық қызметтің ұйымдық құрылымын жақсарту мақсатында:
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда Инвестициялық қызмет жөніндегі ұлттық орталық (бұдан әрі – Ұлттық орталық) құрылсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 21.10.2025 № 168-ө өкімімен.
2. Ұлттық орталық өз қызметін Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының Экономикалық бөлімі құрылымының негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 21.10.2025 № 168-ө өкімімен.
3. Қоса беріліп отырған Ұлттық орталық туралы ереже бекітілсін.
4. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына жүктелсін.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2025 жылғы "28" маусымдағы
№ 92-ө өкімімен
бекітілген
Инвестициялық қызмет жөніндегі ұлттық орталық туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 21.10.2025 № 168-ө өкімімен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Инвестициялық қызмет жөніндегі ұлттық орталық туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) Инвестициялық қызмет жөніндегі ұлттық орталықтың (бұдан әрі – ИҚҰО) міндеттерін, функционалдық қызметін және ұйымдық құрылымын айқындайды.
2. ИҚҰО инвестициялық қызметтің ұйымдық құрылымын жақсарту мақсатында құрылады.
3. ИҚҰО өз қызметін Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. ИҚҰО Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты құрылымдық бөлімшесінің негізінде матрицалық құрылым форматында құрылады, оған мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдардың, оның ішінде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың өзге де құрылымдық бөлімшелері, Инвестициялар тарту жөніндегі кеңестің хатшылығы, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестициялар комитеті, Президенттік жобалық офис (Delivery unit – стратегиялық және инвестициялық жобалар блогы), "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамдары, республикалық маңызы бар қалалар мен облыстардың өңірлік үйлестіру кеңестері тартылады.

5. Система привлечения инвестиций имеет следующую структуру:
1) НЦИД – общая межведомственная координация деятельности центральных и местных исполнительных органов по привлечению инвестиций;
2) Министерство национальной экономики – формирование государственной политики в сфере привлечения инвестиций;
3) Министерство иностранных дел – привлечение инвестиций через зарубежные посольства;
4) специальная команда по привлечению инвестиций акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" – решение задач софинансирования;
5) отраслевые государственные и местные исполнительные органы, ответственные за реализацию инвестиционных проектов.
6. Решения НЦИД являются обязательными к исполнению в рамках законодательства всеми центральными государственными и местными исполнительными органами, акционерными обществами "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" и "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына".
Глава 2. Задачи и функции Национального центра по инвестиционной деятельности
7. Задачи НЦИД:
1) координация деятельности по привлечению и реализации инвестиционных проектов со стороны центральных государственных и местных исполнительных органов, акционерных обществ "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Национальная компания "Kazakh Invest";
2) выработка предложений по совершенствованию регуляторной политики для создания конкурентоспособного инвестиционного климата;
3) сопровождение и мониторинг реализации инвестиционных проектов по поручению руководства Правительства Республики Казахстан;
4) межотраслевая координация при сопровождении и мониторинге реализации инвестиционных проектов по предоставлению государственных услуг;
5) выработка предложений по совершенствованию бизнес-процессов государственных органов, осуществляющих государственные услуги инвесторам.
8. Функции НЦИД:
1) координация деятельности государственных органов и квазигосударственных организаций по вопросам, отнесенным к компетенции НЦИД;
2) внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по вопросам, требующим решения Президента или Правительства Республики Казахстан;
3) управление взаимодействием сотрудников государственных органов и квазигосударственных организаций с представителями бизнеса и экспертных сообществ;
4) проведение плановых и оперативных совещаний с привлечением структурных подразделений Аппарата Правительства Республики Казахстан, государственных органов и квазигосударственных организаций;
5) внесение предложений Премьер-Министру Республики Казахстан по задачам и функциям, а также совершенствованию деятельности НЦИД.

5. Инвестициялар тарту жүйесінің мынадай құрылымы бар:
1) ИҚҰО – орталық және жергілікті атқарушы органдардың инвестициялар тарту жөніндегі қызметін жалпы ведомствоаралық үйлестіру;
2) Ұлттық экономика министрлігі – инвестициялар тарту саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
3) Сыртқы істер министрлігі – шетелдегі елшіліктер арқылы инвестициялар тарту;
4) "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының инвестициялар тарту жөніндегі арнайы командасы – қоса қаржыландыру міндеттерін шешу;
5) инвестициялық жобаларды іске асыруға жауапты салалық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар.
6. ИҚҰО шешімдері заңнама шеңберінде барлық орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамдарының орындауы үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Инвестициялық қызмет жөніндегі ұлттық орталықтың міндеттері мен функциялары
7. ИҚҰО-ның міндеттері:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Самұрық-Қазына" ұлттық
әл-ауқат қоры", "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамдарының инвестициялық жобаларды тарту және іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіру;
2) бәсекеге қабілетті инвестициялық климат жасау үшін реттеушілік саясатты жетілдіру бойынша ұсыныстар тұжырымдау;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі басшылығының тапсырмасы бойынша инвестициялық жобалардың іске асырылуын сүйемелдеу және мониторингтеу;
4) мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша инвестициялық жобаларды сүйемелдеу және мониторингтеу кезіндегі салааралық үйлестіру;
5) инвесторларға мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бизнес-процестерін жетілдіру бойынша ұсыныстар тұжырымдау.
8. ИҚҰО-ның функциялары:
1) ИҚҰО-ның құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдардың қызметін үйлестіру;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Үкіметінің шешімін талап ететін мәселелер бойынша ұсыныстар енгізу;
3) мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдар қызметкерлерінің бизнес өкілдерімен және сарапшылар қауымдастықтарымен өзара іс-қимылын басқару;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының құрылымдық бөлімшелерін, мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдарды тарта отырып, жоспарлы және жедел кеңестер өткізу;
5) Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне ИҚҰО-ның міндеттері мен функциялары, сондай-ақ оның қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу.

9. Общее руководство деятельностью НЦИД осуществляет Премьер-Министр Республики Казахстан, включая:
1) определение приоритетных направлений деятельности НЦИД;
2) заслушивание отчета руководителя НЦИД о ходе работы НЦИД;
3) дачу поручений НЦИД по вопросам, входящим в его компетенцию.
10. Руководитель НЦИД:
1) организует работу НЦИД;
2) привлекает к работе НЦИД представителей государственных органов и квазигосударственных организаций;
3) приглашает на заседания НЦИД представителей государственных органов и квазигосударственных организаций;
4) определяет задачи и функциональные обязанности направленных в НЦИД работников, а также при необходимости вносит руководителям государственных органов и квазигосударственных организаций предложения по замене работников;
5) вносит на имя первых руководителей государственных органов и квазигосударственных организаций предложения о поощрении или наказании их заместителей;
6) проводит заседания НЦИД не реже одного раза в месяц;
7) информирует Премьер-Министра Республики Казахстан не реже одного раза в квартал о результатах работы НЦИД;
8) в целях осуществления задач и функций НЦИД формирует рабочие группы НЦИД, состоящие из числа работников государственных органов и квазигосударственных организаций.
_______________________________________
Приложение к распоряжению
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от "28" июня 2024 года № 92-р
Состав
Национального центра по инвестиционной деятельности
Сноска. Распоряжение дополнено составом в соответствии с распоряжением Премьер-Министра РК от 21.10.2025 № 168-р.
Советник Премьер-Министра Республики Казахстан – руководитель Национального центра по инвестиционной деятельности;
заведующий Экономическим отделом Аппарата Правительства Республики Казахстан – заместитель руководителя Национального центра по инвестиционной деятельности;
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан;
заместитель председателя Комитета по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
председатель правления акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Invest";
управляющий директор по стратегии и управлению активами акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына";
заместитель председателя правления акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".
_______________________________________

9. Мыналарды:
1) ИҚҰО қызметінің басым бағыттарын айқындауды;
2) ИҚҰО-ның жұмыс барысы туралы ИҚҰО басшысының есебін тыңдауды;
3) ИҚҰО-ға оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша тапсырмалар беруді қоса алғанда, ИҚҰО қызметіне жалпы басшылықты Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі жүзеге асырады.
10. ИҚҰО басшысы:
1) ИҚҰО жұмысын ұйымдастырады;
2) ИҚҰО жұмысына мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдардың өкілдерін тартады;
3) мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдардың өкілдерін ИҚҰО отырыстарына шақырады.
4) ИҚҰО-ға жіберілген қызметкерлердің міндеттері мен функционалдық қызметтерін айқындайды, сондай-ақ қажет болған жағдайда мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдардың басшыларына қызметкерлерді ауыстыру туралы ұсыныстар енгізеді;
5) мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдар басшыларының атына олардың орынбасарларын көтермелеу немесе жазалау туралы ұсыныстар енгізеді;
6) ИҚҰО отырыстарын айына бір реттен сиретпей өткізеді;
7) Қазақстан Республикасының Премьер-Министрін ИҚҰО жұмысының нәтижелері туралы тоқсанына бір реттен сиретпей хабардар етеді;
8) ИҚҰО міндеттері мен функцияларын жүзеге асыру мақсатында мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік ұйымдардың қызметкерлерінен құралған ИҚҰО-ның жұмыс топтарын қалыптастырады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2025 жылғы "28" маусымдағы
№ 92-ө өкіміне
қосымша
Инвестициялық қызмет жөніндегі ұлттық орталықтың құрамы
Ескерту. Өкім құраммен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің 21.10.2025 № 168-ө өкімімен.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кеңесшісі – Инвестициялық қызмет жөніндегі ұлттық орталықтың басшысы;
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының Экономикалық бөлімінің меңгерушісі – Инвестициялық қызмет жөніндегі ұлттық орталық басшысының орынбасары;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі;
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестициялар комитеті төрағасының орынбасары;
"Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы;
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының стратегия және активтерді басқару жөніндегі басқарушы директоры;
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы басқарма төрағасының орынбасары.