О подписании Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение о сотрудничестве между правительствами государств – членов Шанхайской организации сотрудничества в борьбе с преступностью от 11 июня 2010 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2026 года № 785
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение о сотрудничестве между правительствами государств – членов Шанхайской организации сотрудничества в борьбе с преступностью от 11 июня 2010 года.
2. Уполномочить Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан в Кыргызской Республике Скакова Абылкаира Бактыбаевича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение о сотрудничестве между правительствами государств – членов Шанхайской организации сотрудничества в борьбе с преступностью от 11 июня 2010 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
О. Бектенов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Проект
Протокол
о внесении изменений и дополнений в Соглашение о сотрудничестве между правительствами государств – членов Шанхайской организации сотрудничества в борьбе с преступностью от 11 июня 2010 года
Правительства государств – членов Шанхайской организации сотрудничества, далее именуемые Сторонами,
выражая озабоченность масштабами использования современных информационно-коммуникационных технологий в преступных целях;
признавая необходимость совершенствования механизмов трансграничного взаимодействия для сохранения электронных доказательств и борьбы с отмыванием преступных доходов через виртуальные активы;
в целях повышения эффективности противодействия транснациональной организованной преступности, в том числе в сфере незаконного производства и оборота оружия;
руководствуясь статьей 12 Соглашения о сотрудничестве между правительствами государств – членов Шанхайской организации сотрудничества в борьбе с преступностью от 11 июня 2010 года (далее – Соглашение),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Соглашение следующие изменения и дополнения:
1. В абзаце шестом пункта 1 статьи 1 исключить слова "и финансирование терроризма".
2. Абзац четырнадцатый пункта 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"преступления в сфере или с использованием информационно-коммуникационных технологий, в том числе с использованием искусственного интеллекта;".

2010 жылғы 11 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы Қылмысқа қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 29 тамыздағы № 785 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2010 жылғы 11 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы Қылмысқа қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісімге өзгертулер мен толықтыруларды енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Қырғыз Республикасындағы Төтенше және Өкілетті Елшісі Әбілқайыр Бақтыбайұлы Сқақовқа 2010 жылғы 11 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы Қылмысқа қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің міндетін атқарушы
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 29 тамыздағы
№ 785 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
2010 жылғы 11 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы Қылмысқа қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері
қазіргі заманғы ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың қылмыстық мақсатта пайдаланылу ауқымына алаңдаушылық білдіре отырып;
электрондық дәлелдемелерді сақтау үшін және виртуалдық активтер арқылы қылмыстық кірістерді жылыстатуға қарсы күресте трансшекаралық өзара іс-қимыл тетіктерін жетілдіру қажеттілігін мойындай отырып;
трансұлттық ұйымдасқан қылмысқа, оның ішінде қаруды заңсыз өндіру саласында және айналымына қарсы іс-қимылдың тиімділігін арттыру мақсатында;
2010 жылғы 11 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің үкіметтері арасындағы қылмысқа қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 12-бабын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1-баптың 1-тармағының алтыншы абзацындағы "және терроризмді қаржыландыру" деген сөздер алып тасталсын.
2. 1-баптың 1-тармағының он төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы немесе оларды пайдалана отырып жасалған, оның ішінде жасанды интеллектіні пайдалана отырып жасалған қылмыстар;".

3. Пункт 1 статьи 1 дополнить абзацем следующего содержания:
"финансирование терроризма, сепаратизма и экстремизма;".
4. Пункт 1 статьи 3 дополнить подпунктами 9) – 11) следующего содержания:
"9) исполнение запросов в случаях, не терпящих отлагательств, о временном сохранении цифровых данных и замораживании виртуальных активов во избежание их утраты или изменения;
10) создание совместных следственно-оперативных или следственно-координационных групп для расследования трансграничных преступлений в соответствии с национальным законодательством государств Сторон и порядком, определяемым Сторонами;
11) обмен информацией об операциях с виртуальными активами, в том числе содействие в получении такой информации, в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированию терроризма, сепаратизма, экстремизма в соответствии с национальным законодательством государств Сторон и международными договорами в рамках Шанхайской организации сотрудничества.".
5. Пункт 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"2. Запрос или информация направляются в письменной или электронной форме с учетом национального законодательства государств Сторон.
В случаях, не терпящих отлагательств, запрос или информация могут быть переданы с использованием технических средств (в том числе по защищенным каналам связи) или в устной форме.
В случае передачи запроса или информации с использованием технических средств или в устной форме оригинал запроса или информация в письменном виде должны быть направлены по официальным каналам не позднее 72 часов.
Стороны принимают меры по использованию средств криптографической защиты передаваемой информации в соответствии с законодательством своих государств и международными договорами в рамках Шанхайской организации сотрудничества.".
6. Статью 7 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Стороны обеспечивают уровень защиты передаваемых данных не ниже уровня, предусмотренного национальным законодательством своих государств и применимыми международными обязательствами.".

3. 1-баптың 1-тармағының он бесінші абзацындағы "заңсыз көші-қонға байланысты қылмыстар негізгі бағыттары бойынша қылмыстардың, оның ішінде ұйымдасқан топтар жасайтын қылмыстардың алдын алуда, жолын кесуде, оларды анықтауда және ашуда ынтымақтасады." деген сөздер "заңсыз көші-қонға байланысты қылмыстар;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"терроризмді, сепаратизмді және экстремизмді қаржыландыру негізгі бағыттары бойынша қылмыстардың, оның ішінде ұйымдасқан топтар жасайтын қылмыстардың алдын алуда, жолын кесуде, оларды анықтауда және ашуда ынтымақтасады.".
4. 3-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "ақпарат алмасу нысандарында ынтымақтасады." деген сөздер "ақпарат алмасу;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) – 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) цифрлық деректердің жоғалуын немесе өзгертілуін болғызбау үшін оларды уақытша сақтауға және виртуалдық активтерді шұғыл жағдайларда тоқтатуға қатысты сұрау салуларды орындау;
10) Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасына сәйкес және Тараптар айқындайтын тәртіппен трансшекаралық қылмыстарды тергеп-тексеру үшін бірлескен жедел-тергеу немесе тергеу-үйлестіру топтарын құру;
11) қылмыстық әрекеттен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді, сепаратизмді, экстремизмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасына және ШЫҰ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес виртуалдық активтермен жасалатын операциялар туралы ақпарат алмасу, оның ішінде осындай ақпаратты алуға жәрдемдесу нысандарында ынтымақтасады.".
5. 5-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сұрау салу немесе ақпарат Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасы ескеріле отырып жазбаша немесе электрондық нысанда жіберіледі.
Кейінге қалдыруға болмайтын жағдайларда сұрау салу немесе ақпарат техникалық құралдар (оның ішінде қорғалған байланыс арналары арқылы) пайдаланылып немесе ауызша нысанда берілуі мүмкін.
Сұрау салу немесе ақпарат техникалық құралдар пайдаланылып немесе ауызша нысанда берілген жағдайда сұрау салудың немесе ақпараттың түпнұсқасы жазбаша нысанда ресми арналар арқылы 72 сағаттан кешіктірілмей жіберілуге тиіс.
Тараптар берілетін ақпаратты өз мемлекеттерінің заңнамасына және ШЫҰ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес криптографиялық қорғау құралдарын пайдалану бойынша шаралар қабылдайды.".
6. 7-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тараптар берілетін деректерді өз мемлекеттерінің ұлттық заңнамасында және қолданылатын халықаралық міндеттемелерде көзделген деңгейден төмен емес деңгейде қорғауды қамтамасыз етеді.".

Статья 2
Настоящий Протокол вступает в силу в порядке, предусмотренном статьей 12 Соглашения.
Статья 3
Настоящий Протокол после его вступления в силу открыт для присоединения любого государства – члена Шанхайской организации сотрудничества путем передачи депозитарию документа о присоединении.
Для присоединяющегося государства настоящий Протокол вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием документа о присоединении.
Совершено в городе _______ "____" ______ 20__ года в одном подлинном экземпляре на русском и китайском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство
Республики Беларусь
За Кабинет Министров
Кыргызской Республики
За Правительство
Республики Индия
За Правительство
Исламской Республики Пакистан
За Правительство
Исламской Республики Иран
За Правительство
Российской Федерации
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Таджикистан
За Правительство
Китайской Народной Республики
За Правительство
Республики Узбекистан

2-бап
Осы Хаттама Келісімнің 12-бабында көзделген тәртіппен күшіне енеді.
3-бап
Осы Хаттама күшіне енгеннен кейін ШЫҰ-ға мүше кез келген мемлекеттің депозитарийге қосылу туралы құжатты беру арқылы қосылуы үшін ашық болады.
Қосылатын мемлекет үшін осы Хаттама депозитарий қосылу туралы құжатты алған күнінен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
20__ жылғы "____" ______ ________ қаласында орыс және қытай тілдерінде бір төлнұсқа данада жасалды, бұл ретте екі мәтіннің де күші бірдей.
Беларусь Республикасының
Үкіметі үшін
Қырғыз Республикасының
Министрлер Кабинеті үшін
Үндістан Республикасының
Үкіметі үшін
Пәкістан Ислам Республикасының
Үкіметі үшін
Иран Ислам Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін
Қытай Халық Республикасының
Үкіметі үшін
Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін