Об утверждении Плана мероприятий по реализации резолюций 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467, принятых Советом Безопасности Организации Объединенных Наций, по равноправному и всестороннему участию женщин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждению насилия против женщин, повышению осведомленности, усилению взаимодействия с гражданским обществом в вопросах предупреждения конфликтов и защиты женщин на 2026 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2026 года № 551
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации резолюций 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467, принятых Советом Безопасности Организации Объединенных Наций, по равноправному и всестороннему участию женщин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждению насилия против женщин, повышению осведомленности, усилению взаимодействия с гражданским обществом в вопросах предупреждения конфликтов и защиты женщин на 2026 – 2028 годы (далее – План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также другим организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) принять необходимые меры по реализации Плана;
2) ежегодно, не позднее 15 декабря, представлять в Министерство культуры и информации Республики Казахстан информацию о ходе реализации Плана.
3. Министерству культуры и информации Республики Казахстан ежегодно, не позднее 10 января, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2026 года № 551
План мероприятий

Жанжалдарды болғызбау мен реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға, хабардар болуды арттыруға, жанжалдардың алдын алу мен әйелдерді қорғау мәселелерінде азаматтық қоғаммен өзара іс-қимылды күшейтуге әйелдердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесі қабылдаған 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467-қарарларды іске асыру жөніндегі 2026 – 2028 жылдарға арналған іс- қимыл жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 25 маусымдағы № 551 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жанжалдарды болғызбау мен реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға, хабардар болуды арттыруға, жанжалдардың алдын алу мен әйелдерді қорғау мәселелерінде азаматтық қоғаммен өзара іс-қимылды күшейтуге әйелдердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесі қабылдаған 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467-қарарларды іске асыру жөніндегі 2026 – 2028 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ Жоспардың орындалуына жауапты басқа да ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарды іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) жыл сайын, 15 желтоқсаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі жыл сайын, 10 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 25 маусымдағы
№ 551 қаулысымен
бекітілген

по реализации резолюций 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467, принятых Советом Безопасности Организации Объединенных Наций, по равноправному и всестороннему участию женщин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждению насилия против женщин, повышению осведомленности, усилению взаимодействия с гражданским обществом в вопросах предупреждения конфликтов и защиты женщин на 2026 – 2028 годы
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Срок исполнения
Предполагаемые расходы
(тысяч тенге)
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
1.      Участие женщин и мужчин в предотвращении конфликтов и миростроительстве
1.
Рассмотрение вопросов включения положений о посредничестве с использованием медиации для предотвращения и предупреждения или разрешения конфликтов при разработке проектов международных договоров Республики Казахстан
включение положений в проекты международных договоров
МИД, МО
ежегодно
-
не требуются
2.
Участие женщин-дипломатов и экспертов в международных, региональных мирных процессах и переговорах, включая посреднические и гуманитарные миссии
участие женщин в переговорах и консультациях
МИД, МО, МВД, ГП (по согласованию)
ежегодно
-
не требуются
3.
Проведение курса "Гендерные аспекты в миротворческих операциях"
обучающие тренинги
МО, Офис программ ОБСЕ в Астане (по согласованию)
ежегодно
-
за счет средств Офиса программ ОБСЕ в Астане
4.
Продвижение женщин в системах МО, МВД, МЧС, ГП, ВС на руководящие должности, а также мониторинг их дальнейшей карьеры
информация в МКИ
МО, МВД, МЧС, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию)
ежегодно
-
не требуются
5.
Разработка гендерно-чувствительного подхода к профессиональному развитию в сфере безопасности и обороны с упором на показатели по количеству женщин, прошедших тренинги и обучение, женщин, получивших награды, и женщин на руководящих должностях
информация в МКИ
МО, МВД, МЧС, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию)
ежегодно
-
не требуются
6.
Содействие участию женщин — представителей религиозных и общественных объединений в укреплении межрелигиозного и межцивилизационного диалога, продвижении инициатив по сохранению мира, глобальной устойчивости и устойчивости сообществ и общественной консолидации
круглый стол
МКИ, МИД
2028 год
в пределах предусмотренных средств
РБ 002 "Реализация государственной политики в сфере общественного согласия"
7.
Подготовка и включение раздела о роли женщин в контексте повестки "Женщины, мир и безопасность" в рамках исследования на тему: "Сельские женщины Казахстана: занятость, социальные роли и жизненные траектории в условиях трансформации общества" с акцентом на их вклад в социальную устойчивость, участие в жизни местных сообществ, предупреждение рисков и укрепление повседневной безопасности
исследование
МКИ, КИОР (по согласованию)
2026 год

Жанжалдарды болғызбау мен реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға, хабардар болуды арттыруға, жанжалдардың алдын алу мен әйелдерді қорғау мәселелерінде азаматтық қоғаммен өзара іс-қимылды күшейтуге әйелдердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесі қабылдаған 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467-қарарларды іске асыру жөніндегі 2026 – 2028 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжанатын шығыстар
(мың теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1. Жанжалдардың алдын алуға және бейбітшілік орнатуға әйелдер мен ерлердің қатысуы
1.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының жобаларын әзірлеу кезінде жанжалдарды болғызбау және алдын алу немесе оларды шешу үшін медиация пайдаланылатын делдалдық туралы ережелерді қосу мәселелерін қарау
халықаралық шарттардың жобаларына ережелерді қосу
СІМ, Қорғанысмині
жыл сайын
-
талап етілмейді
2.
Дипломат-әйелдер мен сарапшылардың делдалдық және гуманитарлық миссиялармен қоса халықаралық және өңірлік бейбітшілік процестері мен келіссөздерге қатысуы
әйелдердің келіссөздер мен консультацияларға қатысуы
СІМ, Қорғанысмині, ІІМ, БП (келісу бойынша)
жыл сайын
-
талап етілмейді
3.
"Бітімгершілік операцияларындағы гендерлік аспектілер" курсын өткізу
оқыту тренингтері
Қорғанысмині, Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі (келісу бойынша)
жыл сайын
-
Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі есебінен
4.
Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ, БП, ЖС жүйелерінде басшы лауазымдарға әйелдерді ілгерілету, сондай-ақ олардың одан арғы мансабын мониторингтеу
МАМ-ға ақпарат
ҚМ, ІІМ, ТЖМ, БП (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша)
жыл сайын
-
талап етілмейді
5.
Тренингтер мен оқытудан өткен әйелдер, награда алған әйелдер мен басшы лауазымдардағы әйелдер санының көрсеткіштеріне сүйене отырып, кауіпсіздік және қорғаныс саласындағы кәсіптік дамудың гендерлік сезімтал тәсілін әзірлеу
МАМ-ға ақпарат
Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ, БП (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша)
жыл сайын
-
талап етілмейді
6.
Діни және қоғамдық бірлестіктер өкілдері болып табылатын әйелдердің дінаралық және өркениетаралық диалогты нығайтуға, бейбітшілікті, жаһандық тұрақтылықты және қауымдастықтардың тұрақтылығын сақтау, қоғамдық шоғырлануды ілгерілету жөніндегі бастамаларға қатысуы
дөңгелек үстел
МАМ, СІМ
2028 жыл
көзделген қаражат шеңберінде
РБ 002 "Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру"
7.
Қазақстан ауыл әйелі: қоғам трансформациясы жағдайындағы жұмыспен қамтылуы, әлеуметтік рөлі және өмірлік траекториясы" тақырыбындағы зерттеу аясында әйелдердің "Әйелдер, бейбітшілік және қауіпсіздік" күн тәртібі контекстігі рөлі туралы бөлімді дайындау және енгізу, олардың әлеуметтік тұрақтылыққа қосатын үлесіне, жергілікті қауымдастықтар өміріне қатысуына, тәуекелдердің алдын алуға және күнделікті қауіпсіздікті нығайтуға басымдық беру
зерттеу
МАМ, ҚҚДИ (келісу бойынша)
2026 жыл

5796
РБ 004 "Формирование государственной политики в сфере информации общественного развития"
8.
Проведение тренингов для сотрудников пресс-служб государственных органов, представителей руководящего состава государственных, негосударственных и независимых средств массовой информации с целью продвижения единых профессиональных стандартов гендерно-чувствительного освещения вопросов гендерного равенства в информационном пространстве
отчет по итогам тренинга
МКИ, МО, МИД, МВД, ГП (по согласованию),
аппарат КС (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
2026 год
в пределах предусмотренных средств
РБ 009 "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
9.
Разработка и реализация информационных кампаний, включающих изготовление и распространение специальных сюжетов (роликов) или передач, нацеленных на разъяснение и продвижение резолюций 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467, принятых Советом Безопасности ООН, по равноправному и всестороннему участию женщин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждению насилия против женщин, повышению осведомленности, усилению взаимодействия с гражданским обществом в вопросах предупреждения конфликтов и защиты женщин
отчет о реализации медиаплана
МКИ, заинтересованные центральные государственные органы
ежегодно
в пределах предусмотренных средств
РБ 003 "Проведение государственной информационной политики"
2. Предотвращение насилия в отношении женщин и девочек, их защита, особенно в условиях конфликта и чрезвычайных ситуаций
10.
Внедрение единых алгоритмов реагирования полиции (стандартные операционные процедуры) на факты семейно-бытового насилия с учҰтом оценки рисков, включая оценку риска повторного насилия и межведомственный механизм перенаправления пострадавших
разработка и утверждение стандартов
МВД, МИО, ЕС (по согласованию)
2026 год
-
за счет средств ЕС
11.
Проведение семинаров по повышению уровня профессиональной компетенции сотрудников специализированных подразделений полиции по корректному взаимодействию с жертвами бытового и сексуального насилия
информация в МКИ
МВД, МИО ПРООН (по согласованию)
2026 год
-
за счет средств ЕС
12.
Утверждение инструкции по защите от насилия и рисков, связанных с миграцией (мобильные центры помощи, безопасные центры размещения, юридическая помощь женщинам, потерявшим документы или имущество), и разработка механизма защиты женщин-мигрантов, включая временные безопасные убежища, юридическую помощь и медицинскую поддержку
приказ МВД
МВД, МТСЗН, МЗ, МНВО, МП, МИО, ГП (по согласованию), НКДЖСДП
(по согласованию)
2027 год
-
не требуются
13.
Проведение обучения сотрудников МЧС подходам и практикам гендерно-чувствительного реагирования при проведении эвакуационных мероприятий
отчет по итогам тренинга
МКИ, МЧС, МЗ, МИО, НКДЖСДП
(по согласованию),
структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
2027 год
-
за счет средств структуры "ООН-женщины" в Казахстане
14.
Подготовка Национального доклада на тему "О профилактике семейно-бытового насилия в Республике Казахстан", включая выработку рекомендаций
Национальный доклад
МКИ, КИОР (по согласованию)
2027 год

5796
РБ 004 "Ақпарат және әлеуметтік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру"
8.
Ақпараттық кеңістіктегі гендерлік теңдік мәселелерін гендерлік сезімталдық тұрғысынан жариялаудың бірыңғай кәсіптік стандарттарын ілгерілету мақсатында мемлекеттік органдардың баспасөз қызметкерлері, мемлекеттік, мемлекеттік емес және тәуелсіз бұқаралық ақпарат құралдарының басшылық құрамына тренингтер
тренинг қорытындысы бойынша есеп
МАМ, Қорғанысмині, СІМ, ІІМ, БП (келісу бойынша), КС аппараты (келісу бойынша), Қазақстандағы БҰҰ әйелдері (келісу бойынша)
2026 жыл
көзделген қаражат шеңберінде
РБ 009 "Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету"
9.
Жанжалдарды болғызбау мен реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға, хабардар болуды арттыруға, жанжалдардың алдын алу мен әйелдерді қорғау мәселелерінде азаматтық қоғаммен өзара іс-қимылды күшейтуге әйелдердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесі қабылдаған 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467-қарарларды түсіндіруге және ілгерілетуге бағытталған арнайы сюжеттер (роликтер) немесе бағдарламалар дайындауды және таратуды қамтитын ақпараттық науқандарды әзірлеу және жүзеге асыру
медиа-жоспардың орындалуы туралы есеп
МАМ, мүдделі орталық мемлекеттік органдар
жыл сайын
көзделген қаражат шегінде
РБ 003
"Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" бюджеттік бағдарламасының шеңберінде көзделген қаражат шегінде
2. Әйелдер мен қыздарға қатысты зорлық-зомбылық болғызбау және оларды, әсіресе жанжал кезіне және төтенше жағдайларға қорғау
10.
Қайталанатын зорлық-зомбылық қаупін бағалауды және жәбірленушілерге бағдар берудің ведомствоаралық тетігін қоса алғанда, тәуекелдерді бағалауды ескере отырып отбасылық-тұрмыстық зорлық-зомбылық фактілеріне полицияның ден қоюының бірыңғай алғышарттарын (стандартты операциялық рәсімдер) енгізу
стандарттарды әзірлеу және бекіту
ІІМ, ЖАО, ЕО (келісу бойынша)
2026 жыл
-
ЕО қаражаты есебінен
11.
Мамандандырылған полиция бөлімшелері қызметкерлерінің тұрмыстық және сексуалдық зорлық-зомбылық құрбандарымен дұрыс өзара іс-қимыл жөніндегі құзыреттік деңгейін арттыруға арналған семинарлар өткізу
МАМ-ға ақпарат
ІІМ, ЖАО, БҰҰДБ (келісу бойынша)
2026 жыл
-
ЕО қаражаты есебінен
12.
Көші-қонға байланысты зорлық-зомбылық пен қауіптерден қорғау туралы нұсқаулықты бекіту (мобильді көмек көрсету орталықтары, қауіпсіз тұру орталықтары, құжаттарын немесе мүлкін жоғалтқан әйелдерге арналған заң көмегі) және уақытша қауіпсіз баспаналарды, заң көмегін және медициналық қолдауды қоса алғанда, мигрант әйелдерді қорғау тетігін әзірлеу
ІІМ-нің бұйрығы
ІІМ, Еңбекмині, ДСМ, ҒЖБМ, ОМ, ЖАО, БП (келісу бойынша), ӘІОСҰК (келісу бойынша)
2027 жыл
-
талап етілмейді
13.
ТЖМ қызметкерлерін эвакуациялау іс-шараларын жүргізу кезінде гендерлік сезімтал ден қою тәсілдеріне оқыту және практикасын жүргізу
тренинг қорытындысы бойынша есеп
МАМ, ТЖМ, ДСМ, ЖАО, ӘІОСҰК (келісу бойынша),
Қазақстандағы "БҰҰ әйелдері" құрылымы
(келісу бойынша)
2027 жыл
-
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер"
қаражаты есебінен
14.
"Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылықтың профилактикасы туралы" тақырыбында ұсынымдар әзірлеуді қоса алғанда, Ұлттық баяндама дайындау
Ұлттық баяндама
МАМ, ҚҚДИ (келісу бойынша)
2027 жыл

15416
РБ 004 "Формирование государственной политики в сфере информации общественного развития"
15.
Проведение республиканской акции "16 дней активных действий против гендерного насилия"
информация в МКИ
МКИ, МВД, МТСЗН, МЗ, МНВО, МП, МИО, ГП (по согласованию), НКДЖСДП (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию),
структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию), ОБСЕ (по согласованию), ПРООН (по согласованию)
ежегодно
-
за счет средств Фонда Эберта в Казахстане, Офиса программ ОБСЕ в Астане, структуры "ООН-женщины" в Казахстане
16.
Международная конференция "Система противодействия бытовому насилию в Центральной Азии: коррекционные программы для агрессоров"
конференция
МВД, СКЦ (по согласованию), Фонд Эберта (по согласованию), Офис программ ОБСЕ в Астане (по согласованию)
ежегодно
-
за счет средств Фонда Эберта в Казахстане, Офиса программ ОБСЕ в Астане
17.
Проведение ежегодного регионального диалога по вопросам совершенствования политики и практики предупреждения и реагирования на гендерно обусловленное насилие в Центральной Азии совместно с Центральноазиатским альянсом по искоренению гендерного насилия
форум
структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию), Секретариат Центральноазиатского альянса по искоренению гендерного насилия при структуре "ООН-женщины" (по согласованию)
ежегодно
-
за счет средств ЕС
18.
Проведение обучения для журналистов и создателей контента по ответственному и гендерно-чувствительному освещению случаев гендерного насилия, включая подготовку тренеров и разработку обучающих материалов
разработка обучающих материалов
структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию), Секретариат Центральноазиатского альянса по искоренению гендерного насилия при структуре "ООН-женщины" (по
2026 год
-
за счет средств структуры "ООН-женщины"
19.
Усиление потенциала организаций гражданского общества и молодежных организаций по предотвращению насилия в отношении женщин и девочек
тренинги
структура "ООН-женщины" (по согласованию), Секретариат Центральноазиатского альянса по искоренению гендерного насилия при структуре "ООН-женщины" (по согласованию)
ежегодно
-
за счет средств ЕС
20.
Проведение исследования "Не оставлять никого позади" – Гендерное насилие в отношении женщин с пересекающимися идентичностями в Центральной Азии"
исследование
структура "ООН-женщины" (по согласованию), Секретариат Центральноазиатского альянса по искоренению гендерного насилия при структуре "ООН-женщины" (по согласованию)
2026 год
-
за счет средств структуры "ООН-женщины"
21.
Проведение работы по повышению осведомлҰнности о вредных гендерных стереотипах и вовлечению мужчин и мальчиков в продвижение гендерного равенства через поддержку глобальной кампании HeForShe в Центральной Азии (в том числе с использованием ранее разработанных коммуникационных материалов)
распространение комик бука о стереотипах мужественности, показы подскастов "Как быть мужчиной в XXI веке", а также другие встречи и презентации
Секретариат Центральноазиатского альянса по искоренению гендерного насилия при структуре "ООН-женщины" (по согласованию)
2026 год
-
за счет средств структуры "ООН-женщины"
22.
Разработка модели интервенционной поддержки (психологической помощи агрессорам), а также методологии работы, направленной на снижение уровня агрессии и профилактику бытового насилия
разработка и утверждение модели
МЗ, МТСЗН, МВД, ГП (по согласованию), НПО (по согласованию), СКЦ (по согласованию), Фонд Эберта (по согласованию)
ежегодно
-
за счет средств Фонда Эберта

15416
РБ 004
"Ақпарат және әлеуметтік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру"
15.
"Гендерлік зорлық-зомбылыққа қарсы 16 күндік белсенді әрекет" республикалық акциясын өткізу
МАМ-ға ақпарат
МАМ, ІІМ, Еңбекмині, ДСМ, ҒЖБМ, ОМ, ЖАО, БП (келісу бойынша), ӘІОСҰК (келісу бойынша), АҚЖҰО (келісу бойынша),
Қазақстандағы "БҰҰ әйелдері" құрылымы (келісу бойынша), ЕҚЫҰ (келісу бойынша), БҰҰДБ (келісу бойынша)
жыл сайын
-
Қазақстандағы Эберт қоры, Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі, Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер"
қаражаты есебінен
16.
"Орталық Азиядағы тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы іс-қимыл жүйесі:
агрессорларға арналған түзету бағдарламалары" халықаралық конференциясы
конференция
ІІМ, ДОО (келісу бойынша), Эберт қоры (келісу бойынша), Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі (келісу бойынша)
жыл сайын
-
Қазақстандағы Эберт қоры, Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі
17.
Гендерлік зорлық-зомбылықты жою бойынша Орталық Азия альянсымен бірлесіп Орталық Азиядағы гендерлік зорлық-зомбылықтың профилактикасы және оған ден қою саясаты мен практикасын жетілдіру жөнінде жыл сайынғы өңірлік диалог өткізу
форум
Қазақстандағы "БҰҰ әйелдері" құрылымы (келісу бойынша), "БҰҰ-Әйелдер" құрылымы жанындағы Гендерлік зорлық-зомбылықты жою жөніндегі Орталық Азия Альян хатшылығы (келісу бойынша)
жыл сайын
-
ЕО қаражаты есебінен
18.
Тренерлерді даярлау мен оқу материалдарын әзірлеуді қоса алғанда, журналистер мен контент жасаушыларға гендерлік зорлық-зомбылық жағдайларын жауапты әрі гендерлік сезімтал тәсіл арқылы жария ету жөнінде оқу өткізу
оқу материалдарын әзірлеу
Қазақстандағы "БҰҰ әйелдері" құрылымы
құрылымы (келісу бойынша), "БҰҰ-Әйелдер" құрылымы жанындағы Гендерлік зорлық-зомбылықты жою жөніндегі Орталық Азия Альянс хатшылығы (келісу бойынша)
2026 жыл
-
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер"
қаражаты есебінен
19.
Әйелдер мен қыздарға қатысты зорлық-зомбылықтың алдын алу бойынша азаматтық қоғам ұйымдары мен жастар ұйымдарының әлеуетін күшейту
тренингтер
Қазақстандағы "БҰҰ әйелдері" құрылымы
(келісу бойынша), "БҰҰ-Әйелдер" құрылымы жанындағы Гендерлік зорлық-зомбылықты жою жөніндегі Орталық Азия Альянс хатшылығы (келісу бойынша)
жыл сайын
-
ЕО қаражаты есебінен
20.
"Орталық Азияда гендерлік тұрғыдан әйелдерге қатысты ұқсас зорлық-зомбылық бойынша – "Ешкім назардан тыс қалмайды" тақырыбында зерттеу жүргізу
зерттеу
"БҰҰ-Әйелдер" құрылымы (келісу бойынша), "БҰҰ-Әйелдер" құрылымы жанындағы Гендерлік зорлық-зомбылықты жою жөніндегі Орталық Азия Альянс хатшылығы (келісу бойынша)
2026 жыл
-
"БҰҰ-Әйелдер" құрылымы қаражаты есебінен
21.
Орталық Азиядағы HeForShe жаһандық науқанын қолдау арқылы зиянды гендерлік стереотиптер туралы хабардарлықты арттыру және ерлер мен ұлдарды гендерлік теңдікті ілгерілетуге тарту бойынша жұмыс жүргізу (оның ішінде бұрын әзірленген коммуникациялық материалдарды пайдалана отырып)
ерлік стереотиптері туралы комикс буктерді тарату, "XXI ғасырдағы ер адам" подкаст көрсетілімдері, сондай-ақ басқа да кездесулер мен презентациялар
"БҰҰ-Әйелдер" құрылымы жанындағы Гендерлік зорлық-зомбылықты жою жөніндегі Орталық Азия Альянс хатшылығы (келісу бойынша)
2026 жыл
-
"БҰҰ-Әйелдер" құрылымы қаражаты есебінен
22.
Интервенциялық қолдау моделін (агрессорларға психологиялық көмек көрсету), сондай-ақ агрессия деңгейін төмендетуге және тұрмыстық зорлық-зомбылықтың профилактикасына бағытталған жұмыс әдіснамасын әзірлеу
моделді әзірлеу және бекіту
ДСМ, Еңбекмині, ІІМ, БП
(келісу бойынша),
ҮЕҰ (келісу бойынша),
ДОО(келісу бойынша),
Эберт қоры (келісу бойынша)
жыл сайын
-
Эберт қоры қаражаты
есебінен

3. Поощрение гендерного аспекта и развития лидерства
23.
Проведение тренингов по повышению квалификации внештатных советников акимов по вопросам гендерного равенства и вопросам инклюзии
отчет по итогам тренинга
МКИ, МТСЗН МИО, НКДЖСДП (по согласованию), НПО (по согласованию), Офис программ ОБСЕ (по согласованию)
2027 год
-
за счет средств Офиса программ ОБСЕ в Астане
24.
Реализация пилотного проекта по внедрению института гендерных омбудсменов из числа обучающихся в организациях высшего и (или) послевузовского образования
приказ
МНВО, МКИ
2027 год
-
не требуются
25.
Подготовка тематического доклада о защите прав женщин в пенитенциарной системе в странах СНГ
доклад в рамках работы Комиссии по правам человека СНГ
НЦПЧ (по согласованию)
МВД, МЗ
2026 год
-
не требуются
26.
Специальный доклад Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан "Защита прав женщин в пенитенциарной системе Республики Казахстан"
специальный доклад
НЦПЧ (по согласованию),
ГП (по согласованию, МВД,
МКИ, МТСЗН
2027 год
-
не требуются
27.
Проведение исследования на тему "Защита прав женщин: международные стандарты, национальная практика и пути развития"
исследование,монография
НЦПЧ (по согласованию),
ГП (по согласованию), МВД,
МКИ, МТСЗН
2026 год
-
не требуются
28.
Организация встречи с женщинами-руководителями региона по обсуждению роли женщин в обеспечении устойчивого развития
информация в МКИ
МИО
ежегодно
-
не требуются
29.
Обучение женщин из социально уязвимых категорий населения навыкам открытия и ведения бизнеса
отчет
КПЧ (по согласованию), МНЭ, НПО (по согласованию)
2026 год
за счет средств Офиса программ ОБСЕ в Астане
30.
Развитие регионального сотрудничества в рамках Альянса женщин в сфере правосудия и безопасности в странах Центральной Азии
встречи, круглые столы, семинары и тренинги
аппарат КС (по согласованию), ВС (по согласованию), СА (по согласованию), МИД, МВД, МО, МЧС, ГП (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию), офис ОБСЕ в Казахстане (по согласованию)
ежегодно
-
за счет средств структуры "ООН-женщины" в Казахстане, Офиса программ ОБСЕ в Астане
31.
Проведение учебных курсов по гендерно-ориентированной и гендерно-чувствительной кадровой политике в правоохранительных органах
курсы
МВД, МО,
ГП (по согласованию)
ежегодно
за счет средств Офиса программ ОБСЕ в Астане
32.
Конференция по продвижению повестки "Женщины, мир и безопасность" в секторе безопасности и правоохранительных органах
конференция
ГП (по согласованию), Академия правоохранительных органов при ГП РК (по согласованию), Офис программ ОБСЕ в Астане (по согласованию)
2026 год
-
за счет средств Офиса программ ОБСЕ в Астане
33.
Проведение онлайн-семинаров и дискуссий по прогрессу в продвижении повестки "Женщины, мир и безопасность" с участием сотрудников правоохранительных органов
семинар
МО, МВД, МЧС, МИД, МКИ, ГП (по согласованию),
НПО (по согласованию), Офис программ ОБСЕ в Астане (по согласованию)
ежегодно
-
за счет средств Офиса программ ОБСЕ в Астане
34.
Проведение обучающих тренингов и оказание поддержки организациям гражданского общества в целях усиления потенциала женщин для участия в парламентских выборах 2026 года с учетом сотрудничества с политическими партиями
отчет по итогам тренинга
МКИ, НКДЖСДП (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
2026 год
-
РБ 009 "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
35.
Проведение консультационных встреч с участием государственных органов, организаций гражданского общества, молодежных и экспертных организаций по вопросам продвижения гендерного равенства и повестки "Женщины, мир и безопасность"
встречи и круглые столы
структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию), заинтересованные государственные органы
ежегодно
-
за счет структуры "ООН-женщины" в Казахстане

3. Гендерлік аспектіні көтермелеу және көшбасшылықты дамыту
23.
Әкімдердің штаттан тыс кеңесшілерінің гендерлік теңдік және инклюзия мәселелері бойынша біліктілігін арттыруға арналған тренингтер өткізу
тренинг қорытындысы бойынша есеп
МАМ, Еңбекмині, ЖАО, ӘІОСҰК
(келісу бойынша), ҮЕҰ (келісу бойынша), Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі (келісу бойынша)
2027 жыл
-
Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі қаражаты есебінен
24.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылар қатарынан гендерлік омбудсмендер институтын енгізу бойынша пилоттық жобаны іске асыру
бұйрық
ҒЖБМ, МАМ
2027 жыл
-
талап етілмейді
25.
ТМД елдеріндегі пенитенциарлық жүйедегі әйелдер құқықтарын қорғау туралы тақырыптық баяндама дайындау
ТМД Адам құқықтары жөніндегі комиссиясының жұмысы шеңберіндегі баяндама
АҚЖҰО (келісу бойынша), ІІМ, ДСМ
2026 жыл
-
талап етілмейді
26.
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің "Қазақстан Республикасының пенитенциарлық жүйесіндегі әйелдер құқықтарын қорғау" тақырыбындағы арнайы баяндамасы
арнайы баяндама
АҚЖҰО (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ІІМ, Еңбекмині,
МАМ
2027 жыл
-
талап етілмейді
27.
"Әйелдер құқығын қорғау: халықаралық стандарттар, ұлттық практика және даму жолдары" тақырыбында зерттеу жүргізу
зерттеу, монография
АҚҰО (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ІІМ, Еңбекмині,
МАМ
2026 жыл
-
талап етілмейді
28.
Тұрақты дамуды қамтамасыз етудегі әйелдердің рөлін талқылау үшін өңірдегі әйел көшбасшылармен кездесу ұйымдастыру
МАМ-ға ақпарат
ЖАО
29.
Халықтың әлеуметтік осал санаттарына жататын әйелдерді бизнес ашу мен жүргізу дағдыларына оқыту
есеп
АҚУ (келісу бойынша), ҰЭМ, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2026 жыл
-
Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисінің қаражаты есебінен
30.
Орталық Азия елдерінде сот төрелігі және қауіпсіздік саласындағы Әйелдер альянсы шеңберінде өңірлік ынтымақтастықты дамыту
кездесулер, дөңгелек үстелдер, семинарлар және тренингтер
КС аппараты (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), СӘ (келісу бойынша), СІМ, ІІМ, Қорғанысмині, ТЖМ,
БП (келісу бойынша)
Қазақстандағы "БҰҰ әйелдері" (келісу бойынша), Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі (келісу бойынша)
жыл сайын
-
"БҰҰ-Әйелдер" құрылымы, Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисінің қаражаты есебінен
31.
Құқық қорғау органдарындағы гендерлік бағдарланған және гендерлік сезімтал кадр саясаты бойынша оқу курстарын өткізу
курстар
ІІМ, Қорғанысмині, БП (келісу бойынша)
жыл сайын
-
Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарлалар офисінің қаражатаы есебінен
32.
Қауіпсіздік секторындағы және құқық қорғау органдарындағы "Әйелдер, бейбітшілік және қауіпсіздік" күн тәртібін ілгерілету бойынша конференция
конференция
БП (келісу бойынша), Қазақстан Республикасы Мемлекеттік прокуратурасы жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (келісу бойынша), Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі (келісу бойынша)
2026 жыл
-
Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисінің қаражатаы есебінен
33.
"Әйелдер, бейбітшілік және қауіпсіздік" күн тәртібін ілгерілетудегі прогресс бойынша құқық қорғау органдары қызметкерлерінің қатысуымен онлайн- семинарлар мен талқылаулар өткізу
семинар
Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ, СІМ, МАМ, БП (келісу бойынша), ҮЕҰ (келісу бойынша), Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі (келісу бойынша)
жыл сайын
-
Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі есебінен
34.
2026 жылғы парламенттік сайлауға қатысу үшін әйелдердің әлеуетін арттыру мақсатында азаматтық қоғам ұйымдарына қолдау көрсету және оқыту тренингтерін өткізу, сондай-ақ саяси партиялармен ынтымақтастықты ескеру
тренинг қорытындысы бойынша есеп
МАМ, ӘІОСҰК (келісу бойынша), Қазақстандағы "БҰҰ әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
2026 жыл
-
РБ 009 "Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету"
35.
Гендерлік теңдікті ілгерілету және "Әйелдер, бейбітшілік және қауіпсіздік" күн тәртібі мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың, азаматтық қоғам ұйымдарының, жастар мен сараптама ұйымдарының қатысуымен консультациялық кездесулер өткізу
кездесулер мен дөңгелек үстелдер
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша),
мүдделі мемлекеттік органдар
жыл сайын
-
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы
қаражаты есебінен

4.      Усиление роли кибербезопасности
36.
Создание автоматизированной системы учета и мониторинга гендерного и онлайн-насилия, а также внедрение единого цифрового модуля межведомственного обмена данными для раннего выявления рисков насилия в отношении женщин и девочек и контроля мер их защиты с применением технологий искусственного интеллекта
создание автоматизированной системы учҰта и анализа данных по фактам насилия
МВД, МО, МИИЦР, МТСЗН,
ГП (по согласованию)
ежегодно
-
за счет средств ПРООН
37.
Разработка стандартов цифровой безопасности для женщин, а также внедрение программ цифровой грамотности в сфере искусственного интеллекта
разработка стандартов
МИИЦР, МВД, МКИ
2027 год
-
не требуются
38.
Выработка предложений по созданию постоянной площадки взаимодействия государства и НПО для оперативного обмена информацией о случаях онлайн-насилия в отношении женщин (кибербуллинг, преследование, угрозы) и выработки совместных мер реагирования
предложение в Правительство Республики Казахстан
МКИ, МИИЦР, НПО (по согласованию), КНБ (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
2028 год
-
не требуются
39.
Проведение тренингов для сотрудников полиции по выявлению, раскрытию и расследованию преступлений, связанных с торговлей людьми, в том числе совершенных с использованием сети Интернет
отчет по итогам тренинга
МВД, Карагандинская Академия МВД (по согласованию), Офис программ ОБСЕ в Астане (по согласованию)
ежегодно
-
за счет средств Офиса программ ОБСЕ в Астане
5. Климатические изменения и их влияние на устойчивое развитие
40.
Обеспечение участия женщин в делегациях по водной дипломатии (Приаралье, Каспий) и климатических переговорах
включение в состав делегаций
МИД, МЭПР, МВРИ
ежегодно
-
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КПЧ – Комиссия по правам человека при Президенте Республики Казахстан;
НЦПЧ – Национальный центр по правам человека в Республике Казахстан;
НКДЖСДП – Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан;
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан;
ПРООН – Программа развития ООН;
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
СКЦ – объединение юридических лиц "Союз кризисных центров" в Казахстане;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
ОБСЕ – Офис программ в Астане Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
ЕС – Европейский Союз;
МИО – местные исполнительные органы;
МИИЦР – Министерство искусственного интелекта и цифрового развития Республики Казахстан;
ВС – Верховный Суд Республики Казахстан;
аппарат КС – аппарат Конституционного Суда Республики Казахстан;
КИОР – Казахстанский институт общественного развития;
МО – Министерство обороны Республики Казахстан;
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан;
АП – Администрация Президента Республики Казахстан;
РБ – республиканский бюджет;
МВРИ – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан;
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
СНГ – Содружество Независимых Государств;
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
НПО – неправительственные организации;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
Фонд Эберта – фонд имени Фридриха Эберта;
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
__________________________

4. Киберқауіпсіздіктің рөлін күшейту
36.
Гендерлік зорлық-зомбылық пен онлайн зорлық-зомбылықты мониторингтеу бойынша ұлттық цифрлық платформа құру және әйелдер мен қыздарға қатысты зорлық-зомбылық қаупін ерте анықтау және оларды қорғау шараларын бақылау мақсатында жасанды интеллект технологиясын пайдалана отырып, ведомствоаралық дерек алмасудың бірыңғай цифрлық модулін енгізу
зорлық-зомбылық фактілері бойынша деректерді есепке алу мен талдаудың автоматтандырылған жүйесін құру
ІІМ, Қорғанысмині, ЖИЦДМ, Еңбекмині, БП (келісу бойынша)
жыл сайын
-
БҰҰДБ қаражаты есебінен
37.
Әйелдерге арналған цифрлық қауіпсіздік стандарттарын әзірлеу, сондай-ақ жасанды интеллект саласындағы цифрлық сауаттылық бағдарламаларын енгізу
стандарттар әзірлеу
ЖИЦДМ, ІІМ, МАМ
2027 жыл
-
талап етілмейді
38.
Әйелдерге қатысты онлайн зорлық-зомбылық жағдайлары (кибербуллинг, аңду, қорқытулар) туралы жедел ақпарат алмасу үшін мемлекет пен ҮЕҰ арасындағы өзара іс-қимылдың тұрақты платформасын құру бойынша ұсыныстар әзірлеу және бірлескен ден қою шараларын әзірлеу
Қазақстан
Республикасының Үкіміне ұсыныс
МАМ, ЖИЖЦДМ, ҮЕҰ (келісу бойынша), АҚЖҰО (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы
(келісу бойынша)
2028 жыл
-
талап етілмейді
39.
Адам саудасына қатысты, сондай-ақ интернет желілерін қолдана отырып жасалған қылмыстарды анықтау, ашу және тергеп-тексеру бойынша полиция қызметкерлеріне арналған тренингтер
тренинг қорытындысы бойынша есеп
ІІМ, Ішкі істер министрлігінің Қарағанды академиясы (келісу бойынша), Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі (келісу бойынша)
жыл сайын
-
Астанадағы ЕҚЫҰ бағдарламалар офисі қаражаты есебінен
5. Климаттың өзгеруі және оның тұрақты дамуға әсері
40.
Әйелдердің су дипломатиясы жөніндегі делегацияларға (Арал аймағы, Каспий) және климаттық келіссөздерге қатысуын қамтамасыз ету
делегациялар құрамына енгізу
СІМ, ЭТРМ, СРЖИ
жыл сайын
-
талап етілмейді
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚК – Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия;
АҚҰО – Қазақстан Республикасындағы " Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық";
ӘІОСҰК – Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиясы;
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы;
БҰҰДБ – Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасы;
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ДОО – Қазақстанның Дағдарыс орталықтары одағы занды тұлғаларбірлестігі;
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі;
ЕҚЫҰ – Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымы;
Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ЕО – Еуропалық Одағы;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі;
ЖС – Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты;
КС аппараты – Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотының аппараты;
ҚҚДИ – Қазақстандық қоғамдық даму институты;
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
ОАМ – Қазақстан Республикасының Оқу- ағарту министрлігі;
ПӘ – Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі;
РБ – республикалық бюджет;
СРЖИ – Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі;
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
ТМД – Тәуелсіз Мемлекеттер Достығы;
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ҮЕҰ – үкіметтік емес ұйымдар;
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі;
Эберт қоры – Фридрих Эберт атындағы қор;
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі.