Об утверждении Комплексного плана развития контейнерных перевозок в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 449
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 449
В целях дальнейшего развития контейнерных перевозок Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план развития контейнерных перевозок в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, иным организациям Республики Казахстан (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) принять необходимые меры по реализации Комплексного плана;
2) один раз в год, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным годом, представлять в Министерство транспорта Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Комплексного плана.
3. Министерству транспорта Республики Казахстан не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство транспорта Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 мая 2026 года № 449
Комплексный план
развития контейнерных перевозок в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы
Паспорт
1
Наименование
Комплексный план развития контейнерных перевозок в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы (далее – Комплексный план)
2
Основание для разработки
Общенациональный план мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию" (пункт 41), утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2025 года № 1042
3
Сроки реализации
2026 – 2030 годы
4
Наименования государственного органа-разработчика и соисполнителей
1) Министерство транспорта Республики Казахстан (государственный орган – разработчик);
2) Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
3) Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
4) Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
5) Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
6) Министерство энергетики Республики Казахстан;
7) Министерство финансов Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасында контейнерлік тасымалдарды дамытудың 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 449 қаулысы.
Контейнерлік тасымалдарды одан әрі дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында контейнерлік тасымалдарды дамытудың 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспарды орындауға жауапты Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдары, өзге де ұйымдары (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарды іске асыру бойынша қажетті шараларды қабылдасын;
2) жылына бір рет, есепті жылдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Көлік министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпаратты беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпаратты Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылы "29" мамырдағы
№ 449 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында 2026 – 2030 жылдарға арналған контейнерлік тасымалдарды дамыту жөніндегі кешенді жоспар
Паспорт
1
Атауы
Қазақстан Республикасында 2026 – 2030 жылдарға арналған контейнерлік тасымалдарды дамытудың кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар)
2
Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 13 қазандағы № 1042 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары (41-тармақ)
3
Іске асыру мерзімдері
2026 – 2030 жылдар
4
Әзірлеуші мемлекеттік орган және бірлесіп орындаушылардың атауы
1)      Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі (әзірлеуші мемлекеттік орган);
2)      Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі;
3)      Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
4)      Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі;
5)      Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі;
6)      Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі;
7)      Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;

8) Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
9) местные исполнительные органы столицы, области, города республиканского значения;
10) акционерное общество "Национальная компания "КазМунайгаз";
11) акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы";
12) Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
5
Краткая информация о необходимости принятия Комплексного плана с указанием основных проблем и задач по их решению
Принятие Комплексного плана развития контейнерных перевозок на 2026 – 2030 годы обусловлено низким уровнем использования контейнерных технологий в Республике Казахстан при наличии значительного транзитного, экспортного и внутреннего грузового потенциала. В условиях глобальной контейнеризации мировой торговли и усиления международной конкуренции за грузовые потоки требуется системный и целенаправленный подход к развитию контейнерных перевозок. Контейнерные перевозки являются ключевым элементом в повышении эффективности транспортно-логистического комплекса, снижении логистических издержек экономики и укреплении экспортно-транзитной роли страны.
Основные проблемы
1. Низкая доля контейнерных перевозок. Контейнерные перевозки составляют лишь 8 % от общего объема перевозок, при крайне низкой доле во внутриреспубликанском сообщении (0,3 %), что свидетельствует о слабой интеграции контейнеров в обслуживании внутреннего рынка.
2. Недостаточная реализация грузового потенциала. При наличии контейнеропригодной грузовой базы в объҰме порядка 68,7 млн тонн в год текущие объҰмы перевозок более чем в три раза ниже потенциальных.
3. Дисбаланс структуры перевозок. Основной объҰм контейнерооборота формируется за счет транзита, тогда как экспортные и импортные перевозки развиты недостаточно по сравнению со странами с сопоставимым транзитным потенциалом.
4. Инфраструктурные и технологические ограничения. Недостаточное развитие контейнерной инфраструктуры, высокая концентрация грузов по номенклатуре и пунктам отправления требуют адресного и поэтапного развития.
5. Снижение скорости и предсказуемости перевозок. Необоснованные осмотры, длительные процедуры досмотра и временные ограничения на перемещение контейнеров увеличивают сроки доставки и снижают конкурентоспособность казахстанских маршрутов.
Ключевые задачи по решению проблем:
формирование экономически конкурентоспособной и технологически устойчивой системы контейнерных перевозок;
расширение применения контейнеров во внутреннем, экспортном и импортном сообщении;
поэтапное развитие контейнерной инфраструктуры с учҰтом концентрации грузовой базы;
повышение скорости и надҰжности перевозок за счҰт оптимизации контрольных и досмотровых процедур;
создание сбалансированной тарифной модели и условий для привлечения частных инвестиций;
интеграция контейнерных перевозок в международные транспортно-логистические коридоры.
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:

8)      Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі;
9)      астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары;
10)      "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
11)      "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
12)      "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
5
Негізгі проблемалар мен оларды шешу жөніндегі міндеттерді көрсете отырып Кешенді жоспарды қабылдау қажеттілігі туралы қысқаша ақпарат
2026 – 2030 жылдарға арналған контейнерлік тасымалдарды дамытудың кешенді жоспарын қабылдау Қазақстан Республикасында контейнерлік технологияларды пайдалану деңгейінің төмен болуымен, сонымен қатар елеулі транзиттік, экспорттық және ішкі жүк әлеуетінің бар болуымен негізделеді. Әлемдік саудада жаһандық контейнерлендіру мен жүк ағындары үшін халықаралық бәсекелестіктің күшеюі жағдайында контейнерлік тасымалдарды дамытуға жүйелі әрі нысаналы тәсіл қажет. Контейнерлік тасымалдар көлік-логистикалық кешеннің тиімділігін арттырудың, экономиканың логистикалық шығындарын төмендетудің және елдің экспорттық-транзиттік рөлін нығайтудың негізгі элементі болып табылады.
Негізгі проблемалар
1. Контейнерлік тасымалдар үлесінің төмен болуы. Контейнерлік тасымалдар жалпы тасымалдар көлемінің
8 %-ын ғана құрайды, ал республика ішіндегі қатынастағы үлесі өте төмен (0,3 %), бұл контейнерлердің ішкі нарыққа қызмет көрсетуге әлсіз интеграциясын көрсетеді.
2. Жүк әлеуетінің жеткіліксіз іске асырылуы. Жылына шамамен 68,7 млн тонна көлеміндегі контейнерге жарамды жүк базасының болуына қарамастан, қазіргі тасымалдар көлемі әлеуетті деңгейден үш есе төмен.
3. Тасымал құрылымындағы теңгерімсіздік. Контейнер айналымының негізгі көлемі транзит есебінен қалыптасады, ал экспорттық және импорттық тасымалдар ұқсас транзиттік әлеуеті бар елдермен салыстырғанда жеткіліксіз дамыған.
4. Инфрақұрылымдық және технологиялық шектеулер. Контейнерлік инфрақұрылымның жеткіліксіз дамуы, жүк номенклатурасы мен жөнелту пункттері бойынша жоғары шоғырлану оны мақсатты және кезең-кезеңімен дамытуды талап етеді.
5. Тасымал жылдамдығы мен болжамдылығының төмендеуі. Негізсіз тексерулер, ұзаққа созылатын бақылау рәсімдері және контейнерлердің қозғалысына қойылатын уақытша шектеулер жеткізу мерзімдерін ұзартып, қазақстандық маршруттардың бәсекеге қабілеттілігін төмендетеді.
Проблемаларды шешу жөніндегі негізгі міндеттер:
-      экономикалық тұрғыдан бәсекеге қабілетті және технологиялық жағынан орнықты контейнерлік тасымалдар жүйесін қалыптастыру;
-      ішкі, экспорттық және импорттық қатынастарда контейнерлерді қолдануды кеңейту;
жүк базасының шоғырлануын ескере отырып контейнерлік инфрақұрылымды кезең-кезеңімен дамыту;
-      бақылау және тексеру рәсімдерін оңтайландыру арқылы тасымалдардың жылдамдығы мен сенімділігін арттыру;
-      теңгерімді тарифтік модельді және жеке инвестицияларды тарту үшін қолайлы жағдайларды қалыптастыру;
контейнерлік тасымалдарды халықаралық көлік-логистикалық дәліздерге интеграциялау.
Р/с№
Атауы
Аяқталу нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:

1) увеличение доли контейнерных перевозок от общего объема перевозок до 15 % к 2030 году (в 2025 году – 8 %)
2) повышение скорости контейнерных перевозок к уровню 2025 года: 2030 год – транзитных на 20 %, 2030 год – экспортных на 15 %
Направление 1. Инфраструктура и развитие логистических центров
1.1
Определение и развитие опорных транспортно-логистических центров для
план формирования сети ТЛЦ
декабрь 2026 года
МТ, КТЖ (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
1
2
3
4
5
6
7
консолидации порожних контейнеров
1.2
Анализ и идентификация инфраструктурных проектов для развития контейнерных перевозок
перечень проектов
декабрь 2026 года
МТ, КТЖ (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
1.3
Расширение логистической инфраструктуры для обеспечения достаточных мощностей по перевалке контейнеров и формированию контейнерных поездов
информация в МТ
декабрь 2030 года
КТЖ (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
1.4
Запуск двухъярусных контейнерных перевозок
информация в МТ
декабрь 2027 года
КТЖ (по согласованию)
не требуется
не требуются
1.5
Интеграция транспортно-логистической инфраструктуры с международными транспортными коридорами (ЦА, СНГ, КНР, ЕС и другие)
международные соглашения

1) контейнерлік тасымалдар үлесін тасымалдардың жалпы көлемінен 2030 жылға қарай 15 % – ға дейін ұлғайту (2025 жылы – 8 %)
2)      2025 жылғы деңгеймен салыстырғанда контейнерлік тасымалдардың жылдамдығын арттыру: 2030 жылы – транзиттік тасымалдар бойынша 20 % – ға, 2030 жылы - экспорттық тасымалдар бойынша 15 % – ға
1-бағыт. Логистикалық орталықтардың инфрақұрылымы және дамуы
1.1
Бос контейнерлерді шоғырландыру үшін тірек көлік-логистикалық орталықтарды айқындау және дамыту
КЛО желісін қалыптастыру жоспары
2026 жылғы желтоқсан
КМ, ҚТЖ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
1.2
Контейнерлік тасымалдарды дамытуға арналған инфрақұрылымдық жобаларды талдау және айқындау
жобалар тізімі
2026 жылғы желтоқсан
КМ, ҚТЖ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
7
1.3
Контейнер қайта тиеу бойынша жеткілікті қуаттарды қамтамасыз ету және контейнерлік пойыздарды қалыптастыру үшін логистикалық инфрақұрылымды кеңейту
КМ ақпарат
2030 жылғы желтоқсан
ҚТЖ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
1.4
Екі қабатты контейнерлік тасымалдарды іске қосу
КМ ақпарат
2027 жылғы желтоқсан
ҚТЖ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
1.5
Көлік-логистикалық инфрақұрылымды халықаралық көлік дәліздерімен интеграциялау (ОА, ТМД, ҚХР, ЕО және басқалар)
халықаралық келісімдер

2.10
Разработка и утверждение стандартов системы требований и параметров к железнодорожной
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2030 года
МТ,
КТЖ (по согласованию),
не требуется
не требуются
1
2
3
4
5
6
7
инфраструктуре и терминалам, допускаемым к приему, обработке и отправке контейнерных грузов
НПП "Атамекен" (по согласованию)
2.11
Проведение анализа потребного парка фитинговых платформ и возможности отечественных вагоностроительных заводов
заключение МТ
декабрь 2027 года
МТ, МПС, КТЖ (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
2.12
Изучение вопроса по организации производства отечественных контейнеров
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МТ, МПС, КТЖ (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
2.13
Привлечение отечественных и иностранных финансовых организаций для реализации инновационных, научных и стартап-проектов, направленных на развитие контейнеризации
меморандумы
декабрь 2027 года
МТ, КТЖ (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
Направление 3. Тарифная политика
3.1
Сохранение действующего уровня тарифов на перевозку грузов в контейнерах до достижения уровня контейнеризации до 15 %
информация в МТ
август 2026 года
КТЖ (по согласованию)
не требуется
не требуются
1
2
3
4
5
6
7
3.2
Внедрение системы скидок с учетом экономической целесообразности
и (или) субсидий для экспортных контейнерных направлений из регионов с преобладающим образованием порожних контейнеров с целью минимизации загрузки инфраструктуры порожними непроизводственными подсылами
информация в МТ
декабрь 2028 года
КТЖ (по согласованию)
не требуется
не требуются
3.3
Формирование и применение единых принципов тарифообразования на перевозку контейнеров в морских портах Каспийского моря
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2028 года
МТ, КТЖ (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
Направление 4. Цифровизация и технологии
4.1
Внедрение электронных железнодорожных накладных ЦИМ/СМГС для обмена данными между всеми заинтересованными сторонами, участвующими в
международных контейнерных перевозках
информация в МТ
декабрь 2028 года
КТЖ (по согласованию)
не требуется
не требуются
1
2
3
4
5
6
7
4.2
Проработка внедрения цифрового экспедитора с открытым доступом участникам перевозочного процесса для онлайн планирования маршрутов, расчета ставок и оформления перевозок
цифровая платформа
декабрь 2027 года
КТЖ (по согласованию), МТ, МИИЦР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
500 млн тенге
Внебюджетные средства КТЖ
4.3
Проработка системы цифрового учета и контроля выполнения технического осмотра и ремонта подвижного состава, включая цифровизацию реестра уведомлений (ВУ)
информация в МТ
декабрь 2027 года
КТЖ (по согласованию), МТ, МИИЦР
не требуется
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МИИЦР
Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
МТ
Министерство транспорта Республики Казахстан;
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан;
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан;
КТЖ
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы";
НПП "Атамекен"
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
ЦИМ/
СМГС
единая международная железнодорожная накладная, используемая для перевозок между Европой и странами СНГ/Азии;
ВУ
формы первичной документации, связанной с учетом, ремонтом и техническим обслуживанием вагонов;
ПСД
проектно-сметная документация.
___________________________________

2.10
Контейнерлік жүктерді қабылдауға, өңдеуге және жөнелтуге рұқсат етілген
Үкімет Аппаратына ақпарат
2030 жылғы желтоқсан
КМ, ҚТЖ (келісу бойынша),
талап етілмейді
талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
7
теміржол инфрақұрылымы мен терминалдарына талаптар жүйесінің стандарттары мен параметрлерін әзірлеу және бекіту
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
2.11
Фитингтік платформалардың қажетті паркіне және отандық вагон құрылысы зауыттарының мүмкіндіктеріне талдау жүргізу
КМ қорытындысы
2027 жылғы желтоқсан
КМ, ӨҚМ, ҚТЖ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
2.12
Отандық контейнерлер өндірісін ұйымдастыру мәселесін зерделеу
Үкімет Аппаратына ақпарат
2027 жылғы желтоқсан
КМ, ӨҚМ, ҚТЖ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
2.13
Контейнерлеуді дамытуға бағытталған инновациялық, ғылыми және стартап-жобаларды іске асыру үшін отандық және шетелдік қаржы ұйымдарын тарту
меморандумдар
2027 жылғы желтоқсан
КМ, ҚТЖ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
3-бағыт. Тарифтік саясат
3.1
Контейнерлеу деңгейі 15 % -
КМ ақпарат
2026
ҚТЖ (келісу
талап етілмейді
талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
7
ға жеткенге дейін контейнерлерде жүктерді тасымалдау тарифтерінің қолданыстағы деңгейін сақтау
жылғы тамыз
бойынша)
3.2
Өндірістік емес қосалқы сілтемелермен жүктелуін барынша азайту мақсатында бос контейнерлердің қалыптасуы басым өңірлерден экспорттық контейнерлік бағыттар үшін экономикалық орындылығын және (немесе) субсидияларды ескере отырып жеңілдіктер жүйесін енгізу
КМ ақпарат
2028 жылғы желтоқсан
ҚТЖ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
3.3
Каспий теңізіндегі теңіз порттарында контейнерлерді тасымалдау тарифтерін белгілеудің бірыңғай қағидаттарын қалыптастыру мен қолдану
Үкімет Аппаратына ақпарат
2028 жылғы желтоқсан
КМ, ҚТЖ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
4-бағыт. Цифрландыру және технологиялар
4.1
Халықаралық контейнерлік тасымалдарға қатысатын барлық мүдделі тараптар
КМ ақпарат
2028 жылғы желтоқсан
ҚТЖ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
7
арасында деректер алмасу үшін электрондық теміржол ЦИМ/СМГС жүкқұжаттарын енгізу
4.2
Маршруттарды онлайн жоспарлау, мөлшерлемелерді есептеу және тасымалдарды ресімдеу үшін тасымалдау процесіне қатысушыларға ашық қолжетімділігі бар цифрлық экспедиторды енгізуді пысықтау
сандық платформа
2027 жылғы желтоқсан
ҚТЖ (келісу бойынша), КМ, ЖИЦДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
500 млн теңге
ҚТЖ бюджетінен тыс қаражаты
4.3
Хабарламалар тізілімін (ЖБ) цифрландыруды қоса алғанда, жылжымалы құрамды техникалық тексеру мен жөндеуді цифрлық есепке алу және бақылау жүйесін пысықтау
КМ ақпарат
2027 жылғы желтоқсан
ҚТЖ (келісу бойынша), КМ, ЖИЦДМ
талап етілмейді
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ЖИЦДМ
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі;
КМ
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі;
Қаржымині
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;
ӨҚМ
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
СИМ
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі;
ҰЭМ
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі;
ЭМ
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі;
ҚТЖ
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
"Атамекен" ҰКП
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
ЦИМ/
СМГС
Еуропа мен ТМД/Азия елдері арасында тасымалдау үшін пайдаланылатын бірыңғай халықаралық теміржол жүкқұжаты;
ЖБ
вагондарды есепке алуға, жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге байланысты бастапқы құжаттама нысандары;
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама.