О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и от 4 ноября 2011 года № 1296 "Об утверждении Правил по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2026 года № 302
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан":
в Правилах использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) текущий план полета (CPL) – план полета, который отражает возможные изменения в представленном плане полета, обусловленные последующими диспетчерскими разрешениями органа обслуживания воздушного движения;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) маршрут обслуживания воздушного движения (далее – ОВД) – установленный маршрут, который предназначен для направления потока движения в целях обеспечения обслуживания воздушного движения. Термин "маршрут ОВД" используется для обозначения в соответствующих случаях воздушной трассы, контролируемого или неконтролируемого маршрута, маршрута прибытия или вылета и других маршрутов.
Маршрут ОВД определяется маршрутными техническими требованиями, которые включают индекс маршрута ОВД, линию пути до основных точек (точек пути) или в обратном направлении, расстояние между основными точками, требования в отношении передачи донесений и самую нижнюю безопасную абсолютную высоту;";
пункт 7-2 изложить в следующей редакции:
"7-2. Необходимость в разделении района полетной информации на верхний и нижний районы определяется поставщиком аэронавигационного обслуживания, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.";
пункт 17-1 изложить в следующей редакции:
"17-1. Для каждого объекта (полигон, стрельбище, учебный центр, карьер, месторождение, рудник, разрез), на котором проводятся работы, связанные с производством стрельб, пусков ракет, взрывных работ, неуправляемых аэростатов (за исключением неуправляемых аэростатов, которые классифицируются как легкие согласно пункту 83-1 настоящих Правил), и осуществляется иная деятельность, представляющая угрозу безопасности полетов, собственником или органом, ответственным за эксплуатацию объекта, разрабатывается соглашение по взаимодействию с центрами УВД, в котором указываются меры координации между центром УВД и органом ОВД по времени начала и прекращения работ, установлению вертикальных и горизонтальных границ и меры по взаимодействию. Соглашение по взаимодействию согласовывается с центром УВД и органом ОВД, в районе ответственности которого находится объект, и утверждается ответственным лицом (руководителем) объекта.
При согласовании соглашения по взаимодействию орган ОВД может инициировать изменение вертикальных и горизонтальных границ, а также периода действия в целях обеспечения безопасности при производстве полетов.";
пункт 82-1 дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысына және "Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" 2011 жылғы 4 қарашадағы № 1296 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 21 сәуірдегі № 302 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларында:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ағымдағы ұшу жоспары (CPL) – ұсынылған ұшу жоспарындағы ықтимал өзгерістерді көрсететін ұшу жоспары, бұл өзгерістер әуе қозғалысына қызмет көрсету органының кейінгі диспетчерлік рұқсаттарымен негізделеді;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) әуе қозғалысына қызмет көрсету (бұдан әрі – ӘҚҚ) маршруты – әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету мақсатында қозғалыс легін бағыттауға арналған белгіленген маршрут. "ӘҚҚ маршруты" термині тиісті жағдайларда әуе трассасын, бақыланатын немесе бақыланбайтын маршрутты, ұшып келу немесе ұшып шығу маршрутын және басқа да маршруттарды айқындау үшін пайдаланылады.
ӘҚҚ маршруты ӘҚҚ маршрутының индексін, негізгі нүктелерге (жол нүктелеріне) дейінгі немесе кері бағыттағы жол сызығын, негізгі нүктелер арасындағы қашықтықты, хабарламаларды беруге қатысты талаптарды және ең төменгі қауіпсіз абсолюттік биіктікті қамтитын маршруттық техникалық талаптармен айқындалады;";
7-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-2. Ұшу ақпаратының ауданын жоғарғы және төменгі аудандарға бөлу қажеттігін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты аэронавигациялық қызмет көрсетуші айқындайды.";
17-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1. Атыс, ракета ұшыруды, жарылыс жұмыстарын, басқарылмайтын аэростат ұшыруды (осы Қағидалардың 83-1-тармағына сәйкес жеңіл деп жіктелетін басқарылмайтын аэростаттарды қоспағанда) жүргізумен байланысты жұмыстар жүргізілетін және ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін өзге қызмет жүзеге асырылатын әрбір объект (полигон, атыс орны, оқу орталығы, карьер, кен орны, кеніш, қима) үшін меншік иесі немесе объектіні пайдалануға жауапты орган ӘҚБ орталықтарымен өзара іс-қимыл жөніндегі келісімді әзірлейді, онда ӘҚБ орталығы мен ӘҚҚ органы арасындағы жұмысты бастау және тоқтату уақыты, тік және көлденең шекараларды белгілеу бойынша үйлестіру шаралары және өзара іс-қимыл бойынша шаралар көрсетіледі. Өзара іс-қимыл жөніндегі келісім жауапкершілік ауданында объект орналасқан ӘҚБ орталығымен және ӘҚҚ органымен келісіледі және оны объектінің жауапты тұлғасы (басшысы) бекітеді.
Өзара іс-қимыл жөніндегі келісімді келісу кезінде ӘҚҚ органы ұшуды жүргізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында тік және көлденең шекараларды, сондай-ақ қолданылу кезеңін өзгертуге бастама жасай алады.";
82-1-тармақтың 6) тармақшасындағы "8 км шегінде өтетін жағдайларда ЭҚБ орталықтарына жіберілуге тиіс." деген сөздер "8 км шегінде өтетін;" деген сөздерімен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:

"7) маршрут (планируемая траектория) проходит в пределах или через запретную зону, зону ограничения полетов, зону ограничения полетов беспилотных воздушных судов и эксплуатантом получено специальное разрешение уполномоченного органа в сфере государственной авиации;
8) при полетах с применением БАС экспериментальной авиации.";
пункт 100 изложить в следующей редакции:
"100. ГЦ ПВД вносит полученный от казахстанского эксплуатанта воздушного судна план полета в план использования воздушного пространства:
1) при наличии действующего сертификата эксплуатанта и прилагаемых к нему эксплуатационных спецификаций (для авиакомпаний);
2) при наличии действующего свидетельства на право выполнения авиационных работ и прилагаемых к нему эксплуатационных спецификаций (для эксплуатантов, планирующих выполнение авиационных работ);
3) при наличии действующего свидетельства на право выполнения полетов и прилагаемых к нему эксплуатационных спецификаций (для эксплуатантов авиации общего назначения, эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше 5700 килограмм), а также действующего сертификата летной годности (для эксплуатантов авиации общего назначения, эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее 5700 килограмм и вертолеты независимо от максимальной сертифицированной взлетной массы);
4) при наличии действующего сертификата летной годности и свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна (для всех эксплуатантов воздушных судов), а для воздушных судов, не имеющих действующего сертификата летной годности, – разрешения уполномоченной организации в сфере гражданской авиации на выполнение специального полета;
5) при соответствии представленного плана полета установленным настоящими Правилами форме и содержанию (для всех эксплуатантов воздушных судов);
6) при наличии справки ремонтного или сборочного предприятия за подписью первого руководителя предприятия о готовности воздушного судна к выполнению испытательного полета или облета;
7) для воздушных судов, задействованных (заявленных) в дежурстве по поисково-спасательному обеспечению полетов согласно заключенным договорам с поставщиком аэронавигационного обслуживания, при выполнении полетов с указанием в плане полета наименования целей и литеров полетов, соответствующих целям с условным обозначением HUM, HOSP, МEDEVAC, SAR, FFR, 04, 02, литерами "ОК" и "ПК" в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам и при условии прикрытия района ответственности дежурными поисково-спасательными воздушными судами прилегающих районов поиска и спасания.
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации незамедлительно представляет в ГЦ ПВД копии выданных сертификатов эксплуатанта, свидетельств на выполнение авиационных работ, свидетельств на право выполнения полетов, сертификатов летной годности и свидетельства о государственной регистрации гражданских воздушных судов.";

"7) маршрут (жоспарланған траектория) тыйым салынған аймақ, ұшуды шектеу аймағы, пилотсыз әуе кемелерінің ұшуын шектеу аймағы шегінде немесе солар арқылы өтетін және пайдаланушы мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның арнайы рұқсат алған;
8) эксперименттік авиацияның ПАЖ қолданылып ұшқан кезде ЭҚБ орталықтарына жіберілуге тиіс.";
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"100. Мынадай:
1) пайдаланушының қолданыстағы сертификаты және оған қоса берілетін пайдалану ерекшеліктері (авиакомпаниялар үшін) болса;
2) авиациялық жұмыстарды орындауға құқық беретін қолданыстағы куәлік және оған қоса берілетін пайдалану ерекшеліктері (авиациялық жұмыстар орындауды жоспарлап отырған пайдаланушылар үшін) болса;
3) ұшуды орындау құқығын беретін қолданыстағы куәлік және оған қоса берілетін пайдалану ерекшеліктері (сертификатталған ең жоғарғы ұшу массасы 5700 килограммнан асатын ұшақтарды пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушылар үшін), сондай-ақ сертификатталған ең жоғары ұшу массасы 5700 килограммнан аз ұшақтарды және сертификатталған ең жоғары ұшу массасына қарамастан, тікұшақтар пайдаланылатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушылар үшін қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаты болса;
4) қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаты және азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (әуе кемелерінің барлық пайдаланушылары үшін), ал қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаты жоқ әуе кемелері үшін – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның арнайы ұшуды орындауға берген рұқсаты болса;
5) ұсынылған ұшу жоспары осы Қағидада белгіленген нысанға және мазмұнға сәйкес келсе (әуе кемелерінің барлық пайдаланушылары үшін);
6) әуе кемесінің сынақтық ұшуды немесе айналып ұшуды орындауға әзірлігі туралы жөндеу немесе құрастыру кәсіпорнының бірінші басшысының қолы қойылған анықтамасы болса;
7) аэронавигациялық қызмет көрсетушімен жасалған шарттарға сәйкес ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету жөніндегі кезекшілікке жұмылдырылған (мәлімделген) әуе кемелері үшін – ұшу жоспарында осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес HUM, HOSP, MEDEVAC, SAR, FFR, 04, 02 шартты белгілері, "ОК" және "ПК" литерлері бар мақсаттарға сәйкес келетін ұшу мақсаттары мен ұшу литерлерінің атауы көрсетілген ұшуды орындаса және жауапкершілік ауданын іргелес іздестіру және құтқару аудандарының кезекші іздестіру-құтқару әуе кемелерінің қамтуы шартымен ӘҚЖ БО әуе кеңістігінің қазақстандық пайдаланушысынан алған ұшу жоспарын әуе кеңістігін пайдалану жоспарына енгізеді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым пайдаланушының берілген сертификаттарының, авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктердің, ұшуды орындау құқығын беретін куәліктердің, ұшуға жарамдылық сертификаттарының және азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің көшірмелерін ӘҚЖ БО-ға дереу ұсынады.";

пункт 177-4 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) информирует органы ОВД, обслуживающие соседние районы полетной информации (FIR), если в результате отклонения от курса воздушное судно вышло за пределы или вошло в пределы соседних районов полетной информации (FIR).";
дополнить пунктом 177-9 следующего содержания:
"177-9. Как только орган ОВД узнает о том, что вне пределов его района ответственности (в делегированном воздушном пространстве) осуществляется перехват воздушного судна, он принимает те из изложенных ниже мер, которые являются подходящими в данных условиях:
1) информирует орган ОВД, обслуживающий воздушное пространство, в котором осуществляется перехват, обеспечивая этот орган имеющейся информацией, которая будет способствовать опознаванию этого воздушного судна, и просит его предпринять действия в соответствии с пунктом 177-4 настоящих Правил;
2) ретранслирует сообщения между перехватываемым воздушным судном и соответствующим органом ОВД, органом управления перехватом или перехватывающим воздушным судном.";
в приложении 3-2 к указанным Правилам:
пункт 2.4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) постоянно действующие зоны ограничения полетов БВС над государственными объектами, объектами критической инфраструктуры по представлению заинтересованных государственных органов.";

177-4-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) егер курстан ауытқу салдарынан әуе кемесі ұшу ақпаратының көршілес аудандарының (FIR) шегінен шығып кетсе немесе шегіне кірсе, көршілес ұшу ақпараты аудандарына (FIR) қызмет көрсететін ӘҚҚ органдарын хабардар етеді.";
мынадай мазмұндағы 177-9-тармақпен толықтырылсын:
"177-9. ӘҚҚ органы өзінің жауапкершілік ауданынан тыс жерде (берілген әуе кеңістігінде) әуе кемесін ұстап алу жүзеге асырылатыны өзіне мәлім болғаннан кейін осы жағдайларда қолайлы болып табылатын төменде көрсетілген шаралардың бірін қабылдайды:
1) ұстап алу жүзеге асырылатын әуе кеңістігіне қызмет көрсететін ӘҚҚ органын хабардар етіп, осы органды осы әуе кемесін тануға ықпал ететін қолда бар ақпаратпен қамтамасыз етеді және одан осы Қағиданың 177-4-тармағына сәйкес әрекет етуді сұрайды;
2) ұстап алынатын әуе кемесі мен ӘҚҚ-ның тиісті органы, ұстап алуды басқару органы немесе ұстап алатын әуе кемесі арасындағы хабарламаларды ретрансляциялайды.";
көрсетілген Қағидаға 3-2-қосымшада:
2.4-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) мүдделі мемлекеттік органдардың ұсынуы бойынша мемлекеттік объектілердің, аса маңызды инфрақұрылым объектілерінің үстінен ПӘК ұшуына шектеу ұдайы қолданылатын аймақтар.";

дополнить пунктом 2.7-1 следующего содержания:
"2.7-1. Запрос на установление постоянно действующей зоны ограничения полетов БВС над государственными объектами, объектами критической инфраструктуры по представлению заинтересованных государственных органов подается соответствующим государственным органом по форме, указанной в пункте 4-1 настоящего приложения.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Форма запроса на установление постоянно действующей зоны ограничения полетов БВС над государственными объектами, объектами критической инфраструктуры по представлению заинтересованных государственных органов:
1.
Инициатор запроса
Указать государственный орган, который является заявителем и в структуру которого входит объект, над которым планируется устанавливать постоянно действующую зону ограничения полетов БВС
2.
Наименование объекта и юридического лица
Указать наименование объекта и юридического лица, в ведении которого находится данный объект
3.
Географические координаты объекта
Указать географические координаты центра объекта в градусах, минутах и секундах по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84)
4.
Географические координаты границ зоны
Географические координаты в градусах, минутах и секундах по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84) для центра объекта при установлении зоны ограничения в форме круга;
географические координаты в градусах, минутах и секундах по всемирной геодезической системе координат 1984 (WGS-84) углов многоугольника при установлении зоны ограничения в форме многоугольника
5.
Вертикальные границы зоны
Указать планируемые вертикальные границы.
При планируемом установлении вертикальных границ выше 200 метров от земной поверхности представить обоснование
6.
Контактные данные
Указать контактные данные государственного органа, в интересах которого была установлена зона ограничения полетов БВС (телефонный номер и адрес электронной почты). Используется для обращения юридических и физических лиц эксплуатантов беспилотных авиационных систем и получения разрешения при необходимости использования зоны ограничения полетов беспилотных воздушных судов
7.
Ф.И.О., должность
Ф.И.О. руководителя организации или командира воинской части, представившей запрос
8.
Подпись
9.
Ф.И.О., должность
Ф.И.О. руководителя структурного подразделения государственного органа
10.
Подпись
11.
Дата
";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 1296 "Об утверждении Правил по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан":
в Правилах по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 2.7-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.7-1. Мүдделі мемлекеттік органдардың ұсынуы бойынша мемлекеттік объектілердің, аса маңызды инфрақұрылым объектілерінің үстінен ПӘК ұшуына шектеу ұдайы қолданылатын аймақты белгілеуге сұранысты тиісті мемлекеттік орган осы қосымшаның 4-1-тармағында көрсетілген нысан бойынша береді.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Мүдделі мемлекеттік органдардың ұсынуы бойынша мемлекеттік объектілердің, аса маңызды инфрақұрылым объектілерінің үстінен ПӘК ұшуына шектеу ұдайы қолданылатын аймақты белгілеуге сұраныс нысаны:
1.
Сұранысқа бастамашы
Өтініш беруші болып табылатын және ПӘК ұшуына ұдайы шектеу қолданылатын аймақты белгілеу жоспарланатын объект құрылымына кіретін мемлекеттік органды көрсету
2.
Объектінің және заңды тұлғаның атауы
Осы объектінің қарамағындағы объектінің және заңды тұлғаның атауын көрсету
3.
Объектінің географиялық координаттары
1984 (WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаттар жүйесі бойынша объект орталығының географиялық координаттарын градуспен, минутпен және секундпен көрсету
4.
Аймақ шекараларының географиялық координаттары
Шектеу аймағы шеңбер түрінде белгіленсе, объект орталығы үшін 1984 (WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаттар жүйесі бойынша градуспен, минутпен және секундпен географиялық координаттар;
шектеу аймағы көпбұрыш түрінде белгіленсе, 1984 (WGS-84) дүниежүзілік геодезиялық координаттар жүйесі бойынша көпбұрыш бұрыштарының градуспен, минутпен және секундпен географиялық координаттары
5.
Аймақтың тік шекаралары
Жоспарланған тік шекараларды көрсету.
Тік шекаралар жоспарлы түрде жер бетінен 200 метрден жоғары белгіленсе, негіздеме ұсыну
6.
Байланыс деректері
Мүддесі үшін ПӘК ұшуына шектеу қойылған аймақ белгіленген мемлекеттік органның байланыс деректерін (телефон нөмірі және электрондық пошта мекенжайы) көрсету. Пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдаланушылардың заңды және жеке тұлғаларының өтініші және пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақты пайдалану қажет болған кезде рұқсат алу үшін пайдаланылады
7.
Т.А.Ә, лауазымы
Сұраныс берген ұйым басшысының немесе әскери бөлім командирінің Т.А.Ә.
8.
Қолы
9.
Т.А.Ә, лауазымы
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі басшысының Т.А.Ә.
10.
Қолы
11.
Күні
";
2) "Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 қарашадағы № 1296 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларда:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Положения настоящих Правил реализуются и обеспечиваются распределением ответственности и организацией мероприятий между всеми государственными органами, органами обслуживания воздушного движения, управления воздушным движением, поисково-спасательными командами, аварийно-спасательными службами государственных органов, пунктами связи поиска и спасания международной спутниковой системы поиска и спасания КОСПАС-САРСАТ, эксплуатантами ВС и аэропортами, которые совместно образуют поисково-спасательную службу обеспечения полетов на территории Республики Казахстан. Схема поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан приведена в приложении 1 к настоящим Правилам.";
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) распределение ответственности и организация мероприятий между всеми государственными органами, органами обслуживания воздушного движения, управления воздушным движением, пунктами связи поиска и спасания международной спутниковой системы поиска и спасания КОСПАС-САРСАТ, поисково-спасательными командами, аварийно-спасательными службами государственных органов, эксплуатантами ВС и аэропортами по обеспечению поиска и спасания;";
в пункте 4:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) опасные грузы – изделия или вещества, создающие угрозу жизни и здоровью, безопасности и имуществу человека или окружающей среде, указанные в перечне опасных грузов, определяемых техническими инструкциями по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху Международной организации гражданской авиации (ИКАО);";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) спасательная парашютно-десантная группа (далее – СПДГ) – группа, состоящая из авиационных спасателей государственной авиации, подготовленных к парашютным прыжкам, оснащенная снаряжением, предназначенным для проведения ПСО (Р), и находящаяся на борту поисково-спасательного ВС;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) аварийно-спасательное формирование (далее – АСФ) – самостоятельная или входящая в состав аттестованной аварийно-спасательной службы организационно-структурная единица сил гражданской защиты, предназначенная для проведения аварийно-спасательных и неотложных работ;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) авиационные силы и средства поиска и спасания – ВС с экипажами и средствами спасания и жизнеобеспечения, СПДГ с аварийно-спасательным имуществом и снаряжением, а также средствами их десантирования к месту бедствия (парашютными системами, спасательными контейнерами, парашютными платформами), АСФ и НПСК;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:

"2. Осы Қағидалардың ережелері Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды қамтамасыз етудің іздестіру-құтқару қызметін бірлесіп құратын барлық мемлекеттік органдардың, әуе қозғалысына қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару органдарының, іздестіру-құтқару командаларының, мемлекеттік органдардың авариялық-құтқару қызметтерінің, КОСПАС-САРСАТ іздестіру мен құтқарудың халықаралық спутниктік жүйесінің іздестіру мен құтқарудың байланыс пункттері, ӘК пайдаланушылар мен әуежайлардың арасында жауапкершілікті бөлу және іс-шараларды ұйымдастыру арқылы іске асырылады және қамтамасыз етіледі. Ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету қызметінің схемасы осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.";
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) барлық мемлекеттік органдардың, әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарының, әуе қозғалысын басқару органдарының, КОСПАС-САРСАТ іздестіру мен құтқарудың халықаралық спутниктік жүйесінің іздестіру мен құтқарудың байланыс пункттерінің, мемлекеттік органдардың іздестіру-құтқару командаларының, іздестіру, авариялық-құтқару қызметтерінің, ӘК пайдаланушылардың және әуежайлардың арасында іздестіру мен құтқаруды қамтамасыз ету бойынша жауапкершілікті бөлу және іс-шараларды ұйымдастыру;";
4-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қауіпті жүктер – адамның өмірі мен денсаулығына, қауіпсіздігі мен мүлкіне немесе қоршаған ортаға қатер төндіретін, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) қауіпті жүктерді әуемен қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулықтарында айқындалатын қауіпті жүктер тізбесінде көрсетілген бұйымдар немесе заттар;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) парашюттік-десанттық құтқару тобы (бұдан әрі – ПДҚТ) – парашютпен секіруге дайындалған мемлекеттік авиацияның авиациялық құтқарушыларынан және/немесе азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын тұратын, ІҚО (Ж) өткізуге арналған жарақтармен жарақтандырылған және іздестіру-құтқару ӘК бортында орналасқан топ;";
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) авариялық-құтқару құралымы (бұдан әрі – АҚҚ) – авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге арналған дербес немесе аттестатталған авариялық-құтқару қызметінің құрамына кіретін азаматтық қорғау күштерінің ұйымдық-құрылымдық бірлігі;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) авиациялық іздестіру мен құтқару күштері мен құралдары – экипаждары және құтқару мен тіршілікті қамтамасыз ету құралдары бар ӘК, ПДҚТ авариялық-құтқару мүлкімен және жарақтарымен, сондай-ақ оларды апат орнына десанттау құралдары (парашют жүйелері, құтқару контейнерлері, парашюттік платформалар) бар АҚҚ және ПДҚТ;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"28) система КОСПАС-САРСАТ – международная спутниковая система поиска и спасания, предназначенная для обнаружения аварийных маяков, передающих сигналы на частоте 406 МГц;";
дополнить подпунктами 30) и 31) следующего содержания:
"30) морской спасательный координационный центр – организация, осуществляющая свою деятельность на базе навигационного центра для обеспечения приема с судов сигналов бедствия и их передачи (дублирования) службам заинтересованных государственных органов, ответственных за проведение спасательных операций;
31) национальный план по поиску и спасанию (далее – НППС) – концептуальный документ, описывающий текущее состояние и перспективное развитие поисково-спасательного обеспечения полетов в Республике Казахстан.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для целей поиска и спасания руководителями органов и организаций, находящихся в ведении уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, уполномоченного органа в сфере государственной авиации и уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, на которые возложено осуществление поиска и спасания, организуется поисково-спасательное обеспечение полетов в соответствии с НППС.
Для эффективного поиска и спасания ВС, терпящих или потерпевших бедствие, а также их пассажиров и членов экипажа необходимо обеспечить организацию взаимодействия, согласование действий и сотрудничество между координационными центрами и морским спасательным координационным центром.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. НППС утверждается совместным решением уполномоченного органа в сфере гражданской авиации и уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.
НППС включает в себя:
1) описание районов поиска и спасания, включая границы любых подрайонов поиска и спасания, созданных для повышения эффективности организации;
2) описание имеющихся средств, персонала и оборудования;
3) рассмотрение программы обучения персонала, задействованного в ПСО (Р), квалификационных стандартов и процедур сертификации;
4) рассмотрение роли и ответственности всех учреждений, которые будут обеспечивать или поддерживать службы, задействованные в ПСО (Р);
5) краткое изложение всех соглашений с компетентными органами, обеспечивающими средства и службы, которые не подпадают под непосредственный контроль ответственных лиц за ПСО (Р);
6) краткое изложение всех соглашений о взаимопомощи с соседними координационными центрами поиска и спасания.";
пункт 7 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) деятельность центра приема информации международной спутниковой системой поиска и спасания КОСПАС-САРСAT на территории Республики Казахстан.";
в пункте 13:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) координирует деятельность министерств, ведомств, эксплуатантов ВС по созданию и совершенствованию системы организации поиска и спасания в случае авиационных происшествий, помощи лицам, терпящим бедствие, в соответствии с НППС;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) рассматривает программы (курсы) подготовки экипажей поисково-спасательных ВС, персоналов СПДГ, АСФ, НПСК;";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"28) КОСПАС-САРСАТ жүйесі – 406 МГц жиілігінде сигнал тарататын авариялық маяктарды анықтауға арналған халықаралық спутниктік іздестіру және құтқару жүйесі;";
мынадай мазмұндағы 30) және 31) тармақшалармен толықтырылсын:
"30) теңізде құтқару үйлестіру орталығы – кемелерден апат сигналдарын қабылдауды және оларды құтқару операцияларын жүргізуге жауапты мүдделі мемлекеттік органдардың қызметтеріне беруді (қайта беруді) қамтамасыз ету үшін өз қызметін навигациялық орталық базасында жүзеге асыратын ұйым;
31) іздестіру және құтқару жөніндегі ұлттық жоспар (бұдан әрі – ІҚҰЖ) – Қазақстан Республикасында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етудің ағымдағы жай-күйі мен перспективалық дамуын сипаттайтын тұжырымдамалық құжат.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Іздестіру және құтқару мақсаттары үшін іздестіруді және құтқаруды жүзеге асыру жүктелген азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның қарамағындағы органдар мен ұйымдардың басшылары ҰІҚЖ-ға сәйкес ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастырады.
Апат үстіндегі немесе апатқа ұшыраған ӘК-ні, сондай-ақ олардың жолаушылары мен экипаж мүшелерін тиімді іздестіру және құтқару үшін үйлестіру орталықтары мен теңіздегі құтқару үйлестіру орталығы арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыруды, іс-қимылды келісуді және ынтымақтастықты қамтамасыз ету қажет.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. ІҚҰЖ азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның бірлескен шешімімен бекітіледі.
ІҚҰЖ мыналарды қамтиды:
1) ұйымның тиімділігін арттыру үшін құрылған кез келген іздестіру және құтқару аудандарының шекараларын қоса алғанда, іздестіру және құтқару аудандарының сипаттамасы;
2) қолда бар құралдардың, персоналдың және жабдықтардың сипаттамасы;
3) ІҚО (Ж) қатыстырылған персоналды оқыту бағдарламасын, біліктілік стандарттарын және сертификаттау рәсімдерін қарау;
4) ІҚО (Ж)-ға тартылған қызметтерді қамтамасыз ететін немесе қолдайтын барлық мекемелердің рөлі мен жауапкершілігін қарастыру;
5) ІҚО (Ж) үшін жауапты тұлғалардың тікелей бақылауына жатпайтын құралдар мен қызметтерді қамтамасыз ететін құзыретті органдармен жасалған барлық келісімдердің қысқаша мазмұны;
6) көршілес іздестіру-құтқаруды үйлестіру орталықтарымен өзара көмек туралы барлық келісімдердің қысқаша мазмұны.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасының аумағындағы КОСПАС-САРСАТ халықаралық спутниктік іздестіру және құтқару жүйесімен ақпарат қабылдау орталығының қызметі.";
13-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) министрліктердің, ведомстволардың, ӘК пайдаланушыларының ІҚҰЖ сәйкес авиациялық оқиғалар болған жағдайда іздестіру мен құтқаруды ұйымдастыру, апатқа ұшыраған адамдарға көмек көрсету жүйесін құру және жетілдіру жөніндегі қызметін үйлестіреді;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) іздестіру-құтқару ӘК экипаждарын, ПДҚТ, ЖІҚК, АҚҚ персоналдарын даярлау бағдарламаларын (курстарын) қарайды;";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Координационный центр образуется в каждом районе полетной информации на базе поставщика аэронавигационного обслуживания, подведомственного уполномоченному органу в сфере гражданской авиации (далее – поставщик АНО), решением ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской авиации и функционирует постоянно на круглосуточной основе.
В целях повышения эффективности ПСО (Р) решением ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской авиации определяется главный Координационный центр с распределением между ним и другими координационными центрами функций, предусмотренных пунктом 16 настоящих Правил.
ВКЦ государственной авиации образуется на базе пункта управления государственной авиацией решением уполномоченного органа в сфере государственной авиации.";
в пункте 16:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) принимает через назначенные уполномоченными органами в сферах гражданской авиации и гражданской защиты пункты связи, поиска и спасания информацию о сигналах бедствия, полученных от системы КОСПАС-САРСАТ, и доводит ее до дежурных поисково-спасательных сил в районах поиска и спасания.
Взаимодействие пунктов связи, поиска и спасания системы КОСПАС-САРСАТ и Координационного центра обеспечивается согласно документу "G.007 Руководство по сообщениям о бедствии для спасательных координационных центров (RCCs), поисково-спасательных пунктов связи (SPOCs) и компетентных органов по охране судов Международной морской организации", разработанному Секретариатом КОСПАС-САРСАТ. Образец формата информации, передаваемый от пункта связи, поиска и спасания системы КОСПАС-САРСАТ в Координационный центр, приведен в приложении 13 к настоящим Правилам;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) организует сотрудничество с координационными центрами приграничных государств с целью установления и поддержания необходимых связей на постоянной основе.
В соответствии с действующими международными соглашениями запрашивает или предоставляет по запросу помощь другим координационным центрам поиска и спасания;";
дополнить подпунктами 10) и 11) следующего содержания:
"10) поддерживает актуальность своих оперативных контактных данных и контроль информации в электронной базе данных автономного отслеживания сигналов бедствия (ADT) в справочнике ИКАО по управлению полетами (OPS CTRL);
11) оформляет и обновляет подписку для доступа к хранилищу данных о местоположении терпящего бедствие воздушного судна (LADR).";
в пункте 17:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) сведения по координатам ранее имевших место авиационных происшествий или объектов, в отношении которых известно, что они могут быть ошибочно приняты за обломки необнаруженного или неизвестного воздушного судна, особенно при наблюдении с воздуха;";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:

"15. Үйлестіру орталығы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның шешімімен азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты аэронавигациялық қызмет көрсетушінің (бұдан әрі – АНҚ көрсетуші) базасында ұшу ақпаратының әрбір ауданында құрылады және тәулік бойы жұмыс істейді.
ІҚО (Ж) тиімділігін арттыру мақсатында азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ведомствосының шешімімен бас Үйлестіру орталығы айқындалып осы, Қағидалардың 16-тармағында көзделген функциялар оның және басқа үйлестіру орталықтарының арасында бөлінеді.
Мемлекеттік авиацияның ҚҮО мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның шешімімен мемлекеттік авиацияның басқару пунктінің базасында құрылады.";
16-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) азаматтық авиация және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органдар тағайындаған байланыс, іздестіру және құтқару пункттері арқылы КОСПАС-САРСАТ жүйесінен алынған апат сигналдары туралы ақпаратты қабылдайды және оны іздестіру және құтқару аудандарындағы кезекші іздестіру-құтқару күштеріне хабарлайды.
КОСПАС-САРСАТ жүйесінің байланыс, іздестіру және құтқару пункттері мен Үйлестіру орталығының өзара іс-қимылы КОСПАС-САРСАТ хатшылығы әзірлеген "G.007 құтқару үйлестіру орталықтары (RCCs), іздестіру-құтқару байланыс пункттері (SPOCs) және халықаралық теңіз ұйымының Кемелерді күзету жөніндегі құзыретті органдары үшін апат туралы хабарламалар жөніндегі нұсқаулық" құжатына сәйкес қамтамасыз етіледі. КОСПАС-САРСАТ жүйесінің байланыс, іздестіру және құтқару пунктінен үйлестіру орталығына берілетін ақпарат форматының үлгісі осы Қағидаларға 13-қосымшада келтірілген;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) тұрақты негізде қажетті байланыс орнату және оны қолдау мақсатында шекаралас мемлекеттердің үйлестіру орталықтарымен ынтымақтастықты ұйымдастырады.
Қолданыстағы халықаралық келісімдерге сәйкес басқа іздестіру және құтқару үйлестіру орталықтарынан көмек сұрайды немесе сұрау бойынша көмек көрсетеді;";
мынадай мазмұндағы 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) ИКАО-ның ұшуды басқару анықтамалығындағы (OPS CTRL) апаттық сигналдарды бақылаудың (ADT) электрондық дерекқорындағы жедел байланыс деректерін және ақпаратты бақылауды жаңартады;
11) апатқа ұшырау жағдайындағы әуе кемесінің (LADR) орналасқан жері туралы деректер қоймасына кіру үшін жазылымды ресімдейді және жаңартады.";
17-тармақта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) бұрын орын алған авиациялық оқиғалардың немесе ауадан байқылаған кезде табылмаған немесе белгісіз әуе кемесінің сынықтары ретінде қате қабылдану ықтималдығы белгілі объектілердің координаттары туралы мәліметтер;";
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:

"11) доступ к данным регистрации радиомаяков в Международной базе данных регистрации радиомаяков, работающих на частоте 406 МГц (IBRD).";
в пункте 18:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) уполномоченным органом в сфере гражданской защиты;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) пунктом связи, поиска и спасания международной спутниковой системы поиска и спасания КОСПАС-САРСAT;";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Координационный центр, ВКЦ государственной авиации в своей деятельности руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан в области авиации, стандартами и рекомендациями к Конвенции о международной гражданской авиации, руководством по международному авиационному и морскому поиску и спасанию (далее – РМАМПС) и положениями, согласованными с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и уполномоченным органом в сфере государственной авиации.
Специалисты Координационного центра в своей деятельности руководствуются должностными инструкциями, согласованными с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
В период проведения ПСО (Р) на специалистов Координационного центра не возлагаются функциональные обязанности, не имеющие прямого отношения к решаемым задачам Координационного центра. Квалификационные требования, устанавливаемые поставщиком АНО к должностям специалистов Координационного центра, согласовываются с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.";
подпункт 5) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"5) координация действий с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты, ВКЦ государственной авиации, а также координационными центрами приграничных государств;";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Общее руководство ПСО (Р) на месте проведения операции осуществляется координатором на месте проведения ПСО (Р).
Координатором на месте проведения ПСО (Р) является начальник оперативного штаба, назначенный в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", с учетом особенностей, предусмотренных Правилами организации и обеспечения особо важных полетов Республики Казахстан, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
Задачами координатора на месте проведения ПСО (Р) являются:
1) управление выделенными силами и средствами на месте проведения ПСО (Р);
2) взаимодействие с Координационным центром, уполномоченным органом в сфере гражданской защиты по реализации первоначального плана проведения ПСО (Р), дальнейшие его разработка и уточнение;
3) определение методов ведения связи на месте проведения ПСО (Р);

"11) 406 МГц (IBRD) жиілікте жұмыс істейтін радиомаяктарды тіркеудің халықаралық дерекқорында радиомаяктарды тіркеу деректеріне қолжетімділігі бар.";
18-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) КОСПАС-САРСАТ халықаралық спутниктік іздестіру және құтқару жүйесінің байланыс, іздестіру және құтқару пунктімен;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Үйлестіру орталығы, мемлекеттік авиацияның ҚҮО өз қызметінде Қазақстан Республикасының авиация саласындағы қолданыстағы заңнамасын, халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияның стандарттары мен ұсынымдарын, халықаралық авиациялық және теңіздегі іздестіру және құтқару жөніндегі нұсқаулықты (бұдан әрі – ХАТІҚН), азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органмен келісілген ережелерді басшылыққа алады.
Үйлестіру орталығының мамандары өз жұмысында азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісілген лауазымдық нұсқаулықтарды басшылыққа алады.
ІҚО (Ж) өткізу кезеңінде үйлестіру орталығының мамандарына үйлестіру орталығының шешілетін міндеттеріне тікелей қатысы жоқ функционалдық міндеттер жүктелмейді. Үйлестіру орталығы мамандарының лауазымдарына АНҚ көрсетуші белгілеген біліктілік талаптары азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.";
21-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган, мемлекеттік авиацияның ҚҮО, сондай-ақ шекаралас мемлекеттердің Үйлестіру орталықтарымен іс-қимылдарды үйлестіру;";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. ІҚО (Ж) жүргізілетін жердегі үйлестіруші операция жүргізілетін жерде ІҚО (Ж) жалпы басшылықты жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасының аса маңызды ұшуларын ұйымдастыру және қамтамасыз ету қағидаларында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тағайындалған жедел штабтың бастығы ІҚО (Ж) жүргізілетін жердегі үйлестіруші болып табылады.
ІҚО (Ж) жүргізілетін жердегі үйлестірушінің міндеттері:
1) ІҚО (Ж) жүргізілетін жердегі бөлінген күштер мен құралдарды басқару;
2) Үйлестіру орталығымен, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен ІҚО (Ж) жүргізудің бастапқы жоспарын іске асыру бойынша өзара іс-қимыл жасау, кейіннен оны әзірлеу және нақтылау;
3) ІҚО (Ж) жүргізілетін жердегі байланыс орнату әдістерін айқындау;

4) контроль за действиями поисково-спасательных сил и средств;
5) обеспечение безопасного проведения ПСО (Р);
6) ежедневное представление в Координационный центр, уполномоченный орган в сфере гражданской защиты отчета о результатах проведения ПСО (Р);
7) регистрация всех деталей проведения ПСО (Р) (время прибытия на место проведения ПСО (Р) и убытия из этого района поисково-спасательных сил и средств, обследованные районы, интервал между линиями пути, который использовался при поиске; обнаруженные предметы и признаки, предпринятые действия, полученные результаты);
8) представление координатору ПСО (Р) и в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты, руководителям задействованных сил и средств рекомендаций по освобождению сил и средств, которые более не требуются;
9) представление в Координационный центр, уполномоченный орган в сфере гражданской защиты информации о количестве выживших и их фамилиях;
10) запрос в Координационный центр, уполномоченный в сфере гражданской защиты о дополнительной требуемой помощи.";
часть четвертую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"В стоимость дежурства поисково-спасательного гражданского ВС дополнительно включаются вылеты дежурного поисково-спасательного ВС по решению Координационного центра при проведении ПСО (Р) для уточнения ситуации, тренировочные полеты с целью поддержания уровня подготовки и выполнения ПСО (Р) и проведение учений по поисково-спасательному обеспечению полетов.";
подпункт 4) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"4) тренировочные полеты в районе поиска и спасания дежурных поисково-спасательных ВС согласно типовой программе тренировочных полетов для летного состава по поисково-спасательному обеспечению полетов на территории Республики Казахстан с привлечением АСФ и НПСК, установленной уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и уполномоченным органом в сфере гражданской защиты";
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты выделяет силы и средства профессиональных аварийно-спасательных служб для ПСО (Р). Персонал аварийно-спасательных служб в зависимости от роли участия имеет статус АСФ и (или) НПСК. Количество задействованного персонала профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований для ПСО (Р) определяется планом организации проведения ПСО (Р) для каждого района поиска и спасания.
29. Уполномоченный орган в сфере государственной авиации выделяет в районы поиска и спасания, отнесенные в соответствии с решением Координационного совета к ведению гражданской авиации, специалистов в СПДГ, которая формируется из состава дежурных инструкторов парашютной службы, спасателей, медицинских и инженерно-технических работников. Порядок привлечения СПДГ определяется планами организации ПСО (Р).";

4) іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының іс-қимылын бақылау;
5) ІҚО (Ж) жүргізудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
6) Үйлестіру орталығына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға күн сайын ІҚО (Ж) жүргізу нәтижелері туралы есеп беру;
7) ІҚО (Ж) жүргізудің барлық жағдайларын (іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының ІҚО (Ж) жүргізілетін жерге келу және осы ауданнан кету уақыты, тексерілген аудандар, іздестіру кезінде қолданылған жол желілері арасындағы аралық, табылған заттар мен белгілер, жасалған әрекет, алынған нәтижелер) тіркеу;
8) ІҚО (Ж) үйлестірушісіне және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, тартылған күштер мен құралдардың басшыларына бұдан әрі қажет болмайтын күштер мен құралдарды босату жөнінде ұсынымдар беру;
9) Үйлестіру орталығына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға тірі қалған адамдар саны мен олардың тегі туралы ақпарат беру;
10) Үйлестіру орталығынан, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органнан қосымша талап етілетін көмек сұрау болып табылады.";
25-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық іздестіру-құтқару ӘК кезекшілігінің құнына жағдайды нақтылау үшін ІҚО (Ж) жүргізу кезінде үйлестіру орталығының шешімі бойынша іздестіру-құтқару ӘК кезекшісінің ұшуы, ІҚО (Ж) даярлау және орындау деңгейін ұстап тұру мақсатында жаттығу ұшулары және ұшуларды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету бойынша оқу-жаттығулар жүргізу қосымша қосылады.";
26-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілеген АҚҚ және ЖІҚК тарта отырып, Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету жөніндегі ұшу құрамы үшін жаттығу ұшуларының үлгілік бағдарламасына сәйкес іздестіру және құтқару ауданында кезекші іздестіру-құтқару ӘК-нің жаттығу ұшулары;";
28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ІҚО (Ж) үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің күштері мен құралдарын бөледі. Авариялық-құтқару қызметтері персоналы қатысу рөліне байланысты АҚҚ және (немесе) ЖІҚК мәртебесіне ие болады. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің және құралымдарының ІҚО (Ж) үшін тартылған персоналының саны әрбір іздестіру және құтқару ауданы үшін ІҚО (Ж) жүргізуді ұйымдастыру жоспарында айқындалады.
29. Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган Үйлестіру кеңесінің шешіміне сәйкес азаматтық авиацияның қарамағына жатқызылған іздестіру және құтқару аудандарына парашюттік қызметтің кезекші нұсқаушылары, құтқарушылар, медициналық және инженерлік-техникалық жұмыскерлер құрамынан құралатын ПДҚТ-ға мамандар бөледі. ПДҚТ-ға тарту тәртібі ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарында айқындалады.";

дополнить пунктом 29-1 следующего содержания:
"29-1. Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты выделяет в районы поиска и спасания, отнесенные в соответствии с решением Координационного совета к ведению гражданской авиации, специалистов АСФ. Порядок привлечения АСФ определяется планами организации ПСО (Р).";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Для приема информации системы КОСПАС-САРСАТ о бедствии совместным решением уполномоченного органа в сфере гражданской авиации и уполномоченного органа в сфере гражданской защиты назначаются круглосуточные пункты связи поиска и спасания (точки контакта поиска и спасания для приема информации системы КОСПАС-САРСАТ).";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Эксплуатанты аэропортов (аэродромов) оказывают любую возможную помощь в проведении ПСО (Р).
Требования к персоналу и оснащению необходимым оборудованием аэропортов (аэродромов) определяются Правилами аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 325 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12216), и Правилами оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 июня 2017 года № 329 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15323).";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. На каждый район поиска и спасания разрабатывается план организации проведения поисково-спасательных операций (работ) (далее – План организации ПСО (Р) на основе типового плана организации и проведения ПСО (Р) в районе поиска и спасания (области), содержащегося в приложении 2 к настоящим Правилам.
Разработанные планы организации ПСО (Р) утверждаются руководителем Координационного совета и представителями уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и уполномоченного органа в сфере государственной авиации, входящими в состав Координационного совета.
Координационный центр совместно с ВКЦ государственной авиации осуществляет организацию работ по разработке планов организации ПСО (Р).
В целях повышения доступности к информации о существующих планах поисково-спасательного обеспечения полетов планы организации ПСО (Р) размещаются на интернет-ресурсе поставщика АНО.";

мынадай мазмұндағы 29-1-тармақпен толықтырылсын:
"29-1. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган Үйлестіру кеңесінің шешіміне сәйкес азаматтық авиацияның қарамағына жатқызылған іздестіру және құтқару аудандарына АҚҚ мамандарын бөледі. АҚҚ тарту тәртібі ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарларымен айқындалады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. КОСПАС-САРСАТ жүйесінен апат туралы ақпарат қабылдау үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мен азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның бірлескен шешімімен іздестірудің және құтқару бойынша тәулік бойы жұмыс істейтін байланыс пункттері тағайындалады (КОСПАС-САРСАТ жүйесінен ақпарат қабылдау үшін іздестіру және құтқарудың түйісу нүктелері).";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Әуежайларды (әуеайлақтарды) пайдаланушылар ІҚО (Ж) жүргізуде кез келген мүмкін болатын көмекті көрсетеді.
Әуежайлардың (әуеайлақтардың) персоналына және қажетті жабдықтармен жарақтандыруға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 325 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуежайларында ұшуды авариялық-құтқарумен қамтамасыз ету қағидаларында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12216 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 329 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15323 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларында айқындалады.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Әрбір іздестіру және құтқару ауданына осы Қағидаларға 2-қосымшада қамтылған іздестіру және құтқару ауданында (саласында) ІҚО (Ж) ұйымдастырудың және жүргізудің үлгілік жоспары негізінде іздестіру-құтқару операцияларын (жұмыстарын) жүргізуді ұйымдастыру жоспары (бұдан әрі – ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспары) әзірленеді.
Әзірленген ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарларын Үйлестіру кеңесінің басшысы және Үйлестіру кеңесінің құрамына кіретін азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның өкілдері бекітеді.
Үйлестіру орталығы мемлекеттік авиацияның ҚҮО-мен бірлесіп, ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарларын әзірлеу бойынша жұмыстарды жүзеге асырады.
Ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етудің қолданыстағы жоспарлары туралы ақпаратқа қолжетімділікті жоғарылату мақсатында ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарлары АНҚ көрсетушінің интернет-ресурсында орналастырылады.";

пункты 41-1 и 42 изложить в следующей редакции:
"41-1. Дежурным поисково-спасательным силам и средствам устанавливается три степени готовности:
1) готовность № 1:
поисково-спасательные ВС готовы к немедленному вылету, двигатели опробованы, наземные источники электропитания подключены, аварийно-спасательное имущество находится на борту воздушного судна и подготовлено к немедленному использованию;
летный состав, АСФ либо СПДГ (при наличии) находятся на воздушном судне, а технический состав – у воздушного судна;
задача экипажам поставлена и при необходимости уточняется в полете по радио или спутниковой электросвязи, командир экипажа находится на радиосвязи с пунктом управления полетами;
НПСК находится в готовности к немедленному выходу для выполнения задачи;
вылет вертолета и выход НПСК – не позднее чем через 10 мин;
вылет самолета – через 15 минут после подачи команды;
2) готовность № 2:
поисково-спасательные ВС готовы к вылету, двигатели опробованы, аварийно-спасательное имущество находится на борту ВС и подготовлено к использованию;
летный и технический состав, АСФ либо СПДГ (при наличии) находятся в специально отведенном месте вблизи ВС;
экипажам даны указания по организации взлета и способу поиска;
задача по поиску уточняется перед вылетом и при необходимости в полете;
личный состав НПСК находится в местах, определяемых руководителем подразделения, имущество и снаряжение НПСК уложены и погружены на транспортные средства, которые подготовлены к выходу на выполнение задач, местонахождение транспортных средств указано в инструкции по производству полетов в районе аэродрома;
вылет вертолета и выход НПСК – не позднее чем через 20 минут после подачи команды;
вылет самолета – не позднее чем через 30 минут после подачи команды;
3) готовность № 3:
поисково-спасательные ВС, автомобили и другие поисково-спасательные средства подготовлены к применению и находятся в установленных местах (аэродромах, стоянках или гаражах);
летный, технический и личный состав АСФ либо СПДГ и НПСК находится на занятиях, работе и отдыхе;
вылет поисково-спасательных ВС государственной авиации, выход НПСК не позднее чем через 30 минут летом, 45 минут – зимой; временный интервал, необходимый для вылета поисково-спасательных ВС Авиационной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан из готовности № 3, составляет 2 часа 30 минут летом и 3 часа зимой.
Для экипажей гражданской авиации – время вылета из готовности № 3 не позднее 1 часа летом, 1 часа 30 минут – зимой после подачи команды.
Примечания:

41-1 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"41-1. Кезекші іздестіру-құтқару күштері мен құралдарына әзірліктің үш дәрежесі белгіленеді:
1) № 1 әзірлік:
іздестіру-құтқару ӘК дереу ұшып шығуға әзір, қозғалтқыштар сыналған, электрмен қоректендірудің жерүсті көздері қосылған, авариялық-құтқару мүлкі әуе кемесінің бортында және дереу пайдалануға әзір;
ұшу құрамы, АҚҚ немесе ПДҚТ (бар болса) әуе кемесінің ішінде, ал техникалық құрам – әуе кемесінің жанында;
экипаждардың міндеті белгіленген және қажет болғанда ұшу кезінде радио бойынша немесе спутниктік электр байланысы арқылы нақтыланады, экипаж командирі ұшуды басқару пунктімен радиобайланыста болады;
ЖІҚК тапсырмаларды орындау үшін дереу шығуға әзір тұрады;
тікұшақтың ұшып шығуы және ЖІҚК шығуы 10 минуттан кешіктірілмейді;
ұшақтың ұшып шығуы команда берілгеннен кейін 15 минуттан соң;
2) № 2 әзірлік:
іздестіру-құтқару ӘК ұшып шығуға әзір, қозғалтқыштар сыналған, авариялық-құтқару мүлкі ӘК бортында және пайдалануға әзір;
ұшу құрамы және техникалық құрам, АҚҚ немесе ПДҚТ (бар болса) ӘК-ге жақын арнайы бөлінген жерде;
экипаждарға ұшып шығуды ұйымдастыру және іздестіру тәсілі бойынша нұсқаулар берілді;
іздестіру бойынша тапсырма ұшар алдында және қажет болғанда ұшу кезінде нақтыланады;
ЖІҚК жеке құрамы бөлімше басшысы белгілейтін жерде болады, ПД ЖІҚК ҚТ мүлкі мен керек-жарақтары салынды және тапсырмаларды орындауға шығуға дайындалған көлік құралына тиелген, көлік құралдарының орналасқан орны әуеайлақ ауданында ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген;
тікұшақтың ұшуы және ЖІҚК шығуы команда берілгеннен кейін 20 минуттан кешіктірілмейді;
ұшақтың ұшып шығуы команда берілгеннен кейін 30 минуттан кешіктірілмейді;
3) № 3 әзірлік:
іздестіру-құтқару ӘК, автомобильдер және тағы басқа іздестіру-құтқару құралдары пайдалануға әзір және белгіленген жерлерде (әуеайлақтарда, тұрақтарда немесе гараждарда) тұрады;
АҚҚ немесе ПДҚТ және ЖІҚК ұшу, техникалық және жеке құрамы сабақтарда, жұмыста және демалыста болады;
мемлекеттік авиацияның іздестіру-құтқару ӘК ұшып шығуы, ЖІҚК шығуы жазда 30 минуттан, қыста 45 минуттан кешіктірілмейді; Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметінің іздестіру-құтқару ӘК-нің № 3 әзірліктен ұшып шығуы үшін қажетті уақыт аралығы жазда 2 сағат 30 минутты және қыста 3 сағатты құрайды.
Азаматтық авиация экипаждары үшін № 3 әзірліктен ұшып шығу уақыты команда берілген соң жазда 1 сағаттан және қыста 1 сағат 30 минуттан кешіктірілмейді.
Ескертпелер:

1. Для экипажей государственной авиации:
1) время занятия готовности № 2 из готовности № 3 – 10 минут (из положения отдых, нерабочее время – 2 часа 10 минут);
2) время занятия готовности № 1 из готовности № 3 – 20 минут (из положения отдых, нерабочее время – 2 часа 20 минут);
3) время занятия готовности № 1 из готовности № 2 – 10 минут.
2. Для экипажей гражданской авиации время занятия готовности № 1 и № 2 из готовности № 3 – не позднее 1 часа летом, 1 часа 30 минут зимой.
3. Время нахождения экипажей поисково-спасательных ВС:
в готовности № 1 – не более 2 часов;
в готовности № 2 – круглосуточно (не более 2 суток);
при несении дежурства в готовности № 2 только на период полетов с последующим переходом в готовность № 3 – 7 суток (для экипажей государственной авиации);
в готовности № 3 для экипажей государственной авиации и экипажей гражданской авиации (вне мест постоянного базирования) – не более 15 суток.
42. Координационным центром совместно с ВКЦ государственной авиации осуществляется ежедневный контроль дежурства поисково-спасательных ВС в соответствии с планами организации ПСО (Р).
Эксплуатанты дежурных поисково-спасательных ВС, заключивших договор с поставщиком АНО, ежедневно докладывают в Координационный центр в установленное время сведения о заступивших на дежурство экипажах поисково-спасательных ВС, готовности к выполнению полетов поисково-спасательных ВС с возможностью прикрытия района ответственности согласно пункту 46 настоящих Правил.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Выделенные на дежурство поисково-спасательные ВС помимо целей для поиска и спасания пассажиров и экипажей, терпящих или потерпевших бедствие ВС, допускается использовать для выполнения полетов согласно целям с условным обозначением HUM, HOSP, МEDEVAC, SAR, FFR, 04, 02, литерами "ОК" и "ПК", предусмотренным приложением 4 к Правилам использования воздушного пространства Республики Казахстан, при условии прикрытия района ответственности дежурными поисково-спасательными воздушными судами прилегающих районов поиска и спасания.";
дополнить пунктом 47-1 следующего содержания:
"47-1. Включаемая в состав авиационных сил и средств поиска и спасания АСФ должна быть подготовлена в соответствии с программами подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 235 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10772).";
подпункт 2) пункта 48 изложить в следующей редакции:

1. Мемлекеттік авиация экипаждары үшін:
1) № 3 әзірліктен № 2 әзірлікке өту уақыты – 10 минут (тынығу, жұмыстан тыс уақыт жағдайынан – 2 сағат 10 минут);
2) № 3 әзірліктен № 1 әзірлікке өту уақыты – 20 минут (тынығу, жұмыстан тыс уақыт жағдайынан – 2 сағат 20 минут);
3) № 2 әзірліктен № 1 әзірлікке өту уақыты – 10 минут.
2. Азаматтық авиация экипаждары үшін № 3 әзірліктен № 1 және № 2 әзірлікке өту уақыты жазда 1 сағаттан, қыста 1 сағат 30 минуттан кешіктірілмейді.
3. Іздестіру-құтқару ӘК экипаждарының:
№ 1 әзірлікте болу уақыты 2 сағаттан аспайды;
№ 2 әзірлікте болу уақыты тәулік бойы (2 тәуліктен аспайды);
кейіннен № 3 әзірлікке ауысып, кезекшілік атқарғанда ұшу кезінде ғана № 2 әзірлікте болу уақыты – 7 тәулік (мемлекеттік авиация экипаждары үшін);
мемлекеттік авиация экипаждары мен азаматтық авиация экипаждары үшін № 3 әзірлікте (тұрақты орналасу орындарынан тыс) болу уақыты 15 тәуліктен аспайды.
42. Үйлестіру орталығы мемлекеттік авиацияның ҚҮО-мен бірлесіп іздестіру-құтқару ӘК-нің кезекшілікті ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарларына сәйкес атқаруын күн сайын бақылауды жүзеге асырады.
АНҚ көрсетушімен шарт жасасқан кезекші іздестіру-құтқару ӘК-ні пайдаланушылар күн сайын Үйлестіру орталығына белгіленген уақытта кезекшілікке шыққан іздестіру-құтқару ӘК экипаждары туралы осы Қағидалардың 46-тармағына сәйкес іздестіру-құтқару ӘК-нің жауапкершілік ауданын жабу мүмкіндігімен ұшуды орындауға әзір екені туралы мәліметті баяндайды.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Кезекшілікке бөлінген іздестіру-құтқару ӘК-ні апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған ӘК жолаушылары мен экипаждарын іздестіру мен құтқару мақсаттарынан басқа жауапкершілік ауданын іргелес іздестіру және құтқару аудандарының кезекші іздестіру-құтқару әуе кемелерінің қорғауында болу шартымен ұшу жоспарында осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес HUM, HOSP, MEDEVAC, SAR, FFR, 04, 02 шартты белгілері, "ОК" және "ПК" литерлері бар мақсаттарға сәйкес келетін ұшу мақсаттары мен литерлерінің атауы көрсетілген кезде ұшуларды орындау үшін пайдалануға жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы 47-1-тармақпен толықтырылсын:
"47-1. Авиациялық күштер мен іздестіру және құтқару құралдарының құрамына кіретін АҚҚ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 235 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10772 болып тіркелген) авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлау бағдарламаларына сәйкес даярлануға тиіс.";
48-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"2) знание составом группы своих обязанностей при проведении ПСО (Р), а также планов организации ПСО (Р);";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. В состав поисково-спасательных экипажей гражданской авиации назначается летный состав, прошедший наземную и летную подготовку и имеющий специальный допуск, получаемый в соответствии с Правилами по организации летной работы в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 307 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10809), и Правилами подготовки к полетам для гражданской и экспериментальной авиации, утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 25 июня 2011 года № 390 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7102).
В состав поисково-спасательных экипажей государственной авиации назначается летный состав, имеющий специальный допуск, получаемый в соответствии с курсом боевой подготовки родов войск.";
заголовок параграфа 4 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Требования к оснащению необходимым оборудованием и средствами связи НПСК, АСФ и СПДГ";
дополнить пунктом 52-1 следующего содержания:
"52-1. АСФ оснащается техническими средствами в соответствии с нормами оснащения профессиональных аварийно-спасательных служб и обеспечения кинологических служб, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 6 сентября 2021 года № 429.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Оснащение НПСК, АСФ и СПДГ осуществляется в пределах бюджетных средств, средств организаций, добровольных взносов граждан, фондов и общественных объединений, иных источников, не противоречащих законодательству Республики Казахстан, выделенных уполномоченному органу в сфере гражданской защиты и уполномоченному органу в сфере государственной авиации на оснащение и содержание личного состава указанных государственных органов.";
пункт 56 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) аварийного приводного передатчика ELT (далее – передатчик ELT) или аварийного приводного передатчика (отслеживание сигналов бедствия) ELT (DT) (далее – передатчик ELT (DT).";
дополнить пунктом 57-1 следующего содержания:
"57-1. Передача сигналов о бедствии с передатчиков ELT или ELT (DT) осуществляется автоматически либо вручную членом экипажа по частоте 406 МГц на спутники околоземной орбиты системы КОСПАС-САРСАТ.";

"2) топ құрамының ІҚО (Ж) жүргізу кезіндегі өз міндеттерін білуін, сондай-ақ ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарларын білуін;";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Азаматтық авиацияның іздестіру-құтқару экипаждарының құрамына Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшу жұмыстарын ұйымдастыру қағидаларына сәйкес жерүсті және ұшу даярлығынан өткен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 307 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10809 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 25 маусымдағы № 390 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7102 болып тіркелген) азаматтық және эксперименттік авиацияның ұшуға дайындығы қағидаларына сәйкес арнайы рұқсаты бар ұшу құрамы тағайындалады.
Мемлекеттік авиацияның іздестіру-құтқару экипаждарының құрамына әскер түрлерінің жауынгерлік даярлық курсына сәйкес алған арнайы рұқсаты бар ұшу құрамы кіреді.";
3-тараудың 4-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. ЖІҚК, ПДҚТ және АҚҚ қажетті жабдықпен және байланыс құралдарымен жарақталуына қойылатын талаптар";
мынадай мазмұндағы 52-1-тармақпен толықтырылсын:
"52-1. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 6 қыркүйектегі № 429 бұйрығымен бекітілген кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін жарақтандыру және кинологиялық қызметтерді қамтамасыз ету нормаларына сәйкес техникалық құралдармен АҚҚ жарақтандырылады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. ПДҚТ, ЖІҚК мен АҚҚ жарақтандыру бюджет қаражаты, ұйымдардың қаражаты, азаматтардың ерікті жарналары, қорлар мен қоғамдық бірлестіктер, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органға көрсетілген мемлекеттік органдардың жеке құрамын жарақтандыруға және күтіп-ұстауға бөлінген Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де көздер шегінде жүзеге асырылады.";
56-тармақтың 4) тармақшасындағы "аппаратурасымен беріледі." деген сөздер "аппаратурасымен;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) ELT авариялық жетек таратқышы (бұдан әрі – ELT таратқышы) немесе авариялық жетек таратқышы (апат сигналдарын қадағалау) ELT (DT) (бұдан әрі – ELT (DT) таратқышы) беріледі.";
мынадай мазмұндағы 57-1-тармақпен толықтырылсын:
"57-1. Қауіп сигналы ELT немесе ELT (DT) таратқыштарынан 406 МГц жиілігінде КОСПАС-САРСАТ жүйесінің жер маңындағы орбиталық спутниктеріне автоматты түрде немесе экипаж мүшесі қолмен беріледі.";

подпункт 2) пункта 60-1 изложить в следующей редакции:
"2) во всех аварийных случаях, угрожающих безопасности полетов, экипаж ВС подает сигнал бедствия с активацией передатчика ELT или ELT (DT), если это предусмотрено процедурами руководства по летной эксплуатации воздушного судна. Порядок передачи сигнала определен в приложении 11 к настоящим Правилам.
Сигналы бедствия передаются на рабочей частоте канала связи с органом ОВД (УВД), находящейся в использовании во время бедствия, а также на международных аварийных частотах 121,5 МГц (используемая также при перехвате воздушного судна), 123,1 МГц в радиотелефонном режиме или при запросе помощи у морских служб на частотах 500 кГц или 2182 кГц и 4125 кГц, 156,8 МГц (16-й канал) в радиотелефонном режиме.";
пункт 60-3 изложить в следующей редакции:
"60-3. В целях обеспечения сохранности ВС, потерпевшего бедствие, КВС принимает меры по сохранению в полной неприкосновенности судна, багажа, груза, почты и другие необходимые меры до прибытия членов комиссии по расследованию этого авиационного происшествия или уполномоченного по расследованию, а также уполномоченного представителя иностранного государства регистрации воздушного судна (эксплуатанта, разработчика или изготовителя), если такое государство заявило намерение участвовать в расследовании.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. После совершения вынужденной посадки вне аэродрома экипаж терпящего или потерпевшего бедствие ВС подготавливает к работе аварийные радиосредства. Связь при этом осуществляется на частотах 406 МГц, 121,5 МГц (243 МГц), 156,8 МГц, 2182 кГц, 4125 кГц или 8364 кГц при запросе помощи у морских сил, в зависимости от типа аварийно-спасательных радиосредств, имеющихся у членов экипажа терпящего или потерпевшего бедствие ВС.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. ВС, морские и речные корабли (суда), участвующие в ПСО (Р), радиосвязь в целях взаимодействия между собой осуществляют на частотах 2182 кГц, 3023 кГц, 4125 кГц, 5680 кГц, 121,5 МГц, 123,1 МГц и 156,3 МГц (канал 06).";
пункт 66 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) по спутниковой электросвязи (при необходимости).";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. СПДГ и АСФ в качестве своего позывного используют трассовый позывной аэродрома постоянного базирования с добавлением двухзначного цифрового индекса от 10 до 19, а НПСК  от 20 до 29.";
дополнить пунктом 70-1 следующего содержания:
"70-1. Принципы внедрения слежения за ВС, оснащенных передатчиками ELT (DT), обеспечиваются на основании документов ИКАО Doc 10165 "Руководство по глобальной системе оповещения о бедствии и обеспечения безопасности полетов воздушных судов (GADSS)", ИКАО Doc 10150 "Руководство по функциональным характеристикам хранилища данных о местоположении терпящих бедствие воздушных судов (LADR)" и ИКАО Doc 10054 "Руководство по определению местоположения терпящих бедствие воздушных судов и восстановлению данных бортовых самописцев".";
заголовок параграфа 2 главы 4 изложить в следующей редакции:

60-1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіретін барлық авариялық жағдайларда ӘК экипажы ELT немесе ELT (DT) таратқышын іске қосып, егер бұл әуе кемесін ұшуды пайдалану жөніндегі басшылық рәсімдерінде көзделсе, апат сигналын береді. Сигнал беру тәртібі осы Қағидаларға 11-қосымшада айқындалған.
Апат сигналдары апат кезінде пайдаланудағы ӘҚҚ (ӘҚБ) органымен байланыс арнасының жұмыс жиілігінде, сондай-ақ халықаралық авариялық жиіліктерде 121,5 МГц (әуе кемесін ұстап алу кезінде де пайдаланылатын), радиотелефон режимінде 123,1 МГц немесе 500 кГц немесе 2182 кГц және 4125 кГц жиіліктерінде, 156,8 МГц (16 арна) радиотелефон режимінде теңіз қызметтерінен көмек сұрату кезінде беріледі.";
60-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60-3. Апатқа ұшыраған ӘК-нің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында ӘКК кемені толық қол сұғылмаушылықта сақтау бойынша, жүкті, багажды, поштаны тасымалдау бойынша осы авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия мүшелері немесе тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл, сондай-ақ егер мұндай мемлекет тергеп-тексеруге қатысуға ниет білдірсе, әуе кемесін тіркейтін шет мемлекеттің уәкілетті өкілі (пайдаланушы, әзірлеуші немесе дайындаушы) келгенге дейін шаралар қабылдайды және басқа да қажетті шараларды жүргізеді.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Әуеайлақтан тыс жерге амалсыз қонғаннан кейін апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған экипаж авариялық радиоқұралдарды жұмысқа дайындайды. Бұл ретте байланыс апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған ӘК экипаж мүшелерінде бар авариялық-құтқару радиоқұралдарының түріне қарай 406 МГц, 121,5 МГц (243 МГц), 156,8 МГц, 2182 кГц, 4125 кГц жиілігінде немесе теңіз күштерінен көмек сұраған жағдайда 8364 КГц жиілігінде жүзеге асырылады.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. ІҚО (Ж)-ге қатысатын ӘК, теңіз және өзен корабльдері (кемелері) өзара әрекеттесу мақсатында радиобайланысты 2182 кГц, 3023 кГц, 4125 кГц, 5680 кГц, 121,5 МГц, 123,1 МГц және 156,3 МГц (06 арна) жиіліктерде жүзеге асырады.";
66-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) спутниктік электр байланысы бойынша (қажет болған жағдайда).";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. ПДҚТ мен АҚҚ өзінің шақыру белгісі ретінде 10-нан 19-ға дейінгі, ал ЖІҚК 20-дан 29-ға дейінгі екі мәнді сандық индексті қосып, тұрақты орналасатын әуеайлақтың трассалық шақыру белгісін пайдаланады.";
мынадай мазмұндағы 70-1-тармақпен толықтырылсын:
"70-1. ELT (DT) таратқыштарымен жабдықталған әуе кемелерін қадағалауда ұстауды ендіру қағидаттары ИКAO Doc 10165 "Әуе кемелерінің жаһандық апаттық хабарлау және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі (GADSS) жөніндегі нұсқаулық", ИКAO Doc 10150 "Апатқа ұшыраған әуе кемесінің орналасқан жері туралы деректер қоймасына қойылатын функционалдық талаптар жөніндегі нұсқаулық (LADR)" және ИКAO Doc 10054 "Апатқа ұшыраған әуе кемесінің орнын анықтау және борттық жазу құрылғыларындағы деректерді қалпына келтіру жөніндегі нұсқаулық" құжаттарына сәйкес қамтамасыз етіледі.";
4-тараудың 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"Параграф 2. Требования к подготовке НПСК, АСФ и СПДГ";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. СПДГ и АСФ необходимо уметь:
1) вести ориентировку на пересеченной и труднодоступной местности, пользоваться топографической картой и выполнять переходы по азимуту;
2) применять различные способы проведения поиска с соблюдением мер безопасности при проведении ПСО (Р);
3) эвакуировать и извлекать пострадавших из ВС, потерпевшего бедствие, оказывать доврачебную или первую медицинскую помощь;
4) применять правила выживания в различных климатических и физико-географических условиях;
5) применять способы и средства тушения пожаров на воздушных судах;
6) выбирать и обозначать площадку для посадки поисково-спасательного ВС.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Медицинскому работнику, если он предусмотрен в составе НПСК, АСФ и СПДГ, необходимо уметь:
1) оказывать доврачебную и первую медицинскую помощь непосредственно на месте бедствия;
2) определять очередность эвакуации, вид транспортировки и обеспечивать своевременную эвакуацию потерпевших бедствие в медицинские учреждения.";
пункты 90 и 91 изложить в следующей редакции:
"90. На первоначальном этапе ПСО (Р) координацию действий и принятие решений осуществляет Координационный центр по согласованию с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты, при необходимости взаимодействуя с ВКЦ государственной авиации.
Первоначальный этап ПСО (Р) по времени распространяется с момента возникновения аварийной стадии и до начала работы оперативного штаба либо закрытия аварийной стадии, в зависимости от того, что наступит раньше.
91. На этапе расширения зоны ПСО (Р) руководитель ПСО (Р) обеспечивает принятие решений во взаимодействии с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты и при необходимости Координационным центром и ВКЦ государственной авиации.
Этап расширения зоны ПСО (Р) распространяется с начала работы оперативного штаба (его первого совещания) и до момента закрытия аварийной стадии.";
пункты 97 и 98 изложить в следующей редакции:
"97. При наступлении стадии неопределенности Координационный центр совместно с органами ОВД (УВД) и уполномоченным органом в сфере гражданской защиты оценивает поступающую информацию.
98. При наступлении стадии тревоги Координационный центр немедленно оповещает об этом уполномоченный орган в сфере гражданской защиты.
Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты о наступлении стадии тревоги оповещает дежурную службу своего территориального подразделения предполагаемого района поиска и спасения для назначения руководителя ПСО (Р).";
в пункте 99:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) совместно с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты немедленно вводит в действие поисково-спасательные силы и средства через оперативные штабы ПСО (Р) предполагаемых районов поиска и спасания, а также на основе оценки развития событий дает команду на подъем дежурного поисково-спасательного ВС;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) на основании имеющейся информации составляет План первоочередных мероприятий по проведению ПСО (Р) и согласовывает его с ВКЦ государственной авиации и уполномоченным органом в сфере гражданской защиты;";

"2-параграф. ЖІҚК, АҚҚ мен ПДҚТ даярлауға қойылатын талаптар";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. ПДҚТ мен АҚҚ мыналарды атқара алуға тиіс:
1) қиылысқан және жетуі қиын жерлерде жол көрсету, топографиялық картаны қолдану және азимут бойынша ауысу;
2) ІҚО (Ж) жүргізу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, түрлі іздестіру тәсілдерін қолдану;
3) апатқа ұшыраған ӘК-ден кемесіндегі зардап шеккендерді эвакуациялау және шығару, оларға дәрігерге дейінгі көмек немесе алғашқы медициналық көмек көрсетіледі;
4) түрлі климаттық және физикалық-географиялық жағдайларда тірі қалу қағидаларын қолдану;
5) әуе кемесіндегі өртті сөндіру тәсілдері мен құралдарын қолдану;
6) іздестіру-құтқару ӘК-ні қондыру үшін алаң таңдау және таңбалау.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Медициналық қызметкер, егер ол АҚҚ, ЖІҚК және ПДҚТ құрамында болса:
1) тікелей апат орнында дәрігерге дейінгі көмек немесе алғашқы медициналық көмек көрсете білуі;
2) эвакуациялау кезектілігін, тасымалдау түрін айқындау және апатқа ұшырағандарды медициналық мекемелерге уақтылы эвакуациялауды қамтамасыз ете алуы қажет.";
90 және 91-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"90. ІҚО (Ж)-ның бастапқы кезеңінде іс-қимылды үйлестіру мен шешім қабылдауды Үйлестіру орталығы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосымен келісу бойынша, қажет болған жағдайда мемлекеттік авиацияның ҚҮО-мен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады.
ІҚО (Ж)-ның бастапқы кезеңі уақыт бойынша қайсысының бұрын басталуына қарай апаттық кезең басталған сәттен жедел штаб жұмысы басталғанға дейін немесе апаттық кезең жабылғанға дейін қолданылады.
91. ІҚО (Ж) аймағын кеңейту кезеңінде ІҚО (Ж) басшысы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен және қажет болған жағдайда Үйлестіру орталығымен және мемлекеттік авиацияның ҚҮО-мен өзара іс-қимыл жасай отырып шешім қабылдауды қамтамасыз етеді.";
97 және 98-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Айқынсыздық кезеңі туындаған кезде Үйлестіру орталығы ӘҚҚ (ӘҚҰ) органдарымен және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп келіп түскен ақпаратты бағалайды.
98. Алаңдаушылық кезеңі туындаған кезде Үйлестіру орталығы бұл туралы дереу азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органын хабардар етеді.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган алаңдаушылық кезеңінің туындағаны туралы ІҚО (Ж) басшысын тағайындау үшін болжамды іздестіру мен құтқару ауданының өзінің аумақтық бөлімшесінің кезекші қызметін хабардар етеді.";
99-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп болжамды іздестіру мен құтқару аудандарындағы ІҚО (Ж) жедел штабтар арқылы іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын дереу әрекетке кірістіреді, сондай-ақ жағдайдың өрбуін бағалау негізінде кезекші іздестіру-құтқару ӘК-ні көтеруге команда береді;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қолда бар ақпарат негізінде ІҚО (Ж) өткізу жөніндегі бірінші кезектегі іс-шаралар жоспарын жасайды және оны мемлекеттік авиация ҚҮО-мен және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен келіседі;";

дополнить пунктом 102-1 следующего содержания:
"102-1. Опрос и оценка отчетов экипажей поисково-спасательных ВС необходимы для точной оценки поисково-спасательных мероприятий. Эта оценка в свою очередь позволит определить следует ли продолжать поиск и спасание и где их проводить. Руководитель (координатор) ПСО (Р) организует нанесение обследованных районов на карту. Полученную от сил и средств, задействованных в поисково-спасательном обеспечении полетов, информацию следует заносить в форму вводной информации и донесения в соответствии с приложением 12 к настоящим Правилам с целью принятия решения о продолжении поиска и определения дальнейшей зоны обследования района.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. Непосредственное руководство ПСО (Р) в районах поиска и спасания осуществляется оперативными штабами ПСО (Р) (далее – Оперативный штаб) районов ответственности по поисково-спасательному обеспечению полетов, создаваемыми при территориальных подразделениях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.";
пункт 108 изложить в следующей редакции:
"108. Оперативные штабы, непосредственно руководящие проведением ПСО (Р):
1) дают указания подчиняющимся им органам и сообщают об этих указаниях в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты;
2) информируют Координационный центр о развитии событий;
3) при необходимости запрашивают через уполномоченный орган в сфере гражданской защиты дополнительные воздушные и наземные поисково-спасательные силы и средства для поиска и спасания;
4) представляют ежедневный отчет о ходе выполнения ПСО (Р) в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты и Координационный центр.";
подпункт 6) пункта 110 изложить в следующей редакции:
"6) уточнить обязанности АСФ или СПДГ и порядок взаимодействия с АСФ или СПДГ и в экипаже;";
пункт 131 изложить в следующей редакции:
"131. Экипаж поисково-спасательного ВС при обнаружении места бедствия сообщает по каналам радиосвязи или спутниковой электросвязи диспетчеру органа ОВД (УВД):
1) время обнаружения в часах и минутах по UTC, координаты района бедствия;
2) состояние и положение ВС, наличие и видимое состояние пассажиров и членов экипажа, эвакуировавшихся с аварийного ВС;
3) информацию, переданную потерпевшим бедствие по каналам радиосвязи;
4) погоду в районе бедствия;
5) оценку рельефа местности и состояние земной (водной) поверхности (волнение моря, ледовую обстановку), на которой находятся ВС и люди, потерпевшие бедствие;
6) возможность использования средств передвижения (водных, железнодорожных, автотранспортных, гужевых);

мынадай мазмұндағы 102-1-тармақпен толықтырылсын:
"102-1. Іздестіру-құтқару іс-шараларын дәл бағалау үшін іздестіру-құтқару ӘК экипаждарының есептерін сұрау және бағалау қажет. Бұл бағалау өз кезегінде іздестіру мен құтқаруды жалғастыру керектігін және оларды қайда жүргізу керектігін анықтайды. ІҚО (Ж) басшысы (үйлестірушісі) зерттелген аудандарды картаға түсіруді ұйымдастырады. Ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуге тартылған күштер мен құралдардан алынған ақпарат іздестіруді жалғастыру және ауданды одан әрі зерттеу аймағын айқындау туралы шешім қабылдау мақсатында осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес кіріспе ақпарат және мәлімдеме нысанына енгізілуге тиіс.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Іздестіру мен құтқару аудандарында ІҚО (Ж)-ны тікелей басқаруды азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жанынан құрылған ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету жөніндегі жауапкершілік аудандарының ІҚО (Ж) жедел штабтары (бұдан әрі – Жедел штаб) жүзеге асырады.";
108-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"108. ІҚО (Ж) өткізуді тікелей басқаратын жедел штабтар:
1) өздеріне бағынысты органдарға нұсқау береді және осы нұсқаулар туралы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органына хабарлайды;
2) Үйлестіру орталығын оқиғалардың дамуы туралы ақпараттандырады;
3) қажет болған жағдайда азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган арқылы іздестіру мен құтқару үшін қосымша әуе және жерүсті іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын сұратады;
4) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосына және Үйлестіру орталығына күн сайын ІҚО (Ж)-ның орындалу барысы туралы есеп береді.";
110-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) ПДҚТ немесе АҚҚ міндеттерін және ПДҚТ-мен немесе АҚҚ-мен өзара іс-қимыл тәртібін және экипаждағы міндеттерді нақтылау;";
131-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"131. Іздестіру-құтқару ӘК-нің экипажы апат орнын тапқан кезде радиобайланыс арналары арқылы немесе спутниктік электр байланысы арқылы ӘҚҚ (ӘҚБ) органының диспетчеріне:
1) UTC бойынша сағатпен және минутпен анықталған уақытты, апат ауданының координаттарын;
2) ӘК-нің жай-күйі мен жағдайын, авариялық ӘК-ден эвакуацияланған жолаушылар мен экипаж мүшелерінің бар-жоғын және көзге байқалған жағдайын;
3) радиобайланыс арналары бойынша апатқа ұшырағандардан алынған ақпаратты;
4) апат ауданындағы ауа райын;
5) жергілікті жер бедерінің бағасын және апатқа ұшыраған ӘК мен адамдар тұрған жер (су) бетінің жай-күйін (теңіз толқынын, мұз жағдайын);
6) қозғалу құралдарын (су, теміржол, автокөлік, жегін көлік) пайдалану мүмкіндігін;

7) действия, предпринятые для оказания помощи потерпевшим бедствие.";
пункты 133, 134, 135 и 136 изложить в следующей редакции:
"133. После посадки командир ВС в первую очередь организует оказание доврачебной или первой медицинской помощи пострадавшим и эвакуацию их на ближайший аэродром или в медицинское учреждение.
Доврачебная или первая медицинская помощь оказывается на месте бедствия в порядке само- и взаимопомощи. Доврачебная или первая медицинская помощь оказывается непосредственно на месте бедствия медицинским персоналом, входящим в состав групп спасателей АСФ или СПДГ, НПСК, а при невозможности ее оказания – в ближайших медицинских учреждениях.
Очередность эвакуации и вид транспортировки пострадавших определяются медицинским работником на месте бедствия, при этом используется возможность консультации по радио со специалистами.
134. При пожаре на ВС, потерпевшем бедствие, экипаж поисково-спасательного ВС вместе с АСФ или СПДГ после посадки немедленно приступает к эвакуации людей из ВС, в первую очередь – раненых, и одновременно принимает меры по ликвидации пожара.
Старший расчета СПДГ либо старший АСФ или командир поисково-спасательного ВС руководит эвакуацией, распределив обязанности между членами экипажа и спасателями. Необходимо максимально использовать средства для тушения пожара, имеющиеся на борту поисково-спасательного ВС, а также подручные средства (воду, песок землю и т.д.). При возможности необходимо привлечь местное население.
135. Экипажи поисково-спасательных ВС и члены АСФ или СПДГ, НПСК должны знать расположение аварийных люков и выходов и места вскрытия фюзеляжа на ВС.
136. Подъем потерпевших бедствие на борт вертолета в режиме висения производится с использованием лебедки с тросовой петлей, спасательными корзиной, сетью, сиденьем или носилками, как правило, с помощью спасателя, с соблюдением мер безопасности.";
пункты 142 и 143 изложить в следующей редакции:
"142. Очередность эвакуации пострадавших определяет старший АСФ либо СПДГ или командир поисково-спасательного ВС по докладу медицинского работника из состава АСФ либо СПДГ.
143. В случае невозможности десантирования АСФ либо СПДГ, эвакуации потерпевших бедствие посадочным способом или с режима висения им сбрасываются укладки с аварийно-спасательным снаряжением и специальными грузами для обеспечения их жизнедеятельности.";
пункт 161 изложить в следующей редакции:
"161. ПСО (Р) считается завершенной в следующих случаях:

7) апатқа ұшырағандарға көмек көрсету үшін қабылданған іс-қимылдарды хабарлайды.";
133, 134, 135 және 136-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"133. Қонғаннан кейін іздестіру-құтқару ӘК командирі бірінші кезекте зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі және алғашқы медициналық көмек көрсетуді және оларды жақын әуежайға немесе медициналық мекемеге эвакуациялауды ұйымдастырады.
Дәрігерге дейінгі немесе алғашқы медициналық көмек апат орнында өзіне-өзі және өзара көмек ретінде көрсетіледі. Дәрігерге дейінгі немесе алғашқы медициналық көмекті тікелей апат орнында АҚҚ немесе ПДҚТ, ЖІҚК құрамына кіретін медициналық персонал көрсетеді, ал оны көрсету мүмкін болмаған жағдайда, жақын медициналық мекемелерде көрсетіледі.
Зардап шеккендерді эвакуациялау кезектігі мен тасымалдау түрін апат орнында медициналық персонал айқындайды, бұл ретте радио арқылы мамандардан консультация алу мүмкіндігі қолданылады.
134. Апатқа ұшыраған ӘК-де өрт болған кезде іздестіру-құтқару ӘК экипажы қонғаннан кейін АҚҚ немесе ПДҚТ-мен бірлесіп адамдарды, бірінші кезекте жарақат алғандарды ӘК-ден эвакуациялауға дереу кіріседі және бір уақытта өрттің алдын алу шараларын қабылдайды.
ПДҚТ есебінің жетекшісі, АҚҚ үлкені немесе іздестіру-құтқару ӘК-нің командирі экипаж мүшелері мен құтқарушылар арасында міндеттерді бөле отырып, эвакуацияны басқарады. Өртті сөндіру үшін іздестіру-құтқару ӘК бортындағы құралдарды, сондай-ақ қолда бар құралдарды (су, құм, топырақ және т с.с.) барынша қолдану қажет. Мүмкін болса, жергілікті тұрғындарды жұмылдыру қажет.
135. Іздестіру-құтқару ӘК экипаждары мен ПДҚТ, ЖІҚК немесе АҚҚ мүшелері әуе кемесіндегі авариялық люктер мен шығатын жерлерді және фюзеляжды ашатын орынды білуге тиіс.
136. Апатқа ұшырағандарды тікұшақ бортына тартып көтеру әдетте құтқарушының көмегімен ілініп тұру режимінде кабельдік ілмекті шығырды, құтқару себетін, желісін, орындығын немесе зембілін пайдаланып қауіпсіздік шараларын сақтау режимінде жүргізіледі.";
142 және 143-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"142. Зардап шеккендерді эвакуациялау кезектілігін ПДҚТ немесе АҚҚ құрамындағы медицина қызметкерінің баяндауы бойынша ПДҚТ немесе АҚҚ жетекшісі немесе іздестіру-құтқару ӘК командирі айқындайды.
143. АҚҚ немесе ПДҚТ-ны жерге түсіру, апатқа ұшырағандарды қону тәсілімен немесе ілініп тұру режимімен эвакуациялау мүмкін болмаған жағдайда, адамдардың тірі қалуын қамтамасыз ету үшін апаттық-құтқару жарақтары мен арнайы жүктері бар салынған төсемді лақтырады.";
161-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"161. ІҚО (Ж) мына жағдайларда аяқталған болып есептеледі:

1) получена информация о том, что ВС или лица, с которыми связана поисково-спасательная операция, более не терпят бедствие;
2) ВС или лица, поиск которых ведется, обнаружены и оставшиеся в живых спасены;
3) на стадии бедствия в соответствии со статьей 102 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" принимается решение о прекращении поиска ВС, его пассажиров и экипажа.
ПСО (Р) считается полностью завершенной, когда поисково-спасательные ВС, НПСК и АСФ либо СПДГ вернулись после проведения ПСО (Р) к месту первоначальной дислокации.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложения 3, 4 и 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящему постановлению;
в главе 3 приложения 6 к указанным Правилам:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Согласовать с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты вопрос о назначении координатора на месте проведения ПСО (Р) (руководителя ПСО (Р).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Предоставить в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты сообщение и контактный телефон для организации связи с очевидцами происшествия.";
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
дополнить приложениями 12 и 13 согласно приложениям 6 и 7 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 302
Приложение 1 к Правилам
по организации поисково-
спасательного обеспечения
полетов на территории
Республики Казахстан
Схема поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан
____________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 302
Приложение 3 к Правилам по
организации поисково-
спасательного обеспечения
полетов на территории
Республики Казахстан
Оснащение поисково-спасательных воздушных судов имуществом и снаряжением

1) іздестіру-құтқару операцияларына қатысы бар ӘК немесе адамдардың апатқа ұшырау жағдайынан шыққаны туралы ақпарат келіп түскенде;
2) іздестіріліп жатқан ӘК немесе адамдар табылған және тірі қалғандары құтқарылғанда;
3) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 102-бабына сәйкес апат кезеңінде ӘК, оның жолаушылары мен экипажын іздестіруді тоқтату туралы шешім қабылданғанда.
Іздестіру-құтқару ӘК, ЖІҚК және АҚҚ немесе ПДҚТ ІҚО (Ж) жүргізгеннен кейін бастапқы орналасқан жерге қайтып келгенде ІҚО (Ж) толық аяқталды деп есептеледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3, 4 және 5-қосымшалар осы қаулыға 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымшаның 3-тарауында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. ІҚО (Ж) жүргізу орнында үйлестіруші (ІҚО (Ж) басшысы) тағайындау туралы мәселені азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Оқиға куәгерлерімен байланысты ұйымдастыру үшін азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органына хабарлама мен байланыс телефонын ұсыну.";
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 6 және 7-қосымшаларға сәйкес көрсетілген Қағидаларға 12 және 13-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 302 қаулысына 1-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді
ұйымдастыру жөніндегі
Қағидаларға 1-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету схемасы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 302 қаулысына 2-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді
ұйымдастыру жөніндегі
Қағидаларға 3-қосымша
Іздестіру-құтқару әуе кемелерін мүлікпен және керек-жарақпен жарақтандыру

2. Спасательное имущество и снаряжение, указанные в пунктах 1–24 приложения 3 к настоящим Правилам, укладываются в мягкие тары (парашютно-десантные мешки) или специальные контейнеры для сбрасывания с воздушных судов. Имущество (кроме плавательных средств) упаковывается в водонепроницаемые мешки.
3. Спасательные жилеты (пояса), спасательные плоты (лодки) расконсервируются и загружаются в предусмотренной для них упаковке, подготовленной к применению.
4. На мешках (контейнерах) со спасательным имуществом и снаряжением с помощью цветового кода, нанесенных типографским способом надписей на английском, русском (и казахском) языках и не требующих пояснений символов должен быть обозначен общий характер их содержимого.
На наружной поверхности мешков (контейнеров):
1) прикрепляется маркировка в виде цветных кольцевых полос шириной 50 мм или окрашенных вымпелов, обозначающих содержимое комплекта:
КРАСНАЯ – медикаменты и средства оказания медицинской помощи;
СИНЯЯ – вода и продовольствие, посуда;
ЖЕЛТАЯ – обмундирование и средства укрытия;
ЧЕРНАЯ – средства сигнализации, приспособление для разжигания огня и освещения;
2) используются ленты с соответствующими пиктограммами, изготовленные из световозвращающего материала, в соответствии с РМАМПС.
Во все сбрасываемые мешки (контейнеры) вкладываются инструкции по использованию средств жизнеобеспечения, напечатанные на английском, русском и казахском языках и, по возможности, дополняются не требующими пояснений рисунками и символами;

2. 1-24-тармақтарда және осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген құтқару мүлкі мен керек-жарағы әуе кемесінен лақтыру үшін арнайы жұмсақ қаптарға (парашютті-десанттық қаптар) немесе контейнерлерге салынады. Мүлік (жүзу құралдарынан басқа) су өткізбейтін қаптарға салынады.
3. Құтқару кеудешелері (белдіктері), құтқару салдары (қайықтар) қаптардан шығарылады және қолдануға дайын, олар үшін көзделген қаптамамен тиеледі.
4. Құтқару мүлкі мен керек-жарағы бар қаптарда түрлі-түсті кодтың, ағылшын, орыс (және қазақ) тілдеріндегі жазулардың баспаханалық тәсілмен жазылған және түсініктемені талап етпейтін нышандардың көмегімен (контейнерлерде) олардың ішіндегісінің жалпы сипаттамасы белгіленуге тиіс.
Қаптардың (контейнерлердің) сыртқы бетінде:
1) жиынтықтың ішіндегіні белгілейтін ені 50 мм түрлі-түсті сақиналы жолақ немесе боялған жалаушалар түріндегі таңба бекітіледі:
ҚЫЗЫЛ – дәрі-дәрмек пен медициналық көмек көрсету құралдары;
КӨК – су және азық-түлік, ыдыс-аяқ;
САРЫ – киім-кешек және баспана құралдары;
ҚАРА – дабыл құралдары, от жағуға және жарықтандыруға арналған құрылғы;
2) ХАТІҚН сәйкес жарық қайтаратын материалдан жасалған тиісті пиктограммалары бар таспалар пайдаланылады.
Түсірілетін барлық қаптарға (контейнерлерге) ағылшын, орыс және қазақ тілдерінде басып шығарылған тіршілікті қамтамасыз ету құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар салынады және мүмкіндігінше, түсініктемені қажет етпейтін суреттермен және нышандармен толықтырылады;

3) следует использовать также соответствующие пиктограммы, изготовленные из светоотражающего материала. Пиктограммы приводятся ниже на рисунке.
____________________________
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 302
Приложение 4 к Правилам
по организации поисково-
спасательного обеспечения
полетов на территории
Республики Казахстан
Оснащение техническими средствами наземных поисково-спасательных команд (НПСК)

3) сондай-ақ жарық шағылыстыратын материалдан жасалған тиісті пиктограммаларды пайдалану керек. Пиктограммалар төмендегі суретте келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 302 қаулысына 3-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді
ұйымдастыру жөніндегі
Қағидаларға 4-қосымша
Жерүсті іздестіру-құтқару командаларын (ЖІҚК) техникалық құралдармен жарақтандыру

Радиостанция Р-855УМ (Р-855А1)
штук
1
17.
Аптечка для оказания первой помощи
комплект
1
18.
Палатка двухместная
штук
1
2. Перечень технических средств, обязательных для применения СПДГ, уточняется и дополняется уполномоченным органом в сфере государственной авиации с учетом климатических, физико-географических и иных условий района поиска и спасания и утверждается отдельным актом (приказом/распоряжением).
3. Указанные технические средства упаковываются в тару и готовятся к доставке к месту происшествия поисково-спасательными воздушными судами с выброской на парашюте или без парашюта.
____________________________
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 302
Приложение 7 к Правилам
по организации поисково-
спасательного обеспечения
полетов на территории
Республики Казахстан
Методика проведения поиска воздушных судов, потерпевших бедствие
1. Методика определения района поиска экипажей воздушных судов, потерпевших бедствие
В общем виде, когда нет дополнительных сведений, район поиска может быть определен следующим образом (рисунок 1):
Рисунок 1. Методика определения района поиска
1) на рабочей карте наносится участок (АВ) заданного маршрута полета ВС, потерпевшего бедствие, от последней контрольной точки, при пролете которой с ним имелась связь (точка А), до точки, в которую он не прибыл или в которой с ним не была установлена связь (точка В);
2) вдоль участка маршрута (АВ) в масштабе карты наносится полоса шириной ±r, равной значению погрешностей определения места ВС при пролете точки А (полоса a, f, g, b);
3) из точки В перпендикулярно линии маршрута откладываются отрезки Ве и Вd, равные максимальному боковому уклонению L ВС за время прохождения пути S.
Полученная на карте фигура (a, d, e, b, c) и будет районом наиболее вероятного местонахождения ВС, потерпевшего бедствие.
2. Методика выполнения радиотехнического поиска потерпевших бедствие
Поиск экипажей ВС, потерпевших бедствие, поисково-спасательными ВС и с помощью особо высоких частот (ОВЧ) и высоких частот (ВЧ) радиопеленгационной аппаратуры является основным методом поиска.
Поиск по сигналам аварийно-спасательных маяков:
1) когда известно или предполагается, что терпящие бедствие воздушное судно или лица, находящиеся на воздушном судне, оснащены аварийно-спасательным маяком, следует немедленно начать электронный поиск на высоком эшелоне независимо от того, было ли получено какое-либо сообщение через систему КОСПАС-САРСАТ. Многие воздушные суда оснащены передатчиками ELT или ELT (DT), которые начинают действовать, когда перегрузка достигает определенного уровня, например такого, какой возникает при аварии. Начав электронный поиск, не следует пренебрегать осуществлением визуального поиска на более низких эшелонах, поскольку успех электронного поиска зависит от способности аварийно-спасательного маяка передавать сигнал;

Р-855УМ (Р-855А1) радиостанциясы
дана
1
17.
Алғашқы медициналық көмек қобдишасы
жиынтық
1
18.
2 орындық палатка
дана
1
2. ПДҚТ қолдану үшін міндетті техникалық құралдардың тізбесін іздестіру және құтқару ауданының климаттық, физикалық-географиялық және өзге де жағдайларын ескере отырып, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган нақтылайды және толықтырады және жеке актімен (бұйрықпен/өкіммен) бекітіледі.
3. Көрсетілген техникалық құралдар сыйымдылықтарға салынады және іздестіру-құтқару әуе кемелерімен оқиға орнына парашютпен немесе парашютсіз лақтыра отырып жеткізуге дайындалады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 302 қаулысына 5-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді
ұйымдастыру жөніндегі
Қағидаларға 7-қосымша
Апатқа ұшыраған әуе кемелерін іздестіруді жүргізу әдістемесі
1. Апатқа ұшыраған әуе кемелерінің экипаждарын іздестіру ауданын анықтау әдістемесі
Қосымша мәліметтер болмаған жағдайда жалпы көріністе іздестіру ауданы былайша айқындалуы мүмкін (1-сурет):
1-сурет. Іздестіру ауданын анықтау әдістемесі
1) жұмыс картасына апатқа ұшыраған ӘК-нің берілген ұшу маршрутының учаскесі (АВ) ұшып өткенде байланыс болған соңғы бақылау нүктесінен (А нүктесі) ол келмеген немесе онымен байланыс болмай қалған нүктеге (В нүктесі) дейін енгізіледі;
2) карта масштабында маршрут учаскесінің бойымен (АВ) ені ±r болатын жолақ салынады, ол А нүктесін ұшып өткен кезде ӘК орнын айқындау қателіктерінің мәніне тең (a, f, g, b жолақтары) болады;
3) В нүктесінен маршрут сызығына перпендикулярлы түрде S жолын ұшып өту уақыты ішінде ӘК-нің ең үлкен L бүйірлік ауытқуына тең Ве және Вd бөліктері белгіленеді.
Картада түзілген пішін (а, d, е, b, с) апатқа ұшыраған ӘК тұрған жердің ең ықтимал ауданы болады.
2. Апатқа ұшырағандарды радиотехникалық іздестіруді орындау әдістемесі
Апатқа ұшыраған ӘК экипажын іздестіру-құтқару ӘК-нің және радиоторауылдауыш аппаратураның ерекше жоғары жиілігінің (ЕЖЖ) және жоғары жиілігінің (ЖЖ) көмегімен іздестіру негізгі іздестіру әдісі болып табылады.
Авариялық-құтқару маяктарының сигналдары бойынша іздестіру:
1) апатқа ұшыраған әуе кемесі немесе әуе кемесіндегі адамдар авариялық-құтқару маягымен жарақтандырылғаны белгілі болса немесе сондай жорамал болса, КОСПАС-САРСАТ жүйесі арқылы қандай да бір хабар алынған-алынбағанына қарамастан, биік эшелонда электрондық іздестіруді дереу бастау керек. Көптеген әуе кемелері ELT немесе ELT (DT) таратқыштармен жабдықталған, олар шамадан тыс жүктеме белгілі бір деңгейге, мысалы, авария кезіндегідей деңгейге жеткенде жұмыс істей бастайды. Электрондық іздестіруді бастағанда анағұрлым төменгі эшелондарда визуалды іздестіруді елемеуге болмайды, өйткені электрондық іздестірудің сәттілігі құтқару маягының сигнал беру қабілетіне байланысты;

2) при электронном поиске ширина обзора должна определяться по расстоянию до горизонта для данного эшелона полета, избранного для поиска, поскольку большинство аварийных маяков работает на частотах, обеспечивающих возможность приема лишь в пределах дальности прямой видимости. Однако если известна вероятная дальность обнаружения, и она меньше расстояния до горизонта, то следует исходить из дальности обнаружения. Когда вероятная дальность обнаружения аварийно-спасательного маяка неизвестна, расчетная ширина обзора при поиске над морем или равнинной местностью, имеющей небольшой лесной покров или вовсе не имеющей такового, должна быть равна примерно половине расстояния до горизонта. Над районами в горной местности расчетная ширина обзора может быть уменьшена до 1/10 расстояния до горизонта. В горной местности или местности с густой растительностью дальность распространения сигнала будет значительно меньше, чем на воде или суше с ровной поверхностью;
3) обычно при поиске по сигналам аварийно-спасательных маяков следует применять методику поиска параллельного галсирования или метод волнообразной линии. Если при первом поиске в определенном районе маяк не был обнаружен, в нем следует провести повторный поиск, при котором участки маршрута поиска должны располагаться под прямым углом к ориентации участков маршрута поиска согласно схеме первого поиска. Если местонахождение маяка по-прежнему не установлено, однако существует значительная уверенность в том, что он находится в данном районе и работает, необходимо рассмотреть возможность проведения третьего поиска при расположении участков маршрута поиска параллельно участкам маршрута при первом поиске, однако со сдвигом на половину интервала между линиями пути;
4) после обнаружения сигнала аварийно-спасательного маяка для установления его местонахождения может использоваться одна из следующих схем.
При использовании поисковых средств, способных ориентироваться по приводным сигналам, поисковое средство приводится на аварийно-спасательный маяк, как только происходит обнаружение его сигнала. Сигнал аварийно-спасательного маяка может быть быстро принят, если поисковое средство движется в направлении исходной точки, в которой плотность вероятности местонахождения объекта поиска является наивысшей. Если это не принесет успеха, то в данном районе следует провести систематический поиск, используя методы секторного поиска, поиска расширяющимся квадратом, поиска параллельного галсирования или поиска волнообразной линии с интервалом между линиями пути, основанным на оптимальной величине обеспечиваемого поискового усилия.

2) электрондық іздестіру кезінде шолу ені іздестіру үшін таңдап алынған ұшу эшелоны үшін көкжиекке дейінгі қашықтық бойынша анықталуға тиіс, өйткені авариялық маяктардың көпшілігі тікелей көрінетін қашықтық шегінде ғана қабылдау мүмкіндігін қамтамасыз ететін жиіліктерде жұмыс істейді. Алайда, егер табудың ықтимал қашықтығы белгілі болса және ол көкжиекке дейінгі қашықтықтан аз болса, онда табу қашықтығынан бастау керек. Авариялық-құтқару маягын анықтаудың ықтимал қашықтығы белгісіз болған кезде теңіз үстінен ағаш аз көмкерген немесе ағаш мүлдем жоқ немесе жазықтық үстінен іздестіру кезіндегі есептік ен көкжиекке дейінгі қашықтықтың шамамен жартысына тең болуға тиіс. Таулы жерлердің үстінде есептік шолу ені көкжиекке дейінгі қашықтықтың 1/10 бөлігіне дейін азайтылуы мүмкін. Таулы жерлерде немесе өсімдік тығыз өскен жерлерде сигналдың таралу қашықтығы судағыға немесе тегіс жердегіге қарағанда айтарлықтай аз болады;
3) әдетте, авариялық-құтқару маяктарының сигналдары бойынша іздестіру кезінде қатарлас галс немесе толқын тәрізді сызық тәсілімен іздестіру әдісін қолдану керек. Егер белгілі бір ауданда бірінші іздестіру кезінде маяк табылмаса, ол жерде қайта іздестіру жүргізу керек, бұл ретте іздестіру маршрутының учаскелері бірінші іздестіру схемасына сәйкес іздестіру маршрутының учаскелеріне қатысты тік бұрыш жасауы керек. Егер маяктың орналасқан жері әлі анықталмаса, бірақ оның осы ауданда екеніне және жұмыс істеп тұрғанына айтарлықтай сенімділік болса, іздестіру маршрутының учаскелерін бірінші іздестіру кезіндегі маршрут учаскелеріне қатарлас, бірақ жол сызықтары арасындағы аралықтың жартысына ығыстырып орналастыру арқылы үшінші іздестіруді қарастырған жөн;
4) авариялық-құтқару маягының дабылы анықталғаннан кейін оның орналасқан жерін анықтау үшін мынадай схемалардың бірін пайдалануға болады.
Бағдарлау сигналы бойынша бағдар ала алатын іздестіру құралдары пайдаланылған кезде авариялық-құтқару маягының сигналы анықталған сәттен бастап іздестіру құралы сол маякқа бағытталады. Егер іздестіру құралы іздестіру объектісінің орналасу ықтималдығының тығыздығы ең жоғары болатын бастапқы нүктеге қарай қозғалса, құтқару маягының сигналы тез қабылдануы мүмкін. Егер бұл сәтті болмаса, онда бұл ауданда секторлық іздестіру, кеңейетін шаршы түрінде іздестіру, қатарлас галстаумен іздестіру немесе қамтамасыз етілетін іздестіру күшінің оңтайлы шамасына негізделген жол сызықтары арасындағы интервалмен толқын тәрізді сызықты іздестіру әдістерін қолдана отырып жүйелі іздестіру жүргізілуі керек.

При получении от пролетающих воздушных судов донесений об обнаружении сигнала на частоте 121,5 МГц (этот сигнал не обрабатывается системой КОСПАС-САРСАТ) необходимо установить район поиска для проведения электронного поиска радиомаяка.
При слуховом электронном поиске, осуществляемом поисковым средством, не способным ориентироваться по приводным сигналам, обнаруженный радиочастотный сигнал аварийно-спасательного маяка преобразуется электронным способом в слышимый звук, который с помощью динамика или головных телефонов может слышать по меньшей мере один из членов экипажа поискового воздушного судна.
Рисунок 2. Маневр для выхода на аварийную радиостанцию с использованием автоматического радиокомпаса (АРК)
После выхода в район места нахождения ВС, потерпевшего бедствие, экипаж поисково-спасательного ВС осуществляет поиск до обнаружения сигнала аварийной радиостанции.
При обнаружении с помощью радиокомпасов АРК-У2, АРК-УД, ЮР-26 сигнала работающей аварийной радиостанции (радиомаяка), убедившись в устойчивости индикации указателя курсовых углов ВС, ОВЧ радиопеленгатора, экипаж поисково-спасательного ВС осуществляет привод ВС на указанную радиостанцию.
После пролета аварийной радиостанции (радиомаяка), что определяется по повороту стрелки указателя курсового указателя радиокомпаса (КУР) на 1800, экипаж выполняет маневр (рисунок 2) с расчетом повторного выхода на нее на высоте полета, обеспечивающей визуальное обнаружение пострадавших. Снижение с заданной высоты осуществляется с разрешения руководителя полетов.
3. Порядок разбивки района поиска на квадраты для визуального поиска
При визуальном обследовании район поиска разбивается на квадраты размером 20х20 километров согласно палетке с сеткой визуального поиска (рисунок 3). При необходимости квадрат 20х20 км разбивается на 4 квадрата 10х10 километров в соответствии с палеткой. Для более детального обследования сильнопересеченной лесистой местности наземной поисково-спасательной командой квадрат 10х10 километров разбивается на 4 квадрата 5х5 километров.
Руководителем (координатором) ПСО (Р) определяются квадраты первоочередного обследования и маршрут поиска.
При использовании палетки с сеткой визуального поиска необходимо:
1) совместить центр палетки с контрольной точкой аэродрома (КТА), характерным ориентиром или центром предполагаемого района бедствия;
2) совместить поперечную ось палетки с северным направлением истинного меридиана или перпендикулярно оси предполагаемого маршрута полета;
3) пронумеровать полученные на карте квадраты в соответствии с нумерацией палетки (рисунок 3-1).

Ұшып бара жатқан әуе кемелерінен 121,5 МГц жиіліктегі сигналдың анықталғаны туралы мәлімдеме алған кезде (бұл сигналды КОСПАС-САРСАТ жүйесі өңдемейді) радиомаякты электрондық іздестіруді жүргізу үшін іздестіру ауданын белгілеу қажет.
Бағдарлау сигналдары бойынша бағдар ала алмайтын іздестіру құралымен жүзеге асырылатын тыңдау арқылы электрондық іздестіру кезінде авариялық-құтқару маягының анықталған радиожиілік сигналы электрондық тәсілмен естуге болатын дыбысқа түрлендіріледі, оны іздестіру әуе кемесі экипажының кемінде бір мүшесі динамиктің немесе бас телефондардың көмегімен ести алады.
2-сурет. Автоматты радиокомпасты пайдалана отырып (АРК) авариялық радиостанцияға шығу үшін маневр
Апатқа ұшыраған ӘК тұрған жері анықталған ауданға шыққаннан кейін іздестіру-құтқару ӘК экипажы авариялық радиостанция сигналы анықталғанға дейін іздестіруді жүзеге асырады.
Жұмыс істеп тұрған авариялық радиостанцияның (радиомаяк) сигналы АРК-У2, АРК-УД, ЮР-26 радиокомпастарының көмегімен анықтағанда ӘК курстық бұрыш көрсеткішінің, ОЖЖ радиопеленгатор индикациясының орнықтылығына көз жеткізгеннен кейін іздестіру-құтқару ӘК экипажы ӘК-ні көрсетілген радиостанцияға бағыттайды.
Радиокомпастың курстық көрсеткішінің (РКК) тілінің 1800 градусқа бұрылуы бойынша айқындалатын авариялық радиостанциядан (радиомаяк) ұшып өткеннен кейін экипаж зардап шеккендерді көзбен шолып анықтауды қамтамасыз ететін ұшу биіктігінде оған қайта шығу есебінен маневр (2-сурет) жасайды.
3. Көзбен шолып іздестіру үшін іздестіру ауданын шаршыларға бөлу тәртібі
Көзбен шолып тексеру кезінде іздестіру ауданы көзбен шолып іздестіру торы бар палеткаға сәйкес көлемі 20х20 км болатын шаршыларға бөлінеді (3-сурет). Қажет болған жағдайда 20х20 км шаршы палеткаға сәйкес 10х10 км болатын 4 шаршыға бөлінеді. Ойлы-қырлы жерлері көп орманды жерді жан-жақты тексеру үшін жерүсті іздестіру-құтқару командасы 10х10 км шаршыны 5х5 км болатын 4 шаршыға бөледі.
ІҚО (Ж) басшысы (үйлестірушісі) бірінші кезектегі тексеру шаршысын және іздестіру бағытын айқындайды.
Көзбен шолып іздестіру торы салынған палетканы пайдаланған кезде:
1) палетканың ортасын әуеайлақтың бақылау нүктесімен (ӘБН), өзіндік бағдармен немесе болжамды апат ауданының орталығымен түйістіру;
2) палетканың көлденең осін шын меридианның солтүстік бағытымен немесе болжамды ұшу бағытының перпендикуляр осімен түйістіру;
3) картада түзілген шаршыларды палетка нөміріне сәйкес нөмірлеу (3-1-сурет).

4. Способы визуального поиска экипажей воздушных судов, потерпевших бедствие
Если в результате сплошного обследования района поиска с помощью радиотехнических средств потерпевшие бедствие не обнаружены и связь с ними не установлена, решением руководителя (координатора) ПСО (Р) производится визуальный поиск, который может осуществляться следующими способами: "Гребенка", "Параллельное галсирование (PS)", "Секторный поиск (VS)", "Волнообразная линия (CS)", "Расширяющийся квадрат", "Обследование линии пути (TS)", "Контурный поиск (OS)" и "Заданный маршрут":
1) поиск способом "Гребенка" (рисунок 4) применяется в целях просмотра большей площади в минимальное время и при наличии достаточного количества поисково-спасательных ВС.
Способ "Гребенка" заключается в одновременном обследовании района поиска группой ВС путем совместного полета по параллельным прямолинейным маршрутам на интервалах, составляющих примерно 75 % визуальной видимости или дальности действия поисковой аппаратуры.
Способ "Гребенка" применяется, как правило, при организации поиска при больших удалениях от места базирования поисково-спасательных ВС;
Рисунок 4. Схема поиска способом "Гребенка"
2) поиск способом "Параллельное галсирование (PS)" применяется при недостаточном количестве имеющихся поисковых самолетов (вертолетов) и для обследования значительной площади.
Метод поиска с параллельным галсированием обычно применяется при большой неопределенности в отношении местонахождения оставшихся в живых, что требует проведения поиска в обширном районе при равномерном охвате. Она является наиболее эффективной при поисках на водном пространстве или достаточно равнинной местности. Метод поиска с параллельным галсированием охватывает район прямоугольной формы (рисунок 5). Она почти всегда применяется в тех случаях, когда большой район поиска необходимо разделить на подрайоны, распределяемые по отдельным поисковым средствам, которые будут находиться на месте проведения операции в одно и то же время.
При этом способе район поиска может быть разделен на несколько участков поиска (полос), которые просматриваются одновременно несколькими одиночными самолетами (вертолетами) или последовательно одним самолетом (вертолетом).
Поиск должен начинаться с участка (полосы) наиболее вероятного местонахождения терпящего бедствие воздушного судна (рисунок 6).
Расстояние между галсами (при обеспечении 25 % перекрытия) устанавливается таким же, как и интервал между самолетами (вертолетами) при поиске способом "Гребенка". Интервал между полосами обследования берется равным половине расстояния между галсами.
Для сокращения количества разворотов прямолинейные участки галсов целесообразно ориентировать вдоль полос обследования.
Рисунок 5. Метод поиска способом "Параллельное галсирование" одиночным воздушным судном
Рекомендуемое расстояние между галсами при поиске способами "Параллельное галсирование" и "Расширяющийся квадрат" (рисунок 6):

4. Апатқа ұшыраған әуе кемелерінің экипаждарын көзбен шолып іздестіру тәсілдері
Егер радиотехникалық құралдардың көмегімен іздестіру ауданын үздіксіз тексеріп қарау нәтижесінде апатқа ұшырағандар табылмаса және олармен байланыс орнатылмаса, ІҚО (Ж) басшысының (үйлестірушісінің) шешімімен көзбен шолып іздестіру жүргізіледі, оны мынадай тәсілдермен жүзеге асыруға болады: "Тарақ", "Қатарлас галс (PS)", "Секторлық іздестіру (VS)", "Толқын тәрізді сызық (CS)", "Кеңейетін шаршы", "Жол сызығын тексеріп қарау (TS)", "Контурлық іздестіру (OS)" және "Берілген маршрут":
1) "Тарақ" тәсілімен іздестіру (4-сурет) барынша аз уақытта және іздестіру-құтқару ӘК саны жеткілікті болғанда үлкен аумақты қарау мақсатында қолданылады.
"Тарақ" тәсілі көзбен көру шамамен 75 % болған немесе іздестіру аппаратурасының әрекет ету қашықтығы аралықтарда қатарлас түзу сызықты маршруттар бойынша бірге ұшу арқылы ӘК тобының іздестіру ауданын бір мезгілде тексеруінен тұрады.
"Тарақ" тәсілі, әдетте, іздестіру-құтқару ӘК-нің орналасқан жерінен әлдеқайда алыс қашықтықта іздестіруді ұйымдастыруда қолданылады;
4-сурет. "Тарақ" тәсілімен іздестіру схемасы
2) "Қатарлас галс (PS)" тәсілімен іздестіру қолда бар іздестіру ұшақтарының (тікұшақтардың) саны жеткіліксіз болған кезде және ауқымды аумақты тексеріп қарау үшін қолданылады.
Қатарлас галс іздестіру әдісі әдетте тірі қалғандардың орналасқан жеріне қатысты белгісіздік тым жоғары болғанда қолданылады, бұл біркелкі қамтып, кең ауқымды аумақта іздестіруді қажет етеді. Бұл су кеңістігінде немесе мейлінше жазық жерлерде іздестіруде тиімді. Қатарлас галс іздестіру әдісі тікбұрыш пішінді аймақты қамтиды (5-сурет). Ол әрдайым дерлік үлкен іздестіру аймағын бір уақытта операция жүргізілетін жерде болатын жеке іздестіру құралдары бойынша бөлінген шағын аудандарға бөлу қажет болған жағдайда қолданылады.
Бұл тәсілмен іздестіру аймағын бірнеше жеке ұшақпен (тікұшақпен) немесе бір ұшақпен (тікұшақпен) бір уақытта қаралатын бірнеше іздестіру учаскелеріне (жолақтарына) бөлуге болады.
Іздестіру апатқа ұшыраған әуе кемесінің ең ықтимал орналасқан жерінен (жолағынан) басталуға тиіс (6-сурет).
Галстар арасындағы қашықтық (қабаттасудың 25 %-ы қамтамасыз етілгенде) "Тарақ" тәсілімен іздеген кездегі ұшақтар (тікұшақтар) арасындағы интервалмен бірдей белгіленеді. Тексеріп қарау жолақтары арасындағы интервал галстар арасындағы қашықтықтың жартысына тең алынады.
Кері бұрылу санын азайту үшін галстардың түзу сызықты учаскелерін тексеріп қарау жолақтары бойымен бағыттаған жөн.
5-сурет. Бір әуе кемесімен "Қатарлас галс" тәсілімен іздестіру әдісі
"Қатарлас галс" және "Кеңейетін шаршы" тәсілдерін іздестіру кезінде галс арасындағы ұсынылатын қашықтық (6-сурет):

1) пересеченной местностью – 0,5 км;
2) лесом – 1 км;
3) густым лесом – 0,5 км;
4) открытой местностью – 2 км.
Длина галсов должна быть 10–20 км;
где: ИПМП – исходный пункт маршрута полета;
КПМП – конечный пункт маршрута полета.
Рисунок 6. Поиск способом "Параллельное галсирование" двумя самолетами (вертолетами)"
3) поиск способом "Расширяющийся квадрат" (рисунок 7) применяется, как правило, при наличии данных о месте бедствия ВС.
Поиск состоит в обследовании одиночным ВС района вокруг известной точки, в которой предполагается нахождение потерпевшего бедствие экипажа.
Расстояние между соседними параллельными участками маршрута должно гарантировать сплошной просмотр местности;
где: ИПМ – исходный пункт маршрута;
ППМ – промежуточный пункт маршрута;
КПМП – конечный пункт маршрута полета.
Рисунок 7. Поиск способом "Расширяющий квадрат"
4) поиск способом "Заданный маршрут" (рисунок 8) выполняется по линии заданного пути, проходящего вдоль участка маршрута ВС, потерпевшего бедствие.
Способ применяется, когда район поиска представляет собой полосу, ширина которой составляет 0,5–0,7 дальности действия поисковой аппаратуры на заданной высоте полета поисково-спасательного ВС;
где: ИПМП – исходный пункт маршрута поиска;
КПМП – конечный пункт маршрута поиска;
L – ширина полосы захвата (обследования) поисковой радиотехнической аппаратурой;
l – ширина района поиска.
Рисунок 8. Поиск способом "Заданный маршрут"
5) поиск способом "Секторный поиск (VS)" (рисунок 9).
Метод секторного поиска наиболее эффективен в том случае, когда местонахождение объекта поиска точно известно, а район поиска невелик. Например, когда один из членов команды видел, как другой член команды упал за борт морского судна, или когда донесение о местоположении аварийной ситуации получено от судна, предоставляющего очень точные данные о местоположении. Секторный поиск используется при поиске в районе, представляющем собой круг с центром в исходной точке, как показано на рисунке 9. При таком поиске легко осуществлять навигацию, обеспечивая интенсивный охват района вблизи центральной точки, где наиболее высока вероятность обнаружения объекта поиска. Из-за небольших размеров района в этом методе поиска не должно одновременно участвовать несколько воздушных судов, выполняющих полеты на одном и том же или близких эшелонах, или несколько морских судов. Вместо этого можно совместно использовать одно морское судно и одно воздушное судно для независимого секторного поиска в одном и том же районе.
В исходной точке может быть сброшен подходящий маркер (например, дымовой буек или радиомаяк), который используется как ориентир или навигационное средство, обозначающее центр схемы. Каждый участок маршрута поиска должен проходить на близком расстоянии от маркера или непосредственно над ним. Когда секторный поиск проводится по маркеру на море, легче обеспечивается корректировка с учетом воздействия суммарного водного течения на движение объекта поиска в ходе поиска. Поиск на первом участке обычно проводится в направлении дрейфа. При использовании воздушных судов радиус метода поиска обычно составляет от 9 до 37 км (от 5 до 20 морских миль). Угол между предыдущим и последующим участками маршрута поиска будет зависеть от используемого радиуса и максимального интервала между линиями пути в конце участков маршрута поиска. При использовании морских судов радиус метода поиска обычно составляет от 3,7 до 9 км (от 2 до 5 морских миль), а каждый разворот осуществляется на 1200. Обычно все развороты при секторном поиске выполняются в направлении правого борта.
Если к моменту завершения первого поиска по методу секторного поиска местонахождение объекта поиска не установлено, то метод поиска необходимо повернуть и провести второй поиск с использованием участков маршрута поиска, расположенных посередине между участками маршрута, обследованными в ходе первого поиска, как показано пунктирными линиями на рисунке 9;
Рисунок 9. Метод "Секторный поиск (VS)": одно средство

1) ойлы-қырлы жер – 0,5 км;
2) орман – 1 км;
3) тығыз орман – 0,5 км;
4) ашық жер – 2 км.
Галстардың ұзындығы 10–20 км болуы керек;
мұнда: ҰМБН – ұшу маршрутының бастапқы нүктесі;
ҰМСП – ұшу маршрутының соңғы пункті.
6-сурет. Екі ұшақпен (тікұшақпен) "Қатарлас галс" тәсілімен іздестіру
3) "Кеңейетін шаршы" тәсілімен іздестіру (7-сурет), әдетте, ӘК апат орны туралы деректер болған кезде қолданылады.
Іздестіру апатқа ұшыраған экипаждың болуы ықтимал деген жорамал бар белгілі нүктенің айналасындағы ауданды бір ӘК-мен тексеруден тұрады.
Маршруттың іргелес қатарлас учаскелері арасындағы қашықтық жергілікті жердің анық көрінуіне кепілдік беруі керек;
мұнда: ББП – бағыттың бастапқы пункті;
БАП – бағыттың аралық пункті;
ҰБСП – ұшу бағытының соңғы пункті.
7-сурет. "Кеңейетін шаршы" тәсілімен іздестіру
4) "Межелі маршрут" тәсілімен іздестіру (8-сурет) апатқа ұшыраған ӘК маршрутының учаскесі бойымен өтетін межелі жол сызығы бойынша орындалады.
Бұл тәсіл іздестіру аймағы іздестіру-құтқару ӘК ұшуының межелі биіктігінде іздестіру аппаратурасының әрекет ету қашықтығы 0,5–0,7 құрайтын жолақ болған кезде қолданылады;
мұнда: ҰББП – ұшу бағытының бастапқы пункті;
ҰБСП – ұшу бағытының соңғы пункті;
L – іздестіру радиотехникалық аппаратурасы (тексеру) жолағының ені;
l – іздестіру аймағының ені.
8-сурет. "Межелі маршрут" тәсілімен іздестіру
5) "Секторлық іздестіру (VS)" тәсілімен іздестіру (9-сурет).
Секторлық іздестіру әдісі іздестіру объектісінің орналасқан жері нақты белгілі болған кезде және іздестіру аймағы шағын болған жағдайда тиімді болады. Мысалы, команда мүшелерінің бірі команданың екінші мүшесінің теңіз кемесінің бортынан құлап кеткенін көргенде немесе авариялық жағдай орын алған жер туралы мәлімдеме ол жер туралы өте нақты дерек берген кемеден алынған кезде. Секторлық іздестіру 9-суретте көрсетілгендей бастапқы нүктеде орталығы бар шеңбер болып табылатын ауданда іздестіру кезінде қолданылады. Мұндай іздестіру кезінде навигацияны жүзеге асыру оңай, іздестіру объектісін табу ықтималдығы жоғары орталық нүктеге жақын аймақты жаппай қамту қамтамасыз етіледі. Аудан көлемінің шағын болуына байланысты бұл іздестіру әдісіне бір немесе жақын эшелондарда ұшатын бірнеше әуе кемесі немесе бірнеше теңіз кемесі бір уақытта қатыспауы керек. Оның орнына бір теңіз кемесі мен бір әуе кемесін бір ауданда тәуелсіз секторлық іздестіру үшін пайдалануға болады.
Бастапқы нүктеге қолайлы маркер (мысалы, түтін қалтқысы немесе маяк) тастап жіберуге болады, ол схеманың ортасын білдіретін бағдар немесе навигациялық құрал ретінде қолданылады. Іздестіру маршрутының әрбір учаскесі маркерге жақын қашықтықта немесе оның дәл үстінен өтуі керек. Секторлық іздестіру теңізде маркер бойынша жүргізілгенде іздестіру барысында іздестіру объектісінің қозғалысына жалпы су ағысының әсерін ескере отырып түзету оңайырақ болады. Бірінші учаскеде іздестіру әдетте дрейф бағытында жүзеге асырылады. Әуе кемелері пайдаланылған кезде іздестіру әдісінің радиусы әдетте 9-дан 37 км-ге дейін (5-тен 20 теңіз миліне дейін) болады. Іздестіру маршрутының алдыңғы және кейінгі учаскелері арасындағы бұрыш пайдаланылған радиусқа және іздестіру маршруты учаскелерінің соңындағы жол сызықтары арасындағы максималды аралыққа байланысты болады. Теңіз кемелері пайдаланылған кезде іздестіру әдісінің радиусы әдетте 3,7-ден 9 км-ге дейін болады (2-ден 5 теңіз миліне дейін) және әр бұрылыс 1200 жетеді. Әдетте, секторлық іздестірудегі барлық кері бұрылу оң жақтағы борт бағытында орындалады.
Егер секторлық іздестіру әдісі бойынша бірінші іздестіру аяқталған кезде іздестіру объектісінің орналасқан жері анықталмаса, онда іздестіру әдісін бұрып, 9-суретте нүктелі сызықтармен көрсетілгендей, бірінші іздестіру барысында тексерілген маршрут учаскелерінің ортасында орналасқан іздестіру маршрутының учаскелерін қолдана отырып екінші іздестіруді жүргізу қажет;
9-сурет. "Секторлық іздестіру (VS)" әдісі: бір құрал

6) поиск способом "Обследование линии пути (TS)".
Метод поиска с обследованием линии пути обычно применяется в тех случаях, когда воздушное или морское судно бесследно пропало на маршруте следования из одного пункта в другой. Она основывается на предположении, что терпящее бедствие судно разбилось, совершило вынужденную посадку или затонуло на выбранной линии пути или около нее, и предполагает концентрацию поискового усилия вблизи этой исходной линии, как показано на рисунке 10.
Обычно предполагается, что оставшиеся в живых могут привлечь внимание поискового средства на значительном расстоянии с помощью каких-либо средств, таких как сигнальное зеркало или окрашенный дым (в светлое время суток), сигнальные ракеты, проблесковый огонь или сигнальный костер (в темное время суток) либо электронный маяк (в светлое или темное время суток).
Поиск с обследованием линии пути обеспечивает быстрый и достаточно тщательный поиск вдоль выбранного маршрута терпящего бедствие судна.
Поисковое средство может провести поиск с одной стороны линии пути и вернуться в обратном направлении (TSR), как показано на рисунке 10, или же может провести поиск вдоль выбранной линии пути и по одному разу с каждой стороны, а затем продолжить свой путь без возврата (TSN), как показано на рисунке 11. Из-за высокой скорости движения воздушные суда часто используются при поиске с обследованием линии пути, обычно на высоте 300–600 м (1000–2000 фут) над поверхностью в светлое время суток или 600–900 м (2000–3000 фут) в темное время суток. Эта схема часто используется в качестве первой стадии поисков, поскольку для нее требуется относительно небольшой объем планирования, и она может быть быстро реализована. Если в ходе поиска с обследованием линии пути установить местонахождение оставшихся в живых не удается, то следует провести более интенсивный поиск в более обширном районе.
Воздушным судам, оказавшимися в данном районе и следующим тем же, что и терпящее бедствие судно, или близким к нему маршрутом, следует предложить отклониться от маршрута для оказания помощи при поиске. Это означает, что они должны отклониться от маршрута и следовать наиболее вероятным маршрутом терпящего бедствие судно или почти параллельным курсом. В тех случаях, когда к оказанию такой помощи привлечено несколько средств, и особенно если они движутся в противоположных направлениях, сотрудник, планирующий поиск, должен информировать все средства о присутствии других средств и не допускать того, чтобы средства, движущиеся в противоположных направлениях, следовали по одному и тому же маршруту с разных сторон.
Привлечение пролетающих воздушных судов к поискам с обследованием линии пути следует рассматривать как дополнительные усилия по отношению к поискам, проводимым поисково-спасательными силами средств с обученными экипажами, поскольку такие воздушные суда могут:
не иметь на борту достаточного числа подготовленных наблюдателей;
быть вынужденными выполнять полет на стандартных эшелонах полета и скорости, а не на оптимальных поисковых высотах и скоростях; и
быть вынужденными выполнять полет над облаками.
Рисунок 10. Метод поиска способом "Обследование линии пути с возвратом (TSR)"
Рисунок 11. Метод поиска способом "Обследование линии пути без возврата (TSN)"

6) "Жол сызығын тексеру (TS)" тәсілімен іздестіру.
Жол сызығын тексерумен іздестіру әдісі әдетте әуе немесе теңіз кемесі бір пункттен екінші пунктке дейінгі маршрутта із-түзсіз жоғалып кеткен жағдайларда қолданылады. Ол апатқа ұшыраған кеме апатқа ұшырады, қонуға мәжбүр болды немесе таңдалған жол сызығында немесе оның жанында батып кетті деген болжамға негізделген және 10-суретте көрсетілгендей іздестіру күшінің осы бастапқы сызыққа жақын шоғырлануын болжайды.
Әдетте тірі қалғандар едәуір қашықтықта болса да, іздестіру құралының назарын сигналдық айна немесе боялған түтін (күндізгі уақытта), сигналдық зымырандар, жыпылықтайтын от немесе сигналдық от (тәуліктің қараңғы уақытында) немесе электронды маяк (ашық немесе қараңғы уақытта) сияқты кез келген құралдардың көмегімен тарта алады деп болжанады).
Жол сызығын тексеру арқылы іздестіру апатқа ұшыраған кеме таңдап алған маршрут бойынша жылдам және барынша мұқият іздестіруді қамтамасыз етеді.
Іздестіру құралы жол сызығының бір жағынан іздей алады және 10-суретте көрсетілгендей кері бағытта (TSR) орала алады немесе таңдалған жол сызығы бойымен және әр жағынан бір рет іздей алады, содан кейін 11-суретте көрсетілгендей кері қайтпай, (TSN) өз жолын жалғастыра алады. Қозғалыс жылдамдығы жоғары болғандықтан, әуе кемелері көбінесе әдетте күндізгі уақытта жер бетінен 300-600 м (1000-2000 фут) немесе қараңғы уақытта 600-900 м (2000-3000 фут) биіктікте жол сызығын тексеру кезінде іздестіруде қолданылады. Бұл схема көбінесе іздестірудің бірінші кезеңі ретінде қолданылады, өйткені ол салыстырмалы түрде аз жоспарлауды қажет етеді және оны тез жүзеге асыруға болады. Егер іздестіру барысында жол сызығын тексере отырып, тірі қалғандардың орналасқан жерін анықтау мүмкін болмаса, онда іздестіруді неғұрлым қарқынды түрде анағұрлым кең ауданда жүргізу керек.
Осы ауданда және апатқа ұшыраған кемемен немесе оған жақын маршрутпен жүретін әуе кемелеріне іздестіруге көмек көрсету үшін маршруттан ауытқуды ұсыну керек. Бұл олардың маршруттан ауытқып, апатқа ұшыраған кеменің ең ықтимал маршрутымен немесе қатарлас дерлік маршрутпен жүруі керек дегенді білдіреді. Мұндай көмек көрсетуге бірнеше құрал жұмылдырылған жағдайларда, әсіресе егер олар қарсы бағытта жүріп бара жатса, іздестіруді жоспарлайтын қызметкер барлық құралды басқа құралдардың бар екендігі туралы хабардар етуі керек және қарсы бағытта жүретін құралдардың әр жақтан бір маршрут бойынша жүруіне жол бермеуі керек.
Ұшып бара жатқан әуе кемелерін жол сызығын тексеріп іздестіруге тартуды экипажы оқытылған құралдардың іздестіру-құтқару күштері жүргізетін іздестіруге қатысты қосымша шара ретінде қарастырған жөн, өйткені мұндай әуе кемелері:
бортында даярланған бақылаушылардың жеткілікті саны болмауы мүмкін;
оңтайлы іздеу биіктігі мен жылдамдығында емес, стандартты ұшу эшелондары мен жылдамдығында ұшуға мәжбүр болуы мүмкін;
бұлттардың үстінен ұшуға мәжбүр болуы мүмкін;
10-сурет. "Жол сызығын тексеріп қайта оралу (TSR)" тәсілімен іздестіру әдісі
11-сурет. "Жол сызығын қайта оралмай тексеру (TSN)" тәсілімен іздестіру әдісі

7) поиск способом "Волнообразная линия (CS)".
Метод поиска по волнообразной линии в основном идентична методу поиска с параллельным галсированием, за исключением того, что участки маршрута поиска располагаются параллельно коротким, а не длинным сторонам прямоугольника. Поскольку при использовании метода поиска по волнообразной линии (CS) для охвата одного и того же района требуется намного больше разворотов, она обычно не столь эффективна, как метод с параллельным галсированием (PS), если только не используется для координируемого поиска совместно воздушным судном и морским судном. Метод поиска по волнообразной линии показан на рисунке 12.
Координируемый поиск по волнообразной линии (CSC).
Координируемый воздушно-морской поиск обычно осуществляется посредством координации движения воздушного судна, выполняющего полет по схеме поиска по волнообразной линии, с движением морского судна вдоль большой оси района поиска в направлении смещения поиска, осуществляемого воздушным судном. Воздушное судно выполняет полет по участкам маршрута поиска под прямым углом к курсу морского судна.
Скорость морского судна, скорость воздушного судна, длина участков маршрута поиска воздушного судна и интервал между линиями пути определяются при планировании таким образом, чтобы скорость перемещения воздушного судна в направлении смещения поиска равнялась скорости надводного средства. При правильном выполнении метода поиска воздушное судно должно проходить непосредственно над морским судном в центре каждого участка маршрута поиска, как показано на рисунке 13;
Рисунок 12. Метод поиска способом "Волнообразная линия (CS)"
Рисунок 13. Метод поиска способом "Координируемый поиск по волнообразной линии (CSC)"
8) поиск способом "Контурный поиск (OS)".
Контурный поиск применяется вокруг гор и в долинах, когда резкие изменения превышения местности делают применение других методов практически неосуществимым. Каждая гора обследуется с вершины к подножию, но никогда от подножия к вершине. Детальное изложение поиска методом контурного поиска (OS) показано на рисунке 14.
Поисковое воздушное судно начинает поиск над самым высоким пиком с выполнения полного кругового облета горы на этом эшелоне. Чтобы воздушное судно могло плавно и безопасно снизиться до следующего эшелона контурного поиска, который может быть на 150–300 м (500–1000 фут) ниже, оно может выполнить облет по кругу со снижением в стороне от горы, а затем продолжить контурный поиск на более низкой высоте. Когда нет достаточного пространства для полета по кругу в направлении, обратном направлению поиска, воздушное судно может снижаться по спирали вокруг горы с небольшой, но примерно постоянной скоростью снижения. Если по какой-либо причине невозможно совершить круговой облет горы, следует выполнять последовательные пролеты вдоль ее склона через одинаковые интервалы по высоте, как указано выше.
Поиск в долинах осуществляется кругами с перемещением центра круга на один интервал между линиями пути после завершения каждого облета по кругу.
Рисунок 14. Метод поиска способом "Контурный поиск (OS)"
Контурный поиск может быть очень опасен. Поэтому следует проявлять чрезвычайную осторожность при осуществлении поиска в горах, каньонах и долинах. Ниже приводятся рекомендации по обеспечению безопасности, которые следует принимать во внимание.

7) "Толқын тәрізді сызық (CS)" тәсілімен іздестіру.
Толқын тәрізді сызық бойынша іздестіру әдісі негізінен қатарлас галс іздестіру әдісіне ұқсас, тек іздестіру маршрутының учаскелері тіктөртбұрыштың ұзын жақтарына емес, қысқа жақтарына қатарлас орналасады. Бір аймақты қамту үшін толқын тәрізді сызық (CS) іздестіру әдісін қолдану әлдеқайда көп кері бұрылуды қажет ететіндіктен, әдетте қатарлас галс әдісі (PS) сияқты тиімді емес, алайда әуе кемесі мен теңіз кемесін бірге үйлестірілген іздестіру үшін пайдалануға болады. Толқын тәрізді сызық бойынша іздестіру әдісі 12-суретте көрсетілген.
Толқын тәрізді сызық бойынша үйлестірілген іздестіру (CSC).
Үйлестірілген әуе-теңізде іздестіру, әдетте, әуе кемесі жүзеге асыратын іздестіруге ден қою бағытындағы іздестіру ауданының үлкен осі бойында толқын тәрізді сызық бойынша іздестіру схемасымен ұшатын әуе кемесінің қозғалысын теңіз кемесінің қозғалысымен үйлестіру арқылы жүзеге асырылады. Әуе кемесі іздестіру маршрутының учаскелері бойынша ұшуды теңіз кемесінің бағытына тік бұрыш жасай отырып орындайды.
Теңіз кемесінің жылдамдығы, әуе кемесінің жылдамдығы, әуе кемесін іздестіру маршруты учаскелерінің ұзындығы және жол сызықтары арасындағы интервал жоспарлау кезінде әуе кемесінің іздестіруге ден қою бағыты бойынша қозғалу жылдамдығы суүсті құралының жылдамдығына тең болатындай етіп айқындалады. Іздестіру әдісі дұрыс орындалған кезде әуе кемесі 13-суретте көрсетілгендей іздестіру маршрутының әр учаскесінің ортасында теңіз кемесінің дәл үстінен өтуі керек;
12-сурет. "Толқын тәрізді сызық (CS)" тәсілімен іздестіру әдісі
13-сурет. "Толқын тәрізді сызық бойынша үйлестірілген іздестіру (CSC)" тәсілімен іздестіру әдісі
8) "Контурлық іздестіру (OS)" тәсілімен іздестіру.
Контурлық іздестіру таулар мен шатқалдардың айналасында қолданылады, өйткені жер бедерінің күрт өзгеруі басқа әдістерді іс жүзінде қолдануға мүмкіндік бермейді. Әр тау шыңынан етегіне қарай тексеріледі, бірақ ешқашан етегінен шыңына қарай тексерілмейді. Контурлық іздеу әдісінің (OS) егжей-тегжейлі сипаттамасы 14-суретте көрсетілген.
Іздестіруші әуе кемесі осы эшелонда тауды толық айналып ұшып, іздестіруді ең биік шыңнан бастайды. Әуе кемесі 150-300 м (500-1000 фут) төмен болуы мүмкін контурлық іздестірудің келесі эшелонына дейін тегіс және қауіпсіз түсуі үшін таудан алыстау бағытта биіктігін төмендете отырып, айнала ұшуды орындап, содан кейін контурлық іздеуді төменгі биіктікте жалғастыра алады. Іздестірудің кері бағытында айнала ұшу үшін орын жеткілікті болмаған кезде әуе кемесі тауды айнала шиыршық жасап төмендей алады, бірақ төмендеу жылдамдығы шамамен бірқалыпты болуы керек. Егер қандай да бір себептермен тауды айналып ұшу мүмкін болмаса, жоғарыда көрсетілгендей биіктік бойынша оның көлбеуінің бойынан бірдей аралықпен біртіндеп ұшып өтуі керек.
Аңғарларда іздестіру шеңбер бойымен айнала ұшу түрінде жүргізіледі, әрбір айналып ұшып өткен сайын шеңбердің ортасы жол сызықтарының арасындағы бір аралыққа ығыстырылады.
14-сурет. "Контурлық іздестіру (OS)" тәсілімен іздестіру әдісі
Контурлық іздестіру өте қауіпті болуы мүмкін. Сондықтан тауларда, шатқалдарда және аңғарларда іздестіру кезінде өте сақ болу керек. Төменде ескеру қажет қауіпсіздік нұсқаулары берілген.

Экипаж должен быть очень опытным, хорошо проинструктированным и иметь точные крупномасштабные карты (рекомендуемый масштаб 1:100000).
Для поиска в горных районах следует выделять, когда это возможно, воздушные суда с несколькими двигателями.
Во время поиска внимание пилота должно быть полностью сосредоточено на пилотировании воздушного судна. Пилот должен оценивать находящуюся впереди местность, чтобы избежать любой опасности (линии электропередачи, канатные дороги и т.д.), и предвидеть возможность обмана зрения из-за рельефа местности, что может поставить под угрозу безопасность воздушного судна. При осуществлении поиска в долинах пилот должен планировать полет заранее для того, чтобы воздушное судно смогло, преодолевая встречающиеся препятствия, либо набрать высоту, либо выполнить разворот, чтобы обойти их стороной. Он должен также всегда знать, куда развернуть воздушное судно в случае возникновения опасной обстановки.
Погодные условия в районе поиска должны быть благоприятными. Необходимо постоянно наблюдать как за видимостью, так и за турбулентностью. Следует избегать полетов в горных районах, когда скорость ветра превышает 56 км/ч (30 узлов), поскольку скорость нисходящих потоков в этом случае может превышать 10 м/с (2000 фут/мин).
Перед вылетом экипажу следует изучить крупномасштабные контурные карты, показывающие превышения местности и контуры горизонталей, и определить районы возможной сильной турбулентности. Пилотам необходимо выявлять турбулентность и нисходящие потоки перед выполнением снижения до высоты поиска и полета вблизи склона горы.
Направление ветра и воздушных потоков в горных районах может быть подвержено большим изменениям. При встрече с турбулентностью пилоту следует незамедлительно принимать соответствующие меры, чтобы не допускать превышения предельных нагрузок на конструкции воздушного судна.
Воздушное судно не должно входить в слишком узкую долину, которая не позволяет выполнить разворот на 1800 на высоте полета, если впереди по курсу воздушного судна нет безопасного маршрута для выхода из долины. При поисках полет следует выполнять вблизи одной из сторон каньона или долины, с тем чтобы можно было использовать всю его ширину, если потребуется выполнить разворот на 1800. Это требование следует соблюдать в ходе контурного поиска при облете горы.
Воздушное судно должно быть высокоманевренным и обладать малым радиусом разворота.
В каждом районе контурного поиска должно действовать только одно воздушное судно во избежание возможного столкновения с другим поисковым воздушным судном.
____________________________
Приложение 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 302
Приложение 12 к Правилам
по организации поисково-
спасательного обеспечения
полетов на территории
Республики Казахстан
Форма
Форма вводной информации и донесения (заполняется координатором ПСО (Р)
Вводная информация
Briefing
SAR (название происшествия): ______
SAR: _________________________
Дата: ____________________________
Date: __________________________
Тип и номер ВС: __________________
Команда АСФ: ____________________
A/C Type & Number: ____________
Unit: __________________________
Командир ВС: ____________________
Captain: _______________________
Конкретные данные о характере бедствия или аварийной ситуации: _________________________________
Details as to nature of distress or emergency: ______________________________
Описание объекта поиска:
(1) Тип воздушного или морского судна: ___________________________
(2) Номер или название судна: _______
(3) Длина ________________________
Ширина (размах крыла): ____________
(4) Бортовой номер: ________________
(5) Полное описание судна, включая окраску и маркировку: _________________________________
(6) Рабочие частоты пропавшего без вести судна: ______________________
Description of Search Object:
(1) Type of aircraft or vessel: ______________________________
(2) Number or name of craft: _______
(3) Length: _____________________
Width (Wing-Span): _____________
(4) Number on board: ____________
(5) Full description of craft, including color and markings: __________________________
(6) Frequencies of missing craft: ______________________________
Заданные районы поиска
Район: ___________________________
Assigned Search Areas
Area: _________________________
Способ поиска: ___________________
Type of Search: _________________
Абс. высота/видимость ____________
Altitude/Vis: ___________________
Время на выполнение задачи: _______
Time on Task: __________________
Начать поиск в точке (местопол.): ____
Commence Search at (Posn): _______
по линии пути (N-S) (E-W) __________
and track (N-S) (E-W) ____________
Рабочие частоты:
(1) Управляющий орган: ____________
(2) Воздушные суда: _______________
(3) Надводные морские суда: ________
(4) Другие средства: _______________
Frequencies:
(1) Controlling Agency: ___________
(2) Aircraft: ____________________
(3) Surface Vessels: ______________
(4) Others: _____________________
Донесения о ходе операции
Направлять (кому): ________________
через каждые __________ часов и включать сведения о метеоусловиях через каждые ________ часов
Progress Reports
To be passed to: ________________
every ______ hours with weather report included every ________hours
Координатор ПСО (Р) _________________/__________________/
Форма вводной информации и донесения (заполняется командиром поисково-спасательного ВС после ПСО (Р)
Донесение
Debriefing
Средство SAR: ___________________
SAR: _________________________
Номер ВС: _______________________
A/C No.: _______________________
Дата: ____________________________
Date: __________________________
Пункт отправления: ________________
Point of Departure: ______________
Пункт посадки: ___________________
Point of Landing: ________________
Общее полетное время: _____________
Time Off: ______________________
На выполнение задачи: _____________
Вне задачи: _______________________
On Task: ______________________
Off Task: ______________________
Время посадки: ___________________
Landed: _______________________
Фактически обследованный район: _________________________________
Area Actually Searched: ______________________________
Способ поиска: ___________________
Type of Search: _________________
Абс. высота/видимость: ____________
Altitude/Vis: ___________________
Характер местности или состояние моря: ____________________________
Terrain or Sea State: ______________________________
Кол-во наблюдателей: ______________
Number of Observers: ____________
Метеоусловия в районе поиска (видимость, скорость ветра, высота нижней границы облаков и т.п.): ______________________________
Weather Conditions in Search Area (Vis, Wind velocity, Ceiling, etc.):
______________________________
Объект поиска обнаружен: Местоположение: _________________
Object of Search:
(located) at Position: _____________
Кол-во и состояние оставшихся в живых: __________________________
Number and Condition of Survivors: ______________________________
Визуальное обнаружение и (или) другие донесения: _________________
Sightings and (or) other reports: ______________________________
Связь: (Указать качество связи и (или) какие-либо изменения по сравнению с данными инструктажа) _____________
Telecommunications: (Note quality of communications and (or) any changes other than briefed) _______________
Замечания: (Включить любые действия, предпринятые при поиске, любые проблемы, критические замечания, предложения) _________________________________
Remarks: (To include any action taken on search, any problems, criticism, suggestions)
______________________________
"_____" ______________ ___________
Дата/время (местное) Командир ВС
"_____" ____________ __________
Date/Time (Local) Captain
____________________________
Приложение 7
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 302
Приложение 13 к Правилам
по организации поисково-
спасательного обеспечения
полетов на территории
Республики Казахстан
Формат аварийного сообщения, передаваемого центром приема сигнала КОСПАС-САРСАТ об аварийной ситуации в Координационный центр поиска и спасания (формат основан на стандартном формате КОСПАС-САРСАТ)
Название поля
Содержание поля
Формат поля
1
2
3
4
1.
Центр передачи сообщения
идентификатор центра обработки сообщения
согласованная буквенная аббревиатура центра обработки сообщения (например, TKPS или GEOS)
2.
Номер сообщения
индивидуальный номер сообщения
аббревиатура центра обработки вызовов с последующим индивидуальным номером сообщения, присвоенным центром обработки вызовов (например, GEOS/12345)
3.
Дата сообщения
день, месяц, год по Григорианскому календарю
DD MMM YY, где DD – день, MMM – месяц, сокращенный до первых трех букв названия месяца, и YY – последние две цифры года
4.
Время передачи сообщения
часы, минуты по всемирному координированному времени (UTC)
UTC, где hh – число полных часов, прошедших с полуночи (00–24), mm – число полных минут, прошедших с начала часа (00–59)
5.
Местное время (факультативное)
часы, минуты по местному времени пункта, где было определено местоположение устройства
(местное время), где hh – число полных часов, прошедших с полуночи (00–24), mm – число полных минут, прошедших с начала часа (00–59), и слова "Местное время" заменяются аббревиатурами EST, CST, MST, PST или другими аббревиатурами местных часовых поясов. В соответствующих случаях аббревиатура включает "летнее время"
6.
Тип сообщения
новое аварийное оповещение или обновление (если обновление включает в себя первоначальный номер сообщения)
"Новое оповещение" или "Обновление" в зависимости от конкретного случая, применительно к обновлениям первоначального номера сообщения согласно полю № 2
7.
Ответственный полномочный орган ПСО (Р) пункта назначения
пункт назначения сообщения
опознавательный код полномочного органа ПСО (Р), которому адресовано сообщение (на английском языке)
8.
Идентификатор устройства
номер IMEI (15-цифровой международный идентификационный номер устройства мобильной связи (IMEI)
где AABBBBBB – код определения типа (TAC) устройства, CCCCCC – изготовитель, присвоивший серийный номер устройству, и D – контрольная цифра
9.
Изготовитель и номер модели устройства
опознавательный знак устройства, передающего аварийное оповещение
изготовитель и номер модели устройства (например, SPOT Satellite GPS Messenger)
10.
Спутниковая система
опознавательный код аварийного оповещения
опознавательный код используемой спутниковой системы (например, Глобалстар, Инмарсат, Иридиум)
11.
Сообщение
полное сообщение
полный текст сообщения, передаваемого устройством
12.
Широта
широта в градусах и десятичных долях минуты в формате WGS-84
DD MM MMMs, где DD указывает градусы, а MM MMM указывает минуты и десятичные доли минуты широты (точность приблизительно 2 м (6 фут), а s указывает, является ли широта северной "N" или южной "S" по отношению к экватору
13.
Долгота
долгота в градусах и десятичных долях минуты в формате WGS-84
DDD MM MMMs, где DDD указывает градусы и MM MMM указывает минуты и десятичные доли минуты долготы (точность приблизительно 2 м (6 фут), а s указывает, является ли долгота восточной "E" или западной "W" по отношению к нулевому меридиану
14.
Источник данных о местоположении и его точность
местоположение, указанное GPS, GLONASS, допплеровской системой и т.д. и предполагаемая точность местоположения
источник данных о местоположении (например, GPS, GLONASS, допплеровская система) и предполагаемая точность местоположения в метрах (например, GPS:10 м)
15.
Возможное координатное перемещение и относительная высота
если имеется скорость и курс относительно земли (SOG и COG) и относительная высота над уровнем моря

Экипаж өте тәжірибелі, дұрыс нұсқау алған және олардың ірі масштабты дәл карталары болуы керек (ұсынылатын масштаб 1:100000).
Таулы аудандарда іздестіру үшін мүмкіндігінше бірнеше қозғалтқышы бар әуе кемелерін бөлу керек.
Іздестіру кезінде ұшқыштың назары толығымен әуе кемесін басқаруға бағытталуы керек. Ұшқыш кез келген қауіптен аулақ болу үшін (электр желілері, аспалы жолдар және т.б.) алдындағы жер бедерін бағалауы керек және жергілікті жер бедерінің алдамшы болу ықтималдығын болжай білуі керек, себебі ол әуе кемесінің қауіпсіздігіне нұқсан келтіруі мүмкін. Аңғарларда іздестіруді жүзеге асыру кезінде ұшқыш әуе кемесі кездесетін кедергілерді еңсеріп не биіктікке көтеріле алуы, не оларды айналып өту үшін бұрыла алуы үшін ұшуды алдын ала жоспарлауы керек. Ол сондай-ақ қауіпті жағдай туындаған жағдайда әуе кемесін қай бағытқа бұру керектігін әрдайым білуге тиіс.
Іздестіру аймағындағы ауа-райы қолайлы болуы керек. Көрінуді де, турбуленттілікті де үнемі бақылауда ұстау қажет. Желдің жылдамдығы 56 км/сағ (30 түйін) асатын таулы аймақтарда ұшудан аулақ болу керек, өйткені бұл жағдайда төмендеу жылдамдығы 10 м/с (2000 фут/мин) асуы мүмкін.
Ұшу алдында экипаж жер бедерінің биіктіктері мен көлденең контурларын көрсететін үлкен масштабтағы контурлы карталарды зерттеп, ықтимал күшті турбуленттілік аймақтарын анықтауы қажет. Ұшқыштар тау баурайына жақын жерде іздестіру және ұшу биіктігіне дейін төмендеуді орындамай тұрып, турбуленттілік пен төмен ағындарды анықтауы керек.
Таулы аймақтардағы жел мен ауа легінің бағыты тым өзгергіш болуы мүмкін. Турбуленттілікке ұшыраған кезде ұшқыш әуе кемесінің конструкциясындағы шекті жүктемелердің асып кетуіне жол бермеу үшін дереу тиісті шаралар қабылдауы керек.
Егер әуе кемесінің бағыты бойынша алда аңғардан шығатын қауіпсіз маршрут болмаса, әуе кемесі ұшу биіктігінде 180 градусқа бұрылыс жасауға мүмкіндік бермейтін тым тар аңғарға кірмеуге тиіс. Іздестіру кезінде ұшуды қажет болған жағдайда 1800 бұрылуды орындау үшін оның бүкіл енін пайдалану мүмкін болатындай етіп шатқалдың немесе аңғардың бір жағына жақын орындау керек. Бұл талап тауды айналып өту кезінде контурлық іздестіру кезінде сақталуы керек.
Әуе кемесі жоғары маневрлі және кері бұрылу радиусы аз болуы керек.
Контурлық іздестірудің әрбір ауданында басқа іздестіруші әуе кемесімен ықтимал соқтығысуды болдырмау үшін бір әуе кемесі ғана болуға тиіс.
____________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 302 қаулысына 6-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді
ұйымдастыру жөніндегі
Қағидаларға 12-қосымша
Нысан
Кіріспе ақпарат және мәлімдеме нысаны (ІҚО (Ж) үйлестірушісі толтырады)
Кіріспе ақпарат
Briefing
SAR (оқиға атауы): _________________
SAR: __________________________
Күні: _____________________________
Date: ___________________________
ӘК нөмірі және типі:________________
АҚҚ командасы: _____________________
A/C Type & Number: _____________
Unit: ___________________________
ӘК командирі: _____________________
Captain: ________________________
Апаттың сипаты немесе авариялық жағдай туралы нақты деректер: _____________
Details as to nature of distress or emergency: ______________________
Іздестіру объектісінің сипаттамасы:
(1) Әуе немесе теңіз кемесінің түрі: ___
(2) Кеменің нөмірі немесе атауы: _____
(3) Ұзындығы ______________________
Ені (қанат ұзындығы): ______________
(4) Борттық нөмір: __________________
(5) Түсін және таңбалануын қоса алғанда, кеменің толық сипаттамасы: _________
(6) Жоғалған кеменің жұмыс істеу жиіліктері:
__________________________________
Description of Search Object:
(1) Type of aircraft or vessel: _______
(2) Number or name of craft: ________
(3) Length: ______________________
Width (Wing-Span): ______________
(4) Number on board: _____________
(5) Full description of craft, including color and markings: _______________
(6) Frequencies of missing craft:
_______________________________
Берілген іздестіру аймақтары
Аудан: ____________________________
Assigned Search Areas
Area: __________________________
Іздестіру тәсілі: ________________________
Type of Search: __________________
Абс. биіктік/көріну қашықтығы_______
Altitude/Vis: ____________________
Тапсырманы орындауға кететін уақыт: __________________________________
Time on Task: _______________________________
Нүктеде іздестіруді бастау (орналасу жері): __________________________________
Commence Search at (Posn): _______________________________
Сызық жолымен (N-S)(E-W) _________
and track (N-S) (E-W) _____________
Жұмыс істеу жиіліктері:
(1) Басқарушы орган: _______________
(2) Әуе кемелері: ___________________
(3) Су үсті теңіз кемелері: ________________
(4) Басқа құралдар: _________________
Frequencies:
(1) Controlling Agency: ____________
(2) Aircraft: _____________________
(3) Surface Vessels: _______________
(4) Others: ______________________
Операция барысы туралы мәлімдемелер
Бағыттау (кімге): ___________________
әр __________ сағат сайын және метеорологиялық жағдайлар туралы әр ______ сағат сайын
Progress Reports
To be passed to: _________________
every ______ hours with weather report included every ________hours
ІҚО (Ж) Үйлестірушісі _____________________/__________________/
Кіріспе ақпарат және мәлімдеме нысаны (ІҚО (Ж) дан кейін іздестіру-құтқару ӘК-нің командирі толтырады)
Мәлімдеме
Debriefing
SAR құралы: ___________________
SAR: __________________________
ӘК нөмірі: ________________________
A/C No.: ________________________
Күні: _____________________________
Date: ___________________________
Жөнелту пункті: _________________
Point of Departure: _______________
Қону пункті: _______________________
Point of Landing: _________________
Жалпы ұшу уақыты: ________________
Time Off: _______________________
Міндетті орындауға: _______________
Міндеттен тыс: __________________
On Task: _______________________
Off Task: _______________________
Қону уақыты: ______________________
Landed: ________________________
Нақты тексерілген аудан: ____________
Area Actually Searched: ___________
Іздестіру түрі: ______________________
Type of Search: __________________
Абс. биіктік /көріну қашықтығы: _____
Altitude/Vis: ____________________
Жергілікті жердің сипаты немесе теңіздің жай-күйі: __________________
Terrain or Sea State: _______________________________
Бақылаушылар саны: _______________
Number of Observers: _____________
Іздестіру ауданындағы метеорологиялық жағдай (көріну қашықтығы, жел жылдамдығы, бұлттардың төменгі шекарасы және т.б.): ______________________________
Weather Conditions in Search Area (Vis, Wind velocity, Ceiling, etc.):
_______________________________
Іздестіру объектісі табылды.
Орналасқан жері: ___________________
Object of Search:
(located) at Position: ______________
Тірі қалғандардың саны мен жағдайы: __________________________________
Number and Condition of Survivors: _______________________________
Көзбен шолып анықтау және (немесе) басқа мәлімдемелер: ________
Sightings and (or) other reports: _______________________________
Байланыс: (Байланыс сапасын көрсету және (немесе) нұсқама деректерімен салыстырғандағы кез келген өзгерістер) __________________________________
Telecommunications: (Note quality of communications and (or) any changes other than briefed) ______________________________
Ескертпелер: (Іздестіру кезінде жасалған кез келген іс-қимыл, мәселелер, күрделі ескертулер, ұсыныстар) ________________________
Remarks: (To include any action taken on search, any problems, criticism, suggestions) _____________________
"_____" ______________ ____________
Күн/уақыт (жергілікті) ӘК командирі
"_____" ____________ ___________
Date/Time (Local) Captain
____________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 302 қаулысына 7-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді
ұйымдастыру жөніндегі
Қағидаларға 13-қосымша
КОСПАС-САРСАТ сигналын қабылдау орталығы авариялық жағдай туралы Іздестіру мен құтқарудың үйлестіру орталығына беретін авариялық хабар форматы (формат стандартты КОСПАС-САРСАТ форматына негізделген)
Жол атауы
Жол мазмұны
Жол форматы
1
2
3
4
1.
Хабар тарату орталығы
хабарды өңдеу орталығының сәйкестендіргіші
хабарды өңдеу орталығының келісілген әріптік аббревиатурасы (мысалы, TPS немесе GEOS)
2.
Хабарлама нөмірі
хабардың жеке нөмірі
қоңырауларды өңдеу орталығының аббревиатурасы, содан кейін қоңырауларды өңдеу орталығы берген хабардың жеке нөмірі (мысалы, GEOS/12345)
3.
Хабар күні
Григориан күнтізбесі бойынша күні, айы, жылы
DD MMM YY, мұндағы DD – күн, MMM – ай атауы, алғашқы үш әрпіне дейін қысқартылған және YY – жылдың соңғы екі цифры
4.
Хабар берілген уақыт
дүниежүзілік үйлестірілген уақыт бойынша сағат, минут (UTC)
UTC, мұндағы hh – түн ортасынан бастап өткен толық сағаттардың саны (00–24), mm – сағаттың басынан бастап өткен толық минуттардың саны (00–59)
5.
Жергілікті уақыт (факультативтік)
құрылғының орналасқан жері анықталған пункттің жергілікті уақыты бойынша сағат, минут
(жергілікті уақыт), мұндағы hh – түн ортасынан бастап өткен толық сағаттардың саны (00–24), mm – сағаттың басынан өткен толық минуттар саны (00–59) және "жергілікті уақыт" сөздері EST, CST, MST, PST немесе басқа жергілікті уақыт белдеуінің аббревиатураларымен ауыстырылады. Тиісті жағдайларда аббревиатура "жазғы уақытты" қамтиды
6.
Хабар түрі
жаңа авариялық құлақтандыру немесе жаңарту (егер жаңарту хабардың бастапқы нөмірін қамтыса)
нақты жағдайға байланысты "Жаңадан құлақтандыру" немесе "Жаңарту", № 2 жолға сәйкес хабардың бастапқы нөмірінің жаңартылуына қолданылады
7.
Межелі пункттің ІҚО (Ж) жауапты өкілетті органы
хабар жіберілетін пункт
хабар жіберілген (ағылшын тілінде) ІҚО (Ж) өкілетті органының тану коды
8.
Құрылғы сәйкестендіргіші
IMEI нөмірі (15-ұялы байланыс құрылғысының цифрлық халықаралық сәйкестендіру нөмірі (IMEI)
мұндағы AABBBBBB – құрылғының түрін анықтау коды (TAC), CCCCCC – құрылғыға сериялық нөмір берген өндіруші және D – бақылау цифры
9.
Құрылғы өндірушісі және модель нөмірі
авариялық хабар тарататын құрылғының тану белгісі
құрылғы өндірушісі және модель нөмірі (мысалы, SPOT Satellite GPS Messenger)
10.
Спутниктік жүйе
авариялық құлақтандырудың сәйкестендіру коды
пайдаланылатын спутниктік жүйенің сәйкестендіру коды (мысалы, Глобалстар, Инмарсат, Иридиум)
11.
Хабар
толық хабар
құрылғы жіберген хабардың толық мәтіні
12.
Ендік
градуспен және минуттың ондық бөлшектерімен көрсетілген WGS-84 форматындағы ендік
DD MM MMMs, мұндағы DD градустарды көрсетеді, ал MM MMM минуттар мен минуттың ондық бөліктерін (дәлдігі шамамен 2 м (6 фут), ал s ендік экваторға қатысты солтүстік "N" немесе оңтүстік "S" екенін көрсетеді
13.
Бойлық
градуспен және минуттың ондық бөлшектерімен көрсетілген WGS-84 форматындағы бойлық
DDD MM MMMs, мұндағы DDD градустарды көрсетеді және MM MMM минуттарды және минуттық бойлықтың ондық бөліктерін көрсетеді (дәлдігі шамамен 2 м (6 фут), ал s бойлық нөлдік меридианға қатысты шығыс "E" немесе батыс "W" екенін көрсетеді
14.
Орналасу туралы дереккөз және оның дәлдігі
GPS, GLONASS, допплерлік жүйесі және т.б. көрсеткен орналасқан жері және болжамды орналасқан жерінің дәлдігі
орналасқан жерінің дереккөзі (мысалы, GPS, GLONASS, допплерлік жүйе) және метрмен көрсетілген болжамды орналасқан жерінің дәлдігі (мысалы, GPS:10 м)
15.
Ықтимал координаталық қозғалыс және салыстырмалы биіктік
егер жерге қатысты жылдамдық пен курс (SOG және COG), сондай-ақ теңіз деңгейіне қатысты биіктік бар болса

SSS:CCC:HHHHH, где SSS – скорость относительно земли (SOG) в узлах (от 1 до 999), CCC – линия фактического пути (курс относительно земли (COG) в градусах (от 1 до 360) относительно истинного направления северного меридиана и HHHHH – превышение над уровнем земли (относительная высота от 1 до 99999) в метрах. Если какое-либо поле отсутствует – оставить чистым
16.
Исходная база данных об устройстве
сведения о местонахождении базы данных, содержащей контактную информацию о пользователе
полный адрес и номера телефонов (включая название страны, почтовый код/индекс и международные телефонные коды набора)
17.
Зарегистрированное имя
имя владельца устройства
полное имя зарегистрированного владельца устройства
18.
Зарегистрированный адрес
адрес владельца
полный адрес владельца устройства, включая название страны и почтовый код/индекс
19.
Зарегистрированные номера телефонов
номера телефонов владельца
номера телефонов, включая полные коды набора для всех телефонов, зарегистрированных владельцем, включая кабельный и мобильный/сотовый телефон
20.
Контактная информация о центре обработки вызовов
полный адрес и номера телефонов центра обработки вызовов
полный адрес и номера телефонов (включая название страны, почтовый код/индекс и международные телефонные коды набора)
21.
Оперативный сотрудник центра обработки вызовов
имя лица, принимающего аварийное сообщение в центре обработки вызовов, и его прямой телефон
полное имя и номер телефона (включая добавочный номер, если необходимо)
22.
Примечания
любая дополнительная информация о ситуации, которой располагает центр обработки вызовов
поле для ввода произвольного текста
23.
Конечное сообщение
конец сообщения
сообщение заканчивается
Образец аварийного оповещения, передаваемого центром приема сигнала КОСПАС-САРСАТ об аварийной ситуации в Координационный центр поиска и спасания
Центр, передающий донесение
: TKPS-Kazakhstan, LLP
Номер сообщения
: TKPS/12345
Дата сообщения
: 31 DEC 23
Время передачи сообщения
: 2113 UTC
Местное время (факультативно)
: 1513 (AST)
Тип сообщения
: New message, or
: Update to TKPS/12344
Полномочный орган ПСО (Р)
: Rescue Control Centre
020000 Astana, Esil district, E522 street, 15
Идентификатор устройства
: B684D34D35929C5
Изготовитель/номер модели устройства
: SPOT Satellite GPS Messenger
Спутниковая система
: Globalstar
Сообщение
: "посланное устройством авар. оповещения"
Широта
: 420 06 935 N
Долгота
: 122 42 340 W
Источник данных о местоположении и точность
: GPS:10m
Скорость: курс: относительная высота (факультативно)
: 010:034:00500
(если данных нет, поле остается пустым)
Зарегистрированное имя
: Kazaviaspas, JSC
Зарегистрированный адрес
: Republic of Kazakhstan

SSS:CCC:HHHHH, мұндағы SSS – жерге қатысты түйіндермен өлшенген жылдамдық (SOG) (1-ден 999-ға дейін), CCC – солтүстік меридианның шын бағытына қатысты градуспен (1-ден 360-қа дейін) көрсетілген нақты жол сызығы (жерге қатысты курс (COG) және HHHHH – жер деңгейінен биіктігі (салыстырмалы биіктігі 1-ден 99999-ға дейін) метрмен. Егер қандай да бір жол болмаса, таза күйінде қалдырылады
16.
Құрылғы туралы бастапқы деректер базасы
пайдаланушы туралы байланыс ақпараты бар дерекқордың орналасқан жері туралы мәлімет
толық мекенжайы мен телефон нөмірлері (оның ішінде елдің атауы, пошта коды/индексі және халықаралық телефон теру кодтары)
17.
Тіркелген аты
құрылғы иесінің аты
тіркелген құрылғы иесінің толық аты-жөні
18.
Тіркелген мекенжайы
иесінің мекенжайы
құрылғы иесінің толық мекенжайы, оның ішінде елдің атауы және пошта коды/индексі
19.
Тіркелген телефон нөмірлері
иесінің телефон нөмірлері
телефон нөмірлері, соның ішінде кабельдік және мобильді/ұялы телефонды қоса алғанда, иесі тіркеген барлық телефондарға арналған толық теру кодтары
20.
Қоңырауларды өңдеу орталығы туралы байланыс ақпараты
қоңырауларды өңдеу орталығының толық мекенжайы мен телефон нөмірлері
толық мекенжайы мен телефон нөмірлері (оның ішінде елдің атауы, пошта коды/индексі және халықаралық телефон теру кодтары)
21.
Қоңырауларды өңдеу орталығының жедел қызметкері
қоңырауларды өңдеу орталығындағы авариялық хабарды қабылдаушының аты-жөні және оның тікелей телефоны
толық аты-жөні және телефон нөмірі (қажет болған жағдайда қосымша нөмірді қоса)
22.
Ескертпелер
қоңырауларды өңдеу орталығына мәлім жағдай туралы кез келген қосымша ақпарат
еркін мәтінді енгізу өрісі
23.
Соңғы хабар
хабардың соңы
хабардың аяқталуы
КОСПАС-САРСАТ сигналын қабылдау орталығы авариялық жағдай туралы Іздестіру және құтқарудың үйлестіру орталығына беретін авариялық құлақтандыру үлгісі
Мәлімдемені жеткізетін орталық
: TKPS-Kazakhstan, LLP
Хабар нөмірі
: TKPS/12345
Хабар күні
: 31 DEC 23
Хабар беру уақыты
: 2113 UTC
Жергілікті уақыт (факультативті)
: 1513 (AST)
Хабар түрі
: New message, or
: Update to TKPS/12344
ІҚО (Ж) өкілетті органы
: Rescue Control Centre
020000 Astana, Esil district, E522 street, 15
Құрылғы сәйкестендіргіші
: B684D34D35929C5
Құрылғы өндірушісі / модель нөмірі
: SPOT Satellite GPS Messenger
Спутниктік жүйе
: Globalstar
Хабар
: "құрылғы арқылы жіберілген авариялық хабарлау"
Ендік
: 420 06 935 N
Бойлық
: 122 42 340 W
Орналасу деректерінің көзі және дәлдігі
: GPS:10m
Жылдамдық: курс: салыстырмалы биіктік (факультативті)
: 010:034:00500
(деректер болмаған жағдайда бос қалдыру қажет)
Тіркелген аты
: Kazaviaspas, JSC
Тіркелген мекенжайы
: Republic of Kazakhstan

Z01G8X5, Astana city, Almaty district,
Bauyrzhan Momyshuly avenue, building 2/11
Зарегистрированный номер телефона
: +7 (7172) 78 82 82
Сведения о контактном лице в чрезвычайной ситуации
: Aslanov Nurzhan
Head of OCC
Home +7 (7172) 00 00 00
Cell +7 (701) 000 00 00
Вспомогательная информация
: "Поле для ввода произвольного текста"
Контактная информация о центре
: TKPS, LLP
Almaty, Bostandyk district, Egizbayev street, house 7/21, sq. 53
e-mail: eltmayak@gmail.com
AFTN:
Оперативный сотрудник центра
: Serikov Serik
Home +7 (727) 000 00 00
Cell +7 (701) 000 00 00
Примечания
: "Дополнительная информация о ситуации"
*********************** КОНЕЦ СООБЩЕНИЯ ********************
____________________________

Z01G8X5, Astana city, Almaty district,
Bauyrzhan Momyshuly avenue, building 2/11
Тіркелген телефон нөмірі
: +7 (7172) 78 82 82
Төтенше жағдайдағы байланысатын тұлға туралы мәлімет
: Aslanov Nurzhan
Head of OCC
Home +7 (7172) 00 00 00
Cell +7 (701) 000 00 00
Қосалқы ақпарат
: "Еркін мәтін енгізуге арналған орын"
Орталық туралы байланыс ақпараты
: TKPS, LLP
Almaty, Bostandyk district, Egizbayev street, house 7/21, sq. 53
e-mail: eltmayak@gmail.com
AFTN:
Жедел орталық қызметкері
: Serikov Serik
Home +7 (727) 000 00 00
Cell +7 (701) 000 00 00
Ескертпелер
: "Жағдай туралы қосымша ақпарат"
************************* ХАБАР СОҢЫ **********************