Об утверждении Правил размещения временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 августа 2025 года № 603
В соответствии c пунктом 9 статьи 113 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 августа 2025 года № 603
Правила
размещения временно свободных бюджетных денег c единого казначейского счета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила размещения временно свободных бюджетных денег c единого казначейского счета (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 113 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок организации и осуществления размещения государственным казначейством Министерства финансов Республики Казахстан временно свободных бюджетных денег c единого казначейского счета на депозиты в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня (далее – банки).
Глава 2. Выбор банков для размещения временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета
2. Размещение временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета в банках осуществляется государственным казначейством с целью рационального их использования и получения дохода в республиканский бюджет на основании соглашения о размещении временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета (далее – соглашение о размещении), заключаемого между государственным казначейством и банками.
3. Вознаграждения, полученные в виде процентного дохода от размещения временно свободных бюджетных денег, подлежат перечислению в доход республиканского бюджета и не подлежат налогообложению.
4. Временно свободные бюджетные деньги размещаются в банках на следующих условиях:
1) валютой размещения является национальная валюта Республики Казахстан – тенге;
2) срок размещения временно свободных бюджетных денег составляет до двенадцати месяцев, но не более срока завершения текущего финансового года;
3) выплата процентного дохода осуществляется ежемесячно, а по деньгам, размещенным на срок до одного месяца, – по окончании срока размещения.

Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 8 тамыздағы № 603 қаулысы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 113-бабының 9-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 8 тамыздағы
№ 603 қаулысымен
бекітілген
Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 113-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік қазынашылығының бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі (бұдан әрі – Ұлттық Банк), Ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі (бұдан әрі – банктер) депозиттерге орналастыруды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру үшін банктерді таңдау
2. Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыруды мемлекеттік қазынашылық пен банктер арасында жасалатын бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру туралы келісімнің (бұдан әрі – орналастыру туралы келісім) негізінде оларды ұтымды пайдалану және республикалық бюджетке кіріс алу мақсатында мемлекеттік қазынашылық жүзеге асырады.
3. Уақытша бос бюджет ақшасын орналастырудан пайыздық кіріс түрінде алынған сыйақы республикалық бюджеттің кірісіне аударылады және салық салынбайды.
4. Уақытша бос бюджет ақшасы банктерде мынадай шарттармен орналастырылады:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңге орналастыру валютасы болып табылады;
2) уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру мерзімі он екі айға дейін, бірақ ағымдағы қаржы жылының аяқталу мерзімінен аспайды;
3) пайыздық кірісті төлеу ай сайын, ал бір айға дейінгі мерзімге орналастырылған ақша бойынша орналастыру мерзімі аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.

5. Размещение временно свободных бюджетных денег в банках осуществляется путем выбора банков, соответствующих критериям, установленным настоящими Правилами.
6. Информация о соответствующих требованиях, предъявляемых к банкам, размещается на официальном интернет-ресурсе государственного казначейства.
7. К размещению временно свободных бюджетных денег допускаются банки, соответствующие следующим критериям:
1) наличие соответствующей лицензии на право проведения банковских операций;
2) совокупные активы не ниже одного триллиона тенге;
3) собственный капитал не ниже пятисот миллиардов тенге;
4) международный рейтинг не ниже уровня "BB-" по шкале рейтинговых агентств "Standard&Poor’s" или "FitchRatings", или не ниже "Ba3" по шкале аналогичного рейтинга "Moody’s Investors Service" либо наличие ста процентов доли государственного участия;
5) отсутствие у участника просроченной задолженности по ранее размещенным в нем временно свободным бюджетным деньгам и соблюдение участником пруденциальных нормативов;
6) участие в системе обязательного коллективного гарантирования (страхования) депозитов (Казахстанский фонд гарантирования депозитов).
8. Государственным казначейством с банками, соответствующими критериям, указанным в пункте 7 настоящих Правил, заключаются соглашения о размещении на срок до двенадцати месяцев, но не более срока завершения текущего финансового года.
9. Государственным казначейством не позднее пяти рабочих дней со дня заключения соглашения о размещении осуществляется публикация информации о банках, с которыми заключены соглашения о размещении, на официальном интернет-ресурсе государственного казначейства.
10. Соглашения о размещении заключаются по форме, определенной банками и согласованной с государственным казначейством.
Глава 3. Порядок, механизм и параметры размещения временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета
11. Лимиты и сроки размещения временно свободных бюджетных денег в банках, предельная минимальная ставка вознаграждения и количество размещений устанавливаются комиссией по размещению временно свободных бюджетных денег (далее – комиссия по размещению).
12. Состав комиссии по размещению, ее полномочия и сроки проведения заседаний определяются в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
13. Решения комиссии считаются принятыми только при единогласном согласии всех ее членов, в том числе представителя Национального Банка.
14. Размещение средств в рамках заключенного с банками соглашения о размещении осуществляется государственным казначейством на основании запроса на размещение временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета в банках по форме согласно приложению к настоящим Правилам.

5. Уақытша бос бюджет ақшасын банктерге орналастыру осы Қағидаларда белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін банктерді таңдау арқылы жүзеге асырылады.
6. Банктерге қойылатын тиісті талаптар туралы ақпарат мемлекеттік қазынашылықтың ресми интернет-ресурсында жарияланады.
7. Уақытша бос бюджет ақшасын орналастыруға мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін банктер жіберіледі:
1) банк операцияларын жүргізу құқығына тиісті лицензиясының болуы;
2) жиынтық активтерінің бір триллион теңгеден кем болмауы;
3) меншікті капиталының бес жүз миллиард теңгеден кем болмауы;
4) халықаралық рейтингі "Standard&Poor's" немесе "FitchRatings" рейтингтік агенттіктерінің шәкілі бойынша "ВВ-" деңгейінен төмен болмауы немесе "Moody' s Investors Service" ұқсас рейтингінің шәкілі бойынша "Ba3" төмен болмауы не мемлекеттік қатысу үлесінің жүз пайыз болуы;
5) бұған дейін қатысушыда орналастырылған уақытша бос бюджет ақшасы бойынша оның мерзімі өткен берешегінің болмауы және қатысушының пруденциялық нормативтерді сақтауы;
6) депозиттерге міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесіне (Қазақстандық депозиттерге кепілдік беру қоры) қатысу.
8. Мемлекеттік қазынашылық осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келетін банктермен орналастыру туралы келісімдерді он екі айға дейінгі, бірақ ағымдағы қаржы жылының аяқталу мерзімінен аспайтын мерзімге жасасады.
9. Орналастыру туралы келісімдер жасалған банктер туралы ақпаратты мемлекеттік қазынашылық орналастыру туралы келісім жасалған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылықтың ресми интернет-ресурсында жариялайды.
10. Орналастыру туралы келісімдер банктер айқындаған және мемлекеттік қазынашылықпен келісілген нысан бойынша жасалады.
3-тарау. Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру тәртібі, тетігі мен параметрлері
11. Банктерде уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру лимиттері мен мерзімдерін, сыйақының ең төмен шекті мөлшерлемесін және орналастыру санын уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – орналастыру жөніндегі комиссия) белгілейді.
12. Орналастыру жөніндегі комиссияның құрамы, оның өкілеттіктері мен отырыс өткізу мерзімдері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалады.
13. Комиссияның шешімдері оның барлық мүшелерінің, оның ішінде Ұлттық Банк өкілінің бірауыздан келісімі болған кезде ғана қабылданды деп есептеледі.
14. Банктермен жасалған орналастыру туралы келісімнің шеңберінде қаражатты орналастыруды мемлекеттік қазынашылық осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын банктерде орналастыруға сұраным негізінде жүзеге асырады.

15. На каждое размещение временно свободных бюджетных денег государственным казначейством оформляется отдельный запрос на размещение с обязательным указанием суммы и сроков, планируемых к размещению денег, а также минимально предельной процентной ставки вознаграждения.
16. Государственное казначейство осуществляет размещение временно свободных бюджетных денег в банках в пределах лимитов, определенных комиссией по размещению. Лимиты определяются от общего остатка временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета. Общая сумма размещения в одном банке не должна превышать двадцати процентов от общего остатка средств на едином казначейском счете, но не более двадцати пяти процентов от размера собственного капитала банка на момент подачи запроса на размещение.
17. Государственное казначейство в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 272 (далее – Правила № 272), представляет:
1) в Национальный Банк – информацию о результатах размещения временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета в банках, а также фактах неисполнения обязательств со стороны банков;
2) в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – информацию о временно свободных бюджетных деньгах с единого казначейского счета, размещенных в банках.
18. Государственное казначейство размещает временно свободные бюджетные деньги в банках на основании заключенных соглашений о размещении путем перечисления денег на счета, указанные в соглашении о размещении, и в сроки, указанные в запросах на размещение.
19. В случае несвоевременного возврата банками размещенных денежных средств банками оплачивается пеня от суммы просроченной задолженности за каждый день просрочки в размере, определенном соглашениями о размещении.
20. Сумма поступлений пени зачисляется в доход республиканского бюджета.
21. Учет временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета, размещенных в банках, осуществляется в соответствии с Правилами № 272.
___________________________________
Приложение
к Правилам размещения
временно свободных
бюджетных денег с единого
казначейского счета
Запрос на размещение временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета в банках
Сумма
(тысяч тенге)
Срок
Дата размещения
Дата возврата
Минимальная ставка вознаграждения по размещению
(в процентах)
_______________________

15. Мемлекеттік қазынашылық уақытша бос бюджет ақшасын орналастырудың әрқайсысына жеке-жеке сұраным ресімдеп, орналастыру жоспарланатын ақша сомалары мен мерзімдерін, сондай-ақ сыйақының ең төмен шекті пайыздық мөлшерлемесін міндетті түрде көрсетеді.
16. Мемлекеттік қазынашылық уақытша бос бюджет ақшасын банктерге орналастыруды орналастыру жөніндегі комиссия айқындаған лимит шегінде жүзеге асырады. Лимит бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасының жалпы қалдығынан айқындалады. Бір банкте орналастырудың жалпы сомасы бірыңғай қазынашылық шоттағы қаражаттың жалпы қалдығының жиырма пайызынан аспауға, бірақ орналастыруға сұраным берілген кездегі банктің меншікті капиталы мөлшерінің жиырма бес пайызынан аспауға тиіс.
17. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 272 бұйрығымен бекітілген 2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларына (бұдан әрі – № 272 қағидалар) сәйкес мемлекеттік қазынашылық:
1) Ұлттық Банкке – бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын банктерде орналастыру нәтижелері, сондай-ақ банктер тарапынан міндеттемелерді орындамау фактілері туралы ақпаратты;
2) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға – банктерде орналастырылған бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасы туралы ақпаратты ұсынады.
18. Мемлекеттік қазынашылық уақытша бос бюджет ақшасын банктерде орналастыру туралы жасалған келісімдер негізінде орналастыру туралы келісімде көрсетілген шоттарға ақша аудару арқылы және орналастыруға сұранымда көрсетілген мерзімдерде орналастырады.
19. Банктер орналастырылған ақшалай қаражатты уақтылы қайтармаған жағдайда олар орналастыру туралы келісімдерде айқындалған мөлшерде мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен берешек сомасынан өсімпұл төлейді.
20. Өсімпұл түсімдерінің сомасы республикалық бюджет кірісінің есебіне жатқызылады.
21. Банктерде орналастырылған бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын есепке алу № 272 қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Бірыңғай қазынашылық
шоттан уақытша бос бюджет
ақшасын орналастыру
қағидаларына
қосымша
Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын банктерде орналастыруға сұраным
Сомасы
(мың теңге)
Мерзімі
Орналастыру күні
Қайтару күні
Орналастыру бойынша ең төмен сыйақы мөлшерлемесі (пайызбен)