Об утверждении Правил распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2025 года № 551.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
В соответствии с пунктом 4 статьи 18 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, при этом подпункт 3) пункта 30 Правил действует по 31 декабря 2025 года включительно.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июля 2025 года № 551
Правила распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 18 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
2. Резервы Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов имеют строго целевое назначение, распределяются и используются на нужды, определенные статьей 20 Бюджетного кодекса, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о выделении бюджетных средств из резерва.
Выделение бюджетных средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании ходатайства при условии отсутствия альтернативных источников в бюджете на соответствующие затраты и невозможности их планирования при разработке соответствующего бюджета.
3. Государственный орган, которому выделены средства соответствующим постановлением Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, обеспечивает целевое использование выделенных бюджетных средств из резервов Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа и достижение конечных результатов.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 шiлдедегi № 551 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 18-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, бұл ретте Қағидалардың 30-тармағының 3) тармақшасы 2025 жылғы 31 желтоқсанды қамтитын мерзімге дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 21 шілдедегі
№ 551 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 18-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар резервтерінің қатаң нысаналы мақсаты болады, Бюджет кодексінің 20-бабында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтен бюджет қаражатын бөлу туралы қаулыларында көзделген мұқтаждыққа бөлінеді және пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бюджет қаражатын бөлу өтінішхат негізінде жүзеге асырылады, бұл ретте бюджетте тиісті шығындарға арналған баламалы көздердің болмауы және тиісті бюджетті әзірлеу кезінде оларды жоспарлаудың мүмкін болмауы шарт.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның тиісті қаулысымен қаражат бөлінген мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бөлінген бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуын және түпкі нәтижелерге қол жеткізілуін қамтамасыз етеді.

4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) непредвиденные затраты ‒ затраты, не запланированные при разработке республиканского и местных бюджетов на текущий финансовый год в силу их непредвиденности и требующие безотлагательного финансирования в текущем финансовом году;
2) официальная гуманитарная помощь Республики Казахстан – помощь, безвозмездно оказываемая Республикой Казахстан другим государствам, в целях ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, военного, экологического, природного и техногенного характера на территории других государств;
3) комиссия по вопросам международной гуманитарной помощи – консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан по вопросам международной гуманитарной помощи, образованный для выработки предложений по вопросам, отнесенным к компетенции Правительства Республики Казахстан.
Глава 2. Организация выделения средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
5. Выделение бюджетных средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется постановлениями, соответственно, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (далее – постановление), а также правовыми актами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, которые прекращают свое действие по завершении финансового года.
Ходатайство, сводные расчеты о выделении бюджетных средств из резерва Правительства Республики Казахстан, а также расчеты и обоснования к ним подписываются заместителем первого руководителя центрального исполнительного органа.
Если ходатайство о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан предоставляется по запросу местных исполнительных органов, то:
сводный расчет утверждается акимом столицы, области, города республиканского значения или лицом, им уполномоченным, и согласовывается заместителем первого руководителя центрального исполнительного органа;
обоснование и расчеты к ходатайству подписываются первым руководителем исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета, или лицом, им уполномоченным.
Ходатайство и сводные расчеты о выделении бюджетных средств из резерва местных исполнительных органов, а также расчеты и обоснования к ним подписываются первым руководителем местного исполнительного органа или лицом, им уполномоченным.
При выделении средств, соответственно, из резервов местного исполнительного органа области, района (города областного значения) по запросу местных исполнительных органов районов (городов областного значения), городов районного значения, сел, поселков, сельских округов:
сводный расчет утверждается акимом района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа и согласовывается с первым руководителем исполнительного органа, финансируемого из бюджета области, района (города областного значения);
обоснование и расчеты подписываются первым руководителем исполнительного органа, финансируемого из районного (городского) бюджета, бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа, или лицом, им уполномоченным.

4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) күтілмеген шығын – күтілмегендігіне байланысты ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді әзірлеу кезінде жоспарланбаған және ағымдағы қаржы жылында кейінге қалдырмай қаржыландыруды талап ететін шығын;
2) Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмегі – басқа мемлекеттердің аумағында әлеуметтік, әскери, экологиялық, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою мақсатында Қазақстан Республикасы басқа мемлекеттерге өтеусіз көрсететін көмек;
3) халықаралық гуманитарлық көмек мәселелері жөніндегі комиссия – Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша ұсыныстар тұжырымдау үшін құрылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы халықаралық гуманитарлық көмек мәселелері жөніндегі консультативтік кеңесші орган.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен қаражат бөлуді ұйымдастыру
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бюджет қаражатын бөлу тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларымен (бұдан әрі – қаулы), сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның қаржы жылы аяқталғаннан кейін қолданысын тоқтататын құқықтық актілерімен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бюджет қаражатын бөлу туралы өтінішхатқа, жиынтық есеп-қисаптарға, сондай-ақ оларға қатысты есеп-қисаптар мен негіздемелерге орталық атқарушы органның бірінші басшысының орынбасары қол қояды.
Егер Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы өтінішхат жергілікті атқарушы органдардың сұрау салуы бойынша берілсе, онда:
жиынтық есеп-қисапты астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді және ол орталық атқарушы органның бірінші басшысының орынбасарымен келісіледі;
өтінішхатқа қатысты негіздеме мен есеп-қисаптарға жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қояды.
Жергілікті атқарушы органдардың резервінен бюджет қаражатын бөлу туралы өтінішхат пен жиынтық есеп-қисаптарға, сондай-ақ оларға қатысты есеп-қисаптар мен негіздемелерге жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қояды.
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдарының сұрау салуы бойынша тиісінше облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резервтерінен қаражат бөлінген кезде:
жиынтық есеп-қисапты аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі бекітеді және ол облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органның бірінші басшысымен келісіледі;
негіздеме мен есеп-қисаптарға аудандық (қалалық) бюджеттен, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қояды.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. После принятия постановления о выделении средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов администраторы бюджетных программ в течение трех рабочих дней вносят изменения в соответствующие планы финансирования в соответствии с процедурами казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурами казначейского учета и мониторинга, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 (далее – процедуры № 328).
Сноска. Пункт 6 – в редакции постановления Правительства РК от 27.04.2026 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
7. Выделение бюджетных средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, района (города областного значения) нижестоящему бюджету осуществляется в виде целевых трансфертов.
В случае выделения средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов в виде целевых трансфертов из вышестоящего бюджета первое перечисление средств нижестоящим бюджетам осуществляется в соответствии с индивидуальным планом финансирования по платежам.
8. В случаях наличия образовавшейся экономии, неиспользования в течение финансового года или частичного использования выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов бюджетных средств соответствующий администратор бюджетной программы до 20 декабря текущего финансового года обеспечивает их возврат путем восстановления резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа посредством внесения изменений в соответствующие планы финансирования в соответствии с процедурами № 328.
При выделении бюджетных средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, района (города областного значения) нижестоящему бюджету в виде целевых трансфертов в случаях, определенных частью первой настоящего пункта, местный исполнительный орган нижестоящего бюджета уведомляет об этом администратора бюджетных программ вышестоящего бюджета, выделившего средства.
Местный уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета после внесения изменений в соответствующие планы финансирования администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета осуществляет корректировку соответствующего местного бюджета в соответствии с процедурами № 328.
Возврат неиспользованных бюджетных средств, образовавшейся экономии и (или) остатка неиспользованной части бюджетных средств, полученных из резерва вышестоящего бюджета, осуществляется местным уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета с соответствующего кода классификации поступлений бюджета путем восстановления кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета.
По итогам возврата бюджетных средств, предусмотренных настоящим пунктом, администратор бюджетной программы в течение трех рабочих дней посредством электронного документооборота в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" уведомляет, соответственно, центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета с указанием суммы и причины возврата.

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бюджет қаражатын бөлу туралы қаулы қабылданғаннан кейін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үш жұмыс күні ішінде тиісті қаржыландыру жоспарларына Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне (бұдан әрі – № 328 рәсімдер) сәйкес өзгерістер енгізеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.04.2026 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резервтерінен төмен тұрған бюджетке бюджет қаражатын бөлу нысаналы трансферттер түрінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер түрінде қаражат бөлінген жағдайда төмен тұрған бюджеттерге қаражатты алғаш аудару төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде үнемделген, пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайда бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісі оны № 328 рәсімдерге сәйкес тиісті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу арқылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервін қалпына келтіру арқылы ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына дейін қайтаруды қамтамасыз етеді.
Бюджет қаражаты Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резервтерінен төмен тұрған бюджетке нысаналы трансферттер түрінде бөлінген болса, осы тармақтың бірінші бөлігінде айқындалған жағдайларда төмен тұрған бюджеттің атқарушы органы бұл туралы қаражат бөлген жоғары тұрған бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне хабарлайды.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі жоғары тұрған бюджеттің тиісті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізгеннен кейін төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган № 328 рәсімдерге сәйкес тиісті жергілікті бюджетті түзетуді жүзеге асырады.
Жоғары тұрған бюджеттің резервінен алынған, пайдаланылмаған бюджет қаражатын, үнемделген ақшаны және (немесе) бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігінің қалдығын қайтаруды төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджет түсімдері сыныптамасының тиісті кодынан жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасы әкімшісінің кассалық шығыстарын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырады.
Осы тармақта көзделген бюджет қаражатын қайтару қорытындысы бойынша бюджеттік бағдарламаның әкімшісі үш жұмыс күні ішінде "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электрондық құжат айналымы арқылы тиісінше бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органды қайтарылған сома мен оның себебін көрсете отырып хабардар етеді.

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.04.2026 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
9. В случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов и сконвертированных в иностранную валюту, администратор бюджетной программы в соответствии с процедурами № 328 обеспечивает возврат неиспользованной части иностранной валюты в пересчете на рыночный курс обмена валюты, по которому было произведено первоначальное выделение средств из резервов.
Сноска. Пункт 9 – в редакции постановления Правительства РК от 27.04.2026 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
10. Выделение средств из резервов Правительства Республики Казахстан в виде целевых трансфертов нижестоящим бюджетам после 20 декабря допускается в случаях ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, возникновения ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единицы, а также жизни и здоровью людей.
Глава 3. Использование чрезвычайного резерва
Параграф 1. Использование чрезвычайного резерва на ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий, а также проведение мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения
11. Деньги чрезвычайного резерва направляются на мероприятия по ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и их последствий, а также обеспечению правового режима чрезвычайного положения, предусмотренные законами Республики Казахстан "О чрезвычайном положении" и "О гражданской защите".
Финансирование мероприятий, направленных на ликвидацию чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и их последствий, а также обеспечение правового режима чрезвычайного положения осуществляется из чрезвычайного резерва на основании постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также по рекомендациям республиканского оперативного штаба по координации противопаводковых мероприятий и ликвидации последствий паводкового периода.
12. Порядок и перечень предоставления материалов, обосновывающих наличие чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, мероприятий по ее локализации и ликвидации, необходимость проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения, соответствующих обоснований и расчетов материально-технических, финансовых и людских ресурсов определяются уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.04.2026 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бөлінген және шетелдік валютаға айырбасталған бюджет қаражаты пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі шетелдік валютаның пайдаланылмаған бөлігін № 328 рәсімдерге сәйкес бастапқыда резервтерден қаражат бөлінгендегі валюта айырбастаудың нарықтық бағамына қайта есептей отырып қайтаруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.04.2026 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. 20 желтоқсаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервтерінен төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер түрінде қаражат бөлуге әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде Қазақстан Республикасының саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігіне, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төнген жағдайларда жол беріледі.
3-тарау. Төтенше резервті пайдалану
1-параграф. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жоюға арналған төтенше резервті пайдалану тәртібі, сондай-ақ төтенше жағдай құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу
11. Төтенше резервтің ақшасы әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою, сондай-ақ Қазақстан Республиканың "Төтенше жағдай туралы" және "Азаматтық қорғау туралы" заңдарында көзделген төтенше жағдай құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізуге жіберіледі.
Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жоюға бағытталған іс-шараларды қаржыландыру, сондай-ақ төтенше жағдай құқықтық режимін қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулысы негізінде, сондай-ақ су тасқынына қарсы іс-шараларды үйлестіру және су тасқыны кезеңінің салдарын жою жөніндегі республикалық жедел штабтың ұсынымдары бойынша төтенше резервтен жүзеге асырылады.
12. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың орын алғанын, оны оқшаулау және жою жөніндегі іс-шараларды, төтенше жағдай құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу қажеттігін негіздейтін материалдарды, тиісті негіздемелер мен материалдық-техникалық, қаржылық және адами ресурстардың есеп-қисаптарын ұсыну тәртібі мен олардың тізбесін азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайды.

13. Для выделения бюджетных средств из чрезвычайного резерва при возникновении на территории Республики Казахстан чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера регионального или глобального масштаба, а также проведении мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения уполномоченный орган в сфере гражданской защиты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о гражданской защите представляет на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении бюджетных средств из чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан с соответствующими обоснованиями и расчетами, определяемыми уполномоченным органом в сфере гражданской защиты в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, и посредством интернет-портала государственных органов соответствующий проект постановления.
В случае выделения средств из чрезвычайных резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов на строительство и (или) приобретение жилища взамен разрушенного вследствие чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера местными исполнительными органами представляется список пострадавших граждан, чье жилище признано аварийным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о гражданской защите, подписанный заместителем акима области (столицы, города республиканского значения), района (города областного значения), курирующим данный вопрос.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проверяет представленные материалы на достоверность и полноту и в случае отсутствия необходимых обоснований и расчетов, определяемых уполномоченным органом в сфере гражданской защиты в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, посредством интернет-портала государственных органов отклоняет проект постановления без его согласования с указанием причин отклонения.
При соблюдении условий, предусмотренных настоящими Правилами, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета согласовывает проект постановления о выделении бюджетных средств из чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. По итогам согласования проекта постановления центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета уполномоченный орган в сфере гражданской защиты вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления о выделении бюджетных средств на ликвидацию чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и их последствий и (или) проведение мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения.

13. Қазақстан Республикасының аумағында өңірлік немесе жаһандық ауқымдағы әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай туындаған, сондай-ақ төтенше жағдай құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар өткізілген кезде төтенше резервтен бюджет қаражатын бөлу үшін азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына тиісті негіздемелермен және осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын есеп-қисаптармен бірге Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резервінен бюджет қаражатын бөлу туралы өтінішхат береді және мемлекеттік органдардың интернет-порталы арқылы қаулының тиісті жобасын ұсынады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың төтенше резервтерінен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай салдарынан қирағанының орнына тұрғынжай салуға және (немесе) сатып алуға қаражат бөлінген жағдайда жергілікті атқарушы органдар тұрғынжайы Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен авариялық деп танылған зардап шеккен азаматтардың облыс (астана, республикалық маңызы бар қала), аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің осы мәселеге жетекшілік ететін орынбасары қол қойған тізімін ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынылған материалдарды анықтығы мен толықтығы тұрғысынан тексереді және осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын қажетті негіздемелер мен есеп-қисаптар болмаған жағдайда мемлекеттік органдардың интернет-порталы арқылы қаулы жобасына келіспей қайтарып, оның қабылданбау себептерін көрседі.
Осы Қағидаларда көзделген шарттар сақталған болса, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резервінен бюджет қаражатын бөлу туралы қаулы жобасын келіседі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Қаулы жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның келісу қорытындысы бойынша азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жоюға және (немесе) төтенше жағдай құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізуге бюджет қаражатын бөлу туралы қаулы жобасын енгізеді.

15. Для выделения бюджетных средств из чрезвычайного резерва в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и их последствий, а также проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения местного масштаба территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты представляет на рассмотрение в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении бюджетных средств из чрезвычайного резерва соответствующего местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) с обоснованиями и расчетами, определяемыми уполномоченным органом в сфере гражданской защиты в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, и проект постановления о выделении бюджетных средств из чрезвычайного резерва.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета проверяет представленные материалы на достоверность и полноту и в случае отсутствия необходимых обоснований и расчетов, определяемых уполномоченным органом в сфере гражданской защиты в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, возвращает ходатайство с письменным обоснованием.
При соблюдении условий, предусмотренных настоящими Правилами, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета согласовывает проект постановления о выделении бюджетных средств из чрезвычайного резерва местного исполнительного органа.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. По итогам согласования проекта постановления местным уполномоченным органом по исполнению бюджета территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты вносит в местный исполнительный орган проект постановления о выделении бюджетных средств на ликвидацию чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и их последствий и (или) проведение мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения.
17. Возмещение затрат за материальные ценности, выпущенные из государственного материального резерва для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера и их последствий, и расходов транспортных организаций по их перевозке осуществляется из чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан на основании постановления Правительства Республики Казахстан.
18. При финансировании расходов из чрезвычайного резерва на мероприятия для ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и их последствий, а также проведение мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения, предусмотренных постановлениями, соответственно, Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов, разрешается (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от выделенных средств по каждому виду расходов.
Дальнейшее финансирование указанных расходов осуществляется уполномоченными органами по исполнению бюджета по мере представления администраторами бюджетных программ обосновывающих документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о гражданской защите.

15. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындағанда және олардың салдары болған жағдайларда төтенше резервтен бюджет қаражатын бөлу, сондай-ақ жергілікті ауқымдағы төтенше жағдай құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қарауына осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын негіздемелермен және есеп-қисаптармен бірге астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті жергілікті атқарушы органының төтенше резервінен бюджет қаражатын бөлу туралы өтінішхат береді және төтенше резервтен бюджет қаражатын бөлу туралы қаулы жобасын ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ұсынылған материалдарды анықтығы мен толықтығы тұрғысынан тексереді және осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын қажетті негіздемелер мен есеп-қисаптар болмаған жағдайда жазбаша негіздеп, өтінішхатты қайтарады.
Осы Қағидаларда көзделген шарттар сақталған болса, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті атқарушы органның төтенше резервінен бюджет қаражатын бөлу туралы қаулы жобасын келіседі.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Қаулы жобасын бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның келісу қорытындысы бойынша азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі жергілікті атқарушы органға әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жоюға және (немесе) төтенше жағдай құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізуге бюджет қаражатын бөлу туралы қаулы жобасын енгізеді.
17. Табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою үшін мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған материалдық құндылықтарға жұмсалған шығын мен оларды тасымалдау бойынша көлік ұйымдарының шығысын өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резервінен жүзеге асырылады.
18. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою үшін іс-шараларға жұмсалатын шығыс төтенше резервтен қаржыландырылған, сондай-ақ төтенше жағдай құқықтық режимін қамтамасыз ету бойынша тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың қаулыларында көзделген іс-шаралар жүргізілген кезде шығыстың әр түрі бойынша бөлінген қаражаттың елу пайызынан аспайтын мөлшерде (алдын ала) төлемге рұқсат етіледі.
Көрсетілген шығыстарды одан әрі қаржыландыруды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасына сәйкес негіздеуші құжаттарды ұсынуына қарай жүзеге асырады.

19. Необходимые объемы затрат с расчетами на реализацию долгосрочных мероприятий по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, а также на их предупреждение представляются администраторами бюджетных программ в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и (или) местный уполномоченный орган по государственному планированию для рассмотрения.
Сноска. Пункт 19 – в редакции постановления Правительства РК от 27.04.2026 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Использование чрезвычайного резерва при оказании официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан и Республике Казахстан
20. Финансирование мероприятий, направленных на оказание гуманитарной помощи Республикой Казахстан и Республике Казахстан, осуществляется из чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Правилами оказания гуманитарной помощи, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2019 года № 743.
21. В целях ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, военного, экологического, природного и техногенного характера на территории других государств соответствующий центральный государственный орган на основании рекомендации Комиссии по вопросам международной гуманитарной помощи разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан на оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан в денежной или в товарной форме и вносит его в Правительство Республики Казахстан.
22. За счет средств чрезвычайного резерва на основании постановления Правительства Республики Казахстан возмещается стоимость:
расходов, связанных с направлением спасательных и медицинских формирований уполномоченных органов в сфере гражданской защиты и области здравоохранения;
расходов транспортных организаций по их перевозке, а также расходов, связанных с отправкой и доставкой материальных ценностей;
товаров, предоставленных для оказания официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан в товарной форме.
23. Возмещение расходов транспортных организаций по перевозке товаров, представленных для оказания официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан в товарной форме, а также расходов, связанных с отправкой и доставкой материальных ценностей, осуществляется в течение восемнадцати месяцев со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан об оказании официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан.
Глава 4. Использование резерва для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера

19. Төтенше жағдайлардың салдарын жою бойынша ұзақ мерзімді іс-шараларды іске асыруға, сондай-ақ олардың алдын алуға арналған есеп-қисаптармен бірге шығындардың қажетті көлемін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның және (немесе) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қарауына ұсынады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.04.2026 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-параграф. Қазақстан Республикасы ресми гуманитарлық көмек көрсеткен және Қазақстан Республикасына ресми гуманитарлық көмек көрсетілген кезде төтенше резервті пайдалану
20. Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмек көрсетуі және Қазақстан Республикасына гуманитарлық көмек көрсетуге бағытталған іс-шараларды қаржыландыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 8 қазандағы № 743 қаулысымен бекітілген Гуманитарлық көмек көрсету қағидаларында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резервінен жүзеге асырылады.
21. Басқа мемлекеттердің аумағындағы әлеуметтік, әскери, экологиялық, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою мақсатында тиісті орталық мемлекеттік орган Халықаралық гуманитарлық көмек мәселелері жөніндегі комиссияның ұсынымы негізінде Қазақстан Республикасының ақша немесе тауар нысанында ресми гуманитарлық көмек көрсетуі үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
22. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде төтенше резерв қаражаты есебінен:
азаматтық қорғау және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдардың құтқарушы және медициналық құралымдарын жіберуге байланысты шығыстардың;
оларды тасымалдау бойынша көлік ұйымдары шығыстарының, сондай-ақ материалдық құндылықтарды жөнелтуге және жеткізуге байланысты шығыстардың;
Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмек көрсетуі үшін тауар нысанында ұсынылған тауарлардың құны өтеледі.
23. Қазақстан Республикасының тауар нысанында ресми гуманитарлық көмек көрсетуі үшін берілген тауарларды тасымалдау бойынша көлік ұйымдарының шығыстарын, сондай-ақ материалдық құндылықтарды жөнелтумен және жеткізумен байланысты шығыстарды өтеу Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмек көрсетуі туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы қабылданған күннен бастап он сегіз ай ішінде жүзеге асырылады.
4-тарау. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін резервті пайдалану

24. Финансирование мероприятий, направленных на сохранение жизни и поддержание здоровья людей в зонах чрезвычайных ситуаций, на маршрутах эвакуации и в местах размещения эвакуируемых людей, осуществляется из резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера регионального и глобального масштабов на основании правового акта уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
В случае поручения Премьер-Министра Республики Казахстан допускается выделение средств из резервов Правительства Республики Казахстан при чрезвычайной ситуации местного масштаба.
25. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 15 января текущего финансового года на основании ходатайства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты выделяет бюджетные средства в размере годовых плановых назначений, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
26. Для выделения бюджетных средств из резерва для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера акимы столицы, областей, городов республиканского значения представляют в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты ходатайство с соответствующими обосновывающими материалами и сводными расчетами согласно Правилам представления материалов, обосновывающих наличие чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, мероприятий по ее локализации и ликвидации, необходимость проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения, соответствующих обоснований и расчетов материально-технических, финансовых и людских ресурсов, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 ноября 2015 года № 890 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12396).
Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты проверяет представленные материалы на достоверность и полноту и в случае отсутствия необходимых обоснований и расчетов возвращает ходатайство с письменным обоснованием.
При соблюдении условий, предусмотренных настоящими Правилами, уполномоченный орган в сфере гражданской защиты принимает правовой акт и выделяет средства из резерва для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты обеспечивает достоверность, обоснованность и целевое использование средств, выделенных из резерва для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.

24. Төтенше жағдай аймақтарында, эвакуация маршруттарында және эвакуацияланатын адамдар орналастырылатын жерлерде адамдардың өмірін сақтауға және олардың денсаулығын демеуге бағытталған іс-шараларды қаржыландыру азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құқықтық актісі негізінде өңірлік және жаһандық ауқымдағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы болса, жергілікті ауқымдағы төтенше жағдай кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервтерінен қаражат бөлуге жол беріледі.
25. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының 15 қаңтарына дейін азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның өтінішхаты негізінде Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген жылдық жоспарлы тағайындаулар мөлшерінде бюджет қаражатын бөледі.
26. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін резервтен бюджет қаражатын бөлу үшін астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 қарашадағы № 890 бұйрығымен бекітілген Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, оларды оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың орын алғанын, төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізу қажеттілігін негіздейтін материалдарды, материалдық-техникалық, қаржылық және адами ресурстардың тиісті негіздемелерін ұсыну қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12396 болып тіркелген) сәйкес азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға тиісті негіздеуші материалдармен және жиынтық есеп-қисаптармен бірге өтінішхат береді.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ұсынылған материалдарды анықтығы мен толықтығы тұрғысынан тексереді және қажетті негіздемелер мен есеп-қисаптар болмаған жағдайда жазбаша негіздей отырып, өтінішхатты қайтарады.
Осы Қағидаларда көзделген шарттар сақталған болса, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган құқықтық актіні қабылдайды және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін резервтен қаражат бөледі.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін резервтен бөлінген қаражаттың анық, негізді әрі нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
27.    В случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных из резерва для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, соответствующий местный исполнительный орган уведомляет об этом уполномоченный орган в сфере гражданской защиты.
В случае частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных из резерва для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, уполномоченный орган в сфере гражданской защиты вносит изменения в свой правовой акт о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан.
В случае неиспользования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных из резерва для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, уполномоченный орган в сфере гражданской защиты ставит на отмену свой правовой акт о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан.
Порядок возврата неиспользованных бюджетных средств и (или) остатка неиспользованной части бюджетных средств осуществляется в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.
Глава 5. Использование резерва на неотложные затраты
28. Из резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа на неотложные затраты финансируются мероприятия, направленные на устранение ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единицы, жизни и здоровью людей, а также при наличии потребности в деньгах на иные непредвиденные затраты.
29. Для выделения бюджетных средств из резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа на неотложные затраты соответствующий государственный орган представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство в соответствии пунктом 5 настоящих Правил.
При этом обосновывается стоимость единицы товаров (работ, услуг), а по капитальному (восстановительному) ремонту, за исключением капитального ремонта индивидуального жилищного строительства, и на реализацию государственных инвестиционных проектов необходимо обязательное наличие:
1) положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы к проектной (проектно-сметной) документации;

Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін резервтен бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде толық пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайда тиісті жергілікті атқарушы орган бұл туралы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға хабарлайды.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін резервтен бөлінген бюджет қаражаты ағымдағы қаржы жылы ішінде ішінара пайдаланылған жағдайда азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы өзінің құқықтық актісіне өзгерістер енгізеді.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін резервтен бөлінген бюджет қаражаты ағымдағы қаржы жылы пайдаланылмаған жағдайда азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы өзінің құқықтық актісінің күшін жояды.
Пайдаланылмаған бюджет қаражатын және (немесе) бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігінің қалдығын қайтару осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
5-тарау. Шұғыл шығындарға арналған резервті пайдалану
28. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервтерінен Қазақстан Республикасының немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін жағдайларды жоюға бағытталған, сондай-ақ өзге де күтпеген шығындарға ақша қажет болған кезде іс-шаралар қаржыландырылады.
29. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервтерінен бюджет қаражатын бөлу үшін тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес өтінішхат береді.
Бұл ретте тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бірлігінің құны негізделеді, ал жеке тұрғын үй құрылысын күрделі жөндеуді қоспағанда, күрделі жөндеу (қалпына келтіру) бойынша және мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға:
1) жобалық (жобалау-сметалық) құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы;

2) утвержденного администратором бюджетных программ (первым руководителем либо лицом, уполномоченным первым руководителем) технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации на строительство объектов (зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций), финансируемых за счет целевых бюджетных средств;
3) сводных сметных расчетов, локальных смет по видам работ, утвержденных заказчиком и подписанных проектировщиком на запрашиваемую сумму;
4) других документов, установленных законодательством Республики Казахстан.
По капитальному ремонту индивидуального жилищного строительства необходимая документация представляется в соответствии с законодательством об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан.
В случае выделения бюджетных средств из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов на увеличение (формирование) уставного капитала юридических лиц соответствующий государственный орган представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении бюджетных средств с соответствующими обоснованиями, а также утвержденными финансово-экономическими обоснованиями и положительным экономическим заключением уполномоченного органа по государственному планированию.
30. Подготовка постановления Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о выделении бюджетных средств, соответственно, из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов на неотложные затраты осуществляется:
1) для финансирования затрат, предусмотренных пунктом 1 статьи 18 Бюджетного кодекса;
2) когда потребность в деньгах резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов возникла в текущем финансовом году и необходимость в них не связана с прошлыми обязательствами администратора бюджетной программы;
3) действовал по 31.12.2025 включительно, в соответствии с пунктом 3 настоящего постановления.
31. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленного ходатайства государственного органа дает заключение о возможности либо невозможности выделения бюджетных средств в пределах средств, предусмотренных в резервах на неотложные затраты Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
32. При положительном заключении на ходатайство государственного органа проект постановления Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа о выделении бюджетных средств, соответственно, из резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа на неотложные затраты подготавливается данным государственным органом.

2) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі (бірінші басшысы не бірінші басшы уәкілеттік берген тұлға) бекіткен, нысаналы бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілерді (ғимараттар мен құрылыс-жайларды, олардың кешендерін, инженерлік және көліктік коммуникацияларды) салуға арналған техникалық-экономикалық негіздеме немесе жобалау-сметалық құжаттама;
3) сұратылатын сомаға тапсырыс беруші бекіткен және жобалаушы қол қойған жиынтық сметалық есеп-қисаптар, жұмыс түрлері бойынша жергілікті сметалар;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа да құжаттар міндетті түрде болуы қажет.
Жеке тұрғын үй құрылысын күрделі жөндеу бойынша қажетті құжаттама Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервтерінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталын ұлғайтуға (қалыптастыруға) бюджет қаражаты бөлінген жағдайда тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті негіздемелермен, сондай-ақ бекітілген қаржы-экономикалық негіздемелермен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысымен бірге бюджет қаражатын бөлу туралы өтінішхат береді.
30. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың шұғыл шығындарға арналған резервтерінен бюджет қаражатын бөлу туралы қаулысын дайындау:
1) Бюджет кодексінің 18-бабының 1-тармағында көзделген шығындарды қаржыландыру үшін;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервіндегі ақшаға қажеттілік ағымдағы қаржы жылында туындаған және оларға қажеттілік бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бұрынғы міндеттемелерімен байланысты болмаған кезде;
3) осы қаулының 3-т. сәйкес 31.12.2025 қамтитын мерзімге дейін қолданылды.
31. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік орган берген өтінішхат негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың шұғыл шығындарға арналған резервтерінде көзделген қаражат шегінде бюджет қаражатын бөлу мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
32. Мемлекеттік органның өтінішхатына оң қорытынды берілген кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервтерінен бюджет қаражатын бөлу туралы қаулысының жобасын осы мемлекеттік орган дайындайды.

33. В соответствии с частью третьей пункта 7 статьи 20 Бюджетного кодекса не допускается финансирование из резерва на неотложные затраты расходов, финансируемых за счет Специального государственного фонда.
Глава 6. Использование резерва на исполнение обязательств по решениям судов
Параграф 1. Использование резерва на исполнение обязательств Правительства Республики Казахстан и центральных государственных органов по решениям судов
34. Исполнение обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов, их ведомств и территориальных подразделений по решениям судов обеспечивается из резервов Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств по решениям судов при наличии судебных исполнительных документов на основании постановления Правительства Республики Казахстан.
35. Государственные органы (ведомства), причинившие вред, обязанные по решениям судов производить выплаты, в случае наличия оснований принимают меры по обжалованию судебных решений во всех судебных инстанциях.
В случае отсутствия оснований для дальнейшего обжалования при поступлении, заполненного судом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей исполнительного документа, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета разрабатывает проект постановления о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств по решениям судов.
Разработанный проект постановления о выделении средств из резервов Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств по решениям судов направляется на согласование соответствующим государственным органам. При этом к проекту постановления прилагаются копии исполнительных документов и судебных актов всех инстанций.
36. Государственные органы (ведомства), обязанные по решениям судов производить выплаты, в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления судебных актов принимают меры по обжалованию судебных актов.
При возбуждении исполнительного производства в случае необходимости государственные органы (ведомства) должны внести ходатайство в суд о его приостановлении либо предоставлении отсрочки исполнения судебного решения.
37. Государственные органы (ведомства), причинившие вред, за свои неправомерно принятые акты, а также неправомерные действия своих должностных лиц в области административного управления, возмещают ущерб за счет денег, находящихся в распоряжения этих органов.
38. Государственные органы (ведомства), возместившие ущерб, причиненный должностными лицами органов, ведущих уголовный процесс, когда вина таких лиц установлена приговором суда, вступившим в законную силу, принимают в установленном законодательством порядке меры по возмещению средств, отвлеченных из резервов Правительства Республики Казахстан, в порядке регресса.

33. Бюджет кодексінің 20-бабы 7-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес Арнаулы мемлекеттік қор есебінен қаржыландырылатын шығыстарды шұғыл шығындарға арналған резервтен қаржыландыруға жол берілмейді.
6-тарау. Соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға арналған резервті пайдалану
1-параграф. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және орталық мемлекеттік органдардың соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерін орындауға арналған резервін пайдалану
34. Қазақстан Республикасы Үкіметінің, орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлімшелерінің соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерін орындау Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының негізінде сот атқарушылық құжаттары болған кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға арналған резервтерінен қамтамасыз етіледі.
35. Зиян келтірген, соттардың шешімдері бойынша төлем жүргізуге міндетті мемлекеттік органдар (ведомстволар) негіздер болған жағдайда барлық сот сатыларында сот шешімдеріне шағымдану жөнінде шаралар қабылдайды.
Қазақстан Республикасының атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы заңнамасына сәйкес сот толтырған атқарушылық құжат түскен кезде одан әрі шағымдану үшін негіз болмаған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға арналған резервінен қаражат бөлу туралы қаулы жобасын әзірлейді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервтерінен соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға қаражат бөлу туралы әзірленген қаулы жобасы тиісті мемлекеттік органдарға келісуге жіберіледі. Бұл ретте қаулы жобасына барлық сатылардағы атқарушылық құжаттар мен сот актілерінің көшірмелері қоса беріледі.
36. Соттардың шешімдері бойынша төлем жүргізуге міндетті мемлекеттік органдар (ведомстволар) сот актілері түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде сот актілеріне шағымдану шараларын қабылдайды.
Атқарушылық іс жүргізу қозғалған кезде мемлекеттік органдар (ведомстволар) қажет болған жағдайда сотқа оны тоқтата тұру не сот шешімін орындау мерзімін кейінге қалдыру туралы өтінішхат енгізуге тиіс.
37. Зиян келтірген мемлекеттік органдар (ведомстволар) өздерінің заңсыз қабылданған актілері, сондай-ақ өздерінің әкімшілік басқару саласындағы лауазымды тұлғаларының заңсыз әрекеті үшін келтірілген зиянды осы органдардың иелiгiндегi ақша есебiнен өтейді.
38. Қылмыстық процесті жүргізетін органдардың лауазымды тұлғаларының кінәсі заңды күшіне енген сот үкімімен белгіленген болса, мұндай тұлғалар келтірген зиянды өтеген мемлекеттік органдар (ведомстволар) заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервтерінен оқшауланған қаражатты регресс тәртібімен өтеу бойынша шаралар қабылдайды.

Параграф 2. Использование резерва на исполнение обязательств местных исполнительных органов по решениям судов
39. Исполнение обязательств соответствующих местных исполнительных органов по решениям судов обеспечивается из резервов исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения или районов (городов областного значения) на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов при наличии судебных исполнительных документов.
Местные исполнительные органы, обязанные по решениям судов производить выплаты, в случае наличия оснований принимают меры по обжалованию указанных решений во всех судебных инстанциях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.
В случае отсутствия оснований для дальнейшего обжалования при поступлении, заполненного судом в установленном законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей порядке исполнительного документа, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке разрабатывает проект постановления о выделении средств из резерва местного исполнительного органа на исполнение обязательств по решениям судов.
Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
40. Местные исполнительные органы за свои неправомерно принятые акты, а также неправомерные действия своих должностных лиц в области административного управления возмещают ущерб за счет денег, находящихся в распоряжения этих органов.
41. Проект постановления соответствующего местного исполнительного органа о выделении бюджетных средств из резервов местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения или районов (городов областного значения) на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов подготавливается соответствующим исполнительным органом.
При этом к проекту постановления о выделении бюджетных средств из резервов местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения или районов (городов областного значения) на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов прилагаются копии судебных актов и исполнительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.

2-параграф. Резервті жергілікті атқарушы органдардың соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерін орындауға пайдалану
39. Сот атқарушылық құжаттары болса, тиісті жергілікті атқарушы органдардың сот шешімдері бойынша міндеттемелерін орындау астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының сот шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға арналған резервтерінен қамтамасыз етіледі.
Соттардың шешімдері бойынша төлем жүргізуге міндетті жергілікті атқарушы органдар негіздер болған жағдайда Қазақстан Республикасының атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы заңнамасына сәйкес аталған шешімдерге барлық сот сатыларында шағымдану жөнінде шаралар қабылдайды.
Қазақстан Республикасының атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен сот толтырған атқарушылық құжат түскен кезде одан әрі шағымдану үшін негіздеме болмаған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органның резервінен соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға қаражат бөлу туралы қаулы жобасын әзірлейді.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Жергілікті атқарушы органдар өздерінің заңсыз қабылданған актілері, сондай-ақ әкімшілік басқару саласындағы лауазымды тұлғалардың заңсыз әрекеті үшін зиянды осы органдардың иелiгiндегi ақша есебiнен өтейді.
41. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының резервтерінен сот шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға бюджет қаражатын бөлу туралы тиісті жергілікті атқарушы органның қаулысының жобасын бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган дайындайды.
Бұл ретте астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының резервтерінен сот шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға бюджет қаражатын бөлу туралы қаулы жобасына Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес сот актілерінің және атқарушылық құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.

Сноска. Пункт 41 – в редакции постановления Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Использование резервов на покрытие дефицита наличности
Параграф 1. Предоставление бюджетных кредитов из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения
Сноска. Заголовок параграфа 1 главы 7 – в редакции постановления Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
42. Резерв на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения предусматривается в республиканском бюджете в очередном финансовом году для кредитования бюджета столицы, областного бюджета, бюджета города республиканского значения в случае прогноза дефицита наличности их бюджетов.
При выделении бюджетных средств для кредитования из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения в случае его прогноза акимы столицы, областей, городов республиканского значения представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета документы, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 42 – в редакции постановления Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
43. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленных документов, а также исходя из ранее принятых Правительством Республики Казахстан постановлений по аналогичным вопросам и данных о ранее выданных бюджету столицы, областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения кредитах дает заключение о возможности либо невозможности выделения бюджетных средств из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения в случае его прогноза.
Обязательными условиями при выделении бюджетных средств для кредитования из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения в случае его прогноза являются:
1) наличие сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на текущий финансовый год для кредитования бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения;

Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7-тарау. Резервтерді қолма-қол ақша тапшылығын жабуға пайдалану
1-параграф. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға бюджеттік кредиттер беру
Ескерту. 1-параграфының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала бюджетінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда олардың бюджеттеріне кредит беру үшін республикалық бюджетте кезекті қаржы жылында көзделеді.
Астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда оны жабуға кредит беру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бюджет қаражатын бөлген кезде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттарды береді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі осыған ұқсас мәселелер бойынша бұған дейін қабылдаған қаулыларды және астана бюджетіне, облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттеріне бұған дейін берілген кредиттер туралы деректерге сүйене отырып, астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен оны жабуға бюджет қаражатын бөлудің мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
Астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда оны жабуға Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен кредит беру үшін бюджет қаражатын бөлген кезде:
1) астана бюджетіне, облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттеріне кредит беру үшін ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген сомалардың болуы;

2) направление выделяемых бюджетных средств на финансирование расходов бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, утвержденных решениями маслихатов и не обеспеченных текущими поступлениями в бюджет столицы, областной бюджет, бюджеты городов республиканского значения и финансированием дефицита бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения за определенный отчетный период;
3) отсутствие задолженности местных исполнительных органов по ранее выданным кредитам из республиканского бюджета;
4) сумма выделяемого кредита не должна приводить к превышению лимита долга местного исполнительного органа, установленного на соответствующий финансовый год центральным уполномоченным органом по бюджетной политике по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 43 – в редакции постановления Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
44. При прогнозе в очередном финансовом году дефицита наличности заимствование в виде получения бюджетных кредитов из республиканского бюджета местными исполнительными органами осуществляется на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения республиканского или местных бюджетов.
45. При положительном заключении по ходатайству акима столицы, области, города республиканского значения, проект постановления Правительства Республики Казахстан о выделении бюджетных средств из резерва Правительства Республики Казахстан для кредитования на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
При выделении бюджетных средств из резерва Правительства Республики Казахстан в постановлении Правительства Республики Казахстан указываются конкретный срок кредитования бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения на покрытие дефицита наличности и график погашения кредита.
Сноска. Пункт 45 – в редакции постановления Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Предоставление бюджетных кредитов из резерва местного исполнительного органа на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов
46. Резерв на покрытие дефицита наличности районных (городских) бюджетов предусматривается в областном (столицы, города республиканского значения) для кредитования районных (городских) бюджетов в случае прогноза дефицита наличности их бюджетов.
При выделении бюджетных средств для кредитования из резерва исполнительных органов областей на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов в случае его прогноза акимы районов (городов областного значения) представляют в областной уполномоченный орган по исполнению бюджета документы, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил.

2) бөлінетін бюджет қаражатының астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің мәслихат шешімдерімен бекітілген және астана бюджетіне, облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттеріне ағымдағы түсімдермен және белгілі бір есепті кезеңде астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің тапшылығын қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген шығыстарын қаржыландыруға жіберілуі;
3) жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджеттен бұған дейін берілген кредиттер бойынша берешегінің болмауы;
4) бөлінетін кредит сомасының бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті қаржы жылына белгілеген жергілікті атқарушы орган борышының лимитінен асып кетуіне әкеп соқтырмауы міндетті шарттар болып табылады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44. Кезекті қаржы жылында қолма-қол ақша тапшылығы болжанған кезде жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджеттен бюджеттік кредит алу түрінде қарыз алуы қаржы жылы шегінде алты айға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады және республикалық немесе жергілікті бюджеттерді нақтылауды талап етпейді.
45. Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімінің өтінішхаты бойынша оң қорытынды берілген болса, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға кредит беру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бюджет қаражатын бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бюджет қаражатын бөлгенде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысында астана бюджетіне, облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттеріне қолма-қол ақша тапшылығын жабуға кредит берудің нақты мерзімі мен кредитті өтеу графигі көрсетіледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-параграф. Жергілікті атқарушы органның резервінен төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға бюджеттік кредит беру
46. Аудандық (қалалық) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв аудандық (қалалық) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда олардың бюджеттеріне кредит беру үшін астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бюджетінде көзделеді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда облыстардың атқарушы органдарының резервінен оны жабуға кредит беру үшін бюджет қаражатын бөлген кезде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдері бюджетті атқару жөніндегі облыстық уәкілетті органға осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттарды береді.

Сноска. Пункт 46 – в редакции постановления Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
47. Областной уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленных документов, а также исходя из ранее принятых постановлений акимата области по аналогичным вопросам и данных о ранее выданных нижестоящим бюджетам кредитах дает заключение о возможности либо невозможности выделения бюджетных средств из резервов исполнительных органов областей на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов в случае его прогноза.
Обязательными условиями для выделения бюджетных средств из резерва исполнительных органов областей для кредитования на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов в случае его прогноза являются:
1) наличие сумм, предусмотренных в областном бюджете на текущий финансовый год для кредитования районных (городов областного значения) бюджетов;
2) направление выделяемых бюджетных средств на финансирование расходов районных (городов областного значения) бюджетов, утвержденных решениями маслихатов и не обеспеченных текущими поступлениями в районные (городов областного значения) бюджеты и финансированием дефицита районных (городов областного значения) бюджетов за определенный отчетный период;
3) отсутствие задолженности местных исполнительных органов районов (городов областного значения) по ранее выданным кредитам из областного бюджета.
48. При прогнозе в очередном финансовом году дефицита наличности заимствование в виде получения бюджетных кредитов из областного бюджета местными исполнительными органами районов (городов областного значения) осуществляется на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения местных бюджетов.
49. При положительном заключении по ходатайству акима района (города областного значения) проект постановления о выделении бюджетных средств из резерва исполнительных органов областей или районов (городов областного значения) для кредитования на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов в случае его прогноза вносит на рассмотрение акимата области областной уполномоченный орган по исполнению бюджета, соответственно.
При выделении бюджетных средств из резерва исполнительных органов областей в постановлении исполнительных органов областей указываются конкретный срок кредитования районных (городов областного значения) бюджетов на покрытие дефицита наличности и график погашения кредита.

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
47. Бюджетті атқару жөніндегі облыстық уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың негізінде, сондай-ақ осыған ұқсас мәселелер бойынша облыс әкімдігінің бұған дейін қабылданған қаулыларын және бұған дейін төмен тұрған бюджеттерге берілген кредиттер туралы деректерді негізге ала отырып, аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда облыстардың атқарушы органдарының резервтерінен оны жабуға бюджет қаражатын бөлу мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда облыстардың атқарушы органдарының резервінен оны жабуға кредит беру үшін бюджет қаражатын бөлген кезде:
1) аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге кредит беру үшін ағымдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджетте көзделген сомалардың болуы;
2) бөлінетін бюджет қаражатының аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің мәслихат шешімдерімен бекітілген және аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге ағымдағы түсімдермен және белгілі бір есепті кезеңде аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің тапшылығын қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген шығыстарын қаржыландыруға жіберілуі;
3) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының облыстық бюджеттен бұған дейін берілген кредиттер бойынша берешегінің болмауы міндетті шарттар болып табылады.
48. Кезекті қаржы жылында қолма-қол ақша тапшылығы болжанған кезде облыстық бюджеттен бюджеттік кредит алу түрінде аудандық (облыстық маңыздағы қалалардың) жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы қаржы жылы шегінде алты айға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады және жергілікті бюджеттерді нақтылауды талап етпейді.
49. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің өтінішхаты бойынша оң қорытынды берілген кезде аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда облыстардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервінен оны жабуға кредит беру үшін бюджет қаражатын бөлу туралы қаулысының жобасын тиісінше бюджетті атқару жөніндегі облыстық уәкілетті орган облыс әкімдігінің қарауына енгізеді.
Облыстардың атқарушы органдарының резервінен бюджет қаражатын бөлген кезде облыстардың атқарушы органдарының қаулысында аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге қолма-қол ақша тапшылығын жабуға кредит берудің нақты мерзімі мен кредитті өтеу графигі көрсетіледі.

50. Резерв на покрытие дефицита наличности бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа предусматривается в районном (городском) бюджете для кредитования бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа в случае прогноза дефицита наличности их бюджетов.
При выделении бюджетных средств для кредитования из резерва исполнительных органов районов (городов областного значения) на покрытие дефицита наличности бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа в случае его прогноза акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа представляют в районный (городов областного значения) уполномоченный орган по исполнению бюджета документы, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил.
51. Районный (городской) уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленных документов, а также исходя из ранее принятых постановлений акимата района (города областного значения) по аналогичным вопросам и данных о ранее выданных нижестоящим бюджетам кредитах дает заключение о возможности либо невозможности выделения бюджетных средств из резервов исполнительных органов районов (городов областного значения) на покрытие дефицита наличности бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, соответственно, в случае его прогноза.
Обязательными условиями для выделения бюджетных средств из резерва исполнительных органов районов (городов областного значения) для кредитования на покрытие дефицита наличности бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, соответственно, в случае его прогноза являются:
1) наличие сумм, предусмотренных в районном (городском) бюджете на текущий финансовый год для кредитования бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, соответственно;
2) направление выделяемых бюджетных средств на финансирование расходов бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, утвержденных решениями маслихатов и не обеспеченных текущими поступлениями бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа и финансированием дефицита бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, соответственно, за определенный отчетный период;
3) отсутствие задолженности аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по ранее выданным кредитам из районных (городских) бюджетов.
52. При прогнозе в очередном финансовом году дефицита наличности заимствование в виде получения бюджетных кредитов из районного бюджета местными исполнительными органами города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляется на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения местных бюджетов.

50. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда аудандық (қалалық) бюджетте олардың бюджеттеріне кредит беру үшін көзделеді.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервінен оны жабуға кредит беру үшін бюджет қаражаты бөлінген кезде аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімдері бюджетті атқару жөніндегі аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) уәкілетті органға осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттарды береді.
51. Аудандық (қалалық) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ұсынылған құжаттар негізінде, сондай-ақ осыған ұқсас мәселелер бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің бұған дейін қабылданған қаулыларын және бұған дейін төмен тұрған бюджеттерге берілген кредиттер туралы деректерді негізге ала отырып, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервтерінен оны жабуға бюджет қаражатын бөлу мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда оны жабуға кредит беру үшін аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервінен бюджет қаражатын бөлген кезде:
1) тиісінше аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттеріне кредит беру үшін ағымдағы қаржы жылына арналған аудандық (қалалық) бюджетте көзделген сомалардың болуы;
2) бөлінетін бюджет қаражатын аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің мәслихат шешімдерімен бекітілген және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің ағымдағы түсімдермен және тиісінше белгілі бір есепті кезеңде аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің тапшылығын қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген шығыстарын қаржыландыруға жіберу;
3) аудандық (қалалық) бюджеттерден бұған дейінгі берілген кредиттер бойынша аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының берешегінің болмауы міндетті шарттар болып табылады.
52. Кезекті қаржы жылында қолма-қол ақша тапшылығы болжанған кезде аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті атқарушы органдарының аудандық бюджеттен бюджеттік кредит алу түрінде қарыз алуы қаржы жылы шегінде алты айға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады және жергілікті бюджеттерді нақтылауды талап етпейді.

53. При положительном заключении по ходатайству города районного значения, села, поселка, сельского округа проект постановления о выделении бюджетных средств из резерва исполнительных органов районов (городов областного значения) для кредитования на покрытие дефицита наличности бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, соответственно, в случае его прогноза вносит на рассмотрение акимата района (города областного значения) районный (города областного значения) уполномоченный орган по исполнению бюджета, соответственно.
При выделении бюджетных средств из резерва исполнительных органов районов (городов областного значения) в постановлении исполнительных органов районов (городов областного значения) указываются конкретный срок кредитования бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, соответственно, на покрытие дефицита наличности и график погашения кредита.
Глава 8. Предоставление отчетности и осуществление контроля за использованием средств, выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов
54. Администраторы бюджетных программ, получающие бюджетные средства, выделенные из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов, по итогам финансового года представляют отчеты об их использовании, соответственно, в центральный или местные уполномоченные органы по исполнению бюджета в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 275 "Об утверждении Правил проведения бюджетного мониторинга".
Сноска. Пункт 54 – в редакции постановления Правительства РК от 27.04.2026 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
55. Центральный уполномоченный орган по внешнеполитической деятельности представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и уполномоченный орган в области государственного материального резерва соответствующую информацию о получении страной-получателем оказанной Республикой Казахстан официальной гуманитарной помощи.
56. Контроль за соблюдением требований по использованию резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о гражданской защите.
57. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета и администраторы бюджетных программ, которым были выделены средства из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, обеспечивают публикацию отчетности об использовании резервов Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа в соответствии со статьей 40 Бюджетного кодекса.
___________________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 июля 2025 года № 551
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан

53. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің өтінішхаты бойынша оң қорытынды берілген болса, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда оны жабуға кредит беру үшін тиісінше аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервінен бюджет қаражатын бөлу туралы қаулысының жобасын тиісінше аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің қарауына енгізеді.
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервінен бюджет қаражатын бөлген кезде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының қаулысында тиісінше аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттеріне қолма-қол ақша тапшылығын жабуға кредит берудің нақты мерзімі мен кредитті өтеу графигі көрсетіледі.
8-тарау. Есептілікті ұсыну және Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бөлінген қаражаттың пайдалануына бақылауды жүзеге асыру
54. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бөлінген бюджет қаражатын алатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қаржы жылының қорытындысы бойынша "Бюджеттік мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 275 бұйрығына сәйкес тиісінше бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органдарға олардың пайдаланылуы туралы есеп береді.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.04.2026 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Сыртқы саяси қызмет жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға алушы елдің Қазақстан Республикасы көрсеткен ресми гуманитарлық көмекті алғаны туралы тиісті ақпарат береді.
56. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану жөніндегі талаптардың сақталуын бақылау Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
57. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен қаражат бөлінген бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Бюджет кодексінің 40-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметі және жергілікті атқарушы орган резервтерінің пайдаланылуы туралы есептіліктің жариялануын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 21 шілдедегі
№ 551 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 968 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 1027 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 493 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2017 года № 668 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 58 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 294 "О внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2018 года № 312 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".

1. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысы.
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 968 қаулысы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 1027 қаулысы.
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 493 қаулысы.
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы № 668 қаулысы.
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 58 қаулысы.
7. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 мамырдағы № 294 қаулысы.
8. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 4 маусымдағы № 312 қаулысы.

9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2018 года № 330 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2018 года № 706 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 893 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 492 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
13. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2019 года № 595 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
14. Пункт 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2019 года № 938 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
15. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2020 года № 265 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".

9. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 7 маусымдағы № 330 қаулысы.
10. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 1 қарашадағы № 706 қаулысы.
11. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 893 қаулысы.
12. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 492 қаулысы.
13. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 14 тамыздағы № 595 қаулысы.
14. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 19 желтоқсандағы № 938 қаулысының 5-тармағы.
15. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 5 мамырдағы № 265 қаулысы.

16. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2020 года № 641 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
17. Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2020 года № 775 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
18. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2021 года № 88 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
19. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 533 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
20. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2021 года № 658 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
21. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2022 года № 95 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
22. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2022 года № 448 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
23. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2022 года № 671 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".

16. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 2 қазандағы № 641 қаулысының 2-тармағы.
17. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 19 қарашадағы № 775 қаулысы.
18. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 23 ақпандағы № 88 қаулысы.
19. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 тамыздағы № 533 қаулысы.
20. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 22 қыркүйектегі № 658 қаулысы.
21. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 наурыздағы № 95 қаулысы.
22. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 маусымдағы № 448 қаулысы.
23. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 8 қыркүйектегі № 671 қаулысы.

24. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2022 года № 782 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
25. Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2022 года № 917 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
26. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 21 октября 2023 года № 932 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и от 8 октября 2019 года № 743 "Об утверждении Правил оказания гуманитарной помощи"".
27. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 24 января 2024 года № 29 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и от 24 августа 2017 года № 503 "Об утверждении Правил составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета"".
28. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2024 года № 272 "О внесении изменения и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
29. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2024 года № 1153 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
___________________________________

24. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 4 қазандағы № 782 қаулысы.
25. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 17 қарашадағы № 917 қаулысы.
26. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 және "Гуманитарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2019 жылғы 8 қазандағы № 743 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 21 қазандағы № 932 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы.
27. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 және "Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 тамыздағы № 503 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 24 қаңтардағы № 29 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы.
28. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 12 сәуірдегі № 272 қаулысы.
29. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 31 желтоқсандағы № 1153 қаулысы.