О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 739 "Об утверждении Правил регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий и поручительств государства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 462. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2025 года № 506.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.07.2025 № 506 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 739 "Об утверждении Правил регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий и поручительств государства" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 44, ст. 398) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства.";
в Правилах регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий и поручительств государства, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 203, статьями 219, 225-5 и 232 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и определяют порядок регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства.

"Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 739 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 2 шілдедегі № 462 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 3 шiлдедегi № 506 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 03.07.2025 № 506 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 739 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 44, 398-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидалары";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 203-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, 219, 225-5 және 232-баптарына сәйкес әзірленді және мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу тәртібін айқындайды.

2. Учет государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий и поручительств государства ведется в целях осуществления мониторинга и управления государственным и гарантированным государством долгом, мониторинга долга по поручительствам государства для выполнения государственных функций.
Учет государственных гарантий по поддержке экспорта ведется в целях осуществления мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
Для ведения учета государственного и гарантированного государством долга, долга по поручительству государства осуществляется регистрация государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства, путем присвоения регистрационных и порядковых (в случае выпуска эмиссионных ценных бумаг) номеров и внесения сведений в соответствующие реестры.";
пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Регистрация и учет государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
5. Регистрации и учету подлежат:
1) государственные займы Республики Казахстан (далее – государственные займы), привлекаемые:
Правительством Республики Казахстан;
Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк);
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы Республики Казахстан (далее – местные исполнительные органы);
2) гарантированные государством займы Республики Казахстан (далее – гарантированные государством займы);
3) государственные гарантии Республики Казахстан (далее –государственные гарантии);
4) государственные гарантии Республики Казахстан по поддержке экспорта;
5) займы под поручительство государства;
6) поручительства государства.
6. Присвоение регистрационных номеров государственным и гарантированным государством займам, государственным гарантиям, государственным гарантиям по поддержке экспорта и поручительствам государства, за исключением займов, привлеченных в форме выпуска ценных бумаг, осуществляется согласно структуре регистрационного номера, утвержденной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
заголовок раздела "6. Регистрация и учет государственных гарантий" изложить в следующей редакции:
"6. Регистрация и учет государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта";

2. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін есепке алу мемлекеттік функцияларды орындау үшін мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борышты мониторингтеу мен басқаруды, мемлекет кепілгерліктері бойынша борышты мониторингтеуді жүзеге асыру мақсатында жүргізіледі.
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді есепке алу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемені мониторингтеуді жүзеге асыру мақсатында жүргізіледі.
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыштың, мемлекет кепілгерлігі бойынша борыштың есебін жүргізу үшін тіркеу және реттік нөмірлерін (эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылған жағдайда) беру және мәліметтерді тиісті тізілімдерге енгізу жолымен мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу жүзеге асырылады.";
4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді және мемлекет кепілгерліктерін тіркеу мен есепке алуды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Мыналар:
1) мына:
Қазақстан Республикасының Үкіметі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық банк);
Қазақстан Республикасы облыстарының, республикалық маңызы бар қалаларының, астанасының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) тартатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік қарыздары (бұдан әрі – мемлекеттік қарыздар);
2) Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдік берген қарыздары (бұдан әрі – мемлекет кепілдік берген қарыздар);
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктері (бұдан әрі – мемлекеттік кепілдіктер);
4) Қазақстан Республикасының экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдіктері;
5) мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздар;
6) мемлекет кепілгерлігі тіркеуге және есепке алуға жатады.
6. Бағалы қағаздарды шығару нысанында тартылған қарыздарды қоспағанда, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарға, мемлекеттік кепілдіктерге, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерге және мемлекет кепілгерліктеріне тіркеу нөмірлерін беру бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен тіркеу нөмірінің құрылымына сәйкес жүзеге асырылады.";
"6. Мемлекеттік кепілдіктерді тіркеу және есепке алу" деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік кепілдіктер мен экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді тіркеу мен есепке алу";

пункты 29, 30 изложить в следующей редакции:
"29. Регистрация и учет государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта, представленных в форме:
гарантийного обязательства, оформленного в виде письменного уведомления заимодателя о принятии центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета обязательств гаранта по негосударственному займу, осуществляются на основании письма-уведомления до момента его передачи заимодателю;
договора гарантии, осуществляются на основании оригинала договора гарантии или нотариально заверенной копии договора гарантии;
договора гарантии по поддержке экспорта, осуществляются на основании оригинала договора гарантии по поддержке экспорта или нотариально заверенной копии договора гарантии по поддержке экспорта.
30. Регистрация соглашений о предоставлении государственной гарантии и государственных гарантий по поддержке экспорта совершается путем присвоения соглашению о предоставлении государственной гарантии и государственной гарантии по поддержке экспорта регистрационного номера, записи в журнале регистрации и внесения его в реестр базы данных государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта.";
дополнить пунктом 30-1 следующего содержания:
"30-1. Регистрация государственных гарантий по поддержке экспорта в форме заключения договора гарантии по поддержке экспорта совершается путем присвоения договору гарантии по поддержке экспорта регистрационного номера, записи в журнале регистрации и внесения его в реестр базы данных государственных гарантий по поддержке экспорта.";
пункты 31, 32 и 32-1 изложить в следующей редакции:
"31. Учет государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта проводится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик государственной гарантии и государственной гарантии по поддержке экспорта (номер и дата оформления гарантии, номер и дата регистрации гарантии, валюта и сумма, на которую выдана гарантия, срок действия гарантии).
Государственная гарантия и государственная гарантия по поддержке экспорта прекращают свое действие соответственно, в соответствии со статьями 223 и 225-7 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.
32. Регистрация государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта осуществляется в течение пяти рабочих дней после представления документов, указанных в пункте 29 настоящих Правил.
32-1. Оригиналы государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта с визами руководителей ответственных структурных подразделений центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета хранятся в структурном подразделении центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственном за их хранение, в специально отведенном сейфе.";

29, 30-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Мынадай нысанда ұсынылған мемлекеттік кепілдіктерді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді тіркеу мен есепке алу:
кепілдік берушінің мемлекеттік емес қарыз бойынша міндеттемелерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қабылдауы туралы қарыз берушінің жазбаша хабарламасы түрінде ресімделген кепілдік міндеттемесі – хат-хабарлама негізінде ол қарыз берушіге берілген мерзімге дейін жүзеге асырылады;
кепілдік шарты – кепілдік шартының түпнұсқасы немесе кепілдік шартының нотариалды расталған көшірмесі негізінде жүзеге асырылады;
экспортты қолдау жөніндегі кепілдік шарты – экспортты қолдау жөніндегі кепілдік шартының түпнұсқасы немесе экспортты қолдау жөніндегі кепілдік шартының нотариалды расталған көшірмесі негізінде жүзеге асырылады.
30. Мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімдерді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді тіркеу мемлекеттік кепілдік пен экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімге тіркеу нөмірін беру, тіркеу журналына жазу және оны мемлекеттік кепілдіктердің және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктердің дерекқор тізіліміне енгізу жолымен жасалады.";
мынадай мазмұндағы 30-1-тармақпен толықтырылсын:
"30-1. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді экспортты қолдау жөніндегі кепілдік шартын жасасу нысанында тіркеу экспортты қолдау жөніндегі кепілдік шартына тіркеу нөмірін беру, тіркеу журналына жазу және оны экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер дерекқорының тізіліміне енгізу жолымен жасалады.";
31, 32 және 32-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Мемлекеттік кепілдіктерді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді есепке алу мемлекеттік кепілдіктің және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің негізгі есептік сипаттамаларын (кепілдіктің нөмірі және оның ресімделген күні, кепілдіктің нөмірі және оның тіркелген күні, кепілдік берілген валюта және сома, кепілдіктің қолданылу мерзімі) дерекқорға енгізу жолымен жүргізіледі.
Мемлекеттік кепілдік және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік сәйкесінше өз қолданысын 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 223 және 225-7-баптарына сәйкес тоқтатады.
32. Мемлекеттік кепілдіктерді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді тіркеу осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
32-1. Мемлекеттiк кепiлдiктердің және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктердің бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшелері басшыларының бұрыштамалары бар түпнұсқалары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның олардың сақталуына жауапты құрылымдық бөлімшесінде арнайы бөлінген сейфте сақталады.";

дополнить пунктом 32-3 следующего содержания:
"32-3. Оригиналы государственных гарантий по поддержке экспорта подлежат хранению до полного исполнения национальной компанией Республики Казахстан, осуществляющей функции по поддержке экспорта, всех обязательств перед Правительством Республики Казахстан.";
пункты 42 и 43 изложить в следующей редакции:
"42. При регистрации государственных внешних займов, поручительств государства, государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета заемщику выдается свидетельство о регистрации по формам согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящим Правилам.
43. Информация об изменениях, вносимых в зарегистрированные документы, а также в документы, на основании которых была произведена регистрация государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта, государственных и гарантированных государством займов, поручительств государства и займов под поручительство государства, должна быть представлена для учета в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней после внесения таких изменений.";
дополнить приложением 4 согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 июля 2019 года № 462
Приложение 4
к Правилам регистрации и учета
государственных и
гарантированных государством
займов, займов под
поручительство государства,
государственных гарантий,
государственных гарантий по
поддержке экспорта и
поручительств государства
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации государственной гарантии по поддержке экспорта
№ ___ от "___" ________ 20___ года
город _________ от "___" ________ 20___ года
Настоящим Министерство финансов Республики Казахстан
регистрирует государственную гарантию по поддержке экспорта под номером ______
Получатель:____________________________________________________________
(наименование и местонахождение национальной компании
Республики Казахстан, осуществляющей функции по поддержке экспорта)
Сумма государственной гарантии по поддержке экспорта
_______________________________________________________________________
(указать цифрами и прописью)
Договор государственной гарантии по поддержке экспорта
_______________________________________________________________________
(номер и дата договора)
Срок действия государственной гарантии по поддержке экспорта
________________________________________________________________________________
Основание выдачи государственной гарантии по поддержке
экспорта ________________________________________________________________________
Первый вице-министр финансов Республики Казахстан
_______________________
Место печати
_______________________

мынадай мазмұндағы 32-3-тармақпен толықтырылсын:
"32-3. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктердің түпнұсқалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің алдындағы барлық міндеттемелерді экспортты қолдау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының ұлттық компаниясы толық орындағанға дейін сақталуға жатады.";
42 және 43-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Мемлекеттік сыртқы қарыздарды, мемлекет кепілгерліктерін, мемлекеттік кепілдіктерді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді тіркеу кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз алушыға осы Қағидалардың 1, 2, 3 және 4-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша тіркеу туралы куәлік береді.
43. Тіркелген құжаттарға, сондай-ақ оның негізінде мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерліктерін және мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды тіркеу жүргізілген құжаттарға енгізілетін өзгерістер туралы ақпарат мұндай өзгерістер енгізілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде есепке алу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынылуы тиіс.";
осы қаулыға қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 2 шілдедегі
№ 462 қаулысына
қосымша
Мемлекеттік және мемлекет
кепілдік берген қарыздарды,
мемлекет кепілгерлігімен берілетін
қарыздарды, мемлекеттік
кепілдіктерді, экспортты қолдау
бойынша мемлекеттік
кепілдіктер мен мемлекет
кепілгерліктерін тіркеу және
есепке алу қағидаларына
4-қосымша
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдікті тіркеу туралы
КУӘЛІК
Осымен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдікті ______ нөмірімен тіркейді.
Алушы:__________________________________________________
(экспортты қолдау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын
Қазақстан Республикасы ұлттық компаниясының атауы және орналасқан жері)
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің сомасы
______________________________________________________________
(цифрлармен және жазумен көрсету)
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік шарты
______________________________________________________________
(шарттың нөмірі мен күні)
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің қолданылу мерзімі
______________________________________________________________
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік берудің негіздемесі
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Қаржы бірінші вице-министрі
_____________________
Мөр орны
_____________________