Об утверждении Правил предоставления жилищ гражданам, оставшимся без жилища в результате чрезвычайной ситуации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2014 года № 1222. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 2025 года № 1033.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.12.2025 № 1033 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 58 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищ гражданам, оставшимся без жилища в результате чрезвычайной ситуации.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 ноября 2014 года № 1222
Правила предоставления жилищ гражданам, оставшимся
без жилища в результате чрезвычайной ситуации
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правительства РК от 20.10.2020 № 678.
1. Настоящие Правила предоставления жилищ гражданам, оставшимся без жилища в результате чрезвычайной ситуации, (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите" и определяют порядок предоставления жилищ гражданам, оставшимся без жилища в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 19.04.2024 № 304.
2. Действие настоящих Правил не распространяется на временные строения, хозяйственно-бытовые и иные постройки, не относящиеся в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" к объектам недвижимости, а также незаконно построенные объекты.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) чрезвычайная ситуация – обстановка на определенной территории, сложившаяся в результате аварии, пожара, вредного воздействия опасных производственных факторов, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, вред здоровью людей или окружающей среде, значительный материальный ущерб и нарушение условий жизнедеятельности людей;
2) чрезвычайные ситуации природного характера – чрезвычайные ситуации, сложившиеся в результате опасных природных явлений (геофизического, геологического, метеорологического, агрометеорологического, гидрогеологического опасного явления), природных пожаров, эпидемий, поражения сельскохозяйственных растений и лесов болезнями и вредителями;

Төтенше жағдай салдарынан тұрғын үйсіз қалған азаматтарға тұрғын үй беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 21 қарашадағы № 1222 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 3 желтоқсандағы № 1033 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 03.12.2025 № 1033 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 58-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Төтенше жағдай салдарынан тұрғын үйсіз қалған азаматтарға тұрғын үй беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 21 қарашадағы
№ 1222 қаулысымен
бекітілген
Төтенше жағдай салдарынан тұрғын үйсіз қалған
азаматтарға тұрғын үй беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 20.10.2020 № 678 қаулысымен.
1. Осы Төтенше жағдай салдарынан тұрғын үйсіз қалған азаматтарға тұрғын үй беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан тұрғын үйсіз қалған азаматтарға тұрғын үй беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.
2. Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жылжымайтын мүлік объектілеріне жатпайтын уақытша құрылыстарға, шаруашылық-тұрмыстық және өзге де құрылыстарға, сондай-ақ заңсыз салынған объектілерге қолданылмайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) төтенше жағдай – адам шығынына, адамдардың денсаулығына немесе қоршаған ортаға зиян келтіруге, елеулі материалдық нұқсанға және адамдардың тыныс-тіршілігі жағдайларының бұзылуына әкеп соғуы мүмкін немесе әкеп соққан аварияның, өрттің, қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің, қауіпті табиғи құбылыстың, апаттың, дүлей немесе өзге де зілзаланың салдарынан қалыптасқан белгілі бір аумақтағы жағдай;
2) табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар – қауіпті табиғи құбылыстар (геофизикалық, геологиялық, метеорологиялық, агрометеорологиялық, гидрогеологиялық қауіпті құбылыс), табиғи өрттер, эпидемиялар, ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi мен ормандардың аурулармен және зиянкестермен зақымдануы салдарынан қалыптасқан төтенше жағдайлар;

3) чрезвычайные ситуации техногенного характера – чрезвычайные ситуации, вызванные вредным воздействием опасных производственных факторов, транспортными и другими авариями, пожарами (взрывами), авариями с выбросами (угрозой выброса) сильнодействующих ядовитых, радиоактивных и биологически опасных веществ, внезапным обрушением зданий и сооружений, прорывами плотин, авариями на электроэнергетических и коммуникационных системах жизнеобеспечения, очистных сооружениях;
4) жилище – отдельная жилая единица (индивидуальный жилой дом, квартира, комната в общежитии, модульный (мобильный) жилой дом), предназначенная и используемая для постоянного проживания, а также в случае чрезвычайной ситуации строение, предназначенное для временного (сезонного) проживания, разрушенное или ставшее непригодным для проживания, находящееся не менее двух лет в собственности пострадавшего, не имеющего другого жилища в собственности на территории Республики Казахстан на момент объявления чрезвычайной ситуации;
4-1) исключен постановлением Правительства РК от 19.04.2024 № 304.
4-2) типовой проект – проектно-сметная документация для дальнейшего многократного применения при проектировании, разрабатываемая в рамках бюджетной программы уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
4-3) индивидуальный жилой дом – дом, предназначенный для личного (семейного) проживания, расположенный на усадебном участке и находящийся в собственности гражданина вместе с хозяйственными и другими строениями и зелеными насаждениями;
4-4) индивидуальное жилищное строительство – постройка индивидуальных жилых домов гражданами, на закрепленном за ними в установленном порядке земельном участке, их собственными силами, подрядным или другим, не запрещенным законодательством способом;
4-5) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
5) ликвидация последствий чрезвычайных ситуаций – мероприятия, проводимые по восстановлению инженерной инфраструктуры, жилья, окружающей среды, оказанию социально-реабилитационной помощи населению, возмещение вреда (ущерба), причиненного физическим и юридическим лицам вследствие чрезвычайных ситуаций.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.10.2020 № 678; 19.04.2024 № 304; 16.04.2025 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар – қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен, көлiк авариялары мен басқа да авариялардан, өрттерден (жарылыстардан), күштi әсер ететiн улы, радиоактивтi және биологиялық қауiптi заттар жайылатын (жайылу қатері бар) авариялардан, ғимараттар мен құрылыстардың кенеттен құлауынан, бөгеттердің бұзылуынан, тiршiлiктi қамтамасыз ететiн электр энергетикасы және коммуникация жүйелерiндегi, тазарту құрылыстарындағы авариялардан болған төтенше жағдайлар;
4) тұрғынжай – тұрақты тұруға арналған және сол үшін пайдаланылатын жеке тұрғынжай бірлігі (дара тұрғын үй, пәтер, жатақханадағы бөлме, модульдік (мобильді) тұрғын үй), сондай-ақ төтенше жағдай кезінде уақытша (маусымдық) тұруға арналған, қираған немесе тұруға жарамсыз болып қалған, төтенше жағдай жарияланған кезде меншігінде Қазақстан Республикасының аумағында басқа тұрғынжайы жоқ зардап шеккен адамның меншігінде кемінде екі жыл тұрған құрылыс;
4-1) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен;
4-2) үлгілік жоба – сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік бағдарламасы шеңберінде әзірленетін, кейіннен жобалау кезінде көп мәрте қолдануға арналған жобалау-сметалық құжаттама;
4-3) жеке тұрғын үй – үй-жай учаскесінде орналасқан, шаруашылық және басқа да құрылыстарымен және жасыл екпелерiмен бiрге азаматтың меншiгiндегi жеке (отбасымен) тұруға арналған үй;
4-4) жеке тұрғын үй құрылысы – азаматтардың өздеріне белгiленген тәртiппен бекiтiп берiлген жер учаскелерiнде өз күшiмен, мердiгерлiк немесе заңнамамен тыйым салынбаған басқа да тәсілмен жеке тұрғын үйлер салуы;
4-5) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
5) төтенше жағдайлардың салдарларын жою – инженерлік инфрақұрылымды, тұрғын үйді, қоршаған ортаны қалпына келтіру, халыққа әлеуметтік-оңалту көмегін көрсету бойынша жүргізілетін іс-шаралар, төтенше жағдайлар салдарынан жеке және заңды тұлғаларға келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеу.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 20.10.2020 № 678; 19.04.2024 № 304; 16.04.2025 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

Глава 2. Порядок учета граждан, оставшихся без жилища в результате чрезвычайной ситуации
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правительства РК от 20.10.2020 № 678.
4. Граждане, оставшиеся без жилища в результате чрезвычайной ситуации, после возникновения чрезвычайной ситуации обращаются в местный исполнительный орган, на территории которого произошла чрезвычайная ситуация, с предоставлением следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность пострадавшего гражданина;
2) заявления от собственника недвижимого имущества (либо от его представителя по доверенности) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) кадастрового паспорта объекта недвижимости (жилища);
4) идентификационного документа на земельный участок (акт на право частной собственности на земельный участок);
5) справки об отсутствии (наличии) недвижимого имущества, выданной Государственной корпорацией "Правительство для граждан".
Граждане, проживающие в строении, предназначенном для временного (сезонного) проживания, являющемся единственным жилищем на территории Республики Казахстан, дополнительно предоставляют справку об отсутствии (наличии) недвижимого имущества у супруга (-и) и несовершеннолетних детей, выданную Государственной корпорацией "Правительство для граждан", и подтверждающие документы на строение, предназначенное для временного (сезонного) проживания, находящееся в собственности не менее двух лет на момент объявления чрезвычайной ситуации;
6) в случае отсутствия у пострадавших граждан правоустанавливающих документов на жилище подтверждением владения указанным жилищем являются сведения из акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан ғарыш сапары", а также одни из сведений: органов социальной защиты; внутренних дел, Государственной корпорации "Правительство для граждан"; учреждений здравоохранения и образования; об оплате коммунальных платежей.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 19.04.2024 № 304; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.06.2024 № 435; 16.04.2025 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. Техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений проводится с целью определения фактического состояния здания и сооружения и их элементов, надежности и устойчивости, возможности дальнейшей эксплуатации зданий и сооружений.
Лица, осуществляющие техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений, выдают заказчику заключение о состоянии зданий и сооружений с указанием рекомендаций.
Заказчиком по проведению технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений выступает местный исполнительный орган.
Расходы по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений осуществляются за счет средств местного бюджета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.10.2020 № 678.

2-тарау. Төтенше жағдай салдарынан тұрғын үйсіз қалған азаматтарды есепке қою тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 20.10.2020 № 678 қаулысымен.
4. Төтенше жағдай салдарынан тұрғын үйсіз қалған азаматтар төтенше жағдай туындағаннан кейін аумағында төтенше жағдай болған жергілікті атқарушы органға өтініш беріп, мынадай құжаттарды ұсынады:
1) зардап шеккен азаматтың жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылжымайтын мүлік иесінен (не сенімхат бойынша оның өкілінен) өтініш;
3) жылжымайтын мүлік объектісінің (тұрғын үйдің) кадастрлық паспорты;
4) жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты (жер учаскесіне жеке меншік құқығын беретін акт);
5) жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екендігі туралы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы берген анықтама.
Қазақстан Республикасының аумағында жалғыз тұрғынжайы болып табылатын уақытша (маусымдық) тұруға арналған құрылыста тұратын азаматтар жұбайында (зайыбында) және кәмелетке толмаған балаларында жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екендігі туралы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы берген анықтаманы және төтенше жағдай жарияланған кезде кемінде екі жыл меншігінде тұрған уақытша (маусымдық) тұруға арналған құрылысқа растайтын құжаттарды қосымша ұсынады;
6) зардап шеккен азаматтарда тұрғын үйге құқық белгілейтін құжаттар болмаған жағдайда "Қазақстан ғарыш сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының мәліметтері, сондай-ақ мына: әлеуметтік қорғау органдары; ішкі істер органдары, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы; денсаулық сақтау және білім беру мекемелері мәліметтерінің; коммуналдық төлемдерді төлеу туралы мәліметтердің бірі көрсетілген тұрғын үйге иелік етуді растау болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.06.2024 № 435; 16.04.2025 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4-1. Ғимараттар мен құрылыстардың беріктігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау ғимараттар мен құрылыстардың және олардың элементтерінің нақты жай-күйін, беріктігі мен орнықтылығын, ғимараттар мен құрылыстарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында жүргізіледі.
Ғимараттар мен құрылыстардың беріктігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын тұлғалар тапсырыс берушіге ұсынымдарды көрсете отырып, ғимараттар мен құрылыстардың жай-күйі туралы қорытынды береді.
Ғимараттар мен құрылыстардың беріктігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі тапсырыс беруші жергілікті атқарушы орган болады.
Ғимараттар мен құрылыстардың беріктігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау жөніндегі шығыстар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 20.10.2020 № 678 қаулысымен.

5. Списки граждан, оставшихся без жилища и нуждающихся в его получении, формируются на основании обращений. Обращения от пострадавших граждан принимаются в течение двух месяцев со дня объявления чрезвычайной ситуации.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 19.04.2024 № 304.
6. Сформированные списки граждан, оставшихся без жилища и нуждающихся в его получении, публикуются на интернет-сайте местного исполнительного органа и региональных средствах массовой информации не менее двух раз в месяц со дня обращения гражданина Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок предоставления жилищ гражданам, пострадавшим от чрезвычайной ситуации
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правительства РК от 20.10.2020 № 678.
7. По истечении двух календарных дней после завершения формирования списков граждан, оставшихся без жилища и нуждающихся в его получении, местный исполнительный орган, на территории которого произошла чрезвычайная ситуация природного и/или техногенного характера, создает комиссию по обеспечению жильем граждан, оставшихся без жилища в результате чрезвычайной ситуации (далее – комиссия по обеспечению жильем).
Положение о комиссии по обеспечению жильем определяется местным исполнительным органом.
Комиссия по обеспечению жильем на основании представленных документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, и прилагаемого местным исполнительным органом заключения о состоянии зданий и сооружений с указанием рекомендаций о невозможности их дальнейшей эксплуатации в течение 5 рабочих дней принимает решение о предоставлении жилища из государственного жилищного фонда или предоставляет мотивированный отказ в письменном виде.
Основаниями для отказа в предоставлении жилища из государственного жилищного фонда являются:
1) отсутствие документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил;
2) установление недостоверности предоставляемых документов.
При наличии у собственника, его супруга (-и) и несовершеннолетних детей нескольких строений, предназначенных для временного (сезонного) проживания, подпадающих под определение подпункта 4) пункта 3 настоящих Правил, предоставляется только одно жилище.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 20.10.2020 № 678; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.06.2024 № 435.
7-1. После принятия решения о предоставлении жилища из государственного жилищного фонда комиссией по обеспечению жильем местный исполнительный орган в течение 5 календарных дней осуществляет заключение договора с гражданином о предоставлении жилища из государственного жилищного фонда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.10.2020 № 678.

5. Тұрғын үйсіз қалған және оны алуға мұқтаж азаматтардың тізімі өтініштер негізінде қалыптастырылады. Зардап шеккен азаматтардан өтініштер төтенше жағдай жарияланған күннен бастап екі ай ішінде қабылданады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.
6. Тұрғын үйсіз қалған және оны алуға мұқтаж азаматтардың қалыптастырылған тізімдері Қазақстан Республикасының азаматы өтініш берген күннен бастап айына кемінде екі рет жергілікті атқарушы органның интернет-сайтында және өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
3-тарау. Төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккен азаматтарға тұрғын үй беру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 20.10.2020 № 678 қаулысымен.
7. Тұрғын үйсіз қалған және оны алуға мұқтаж азаматтардың тізімдерін қалыптастыру аяқталғаннан кейін күнтізбелік екі күн өткен соң аумағында табиғи және/немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдай болған жергілікті атқарушы орган төтенше жағдай салдарынан тұрғын үйсіз қалған азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету жөнінде комиссия (бұдан әрі – тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі комиссия) құрады.
Тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі комиссия туралы ережені жергілікті атқарушы орган айқындайды.
Тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі комиссия осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген, ұсынылған құжаттардың және жергілікті атқарушы орган қоса берген ғимараттар мен құрылыстардың жай-күйі туралы қорытындының негізінде оларды одан әрі пайдаланудың мүмкін еместігі туралы ұсынымдарды көрсете отырып, 5 жұмыс күні ішінде мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру туралы шешім қабылдайды немесе жазбаша түрде дәлелді бас тартуды ұсынады.
Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй беруден бас тарту үшін:
1) осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттардың болмауы;
2) ұсынылған құжаттардың дұрыс еместігінің анықталуы негіз болып табылады.
Меншік иесінде, оның жұбайында (зайыбында) және кәмелетке толмаған балаларында уақытша (маусымдық) тұруға арналған, осы Қағидалардың 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес бірнеше құрылысжай болған жағдайда бір тұрғынжай ғана беріледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 20.10.2020 № 678; өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 04.06.2024 № 435 қаулыларымен.
7-1. Тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі комиссия мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру туралы шешім қабылдағаннан кейін жергілікті атқарушы орган күнтізбелік 5 күн ішінде азаматпен мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру туралы шарт жасасуды жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 20.10.2020 № 678 қаулысымен.

7-2. При подтверждении организациями сведений, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, комиссией по обеспечению жильем принимается решение о предоставлении жилища из государственного жилищного фонда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2024 № 304.
7-3. Граждане, пострадавшие в результате чрезвычайной ситуации, вправе самостоятельно осуществить поиск жилища на территории населенных пунктов, определенных комиссией по обеспечению жильем, для приобретения местным исполнительным органом с последующим предоставлением им в установленном законодательством порядке.
Приобретаемое жилище не должно превышать стоимость утвержденного типового проекта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2024 № 304.
8. Построенное жилище предоставляется гражданам, оставшимся без жилища в результате чрезвычайной ситуации, на основании решения комиссии по обеспечению жильем граждан, оставшихся без жилища в результате чрезвычайной ситуации.
8-1. Наличие у собственника строения, предназначенного для временного (сезонного) проживания, жилища в виде комнаты в общежитии, не отвечающего установленным строительным, санитарным, экологическим, противопожарным и другим обязательным нормам и правилам, или доли менее пятидесяти процентов в другом жилище, не является препятствием для получения жилища.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.06.2024 № 435.
9. Список граждан, получивших жилище, подлежит публикации на интернет-сайте местного исполнительного органа и региональных средствах массовой информации в течение десяти календарных дней со дня принятия решения комиссии по обеспечению жильем граждан.
10. Строительство и приобретение жилищ по типовым проектам финансируются из бюджетных и внебюджетных средств.
В случае превышения стоимости и площади утвержденных типовых проектов финансирование осуществляется за счет внебюджетных источников, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правительства РК от 19.04.2024 № 304.
11. Возмещение вреда (ущерба), причиненного гражданам (имуществу) чрезвычайными ситуациями техногенного характера, производится причинителем вреда (ущерба) добровольно или по решению суда.
12. Причиненный ущерб жилищу гражданина, которое на момент возникновения чрезвычайной ситуации являлось объектом страхования, подлежит возмещению в порядке, определенном Гражданским кодексом Республики Казахстан, за счет средств страховщика.
Глава 4. Порядок возмещения расходов гражданам, принявшим решение о самостоятельном осуществлении индивидуального жилищного строительства по типовым проектам, взамен получения жилища из государственного жилищного фонда

7-2. Ұйымдар осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген мәліметтерді растаған кезде тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі комиссия мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 7-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.
7-3. Төтенше жағдайдың салдарынан зардап шеккен азаматтар тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі комиссия айқындаған елді мекендердің аумағында жергілікті атқарушы органның сатып алып, кейіннен өздеріне заңнамада белгіленген тәртіппен беруі үшін тұрғын үй іздеуді өздері жүзеге асыруға құқылы.
Сатып алынатын тұрғын үйдің құны бекітілген үлгілік жобадан аспауға тиіс.
Ескерту. 7-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.
8. Салынған тұрғын үй төтенше жағдай салдарынан тұрғын үйсіз қалған азаматтарға төтенше жағдай салдарынан тұрғын үйсіз қалған азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі комиссия шешімінің негізінде беріледі.
8-1. Уақытша (маусымдық) тұруға арналған құрылыстың меншік иесінде белгіленген құрылыс нормалары мен қағидаларына, санитариялық, экологиялық, өртке қарсы және басқа да міндетті нормалар мен қағидаларға сай келмейтін жатақханадағы бөлме түріндегі тұрғынжайдың немесе басқа тұрғынжайда елу пайыздан кем үлесінің болуы тұрғынжай алуға кедергі болып табылмайды.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 04.06.2024 № 435 қаулысымен.
9. Тұрғын үй алған азаматтардың тізімі азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі комиссияның шешімі қабылданған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде жергілікті атқарушы органның интернет-сайтында және өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға тиіс.
10. Үлгілік жобалар бойынша тұрғын үй салу және сатып алу бюджеттен тыс қаражаттан қаржыландырылады.
Бекітілген үлгілік жобалардың құны мен ауданынан асып кеткен жағдайда қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бюджеттен тыс көздер есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.
11. Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлармен азаматтарға келтірілген зиянды (нұқсанды) өтеуді зиян (нұқсан) келтіруші ерікті түрде немесе сот шешімі бойынша жүргізеді.
12. Төтенше жағдай туындаған кезде сақтандыру объектісі болып табылған азаматтың тұрғын үйіне келтірілген нұқсан Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде айқындалған тәртіппен сақтандырушының қаражаты есебінен өтелуге тиіс.
4. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй алудың орнына үлгілік жобалар бойынша жеке тұрғын үй құрылысын дербес жүзеге асыру туралы шешім қабылдаған азаматтардың шығыстарын өтеу тәртібі

Сноска. Глава 4 исключена постановлением Правительства РК от 19.04.2024 № 304.
20. Жилище из государственного жилищного фонда предоставляется на безвозмездной основе гражданам, жилище которых в результате чрезвычайной ситуации стало непригодным для проживания.
Сноска. Правила дополнены пунктом 20 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2024 № 304.
21. При предоставлении жилища пострадавшим в результате чрезвычайной ситуации граждане, получившие жилище из государственного жилищного фонда, подлежат снятию с очередности на жилище в соответствии с жилищным законодательством.
Сноска. Правила дополнены пунктом 21 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2024 № 304.
22. Граждане Республики Казахстан, жилище которых признано непригодным для проживания в результате чрезвычайной ситуации, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, при получении жилища из государственного жилищного фонда передают имеющееся на праве собственности непригодное для проживания жилище вместе с земельным участком в коммунальную собственность в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.04.2024 № 304.
Приложение 1
к Правилам предоставления
жилищ гражданам, оставшимся
без жилища в результате
чрезвычайной ситуации
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.10.2020 № 678.
Кому _________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
председателя комиссии)
от ____________________________
(Ф.И.О. (при наличии)
проживающего)
_______________________________
тел. ___________________________
Заявление о предоставлении жилища
Прошу Вас предоставить мне жилище взамен разрушенного в результате
чрезвычайной ситуации
_______________________________________________________________
(указывается характер события)
ИИН получателя ________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1. _________________________________________________________
2. _________________________________________________________
3. _________________________________________________________
4. _________________________________________________________
"___" ___________ 20 ___ г.
Заявитель ___________________________ Ф.И.О. (при наличии)
(число, месяц, год, подпись)
Приложение 2
к Правилам предоставления
жилищ гражданам, оставшимся
без жилища в результате
чрезвычайной ситуации
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правительства РК от 19.04.2024 № 304.

Ескерту. 4-тарау алып тасталды – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.
20. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай төтенше жағдай салдарынан тұрғынжайы тұруға жарамсыз болып қалған азаматтарға өтеусіз негізде беріледі.
Ескерту. 20-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.
21. Төтенше жағдай салдарынан зардап шеккендерге тұрғынжай берілген кезде мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай алған азаматтар тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үйге кезектен шығарылады.
Ескерту. 21-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.
22. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен төтенше жағдай салдарынан тұрғынжайы тұруға жарамсыз деп танылған Қазақстан Республикасының азаматтары мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай алған кезде меншік құқығындағы тұруға жарамсыз тұрғынжайды жер учаскесімен бірге Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес коммуналдық меншікке береді.
Ескерту. 22-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.
Төтенше жағдай салдарынан
тұрғын үйсіз қалған азаматтарға
тұрғын үй беру қағидаларына
1-қосымша
Кімге
_________________________
(комиссия төрағасының
Т.А.Ә. (бар болса) кімнен
________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
_________________________
(тұратын)
тел. __________________________
Тұрғын үй беру туралы өтініш
Ескерту. Қағидалар 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 20.10.2020 № 678 қаулысымен.
Сізден маған ____________________________________________________
(оқиғаның сипаты көрсетіледі)
төтенше жағдай салдарынан қираған тұрғын үйдің орнына тұрғын үй беруіңізді сұраймын.
Алушының ЖСН _______________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1. _________________________________________________________
2. _________________________________________________________
3. _________________________________________________________
4. _________________________________________________________
20____ж. " ____ " ________________
Өтініш иесі _____________________________
Т.А.Ә. (бар болса) (күні, айы, жылы, қолы)
Төтенше жағдай салдарынан
тұрғын үйсіз қалған азаматтарға
тұрғын үй беру қағидаларына
2-қосымша
Кімге
__________________________
(комиссия төрағасының
Т.А.Ә. (бар болса)
кімнен
________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
_________________________
(тұратын)
тел.
___________________________
Үлгілік жобалар бойынша жеке тұрғын үй құрылысын дербес жүзеге асыру шығыстарын өтеу туралы өтініш
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды – ҚР Үкіметінің 19.04.2024 № 304 қаулысымен.