Об утверждении Правил выдачи пропусков на въезд и пребывание в пограничной полосе
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 1275.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 55 Закона Республики Казахстан "О Государственной границе Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи пропусков на въезд и пребывание в пограничной полосе.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
C. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2013 года № 1275
Правила выдачи пропусков на въезд и пребывание в пограничной полосе
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 11.02.2019 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила выдачи пропусков на въезд и пребывание в пограничной полосе (далее – Правила) определяют порядок выдачи Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничная служба) пропусков на въезд и пребывание в пограничной полосе (далее – пропуск).
Глава 2. Порядок выдачи пропусков
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для получения пропуска физическое лицо подает заявление в электронном формате через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) в Пограничную службу по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Физические и юридические лица для получения пропуска на ведение хозяйственной, промысловой или иной деятельности, проведение общественно-политических, культурных или иных мероприятий в пограничной полосе представляют в электронном формате через портал в Пограничную службу следующие документы:

Шекаралық белдеуге кіруге және онда болуға рұқсаттамалар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 қарашадағы № 1275 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 55-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Шекаралық белдеуге кіруге және онда болуға рұқсаттамалар беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі C. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 29 қарашадағы
№ 1275 қаулысымен
бекітілген
Шекаралық белдеуге кіруге және онда болуға рұқсаттамалар беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 11.02.2019 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Шекаралық белдеуге кіруге және онда болуға рұқсаттамалар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің (бұдан әрі – Шекара қызметі) шекаралық белдеуге кіруге, онда болуға рұқсаттамаларды (бұдан әрі – рұқсаттама) беру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Рұқсаттамалар беру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Жеке тұлға рұқсаттама алу үшін Шекара қызметіне осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық форматта өтініш береді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Жеке және заңды тұлғалар шекаралық белдеуде шаруашылық, кәсіпшілік немесе өзге де қызметті жүргізуге, қоғамдық-саяси, мәдени немесе өзге де іс-шараларды өткізуге рұқсаттама алу үшін Шекара қызметіне веб-портал арқылы электронды форматта мынадай құжаттарды ұсынады:

1) представление на получение пропуска по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копии разрешительных документов соответствующих уполномоченных органов на ведение хозяйственной, промысловой или иной деятельности, проведение общественно-политических, культурных или иных мероприятий в пограничной полосе.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Срок рассмотрения заявления или представления и выдача пропуска Пограничной службой через портал составляют не более десяти рабочих дней с момента внесения заявления или представления.
5. В случаях установления факта указания в заявлении или представления недостоверных сведений либо представления документов, указанных в пункте 3 Правил не в полном объеме, Пограничная служба в течение трех рабочих дней дает мотивированный отказ согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Выдача пропуска осуществляется Пограничной службой по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, через портал в электронном формате.
Сноска. Пункт 6 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Пропуск выдается на указанный в заявлении или представлении срок с учетом сроков действия разрешения соответствующих уполномоченных органов на ведение хозяйственной, промысловой или иной деятельности, проведение общественно-политических, культурных или иных мероприятий, но не более одного календарного года.
По истечении срока действия пропуск утрачивает силу.
8. Пропуск в пограничную полосу лиц, непосредственно проживающих в ней, осуществляется по документам, удостоверяющим личность, при наличии справок о действительном их проживании в данной местности, выданных местными исполнительными органами.
Учащиеся средних школ, студенты учебных заведений, проживающие в пограничной полосе, но обучающиеся за ее пределами, въезжают (выезжают) в пограничную полосу по справкам местных исполнительных органов, подтверждающим их выезд на учебу из населенных пунктов пограничной полосы.
Сведения о детях, не достигших 16-летнего возраста, въезжающих в пограничную полосу с родителями или сопровождающими их лицами, вносятся в пропуска этих лиц.

1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсаттама алуға ұсыну;
2) тиісті уәкілетті органдардың шекаралық белдеуде шаруашылық, кәсіпшілік немесе өзге де қызметті жүргізуге, қоғамдық-саяси, мәдени немесе өзге іс-шараларды жүргізуге рұқсат құжаттарының көшірмесі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Шекара қызметінің портал арқылы өтінішті немесе ұсынуды қарау және рұқсаттама беру мерзімі өтініш немесе ұсыну енгізілген сәттен бастап он жұмыс күнінен аспайды.
5. Өтініште немесе ұсынуда анық емес мәліметтерді көрсету фактісі белгіленген не осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттар толық көлемде ұсынылмаған жағдайда Шекара қызметі үш жұмыс күні ішінде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес уәжді бас тартуды береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Рұқсаттамаларды беруді Шекара қызметі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал арқылы электрондық форматта жүзеге асырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Рұқсаттама тиісті уәкілетті органдар шаруашылық, кәсіпшілік немесе өзге де қызметті, қоғамдық-саяси, мәдени немесе өзге іс-шараларды жүргізуге берген рұқсаттың қолданылу мерзімдерін ескере отырып, өтініште немесе ұсынуда көрсетілген, бірақ күнтізбелік бір жылдан аспайтын мерзімге беріледі.
Қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін рұқсаттама күшін жояды.
8. Шекаралық белдеуге тікелей сол жерде тұратын адамдарды өткізу сол жергілікті жерде нақты тұратыны туралы жергілікті атқарушы органдар берген анықтамасы болған жағдайда, жеке басын куәландыратын құжаттары бойынша жүзеге асырылады.
Шекаралық белдеуде тұратын, бірақ одан тыс жерде оқитын орта мектеп оқушылары, оқу орындарының студенттері жергілікті атқарушы органдардың олардың шекаралық белдеудің елді мекендерінен оқуға шығатындарын растайтын анықтамалары бойынша шекаралық белдеуден шығады (кіреді).
Шекаралық белдеуге ата-анасымен немесе өздерімен бірге жүретін адамдармен кіретін 16 жасқа дейінгі балалар туралы мәліметтер осы адамдардың рұқсаттамасына енгізіледі.

9. Без оформления пропуска в пограничную полосу въезжают лица по случаю смерти (болезни) близких родственников по документам, удостоверяющим их личность, и соответствующим телеграммам (справкам), заверенным медицинскими организациями, а при следовании к местам захоронения родственников – по сведениям, подтверждающим место захоронения.
10. В случае утери (порчи) пропуска физическими и юридическими лицами представляются через портал в Пограничную службу ходатайство о повторной выдаче пропуска с указанием объяснения по факту его утери (порчи).
Пограничной службой в срок не более трех рабочих дней осуществляется повторная выдача пропуска через портал в электронном формате.
11. Пограничная служба с учетом интересов защиты Государственной границы вносит ограничения или временно приостанавливает действие пропусков в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной границе Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 11 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
выдачи пропусков
на въезд и пребывание
в пограничной полосе
Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Өтініш (заявление)
Шекаралық белдеуге кіруге және онда болуға рұқсаттама беруді сұраймын
(прошу выдать пропуск на въезд и пребывание в пограничную полосу)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(елді мекен, аудан, облыс) (населенный пункт, район, область)
Мақсаты (цель) ________________________________________________
Уақыты (время) _______________________________________________
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын (о себе сообщаю следующие
сведения)
___________________________________________________________________
Тегім (фамилия) _______________________________________________
Атым (имя) ___________________________________________________
Әкемнің аты (отчество) (бар болса, при его наличии)________________
Туған жылым мен жерім (год и место рождения)____________________
Жұмыс орным (место работы)____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы және лауазымы) (наименование организации и должность)
жеке басымды куәландыратын құжаты (документ, удостоверяющий личность)
____________________________________________________________________
№________ 20____ жылғы "___" _______________________________________
____________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатты берген органның атауы және күні)
(дата и наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность)
Тұрғылықты жерім (местожительство)_____________________________
Өзіммен бірге балаларым барады (со мной следуют дети)_____________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(аты және жасы) (имя и возраст)
Өтініш білдірушінің электрондық мекенжайы (электронный адрес заявителя)
____________________________________________________________________
Ұсынылған деректердің дұрыстығына өзім жауапты боламын
(я несу персональную ответственность за достоверность представленных данных).
______________________________
(күні, айы, жылы) (дата, месяц, год)
_____________________________
Приложение 2
к Правилам выдачи пропусков
на въезд и пребывание
в пограничной полосе

9. Жақын туыстары қайтыс болған (ауырған) жағдайда адамдар өздерінің жеке басын куәландыратын құжаттар және медицина ұйымдары растаған тиісті жеделхаттар (анықтамалар) бойынша, ал туыстары жерленген жерлерге бара жатқанда жерлеу орнын растайтын мәліметтер бойынша шекаралық белдеуге рұқсаттама ресімдемей кіреді.
10. Рұқсаттамалар жоғалған (бүлінген) жағдайда жеке және заңды тұлға портал арқылы Шекара қызметіне рұқсаттаманы жоғалту фактісі бойынша түсініктемені көрсетіп, оны қайта беру туралы өтінішхатты ұсынады.
Шекара қызметі рұқсаттаманы қайтадан беруді үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде портал арқылы электрондық форматта жүзеге асырады.
11. Шекара қызметі Мемлекеттік шекараны қорғау мүддесін ескеріп, "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсаттамалардың қолданылуына шектеу енгізеді немесе оны уақытша тоқтатады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Шекаралық белдеуге кіруге
және онда болуға рұқсаттамалар
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтініш (заявление)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Шекаралық белдеуге кіруге және онда болуға рұқсаттама беруді сұраймын
(прошу выдать пропуск на въезд и пребывание в пограничную полосу)
_________________________________________________________________
________________________________________________________________
(елді мекен, аудан, облыс) (населенный пункт, район, область)
Мақсаты (цель) ________________________________________________
Уақыты (время) _______________________________________________
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын
(о себе сообщаю следующие сведения)_____________________________
Тегім (фамилия) _______________________________________________
Атым (имя) ___________________________________________________
Әкемнің аты (отчество) (бар болса, при его наличии)________________
Туған жылым мен жерім (год и место рождения)____________________
Жұмыс орным (место работы)____________________________________
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(ұйымның атауы және лауазымы) (наименование организации и должность)
жеке басымды куәландыратын құжаты (документ, удостоверяющий личность)
__________________________________________________________________
№________ 20____ жылғы "___" _____________________________________
__________________________________________________________________
(жеке басымды куәландыратын құжатты берген органның атауы және күні)
(дата и наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность)
Тұрғылықты жерім (местожительство)_______________________________
Өзіммен бірге балаларым барады (со мной следуют дети)______________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(аты және жасы) (имя и возраст)
Өтініш білдірушінің электрондық мекенжайы
(электронный адрес заявителя)
_________________________________________________________
Ұсынылған деректердің дұрыстығына өзім жауапты боламын
(я несу персональную ответственность за достоверность представленных данных).
_____________________________
(күні, айы, жылы) (дата, месяц, год)
Шекаралық белдеуге кіруге
және онда болуға рұқсаттамалар
беру қағидаларына
2-қосымша
Ұсыну (представление)

Сноска. Приложение 3 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Қайда (куда)
________________________
________________________
Кімге (кому)
________________________
бастамашының мекенжайы
және анықтама деректері
(адрес и установочные
данные инициатора)
Хабарлама (уведомление)
Сіздің 20___ жылғы ___ _________________ өтінішіңізге (ұсынуыңызға) қатысты
құжаттарды толық көлемде бермегеніңізге немесе өтініште (ұсынуды) дұрыс мәліметтерді
көрсетпегеніңізге байланысты шекаралық белдеуге кіруге және онда болуға рұқсаттама
беруден бас тартатынымызды хабарлаймыз
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(на Ваше заявление (представление)
от "" ____________ 20 года уведомляем об отказе в выдаче пропуска на въезд и пребывание
в пограничной полосе в связи с представлением документов в неполном объеме либо
указанием в заявлении (представлении) недостоверных сведений:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________ .
_______________________________________
Аумақтық бөлімшенің бастығы
(начальник территориального подразделения)
_________________________________________
Лауазымды тұлғаның қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица)
__________________________________
Күні, айы, жылы (дата, месяц, год)
Мөрдің орны (место печати)
_____________________________
Приложение 4
к Правилам выдачи пропусков
на въезд и пребывание
в пограничной полосе
Сноска. Приложение 4 – в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2026 № 739 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Шекаралық белдеуге кіруге және онда болуға рұқсаттама (пропуск на въезд и пребывание в пограничной полосе)
Рұқсаттама түбіршегінің № ____
(корешок пропуска)
Берілді (выдан)
___________________________________
тұрғыны (жителю)
___________________________________
Шекаралық белдеу аумағына кіруге және
онда болуға рұқсат берілген (разрешены
въезд и пребывание в пограничной полосе в
районе)____________________________
Кіру мақсаты (цель въезда)___________
Болу мерзімі (срок пребывания)_______
Болу уақыты (время пребывания)______
Негіздеме (основание)_______________
Берілген күні (дата выдачи)___________
Аумақтық бөлімшенің бастығы
(начальник территориального подразделения)
___________________________________
Мөр орны (место печати)
Рұқсаттама № ____ (пропуск )
Берілді (выдан)
________________________________________
тұрғыны (жителю)
Шекаралық белдеу аумағына кіруге және
онда болуға рұқсат берілген (разрешены въезд
и пребывание в пограничной полосе в районе)
________________________________________
Кіру мақсаты (цель въезда)_________________
Болу мерзімі (срок пребывания)_____________
Болу уақыты (время пребывания)____________
Негіздеме (основание)______________________
Берілген күні (дата выдачи)_________________
Рұқсаттама жеке басын куәландыратын құжатты
көрсеткен жағдайда жарамды (пропуск действителен
при предъявлении документа, удостоверяющего
личность)_______________________________
Аумақтық бөлімшенің бастығы
(начальник территориального подразделения)
_________________________________________
Мөр орны (место печати)
_____________________________

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сіздің 20___ жылғы ___ _________________ өтінішіңізге (ұсынуыңызға) қатысты
құжаттарды толық көлемде бермегеніңізге немесе өтініште (ұсынуда) дұрыс
мәліметтерді көрсетпегеніңізге байланысты шекаралық белдеуге кіруге және онда
болуға рұқсаттама беруден бас тартатынымызды хабарлаймыз
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(на Ваше заявление (представление) от "" ________ 20 года уведомляем об отказе
в выдаче пропуска на въезд и пребывание в пограничной полосе в связи с
представлением документов в неполном объеме либо указанием в заявлении
(представлении) недостоверных сведений:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Аумақтық бөлімшенің бастығы
(начальник территориального подразделения)
_________________________________________
Лауазымды тұлғаның қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица)
__________________________________
Күні, айы, жылы (дата, месяц, год)
Мөр орны (место печати)
Шекаралық белдеуге кіруге
және онда болуға рұқсаттамалар беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Шекаралық белдеуге кіруге және онда болуға рұқсаттама (пропуск на въезд и пребывание в пограничной полосе)
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2026 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Рұқсаттама түбіршегінің № ____
(корешок пропуска)
Берілді (выдан)
___________________________________
тұрғыны (жителю)
___________________________________
Шекаралық белдеу аумағына кіруге және
онда болуға рұқсат берілген (разрешены
въезд и пребывание в пограничной
полосе в районе)____________________
Кіру мақсаты (цель въезда)___________
Болу мерзімі (срок пребывания)_______
Болу уақыты (время пребывания)______
Негіздеме (основание)_______________
Берілген күні (дата выдачи)___________
Аумақтық бөлімшенің бастығы (начальник территориального подразделения) ___________________________________
Мөр орны (место печати)
Рұқсаттама № ____ (пропуск )
Берілді (выдан)
________________________________________
тұрғыны (жителю)
Шекаралық белдеу аумағына кіруге және
онда болуға рұқсат берілген (разрешены въезд
и пребывание в пограничной полосе в районе)
________________________________________
Кіру мақсаты (цель въезда)_________________
Болу мерзімі (срок пребывания)_____________
Болу уақыты (время пребывания)____________
Негіздеме (основание)______________________
Берілген күні (дата выдачи)_________________
Рұқсаттама жеке басын куәландыратын құжатты
көрсеткен жағдайда жарамды (пропуск
действителен при предъявлении документа,
удостоверяющего личность)_________________
Аумақтық бөлімшенің бастығы (начальник
территориального подразделения) _________________________________________
Мөр орны (место печати)