Об утверждении Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и Правил осуществления миграционного контроля, а также учета иностранцев и лиц без гражданства, незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 8 и пунктом 2 статьи 58 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 12.02.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан;
2) Правила осуществления миграционного контроля, а также учета иностранцев и лиц без гражданства, незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 января 2012 года № 148
Правила въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 07.04.2016 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О международном финансовом центре "Астана", законами Республики Казахстан "О миграции населения", "О правовом положении иностранцев" и определяют порядок въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан.

Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидаларын және Көші-қон бақылауын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 Қаулысы.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 7) тармақшасына және 58-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.02.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидалары;
2) Көші-қон бақылауын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 21 қаңтардағы
№ 148 қаулысымен
бекітілген
Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.04.2016 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, Қазақстан Республикасының "Халықтың көші-қоны туралы", "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 12.02.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Нарушение норм настоящих Правил влечет предусмотренную законами Республики Казахстан ответственность.
3. Сокращение срока пребывания иммигрантов в Республике Казахстан и их выдворение из Республики Казахстан производятся по основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан в области миграции населения.
4. Если международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящих Правилах, то применяются правила международного договора.
2. Порядок въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан
5. Иммигранты въезжают в Республику Казахстан и выезжают из Республики Казахстан через пункты пропуска на Государственной границе Республики Казахстан, открытые для международного и пассажирского сообщения, по паспортам или заменяющим их документам (далее – паспорта) при наличии виз Республики Казахстан, если иной порядок не установлен законодательными актами Республики Казахстан и/или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Срок действия визы истекает не менее чем за три месяца до окончания срока действия паспорта иммигранта.
6. Разрешенный срок пребывания иммигрантов в Республике Казахстан заканчивается:
для иммигрантов, прибывших в Республику Казахстан в порядке, не требующем получения визы, – по истечении тридцати календарных дней со дня пересечения Государственной границы Республики Казахстан, суммарно девяносто календарных дней в течение каждого периода в сто восемьдесят календарных дней, если иной порядок не установлен соглашением Республики Казахстан с соответствующей стороной или Правительством Республики Казахстан;
для граждан государств – членов Евразийского экономического союза – по истечении девяноста календарных дней со дня пересечения Государственной границы Республики Казахстан, суммарно девяносто календарных дней в течение каждого периода в сто восемьдесят календарных дней;
для иммигрантов, прибывших на основании визы на въезд в Республику Казахстан, – по истечении срока визы;
для граждан государств, с которыми у Республики Казахстан имеются ратифицированные международные договоры, определяющие иные сроки пребывания, – по истечении сроков, указанных в этих договорах;
для иммигрантов, оформивших разрешение на временное проживание, – по истечении срока действия данного разрешения;
для иммигрантов, привлеченных к административной ответственности за ранее допущенные нарушения срока пребывания в Республике Казахстан, – по истечении пятнадцати календарных дней после вынесения решения о привлечении к административной ответственности;
для иммигрантов, осужденных за совершение уголовного правонарушения, – по истечении десяти календарных дней после отбытия наказания или освобождения от наказания, за исключением случаев их выдворения на основании решения суда;
для иммигрантов, постоянно проживавших в Республике Казахстан и оформивших документы на выезд из Республики Казахстан за границу на постоянное место жительства, – по истечении тридцати календарных дней после оформления документов;
для иммигрантов, которые в установленном уголовно-процессуальным законодательством порядке сообщили о совершении в отношении них деяний, признаваемых в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан тяжким или особо тяжким преступлением, – по истечении тридцати календарных дней после рассмотрения заявления в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
для иммигрантов, осужденных по приговорам судов Республики Казахстан условно к наказаниям, не связанным с изоляцией от общества, а также условно-досрочно освобожденных, – по истечении пятнадцати календарных дней после завершения срока назначенного наказания либо неотбытой части наказания;
для иммигрантов, которые в установленном уголовно-процессуальным законодательством порядке признаны потерпевшими или свидетелями по уголовным делам о таких преступлениях, – срок пребывания продлевается на период, необходимый для расследования уголовного дела, но не более чем на девяносто календарных дней;
в исключительных случаях (при чрезвычайных ситуациях социального, природного, техногенного характера и введении чрезвычайного положения в связи с реальной угрозой стихийного бедствия или крупномасштабной аварии (катастрофы), а также нарушениях графика работы транспорта) – срок пребывания продлевается на период, необходимый для организации выезда, но не более чем на тридцать календарных дней.
Иммигрантам, указанным в абзацах седьмом, восьмом, девятом, десятом, одиннадцатом, двенадцатом, тринадцатом настоящего пункта, органами внутренних дел выдается уведомление согласно приложению к настоящим Правилам, до истечения срока которого иммигрант выезжает из Республики Казахстан.
Иммигрантам, указанным в абзацах втором, третьем, пятом настоящего пункта, исчисление разрешенного им срока пребывания при въезде в Республику Казахстан осуществляется путем исчисления со дня фактического въезда ста восьмидесяти календарных дней назад.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.02.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидалардың нормаларын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.
3. Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасында болу мерзімдерін қысқарту және оларды Қазақстан Республикасынан шығару Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңдарында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
4. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда осы Қағидаларда қамтылғаннан өзге қағидалар белгіленген болса, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
2. Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің тәртібі
5. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және/немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше тәртіп белгіленбесе, Қазақстан Республикасының визалары болған кезде көшіп келушілер халықаралық және жолаушы қатынастары үшін ашық Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы өткізу пункттері арқылы паспорттары немесе оларды алмастыратын құжаттары (бұдан әрі – паспорттар) бойынша Қазақстан Республикасына келеді және Қазақстан Республикасынан кетеді.
Визаның қолданылу мерзімі көшіп келуші паспортының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде үш ай бұрын аяқталады.
6. Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасында болуының рұқсат етілген мерзімі:
Қазақстан Республикасына виза алуды талап етпейтін тәртіппен келген көшіп келушілер үшін – егер Қазақстан Республикасының тиісті тараппен жасалған келісімінде өзгеше тәртіп белгіленбесе немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі өзгеше тәртіп белгілемесе, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күннен бастап күнтізбелік отыз күн, күнтізбелік жүз сексен күннен тұратын әр кезең ішінде жиынтығында күнтізбелік тоқсан күн өткен соң;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерінің азаматтары үшін – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн, күнтізбелік жүз сексен күннен тұратын әр кезең ішінде жиынтығында күнтізбелік тоқсан күн өткен соң;
Қазақстан Республикасына кіруге арналған визаның негізінде келген көшіп келушілер үшін – визаның мерзімі өткен соң;
болудың өзге мерзімдері айқындалатын, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар мемлекеттердің азаматтары үшін – осы шарттарда көрсетілген мерзімдер өткен соң;
уақытша тұруға рұқсат ресімдеген көшіп келушілер үшін – осы рұқсаттың қолданылу мерзімі өткен соң;
бұған дейін Қазақстан Республикасында болу мерзімін бұзуға жол бергені үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылған көшіп келушілер үшін – әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы шешім шығарылғаннан кейін күнтізбелік он бес күн өткен соң;
қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін сотталған көшіп келушілер үшін – сот шешімінің негізінде олар елден шығарып жіберілген жағдайларды қоспағанда, жазасын өтегеннен немесе жазадан босатылғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұрған және шет елге тұрақты тұруға Қазақстан Республикасынан шығуға арналған құжаттарды ресімдеген көшіп келушілер үшін – құжаттар ресімделгеннен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң;
қылмыстық-процестік заңнамада белгіленген тәртіппен өздеріне қатысты Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес ауыр немесе аса ауыр қылмыс деп танылатын іс-әрекеттер жасалғаны туралы хабарлаған көшіп келушілер үшін – өтініш Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес қаралғаннан кейін күнтізбелік отыз өткен соң;
Қазақстан Республикасы соттарының үкімдері бойынша қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларға шартты түрде сотталған, сондай-ақ шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған көшіп келушілер үшін – тағайындалған жазаның мерзімі не жазаның өтелмеген бөлігі аяқталғаннан кейін күнтізбелік он бес күн өткен соң аяқталады;
қылмыстық-процестік заңнамада белгіленген тәртіппен осындай қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша жәбірленушілер немесе куәгерлер деп танылған көшіп келушілер үшін – болу мерзімі қылмыстық істі тергеу үшін қажетті, бірақ күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын кезеңге ұзартылады;
айрықша жағдайларда (әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде және дүлей апаттың немесе ірі ауқымды аварияның (апаттың) нақты қауіп төндіруіне байланысты төтенше жағдай енгізілген, сондай-ақ көліктің жұмыс кестесі бұзылған кезде) – болу мерзімі шығуды ұйымдастыру үшін қажетті, бірақ күнтізбелік отыз күннен аспайтын кезеңге ұзартылады.
Осы тармақтың жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші абзацтарында көрсетілген көшіп келушілерге ішкі істер органдары осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес хабарлама береді, көшіп келуші оның мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасынан шығады.
Осы тармақтың екінші, үшінші, бесінші абзацтарында көрсетілген көшіп келушілер Қазақстан Республикасына келген кезде оларға рұқсат етілген болу мерзімін есептеу нақты кірген күннен бастап күнтізбелік жүз сексен күнді есептеп шығару арқылы жүзеге асырылады.

Если при въезде установлено превышение иммигрантом разрешенного ему срока пребывания, принимается решение об отказе во въезде на основании пункта 1) статьи 48 Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
При пребывании иммигрантов, указанных в абзацах втором, третьем, пятом настоящего пункта, на территории Республики Казахстан исчисление разрешенного срока пребывания осуществляется путем отчисления ста восьмидесяти календарных дней назад со дня контроля (день, на который необходимо определить законность пребывания иммигранта на территории Республики Казахстан).
Иммигрантам, указанным в абзацах втором, третьем, пятом настоящего пункта, исчисление разрешенного им срока пребывания при выезде из Республики Казахстан осуществляется путем отчисления со дня фактического выезда ста восьмидесяти календарных дней назад.
Аналогичный порядок исчисления срока пребывания применяется для иммигрантов, указанных в пункте 17 настоящих Правил.
Требования, предусмотренные абзацами вторым и третьим настоящего пункта, касательно пребывания суммарно девяносто календарных дней в течение каждого периода в сто восемьдесят календарных дней не распространяются на иммигрантов:
получивших в установленном порядке разрешение на временное проживание;
членов экипажей воздушных судов при наличии записи в генеральной декларации (полетном задании);
членов экипажей морских и речных судов при наличии записи в судовой роли или выписке из нее;
членов поездных, рефрижераторных и локомотивных бригад по листам формирования, утверждаемым на каждый рейс;
водителей грузовых транспортных средств (допустимый общий вес которых, включая прицеп, составляет более 6 тонн, или допустимая полезная нагрузка, включая прицеп, – более 3,5 тонны), осуществляющих перевозки грузов в международном сообщении, водителей автобусов (имеющих более 12 мест для сидения, исключая место водителя), осуществляющих международные перевозки пассажиров, а также при следовании транзитом через территорию Республики Казахстан;
сотрудников межправительственной фельдъегерской связи при наличии служебных, командировочных удостоверений (предписаний), выдаваемых компетентными органами государств Сторон;
сотрудников правоохранительных органов, осуществляющих конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных при наличии служебных, командировочных удостоверений (предписаний), если иное не предусмотрено в международных договорах, ратифицированных Республикой Казахстан;
членов официальных государственных и правительственных делегаций государств и сопровождающих их лиц;
сотрудников, обслуживающих трансграничные сооружения, находящиеся на территории Республики Казахстан, при наличии служебных удостоверений (именных списков, заверенных руководством организаций (местным исполнительным органом);
имеющих принадлежность к персоналу и жителям на арендованных у Республики Казахстан территориях (при наличии документа, подтверждающего временную или постоянную регистрацию).
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Егер көшіп келуші келген кезде өзіне рұқсат етілген болу мерзімінен артық болғаны анықталса, "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабы 1) тармақшасының негізінде кіргізуден бас тарту туралы шешім қабылданады.
Осы тармақтың екінші, үшінші, бесінші абзацтарында көрсетілген көшіп келушілер Қазақстан Республикасының аумағында болған кезде рұқсат етілген болу мерзімін есептеу бақылау күнінен (көшіп келушінің Қазақстан Республикасының аумағында болуының заңдылығын айқындау қажет болатын күн) бастап күнтізбелік жүз сексен күнді кері шегеру арқылы жүзеге асырылады.
Осы тармақтың екінші, үшінші, бесінші абзацтарында көрсетілген көшіп келушілер Қазақстан Республикасынан шыққан кезде оларға рұқсат етілген болу мерзімін есептеу нақты кететін күнінен бастап күнтізбелік жүз сексен күнді кері шегеру арқылы жүзеге асырылады.
Болу мерзімін есептеудің осындай тәртібі осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген көшіп келушілер үшін қолданылады.
Осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көзделген күнтізбелік жүз сексен күннен тұратын әр кезең ішінде жиынтығында күнтізбелік тоқсан күн болуға қатысты талаптар мына көшіп келушілерге қолданылмайды:
белгіленген тәртіппен уақытша тұруға рұқсат алғандар;
бас декларацияда (ұшу тапсырмасында) жазба болса, әуе кемелері экипаждарының мүшелері;
кеме рөлінде немесе одан үзінді көшірмеде жазба болса, теңіз және өзен кемелері экипаждарының мүшелері;
әрбір рейске бекітілетін қалыптастыру парақтары бойынша поездардағы, рефрижераторлық және локомативтік бригадалардың мүшелері;
халықаралық қатынаста жүк тасымалдауды жүзеге асыратын жүк көлік құралдарының (тіркемені қоса алғанда, рұқсат етілген жалпы салмағы 6 тоннадан асатын немесе тіркемені қоса алғанда, рұқсат етілген пайдалы жүктеме 3,5 тоннадан асатын) жүргізушілері, жолаушыларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жүріп өтетін автобус жүргізушілері (жүргізушінің орнын қоспағанда, отыратын орындары 12-ден асатын);
Тараптар мемлекеттерінің құзыретті органдары беретін қызметтік, іссапар куәліктері (нұсқамалары) болса, үкіметаралық фельдъегерлік байланыс қызметкерлері;
егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, қызметтік, іссапар куәліктері (нұсқамалары) болса, күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды айдауылмен алып жүруді жүзеге асыратын құқық қорғау органдарының қызметкерлері;
мемлекеттердің ресми мемлекеттік және үкіметтік делегацияларының мүшелері және олармен бірге жүретін адамдар;
қызметтік куәліктері (ұйымдардың басшылығы (жергілікті атқарушы орган) куәландырған атаулы тізімдер) болса, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан трансшекаралық құрылыстарға қызмет көрсететін қызметкерлер;
Қазақстан Республикасынан жалға алынған аумақтардағы персоналға және тұрғындарға қатысы бар адамдар (уақытша немесе тұрақты тіркелгенін растайтын құжаты болса).
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.02.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7. Иммигранты, временно пребывающие в Республике Казахстан, не допускаются к осуществлению трудовой деятельности без соответствующих разрешений, выданных местным исполнительным органом, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан в области миграции населения и/или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 7- в редакции постановления Правительства РК от 04.03.2022 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики Казахстан иммигрантов запрещается по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан в области миграции населения.
9. Учет иммигрантов осуществляется органами внутренних дел на основании информации принимающих лиц, а также Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, поступающей из пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.
Принимающие лица информируют органы внутренних дел о пребывающих у них иммигрантах в течение трех рабочих дней со дня их прибытия.
Учет иммигрантов осуществляется по документам, удостоверяющим личность.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 02.06.2020 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Разрешение на временное проживание оформляется на основании обращений:
1) физических лиц, к которым иммигранты прибыли с целью воссоединения семьи;
2) физических и юридических лиц, заключивших с иммигрантом в установленном законодательством порядке трудовой договор;
3) организаций образования, реализующих образовательные программы общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, в том числе по организованным программам обмена обучающимися и прохождения подготовительных курсов, зачисливших иммигрантов на очную форму обучения;
4) организаций здравоохранения, в которых иммигранты находятся на стационарном лечении;
5) религиозных организаций, в которых иммигранты в установленном законодательством порядке осуществляют миссионерскую деятельность;
6) местных исполнительных органов – иммигрантам, прибывшим с целью осуществления предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан (бизнес-иммигрантам).
Разрешение на временное проживание оформляется на период, не превышающий срока действия национального паспорта иммигранта.
Разрешение на временное проживание оформляется в ИС МП с выдачей разрешения на временное проживание иммигранта с последующей передачей информации в единую информационную систему "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут").
Иммигрантам, в отношении которых имеется оформленное в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в области миграции населения разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, разрешение трудовому иммигранту, а также разрешение на временное проживание членам их семей оформляется на срок действия данного разрешения.
Иммигрантам, которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции населения и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, не требуется получения разрешений, указанных в части четвертой настоящего пункта, а также членам их семей разрешение на временное проживание оформляется на один год с возможностью ежегодного продления, но не может превышать срока действия трудового договора или гражданско-правового договора по выполнению работ (оказанию услуг).
Иммигрантам, прибывшим в Республику Казахстан из стран, с которыми имеются ратифицированные международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, с целью осуществления деятельности в Международном финансовом центре "Астана" (далее – МФЦА), а также членам их семей разрешение на временное проживание оформляется на один год с возможностью ежегодного продления, но не может превышать срока действия трудового договора или гражданско-правового договора по выполнению работ (оказанию услуг).
Инвестиционным резидентам МФЦА, прибывшим из государств, с которыми имеются ратифицированные международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, а также членам их семей разрешение на временное проживание оформляется по ходатайству администрации МФЦА на один год с возможностью ежегодного продления, но не более пяти лет. При этом срок действия разрешения на временное проживание членов семьи инвестиционного резидента МФЦА не может превышать срока действия разрешения на временное проживание инвестиционного резидента МФЦА.
Иммигрантам, прибывшим с целью получения образования, профессиональной подготовки и (или) стажировки, разрешение на временное проживание оформляется на один год, но не может превышать срока обучения, учебной практики или стажировки.
Иммигрантам, прибывшим в Республику Казахстан с целью воссоединения семьи, разрешение на временное проживание оформляется по ходатайству приглашающих лиц на сроки, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О миграции населения".
Иммигрантам, находящимся на стационарном лечении в медицинских учреждениях, разрешение на временное проживание оформляется по ходатайству (медицинской справке) организации здравоохранения на период, необходимый для лечения.
Учет лиц, ищущих убежище, и беженцев оформляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о беженцах.
Бизнес-иммигрантам, прибывшим из государств, заключивших с Республикой Казахстан международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, ратифицированные Республикой Казахстан, а также членам их семьей разрешение на временное проживание оформляется по ходатайству местного исполнительного органа на один год с возможностью ежегодного продления, но не более трех лет.
Иммигрантам, осуществляющим в установленном законодательством порядке миссионерскую деятельность, разрешение на временное проживание оформляется по ходатайствам религиозных организаций, зарегистрированных в Республике Казахстан, на указанный в ходатайстве срок, но не более одного года.
Иммигрантам, выявленным и идентифицированным в качестве жертв торговли людьми на территории Республики Казахстан, разрешение на временное проживание оформляется по ходатайству местного исполнительного органа на шесть месяцев с возможностью продления, но не более трех месяцев.
От получения разрешения на временное проживание освобождаются иммигранты:
прибывшие в Республику Казахстан с визой Республики Казахстан;
обладающие дипломатическим или служебным паспортом;
не достигшие 16-летнего возраста.
При перемене иммигрантом временного места жительства в Республике Казахстан принимающее лицо в течение трех рабочих дней уведомляет об этом органы внутренних дел.

7. Егер Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында және/немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасында уақытша болатын көшіп келушілер жергілікті атқарушы орган берген тиісті рұқсаттарсыз еңбек қызметін жүзеге асыруға жіберілмейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.03.2022 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуіне және Қазақстан Республикасынан кетуіне Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамалық актілерінде белгіленген негіздер бойынша тыйым салынады.
9. Көшіп келушілерді есепке алуды ішкі істер органдары қабылдаушы тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінен түсетін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ақпараты негізінде жүзеге асырады.
Қабылдаушы тұлғалар өздеріне келетін көшіп келушілер туралы ішкі істер органдарына олар келген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Көшіп келушілерді есепке алу жеке басты куәландыратын құжаттар бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.06.2020 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Уақытша тұруға рұқсат:
1) отбасын біріктіру мақсатында өздеріне көшіп келушілер келген жеке тұлғалардың;
2) көшіп келушімен заңнамада белгіленген тәртіппен еңбек шартын жасасқан жеке және заңды тұлғалардың;
3) көшіп келушілерді күндізгі оқу нысанына қабылдаған, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, оның ішінде білім алушылармен алмасудың және дайындық курстарынан өтудің ұйымдастырылған бағдарламалары бойынша іске асыратын білім беру ұйымдарының;
4) көшіп келушілер стационарлық емдеуде жатқан денсаулық сақтау ұйымдарының;
5) көшіп келушілер заңнамада белгіленген тәртіппен миссионерлік қызметті жүзеге асыратын діни ұйымдардың;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында келген көшіп келушілер (бизнес-көшіп келушілер) бойынша – жергілікті атқарушы органдардың өтініштері негізінде ресімделеді.
Уақытша тұруға рұқсат көшіп келушінің ұлттық паспортының қолданылу мерзімінен аспайтын кезеңге ресімделеді.
Уақытша тұруға рұқсат КҚП АЖ-да ресімделіп, көшіп келушінің уақытша тұруына рұқсат беріледі, кейіннен ақпарат "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Бүркіт" БАЖ) беріледі.
Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен өздеріне қатысты ресімделген шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаты бар көшіп келушілерге еңбекші көшіп келушіге рұқсат, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне уақытша тұруға рұқсат осы рұқсат қолданылатын мерзімге ресімделеді.
Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген рұқсаттарды алу талап етілмейтін көшіп келушілерге, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне уақытша тұруға рұқсат жыл сайын ұзарту мүмкіндігімен бір жылға ресімделеді, бірақ ол еңбек шартының немесе жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жөніндегі азаматтық-құқықтық шарттың қолданылу мерзімінен аспауға тиіс.
Қазақстан Республикасына қызметін "Астана" халықаралық қаржы орталығында (бұдан әрі – АХҚО) жүзеге асыру мақсатында келудің және болудың визасыз тәртібі туралы ратификацияланған халықаралық шарттар бар елдерден келген көшіп келушілерге, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне уақытша тұруға рұқсат жыл сайын ұзарту мүмкіндігімен бір жылға ресімделеді, бірақ ол еңбек шартының немесе жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жөніндегі азаматтық-құқықтық шарттың қолданылу мерзімінен аспауға тиіс.
Келудің және болудың визасыз тәртібі туралы ратификацияланған халықаралық шарттар бар мемлекеттерден келген АХҚО инвестициялық резиденттеріне, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне уақытша тұруға рұқсат АХҚО әкімшілігінің өтінішхаты бойынша жыл сайын, бірақ бес жылдан асырмай ұзарту мүмкіндігімен бір жылға ресімделеді. Бұл ретте АХҚО инвестициялық резидентінің отбасы мүшелерінің уақытша тұруға рұқсатының қолданылу мерзімі АХҚО инвестициялық резидентінің уақытша тұруға рұқсатының қолданылу мерзімінен аспауға тиіс.
Білім алу, кәсіптік даярлық және (немесе) тағылымдамадан өту мақсатында келген көшіп келушілерге уақытша тұруға рұқсат бір жылға ресімделеді, бірақ оқу, оқу практикасының немесе тағылымдаманың мерзімінен аспауға тиіс.
Қазақстан Республикасына отбасымен қосылу мақсатында келген көшіп келушілерге уақытша тұруға рұқсат шақырушы тұлғалардың өтінішхаты бойынша "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген мерзімге ресімделеді.
Медициналық мекемелерде стационарлық емделуде жатқан көшіп келушілерге уақытша тұруға рұқсат денсаулық сақтау ұйымының өтінішхаты (медициналық анықтамасы) бойынша емделуге қажетті кезеңге ресімделеді.
Пана іздеген адамдарды және босқындарды есепке алу Қазақстан Республикасының босқындар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделеді.
Қазақстан Республикасымен келудің және болудың визасыз тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар жасасқан мемлекеттерден келген бизнес-көшіп келушілерге, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне уақытша тұруға рұқсат жергілікті атқарушы органның өтінішхаты бойынша жыл сайын, бірақ үш жылдан асырмай ұзарту мүмкіндігімен бір жылға ресімделеді.
Заңнамада белгіленген тәртіппен миссионерлік қызметті жүзеге асыратын көшіп келушілерге уақытша тұруға рұқсат Қазақстан Республикасында тіркелген діни ұйымдардың өтінішхаттары бойынша өтінішхатта көрсетілген, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімге ресімделеді.
Қазақстан Республикасының аумағында адам саудасының құрбаны ретінде анықталған және сәйкестендірілген көшіп келушілерге уақытша тұруға рұқсат жергілікті атқарушы органның өтінішхаты бойынша үш айдан аспайтын мерзімге ұзарту мүмкіндігімен алты айға ресімделеді.
Мыналар:
Қазақстан Республикасына Қазақстан Республикасының визасымен келген;
дипломатиялық немесе қызметтік паспорты бар;
16 жасқа толмаған көшіп келушілер уақытша тұруға рұқсат алудан босатылады.
Көшіп келуші Қазақстан Республикасында уақытша тұратын жерін ауыстырған кезде қабылдаушы тұлға үш жұмыс күні ішінде бұл туралы ішкі істер органдарын хабардар етеді.

Сноска. Пункт 10 – в редакции постановления Правительства РК от 10.10.2022 № 807 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.02.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Иммигрантам, обратившимся в органы внутренних дел за разрешением на постоянное проживание в Республике Казахстан, оформляется разрешение на временное проживание на период, необходимый для рассмотрения ходатайства, но не более, чем на девяносто календарных дней.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 02.06.2020 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен постановлением Правительства РК от 02.06.2020 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Иммигранты, прибывающие с целью осуществления трудовой деятельности, делятся на следующие категории:
1) иностранные работники – иммигранты:
прибывшие для самостоятельного трудоустройства по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности);
привлекаемые работодателями для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан, в том числе прибывшие в рамках внутрикорпоративного перевода;
2) бизнес-иммигранты – иммигранты, прибывшие с целью осуществления предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) сезонные иностранные работники – иммигранты, привлекаемые на работу работодателями на срок не более одного года для выполнения сезонных работ, которые в силу климатических или иных природных условий выполняются в течение определенного периода (сезона), согласно перечню профессий, утверждаемому уполномоченным органом по вопросам миграции населения по согласованию с уполномоченными государственными органами, осуществляющими руководство соответствующей сферой государственного управления;
4) трудовые иммигранты – иммигранты, прибывшие в Республику Казахстан в качестве домашних работников с целью выполнения работ (оказания услуг) у работодателей – физических лиц в домашнем хозяйстве на основании разрешения трудовому иммигранту.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 22.10.2020 № 691 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.10.2022 № 807 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.02.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат үшін ішкі істер органдарына жүгінген көшіп келушілерге уақытша тұруға рұқсат өтінішхатты қарау үшін қажетті, бірақ күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын кезеңге ресімделеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.06.2020 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.06.2020 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Еңбек қызметін жүзеге асыру мақсатында келетін көшіп келушілер мынадай санаттарға бөлінеді:
1) мыналар:
экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптер бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келген;
Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушілер тартатын, оның ішінде корпоративішілік ауыстыру шеңберінде келген шетелдік жұмыскерлер – көшіп келушілер;
2) бизнес-көшіп келушілер – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында келген көшіп келушілер;
3) маусымдық шетелдік жұмыскерлер – халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік басқарудың тиісті саласына басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша бекітетін кәсіптер тізбесіне сәйкес климат немесе өзге де табиғат жағдайларына байланысты белгілі бір кезең (маусым) ішінде атқарылатын маусымдық жұмыстарды орындау үшін жұмыс берушілер бір жылдан аспайтын мерзімге жұмысқа тартатын көшіп келушілер;
4) еңбекші көшіп келушілер – еңбекші көшіп келушіге берілетін рұқсат негізінде жұмыс беруші – жеке тұлғаларда үй шаруашылығында жұмыстар орындау (қызметтер көрсету) мақсатында Қазақстан Республикасына үй жұмыскерлері ретінде келген көшіп келушілер.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.10.2020 № 691 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

14. Привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществление трудовой деятельности иммигрантами, временно пребывающими в Республике Казахстан, осуществляются на основании разрешения местного исполнительного органа в пределах квоты, устанавливаемой уполномоченным органом по вопросам миграции населения, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан в области миграции населения и/или международными договорами Республики Казахстан, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 04.03.2022 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В случае неисполнения бизнес-иммигрантами обязанностей, установленных Законом Республики Казахстан "О миграции населения", органы внутренних дел на основании ходатайства местных исполнительных органов принимают решение о сокращении срока пребывания бизнес-иммигрантов на срок, необходимый для их добровольного выезда.
Сноска. Пункт 15 – в редакции постановления Правительства РК от 12.02.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Сезонные иностранные работники, иммигранты, прибывающие по гуманитарным мотивам, оформляют разрешение на временное проживание на общих основаниях, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан в области миграции населения и/или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 22.10.2020 № 691 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок въезда и пребывания граждан отдельных иностранных государств в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан
17. Граждане Австралийского Союза, Соединенных Штатов Америки, Австрийской Республики, Королевства Бахрейн, Королевства Бельгия, Республики Болгария, Объединенных Арабских Эмиратов, Святого Престола Ватикан, Социалистической Республики Вьетнам, Федеративной Республики Германия, Греческой Республики, Королевства Дания, Новой Зеландии, Японии, Государства Израиль, Республики Ирландия, Республики Исландия, Королевства Испания, Республики Индонезия, Итальянской Республики, Канады, Государства Катар, Республики Кипр, Республики Колумбия, Республики Корея, Государства Кувейт, Латвийской Республики, Литовской Республики, Княжества Лихтенштейн, Великого Герцогства Люксембург, Венгрии, Малайзии, Республики Мальта, Соединенных Штатов Мексики, Княжества Монако, Королевства Нидерландов, Королевства Норвегия, Султаната Оман, Республики Польша, Португальской Республики, Румынии, Королевства Саудовская Аравия, Республики Сингапур, Словацкой Республики, Республики Словения, Королевства Таиланд, Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, Республики Филиппины, Финляндской Республики, Французской Республики, Республики Хорватия, Чешской Республики, Республики Чили, Швейцарской Конфедерации, Королевства Швеция и Эстонской Республики въезжают в Республику Казахстан и выезжают из Республики Казахстан без виз, если период их пребывания в Республике Казахстан не превышает тридцати календарных дней с момента пересечения Государственной границы Республики Казахстан, суммарно девяносто календарных дней в течение каждого периода в сто восемьдесят календарных дней.
Граждане Исламской Республики Иран и Республики Индия въезжают в Республику Казахстан и выезжают из Республики Казахстан без виз, если период их пребывания в Республике Казахстан не превышает четырнадцати календарных дней с момента пересечения Государственной границы Республики Казахстан, суммарно сорок два календарных дня в течение каждого периода в сто восемьдесят календарных дней.
Иммигранты, указанные в части второй настоящего пункта, сроки поездки которых не соответствуют тому, что предусмотрено в части второй настоящего пункта, должны обратиться за соответствующей визой до въезда на территорию Республики Казахстан.
Граждане Турецкой Республики въезжают в Республику Казахстан и выезжают из Республики Казахстан без виз, если период их пребывания в Республике Казахстан не превышает девяноста календарных дней с момента пересечения Государственной границы Республики Казахстан в течение каждого периода в сто восемьдесят календарных дней.

14. Егер Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында және/немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, шетелдік жұмыс күшін тарту, сондай-ақ Қазақстан Республикасында уақытша болатын көшіп келушілердің еңбек қызметін жүзеге асыруы жергілікті атқарушы органның рұқсаты негізінде халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілейтін квота шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.03.2022 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Бизнес-көшіп келушілер "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген міндеттерді орындамаған жағдайда ішкі істер органдары жергілікті атқарушы органдардың өтінішхаты негізінде бизнес-көшіп келушілердің болу мерзімін олардың ерікті түрде кетуі үшін қажетті мерзімге қысқарту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.02.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Егер Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында және/немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, маусымдық шетелдік жұмыскерлер, гуманитарлық себептер бойынша келетін көшіп келушілер жалпы негізде уақытша тұруға рұқсат ресімдейді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.10.2020 № 691 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Жекелеген шетел мемлекеттері азаматтарының Қазақстан Республикасына келуінің және болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің тәртібі
17. Егер Қазақстан Республикасында болу кезеңі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезден бастап күнтізбелік отыз күннен аспаса, Аустралия Одағының, Америка Құрама Штаттарының, Аустрия Республикасының, Бахрейн Корольдігінің, Бельгия Корольдігінің, Болгария Республикасының, Біріккен Араб Әмірліктерінің, Ватикан Қасиетті Тағының, Вьетнам Социалистік Республикасының, Германия Федеративтік Республикасының, Грек Республикасының, Дания Корольдігінің, Жаңа Зеландияның, Жапонияның, Израиль Мемлекетінің, Ирландия Республикасының, Исландия Республикасының, Испания Корольдігінің, Индонезия Республикасының, Италия Республикасының, Канаданың, Қатар Мемлекетінің, Кипр Республикасының, Колумбия Республикасының, Корея Республикасының, Кувейт Мемлекетінің, Латвия Республикасының, Литва Республикасының, Лихтенштейн Князьдігінің, Люксембург Ұлы Герцогтігінің, Мажарстанның, Малайзияның, Мальта Республикасының, Мексика Құрама Штаттарының, Монако Князьдігінің, Нидерланд Корольдігінің, Норвегия Корольдігінің, Оман Сұлтандығының, Польша Республикасының, Португалия Республикасының, Румынияның, Сауд Арабиясы Корольдігінің, Сингапур Республикасының, Словак Республикасының, Словения Республикасының, Таиланд Корольдігінің, Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігінің, Филиппиндер Республикасының, Финляндия Республикасының, Француз Республикасының, Хорватия Республикасының, Чех Республикасының, Чили Республикасының, Швейцария Конфедерациясының, Швеция Корольдігінің және Эстония Республикасының азаматтары күнтізбелік жүз сексен күннен тұратын әр кезең ішінде жиынтығында күнтізбелік тоқсан күн визасыз Қазақстан Республикасына келеді және Қазақстан Республикасынан кетеді.
Егер Қазақстан Республикасында болу кезеңі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезден бастап күнтізбелік он төрт күннен аспаса, Иран Ислам Республикасының және Үндістан Республикасының азаматтары, күнтізбелік жүз сексен күннен тұратын әр кезең ішінде жиынтығында күнтізбелік қырық екі күн визасыз Қазақстан Республикасына келеді және Қазақстан Республикасынан кетеді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген, сапарларының ұзақтығы осы тармақтың екінші бөлігінде көзделгенге сәйкес келмейтін көшіп келушілер Қазақстан Республикасының аумағына кірер алдында тиісті виза алуға өтініш беруге тиіс.
Егер Қазақстан Республикасында болу кезеңі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезден бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспаса, Түркия Республикасының азаматтары күнтізбелік жүз сексен күннен тұратын әр кезең ішінде визасыз Қазақстан Республикасына келеді және Қазақстан Республикасынан кетеді.

Сноска. Пункт 17 - в редакции постановления Правительства РК от 25.08.2025 № 678 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
18. Органы внутренних дел Республики Казахстан при подаче заявлений о продлении пребывания на территории Республики Казахстан свыше тридцати календарных дней с деловыми целями гражданами государств, указанных в части первой пункта 17 настоящих Правил, осуществляют выдачу однократных виз категории "деловая" сроком до тридцати календарных дней.
Сноска. Пункт 18 – в редакции постановления Правительства РК от 07.07.2022 № 464 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. Органы внутренних дел Республики Казахстан при наличии ходатайства уполномоченного органа по инвестициям, подтверждающего статус инвестора граждан государств, указанных в пункте 17 настоящих Правил, осуществляют выдачу однократных виз категории "инвесторская" сроком до девяносто календарных дней.
19-1. Органы внутренних дел Республики Казахстан при наличии ходатайства администрации МФЦА, подтверждающего статус инвестиционного резидента МФЦА граждан государств, указанных в пункте 17 настоящих Правил, осуществляют выдачу виз категории "инвесторская" сроком до пяти лет, а также продление сроков их действия.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.03.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Трудящиеся-мигранты из государств-членов Евразийского экономического союза и члены их семей въезжают в Республику Казахстан без виз, а также пребывают и выезжают из Республики Казахстан без виз в течение разрешенного срока пребывания, указанного в пункте 10 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 22.10.2020 № 691 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Иностранцы, осужденные по приговорам судов Республики Казахстан к лишению свободы, пребывают в Республике Казахстан без виз и разрешения на временное проживание.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 02.06.2020 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Передвижение и транзитный проезд иммигрантов по территории Республики Казахстан и выбор ими места жительства в Республике Казахстан
22. Иммигранты могут свободно передвигаться по территории Республики Казахстан, открытой для посещения иностранцами, и избирать место жительства в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан в области миграции населения. Ограничения в передвижении и выборе места жительства устанавливаются Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 7) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах".

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.08.2025 № 678 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Осы Қағидалардың 17-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мемлекеттердің азаматтары Қазақстан Республикасының аумағында іскерлік мақсатпен болуын күнтізбелік отыз күннен артық ұзарту туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары күнтізбелік отыз күнге дейінгі мерзіммен "іскерлік" санатындағы бірмәртелік визаларды беруді жүзеге асырады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 07.07.2022 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген мемлекеттер азаматтарының инвестор мәртебесін дәлелдейтін инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның өтінішхаты болған кезде, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары күнтізбелік тоқсан күнге дейінгі мерзімге "инвесторлық" санатындағы бірмәртелік визаларды беруді жүзеге асырады.
19-1. Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген мемлекеттер азаматтарының АХҚО инвестициялық резиденті мәртебесін растайтын АХҚО әкімшілігінің өтінішхаты болған кезде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары бес жылға дейінгі мерзіммен "инвестор" санатындағы визаларды беруді, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімін ұзартуды жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тарау 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 17.03.2021 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекші көшіп келушілері және олардың отбасы мүшелері Қазақстан Республикасына визасыз келеді, сондай-ақ осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген рұқсат берілген болу мерзімі ішінде Қазақстан Республикасында визасыз болады және кетеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.10.2020 № 691 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Қазақстан Республикасы соттарының үкімдері бойынша бас бостандығынан айыруға сотталған шетелдіктер Қазақстан Республикасында визасыз және уақытша тұруға рұқсатсыз болады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.06.2020 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп-тұруы және транзитпен жол жүруі және олардың Қазақстан Республикасында тұрғылықты тұратын жер таңдауы
22. Көшіп келушілер Қазақстан Республикасының шетелдіктердің баруы үшін ашық аумағы бойынша еркін жүріп-тұра алады және Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпке сәйкес тұрғылықты жерді таңдай алады. Жүріп-тұру мен тұрғылықты тұратын жерді таңдаудағы шектеулерді Қазақстан Республикасының Үкіметі "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-тармағының 7) тармақшасына сәйкес белгілейді.

23. Порядок передвижения иностранцев по Республике Казахстан, а также их въезда в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами, определяется Министерством внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
24. Для въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан иммигрантов, проезжающих через территорию Республики Казахстан транзитом, оформляются транзитные визы Республики Казахстан.
25. Транзитный проезд иностранцев через территорию Республики Казахстан разрешается на срок не более пяти суток при наличии у них документов (визы), действительных для въезда в третью страну.
26. Иностранцы, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом в страну, с которой у государства их гражданства имеется соглашение о безвизовом въезде, оформляют транзитную визу Республики Казахстан.
26-1. Исключен постановлением Правительства РК от 07.07.2022 № 464 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
27. В случаях нарушения законодательства Республики Казахстан в области миграции населения либо отсутствия дальнейших оснований пребывания в Республике Казахстан иммигрантов, сокращается срок их пребывания в Республике Казахстан.
Иммигранты, нарушившие правила пребывания в Республике Казахстан, то есть проживающие без документов на право жительства или по недействительным документам, уклоняющиеся от выезда по истечении определенного им срока пребывания, а также не соблюдающие правила транзитного проезда через территорию Республики Казахстан, подлежат административной ответственности в соответствии с законами Республики Казахстан в области миграции населения.
В случаях выявления нарушений законодательства Республики Казахстан в области миграции населения в пунктах пропуска на Государственной границе Республики Казахстан, влекущих взыскание в виде предупреждения, штрафа, и признания факта правонарушения иностранцем или лицом без гражданства, иностранец или лицо без гражданства выезжают за пределы страны на основании вынесенного процессуального решения органами внутренних дел либо Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 02.06.2020 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Решения о сокращении срока пребывания иммигрантов в Республике Казахстан принимаются органами внутренних дел.
29. При вынесении судом решения о выдворении иностранцев и лиц без гражданства допускаются их задержание и содержание в специальных учреждениях органов внутренних дел на срок, необходимый для организации выдворения, но не более чем на тридцать суток.

23. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасы арқылы жүріп-тұруы, сондай-ақ олардың шетелдіктер үшін жабық жекелеген жерлерге (аумақтарға) бару тәртібін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі айқындайды.
24. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетін көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуі және Қазақстан Республикасынан кетуі үшін Қазақстан Республикасының транзиттік визалары ресімделеді.
25. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жол жүруіне, оларда үшінші елге кіру үшін жарамды құжаттар (визалар) болған жағдайда, бес тәуліктен аспайтын мерзімге рұқсат етіледі.
26. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы визасыз келу туралы келісім бар өздерінің азаматтығы мемлекеттерінің елдеріне транзитпен өтетін шетелдіктер Қазақстан Республикасының транзиттік визасын ресімдейді.
26-1. Алып тасталды – ҚР Үкіметінің 07.07.2022 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Қазақстан Республикасының көші-қон саласындағы заңнамасын бұзған не көшіп келушілердің Қазақстан Республикасында одан әрі болуының негіздері болмаған жағдайларда, олардың Қазақстан Республикасында болу мерзімі қысқартылады.
Қазақстан Республикасында болу қағидаларын бұзған көшіп келушілер, яғни тұру құқығына құжаттарсыз тұрып жатқан немесе жарамсыз құжаттар бойынша тұрып жатқан, өздеріне белгіленген болу мерзімі өткеннен кейін шығудан жалтарған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жол жүру қағидаларын сақтамайтын көшіп келушілер Қазақстан Республикасының халықтың көші-қон саласындағы заңдарына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартуға жатады.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы өткізу пункттерінде ескерту, айыппұл түріндегі жазаға әкеп соғатын көші-қон заңнамасын бұзу анықталған және шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам құқық бұзушылық фактісін мойындаған жағдайларда шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам елден ішкі істер органдары не Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі шығарған процестік шешім негізінде елден тыс жерге шығады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.06.2020 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту туралы шешімдерді ішкі істер органдары қабылдайды.
29. Сот шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды шығарып жіберу туралы шешім шығарған кезде оларды шығарып жіберуді ұйымдастыру үшін қажетті, бірақ отыз тәуліктен аспайтын мерзімге ұстап алуға және ішкі істер органдарының арнаулы мекемелерінде ұстауға жол беріледі.

Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Иммигрант может в гражданском процессуальном порядке обжаловать решение о его выдворении из Республики Казахстан.
31. Вопрос об ответственности за нарушение порядка пребывания иммигрантами, пользующимися привилегиями и иммунитетами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, а также о сокращении срока их пребывания на территории Республики Казахстан разрешается по дипломатическим каналам.
32. Иммигранты, выявленные и идентифицированные в качестве жертв торговли людьми на территории Республики Казахстан, не подлежат выдворению за пределы Республики Казахстан в государство их происхождения (страну гражданства иностранца) до завершения процесса предоставления гарантированного объема специальных социальных услуг согласно действующему законодательству Республики Казахстан в сфере предоставления специальных социальных услуг, в течение которого принимают решение об обращении в правоохранительные органы и сотрудничестве с ними.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 32 в соответствии с постановлением Правительства РК от 10.10.2022 № 807 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам въезда и пребывания
иммигрантов в Республике
Казахстан, а также их выезда из
Республики Казахстан и
Правилам осуществления
миграционного контроля, а
также учета иностранцев и лиц
без гражданства, незаконно
пересекающих Государственную
границу Республики Казахстан,
незаконно пребывающих
на территории Республики
Казахстан, а также лиц, которым
запрещен въезд на территорию
Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.06.2020 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уведомление №__________
Ф.И.О: _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
по паспорту на латинице или кириллице)
№ паспорта: __________________________________________________
(серия и номер паспорта иностранца)
Гражданство: _________________________________________________
(гражданство иностранца)
Сроки пребывания: с "__" _______ 20__ года по "__" _______ 20__ года
Адрес проживания в РК: ________________________________________
(адрес полностью)
Орган, выдавший уведомление: __________________________________
(наименование подразделения полиции)
Ответственный сотрудник: ______________________________________
Дата выдачи: "___" _________ 20___ год
ДОКУМЕНТ ДЕЙСТВИТЕЛЕН ПРИ ПРЕДЪЯВЛЕНИИ НАЦИОНАЛЬНОГО ПАСПОРТА
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 января 2012 года № 148
Правила осуществления миграционного контроля, а также учета иностранцев и лиц без гражданства, незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан 1. Общие положения

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2021 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Көшіп келуші оны Қазақстан Республикасынан шығару туралы шешімге азаматтық процестік тәртіппен шағымдана алады.
31. Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес артықшылықтар мен иммунитеттерді пайдаланатын көшіп келушілердің болу тәртібін бұзғаны үшін жауапкершілігі туралы, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының аумағында болу мерзімін қысқарту туралы мәселе дипломатиялық арналар арқылы шешіледі.
32. Қазақстан Республикасының аумағында адам саудасының құрбаны ретінде анықталған және сәйкестендірілген көшіп келушілер Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну процесі аяқталғанға дейін Қазақстан Республикасының шегінен тыс өздерінің шыққан мемлекетіне (шетелдік азаматы болып табылатын елге) шығарып жіберілмейді, бұл кезде олар құқық қорғау органдарына жүгіну және олармен ынтымақтастық жасау туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 4-тарау 32-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 10.10.2022 № 807 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Көшіп келушілердің
Қазақстан Республикасына
келуінің және онда болуының,
сондай-ақ олардың
Қазақстан Республикасынан
кетуінің қағидаларын
және Көші-қон бақылауын
жүзеге асыру, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік шекарасынан
заңсыз өтетін,
Қазақстан Республикасының
аумағында заңсыз болатын
шетелдіктер мен азаматтығы жоқ
адамдарды, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының
аумағына келуге тыйым
салынған адамдарды есепке
алу қағидаларына
қосымша
Ескерту. Қағидалар қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.06.2020 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
№_________ хабарлама
Т. А.Ә: ____________________________________________________________ (паспорт бойынша латынша немесе кириллицамен тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) Паспорт №: ________________________________________________________ (шетелдік паспортының сериясы және нөмірі) Азаматтығы: _______________________________________________________ (шетелдіктің азаматтығы) Болу мерзімі: 20__ жылғы "__" ______ бастап 20__ жылғы "__" ______ аралығы Қазақстан Республикасында тұратын мекенжайы: ________________________ (мекенжайы толығымен) Рұқсат берген орган: _________________________________________________ (полиция бөлінісінің атауы) Жауапты қызметкер: _________________________________________________ Берілген күні: 20___ жылғы "___" _________
ҚҰЖАТ ҰЛТТЫҚ ПАСПОРТТЫ КӨРСЕТКЕН КЕЗДЕ ЖАРАМДЫ
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 21 қаңтардағы
№ 148 қаулысымен
бекітілген
Көші-қон бақылауын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу қағидалары 1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения", от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев" (далее – Правила) и определяют порядок:
1) осуществления миграционного контроля;
2) учета иностранцев и лиц без гражданства незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан.
2. Контроль за соблюдением требований настоящих Правил иностранцами и лицами без гражданства, а также должностными лицами и гражданами Республики Казахстан осуществляют органы внутренних дел Республики Казахстан (далее – органы внутренних дел) во взаимодействии с органами национальной безопасности Республики Казахстан (далее – органы национальной безопасности).
2. Осуществление миграционного контроля
3. Миграционный контроль за порядком пребывания в Республике Казахстан иностранцев и лиц без гражданства осуществляют органы внутренних дел.
4. Учет иммигрантов производится органами внутренних дел по месту временного проживания иммигрантов, в том числе посредством получения сведений через ЕИС "Беркут", визово-миграционный портал (www.vmp.gov.kz) ЕИС "Беркут", информационную систему "e-Qonaq" (www.eqonaq.kz) и информационную систему МВД РК.
Иностранцы, въезжающие с визой Республики Казахстан, при пересечении Государственной границы автоматически учитываются через ЕИС "Беркут" по адресу, указанному приглашающей стороной при оформлении приглашения.
Принимающие иммигранта физические и юридические лица вносят информацию в визово-миграционный портал ЕИС "Беркут" посредством персональной электронной цифровой подписи через веб-сайты www.vmp.gov.kz или egov.kz либо предоставляют уведомления при непосредственном обращении в подразделения миграционной службы или направляют по почте. Уведомления о пребывании иностранцев и лиц без гражданства также могут направляться через информационную систему "e-Qonag" посредством веб-сайта www.eqonaq.kz пользователями указанной системы.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 04.03.2022 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В ходе осуществления миграционного контроля сотрудники органов внутренних дел проверяют:
1) наличие у иностранца национального паспорта, визы либо разрешения на временное проживание, а у иностранцев, постоянно проживающих в Республике Казахстан, и лиц без гражданства – видов на жительство, удостоверений лица без гражданства;

1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі, "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы заңдарына сәйкес әзірленді және мыналардың:
1) көші-қон бақылауын жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу тәртібін айқындайды.
2. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының лауазымды адамдары мен азаматтарының осы Қағидалардың талаптарын сақтауын бақылауды Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары (бұдан әрі - ішкі істер органдары) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарымен (бұдан әрі - ұлттық қауіпсіздік органдары) өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады.
2. Көші-қон бақылауын жүзеге асыру
3. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу тәртібіне көші-қон бақылауын ішкі істер органдары жүзеге асырады.
4. Ішкі істер органдары көшіп келушілерді есепке алуды көшіп келушілер уақытша тұратын жерде, оның ішінде "Бүркіт" БАЖ-дан, "Бүркіт" БАЖ визалық-көші-қон порталынан (www.vmp.gov.kz), "e-Qonaq" ақпараттық жүйесінен (www.eqonaq.kz) және ҚР ІІМ ақпараттық жүйесінен мәліметтер алу арқылы жүргізеді.
Қазақстан Республикасының визасымен кіретін шетелдіктер Мемлекеттік шекараны кесіп өткенде шақыруды ресімдеген кезде шақырушы тарап көрсеткен мекенжай бойынша "Бүркіт" БАЖ арқылы автоматты түрде есепке алынады.
Көшіп келушіні қабылдайтын жеке және заңды тұлғалар "Бүркіт" БАЖ визалық-көші-қон порталына ақпаратты www.vmp.gov.kz немесе egov.kz веб-сайттары арқылы дербес цифрлық электрондық қолтаңба арқылы енгізеді не хабарламаларды көші-қон қызметі бөлімшелеріне тікелей ұсынады немесе пошта арқылы жолдайды. Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың болуы туралы хабарламаларды "e-Qonaq" ақпараттық жүйесінің қолданушылары www.eqonaq.kz веб-сайты арқылы осы жүйемен де жолдай алады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.03.2022 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Көші-қон бақылауын жүзеге асыру барысында ішкі істер органдарының қызметкерлері:
1) шетелдікте ұлттық паспортының, визасының не уақытша тұруға рұқсатының болуын, ал Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерде және азаматтығы жоқ адамдарда – тұруға ықтиярхаттарының, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің болуын;

2) своевременный выезд иностранцев за границу или продление срока проживания в Республике Казахстан;
3) наличие разрешения на пребывание в местностях, закрытых для свободного посещения иностранцами.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 02.06.2020 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Сотрудники органов внутренних дел осуществляют контроль:
1) по месту постоянного проживания или временного пребывания иностранцев;
2) по месту работы или учебы иностранцев;
3) на воздушном, железнодорожном, и других видах транспорта;
4) на улицах и в общественных местах.
7. Контроль может осуществляться путем:
1) обхода жилых помещений граждан;
2) проверки общежитий и гостиниц и других мест вероятного проживания иностранцев;
3) сопровождения поездов;
4) проверки автотранспортных средств;
5) проведения оперативно-профилактических и специальных мероприятий;
6) с использованием других форм и методов, предусмотренных действующим законодательством.
8. Исполнение решения суда о выдворении из Республики Казахстан производится путем контролируемого самостоятельного выезда выдворяемого лица из Республики Казахстан с использованием ЕИС "Беркут".
Выдворение иностранцев или лиц без гражданства в принудительном порядке осуществляется по решению суда в одностороннем порядке с составлением акта о выдворении либо путем передачи представителю власти иностранного государства, на территорию которого указанное лицо выдворяется.
Выдворение иностранцев или лиц без гражданства осуществляется на основании постановления (приговора) суда о выдворении.
Для лиц, выдворяемых из Республики Казахстан, постановление суда о выдворении является документом, заменяющим визу и разрешение на временное проживание.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 02.06.2020 № 342 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. Дополнен в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.10.2020 № 691 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключен постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Учет иностранцев и лиц без гражданства незаконно
пересекающих Государственную границу Республики Казахстан,
незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а
также лиц, которым запрещен въезд на территорию
Республики Казахстан

2) шетелдіктердің шетелге уақтылы кетуін немесе Қазақстан Республикасында болу мерзімін ұзартуын;
3) шетелдіктердің еркін жүруіне жабық жерлерде болуға рұқсатының болуын тексереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.06.2020 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Ішкі істер органдарының қызметкерлері:
1) шетелдіктердің тұрғылықты немесе уақытша болатын жері бойынша;
2) шетелдіктердің жұмыс немесе оқу орны бойынша;
3) әуе, темір жол және көліктің басқа түрлерінде;
4) көшелер мен қоғамдық жерлерде бақылауды жүзеге асырады.
7. Бақылау:
1) азаматтардың тұрғын үй-жайларын қарап шығу;
2) жатақханалар мен қонақ үйлерді және шетелдіктердің болуы ықтимал жерлерді тексеру;
3) пойыздарда жүру;
4) автокөлік құралдарын тексеру;
5) жедел-профилактикалық және арнайы іс-шаралар жүргізу;
6) қолданыстағы заңнамада көзделген басқа нысандар мен әдістерді пайдалану арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
8. Қазақстан Республикасынан шығарып жіберу туралы сот шешімін орындау Қазақстан Республикасынан шығарылатын адамның "Бүркіт" БАЖ пайдаланылатын бақылаумен өз бетінше шығуы арқылы жүргізіледі.
Шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды мәжбүрлі түрде шығарып жіберу шығарып жіберу туралы акт жасала отырып, сот шешімі бойынша біржақты тәртіппен не көрсетілген адам аумағына шығарылатын шет мемлекеттің билік өкіліне беру арқылы жүзеге асырылады.
Шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды шығарып жіберу соттың шығарып жіберу туралы қаулысының (үкімінің) негізінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасынан шығарылатын адамдар үшін соттың шығарып жіберу туралы қаулысы визаны алмастыратын құжат және уақытша тұруға рұқсат болып табылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.06.2020 № 342 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-1. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу

9. Учет иностранцев или лиц без гражданства, допустивших нарушения законодательства ведется органами внутренних дел и органами национальной безопасности, в электронном формате, а также путем заполнения соответствующих информационных учетных документов.
10. Территориальными подразделениями органов внутренних дел и органов национальной безопасности самостоятельно ведется учет иностранцев и лиц без гражданства, привлеченных к административной и уголовной ответственности за нарушения законодательства, связанные с незаконным пересечением Государственной границы Республики Казахстан, незаконным пребыванием на территории Республики Казахстан.
11. Органы внутренних дел и органы национальной безопасности незамедлительно пополняют ЕИС "Беркут" информацией в отношении иностранцев и лиц без гражданства допустивших нарушение законодательства.
12. Сведения о количестве и персональных данных иностранцев, привлеченных к административной ответственности, территориальными подразделениями органов внутренних дел ежемесячно предоставляются в МВД РК.
13. В соответствии со статьей 48 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" иностранцам, ранее выдворенным из Республики Казахстан, запрещается въезд в Республику Казахстан в течение пяти лет со дня исполнения решения суда о выдворении.
На основании исполнения решения суда после вступления его в законную силу органом-инициатором в ЕИС "Беркут" в течение одного рабочего дня вносится информация о лицах, которым въезд в Республику Казахстан запрещен.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 22.10.2020 № 691 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Исключен постановлением Правительства РК от 22.10.2020 № 691 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 января 2012 года № 148
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136 "Отдельные вопросы правового регулирования пребывания иностранцев в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 4, ст. 55).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2000 года № 956 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 27, ст. 320).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2002 года № 595 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 16, ст. 171).

9. Заңнаманы бұзған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды есепке алуды ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдары электрондық форматта, сондай-ақ тиісті ақпараттық есепке алу құжаттарын толтыру арқылы жүргізеді.
10. Ішкі істер органдарының және ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелері Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын заңсыз өтуіне, Қазақстан Республикасында заңсыз болуына байланысты заңнаманы бұзғаны үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тартылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды есепке алуды дербес жүргізеді.
11. Ішкі істер органдары мен ұлттық қауіпсіздік органдары "Бүркіт" БАЖ-ды заңнаманы бұзған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты ақпаратпен дереу толтырады.
12. Әкімшілік жауапкершілікке тартылған шетелдіктердің саны және дербес деректері туралы мәліметтерді ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелері ай сайын ҚР ІІМ-ге ұсынады.
13. Бұрын Қазақстан Республикасынан шығарып жіберілген көшіп келушілердің "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес шығарып жіберу туралы сот шешімін орындаған күннен бастап бес жыл бойы Қазақстан Республикасына келуіне тыйым салынады.
Сот шешімін орындау негізінде ол заңды күшіне енгеннен кейін бастамашы орган "Бүркіт" БАЖ-ға бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасына келуге тыйым салынған адамдар туралы ақпаратты енгізеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.10.2020 № 691 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.10.2020 № 691 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 21 қаңтардағы
№ 148 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болуын құқықтық реттеудің жекелеген мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 4, 55-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 27 маусымдағы № 956 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 27, 320-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 мамырдағы № 595 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 16, 171-құжат).

4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2003 года № 241 "О некоторых мерах по усилению миграционного контроля" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст. 119).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2003 года № 702 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136" (САПП Республики Казахстан 2003 г., № 29, ст. 702).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2004 года № 881 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 30, ст. 412).
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2005 года № 756 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 31, ст. 399).
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2006 года № 725 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 28, ст. 305).
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 сентября 2006 года № 854 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 34, ст. 366).
10. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2007 года № 688 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136 и от 26 ноября 2003 года № 1185" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 28, ст. 323).
11. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2010 года № 166 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136 и от 12 июля 2000 года № 1063" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 22-23, ст. 169).
12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года № 307 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 30, ст. 228).
13. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2011 года № 466 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 136" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 36, ст. 432).

4. "Көші-қонға бақылау жасауды күшейту жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 13 наурыздағы № 241 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 10, 119-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 шілдедегі № 702 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 29, 702-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 тамыздағы № 881 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 30, 412-құжат).
7. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 шілдедегі № 756 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 31, 399-құжат).
8. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 1 тамыздағы № 725 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 28, 305-құжат).
9."Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2006 жылғы 7 қыркүйектегі № 854 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 34, 366-құжат).
10. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 және 2003 жылғы 26 қарашадағы № 1185 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылы 10 тамыздағы № 688 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 28, 323-құжат)
11. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 және 2000 жылғы 12 шілдедегі № 1063 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 3 наурыздағы № 166 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы. 2010 ж., № 22-23, 169 құжат).
12. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 307 қаулысы(Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 30, 228-құжат).
13. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 466 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ, 2011 ж., № 36, 432 құжат).