Об утверждении Правил продажи объектов приватизации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2011 года № 920.
В соответствии с пунктом 2 статьи 100 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2022 № 1133.
1. Утвердить прилагаемые Правила продажи объектов приватизации.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 августа 2011 года № 920
Правила продажи объектов приватизации
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2015 № 1174 (вводится в действие с дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила продажи объектов приватизации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 100 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и регулируют порядок продажи объектов приватизации на торгах в форме аукциона и тендера, торгов на фондовой бирже, конкурса путем двухэтапных процедур, продажи производных ценных бумаг, удостоверяющих право на акции акционерных обществ, принадлежащих государству, за исключением случаев отчуждения государственного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан и закрепленного за органами дипломатической службы за границей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) текущая цена – цена объекта приватизации, складывающаяся в ходе торгов в форме аукциона на повышение цены, или объявленная цена, складывающаяся в ходе торгов в форме аукциона на понижение цены;
2) начальная цена – цена объекта приватизации, определяемая на основании отчета об оценке стоимости объекта приватизации, представленного независимыми консультантами или оценщиком, и устанавливаемая комиссией по вопросам приватизации объектов государственной собственности в размере балансовой либо оценочной стоимости в зависимости от того, какая стоимость будет наибольшей;

Жекешелендіру объектілерін сату қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 Қаулысы.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 100-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2022 № 1133 қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Жекешелендіру объектілерін сату қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 9 тамыздағы
№ 920 қаулысымен
бекітілген
Жекешелендіру объектілерін сату қағидасы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Жекешелендіру объектілерін сату қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 100-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі және шет елде дипломатиялық қызмет органдарына бекітілген мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару жағдайларын қоспағанда, жекешелендіру объектілерін аукцион мен тендер, қор биржасындағы сауда-саттық, екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурс, мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың акцияларына құқықты куәландыратын туынды бағалы қағаздарды сату нысанындағы сауда-саттықта сату тәртібін реттейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдағы баға – жекешелендіру объектісінің бағаны көтеру аукционы нысанындағы сауда-саттық барысында қалыптасатын бағасы немесе бағаны төмендету аукционы нысанындағы сауда-саттық барысында қалыптасатын жарияланған баға;
2) алғашқы баға – жекешелендіру объектісінің құнын бағалау туралы тәуелсіз консультанттар немесе бағалаушы берген есептің негізінде айқындалатын және қайсысының ең жоғары болатынына байланысты баланстық құн не бағалау құны мөлшерінде мемлекеттік меншік объектілерін жекешелендіру мәселелері жөніндегі комиссия белгілейтін жекешелендіру объектісінің бағасы;

3) аукцион – форма торгов, при которой участники заявляют свои предложения публично, проводимых с использованием веб-портала реестра в электронном формате;
4) аукционный зал – раздел веб-портала реестра, обеспечивающий возможность ввода, хранения и обработки информации, необходимой для проведения аукциона;
5) аукционный номер – номер, присваиваемый участнику для участия на аукционе, тендере при наличии электронной цифровой подписи, выданной национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан;
6) аффилированное лицо потенциального покупателя (приобретателя) – любое физическое или юридическое лицо, которое вправе определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным потенциальным покупателем (приобретателем) решения, в том числе в силу сделки, совершенной в письменном виде, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого данный потенциальный покупатель (приобретатель) имеет такое право;
7) стартовая цена – цена, с которой начинаются торги по каждому объекту приватизации;
8) конкурс путем двухэтапных процедур – форма торгов, при которой победитель конкурса определяется продавцом, с участием независимых консультантов путем проведения поэтапных переговоров;
9) минимальная цена – цена, ниже которой объект приватизации не может быть продан;
10) объект приватизации – предприятие как имущественный комплекс; производственные и непроизводственные подразделения и структурные единицы предприятия как имущественного комплекса, приватизация которых не нарушает замкнутый технологический цикл; имущество государственных юридических лиц; акции акционерных обществ; доли участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью; производные ценные бумаги, удостоверяющие права на акции акционерных обществ, принадлежащие государству;
11) победитель – участник аукциона и тендера, предложивший наиболее высокую цену за объект приватизации; участник второго этапа конкурса путем двухэтапных процедур, предложивший наивысшую цену и (или) наилучшие условия;
12) гарантийный взнос – денежная сумма, передаваемая плательщиком гарантийного взноса получателю гарантийного взноса в обеспечение исполнения обязательства по заключению договора при торгах или исполнении иного обязательства;
13) участник – физическое или негосударственное юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в аукционе, тендере или конкурсе путем двухэтапных процедур;
14) денежный баланс участника (далее – электронный кошелек) – лицевой счет потенциального участника в реестре, используемый единым оператором для учета денежных средств, внесенных потенциальным участником на специальный транзитный счет единого оператора в банке второго уровня, связанных с:
принятием гарантийных взносов для участия в торгах в форме аукциона, тендера, за исключением конкурса путем двухэтапных процедур;

3) аукцион – тізілімнің веб-порталын пайдалану арқылы электрондық форматта өткізілетін сауда-саттықтың қатысушылар өз ұсыныстарын жария түрде мәлімдейтін нысаны;
4) аукцион залы – тізілім веб-порталының аукционды өткізу үшін қажетті ақпаратты енгізу, сақтау және өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін бөлімі;
5) аукцион нөмірі – Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы берген электрондық цифрлық қолтаңбасы болған кезде қатысушыға аукционға, тендерге қатысу үшін берілетін нөмір;
6) әлеуетті сатып алушының (ие болушының) үлестес тұлғасы – осы әлеуетті сатып алушының (ие болушының) шешімдерін айқындауға және (немесе) ол қабылдайтын шешімге, оның ішінде жазбаша түрде жасалған мәмілеге байланысты ықпал етуге құқығы бар кез келген жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ өзіне қатысты осы әлеуетті сатып алушының (ие болушының) осындай құқығы болатын кез келген жеке немесе заңды тұлға;
7) бастапқы баға – әрбір жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттық басталатын баға;
8) екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурс – конкурс жеңімпазын сатушы тәуелсіз консультанттардың қатысуымен кезең-кезеңімен келіссөздер жүргізу арқылы айқындайтын сауда-саттық нысаны;
9) ең төменгі баға – жекешелендіру объектісін одан төмен бағаға сатуға болмайтын баға;
10) жекешелендіру объектісі – мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорын; жекешелендірілуі тұйық технологиялық тізбекті бұзбайтын мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорынның өндірістік және өндірістік емес бөлімшелері мен құрылымдық бірліктері; мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкі; акционерлік қоғамдардың акциялары; жауапкершілегі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестері; акционерлік қоғамдардың мемлекетке тиесілі акцияларына құқықтарды куәландыратын туынды бағалы қағаздар;
11) жеңімпаз – жекешелендіру объектісі үшін неғұрлым жоғары баға ұсынған аукционға және тендерге қатысушы; екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурстың екінші кезеңінің ең жоғары баға және (немесе) ең үздік шарттар ұсынған қатысушысы;
12) кепілдік жарна – сауда-саттық немесе өзге міндеттемені орындау кезінде шарт жасасу жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету үшін кепілдік жарнаны төлеуші кепілдік жарнаны алушыға беретін ақша сомасы;
13) қатысушы – аукционға, тендерге немесе екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурсқа қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға;
14) қатысушының ақшалай балансы (бұдан әрі – электрондық әмиян) –екінші деңгейдегі банктегі бірыңғай оператордың арнайы транзиттік шотына әлеуетті қатысушы құйған:
екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурсты қоспағанда, аукцион, тендер және жабық тендер нысанындағы сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарналарды қабылдауға;

возвратом гарантийных взносов, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой пункта 23 настоящих Правил;
15) комиссия по вопросам приватизации объектов государственной собственности (далее – комиссия) – коллегиальный орган, создаваемый уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа для подготовки и проведения торгов по приватизации, предусмотренных Законом и настоящими Правилами;
16) цена продажи – окончательная цена объекта приватизации, установленная по результатам проведенных торгов;
17) продавец (лицо, производящее отчуждение имущества) – уполномоченный орган по государственному имуществу, местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
18) покупатель (приобретатель) – физическое лицо или негосударственное юридическое лицо, приобретающее имущество в процессе отчуждения государственного имущества;
19) торги – вид приватизации;
20) метод торгов на повышение цены – метод, применяемый на торгах в форме аукциона, при котором стартовая цена повышается с объявленным шагом;
21) метод торгов на понижение цены – метод, применяемый на торгах в форме аукциона, при котором стартовая цена понижается с объявленным шагом;
22) независимые консультанты – юридические лица, в том числе иностранные или их объединения, участники оценочной и (или) инвестиционной деятельности, и (или) финансового консультирования, привлекаемые продавцом в целях проведения оценки стоимости объекта приватизации и (или) сопровождения сделки по объектам приватизации;
23) тендер – форма торгов, при которой участники заявляют свои ценовые предложения, загружаемые в закрытый электронный конверт на специально отведенной веб-странице реестра;
24) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет по адресу: www.e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных об объектах продажи реестра государственного имущества (далее – реестр);
25) организатор – продавец либо юридическое или физическое лицо, привлекаемое в порядке, определенном законодательством о государственных закупках, для организации процесса отчуждения на фондовой бирже и государственного имущества, находящегося за границей;
26) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;

осы Қағиданың 23-тармағының бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, кепілдік жарналарды қайтаруға байланысты ақша қаражатын есепке алу үшін бірыңғай оператор пайдаланатын тізілімдегі әлеуетті қатысушының жеке шоты;
15) мемлекеттік меншік объектілерін жекешелендіру мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) – Заңда және осы Қағидада көзделген жекешелендіру бойынша сауда-саттықты дайындау және өткізу үшін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган, жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты құратын алқалы орган;
16) сату бағасы – өткізілген сауда-саттық нәтижелері бойынша белгіленген жекешелендіру объектісінің түпкілікті бағасы;
17) сатушы (мүлікті иеліктен айыруды жүргізетін адам) – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган, жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты;
18) сатып алушы (ие болушы) – мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару процесінде мүлікті сатып алатын жеке тұлға немесе мемлекеттік емес заңды тұлға;
19) сауда-саттық – жекешелендіру түрі;
20) сауда-саттықтың бағаны көтеру әдісі – аукцион нысанындағы сауда-саттықта қолданылатын, бастапқы бағасы алдын ала жарияланған қадаммен арттырылатын әдіс;
21) сауда-саттықтың бағаны төмендету әдісі – аукцион нысанындағы сауда-саттықта қолданылатын, бастапқы бағасы жарияланған қадаммен төмендетілетін әдіс;
22) тәуелсіз консультанттар – жекешелендіру объектісінің құнын бағалауды жүргізу және (немесе) жекешелендіру объектілері бойынша мәмілені сүйемелдеу мақсатында сатушы тартатын заңды тұлғалар, оның ішінде шетелдіктер немесе олардың бірлестіктері, бағалау және (немесе) инвестициялық қызметке және (немесе) қаржылық консультация беруге қатысушылар;
23) тендер – тізілімнің арнайы бөлінген веб-парақшасында жабық электрондық конвертке жүктелетін, қатысушылар өздерінің баға ұсыныстарын мәлiмдейтiн сауда-саттық нысаны;
24) тізілімнің веб-порталы – www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша Интернет желісінде орналастырылған, мемлекеттік мүлік тізілімінің (бұдан әрі – тізілім) сатылатын объектілері жөніндегі электрондық дерекқорға бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
25) ұйымдастырушы – қор биржасында және шет елдегі мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару процесін ұйымдастыру үшін мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада айқындалған тәртіппен тартылатын сатушы не заңды немесе жеке тұлға;
26) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;

27) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
3. Решение о приватизации объекта принимается уполномоченным органом по государственному имуществу, местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по согласованию с собранием местного сообщества, которые в течение десяти календарных дней обеспечивают внесение информации об объектах приватизации (график приватизации) в реестр.
Решение о приватизации организаций, являющихся субъектами естественной монополии или субъектами рынка, занимающими доминирующее или монопольное положение на соответствующем товарном рынке, принимается Правительством Республики Казахстан.
Уполномоченный орган по управлению государственным имуществом осуществляет приватизацию республиканского имущества, в том числе принимает решение о приватизации республиканского имущества, а также предприятий как имущественного комплекса, не являющихся субъектами естественной монополии или субъектами рынка, занимающими доминирующее или монопольное положение на рынке, обеспечивает сохранность республиканского имущества в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи.
Местные исполнительные органы осуществляют приватизацию коммунального имущества, в том числе принимают решение о приватизации коммунального имущества, а также предприятий как имущественного комплекса c обязательным проведением публичных слушаний в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", обеспечивают сохранность коммунального имущества в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекают посредника для организации процесса приватизации, обеспечивают оценку объекта приватизации, осуществляют подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи.
Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по согласованию с собранием местного сообщества осуществляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе принимает решение о приватизации коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи.
При подготовке решения о приватизации предприятия как имущественного комплекса, в случае наличия на предприятии материальных ценностей государственного материального резерва, проект решения согласовывается с уполномоченными органами в области государственного материального резерва, мобилизационной подготовки и обороны.

27) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Объектіні жекешелендіру туралы шешімді мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган, жергілікті атқарушы орган не жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты қабылдайды, олар күнтізбелік он күн ішінде жекешелендіру объектілері туралы ақпаратты (жекешелендіру кестесі) тізілімге енгізуді қамтамасыз етеді.
Табиғи монополия субъектілері немесе тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілері болып табылатын ұйымдарды жекешелендіру туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган республикалық мүлікті жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде республикалық мүлікті, сондай-ақ нарықта үстем немесе монополиялық жағдайға ие табиғи монополия субъектілері немесе нарық субъектілері болып табылмайтын мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорындарды жекешелендіру туралы шешім қабылдайды, объектіні жекешелендіруге дайындау процесінде республикалық мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді, жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Жергілікті атқарушы органдар коммуналдық мүлікті жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде коммуналдық мүлікті, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды жекешелендіру туралы шешімді "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті түрде жария тыңдау жүргізе отырып қабылдайды, объектіні жекешелендіруге дайындау барысында коммуналдық мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді, жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісінің сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіруді жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша жүзеге асырады, оның ішінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіру туралы шешім қабылдайды, объектіні жекешелендіруге дайындау процесінде оның сақталуын қамтамасыз етеді, жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Кәсіпорында мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары бар болса, кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде жекешелендіру туралы шешім дайындау кезінде шешімнің жобасы мемлекеттік материалдық резерв, жұмылдыру даярлығы және қорғаныс саласындағы уәкілетті органдармен келісіледі.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
4. Объекты приватизации выставляются на продажу по стартовой цене не ниже начальной цены объекта приватизации, за исключением случаев проведения вторых и последующих торгов.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
5. Отчуждение государственного имущества осуществляется в порядке, установленном Законом и настоящими Правилами.
По решению Правительства Республики Казахстан по предложению уполномоченного органа соответствующей отрасли объекты приватизации подлежат отчуждению в соответствии с главой 7 настоящих Правил на конкурсе путем двухэтапных процедур.
При этом производные ценные бумаги, удостоверяющие права на акции акционерных обществ, принадлежащих государству, подлежат отчуждению по решению Правительства Республики Казахстан (по республиканской собственности) или соответствующего местного исполнительного органа (по коммунальной собственности) в соответствии с главой 8 настоящих Правил.
По решению уполномоченного органа по государственному имуществу (по республиканской собственности) или соответствующего местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа (по коммунальной собственности) на основании решения комиссии объекты приватизации подлежат отчуждению в соответствии с главами 4, 5 и 6 настоящих Правил путем продажи на торгах в форме аукциона или тендера, торгов на фондовой бирже.
Сноска. Пункт 5 – в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
6. Не допускается продажа акций, эмиссия которых не зарегистрирована в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
7. Продажа акций акционерных обществ, принадлежащих государству, и долей участия государства в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью производится с соблюдением требований, установленных Законом, законами Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", "Об акционерных обществах", "О рынке ценных бумаг" и иными законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
8. При продаже акций (долей участия в уставном капитале) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), в уставном капитале которых контрольный пакет акций (доля участия в уставном капитале) принадлежит государству, потенциальный покупатель (приобретатель) и аффилированное лицо потенциального покупателя (приобретателя) не могут участвовать в одном аукционе, тендере, конкурсе путем двухэтапных процедур.
При продаже долей участия государства в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью участники товарищества с ограниченной ответственностью пользуются преимущественным перед третьими лицами правом покупки доли участника или ее части при ее продаже кем-либо из участников, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
4. Екінші және одан кейінгі сауда-саттық өткізілетін жағдайларды қоспағанда, жекешелендіру объектілері сатуға жекешелендіру объектісінің алғашқы бағасынан төмен болмайтын бастапқы бағамен қойылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
5. Мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару Заңда және осы Қағидада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Тиісті саланың уәкілетті органының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жекешелендіру объектілері осы Қағиданың 7-тарауына сәйкес екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурста иеліктен шығарылады.
Бұл ретте мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың акцияларына құқықтарды куәландыратын туынды бағалы қағаздар осы Қағиданың 8 тарауына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің (республикалық меншік бойынша) немесе тиісті жергілікті атқарушы органның (коммуналдық меншік бойынша) шешімі бойынша иеліктен шығарылады.
Комиссия шешімінің негізінде мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның (республикалық меншік бойынша) немесе тиісті жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының (коммуналдық меншік бойынша) шешімі бойынша жекешелендіру объектілері осы Қағиданың 4, 5 және 6-тарауларына сәйкес аукцион немесе тендер нысанындағы сауда-саттықта сату, қор биржасындағы сауда-саттық жолымен иеліктен шығарылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
6. Эмиссиясы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген акцияларды сатуға жол берілмейді.
7. Акционерлік қоғамдардың мемлекетке тиесілі акцияларын және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы мемлекеттің қатысу үлесін сату Заңда, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша серіктестіктер туралы", "Акционерлік қоғамдар туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген талаптар сақталып жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
8. Жарғылық капиталындағы акциялардың бақылау пакеті мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлесін) сату кезінде әлеуетті сатып алушы (ие болушы) және әлеуетті сатып алушының (ие болушының) үлестес тұлғасы аукционға, тендерге, екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурсқа бірге қатыса алмайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы мемлекеттің қатысу үлесін сату кезінде жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің қатысушылары заңнамалық актілерде көзделген жағдайларды қоспағанда, қатысушылардың бірі қатысу үлесін немесе оның бір бөлігін сатқан кезде үшінші тұлғалардың алдында қатысушының үлесін немесе оның бір бөлігін сатып алу артықшылық құқығын пайдаланады.

Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
9. При предложении государственным юридическим лицом государственного имущества на продажу необходимо письменное согласие государственного органа, в управлении которого находится данное государственное юридическое лицо. При этом необходимо представить продавцу правоустанавливающие документы, а также документ, подтверждающий отсутствие обременений на объект приватизации.
В случае необходимости продавец запрашивает документы, позволяющие определить технические и функциональные характеристики объекта приватизации.
Балансодержатель государственного имущества несет ответственность за сохранность объекта приватизации и достоверность сведений по объекту приватизации до перехода прав собственности к покупателю.
После публикации извещения балансодержатель обеспечивает свободный доступ к осмотру объекта приватизации желающим приобрести объект приватизации.
Сноска. Пункт 9 – в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9-1. При продаже объекта приватизации в виде государственного пакета акций акционерного общества, государственной доли участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью или предприятия как имущественного комплекса, уполномоченный орган соответствующей отрасли, в управлении которого находится данный объект приватизации, представляет продавцу для вынесения на рассмотрение комиссии предложение по способу и условиям его продажи.
В случае необходимости продавец запрашивает документы по составу имущества и хозяйственной деятельности объекта приватизации.
Руководство акционерного общества, товарищества с ограниченной ответственностью или предприятия как имущественного комплекса несет ответственность за достоверность сведений по объекту приватизации в виде государственного пакета акций акционерного общества, государственной доли участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью или предприятия как имущественного комплекса до перехода прав собственности к покупателю.
После публикации извещения уполномоченный орган соответствующей отрасли и руководство акционерного общества, товарищества с ограниченной ответственностью или предприятия как имущественного комплекса обеспечивают свободный доступ к осмотру желающим приобрести объект приватизации.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
9. Мемлекеттік заңды тұлға мемлекеттік мүлікті сатуға ұсынған кезде осы мемлекеттік заңды тұлғаны басқаратын мемлекеттік органның жазбаша келісімі қажет. Бұл ретте сатушыға жекешелендіру объектісіне құқық белгілейтін құжаттарды, сондай-ақ ауыртпалықтар жоқ екенін растайтын құжатты беру қажет.
Қажет болған жағдайда сатушы жекешелендіру объектісінің техникалық және функционалдық сипаттамаларын айқындауға мүмкіндік беретін құжаттарды сұратады.
Мемлекеттік мүліктің теңгерім ұстаушысы меншік құқықтары сатып алушыға өткенге дейін жекешелендіру объектісінің сақталуына және жекешелендіру объектісі бойынша мәліметтердің дұрыстығына жауап береді.
Хабарлама жарияланғаннан кейін теңгерім ұстаушы жекешелендіру объектісін сатып алуды қалаушылардың жекешелендіру объектісін көруге еркін қатынауын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-1. Жекешелендіру объектісі акционерлік қоғам акцияларының мемлекеттік пакеті, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына мемлекеттік қатысу үлесі немесе мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорын түрінде сатылатын болса, осы жекешелендіру объектісі басқаруында болатын тиісті саланың уәкілетті органы комиссияның қарауына шығару үшін сатушыға оны сату тәсілі мен шарттары бойынша ұсыныс береді.
Қажет болған жағдайда сатушы жекешелендіру объектісінің мүлкінің құрамы және шаруашылық қызметі бойынша құжаттарды сұратады.
Акционерлік қоғамның, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің немесе мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорынның басшылығы акционерлік қоғам акцияларының мемлекеттік пакеті, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталындағы мемлекеттік қатысу үлесі немесе мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорын түрінде жекешелендіру объектісі бойынша мәліметтердің дұрыстығына меншік құқығы сатып алушыға ауысқанға дейін жауапты болады.
Хабарлама жарияланғаннан кейін тиісті саланың уәкілетті органы және акционерлік қоғамның, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің немесе мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорынның басшылығы жекешелендіру объектісін сатып алуды қалаушылардың жекешелендіру объектісін көруге еркін қатынауын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 1-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

10. При приватизации недвижимого имущества к покупателю переходит право на земельный участок в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
Кадастровая (оценочная) стоимость земельного участка оплачивается покупателем отдельно в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
11. Продавец осуществляет продажу объектов приватизации в порядке, определенном Законом и настоящими Правилами.
12. Функциями продавца являются:
1) обеспечение проведения оценки объекта приватизации;
2) определение формы и условий торгов по каждому объекту приватизации на основании решения комиссии, за исключением случаев конкурса путем двухэтапных процедур, продажи производных ценных бумаг;
3) установление сроков проведения торгов;
4) осуществление подготовки и проведения торгов;
5) определение начальной цены объектов приватизации на основании решения комиссии;
6) принятие гарантийных взносов участников конкурса путем двухэтапных процедур;
7) осуществление реализации ценных бумаг, принадлежащих государству, на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан или иностранных государств, на основании решения комиссии;
8) определение метода проведения торгов по рекомендации брокерской компании при реализации ценных бумаг, принадлежащих государству, на фондовых биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан или иностранных государств;
9) определение сроков и длительности выставления акций на биржевые торги, предельных сроков реализации и даты снятия с биржевых торгов;
10) привлечение независимых консультантов в целях проведения оценки стоимости объекта приватизации и (или) сопровождения сделки по объектам приватизации в порядке, установленном Правилами привлечения независимого консультанта, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 июня 2023 года № 98 "Об утверждении Правил привлечения независимого консультанта" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32695);
11) принятие решения о снятии объектов приватизации с торгов;
12) подготовка и представление по требованию покупателя информации об обременениях объектов приватизации, а также сумме кредиторской и дебиторской задолженности, заключенных приватизируемым предприятием договорах, если объектом приватизации является предприятие как имущественный комплекс;
13) в случае наличия на объекте приватизации материальных ценностей государственного материального резерва уведомление уполномоченного органа в области государственного материального резерва и соответствующих центральных исполнительных органов в течение пяти рабочих дней после принятия решения о продаже;

10. Жылжымайтын мүлікті жекешелендіру кезінде Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жер учаскесіне құқық сатып алушыға өтеді.
Жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын сатып алушы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жеке төлейді.
11. Сатушы жекешелендiру объектiлерiн сатуды Заңда және осы Қағидада айқындалған тәртiппен жүзеге асырады.
12. Сатушының функциялары:
1) жекешелендіру объектісінің құнына бағалау жүргізуді қамтамасыз ету;
2) екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурс, туынды бағалы қағаздарды сату жағдайларын қоспағанда, комиссия шешімінің негізінде әрбір жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттық нысанын және шарттарын айқындау;
3) сауда-саттық өткізу мерзiмiн белгiлеу;
4) сауда-саттықты дайындауды және өткізуді жүзеге асыру;
5) комиссия шешімінің негізінде жекешелендіру объектілерінің алғашқы бағасын айқындау;
6) екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурсқа қатысушылардың кепілдік жарнасын қабылдау;
7) мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды комиссияның шешімі негізінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттердің аумағында жұмыс істейтін қор биржасында сатуды жүзеге асыру;
8) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттердің аумағында жұмыс істейтін қор биржаларында мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды сату кезінде брокерлік компанияның ұсынымдары бойынша сауда-саттық жүргізу әдісін айқындау;
9) биржалық сауда-саттыққа акцияларды қою мерзімі мен ұзақтығын, сатудың шекті мерзімдері мен биржалық сауда-саттықтан алу күнін айқындау;
10) жекешелендіру объектісінің құнын бағалауды жүргізу және (немесе) жекешелендіру объектілері бойынша мәмілелерді сүйемелдеу мақсатында "Тәуелсіз консультантты тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 1 маусымдағы № 98 бұйрығымен бекітілген Тәуелсіз консультантты тарту қағидаларында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32695 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен тәуелсіз консультанттарды тарту;
11) жекешелендіру объектілерін сауда-саттықтан алу туралы шешім қабылдау;
12) сатып алушының талабы бойынша жекешелендіру объектілерінің ауыртпалықтары, сондай-ақ егер жекешелендіру объектісі мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорын болып табылса, жекешелендірілетін кәсіпорынның жасасқан шарттарының кредиторлық және дебиторлық берешектер сомасы туралы ақпаратты дайындау және ұсыну;
13) жекешелендіру объектісінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары болған жағдайда, сату туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға және тиісті орталық атқарушы органдарға хабарлау;

14) рассмотрение документов участников тендера на соответствие их дополнительным требованиям и допуск их к торгам;
15) заключение договора на организацию и проведение торгов с организатором в случае его привлечения;
16) осуществление контроля за ходом организации и проведения торгов;
17) заключение договоров купли-продажи с победителями торгов и контроль за их исполнением;
18) осуществление с участниками, покупателями, организатором расчетов, связанных с процедурами проведения торгов;
19) проведение других мероприятий, необходимых для проведения приватизации.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.07.2023 № 611 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
13. Не подлежат регистрации в качестве участника торгов:
1) юридическое лицо, которое в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан или учредительными документами не вправе заниматься теми видами деятельности, осуществление которых является условием продажи объекта приватизации на торгах;
2) организатор;
3) субъекты квазигосударственного сектора с прямым государственным участием и их дочерние организации, а также иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними, в случае выставления на торги государственных пакетов акций (долей участия в уставном капитале) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), за исключением торгов на фондовой бирже.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
Глава 2. Комиссия
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Для организации и проведения торгов продавцом в обязательном порядке формируется комиссия, в состав которой включаются представители продавца, других государственных органов (территориальных подразделений) и (или) представительных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и региональных палат предпринимателей (в Комиссии при местных исполнительных органах). Число членов комиссии составляет не менее 5 человек. Председателем комиссии является представитель продавца. Секретарь не является членом комиссии.
Решения комиссии принимаются простым большинством голосов от общего числа присутствующих членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим. Решения комиссии носят рекомендательный характер для продавца.

14) тендерге қатысушылардың құжаттарын олардың қосымша талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарау және оларды сауда-саттыққа жіберу;
15) ұйымдастырушы тартылған жағдайда онымен сауда-саттықты ұйымдастыруға және өткізуге шарт жасасу;
16) сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу барысын бақылауды жүзеге асыру;
17) сауда-саттық жеңімпаздарымен сатып алу-сату шарттарын жасасу және олардың орындалуын бақылау;
18) қатысушылармен, сатып алушылармен, ұйымдастырушымен сауда-саттық өткізу рәсімдеріне байланысты есептесулерді жүзеге асыру;
19) жекешелендіру жүргізу үшін қажет басқа да іс-шараларды жүргізу болып табылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.07.2023 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
13. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне немесе құрылтай құжаттарына сәйкес қызметтiң жүзеге асырылуы объектiнi сауда-саттықтарда сатудың шарты болып табылатын түрлерiмен айналысуға құқығы жоқ заңды тұлғалар;
2) ұйымдастырушы;
3) қор биржасындағы сауда-саттықты қоспағанда, акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) акцияларының мемлекеттік пакеттері (жарғылық капиталға қатысу үлесі) сауда-саттыққа шығарылған жағдайда мемлекет тікелей қатысатын квазимемлекеттік сектор субъектілері және олардың еншілес ұйымдары, сондай-ақ олармен үлестес болып табылатын өзге заңды тұлғалар сауда-саттықтың қатысушысы ретінде тіркелуге жатпайды.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2-тарау. Комиссия
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу үшін сатушы міндетті түрде комиссия құрады, оның құрамына сатушының, басқа да мемлекеттік атқарушы органдардың (аумақтық бөлімшелердің) және (немесе) өкілді органдардың, Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен өңірлік кәсіпкерлер палаталарының (жергілікті атқарушы органдар жанындағы комиссияларға) өкілдері енгізіледі. Комиссия мүшелерінің саны кемінде 5 адамды құрайды. Сатушының өкілі комиссия төрағасы болып табылады. Хатшы комиссия мүшесі болып табылмайды.
Комиссия шешімдері қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санынан қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде төраға дауысы шешуші болып табылады. Комиссия шешімі сатушы үшін ұсынымдық сипатта болады.

Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) самостоятельно разрабатывает регламент своей работы;
2) принимает решение о форме и условиях торгов по каждому объекту приватизации, за исключением случаев конкурса путем двухэтапных процедур, продажи производных ценных бумаг;
3) рассматривает предложения уполномоченного органа соответствующей отрасли и принимает решение о форме и условиях торгов по каждому объекту приватизации в виде государственного пакета акций акционерного общества, государственной доли участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью или предприятия как имущественного комплекса, за исключением конкурса путем двухэтапных процедур;
4) принимает решение о реализации ценных бумаг, принадлежащих государству, на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан или иностранных государств;
5) принимает решение об установлении начальной цены объекта приватизации на основании оценки объекта приватизации в размере балансовой либо оценочной стоимости в зависимости от того, какая стоимость будет наибольшей;
6) принимает решение о сроках и длительности выставления акций на биржевые торги, предельных сроках реализации и дате снятия с биржевых торгов;
7) принимает решение об условиях тендера;
8) принимает решение о дополнительных требованиях, предъявляемых к участникам (покупателю);
9) принимает решение о целесообразности дальнейшего выставления объекта приватизации на торги;
10) рассматривает документы участников конкурса путем двухэтапных процедур и допускает их к торгам;
11) объявляет победителя конкурса путем двухэтапных процедур;
12) принимает решение по предложению продавца о завершении последующего контроля по договору купли-продажи объекта приватизации.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
16. Торги должны быть открытыми. Подготовку к проведению торгов осуществляет продавец, который обеспечивает своевременное опубликование извещения о проведении торгов, проводит прием заявок и регистрацию участников конкурса путем двухэтапных процедур, передает поступившие материалы конкурса путем двухэтапных процедур для рассмотрения комиссией.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).

Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) өз жұмысының регламентін өзі әзірлейді;
2) екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурсты, туынды бағалы қағаздарды сату жағдайларын қоспағанда, әрбір жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттық нысаны мен шарттары туралы шешім қабылдайды;
3) екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурсты қоспағанда, акционерлік қоғам акцияларының мемлекеттік пакеті, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталындағы мемлекеттік қатысу үлесі немесе мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорын түріндегі әрбір жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттық нысаны мен шарттары туралы тиісті саланың уәкілетті органының ұсыныстарын қарайды және шешім қабылдайды;
4) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттердің аумағында жұмыс істейтін қор биржаларында мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды сату туралы шешім қабылдайды;
5) жекешелендіру объектісін бағалау негізінде қайсысының ең жоғары болатынына байланысты жекешелендіру объектісінің баланстық құны немесе бағалау құны мөлшеріндегі алғашқы бағасын белгілеу туралы шешім қабылдайды;
6) акцияларды биржалық сауда-саттыққа қоюдың мерзімдері мен ұзақтығы, сатудың шекті мерзімдері және биржалық сауда-саттықтан алу күні туралы шешім қабылдайды;
7) тендер шарттары туралы шешім қабылдайды;
8) қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын қосымша талаптар туралы шешім қабылдайды;
9) жекешелендіру объектісін сауда-саттыққа одан әрі қоюдың орындылығы туралы шешім қабылдайды;
10) екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарайды және оларды сауда-саттыққа жібереді;
11) екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурс жеңімпазын жариялайды;
12) сатушының ұсынысы бойынша жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарты бойынша кейінгі бақылауды аяқтау туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
16. Сауда-саттық ашық болуға тиіс. Сауда-саттықты өткізуге дайындықты сатушы жүзеге асырады, ол сауда-саттықтың өткізілетіні туралы хабарламаның уақтылы жариялануын қамтамасыз етеді, өтінімдер қабылдауды және екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурсқа қатысушыларды тіркеуді жүргізеді, екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурстың түскен материалдарын комиссияның қарауына береді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

Глава 3. Подготовка к проведению торгов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Подготовка к проведению торгов осуществляется в следующем порядке:
1) производится сбор необходимых материалов по объекту приватизации;
2) определяется начальная цена объектов приватизации на основании отчетов об оценке стоимости объектов приватизации, представленных независимыми консультантами или оценщиком, по решению комиссии в размере балансовой либо оценочной стоимости в зависимости от того, какая стоимость будет наибольшей;
3) определяется форма торгов по каждому объекту приватизации;
4) объекты приватизации распределяются по отдельным торгам;
5) определяется порядок внесения гарантийного взноса;
6) устанавливаются сроки проведения торгов;
7) при необходимости привлекается организатор;
8) публикуется извещение о проведении торгов;
9) принимаются гарантийные взносы;
10) производится регистрация участников;
11) осуществляется подготовка проекта договора купли-продажи.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
18. Оценка объектов приватизации, балансовая стоимость которых составляет более 2500000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, осуществляется независимыми консультантами в соответствии с международными стандартами оценки.
19. Оценка объектов приватизации, балансовая стоимость которых составляет менее 2500000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
20. Гарантийный взнос, вносимый физическим или негосударственным юридическим лицом для участия в торгах, составляет пятнадцать процентов от начальной цены объекта приватизации.
Гарантийный взнос для участия в аукционе, тендере вносится на реквизиты единого оператора в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) в форме и порядке, установленных в извещении.
Единый оператор не использует поступающие на специальный транзитный счет гарантийные взносы для участия в торгах, которые не признаются собственными активами.
Гарантийный взнос для участия в конкурсе путем двухэтапных процедур вносится на реквизиты продавца в форме и порядке, установленных в извещении.
Гарантийный взнос вносится участником либо от имени участника любым другим физическим или негосударственным юридическим лицом.

3-тарау. Сауда-саттықты өткізуге дайындық
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Сауда-саттықтарды өткiзуге дайындық мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) жекешелендіру объектісі бойынша қажеттi материалдарды жинау жүргiзiледi;
2) жекешелендіру объектісінің алғашқы бағасы жекешелендіру объектілерінің құнын бағалау туралы тәуелсіз консультанттар немесе бағалаушы ұсынған есептер негізінде комиссияның шешімі бойынша қайсысының ең көп болатынына байланысты баланстық құн не бағалау құны мөлшерінде айқындалады;
3) әрбiр жекешелендiру объектiсiнiң сауда-саттық нысаны айқындалады;
4) жекешелендiру объектiлерi жекелеген сауда-саттықтар бойынша бөлiнедi;
5) кепiлдiк жарнаны енгiзу тәртiбi айқындалады;
6) сауда-саттықты өткізу мерзiмі белгiленедi;
7) қажет болған кезде ұйымдастырушы тартылады;
8) сауда-саттық өткiзу туралы хабарлама жарияланады;
9) кепiлдiк жарналар қабылданады;
10) қатысушыларды тiркеу жүргiзiледi;
11) сатып алу-сату шартының жобасын дайындау жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
18. Теңгерімдік құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 2500000 еселенген мөлшерінен астам болатын жекешелендіру объектілерін бағалауды халықаралық бағалау стандарттарына сәйкес тәуелсіз консультанттар жүзеге асырады.
19. Теңгерімдік құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 2500000 еселенген мөлшерінен аз болатын жекешелендіру объектілерін бағалау Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Сауда-саттыққа қатысу үшін жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға енгізетін кепілдік жарна жекешелендіру объектісінің алғашқы бағасының он бес пайызын құрайды.
Аукционға, тендерге қатысуға кепілдік жарна мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың (бұдан әрі – бірыңғай оператор) деректемелеріне хабарламада белгіленген нысанда және тәртіппен енгізіледі.
Бірыңғай оператор сауда-саттыққа қатысу үшін меншікті активтер деп танылмайтын арнайы транзиттік шотқа түсетін кепілдік жарналарды пайдаланбайды.
Екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурсқа қатысу үшін кепілдік жарна сатушының деректемелеріне хабарламада белгіленген нысанда және тәртіппен енгізіледі.
Кепілдік жарнаны қатысушы не қатысушының атынан кез келген жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға енгізеді.

Сноска. Пункт 20 – в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
21. Участникам допускается внесение любого количества гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право покупки того объекта приватизации, для участия в торгах по которому участником внесен данный гарантийный взнос.
22. Гарантийный взнос участника, победившего на торгах и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи.
В случае, если сумма гарантийного взноса превышает цену продажи, то в электронном кошельке у победителя разблокируется разница в день заключения продавцом и покупателем договора купли-продажи на веб-портале реестра.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 924 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
23. Гарантийный взнос не возвращается продавцом:
1) победителю - в случаях неподписания протокола о результатах торгов либо договора купли-продажи;
2) покупателю - в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору купли-продажи.
Во всех остальных случаях внесенные денежные средства на сумму гарантийного взноса разблокируются в электронном кошельке участника аукциона, тендера в день торгов, а гарантийный взнос участника конкурса путем двухэтапных процедур возвращается продавцом в срок не позднее трех рабочих дней со дня подачи заявления.
Гарантийные взносы возвращаются на реквизиты, указываемые участником торгов, физическим или негосударственным юридическим лицом в заявлении о возврате гарантийного взноса.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
24. Извещение о проведении торгов публикуется продавцом не менее чем за пятнадцать календарных дней до их проведения.
Извещение публикуется на казахском и русском языках на веб-портале реестра.
После публикации извещения о проведении торгов на веб-портале реестра продавец дополнительно размещает на своем интернет-ресурсе и (или) на площадках социальных сетей информационное сообщение о проведении торгов с указанием ссылки на извещение, опубликованное на веб-портале реестра.
Опубликование извещения о продаже акций, долей в уставных капиталах организаций, государственных предприятий как имущественных комплексов, подпадающих под требования антимонопольного законодательства Республики Казахстан, допускается по истечении шестидесяти календарных дней с даты включения информации по объекту (график приватизации) в реестр.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
21. Қатысушыларға кепiлдiк жарнаның кез келген санын енгiзуге жол беріледі, бұл ретте бір кепілдік жарна қатысушыға ол бойынша сауда-саттыққа қатысу үшін осы кепілдік жарнаны енгізген жекешелендіру объектісін сатып алу құқығын береді.
22. Сауда-саттықта жеңген және сатып алу-сату шартын жасасқан қатысушының кепiлдiк жарнасы сатып алу-сату шарты бойынша тиесілі төлемдер есебіне жатқызылады.
Егер кепілдік жарнаның сомасы сату бағасынан артық болса, онда айырма жеңімпаздың электрондық әмиянында тізілімнің веб-порталында сатып алушы мен сатушы сатып алу-сату шартын жасасқан күні бұғаттан алынады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 924 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Сатушы мынадай жағдайларда:
1) жеңiмпазға – ол сауда-саттықтардың нәтижелерi туралы хаттамаға не сатып алу-сату шартына қол қоймаған жағдайда;
2) сатып алушыға – сатып алу-сату шарты бойынша мiндеттемелерiн орындамаған немесе тиiсiнше орындамаған жағдайда кепiлдiк жарнаны қайтармайды.
Барлық қалған жағдайларда кепілдік жарна сомасына енгізілген ақша қаражаты аукционға, тендерге қатысушының электрондық әмиянында сауда-саттық күні бұғаттан алынады, ал сатушы екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурсқа қатысушының кепілдік жарнасын өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қайтарады.
Кепілдік жарналар сауда-саттыққа қатысушы, жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға кепілдік жарнаны қайтару туралы өтініште көрсететін деректемелерге қайтарылады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
24. Сауда-саттық өткізілетіні туралы хабарламаны сатушы ол өткізілгенге дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын жариялайды.
Хабарлама қазақ және орыс тiлдерiнде тізілімнің веб-порталында жарияланады.
Тізілімнің веб-порталында сауда-саттықты өткізілетіні туралы хабарлама жарияланғаннан кейін сатушы өзінің интернет-ресурсында және (немесе) әлеуметтік желілер алаңдарында тізілімнің веб-порталында жарияланған хабарламаға сілтемені көрсетіп, сауда-саттық өткізілетіні туралы ақпараттық хабарламаны қосымша орналастырады.
Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының талаптары қолданылатын акцияларды, ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы үлестерді, мүліктік кешендер ретінде мемлекеттік кәсіпорындарды сату туралы хабарламаны объект (жекешелендіру кестесі) бойынша ақпарат тізілімге енгізілген күннен бастап күнтізбелік алпыс күн өткеннен кейін жариялауға жол беріледі.

Сноска. Пункт 24 – в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
25. Извещение о проведении торгов содержит следующие сведения:
1) дату, место и время проведения торгов;
2) вид, форму и метод торгов;
3) сведения об объекте приватизации (при продаже акций указываются наименование и сведения об эмитенте акций, количество реализуемых акций);
4) стартовую и минимальную (при проведении аукциона на понижение цены) цены объектов приватизации, выставляемых на продажу;
5) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты для его перечисления;
6) место и сроки приема заявок;
7) порядок проведения торгов, в том числе об оформлении участия в торгах, условиях определения победителя торгов;
8) телефоны и место нахождения продавца и/или организатора торгов и балансодержателя;
9) дополнительную информацию по решению продавца.
Извещение о продаже ценных бумаг, принадлежащих государству, на фондовых биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан или иностранных государств, содержит следующие сведения:
1) дату и время начала торгов;
2) место проведения торгов;
3) наименование эмитента акций;
4) сведения об эмитенте;
5) количество реализуемых акций;
6) телефоны и место нахождения организатора торгов;
7) иные сведения, касающиеся продажи ценных бумаг, принадлежащих государству, по решению продавца.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
26. До публикации извещения о продаже по каждому объекту приватизации продавец обеспечивает включение в реестр электронных копий следующих документов:
1) отчет об оценке стоимости объекта приватизации;
2) фотографии объекта приватизации (только для недвижимого имущества, транспорта, оборудования и другого материального имущества), обеспечивающие представление о техническом состоянии в количестве не менее 5 штук;
3) проект договора купли-продажи.
После публикации извещения о продаже объекта приватизации продавец обеспечивает свободный доступ всем желающим к информации об объекте приватизации посредством веб-портала реестра.
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
25. Сауда-саттық өткізу туралы хабарламада мынадай мәліметтер қамтылады:
1) сауда-саттықтың өткiзiлетiн күнi, орны және уақыты;
2) сауда-саттықтың түрі, нысаны мен әдiсi;
3) жекешелендiру объектiсi туралы мәлiметтер (акцияларды сату кезінде акциялар эмитентінің атауы мен олар туралы мәліметтер, сатылатын акциялардың саны);
4) сатуға қойылатын жекешелендіру объектiлерiнiң бастапқы және ең төменгі (аукцион сауда-саттықтың голландтық әдiсiн қолдана отырып өткiзiлген кезде) бағалары;
5) кепілдік жарнаның мөлшері мен оны аудару үшін банктік деректемелер;
6) өтiнiмдердi қабылдау орны мен мерзімі;
7) сауда-саттықтарды өткiзу, оның ішінде сауда-саттыққа қатысуды ресімдеу, сауда-саттық жеңімпазын анықтау шарттары туралы тәртіп;
8) сатушының және/немесе сауда-саттықты ұйымдастырушының және теңгерім ұстаушының телефоны мен орналасқан жерi;
9) сатушының шешiмi бойынша қосымша ақпарат.
Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттердің аумағында жұмыс істейтін қор биржаларында мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды сату туралы хабарламада мынадай мәліметтер қамтылады:
1) сауда-саттықтың басталатын күнi мен уақыты;
2) сауда-саттықтың өткізілетін орны;
3) акциялар эмитентінің атауы;
4) эмитент туралы мәліметтер;
5) сатылатын акциялардың саны;
6) сауда-саттықты ұйымдастырушының телефоны мен орналасқан жерi;
7) сатушының шешімі бойынша мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды сатуға қатысты өзге де мәліметтер.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Әрбiр жекешелендіру объектiсі бойынша сату туралы хабарлама жарияланғанға дейiн сатушы тізілімге мынадай құжаттардың:
1) жекешелендіру объектісінің құнын бағалау туралы есептің;
2) техникалық жағдайы туралы көріністі қамтамасыз ететін, кемінде 5 дана жекешелендіру объектісі фотосуретінің (тек жылжымайтын мүлік, көлік, жабдық және басқа да материалдық мүлік үшін);
3) сатып алу-сату шарты жобасының электрондық көшiрмелерінің тізілімге енгізілуін қамтамасыз етеді.
Жекешелендіру объектiсін сату туралы хабарлама жарияланғаннан кейiн сатушы тізілімнің веб-порталы арқылы барлық қалаушылардың жекешелендiру объектiсi туралы ақпаратқа еркін қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 26-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацына орыс тілінде өзгерістер енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

27. Регистрация участников торгов производится со дня публикации извещения и заканчивается за пять минут до начала аукциона, тендера и за двадцать четыре часа до начала конкурса путем двухэтапных процедур, по истечении которых участники не могут отозвать поданную заявку.
Сноска. Пункт 27 – в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
28. Для участия в аукционе, тендере необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале реестра с указанием:
1) для физических лиц: индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН), фамилии, имени и отчества (при его наличии);
2) для юридических лиц: бизнес-идентификационного номера (далее – БИН), полного наименования, фамилии, имени и отчества (при его наличии) первого руководителя;
3) реквизитов расчетного счета в банке второго уровня для возврата гарантийного взноса;
4) контактных данных (почтовый адрес, телефон, факс, e-mail).
При изменении вышеуказанных данных участник в течение одного рабочего дня вносит соответствующие изменения в данные на веб-портале реестра.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
29. Для регистрации в качестве участника аукциона, тендера необходимо на веб-портале реестра зарегистрировать заявку на участие в торгах по форме согласно приложению к настоящим Правилам, подписанную ЭЦП участника.
Участники тендера регистрируют заявку, содержащую согласие с условиями торгов и ценовое предложение, загружаемое в электронный конверт на специально отведенной веб-странице реестра с приложением электронных (сканированных) копий документов, подтверждающих соответствие дополнительным требованиям к участникам (покупателю), указанным в извещении о проведении торгов.
Сноска. Пункт 29 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
30. Победитель аукциона, тендера представляет продавцу при подписании договора купли-продажи копии следующих документов с обязательным предъявлением оригиналов для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов:
1) для физических лиц: паспорта или документа, удостоверяющего личность физического лица;
2) для юридических лиц: свидетельства либо справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
документа, удостоверяющего полномочия представителя юридического лица, а также паспорта или документа, удостоверяющего личность представителя юридического лица;
при продаже принадлежащих государству акций – выписки из реестра акционеров, содержащей информацию об акционерных обществах, которые владеют акциями участника (на момент опубликования извещения).
Иностранные юридические лица представляют нотариально заверенные копии учредительных документов с нотариально заверенным переводом на казахский и/или русский языки.
Победитель тендера также представляет продавцу при подписании договора купли-продажи оригиналы либо нотариально заверенные копии документов, прикрепленных к заявке.
Оригиналы документов после сверки возвращаются в течение одного рабочего часа.

27. Сауда-саттыққа қатысушыларды тіркеу хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және аукцион, тендер басталғанға дейін бес минут бұрын және екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурс басталғанға дейін жиырма төрт сағат бұрын аяқталады, содан соң қатысушылар берген өтінімдерін кері қайтарып ала алмайды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
28. Аукционға, тендерге қатысу үшін мыналарды:
1) жеке тұлғалар үшін: жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН), тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), толық атауын, бірінші басшының тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
3) кепілдік жарнаны қайтару үшін екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелерін;
4) байланыс деректерін (почталық мекенжайы, телефоны, факс, е-mail) көрсете отырып, тізілімнің веб-порталында алдын ала тіркелу қажет.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы бір жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталындағы деректерге тиісті өзгерістер енгізеді.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
29. Аукционға, тендерге қатысушы ретінде тіркелу үшін осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысушының ЭЦҚ қойылған сауда-саттыққа қатысуға өтінімді тізілімнің веб-порталында тіркеу қажет.
Тендерге қатысушылар сауда-саттық шартымен келісетінін қамтитын өтінімді және тізілімнің арнайы бөлінген веб-парақшасында электрондық конвертке жүктелетін баға ұсынысын сауда-саттық өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген, қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын қосымша талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелерімен қоса тіркейді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
30. Аукционның, тендердің жеңімпазы сатып алу-сату шартына қол қойған кезде сатушыға мынадай құжаттардың көшірмелерін, оларды салыстырып тексеру үшін міндетті түрде түпнұсқаларын не нотариат куәландырған көшірмелерін ұсынады:
1) жеке тұлғалар үшін: паспорттың немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңды тұлғалар үшін: заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік не анықтама;
заңды тұлға өкілінің өкілеттіктерін куәландыратын құжат, сондай-ақ заңды тұлға өкілінің паспорты немесе оның жеке басын куәландыратын құжат;
мемлекетке тиесілі акцияларды сатқан кезде – қатысушының акцияларына иелік ететін (хабарлама жарияланған сәтте) акционерлік қоғамдар туралы ақпаратты қамтитын акционерлер тізілімінен үзінді-көшірме.
Шетелдік заңды тұлғалар қазақ және/немесе орыс тілдерінде нотариат куәландырған аудармасы бар құрылтай құжаттарының нотариат растаған көшірмелерін ұсынады.
Тендердің жеңімпазы сатып алу-сату шартына қол қойған кезде сатушыға да өтінімге қоса берілген құжаттардың түпнұсқаларын не нотариат куәландырған көшірмелерін ұсынады.
Құжаттардың түпнұсқалары салыстырылып тексерілгеннен кейін бір жұмыс сағаты ішінде қайтарылады.

Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
31. Продавцу и организатору не допускается:
1) разглашать информацию, имеющую отношение к участникам торгов, в течение всего периода подготовки торгов и их проведения, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
2) требовать представления дополнительных документов, кроме перечисленных в пункте 29 настоящих Правил.
32. Заявки и прилагаемые к ним электронные (сканированные) копии документов участников аукциона, тендера хранятся в базе данных реестра и недоступны для загрузки и просмотра до времени и даты, указанных в извещении о проведении торгов.
Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
33. После регистрации заявки на участие в аукционе, тендере веб-порталом реестра в течение трех минут производится автоматическая проверка на наличие в электронном кошельке денежных средств на сумму гарантийного взноса по объекту продажи, на который подана заявка.
Основаниями для отказа веб-порталом реестра в принятии заявки являются несоблюдение участником требований, указанных в пунктах 28 и 29 настоящих Правил, а также отсутствие в электронном кошельке за пять минут до начала торгов денежных средств на сумму гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении торгов.
В случае наличия в электронном кошельке денежных средств на сумму гарантийного взноса по объекту продажи, на который подана заявка, веб-портал реестра блокирует их до определения результатов торгов, осуществляет принятие заявки и допуск участников аукциона, тендера. При отсутствии в электронном кошельке денежных средств на сумму гарантийного взноса веб-портал реестра отклоняет заявку участника.
По результатам автоматической проверки веб-портал реестра направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки.
Сноска. Пункт 33 – в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
34. Веб-портал реестра аннулирует аукционный номер участника, отозвавшего электронную заявку для участия в аукционе, тендере, не менее чем за пять минут до начала проведения торгов.

Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
31. Сатушы мен ұйымдастырушыға мыналарға:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сауда-саттықты дайындау және оларды өткізудің бүкіл кезеңінің ішінде сауда-саттыққа қатысушыларға қатысы бар ақпаратты жариялауға;
2) осы Қағиданың 29-тармағында көрсетілгендерден басқа, қосымша құжаттар ұсынуды талап етуге жол берілмейді.
32. Аукционға, тендерге қатысушылардың өтінімдері және оларға қоса берілетін құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелері тізілімнің дерекқорында сақталады және сауда-саттықтың өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген күн мен уақытқа дейін жүктеу және қарау үшін қолжетімсіз болады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
33. Аукционға, тендерге қатысуға өтінім тіркелгеннен кейін тізілімнің веб-порталы үш минут ішінде электрондық әмиянда өтінім берілген сату объектісі бойынша кепілдік жарна сомасына ақша қаражатының бар-жоғын автоматты түрде тексереді.
Қатысушының осы Қағиданың 28 және 29-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ сауда-саттық басталғанға дейін бес минут бұрын электрондық әмиянда сауда-саттық өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарна сомасына ақша қаражатының болмауы тізілім веб-порталының өтінімді қабылдамауы үшін негіз болып табылады.
Электрондық әмиянда өтінім берілген сату объектісі бойынша кепілдік жарна сомасына ақша қаражаты болған жағдайда тізілімнің веб-порталы оны сауда-саттық нәтижелері анықталғанға дейін бұғаттайды, өтінімді қабылдауды және қатысушыларды аукционға, тендерге жіберуді жүзеге асырады. Электрондық әмиянда кепілдік жарна сомасына ақша қаражаты болмаған кезде тізілімнің веб-порталы қатысушының өтінімін кері қайтарады.
Тізілімнің веб-порталы автоматты тексеру нәтижелері бойынша тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
34. Тізілімнің веб-порталы аукционға, тендерге қатысу үшін электрондық өтінімін кері қайтарып алған қатысушының аукцион нөмірін сауда-саттықты өткізу басталғанға дейін кемінде бес минут бұрын жояды.

Сноска. Пункт 34 – в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
35. Для регистрации в качестве участника конкурса путем двухэтапных процедур необходимо представить:
1) заявку на участие в торгах по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) для физических лиц:
копию паспорта или документа, удостоверяющего личность физического лица, с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованную копию указанного документа;
оригинал справки с банка, подтверждающей наличие текущего счета;
для юридических лиц:
копию устава с обязательным предъявлением оригинала для сверки или нотариально засвидетельствованную копию указанного документа;
копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с обязательным предъявлением оригинала для сверки или нотариально засвидетельствованную копию указанного документа либо справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
оригинал справки с банка, подтверждающей наличие банковского счета.
Оригиналы документов после сверки возвращаются в течение одного рабочего часа.
Оригинал справки из банка, подтверждающей наличие банковского (текущего) счета, не возвращается.
Акционерные общества при участии в конкурсе путем двухэтапных процедур по продаже акций, принадлежащих государству, представляют оригинал выписки из реестра акционеров, содержащую информацию об акционерных обществах, которые владеют их акциями (на момент опубликования извещения).
3) оригинал и копию платежного документа, подтверждающего внесение гарантийного взноса (оригинал платежного документа возвращается при обращении участника после проведения торгов);
4) оригинал документа, удостоверяющего полномочия представителя юридического лица, а также копию паспорта или документа, удостоверяющего личность представителя юридического лица с представлением оригинала, возвращаемого после сверки, либо нотариально заверенную копию паспорта или документа, удостоверяющего личность представителя юридического лица.
Предложения для участия в конкурсе путем двухэтапных процедур заявляются письменно в закрытом конверте.
36. Иностранные юридические лица представляют нотариально заверенные копии учредительных документов с нотариально заверенным переводом на казахский и/или русский языки.
37. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в конкурсе путем двухэтапных процедур, производятся при наличии полного комплекта требуемых документов.
При представлении заявки нарочным способом проверка наличия требуемых документов осуществляется продавцом на месте в течение одного рабочего часа и, в случае отсутствия одного из указанных в пункте 35 настоящих Правил документов, представленная заявка не регистрируется.
При поступлении заявки по почте, в случае отсутствия одного из указанных в пункте 35 настоящих Правил документов, представленная заявка не регистрируется, о чем продавцом сообщается в письменной форме лицу, подавшему заявку, в течение одного рабочего дня.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
35. Екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурсқа қатысушы ретінде тіркелу үшін мыналарды ұсыну қажет:
1) осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауда-саттыққа қатысуға өтінім;
2) жеке тұлғалар үшiн:
салыстыру үшiн түпнұсқасын мiндеттi түрде көрсете отырып, паспорттың немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi не көрсетілген құжаттың нотариат куәландырған көшiрмесi;
банктен ағымдағы шоттың бар-жоғын растайтын анықтаманың түпнұсқасы;
заңды тұлғалар үшiн:
салыстыру үшiн түпнұсқасын мiндеттi түрде көрсете отырып, жарғының көшiрмесi немесе көрсетілген құжаттың нотариат куәландырған көшiрмесi;
салыстыру үшiн түпнұсқасын мiндеттi түрде көрсете отырып, заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі немесе көрсетілген құжаттың нотариат куәландырған көшiрмесi не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
банктен банктік шоттың бар-жоғын растайтын анықтаманың түпнұсқасы.
Құжаттардың түпнұсқалары салыстырғаннан кейін бір жұмыс сағаты ішінде қайтарып беріледі.
Акционерлік қоғамдар мемлекетке тиесілі акцияларды сату бойынша екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурсқа қатысу кезінде өздерінің акцияларына иелік ететін акционерлік қоғамдар туралы ақпаратты қамтитын акционерлер тізілімінен (ақпараттық хабарлама жариялау сәтіндегі) үзінді-көшірменің түпнұсқасын ұсынады;
3) кепілдік жарнаның енгізілгенін растайтын төлем құжатының түпнұсқасы мен көшірмесі. Қатысушы сауда-саттық өткізілгеннен кейін жүгінген кезде төлем құжатының түпнұсқасы қайтарылады;
4) заңды тұлға өкілінің өкілеттіктерін куәландыратын құжаттың түпнұсқасы, сондай-ақ салыстырғаннан кейін қайтарылып берілетін түпнұсқасын қоса бере отырып, заңды тұлғаның өкілі паспортының немесе оның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі не заңды тұлғаның өкілі паспортының немесе оның жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі.
Екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурсқа қатысу үшін ұсыныстар жабық конвертте жазбаша ұсынылады.
36. Шетелдік заңды тұлғалар қазақ және/немесе орыс тілдерінде нотариат куәландырған аудармасы бар құрылтай құжаттарының нотариат растаған көшірмелерін ұсынады.
37. Екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурсқа қатысуды қалайтын тұлғалардың өтінімдерін қабылдау және оларды тiркеу талап етілетін құжаттардың толық жиынтығы болған кезде жүргізіледі.
Өтінім қолма-қол тәсілмен берілген кезде талап етілетін құжаттардың бар-жоғын тексеруді сатушы сол жерде, бір жұмыс сағаты ішінде жүзеге асырады және осы Қағиданың 35-тармағында көрсетілген құжаттардың біреуі болмаған жағдайда ұсынылған өтінім тіркелмейді.
Өтінім поштамен келіп түскен кезде осы Қағиданың 35-тармағында көрсетілген құжаттардың біреуі болмаған жағдайда, ұсынылған өтінім тіркелмейді, бұл туралы сатушы өтінім берген тұлғаға бір жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда хабарлайды.

38. Документы участников конкурса путем двухэтапных процедур после регистрации в журнале хранятся в сейфе и передаются комиссии в день его проведения для рассмотрения и допуска к конкурсу путем двухэтапных процедур.
39. Исключен постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
Глава 4. Проведение аукциона
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Аукцион проводится двумя методами:
1) на повышение цены;
2) на понижение цены.
При проведении аукциона с применением метода на повышение цены стартовая цена объекта приватизации равна начальной цене объекта приватизации.
При проведении аукциона с применением метода на понижение цены стартовая цена объекта приватизации определяется путем умножения начальной цены на повышающий коэффициент, равный 3.
Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Объект приватизации на первые торги выставляется на аукцион с применением метода на повышение цены.
На вторые торги объект приватизации выставляется на аукцион с применением метода на понижение цены с установлением минимальной цены в размере семидесяти процентов от начальной цены.
На третьи торги объект приватизации выставляется на аукцион с применением метода на понижение цены с установлением минимальной цены в размере пятидесяти процентов от начальной цены.
На четвертые торги объект приватизации выставляется на аукцион с применением метода на понижение цены с установлением минимальной цены в размере тридцати процентов от начальной цены.
На пятые и последующие торги объект приватизации выставляется на аукцион с применением метода на понижение цены с установлением минимальной цены не ниже размера гарантийного взноса.
Каждые последующие торги в форме аукциона проводятся не позднее тридцати календарных дней с даты предыдущего аукциона.
Сноска. Пункт 41 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
42. Участнику, допущенному к аукциону, представляется доступ к аукционному залу по аукционному номеру, присваиваемому веб-порталом реестра.
Участники аукциона в течение одного часа до начала аукциона заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер. Аукцион начинается в указанное в извещении о проведении торгов время города Астаны путем автоматического размещения в аукционном зале стартовой цены объекта приватизации.

38. Екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурсқа қатысушылардың құжаттары журналда тіркелгеннен кейін сейфте сақталады және оны өткiзетiн күні комиссияға қарау және екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурсқа жіберу үшін берiледi.
39. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
4-тарау. Аукцион өткiзу
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Аукцион екі әдіспен:
1) бағаны көтеру;
2) бағаны төмендету арқылы өткізіледі.
Аукционды бағаны көтеру әдісін қолдана отырып өткiзген кезде жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы бағасы жекешелендіру объектісінің алғашқы бағасына тең болады.
Аукционды бағаны төмендету әдісін қолдана отырып өткізген кезде жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасы алғашқы бағаны 3-ке тең арттыру коэффициентіне көбейту жолымен айқындалады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Жекешелендiру объектiсi бірінші сауда-саттыққа бағаны көтеру әдісі қолданылатын аукционға шығарылады.
Жекешелендiру объектiсi екінші сауда-саттыққа бағаны төмендету әдiсi қолданылатын аукционға алғашқы бағаның жетпіс пайызы мөлшеріндегі ең төмен баға белгіленіп шығарылады.
Жекешелендiру объектiсi үшінші сауда-саттыққа бағаны төмендету әдiсi қолданылатын аукционға алғашқы бағаның елу пайызы мөлшеріндегі ең төменгі баға белгіленіп шығарылады.
Жекешелендiру объектiсi төртінші сауда-саттыққа бағаны төмендету әдiсi қолданылатын аукционға алғашқы бағаның отыз пайызы мөлшеріндегі ең төменгі баға белгіленіп шығарылады.
Жекешелендіру объектісі бесінші және одан кейінгі сауда-саттыққа бағаны төмендету әдісі қолданылатын аукционға кепілдік жарна мөлшерінен төмен болмайтын ең төменгі баға белгіленіп шығарылады.
Аукцион нысанындағы әрбір келесі сауда-саттық алдыңғы аукцион күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей өткізіледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
42. Аукционға жіберілген қатысушыға тізілімнің веб-порталы беретін аукцион нөмірі бойынша аукцион залына кіруге рұқсат беріледі.
Аукционға қатысушылар аукцион басталғанға дейін бір сағат ішінде аукцион залына ЭЦҚ мен аукцион нөмірін пайдалана отырып кіреді. Аукцион жекешелендіру объектісінің бастапқы құнын аукцион залында автоматты түрде орналастыру жолымен сауда-саттықты өткізу туралы хабарламада көрсетілген Астана қаласының уақыты бойынша басталады.

Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 05.06.2019 № 372 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2022 № 1133.
43. Аукцион в аукционном зале проходит со вторника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Аукцион проводится в период с 10:00 до 17:00 часов по времени города Астаны, при этом аукцион начинается не позднее 15:00 часов по времени города Астаны.
Сноска. Пункт 43 - в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2022 № 1133.
44. В случае отсутствия зарегистрированных участников на момент начала аукциона по объекту приватизации, аукцион по данному объекту приватизации признается несостоявшимся и продавцом подписывается акт о несостоявшемся аукционе, формируемый веб-порталом реестра.
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Если в течение двадцати минут с начала аукциона на повышение цены в аукционном зале ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект приватизации по стартовой цене, то аукцион на повышение цены по данному объекту приватизации признается несостоявшимся.
Если цена объекта приватизации достигла установленного минимального размера и ни один из зарегистрированных участников не подтвердил свое желание приобрести объект приватизации, то аукцион на понижение цены признается несостоявшимся.
Если на момент завершения аукциона на понижение цены в 17:00 часов победитель аукциона не определен, то аукцион по данному объекту приватизации признается несостоявшимся.
В случаях, предусмотренных данным пунктом настоящих Правил, продавцом подписывается акт о несостоявшемся аукционе, формируемый веб-порталом реестра, и данный объект приватизации вновь выставляется на торги с условиями несостоявшихся торгов.
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Шаг изменения цены устанавливается следующим образом:
1) при стартовой или текущей цене объекта приватизации в размере до 20000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 10 процентов и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;
2) при стартовой или текущей цене объекта приватизации в размере от 20000 до 50000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 7 процентов и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;

Ескерту. 42-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 05.06.2019 № 372 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2022 № 1133 қаулыларымен.
43. Аукцион залында аукцион Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, сейсенбі – жұма аралығында өтеді. Аукцион Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден бастап сағат 17:00-ге дейінгі кезеңде өткізіледі, бұл ретте аукцион Астана қаласының уақыты бойынша сағат 15:00-ден кешіктірмей басталады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2022 № 1133 қаулысымен.
44. Жекешелендіру объектісі бойынша аукцион басталған сәтте тіркелген қатысушылар болмаған жағдайда, осы жекешелендіру объектісі бойынша аукцион өтпеді деп танылады және сатушы тізілімнің веб-порталы қалыптастыратын өткізілмеген аукцион туралы актіге қол қояды.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. Егер аукцион залында бағаны көтеру аукционы басталғаннан кейін жиырма минут ішінде қатысушылардың бірде-біреуі жекешелендіру объектісін бастапқы баға бойынша сатып алу ниетін растамайтын болса, онда осы жекешелендіру объектісі бойынша бағаны көтеру аукционы өткізілмеді деп танылады.
Егер жекешелендіру объектісінің бағасы белгіленген ең төменгі мөлшерге жетсе және тіркелген қатысушылардың бірде-біреуі жекешелендіру объектісін сатып алу ниетін растамаса, онда бағаны төмендету аукционы өткізілмеді деп танылады.
Егер бағаны төмендету аукционы аяқталатын сәтте сағат 17:00-де аукцион жеңімпазы айқындалмаса, онда осы жекешелендіру объектісі бойынша аукцион өтпеді деп танылады.
Осы Қағиданың осы тармағында көзделген жағдайларда сатушы тізілімнің веб-порталы қалыптастыратын өткізілмеген аукцион туралы актіге қол қояды және осы жекешелендіру объектісі өткізілмеген сауда-саттық шарттарымен сауда-саттыққа қайтадан шығарылады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
46. Бағаны өзгерту қадамы былайша белгіленеді:
1) жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 20 000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезінде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында – 10 пайыз мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 пайыз мөлшерінде белгiленедi;
2) жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 20 000 еселенгеннен бастап 50 000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезінде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында – 7 пайыз мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 пайыз мөлшерінде;

3) при стартовой или текущей цене объекта приватизации в размере от 50000-кратного до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 5 процентов;
4) при стартовой или текущей цене объекта приватизации в размере от 100000-кратного до 250000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 2,5 процента и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;
5) при стартовой или текущей цене объекта приватизации в размере от 250000-кратного до 500000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 1 процента и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;
6) при стартовой или текущей цене объекта приватизации в размере от 500000-кратного размера месячного расчетного показателя и выше шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 0,5 процента и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов.
Аукцион проводится по одному из двух ниже описанных методов.
47. Аукцион на повышение цены:
1) если в течение двадцати минут с момента подтверждения стартовой цены в аукционном зале один из участников подтвердит свое желание приобрести объект приватизации путем увеличения стартовой цены объекта приватизации на шаг, установленный согласно пункту 46 настоящих Правил, то стартовая цена увеличивается на установленный шаг;
1-1) если в течение двадцати минут после подтверждения стартовой цены в аукционном зале ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект приватизации путем увеличения стартовой цены, то победителем признается участник, подтвердивший стартовую цену, а аукцион по данному объекту продажи признается состоявшимся;
2) если в течение двадцати минут после увеличения текущей цены ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект приватизации путем увеличения текущей цены, то победителем признается участник, последним подтвердивший свое желание приобрести объект приватизации, а аукцион по данному объекту приватизации признается состоявшимся;
3) если на момент завершения аукциона на повышение цены в 17:00 часов победитель аукциона не определен, то победителем признается участник, последним подтвердивший свое желание приобрести объект приватизации, и аукцион по данному объекту приватизации признается состоявшимся.
Аукцион по объекту приватизации на повышение цены идет до максимально предложенной цены одним из участников.
Аукцион на повышение цены, в котором участвовал только один участник, признается состоявшимся, если участник подтвердил стартовую цену.

3) жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 50 000 еселенгеннен бастап 100 000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы 5 пайыз мөлшерінде белгiленедi;
4) жекешелендіру объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 100 000 еселенгеннен бастап 250 000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында – 2,5 пайыз мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
5) жекешелендіру объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 250 000 еселенгеннен бастап 500 000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 1 пайыз мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
6) жекешелендіру объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 500 000 еселенген мөлшерінде және одан жоғары болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 0,5 пайыз мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
Аукцион төменде көрсетілген екі әдістің біреуі бойынша жүргізіледі.
47. Бағаны көтеру аукционы:
1) егер аукцион залында бастапқы баға расталған сәттен бастап жиырма минут ішінде қатысушылардың бірі жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасын осы Қағиданың 46-тармағына сәйкес белгіленген қадамға ұлғайту арқылы жекешелендіру объектісін сатып алу ниетін растаса, онда бастапқы баға белгіленген қадамға ұлғайтылады;
1-1) егер аукцион залында бастапқы баға расталғаннан кейін жиырма минут ішінде қатысушылардың бірде-біреуі жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасын ұлғайту жолымен жекешелендіру объектісін сатып алу ниетін растамайтын болса, онда бастапқы бағаны растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал осы сату объектісі бойынша аукцион өткізілген болып танылады;
2) егер ағымдағы баға ұлғайғаннан кейін жиырма минут ішінде қатысушылардың бірде-біреуі жекешелендіру объектісінің ағымдағы құнын ұлғайту жолымен жекешелендіру объектісін сатып алу ниетін растамайтын болса, онда жекешелендіру объектісін сатып алу ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал осы жекешелендіру объектісі бойынша аукцион өткізілген болып танылады;
3) егер бағаны көтеру аукционы аяқталатын сәтте сағат 17:00-де аукцион жеңімпазы айқындалмаса, онда жекешелендіру объектісін сатып алу ниетін растаған соңғы қатысушы жеңімпаз деп танылады және осы жекешелендіру объектісі бойынша аукцион өткізілген болып танылады.
Жекешелендіру объектісі бойынша бағаны көтеру аукционы қатысушылардың бірі ұсынған ең жоғары бағаға дейін жүргізіледі.
Бір ғана қатысушы қатысқан бағаны көтеру аукционы, егер қатысушы бастапқы бағаны растаса, өтті деп танылады.

Сноска. Пункт 47 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Аукцион на понижение цены:
1) если в течение двух минут с начала аукциона ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект приватизации в аукционе, то стартовая цена объекта приватизации уменьшается на шаг, установленный согласно пункту 46 настоящих Правил;
2) если в течение двух минут после уменьшения цены ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект приватизации, то последняя текущая цена объекта приватизации уменьшается с установленным шагом.
Победителем аукциона на понижение цены признается участник, первым подтвердивший свое желание приобрести объект приватизации по текущей цене, и аукцион по данному объекту приватизации признается состоявшимся.
Аукцион на понижение цены, в котором участвовал только один участник, признается состоявшимся, если участник подтвердил стартовую или объявленную цену.
Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Результаты аукциона по каждому проданному объекту приватизации оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается на веб-портале реестра продавцом и победителем с использованием ЭЦП в день проведения торгов.
50. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты аукциона и обязательства победителя и продавца подписать договор купли-продажи объекта приватизации по цене продажи. Договор купли-продажи заключается в электронном формате на веб-портале реестра и подписывается продавцом и покупателем с использованием ЭЦП в срок не более десяти календарных дней со дня подписания протокола о результатах торгов. При этом, продавец представляет покупателю проект договора купли-продажи на подписание в срок не более пяти календарных дней со дня подписания протокола о результатах торгов.
Сноска. Пункт 50 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 924 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. В случае неподписания победителем протокола о результатах торгов либо договора купли-продажи в сроки, указанные в пунктах 49 и 50 настоящих Правил, продавцом подписывается акт об отмене результатов аукциона, формируемый веб-порталом реестра, и данный объект приватизации вновь выставляется на торги с условиями отмененных торгов.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 924 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
48. Бағаны төмендету аукционы:
1) егер аукцион басталған кезден бастап екі минут ішінде қатысушылардың бірде-біреуі аукционда жекешелендіру объектісін сатып алу ниетін растамайтын болса, жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасы осы Қағиданың 46-тармағына сәйкес белгіленген қадамға азаяды;
2) егер баға азайтылғаннан кейін екі минут ішінде қатысушылардың бірде-біреуі жекешелендіру объектісін сатып алу ниетін растамайтын болса, жекешелендіру объектісінің соңғы ағымдағы бағасы белгіленген қадамға азаяды.
Жекешелендіру объектісін ағымдағы баға бойынша сатып алу ниетін бірінші болып растаған қатысушы бағаны төмендету аукционының жеңімпазы болып танылады және осы жекешелендіру объектісі бойынша аукцион өткізілген болып танылады.
Бір ғана қатысушы қатысқан бағаны төмендету аукционы, егер қатысушы бастапқы және жарияланған бағаны растаса, өтті деп танылады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49. Әрбір сатылған жекешелендіру объектісі бойынша аукцион нәтижелері сауда-саттық нәтижелері туралы электрондық хаттамамен ресімделеді, оған сатушы және жеңімпаз ЭЦҚ пайдалана отырып, сауда-саттық өткiзiлген күнi тізілімнің веб-порталында қол қояды.
50. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама аукцион нәтижелерін және жеңімпаз бен сатушының жекешелендіру объектісін сату бағасы бойынша сатып алу-сату шартына қол қою міндеттемесін белгілейтін құжат болып табылады. Сатып алу-сату шарты электрондық форматта тізілімнің веб-порталында жасалады және сатушы мен сатып алушы ЭЦҚ пайдалана отырып сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде оған қол қояды. Бұл ретте сатушы сатып алушыға сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қойған күннен бастап күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімде қол қоюға сатып алу-сату шартының жобасын ұсынады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 924 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
51. Жеңімпаз сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға не сатып алу-сату шартына осы Қағиданың 49 және 50-тармақтарында көрсетілген мерзімдерде қол қоймаған жағдайда, сатушы тізілім веб-порталында қалыптастыратын аукцион нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және осы жекешелендіру объектісі күшін жойған сауда-саттық шарттарымен сауда-саттыққа қайтадан шығарылады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 924 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен

52. Единый оператор обеспечивает функционирование веб-портала реестра, а также принимает гарантийные взносы участников торгов.
Единый оператор:
1) перечисляет разблокированный в электронном кошельке гарантийный взнос участника, победившего в торгах, на соответствующий код бюджетной классификации на основании заявления на перечисление гарантийного взноса, подписанного продавцом с использованием ЭЦП на веб-портале реестра;
2) возвращает с электронного кошелька денежные средства участникам торгов на основании заявлений на возврат денежных средств, подписанных участниками с использованием ЭЦП на веб-портале реестра, в срок не позднее трех рабочих дней со дня подачи заявления единому оператору;
3) обеспечивает возможность многократного использования разблокированных в электронном кошельке денежных средств участников для подачи ими заявки на участие в последующих торгах в форме аукциона и тендера.
Сноска. Пункт 52 – в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
53. При возникновении в ходе аукциона технического сбоя, препятствующего участию в аукционе, участник:
1) уведомляется в течение 30 секунд с момента отсутствия устойчивой связи с веб-порталом реестра путем выведения на монитор участника аукциона электронного уведомления с контактными данными единого оператора;
2) незамедлительно посредством телефона или электронного сообщения ставит в известность об этом по контактным данным единого оператора.
54. Единый оператор фиксирует факт технического сбоя и при его наличии на стороне веб-портала реестра уведомляет всех участников аукциона посредством размещения информации на веб-портале реестра.
55. При техническом сбое компьютерного и/или телекоммуникационного оборудования участника аукцион продолжается.
56. В случае наличия факта технического сбоя веб-портала реестра, указанного в пункте 54 настоящих Правил, препятствующего проведению аукциона или процедуре проведения аукциона, единый оператор письменно уведомляет об этом продавца и переносит аукцион на следующий рабочий день после дня исправления технического сбоя с обязательным предварительным уведомлением принимавших участие в аукционе участников о дате и времени продолжения данного аукциона посредством размещения информации на веб-портале реестра и направления электронного сообщения на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра.

52. Бірыңғай оператор тізілім веб-порталының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ сауда-саттыққа қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдайды.
Бірыңғай оператор:
1) сатушы қол қойған кепілдік жарнаны аударуға өтінім негізінде сауда-саттықта жеңген қатысушының электрондық әмиянында бұғатталмаған кепілдік жарнасын тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып бюджет сыныптамасының тиісті кодына аударады;
2) қатысушылар тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдаланып қол қойған, ақша қаражатын қайтаруға арналған өтініштер негізінде сауда-саттыққа қатысушыларға электрондық әмияннан ақша қаражатын бірыңғай операторға өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қайтарады;
3) аукцион және тендер нысанында кейінгі сауда-саттықтарға қатысуға өтінім беру үшін электрондық әмиянда қатысушылардың бұғаттан алынған ақшалай қаражатын бірнеше рет пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
53. Аукцион барысында аукционға қатысуға кедергі болатын техникалық ақаулықтар туындаған кезде қатысушыға:
1) тізілім веб-порталымен орнықты байланыс жоғалған кезден бастап 30 секунд ішінде аукционға қатысушының мониторында бірыңғай оператордың байланыс деректері бар электрондық хабарламаны шығару жолымен хабарлайды;
2) бұл туралы бірыңғай оператордың байланыс деректері бойынша телефон немесе электрондық хабарлама арқылы дереу хабарлайды.
54. Бірыңғай оператор техникалық ақаулықтар фактісін тіркейді және олар тізілім веб-порталы жағында болған кезде ақпаратты тізілім веб-порталында орналастыру жолымен аукционға қатысушылардың барлығын хабардар етеді.
55. Қатысушының компьютерлік және/немесе телекоммуникация жабдығының техникалық ақаулықтары болғанда аукцион жалғаса береді.
56. Аукционды жүргізуге немесе аукционды жүргізу рәсіміне кедергі болатын осы Қағиданың 54-тармағында көрсетілген тізілім веб-порталының техникалық ақаулықтар фактісі болған жағдайда, бірыңғай оператор бұл туралы сатушыға жазбаша түрде хабарлайды, ал сатушы осы аукционның жалғастырылатын күні мен уақыты туралы ақпаратты тізілім веб-порталында орналастыру және тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына электрондық хабарлама жіберу арқылы аукционға қатысқан қатысушыларды алдын ала міндетті түрде хабардар ете отырып, аукционды бірыңғай оператор техникалық ақаулықты жойған күннен кейін келесі жұмыс күніне ауыстырады.

Глава 5. Проведение тендера
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
57. Исключен постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
58. Организация и проведение тендера осуществляются продавцом. При выставлении объекта приватизации на первый тендер стартовая цена объекта приватизации равна начальной цене.
Сноска. Пункт 58 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
59. Тендер проходит на веб-портале реестра со вторника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Тендер проводится в период с 10:00 до 13:00 часов по времени города Астаны.
Сноска. Пункт 59 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
60. При выставлении объекта приватизации на второй тендер стартовая цена равна семидесяти процентам от начальной цены.
При выставлении объекта приватизации на третий тендер стартовая цена равна пятидесяти процентам от начальной цены.
При выставлении объекта приватизации на четвертый тендер стартовая цена равна тридцати процентам от начальной цены.
При выставлении объекта приватизации на пятый и последующие тендеры стартовая цена равна размеру гарантийного взноса.
Каждый последующий тендер проводится не позднее тридцати календарных дней с даты предыдущего тендера.
Сноска. Пункт 60 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
61. В случае продажи на тендере акций (долей участия в уставном капитале) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью), в уставном капитале которых контрольный пакет акций (долей участия) принадлежит государству, условием тендера является сохранение профиля деятельности и не менее двух третей штатной численности работников.
Сроки сохранения профиля деятельности, штатной численности работников акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) определяются продавцом на основании решения комиссии.
Сноска. Пункт 61 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
62. В случае отсутствия зарегистрированных участников на момент начала тендера по объекту приватизации тендер признается несостоявшимся. Тендер, в котором участвовал только один участник, признается состоявшимся, если участник предложил стоимость не менее стартовой цены.
Если тендер объявляется несостоявшимся, продавцом подписывается акт о несостоявшемся тендере, формируемый веб-порталом реестра.

5-тарау. Тендердi өткiзу
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
57. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
58. Тендердi ұйымдастыру мен өткiзудi сатушы жүзеге асырады. Жекешелендіру объектiсі бірінші тендерге шығарылған кезде жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы бағасы алғашқы бағасына тең болады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
59. Тендер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, сейсенбі – жұма аралығында тізілімнің веб-порталында өтеді. Тендер Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден бастап сағат 13:00-ге дейінгі кезеңде өткізіледі.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
60. Жекешелендіру объектісі екінші тендерге шығарылған кезде бастапқы баға алғашқы бағаның жетпіс пайызына тең болады.
Жекешелендіру объектісі үшінші тендерге шығарылған кезде бастапқы баға алғашқы бағаның елу пайызына тең болады.
Жекешелендіру объектісі төртінші тендерге шығарылған кезде бастапқы баға алғашқы бағаның отыз пайызына тең болады.
Жекешелендіру объектісі бесінші және одан кейін тендерге шығарылған кезде бастапқы баға кепілдік жарнаның мөлшеріне тең болады.
Әрбір келесі тендер алдыңғы тендер өткізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей өткізіледі.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
61. Жарғылық капиталындағы акциялардың (қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) акциялары (жарғылық капиталға қатысу үлестері) тендерде сатылған жағдайда қызмет бейінін және қызметкерлердің штат санының кемінде үштен екісін сақтау тендердің шарты болып табылады.
Акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) қызмет бейінін, жұмыскерлерінің штат санын сақтау мерзімдерін сатушы комиссия шешімінің негізінде айқындайды.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
62. Жекешелендіру объектісі бойынша тендер басталған сәтте тіркелген қатысушылар болмаған жағдайда тендер өтпеді деп танылады. Егер қатысушы бастапқы бағадан кем болмайтын құн ұсынса, бір қатысушы қатысқан тендер өтті деп танылады.
Егер тендер өтпеді деп жарияланса, сатушы тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын тендердің өткізілмегені туралы актіге қол қояды.

Сноска. Пункт 62 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
63. Вскрытие заявок на участие в тендере производится посредством веб-портала реестра автоматически по наступлению даты и времени торгов, указанных в извещении о проведении торгов.
Сноска. Пункт 63 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
64. Заявки на участие в тендере рассматриваются продавцом на веб-портале реестра в целях определения участников, соответствующих дополнительным требованиям к участникам (покупателю) объекта, указанным в извещении о проведении торгов.
Сноска. Пункт 64 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
65. Победителем признается участник, предложивший наиболее высокую цену за объект приватизации. В случае, если на тендере предложения двух и более участников содержат одинаковую наивысшую цену, то победителем тендера среди данных участников признается участник, заявка которого принята ранее других заявок участников.
Сноска. Пункт 65 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
66. В протоколе о результатах торгов указываются:
1) список участников, не удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к участникам (покупателю), с указанием причины;
2) список участников, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к участникам (покупателю), по которым веб-порталом реестра производится автоматическое сопоставление ценовых предложений участников тендера;
3) победитель, предложивший наивысшую цену за объект приватизации.
67. Победитель тендера уведомляется о результатах торгов по электронной почте для подписания протокола о результатах торгов.
Протокол о результатах торгов формируется веб-порталом реестра, подписывается с использованием ЭЦП продавцом и победителем тендера в день проведения торгов.
Сноска. Пункт 67 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
68. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты тендера и обязательства победителя и продавца подписать договор купли-продажи объекта приватизации на условиях, являющихся результатом тендера. Договор купли-продажи заключается в электронном формате на веб-портале реестра и подписывается продавцом и покупателем с использованием ЭЦП в срок не более десяти календарных дней со дня подписания протокола о результатах торгов. При этом продавец представляет покупателю проект договора купли-продажи на подписание в срок не более пяти календарных дней со дня подписания протокола о результатах торгов.

Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
63. Тендерге қатысуға өтінімдерді ашу сауда-саттық өткізу туралы хабарламада көрсетілген күн мен уақыт келгенде тізілімнің веб-порталы арқылы автоматты түрде жүргізіледі.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
64. Тендерге қатысуға өтінімдерді сатып алушы сауда-саттық өткізу туралы хабарламада көрсетілген объектіге қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын қосымша талаптарға сәйкес келетін қатысушыларды айқындау мақсатында тізілімнің веб-порталында қарайды.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
65. Жекешелендiру объектiсi үшiн ең жоғары баға ұсынған қатысушы жеңiмпаз деп танылады. Егер тендерде екi және одан көп қатысушының ұсынысында бірдей ең жоғары баға қамтылатын болса, онда осы қатысушылардың арасында өтінімі басқа қатысушылардың өтінімдерінен бұрын қабылданған қатысушы тендердің жеңімпазы болып танылады.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
66. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамада:
1) себебі көрсетіле отырып, қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын талаптарды қанағаттандырмайтын қатысушылар тізімі;
2) тізілімнің веб-порталында тендерге қатысушылардың баға ұсыныстарын автоматты салыстыру жүргізілетін, қатысушыларға (сатып алушыға) қойылатын талаптарға қанағаттандыратын қатысушылар тізімі;
3) жекешелендіру объектісі үшін ең жоғары бағаны ұсынған жеңімпаз көрсетіледі.
67. Тендердің жеңімпазы сауда-саттық нәтижелері туралы электрондық хаттамаға қол қою үшін электрондық пошта арқылы сауда-саттық нәтижелері туралы хабардар етіледі.
Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама тізілімнің веб-порталында қалыптастырылады, оған сауда-саттық өткізілген күні сатушы мен тендердің жеңімпазы ЭЦҚ пайдаланып қол қояды.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
68. Сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттама тендердің нәтижелерiн және жеңімпаз бен сатушының тендер нәтижесi болып табылатын шарттарда жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шартына қол қою міндеттемесін тіркейтін құжат болып табылады. Сатып алу-сату шарты электрондық форматта тізілімнің веб-порталында жасалады және сатушы мен сатып алушы ЭЦҚ пайдаланып сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қойған күннен бастап күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде қол қояды. Бұл ретте сатушы сатып алушыға сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қойған күннен бастап күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімде қол қоюға сатып алу-сату шартының жобасын ұсынады.

Сноска. Пункт 68 - в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
69. В случае неподписания победителем протокола о результатах торгов либо договора купли-продажи в сроки, указанные в пунктах 67 и 68 настоящих Правил, продавцом подписывается акт об отмене результатов торгов, формируемый на веб-портале реестра, и данный объект приватизации вновь выставляется на торги с условиями отмененных торгов.
Сноска. Пункт 69 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Продажа ценных бумаг, принадлежащих государству, на фондовых биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан или иностранных государств
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Реализация ценных бумаг, принадлежащих государству, на фондовых биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан или иностранных государств (далее - фондовая биржа), осуществляется продавцом на основании решения комиссии.
71. Ценные бумаги, подлежащие реализации на фондовой бирже, выставляются на биржевые торги продавцом через брокерские компании.
72. Определение брокерской компании на право реализации ценных бумаг осуществляется продавцом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
73. При продаже ценных бумаг, принадлежащих государству, на фондовой бирже отношения, возникающие в связи с их реализацией между продавцом и брокерскими компаниями, регулируются соответствующим договором.
74. Реализация ценных бумаг производится в торговых системах фондовой биржи в соответствии с правилами биржевой торговли соответствующей фондовой биржи.
Глава 7. Конкурс путем двухэтапных процедур
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Конкурс путем двухэтапных процедур проводится с участием независимых консультантов по решению Правительства Республики Казахстан, определяющего приоритет цены и (или) иных условий приватизации.
Сноска. Пункт 75 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
69. Жеңімпаз сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға не сатып алу-сату шартына осы Қағиданың 67 және 68-тармақтарында көрсетілген мерзімдерде қол қоймаған жағдайда, сатушы тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және осы жекешелендіру объектісі күші жойылған сауда-саттық талаптарымен сауда-саттыққа қайтадан шығарылады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттердің аумағында жұмыс істейтін қор биржаларында мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды сату
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
70. Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттердің аумағында жұмыс істейтін қор биржаларында (бұдан әрі – қор биржасы) мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды сатуды комиссияның шешімі негізінде сатушы жүзеге асырады.
71. Қор биржасында сатылуға жататын бағалы қағаздарды сатушы биржалық сауда-саттыққа брокерлік компаниялар арқылы қояды.
72. Бағалы қағаздарды сатуға құқылы брокерлік компанияны айқындауды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сатушы жүзеге асырады.
73. Мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды сату кезінде оларды сатуға байланысты сатушы мен брокерлік компаниялар арасында туындайтын қарым-қатынастар тиісті шартпен реттеледі.
74. Қор биржасының сауда-саттық жүйелерінде бағалы қағаздарды сату тиісті қор биржасының биржалық сауда-саттық қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
7-тарау. Екi кезеңдi рәсiмдер арқылы конкурс
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
75. Екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурс жекешелендіру бағасының басымдығын және (немесе) өзге де шарттарын айқындайтын Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша тәуелсіз консультанттардың қатысуымен өткізіледі.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

76. Конкурс путем двухэтапных процедур включает в себя следующий план мероприятий:
1) привлечение независимого консультанта в порядке, установленном статьей 100-1 Закона, для проведения всестороннего анализа объекта приватизации, оценку его стоимости и формирование для потенциальных покупателей (инвесторов) информационной базы данных об объекте приватизации;
2) публикацию продавцом извещения о продаже объекта приватизации на казахском и русском языках на веб-портале реестра, а также рассылку независимым консультантом предложения о продаже потенциальным покупателям (инвесторам);
3) формирование независимым консультантом перечня заявок, содержащих предложения потенциальных покупателей (инвесторов);
4) проведение продавцом с участием независимого консультанта переговоров с потенциальными покупателями (инвесторами) по перечню заявок с целью выявления не менее двух потенциальных покупателей (инвесторов), представивших в ходе переговоров наилучшие предложения (первый этап конкурса);
5) проведение продавцом с участием независимого консультанта переговоров с победителями первого этапа на предмет улучшения ранее предложенных условий (второй этап конкурса).
Сноска. Пункт 76 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. На заседании комиссии при конкурсе путем двухэтапных процедур заявки с предложениями участников изучаются и сравниваются всеми членами комиссии. Комиссия проверяет соблюдение всех формальностей, определяет наличие требуемых сведений и документов.
78. По итогам проведения каждого этапа переговоров продавцом, независимым консультантом и всеми участниками конкурса путем двухэтапных процедур подписывается протокол о его результатах.
79. Выигравшим конкурс путем двухэтапных процедур признается потенциальный покупатель (инвестор), предложивший в ходе второго этапа конкурса путем двухэтапных процедур наивысшую цену и (или) наилучшие условия.
Сноска. Пункт 79 – в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
80. В случаях отказа или уклонения победителя конкурса путем двухэтапных процедур от подписания договора купли-продажи в сроки, установленные продавцом, его гарантийный взнос удерживается продавцом и подписывается договор купли-продажи с потенциальным покупателем (инвестором), предложение которого признано наилучшим после предложения победителя конкурса.

76. Екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурс мынадай iс-шаралар жоспарын қамтиды:
1) Заңның 100-1-бабында белгіленген тәртiппен, жекешелендiру объектiсiн жан-жақты талдауды, оның құнын бағалауды жүргізу үшін тәуелсіз консультантты тарту және әлеуетті сатып алушылар (инвесторлар) үшiн сату объектiсi туралы ақпараттық дерекқор қалыптастыру;
2) сатушының жекешелендiру объектiсiн сату туралы хабарламаны тізілімнің веб-порталында қазақ және орыс тiлдерiнде жариялауы, сондай-ақ тәуелсіз консультанттың әлеуетті сатып алушыларға (инвесторларға) сату туралы ұсынысты жіберуі;
3) тәуелсіз консультанттың әлеуетті сатып алушылардың (инвесторлардың) ұсыныстары бар өтiнiмдерiнің тiзбесiн қалыптастыруы;
4) келiссөздер барысында ең жақсы ұсыныстарды ұсынған (конкурстың бірінші кезеңі) кемiнде екi әлеуетті сатып алушыны (инвесторды) анықтау мақсатында, өтiнiмдердiң тiзбесi бойынша тәуелсіз консультанттың қатысуымен сатушының әлеуетті сатып алушылармен (инвесторлармен) келiссөздер жүргізуі;
5) сатушының бұрын ұсынылған шарттарды жақсарту нысанасына тәуелсіз консультанттың қатысуымен конкурстың бiрiншi кезеңiнiң жеңiмпаздарымен келiссөздер жүргізуі (конкурстың екiншi кезеңi).
Ескерту. 76-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
77. Екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурс кезінде комиссияның отырысында қатысушылардың ұсыныстары жазылған өтiнiмдердi комиссияның барлық мүшелерi зерделейдi және салыстырады. Комиссия барлық формальдылықтардың сақталуын тексередi, талап етiлетiн мәлiметтер мен құжаттардың бар-жоғын айқындайды.
78. Сатушы, тәуелсіз консультант және екi кезеңдi рәсiмдер арқылы конкурстың барлық қатысушылары келiссөздiң әрбiр кезеңiнiң өткiзiлу қорытындылары бойынша оның нәтижелерi туралы хаттамаға қол қояды.
79. Екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурстың екiншi кезеңi барысында ең жоғары баға және (немесе) ең үздік шарттарды ұсынған әлеуетті сатып алушы (инвестор) екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурстың жеңiмпазы болып танылады.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
80. Екi кезеңдi рәсiмдер арқылы конкурстың жеңiмпазы сатып алу-сату шартына сатушы белгiлеген мерзiмде қол қоюдан бас тартқан немесе жалтарған жағдайда, сатушы оның кепілдік жарнасын ұстайды және ұсынысы конкурс жеңiмпазының ұсынысынан кейiн ең жақсы деп танылған әлеуетті сатып алушымен (инвестормен) сатып алу-сату шартына қол қояды.

80-1. Конкурс путем двухэтапных процедур признается несостоявшимся, если:
1) к участию на первом этапе конкурса зарегистрировано менее двух заявок;
2) на второй этап конкурса допущено менее двух потенциальных покупателей (инвесторов);
3) победитель конкурса не подписал договор купли-продажи в сроки, установленные продавцом.
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, продавцом и независимым консультантом подписывается акт о несостоявшемся конкурсе, и объект приватизации вновь выставляется на конкурс.
Каждый последующий конкурс проводится не позднее шестидесяти календарных дней с даты предыдущего конкурса.
Сноска. Глава 7 дополнена пунктом 80-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
Глава 8. Продажа производных ценных бумаг, удостоверяющих права на акции акционерных обществ, принадлежащие государству
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Продажа производных ценных бумаг, удостоверяющих права на акции акционерных обществ, принадлежащие государству, осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа.
82. Основные условия продажи производных ценных бумаг представляются продавцом на утверждение Правительству Республики Казахстан или местным исполнительным органом на утверждение соответствующему местному представительному органу.
83. Решение о продаже производных ценных бумаг должно содержать сведения о количестве акций, принадлежащих государству, на которые выпущены производные ценные бумаги, типе продаваемых производных ценных бумаг, иностранном государстве (иностранных государствах), на территории которого (которых) предполагается осуществить продажу производных ценных бумаг, максимальных сроках завершения сделки, условия и порядок реализации прав собственников производных ценных бумаг.
Глава 9. Прямая адресная продажа
Сноска. Глава 9 исключена постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
Глава 10. Порядок расчетов
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Договор купли-продажи подписывается продавцом и покупателем. В договоре указывается ссылка на протокол о результатах торгов, как основание заключения договора.

80-1. Егер:
1) конкурстың бірінші кезеңіне қатысуға екеуден аз өтінім тіркелсе;
2) конкурстың екінші кезеңіне екеуден аз әлеуетті сатып алушы (инвестор) жіберілсе;
3) конкурс жеңімпазы сатушы белгілеген мерзімде сатып алу-сату шартына қол қоймаса, екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурс өткізілмеді деп танылады.
Осы тармақта көзделген жағдайларда сатушы мен тәуелсіз консультант өткізілмеген конкурс туралы актіге қол қояды және жекешелендіру объектісі қайтадан конкурсқа шығарылады.
Әрбір кейінгі конкурс алдыңғы конкурс күнінен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірілмей өткізіледі.
Ескерту. 7-тарау 80-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
8-тарау. Акционерлік қоғамдардың мемлекетке тиесілі акцияларына құқықты куәландыратын туынды бағалы қағаздарды сату
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
81. Акционерлік қоғамдардың мемлекетке тиесілі акцияларына құқықты куәландыратын туынды бағалы қағаздарды сату Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
82. Туынды бағалы қағаздарды сатудың негізгі шарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге – сатушы немесе тиісті жергілікті өкілдік органға бекітуге жергілікті атқарушы орган ұсынады.
83. Туынды бағалы қағаздарды сату туралы шешімде оларға туынды бағалы қағаздар шығарылған мемлекетке тиесілі акциялардың саны, сатылатын туынды бағалы қағаздардың типі, аумағында туынды бағалы қағаздарды сатуды жүзеге асыру ұйғарылған шет мемлекет (шет мемлекеттер), мәмілені аяқтаудың ең ұзақ мерзімі, туынды бағалы қағаздардың меншік иелерінің құқықтарын сату шарттары мен тәртібі қамтылуы тиіс.
9-тарау. Тiкелей атаулы сату
Ескерту. 9-тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
10-тарау. Есеп айырысу тәртiбi
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
87. Сатып алу-сату шартына сатушы мен сатып алушы қол қояды. Шартта оны жасасудың негiзi ретiнде сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға жасалған сiлтеме көрсетіледі.

88. Лицо, выигравшее торги, при неподписании протокола о результатах торгов или договора купли-продажи утрачивает внесенный им гарантийный взнос и возмещает продавцу понесенный им реальный ущерб в части, не покрытой гарантийным взносом.
89. Расчеты по договору купли-продажи производятся между продавцом и покупателем, при этом покупатель производит расчеты в следующем порядке:
1) авансовый платеж вносится в размере не менее пятнадцати процентов от цены продажи объекта приватизации в срок не позднее десяти рабочих дней со дня подписания договора купли-продажи (гарантийный взнос засчитывается в счет причитающегося авансового платежа);
2) оставшаяся сумма вносится по договоренности сторон, но не позднее тридцати календарных дней со дня подписания договора купли-продажи.
90. В случае просрочки авансового или окончательного платежа договор купли-продажи продавцом расторгается в одностороннем порядке с предъявлением требований к покупателю о возмещении реальных убытков в части, не покрытой гарантийным взносом.
В данном случае объект приватизации вновь выставляется на торги с условиями отмененных торгов.
Сноска. Пункт 90 – в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
91. Передача объекта приватизации, за исключением государственных пакетов акций, производится по акту приема-передачи не позднее тридцати календарных дней с даты полной оплаты покупателем цены продажи по договору купли-продажи, за исключением случая, указанного в пункте 95 настоящих Правил.
Сведения о подписании акта приема-передачи покупателем вносятся продавцом на веб-портал реестра в двухдневный срок.
Подписанный акт приема-передачи является основанием для проведения государственной регистрации об изменении собственника на проданный объект приватизации.
При продаже государственного предприятия как имущественного комплекса покупателем в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" должна быть осуществлена государственная регистрация прекращения деятельности приватизированного государственного предприятия с обязательным извещением продавца о проведенной регистрации.
При неподписании покупателем акта приема-передачи в установленный срок продавцом расторгается договор купли-продажи в одностороннем порядке с предъявлением требований к покупателю о возмещении реальных убытков в части, не покрытой гарантийным взносом, и подписывается акт об отмене результатов торгов, формируемый на веб-портале реестра.
В данном случае объект приватизации вновь выставляется на торги с условиями отмененных торгов.

88. Сауда-саттықта ұтқан тұлға сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға немесе сатып алу-сату шартына қол қоймаған кезде өзі енгізген кепілдік жарнасын жоғалтады және сатушыға кепілдік жарнамен жабылмаған бөлігінде оның іс жүзінде шеккен залалын өтейді.
89. Сатып алу-сату шарты бойынша есеп айырысулар сатушы мен сатып алушы арасында жүргiзiледi, бұл орайда сатып алушы есеп айырысуларды мынадай тәртiппен жүргiзедi:
1) аванстық төлем жекешелендiру объектiсiн сату бағасының кемiнде он бес пайызы мөлшерiнде сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешiктiрiлмей енгiзiледi (кепiлдiк жарна тиесiлi аванстық төлем есебiне есептеледi);
2) қалған сома тараптардың уағдаласуы бойынша, бiрақ сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрмей енгiзiледі.
90. Аванстық немесе түпкілікті төлемнiң мерзімі өткен жағдайда сатушы сатып алу-сату шартын біржақты тәртіппен бұзып, сатып алушыға кепілдік жарнамен жабылмаған бөлігінде iс жүзiндегi шығындарды өтеу туралы талаптар қояды.
Бұл жағдайда жекешелендіру объектісі күші жойылған сауда-саттық шарттарымен сауда-саттыққа қайтадан шығарылады.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
91. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнен басқа жекешелендіру объектiсiн беру осы Қағиданың 95-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, сатып алу-сату шарты бойынша сатып алушы сату бағасын толық төлеген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей қабылдап алу-беру актiсi бойынша жүргiзiледi.
Сатып алушының қабылдап алу-беру актісіне қол қоюы туралы мәліметтерді сатушы екі күндік мерзімде тізілімнің веб-порталына енгізеді.
Сатылған жекешелендіру объектісінің меншік иесінің өзгергені туралы мемлекеттік тіркеуді жүргізуге қол қойылған қабылдап алу-беру актісі негіз болып табылады.
Мүліктік кешен ретінде мемлекеттік кәсіпорын сатылатын болса, сатып алушы "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жекешелендірілген мемлекеттік кәсіпорынның қызметі тоқтатылғанын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырып, сатушыға тіркеудің өткізілгені туралы міндетті түрде хабарлауға тиіс.
Сатып алушы қабылдап алу-беру актісіне белгіленген мерзімде қол қоймаған жағдайда сатушы сатып алу-сату шартын біржақты тәртіппен бұзып, сатып алушыға кепілдік жарнамен жабылмаған бөлігінде іс жүзіндегі шығындарды өтеу туралы талаптар қояды және тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды.
Бұл жағдайда жекешелендіру объектісі күші жойылған сауда-саттық шарттарымен сауда-саттыққа қайтадан шығарылады.

Сноска. Пункт 91 – в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
92. Передача государственных пакетов акций производится после полной оплаты покупателем цены продажи по договору купли-продажи путем подписания приказа о переводе ценных бумаг.
93. Оплата в рассрочку допускается лишь в случаях, когда условия возможной рассрочки были заблаговременно доведены до сведения участников торгов. При этом размер первоначального взноса не может быть меньше пятнадцати процентов от цены продажи, а период рассрочки составляет не более трех лет.
Сноска. Пункт 93 – в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2024 № 890 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
94. Первоначальный взнос вносится покупателем в течение тридцати календарных дней со дня подписания договора купли-продажи. На последующие вносимые суммы начисляются проценты, исходя из базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан. Внесение последующих сумм должно осуществляться не реже одного раза в квартал.
Обеспечением своевременного погашения платежей служит право залога продавца на приобретенное покупателем имущество, если иной способ обеспечения не предусмотрен договором купли-продажи.
Сноска. Пункт 94 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.04.2021 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. При продаже объекта в рассрочку передача осуществляется путем подписания акта приема-передачи объекта приватизации после оплаты первоначального взноса с одновременным заключением договора залога, подлежащего соответствующей регистрации, если иной способ обеспечения не предусмотрен договором купли-продажи.
При продаже государственного пакета акций в рассрочку передача осуществляется путем подписания приказа о переводе ценных бумаг после оплаты первоначального взноса с одновременным заключением договора залога, подлежащего соответствующей регистрации.
Глава 11. Средства, полученные от продажи объекта приватизации
Сноска. Заголовок главы 11 – в редакции постановления Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
96. Средства, полученные от приватизации объектов республиканской собственности, направляются в Национальный фонд Республики Казахстан, и сведения о них включаются в реестр продавцом в течение пяти рабочих дней с даты оплаты покупателем цены продажи по договору купли-продажи.
Средства, полученные от приватизации объектов коммунальной собственности, направляются в соответствующий местный бюджет, и сведения о них включаются в реестр продавцом в течение пяти рабочих дней с даты оплаты покупателем цены продажи по договору купли-продажи.

Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
92. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн беру сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша сатып алушы сату бағасын толық төлегеннен кейiн бағалы қағаздарды аудару туралы бұйрыққа қол қою жолымен жүргiзiледi.
93. Ықтимал бөліп төлеудің шарттары сауда-саттыққа қатысушылардың назарына алдын ала жеткізілген жағдайда ғана бөліп төлеуге жол беріледі. Бұл ретте бастапқы жарнаның мөлшері сату бағасының он бес пайызынан кем болмауға, ал бөліп төлеу кезеңі үш жылдан аспауға тиіс.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2024 № 890 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
94. Бастапқы жарнаны сатып алушы сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде енгізеді. Кейіннен енгізілетін сомаларға пайыздар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесіне сүйене отырып есептеледі. Келесі сомаларды енгізу кемінде тоқсанына бір рет жүзеге асырылуда тиіс.
Егер сатып алу-сату шартында қамтамасыз етудің өзге тәсілі көзделмеген болса, сатып алушы сатып алған жекешелендiру объектiсiне сатушының кепiл құқығы төлемдердiң уақтылы өтелуiн қамтамасыз ету болып табылады.
Ескерту. 94-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.04.2021 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
95. Егер сатып алу-сату шартында қамтамасыз етудің өзге тәсілі көзделмеген болса, объектіні бөліп-бөліп төлеу арқылы сату кезінде беру тиісінше тіркелуі тиіс кепіл шартын бір уақытта жасаумен жекешелендіру объектісін қабылдап алу-беру актісіне қол қою арқылы бастапқы жарнаны төлегеннен кейін жүзеге асырылады.
Акциялардың мемлекеттік пакетін бөліп-бөліп төлеуге сату кезінде беру тиісінше тіркелуі тиіс кепіл шартын бір мезгілде жасаумен бағалы қағаздарды аудару туралы бұйрыққа қол қою арқылы бастапқы жарнаны төлегеннен кейін жүзеге асырылады.
11. Жекешелендiру объектiсiн сатудан алынған қаражат
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
96. Республикалық меншiк объектiлерiн жекешелендiруден алынған қаражат Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiледi және олар туралы мәліметтерді сатушы сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша сату бағасын төлеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тізілімге енгізеді.

Сноска. Пункт 96 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 924 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Подготовка и проведение торгов по приватизации осуществляются за счет бюджетных средств.
98. Оплата услуг организатора и/или единого оператора включается в расходы продавца на подготовку и проведение торгов по приватизации.
Глава 12. Контроль за исполнением договора купли-продажи
Сноска. Правила дополнены главой 12 в соответствии с постановлением Правительства РК от 10.09.2025 № 730 (вводится в действие с 25.08.2025).
99. Продавец осуществляет последующий контроль за надлежащим исполнением условий договора купли-продажи объекта приватизации, заключенного по результатам тендера или конкурса путем двухэтапных процедур с условиями исполнения покупателем обязательств в соответствии с главами 5 и 7 настоящих Правил.
100. В целях осуществления контроля продавец знакомится с документами, связанными с исполнением договора купли-продажи, в том числе прекратившего свое действие, и привлекает к работе представителей уполномоченных органов соответствующих отраслей (местных исполнительных органов), а также при необходимости консультационные, аудиторские и иные организации.
При наличии в договоре купли-продажи условий по исполнению покупателем инвестиционных и иных финансовых обязательств (погашение задолженности, осуществление строительства или реконструкции, обеспечение определенного уровня объема производства, номенклатуры выпускаемой продукции или оказываемых услуг) контроль проводится с привлечением консультационных, аудиторских и иных организаций.
101. Уполномоченные органы соответствующих отраслей (местных исполнительных органов) в течение пятнадцати календарных дней со дня получения уведомления от продавца представляют кандидатуры своих представителей для участия в контроле за исполнением условий договора купли-продажи.
Привлечение консультационных, аудиторских и иных организаций для проведения контроля осуществляется в соответствии с законодательством о государственных закупках Республики Казахстан.
102. По результатам контроля с привлечением представителей уполномоченных органов соответствующих отраслей (местных исполнительных органов) продавцом оформляется соответствующий акт контроля, который содержит информацию о ходе выполнения покупателем условий договора купли-продажи и принятых обязательств с приложением подтверждающих документов.
Акт контроля подписывается всеми участниками контроля (представителями продавца, уполномоченных органов соответствующих отраслей (местных исполнительных органов) и покупателем либо его уполномоченным представителем.
По результатам контроля с привлечением консультационных, аудиторских и иных организаций в соответствии с законодательством о государственных закупках Республики Казахстан продавцу представляется утвержденный отчет об оценке выполнения покупателем условий договора купли-продажи и принятых обязательств с приложением подтверждающих документов.

Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 924 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
97. Жекешелендіру бойынша сауда-саттықты дайындау және өткізу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
98. Ұйымдастырушының және/немесе бірыңғай оператордың қызметтеріне ақы төлеу сатушының жекешелендіру бойынша сауда-саттықты дайындауға және өткізуге жұмсалатын шығыстарына қосылады.
12-тарау. Сатып алу-сату шартының орындалуын бақылау
Ескерту. Қағида 12-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 10.09.2025 № 730 (25.08.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
99. Сатушы осы Қағиданың 5 және 7-тарауларына сәйкес тендердің немесе екі кезеңді рәсімдер жолымен өтетін конкурстың нәтижелері бойынша сатып алушының міндеттемелерді орындау шартымен жасалған жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шартының талаптарының тиісінше орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
100. Сатушы бақылауды жүзеге асыру мақсатында сатып алу-сату шартын, оның iшiнде өзiнiң қолданысын тоқтатқан шартты орындаумен байланысты құжаттармен танысады және жұмысқа тиісті салалардың уәкілетті органдарының (жергілікті атқарушы органдардың) өкілдерін, сондай-ақ қажет болған жағдайда консультациялық, аудиторлық және өзге де ұйымдарды тартады.
Сатып алу-сату шартында сатып алушының инвестициялық және өзге де қаржылық міндеттемелерді орындауы (берешекті өтеу, құрылысты немесе реконструкциялауды жүзеге асыру, өндіріс көлемінің белгілі бір деңгейін, шығарылатын өнім немесе көрсетілетін қызметтер номенклатурасын қамтамасыз ету) бойынша шарттар болған кезде бақылау консультациялық, аудиторлық және өзге де ұйымдарды тарта отырып жүргізіледі.
101. Тиісті салалардың уәкілетті органдары (жергілікті атқарушы органдар) сатушыдан хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде сатып алу-сату шарты талаптарының орындалуын бақылауға қатысу үшін өз өкілдерінің кандидатураларын ұсынады.
Бақылауды жүргізу үшін консультациялық, аудиторлық және өзге де ұйымдарды тарту Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
102. Тиісті салалардың уәкілетті органдарының (жергілікті атқарушы органдардың) өкілдерін тарту арқылы бақылау нәтижелері бойынша сатушы сатып алушының сатып алу-сату шартының талаптарын және қабылданған міндеттемелерді орындауының барысы туралы ақпаратты қамтитын тиісті бақылау актісін растайтын құжаттармен қоса ресімдейді.
Бақылау актісіне бақылауға қатысушылардың бәрі (сатушының, тиісті салалардың уәкілетті органдарының (жергілікті атқарушы органдардың) өкілдері) және сатып алушы не оның уәкілетті өкілі қол қояды.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес консультациялық, аудиторлық және өзге де ұйымдар тартылатын бақылау нәтижелері бойынша сатушыға сатып алушының сатып алу-сату шартының талаптарын және қабылданған міндеттемелерді орындауын бағалау туралы бекітілген есеп растайтын құжаттармен қоса ұсынылады.

103. Контроль за исполнением условий договора купли-продажи проводится с даты передачи объекта приватизации покупателю в порядке, установленном пунктом 91 настоящих Правил, до момента окончания исполнения обязательств покупателем, но не реже одного раза в год.
104. Решение о завершении контроля за исполнением условий договора купли-продажи принимается продавцом при надлежащем исполнении покупателем обязательств по договору купли-продажи на основании решения комиссии.
В случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения покупателем условий договора купли-продажи и принятых обязательств договор купли-продажи объекта приватизации может быть расторгнут по основаниям и в порядке, которые предусмотрены Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам продажи
объектов приватизации
ЗАЯВКА
на участие в ____________________ по продаже объекта приватизации
(указывается форма торгов)
1. Рассмотрев опубликованное извещение о продаже объекта(-ов)
приватизации и ознакомившись с правилами продажи,
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. физического лица или наименование юридического лица и
Ф.И.О. руководителя или представителя юридического лица,
действующего на основании доверенности)
желает принять участие в торгах, которые состоятся "___" ___________
20___ года по адресу: ______________________________________________.
2. Мною (нами) внесен(-о)______ гарантийный (-х) взнос (-ов)
для участия (количество)
в торгах общей суммой __________(____________________________) тенге
(цифрами) (сумма прописью)
на специальный транзитный счет единого оператора в сфере учета
государственного имущества _________________________________________.
Сведения об объектах приватизации, по которым внесен
гарантийный взнос:
№ п/п
Наименование объекта приватизации
Сумма гарантийного взноса, подлежащая перечислению, тенге
1
2
Итого
Сведения о внесенных гарантийных взносах:
№ п/п
Назначение гарантийного взноса и наименование объекта приватизации, по которому внесен гарантийный взнос для участия в торгах
№ платежного документа
Дата платежного документа
Сумма гарантийного взноса, тенге
1
2
Итого
3. Согласен(-ы) с тем, что в случае обнаружения моего(нашего)
несоответствия требованиям, предъявляемым к участнику, я(мы)
лишаюсь(-емся) права участия в торгах, подписанный мной (нами)
протокол о результатах торгов и договор купли-продажи будут признаны
недействительными.
4. В случае, если я(мы) буду(-ем) определен(-ы)
победителем(-ями) торгов, принимаю(-ем) на себя обязательства
подписать протокол о результатах торгов в день их проведения и
подписать договор купли-продажи в течение десяти календарных дней со
дня их проведения.

103. Сатып алу-сату шарты талаптарының орындалуын бақылау жекешелендіру объектісі сатып алушыға берілген күннен бастап осы Қағиданың 91-тармағында белгіленген тәртіппен сатып алушының міндеттемелерді орындауы аяқталған сәтке дейін, бірақ жылына бір реттен сиретпей жүргізіледі.
104. Сатып алу-сату шарты талаптарының сақталуын бақылауды аяқтау туралы шешімді сатып алушы сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелерді тиісінше орындаған кезде комиссия шешімінің негізінде сатушы қабылдайды.
Сатып алушы сатып алу-сату шартының талаптарын және қабылданған міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарты Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген негіздер бойынша және тәртіппен бұзылуы мүмкін.
Жекешелендіру объектілерін
сату қағидасына
қосымша
Жекешелендіру объектісін (объектілерін) сату бойынша ________________________________ қатысуға
(сауда-саттық нысаны көрсетіледі)
ӨТІНІМ
1. Жекешелендіру объектісінің (объектілерінің) сатылуы туралы
жарияланған хабарламаны қарап және сату қағидасымен танысып,
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы және заңды тұлға
басшысының немесе заңды тұлғаның сенімхат негізінде әрекет ететін өкілінің Т.А.Ә.)
20 __ жылғы "__" ___________ ____________________ мекенжайы бойынша
болатын сауда-саттықта қатысуды қалайды.
2. Мен (біз) сауда-саттықта қатысу үшін _______________________
мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың
арнайы транзиттік шотына жалпы сомасы ________ (____________________)
(цифрмен) (сомасы жазумен)
теңге _______ кепілдік жарнаны (жарналарды) енгіздім (енгіздік).
(саны)
Кепілдік жарна енгізілген жекешелендіру объектілері туралы мәліметтер:
Р/с
Жекешелендіру объектісінің атауы
Аударуға жататын кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны
Енгізілген кепілдік жарналар туралы мәлімет:
Р/с
Кепілдік жарнаның мақсаты және сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарна енгізілген жекешелендіру объектісінің атауы
Төлем құжатының №
Төлем құжатының күні
Кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны
3. Қатысушыға қойылатын талаптарға менің (біздің) сәйкес келмегенім (келмегеніміз) анықталған жағдайда, мен (біз) сауда-саттыққа қатысу құқығынан айырылатыныммен (айырылатынымызбен), мен (біз) қол қойған сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама және
сатып алу-сату шарты жарамсыз деп танылатынымен келісемін (келісеміз).
4. Мен (біз) сауда-саттық жеңімпаз(дар)ы болып танылған жағдайда, өзімізге сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға өткізілген күні қол қоюға және ол өткізілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде сатып алу-сату шартына қол қоюға міндеттеме аламыз.

5. Согласен(-ы) с тем, что сумма внесенного мною (нами)
гарантийного взноса не возвращается и остается у продавца в случаях:
1) неподписания протокола о результатах торгов в день их проведения;
2) неподписания договора купли-продажи в установленные сроки;
3) неисполнения и/или ненадлежащего исполнения мною (нами)
обязательств по договору купли-продажи.
6. Настоящая заявка вместе с протоколом о результатах торгов
имеет силу договора, действующего до заключения договора купли-продажи.
7. Представляю(-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
Наименование __________________________________________________
БИН ___________________________________________________________
Ф.И.О. руководителя ___________________________________________
Адрес: ________________________________________________________
Номер телефона (факса): _______________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
ИИК ___________________________________________________________
БИК ___________________________________________________________
Наименование банка ____________________________________________
Кбе ___________________________________________________________
ИИН/БИН лица, оплатившего гарантийный взнос ___________________
К заявке прилагаются (не заполняется при подаче заявки на аукцион):
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
Для физического лица:
Ф.И.О. ________________________________________________________
ИИН ___________________________________________________________
Паспортные данные _____________________________________________
Адрес: ________________________________________________________
Номер телефона (факса): _______________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
ИИК ___________________________________________________________
БИК ___________________________________________________________
Наименование банка ____________________________________________
Кбе ___________________________________________________________
ИИН/БИН лица, оплатившего гарантийный взнос ___________________
К заявке прилагаются (не заполняется при подаче заявки на аукцион):
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. физического лица или наименование юридического лица
и Ф.И.О. руководителя или представителя юридического лица,
действующего на основании доверенности)
"___" ____________ 20 __ года.
М.П.
Принято веб-порталом реестра государственного имущества
"___" __________ 20 __ года __________ часов _______ минут
Аукционный номер участника _______________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 9 августа 2011 года № 920
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан

5. Мынадай:
1) сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға оны өткізу күнінде қол қоймаған;
3) сатып алу-сату шарты бойынша мен (біз) міндеттемелерді орындамаған және тиісінше орындамаған жағдайда, енгізген кепілдік жарна сомасының қайтарылмайтынына және сатушыда қалатынына келісемін (келісеміз).
6. Осы өтінімнің сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамамен бірге сатып алу-сату шарты жасалғанға дейін қолданылатын шарт күші бар.
7. Өзім(із) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын:
Заңды тұлға үшін:
Атауы ________________________________________________________
БСН __________________________________________________________
Басшының Т.А.Ә. ______________________________________________
Мекенжайы: ___________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: _______________________________________
Кепілдік жарнаны қайтару үшін банк деректемелері:
ЖСК __________________________________________________________
БСК __________________________________________________________
Банктің атауы ________________________________________________
Кбе __________________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның ЖСК/БСК ____________________
Өтінімге мыналар қоса беріледі (аукционға өтінім бергенде толтырылмайды):
1) ___________________________________________________________
2) ___________________________________________________________
3) ___________________________________________________________
Жеке тұлға үшін:
Т.А.Ә. _______________________________________________________
ЖСН __________________________________________________________
Паспорт деректері ____________________________________________
Мекенжайы: ___________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: _______________________________________
Кепілдік жарнаны қайтару үшін банк деректемелері:
ЖСК __________________________________________________________
БСК __________________________________________________________
Банктің атауы ________________________________________________
Кбе __________________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның ЖСК/БСК ____________________
Өтінімге мыналар қоса беріледі (аукционға өтінім бергенде толтырылмайды):
1) ___________________________________________________________
2) ___________________________________________________________
3) ___________________________________________________________
(қолы) (жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы және заңды тұлға басшысының немесе заңды тұлғаның сенімхат негізінде әрекет ететін өкілінің Т.А.Ә.)
М.О.
Мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында
20__ж. "__" __________ _______ сағат ____ минутта қабылданды.
Қатысушының аукциондық нөмірі _____________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 9 тамыздағы
№ 920 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 1996 года № 562 "Об утверждении Положения по оценке стоимости объектов приватизации" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 19, ст. 166).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 1998 года № 1137 "Об утверждении Правил продажи акций, принадлежащих государству, через организованный рынок ценных бумаг" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., № 40, ст. 367).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2000 года № 508 "О внесении изменений в постанавление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 1998 года № 1137" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 18, ст. 191).
4. Пункт 11 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2001 года № 1369 "О внесении изменений и дополнений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 36-37, ст. 478).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2001 года № 1455 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 1998 года № 1137" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 39, ст. 505).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2002 года № 562 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 1998 года № 1137 и от 26 июня 2000 года № 942" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 14, ст. 155).
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2004 года № 1333 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 1998 года № 1137" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 49, ст. 632).
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2000 года № 942 "Об утверждении Правил продажи объектов приватизации" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 27, ст. 317).
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2001 года № 1639 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2000 года № 942" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 47, ст. 557).
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 апреля 2003 года № 350 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2000 года № 942" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 16, ст. 166).
11. Пункт 1 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2010 года № 613 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 39, ст. 342).

1. "Жекешелендiру объектiлерiнiң құнын бағалау жөнiндегi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 6 мамырдағы № 562 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, № 19, 166-құжат).
2. "Мемлекетке тиесiлi акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногы арқылы сатудың ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 6 қарашадағы № 1137 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., № 40, 367-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 6 қарашадағы № 1137 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 5 сәуірдегі № 508 қаулысы (Қазақстан Республикасың ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 18, 191-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу және олардың күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 28 қазандағы № 1369 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 11-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., № 36-37, 478-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 6 қарашадағы № 1137 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 16 қарашадағы № 1455 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., № 39, 505-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 6 қарашадағы № 1137 және 2000 жылғы 26 маусымдағы № 942 қаулыларына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 23 мамырдағы № 562 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 14, 155-құжат).
7. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 6 қарашадағы № 1137 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы № 1333 қаулысы.
8. "Жекешелендіру объектілерін сатудың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 26 маусымдағы № 942 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 27, 317-құжат).
9. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 26 маусымдағы № 942 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 14 желтоқсандағы № 1639 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., № 47, 557-құжат).
10. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 26 маусымдағы № 942 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 11 сәуірдегі № 350 қаулысы.
11. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 маусымдағы № 613 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 1-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 39, 342-құжат).