Об утверждении Правил регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 739. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2025 года № 506.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.07.2025 № 506 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 04.03.2024 № 147 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования, но не ранее 25.03.2024).
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года № 1467 "Об утверждении Правил регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 51, ст. 687);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2006 года № 1062 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года № 1467" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 41, ст. 450).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2010 года № 739
Правила регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства

Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 739 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 3 шiлдедегi № 506 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 03.07.2025 № 506 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 04.03.2024 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, бірақ ерте дегенде 25.03.2024 қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мыналардың:
1) "Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды тіркеу мен есепке алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 31 желтоқсандағы № 1467 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы 2004 ж., № 51, 687-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 31 желтоқсандағы № 1467 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 қарашадағы № 1062 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 41, 450-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 20 шілдедегі
№ 739 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидалары

Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 203, статьями 219, 225-5 и 232 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 04.03.2024 № 147 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования, но не ранее 25.03.2024).
2. Учет государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий и поручительств государства ведется в целях осуществления мониторинга и управления государственным и гарантированным государством долгом, мониторинга долга по поручительствам государства для выполнения государственных функций.
Учет государственных гарантий по поддержке экспорта ведется в целях осуществления мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
Для ведения учета государственного и гарантированного государством долга, долга по поручительству государства осуществляется регистрация государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства, путем присвоения регистрационных и порядковых (в случае выпуска эмиссионных ценных бумаг) номеров и внесения сведений в соответствующие реестры.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
3. Реестры ведутся в журнале регистрации и/или базе данных.
Пронумерованный и прошнурованный журнал регистрации, скрепленный печатью и подписью руководителя структурного подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за ведение реестра, содержит следующие информации:

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 203-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, 219, 225-5 және 232-баптарына сәйкес әзірленді және мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 04.03.2024 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, бірақ ерте дегенде 25.03.2024 қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін есепке алу мемлекеттік функцияларды орындау үшін мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борышты мониторингтеу мен басқаруды, мемлекет кепілгерліктері бойынша борышты мониторингтеуді жүзеге асыру мақсатында жүргізіледі.
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді есепке алу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемені мониторингтеуді жүзеге асыру мақсатында жүргізіледі.
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыштың, мемлекет кепілгерлігі бойынша борыштың есебін жүргізу үшін тіркеу және реттік нөмірлерін (эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылған жағдайда) беру және мәліметтерді тиісті тізілімдерге енгізу жолымен мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Тізілімдер тіркеу журналында және/немесе дерекқорда жүргізіледі.
Нөмірленген және тігілген, мөрмен және тізілімді жүргізуге жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі басшысының қолымен бекітілген тіркеу журналы мынадай ақпаратты:

1) дату регистрации;
2) регистрационный номер;
3) наименование и номер документа;
4) фамилию, имя, отчество и подпись ответственного лица.
База данных представляет собой автоматизированную информационную систему сбора, обработки и хранения информации.
4. Регистрация и учет государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
5. Регистрации и учету подлежат:
1) государственные займы Республики Казахстан (далее – государственные займы), привлекаемые:
Правительством Республики Казахстан;
Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк);
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы Республики Казахстан (далее – местные исполнительные органы);
2) гарантированные государством займы Республики Казахстан (далее – гарантированные государством займы);
3) государственные гарантии Республики Казахстан (далее –государственные гарантии);
4) государственные гарантии Республики Казахстан по поддержке экспорта;
5) займы под поручительство государства;
6) поручительства государства.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
6. Присвоение регистрационных номеров государственным и гарантированным государством займам, государственным гарантиям, государственным гарантиям по поддержке экспорта и поручительствам государства, за исключением займов, привлеченных в форме выпуска ценных бумаг, осуществляется согласно структуре регистрационного номера, утвержденной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
2. Регистрация и учет правительственных займов
7. Регистрация и учет займов, привлеченных Правительством Республики Казахстан в форме:
заключения договора займа осуществляются на основании договора займа;
выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг на международных рынках осуществляются на основании постановления Правительства Республики Казахстан о размещении государственных эмиссионных ценных бумаг и его результатах;
выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг на внутреннем рынке осуществляются на основании результатов первичного размещения государственных эмиссионных ценных бумаг и подтверждения акционерным обществом "Казахстанская фондовая биржа" об его объемах центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета.

1) тіркеу күнін;
2) тіркеу нөмірін;
3) құжаттың атауы мен нөмірін;
4) жауапты тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын және қолын қамтиды.
Дерекқор ақпарат жинаудың, өңдеудің және сақтаудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесін білдіреді.
4. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді және мемлекет кепілгерліктерін тіркеу мен есепке алуды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Мыналар:
1) мына:
Қазақстан Республикасының Үкіметі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық банк);
Қазақстан Республикасы облыстарының, республикалық маңызы бар қалаларының, астанасының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) тартатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік қарыздары (бұдан әрі – мемлекеттік қарыздар);
2) Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдік берген қарыздары (бұдан әрі – мемлекет кепілдік берген қарыздар);
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктері (бұдан әрі – мемлекеттік кепілдіктер);
4) Қазақстан Республикасының экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдіктері;
5) мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздар;
6) мемлекет кепілгерлігі тіркеуге және есепке алуға жатады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Бағалы қағаздарды шығару нысанында тартылған қарыздарды қоспағанда, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарға, мемлекеттік кепілдіктерге, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерге және мемлекет кепілгерліктеріне тіркеу нөмірлерін беру бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен тіркеу нөмірінің құрылымына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Үкіметтік қарыздарды тіркеу мен есепке алу
7. Қазақстан Республикасының Үкіметі мынадай нысанда тартқан қарыздарды тіркеу мен есепке алу:
қарыз шартын жасасу - қарыз шарты негізінде жүзеге асырылады;
халықаралық нарықтарда мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару - мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру және олардың нәтижелері туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының негізінде жүзеге асырылады;
ішкі нарықта мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару - мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды бастапқы орналастыру нәтижелері және "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға оның көлемі туралы растауы негізінде жүзеге асырылады.

8. Регистрация займов, привлеченных Правительством Республики Казахстан в форме выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг, совершается путем присвоения займу порядкового номера, и внесения его в реестр базы данных государственных займов.
9. Регистрация займов, привлеченных Правительством Республики Казахстан в форме заключения договора займа, совершается путем присвоения займу регистрационного номера, записи в журнале регистрации и внесения его в реестр базы данных государственных займов.
10. Учет займов, привлеченных Правительством Республики Казахстан, проводится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора займа или выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг (номер и дата оформления займа, вид займа, кредитор, валюта и сумма займа, срок займа, ставка вознаграждения).
11. Регистрация правительственных займов, привлеченных в форме:
заключения договора займа осуществляется в течение пятнадцати рабочих дней после его подписания;
выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг осуществляется в течение пяти рабочих дней после его размещения.
11-1. Порядок хранения оригиналов международных договоров о государственных займах регламентируется Законом Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан".
Сноска. Раздел 2 дополнен пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.06.2012 № 860 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Регистрация и учет займов Национального Банка
12. Регистрация и учет займов, привлеченных Национальным Банком в форме:
заключения договора займа осуществляются на основании копии договора займа, прошитой и засвидетельствованной печатью Национального Банка;
выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг на внутренних рынках осуществляются на основании результатов первичного размещения государственных эмиссионных ценных бумаг и подтверждения акционерным обществом "Центральный депозитарий ценных бумаг" об его объемах.
13. Регистрация займов, привлеченных Национальным Банком (кроме краткосрочных нот Национального Банка, выпускаемых для регулирования денежной базы в обращении), совершается путем присвоения займу регистрационного номера, записи в журнале регистрации и внесения его в реестр базы данных государственных займов.
14. Учет займов, привлеченных Национальным Банком (кроме краткосрочных нот Национального Банка, выпускаемых для регулирования денежной базы в обращении), проводится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора займа или выпуска ценных бумаг Национального Банка (номер и дата оформления займа, вид займа, кредитор, валюта и сумма займа, срок займа, ставка вознаграждения).

8. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару нысанында тартқан қарыздарды тіркеу қарызға реттік нөмірін беру және оны мемлекеттік қарыздардың дерекқор тізіліміне енгізу жолымен жүзеге асырылады.
9. Қазақстан Республикасының Үкіметі қарыз шартын жасасу нысанында тартқан қарыздарды тіркеу қарызға тіркеу нөмірін беру, тіркеу журналына жазу және оны мемлекеттік қарыздардың дерекқор тізіліміне енгізу жолымен жүзеге асырылады.
10. Қазақстан Республикасының Үкіметі тартқан қарыздарды есепке алу қарыз шартының негізгі есептік сипаттамаларын дерекқорға енгізу немесе мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару (қарыздың нөмірі және оның ресімделген күні, қарыздың түрі, кредитор, қарыздың валютасы және сомасы, қарыздың мерзімі, сыйақы ставкалары) жолымен жүргізіледі.
11. Мынадай нысанда тартылған үкіметтік қарыздарды тіркеу:
қарыз шартын жасасу - оған қол қойылғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады;
мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару - ол орналастырылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
11-1. Мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттардың түпнұсқаларын сақтау тәртібі "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен регламенттеледі.
Ескерту. 2-бөлім 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.27 № 860 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Ұлттық Банктің қарыздарын тіркеу мен есепке алу
12. Мынадай нысанда Ұлттық Банк тартқан қарыздарды тіркеу мен есепке алу:
қарыз шартын жасасу - тігілген және Ұлттық Банктің мөрімен куәландырылған қарыз шартының көшірмесі негізінде жүзеге асырылады;
ішкі нарықтарда мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару - мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды бастапқы орналастырудың нәтижелері және "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамының оның көлемі туралы растауы негізінде жүзеге асырылады.
13. Ұлттық Банк тартқан қарыздарды тіркеу (айналымдағы ақша базасын реттеу үшін шығарылатын Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарынан басқа) қарызға тіркеу нөмірін беру және тіркеу журналына жазу мен оны мемлекеттік қарыздардың дерекқор тізіліміне енгізу жолымен жүзеге асырылады.
14. Ұлттық Банк тартқан қарыздарды есепке алу (айналымдағы ақша базасын реттеу үшін шығарылатын Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарынан басқа) қарыз шартының негізгі есептік сипаттамаларын дерекқорға енгізу немесе Ұлттық Банктің бағалы қағаздарын шығару (қарыздың нөмірі және оның ресімделген күні, қарыздың түрі, кредитор, қарыз валютасы және сомасы, қарыздың мерзімі, сыйақы ставкалары) жолымен жүргізіледі.

15. Национальный Банк для регистрации привлеченных им займов (кроме краткосрочных нот Национального Банка, выпускаемых для регулирования денежной базы в обращении) представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета документы, указанные в пункте 12 настоящих Правил, в течение пятнадцати рабочих дней после подписания договора займа или размещения государственных эмиссионных ценных бумаг.
16. Регистрация займов Национального Банка осуществляется в течение пяти рабочих дней после представления документов, указанных в пункте 12 настоящих Правил.
16-1. Порядок хранения оригиналов договоров займов, привлеченных Национальным Банком, регламентируется внутренними нормативными актами Национального Банка.
Сноска. Раздел 3 дополнен пунктом 16-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.06.2012 № 860 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
4. Регистрация и учет займов местных исполнительных органов
17. Регистрация и учет займов, привлеченных местными исполнительными органами в форме:
заключения договора займа осуществляются на основании оригинала договора займа или нотариально заверенной копии договора займа;
выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг городов республиканского значения и столицы на внутреннем рынке осуществляются на основании результатов первичного размещения государственных эмиссионных ценных бумаг и подтверждения акционерным обществом "Казахстанская фондовая биржа" об его объемах.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 14.03.2019 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Регистрация займов, привлеченных местными исполнительными органами городов республиканского значения и столицы в форме выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг, совершается путем присвоения займу порядкового номера и внесения его в реестр базы данных государственных займов.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 14.03.2019 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Регистрация займов, привлеченных местными исполнительными органами в форме заключения договора займа, совершается путем присвоения займу регистрационного номера, записи в журнале регистрации и внесения его в реестр базы данных государственных займов.
20. Учет займов, привлеченных местными исполнительными органами, проводится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора займа или выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг (номер и дата оформления займа, вид займа, кредитор, валюта и сумма займа, срок займа, ставки вознаграждения).

15. Ұлттық Банк өзі тартқан қарыздарды (айналымдағы ақша базасын реттеу үшін шығарылатын Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарынан басқа) тіркеу үшін осы Ереженің 12-тармағында көрсетілген құжаттарды қарыз шартына қол қойылғаннан кейін немесе мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
16. Ұлттық Банктің қарыздарын тіркеу осы Ереженің 12-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
16-1. Ұлттық Банк тартқан қарыз шарттарының түпнұсқаларын сақтау тәртібі Ұлттық Банктің ішкі нормативтік актілерімен регламенттеледі.
Ескерту. 3-бөлім 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.27 № 860 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын
тіркеу мен есепке алу
17. Мынадай нысанда жергілікті атқарушы органдар тартқан қарыздарды тіркеу мен есепке алу:
қарыз шартын жасасу – қарыз шартының түпнұсқасы немесе қарыз шартының нотариалды расталған көшірмесі негізінде жүзеге асырылады;
ішкі нарықта республикалық маңызы бар қалалар мен астананың мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарын шығару – мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды бастапқы орналастырудың нәтижелері және "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының оның көлемі туралы растауы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 14.03.2019 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару нысанында тартқан қарыздарды тіркеу қарызға реттік нөмірін беру және оны мемлекеттік қарыздардың дерекқор тізіліміне енгізу жолымен жасалады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 14.03.2019 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
19. Жергілікті атқарушы органдар қарыз шартын жасасу нысанында тартқан қарыздарын тіркеу қарызға тіркеу нөмірін беру, тіркеу журналына жазу және оны мемлекеттік қарыздардың дерекқор тізіліміне енгізу жолымен жасалады.
20. Жергілікті атқарушы органдар тартқан қарыздарды есепке алу қарыз шартының негізгі есептік сипаттамаларын дерекқорға енгізу немесе мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды (қарыздың нөмірі және оның ресімделген күні, қарыздың түрі, кредитор, қарыз валютасы және сомасы, қарыздың мерзімі, сыйақы ставкалары) шығару жолымен жүргізіледі.

21. Местные исполнительные органы для регистрации привлеченных ими займов представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета документы, указанные в пункте 17 настоящих Правил, в течение пятнадцати рабочих дней после подписания договора займа или размещения местными исполнительными органами городов республиканского значения и столицы государственных эмиссионных ценных бумаг.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 14.03.2019 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Регистрация займов местных исполнительных органов осуществляется в течение пяти рабочих дней после представления документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил.
22-1. Оригиналы договоров займов местных исполнительных органов хранятся в структурном подразделении, ответственном за хранение договоров займов, в специально отведенном сейфе.
Сноска. Раздел 4 дополнен пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.06.2012 № 860 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
22-2. По истечении срока действия договоров займов местных исполнительных органов договоры займов в установленном порядке передаются в архив.
Сноска. Раздел 4 дополнен пунктом 22-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.06.2012 № 860 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5. Регистрация и учет гарантированных государством займов
23. Регистрация и учет гарантированных государством займов, привлеченных в форме:
заключения договора займа осуществляются на основании оригинала договора займа или нотариально заверенной копии договора займа;
выпуска долговых ценных бумаг осуществляются на основании проспекта выпуска облигаций, первичного размещения облигаций и подтверждения представителем держателей облигаций сведений об их объемах.
24. Регистрация гарантированных государством займов в форме выпуска долговых ценных бумаг совершается путем присвоения займу порядкового номера и внесения его в реестр базы данных государственных займов.
25. Регистрация гарантированных государством займов в форме заключения договора займа совершается путем присвоения займу регистрационного номера, записи в журнале регистрации и внесения его в реестр базы данных гарантированных государством займов.
26. Учет гарантированных государством займов проводится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора займа (номер и дата оформления займа, вид займа, кредитор, валюта и сумма займа, срок займа, ставки вознаграждения) или проспекта выпуска облигаций (номер и дата проспекта выпуска облигаций, количество выпускаемых облигаций, номинальная стоимость одной облигации, вознаграждение по облигациям, условия и порядок оплаты, обеспечение по облигациям, сведения об обращении и погашении облигаций, реквизиты, сведения о представителе держателей облигации).

21. Жергілікті атқарушы органдар өздері тартқан қарыздарды тіркеу үшін осы Ереженің 17-тармағында көрсетілген құжаттарды қарыз шартына қол қойылғаннан кейін немесе республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 14.03.2019 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
22. Жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын тіркеу осы Ереженің 17-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
22-1. Жергілікті атқарушы органдардың қарыз шарттарының түпнұсқалары қарыз шарттарының сақталуына жауапты құрылымдық бөлімшеде, арнайы бөлінген сейфте сақталады.
Ескерту. 4-бөлім 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.27 № 860 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
22-2. Жергілікті атқарушы органдардың қарыз шарттарының қолданылу мерзімі өткеннен кейін қарыз шарттары белгіленген тәртіппен мұрағатқа беріледі.
Ескерту. 4-бөлім 22-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.27 № 860 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Мемлекет кепілдік берген қарыздарды тіркеу мен есепке алу
23. Мынадай нысанда тартылған мемлекет кепілдік берген қарыздарды тіркеу мен есепке алу:
қарыз шартын жасасу - қарыз шартының түпнұсқасы немесе қарыз шартының нотариалды расталған көшірмесі негізінде жүзеге асырылады;
борыштық бағалы қағаздарды шығару - облигацияларды шығару проспектісі, облигацияларды бастапқы орналастыру және облигациялар ұстаушылар өкілінің оның көлемі туралы мәліметті растауы негізінде жүзеге асырылады.
24. Борыштық бағалы қағаздар нысанындағы мемлекет кепілдік берген қарыздарды тіркеу қарызға реттік нөмірін беру мен оны мемлекеттік қарыздардың дерекқор тізіліміне енгізу жолымен жасалады.
25. Қарыз шартын жасасу нысанындағы Мемлекет кепілдік берген қарыздарды тіркеу қарызға тіркеу нөмірін беру, тіркеу журналына жазу және оны мемлекеттік қарыздардың дерекқор тізіліміне енгізу жолымен жасалады.
26. Мемлекет кепілдік берген қарыздарды есепке алу қарыз шартының негізгі есептік сипаттамаларын (қарыздың нөмірі және оның ресімделген күні, қарыздың түрі, кредитор, қарыздың валютасы мен сомасы, қарыздың мерзімі, сыйақы ставкалары) немесе облигацияларды шығару проспектісін (облигацияларды шығару проспектісінің нөмірі және күні, шығарылатын облигациялар саны, бір облигацияның номиналды құны, облигациялар бойынша сыйақы, ақы төлеу шарттары мен тәртібі, облигациялар бойынша қамтамасыз ету, облигациялар айналымы және оларды өтеу туралы мәліметтер, деректемелер, облигация ұстаушылардың өкілі туралы мәліметтер) дерекқорға енгізу жолымен жүргізіледі.

27. Заемщики для регистрации привлеченных ими гарантированных государством займов представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета документы, указанные в пункте 23 настоящих Правил, в течение пятнадцати рабочих дней после подписания договора займа или размещения долговых ценных бумаг.
28. Регистрация гарантированных государством займов осуществляется в течение пяти рабочих дней после представления документов, указанных в пункте 23 настоящих Правил.
6. Регистрация и учет государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
29. Регистрация и учет государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта, представленных в форме:
гарантийного обязательства, оформленного в виде письменного уведомления заимодателя о принятии центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета обязательств гаранта по негосударственному займу, осуществляются на основании письма-уведомления до момента его передачи заимодателю;
договора гарантии, осуществляются на основании оригинала договора гарантии или нотариально заверенной копии договора гарантии;
договора гарантии по поддержке экспорта, осуществляются на основании оригинала договора гарантии по поддержке экспорта или нотариально заверенной копии договора гарантии по поддержке экспорта.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
30. Регистрация соглашений о предоставлении государственной гарантии и государственных гарантий по поддержке экспорта совершается путем присвоения соглашению о предоставлении государственной гарантии и государственной гарантии по поддержке экспорта регистрационного номера, записи в журнале регистрации и внесения его в реестр базы данных государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
30-1. Регистрация государственных гарантий по поддержке экспорта в форме заключения договора гарантии по поддержке экспорта совершается путем присвоения договору гарантии по поддержке экспорта регистрационного номера, записи в журнале регистрации и внесения его в реестр базы данных государственных гарантий по поддержке экспорта.

27. Қарыз алушылар өздері тартқан, мемлекет кепілдік берген қарыздарды тіркеу үшін осы Ереженің 23-тармағында көрсетілген құжаттарды қарыз шартына қол қойылғаннан немесе борыштық бағалы қағаздар орналастырылғаннан кейін он бес жұмыс күн ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
28. Мемлекет кепілдік берген қарыздарды тіркеу осы Ереженің 23-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік кепілдіктер мен экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді тіркеу мен есепке алу
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Мынадай нысанда ұсынылған мемлекеттік кепілдіктерді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді тіркеу мен есепке алу:
кепілдік берушінің мемлекеттік емес қарыз бойынша міндеттемелерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қабылдауы туралы қарыз берушінің жазбаша хабарламасы түрінде ресімделген кепілдік міндеттемесі – хат-хабарлама негізінде ол қарыз берушіге берілген мерзімге дейін жүзеге асырылады;
кепілдік шарты – кепілдік шартының түпнұсқасы немесе кепілдік шартының нотариалды расталған көшірмесі негізінде жүзеге асырылады;
экспортты қолдау жөніндегі кепілдік шарты – экспортты қолдау жөніндегі кепілдік шартының түпнұсқасы немесе экспортты қолдау жөніндегі кепілдік шартының нотариалды расталған көшірмесі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімдерді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді тіркеу мемлекеттік кепілдік пен экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімге тіркеу нөмірін беру, тіркеу журналына жазу және оны мемлекеттік кепілдіктердің және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктердің дерекқор тізіліміне енгізу жолымен жасалады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30-1. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді экспортты қолдау жөніндегі кепілдік шартын жасасу нысанында тіркеу экспортты қолдау жөніндегі кепілдік шартына тіркеу нөмірін беру, тіркеу журналына жазу және оны экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер дерекқорының тізіліміне енгізу жолымен жасалады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 30-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
31. Учет государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта проводится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик государственной гарантии и государственной гарантии по поддержке экспорта (номер и дата оформления гарантии, номер и дата регистрации гарантии, валюта и сумма, на которую выдана гарантия, срок действия гарантии).
Государственная гарантия и государственная гарантия по поддержке экспорта прекращают свое действие в соответствии со статьями 223 и 225-7 Бюджетного кодекса Республики Казахстан соответственно.
Сноска. Пункт 31 - в редакции постановления Правительства РК от 04.03.2024 № 147 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования, но не ранее 25.03.2024).
32. Регистрация государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта осуществляется в течение пяти рабочих дней после представления документов, указанных в пункте 29 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
32-1. Оригиналы государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта с визами руководителей ответственных структурных подразделений центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета хранятся в структурном подразделении центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственном за их хранение, в специально отведенном сейфе.
Сноска. Раздел 6 дополнен пунктом 32-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.06.2012 № 860 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
32-2. Оригиналы государственных гарантий подлежат хранению до полного исполнения конечными заемщиками, получившими негосударственные займы, всех обязательств перед Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Раздел 6 дополнен пунктом 32-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.06.2012 № 860 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
32-3. Оригиналы государственных гарантий по поддержке экспорта подлежат хранению до полного исполнения Экспортно-кредитным агентством Казахстана всех обязательств перед Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Раздел 6 дополнен пунктом 32-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.07.2019 № 462; в редакции постановления Правительства РК от 04.03.2024 № 147 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования, но не ранее 25.03.2024).

Ескерту. Қағида 30-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Мемлекеттік кепілдіктерді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді есепке алу мемлекеттік кепілдіктің және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің негізгі есептік сипаттамаларын (кепілдіктің нөмірі және ресімделген күні, кепілдіктің нөмірі және тіркелген күні, кепілдік берілген валюта және сома, кепілдіктің қолданылу мерзімі) дерекқорға енгізу жолымен жүргізіледі.
Мемлекеттік кепілдік және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік өз қолданысын тиісінше Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 223 және 225-7-баптарына сәйкес тоқтатады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 04.03.2024 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, бірақ ерте дегенде 25.03.2024 қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Мемлекеттік кепілдіктерді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді тіркеу осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32-1. Мемлекеттiк кепiлдiктердің және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктердің бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшелері басшыларының бұрыштамалары бар түпнұсқалары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның олардың сақталуына жауапты құрылымдық бөлімшесінде арнайы бөлінген сейфте сақталады.
Ескерту. 6-бөлім 32-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.27 № 860 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 Қаулыларымен.
32-2. Мемлекеттiк кепiлдiктердің түпнұсқалары мемлекеттік емес қарыз алған түпкілікті қарыз алушылар Қазақстан Республикасының Үкіметі алдындағы барлық міндеттемелерін толық орындағанға дейін сақталуға жатады.
Ескерту. 6-бөлім 32-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.27 № 860 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
32-3. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктердің түпнұсқалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің алдындағы барлық міндеттемелерді Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі толық орындағанға дейін сақталады.
Ескерту. Қағида 32-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда көзделген – ҚР Үкіметінің 04.03.2024 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, бірақ ерте дегенде 25.03.2024 қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7. Регистрация и учет займов под поручительство государства
33. Регистрация и учет займов под поручительство государства осуществляются на основании проспекта выпуска инфраструктурных облигаций, его первичного размещения и подтверждения представителем держателей облигаций сведений об их объемах.
34. Регистрация займов под поручительство государства совершается путем присвоения займу порядкового номера и внесения его в реестр базы данных займов под поручительство государства.
35. Учет займов под поручительство государства проводится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик проспекта выпуска облигаций (номер и дата выпуска облигаций, количество выпускаемых облигаций, номинальная стоимость одной облигации, вознаграждение по облигациям, условия и порядок оплаты, обеспечение по облигациям, сведения об обращении и погашении облигаций, реквизиты, сведения о представителе держателей облигации).
36. Заемщики для регистрации привлеченных ими займов под поручительство государства, представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета документы, указанные в пункте 33 настоящих Правил, в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций.
37. Регистрация займов под поручительство государства осуществляется в течение пяти рабочих дней после представления документов, указанных в пункте 33 настоящих Правил.
8. Регистрация и учет поручительств государства
38. Регистрация и учет поручительств государства осуществляются на основании постановления Правительства Республики Казахстан о предоставлении поручительства государства и договора поручительства, заключенного между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и заимодателем.
39. Регистрация поручительств государства совершается путем присвоения договору поручительства регистрационного номера, записи в журнале регистрации и внесения его в реестр базы данных поручительств государства.
40. Учет поручительств государства проводится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора поручительства (номер и дата регистрации договора поручительства, валюта и сумма на которую выдано поручительство государства, срок действия поручительства государства).
В случае выполнения заемщиком или поручителем обязательств в полном объеме по договору поручительства, действие поручительства государства прекращается.
41. Регистрация поручительств государства осуществляется в течение пяти рабочих дней после представления документов, указанных в пункте 38 настоящих Правил.

7. Мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды тіркеу және есепке алу
33. Мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды тіркеу мен есепке алу инфрақұрылымдық облигацияларды шығару проспектісі, оларды бастапқы орналастыру және көлемі туралы мәліметтерді облигацияларды ұстаушылар өкілінің растауы негізінде жүзеге асырылады.
34. Мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды тіркеу қарызға реттік нөмірін беру мен оны мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздардың дерекқор тізіліміне енгізу жолымен жасалады.
35. Мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды есепке алу облигацияларды шығару проспектісінің негізгі есептік сипаттамаларын облигацияларды шығару нөмірі және күні, шығарылатын облигациялар саны, бір облигацияның номиналды құны, облигациялар бойынша сыйақы, ақы төлеу шарттары мен тәртібі, облигациялар бойынша қамтамасыз ету, облигациялар айналымы және оларды өтеу туралы мәліметтер, деректемелер, облигация ұстаушылардың өкілі туралы мәліметтер) дерекқорға енгізу жолымен жүргізіледі.
36. Қарыз алушылар өздері мемлекет кепілгерлігімен тартқан қарыздарды тіркеу үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға осы Ереженің 33-тармағында көрсетілген құжаттарды мемлекеттік емес облигацияларды шығару мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде ұсынады.
37. Мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды тіркеу осы Ереженің 33-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
8. Мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу
38. Мемлекет кепілгерліктерін тіркеу мен есепке алу Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекет кепілгерлігін беру туралы қаулысының және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен қарыз беруші арасында жасалған кепілгерлік шартының негізінде жүзеге асырылады.
39. Мемлекет кепілгерліктерін тіркеу кепілгерлік шартына тіркеу нөмірін беру, тіркеу журналына жазу және оны мемлекет кепілгерліктерінің дерекқор тізіліміне енгізу жолымен жүзеге асырылады.
40. Мемлекет кепілгерліктерін есепке алу кепілгерлік шартының негізгі есептік сипаттамаларын (кепілгерлік шартын тіркеу нөмірі және күні, мемлекет кепілгерлігі берілген валюта мен сома, мемлекет кепілгерлігінің қолданылу мерзімі) дерекқорға енгізу жолымен жүргізіледі.
Қарыз алушы немесе кепіл беруші кепілгерлік шарты бойынша міндеттемелерді толық көлемде орындаған жағдайда, мемлекет кепілгерлігінің қолданылуы тоқтатылады.
41. Мемлекет кепілгерліктерін тіркеу осы Ереженің 38-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

41-1. Оригиналы поручительств государства с визами руководителей ответственных структурных подразделений центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета хранятся в структурном подразделении центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственном за их хранение, в специально отведенном сейфе.
Сноска. Раздел 8 дополнен пунктом 41-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.06.2012 № 860 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
41-2. Оригиналы поручительств государства подлежат хранению до полного исполнения конечными заемщиками, получившими негосударственные займы, всех обязательств перед Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Раздел 8 дополнен пунктом 41-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.06.2012 № 860 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
9. Особые условия
42. При регистрации государственных внешних займов, поручительств государства, государственных гарантий и государственных гарантий по поддержке экспорта центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета заемщику выдается свидетельство о регистрации по формам согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 42 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
43. Информация об изменениях, вносимых в зарегистрированные документы, а также в документы, на основании которых была произведена регистрация государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта, государственных и гарантированных государством займов, поручительств государства и займов под поручительство государства, должна быть представлена для учета в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней после внесения таких изменений.
Сноска. Пункт 43 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2019 № 462.
Приложение 1
к Правилам регистрации и учета
государственных и гарантированных
государством займов, займов под
поручительство государства, государственных
гарантий и поручительств государства
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации государственного внешнего займа
№ __ от "__" _____ 20__ г
город ________ от "__" ____ 20__ г.
Настоящим Министерство финансов Республики Казахстан
регистрирует займ под номером ______
Заемщик _____________________________________________
(наименование, местонахождение заемщика)
Заимодатель _____________________________________________
(наименование, местонахождение заимодателя)
Сумма займа _____________________________________________
(указать цифрами и прописью)
Валюта займа _____________________________________________
Период освоения _____________________________________________
Период погашения _____________________________________________
Источники погашения _____________________________________________
Источники сопутствующих расходов:
проценты за кредит/маржа ________________________
комиссия по остаткам ________________________
Основание для предоставления государственного займа
_____________________________________________________________________
Вице-министр финансов
Республики Казахстан _______________________
М.П.
Приложение 2
к Правилам регистрации и учета
государственных и гарантированных
государством займов, займов под
поручительство государства, государственных
гарантий и поручительств государства
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации государственной гарантии
№ __ от "__" _____ 20__ г
город ________ от "__" ______ 20_ г.
Настоящим Министерство финансов Республики Казахстан
регистрирует государственную гарантию под номером _____
Заемщик ________________________________________________________
(наименование, местонахождение заемщика)
Заимодатель ________________________________________________________
(наименование, местонахождение заимодателя)
Сумма займа, привлекаемого под государственную гарантию
____________________________________________________________________
(указать цифрами и прописью)
Договор государственной гарантии ___________________________________
(номер и дата договора)
Валюта займа _______________________________________________________
Срок действия государственной гарантии _____________________________
Основание выдачи государственной гарантии
____________________________________________________________________
Вице-министр финансов
Республики Казахстан _____________________
М.П.
Приложение 3
к Правилам регистрации и учета
государственных и гарантированных
государством займов, займов под
поручительство государства, государственных
гарантий и поручительств государства
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации поручительства государства
№ __ от "__" ____ 20__ г
город _________ от "__" _____ 20__ г.
Настоящим Министерство финансов Республики Казахстан
регистрирует договор поручительства государства под номером ______
Заемщик _____________________________________________________
(наименование, местонахождение заемщика)
Заимодатель _____________________________________________________
(наименование представителя держателей облигаций)
Сумма основного долга по поручительству государства
___________________________________________________________________
(указать цифрами и прописью)
Договор поручительства государства ________________________________
(номер и дата договора)
Валюта займа ______________________________________________________
Срок действия займа _______________________________________________
Основание выдачи поручительства государства
__________________________________________________________________
Вице-министр финансов
Республики Казахстан ____________________
М.П.
Приложение 4
к Правилам регистрации и учета
государственных и
гарантированных государством
займов, займов под
поручительство государства,
государственных гарантий,
государственных гарантий по
поддержке экспорта и
поручительств государства
СВИДЕТЕЛЬСТВО о регистрации государственной гарантии по поддержке экспорта № ___ от "___" ________ 20___ года

41-1. Мемлекет кепiлгерлiктерiнің бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшелері басшыларының бұрыштамалары бар түпнұсқалары бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның олардың сақталуына жауапты құрылымдық бөлімшесінде арнайы бөлінген сейфте сақталады.
Ескерту. 8-бөлім 41-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.27 № 860 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
41-2. Мемлекет кепiлгерлiктерiнің түпнұсқалары мемлекеттік емес қарыз алған түпкілікті қарыз алушылар Қазақстан Республикасының Үкіметі алдындағы барлық міндеттемелерін толық орындағанға дейін сақталуға жатады.
Ескерту. 8-бөлім 41-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.27 № 860 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Ерекше шарттар
42. Мемлекеттік сыртқы қарыздарды, мемлекет кепілгерліктерін, мемлекеттік кепілдіктерді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді тіркеу кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз алушыға осы Қағидалардың 1, 2, 3 және 4-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша тіркеу туралы куәлік береді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Тіркелген құжаттарға, сондай-ақ оның негізінде мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктерді, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерліктерін және мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды тіркеу жүргізілген құжаттарға енгізілетін өзгерістер туралы ақпарат мұндай өзгерістер енгізілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде есепке алу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынылуы тиіс.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген
қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін
қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктер мен
мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу
ережесіне
1-қосымша
Мемлекеттік сыртқы қарызды тіркеу туралы
КУӘЛІК
20 __ ж. "___" __________ № _____
_________ қаласы 20 __ ж. "___" _____
Осымен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік қарызды _________ нөмірімен тіркейді
Қарыз алушы _________________________________________________
(қарыз алушының атауы, орналасқан жері)
Қарыз беруші_________________________________________________
(қарыз берушінің атауы, орналасқан жері)
Қарыз сомасы ________________________________________________
(цифрлармен және жазумен көрсету)
Қарыз валютасы ______________________________________________
Игеру кезеңі ________________________________________________
Өтеу кезеңі _________________________________________________
Өтеу көзі ___________________________________________________
Ілеспе шығыстардың көздері:
кредит пайызы/маржасы ________________________________________
қалдық комиссиясы ____________________________________________
Мемлекеттік қарызды беру үшін негіздеме ____________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Қаржы вице-министрі ____________________
МО.
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген
қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін
қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктер мен
мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу
ережесіне
2-қосымша
Мемлекеттік кепілдікті тіркеу туралы
КУӘЛІК
20 __ ж. "___" __________ № _____
_________ қаласы 20 __ ж. "___" _____
Осымен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кепілдікті _________ нөмірімен тіркейді
Қарыз алушы _________________________________________________
(қарыз алушының атауы, орналасқан жері)
Қарыз беруші ________________________________________________
(кредит берушінің атауы, орналасқан жері)
Мемлекеттік кепілдікпен тартылатын қарыздың сомасы
_____________________________________________________________
(цифрлармен және жазумен көрсету)
Мемлекеттік кепілдік шарты __________________________________
(шарттың нөмірі және күні)
Қарыз валютасы ______________________________________________
Мемлекеттік кепілдіктің қолданылу мерзімі ___________________
Мемлекеттік кепілдікті беру үшін негіздеме __________________
Қазақстан Республикасының
Қаржы вице-министрі ____________
МО.
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген
қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін
қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктер мен
мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу
ережесіне
3-қосымша
Мемлекет кепілгерлігін тіркеу туралы
КУӘЛІК
20 __ ж. "___" __________ № _____
_________ қаласы 20 __ ж. "___" _____
Осымен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекет кепілгерлігінің _________ нөмірімен тіркейді
Қарыз алушы _________________________________________________
(қарыз алушының атауы, орналасқан жері)
Қарыз беруші_________________________________________________
(облигациялар ұстаушылар өкілінің атауы)
Мемлекет кепілгерлігі бойынша негізгі борыш сомасы
____________________________________________________________________
(цифрлармен және жазумен көрсету)
Мемлекет кепілгерлігінің шарты _____________________________________
(шарттың нөмірі және күні)
Қарыз валютасы _____________________________________________________
Қарыздың қолданылу мерзімі __________________________________________
Мемлекет кепілгерлігін беру негіздемесі _____________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Қаржы вице-министрі _____________
МО.
Мемлекеттік және мемлекет
кепілдік берген қарыздарды,
мемлекет кепілгерлігімен
берілетін қарыздарды,
мемлекеттік кепілдіктерді,
экспортты қолдау бойынша
мемлекеттік кепілдіктер мен
мемлекет кепілгерліктерін
тіркеу және есепке алу
қағидаларына
4-қосымша
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдікті тіркеу туралы КУӘЛІК 20___ жылғы "___" ______________ №____

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.07.2019 № 462; в редакции постановления Правительства РК от 04.03.2024 № 147 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования, но не ранее 25.03.2024).
город _________
от "___" ________ 20___ года
Настоящим Министерство финансов Республики Казахстан регистрирует государственную гарантию по поддержке экспорта под номером ___________.
Получатель: ___________________________________________________
(наименование и местонахождение Экспортно-кредитного агентства Казахстана)
Сумма государственной гарантии по поддержке экспорта
___________________________________________________________________
(указать цифрами и прописью)
Договор государственной гарантии по поддержке экспорта
___________________________________________________________________
(номер и дата договора)
Срок действия государственной гарантии по поддержке экспорта
___________________________________________________________________
Основание выдачи государственной гарантии по поддержке экспорта
___________________________________________________________________
Вице-министр финансов Республики Казахстан
_______________________
Место печати
_______________________

Ескерту. Қағида 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 02.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда көзделген – ҚР Үкіметінің 04.03.2024 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, бірақ ерте дегенде 25.03.2024 қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
________ қаласы 20___ жылғы "__" _______
Осымен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі _________________
нөмірімен экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдікті тіркейді.
Алушы: ____________________________________________________________
(Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігінің атауы және орналасқан жері)
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің сомасы
___________________________________________________________________
(цифрлармен және жазып көрсету)
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік шарты
___________________________________________________________________
(шарттың нөмірі мен күні)
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің қолданылу мерзімі
___________________________________________________________________
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік берудің негіздемесі
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі
_____________________
Мөр орны
_____________________