О справочнике видов техники, используемой в качестве базовой, принятой за основу при разработке транспортных средств, самоходных машин и других видов техники
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 7 июля 2025 года № 67
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1.  Утвердить прилагаемый справочник видов техники, используемой в качестве базовой, принятой за основу при разработке транспортных средств, самоходных машин и других видов техники (далее – справочник).
2.  Включить справочник в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3.  Установить, что:
справочник применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
использование кодовых обозначений справочника является обязательным при обеспечении функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники;
4.  Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 7 июля 2025 г. № 67
СПРАВОЧНИК
видов техники, используемой в качестве базовой, принятой за основу при разработке транспортных средств, самоходных машин и других видов техники
I. Детализированные сведения из справочника
Код вида техники
Наименование вида техники
01
шасси транспортного средства, используемое в качестве базового, принятого за основу при разработке транспортного средства
02
шасси транспортного средства, используемое в качестве базового, принятого за основу при разработке самоходной машины или иного вида техники
11
транспортное средство, используемое в качестве базового, принятого за основу при разработке другого транспортного средства
12
транспортное средство, используемое в качестве базового, принятого за основу при разработке самоходной машины или иного вида техники
22
самоходная машина и (или) иной вид техники, используемые в качестве базовой, принятой за основу при разработке другой самоходной машины или иного вида техники
II. Паспорт справочника
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Код

Көлік құралдарын, өздігінен жүретін машиналарды және басқа техника түрлерін әзірлеу кезінде негіз үшін қабылданған базалық ретінде пайдаланылатын техника түрлерінің анықтамалығы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 7 шілдедегі № 67 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экномикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған көлік құралдарын, өздігінен жүретін машиналарды және басқа техника түрлерін әзірлеу кезінде негіз үшін қабылданған базалық ретінде пайдаланылатын техника түрлерінің анықтамалығы (бұдан әрі – анықтамалық) бекітілсін.
2. Анықтамалық Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесінің ресурстары құрамына енгізілсін.
3. Мыналар:
анықтамалық осы Шешім күшіне енген күнінен бастап қолданылады;
анықтамалықтың кодтық белгілемелерін пайдалану көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде міндетті болып табылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 7 шілдедегі
№ 67 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Көлік құралдарын, өздігінен жүретін машиналарды және басқа техника түрлерін әзірлеу кезінде негіз үшін қабылданған базалық ретінде пайдаланылатын техника түрлерінің АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
I. Анықтамалықтың егжей-тегжей мәліметтері
Техника түрінің коды
Техника түрінің атауы
01
көлік құралын әзірлеу кезінде негіз үшін қабылданған базалық ретінде пайдаланылатын көлік құралының шассиі
02
өздігінен жүретін машинаны немесе техниканың өзге түрін әзірлеу кезінде негіз үшін қабылданған базалық ретінде пайдаланылатын көлік құралының шассиі
11
басқа көлік құралын әзірлеу кезінде негіз үшін қабылданған базалық ретінде пайдаланылатын көлік құралы
12
өздігінен жүретін машинаны немесе өзге техника түрін әзірлеу кезінде негіз үшін қабылданған базалық ретінде пайдаланылатын көлік құралы
22
басқа өздігінен жүретін машинаны немесе өзге техника түрін әзірлеу кезінде негіз үшін қабылданған базалық базалық ретінде пайдаланылатын өздігінен жүретін машина және (немесе) өзге техника түрі
II. Анықтамалықтың паспорты
№ р/с
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Коды

и иных видов техники, на которую оформляются электронные паспорта в соответствии с Соглашением о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года
12
Аннотация
(область применения)
используется в рамках функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники государств – членов Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
базовое транспортное средство, транспортное средство, самоходная машина, шасси транспортного средства, электронный паспорт
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
техническое регулирование
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
2 – справочник не имеет международных (межгосударственных, региональных) аналогов
16
Наличие государственных справочников (классификаторов)
государств – членов Евразийского экономического союза
2 – справочник не имеет аналогов
в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)
1 – порядковый метод систематизации
18
Методика ведения
1 – централизованная методика ведения справочника.
Добавление, изменение или исключение значений справочника выполняется оператором в соответствии с актом Евразийской экономической комиссии. В случае исключения значения запись справочника отмечается как недействующая с даты исключения с указанием сведений об акте Евразийской экономической комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника.
Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
информация о структуре справочника (состав полей, области их значений и правила формирования) указана в разделе III настоящего документа
20
Степень конфиденциальности данных
сведения справочника относятся
к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
не установлена
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
https://nsi.eaeunion.org/portal
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры справочника

2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина мен техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісімге сәйкес электрондық паспорт рәсімделетін көлік құралдарын, өздігінен жүретін машиналарды және өзге техника түрлерін әзірлеу кезінде негіз үшін қабылданған базалық ретінде пайдаланылатын техника түрлері туралы мәліметтерді жүйелендіру және кодтау
12
Аннотация
(қолдану саласы)
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа техника түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеуі шеңберінде пайдаланылады
13
Түйін сөздер
базалық көлік құралы, көлік құралы, өздігінен жүретін машина, көлік құралының шассиі, электрондық паспорт
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
техникалық реттеу
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
2 – анықтамалықтың халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) аналогтары жоқ
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
2 – анықтамалықтың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде аналогтары жоқ
17
Жүйелеу (сыныптау) әдісі
1 – жүйелеудің реттік нөмірі
18
Жүргізу әдістемесі
1 – анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі.
Анықтамалықтың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес оператор орындайды. Мәнді алып тастаған жағдайда анықтамалық жазбасы анықтамалық жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін Еуразиялық экономикалық комиссияның актісі туралы мәліметтерді көрсете отырып, алып тасталған күнінен бастап қолданылмайды деп белгіленеді.
Анықтамалық одтары бірегей болып табылады, анықтамалық кодтарын, оның ішінде қолданылмайтын кодтарды қайта пайдалануға жол берілмейді.
19
Құрылымы
анықтамалықтың құрылымы туралы ақпарат (өрістердің құрамы, олардың мәндерінің саласы және қалыптастыру қағидалары) осы құжаттың ІІІ бөлімінде көрсетілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтың мәліметтері ашық қолжетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
белгіленбеген
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған егжей-тегжей мәліметтерге сілтеме
https://nsi.eaeunion.org/portal
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Анықтамалық құрылымының сипаттамасы

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Сведения о видах техники, используемой в качестве базовой, принятой за основу при разработке транспортных средств, самоходных машин и других видов техники
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код вида техники
нормализованная строка символов. Шаблон: \d{2}
кодовое обозначение формируется серийно-порядковым методом
1
1.2. Наименование вида техники
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
наименование формируется в виде словосочетания или предложения на русском языке
1
1.3. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.3.1. Дата начала действия
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
1.3.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1

1. Осы бөлім анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің саласын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы кестеде келтірілген, онда мынадай өрістер (графалар) қалыптастырылады:
"деректеме атауы" – деректеменің белгіленген немесе ресми ауызша белгіленуі;
"деректеме мәнінің саласы" – элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары" – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мәндерінің ауызша сипаттамасы;
"көпт." – деректеменің көптігі (міндеттілігі (опционалдығы) және деректеменің ықтимал қайталану саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгіленімдер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен (n > 1, m > n) аспайтындай қайталануы тиіс;
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен (m > 1) аспайтындай қайталануы мүмкін.
Кесте
Анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректеменің мәндерін қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Көлік құралдарын, өздігінен жүретін машиналарды және басқа техника түрлерін әзірлеу кезінде негіз үшін қабылданған базалық ретінде пайдаланылатын техника түрлері туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Техника түрінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы. Шаблон: \d{2}
кодтық белгілеме сериялық-реттік әдіспен қалыптастырылады
1
1.2. Техника түрінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 500
атауы орыс тіліндегі сөз тіркесі немесе сөйлем түрінде қалыптастырылады
1
1.3. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасы туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.3.1. Қолданысы басталған күн
ИСО 8601 стандарттары сериясына сәйкес күні YYYY-MM-DD форматта
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысы басталатын күнге немесе өзгерістер енгізілген күнге сәйкес келеді
1
1.3.2. Қолданысының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1

1.3.2.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.2.3. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
1.3.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.3.4.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.4.3. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1

1.3.2.1. Акті түрінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі түрінің кодтық белгілемесі
1
1.3.2.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.3.2.3. Актінің күні
ИСО 8601 стандарттары сериясына сәйкес күні YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
1.3.3. Қолданысы аяқталатын күн
ИСО 8601 стандарттары сериясына сәйкес күні YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысының аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
1.3.4. Қолданысының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
1.3.4.1. Акті түрінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі түрінің кодтық белгілемесі
1
1.3.4.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.3.4.3. Актінің күні
ИСО 8601 стандарттары сериясына сәйкес күні YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1