О внесении изменений в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 29 марта 2019 г. № 23
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 29 апреля 2019 года № 43
В соответствии с пунктом 3 статьи 253, статьей 254 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза и пунктами 6 и 62 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 29 марта 2019 г. № 23 "О категориях товаров, в отношении которых применяется специальная таможенная процедура, условиях помещения под специальную таможенную процедуру таких категорий товаров и порядке ее применения" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Смаилов Ж. Разаков А. Силуанов
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 29 апреля 2019 г. № 43
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 29 марта 2019 г. № 23
1. Пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Установить, что специальная таможенная процедура применяется:
а) в отношении иностранных товаров, ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза и предназначенных исключительно для организации и проведения официальных международных соревновательных мероприятий по профессиональному мастерству WorldSkills ("Ворлдскиллс");
б) в отношении иностранных товаров, ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза и предназначенных исключительно для организации и проведения официальных международных мероприятий в рамках проведения Международных Ганзейских дней Нового времени.
2. Утвердить прилагаемые:
а) условия помещения иностранных товаров, ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза и предназначенных для организации и проведения официальных международных соревновательных мероприятий по профессиональному мастерству WorldSkills ("Ворлдскиллс"), под специальную таможенную процедуру и порядок ее применения в отношении таких товаров согласно приложению № 1;
б) условия помещения иностранных товаров, ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза и предназначенных для организации и проведения официальных международных мероприятий в рамках проведения Международных Ганзейских дней Нового времени, под специальную таможенную процедуру и порядок ее применения в отношении таких товаров согласно приложению № 2.".

Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 23 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2019 жылғы 29 сәуірдегі № 43 шешімі.
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 253-бабының 3-тармағына, 254-бабына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 6) және 62) тармақшаларына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2019 жылғы 29 наурыздағы "Оларға қатысты арнайы кедендік рәсім қолданылатын тауарлар санаттары, осындай тауарлар санаттарын арнайы кедендік рәсімге орналастыру шарттары және оны қолдану тәртібі туралы" № 23 шешіміне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения
Республикасынан
М. Григорян
Беларусь
Республикасынан
И. Петришенко
Қазақстан
Республикасынан
Ә. Смайылов
Қырғыз
Республикасынан
Ж. Разаков
Ресей
Федерациясынан
А. Силуанов
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2019 жылы 29 наурыздағы
№ 23 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 23 шешіміне енгізілетін өзгерістер
1. 1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Арнайы кедендік рәсім мыналарға:
а) Еуразиялық экономикалық одақтың аумағына әкелінетін (әкелінген) және WorldSkills ("Ворлдскиллс") кәсіби шеберлік бойынша ресми халықаралық жарыстар іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге ғана арналған шетелдік тауарларға қатысты;
б) Еуразиялық экономикалық одақтың аумағына әкелінетін (әкелінген) және Жаңа уақыттың Халықаралық Ганзей күндерін өткізу аясында ресми халықаралық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге ғана арналған шетелдік тауарларға қатысты қолданылады деп белгіленсін.
2. Ұсынылып отырған:
а) Еуразиялық экономикалық одақтың аумағына әкелінетін (әкелінген) және WorldSkills ("Ворлдскиллс") кәсіби шеберлік бойынша ресми халықаралық жарыстар іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге ғана арналған шетелдік тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастыру шарты және осындай тауарларға қатысты оны қолдану тәртібі № 1 қосымшаға сәйкес;
б) Еуразиялық экономикалық одақтың аумағына әкелінетін (әкелінген) және Жаңа уақыттың Халықаралық Ганзей күндерін өткізу аясында ресми халықаралық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге ғана арналған шетелдік тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастыру шарттары және осындай тауарларға қатысты оны қолдану тәртібі № 2 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

2. В условиях помещения иностранных товаров, ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза и предназначенных для организации и проведения официальных международных соревновательных мероприятий по профессиональному мастерству WorldSkills ("Ворлдскиллс"), под специальную таможенную процедуру и порядке ее применения в отношении таких товаров, утвержденных указанным Решением:
а) гриф утверждения заменить нумерационным заголовком следующего содержания:
"ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Решению Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 29 марта 2019 г. № 23";
б) в подпункте "б" пункта 4:
слово "ограничений," заменить словом "ограничений";
после слов "за исключением" дополнить словами "представления документов и сведений, подтверждающих соблюдение";
в) в абзаце четвертом пункта 8 слово "территорию" заменить словом "территории";
г) в пункте 12 слово "устанавливаются" заменить словом ", устанавливаются";
д) в пункте 13 слово "атрибутов" заменить словом "атрибутов,";
е) в подпункте "б" пункта 17:
слова "и (или) использования" исключить;
после слов "лицу (лицам)" дополнить словами "и (или) использования этих товаров";
слово "документа," заменить словом "документа";
ж) в абзаце четвертом пункта 18 слова ", и осуществляется" заменить словами "и осуществляется".
3. Дополнить приложением № 2 следующего содержания:
"ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Решению Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 29 марта 2019 г. № 23
Условия помещения иностранных товаров, ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза и предназначенных для организации и проведения официальных международных мероприятий в рамках проведения Международных Ганзейских дней Нового времени, под специальную таможенную процедуру и порядок ее применения в отношении таких товаров
1. Настоящий документ определяет условия помещения иностранных товаров, ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – Союз) и предназначенных исключительно для использования при организации и проведении официальных международных мероприятий в рамках проведения Международных Ганзейских дней Нового времени (включая сами мероприятия и сопутствующие мероприятия, связанные с организацией, проведением, освещением в средствах массовой информации, открытием, закрытием и подведением итогов мероприятий, которые организованы или одобрены их организаторами), и устанавливает порядок применения специальной таможенной процедуры в отношении таких товаров (далее соответственно – товары, мероприятия).

2. Көрсетілген Шешіммен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың аумағына әкелінетін (әкелінген) және WorldSkills ("Ворлдскиллс") кәсіби шеберлік бойынша ресми халықаралық жарыстар іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге ғана арналған шетелдік тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастыру шарттарында және осындай тауарларға қатысты оны қолдану тәртібінде:
а) бекіту грифі мынадай мазмұндағы нөмірлік тақырыппен ауыстырылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2019 жылы 29 наурыздағы
№ 23 шешіміне
№ 1 ҚОСЫМША";
б) 4-тармақтың "б)" тармақшасында:
"шектеулер," деген сөз "шектеулер" деген сөзбен ауыстырылсын;
"шараларды" деген сөз "шаралардың сақталуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді беруді" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) 8-тармақтың төртінші абзацындағы сөз мемлекеттік тілде өзгермейді;
г) 12-тармақтағы сөз мемлекеттік тілде өзгермейді;
д) 13-тармақтағы "атрибуттарды" деген сөз "атрибуттарды, " деген сөзбен ауыстырылсын;
е) 17-тармақтың "б)" тармақшасында:
"және (немесе) пайдаланған" деген сөздер алып тасталсын;
"тұлғаға (тұлғаларға) берген" деген сөздерден кейін "және (немесе) осы тауарларды пайдаланған" деген сөздермен толықтырылсын;
мемлекеттік тілдегі сөз өзгермейді;
ж) 18-тармақтың төртінші абзацындағы сөз мемлекеттік тілде өзгермейді.
3. Мынадай мазмұндағы № 2 қосымшамен толықтырылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2019 жылы 29 наурыздағы
№ 23 шешіміне
№ 2 ҚОСЫМША"
Еуразиялық экономикалық одақтың аумағына әкелінетін (әкелінген) және Жаңа уақыттың Халықаралық Ганзей күндерін өткізу аясында ресми халықаралық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге ғана арналған шетелдік тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастыру шарттары және осындай тауарларға қатысты оны қолдану тәртібі
1. Осы құжат Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) аумағына әкелінетін (әкелінген) және тек қана Жаңа уақыттың Халықаралық Ганзей күндерін өткізу аясында ресми халықаралық іс-шараларды (іс-шараның өзін және оны ұйымдастырумен, бұқаралық ақпарат құралдарында жариялаумен, ашумен, жабумен және олардың ұйымдастырушылары ұйымдастырған немесе мақұлдаған іс-шаралар қорытындысын жасаумен байланысты ілеспе іс-шараларды қоса алғанда) ұйымдастыруға және өткізуге арналған шетелдік тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастыру шарттарын айқындайды және осындай тауарларға қатысты арнайы кедендік рәсімнің қолданылу тәртібін (бұдан әрі тиісінше – тауарлар, іс-шаралар) белгілейді.

2. Специальная таможенная процедура не применяется в отношении:
а) товаров, облагаемых акцизами (акцизным налогом или акцизным сбором) в соответствии с законодательством государства – члена Союза (далее – государство-член), на территории которого проводятся мероприятия;
б) товаров, запрещенных к ввозу на таможенную территорию Союза и (или) в государство-член, на территории которого проводятся мероприятия;
в) товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Союза и (или) вывоза с таможенной территории Союза в соответствии с перечнем, предусмотренным приложением № 2 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30, за исключением товаров, включенных в следующие разделы указанного перечня товаров:
2.16 (радиоэлектронные средства и (или) высокочастотные устройства гражданского назначения, в том числе встроенные либо входящие в состав других товаров);
2.19 (шифровальные (криптографические) средства).
3. Товары, помещенные под специальную таможенную процедуру, сохраняют статус иностранных товаров.
4. Условиями помещения товаров под специальную таможенную процедуру являются: а) представление в таможенный орган государства-члена, на территории которого проводятся мероприятия (далее – таможенный орган), письменного подтверждения уполномоченного в соответствии с законодательством этого государства-члена государственного органа, к компетенции которого относятся вопросы организации и проведения мероприятий, целевого назначения товаров с указанием наименования и места проведения мероприятий, для организации и проведения которых они предназначены, наименования и количества товаров, сведений о лице, перемещающем товары, сведений о декларанте товаров, а также сведений, необходимых для идентификации товаров при их таможенном декларировании;
б) соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс), за исключением представления документов и сведений, подтверждающих соблюдение мер нетарифного регулирования и мер технического регулирования.
5. Не допускается заявление товаров к выпуску до подачи декларации на товары в соответствии со специальной таможенной процедурой.
6. Условиями использования товаров в соответствии со специальной таможенной процедурой являются:
а) соблюдение срока действия специальной таможенной процедуры, установленного таможенным органом в соответствии с пунктом 7 настоящего документа;
б) соблюдение ограничений по владению и пользованию товарами, помещенными под специальную таможенную процедуру, установленных пунктом 8 настоящего документа.

2. Арнайы кедендік рәсім мына тауарларға:
а) аумағында іс-шаралар өтіп жатқан Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) заңнамасына сәйкес акциздер (акциздік салық немесе акциздік алым) салынатын тауарларға;
б) Одақтың және (немесе) іс-шаралар өтіп жатқан мүше мемлекеттің кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарларға;
в) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешіміне № 2 қосымшада көзделген тізбеге сәйкес, осы тізбенің келесі бөлімдеріне енгізілген:
2.16. (радиоэлектрондық құралдар және (немесе) азаматтық бағыттағы жиілігі жоғары құрылғыларды, соның ішінде басқа тауарларға кіріктіріліп жасалған немесе олардың құрамына кіретін құрылғыларды);
2.19. (шифрлаушы (криптографикалық) құралдарды қоспағанда, Одақтың кедендік аумағына әкелуге және (немесе) Одақтың кедендік аумағынан әкетуге рұқсат тәртібі белгіленген тауарларға қатысты қолданылмайды.
3. Арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлар өзінің шетелдік тауар мәртебесін сақтайды.
4. Мыналар:
аумағында іс-шаралар өтіп жатқан мүше мемлекеттің кеден органына (бұдан әрі – кеден органы) осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізу құзырына жататын уәкілетті мемлекеттік органның іс-шаралардың атауы мен өткізілетін орнын, тауарлардың орынды жұмсалуын, іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізуге арналған тауарлардың атауын және санын көрсете отырып, жазбаша растауды, тауарларды өткізуші тұлға туралы мәліметті, тауарлардың декларанттары туралы мәліметті, сондай-ақ тауарларды кедендік декларациялау кезінде оларды сәйкестендіруге қажетті мәліметтерді ұсыну;
б) тарифтік емес реттеу және техникалық реттеу шараларының сақталуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді беруді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кеден кодексі) 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастырудың шарттары болып табылады.
5. Арнайы кедендік рәсімге сәйкес тауарларға декларация бергенге дейін тауарларды шығаруға өтінім жасауға рұқсат етілмейді.
6. Мыналар:
а) кеден органы осы құжаттың 7-тармағына сәйкес белгілеген арнайы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімін сақтау;
б) осы құжаттың 8-тармағында белгіленген арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларға иелік ету және пайдалану бойынша шектеулерді сақтау тауарларды арнайы кедендік рәсімге сәйкес пайдаланудың шарттары болып табылады.

7. При помещении товаров под специальную таможенную процедуру таможенный орган на основании срока, заявленного декларантом исходя из целей и обстоятельств ввоза товаров на таможенную территорию Союза, устанавливает срок действия этой таможенной процедуры, который не может превышать 30 календарных дней с даты окончания мероприятий.
8. Товары, помещенные под специальную таможенную процедуру, должны находиться в фактическом владении и пользовании декларанта, за исключением случаев, когда допускается их использование (вручение) в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта, передача во владение и пользование иным лицам в соответствии с абзацем третьим настоящего пункта или реализация в соответствии с абзацем пятым настоящего пункта.
Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, или их представители вправе совершать в государстве-члене, на территории которого проводятся мероприятия, с товарами, помещенными под специальную таможенную процедуру, обычные операции, связанные с хранением таких товаров, обеспечением их сохранности, подготовкой к использованию для целей организации и проведения мероприятий, а также использовать такие товары при организации и проведении мероприятий, в том числе полностью или частично расходовать (потреблять) в процессе такого использования или вручать участникам мероприятий в качестве наградных атрибутов.
Допускается передача декларантом товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, во владение и пользование иным лицам в целях технического обслуживания, хранения, перевозки (транспортировки) таких товаров, а также для захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого проводятся мероприятия, если такие товары утратили свои потребительские свойства и признаны непригодными для их дальнейшего использования в том качестве, для которого они были предназначены.
Не допускается использование товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, для какой-либо коммерческой деятельности, включая их реализацию либо отчуждение иным способом, предоставление таких товаров в аренду и оказание платных услуг с их использованием, за исключением случая, указанного в абзаце пятом настоящего пункта, а также вывоз этих товаров на территории иных государств-членов.
Допускается реализация товаров, являющихся изделиями народного промысла (сувенирной продукцией), ввезенными на таможенную территорию Союза в рамках мероприятий с целью проведения международной ремесленной ярмарки "Город мастеров" и (или) изготовленными из таких изделий в ходе проведения указанной ярмарки, при наличии письменного разрешения, выданного уполномоченным в соответствии с законодательством государства-члена государственным органом, к компетенции которого относятся вопросы организации и проведения мероприятий, участнику такой ярмарки в произвольной форме. Разрешение должно содержать следующие сведения:
принадлежность товаров к категориям: "готовые изделия", "товары, предназначенные для распространения", "сырье для изготовления товаров на месте", "продукты питания";
наименование товаров, их код в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, количество и стоимость в соответствии с коммерческими документами;
цель выдачи такого разрешения.
Передача товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, во владение и пользование иным лицам, а также утрата таких товаров не освобождают декларанта этих товаров от соблюдения иных условий использования товаров в соответствии со специальной таможенной процедурой, установленных в настоящем пункте, завершения действия специальной таможенной процедуры в соответствии с пунктом 9 настоящего документа, а также не приостанавливают и не продлевают срок действия этой таможенной процедуры.

7. Тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастырған кезде кеден органы декларант мәлімдеген мерзімнің негізінде тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелудің мақсаттары мен мән-жайларына сүйене отырып, осы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімін белгілейді, ол іс-шаралар аяқталған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен аспауға тиіс.
8. Кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды осы тармақтың екінші абзацына сәйкес пайдалану (иелік ету), осы тармақтың үшінші абзацына сәйкес өзге тұлғалардың иелігіне және пайдалануына беруге немесе осы тармақтың бесінші абзацына сәйкес өткізуге рұқсат берілетін жағдайларды қоспағанда, олар декларанттың нақты иелегінде және пайдалануында болуға тиіс.
Тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғалар немесе олардың өкілдері аумағында іс-шаралар өтіп жатқан мүше мемлекетте арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлармен осындай тауарларды сақтаумен, олардың сақталуын қамтамасыз етумен, іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу мақсаттарында пайдалануға дайындаумен байланысты қарапайым операцияларды жасауға сондай-ақ мұндай тауарларды іс-шараларды ұймыдастыру және өткізу кезінде пайдалануға, соның ішінде осындай пайдалану процесінде толықтай немесе ішінара жұмсауға немесе іс-шараларға қатысушыларға марапаттау атрибуттары ретінде беруге құқылы.
Арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлардың декларанттарына осындай тауарларды оларға техникалық қызмет көрсету, оларды сақтау, тасымалдау (тасу), сондай-ақ көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе егер осындай тауарлар өзінің тұтынушылық қасиеттерін жойған болса және олар одан әрі пайдалануға жарамсыз деп танылса, оларды жою мақсатында басқа тұлғаларға беруіне рұқсат етіледі.
Осы тармақтың бесінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды өткізуді не өзге тәсілмен оқшаулауды, осындай тауарларды жалға беруді және оларды пайдалана отырып, ақылы қызмет көрсетуді қоса алғанда, осы тауарларды қайсыбір коммерциялық қызмет үшін пайдалануға, сондай-ақ осы тауарларды өзге мүше мемлекеттің аумағына әкетуге рұқсат етілмейді.
"Шеберлер қаласы" халықаралық қол өнері жәрмеңкесін өткізу мақсатында Одақтың аумағына әкелінген қол өнері бұйымдары болып табылатын және (немесе) көрсетілген жәрмеңке барысында осындай бұйымдардан жасалған тауарларды іс-шараларды өткізу құзырына жататын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес уәкілетті мемлекеттік органның осындай жәрмеңкеге қатысушыға еркін нысанда берген жазбаша рұқсаты болған кезде сатуға рұқсат етіледі. Рұқсат қағазда мыналар:
тауарлардың мынадай санаттарға: "дайын ұйымдар", "таратуға арналған тауарлар", "тауарларды сол жерде дайындуға арналған шикізат", "тамақ өнімдері" тиесілігі;
тауарлардың атауы, Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес олардың коды, коммерциялық құжаттарға сәйкес саны мен құны;
осындай рұқсат қағазды берудің мақсаты жазылуға тиіс.
Арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды өзге тұлғалардың иелігіне және пайдалануына беру, сондай-ақ осындай тауарларды жоғалтып алу осы тауарлардың декларантын осы тармақта белгіленген арнайы кедендік рәсімге сәйкес тауарларды өзгедей пайдалану жағдайларын сақтаудан, арнайы кедендік рәсімнің қолданысын аяқтаудан босатпайды, сондай-ақ осы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімін тоқтата тұрмайды және ұзартпайды.

9. До истечения срока действия специальной таможенной процедуры, установленного таможенным органом в соответствии с пунктом 7 настоящего документа, действие этой таможенной процедуры завершается:
а) помещением товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, под таможенные процедуры, применимые в отношении иностранных товаров, в порядке и на условиях, которые предусмотрены Кодексом, с учетом пункта 11 настоящего документа. При этом такие товары могут помещаться под таможенные процедуры одной или несколькими партиями;
б) вывозом товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, с таможенной территории Союза в случае, если место убытия таких товаров с таможенной территории Союза находится в государстве-члене, на территории которого проводятся мероприятия;
в) признанием таможенным органом в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого проводятся мероприятия, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
г) признанием таможенным органом в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого проводятся мероприятия, факта расходования (потребления) товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, в процессе их использования при организации и проведении мероприятий или факта вручения участникам мероприятий в качестве наградных атрибутов в соответствии с абзацем вторым пункта 8 настоящего документа;
д) признанием таможенным органом в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого проводятся мероприятия, факта реализации товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, в соответствии с абзацем пятым пункта 8 настоящего документа;
е) признанием таможенным органом в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого проводятся мероприятия, факта захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом в соответствии с законодательством этого государства-члена товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, которые утратили свои потребительские свойства и признаны непригодными для их дальнейшего использования в том качестве, для которого они предназначены.
10. По истечении срока действия специальной таможенной процедуры, установленного таможенным органом в соответствии с пунктом 7 настоящего документа, действие этой таможенной процедуры прекращается.

9. Кеден органы осы құжаттың 7-тармағына сәйкес белгілеген арнайы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін осы кедендік рәсімнің қолданысы:
а) арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды шетелдік тауарларға қатысты қолданылатын кедендік рәсімге осы құжаттың 11-тармағы ескеріле отырып, Кодекс көздеген тәртіпте және жағдайларда орналастыру арқылы аяқталады. Бұл ретте мұндай тауарлар бір немесе бірнеше топтамамен кедендік рәсімге орналастырылуы мүмкін;
б) арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды, егер мұндай тауарларды Одақтың кедендік аумағынан алып кететін орын іс-шаралар өткізілетін мүше мемлекеттің аумағында болса, - әкету арқылы;
в) аумағында іс-шаралар өтіп жатқан мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлардың авариялардың немесе еңсерілмейтін күштің салдарынан жойылып кету және (немесе) қайтарымсыз жоғалып кетуі фактісін не осы тауарларды қалыпты тасымалдау (тасу) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кемуі фактісін кеден органының тануы;
г) аумағында іс-шаралар өтіп жатқан мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлардың іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу кезінде пайдалану процесінде олардың жұмсалу (тұтыну) фактісін немесе іс-шараларға қатысушыларға осы құжаттың 8-тармағына сәйкес марапаттау атрибуттары ретінде беру фактісін кеден органының тануы;
д) аумағында іс-шаралар өтіп жатқан мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлардың осы құжаттың 8-тармағының бесінші абзацына сәйкес сатылу фактісін кеден органының тануы;
е) аумағында іс-шаралар өтіп жатқан мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өзінің тұтынушылық қасиеттерін жойған және оларды өз мақсатында одан әрі пайдалануға жарамсыз деп танылған арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлардың көмілгенін, залалсыздандырылғанын, кәдеге жаратылғанын немесе осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өзге де тәсілмен жойылғанын кеден органының тануы арқылы аяқталады.
10. Кеден органы осы құжаттың 7-тармағына сәйкес белгілеген арнайы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі аяқталысымен осы кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылады.

11. В случае завершения действия специальной таможенной процедуры помещением товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления:
а) ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, таможенная стоимость таких товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика) определяются на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
б) к таким товарам применяются запреты и ограничения, действующие на день регистрации декларации на товары, поданной для их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, с учетом фактического состояния этих товаров на день регистрации такой декларации на товары.
12. Порядок совершения таможенных операций, связанных с завершением действия специальной таможенной процедуры в соответствии с подпунктами "б" – "е" пункта 9 настоящего документа, а также перечень документов, подтверждающих наличие оснований для завершения специальной таможенной процедуры в соответствии с подпунктами "б" – "е" пункта 9 настоящего документа, устанавливаются в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого проводятся мероприятия.
13. Товары, помещенные под специальную таможенную процедуру, врученные участникам мероприятий в качестве наградных атрибутов или реализованные в соответствии с абзацем пятым пункта 8 настоящего документа, приобретают статус товаров Союза и считаются не находящимися под таможенным контролем со дня признания таможенным органом факта их вручения или факта их реализации соответственно.
14. Товары, помещенные под специальную таможенную процедуру, которые утратили свои потребительские свойства и признаны непригодными для их дальнейшего использования в том качестве, для которого они предназначены, считаются не находящимися под таможенным контролем со дня признания таможенным органом факта их захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого проводятся мероприятия.
15. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под специальную таможенную процедуру, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом декларации на товары, в соответствии с которой товары помещаются под специальную таможенную процедуру.

11. Тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастыру арқылы кедендік рәсімнің қолданысы аяқталған жағдайда:
а) кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждардың ставкалары, осындай тауарлардың кедендік құны және (немесе) олардың заттай түріндегі нақты сипаты (саны, массасы, көлемі немесе өзге де сипаты) ішкі тұтыну үшін шығаруды кедендік рәсімге орналастыру үшін берілген тауарларға декларацияны кеден органы тіркеген күні айқындалады;
б) мұндай тауарларға осындай тауарлардың тіркелген күнгі жағдайы ескеріле отырып, ішкі тұтыну үшін шығарылатын тауарларды кедендік рәсімге орналастыру үшін берілген тауарларға декларация тіркелген күнгі қолданылатын тыйым салулар мен шектеулер қолданылады.
12. Осы тармақтың 9-тармағының "б)" - "е)" тармақшаларына сәйкес арнайы кедендік рәсімі қолданысының аяқталуына байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі, сондай-ақ осы тармақтың 9-тармағының "б)" - "е)" тармақшаларына сәйкес арнайы кедендік рәсімі қолданысын аяқтау үшін негіз бар екенін растайтын құжаттардың тізбесі аумағында іс-шаралар өткізіліп жатқан мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленеді.
13. Кедендік рәсімге орналастырылған, іс-шараларға қатысушыларға марапаттау атрибуттары ретінде табыс етілген немесе осы құжаттың 8-тармағына сәйкес сатылған тауарлар Одақтың тауарлары мәртебесіне ие болады және кеден органы олардың табыс етілген фактілерін немесе сатылған фактілерін таныған күннен бастап кедендік бақылауда емес деп есептеледі.
14. Кедендік рәсімге орналастырылған, өзінің тұтыншылық қасиеттерін жойған және оларды өз мақсатында одан әрі пайдалануға жарамсыз деп танылған тауарлар көмілгенін, залалсыздандырылғанын, кәдеге жаратылғанын немесе аумағында іс-шаралар өтіп жатқан осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өзге де тәсілмен жойылуын кедендік орган таныған күннен бастап олар кедендік бақылауда емес деп есептеледі.
15. Кедендік рәсімге (орналастырылатын) орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждарды төлеу бойынша міндет декларантта кеден органы тауарларға декларацияны тіркеген күннен бастап туындайды, оған сәйкес тауарлар арнайы кедендік рәсімге орналастырылады.

16. Обязанность декларанта по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под специальную таможенную процедуру, прекращается при наступлении одного из следующих обстоятельств:
а) отказ в выпуске товаров в соответствии со специальной таможенной процедурой – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
б) отзыв декларации на товары в соответствии с пунктом 1 статьи 113 Кодекса и (или) аннулирование выпуска товаров в соответствии с абзацем вторым пункта 4 статьи 118 Кодекса – в отношении обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, возникшей при регистрации декларации на товары;
в) завершение действия специальной таможенной процедуры в соответствии с пунктом 9 настоящего документа до истечения срока действия специальной таможенной процедуры, установленного таможенным органом в соответствии с пунктом 7 настоящего документа, в том числе после наступления обстоятельств, указанных в подпунктах "а""в" пункта 17 настоящего документа;
г) помещение товаров, в отношении которых действие специальной таможенной процедуры прекращено, на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 129 Кодекса;
д) помещение товаров, в отношении которых действие специальной таможенной процедуры прекращено, под таможенные процедуры в соответствии с пунктом 7 статьи 129 Кодекса;
е) исполнение обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскание в размерах, исчисленных и подлежащих уплате в соответствии с пунктом 18 настоящего документа;
ж) признание таможенным органом в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого проводятся мероприятия, факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, за исключением случаев, когда до таких уничтожения или безвозвратной утраты в отношении этих товаров наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
з) конфискация или обращение товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, в собственность (доход) государства-члена, на территории которого проводятся мероприятия,в соответствии с законодательством этого государства-члена;
и) задержание таможенным органом товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, в соответствии с главой 51 Кодекса.

16. Кедендік рәсімге (орналастырылатын) орналастырылған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждарды төлеу бойынша декларанттың міндеті мына мән-жайлардың бірі басталған кезде тоқтатылады:
а) тауарларға декларацияы тіркеген кезде туындайтын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждарды төлеу бойынша міндетке қатысты – арнайы кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту;
б) тауарларға декларацияны тіркеген кезде туындайтын кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждарды төлеу бойынша міндетке қатысты – Кодекстің 113-бабының 1-тармағына сәйкес тауарларға декларацияны қайтарып алу және (немесе) Кодекстің 118-бабының 4-тармағының екінші абзацына сәйкес тауарлар шығарудың күшін жою;
в) осы құжаттың 7-тармағына сәйкес кеден органы белгілеген арнайы кедендік рәсімнің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін, соның ішінде осы құжаттың 17-тармағының "а)" - "в)" тармақшаларында көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейін осы құжаттың 9-тармағына сәйкес арнайы кедендік рәсімнің қолданысының аяқталуы;
г) оларға қатысты арнайы кедендік рәсімның қолданысы тоқтатылған тауарларды Кодекстің 129-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша сақтауға орналастыру;
д) оларға қатысты арнайы кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылған тауарларды Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес кедендік рәсімге орналастыру;
е) кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждарды төлеу бойынша міндетті орындау және (немесе) оларды осы құжаттың 18-тармағына сәйкес есептелген және төленуге жататын мөлшерлерде өндіріп алу;
ж) аумағында іс-шаралар өтіп жатқан мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлардың осы тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждарды төлеу мерзімі басталған кезді қоспағанда, авариялардың немесе еңсерілмейтін күштің салдарынан жойылып кету және (немесе) қайтарымсыз жоғалып кетуі фактісін не осы тауарларды қалыпты тасымалдау (тасу) және (немесе) сақтау кезінде олардың табиғи кемуі фактісін кеден органының тануы;
з) арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды тәркілеу немесе аумағында іс-шаралар өтіп жатқан мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес сол мүше мемлекеттің меншігіне (кірісіне) беру;
и) кеден органының арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды Кодекстің 51-бабына сәйкес ұстап қалуы.

17. При наступлении следующих обстоятельств сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин считается:
а) в случае использования товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, не в целях, указанных в пункте 1 настоящего документа, до завершения действия специальной таможенной процедуры – первый день такого использования, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под специальную таможенную процедуру;
б) в случае передачи товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, до завершения действия такой таможенной процедуры лицу (лицам) и (или) использования этих товаров в нарушение требований пункта 8 настоящего документа – день передачи и (или) использования таких товаров, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под специальную таможенную процедуру;
в) в случае утраты товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, до завершения действия такой таможенной процедуры, за исключением их уничтожения и (или) безвозвратной утраты вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, – день утраты таких товаров, а если этот день не установлен, – день помещения товаров под специальную таможенную процедуру;
г) при незавершении действия специальной таможенной процедуры в соответствии с пунктом 9 настоящего документа – день истечения срока действия специальной таможенной процедуры, установленного таможенным органом в соответствии с пунктом 7 настоящего документа.
18. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 17 настоящего документа, ввозные таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины подлежат уплате, как если бы товары, помещенные под специальную таможенную процедуру, помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без применения тарифных преференций и льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов.
Для исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, действующие на день регистрации таможенным органом декларации на товары, поданной для помещения товаров под специальную таможенную процедуру.
В случае если таможенный орган не располагает точными сведениями, необходимыми для определения таможенной стоимости товаров, таможенная стоимость товаров определяется на основании имеющихся у таможенного органа сведений.

17. Мына жағдайлар басталған кезде:
а) арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды арнайы кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанға дейін осы құжаттың 1-тармағында көрсетілген мақсаттардан басқа мақсаттарға пайдалану – осындай пайдаланудың бірінші күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса- тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастырған күн;
б) арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды осындай кедендік рәсімнің қолданысы аяқталғанға дейін басқа тұлғаға (тұлғаларға) берген және (немесе) осы тауарларды осы құжаттың 8-тармағының талаптарын бұза отырып пайдаланған жағдайда - осындай тауарларды берген немесе пайдаланған күн, ал егер бұл күн белгіленбеген болса, - тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастырған күн;
в) авариялардың немесе еңсерілмейтін күштің салдарынан жойылып кетуді және (немесе) қайтарымсыз жоғалып кетуді не осы тауарлардың қалыпты тасымалдау (тасу) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кеміп кетуін қоспағанда, арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлар жойылып кеткен жағдайда – тауарлардың осындай жойылып кеткен күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса, - тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастырған күн;
г) осы құжаттың 9-тармағына сәйкес арнайы кедендік рәсімнің қолданысы аяқталмаған кезде – кеден органы осы құжаттың 7-тармағына сәйкес белгілеген арнайы кедендік рәсімнің қолданысы аяқталған күн кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждарды төлеу мерзімі басталған күн деп есептеледі.
18. Осы құжаттың 17-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждар, егер арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлар кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша преференциялар және жеңілдіктер қолданылмастан ішкі тұтыну үшін кедендік шығару рәсіміне орналастырылған болса ,төленуге жатады.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждарды есептеу үшін тауарларды арнайы кедендік рәсімге орналастыру үшін берілген тауарларға декларацияны кеден органы тіркеген күнгі қолданылып жүрген кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждардың ставкалары қолданылады.
Егер кеден органының қолында тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін қажетті нақты мәліметтер болмаса, тауарлардың кедендік құны кеден органының қолында бар мәліметтердің негізінде айқындалады.

При установлении впоследствии точных сведений, необходимых для определения таможенной стоимости товаров, таможенная стоимость товаров определяется исходя из таких точных сведений и осуществляется возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин либо взыскание неуплаченных сумм в соответствии с главами 10 и 11 и статьями 76 и 77 Кодекса.
19. В случае прекращения действия специальной таможенной процедуры в соответствии с пунктом 10 настоящего документа, либо помещения на временное хранение в соответствии с пунктом 6 статьи 129 Кодекса товаров, помещенных под специальную таможенную процедуру, либо помещения таких товаров в соответствии с пунктом 7 статьи 129 Кодекса под таможенные процедуры, применимые к иностранным товарам, либо задержания таких товаров таможенными органами в соответствии с главой 51 Кодекса после исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) их взыскания (полностью или частично) суммы таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уплаченные и (или) взысканные в соответствии с настоящим документом, подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 10 и статьей 76 Кодекса.
20. Иные вопросы применения специальной таможенной процедуры, включая вопросы приостановления и возобновления действия специальной таможенной процедуры, регулируются в соответствии с главой 19 Кодекса.
21. Государственный санитарно-эпидемиологический надзор (контроль), ветеринарный и карантинный фитосанитарный контроль (надзор) в отношении товаров осуществляются на таможенной территории Союза и таможенной границе Союза в соответствии с актами, входящими в право Союза, а также законодательством государства-члена, на территории которого проводятся мероприятия.".

Тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін қажетті нақты мәліметтер белгіленген кезде тауарлардың кедендік құны осы нақты мәліметтерге орай айқындалады және кедендік әкелу баждарының, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждардың артық төленген сомаларын қайтарып алу немесе Кодекстің 10 және 11-тарауларына және 76 және 77-баптарына сәйкес төленбей қалған сомаларды өндіріп алу жүзеге асырылады.
19. Осы құжаттың 10-тармағына сәйкес арнайы кедендік рәсімнің қолданысы тоқтатылған не арнайы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды Кодекстің 129-бабының 6-тармағына сәйкес уақытша орналастырған не мұндай тауарларды Кодекстің 129-бабының 7-тармағына сәйкес шетелдік тауарларға қолдануға болатын кедендік рәсімге орналастырған, не мұндай тауарларды кеден органдары Кодекстің 51-тарауына сәйкес кедендік әкелу баждарын, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждарды төлеу бойынша міндеттерді орындағаннан кейін және (немесе) оларды өндіріп (толықтай немесе ішінара) алғаннан кейін, осы құжатқа сәйкес төленген және (немесе) өндіріп алынған әкелу баждары, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждар Кодекстің 10-тарауына және 76-бабына сәйкес қайтарылуға (есепке жатқызылуға) тиіс.
20. Арнайы кедендік рәсімнің қолданысын тоқтата тұру және қайта бастау мәселелерін қоса алғанда, арнайы кедендік рәсімді қолданудың өзге мәселелері Кодекстің 19-тарауына сәйкес реттеледі.
21. Одақтың кедендік аумағында және Одақтың кедендік шекарасында тауарларға қатысты мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау (бақылау), ветеринариялық және карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) Одақтың құқығына кіретін актілерге, сондай-ақ аумағында іс-шаралар өтіп жатқан мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.