Об утверждении целевых показателей качества окружающей среды Туркестанской области на 2026-2030 годы
Решение Туркестанского областного маслихата от 24 июня 2026 года № 23/327-VIIІ
В соответствии с пункта 4 статьи 37 Экологического Кодекса Республики Казахстан Туркестанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые целевые показатели качества окружающей среды Туркестанской области на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель областного маслихата Н. Абишов
Утвержден решением
Туркестанcкого областного маслихата
от 24 июня 2026 года №23/327-VIII
Целевые показатели качества окружающей среды Туркестанской области на 2026-2030 годы
Перечень целевых показателей
Единица измерения
Нормы ПДК
Значение целевых показателей по периодам
Исходный уровень, 2025/2024*г.
2026г.
2027г.
2028г.
2029г.
2030г.
1 Атмосферный воздух
1.1 Качество атмосферного воздуха
г.Туркестан
Индекс Загрязнения Атмосферы (ИЗА5)*
ед.
0-4
5
≤5
≤4,7
≤4,5
≤4,3
≤4
1.1.1 Среднесуточный уровень содержания ЗВ в атмосферном воздухе города Туркестан
Диоксид азота*
мг/м3
0,04
0,0846
≤0,07
≤0,06
≤0,05
≤0,04
≤0,04
Диоксид серы*
мг/м3
0,05
0,0638
≤0,06
≤0,05
≤0,05
≤0,05
≤0,05
1.1.1.1 АСМ Turkestan-003, Проезд Шолпан 2 (43.304538, 68.260667)
Диоксид азота
мг/м3
0,04
0,077
≤0,06
≤0,06
≤0,05
≤0,04
≤0,04
1.1.2 Максимальный уровень содержания ЗВ в атмосферном воздухе города Туркестан
Диоксид азота*
мг/м3
0,2
0,76
≤0,6
≤0,5
≤0,4
≤0,3
≤0,2
Диоксид серы*
мг/м3
0,5
2,11
≤1,7
≤1,3
≤1
≤0,7
≤0,5
Оксид азота*
мг/м3
0,4
0,76
≤0,65
≤0,60
≤0,55
≤0,5
≤0,4
Оксид углерода*
мг/м3
5
11,99
≤10
≤8
≤7
≤6
≤5
1.1.2.1 АСМ Turkestan -003, Проезд Шолпан 2 (43.304538, 68.260667)
Взвешенные частицы РМ2,5
мг/м3
0,16
0,2307
≤0,2
≤0,19
≤0,18
≤0,17
≤0,16
1.1.2.2 Пост 1 Казгидромет, ул. Алаша Байтак жырау, район Оралман
Сероводород*
мг/м3
0,008
0,036
≤0,02
≤0,01
≤0,009
≤0,008
≤0,008
1.1.3 Среднесуточный уровень содержания ЗВ в атмосферном воздухе города Кентау
Диоксид серы*
мг/м3
0,05
0,0026
≤0,05
≤0,05
≤0,05
≤0,05
≤0,05
Оксид углерода*
мг/м3
3
0,2198
≤1,5
≤1,5
≤1,5
≤1,5
≤1,5
1.1.3.1АСМ Turkestan-002 Улица Момышулы,65 (43.509151, 68.500914)
Диоксид азота
мг/м3
0,04
0,1374
≤0,1
≤0,08
≤0,06
≤0,04
≤0,04
1.1.4 Максимальный уровень содержания ЗВ в атмосферном воздухе города Кентау
Диоксид серы*
мг/м3
0,5
0,0247
≤0,05
≤0,05
≤0,05
≤0,05
≤0,05
Оксид углерода*
мг/м3
5
3,63
≤5
≤5
≤5
≤5
≤5
Сероводород*
мг/м3
0,008
0,015
≤0,013
≤0,012
≤0,010
≤0,009
≤0,008
1.1.4.1 АСМ Turkestan-002 Улица Момышулы,65 (43.509151, 68.500914)
Диоксид азота
мг/м3
0,2

Түркістан облысының 2026-2030 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін бекіту туралы
Түркістан облыстық мәслихатының 2026 жылғы 24 маусымдағы № 23/327-VIIІ шешімі
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 37-бабы 4-тармағына сәйкес, Түркістан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса тіркелген Түркістан облысының 2026-2030 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері бекітілсін.
2. Осы шешiм алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат төрағасы Н. Әбішов
Түркістан облыстық мәслихатының
2026 жылғы 24 маусымдағы №23/327-VIII
шешімімен бекітілді
Түркістан облысының 2026-2030 жылдарған арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері
Көрсеткіштердің тізбесі
Өлшем бірлігі
ПДК нормалары
Көрсеткіштердің кезеңдер бойынша мәні
Бастақы деңгейі, 2025/2024*ж.
2026 ж.
2027 ж.
2028 ж.
2029 ж.
2030 ж.
1 Атмосфералық ауа
1.1 Атмосфералық ауа сапасы
Түркістан қ.
Атмосфераның ластану деңгейі (АЗИ5)*
бірлік
0-4
5
≤5
≤4,7
≤4,5
≤4,3
≤4
1.1.1 Түркістан қаласының атмосфералық ауасындағы зиянды заттардың орташа тәуліктік концентрациясы
Азот диоксиді*
мг/м3
0,04
0,0846
≤0,07
≤0,06
≤0,05
≤0,04
≤0,04
Күкірт диоксиді*
мг/м3
0,05
0,0638
≤0,06
≤0,05
≤0,05
≤0,05
≤0,05
1.1.1.1 АСМ Turkestan-003, Шолпан 2 тас жолы (43.304538, 68.260667)
Диоксид азота
мг/м3
0,04
0,077
≤0,06
≤0,06
≤0,05
≤0,04
≤0,04
1.1.2 Түркістан қаласының атмосфералық ауасындағы зиянды заттардың ең жоғары деңгейі
Азот диоксиді*
мг/м3
0,2
0,76
≤0,6
≤0,5
≤0,4
≤0,3
≤0,2
Күкірт диоксиді*
мг/м3
0,5
2,11
≤1,7
≤1,3
≤1
≤0,7
≤0,5
Азот оксиді*
мг/м3
0,4
0,76
≤0,65
≤0,60
≤0,55
≤0,5
≤0,4
Көміртек оксиді*
мг/м3
5
11,99
≤10
≤8
≤7
≤6
≤5
1.1.2.1 АСМ Turkestan -003, Шолпан 2 тас жолы (43.304538, 68.260667)
РМ2,5 бөлшектері
мг/м3
0,16
0,2307
≤0,2
≤0,19
≤0,18
≤0,17
≤0,16
1.1.2.2 Пост 1, Қазгидромет, Алаша Байтак жырау көшесі, Оралман ауданы
Сутек сульфиді*
мг/м3
0,008
0,036
≤0,02
≤0,01
≤0,009
≤0,008
≤0,008
1.1.3 Кентау қаласының атмосфералық ауасындағы зиянды заттардың орташа тәуліктік концентрациясы
Күкірт диоксиді*
мг/м3
0,05
0,0026
≤0,05
≤0,05
≤0,05
≤0,05
≤0,05
Көміртек оксиді*
мг/м3
3
0,2198
≤1,5
≤1,5
≤1,5
≤1,5
≤1,5
1.1.3.1 АСМ Turkestan-002 Момышұлы көшесі, 65 (43.509151, 68.500914)
Диоксид азота
мг/м3
0,04
0,1374
≤0,1
≤0,08
≤0,06
≤0,04
≤0,04
1.1.4 Кентау қаласының атмосфералық ауасындағы зиянды заттардың ең жоғары деңгейі
Күкірт диоксиді*
мг/м3
0,5
0,0247
≤0,05
≤0,05
≤0,05
≤0,05
≤0,05
Көміртек оксиді*
мг/м3
5
3,63
≤5
≤5
≤5
≤5
≤5
Сутек сульфиді*
мг/м3
0,008
0,015
≤0,013
≤0,012
≤0,010
≤0,009
≤0,008
1.1.4.1 АСМ Turkestan-002 Момышұлы көшесі, 65 (43.509151, 68.500914)
Азот диоксиді*
мг/м3
0,2

0,3495
≤0,3
≤0,3
≤0,2
≤0,2
≤0,2
Диоксид серы
мг/м3
0,5
0,9805
≤0,80
≤0,75
≤0,70
≤0,65
≤0,5
1.1.5 Среднесуточный уровень содержания ЗВ в атмосферном воздухе с.Састобе*
Диоксид азота*
мг/м3
0,04
0,05
≤0,047
≤0,045
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Озон*
мг/м3
0,03
0,05
≤0,045
≤0,040
≤0,035
≤0,03
≤0,03
1.1.6 Максимальный уровень содержания ЗВ в атмосферном воздухе с.Састобе*
Оксид углерода*
мг/м3
5
7,7
≤7
≤6,3
≤5,6
≤5,3
≤5
Диоксид азота*
мг/м3
0,2
0,87
≤0,80
≤0,65
≤0,50
≤0,35
≤0,2
Озон*
мг/м3
0,16
0,19
≤0,18
≤0,17
≤0,16
≤0,16
≤0,16
1.1.7 Среднесуточный уровень содержания в атмосферном воздухе диоксида азота (NO2)
г.Арыс
мг/м3
0,04
0,018
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Байдибекский район (село Шаян)
мг/м3
0,04
0,011
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Жетысайский район (город Жетысай)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Казыгуртский район (село Казыгурт)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Келесский район (село Абай)
мг/м3
0,04
0,017
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Мактааральский район (посҰлок Мырзакент)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Ордабасинский район (село Темирлановка)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Отырарский район (село Шаульдер)
мг/м3
0,04
0,013
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Сайрамский район (село Аксукент)
мг/м3
0,04
0,017
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Сарыагашский район (город Сарыагаш)
мг/м3
0,04
0,016
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Сузакский район (село Шолаккорган)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Толебийский район (город Ленгер)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Тюлькубасский район (село Турар Рыскулов)
мг/м3
0,04
0,013
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Шардаринский район (город Шардара)
мг/м3

0,3495
≤0,3
≤0,3
≤0,2
≤0,2
≤0,2
Күкірт диоксиді*
мг/м3
0,5
0,9805
≤0,80
≤0,75
≤0,70
≤0,65
≤0,5
1.1.5 Састөбе ауылындағы атмосфералық ауасындағы зиянды заттардың орташа тәуліктік концентрациясы
Азот диоксиді*
мг/м3
0,04
0,05
≤0,047
≤0,045
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Озон*
мг/м3
0,03
0,05
≤0,045
≤0,040
≤0,035
≤0,03
≤0,03
1.1.6 Састөбе ауылындағы атмосфералық ауасындағы зиянды заттардың ең жоғары деңгейі
Көміртек оксиді*
мг/м3
5
7,7
≤7
≤6,3
≤5,6
≤5,3
≤5
Азот диоксиді*
мг/м3
0,2
0,87
≤0,80
≤0,65
≤0,50
≤0,35
≤0,2
Озон*
мг/м3
0,16
0,19
≤0,18
≤0,17
≤0,16
≤0,16
≤0,16
1.1.7 Атмосфералық ауадағы азот диоксидінің орташа тәуліктік концентрация деңгейі (NO2)
Арыс қаласы
мг/м3
0,04
0,018
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Байдібек ауданы (Шаян ауылы)
мг/м3
0,04
0,011
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Жетісай ауданы (Жетісай қаласы)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Қазығұрт ауданы (Қазығұрт ауылы)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Келес ауданы (Абай ауылы)
мг/м3
0,04
0,017
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Мақтаарал ауданы (Мырзакент кенті)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Ордабасы ауданы (Темірлановка ауылы)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Отырар ауданы (Шаульдер ауылы)
мг/м3
0,04
0,013
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Сайрам ауданы (Ақсукент ауылы)
мг/м3
0,04
0,017
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Сарыағаш ауданы (Сарыағаш қаласы)
мг/м3
0,04
0,016
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Сұзақ ауданы (Шолаққорған ауылы)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Төле би ауданы (Леңгер қаласы)
мг/м3
0,04
0,014
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Түлкібас ауданы (Тұрар Рысқұлов ауылы)
мг/м3
0,04
0,013
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
≤0,04
Шардара ауданы (Шардара қаласы)
мг/м3