О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра –Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 37 "Об утверждении Методики расчетов прогнозных сведений о состоянии государственных финансов и Методики определения лимитов правительственного долга, долга местных исполнительных органов, предоставления государственных гарантий, предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта, предоставления государственных гарантий по поддержке частного предпринимательства, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов, предоставления поручительств государства, внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора, определения критериев и формирования перечня субъектов квазигосударственного сектора, которым предоставлено право привлечения внешних займов"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 июня 2026 года № 76
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 1 июля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 37 "Об утверждении Методики расчетов прогнозных сведений о состоянии государственных финансов и Методики определения лимитов правительственного долга, долга местных исполнительных органов, предоставления государственных гарантий, предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта, предоставления государственных гарантий по поддержке частного предпринимательства, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов, предоставления поручительств государства, внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора, определения критериев и формирования перечня субъектов квазигосударственного сектора, которым предоставлено право привлечения внешних займов" следующие изменения:
в Методике расчетов прогнозных сведений о состоянии государственных финансов, утвержденной указанным приказом:
абзац шестой пункта 6 изложить в следующей редакции:
"BW – трансферты из бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения в республиканский бюджет;";
часть вторую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Прогноз бюджетных изъятий осуществляется с применением индексации, предусмотренной законами Республики Казахстан, и прогнозной численности потребителей государственных услуг в регионе.";
в пункте 31:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"II – инвестиционные доходы от управления Национальным фондом в миллиардах теңге;";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
SR – расчетный курс теңге к доллару США.";
абзац восьмой пункта 37 изложить в следующей редакции:
"SR – расчетный курс теңге к доллару США.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Чистые средства Национального фонда на конец планового периода рассчитываются по следующей формуле:
FR = (CAn * SR) + RТt + RFmt + RFm, где
FR – чистые средства Национального фонда на конец планового периода в миллиардах теңге;
CAn – чистые валютные активы Национального фонда на конец планового периода в миллиардах долларах США;
SR – расчетный курс теңге к доллару США;
RТt – остаток денег на текущем счете Национального фонда в теңге за отчетный год согласно отчету о формировании и использовании Национального фонда за отчетный год, утверждаемому Указом Президента Республики Казахстан, и данным Национального Банка Республики Казахстан;
RFmt – теңговый портфель акций и облигаций казахстанских эмитентов за отчетный год (учитывается в справедливой (рыночной) стоимости) согласно отчету о формировании и использовании Национального фонда за отчетный год, утверждаемому Указом Президента Республики Казахстан, и данным Национального Банка Республики Казахстан;
RFm – приобретение акций и облигаций казахстанских эмитентов (учитывается в справедливой (рыночной) стоимости) согласно данным Национального Банка Республики Казахстан.";
в Методике определения лимитов правительственного долга, долга местных исполнительных органов, предоставления государственных гарантий, предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта, предоставления государственных гарантий по поддержке частного предпринимательства, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов, предоставления поручительств государства, внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора, определения критериев и формирования перечня субъектов квазигосударственного сектора, которым предоставлено право привлечения внешних займов, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Размер определенных лимитов правительственного долга, долга местных исполнительных органов, предоставления государственных гарантий, предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта, предоставления государственных гарантий по поддержке частного предпринимательства, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов, предоставления поручительств государства, внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора округляется с точностью до тысячи теңге.";

"Мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы болжамды мәліметтерді есептеу әдістемесін және Үкіметтік борыштың, жергілікті атқарушы органдар борышының, мемлекеттік кепілдіктер беру, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, мемлекет кепілгерлігін беру, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимиттерін айқындау, сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің өлшемшарттарын айқындау және тізбесін қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 37 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2026 жылғы 17 маусымдағы № 76 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 бастап күшіне енеді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы болжамды мәліметтерді есептеу әдістемесін және Үкіметтік борыштың, жергілікті атқарушы органдар борышының, мемлекеттік кепілдіктер беру, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, мемлекет кепілгерлігін беру, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимиттерін айқындау, сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің өлшемшарттарын айқындау және тізбесін қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 37 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы болжамды мәліметтерді есептеу әдістемесінде:
6-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"BW – астана бюджетінен, облыстық бюджеттерден, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінен республикалық бюджетке трансферттер;";
8-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік алып қоюларды болжау Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген индекстеуді және өңірдегі мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың болжамды санын қолдана отырып жүзеге асырылады.";
31-тармақта:
үшінші және алтыншы абзацтардың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
37-тармақтың сегізінші абзацының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
38-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Үкіметтік борыштың, жергілікті атқарушы органдар борышының, мемлекеттік кепілдіктер беру, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, мемлекет кепілгерліктерін беру, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимиттерін айқындау, сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің өлшемшарттарын айқындау және тізбесін қалыптастыру әдістемесінде:
3-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;

пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов на соответствующий трехлетний плановый период формируются уполномоченным органом по государственному планированию на соответствующий трехлетний плановый период с учетом дохода бюджета столицы, бюджета области, бюджета города республиканского значения и является предельным ограничением.
24. Лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов формируется исходя из доходов бюджета местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения, соответствующих объему налоговых и неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала с учетом трансфертов общего характера.";
в пункте 25:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"k – поправочный коэффициент для местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, в том числе:";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"k = 0,5 для местных исполнительных органов столицы, области, а также для местных исполнительных органов городов республиканского значения в случае реализации ими проекта по строительству аэропорта с пропускной способностью аэровокзала не менее 400 пассажиров/час, созданию академического городка с инновационным центром, в том числе научно-исследовательского института.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. В случае необходимости, уточнение лимита государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов производится при уточнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджета города республиканского значения в течение соответствующего финансового года.".
2. Департаменту бюджетной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности министра национальной экономики
Республики Казахстан
А. Амрин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан

23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Тиісті үш жылдық жоспарлы кезеңге арналған жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала бюджетінің кірісін ескере отырып, бюджеттік саясат жөніндегі уәкілетті орган тиісті үш жылдық жоспарлы кезеңге қалыптастырады және шекті шектеу болып табылады.
24. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті салықтық және салықтық емес түсімдердің және жалпы сипаттағы трансферттерді есепке ала отырып, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің көлеміне сәйкес келетін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы бюджетінің кірістерін негізге ала отырып қалыптастырылады.";
25-тармақта:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"k – астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары үшін түзету коэффициенті, оның ішінде:"
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"астананың, облыстың жергілікті атқарушы органдары үшін, сондай-ақ республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары үшін олар өткізу қабілеті сағатына 400 жолаушыдан кем емес аэровокзалы бар әуежай салу, инновациялық орталығы бар академиялық қалашық, оның ішінде ғылыми-зерттеу институтын құру бойынша жобаны іске асырған жағдайда k = 0,5.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Қажет болған жағдайда жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимитін нақтылау тиісті қаржы жылы ішінде астананың бюджетін, облыстың бюджетін, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін нақтылау кезінде жүргізіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Бюджет саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушы
А. Амрин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі