Об утверждении Типовых требований по функционированию, обустройству и техническому оснащению сервисных зон ожидания перед пунктами пропуска через Государственную границу Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 23 июля 2026 года № 191
В соответствии с подпунктом 14-1) статьи 1, подпунктом 2-7) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года №862 "О некоторых вопросах Министерства транспорта Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые требования по функционированию, обустройству и техническому оснащению сервисных зон ожидания перед пунктами пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течении пяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление электронной копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Пограничная служба
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
от 23 июля 2026 года № 191
"Об утверждении Типовых
требований по функционированию,
обустройству и техническому
оснащению сервисных зон ожидания
перед пунктами пропуска
через Государственную границу
Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Настоящие Типовые требования (далее – Типовые требования) к обустройству и техническому оснащению сервисных зон ожидания предназначены для учета при проектировании, строительстве (реконструкции) и эксплуатации сервисных зон ожидания (далее – СЗО) и необходимой инфраструктуры для перевозчиков перед пунктами пропуска через Государственную границу Республики Казахстан (далее – ПП).

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің алдында орналасқан сервистік күту аймақтардың жұмыс істеуіне, жайластыруына және техникалық жарақтандырылуына қойылатын үлгілік талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 23 шілдедегі № 191 бұйрығы
"Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 14-1) тармақшасына, 12-бабының 2-7) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы №862 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің алдында орналасқан күтуге арналған сервистік аймақтардың жұмыс істеуіне, жайластыруына және техникалық жарақтандырылуына қойылатын үлгілік талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде осы бұйрықтың электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды қамтамасыз ету;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы М. Қалиақпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Шекара қызметі
2026 жылғы 23 шілдедегі
№ 191 "Қазақстан
Республикасының Мемлекеттік
шекарасы арқылы өткізу
пункттерінің алдында
орналасқан сервистік күту
аймақтардың жұмыс істеуіне,
жайластыруына және
техникалық жарақтандырылуына қойылатын
үлгілік талаптарды бекіту
туралы" бұйрығына
қосымша
1. Жалпы ережелер
1. Осы Үлгілік талаптар (бұдан әрі – Үлгілік талаптар) сервистік күту аймақтарды жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптарды айқындайды және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің (бұдан әрі – ӨП) алдында тасымалдаушылар үшін күтуге арналған сервистік аймақтарды (бұдан әрі – СКА) және қажетті инфрақұрылымды жобалау, салу (қайта жаңарту) және пайдалану кезінде ескеруге арналған.

2. Сервисная зона ожидания – объект придорожной транспортной инфраструктуры, включающий специально отведенный земельный участок с расположенными на нем сооружениями и инженерными сетями, предназначенный для организованного ожидания въезда в ПП, предоставления сервисных услуг водителям и перевозчикам, а также выполнения сопутствующих технологических операций с транспортными средствами и грузами, не являющихся государственным контролем, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
3. Размещение (при необходимости) подразделений органов государственного контроля, а также осуществление таможенных и иных контрольных операций на территории СЗО допускается исключительно в случаях и пределах, прямо предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
4. Настоящие Типовые требования направлены на повышение пропускной способности ПП путем выноса ожидания и сервисных функций за пределы ПП, исключение скопления на приграничных территориях, создание безопасных и санитарных условий для водителей, обеспечение прозрачного управления потоками и цифровой интеграции с системой электронной очереди (при необходимости).
5. Целесообразность строительства СЗО перед пунктами пропуска на внутренней границе Евразийского экономического союза (далее - ЕАЭС) определяет Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ПС КНБ), на внешней границе ЕАЭС органы государственных доходов по согласованию с ПС КНБ.
СЗО создаются на удалении до 10 км перед автомобильными пунктами пропуска, аэропортами, морскими и речными портами, железнодорожными станциями. Конкретное месторасположение зоны ожидания определяется исходя из существующей дорожной сети, требований безопасности дорожного движения и планировочных ограничений. При реконструкции автомобильных дорог, связанной с изменением прохождения трасс, месторасположение сервисных зон уточняется и согласовывается с компетентными органами.
Режим работы СЗО синхронизируется с режимом работы пункта пропуска.
6. Земельные участки для создания СЗО выделяются уполномоченным органом по земельным отношениям из специального земельного фонда. При невозможности выделения земельных участков из специального земельного фонда, изъятию для государственных нужд подлежат земельные участки, находящиеся в частной собственности в соответствии с действующим законодательством.
2. Требования к функционированию (эксплуатации) сервисных зон ожидания
7. Содержание (эксплуатация) инфраструктуры СЗО возлагается государственный орган, на балансе которого находится СЗО, либо на инвестора (оператора), осуществившего строительство и/или эксплуатацию СЗО, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями реализуемого проекта (включая договоры ГЧП, концессии, аренды или доверительного управления).

2. Сервистік күту аймағы – бұл арнайы бөлінген жер учаскесін, онда орналасқан құрылыстар мен инженерлік желілерді қамтитын жол бойындағы көлік инфрақұрылымы объектісі, ол ӨП-ге кіруді ұйымдасқан түрде күтуге, жүргізушілер мен тасымалдаушыларға сервистік қызметтер көрсетуге, сондай-ақ көлік құралдары мен жүктерге қатысты мемлекеттік бақылауға жатпайтын ілеспе технологиялық операцияларды орындауға арналған, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе.
3. Мемлекеттік бақылау органдарының бөлімшелерін орналастыру (қажет болған жағдайда), сондай-ақ СКА аумағында кедендік және өзге де бақылау операцияларын жүзеге асыру тек Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда және шектерде ғана жол беріледі.
4. Осы Үлгілік талаптар ӨП-нің өткізу қабілетін арттыруға, күту және сервистік функцияларды ӨП аумағынан тыс жерге шығару арқылы шекара маңындағы аумақтарда көлік құралдарының жиналуын болдырмауға, жүргізушілер үшін қауіпсіз және санитариялық жағдайлар жасауға, ағындарды басқарудың ашықтығын қамтамасыз етуге және (қажет болған жағдайда) электрондық кезек жүйесімен цифрлық интеграцияны қамтамасыз етуге бағытталған.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) ішкі шекарасындағы өткізу пункттерінің алдында СКА салудың орындылығын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі (бұдан әрі – ҰҚК ШҚ), ал ЕАЭО сыртқы шекарасында ҰҚК ШҚ-мен келісу бойынша мемлекеттік кірістер органдары айқындайды.
СКА автомобиль өткізу пункттерінің, әуежайлардың, теңіз және өзен порттарының, теміржол станцияларының алдында 10 км-ге дейінгі қашықтықта құрылады. Күту аймағының нақты орналасқан жері қолданыстағы жол желісін, жол қозғалысы қауіпсіздігі талаптарын және жоспарлау шектеулерін ескере отырып айқындалады. Автомобиль жолдарын реконструкциялау кезінде, трассалардың өту бағыты өзгерген жағдайда, сервистік аймақтардың орналасқан жері нақтыланып, құзыретті органдармен келісіледі.
СКА жұмыс режимі өткізу пунктінің жұмыс режимімен синхрондалады.
6. СКА құру үшін жер учаскелері жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органмен арнайы жер қорынан бөлінеді. Арнайы жер қорынан жер учаскелерін бөлу мүмкін болмаған жағдайда, қолданыстағы заңнамаға сәйкес жеке меншіктегі жер учаскелері мемлекеттік мұқтаждар үшін алып қоюға жатады.
2. Сервистік күту аймақтардың жұмыс істеуіне (пайдаланылуына) қойылатын талаптар
7. СКА инфрақұрылымын ұстау (пайдалану) СКА теңгерімінде тұрған ұйымға не Қазақстан Республикасының заңнамасына және іске асырылатын жобаның шарттарына (оның ішінде МЖӘ шарттары, концессия, жалға алу немесе сенімгерлік басқару шарттары) сәйкес СКА-ны салуды және/немесе пайдалануды жүзеге асырған инвесторға (операторға) жүктеледі.

8. Оператор СЗО обеспечивает круглосуточную эксплуатацию ключевой инфраструктуры: контроль въезда/выезда, освещение, видеонаблюдение, связь, санитарные узлы, системы пожарной безопасности, а также диспетчеризацию потоков и соблюдение схем движения на территории СЗО.
9. Общий распорядок работы СЗО (время начала и окончания работы, технологические перерывы, регламент уборки, режим зимнего содержания) утверждается оператором СЗО.
10. Порядок взаимодействия государственных органов Республики Казахстан при проведении контроля лиц, транспортных средств и грузов (при наличии таких функций) в СЗО определяется совместным актом органов государственного контроля.
11. Тарифы на сервисные услуги в СЗО (при их наличии) подлежат обязательному публичному размещению на въезде в СЗО и на цифровых ресурсах оператора.
12. Оператор СЗО обеспечивает:
1) учет заезда/выезда транспортных средств;
2) внутренний порядок в СЗО;
3) хранение и предоставление данных по запросам уполномоченных органов в пределах компетенции;
4) соблюдение требований по охране окружающей среды и обращению с отходами (ТБО, жидкие отходы).
13. На территории СЗО запрещается формирование стихийных очередей вне выделенных парковочных секторов и проездов, а также блокирование подъездных дорог. Оператор организует меры по предотвращению заторов на подъездных путях совместно с уполномоченными органами.
3. Требования к обустройству сервисных зон
14. При проектировании и строительстве сервисных зон учитываются географическое положение, пропускная мощность соответствующего ПП, прогноз транспортных потоков, рельеф местности, климатические условия.
15. Дорожно-коммуникационная система сервисной зоны ожидания строится с учетом обеспечения пропуска максимального количества транспортных средств, беспрепятственного маневрирования и безопасного въезда/выезда. Схема движения должна предусматривать разделение потоков: въезд, идентификация, ожидание, сервис, вызов на выезд, выезд в направлении ПП.
16. Ширина контрольных полос движения грузовых транспортных средств – не менее 3,5 метра.
17. Для обеспечения безопасный заезда и выезда с СЗО крупногабаритных, тяжеловесных и специальных грузов предусматривается отдельная полоса движения шириной не менее 6 метра для каждого направления.
18. Зоны ожидания включают три функциональных участка:
1) парковочный;
2) коммерческий (обязательные и вспомогательные);
3) административный.
19. Парковочный участок предусматривает:

8. СКА операторы негізгі инфрақұрылымның тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамасыз етеді: кіру/шығуды бақылау, жарықтандыру, бейнебақылау, байланыс, санитариялық тораптар, өрт қауіпсіздігі жүйелері, сондай-ақ ағындарды диспетчерлеу және СКА аумағында қозғалыс схемаларын сақтауды қамтамасыз ету.
9. СКА жұмысының жалпы тәртібі (жұмыс уақытының басталуы мен аяқталуы, технологиялық үзілістер, тазалау регламенті, қысқы күтіп-ұстау режимі) СКА операторы тарапынан бекітіледі.
10. СКА аумағында адамдарды, көлік құралдарын және жүктерді бақылау жүргізу кезінде (мұндай функциялар болған жағдайда) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібі мемлекеттік бақылау органдарының бірлескен актісімен айқындалады.
11. СКА-дағы сервистік қызметтерге арналған тарифтер (болған жағдайда) СКА-ға кіреберісте және оператордың цифрлық ресурстарында міндетті түрде жария түрде орналастырылуға тиіс.
12. СКА операторы мыналарды қамтамасыз етеді:
1) көлік құралдарының кіруі/шығуын есепке алу;
2) СКА аумағында қоғамдық тәртіпті сақтау;
3) уәкілетті органдардың сұраулары бойынша өз құзыреті шегінде деректерді сақтау және ұсыну;
4) қоршаған ортаны қорғау талаптарын және қалдықтармен (қатты тұрмыстық қалдықтар, сұйық қалдықтар) жұмыс істеу қағидаларын сақтау.
13. СКА аумағында бөлінген автотұрақ секторлары мен жүріп өту жолдарынан тыс стихиялық кезектер құруға, сондай-ақ кіреберіс жолдарды бұғаттауға тыйым салынады. Оператор уәкілетті органдармен бірлесіп кірме жолдарда кептелістердің алдын алу шараларын ұйымдастырады.
3. Сервистік аймақтарды жайластыруға қойылатын талаптар
14. Сервистік аймақтарды жобалау және салу кезінде географиялық орналасуы, тиісті ӨП-нің өткізу қабілеті, көлік ағындарының болжамы, жер бедері және климаттық жағдайлар ескеріледі.
15. Сервистік күту аймағының жол-көлік коммуникациялық жүйесі көлік құралдарының ең көп санын өткізуге, кедергісіз маневр жасауға және қауіпсіз кіру/шығуды қамтамасыз етуге бағытталып құрылады. Қозғалыс схемасы ағындарды бөлуді көздеуі тиіс: кіру, сәйкестендіру, күту, сервис, шығуға шақыру, ӨП бағытына шығу.
16. Жүк көлік құралдарына арналған бақылау жолақтарының ені кемінде 3,5 метр болуы тиіс.
17. Ірі габаритті, ауыр салмақты және арнайы жүктері бар көлік құралдарының СКА-ға қауіпсіз кіруі мен шығуын қамтамасыз ету үшін әр бағыт бойынша ені кемінде 6 метр болатын жеке қозғалыс жолағы көзделеді.
18. Күту аймақтары үш функционалдық учаскені қамтиды:
1) тұрақ (паркинг) учаскесі;
2) коммерциялық (міндетті және қосымша);
3) әкімшілік.
19. Тұрақ алаңында мыналар көзделеді:

1) места стоянки транспортных средств с разделением грузового и легкового потоков (при наличии легкового сегмента) посредством разметки, дорожных знаков и указателей;
2) организацию электронной очереди с возможностью регистрации транспорта через операторов, терминалы или мобильные приложения, а также информационные табло/мониторы с отображением очередности выезда из зоны ожидания;
3) систему безопасности, включающую видеонаблюдение, охрану, ограждение и освещение;
4) автоматические шлагбаумы или иные барьерные устройства для контроля въезда/выезда;
5) отдельные сектора (при необходимости) для транспортных средств с опасными грузами, скоропортящейся продукцией и живыми животными с учетом требований безопасности и санитарных норм.
Количество парковочных мест определяется на стадии проектирования с учетом пропускной способности ПП и перспектив его развития, но не менее чем для 120 грузовых транспортных средств.
20. В коммерческой обязательной зоне (при открытии СЗО) предусматриваются помещения для размещения офисов транспортных/страховых/экспедиторских организаций, отделения банков второго уровня, объекты обслуживания (пункты питания/кафе, обмен валюты, хостелы/капсульные отели или гостиницы, прачечная, душевая, молитвенные комнаты), теплые санитарно-гигиенические узлы.
В коммерческой вспомогательной зоне допускается размещение автозаправочных станций, станций технического обслуживания, в том числе шиномонтаж, автомойки, продуктовые магазины.
21. Административный участок предусматривает размещение администрации оператора, подразделений органов государственного контроля (при размещении), представителей национального оператора по управлению автомобильными дорогами Республики Казахстан Акционерного общества "Национальная компания "КазАвтоЖол" и обеспечение их служебной деятельности с учетом необходимой штатной численности и соблюдением принципа достаточности. Количество помещений, их площади и специальные требования согласовываются на стадии проектирования с соответствующими уполномоченными органами. Типовой перечень мебели и оборудования в приложении 2 к настоящему приказу.
22. На территории сервисных зон допускается размещение:
1) торговых площадей;
2) мобильных/передвижных постов надзорных государственных органов (при необходимости).
4. Требования к техническому оснащению сервисных зон
23. Техническое оснащение сервисных зон должно соответствовать следующим требованиям:

1) жүк және жеңіл көлік ағындарын (жеңіл көлік сегменті болған жағдайда) таңбалау, жол белгілері мен көрсеткіштер арқылы бөле отырып, көлік құралдарына арналған тұрақ орындары;
2) операторлар, терминалдар немесе мобильді қосымшалар арқылы көлікті тіркеу мүмкіндігі бар электрондық кезекті ұйымдастыру, сондай-ақ күту аймағынан шығу кезектілігін көрсететін ақпараттық таблолар/мониторлар;
3) бейнебақылауды, күзетті, қоршауды және жарықтандыруды қамтитын қауіпсіздік жүйесі;
4) кіру/шығуды бақылауға арналған автоматты шлагбаумдар немесе өзге де тосқауыл құрылғылары;
5) қауіпсіздік талаптары мен санитариялық нормаларды ескере отырып, қауіпті жүктерді, тез бұзылатын өнімдерді және тірі жануарларды тасымалдайтын көлік құралдары үшін жеке секторлар (қажет болған жағдайда).
Тұрақ орындарының саны өткізу пунктінің өткізу қабілеті мен оны дамыту перспективаларын ескере отырып жобалау сатысында айқындалады, алайда кемінде 120 жүк көлік құралына есептелуі тиіс.
20. Коммерциялық міндетті аймақта (СКА ашылған кезде) көлік/сақтандыру/экспедиторлық ұйымдардың кеңселерін орналастыруға арналған үй-жайлар, екінші деңгейдегі банктердің бөлімшелері, қызмет көрсету объектілері (тамақтану пункттері/кафелер, валюта айырбастау, хостелдер/капсулалық қонақүйлер немесе қонақүйлер, кір жуу орындары, душ бөлмелері, намаз оқу бөлмелері), жылы санитариялық-гигиеналық тораптар қарастырылады.
Коммерциялық қосымша аймақта автожанармай құю станцияларын, техникалық қызмет көрсету станцияларын (оның ішінде шиномонтаж), автожуу орындарын, азық-түлік дүкендерін орналастыруға жол беріледі.
21. Әкімшілік аймақта оператор әкімшілігін, мемлекеттік бақылау органдарының бөлімшелерін (орналастырылған жағдайда), Қазақстан Республикасы автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор – "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы өкілдерін орналастыру және олардың қажетті штат саны ескеріліп, жеткіліктілік қағидатын сақтай отырып қызметтік қызметін қамтамасыз ету көзделеді.
Үй-жайлардың саны, олардың алаңдары және арнайы талаптар жобалау сатысында тиісті уәкілетті органдармен келісіледі.
Жиһаздар мен жабдықтардың үлгілік тізбесі осы бұйрықтың 2-қосымшасында көрсетілген.
22. Сервистік аймақтар аумағында мыналарды орналастыруға жол беріледі:
1) сауда алаңдары;
2) қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың мобильді/жылжымалы посттары (қажет болған жағдайда).
4. Сервистік аймақтарды техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптар
23. Сервистік аймақтарды техникалық жарақтандыру мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс: