Об утверждении профессионального стандарта "Транспортно-экспедиционные услуги на железнодорожном транспорте"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 19 января 2026 года № 5
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт "Транспортно-экспедиционные услуги на железнодорожном транспорте" согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Департаменту транспортной политики Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Профессиональный стандарт: "Транспортно-экспедиционные услуги на железнодорожном транспорте"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Транспортно-экспедиционные услуги на железнодорожном транспорте" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов", утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401) и предназначен для определения уровней квалификаций, необходимых для осуществления работниками профессиональной деятельности, в том числе выполнения определенных трудовых функций, а также для применения при разработке образовательных программ организаций высшего, послевузовского, технического и профессионального образования.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:

"Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық қызметтер" кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2026 жылғы 19 қаңтардағы № 5 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық қызметтер" кәсіптік стандарт бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Көлік саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Бұйрығына 1-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық қызметтер"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Теміржол көлігіндегі көліктік-экспедициялық қызметтер" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламарын қалыптастыруға, және қызметкерлердің кәсіптік қызметті жүзеге асыруы, оның ішінде белгілі бір еңбек функцияларын орындауы үшін қажетті біліктілік деңгейлерін анықтауға, сондай-ақ жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу кезінде қолдануға арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:

1) смешанная перевозка – перевозка двумя или более видами транспорта по единой товарно-транспортной накладной (единому коносаменту);
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) груз – имущество, в том числе порожний собственный вагон (контейнер), принятое к перевозке с оформлением договора перевозки;
5) грузополучатель – лицо, указанное в перевозочных документах и получающее груз;
6) грузоотправитель – лицо, указанное в перевозочных документах и отправляющее груз;
7) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
8) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
9) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
10) транспортная логистика – совокупность взаимосвязанных действий участников перевозочного процесса по планированию и управлению транспортировкой (перевозкой) грузов от грузоотправителя (производителя) до грузополучателя по оптимальному маршруту с использованием различных видов транспорта (железнодорожного, автомобильного, морского, внутреннего водного, воздушного), включающих мониторинг за движением грузов на каждом этапе транспортировки (перевозки);
11) договор транспортной экспедиции – договор, согласно которому экспедитор обязуется за вознаграждение и за счет другой стороны (клиента, отправителя или получателя груза) выполнить или организовать выполнение определенных договором экспедиции услуг, связанных с перевозкой груза, в том числе заключить от имени клиента или от своего имени договор перевозки груза;
12) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
13) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
14) перевозка – перемещение грузов из пункта отправления в пункт назначения;
15) перевозочные документы – договор перевозки (железнодорожная транспортная накладная);

1) аралас тасымалдау – бірыңғай тауар-көлік жүкқұжаты (бірыңғай коносамент) бойынша көліктің екі немесе одан да көп түрімен тасымалдау;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
4) жүк – тасымалдау шартын ресімдей отырып, тасымалдауға қабылданған мүлік, оның ішінде бос меншікті вагон (контейнер);
5) жүк алушы – тасымалдау құжаттарында көрсетілген және жүкті алатын тұлға;
6) жүк жөнелтуші – тасымалдау құжаттарында көрсетілген және жүкті жөнелтетін тұлға;
7) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
8) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
9) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
10) көлік логистикасы – жүк жөнелтушіден (өндірушіден) жүк алушыға дейін әртүрлі көлік түрлерін (теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе) қолдана отырып, тасымалдауды жоспарлау және басқару, сонымен қатар тасымалдаудың әр кезеңінде жүктің қозғалысын бақылауды қамтитын әрекеттер жүйесі;
11) көлік экспедициясы шарты – экспедитор төлемақы үшін және клиенттің (жүк жөнелтуші немесе алушы) есебінен келісімшартта көрсетілген экспедициялық қызметтерді орындауға немесе ұйымдастыруға, соның ішінде клиент атынан немесе өз атына жүк тасымалдау шартын жасауға міндеттенетін келісім;
12) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
13) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
14) тасымалдау – жүкті жөнелту пунктінен тағайындалған пунктке жеткізу;
15) тасымалдау құжаттары-тасымалдау шарты (теміржол көлігі жүкқұжаты);

16) железнодорожные пути – объекты недвижимого имущества (магистральные, станционные, подъездные пути), по которым осуществляется перемещение подвижного состава;
17) железнодорожный транспорт – вид транспорта, обеспечивающий перевозки по железнодорожным путям;
18) железнодорожные перевозки – перевозка пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом между пунктами отправления и назначения: международные, межобластные, межрайонные (междугородние) и внутренние (в черте города и пригородной зоне);
19) перевозчик на железнодорожном транспорте (перевозчик) – лицо, осуществляющее деятельность по перевозке грузов или пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и указанное в перевозочных документах, владеющее на праве собственности или на ином законном основании подвижным составом, включая тяговые транспортные средства;
20) экспедиторская деятельность на железнодорожном транспорте – деятельность, направленная на удовлетворение спроса на услуги, связанные с перевозкой;
21) соглашение о международном железнодорожном грузовом сообщении – международное соглашение, регулирующее порядок перевозок грузов железнодорожным транспортом между странами-участницами;
22) экспедитор – лицо, оказывающее услуги по организации перевозок грузов, которое может указываться в перевозочных документах в качестве плательщика перевозки на основании договора транспортной экспедиции;
23) экспедиторские документы – документы, подтверждающие передачу клиентом прав и обязанностей экспедитору, а также международные документы, в том числе принятые Международной Федерацией экспедиторских ассоциаций, признанные Международной Торгово-промышленной палатой.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
4) МГСП – Межгосударственный стыковой пункт;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
6) ФИАТА – Международная федерация экспедиторских ассоциаций;
7) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: "Транспортно-экспедиционные услуги на железнодорожном транспорте".
5. Код профессионального стандарта: H129.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;

16) теміржол жолдары – жылжымалы құрамның қозғалысы жүзеге асырылатын меншік құқығына жататын объектілер (магистральдық, станциялық, кірме жолдар);
17) теміржол көлігі – теміржол жолдары бойымен тасымалдауды қамтамасыз ететін көлік түрі;
18) теміржол көлігіндегі тасымалдаушы (тасымалдаушы) – жолаушыларды, багажды, жүкті, жүк-багажды және пошта жөнелтілімдерін теміржол көлігі арқылы жөнелту, оның ішінде халықаралық, облыстық, аудандық (қалааралық) және ішкі (қала және қала маңы) тасымалдаулар;
19) теміржол тасымалдаушысы – жүк немесе жолаушылар, багаж, жүк-багаж, пошта жөнелтілімдерін тасымалдайтын, тасымалдау құжаттарында көрсетілген, меншік құқығында немесе заңды негізде теміржол көлігін иеленетін тұлға, соның ішінде тартқыш қозғалтқыш құралдары;
20) теміржолдағы экспедиторлық қызмет – тасымалдауға байланысты қызметтерге сұранысты қанағаттандыруға бағытталған қызмет;
21) халықаралық теміржол жүк қатынас туралы келісім – мемлекеттер қатысушылары арасында теміржол көлігі арқылы жүктерді тасымалдау тәртібін реттейтін халықаралық келісім;
22) экспедитор – жүк тасымалдауды ұйымдастыру қызметін көрсететін, экспедиция шарты бойынша тасымалдау құжаттарында төлеуші ретінде көрсетілуі мүмкін тұлға;
23) экспедиторлық құжаттар – клиенттен экспедиторға құқықтар мен міндеттерді беруді растайтын құжаттар, сондай-ақ Халықаралық экспедиторлық ассоциациялар федерациясы мен Халықаралық сауда-өнеркәсіп палатасы қабылдаған халықаралық құжаттар.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшы, маман және басқа да лауазымдардың біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
4) МАТП – мемлекетаралық түйісу пункті;
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
6) ХЭҚФ – халықаралық экспедиторлық қауымдастықтар Федерациясы;
7) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық қызметтер.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H129.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;

52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.29 Прочая вспомогательная транспортная деятельность;
52.29.9 Прочая транспортно-экспедиционная деятельность.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Транспортно-экспедиционные услуги на железнодорожном транспорте" устанавливает требования к организации выполнения определенных договором экспедиции услуг, связанных с перевозкой грузов железнодорожным транспортом.
8. Перечень карточек профессий:
1) Экспедитор (железнодорожных перевозок) - 3 уровень ОРК;
2) Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности (на железнодорожном транспорте) - 6 уровень ОРК;
3) Руководитель транспортно-экспедиционной компании на железнодорожном транспорте - 7 уровень ОРК;
4) Тарификатор (на железнодорожном транспорте) - 4 уровень ОРК;
7) Специалист по таможенному оформлению грузов - 5 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Экспедитор (железнодорожных перевозок)":
Код группы:
3331-0
Код наименования занятия:
3331-0-008
Наименование профессии:
Экспедитор (железнодорожных перевозок)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Экспедирование железнодорожных перевозок
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Приемка, сдача и сопровождение грузов;
2. Документальное оформление.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение документального оформления приемки, сдачи грузов
Навык 1:
Организация приемки и сдачи грузов
Умения:
1. Осуществлять взаимодействие с клиентами;
2. Производить осмотр, приемку и сдачу грузов;
3. Проверять на соответствие количественных и качественных показателей к сопроводительным документам;
4. Производить проверку состояния (целостности) упаковки (тары) груза, его маркировку в соответствии с требованиями правил перевозки грузов и сопроводительной документации;
5. Контролировать правильность проведения погрузочно-разгрузочных и крепежных работ.
Знания:

52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.29 Өзге де көліктік қосалқы қызмет;
52.29.9 Өзге де көліктік-экспедициялық қызметтер.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық қызметтер" Кәсіптік стандарты экспедиция шартында темір жол көлігімен жүктерді тасымалдауға байланысты айқындалған қызметтерді орындауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Теміржол көлігі экспедиторы – 3 СБШ-нің деңгейі;
2) Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық қызмет саласындағы маман – 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық компанияның басшысы – 7 СБШ-нің деңгейі;
4) Теміржол көлігіндегі тарифтеуші – 4 СБШ-нің деңгейі;
7) Жүктерді кедендік ресімдеу жөніндегі маман – 5 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Теміржол көлігі экспедиторы":
Топтың коды:
3331-0
Қызмет атауының коды:
3331-0-008
Кәсіптің атауы:
Теміржол көлігі экспедиторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Теміржол тасымалын экспедициялау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді қабылдау, тапсыру және ілеспе қызмет көрсету;
2. Құжаттық рәсімдеу.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүктерді қабылдауды, тапсыруды құжаттамалық ресімдеуді қамтамасыз ету
1-дағды:
Жүктерді қабылдауды және тапсыруды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Клиенттермен өзара іс-қимыл жасау;
2. Жүктерді қарау, қабылдау және тапсыру;
3. Жүктердің сандық және сапалық көрсеткіштерінің сүйемелдеу құжаттарына сәйкестігін тексеру;
4. Жүктің қаптамасының (тарысының) жай-күйін (бүтіндігін) тексеру, оны жүк тасымалдау қағидаларының және сүйемелдеу құжаттамасының талаптарына сәйкес таңбалау;
5. Жүктеу-түсіру және бекіту жұмыстарын дұрыс жүргізілуін бақылау.
Білімдер:

1. Порядок организации погрузочно-разгрузочных работ;
2. Порядок приемки и сдачи грузов;
3. Условия перевозки и хранения экспедируемых грузов;
4. Маршруты перевозки экспедируемых грузов, вид железнодорожного сообщения;
5. Правила маркировки и упаковки грузов;
6. Местонахождение, адреса основные поставщики грузов и их складские помещения;
7. Нормативы простоя подвижного состава и контейнеров под погрузочно-разгрузочными операциями;
8. Основы организации труда, основы законодательства о труде Республики Казахстан, правила внутреннего трудового распорядка, правила безопасности и охраны труда, санитарии, требований пожарной безопасности;
9. Правила техники безопасности при погрузочно-разгрузочных и крепежных работах.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контролирование за соблюдением условий и порядка перевозки грузов
Умения:
1. Проверять наличие и исправность приспособлений для перевозки грузов, правильность размещения, укладки и крепления грузов;
2. Обеспечивать соблюдение необходимого режима хранения и сохранности грузов;
3. Проверять санитарное состояние подвижного состава, предназначенного для перевозки.
Знания:
1. Санитарные нормы и требования;
2. Правила перевозки грузов на железнодорожном транспорте;
3. Нормы размещения, укладки и крепления грузов;
4. Показатели исправности подвижного состава, приспособления для перевозки, крепление грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Документальное оформление
Навык 1:
Оформление приҰмо-сдаточной и сопроводительной документации
Умения:
1. Оформлять приемо-сдаточную (ведомость подачи-уборки вагонов, памятка, натурный лист) документацию;
2. Проверять сопроводительную документацию на груз;
3. Работать на персональном компьютере с применением необходимых программ, включая офисные приложения, на факсимильной и копировальной оргтехнике.
Знания:
1. Порядок приема и сдачи грузов;
2. Формы документов на прием, сдачу и отправку грузов и правила их оформления;
3. Персональный компьютер и офисные программы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Консультирование по вопросам составления документов о недостаче, порче грузов
Умения:
1. Участвовать в составлении актов на недостачу, порчу грузов и других соответствующих документов;
2. Работать на персональном компьютере с применением необходимых программ;
3. Работать на офисных приложениях, на факсимильной и копировальной оргтехнике.
Знания:

1. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру тәртібі;
2. Жүктерді қабылдау және тапсыру тәртібі;
3. Экспедицияланатын жүктерді тасымалдау және сақтау шарттары;
4. Экспедицияланатын жүктерді тасымалдау маршруттары, теміржол қатынасының түрі;
5. Жүктерді таңбалау және буып-түю қағидалары;
6. Жүктердің негізгі жеткізушілерінің орналасқан жері, мекенжайлары және олардың қоймалары;
7. Жылжымалы құрам мен контейнерлердің тиеу-түсіру операциялары кезіндегі тоқтап қалу нормативтері;
8. Еңбекті ұйымдастыру негіздері, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары;
9. Тиеу-түсіру және бекіту жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктерді тасымалдау шарттары мен тәртібінің сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Жүктерді тасымалдауға арналған құрал-жабдықтардың болуын және жұмыс қабілеттілігін, жүктердің дұрыс орналастырылуын, төселуін және бекітілуін тексеру;
2. Жүктерді сақтау және олардың бүтіндігін қамтамасыз ету үшін қажетті режимдердің сақталуын қамтамасыз ету;
3. Тасымалдауға арналған жылжымалы құрамның санитарлық жағдайын тексеру.
Білімдер:
1. Санитарлық нормалар мен талаптар;
2. Теміржол көлігінде жүктерді тасымалдау ережелері;
3. Жүктерді орналастыру, төсеу және бекіту нормалары;
4. Жылжымалы құрамның, тасымалдауға арналған құрал-жабдықтардың жұмыс қабілеттілік көрсеткіштері, жүктерді бекіту көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Құжаттық рәсімдеу
1-дағды:
Қабылдау-тапсыру және ілеспе құжаттаманы рәсімдеу
Машықтар:
1. Қабылдау-төсіру (вагондарды беру-қабылдау ведомостері, ескерту парағы, натурлық парақ) құжаттарын рәсімдеу;
2. Жүкке қатысты сүйемелдеу құжаттарын тексеру;
3. Жеке компьютерде қажетті бағдарламаларды, соның ішінде офис қосымшаларын қолдана отырып жұмыс істеу, факсимильдік және көшірме оргтехникаларын пайдалану.
Білімдер:
1. Жүктерді қабылдау және тапсыру тәртібі;
2. Жүктерді қабылдау, тапсыру және жөнелту құжаттарының нысандары және оларды рәсімдеу ережелері;
3. Жеке компьютер және офис бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктердің жетіспеуі, бүлінуі туралы құжаттарды жасау мәселелері бойынша кеңес беру
Машықтар:
1. Жүктердің жетіспеуіне, бүлінуіне және басқа да тиісті құжаттарға актілер жасауға қатысу;
2. Қажетті бағдарламаларды қолдана отырып дербес компьютерде жұмыс істеу;
3. Кеңсе қосымшаларында, факсимильді және көшірме ұйымдастыру техникасында жұмыс істеу.
Білімдер:

1. Порядок приема и сдачи грузов;
2. Формы документов о недостаче;
3. Формы о порче грузов и порядок их заполнения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Специалист по таможенному оформлению грузов
4
Тарификатор на железнодорожном транспорте
10. Карточка профессии "Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности (на железнодорожном транспорте)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-007
Наименование профессии:
Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности (на железнодорожном транспорте)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 99. Заведующий экспедицией
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Высшее образование (бакалавриат, специалист) и/или техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена) и практический опыт работы не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2432-0-008 - Специалист по логистике
2432-0-007 - Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности
Основная цель деятельности:
Оказание услуг в области организации перевозки грузов железнодорожным транспортом
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование и подготовка перевозки грузов железнодорожным транспортом;
2. Управление логистическими процессами.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование и подготовка перевозки грузов железнодорожным транспортом
Навык 1:
Планирование перевозки грузов
Умения:

1. Жүктерді қабылдау және тапсыру тәртібі;
2. Жетіспеушілік туралы құжаттардың нысандары;
3. Жүктердің бүлінуі туралы нысандар және оларды толтыру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Өз пікірін сенімді және нақты жеткізе білу
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Жүктерді кедендік ресімдеу жөніндегі маман
4
Теміржол көлігіндегі тарифтеуші
10. Кәсіптің карточкасы "Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық қызмет саласындағы маман":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-007
Кәсіптің атауы:
Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық қызмет саласындағы маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
99-параграф. Экспедиция меңгерушісі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары білім (бакалавриат, маман) және/немесе техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы) және кемінде 5 жыл практикалық жұмыс өтілі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2432-0-008 - Логистика жөніндегі маман
2432-0-007 - Көліктік-экспедициялық қызмет саласындағы маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру саласында қызметтер көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдауды жоспарлау және дайындау;
2. Жүк және коммерциялық жұмысты басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдауды жоспарлау және дайындау
1-дағды:
Жүктерді тасымалдауды жоспарлау
Машықтар:

1. Взаимодействовать с клиентами и направлять им инструкции по оформлению перевозочных документов в соответствии с соглашением о международном железнодорожном грузовом сообщении и Правилами перевозок грузов;
2. Рассчитывать провозные платежи, тарифы, сборы, штрафы и стоимость работ на основании полученных данных в установленные сроки;
3. Определять сроки доставки, анализировать фактическое время доставки грузов и оформлять претензии при нарушении сроков;
4. Взаимодействовать с транспортными, экспедиторскими и складскими организациями;
5. Разрабатывать оптимальные схемы и способы доставки грузов с учетом сроков и затрат;
6. Работать на персональном компьютере, использовать необходимые программы и офисные приложения, факсимильную и копировальную технику;
7. Осуществлять отправку и приҰм документов по электронной и обычной почте.
Знания:
1. Структура коммерческого предложения;
2. Методы расчҰта стоимости перевозки;
3. Виды железнодорожного сообщения, маршруты перевозок и условия их выполнения;
4. Системы тарификации основных перевозчиков на смежных видах транспорта;
5. Порядок расчҰта провозных платежей, тарифов, сборов, штрафов и дополнительных платежей, включая транзитные перевозки;
6. Типы и основные параметры подвижного состава, применяемого при перевозках грузов;
7. Нормы и нормативы погрузочно-разгрузочных операций;
8. Нормы основных международных соглашений, национальные нормативные-правовые акты, методические и нормативные материалы государственных уполномоченных органов, организаций, включая национальные компании, касающиеся деятельности компании;
9. Персональный компьютер и корпоративные программные продукты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление подготовки и ведения документации
Умения:
1. Оформлять документацию в соответствии с требованиями законодательства РК и международных соглашений;
2. Использовать информационные системы, включая программы по слежению грузов и программные комплексы перевозчика;
3. Принимать и проверять документы для перевозки грузов на полноту, корректность и соответствие требованиям государственных контрольных органов;
4. Составлять запросы клиентам для получения документов, необходимых для организации перевозки;
5. Оформлять транспортно-сопроводительные, экспедиторские документы и железнодорожные накладные, включая международные;
6. Вести учҰт перевозок с использованием кода и сокращҰнного наименования экспедитора, включая работу с электронными документами;

1. Халықаралық теміржол жүк қатынасы туралы келісімге және жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес клиенттермен өзара іс қимыл жасау және оларға тасымалдау құжаттарын ресімдеу жөніндегі нұсқаулықтарды жіберу;
2. Алынған мәліметтер негізінде белгіленген мерзімдерде провоздық төлемдерді, тарифтерді, алымдарды, айыппұлдарды және көрсетілетін қызметтердің құнын есептеу;
3. Жеткізу мерзімдерін айқындау, жүктердің нақты жеткізу уақытын талдау және мерзімдердің сақталмауы жағдайында талап-шағымдар ресімдеу;
4. Көлік, экспедиторлық және қойма ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасау;
5. Жүктерді белгіленген мерзімдер мен шығындарды ескере отырып жеткізудің оңтайлы схемалары мен тәсілдерін әзірлеу;
6. Жеке компьютерде жұмыс істеу, қажетті бағдарламалық қамтамасыз етуді, кеңселік қосымшаларды, сондай-ақ факсимильдік және көшіру техникасын пайдалану;
7. Құжаттарды электрондық және дәстүрлі пошта арқылы жіберу және қабылдау.
Білімдер:
1. Коммерциялық ұсыныстың құрылымы;
2. Тасымалдау құнын есептеу әдістері;
3. Теміржол қатынасының түрлері, тасымалдау маршруттары және оларды орындау шарттары;
4. Түйісетін көлік түрлерінің негізгі тасымалдаушыларының тарификация жүйелері;
5. Транзиттік тасымалдарды қоса алғанда, тасымалдау төлемдерін, тарифтерді, алымдарды, айыппұлдарды және қосымша төлемдерді есептеу тәртібі;
6. Жүктерді тасымалдауда қолданылатын жылжымалы құрамның түрлері және олардың негізгі техникалық параметрлері;
7. Тиеу-түсіру операцияларына қойылатын нормалар мен нормативтер;
8. Негізгі халықаралық келісімдердің нормалары, ұлттық нормативтік-құқықтық актілер, компанияның қызметіне қатысты ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік уәкілетті органдардың, ұйымдардың әдістемелік және нормативтік материалдары;
9. Дербес компьютер және корпоративтік бағдарламалық өнімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Құжаттаманы дайындау және жүргізу жүзеге асыру
Машықтар:
1. ҚР заңнамасының және халықаралық келісімдердің талаптарына сәйкес құжаттаманы ресімдеу;
2. Ақпараттық жүйелерді, соның ішінде жүк қозғалысын бақылау бағдарламаларын және тасымалдаушының бағдарламалық кешендерін пайдалану;
3. Жүк тасымалдауға арналған құжаттарды олардың толықтығын, дұрыстығын және мемлекеттік бақылау органдарының талаптарына сәйкестігін тексеру және қабылдау;
4. Тасымалдауды ұйымдастыру үшін қажетті құжаттарды алу мақсатында клиенттерге сұратулар дайындау;
5. Тасымалдау-сүйемелдеу, экспедициялық құжаттарды және теміржол жүкқұжаттарын, оның ішінде халықаралық үлгідегілерді ресімдеу;
6. Экспедитордың коды мен қысқартылған атауын пайдалана отырып, тасымалдаулардың есебін жүргізу, соның ішінде электрондық құжаттармен жұмыс істеу;

7. Контролировать своевременное предоставление перевозчику сведений для предварительного информирования при пересечении межгосударственных стыковых пунктов;
8. Заключать договоры от имени клиента;
9. Оформлять заявки на переадресовку грузов;
10. Организовывать и контролировать оформление таможенных документов и декларирование грузов в рамках таможенного транзита;
11. Организовывать оплату расходов перевозчика за декларирование транспортного средства международной перевозки;
12. Подписывать коммерческие акты;
13. Оформлять претензии на основании коммерческих актов и иных документов;
14. Обеспечивать подготовку и заключение договоров страхования и организовывать оплату страховых взносов;
15. Оформлять документы при наступлении страхового случая;
16. Осуществлять отправку и приҰм документов по электронной и обычной почте;
17. Работать в корпоративных и отраслевых информационных системах;
18. Работать с финансовыми документами;
19. Вести деловую переписку в рамках служебных обязанностей.
Знания:
1. Договор транспортной экспедиции и порядок его применения;
2. Основные нормы международных соглашений и национальных нормативно-правовых актов, регулирующих перевозки и транспортно-экспедиционную деятельность;
3. Правила оформления транспортно-сопроводительных и транспортно-экспедиционных документов;
4. Экспедиторские документы ФИАТА;
5. Перечень документов, необходимых для организации перевозки грузов;
6. Правила оформления договоров, дополнительных соглашений и приложений;
7. Условия типовых договоров по организации перевозок и таможенному декларированию грузов;
8. Маршруты перевозки, виды перевозок (прямые, смешанные) и виды железнодорожного сообщения;
9. Правила внутреннего и внешнего документооборота;
10. Правила оформления финансовых документов;
11. Правила оказания услуг курьерской службой и экспресс-почтой.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление логистическими процессами
Навык 1:
Организация грузовой и коммерческой работы
Умения:
1. Разрабатывать и контролировать оперативные планы работ по погрузке, выгрузке, завозу и вывозу грузов;
2. Разрабатывать и согласовывать технические условия погрузки и крепления грузов;
3. Организовывать сопровождение и (или) охрану грузов в пути следования;
4. Организовывать предъявление грузов к перевозке на станциях отправления;
5. Организовывать получение грузов на станциях назначения;
6. Организовывать доставку грузов между складом клиента и железнодорожной станцией;
7. Контролировать погрузку, выгрузку и перегрузку грузов на станциях и складах клиентов;

7. Мемлекетаралық түйісу бекеттерінен өту кезінде алдын ала ақпараттандыруға қажетті деректердің тасымалдаушыға уақытылы ұсынылуын бақылау;
8. Клиент атынан шарттар жасасу;
9. Жүкті қайта бағыттауға арналған өтінімдерді ресімдеу;
10. Кедендік транзит шеңберінде кедендік құжаттарды ресімдеуді және жүк декларациялануын ұйымдастыру және бақылау;
11. Халықаралық тасымалдау құралын декларациялау бойынша тасымалдаушының шығындарын төлеуді ұйымдастыру;
12. Коммерциялық актілерге қол қою;
13. Коммерциялық актілер мен өзге де құжаттар негізінде талап-шағымдарды ресімдеу;
14. Сақтандыру шарттарын әзірлеуді және жасасуды қамтамасыз ету және сақтандыру жарналарының төленуін ұйымдастыру;
15. Сақтандыру оқиғасы туындаған жағдайда құжаттарды ресімдеу;
16. Құжаттарды электрондық және дәстүрлі пошта арқылы жіберу және қабылдау;
17. Корпоративтік және салалық ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу;
18. Қаржылық құжаттармен жұмыс істеу;
19. Қызметтік міндеттер шеңберінде іскерлік хат-хабар жүргізу.
Білімдер:
1. Тасымалдау-экспедициялық келісім және оны қолдану тәртібі;
2. Тасымалдаулар мен тасымалдау-экспедициялық қызметті реттейтін халықаралық келісімдердің және ұлттық нормативтік құқықтық актілердің негізгі нормалары;
3. Тасымалдау-сүйемелдеу және тасымалдау-экспедициялық құжаттарды ресімдеу ережелері;
4. ХЭҚФ экспедиторлық құжаттары;
5. Жүк тасымалдауды ұйымдастыру үшін қажетті құжаттар тізімі;
6. Келісімшарттарды, қосымша келісімшарттарды және қосымшаларды ресімдеу ережелері;
7. Жүктерді тасымалдауды және кедендік декларациялауды ұйымдастыру бойынша типтік келісімшарттардың шарттары;
8. Тасымалдау маршруттары, тасымалдау түрлері (тікелей, аралас) және теміржол қатынасының түрлері;
9. Ішкі және сыртқы құжат айналымы ережелері;
10. Қаржылық құжаттарды ресімдеу ережелері;
11. Курьерлік қызмет және экспресс-пошта қызметін көрсету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүк және коммерциялық жұмысты басқару
1-дағды:
Жүк және коммерциялық жұмысты ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жүктерді тиеу, түсіру, жеткізу және қабылдау бойынша ағымдағы жұмыс жоспарларын әзірлеу және бақылау;
2. Жүктерді тиеу және бекіту бойынша техникалық шарттарды әзірлеу және келісу;
3. Жүктерді тасымалдау кезінде сүйемелдеу және/немесе күзету ұйымдастыру;
4. Жүктерді жөнелту станцияларында тасымалдауға ұсынуды ұйымдастыру;
5. Жүктерді тағайындалған станцияларда қабылдауды ұйымдастыру;
6. Жүктерді клиенттің қоймасы мен теміржол станциясы арасында жеткізуді ұйымдастыру;
7. Жүктерді станциялар мен клиент қоймаларында тиеу, түсіру және қайта тиеуді бақылау;

8. Организовывать комплектование отправок (консолидацию и деконсолидацию грузов);
9. Организовывать маркировку, перемаркировку и упаковку грузов;
10. Организовывать хранение и складирование грузов;
11. Обеспечивать клиентов необходимым съемным оборудованием, вагонами и контейнерами;
12. Предоставлять клиентам и перевозчику запорно-пломбировочные устройства;
13. Организовывать обслуживание и ремонт контейнеров, транспортной тары и упаковки;
14. Сдавать в аренду вагоны, контейнеры, склады, земельные участки и грузовые площади, находящиеся в собственности экспедитора;
15. Организовывать хранение грузов в складских помещениях экспедитора;
16. Организовывать мероприятия по сокращению простоя транспорта, повышению пропускной способности и рациональному использованию складской и погрузочно-разгрузочной инфраструктуры.
Знания:
1. Основные технологические процессы;
2. Правила перевозки грузов, правила перевозки негабаритных и опасных грузов;
3. Принципы построения транспортных тарифов;
4. Стандарты на условия транспортировки, крепления, упаковку и маркировку грузов;
5. Технические условия погрузки и крепления грузов;
6. Грузовая перевозочная и коммерческая документация;
7. Положения о порядке охраны грузов;
8. Основы организации материально-технического обеспечения погрузочно-разгрузочных работ;
9. Нормы простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
10. Положение о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
11. Автоматизированные системы управления грузовой и коммерческой работой;
12. Основы претензионной работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация контроля за грузовой и коммерческой работой
Умения:
1. Контролировать рациональное использование подвижного состава и контейнеров в соответствии с установленными нормами грузоподъҰмности и вместимости;
2. Контролировать организацию погрузочно-разгрузочных работ, складирования и хранения грузов;
3. Осуществлять контроль продвижения грузов в пути следования;
4. Обеспечить ознакомление станций, отправления, назначения, а также стыковых пунктов с недостающими перевозочными и сопроводительными документами грузоотправителя и грузополучателя для исключения задержек при приеме и передаче грузов и соблюдения требований международных транспортных правил;
5. Получать у перевозчика сведения о номерах деклараций на транспортное средство международной перевозки на вагоны и контейнеры;
6. Уведомлять клиентов об отправке, продвижении, пересечении границы, прибытии, выдаче и перегрузке грузов;
7. Получать от перевозчика и передавать клиентам информацию о решениях уполномоченных органов по задержанию грузов и транспортных средств;

8. Жөнелтімдерді жинақтау (консолидациялау және деконсолидациялау) ұйымдастыру;
9. Жүктерді маркировкалау, қайта маркировкалау және орау ұйымдастыру;
10. Жүктерді сақтау және қоймалауды ұйымдастыру;
11. Клиенттерді қажетті жалға алынатын құрал-жабдықтармен, вагондармен және контейнерлермен қамтамасыз ету;
12. Клиенттерге және тасымалдаушыға пломбалар мен құлыптау құрылғыларын беру;
13. Контейнерлерді, тасымалдау ыдыстарын және орамдарды күту және жөндеуді ұйымдастыру;
14. Экспедитордың меншігіндегі вагондар, контейнерлер, қоймалар, жер учаскелері және жүк алаңдарын жалға беру;
15. Жүктерді экспедитордың қоймаларында сақтау ұйымдастыру;
16. Көліктің тоқтап тұруын азайту, өткізу қабілетін арттыру және қойма мен тиеу-түсіру инфрақұрылымын тиімді пайдалану шараларын ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Негізгі технологиялық процестер;
2. Жүктерді тасымалдау ережелері, көлемінен асып кеткен және қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
3. Көлік тарифтерін құру қағидалары;
4. Жүктерді тасымалдау, бекіту, орау және маркировкалау шарттарына арналған стандарттар;
5. Жүктерді тиеу және бекіту бойынша техникалық шарттар;
6. Жүк тасымалдау және коммерциялық құжаттама;
7. Жүктерді күзету тәртібі жөніндегі ережелер;
8. Тиеу-түсіру жұмыстарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету негіздері;
9. Жүк операциялары кезінде көлік құралдарының және контейнерлердің тоқтап тұру нормалары;
10. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс және демалыс уақыты жөніндегі ережелер;
11. Жүк және коммерциялық жұмысты автоматтандырылған басқару жүйелері;
12. Талап-шағымдармен жұмыс негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүк және коммерциялық жұмысты бақылау
Машықтар:
1. Жүк көліктері мен контейнерлердің жүк көтеру және сыйымдылық нормаларына сәйкес тиімді пайдаланылуын бақылау;
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын, қоймалауды және жүктерді сақтауды ұйымдастыруды бақылау;
3. Жүктердің жолдағы қозғалысын бақылау;
4. Жүктерді қабылдау және беру кезінде кідірістерді болдырмау және халықаралық көлік қағидаларының талаптарын сақтау үшін станцияларды, жөнелтуді, тағайындауды, сондай-ақ түйіспе пункттерді жүк жөнелтушінің және жүк алушының жетіспейтін тасымалдау және ілеспе құжаттарымен таныстыруды қамтамасыз ету;
5. Тасымалдаушыдан халықаралық тасымалдау құралы бойынша декларациялар нөмірлерін алу (вагондар мен контейнерлерге);
6. Клиенттерді жүктердің жөнелтілуі, қозғалысы, шекарадан өтуі, келуі, берілуі және қайта тиелуі туралы хабардар ету;
7. Тасымалдаушыдан алынған және уәкілетті органдардың жүктер мен көліктерді ұстау туралы шешімдері жөніндегі ақпаратты клиенттерге беру;

8. Осуществлять розыск грузов при нарушении сроков доставки;
9. Контролировать выполнение условий договоров транспортной экспедиции;
10. Контролировать соблюдение работниками трудовой и производственной дисциплины, требований охраны труда, техники безопасности, санитарных норм и пожарной безопасности.
Знания:
1. Основные технологические процессы;
2. Должностные инструкции работников предприятия;
3. Формы отчетности и сроки представления отчетов;
4. Правила перевозки грузов железнодорожным транспортом;
5. Нормы простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
6. Положение о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
7. Технические условия погрузки и крепления грузов;
8. Правила техники безопасности и производственной санитарии при погрузочно-разгрузочных работах;
9. Методика расследования и учета несчастных случаев, связанных с производством.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать в команде
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение Грамотность
Ответственность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Руководитель транспортно-экспедиционной компании на железнодорожном транспорте
4
Специалист по таможенному оформлению грузов
11. Карточка профессии "Руководитель транспортно-экспедиционной компании на железнодорожном транспорте":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель транспортно-экспедиционной компании на железнодорожном транспорте
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 91. Директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет, желательно наличие степени "Магистр делового администрирования" или дополнительного образования в области управления (менеджмента).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

8. Жеткізу мерзімі бұзылған жағдайда жүктерді іздестіру жұмыстарын жүргізу;
9. Тасымалдау-экспедициялық келісімшарттардың орындалуын бақылау;
10. Қызметкерлердің еңбек және өндірістік тәртіпті, еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, санитарлық нормалар және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауын бақылау.
Білімдер:
1. Негізгі технологиялық процестер;
2. Кәсіпорын қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
3. Есеп беру формалары және есептерді тапсыру мерзімдері;
4. Теміржол көлігі арқылы жүктерді тасымалдау ережелері;
5. Жүк операциялары кезінде көлік құралдарының және контейнерлердің тоқтап тұру нормалары;
6. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс және демалыс уақыты жөніндегі ережелер;
7. Жүктерді тиеу және бекіту бойынша техникалық шарттар;
8. Тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария ережелері;
9. Өндірістік жарақаттар мен апаттарды тергеу және есепке алу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істей алу Өз пікірін нық әрі нақты жеткізу қабілеті
Сауаттылық
Жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Теміржол көлігінде тасымалдау-экспедиция компаниясының басшысы
4
Жүктерді кедендік ресімдеу маманы
11. Кәсіптің карточкасы "Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық компанияның басшысы":
Топтың коды:
1325-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық компанияның басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
91-параграф. Ұйым директоры (бас директор, атқарушы директор, президент, басқарма төрағасы, басқарушы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім сәйкес кадрларды дайындау бағыты бойынша және ұйымның экономикалық қызмет профиліне сәйкес жетекші лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі; "Бизнес әкімшілігі магистрі" ғылыми дәрежесінің немесе басқару (менеджмент) саласында қосымша білімнің болуы қалаулы.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1324-0-015 - Начальник агентства (рекламно-информационного, транспортно-экспедиционного и др.)
Основная цель деятельности:
Организация и контроль деятельности транспортно-экспедиционной компании
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью компании;
2. Организация логистических процессов;
3. Стратегическое управление деятельностью компании.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью компании
Навык 1:
Организация работы и эффективного взаимодействия подразделений, сотрудников компании
Умения:
1. Направлять, корректировать и контролировать текущую деятельность подразделений и сотрудников компании;
2. Обеспечивать эффективное взаимодействие подразделений и сотрудников компании;
3. Анализировать и определять эффективность работы компании, еҰ подразделений и каждого сотрудника;
4. Утверждать и контролировать соблюдение стандартов внутреннего документооборота;
5. Осуществлять подбор персонала и организовывать необходимую подготовку и переподготовку сотрудников, внутреннее и внешнее обучение.
Знания:
1. Профиль, специализация и структура компании;
2. Основные технологические процессы, связанные с перевозкой и экспедированием грузов на железнодорожном транспорте;
3. Бизнес-процессы;
4. Структура и порядок принятия внутренних нормативных документов;
5. Нормы основных законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность компании;
6. Основы трудового законодательства;
7. Правила по охране труда, санитарии и противопожарной защите;
8. Требования к системе менеджмента качества, определенные стандартами Международной организации по стандартизации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация производственно-хозяйственной деятельности
Умения:
1. Проводить конкурентный анализ и оценивать ценовую политику компании;
2. Обеспечивать компанию квалифицированным персоналом и безопасными условиями труда, рационально использовать кадровые ресурсы;
3. Обеспечивать компанию производственными ресурсами и контролировать их рациональное использование;
4. Утверждать и контролировать соблюдение стандартов внешнего документооборота;
5. Вести переговоры и деловую переписку с поставщиками, клиентами и перевозчиком;
6. Заключать договоры с перевозчиком на международные транзитные железнодорожные перевозки;

1324-0-015 - Агенттік бастығы (жарнамалық-ақпараттық, көліктік-экспедициялық және т.б.)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көлік-экспедициялық компанияның қызметін ұйымдастыру және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Компанияның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау;
2. Логистикалық процестерді ұйымдастыру;
3. Компания қызметін стратегиялық басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Компанияның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау
1-дағды:
Компания бөлімшелерінің, қызметкерлерінің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Компания бөлімшелерінің және қызметкерлерінің ағымдағы қызметін бағыттау, түзету және бақылау;
2. Компания бөлімшелері мен қызметкерлерінің тиімді өзара әрекеттесуін қамтамасыз ету;
3. Компанияның, оның бөлімшелерінің және әрбір қызметкердің жұмысының тиімділігін талдау және анықтау;
4. Ішкі құжат айналымы стандарттарын бекіту және олардың орындалуын бақылау;
5. Қызметкерлерді іріктеу, қажетті даярлық және қайта даярлық ұйымдастыру, ішкі және сыртқы оқытуды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Компанияның профилі, мамандануы және құрылымы;
2. Теміржол көлігінде жүктерді тасымалдау және экспедицияға байланысты негізгі технологиялық процестер;
3.Бизнес-процестер;
4. Ішкі нормативтік құжаттардың құрылымы және қабылдау тәртібі;
5. Қазақстан Республикасының негізгі заңнамалық және өзге де нормативтік-құқықтық актілер нормалары, өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметті реттейтін мемлекеттік органдар актілері;
6. Еңбек заңнамасының негіздері;
7. Еңбекті қорғау, санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері;
8. Халықаралық стандарттау ұйымының стандарттарымен анықталған сапа менеджменті жүйесіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастыру
Машықтар:
1. Бәсекелестік талдау жүргізу және компанияның баға саясатын бағалау;
2. Компанияны білікті персоналмен және қауіпсіз еңбек жағдайымен қамтамасыз ету, кадрлық ресурстарды тиімді пайдалану;
3. Компанияны өндірістік ресурстармен қамтамасыз ету және олардың тиімді пайдаланылуын бақылау;
4. Сыртқы құжат айналымы стандарттарын бекіту және олардың орындалуын бақылау;
5. Жеткізушілермен, клиенттермен және тасымалдаушымен келіссөздер жүргізу және іскерлік хат-хабар алмасу;
6. Тасымалдаушымен халықаралық транзиттік теміржол тасымалдары бойынша келісімшарттар жасау;

7. Подавать заявки на заключение договоров по выдаче копий перевозочных документов при международных транзитных перевозках;
8. Заключать договоры с перевозчиком об организации перевозок грузов железнодорожным транспортом в международном (исключая транзит) и внутриреспубликанском сообщениях и международном транзитном сообщении;
9. Заключать договоры на обслуживание с операторами связи, вагонов и перегрузочных мест;
10. Открывать и организовывать ведение единого лицевого счҰта экспедитора в финансовой системе перевозчика;
11. Обеспечивать наличие достаточного остатка средств на едином лицевом счҰте для оплаты провозных платежей;
12. Обеспечивать регистрацию экспедитора в информационных системах перевозчика;
13. Заключать договоры страхования и организовывать оплату страховых взносов;
14. Организовывать получение страхового возмещения при наступлении страхового случая;
15. Разрабатывать и внедрять проекты по снижению себестоимости, повышению производительности, качества услуг и эффективности операционной деятельности;
16. Организовывать договорную работу по транспортно-экспедиционному обслуживанию, хранению и складированию;
17. Осуществлять актово-претензионную деятельность, включая оформление актов и подготовку претензий.
Знания:
1. Рыночные методы хозяйствования и управления;
2. Конъюнктура рынка, передовой опыт для расширения производства, повышения качества услуг и производительности труда;
3. Производственные мощности, кадровые ресурсы и технология оказания услуг компании;
4. Основные нормы международных соглашений, национальные нормативно-правовые акты и методические материалы государственных и корпоративных органов, регулирующие деятельность компании;
5. Порядок заключения договоров в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6. Основы международных перевозок;
7. Типовые договоры перевозчика и экспедитора об организации перевозок грузов железнодорожным транспортом в международном (исключая транзит) и внутриреспубликанском сообщениях и международном транзитном сообщении;
8. Основы актово-претензионной работы;
9. Этика профессиональной деятельности;
10. Английский язык на уровне, достаточном для ведения переговоров и деловой переписки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление контроля ключевых операционных показателей
Умения:
1. Анализировать имеющиеся информационные материалы;
2. Контролировать натуральные показатели;
3. Осуществлять контроль за зачислением средств на единый лицевой счҰт и использованием их по назначению;
4. Оценивать/контролировать показатели эффективности работы компании и отдельных сотрудников;

7. Халықаралық транзиттік тасымалдар кезінде тасымалдау құжаттарының көшірмелерін алу үшін келісімшарт жасауға өтінімдер беру;
8. Халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастарда және халықаралық транзиттік қатынаста темір жол көлігімен жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру туралы тасымалдаушымен шарттар жасасу;
9. Байланыс операторлары, вагондар және қайта тиеу орындарымен қызмет көрсету келісімшарттарын жасау;
10. Экспедитордың бірегей жеке есепшотын тасымалдаушының қаржы жүйесінде ашу және жүргізуді ұйымдастыру;
11. Жүк тасымалдау төлемдерін жүргізу үшін бірегей жеке есепшотта жеткілікті қаражат болуын қамтамасыз ету;
12. Экспедиторды тасымалдаушының ақпараттық жүйелерінде тіркеуді қамтамасыз ету;
13. Сақтандыру келісімшарттарын жасау және сақтандыру жарналарының төленуін ұйымдастыру;
14. Сақтандыру оқиғасы туындаған жағдайда сақтандыру өтемін алу ұйымдастыру;
15. Шығындарды азайту, өнімділікті арттыру, қызмет сапасын және операциялық тиімділікті жақсарту жобаларын әзірлеу және енгізу;
16. Тасымалдау-экспедициялық қызмет, сақтау және қоймалау бойынша келісімшарттық жұмыстарды ұйымдастыру;
17. Актілік және талап-шағымдық қызметті жүзеге асыру, соның ішінде актілерді рәсімдеу және талап-шағымдарды дайындау.
Білімдер:
1. Нарықтық шаруашылық жүргізу және басқару әдістері;
2. Нарық конъюнктурасы, өндірісті кеңейту, қызмет сапасын және еңбек өнімділігін арттыру үшін үздік тәжірибе;
3. Компанияның өндірістік қуаттары, кадрлық ресурстары және қызмет көрсету технологиясы;
4. Компания қызметін реттейтін халықаралық келісімдердің негізгі нормалары, ұлттық нормативтік-құқықтық актілер және мемлекеттік және корпоративтік органдардың әдістемелік материалдары;
5. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттарды жасау тәртібі;
6. Халықаралық тасымалдардың негіздері; 7. Халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастарда және халықаралық транзиттік қатынаста темір жол көлігімен жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру туралы тасымалдаушы мен экспедитордың үлгілік шарттары;
8. Актілік және талап-шағымдық жұмыстың негіздері;
9. Кәсіби қызмет этикасы;
10. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат-хабар алмасу үшін жеткілікті деңгейдегі ағылшын тілі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Негізгі операциялық көрсеткіштерді бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бар ақпараттық материалдарды талдау;
2. Нақты көрсеткіштерді бақылау;
3. Бірегей жеке есепшотқа қаражат түсуін және оны тағайындалуы бойынша пайдаланылуын бақылау;
4. Компанияның және жеке қызметкерлердің жұмыс тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау/бақылау;

5. Контролировать качество услуг, включая своевременность операций, доставку грузов и информирование клиентов;
6. Контролировать соблюдение условий договоров с операторами вагонов, перегрузочных мест и оператором связи;
7. Готовить и оценивать аналитические материалы;
8. Организовывать и проводить управленческие мероприятия.
Знания:
1. Основы менеджмента;
2. Стратегические цели и задачи компании;
3. Методология расчета значений операционных показателей;
4. Методика расчета показателей эффективности предпринимательской деятельности;
5. Нормы основных международных соглашений;
6. Национальные нормативные правовые акты, регламентирующие перевозки грузов железнодорожным транспортом;
7. Условия договоров транспортной экспедиции;
8. Условия договоров с перевозчиком об организации перевозок грузов железнодорожным транспортом в международном (исключения транзит) и внутриреспубликанском сообщениях и международном транзитном сообщении;
9. Условия договоров с оператором связи, оператором вагонов, оператором перегрузочных мест;
10. Основы трудового законодательства;
11. Правила по охране труда, санитарии и противопожарной защите;
12. План операционных показателей на отчетный период и фактического выполнения операционных показателей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Осуществление контроля ключевых финансовых показателей деятельности компании
Умения:
1. Владеть навыками бюджетирования, контроля затрат, ценообразования на услуги;
2. Оценивать рентабельности и оптимизации расходов;
3. Оценивать финансовую отчетность на основе еҰ анализа и интерпретации;
4. Разрабатывать план мероприятий по достижению финансовых показателей деятельности компании;
5. Пользоваться различными корпоративными программами;
6. Оформлять убытки компании, вызванные действиями или бездействием перевозчика, клиентов и поставщиков;
7. Обеспечивать возмещение убытков, причинҰнных компании.
Знания:
1. Основы финансового менеджмента;
2. Методы системного анализа;
3. Критерии оценки результативности;
4. Методика расчета финансовых показателей;
5. Условия заключенных компанией договоров;
6. Экономика транспорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация логистических процессов
Навык 1:
Обеспечение организации и контроля логистических процессов
Умения:
1. Организовывать выполнение работ по договорам транспортной экспедиции;
2. Определять оптимальные маршруты и способы доставки грузов;
3. Оформлять транспортные и сопроводительные документы;

5. Қызмет сапасын бақылау, соның ішінде операциялардың уақтылығын, жүктерді жеткізуді және клиенттерді хабардар етуді қамтамасыз ету;
6. Вагондар, қайта тиеу орындары және байланыс операторымен жасалған келісімшарт шарттарының орындалуын бақылау;
7. Аналитикалық материалдарды дайындау және бағалау;
8. Басқарушылық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері;
2. Компанияның стратегиялық мақсаттары мен міндеттері;
3. Операциялық көрсеткіштердің мәндерін есептеу әдістемесі;
4. Кәсіпкерлік қызмет тиімділігін бағалау көрсеткіштерін есептеу әдістемесі;
5. Негізгі халықаралық келісімдердің нормалары;
6. Теміржол көлігі арқылы жүктерді тасымалдауды реттейтін ұлттық нормативтік-құқықтық актілер;
7. Тасымалдау-экспедициялық келісімшарт шарттары;
8. Халықаралық (транзитті қоспағанда) және республикаішілік қатынастарда және халықаралық транзиттік қатынаста жүктерді темір жол көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру туралы тасымалдаушымен жасалған шарттардың талаптары;
9. Байланыс операторы, вагон операторы және қайта тиеу орындары операторымен жасалған келісімшарт шарттары;
10. Еңбек заңнамасының негіздері;
11. Еңбекті қорғау, санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері;
12. Есептік кезеңге арналған операциялық көрсеткіштер жоспары және операциялық көрсеткіштердің нақты орындалуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Компания қызметінің негізгі қаржылық көрсеткіштерін бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бюджеттеу, шығындарды бақылау және қызмет бағаларын қалыптастыру дағдыларын меңгеру;
2. Табыстылықты бағалау және шығындарды оңтайландыру;
3. Қаржылық есептілікті талдау және интерпретация негізінде бағалау;
4. Компанияның қаржылық көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
5. Әртүрлі корпоративтік бағдарламаларды пайдалану;
6. Тасымалдаушының, клиенттердің және жеткізушілердің әрекеттері немесе әрекетсіздіктерінен туындаған компания шығындарын рәсімдеу;
7. Компанияға келтірілген шығындарды өтеуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қаржылық менеджмент негіздері;
2. Жүйелік талдау әдістері;
3. Нәтижелілікті бағалау критерийлері;
4. Қаржылық көрсеткіштерді есептеу әдістемесі;
5. Компания жасаған шарттардың талаптары;
6. Көлік экономикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Логистикалық процестерді ұйымдастыру
1-дағды:
Логистикалық процестерді ұйымдастыруды және бақылауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Көлік экспедициясы шарттары бойынша жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру;
2. Жүктерді жеткізудің оңтайлы бағыттары мен тәсілдерін анықтау;
3. Көлік және ілеспе құжаттарды ресімдеу;

4. Координировать и контролировать движение грузов;
5. Представлять интересы клиента перед третьими лицами;
6. Организовывать выполнение справочно-информационной работы в логистической сфере услуг;
7. Организовывать и корректировать выполнение оперативных планов работы графику перевозок;
8. Координировать работу перевозчиков, операторов вагонов, терминалов;
9. Контролировать соблюдения сроков подачи/уборки транспорта;
10. Контролировать соблюдение загрузки и отправки грузов;
9. Реагировать на нештатные ситуации, принятие мер, согласно договора транспортной экспедиции;
10. Разрабатывать мероприятия по сокращению простоя транспорта под грузовыми операциями;
11. Внедрять передовые приемы и методы труда, автоматизированные системы управления на рабочих местах работников;
12. Обеспечивать оформление необходимых перевозочных документов (накладные, акты и пр.);
13. Осуществлять работу с электронными железнодорожными документами;
14. Организовывать транспортно-логистические процессы с использованием информационных систем планирования маршрутов и оптимизации загрузки;
15. Контролировать транспортно-логистические процессы с использованием информационных систем, включая отслеживание грузов и анализ эффективности.
Знания:
1. Основные технологические процессы на железнодорожном транспорте;
2. Правила перевозки грузов, правила перевозки негабаритных и опасных грузов;
3. Принципы построения транспортных тарифов на железнодорожном транспорте;
4. Стандарты на условия транспортировки, крепления, упаковку и маркировку грузов;
5. Технические условия погрузки и крепления грузов;
6. Грузовая перевозочная и коммерческая документация;
7. Положения о порядке охраны грузов;
8. Основы организации материально-технического обеспечения погрузочно-разгрузочных работ;
9. Нормы простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
10. Положение о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
11. Автоматизированные системы управления грузовой и коммерческой работой;
12. Основы актово-претензионной работы;
13. Английский язык на уровне, достаточном для ведения переговоров и деловой переписки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление контроля организации перевозок грузов
Умения:
1. Контролировать организацию выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
2. Контролировать выполнение условий договоров транспортной экспедиции, договора с перевозчиком;
3. Контролировать соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, должностных инструкций и правил охраны труда;

4. Жүктердің қозғалысын үйлестіру және бақылау;
5. Клиенттің мүдделерін үшінші тұлғалардың алдында білдіру;
6. Қызметтердің логистикалық саласында анықтамалық-ақпараттық жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру;
7. Жедел жұмыс жоспарларының орындалуын тасымалдау кестесін ұйымдастыру және түзету;
8. Тасымалдаушылардың, вагондар, терминалдар операторларының жұмысын үйлестіру;
9. Көлікті беру/жинау мерзімдерінің сақталуын бақылау;
10. Жүктерді тиеу мен жөнелтудің сақталуын бақылау;
9. Көліктік экспедиция шартына сәйкес штаттан тыс жағдайларға ден қою, шаралар қабылдау;
10. Жүк операциялары кезінде көліктің тоқтап қалуын қысқарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
11. Жұмысшылардың жұмыс орындарында озық еңбек тәсілдері мен әдістерін, басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу;
12. Қажетті тасымалдау құжаттарын (жүкқұжаттар, актілер және т.б.) ресімдеуді қамтамасыз ету;
13. Электрондық теміржол құжаттарымен жұмысты жүзеге асыру;
14. Маршруттарды жоспарлаудың және жүктеуді оңтайландырудың ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, көліктік-логистикалық процестерді ұйымдастыру;
15. Жүктерді бақылау және тиімділікті талдауды қоса алғанда, ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, көлік-логистикалық процестерді бақылау.
Білімдер:
1. Теміржол көлігінде негізгі технологиялық процестер;
2. Жүктерді тасымалдау ережелері, көлемі үлкен және қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
3. Теміржол көлігінде тасымалдау тарифтерін құру принциптері;
4. Жүктерді тасымалдау, бекіту, қаптау және маркировка стандарттары;
5. Жүктерді тиеу және бекіту бойынша техникалық шарттар;
6. Жүк тасымалдау және коммерциялық құжаттама;
7. Жүктерді қорғау тәртібі жөніндегі ережелер;
8. Тиеу-түсіру жұмыстарына материалдық-техникалық қамтамасыз етудің ұйымдастыру негіздері;
9. Жүк операциялары кезінде көлік құралдары мен контейнерлердің тоқтап тұру нормалары;
10. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс және демалыс уақыты жөніндегі ережелер;
11. Жүк және коммерциялық жұмысты автоматтандырылған басқару жүйелері;
12. Актілік және талап-шағымдық жұмыстың негіздері;
13. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат-хабар алмасу үшін жеткілікті деңгейдегі ағылшын тілі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүк және коммерциялық жұмысты бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындаудың ұйымдастырылуын бақылау;
2. Тасымалдау-экспедициялық келісімшарт және тасымалдаушымен жасалған келісімшарт шарттарының орындалуын бақылау;
3. Қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін, қызметтік нұсқаулықтар мен еңбекті қорғау ережелерін сақтауын бақылау;

4. Контролировать соблюдение правил техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности;
5. Проверять оформление перевозочных документов;
6. Проверка соблюдения условий перевозки;
7. Мониторинг этапов доставки в режиме реального времени с соблюдением условий транспортировки.
Знания:
1. Основные технологические процессы на железнодорожном транспорте;
2. Должностные инструкции работников компании;
3. Формы отчетности и сроки представления отчетов;
4. Правила перевозки грузов железнодорожным транспортом;
5. Нормы простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
6. Положение о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
7. Технические условия погрузки и крепления грузов;
8. Правила техники безопасности и производственной санитарии при погрузочно-разгрузочных работах;
9. Методика расследования и учета несчастных случаев, связанных с производством.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Стратегическое управление деятельностью компании
Навык 1:
Организация разработки политики и стратегии деятельности компании, механизма их реализации
Умения:
1. Определять политику, стратегию деятельности компании, ставить стратегические цели развития;
2. Определять, прогнозировать и анализировать тенденции развития транспорта и рынка транспортно-экспедиционных услуг;
3. Выявлять основных конкурентов и условия конкуренции на рынке;
4. Применять методы и инструменты стратегического анализа операционной деятельности;
5. Формулировать задачи компании в области операционной деятельности;
6. Составлять план реализации в соответствии с целями компании;
7. Осуществлять мониторинг реализации стратегии компании.
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, организации производства, современных бизнес-технологий, финансового управления;
2. Структура, порядок функционирования, цели и задачи ведущих компаний, осуществляющих свою деятельность на рынке транспортно-экспедиционных услуг;
3. Стратегические, целевые программы, нормативные правовые акты, касающиеся транспортировки;
4. Тенденции развития транспортной и транспортно-экспедиционной деятельности;
5. Порядок разработки стратегий, бизнес-планов, договоров, соглашений, контрактов;
6. Способы, приемы и методы оптимизации транспортных схем доставки грузов;
7. Основы внешнеэкономической деятельности (Международные конвенции по транспортному праву, основы таможенного законодательства);
8. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление мониторинга и контроля за реализацией стратегии деятельности компании
Умения:

4. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын бақылау;
5. Тасымалдау құжаттарының рәсімделуін тексеру;
6. Тасымалдау шарттарының сақталуын тексеру;
7. Жеткізу кезеңдерін нақты уақыт режимінде бақылау және тасымалдау шарттарын сақтау.
Білімдер:
1. Теміржол көлігінде негізгі технологиялық процестер;
2. Компания қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
3. Есеп беру нысандары және есеп беру мерзімдері;
4. Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау ережелері;
5. Жүк операциялары кезінде көлік құралдары мен контейнерлердің тоқтап тұру нормалары;
6. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс және демалыс уақыты жөніндегі ережелер;
7. Жүктерді тиеу және бекіту бойынша техникалық шарттар;
8. Тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария ережелері;
9. Өндіріспен байланысты апаттық жағдайларды зерттеу және есепке алу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Компания қызметін стратегиялық басқару
1-дағды:
Компания қызметінің саясаты мен стратегиясын, оларды іске асыру тетігін әзірлеуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Компанияның саясатын, қызмет стратегиясын анықтау, стратегиялық даму мақсаттарын қою;
2. Көлік және транспорт-экспедициялық қызмет нарығының даму тенденцияларын анықтау, болжау және талдау;
3. Негізгі бәсекелестерді және нарықтағы бәсекелестік шарттарын анықтау;
4. Операциялық қызметтің стратегиялық талдау әдістері мен құралдарын қолдану;
5. Компанияның операциялық қызмет саласындағы міндеттерін қалыптастыру;
6. Компания мақсаттарына сәйкес жүзеге асыру жоспарын құрастыру;
7. Компания стратегиясының орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, өндірісті ұйымдастыру, заманауи бизнес-технологиялар және қаржылық басқару негіздері;
2. Тасымалдау-экспедициялық қызмет нарығында жұмыс істейтін жетекші компаниялардың құрылымы, жұмыс тәртібі, мақсаттары мен міндеттері;
3. Тасымалдауға қатысты стратегиялық, мақсатты бағдарламалар және нормативтік-құқықтық актілер;
4. Көлік және транспорт-экспедициялық қызметтің даму тенденциялары;
5. Стратегияларды, бизнес-жоспарларды, келісімшарттар мен келісімдерді әзірлеу тәртібі;
6. Жүктерді жеткізудің транспорттық схемаларын оңтайландыру әдістері, тәсілдері және құралдары;
7. Сыртқы экономикалық қызмет негіздері (Халықаралық көлік құқығы конвенциялары, кеден заңнамасының негіздері);
8. Электрондық құжат айналымының негіздері, электрондық құжат алмасу сервистері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Компания қызметінің стратегиясын іске асыруды мониторингілеу және бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:

1. Оценивать выбранную стратегию;
2. Оценивать и контролировать выполнение стратегии и достижение целей деятельности компании;
3. Корректировать производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность компании, ее структурных подразделений;
4. Анализировать внутренние и внешние факторы, влияющие на выполнение стратегии компании;
5. Разрабатывать критерии и показатели эффективности реализации стратегии;
6. Формировать отчҰтность по результатам выполнения стратегических целей;
7. Выявлять отклонения от стратегии и оценивать их причины;
8. Разрабатывать предложения по корректировке стратегических планов и действий подразделений;
9. Обеспечивать коммуникацию стратегических целей и задач между подразделениями компании;
10. Контролировать соответствие текущих проектов и инициатив стратегическим приоритетам компании.
Знания:
1. Система экономических индикаторов;
2. Показатели, характеризующие цели различных периодов реализации стратегии;
3. Сильные и слабые стороны в деятельности компании;
4. Трудно контролируемые внешние факторы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Способность уверенно выражать собственное мнение
Умение принимать решения, в том числе в условиях ограниченности во времени и недостатка информации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности на железнодорожном транспорте
12. Карточка профессии "Тарификатор (на железнодорожном транспорте)":
Код группы:
4311-4
Код наименования занятия:
4311-4-005
Наименование профессии:
Тарификатор (на железнодорожном транспорте)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
практический опыт работы не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Расчет ставок на перевозку грузов железнодорожным транспортом
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Расчет ставок на перевозку грузов;

1. Таңдалған стратегияны бағалау;
2. Стратегияның орындалуын және компанияның мақсаттарына жетуін бағалау және бақылау;
3. Компанияның, оның құрылымдық бөлімшелерінің өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін түзету;
4. Компания стратегиясын орындауға әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды талдау;
5. Стратегияны жүзеге асыру тиімділігінің критерийлері мен көрсеткіштерін әзірлеу;
6. Стратегиялық мақсаттардың орындалу нәтижелері бойынша есептілікті қалыптастыру;
7. Стратегиядан ауытқуларды анықтау және олардың себептерін бағалау;
8. Стратегиялық жоспарлар мен бөлімшелер іс-қимылын түзету жөніндегі ұсыныстар әзірлеу;
9. Компания бөлімшелері арасында стратегиялық мақсаттар мен міндеттерді жеткізуді қамтамасыз ету;
10. Ағымдағы жобалар мен бастамалардың компанияның стратегиялық басымдықтарына сәйкестігін бақылау.
Білімдер:
1. Экономикалық көрсеткіштер жүйесі;
2. Стратегияны жүзеге асырудың әр кезеңінің мақсаттарын сипаттайтын көрсеткіштер;
3. Компания қызметіндегі күшті және әлсіз жақтар;
4. Бақылауы қиын сыртқы факторлар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Өз пікірін сенімді түрде жеткізе білу
Шешім қабылдай білу, оның ішінде уақыт шектеулі және ақпараттың жетіспеушілігі жағдайында
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық қызмет саласындағы маман
12. Кәсіптің карточкасы "Теміржол көлігіндегі тарифтеуші":
Топтың коды:
4311-4
Қызмет атауының коды:
4311-4-005
Кәсіптің атауы:
Теміржол көлігіндегі тарифтеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кемінде 2 жылдық практикалық жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктерді тасымалдау тарифтерін есептеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді тасымалдау тарифтерін есептеу;

2. Обработка заявок на перевозку грузов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Расчет ставок на перевозку грузов
Навык 1:
Оформление работы с заявками клиентов
Умения:
1. Обрабатывать заявки клиентов, анализировать на предмет наличия информации (документации), необходимой для расчета ставок на перевозку грузов;
2. Осуществлять взаимодействие с клиентами;
3. Запрашивать и получать необходимую информацию.
Знания:
1. Правила перевозок грузов железнодорожным транспортом;
2. Правила внутреннего трудового распорядка;
3. Основы деловой этики;
4. Маршруты перевозки экспедируемых грузов, вид железнодорожного сообщения;
5. Вид, характеристика перевозимого груза;
6. Классификация вагонов, контейнеров, транспортных средств;
7. Порядок расчета и применения тарифов на перевозки грузов железнодорожным транспортом;
8. Правила перевозки опасных грузов;
9. Тарифная политика.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление расчета ставок на перевозку грузов на основе информации клиентов
Умения:
1. Производить расчет ставок на перевозку грузов, в том числе с использованием специальных программ;
2. Осуществлять взаимодействие с клиентами;
3. Запрашивать и получать необходимую информацию.
Знания:
1. Маршруты перевозки экспедируемых грузов, вид железнодорожного сообщения;
2. Классификация вагонов, контейнеров, транспортных средств;
3. Порядок расчета и применения тарифов на перевозки грузов железнодорожным транспортом;
4. Информационные технологии и специализированные программные продукты;
5. Правила перевозки опасных грузов;
6. Соглашение о международном железнодорожном грузовом сообщении;
7. Тарифная политика;
8. Правила перевозки грузов;
9. Тарифное руководство (Прейскурант) АО "НК "КТЖ";
10. Приказы уполномоченного органа РК о тарифах и коэффициентах индексации;
11. Иные нормативные правовые акты РК, регулирующие тарифы на железнодорожные перевозки;
12. Сроки действия скидок и сезонных тарифов;
13. Основы организации труда, основы законодательства о труде Республики Казахстан;
14. Правила безопасности и охраны труда, санитарии, требований пожарной безопасности;
15. Правила внутреннего трудового распорядка;
16. Основы деловой и профессиональной этики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обработка заявок на перевозку грузов
Навык 1:
Оформление заявок и учет обработанных заявок
Умения:
1. Оформлять и обрабатывать заявки на перевозку грузов железнодорожным транспортом;
2. Работать на персональном компьютере с применением необходимых программ, включая офисные приложения, на факсимильной и копировальной оргтехнике;

2. Жүктерді тасымалдау бойынша өтініштерді өңдеу.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүктерді тасымалдау тарифтерін есептеу
1-дағды:
Клиенттердің өтінімдерімен жұмысты рәсімдеу
Машықтар:
1. Клиенттердің өтініштерін өңдеу, жүктерді тасымалдау тарифтерін есептеу үшін қажетті ақпараттың (құжаттаманың) бар-жоғын талдау;
2. Клиенттермен өзара іс-қимыл жасау;
3. Қажетті ақпаратты сұрау және алу.
Білімдер:
1. Теміржол көлігінде жүктерді тасымалдау ережелері;
2. Ішкі еңбек тәртібі ережелері;
3. Кәсіби этика негіздері;
4. Экспедирленетін жүктерді тасымалдау маршруттары, теміржол қатынасының түрі
5. Жүктің түрі, сипаттамасы;
6. Вагондар, контейнерлер, транспорт құралдарының жіктелуі;
7. Теміржол көлігінде жүктерді тасымалдауға арналған тарифтерді есептеу және қолдану тәртібі;
8. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
9. Тарифтік саясат.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Клиенттерден алынған ақпарат негізінде жүктерді тасымалдау тарифтерін есептеуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жүктерді тасымалдау тарифтерін, соның ішінде арнайы бағдарламаларды қолдана отырып есептеу;
2. Клиенттермен өзара іс-қимыл жасау;
3. Қажетті ақпаратты сұрау және алу.
Білімдер:
1. Экспедирленетін жүктерді тасымалдау маршруттары, теміржол қатынасының түрі;
2. Вагондар, контейнерлер, транспорт құралдарының жіктелуі;
3. Теміржол көлігінде жүктерді тасымалдауға арналған тарифтерді есептеу және қолдану тәртібі;
4. Ақпараттық технологиялар және арнайы бағдарламалық өнімдер;
5. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
6. Халықаралық теміржол жүк қатынасы жөніндегі келісім;
7. Тарифтік саясат;
8. Жүктерді тасымалдау ережелері;
9. "ҚТЖ" ҰК" АҚ тарифтік нұсқаулығы (Прейскурант);
10. Қазақстан Республикасының тарифтер мен индексация коэффициенттері жөніндегі уәкілетті органының бұйрықтары;
11. Теміржол тасымалдауларына арналған тарифтерді реттейтін Қазақстан Республикасының басқа нормативтік құқықтық актілері;
12. Жеңілдіктер мен маусымдық тарифтердің қолдану мерзімдері;
13. Еңбекті ұйымдастыру негіздері, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздері;
14. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, санитария қағидалары, өрт қауіпсіздігі талаптары;
15. Ішкі еңбек тәртібі ережелері;
16. Кәсіби және іскерлік этика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүктерді тасымалдау бойынша өтініштерді өңдеу
1-дағды:
Өтінімдерді рәсімдеу және өңделген өтінімдерді есепке алу
Машықтар:
1. Теміржол көлігінде жүктерді тасымалдау бойынша өтініштерді рәсімдеу және өңдеу;
2. Жеке компьютерде қажетті бағдарламаларды, соның ішінде офис қосымшаларын, факсимильдік және көшірме оргтехникаларын қолдана отырып жұмыс істеу;

3. Оформлять и обрабатывать заявки на перевозку грузов железнодорожным транспортом.
Знания:
1. Порядок приема, оформления, обработки заявок;
2. Перечень документов на прием, сдачу и отправку грузов;
3. Персональный компьютер и офисные программы;
4. Внутреннее делопроизводство;
5. Основы организации и охраны труда, правила внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аналитическое мышление
Исполнительность
Математический склад ума
Способность к точным расчетам
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности на железнодорожном транспорте
3
Экспедитор железнодорожных перевозок
15. Карточка профессии "Специалист по таможенному оформлению грузов":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-009
Наименование профессии:
Специалист по таможенному оформлению грузов
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование и практический опыт работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Осуществление таможенного оформления грузов и обеспечение перемещения грузов на железнодорожном транспорте через таможенную границу
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Таможенное оформление и осуществление контроля за перемещением грузов на железнодорожном транспорте через таможенную границу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Таможенное оформление и осуществление контроля за перемещением грузов на железнодорожном транспорте через таможенную границу
Навык 1:
Оформление всех видов таможенных документов
Умения:
1. Осуществлять взаимодействие с клиентами;
2. Осуществлять оформление всех видов таможенных документов;
3. Организовывать декларирование грузов в соответствии с процедурой таможенного транзита по поручению лица, обладающего полномочиями в отношении груза;

3. Теміржол көлігінде жүктерді тасымалдау бойынша өтініштерді рәсімдеу және өңдеу.
Білімдер:
1. Өтініштерді қабылдау, рәсімдеу және өңдеу тәртібі;
2. Жүктерді қабылдау, тапсыру және жөнелту құжаттарының тізімі;
3. Жеке компьютер және офис бағдарламалары;
4. Ішкі іс жүргізу;
5. Еңбекті ұйымдастыру және қорғау негіздері, ішкі еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Аналитикалық ойлау
Орындалымдылық
Математикалық ойлау қабілеті
Дәл есептеу қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Теміржол көлігінде тасымалдау-экспедициялық қызмет саласының маманы
3
Теміржол тасымалдары экспедиторы
15. Кәсіптің карточкасы "Жүктерді кедендік ресімдеу жөніндегі маман":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-009
Кәсіптің атауы:
Жүктерді кедендік ресімдеу жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіби білім және кемінде 3 жылдық практикалық жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктерді кедендік ресімдеуді жүзеге асыру және жүктердің теміржол көлігінде кедендік шекара арқылы өтуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кедендік ресімдеу және кедендік шекара арқылы теміржол көлігінде жүктердің тасымалдануын бақылауды жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Кедендік ресімдеу және кедендік шекара арқылы теміржол көлігінде жүктердің тасымалдануын бақылауды жүзеге асыру
1-дағды:
Кедендік құжаттардың барлық түрлерін ресімдеу
Машықтар:
1. Клиенттермен өзара іс-қимыл жасау;
2. Барлық түрдегі кедендік құжаттарды рәсімдеу;
3. Жүктің кедендік транзит рәсімі бойынша декларациялануын, өкілетті тұлғаның тапсырмасы бойынша ұйымдастыру;

4. Принимать и проверять документы, необходимые для осуществления таможенного оформления и декларирования на правильность и полноту заявляемых сведений и наличие документов, необходимых для беспрепятственной перевозки грузов под контролем государственных органов;
5. Составлять компетентный запрос клиенту на получение документов для организации перевозки и таможенного оформления;
6. Работать с различными видами транспортно-сопроводительных и транспортно-экспедиционных документов;
7. Проверять оформление транспортных железнодорожных накладных, в том числе международные и (или) комплекты перевозочных документов, транспортно-сопроводительные документы и экспедиторские документы;
8. Обеспечивать выполнение требований о представлении перевозчику не менее чем за 4 часа до прибытия груза на входной МГСП, сведений о ввозимых грузах, установленных уполномоченным органом в таможенном деле, для обязательного предварительного информирования;
9. Работать с электронными цифровыми подписями, электронным документооборотом;
10. Участвовать в системе отслеживания (электронные пломбы).
Знания:
1. Условия перевозки экспедируемых грузов;
2. Маршруты перевозки экспедируемых грузов, вид железнодорожного сообщения;
3. Правила маркировки и упаковки грузов;
4. Основы внешнеэкономической деятельности (Международные конвенции по транспортному праву, основы таможенного законодательства ЕАЭС);
5. Основы организации труда, основы законодательства о труде Республики Казахстан, правила внутреннего трудового распорядка;
6. Таможенный кодекс ЕАЭС и Республики Казахстан;
7. Международные соглашения в области таможенного законодательства;
8. Нормативные правовые акты по импорту, экспорту, транзиту;
9. Таможенные процедуры: декларирование, выбор таможенного режима, сроки и порядок завершения таможенных процедур;
10. Определение таможенной стоимости;
11. Расчет таможенных платежей, налогов, сборов;
12. Лицензирование, квоты, запреты;
13. Санитарные, ветеринарные, фитосанитарные и технические требования;
14. Работа с сопровождающими документами (контракт, инвойс, упаковочный лист, коносамент, сертификаты и др).;
15. Системы рисков и досмотры;
16. Электронное взаимодействие: в системе таможенных органов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление контроля за перемещением грузов на железнодорожном транспорте через таможенную границу
Умения:
1. Определять местонахождение груза, время пересечения таможенной границы, помещения на складах временного хранения, выпуска в соответствии с определенным таможенным режимом;

4. Кедендік рәсімдеу және декларациялау үшін қажетті құжаттарды қабылдау және тексеру, мәлімделген деректердің дұрыстығы мен толықтығын, мемлекеттік органдар бақылауындағы жүктердің кедергісіз тасымалдануы үшін қажетті құжаттардың бар-жоғын қамтамасыз ету;
5. Жүктерді тасымалдау және кедендік рәсімдеу үшін клиенттен құжаттарды алу бойынша компетентті сұрау дайындау;
6. Түрлі тасымалдау-сүйемелдеу және тасымалдау-экспедициялық құжаттармен жұмыс істеу;
7. Көліктік теміржол жүкқұжаттарының, оның ішінде халықаралық және (немесе) тасымалдау құжаттарының жиынтықтарының, көліктік-ілеспе құжаттардың және экспедиторлық құжаттардың ресімделуін тексеру;
8. Жүктің кіретін мемлекетаралық түйіспелі пунктке (МАТП) келуінен кемінде 4 сағат бұрын тасымалдаушыға енгізілетін жүктер туралы мәліметтерді алдын ала хабарлау бойынша кеден саласындағы уәкілетті орган талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
9. Электрондық цифрлық қолтаңбалармен және электрондық құжат айналымымен жұмыс істеу;
10. Бақылау жүйесінде (электрондық пломбалар) қатысу.
Білімдер:
1. Экспедирленетін жүктерді тасымалдау шарттары;
2. Экспедирленетін жүктерді тасымалдау маршруттары, теміржол қатынасының түрі;
3. Жүктерді таңбалау және буып-түю қағидалары;
4. Сыртқы экономикалық қызмет негіздері (Incoterms, көлік құқығы жөніндегі халықаралық конвенциялар, ЕАЭО кеден заңнамасының негіздері);
5. Еңбекті ұйымдастыру негіздері, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібі қағидалары;
6. ЕАЭО және Қазақстан Республикасының Кеден кодексі;
7. Кеден заңнамасы саласындағы халықаралық келісімдер;
8. Импорт, экспорт және транзит бойынша нормативтік құқықтық актілер;
9. Кедендік рәсімдер: декларациялау, кедендік режимді таңдау, кедендік рәсімдерді аяқтау тәртібі мен мерзімдері;
10. Кедендік құнды айқындау;
11. Кедендік төлемдерді, салықтарды және алымдарды есептеу;
12. Лицензиялау, квоталар, тыйым салулар;
13. Санитариялық, ветеринариялық, фитосанитариялық және техникалық талаптар;
14. Сүйемелдеу құжаттарымен жұмыс (шарт, инвойс, буып-түю парағы, коносамент, сертификаттар және т.б.);
15. Тәуекелдер жүйелері және тексерулер (тексеру);
16. Кеден органдары жүйесінде электрондық өзара іс-қимыл.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Теміржол көлігі арқылы жүктердің кедендік шекарадан өтуін бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жүктің орналасқан жерін, кедендік шекараны кесіп өту уақытын, уақытша сақтау қоймаларына орналастырылуын, белгіленген кедендік режимге сәйкес шығарылуын айқындау;

2. Информировать клиента о местонахождении груза, результатах прохождении контрольных процедур;
3. Работать с электронными цифровыми подписями, электронным документооборотом;
4. Участвовать в системе отслеживания (электронные пломбы).
Знания:
1. Маршруты перевозки экспедируемых грузов, вид железнодорожного сообщения;
2. Основы внешнеэкономической деятельности (Международные конвенции по транспортному праву, основы таможенного законодательства ЕАЭС);
3. Основы организации труда, основы законодательства о труде Республики Казахстан, правила внутреннего трудового распорядка Таможенный кодекс ЕАЭС и Республики Казахстан;
4. Международные соглашения в области таможенного законодательства;
5. Нормативные правовые акты по импорту, экспорту, транзиту;
6. Таможенные процедуры: декларирование, выбор таможенного режима, сроки и порядок завершения таможенных процедур;
7. Определение таможенной стоимости;
8. Расчет таможенных платежей, налогов, сборов;
9. Лицензирование, квоты, запреты;
10. Санитарные, ветеринарные, фитосанитарные и технические требования;
11. Работа с сопровождающими документами (контракт, инвойс, упаковочный лист, коносамент, сертификаты и др.);
12. Системы рисков и досмотры;
13. Электронное взаимодействие в системе таможенных органов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Способность уверенно и четко выражать собственное мнение
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности на железнодорожном транспорте
3
Экспедитор железнодорожных перевозок
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
16. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель:
Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
17. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Руководитель проекта:
Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 298 33 02.
18. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 3, 19 августа 2025 года.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 28 ноября 2025 года.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
21. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 год.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2028 года.

2. Клиентті жүктің орналасқан жері және бақылау рәсімдерінен өту нәтижелері туралы хабардар ету;
3. Электрондық цифрлық қолтаңбалармен және электрондық құжат айналымымен жұмыс істеу;
4. Бақылау жүйесіне (электрондық пломбалар) қатысу.
Білімдер:
1. Экспедицияланатын жүктерді тасымалдау маршруттары, теміржол қатынасының түрі;
2. Сыртқы экономикалық қызметтің негіздері (Incoterms, көлік құқығы жөніндегі халықаралық конвенциялар, ЕАЭО кеден заңнамасының негіздері);
3. Еңбекті ұйымдастыру негіздері, Қазақстан Республикасының Еңбек туралы заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібі қағидалары;
ЕАЭО және Қазақстан Республикасының Кеден кодексі;
4. Кеден заңнамасы саласындағы халықаралық келісімдер;
5. Импорт, экспорт, транзит жөніндегі нормативтік құқықтық актілер;
6. Кедендік рәсімдер: декларациялау, кедендік режимді таңдау, кедендік рәсімдерді аяқтау мерзімдері мен тәртібі;
7. Кедендік құнды анықтау;
8. Кедендік төлемдерді, салықтарды, алымдарды есептеу;
9. Лицензиялау, квоталар, тыйымдар;
10. Санитариялық, ветеринариялық, фитосанитариялық және техникалық талаптар;
11. Ілеспе құжаттармен жұмыс (келісімшарт, инвойс, орау парағы, коносамент, сертификаттар және т. б.);
12. Тәуекел жүйелері және тексеру;
13. Кеден органдары жүйесіндегі электрондық өзара іс-қимыл.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Өз пікірін сенімді және нақты жеткізе білу
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Теміржол көлігіндегі көлік-экспедициялық қызмет саласындағы маман
3
Теміржол көлігі экспедиторы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
16. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы:
С.Қ. Өзбеков, +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
17. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі.
Жоба жетекшісі:
С.Қ. Өзбеков
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 02.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы 3, 19 тамыз.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 28 қараша.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2025 жыл.
22. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсан.