Об утверждении Правил взаимодействия органа государственных доходов с Комитетом медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по предоставлению конфиденциальной информации, касательно лекарственных средств и медицинских изделии в сфере таможенного регулирования
Совместный Приказ Председателя Комитета государственных доходов Республики Казахстан от 16 января 2026 года 15 и Председателя Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 16 января 2026 года № 22-НҚ
В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", подпунктами 42) - 43) статьи 1 и подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия органа государственных доходов с Комитетом медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по предоставлению конфиденциальной информации, касательно лекарственных средств и медицинских изделии в сфере таможенного регулирования.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет государственных доходов) в течение пяти календарных дней со дня принятия настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Комитету государственных доходов и Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсах Комитета государственных доходов и Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих заместителей Председателей Комитетов, указанных в пункте 3 настоящего совместного приказа.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан
_____________Ж. Дуйсембиев
Председатель Комитета
медицинского и фармацевтического контроля
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
_____________Б. Джусипов
Утверждены
совместным приказом
Председателя Комитета
государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 16 января 2026 года 15 и
Председателя Комитета
медицинского и
фармацевтического контроля
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 января 2026 года № 22-НҚ
Правила взаимодействия органа государственных доходов с Комитетом медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по предоставлению конфиденциальной информации, касательно лекарственных средств и медицинских изделии в сфере таможенного регулирования

Мемлекеттік кірістер органының Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетімен кедендік реттеу саласында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қатысты құпия ақпараттарды ұсыну жөніндегі өзара іс-қимыл қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 2026 жылғы 16 қаңтардағы № 15 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Төрағасының 2026 жылғы 16 қаңтардағы № 22-НҚ бірлескен бұйрығы
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына, "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 42)–43) тармақшаларына және 7-2-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органының Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетімен кедендік реттеу саласында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қатысты құпия ақпараттарды ұсыну жөніндегі өзара іс-қимыл қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – Мемлекеттік кірістер комитеті) осы бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Мемлекеттік кірістер комитеті мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті осы бірлескен бұйрықтың Мемлекеттік кірістер комитетінің және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің интернет-ресурстарында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау осы бірлескен бұйрықтың 3-тармағында көрсетілген Комитет төрағаларының жетекшілік ететін орынбасарларына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Мемлекеттік
кірістер комитетінің төрағасы Ж. Дүйсембиев ____________
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Медициналық және фармацевтикалық
бақылау комитетінің төрағасы Б. Жүсіпов _____________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік кірістер
комитеті төрағасының
2026 жылғы 16 қаңтардағы
№ 15 және
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігінің Медициналық
және фармацевтикалық бақылау
комитеті төрағасының
2026 жылғы 16 қаңтардағы
№ 22-НҚ бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік кірістер органының Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетімен кедендік реттеу саласында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қатысты құпия ақпараттарды ұсыну жөніндегі өзара іс-қимыл қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия органа государственных доходов с Комитетом медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по предоставлению конфиденциальной информации, касательно лекарственных средств и медицинских изделии в сфере таможенного регулирования, разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республики Казахстан" (далее – Кодекс), а также в целях реализации статьи 8 Кодекса, подпунктами 42) - 43) статьи 1 и подпункта 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности".
2. Настоящие Правила определяют порядок взаимодействия по представлению органом государственных доходов Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Комитет медицинского и фармацевтического контроля) сведений из таможенных документов, связанных с процессом ввоза лекарственных средств и медицинских изделии на территорию Республики Казахстан из третьих стран, составляющих конфиденциальную информацию (далее − Сведения).
Глава 2. Порядок взаимодействия по представлению Сведений
3. Взаимодействие по представлению Сведений осуществляется посредством интеграционной платформы Smart Bridge из цифровой системы органа государственных доходов.
4. Основанием для представления органами государственных доходов Сведений является запрос Комитета медицинского и фармацевтического контроля в форме электронного документа, поступивший посредством интеграционной платформы Smart Bridge.
5. Сведения представляются посредством интеграционной платформы Smart Bridge в режиме реального времени или по мере обработки запроса цифровой системы органов государственных доходов по перечню согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам представления
органами государственных
доходов Комитету
медицинского и
фармацевтического контроля
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
конфиденциальной информации,
касательно лекарственных
средств и медицинских изделии
в сфере таможенного
регулирования
Перечень сведений из таможенных документов, связанных с процессом ввоза лекарственных средств и медицинских изделии на территорию Республики Казахстан из третьих стран, составляющих конфиденциальную информацию

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органының Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетімен кедендік реттеу саласында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қатысты құпия ақпараттарды ұсыну жөніндегі өзара іс-қимыл қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, сондай-ақ Кодекстің 8-бабын, "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 42) –43) тармақшаларын және 7-2-бабының 2) тармақшасын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Осы Қағидалар мемлекеттік кірістер органының Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетіне (бұдан әрі – Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті) үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды әкелу процесімен байланысты кедендік құжаттардан алынған, құпия ақпаратты құрайтын мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) ұсыну жөніндегі өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.
2-тарау. Мәліметтерді ұсыну жөніндегі өзара іс-қимыл тәртібі
3. Мәліметтерді ұсыну жөніндегі өзара іс-қимыл мемлекеттік кірістер органының цифрлық жүйесінен Smart Bridge интеграциялық платформасы арқылы жүзеге асырылады.
4. Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің Smart Bridge интеграциялық платформасы арқылы келіп түскен электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы мемлекеттік кірістер органдарының Мәліметтерді ұсынуы үшін негіз болып табылады.
5. Мәліметтер Smart Bridge интеграциялық платформасы арқылы нақты уақыт режимінде немесе мемлекеттік кірістер органдарының цифрлық жүйесі сұрау салуды өңдеуіне қарай осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша ұсынылады.
Мемлекеттік кірістер органының
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігінің Медициналық
және фармацевтикалық бақылау
комитетімен кедендік реттеу
саласында дәрілік заттар мен
медициналық бұйымдарға
қатысты құпия ақпараттарды
ұсыну жөніндегі өзара іс-қимыл
қағидаларына қосымша
Үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды әкелу процесімен байланысты кедендік құжаттардан алынған, құпия ақпаратты құрайтын мәліметтер тізбесі

Раздел 1. Перечень сведений, необходимых для осуществления оценки безопасности и качества ЛС и МИ
1
Дата регистрации декларации на товары
2
Отправитель/Экспортер
3
Получатель (наименование грузополучателя (покупателя), его адрес (страна, город, улица, дом, офис))
4
Страна происхождения
5
Страна назначения
6
В графе 31 "Описание товара":
6.1
Наименование товара с указанием дозировки, формы выпуска, фасовки ЛС или вариант исполнения, типоразмер МИ
6.2
Производитель, страна производителя
6.3
Номер серии (серийный номер)
6.4
Номер артикула для МИ (если применимо)
6.5
Количество партии (количество упаковок)
6.6
Единица измерения (упаковка, штуки, флакон и тому подобное)
7
В графе 44 "Дополнительная информация":
7.1
Код 10051 – Сведения о регистрации ЛС или МИ (номер регистрационного удостоверения ЛС или МИ в соответствии с Государственным реестром ЛС и МИ Республики Казахстан или Единым реестром ЕАЭС)
7.2
Код 04021 – Счет-фактура (номер и дата инвойса)
7.3
Код 06016 – Декларация о происхождении товара (номер и дата представленного сертификата происхождения товара)
Радел 2. Перечень сведений из инвойсов/счет-фактур, необходимых для осуществления камерального контроля, предоставляемый органами государственных доходов
1
Номер и дата
2
Наименование поставщика с полной информацией (наименование Компании – Продавца (отправителя), его адрес (страна, город, улица, дом, офис)
3
Наименование покупателя с полной информацией (наименование Компании – Продавца (отправителя), его адрес (страна, город, улица, дом, офис)
4
Дата и номер договора, по которому была произведена реализация
5
Условие поставки согласно Инкотермс
6
Валюта расчета
7
Таблица, отражающая полное наименование товара, серию, единицу измерения, количество (объем), стоимость за единицу измерения, размер предоставленной скидки, сумму предоставленной скидки, общую сумму по данному наименованию товара
Радел 3. Перечень сведений из ДТ импорт 40, необходимых для осуществления камерального контроля, предоставляемый органами государственных доходов
1
Номер и дата
2
Наименование поставщика с полной информацией (наименование Компании – Продавца (отправителя), его адрес (страна, город, улица, дом, офис)
3
Наименование покупателя с полной информацией (наименование Компании – Продавца (отправителя), его адрес (страна, город, улица, дом, офис)
4
Условие поставки согласно Инкотермс
5
Валюта расчета
6
Описание грузовых мест по наименованиям товаров
7
Цена товара
8
Информация по платежам с указанием их кода, суммы, специфики
9
Описание товара согласно графе 31 с указанием наименование товара, дозировки, формы выпуска, фасовки ЛС, производителя, серийного номера, общего количества в единице измерения (объем поставки) на каждый вид товара
10

1-бөлім. ДЗ мен МБ қауіпсіздігі мен сапасын бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер тізбесі:
1
Тауарларға арналған декларацияны тіркеу күні
2
Жөнелтуші/Экспорттаушы
3
Алушы (жүк алушының (сатып алушының) атауы, оның мекенжайы (ел, қала, көше, үй, кеңсе))
4
Шығарылған елі
5
Межелі ел
6
31-бағанда "Тауардың сипаттамасы"
6.1
ДЗ дозасын, шығарылу түрін, буып-түюін немесе орындалу нұсқасын, МБ типтік мөлшерін көрсете отырып тауардың атауы
6.2
Өндіруші, өндіруші ел
6.3
Серия нөмірі (Сериялық нөмір)
6.4
МБ арналған артикул нөмірі (егер қолданылса)
6.5
Партия саны (қаптамалар саны)
6.6
Өлшем бірлігі (қаптама, дана, құты және т.б.)
7
44-бағанда "Қосымша ақпарат"
7.1
10051 коды – ДЗ немесе МБ тіркеу туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасының ДЗ мен МБ мемлекеттік тізіліміне немесе ЕАЭО бірыңғай тізіліміне сәйкес ДЗ немесе МБ тіркеу куәлігінің нөмірі)
7.2
04021 коды – Шот-фактура (инвойс нөмірі мен күні)
7.3
06016 коды – Тауардың шығарылған жері туралы декларация (тауардың шығарылған жері туралы ұсынылған сертификаттың нөмірі мен күні)
2-бөлім. Мемлекеттік кірістер органдары ұсынатын камералдық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті инвойстардан/шот-фактуралардан алынған мәліметтер тізбесі:
1
Нөмірі және күні
2
Толық ақпараты бар өнім берушінің атауы (Сатушы – Компанияның (жөнелтушінің) атауы, оның мекенжайы (ел, қала, көше, үй, кеңсе)
3
Толық ақпараты бар сатып алушының атауы (Сатушы – Компанияның (жөнелтушінің) атауы, оның мекенжайы (ел, қала, көше, үй, кеңсе)
4
Өткізу жүргізілген шарттың күні мен нөмірі
5
Инкотермске сәйкес жеткізу шарты
6
Есеп айырысу валютасы
7
Тауардың толық атауын, сериясын, өлшем бірлігін, санын (көлемін), бір өлшем бірлігінің құнын, берілген жеңілдік мөлшерін, берілген жеңілдік сомасын, осы тауардың атауы бойынша жалпы соманы көрсететін кесте
3-бөлім. Мемлекеттік кірістер органдары ұсынатын камералды бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті Импорт-40 ТД-дан мәліметтердің тізбесі:
1
Нөмірі және күні
2
Толық ақпараты бар өнім берушінің атауы (Сатушы – Компанияның (жөнелтушінің) атауы, оның мекенжайы (ел, қала, көше, үй, кеңсе)
3
Толық ақпараты бар сатып алушының атауы (Сатушы – Компанияның (жөнелтушінің) атауы, оның мекенжайы (ел, қала, көше, үй, кеңсе)
4
Инкотермске сәйкес жеткізу шарты
5
Есеп айырысу валютасы
6
Тауарлардың атаулары бойынша жүк орындарының сипаттамасы
7
Тауардың бағасы
8
Төлемдер бойынша олардың коды, сомасы, ерекшелігі көрсетілген ақпарат
9
31-бағанға сәйкес тауардың әрбір түріне тауардың атауы, дозасы, шығарылу түрі, ДЗ буып-түюі, өндірушісі, сериялық нөмірі, өлшем бірлігіндегі жалпы саны (жеткізу көлемі) көрсетілген тауардың сипаттамасы
10

Дополнительная информация согласно графе 44 с указанием сведений о регистрации ЛС (номер регистрационного удостоверения) (код 10051), номера и даты договоров, дополнительных соглашений (код 03012), номер и дата инвойса, по которому произведен ввоз (код 04021)
Примечание:
* Возможность просмотра в PDF формате первичных документов (инвойс/счет фактура, ДТ им.40), а также контракта со спецификацией (договор с приложением), по которому произведен ввоз, со ссылками для скачивания.
Расшифровка аббревиатур:
ЛС – Лекарственные средства;
ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
МИ – Медицинское изделие;
ДТ– Декларация на товары.

44-бағанға сәйкес ДЗ тіркеу туралы мәліметтерді (тіркеу куәлігінің нөмірі) (10051 коды), шарттардың, қосымша келісімдердің нөмірі мен күнін (03012 коды), әкелу жүргізілген инвойстың нөмірі мен күнін (04021 коды) көрсете отырып қосымша ақпарат.
Ескертпе:
* PDF бастапқы құжаттар форматында (инвойс/шот-фактура, Импорт-40 ТД), жүктеп ауға сілтемемен, әкелу жүргізілген, ерекшеліктері бар келісімшартты (қосымшаларымен бірге шарттар) қарау мүмкіндігі.
Аббревиатуралардың ашып жазу:
ДЗ – дәрілік заттар;
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
МБ – медициналық бұйым
ТД – тауарларға арналған декларация.