Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений органов внутренних дел по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 марта 2026 года № 193
В соответствии с подпунктом 38) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации деятельности подразделений органов внутренних дел по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней после подписания направление электронной копии настоящего приказа на государственном и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
Е. Саденов
Утверждена приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 17 марта 2026 года № 193
Инструкция по организации деятельности подразделений органов внутренних дел по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет основные направления деятельности органов внутренних дел (далее – ОВД) по осуществлению контроля за оборотом зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (далее – гражданская пиротехника).
2. Организация и координация деятельности служб ОВД по контролю за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники осуществляется подразделениями по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия (далее – КОГСО), входящими в состав административной полиции ОВД.
Организация и координация деятельности служб ОВД по выявлению незаконного оборота оружия осуществляется подразделениями криминальной полиции ОВД.

Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөліністердің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 17 наурыздағы № 193 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 38) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөліністердің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
2) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның электрондық түрдегі мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңңама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр полиция генерал-лейтенанты Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
2026 жылғы 17 наурыздағы
№193 бұйрықпен бекітілген
Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөліністердің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық ішкi iстер органдарының (бұдан әрі – ІІО) ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар (бұдан әрі – азаматтық пиротехника) айналымын бақылауды жүзеге асыру жөніндегі жұмысының негізгі бағыттарын айқындайды.
2. ІІО қызметтерінің ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылау жөніндегі жұмысын ұйымдастыруды және үйлестіруді ІІО әкімшілік полиция құрамына кіретін аазаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау бөліністері (бұдан әрі – АҚҚАБ) жүзеге асырады.
ІІО қызметтерінің заңсыз қару айналымын анықтау жөніндегі жұмысын ұйымдастыруды және үйлестіруді ІІО криминалдық полиция бөліністері жүзеге асырады.

3. Единую систему контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники образуют подразделения КОГСО Комитета административной полиции (далее – КАП) Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), Департаментов полиции областей, городов республиканского значения, столицы и на транспорте (далее – ДП(Т), органов полиции городов, районов, районов в городах, на транспорте (далее – ГОРОП(Т)).
Глава 2. Организация деятельности подразделений КОГСО
4. Деятельность подразделений КОГСО организуется по принципу взаимодействия с другими службами ОВД и соответствующими государственными органами.
5. Подразделения КОГСО в своей деятельности руководствуются нормативными правовыми актами Республики Казахстан и международными актами в сфере контроля за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданской пиротехники.
6. В пределах своей компетенции подразделения КОГСО осуществляют контроль за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники, в рамках которого:
1) разрабатывают совместно с другими подразделениями и службами ОВД проекты приказов и методические рекомендации;
2) осуществляют практические и организационные мероприятия, направленные на осуществление контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники, а также профилактику преступлений с применением зарегистрированного в ОВД оружия, его краж и утраты.
Документы методического характера издаются с учетом требований законодательства в сфере оборота гражданского и служебного оружия;
3) осуществляют на постоянной основе анализ сведений о состоянии преступности с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия по результатам принимает меры по их недопущению.
Анализ сведений о состоянии преступности с применением незарегистрированного в ОВД оружия, а также о нераскрытых преступлениях с применением оружия осуществляется подразделениями криминальной полиции ОВД.
Ежемесячно к концу отчетного периода, сотрудники подразделений КОГСО и криминальной полиции осуществляют обмен информацией о состоянии преступности с применением оружия.
По каждому факту совершения преступления, с применением зарегистрированного в ОВД оружия, кражи и утери гражданского, служебного, наградного оружия и патронов к нему проводится служебное расследование в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе";

3. ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылаудың бірыңғай жүйесін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ) Әкімшілік полиция комитетінің (бұдан әрі – ӘПК), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және Көліктегі полиция департаменттерінің (бұдан әрі – (К)ПД, қалалардың, аудандардың, қалалардағы аудандардың, көліктегі полиция органдары аумақтық полиция органдарының (бұдан әрі – (К)ҚАПО) АҚҚАБ бөліністері құрайды.
2-тарау. АҚҚАБ бөліністерінің жұмысын ұйымдастыру
4. АҚҚАБ бөліністерінің жұмысы IІО-ның басқа қызметтерімен және тиісті мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасасу қағидаты бойынша ұйымдастырылады.
5. АҚҚАБ бөліністері өз жұмысында азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен халықаралық актілерді басшылыққа алады.
6. АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шегінде ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың мен олар қолданылып жасаған бұйымдардың айналымын бақылауды жүзеге асырады, оның шеңберінде:
1) ІІО-ның басқа да бөліністерімен және қызметтерімен бірлесіп бұйрық жобалары мен әдістемелік нұсқамаларды;
2) сондай-ақ ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтiк және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылауды жүзеге асыруға және ІІО-да тіркелген қару қолданылып жасалған қылмыстар, сондай-ақ олардың ұрлану және жоғалу профилактикасына бағытталған практикалық және ұйымдастырушылық іс-шараларды әзірлейді.
Әдістемелік сипаттағы құжаттар азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы заңнаманың талаптарын ескере отырып, шығарылады;
3) ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолдана отырып жасалған қылмыстың жай-күйі туралы мәліметтерге талдау жүргізуді ұдайы негізде жүзеге асырады, нәтижелері бойынша оларға жол бермеу бойынша шаралар қабылдайды.
ІІО-да тіркелмеген қаруды қолдана отырып жасалған қылмыстың жай-күйі, сондай-ақ қару қолдана отырып, жасалған ашылмаған қылмыстар туралы мәліметтерге талдау жүргізуді ІІО криминалдық полиция бөліністері жүзеге асырады.
Ай сайын есеп беру кезеңінің соңында АҚҚАБ және криминалдық полиция бөліністерінің қызметкерлері қару қолдана отырып, жасалған қылмыстың жай-күйі туралы ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
ІІО-да тіркелген қаруды қолдана отырып, қылмыс жасаудың, азаматтық, қызметтік, марапаттық қару мен оның патрондарын ұрлау және жоғалтудың әрбір фактісі бойынша "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес қызметтік тергеу жүргізіледі;

4) осуществляют контроль по соблюдению физическими и юридическими лицами требований законодательства Республики Казахстан в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданской пиротехники;
5) проверяют у физических лиц разрешения на хранение, хранение и ношение гражданского, наградного оружия, а также другие документы, необходимые для проверки соблюдения требований законодательства по обороту гражданского оружия и патронов к нему;
6) вызывают в ОВД физических лиц и представителей юридических лиц по находящимся в производстве материалам и делам, для получения от них объяснений и показаний, документов, их копий;
7) проводят проверки мест разработки, производства, ремонта, хранения, использования, уничтожения, торговли, коллекционирования и экспонирования гражданского и служебного оружия и патронов к нему, их основных составных частей, а также мест разработки, производства, хранения, торговли и использования гражданской пиротехники в соответствии с требованиями Предпринимательского Кодекса Республики Казахстан (далее – ПК);
8) устанавливают достоверность сведений, содержащихся в документах, представленных для принятия решения о выдаче лицензий и разрешений в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также гражданской пиротехники;
9) проводят проверку деятельности юридических лиц, занимающихся торговлей гражданским и служебным оружием и патронами к нему в соответствии с требованиями ПК Республики Казахстан;
10) изымают в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (далее – Закон) оружие, патроны, основные и составные части к ним;
11) требуют от физических или юридических лиц представления документов или их копий, письменной или устной информации, необходимой для выполнения контрольных функций;
12) вносят физическим и юридическим лицам обязательные для исполнения предписания, представления об устранении выявленных нарушений правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к ним;
13) ограничивают в установленном законодательством Республики Казахстан порядке оборот оружия и применяют иные меры, предусмотренные Законом;
14) при выявлении нарушений принимают меры по приостановлению действия лицензий и разрешений, их лишению, а также иные меры, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КРК об АП) и Уголовным кодексом Республики Казахстан;
15) отказывают в оказании государственных услуг в сферах оборота оружия и гражданской пиротехники в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

4) заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
5) жеке тұлғалардан азаматтық қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттарын, сондай-ақ азаматтық, марапаттық қару айналымы бойынша заңнама талаптарының сақталуын тексеру үшін қажетті басқа да құжаттарды тексереді;
6) өндірістегі материалдар мен істер бойынша жеке тұлғалар мен заңды тұлғалардың өкілдерін түсіндірмелер мен жауап, құжаттар, олардың көшірмелерін алу үшін ІІО-ға шақырады;
7) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – КК) талаптарына сәйкес азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын, олардың негізгі құрама бөлшектерін әзірлеу, өндiру, жөндеу, сақтау, пайдалану, жою, сату, коллекцияға жинау және экспонаттау орындарына, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың әзірлеу, өндiру, сақтау, сату және пайдалану орындарына тексеріс жүргізеді;
8) азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымы салаларында лицензиялар мен рұқсаттарды беру туралы шешім қабылдау үшін ұсынылған құжаттардағы мәліметтердің шынайылығын анықтайды;
9) Қазақстан Республикасы КК талаптарына сәйкес азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондары саудасымен айналысатын заңды тұлғаның қызметін тексереді;
10) "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген жағдайларда қаруларды, патрондарды, олардың негізгі және құрама бөлшектерін алып қояды;
11) жеке және заңды тұлғалардан бақылау функцияларын орындау үшін қажетті құжаттарды немесе олардың көшірмелерін, жазбаша немесе ауызша ақпараттарды талап етеді;
12) жеке және заңды тұлғаларға орындалуы міндетті анықтаған азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын айналымы қағидаларын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалар, ұсынымдар енгізеді;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қару айналымына шектеу қояды және Заңда көзделген өзге де шараларды қолданады;
14) бұзушылықтар анықталған жағдайда лицензиялар мен рұқсатардың қолданысын тоқтата тұру, олардын айыру бойынша шаралар, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" кодексінде (бұдан әрі – ҚР ӘҚБК) және Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде көзделген өзге де шараларды қабылдайды;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қару мен азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады;

16) обеспечивают сохранность добровольно сданного, найденного, а также изъятого по административным делам зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия и боеприпасов к нему, до момента их передачи на склады арттехвооружения ДП(Т) для уничтожения либо иной передаче в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При принятии решения, не связанного с уничтожением, конфискацией, возмездным изъятием, оружие и боеприпасы возвращаются владельцу в порядке, предусмотренном Правилами приема, учета, хранения и обеспечения сохранности в органах внутренних дел изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов, утвержденные приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 150 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10565).
7. Ведомственный контроль, за деятельностью подразделений КОГСО осуществляют:
в центральном аппарате МВД – заместитель министра внутренних дел, курирующий КАП, заместитель председателя КАП курирующий Управление КОГСО;
в ДП(Т) заместители начальников ДП(Т) курирующие Управления общественной безопасности (далее – УОБ), начальники УОБ, заместители начальников УОБ курирующие подразделения КОГСО;
в ГОРОП(Т) заместители начальников ГОРОП(Т) курирующие отдел (отделение) общественной безопасности (далее – ООБ), начальники ООБ, заместители начальников ООБ курирующие подразделения КОГСО.
8. Подразделения КОГСО в пределах своей компетенции:
1) оказывают государственные услуги в соответствии с Реестром государственных услуг, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 39/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19982).
В подразделениях КОГСО ДП(Т), ГОРОП(Т) приказом начальника ОВД назначается ответственный сотрудник за оказание государственных услуг в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также гражданской пиротехники.
С целью выявления, недопущения нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг, подразделениями КОГСО МВД и ДП(Т), в соответствии с требованиями приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 8 декабря 2016 года № 78 "Об утверждении Правил государственного контроля за качеством оказания государственных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14740) осуществляется внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг в форме контрольного мероприятия и мониторинга качества оказания государственных услуг;

16) ерікті түрде тапсырылған, табылған, сондай-ақ әкімшілік істер бойынша алынған ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару мен оған арналған оқ-дәрілердің сақталуын, оларды жою үшін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өзге де мақсатта беру үшін (К)ПД арттехқару-жарақ қоймаларына тапсырылғанға дейін қамтамасыз етеді.
Жоюға, тәркілеуге, өтеулі алып қоюға байланысты емес шешім қабылданған жағдайда қару мен оқ-дәрілер Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 150 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10565 болып тіркелген), Алып қойылған, ерiктi түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш материалдарды ішкi iстер органдарында қабылдау, есепке алу, сақтау және олардың сақталуын қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес иесіне қайтарылады.
7. АҚҚАБ бөліністерінің қызметіне ведомстволық бақылауды:
ІІМ-нің орталық аппаратында – Ішкі істер министрінің ӘПК-ге жетекшілік ететін орынбасары, ӘПК төрағасының АҚҚАБ басқармасына жетекшілік ететін орынбасары;
(К)ПД-де – (К)ПД бастығының Қоғамдық қауіпсіздік басқармасына (бұдан әрі – ҚҚБ) жетекшілік ететін орынбасарлары, ҚҚБ бастықтары, ҚҚБ бастығының АҚҚАБ бөлінісіне жетекшілік ететін орынбасарлары;
(К)ҚАПО-да – (К)ҚАПО бастықтарының қоғамдық қауіпсіздік бөліме (бөлімше) (бұдан әрі – ҚҚб) жетекшілік ететін орынбасарлары, ҚҚб бастықтары, ҚҚб бастығының АҚҚАБ бөлінісіне жетекшілік ететін орынбасарлары жүзеге асырады.
8. АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шегінде:
1) мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 39/НҚ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес көрсетеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19982 болып тіркелген).
(К)ПД, (К)ҚАПО АҚҚАБ бөлімшелерінде ІІО бастығының бұйрығымен азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымы саласында мемлекеттік қызметтерді көрсетуге жауапты қызметкер тағайындалады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарын бұзуды анықтау, жою және жол бермеу мақсатында ІІМ, ПД және КПД АҚҚАБ бөліністерінде "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 78 бұйрығының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 14740 болып тіркелген) мемлекеттік қызмет көрсету сапасына бақылау іс-шаралары мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет сапасына мониторинг жүргізу нысанында ішкі бақылау жүзеге асырылады;

2) выдают заключения и разрешения согласно подпункта 26 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" за исключением заключения на соответствие гражданского и служебного оружия и патронов к нему криминалистическим требованиям и разрешения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
9. В ходе проверки документов представленных для выдачи лицензий и разрешений в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, сотрудник КОГСО проверяет физических лиц и сотрудников юридических лиц имеющих доступ к оружию и патронам к нему по учетам подразделений криминальной полиции, цифровизации и искусственного интеллекта (далее – ЦиИИ) ОВД, Комитета национальной безопасности (далее – КНБ) по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью и Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (далее – КПСиСУ) на наличие судимости и административных правонарушений по статьям КРК об АП в соответствии со статьей 19 Закона.";
10. Решение о выдаче лицензий, разрешений и заключений принимается только после вышеуказанной проверки.
11. В процессе контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники и оказания государственных услуг сотрудниками КОГСО используются следующие цифровые системы МВД и других государственных органов:
интегрированный банк данных МВД Республики Казахстан (далее – ИБД МВД);
подсистема удаленного доступа ИБД МВД Республики Казахстан (WEB-интерфейс);
система информационного обмена правоохранительных и специальных органов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (СИОПСО);
аналитический центр КПСиСУ;
единый реестр административных производств (ЕРАП);
интранет-портал государственных органов (ИПГО);
цифровая система государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ЦС ГБД "Е-лицензирование");
государственная база данных "Физические лица" (далее – ГБД "ФЛ");
государственная база данных "Юридические лица" (ГБД "ЮЛ");
портал "цифрового правительства" (ПЦП);
единый реестр субъектов и объектов проверок (ЕРСОП);
цифровая система "Облачный документооборот" (далее – ЦС ОДО).
12. В здании ОВД сотруднику КОГСО выделяется отдельное служебное помещение, оборудованное телефонной связью.

2) "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 26-тармақшасына сәйкес азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының криминалистік талаптарға сәйкес келуіне қорытындыны және есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге рұқсаттар беруді қоспағанда қорытындылар мен рұқсаттар береді.";
9. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы лицензиялар мен рұқсаттарды беру үшін ұсынылған құжаттарды тексеру барысында АҚҚАБ қызметкері жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың қару мен оның патрондарына рұқсаты бар қызметкерлерін ІІО-ның криминалдық полиция, цифрландыру және жасанды интеллект (бұдан әрі – ЦжЖИ) бөліністерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) және Бас прокуратурасы Қылмыстық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕК) экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша есептері бойынша соттылығының және Заңның 19-бабына сәйкес ҚР ӘҚБК баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылықтарының бар-жоғын тексереді.
10. Лицензиялар, рұқсаттар мен қорытындылар беру туралы шешім тек жоғарыда көрсетілген тексерістен кейін беріледі.
11. ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылау және мемлекеттік қызмет көрсету процесінде АҚҚАБ қызметкерлері ІІМ-нің және басқа да мемлекеттік органдардың мынадай ақпараттық жүйелерін пайдаланады:
Қазақстан Республикасы ІІМ біріктірілген деректер банкі (бұдан әрі – ІІМ БДБ);
Қазақстан Республикасы ІІМ БДБ қашықтықтан қол жеткізу кіші жүйесі (Web-интерфейс);
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құқық қорғау және арнаулы органдарының ақпарат алмасу жүйесі (ҚАО ААЖ);
талдау орталығы ҚСжАЕК;
әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімі (ӘІБТ);
мемлекеттік органдардың интранет-порталы (МОИП);
"Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер базасының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-лицензиялау" МДБ АЖ);
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы (бұдан әрі – "ЖТ" МДБ);
"Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы ("ЗТ" МДБ);
"электрондық үкімет" порталы (ЭҮП);
тексеру субъектілері мен объектілерінің біріңғай тізілімі (ТСОБТ);
"Бұлтты құжат айналымы" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – БҚА АЖ).
12. АҚҚАБ қызметкеріне ІІО ғимаратында телефон байланысымен жабдықталған жеке қызметтік үй-жай бөлінеді.

13. Сотрудники КОГСО обеспечиваются персональной компьютерной техникой с необходимым программным обеспечением, доступом к цифровым системам, указанным в пункте 11 настоящей Инструкции, принтером, сканером и служебным автотранспортом.
14. Сотрудники КОГСО, оказывающие государственные услуги и закрепленные за качеством их исполнения, освобождаются от дежурства (нарядов), а также участия оперативно-профилактических мероприятий за исключением мероприятий по контролю за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, гражданской пиротехники.
15. Для физических и юридических лиц обращающихся в ОВД по вопросам деятельности службы КОГСО, в фронт офисе ОВД оформляется стенд с информацией по вопросам оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданской пиротехники, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
Прием заявлений и выдача разрешительных документов в электронном виде и на бумажных носителях, осуществляется только в указанном служебном помещении.
16. Длительное отсутствие сотрудников КОГСО в служебном помещении, в рабочее время допускается во время проведения обследования объектов, подпадающих под действие контроля за оборотом гражданского и служебного оружия, проверки владельцев гражданского оружия, нахождения на дежурстве (наряд), проведения оперативно-профилактических мероприятий направленных на осуществление контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, гражданской пиротехники.
17. В рабочее время сотрудники КОГСО носят как повседневную, так и специальную форму одежды (камуфляжной расцветки), утвержденной Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 сентября 2023 года № 707 "Об утверждении описания, знаков различия, а также правила ношения форменной одежды сотрудников органов внутренних дел".
Параграф 1. Организация работы Управления КОГСО КАП МВД
18. Управление по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия КАП МВД (далее – УКОГСО) в рамках проводимой работы по осуществлению контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники:
1) осуществляет ведомственный контроль за деятельностью подразделений КОГСО ДП(Т), ГОРОП(Т) по вопросам исполнения Решений Коллегий МВД, оперативных совещаний, указаний МВД, качества оказания государственных услуг, участия в проведении розыскных мероприятий по похищенному и утерянному гражданскому и служебному оружию, организации проведения мероприятий по установлению владельцев гражданского оружия, местонахождение которых не известно, законности выдачи разрешительных документов в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданской пиротехники, формирования и ведения учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД, формирования ЦС ГБД "Е-лицензирование" и осуществления контроля за деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сферах оборота гражданского и служебного оружия, гражданской пиротехники;

13. АҚҚАБ қызметкерлері осы Нұсқаулықтың 11-тармағында көрсетілген ақпараттық жүйелерге қолжетімді қажетті бағдарламалық қамтамасыз етуі бар дербес компьютерлік техникамен, принтермен, сканермен және қызметтік автокөлікпен қамтамасыз етіледі.
14. Мемлекеттік қызметті көрсететін және оларды орындау сапасына бекітілген АҚҚАБ қызметкерлері кезекшіліктен (нарядтардан), сондай-ақ ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, азаматтық пиротехниканың айналымына бақылау жасау жөніндегі іс-шараларды қоспағанда, жедел-профилактикалық іс-шараларға қатысудан босатылады.
15. АҚҚАБ қызметінің мәселелері бойынша ІІО-ға жүгінген жеке және заңды тұлғалар үшін АҚҚАБ ІІО фронт-офис ішінде осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес азаматтық және қызметтік қару және оның патрондары, азаматтық пиротехниканың айналымы мәселелері жөніндегі ақпараты бар стенд ресімделеді.
Өтініштерді қабылдау және рұқсат құжаттарын электрондық түрде және қағаз тасымалдағышта беру тек көрсетілген қызметтік үй-жайда жүзеге асырылады.
16. АҚҚАБ қызметкерлерінің жұмыс уақытында қызметтік үй-жайында ұзақ болмауына азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылауға жататын объектілерге зерттеу жүргізу, азаматтық қару иелерін тексеру, кезекшілікте (нарядта) болу, ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылауды жүзеге асыруға бағытталған жедел-профилактикалық іс-шаралар өткізу кезінде жол беріледі.
17. АҚҚАБ қызметкерлері жұмыс уақытында "Ішкі істер органдары қызметкерлерінің нысанды киімінің сипаттамасын, айырым белгілерін, сондай-ақ оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 707 бұйрығымен бекітілген күнделікті нысанды киімді де, арнайы нысанды киімді де (камуфляж үлгісі) киеді.
1-параграф. ІІМ ӘПК АҚҚАБ басқармасының жұмысын ұйымдастыру
18. ІІМ ӘПК Азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау басқармасы (бұдан әрі – АҚҚАББ) ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылауды жүзеге асыру жөніндегі жұмысты атқару шеңберінде:
1) ІІМ Алқаларының, жедел кеңестерінің шешімдерін, ІІМ нұсқауларын орындау, мемлекеттік қызмет көрсету сапасы, ұрланған және жоғалған азаматтық және қызметтік қару жөніндегі іздестіру іс-шараларын жүргізуге қатысу, мекенжайы анықталмаған азаматтық қару иелерін анықтау жөніндегі іс-шараларды жүргізуді ұйымдастыру, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы рұқсат беру құжаттарын берудің заңдылығы, ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебін қалыптастыру және жүргізу, "Е-лицензиялау" МДБ АЖ қалыптастыру, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы жеке және заңды тұлғалардың қызметін бақылауды жүзеге асыру мәселелері бойынша ПД, (К)ПД және (К)ҚАПО АҚҚАБ бөліністерінің қызметіне ведомстволық бақылауды жүзеге асырады;

2) вносит предложения по подбору кадров КОГСО ДП(Т), их поощрении, наказании, перемещения по службе;
3) в соответствии с планами работы МВД или в порядке реагирования на недостатки в работе проводит инспектирование и целевые проверки подразделений КОГСО ДП (Т), ГОРОП(Т).
Проверки осуществляются на основе тщательного анализа состояния деятельности подразделений КОГСО ДП(Т), ГОРОП(Т), особенностей регионов, количества контролируемых объектов и владельцев гражданского оружия.
В ходе проверок оказывается методическая и практическая помощь, в том числе по совершенствованию деятельности подразделений;
4) на основании анализа состояния преступности с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия, результатов работы подразделений основанных на отчетных данных, материалов инспектирования, проверок, мониторинга оказываемых государственных услуг разрабатывает ежеквартальные планы работ.
В соответствии с планами проводятся организационные и практические мероприятия, направленные на профилактику преступлений с применением зарегистрированного гражданского и служебного оружия, его краж и утерь, повышение качества осуществления контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники, оказываемых государственных услуг и уровня ведомственного контроля, обеспечивается своевременное принятие решений и практических мер по устранению недостатков в работе подразделений КОГСО;
5) на основании предложений подразделений КОГСО ДП(Т) формирует предложения по совершенствованию контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники и качества оказываемых государственных услуг;
6) разрабатывает, издает и ведет Государственный кадастр гражданского и служебного оружия и патронов к нему в порядке, установленном приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 283 "Об утверждении Правил разработки, издания и ведения Государственного кадастра гражданского и служебного оружия и патронов к нему" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11045);
7) разрабатывает предложения по внесению изменений и дополнений в международные нормативные правовые акты (далее – НПА) и Республики Казахстан по вопросам контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники;
8) формируют учет "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД (осуществляют ввод, корректировку и снятие с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД наградного оружия).

2) (К)ПД АҚҚАБ кадрларын іріктеу, оларды көтермелеу, жазалау, қызмет бабымен жылжыту бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) ІІМ жұмыс жоспарларына сәйкес немесе жұмыстағы кемшіліктерге ден қою тәртібінде (К)ПД, (К)ҚАПБ АҚҚАБ бөліністеріне инспекторлық және мақсатты тексерістер жүргізеді.
Тексерістер (К)ПД, (К)ҚАПБ АҚҚАБ бөліністері жұмысының жай-күйіне жүргізілген түпкілікті талдау, өңірлердің ерекшеліктері, бақыланатын объектілер мен азаматтық қару иелерінің саны негізінде жүзеге асырылады.
Тексеріс барысында, оның ішінде бөлініс қызметін жетілдіру бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсетіледі;
4) ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолданумен жасалған қылмыстың жай-күйіне талдау, бөліністердің есепті деректеріне негізделген жұмыс нәтижелері, инспекциялау, тексерулер материалдары, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге жүргізілген мониторниг негізінде тоқсан сайынғы жұмыс жоспарларын әзірлейді.
Жоспарларға сәйкес тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолдана отырып жасалған қылмыстар, оның ұрлығы мен жоғалту профилактикасына, ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылауды жүзеге асыру, мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын және ведомстволық бақылау деңгейін арттыруға бағытталған ұйымдастырушылық және практикалық іс-шаралар өткізіледі, АҚҚАБ бөліністерінің жұмысындағы кемшіліктерді жою бойынша шешімдер мен практикалық шараларды уақтылы қабылау қамтамасыз етіледі;
5) (К)ПД АҚҚАБ бөліністерінің ұсыныстары негізінде ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылауды және көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын жетілдіру бойынша ұсыныстар жасайды;
6) "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының мемлекеттік кадастрын әзірлеу, басып шығару және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 283 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11045 болып тіркелген) белгіленген тәртіпте Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының мемлекеттік кадастрын әзірлейді, басып шығарады және жүргізеді;
7) халықаралық және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне (бұдан әрі – НҚА) ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар әзірлейді;
8) ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебін құрастырады (марапаттық қаруды ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебіне енгізуді, түзетулер мен шығаруды жүзеге асырады).

19. УКОГСО в пределах своей компетенции выдает разрешения на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку служебного оружия и патронов к нему предназначенного для использования в целях обеспечения личной безопасности должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" отнесены к политическим, депутатами Парламента Республики Казахстан, а также наградного оружия гражданам Республики Казахстан.
УКОГСО согласовывает юридическим лицам заявление для получения лицензий и заключений:
лицензию на осуществление деятельности по разработке, производству, торговле гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
лицензию на осуществление деятельности по разработке, производству, торговле, использованию гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
лицензию на экспорт и импорт специфических товаров (гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением);
заключение на ввоз на территорию Республики Казахстан гражданского и служебного оружия и патронов к нему (за исключением иностранцам, пребывающим с целью охоты и спортивного оружия для участия в спортивных мероприятиях).
Все виды вышеуказанных разрешений, согласование заключений и лицензий подписываются председателем КАП МВД или его заместителями.
Параграф 2. Организация работы подразделений КОГСО ДП(Т)
20. Организация работы в ДП(Т) возлагается на подразделения (отделы, отделения и группы) КОГСО в составе УОБ.
21. Назначение или перемещение на должности руководителей (старших) подразделений КОГСО УОБ ДП(Т) осуществляется после прохождения ими десятидневного тренинга в КАП МВД, по изучению нормативных правовых актов в сфере оборота гражданского и служебного оружия, гражданской пиротехники.
22. Подразделения КОГСО УОБ ДП(Т) в процессе осуществления контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники:
1) формируют учет "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД.
Осуществляют ввод, корректировку и снятие с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД гражданского, служебного и наградного оружия.
Производят ежемесячно сверку учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД и ЦС ГБД "Е-лицензирование" на предмет полноты ввода разрешений;
2) проверяют представленные субъектами, имеющими право на приобретение оружия (государственные органы, должностные лица которых наделены правом хранения и ношения служебного оружия, юридические лица с особыми уставными задачами, охотохозяйственные организации, спортивные организации и организации образования) сведения об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему, которые оформляются согласно приложению 3 к Правилам оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденной приказом Министра внутренних дел от 1 июля 2019 года № 602 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18961) (далее – Приказ №602), на служебное нарезное, гладкоствольное, огнестрельное бесствольное, газовое с возможностью стрельбы патронами травматического действия и электрическое оружие;

19. АҚҚАББ өз құзыреті шегінде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттік қызметшілерге жатқызылған мемлекеттік органдардың лауазымды адамдардың, Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында пайдалануына арналған қызметтік қаруды және оның патрондарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтарына марапаттық қаруды сатып алуға, сақтауға және алып жүруге, тасымалдауға рұқсаттар береді.
АҚҚАББ заңды тұлғаларға лицензия және қорытынды алу үшін өтінішті келіседі:
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын әзірлеу, жасау, жөндеу, сату, коллекцияға жинау, экспонаттау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру;
азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды әзірлеу, жасау, сату, пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру;
нақты тауарлардың (азаматтық пиротехникалық заттардың және олар қолданылып жасалған бұйымдардың) экспорты мен импортына лицензия алу үшін;
мамандандырылған дүкендерде кейіннен сату үшін азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасы аумағына әкелуге қорытынды.
Жоғарыда көрсетілген рұқсаттардың барлық түрлеріне, қорытынды және лицензиясын келісуге ІІМ ӘПК төрағасы және оның орынбасарлары қол қояды.
2-параграф. (К)ПД АҚҚАБ бөліністерінің жұмысын ұйымдастыру
20. (К)ПД-де ІІО-да жұмысты ұйымдастыру ҚҚБ құрамындағы АҚҚАБ бөліністеріне (бөлімдер, бөлімшелер және топтар) жүктеледі.
21. (К)ПД ҚҚБ АҚҚАБ бөліністерінің басшылары лауазымдарына тағайындау немесе ауыстыру олар ІІМ ӘПК-де он күндік тренингтен өтіп, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді зерттегеннен кейін жүзеге асырылады.
22. ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылауды жүзеге асыру процесінде (К)ПД ҚҚБ АҚҚАБ бөліністері:
1) ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебін құрастырады.
Азаматтық, қызметтік және марапаттық қаруды ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебіне енгізуді, түзетулер мен шығаруды жүзеге асырады.
Енгізілген рұқсаттардың толық қамтамасыз ету үшін ІІМ БДБ және "Е-лицензиялау" МДБ АЖ "Тіркелген қару" жазбаларын ай сайын салыстыру жүргізіледі;
2) қару алуға құқығы бар субъектілер ұсынған (мемлекеттік органдар, қызметтік қару ұстау мен сақтау құқығы берілген лауазымды адамдар, ерекше жарғылық міндетке ие заңды тұлғалар, аң шаруашылығы ұйымдары, спорттық ұйымдар және білім беру ұйымдары) қару және оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтерді тексереді, олар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18961 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 602 бұйрық) Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес қызметтік ойық, тегіс ұңғылы, ұңғысыз атыс, жарақат салатын әсері бар патрондармен ату мүмкіндігі бар газды және электрлік қаруға ресімделеді;

3) при производстве расчета на единицу оружия и количества патронов на неснижаемый запас на единицу оружия, практические стрельбы на одного человека, проверке боя на единицу оружия, необходимо руководствоваться штатной численностью сотрудников организаций, допущенных к хранению и ношению служебного оружия.
На вакантные должности расчет потребного количества оружия и патронов не производится.
Штатное расписание сотрудников юридических лиц, с указанием Ф.И.О. (при его наличии) и должности допущенных к хранению и ношению служебного оружия, представляется в произвольной форме, заверенной подписью руководителя и печатью юридического лица.
Субъекты охранной деятельности, заключившие с заказчиками договора на охрану дополнительно указывают количество вооруженных постов и режим охраны (круглосуточные посты).
Для вооружения работников охранных организаций, учрежденных национальными компаниями, осуществляющими свою деятельность по охране магистральных железнодорожных сетей, магистральных трубопроводов, нефтеперерабатывающего производства и атомной энергии, для производства расчета, ответственным лицом закрепленным за сохранность служебного оружия предоставляется дислокация постов охраняемых объектов с копиями действующих договоров (контрактов) на их охрану (за исключением сведений, составляющих государственные секреты).
При возникновении обстоятельств у юридического лица в приобретении дополнительной единицы оружия, расчет оружия и патронов к нему производится только на дополнительную единицу оружия и патронов к нему.
После списания израсходованных патронов на практические стрельбы и для проверки боя на единицу оружия по акту списания боевых припасов по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, юридические лица приобретают патроны по разрешениям, выдаваемым ОВД;
4) организовывают проведение региональных оперативно-профилактических мероприятий, направленных на соблюдение физическими и юридическими лицами требований законодательства в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданской пиротехники;
5) осуществляет ведомственный контроль за деятельностью подразделений КОГСО ГОРОП(Т) по вопросам:
исполнения Решений Коллегии МВД, оперативных совещаний, указаний МВД, ДП(Т);
качества оказания государственных услуг;
участия в проведении розыскных мероприятий по похищенному и утерянному гражданскому и служебному оружию;
организации проведения мероприятий по установлению владельцев гражданского оружия, местонахождение которых не известно;
законности выдачи подразделениями разрешительных документов в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданской пиротехники;
формирования (ведения учета) "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД физических и юридических лиц;
осуществления мониторинга Модуля "Отработка инициативных совпадений" Web-интерфейс ИБД МВД;
формирования ЦС ГБД "Е-лицензирование";
осуществления контроля за деятельностью юридических лиц, занятых в сферах оборота гражданского и служебного оружия, гражданской пиротехники;

3) Қару бірлігінің ортаймайтын қорына арналған қару бірлігі мен патрондар санына, бір адамға арналған практикалық атыстарға, қару бірлігіне арналған атысты тексеруге есеп жүргізу кезінде ұйымның қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсат етілген қызметкерлерінің штат санын басшылыққа алу қажет.
Лауазымдары бос орындарға қару мен патрондардың қажетті санына есеп жүргізілмейді.
Т.А.Ә. көрсетілген (ол болған кезде) заңды тұлғалардың және қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсат етілген қызметкерлердің штаттық кестесі басшының қолымен және заңды тұлғаның мөрімен расталған түрде еркін нысанда ұсынылады.
Күзетуге тапсырыс берушімен келісімшарт жасасқан күзет қызметінің субъектілері қаруланған бекеттердің саны және күзет режимі (тәулік бойы жұмыс істейтін бекеттер) қосымша ұсынылады.
Өзінің магистральдық теміржол желілерін, магистральдық құбырларды, мұнай өңдеу өндірісін және атом энергиясын күзету жөніндегі қызметін жүзеге асыратын ұлттық компаниялар қызмет атқаратын күзет ұйымының қызметкерлерін қаруландыру үшін қызметтік қарудың сақталуына бекітілген жауапты адаммен есептеу өндірісі үшін оларды күзетуге қолданыстағы келісімшарт көшірмесімен күзетілетін объектілер бекеттерінің орналасқан жері көрсетіледі (мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда).
Заңды тұлғада қосымша қару бірлігін сатып алу мән-жайлары туындаған кезде қару мен оның патрондарының есебі тек қару мен оның патрондарының қосымша бірлігіне есептеледі.
Осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жауынгерлік оқ-дәрілерді есептен шығару актісі бойынша практикалық атысқа және қару бірлігіне арналған атыс тексерісіне жұмсалған патрондарды есептен шығарғаннан кейін заңды тұлғалар ІІО беретін рұқсаттар бойынша сатып алады;
4) жеке және заңды тұлғалардың азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы заңнама талаптарын сақтауына бағытталған өңірлік жедел-профилатикалық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
5) мына мәселелер бойынша АҚҚАБ (К)ҚАПБ бөліністерінің қызметін ведомстволық бақылауды жүзеге асырады:
ІІМ Алқасының, жедел кеңестерінің шешімдерін, ІІМ, ПД, (К)ПД нұсқауларын орындау;
мемлекеттік қызмет көрсету сапасы;
ұрланған және жоғалған азаматтық және қызметтік қару жөніндегі іздестіру іс-шараларын жүргізуге қатысу;
мекенжайы анықталмаған азаматтық қару иелерін анықтау жөніндегі іс-шаралар жүргізуді ұйымдастыру;
бөліністердің азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы рұқсат беру құжаттарын беруінің заңдылығы;
ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебін жеке және заңды тұлғалардың қалыптастыру (есепке алу);
ІІМ БДБ Web-интерфейс "Инициативтік сәйкестіктерді пысықтау" модуліне мониторинг жүргізу;
ІІМ БДБ "Тіркелген қару"
"Е-лицензиялау" МДБ АЖ қалыптастыру;
азаматтық және қызметтік қарудың, азаматтық пиротехниканың айналымын жүзеге асыратын заңды тұлғалардың қызметіне бақылауды жүзеге асыру;

6) вносит предложения по подбору кадров КОГСО ГОРОП(Т), их поощрении, наказании, перемещения по службе;
7) на постоянной основе осуществляют анализ информации о состоянии преступности с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия.
Информация по каждому факту совершения преступления с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия сотрудниками КОГСО УОБ ДП(Т) в течении суток направляется в КАП МВД и организуется служебная проверка, заключение которой в 10-дневный срок представляется в МВД.
По фактам хищений зарегистрированного гражданского и служебного оружия сотрудники подразделений КОГСО УОБ ДП(Т) осуществляют выезды с целью установления соблюдения владельцем всех требований законодательства по сохранности оружия и принятия мер по привлечению владельца к ответственности, в случае нарушения правил хранения оружия.
По фактам совершения преступлений с применением незарегистрированного оружия, а также о нераскрытых преступлениях с применением оружия подразделениями криминальной полиции ДП(Т), в течении суток, информация направляется в Департамент криминальной полиции МВД;
8) в соответствии с планами работы ДП(Т) или в порядке реагирования на недостатки в работе проводят инспектирование и целевые проверки подразделений КОГСО ГОРОП(Т).
Проверки осуществляются на основе тщательного анализа состояния деятельности подразделений КОГСО ГОРОП(Т), особенностей регионов, количества контролируемых объектов и владельцев гражданского оружия.
В ходе проверок оказывается методическая и практическая помощь, в том числе по совершенствованию деятельности подразделений;
9) на основании комплексного анализа состояния преступности с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия, результатов работы подразделений основанных на отчетных данных, материалов инспектирования, проверок, мониторинга оказываемых государственных услуг разрабатываются ежеквартальные планы работ.
В соответствии с планами проводятся организационные и практические мероприятия, направленные на профилактику преступлений с применением зарегистрированного гражданского и служебного оружия, его краж и утерь, повышение качества осуществления контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники, оказываемых государственных услуг и уровня ведомственного контроля, обеспечивается своевременное принятие решений и практических мер по устранению недостатков в работе подразделений КОГСО;
10) на основе предложений подразделений КОГСО ГОРОП(Т) формируют предложения по совершенствованию контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники и качества оказываемых государственных услуг, которые направляют в КАП МВД.

6) (К)ҚАПБ АҚҚАБ кадрларын іріктеу, оларды көтермелеу, жазалау, қызмет бабымен жылжыту бойынша ұсыныстар енгізеді;
7) ұдайы негізде ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолданумен жасалған қылмыстың жай-күйі туралы ақпаратқа талдауды жүзеге асырады.
(К)ПД ҚҚБ АҚҚАБ қызметкерлері ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолданумен жасалған қылмыстардың әрбір фактісі бойынша ақпаратты тәулік ішінде ІІМ ӘПК-ге жолдайды және қызметтік тексеріс ұйымдастырады, оның қорытындысын 10 күндік мерзімде ІІМ-ге ұсынады.
Тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды ұрлау фактілері бойынша (К)ПД ҚҚБ АҚҚАБ бөліністерінің қызметкерлері қару иелерінің қаруды сақтау жөніндегі заңнаманың барлық талаптарын сақтауын анықтау және қаруды сақтау ережелерін бұзған жағдайда қару иесін жауапкершілікке тарту бойынша шаралар қабылдау мақсатында оқиға орнына шығуды жүзеге асырады.
Тіркелмеген қаруды қолданумен қылмыстар жасау фактілері бойынша, сондай-ақ қаруды қолданумен жасалған ашылмаған қылмыстар туралы ақпаратты тәулік ішінде (К)ПД криминалдық полиция бөліністері ІІМ Криминалдық полиция департаментіне жолдайды;
8) (К)ПД жұмыс жоспарларына сәйкес немесе жұмыстағы кемшіліктерге ден қою тәртібінде (К)ҚАПБ АҚҚАБ бөліністеріне инспекторлық және мақсатты тексерістер жүргізеді.
Тексерістер (К)ҚАПБ АҚҚАБ бөліністері жұмысының жай-күйіне жасалған түпкілікті талдау, өңірлердің ерекшеліктері, бақылаудағы объектілердің және азаматтық қару иелерінің саны негізінде жүзеге асырылады.
Тексеріс барысында, оның ішінде бөліністердің қызметін жетілдіру бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсетіледі;
9) ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолданумен жасалған қылмыстың жай-күйіне жасалған кешенді талдау, есептік деректерге негізделген бөліністердің жұмыс нәтижелері, инспекциялау материалдары, тексерістер, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге жүргізілген мониторниг негізінде тоқсан сайынғы жұмыс жоспары әзірленеді.
Жоспарға сәйкес тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолданумен жасалған қылмыстар, оны ұрлаулар мен жоғалтулар профилактикасына, ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылауды, мемлекеттік көрсетілетін қызметті жүзеге асыру сапасын және ведомстволық бақылаудың деңгейін арттыруға бағытталған ұйымдастырушылық және практикалық іс-шаралар жүргізеді, АҚҚАБ бөліністерінің жұмысындағы кемшіліктерді жою бойынша шешімдер мен практикалық шараларды уақтылы қабылауды қамтамасыз етеді;
10) (К)ҚАПБ АҚҚАБ бөліністерінің ұсыныстары негізінде ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылау және көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды, оларды ІІМ ӘПК-ге жолдайды.

23. Подразделения КОГСО УОБ ДП в пределах своей компетенции выдают:
1) лицензии:
на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту, торговле, коллекционированию, экспонированию гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
на осуществление деятельности по разработке, производству, торговле и использованию гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
В ходе рассмотрения заявлений о выдаче лицензии юридическим лицам, заявление и все имеющиеся материалы направляются для согласования в КАП МВД, посредством ЦС ГБД "Е-лицензирование";
2) заключения:
на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан;
иностранцам, пребывающим на территорию Республики Казахстан по ходатайствам охотхозяйственных организации с целью охоты, а также приобретенного в установленном порядке на территории Республики Казахстан;
гражданского и служебного оружия физическими лицами приобретенного в третьей стране для личного пользования;
спортивного огнестрельного оружия и патронов к нему физическими лицами или спортивными организациями для участия в спортивных мероприятиях;
единичных экземпляров гражданского оружия физическими лицами, выезжающими на постоянное место жительства;
единичных экземпляров гражданского оружия физическими лицами, въезжающими на постоянное место жительства;
гражданского и служебного оружия и патронов к нему физическими или юридическими лицами для участия в выставках;
единичных экземпляров гражданского оружия и патронов к нему для физических лиц;
на транзит по территории Республики Казахстан единичных экземпляров гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему для физических лиц;
юридическим лицам заключения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей, и патронов к нему, а также гражданского и служебного оружия и патронов к нему для проведения испытаний в целях подтверждения соответствия (сертификации или декларирования соответствия), на транзит по территории Республики Казахстан гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему;
В ходе рассмотрения заявлений о выдаче заключений физическим и юридическим лицам на ввоз гражданского и служебного оружия и патронов к нему, заявление и все имеющиеся материалы направляются для согласования в КАП МВД, посредством ЦС ГБД "Е-лицензирование";
4) разрешения:
физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему, за исключением предназначенного для использования в целях обеспечения личной безопасности должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" отнесены к политическим, депутатами Парламента Республики Казахстан, а также наградного оружия гражданам Республики Казахстан;
на приобретение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
на хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов.
Все разрешительные документы выдаются по форме согласно приложениям к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 133 "Об утверждении форм разрешений и (или) приложений к ним, в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов, а также о внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16733), (далее – Приказ № 133).

23. (К)ПД ҚҚБ АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шегінде береді:
1) лицензиялар:
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын әзірлеу, жасау, жөндеу, сату, коллекцияға жинау, экспонаттау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға;
азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды әзірлеу, жасау, сату, пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыруға;
Заңды тұлғаларға лицензия беруге өтініштерді қарау барысында өтініш және барлық қолда бар материалдар "Е-лицензиялау" МДБ АЖ арқылы ІІМ ӘПК-ке келесу үшін жіберіледі;
2) мыналарға:
аңшылық шаруашылық ұйымдарының шақыруымен Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау мақсатында келетін шетелдіктерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағында белгіленген тәртіпте сатып алынған қаруды;
жеке тұлғалардың жеке пайдалануы үшін үшінші елдерден сатып алған азаматтық және қызметтік қаруын;
жеке тұлғалардың немесе спорттық ұйымдардың спорттық іс-шараларға қатысуы үшін спорттық атыс қаруы мен оның патрондарын;
тұрақты тұру үшін шығатын жеке тұлғалардың азаматтық қарудың бір данасын;
тұрақты тұру үшін келетін жеке тұлғалардың азаматтық қарудың бір данасын;
жеке және заңды тұлғалардың көрмеге қатысуы үшін азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын;
жеке тұлғалар үшін азаматтық қару мен оның патрондарының бір данасын Қазақстан Республикасына әкелуге, Қазақстан Респубикасынан әкетуге;
жеке тұлғалар үшін азаматтық және қызметтік қарудың, оның негізгі (құрама) бөлшектері мен оның патрондарының бір данасын Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттеуге қорытындылар береді;
заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қаруды, олардың негізгі (құрама) бөлшектері мен оның патрондарын, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын олардың сәйкестігін растау (сертификаттау немесе сәйкестігін декларациялау) мақсатында сынақ жүргізу үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге, азаматтық және қызметтік қаруды, олардың негізгі (құрама) бөлшектері мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытындылар береді;
Мамандандырылған дүкендерде кейіннен сату үшін заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қаруды және оның патрондарың әкелуге қорытынды беруге өтініштерді қарау барысында өтініш және қолда бар барлық материалдар ІІМ ӘПК-ке "Е-лицензиялау" МДБ АЖ арқылы келесу үшін жіберіледі;
4) мыналарға:
жеке және заңды тұлғаларға "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттік қызметшілерге жатқызылған мемлекеттік органдардың лауазымды адамдардың, Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында пайдалануына арналғандарды қоспағанда, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына марапаттық қаруды сатып алуға, сақтауға, сақтауға және алып жүруге, тасымалдауға;
азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алуға;
азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сақтауға;
атыс тирлерін (атыс алаңдары) және стенділерді ашуға және олардың жұмыс істеуіне рұқсаттар береді.
Барлық рұқсаттар "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы, атыс тирлерін (атыс алаңдары) және стенділерді ашуға және олардың жұмыс істеуіне рұқсаттардың және (немесе) оларға қосымшалардың нысандарын бекіту және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 133 бұйрығына сәйкес нысаны бойынша береледі (бұдан әрі - № 133 бұйрық).

24. При непосредственном обращении юридических и физических лиц по вопросам получения иных государственных услуг, оказываемых территориальными подразделениями КОГСО ГОРОП, допускается их оказание УОБ ДП.
25. Лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и торговле гражданского и служебного оружия и патронов к нему, на осуществление деятельности по разработке, производству, торговле и использованию гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, разрешения на приобретение, хранение и ношение гражданского огнестрельного оружия с нарезным стволом, на приобретение гражданского оружия иностранцам, прибывшим в Республику Казахстан с целью туризма, по частным и служебным делам и зарегистрированным в ОВД, для проживания на территории Республики Казахстан, выдаются на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются, при условии его вывоза за пределы Республики Казахстан в течение 7 (семи) дней со дня приобретения, на приобретение, хранение и ношение, перевозку иностранцам, зарегистрированным в ОВД для проживания на территории Республики Казахстан на срок не менее одного года на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются, подписываются начальниками ДП или заместителем начальника, курирующим подразделения КОГСО.
Остальные виды вышеуказанных разрешений подписываются начальником УОБ ДП или лицом, исполняющим его обязанности.
26. Подразделения КОГСО УОБ ДПТ в рамках своей компетенции выдают:
1) разрешения юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку служебного оружия и патронов к нему, за исключением предназначенного для использования в целях обеспечения личной безопасности должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" отнесены к политическим, депутатами Парламента Республики Казахстан, а также наградного оружия гражданам Республики Казахстан.
27. При непосредственном обращении юридических и физических лиц по вопросам получения иных разрешений выдаваемых территориальными подразделениями КОГСО ОПТ, допускается их выдача УОБ ДПТ.
Все виды вышеуказанных разрешений подписываются начальником УОБ ДПТ или лицом, исполняющим его обязанности.
Параграф 3. Организация работы подразделений КОГСО ГОРОП(Т)
28. Организация работы в ГОРОП(Т) возлагается на подразделения (отделения и группы) или инспекторов (старших инспекторов) КОГСО в составе подразделений общественной безопасности ГОРОП(Т).

24. ҚАПБ аумақтық АҚҚАБ бөліністері көрсететін өзге де мемлекеттік қызметті алу мәселелері бойынша заңды және жеке тұлалар тікелей жүгінген кезде оларды ПД ҚҚБ-нің көрсетуіне жол беріледі.
25. Азаматтық және қызметтік қаруды әзірлеу, өндіру, жөндеу және сату бойынша қызметті жүзеге асыруға, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдарды әзірлеу, өндіру, сату және пайдалану бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензияларға, азаматтық ойық ұңғылы атыс қаруын сатып алуға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттарға, туризм мақсатымен, жеке және қызметтік істері бойынша Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін белгіленген тәртіпте ІІО-да тіркелген шетелдіктерге азаматтық қаруды, азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің өтініші бойынша жалпы негіздерде беріледі оны сатып алған күннен бастап 7 (жеті) күн ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкететін жағдайда азаматтық қаруды сатып алуға, Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бір жыл мерзімге тұру үшін ІІО-да тіркелген шетелдіктерге азаматтық қаруды азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің өтініші бойынша жалпы негіздерде сатып алуға, сақтауға және алып жүруге және, тасымалдауға рұқсаттарға ПД бастықтары және олардың АҚҚАБ бөліністеріне жетекшілік ететін орынбасарлары қол қояды.
Жоғарыда көрсетілген рұқсаттардың қалған түрлеріне ПД ҚҚБ бастығы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
26. Көліктегі КПД ҚҚБ АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шеңберінде:
1) заңды тұлғаларға "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттік қызметшілерге жатқызылған мемлекеттік органдардың лауазымды адамдардың, Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында пайдалануына арналғандарды қоспағанда, қызметтік қару мен оның патрондарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына марапаттық қаруды сатып алуға, сақтауға, сақтауға және алып жүруге, тасымалдауға рұқсаттар береді.
27. КПб аумақтық АҚҚАБ бөліністері беретін өзге де рұқсаттарды алу мәселелері бойынша заңды және жеке тұлалар тікелей жүгінген кезде оларды КПД ҚҚБ-нің беруіне жол беріледі.
Жоғарыда көрсетілген рұқсаттардың барлық түрлеріне КПД ҚҚБ бастығы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
3-парагараф. (К)ҚАПБ АҚҚАБ бөліністерінің жұмысын ұйымдастыру
28. (К)ҚАПБ-де жұмысты ұйымдастыру (К)ҚАПБ қоғамдық қауіпсіздік бөліністерінің құрамындағы АҚҚАБ бөліністеріне (бөлімшелер және топтар) немесе инспекторларына (аға инспекторларына) жүктеледі.

29. Назначение сотрудников КОГСО ГОРОП(Т) осуществляется после прохождения ими десятидневной тренинга в УОБ ДП(Т), по изучению нормативных правовых актов в сфере оборота гражданского и служебного оружия, гражданской пиротехники.
30. Подразделения КОГСО ООБ ГОРОП(Т) в процессе осуществления контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники:
1) формируют учет "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД.
Осуществляют ввод, корректировку и снятие с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД гражданского, служебного (кроме нарезного);
2) организуют взаимодействие с заинтересованными службами ГОРОП(Т) по вопросам:
участия в проведении розыскных мероприятий по похищенному и утерянному гражданскому и служебному оружию;
организации проведения мероприятий по установлению владельцев гражданского оружия, местонахождение которых не известно (ГОРОП);
осуществления контроля за деятельностью юридических лиц, занятых в сферах оборота гражданского и служебного оружия, гражданской пиротехники;
3) проверяют представленные субъектами, имеющими право на приобретение оружия (юридические лица с особыми уставными задачами) сведения об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему, которые оформляются согласно приложению 3 к Приказу №602 на служебное гладкоствольное, огнестрельное бесствольное, газовое с возможностью стрельбы патронами травматического действия и электрическое оружие;
4) на постоянной основе осуществляют сбор и накопление информации о состоянии преступности с применением зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного оружия и гражданской пиротехники.
Информация по каждому факту совершения преступления с применением зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного оружия и гражданской пиротехники, а также их краж и утерь сотрудниками КОГСО ГОРОП(Т) в течении суток направляется в УОБ ДП(Т) и незамедлительно проводится служебная проверка, заключение которой в 10-дневный срок представляется в УОБ ДП(Т).
По фактам хищений зарегистрированного гражданского и служебного оружия сотрудники подразделений КОГСО осуществляют выезды с целью установления соблюдения владельцем всех требований законодательства по сохранности оружия и принятия мер по привлечению владельца к ответственности, в случае нарушения правил хранения оружия.
По каждому факту совершения преступлений с применением незарегистрированного оружия, а также о нераскрытых преступлениях с применением оружия подразделениями криминальной полиции ГОРОП(Т) в течении суток информация направляется в управления криминальной полиции ДП(Т);

29. (К)ҚАПБ АҚҚАБ қызметкерлерін тағайындау олар (К)ПД ҚҚБ он күндік тренингтен өтіп, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді зерттегеннен кейін жүзеге асырылады.
30. ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылауды жүзеге асыру процесінде (К)ҚАПБ ҚҚб АҚҚАБ бөліністері:
1) ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебін құрастырады.
Азаматтық, қызметтік қаруды (ойық ұңғыдан басқа) ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебіне енгізуді, түзетуді және шығаруды жүзеге асырады;
2) мынадай:
ұрланған және жоғалған азаматтық және қызметтік қару бойынша іздестіру іс-шараларын жүргізуге қатысу;
мекенжайы (ҚАПБ) анықталмаған азаматтық қарудың иелерін анықтау жөніндегі іс-шаралар жүргізуді ұйымдастыру;
азаматтық және қызметтік қару, азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы заңды тұлғалардың қызметін бақылауды жүзеге асыру мәселелері бойынша (К)ҚАПБ мүдделі қызметтерімен өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады;
3) қару алуға құқығы бар субъектілер ұсынған (ерекше жарғылық міндетке ие заңды тұлғалар) қару және оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтерді тексереді, олар № 602 бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес қызметтік тегіс ұңғылы, ұңғысыз атыс, жарақат салатын әсері бар патрондармен ату мүмкіндігі бар газды және электрлік қаруға ресімделеді;
4) ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолдана отырып жасалған қылмыстың және азаматтық пиротехниканың жай-күйі туралы ақпаратты жинауды және жинақтауды ұдайы негізде жүзеге асырады.
ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қылмыстың және азаматтық пиротехниканың қолдана отырып жасалған әрбір фактісі бойынша ақпаратты (К)ҚАПБ АҚҚАБ қызметкерлері тәулік ішінде (К)ПД ҚҚБ-ге жолдайды және дереу қызметтік тексеріс жүргізеді, оның қорытындысы 10 күндік мерзімде (К)ПД ҚҚБ-ге ұсынады.
Тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды ұрлау фактілері бойынша қару иесінің қаруды сақтау бойынша заңнаманың барлық талаптарын сақтауын анықтау және қаруды сақтау ережелерін бұзған жағдайда қару иесін жауапкершілікке тарту бойынша шаралар қабылдау мақсатында АҚҚАБ бөліністерінің қызметкерлері оқиға орнына шығуды жүзеге асырады.
Тіркелмеген қаруды қолдана отырып қылмыстар жасаудың әрбір фактісі бойынша, сондай-ақ қаруды қолдана отырып жасалған ашылмаған қылмыстар туралы ақпаратты тәулік ішінде (К)ҚАПБ криминалдық полиция бөліністері (К)ПД Криминалдық полиция басқармасына жолдайды;

5) на основании комплексного анализа состояния преступности, с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия, результатов работы подразделений основанных на отчетных данных мониторинга оказываемых государственных услуг разрабатывают ежеквартальные планы работ.
В соответствии с ними проводятся мероприятия, направленные повышение качества осуществления контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники и оказываемых государственных услуг и уровня ведомственного контроля, обеспечивается своевременное принятие решений и практических мер по устранению недостатков в работе подразделений КОГСО;
6) на основе анализа проводимой работы формируют предложения по совершенствованию контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники, качества оказываемых государственных услуг и направляют в УОБ ДП(Т).
31. Подразделения КОГСО ООБ ГОРОП в пределах компетенции выдают:
1) разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему, за исключением нарезного.
Все виды вышеуказанных разрешений подписываются начальником ГОРОП и его заместителями курирующим подразделения КОГСО.
32. Подразделения КОГСО ООБ ОПТ в пределах своей компетенции выдают:
1) разрешения юридическим лицам на хранение, хранение и ношение, перевозку служебного оружия и патронов к нему.
Все виды вышеуказанных разрешений подписываются начальником ОПТ и его заместителями курирующим подразделения КОГСО.
33. Разрешения указанные в подпункте 2 пункта 8 настоящей Инструкции выдаются сотрудниками КОГСО в соответствии с требованиями приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 254 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184) в электронном формате через портал "цифрового правительства".
34. Выдача разрешений осуществляется в электронном виде, а также бумажном носителе, формата А-4, путем распечатывания выходной формы (документа) сформированной в ЦС ГБД "Е-лицензирование".
35. Все выдаваемые сотрудниками КОГСО на бумажных носителях разрешения визируются уполномоченным лицом и заверяются печатью с оттиском "Лицензионно-разрешительная система".
Печать находится на хранении:
в МВД – в кабинете у начальника Управления КОГСО, в сейфе;
в ДП(Т) – в кабинете у начальника отдела (отделения) или старшего группы КОГСО, в сейфе;
в ГОРОП(Т) – в кабинете у заместителя начальника ГОРОП(Т) курирующего ООБ, в сейфе.

5) ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолдана отырып жасалған қылмыстың жай-күйіне жасалған кешенді талдау, бөліністердің есептік деректеріне, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге жүргізілген мониторингке негізделген жұмыс нәтижелері негізінде тоқсан сайынғы жұмыс жоспарларын әзірлейді.
Оларға сәйкес ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылауды жүзеге асырудың және көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын және ведомстволық бақылау деңгейін арттыруға бағытталған іс-шаралар жүргізіледі, АҚҚАБ бөліністерінің жұмысындағы кемшіліктерді жою бойынша уақтылы шешімдер мен практикалық шараларды қабылдауды қамтамасыз етеді;
6) атқарылған жұмысқа жүргізілген талдау негізінде ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылауды, көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды және (К)ПД ҚҚБ-ге жолдайды.
31. ҚАПБ ҚҚб АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шегінде:
1) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын, сатып алуға, сақтауға, сақтауға және алып жүруге, ойық қаруды қоспағанда тасымалдауға рұқсаттар.
Жоғарыда көрсетілген рұқсаттардың барлық түрлеріне ҚАПБ бастығы және олардың АҚҚАБ бөліністеріне жетекшілік ететін орынбасарлары қол қояды.
32. КПб АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шегінде:
1) заңды тұлғаларға қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтауға және алып жүруге, ойық қаруды қоспағанда, тасымалдауға рұқсаттар береді.
Жоғарыда көрсетілген рұқсаттардың барлық түрлеріне ҚПб бастығы және олардың АҚҚАБ бөліністеріне жетекшілік ететін орынбасарлары қол қояды.
33. Осы Нұсқаулықтың 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген рұқсаттарды АҚҚАБ қызметкерлері "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) талаптарына сәйкес "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық форматта береді.
34. Рұқсаттарды беру электрондық түрде, сондай-ақ "Е-лицензиялау" МДБ АЖ-да қалыптастырылған шығыс нысандарды (құжат) А-4 форматта, қағаз тасымалдағышта басылып шығару арқылы жүзеге асырылады.
35. АҚҚАБ қызметкерлері беретін барлық қағаз тасымалдағыштардағы рұқсаттарға уәкілетті адам қол қояды және "Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі" деген бедерi бар мөрмен расталады.
Мөр:
ІІМ-де – АҚҚАБ басқармасы бастығының кабинетінде, сейфте;
(К)ПД-де – АҚҚАБ бөлім (бөлімше) бастығының немесе топ басшысының кабинетінде, сейфте;
(К)ҚАПБ-де – (К)ҚАПБ бастығының ҚҚб-ге жетекшілік ететін орынбасарының кабинетінде, сейфте сақталады.

36. Регистрация заявлений физических и юридических лиц по вопросам выдачи разрешений в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также гражданской пиротехники, осуществляется сотрудником КОГСО УОБ ДП(Т) и ООБ ГОРОП(Т) в ЦС ГБД "Е-лицензирование" с момента поступления обращения на Портале в поступивших заявках (в течении рабочего дня).
Глава 3. Контроль за сроком действия выданных разрешений, а также передачей и продажей оружия и патронов физическими и юридическими лицами
37. Срок действия выданных разрешений на хранение, хранение и ношение гражданского и служебного оружия (перерегистрации) контролируется сотрудниками подразделений КОГСО посредством ЦС ГБД "Е-лицензирование" и ИБД МВД.
38. При установлении нарушений сроков перерегистрации гражданского оружия, сотрудник КОГСО готовит задание участковому инспектору полиции (далее - УИП) о проверке владельцев гражданского оружия по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции и направляет посредством ЦС ОДО.
39. При установлении владельца УИП, проверяет условия хранения оружия, соответствия данных оружия с разрешением на хранение или хранение и ношение оружия, срок его действия, по выявленным нарушениям возбуждает административное производство в соответствии с КРК об АП.
40. При отсутствии по месту жительства владельца гражданского оружия, УИП проводит мероприятия по его установлению (опрашивает соседей, родственников, новых жильцов (в случае переезда владельца).
Информация о результатах проведенных мероприятий излагается в рапорте УИП. Рапорт о результатах проверки с прилагаемыми материалами передается сотруднику КОГСО.
41. Рапорт УИП о проверке владельца оружия с проверочными материалами и сведения из цифровых систем КПСиСУ об административных правонарушениях подшиваются в личное дело владельца.
42. Результаты исполнения заданий о проверке владельцев гражданского оружия выносятся на рассмотрение начальника ОВД.
43. При перемене места жительства владельцем оружия без уведомления ОВД по месту регистрации, сотрудник КОГСО направляет сообщение в ОВД о проверке владельца оружия по новому месту жительства и принятию соответствующих мер, в том числе по постановке на учет, установлению место нахождения оружия.
44. При невозможности установления места жительства владельца оружия, сотрудник КОГСО в течении суток сопроводительным письмом, направляет в ЦиИИ ОВД заполненную информационно-поисковую карту на оружие для постановки его на учет "Криминальное оружие" ИБД МВД по категории "установление местонахождения владельца".
В целях установления места жительства владельца оружия, наряду с иными оперативно-профилактическими мероприятиями, в обязательном порядке проводятся:
проверка факта регистрации по месту жительства либо временной регистрации проживания на территории Республики Казахстан (в случае установления регистрации в территориальный ОВД направляется запрос о подтверждении факта проживания);
установление факта выезда за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства в другое государство (на основании сведений миграционной службы ОВД);
установление и опрос близких родственников, друзей и иных лиц из круга общения.
После постановки на учет "Криминальное оружие" оружие снимается с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД.

36. Жеке және заңды тұлғалардың азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы рұқсаттарды беру мәселелері бойынша өтініштерін тіркеуді (К)ПД ҚҚБ және (К)ҚАПБ ҚҚб АҚҚАБ қызметкері "Е-лицензиялау" МДБ АЖ-ға келіп түскен арыздар порталында арыз келіп түскен кезден бастап (жұмыс күні ішінде) жүзеге асырады.
3-тарау. Берілген рұқсаттардың жарамдық мерзімдерін, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың қару мен патрондарды беруін және сатуын бақылау
37. Азаматтық және қызметтік қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге берілген рұқсаттардың жарамдық мерзімдерін (қайта тіркеу) АҚҚАБ бөліністерінің қызметкерлері "Е-лицензиялау" МДБ АЖ және ІІМ БДБ арқылы бақылайды.
38. Азаматтық қаруды қайта тіркеу мерзімін бұзушылық анықталған жағдайда АҚҚАБ қызметкері осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қару иелерін тексеру туралы учаскелік полиция инспекторына (бұдан әрі – УПИ) тапсырма дайындайды және оны БҚА АЖ арқылы жібереді.
39. Қару иесі анықталған кезде УПИ қарудың сақтау шартын, қару деректерінің қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсатымен сәйкестігін, оның жарамдылық мерзімін тексереді, анықталған бұзушылықтар бойынша Қазақстан Республикасының ӘҚБтК сәйкес әкімшілік өндіріс қозғайды.
40. Азаматтық қару иесі тұрғылықты мекенжайы бойынша болмаған жағдайда УПИ оны анықтау бойынша іс-шаралар жүргізеді (көршілерден, туыстарынан, жаңа тұрғындардан (иесі көшіп кеткен жағдайда) жауап алады).
Жүргізілген іс-шаралардың нәтижелері туралы ақпарат УПИ баянатында жазылады. Тексеріс нәтижелері туралы баянат қоса берілген материалдарымен бірге АҚҚАБ қызметкеріне беріледі.
41. УПИ-дің қару иесін тексеру туралы баянаты тексеріс материалдарымен және әкімшілік құқық бұзушылық туралы ҚСжАЕК ақпараттық жүйелерінің міліметтері бірге қару иесінің жеке ісіне тігіледі.
42. Азаматтық қару иесін тексеру туралы тапсырмаларды орындау нәтижелері ІІО бастығының қарауына енгізіледі.
43. Қару иесі тіркелген орны бойынша ІІО-ға хабарламай тұрғылықты мекенжайын ауыстырған жағдайда АҚҚАБ қызметкері ІІО-ға қару иесіне жаңа тұрғылықты мекенжайы бойынша тексеру және тиісті шараларды қабылдау, оның ішінде тіркеу, қарудың орналасқан жері белгілеу туралы хабарлама жолдайды.
44. Қару иесінің тұрғылықты мекенжайын анықтау мүмкін болмаған жағдайда АҚҚАБ қызметкері ІІО ЦжЖИ Қазақстан Республикасы ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебіне "иесінің мекенжайын анықтау" санаты бойынша есепке қою үшін қаруға толтырылған ақпараттық-іздестіру картасын ілеспе хатпен бір тәулік ішінде жолдайды.
Қару иесінің тұрғылықты жерін анықтау мақсатында өзге де жедел-профилактикалық іс-шаралармен қатар міндетті түрде мынадай шаралар жүргізіледі:
Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты жері бойынша тіркеудің не уақытша тұру бойынша тіркеудің бар-жоғын тексеру (тіркеу анықталған жағдайда тұрғылықты жері бойынша аумақтық ІІО нақты тұру фактісін растау туралы сұрау жолданады);
Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқа мемлекетке тұрақты тұруға кету фактісін анықтау (ІІО көші-қон қызметінің мәліметтері негізінде);
жақын туыстарын, достарын және араласатын өзге де адамдарды анықтау және сұрау салу.
ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебіне қойғаннан кейін қару "Тіркелген қару" есебінен алынады.

45. В целях установления места нахождения владельцев оружия, сотрудники подразделений миграционной полиции и регистрационно-экзаменационных подразделений административной полиции ОВД, при обращении граждан для регистрации по месту жительства, получения удостоверения личности, выписки для переезда на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, а также для получения водительского удостоверения, обмена водительского удостоверения, регистрации и перерегистрации автотранспортного средства проверяют их по учету "Криминальное оружие" ИБД МВД.
При выявлении совпадений по категории "установление местонахождения владельца" информация об этом направляется в подразделение КОГСО ОВД инициатора постановки на учет "Криминальное оружие" ИБД МВД.";
46. Все документы по установлению места нахождения владельца оружия подшиваются в личное дело владельца.
47. При установлении нарушений сроков перерегистрации служебного оружия, сотрудник КОГСО направляет юридическому лицу (владельцу оружия) письмо в произвольной форме о необходимости перерегистрации служебного оружия.
48. При неявке юридического лица или установления нескольких юридических лиц нарушивших сроки перерегистрации служебного оружия сотрудник КОГСО готовит материалы для проведения оперативно- профилактического мероприятия направленного на проверку юридических лиц с хранением служебного оружия.
49. Сотрудник подразделения ЦиИИ в рамках выполняемых контрольных функций осуществляет анализ учета "Зарегистрированное оружи" ИБД МВД с целью выявления гражданского и служебного оружия, не прошедшего перерегистрацию в ОВД.
Информация по проведенному анализу направляется сотруднику КОГСО.
Глава 4. Организация осуществления учета подразделениями КОГСО
Параграф 1. Учет выдачи лицензий и разрешений
50. Формирование лицензии, заключений и остальных разрешений выдаваемых подразделениями КОГСО осуществляется в ЦС ГБД "Е-лицензирование".
51. Выданные лицензии, заключения и разрешения посредством ЦС ГБД "Е-лицензирование" путем распечатывания на бумажном носителе, формата А-4, подшиваются в наблюдательных делах физических и юридических лиц.
Параграф 2. Учет объектов подпадающих под действие КОГСО
52. Учету подлежат объекты с хранением и использованием гражданского и служебного оружия, гражданской пиротехники, стрелковые тиры (стрельбища) и стенды, функционирующие по разрешениям выданным ОВД.
К объектам с хранением гражданского и служебного оружия относятся:
1) организации, осуществляющие инкассацию на территории Республики Казахстан;

45. Қару иелерінің мекенжайын анықтау мақсатында ІІО көші-қон полициясы бөліністерінің және әкімшілік полициясының тіркеу-емтихан бөліністерінің қызметкерлері азаматтар тұрғылықты мекенжайы бойынша тіркеу, жеке куәлік алу, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге тұрақты тұрға көшу үшін есептен шығу, сондай-ақ жүргізуші куәлігін алу, жүргізуші куәлігін ауыстыру, автокөлік құралдарын тіркеу және қайта тіркеу үшін жүгінген жағдайда оларды ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебі бойынша тексереді.
"Иесінің мекенжайын анықтау" санаты бойынша сәйкестіктер анықталған жағдайда ол туралы ақпарат ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебіне қоюға бастамашы болған ІІО АҚҚАБ бөлінісіне жолданады.
46. Қару иесінің тұрғылықты жерін анықтау бойынша барлық құжаттар қару иесінің жеке ісіне тігіледі.
47. Қызметтік қаруды қайта тіркеу мерзімінің бұзылғаны анықталған жағдайда АҚҚАБ қызметкері заңды тұлғаға (қару иесіне) еркін нысанда қызмкеттік қаруды қайта тіркеудің қажеттілігі туралы хат жолдайды.
48. Заңды тұлға келмеген немесе бірнеше заңды тұлғаның (қару иесінің) қызметтік қаруды қайта тіркеу мерзімін бұзғаны анықталған жағдайда АҚҚАБ қызметкері қызметтік қаруды сақтайтын заңды тұлғаларды тексеруге бағытталған жедел-профилактикалық іс-шараларды өткізу үшін материалдар дайындайды.
49. Бақылау функцияларын орындау шеңберінде ЦжЖИ қызметкері ІІО-да қайта тіркеуден өтпеген азаматтық және қызметтік қаруды анықтау мақсатында ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебіне талдау жүргізуді жүзеге асырады.
Анықталған қару туралы ақпарат АҚҚАБ қызметкеріне ұсынылады.
4-тарау. АҚҚАБ бөліністерінің есепке алуды жүзеге асыруын ұйымдастыру
1-параграф. Лицензиялар мен рұқсаттарды беруді есепке алу
50. АҚҚАБ бөліністері беретін лицензиялар, қорытындылар және қалған рұқсаттарды қалыптастыру "Е-лицензиялау" МДБ АЖ-да жүзеге асырылады.
51. "Е-лицензиялау" МДБ АЖ арқылы берілген лицензиялар, қорытындылар, рұқсаттар А-4 форматтағы қағазға басылып, жеке және заңды тұлғалардың бақылау істеріне тігіледі.
2-параграф. АҚҚАБ бақылайтын объектiлердi есепке алу
52. Есепке алуға азаматтық және қызметтік қаруды, азаматтық пиротехниканың сақтайтын объектілер және ІІО берген рұқсаттар бойынша жұмыс істейтін атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтер жатады.
Азаматтық және қызметтік қаруды сақтау объектілеріне:
1) Қазақстан Республикасының аумағында инкассациялауды жүзеге асыратын ұйымдар;

2) частные охранные организации;
3) АО "Казпочта" - национальный оператор почты;
4) подразделениями уполномоченных государственных органов осуществляющие охрану животного мира и особо охраняемых природных территорий;
5) государственные учреждения лесного хозяйства областных исполнительных органов;
6) охотничьи и рыбные хозяйства, которым в установленном законодательством порядке предоставлено право ведения охотничьего и рыболовного хозяйства;
7) детско-юношеские спортивные школы, специализированные детско-юношеские школы олимпийского резерва, школы высшего спортивного мастерства, центры олимпийской подготовки, спортивные клубы, федерации, школ-интернатов для одаренных в спорте детей, дирекции штатных национальных команд и спортивного резерва, физкультурно-спортивные общества;
8) охотничьи хозяйства организаций, находящихся в ведении Управления делами Президента Республики Казахстан и охотничьих хозяйств закрытого акционерного общества "ХОЗУ";
9) специализированные учебные центры и их филиалы по осуществлению подготовки и повышения квалификации (специальный курс обучения) работников, занимающих должность охранника и руководителя частной охранной организации;
10) службы авиационной безопасности аэропортов Республики Казахстан;
11) охранные организации, учрежденные национальными компаниями, осуществляющие свою деятельность в сфере магистральных железнодорожных сетей, магистральных трубопроводов, нефтеперерабатывающего производства и атомной энергии;
12) специализированные магазины по торговле гражданским и служебным оружием и патронами к нему;
13) пункты централизованного хранения оружия.
К объектам с хранением и использованием гражданской пиротехники относятся:
1) юридические лица имеющие лицензии на вид деятельности по разработке, производству, торговле, использованию гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
2) склады хранения продукции гражданской пиротехники;
3) места хранения гражданской пиротехники при розничной реализации;
4) место проведения показа салютов и фейерверков (демонстрация).
53. Учет объектов, предметов и веществ, подпадающих под действие КОГСО, осуществляется в книге учета объектов по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
54. На каждый объект КОГСО заводится контрольно-наблюдательное дело (далее – КНД) по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции, которому присваивается регистрационный номер согласно книге учета объектов, предметов и веществ. КНД на объекты одного предприятия, находятся в одной папке.
55. КНД на объект КОГСО состоит из двух разделов.
В первом разделе находятся материалы, послужившие основанием для открытия объекта, переписка, связанная с получением лицензий на вид деятельности, ее копия, дубликаты разрешений на приобретение, копии разрешений на хранение, перевозку, передачу, продажу гражданского и служебного оружия, сведения об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему, материалы о выявленных нарушениях и ответы на них, акты и рапорта о проверке объектов, копии квитанций об уплате лицензионных сборов и государственных пошлин за выдачу лицензий и разрешений.
Во втором разделе – дислокация постов, списки действующего личного состава, данные на действующих работников юридического лица, имеющих доступ к хранению, перевозке и использованию предметов и веществ, а также получивших разрешения на хранение и ношение служебного оружия, проверочные материалы на указанных лиц.
КНД на объекты занятые в сфере гражданской пиротехники заводиться согласно настоящего пункта.

2) жеке күзет ұйымдары;
3) "Қазпошта" АҚ – ұлттық почта операторы;
4) уәкілетті мемлекеттік органдардың жануарлар әлемін және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды жүзеге асыратын бөліністері;
5) облыстық атқарушы органдардың мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелері;
6) заңнамада белгіленген тәртіпте аңшылық және балық аулау шаруашылығын жүргізу құқығы берілген аңшылық және балық шаруашылықтары;
7) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, олимпиадалық резервтің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер мектептері, жоғары спорттық шеберлік мектептері, олимпиадалық даярлық орталықтары, спорт клубтары, федерациялар, спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттар, штаттық ұлттық командалар мен спорттық резерв дирекциясы, дене шынықтыру-спорт қоғамдары;
8) Қазақстан Республикасының Президентi Іс басқармасының қарауындағы ұйымдардың аңшылық шаруашылықтары мен "Шаруашылық басқармасы" жабық акционерлік қоғамының аңшылық шаруашылықтары;
9) жеке күзет ұйымының күзетшісі және басшысы лауазымын атқаратын қызметкерлерді даярлауды және біліктілігін арттыруды жүзеге асыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтары мен олардың филиалдары (арнайы оқыту курстары);
10) Қазақстан Республикасы әуежайларының Авиациялық қауіпсіздік қызметтері;
11) өз қызметін магистральдық теміржол желілері, магистральдыққұбыржолдар, мұнай өңдеу өндірісі және атом энергиясы саласында жүзеге асыратын ұлттық компаниялар құрған күзет ұйымдары;
12) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасы бойынша мамандандырылған дүкендер жатады;
13) қаруды орталықтандырылған сақтау пункттері.
Азаматтық пиротехниканың сақтау және пайдалану объектілеріне мыналар жатады:
1) азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды әзірлеу, жасау, сату, пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар заңды тұлғалар;
2) азаматтық пиротехниканың өнімдерін сақтау қоймалары;
3) бөлшек саудада өткізу кезінде азаматтық пиротехниканың сақтау орындары;
4) салюттер мен фейерверктерді көрсететің (көрсету) орындар.
53. АҚҚАБ бақылайтын объектiлердi, бұйымдар мен заттарды есепке алу осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілерді есепке алу кітабында жүзеге асырылады.
54. АҚҚАБ әрбір объектісіне осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес бақылау-қадағалау ісі (бұдан әрі – БҚІ) жүргізіледі, оған объектілерді, бұйымдар мен заттарды есепке алу кітабына сәйкес тіркеу нөмірі беріледі. Бір кәсіпорын объектілерінің БҚІ бір папкада болады.
55. АҚҚАБ объектісінің БҚІ-сі екі бөлімнен тұрады.
Бiрiншi бөлiмде объектiнi ашу үшiн негiз болған материалдар, қызмет түрiне лицензия алуға байланысты хат алмасулар, оның көшірмелері, сатып алуға рұқсаттардың телнұсқалары, азаматтық және қызметтік қаруды сақтауға, тасымалдауға, беруге, сатуға рұқсаттардың көшірмелері, қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтер, анықталған заң бұзушылықтар туралы материалдар мен оларға жауаптар, объектiлердi тексеру туралы актiлер мен баянаттар, лицензиялар мен рұқсаттар бергенi үшiн лицензиялық алымдар мен мемлекеттiк баждарды төлегенi туралы түбiртектердің көшірмелері болады.
Екiншi бөлiмде бекеттердің орналасқан жері, жұмыс істейтін жеке құрамның тiзiмдерi, заңды тұлғаның бұйымдар мен заттарды сақтауға, тасымалдауға және пайдалануға рұқсаты бар, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қаруды сақтауға, тасымалдауға және қолдануға рұқсат алған жұмыс істейтін жұмыскерлерінің деректері, көрсетiлген адамдарды тексеру материалдары болады.
Азаматтық пиротехниканың саласында қызметпен айналысатын объектілерге қатысты БҚІ-сі осы тармаққа сәйкес жүргізіледі.";

56. КНД хранятся в кабинете сотрудника КОГСО. При передаче объекта под контроль другого ОВД сопроводительным письмом передается последнему.
КНД на объекты КОГСО с хранением гражданского и служебного оружия и патронов к нему, оружие и патроны которых уничтожено или перерегистрировано на другие юридические или физические лица подлежат уничтожению.
КНД подлежащие уничтожению, заносятся в акт уничтожения контрольно-наблюдательных дел на объекты с хранением гражданского и служебного оружия, составленного по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
57. УОБ ДП(Т) заводят на каждый ГОРОП(Т) учетное дело, в котором содержатся данные о сотрудниках КОГСО ОВД, сведения об объектах КОГСО, с указанием их ведомственной принадлежности, обслуживаемых данным ОВД.
58. Учет (регистрация, перерегистрация) гражданского и служебного оружия зарегистрированного в ОВД за юридическими лицами указанными в пункте 52 настоящей Инструкции осуществляется сотрудником КОГСО посредством ввода и корректировки данных о нем в учете "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД.
59. Гражданское и служебное оружие, юридических лиц указанных в пункте 52 настоящей Инструкции, ставится на учет "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД в следующих случаях:
1) приобретения оружия, на основании разрешения на его приобретение с приложением к разрешению (при его наличии), контракта (договора);
2) получения оружия филиалами, представительствами из головных юридических лиц или обратно, на основании заявления юридического лица и сообщения для постановки на учет оружия из ОВД на учете, которого ранее оно состояло, по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции, а также получение разрешения на перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему юридическим лицам;
3) установление (нахождения, обнаружения) похищенного, утраченного оружия на основании рапорта сотрудника ОВД установившего оружие;
4) изменения юридического адреса на основании вновь выданного разрешения юридическому лицу;
5) принятие гражданского или служебного оружия на реализацию оружейным магазином у юридических и физических лиц на основании разрешения на хранения, хранения и ношения с отметкой о принятии оружия магазином.
60. Гражданское и служебное оружие, юридических лиц указанных в пункте 52 настоящей Инструкции, снимается с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД в следующих случаях:
1) продажи, передачи оружия на основании уведомления о постановке на учет оружия ОВД поставившего его на учет, по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции;

56. АҚҚАБ қызметкерінің кабинетінде БҚІ сақталады. Ол объектіні басқа ІІО-ның бақылауына берген кезде соңғысына ілеспе хатпен беріледі.
АҚҚАБ-ның азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтайтын, қаруы мен патрондары жойылған немесе басқа заңды немесе жеке тұлғаларға қайта тіркелген объектілерінің БҚІ-сі жойылуға жатады.
Жойылуға жататын БҚІ осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған азаматтық және қызметтік қару сақтайтын объектілердің бақылау-қадағалау істерін жою актісіне енгізіледі.
57. (К)ПД ҚҚБ әрбір (К)ҚАПБ-ға есепке алу ісін жүргізеді, онда ІІО АҚҚАБ қызметкерлері туралы деректер, осы ІІО қызмет көрсететін АҚҚАБ объектілері туралы мәліметтер олардың ведомстволық тиісілігін көрсете отырып, көрсетіледі.
58. Осы Нұсқаулықтың 52-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруларын есепке алуды (тіркеу, қайта тіркеу) АҚҚАБ қызметкері ол туралы деректерді ІІМ "Тіркелген қару" БДБ есебіне енгізу және түзету арқылы жүзеге асырады.
59. Осы Нұсқаулықтың 52-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың азаматтық және қызметтік қаруы ІІМ "Тіркелген қару" БДБ есебіне:
1) рұқсатқа (бар болса) келісімшартты қоса бере отырып, оны сатып алуға рұқсаттың телнұсқасы негізінде қару сатып алған;
2) филиалдар, өкілдіктер осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заңды тұлғаның өтініші және бұрын есебінде тұрған ІІО-ның қаруды есепке қою туралы хабараламасы негізінде негізгі заңды тұлғалардан қару алған немесе берген;
3) қаруды анықтаған (табу, айқындау) ІІО қызметкерінің баянаты негізінде ұрланған, жоғалған қарулар анықталған;
4) заңды тұлғаға жаңадан берілген рұқсат негізінде заңды мекенжайы өзгерген;
5) дүкеннің қаруды қабылдау туралы белгісі бар қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге берілген рұқсаттың негізінде заңды және жеке тұлғалардан азаматтық немесе қызметтік қаруды қару саудасы бойынша мамандандырылған дүкендер қабылдаған жағдайларда есепке қойылады.
60. Осы Нұсқаулықтың 52-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың азаматтық және қызметтік қаруы ІІМ "Тіркелген қару" БДБ есебінен мынадай жағдайларда шығарылады, олар:
1) осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды есепке қойған ІІО-ның оны есепке қойғаны туралы хабарламасы негізінде қару сатылған, берілген;

2) хищения, утери оружия на основании заявления его владельца зарегистрированного в книгу учета информации (КУИ) ОВД с приложением копии заключения о проведении служебного расследования и параллельно осуществляется постановка на учет "Криминальное оружие" ИБД МВД;
3) утилизации оружия – после получения акта с Управления тылового обеспечения (далее - УТО) ДП(Т) об уничтожении оружия;
4) передачи на комиссионную продажу оружия и после постановки его на учет "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД за оружейным магазином.
Во всех остальных случаях вносятся соответствующие корректировки в "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД реквизит "28.1. право владения в т.ч." без снятия электронного документа первичного учета (далее – ЭДПУ) с учета.
Снятие с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД производится КОГСО с указанием причины и даты снятия не позднее суток с момента получения сведений о наступлении указанных обстоятельств.
Сообщение для постановки на учет оружия и уведомление о постановке на учет оружия направляется посредством ЦС ОДО.
61. Учет израсходованных патронов производится на основании раздаточно-сдаточной ведомости патронов и акта списания боевых припасов, по формам согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Параграф 3. Учет владельцев гражданского оружия
62. Учет владельцев гражданского оружия ведется в книге учета владельцев гражданского оружия по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции сотрудником КОГСО.
63. Книга пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью ОВД с оттиском "Лицензионно-разрешительная система", регистрируются в канцелярии ОВД.
64. На каждое лицо, имеющее в пользовании гражданское оружие, заводится личное дело по форме согласно приложению 10 к настоящей Инструкции которому присваивается регистрационный номер согласно книги учета владельцев гражданского оружия.
65. Личные дела владельцев нарезного огнестрельного оружия ведутся в УОБ ДП, а на владельцев огнестрельного гладкоствольного, газового и электрического оружия – в ГОРОП.
66. Сотрудник КОГСО формирует личное дело владельца гражданского оружия состоящего из следующих документов:
1) заявления, послужившего основанием для рассмотрения вопроса о выдаче разрешения на приобретение, хранение или хранение и ношение оружия;
2) карточки владельца гражданского оружия по форме согласно приложению 11 к настоящей Инструкции;
3) проверочных материалов на владельца оружия (заключение медицинского осмотра по форме № 076/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579), справки о проверке знания правил безопасного обращения с оружием;

2) қару ұрланған, жоғалған фактілері бойынша оны иеленушінің өтініші негізінде ІІО-ның ақпаратты есепке алу кітабында (АЕК) тіркелген, қызметтік тексеру жүргізілгені туралы қорытындының көшірмесі қоса тіркеледі және бір мезгілде ІІМ "Қриминалдық қару" БДБ-ның есебіне қою жүзеге асырылады;
3) қаруды кәдеге асыру – (К)ПД Тылдық қамтамасыз ету басқармасынан (бұдан әрі – ТҚеБ) қаруды жою туралы актісін алғанан кейін;
4) қаруды комиссиялық сатуға беру және ІІМ "Тіркелген қару" БДБ есебіне комиссиялық дүкеннің атына қойғаннан кейін.
Барлық басқа жағдайларда ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебіне "28.1. иемдену құқығы, оның ішінде" деректемесіне алғашқы есепке алудың электрондық құжатыны (бұдан әрі – АЕЭҚ) алмастан тиісті түзетулер енгізіледі.
"Тіркелген қару" БДБ есебінен алуды есептен алу себебін және күнін көрсете отырып, аталған жағдайдың болғаны туралы мәлімет алған сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірмей АҚҚАБ жүзеге асырады.
Қаруды есепке қоюға арналған хабарлама және қаруды есепке қойғаны туралы хабарлама БҚА АЖ арқылы жолданады.
61. Шығындалған патрондарды есепке алу патрондарды тарату-тапсыру ведомосі және жауынгерлік оқ-дәрілерді есептен шығару актісі негізінде осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
3-парагаф. Азаматтық қару иелерін есепке алу
62. Азаматтық қару иелерін есепке алуды осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АҚҚАБ қызметкері азаматық қару иелерін есепке алу кітабында жүргізеді.
63. Кітап нөмірленіп, тігіледі және ІІО-ның "Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі" деген бедері бар мөрмен расталады, ІІО-ның кеңсесінде тіркеледі.
64. Иелігінде азаматтық қару бар әрбір адамға осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке іс ашылады, оған азаматтық қару иелерін есепке алу кітабына сәйкес тіркеу нөмірі беріледі.
65. Ойық атыс қаруы иелерінің жеке істері ПД ҚҚБ, ал тегіс ұңғылы, газды және электр қаруы иелерінің істері ҚАПБ-де жүргізіледі.
66. АҚҚАБ қызметкері мынадай құжаттардан:
1) қаруды сатып алуға, сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсат беру туралы мәселені қарау үшін негіз болатын өтініштен;
2) осы Нұсқаулыққа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қару иесінің карточкасынан;
3) қару иелерінің тексеріс материалдарынан (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетті атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 076/у нысаны бойынша медициналық тексеру қорытындысынан, қаруды ұстаудың қауіпсіздік қағидаларын білуі туралы анықтамалар);

4) копия разрешения на приобретение оружия или других документов, послуживших основанием для выдачи разрешения на хранение, хранение и ношение оружия;
5) квитанций об уплате государственной пошлины за регистрацию (перерегистрацию) гражданского и служебного оружия в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан;
6) рапорт УИП, сотрудника КОГСО о наличии условий для хранения оружия, по форме согласно приложению 12 к настоящей Инструкции (рапорт о проверке наличия условий хранения гражданского оружия проведенной в порядке оказания государственной услуги, а также постановке на учет при перемене место жительства);
7) результатов (материалов) проверок по учетам КНБ, КПСиСУ по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью, о наличии судимости и административных правонарушений по статьям КРК об АП в соответствии со статьей 19 Закона;
8) паспортных сведений с WEB-интерфейс подтверждающие гражданство Республики Казахстан;
9) других документов указывающих на законность приобретения, продажи, передачи дарения гражданского оружия.
67. Личные дела владельцев гражданского оружия хранятся в служебном кабинете сотрудника КОГСО.
68. Учет (регистрация, перерегистрация) гражданского оружия осуществляется сотрудниками КОГСО посредством ввода и корректировки данных о нем в учете "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД и ЦС ГБД "Е-лицензирование".
69. Гражданское оружие физических лиц ставится на учет "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД в следующих случаях:
1) приобретения оружия, на основании разрешения на его приобретение;
2) переезда владельца оружия на новое место жительства на основании заявления владельца оружия, разрешения на его хранение, хранение и ношение;
3) установление (нахождения, обнаружения) похищенного, утраченного оружия, а также владелец которого находится в розыске или его местонахождение не установлено, на основании рапорта сотрудника ОВД установившего оружие.
70. Гражданское оружие, физических лиц снимается с учета в следующих случаях:
1) продажи, дарения и наследования оружия, перемены места жительства его владельца, на основании уведомления о постановке на учет оружия ОВД поставившего его на учет, по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции;
2) хищения, утери оружия на основании заявления его владельца зарегистрированного в книгу учета информации (КУИ) ОВД и с приложением копии заключении о проведении служебных расследовании и параллельно осуществляется постановка на учет "Криминальное оружие" ИБД МВД.
По категориям "Утерянное" и "Похищенное" учета "криминальное оружия" ИБД МВД заводится накопительно-поисковое дело, в которую подшиваются все материалы по установлению оружия или владельца;

4) қаруды сатып алуға рұқсаттың көшірмесі немесе қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсат беру үшін негіз болған басқа да құжаттардан;
5) Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес азаматтық және қызметтік қару тіркеу (қайта тіркеу) үшін мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртектерден;
6) осы Нұсқаулыққа 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды сақтауға арналған жағдайлардың бар-жоғы туралы УПИ, АҚҚАБ қызметкерінің баянатынан (мемлекеттік қызмет көрсету тәртібімен жүргізілген азаматтық қаруды сақтау шарттарының болуын тексеру, сондай-ақ тұрғылықты жерін ауыстырған кезде есепке қою туралы баянат);
7) экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ҰҚК, ҚСжАЕК-ның есептері бойынша, соттылығының және Қазақстан Республикасының ӘҚБтК-нің баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылықтардың Заңның 19-бабына сәйкес бар-жоғы жүргізілген тексеріс нәтижелерінен (материалдар);
8) Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын WEB-интерфейсі бар паспорттық мәліметтер;
9) азаматтық қаруды сатып алу, сату, сыйға тарту заңдылығын көрсететін басқа да құжаттардан тұратын азаматтық қару иесінің жеке ісін қалыптастырады.
67. Азаматтық қару иелерiнiң жеке iстерi АҚҚАБ қызметкерінiң қызметтiк кабинетiнде сақталады.
68. Азаматтық қаруды есепке алуды (тіркеу, қайта тіркеу) АҚҚАБ қызметкері ІІМ "Тіркелген қару" БДБ және "Е-лицензиялау" МДБ АЖ есебіне енгізу және олар туралы деректерге түзетулер енгізу арқылы жүзеге асырылады.
69. ІІМ "Тіркелген қару" БДБ жеке тұлғалардың азаматтық қаруы:
1) қаруды сатып алуға берілген рұқсаттың негізінде қару сатып алған;
2) қару иесінің өтініші, қаруды сақтауға, сақтау және алып жүруге рұқсаты негізінде азаматтық қару иесі жаңа тұрғылықты мекенжайға көшкен;
3) қаруды анықтаған (табу, айқындау) ІІО қызметкерінің баянаты негізінде ұрланған, жоғалған, сондай-ақ қару иесі іздеуде жүрген немесе оның мекенжайы анықталмаған қару анықталған жағдайларда есепке қойылады.
70. Жеке тұлғалардың азаматтық қаруы:
1) осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды есепке қойған ІІО-ның қаруды есепке қойғаны туралы хабарламасы негізінде қару иесі оны сатқан, сыйға берген және мұраға қалдыру, тұрғылықты мекенжайын ауыстырған;
2) қару ұрланған, жоғалған фактілері бойынша оны иеленушінің өтініші негізінде ІІО-ның ақпаратты есепке алу кітабында (АЕК) тіркелген, қызметтік тексеру жүргізілгені туралы қорытындының көшірмесі қоса тіркеледі және бір мезгілде ІІМ "Қриминалдық қару" БДБ-ның есебіне қою жүзеге асырылады.
ІІМ "Криминалдық қару" БДБ есебінің "Жоғалған" және "Ұрланған" санаттары бойынша жинақтау-іздестіру ісі ашылады, оған қаруды немесе қару иесін анықтау жөніндегі барлық материалдар тігіледі;

3) утилизации оружия – после получения акта с УТО об уничтожении оружия;
4) передачи на комиссионную продажу оружия в оружейный магазин и после постановки его на учет "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД за магазином;
5) выезда владельца оружия на постоянное место жительства за границу – после выдачи владельцу разрешения на вывоз его за пределы Республики Казахстан.
Во всех остальных случаях вносятся соответствующие корректировки в "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД реквизит "28.1. право владения в т.ч." без снятия ЭДПУ с учета.
Снятие с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД производится КОГСО с указанием причины и даты снятия не позднее суток с момента получения сведений о наступлении указанных обстоятельств.
Сообщение о продаже (дарение) для постановки на учет оружия направляется посредством ЦС ГБД "Е-Лицензирование".
О перемене постоянного места жительства владельца оружия направляется сообщение для постановки на учет оружия по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции в ОВД по новому месту жительства.
Личное дело владельца оружия передается в ОВД по территориальности, только после получения уведомления о постановке на учет оружия.
Сообщение для постановки на учет оружия и уведомление о постановке на учет оружия направляется по ЦС ОДО.
71. Личное дело владельца оружия находится в кабинете сотрудника КОГСО до решения вопроса о перерегистрации или уничтожения оружия в случаях смерти, привлечения к уголовной ответственности владельца, приостановления, прекращения действия разрешения на хранение, хранение и ношение оружия, сдачи его на временное хранение в ОВД.
В учете "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД вносятся соответствующие корректировки об этом.
72. После уничтожения или перерегистрации оружия на другое лицо личные дела на владельцев гражданского оружия уничтожаются комиссией в составе сотрудника КОГСО, его непосредственного руководителя и делопроизводителя ОВД.
Личные дела, подлежащие уничтожению заносятся в акт уничтожения личных дел, составленного по форме согласно приложению 13 к настоящей Инструкции.
Сотрудники подразделений КОГСО УОБ ДП(Т), ГОРОП(Т) во взаимодействии с подразделениями миграционной, криминальной полиции, местной полицейской службы, ЦиИИ организуют мероприятия по розыску владельцев гражданского оружия, состоящих на учете ИБД МВД "Криминальное оружие" по категории "неустановление местонахождения".
Глава 5. Организация деятельности подразделений КОГСО по осуществлению контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданской пиротехники

3) қаруды кәдеге асыру – қаруды жою туралы (К)ПД ТҚеБ-ның актісін алғанан кейін;
4) қаруды комиссиялық сатуға беру және ІІМ "Тіркелген қару" БДБ есебіне комиссиялық дүкеннің атына қойғаннан кейін;
5) қару иесінің тұрғылықты тұруға шет елге кетуі – иесіне қаруды Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуға рұқсат бергеннен кейін.
Барлық басқа жағдайларда ІІМ "Тіркелген қару" БДБ есебіне "28.1. иемдену құқығы, оның ішінде" деректемесіне АЕЭҚ - ны алмастан тиісті түзетулер енгізіледі.
"Тіркелген қару" БДБ есебінен алуды есептен алу себебін және күнін көрсете отырып, аталған жағдайдың болғаны туралы мәлімет алған сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірмей АҚҚАБ жүзеге асырады.
Қаруды есепке қою үшін сату (сыйға тарту) туралы хабарлама "Е-лицензиялау" МДБ АЖ арқылы жіберіледі.
Қару иесінің тұрғылықты мекенжайының ауысқаны туралы хабарлама осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды есепке қою үшін жаңа тұрғылықты мекенжайы бойынша ІІО-ға жолданады.
Қарудың есепке қойылғаны туралы хабарлама алынғаннан кейін ғана қару иесінің жеке ісі аумақтығы бойынша ІІО-ға беріледі.
Қаруды есепке қою үшін және қаруды есеке алынғаны туралы хабарламалар БҚА АЖ арқылы жолданады.
71. Қару иесінің жеке ісі АҚҚАБ қызметкерінің кабинетінде қаруды қайта тіркеу немесе жою, қару иесі қайтыс болған, қылмыстық жауапкершілікке тартылған, қаруды сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаттың қолданылуы тоқтатыла тұрған, тоқтатылған, оны ІІО-ға уақытша сақтауға тапсырған жағдайларда шешілгенге дейін болады.
Ол туралы ІІМ "Тіркелген қару" БДБ есебіне тиісті түзетулер енгізіледі.
72. Қаруды жойғаннан немесе басқа адамға қайта тіркегеннен кейін азаматтық қару иелерінің жеке істерін құрамына АҚҚАБ қызметкері, оның тікелей басшысы және ІІО іс жүргізуші кіретін комиссия 5 жыл өткен соң жояды.
Жойылуға жататын жеке істер осы Нұсқаулыққа 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған азаматтық қару иелерінің жеке істерін жою актісіне енгізіледі.
(К)ПД, (К)ҚАПБ ҚҚБ АҚҚАБ бөліністерінің қызметкерлері көші-қон, криминалдық полиция, жергілікті полиция қызметі, ЦжЖИ бөліністерімен өзара іс-қимыл жасаса отырып, ІІМ "Криминалдық қару" БДБ есебінде "мекенжайы анықталмаған" санаты бойынша есепте тұрған азаматтық қару иелерін іздеу бойынша іс-шараларды ұйымдастырады.
5-тарау. АҚҚАБ бөліністерінің ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехниканың айналымын бақылауды жүзеге асыру бойынша қызметін ұйымдастыру

73. Сотрудник КОГСО не реже одного раза в год проверяет по имеющимся учетам ОВД и КПСиСУ работников юридических лиц имеющих допуск к служебному и гражданскому оружию и патронам к нему и гражданской пиротехники. Результаты проверок подшиваются во второй раздел КНД на объект.
74. Сотрудники ЦиИИ ДП закрепленные за учетом "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД на постоянной основе, в рамках инициативных совпадений, проверяют по имеющимся криминальным учетам ИБД МВД, КПСиСУ, а также ГБД "ФЛ" (на предмет смерти и изменение Ф.И.О) владельцев гражданского, наградного оружия.
75. Проверки владельцев гражданского оружия по месту жительства проводятся не реже одного раза в год, за исключением проверок, проводимых ОВД в период проведения оперативно-профилактических мероприятий.
Проверки владельцев гражданского оружия (физических лиц) осуществляются сотрудниками КОГСО и УИП в соответствии с требованиями Закона.
По результатам проверок владельцев гражданского оружия составляется рапорт о проверке по форме согласно приложению 12 к настоящей Инструкции.
Каждый УИП заводит накопительную папку, в которую подшивают список владельцев гражданского оружия проживающих на обслуживаемом административном участке и рапорта их проверок о наличии условии хранения гражданского оружия и патронов.
УИП ответственный за организацию работы участкового пункта полиции ежемесячно проводит анализ о проводимой проверке УИП владельцев гражданского оружия по соблюдению ими правил хранения оружия.
Ежемесячно к 2 числу направляет в КОГСО подробную информацию о количестве проверенных (остаток не проверенных) владельцев, по форме согласно приложению 14 к настоящей Инструкции.
76. Проверки юридических лиц в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к ним, гражданской пиротехники осуществляются сотрудниками КОГСО не реже одного раза в квартал.
Проверка юридических лиц осуществляются в соответствии со статьями 30 и 30-1 Закона и требованиям ПК Республики Казахстан.
По результатам проверок объектов КОГСО составляется акт по форме согласно приложению 15 к настоящей Инструкции.
Сотрудники КОГСО ведут ведомственный учет составленных актов о назначении и результатах проверки в журнале по форме согласно приложению 16 к настоящей Инструкции.
Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью ОВД с оттиском "Лицензионно-разрешительная система", регистрируются в канцелярии ОВД.
77. Проверки мест разработки, производства, хранения, торговли и использования гражданской пиротехники, в следующем порядке:

73. АҚҚАБ қызметкері кемінде жылына бір рет заңды тұлғалардың қызметтік және азаматтық қару мен оның патрондарына және пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдармен жұмыс істеуге рұқсаты бар жұмыскерлерін ІІО-ның және ҚСжАЕК қолданыстағы есептері бойынша тексереді. Тексеру нәтижелері объектідегі БҚІ-нің екінші бөліміне тігіледі.
74. ІІМ "Тіркелген қару" БДБ есебіне бекітілген ПД ЦжЖИ қызметкерлері ұдайы негізде азаматтық қару иелерін бастамашыл сәйкестіктер шеңберінде қолданыстағы ІІМ БДБ криминалдық есептері, ҚСжАЕК, сондай-ақ "ЖТ" МДБ (қайтыс болу мәніне және Т.А.Ә.) бойынша тексереді.
75. Азаматтық қару иелерін тұрғылықты мекенжайы бойынша тексеру ІІО-ның жедел-профилактикалық іс-шаралар өткізу кезеңінде жүргізілген тексерістерін қоспағанда, жылына кемінде бір рет жүргізіледі.
Заңның талаптарына сәйкес азаматтық қару иелерін (жеке тұлғаларды) тексеруді АҚҚАБ қызметкерлері және УПИ жүзеге асырады.
Азаматтық қару иелерін тексеру нәтижелері бойынша осы Нұсқаулыққа 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексеру туралы баянат жазылады.
Әрбiр УПИ жинақтау папкасын ашады, оған қызмет көрсетiлетiн әкiмшiлiк учаскеде тұратын азаматтық қару иелерiнiң тiзiмi және азаматтық қару мен патрондардың сақталу шарттары туралы оларды тексеру баянаты тiгiледi.
Учаскелік полиция пунктінің жұмысын ұйымдастыруға жауапты УПИ ай сайын азаматтық қару иелерінің УПИ-не олардың қаруды сақтау қағидаларын сақтауы бойынша жүргізілген тексеру туралы талдау жүргізеді.
Ай сайын 2-күнге қарай АҚҚАБ-қа осы Нұсқаулыққа 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексерілген (тексерілмеген) иелерінің саны туралы толық ақпарат жібереді.
76. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехниканың айналымы саласындағы заңды тұлғаларды тексеруді АҚҚАБ қызметкерлері тоқсанына кемінде бір рет жүзеге асырады.
Заңды тұлғаларды тексеру Заңның 30 және 30-1-баптарына сәйкес жүзеге асырылады және Қазақстан Республикасы КК талаптарына сәйкес.
АҚҚАБ объектілерін тексеру нәтижелері бойынша осы Нұсқаулыққа 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АҚҚАБ объектілерін тексергені туралы акті толтырылады.
АҚҚАБ қызметкерлері осы Нұсқаулыққа 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналда тексеруді тағайындау және оның нәтижелері туралы жасалған актілерді ведомстволық есепке алуды жүргізеді.
Журнал нөмірленіп, тігіледі және ІІО-ның "Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі" деген бедері бар мөрмен расталады, ІІО-ның кеңсесінде тіркеледі.
77. Азаматтық пиротехниканы әзірлеу, өндіру, сақтау, сату және пайдалану орындарын тексеру, мынадай тәртіпте:

1. Проверка осуществляется на основании:
1) акта о назначении проверки;
2) контроля исполнения предписаний об устранении выявленных нарушений;
3) в рамках проводимых оперативно-профилактических мероприятий.
2. Сотрудники КОГСО при осуществлении государственного контроля за деятельностью юридических лиц занятых в сфере оборота гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением на территории Республики Казахстан руководствуются требованиям международных актов, в том числе Техническим регламентом таможенного союза "О безопасности пиротехнических изделий" и нормативным правовым актам регламентирующих деятельность в сфере гражданской пиротехники.
Приложение 1 к Инструкции
по организации деятельности
подразделений органов
внутренних дел по контролю в
сфере оборота гражданского и
служебного оружия
Форма 1
Информация по вопросам оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением
1. Перечень представляемых документов для получения разрешения на открытие, функционирование, приобретение, ношение и хранение, перевозку, ввоз (вывоз) предметов и веществ, подпадающих под действие КОГСО.
2. Извлечения нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность КОГСО, с указанием перечня представляемых в орган внутренних дел документов для получения юридическими и физическими лицами лицензий на вид деятельности, разрешения на приобретение, хранение, перевозку служебного оружия, для получения индивидуальных разрешений на ношение служебного оружия, для получения гражданами разрешения на приобретение, хранение гражданского оружия, других предметов и веществ. Указываются сроки регистрации, перерегистрации гражданского, служебного оружия, причины приостановления действия и лишения разрешения на хранение оружия и так далее.
3. Образцы документов: карточки, ходатайства, медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием, связанных с нарушением зрения, психическим заболеванием или наркоманией, квитанции об уплате лицензионных, единовременных сборов, государственной пошлины с указанием расчетного счета и так далее.
4. Выписки (извлечения) из уголовного законодательства о составах преступлений, связанных с изготовлением, хранением, ношением огнестрельного, холодного оружия, взрывчатых веществ, об освобождении от уголовной ответственности лиц при добровольной сдаче в органы внутренних дел незаконно хранящегося огнестрельного оружия, взрывчатых веществ, статьи административного законодательства Республики Казахстан.

1. Тексеру:
1) тексеру тағайындау туралы актіні;
2) анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуын бақылау;
3) жүргізілетін жедел-профилактикалық іс-шаралар шеңберінде жүзеге асырылады.
2. АҚҚАБ қызметкерлері Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар айналымы саласында жұмыс істейтін заңды тұлғалардың қызметіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде халықаралық актілердің талаптарын, оның ішінде "Пиротехникалық бұйымдардың қауіпсіздігі туралы" кеден одағының Техникалық регламентін және азаматтық пиротехниканың саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік қару
айналымы саласындағы бақылау
жөніндегі бөліністердің
қызметін ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа 1-қосымша
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасаған бұйымдар айналымы мәселелерi бойынша ақпараттар
1. АҚҚАБ әрекетiне түсетін құралдар мен заттарды сатып алуға, алып жүруге және сақтауға, тасымалдауға, әкелуге (әкетуге), кәсiпорындар ашуға және оның жұмыс істеуіне рұқсат алу үшiн ұсынылатын құжаттар тiзбесi.
2. Заңды немесе жеке тұлғалардың қызмет түрiне лицензия алуға, қызметтiк қаруды сатып алуға, сақтауға, тасымалдауға рұқсат алуы, қызметтiк қаруды алып жүруге жеке рұқсат алу, азаматтардың азаматтық қаруды, басқа да құралдар мен заттарды сатып алуға, сақтауға рұқсат алу үшiн iшкi iстер органына ұсынатын құжаттардың тiзбесi көрсетілген АҚҚАБ қызметiн регламенттейтін нормативтiк құқықтық актілердің үзiндiсi. Азаматтық, қызметтiк қаруды тiркеу, қайта тiркеу мерзiмдерi, қару сақтауға берiлген рұқсаттың күшiн жоюдың себептерi және т.б. көрсетiледi.
3. Құжаттардың үлгiлерi: карточкалар, өтiнiштер, көру қабiлетiнің бұзылуына, психикалық ауруға немесе нашақорлыққа байланысты қаруды иеленуге терiс көрсеткiштердiң жоқтығы туралы медициналық қорытынды, есеп шотын көрсете отырып, лицензиялық, бiржолғы алымдарды, мемлекеттiк бажды төлеу туралы квитанция және т.б.
4. Атыс, суық қаруды, жарылғыш заттарды дайындаумен, сақтаумен, алып жүрумен байланысты қылмыс құрамы туралы, адамдарды iшкi iстер органына заңсыз сақталған атыс қаруын, жарылғыш заттарды ерiктi тапсырғанда қылмыстық жауапкершіліктен босату туралы қылмыстық заңнамадан, Қазақстан Республикасы әкiмшiлiк заңнамасының баптарынан көшiрмелер (үзiндiлер).

5. Порядок оказания государственных услуг в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением посредством веб-портала "цифрового правительства".
Приложение 2 к Инструкции
по организации деятельности
подразделений органов
внутренних дел по контролю
в сфере оборота гражданского
и служебного оружия
Форма 1
"Утверждаю"
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
руководителя организации,
учебного заведения)
______________________
(подпись)
Акт списания боевых припасов
Комиссия в составе: председателя__________________________________
членов: 1. __________________________ 2. _______________________________
(фамилия, имя, отчество (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (при его наличии)
составила настоящий акт в том, что "___"______________20__ г. на
основании ___________________________________________________________
(номер, дата приказа, указания, распоряжения)
были проведены тренировочные стрельбы, стрелковые соревнования ____
______________________________ из ____________________________________
(ненужное зачеркнуть)                         (вид, марка, калибр оружия)
Согласно прилагаемым раздаточно-сдаточным ведомостям на ____ листах
на стрельбах израсходовано боевых припасов:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(вид, калибр оружия) (количество цифрами и прописью)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия, проверив обоснованность выдачи и расходования боевых припасов,
предлагает списать с учета ______________________________________________
______________________________________________________________________
(наименование организации, учреждения, предприятия, учебного заведения)
Израсходованные патроны: _________________________________________
______________________________________________________________________
(вид, калибр оружия) (количество цифрами и прописью)
Председатель комиссии ____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Члены комиссии: 1. ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), (подпись)
2. ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), (подпись)
Форма 2
Раздаточно-сдаточная ведомость боеприпасов в тире
______________________________________________________________________
(наименование организации)
за "___"_____________20__г.
Получатель,
Ф.И.О.
Выдано патронов
Расписка в получении и дата
Сдано обратно
Расписка в сдаче патронов и дата
Примечание
калибр
количество
неизрасходованных
с осечкой
калибр
количество
калибр
количество
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ответственный за учет, хранение и выдачу патронов
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель стрельб ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"____" ____________ 20 __ г.
Приложение 3 к Инструкции
по организации деятельности
подразделений органов
внутренних дел по контролю
в сфере оборота гражданского
и служебного оружия
Форма
Задание №______________
"____" ______________ 20 __ г.
Участковому инспектору полиции ___________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Нами проверяется в связи с _________________________________________
(допуском к оружию,
______________________________________________________________________
регистрацией, перерегистрацией или другие)
Гражданин _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
проживающий ____________________________________________________
(адрес местожительства)
имеющий ________________________________________________________
(модель оружия, номер, калибр)
Предлагаю Вам в срок до "____"__________20 __г.
Произвести проверку, в ходе которой выяснить следующие вопросы:
1. Как характеризуется гражданин _____________________________ по месту жительства, имеются ли обстоятельства, препятствующие допуску его к владению оружием, в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
2. Имеется ли разрешение на хранение или на хранение и ношение оружия, дата выдачи, срок действия _______________________________________________

5. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасаған бұйымдар айналымы саласындағы мемлекеттік қызметтерді "электрондық үкімет" порталы арқылы көрсету тәртібі.
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік қару
айналымы саласындағы бақылау
жөніндегі бөліністердің
қызметін ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа 2-қосымша
1-нысан
"Бекітемін"
(ұйым, оқу орны басшысының
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
______________________
(қолы)
Оқ-дәріні шығысқа шығару актісі
Мынадай құрамдағы комиссия: төраға ___________________________ мүшелері:
1. _____________________________
2. _____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
20__ ж. "___"________________________________________________ негізінде
(бұйрықтың, нұсқаудың, өкімнің нөмірі, күні)
мынадай ___________________________________________________________
(қару түрі, маркасы, калибрі) (керек емесі сызып тасталсын)
жаттығу атыстары, атыстан жарыстар өткізілгені туралы туралы осы актіні жасады.
____ парақта қоса берілген тарату-өткізу ведомосіне сәйкес атыстарда:
____________________________ _____________________________________
(қару түрі, калибрі) (саны цифрлармен және жазумен)
___________________________ ______________________________________
оқ-дәрілер жұмсалған.
Комиссия оқ-дәрілерді берудің және жұмсаудың негізділігін тексеріп, _______
__________________________________________ есебінен шығаруды ұсынады
(ұйымның, мекеменің, кәсіпорынның, оқу орнының атауы)
Жұмсалған патрондар:________________________________________________
___________________________________________________________________
(қару түрі, калибрі) (саны цифрлармен және жазумен)
Комиссия төрағасы __________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (қолы)
Комиссия мүшелері:
1. _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (қолы)
2. ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (қолы)
2-нысан
______________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Тирда оқ-дәрілерді тарату-өткізу ведомосі
за "___"_____________20__ж.
Алушы, Т.А.Ә.
Патрон берілді
Алғаны туралы қолхат және күні
Кері өткізілді
Патрондарды өткізгені туралы қолхат және күні
Ескертпе
калибрі
саны
Жұмсалмағаны
От алмағаны
калибрі
саны
калибрі
саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Патрондарды есепке алуға, сақтауға және беруге жауапты
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қолы)
Атыс басшысы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қолы)
"____" ____________ 20 __ ж.
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік қару
айналымы саласындағы бақылау
жөніндегі бөліністердің
қызметін ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа 3-қосымша
нысан
№ __ тапсырма
20 __ ж. "____" ______________
Учаскелік полиция инспекторы ______________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Біз_______________________________________________________________
қаруға рұқсат беруге, тіркеуге, қайта тіркеуге немесе басқаға) ____________
______________________________________________________ байланысты
_____________________________________________________________ бар
(қару моделі, нөмірі, калибрі)
__________________________________________________________ тұратын
(тұрғылықты мекенжайы)
азамат ___________________________________________________ тексереміз.
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Сізге 20 __жылғы "____"_____________мерзімге дейін тексеру жүргізуді, оның барысында мынадай мәселелерді анықтауды ұсынамын:
1. Тұрғылықты жері бойынша азамат _________________________________
қандай мінездеме беріледі, "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес оған қару иеленуге рұқсат беруге кедергі келтіретін мән-жайлар бар ма.
2. Қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсат бар ма, беру күні, қолданылу мерзімі _________________________________________________