О внесении изменений и дополнений в постановление акимата Туркестанской области от 1 июля 2024 года № 134 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление культуры Туркестанской области"
Постановление акимата Туркестанской области от 29 августа 2025 года № 187
Акимат Туркестанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Туркестанской области от 1 июля 2024 года № 134 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление культуры Туркестанской области" следующие изменения и дополнения:
внести изменения и дополнения в текст приложения к указонному постановлению "Положение о государственном учреждении "Управление культуры Туркестанской области" и утвердить изменения и дополненения согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление культуры Туркестанской области" в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Туркестанской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Туркестанской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Аким области Н. Кушеров
Положение
к постановлению акимата
Туркестанской области
от "___" _______ 2025 года
№_____
Текст изменений и дополнений в Положение о государственном учреждении "Управление культуры Туркестанской области"
Подпункт 4) пункта 14 Положения о государственном учреждении "Управление культуры Туркестанской области" изложить в следующей редакции:
"4) обеспечить свободный доступ к культурным ценностям;"
пункт 16:
дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 35-1), 35-2) и 37-1 следующего содержания:
"3-1) ​​реализация государственной политики в области кинематографии;
3-2) организация работы по созданию условий для доступности произведений кинематографии для населения на соответствующей административно-территориальной единице ;";
"35-1) рассмотрение дел об административных правонарушениях за нарушение законодательства Республики Казахстан о языке;

Түркістан облысы әкімдігінің 2024 жылғы 1 шілдедегі № 134 "Түркістан облысының мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы" қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 2025 жылғы 29 тамыздағы № 187 қаулысы
Түркістан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Түркістан облысының мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы" Түркістан облысы әкімдігінің 2024 жылғы 1 шілдедегі №134 қаулысына келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулының "Түркістан облысының мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже" деген қосымшасының мәтініне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін және енгізілген өзгерістер мен толықтырулар осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Түркістан облысының мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Түркістан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін оның Түркістан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін облыс әкімінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Н. Көшеров
Түркістан облысы
әкімдігінің 2025 жылғы
" "________________
№ қаулысына қосымша
"Түркістан облысының мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ережесіне енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні
"Түркістан облысының мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ережеде 14-тармақтың 4) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"4) мәдени құндылықтарға еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету;";
16-тармақ:
мынандай мазмұндағы 3-1), 3-2), 35-1), 35-2) және 37-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) кинематография саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3-2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі халық үшін кинематография туындыларының қолжетімділігіне жағдайлар жасау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;"
"35-1) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасын бұзу бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау;

35-2) осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывески;";
"37-1) обеспечение соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и защиты информации, а также требований к управлению данными;"
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"1) государственное коммунальное казенное предприятие "Областной центр культуры и народного творчества" управления культуры Туркестанской области;
2) государственное коммунальное казенное предприятие "Центр по охране, реставрации и использованию историко-культурного наследия" управления культуры Туркестанской области;
3) государственное коммунальное казенное предприятие "Многофункциональный комплекс Конгресс Холл" управления культуры Туркестанской области;
4) государственное коммунальное казенное предприятие "Туркестанский музыкально-драматический театр" управления культуры Туркестанской области;
5) государственное коммунальное казенное предприятие "Жетысайский драматический театр имени К.Жандарбекова" управления культуры Туркестанской области;
6) государственное коммунальное казенное предприятие "Музыкально-драматический театр города Туркестан имени Райымбека Сейтметова" управления культуры Туркестанской области;
7) государственное коммунальное казенное предприятие "Областная филармония имени Шамши Калдаякова" управления культуры Туркестанской области;
8) государственное коммунальное казенное предприятие "Туркестанский областной историко-краеведческий музей" управления культуры Туркестанской области;
9) государственное коммунальное казенное предприятие "Областной музей спорта имени Кажымукана" управления культуры Туркестанской области;
10) государственное коммунальное казенное предприятие "Кентауский городской музей" управления культуры Туркестанской области;
11) государственное коммунальное казенное предприятие "Музей имени С.Кожанова" управления культуры Туркестанской области;
12) государственное коммунальное казенное предприятие "Музей Толебийского района" управления культуры Туркестанской области;
13) государственное коммунальное казенное предприятие "Музей города Арысь" управления культуры Туркестанской области;
14) государственное коммунальное казенное предприятие "Историко-краеведческий музей в Ордабасынском районе" управления культуры Туркестанской области";
15) государственное коммунальное казенное предприятие "Центр Ұлы Дала Елі" управления культуры Туркестанской области;
16) государственное коммунальное казенное предприятие "Казыгуртский районный музей" управления культуры Туркестанской области;

35-2) маңдайшаны орналастыру туралы хабарламаларды қабылдауды және қарауды жүзеге асырады;";
"37-1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;";
21- тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Облыстық мәдениет және халық шығармашылығы орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Тарихи-мәдени мұраны қорғау, қалпына келтіру және пайдалану жөніндегі орталық" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
3) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Конгресс Холл көпсалалы кешені" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
4) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Түркістан музыкалық-драма театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
5) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Қ.Жандарбеков атындағы Жетісай драма театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
6) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Райымбек Сейтметов атындағы Түркістан қаласының сазды-драма театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
7) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Шәмші Қалдаяқов атындағы облыстық филармония" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
8) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Түркістан облыстық тарихи-өлкетану музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
9) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Қажымұқан атындағы облыстық спорт музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
10) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Кентау қалалық музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
11) "Түркістан облысының мәдениет басқармасының "С.Қожанов атындағы музей" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
12) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Төлеби ауданының музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
13) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Арыс қаласының музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
14) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Ордабасы ауданындағы тарихи-өлкетану музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
15) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Ұлы Дала Елі Орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
16) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Қазығұрт аудандық музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

17) государственное коммунальное казенное предприятие "Музей истории хлопководства Туркестанской области" управления культуры Туркестанской области;
18) государственное коммунальное казенное предприятие "Архитектурно-художественный музей района Байдибек" управления культуры Туркестанской области;
19) государственное коммунальное казенное предприятие "Духовность-музей Абу-Насыра аль-Фараби" управления культуры Туркестанской области;
20) государственное коммунальное казенное предприятие "Музей изобразительного искусства" управления культуры Туркестанской области;
21) коммунальное государственное учреждение "Онтустикфильм" управления культуры Туркестанской области;
22) коммунальное государственное учреждение "Туркестанская областная универсальная научная библиотека "Фараб" управления культуры Туркестанской области;
23) коммунальное государственное учреждение "Туркестанская областная детская библиотека имени Ы.Алтынсарина" управления культуры Туркестанской области";
24) коммунальное государственное учреждение "Тұлғалар музейі" управления культуры Туркестанской области.".

17) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Түркістан облысының мақта шаруашылығы тарихы музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
18) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Бәйдібек ауданы сәулет-көркем музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
19) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Руханият-Әбу-Нәсір әл-Фараби музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
20) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Бейнелеу өнері музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық мемлекеттік кәсіпорны;
21) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Оңтүстікфильм" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
22) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Түркістан облыстық "Фараб" әмбебап ғылыми кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
23) Түркістан облысының мәдениет басқармасының "Түркістан облыстық Ы.Алтынсарин атындағы балалар кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
24) Түркістан облысы мәдениет басқармасының "Тұлғалар музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.".