Об определении порядка и условий установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников организаций, финансируемых из городского бюджета
Постановление акимата города Павлодара Павлодарской области от 22 сентября 2025 года № 1425/2.
В соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" акимат города Павлодара ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников организаций, финансируемых из городского бюджета, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Отдел экономики и финансов города Павлодара" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Павлодара.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Аким города Павлодара Х. Хабылбеков
Приложение
к постановлению акимата
города Павлодара
от "___" _______2025 года № _
Порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам
работников организаций, финансируемых из бюджета города Павлодара
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников организаций, финансируемых из городского бюджета, разработан на основании подпункта 3) пункта 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
2. В соответствии с подпунктом 37) пункта 1 статьи 1 Трудового кодекса Республики Казахстан заработная плата - вознаграждение за труд в зависимости от квалификации работника, сложности, количества, качества и условий выполняемой работы, а также выплаты компенсационного и стимулирующего характера.
Глава 2. Условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам
работников организаций, финансируемых из бюджета города Павлодара
3. Стимулирующие надбавки являются выплатами, устанавливаемыми с целью мотивирования персонала.

Қалалық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттарын айқындау туралы
Павлодар облысы Павлодар қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 22 қыркүйектегі № 1425/2 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" № 1193 қаулысына сәйкес Павлодар қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес қалалық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттары айқындалсын.
2. "Павлодар қаласы экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Павлодар қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар қаласының әкімі Х. Хабылбеков
Павлодар қаласы әкімдігінің
2025 жылғы "__" _________
№ _____ қаулысына
қосымша
Павлодар қаласының бюджетінен қаржыландырылатын ұйымдар
қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына
ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы қалалық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" № 1193 қаулысының 5-тармағы 3) тармақшасы негізінде әзірленді.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 1-бабы 1-тармағының 37) тармақшасына сәйкес жалақы - жұмыскердің біліктілігіне, орындалатын жұмыстың күрделілігіне, санына, сапасына және жағдайларына қарай еңбек үшін төленетін сыйақы, сондай-ақ өтемақы және ынталандыру сипатындағы төлемдер.
2 тарау. Павлодар қаласының бюджетінен қаржыландырылатын
ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына
ынталандырушы үстемеақылар белгілеу шарттары
3. Ынталандырушы үстемеақылар қызметкерлерді ынталандыру мақсатында белгіленетін төлемдер болып табылады.

4. Стимулирующие надбавки к должностным окладам работников бюджетных организаций являются дополнительными выплатами к уже имеющимся видам материальной помощи и стимулирующих выплат, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан, постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
5. Выплата стимулирующих надбавок к должностным окладам работников не является основанием для прекращения выплачиваемых работникам премий, доплат, надбавок за совмещение должностей, за расширение зоны обслуживания, сверхурочные и другие работы.
6. Выплата стимулирующих надбавок к должностным окладам работников осуществляется ежемесячно в течение календарного года.
7. Стимулирующие надбавки могут быть пересмотрены на ежегодной основе, исходя из анализа основных показателей оплаты труда, возможностей бюджета и в случае изменения законодательства Республики Казахстан.
8. Стимулирующие надбавки не выплачиваются:
1) в период нахождения работника на испытательном сроке;
2) при наличии неснятого дисциплинарного взыскания;
3) работникам, работающим в организации менее одного месяца;
4) в случае временного исполнения функций соответствующей категории должности;
5) в период временной нетрудоспособности работника;
6) в период отпуска без сохранения заработной платы;
7) в период учебного отпуска;
8) в период отпуска в связи с беременностью и рождением ребенка (детей), усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
9) в период отпуска без сохранения заработной платы, по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет.
9. Источником финансирования выплат стимулирующих надбавок к должностному окладу работников бюджетных организаций является бюджет города Павлодара.
10. Суммарная потребность для выплаты стимулирующих надбавок к должностным окладам работников организаций, финансируемых из бюджета города, устанавливается по решению Павлодарского городского маслихата.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления акимата города Павлодара Павлодарской области от 25.12.2025 № 2187/2 (вводится в действие с 01.01.2026).
11. Бюджетные средства на выплату стимулирующих надбавок к должностным окладам работников бюджетных организаций должны быть предусмотрены в плане финансирования (плане развития) организации каждый финансовый год.
Глава 3. Порядок установления стимулирующих надбавок к должностным окладам
работников организаций, финансируемых из бюджета города Павлодара

4. Бюджеттік ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" № 1193 қаулысында көзделген материалдық көмектің және ынталандырушы төлемдердің бұрыннан бар түрлеріне қосымша төлемдер болып табылады.
5. Қызметкерлердің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеу қызметкерлерге төленетін сыйлықақыларды, қосымша ақыларды, лауазымдарды қоса атқарғаны үшін, қызмет көрсету аймағын кеңейткені, үстеме және басқа жұмыстар үшін үстемеақыларды тоқтату үшін негіз болып табылмайды.
6. Қызметкерлердің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеу күнтізбелік жыл ішінде ай сайын жүзеге асырылады.
7. Ынталандырушы үстемеақылар еңбекақының негізгі көрсеткіштерін, бюджет мүмкіндіктерін талдауға негізделе отырып және Қазақстан Республикасының заңнамасы өзгерген жағдайда жыл сайынғы негізде қайта қаралуы мүмкін.
8. Ынталандырушы үстемеақылар:
1) қызметкер сынақ мерзімінде болған кезеңде;
2) алынбаған тәртіптік жаза болған кезде;
3) ұйымда бір айдан аз жұмыс істеген қызметкерлерге;
4) лауазымның тиісті санатының функцияларын уақытша атқарған жағдайда;
5) қызметкердің еңбекке уақытша жарамсыздығы кезеңінде;
6) жалақысы сақталмайтын демалыс кезеңінде;
7) оқу демалысы кезеңінде;
8) жүктілікке және бала (балалар) тууға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалыс кезеңінде;
9) бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыс кезеңінде төленбейді.
9. Павлодар қаласының бюджеті бюджеттік ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақысына ынталандырушы үстемеақылар төлемдерін қаржыландыру көзі болып табылады.
10. Қала бюджетінен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақыларды төлеу үшін жиынтық қажеттілік Павлодар қалалық мәслихатының шешімі бойынша белгіленеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қаласы әкімдігінің 25.12.2025 № 2187/2 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Бюджеттік ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеуге бюджет қаражаты әрбір қаржы жылында ұйымның қаржыландыру жоспарында (даму жоспарында) көзделуі тиіс.
3-тарау. Павлодар қаласының бюджетінен қаржыландырылатын
ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына
ынталандырушы үстемеақылар белгілеу тәртібі

12. Администратор бюджетной программы формирует потребность в дополнительных бюджетных средствах с предоставлением расчетов по выплате стимулирующих надбавок и направляет бюджетную заявку в местный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления акимата города Павлодара Павлодарской области от 25.12.2025 № 2187/2 (вводится в действие с 01.01.2026).
13. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию в соответствии с требованиями бюджетного законодательства Республики Казахстан выносит на рассмотрение городской бюджетной комиссии дополнительную потребность средств на оплату стимулирующих надбавок.
14. При выделении бюджетных средств на стимулирующие надбавки к должностным окладам работников организаций, финансируемых из городского бюджета, руководителем организации издается приказ о выплате работникам стимулирующих надбавок на основании письменного представления руководителей структурных подразделений (далее – Представление).
Руководитель организации в результате рассмотрения Представления согласовывает в течение 10 рабочих дней со дня его регистрации либо отказывает в течение 5 рабочих дней со дня регистрации с обоснованием причин отказа в установлении стимулирующей надбавки к должностному окладу.
Работник уведомляется об отказе в течение 2 рабочих дней после принятия решения.
15. В Представлении указываются:
1) фамилия, имя, отчество и должность работника;
2) соблюдение им исполнительской и трудовой дисциплины;
3) результаты работы за определенный период;
4) образцовое и безупречное выполнение должностных обязанностей, выполнение заданий особой важности, сложности и другие достижения в работе;

12. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ынталандырушы үстемеақыларды төлеу бойынша есептерді ұсынумен қосымша бюджет қаражатына қажеттілікті қалыптастырады және бюджеттік өтінімді бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жолдайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Павлодар қаласы әкімдігінің 25.12.2025 № 2187/2 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес ынталандырушы үстемеақылар төлеуге қаражаттың қосымша қажеттілігін қалалық бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
14. Қалалық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақыларға бюджет қаражатын бөлу кезінде ұйым басшысы құрылымдық бөлімшелер басшыларының жазбаша ұсынуы (бұдан әрі – Ұсыну) негізінде қызметкерлерге ынталандырушы үстемеақылар төлеу туралы бұйрық шығарады.
Ұйымның басшысы Ұсынуды қарау нәтижесінде оны тіркеген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде келіседі не лауазымдық айлықақыға ынталандырушы үстемеақыны белгілеуден бас тарту себептерін негіздеумен тіркеген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде бас тартады.
Қызметкер шешім қабылданғаннан кейін 2 жұмыс күні ішінде бас тарту туралы хабардар етіледі.
15. Ұсынуда:
1) қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты;
2) орындаушылық және еңбек тәртібін сақтау;
3) белгілі бір кезеңдегі жұмыс нәтижелері;
4) лауазымдық міндеттерді үлгілі және мінсіз орындау, аса маңызды, күрделі тапсырмаларды орындау және жұмыстағы басқа да жетістіктер;