Об утверждении Правил определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 252.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 1 июля 2025 года.
В соответствии с подпунктом 96) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", пунктом 153 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан", а также подпунктом 174) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр генерал-майор Ч. Аринов
Утверждены
приказом Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 июня 2025 года № 252
Правила определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 96) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", пунктом 153 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан" и подпунктом 174) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – сотрудники и военнослужащие).

Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 252 бұйрығы.
Қазақстан Республикасының "Азаматтық қорғау туралы" Заңы 12-бабы 1-тармағының 96) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 153-тармағына, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағы 174) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Министр генерал-майор Ш. Әрінов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 27 маусымдағы
№ 252 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Азаматтық қорғау туралы" Заңы 12-бабы 1-тармағының 96) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 153-тармағына және "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 174) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің (бұдан әрі – қызметкерлер мен әскери қызметшілер) сыныптық біліктілігін айқындау тәртібін айқындайды.

2. Определение классной квалификации сотрудников и военнослужащих включает в себя присвоение, подтверждение, понижение или снятие, восстановление классной квалификации.
При этом, восстановление классной квалификации производится в отношении лиц, перечисленных в пункте 23 настоящих Правил.
3. На основе акта о присвоении классной квалификации сотрудников и военнослужащих по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - акт), вынесенного квалификационными комиссиями органов гражданской защиты по определению классной квалификации сотрудников и военнослужащих (далее – квалификационные комиссии), созданными в порядке, предусмотренном главой 3 настоящих Правил, решение о присвоении классной квалификации сотрудников и военнослужащих принимают:
1) Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр) или исполняющий его обязанности – в отношении сотрудников и военнослужащих аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), ведомств МЧС, начальников департаментов по чрезвычайным ситуациям столицы, областей, городов республиканского значения МЧС (далее – ДЧС МЧС) и их заместителей, начальника учебного заведения МЧС и его заместителей, командиров воинских частей гражданской обороны (далее – воинские части) и их заместителей;
2) начальники ДЧС МЧС или исполняющие их обязанности – в отношении сотрудников и военнослужащих ДЧС МЧС, управлений (отделов) по чрезвычайным ситуациям ДЧС МЧС;
3) командиры воинских частей или исполняющие их обязанности – в отношении военнослужащих воинских частей;
4) начальник учебного заведения МЧС или исполняющий его обязанности – в отношении сотрудников и военнослужащих учебного заведения МЧС.
При этом, подтверждение, понижение или снятие, восстановление классной квалификации лиц, перечисленных в пунктах 18, 21, 22 и 23 настоящих Правил производится без рассмотрения квалификационной комиссии приказом лиц, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
4. Решение о присвоении, подтверждении, понижении или снятии, восстановлении классной квалификации оформляется приказами лиц, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил (далее - приказ).
Копия приказа направляется в финансовое подразделение органов гражданской защиты (далее - ОГЗ) в течение двух рабочих дней со дня его регистрации для начисления надбавки к должностному окладу или изменения его размера, либо снятия надбавки.
Датой определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих считается день подписания приказа.
При этом, датой подтверждения классной квалификации лиц, перечисленных в пункте 18 настоящих Правил, считается день назначения на должности ОГЗ, о чем оговаривается в приказе.
Сведения об определении классной квалификации сотрудников и военнослужащих вносятся в послужные списки личных дел сотрудников и военнослужащих, с указанием даты и номера приказа, а также в информационную кадровую систему.

2. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау сыныптық біліктілікті беруді, растауды, төмендетуді немесе алып тастауды, қалпына келтіруді қамтиды.
Бұл ретте сыныптық біліктілікті қалпына келтіру осы Қағидалардың 23-тармағында аталған тұлғаларға қатысты жүргізіледі.
3. Қызметкерлердің және әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін беру туралы шешімді осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген тәртіппен құрылған қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау бойынша азаматтық қорғау органдарының біліктілік комиссиялары (бұдан әрі - біліктілік комиссиясы) шығарған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін беру туралы акті (бұдан әрі – акт) негізінде:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі - ТЖМ) аппаратының, ТЖМ ведомстволарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне, ТЖМ астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың Төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі - ТЖМ ТЖД) бастықтарына және олардың орынбасарларына, ТЖМ-ның оқу орнының бастығына және оның орынбасарларына, азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің командирлеріне (бұдан әрі – әскери бөлімдер) және олардың орынбасарларына қатысты – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі (бұдан әрі – Министр) немесе оның міндеттерін атқарушы;
2) ТЖМ ТЖД қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне, ТЖМ ТЖД Төтенше жағдайлар басқармаларына (бөлімдеріне) қатысты – ТЖМ ТЖД бастықтары немесе олардың міндеттерін атқарушы;
3) әскери бөлімдердің әскери қызметшілеріне қатысты – әскери бөлімдердің командирлері немесе олардың міндеттерін атқарушылар;
4) ТЖМ оқу орнының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қатысты – ТЖМ-ның оқу орнының бастығы немесе оның міндеттерін атқарушы қабылдайды.
Бұл ретте осы Қағидалардың 18, 21, 22 және 23-тармақтарында аталған тұлғалардың сыныптық біліктілігін растау, төмендету немесе алып тастау, қалпына келтіру осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген тұлғалардың бұйрығымен біліктілік комиссиясының қарауынсыз жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету немесе алып тастау, қалпына келтіру туралы шешім осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген тұлғалардың бұйрықтарымен (бұдан әрі - бұйрық) ресімделеді.
Бұйрықтың көшірмесі лауазымдық айлықақыға үстемеақы есептеу немесе оның мөлшерін өзгерту немесе үстемеақыны алып тастау үшін тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде азаматтық қорғау органдарының (бұдан әрі – АҚО) қаржы бөлімшесіне жолданады.
Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау күні болып бұйрыққа қол қойылған күн есептеледі.
Бұл ретте осы Қағидалардың 18-тармағында көзделген тұлғалардың сыныптық біліктілігін растау күні АҚО лауазымына тағайындалған күн болып есептеледі, бұл туралы бұйрықта айтылады.
Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау туралы мәліметтер бұйрықтың күні мен нөмірі көрсетіле отырып, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің жеке істерінің қызметтік тізімдеріне, сондай-ақ ақпараттық кадр жүйесіне енгізіледі.

5. За имеющиеся классные квалификации сотрудникам и военнослужащим устанавливаются надбавки в соответствии с приложением 29 к постановлению Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 646 дсп "Об утверждении единой системы оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета".
6. Сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, прибывшим на службу в порядке перемещения из одного ОГЗ в другой, имеющиеся классная квалификация сохраняется с соответствующей надбавкой.
7. Сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, находящимся в отпуске по уходу за ребенком, имеющиеся классная квалификация сохраняется в течение всего периода нахождения в отпуске по уходу за ребенком, без выплаты надбавки.
8. Сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, обучающимся по очной форме в учебном заведении МЧС и зарубежных странах в рамках договоренности, прикомандированным к государственным органам и международным организациям имеющиеся классная квалификация сохраняется в течение всего периода обучения и прикомандирования без выплаты надбавки.
Глава 2. Порядок определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих
Параграф 1. Порядок присвоения и подтверждения классной квалификации сотрудников и военнослужащих
9. Присвоение классной квалификации сотрудников и военнослужащих осуществляется по итогам промежуточной или итоговой проверки профессиональной служебной и физической подготовки.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
9-1. Промежуточная и итоговая проверки профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников и военнослужащих проводятся в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 2 февраля 2024 года № 34 "Об утверждении Содержания и Правил организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты".
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
10. Сотрудникам и военнослужащим присваиваются следующие классные квалификации:
1) "специалист 2 класса" - сотрудникам и военнослужащим, имеющим не менее трех лет стажа работы на правоохранительной службе, службе в специальных государственных органах, органах гражданской защиты, воинской службе (за исключением срочной воинской службы) (далее – стаж службы) и успешно прошедшим промежуточную или итоговую проверку профессиональной служебной и физической подготовки;

5. Сыныптық біліктіліктері үшін қызметкерлер мен әскери қызметшілерге "Мемлекеттік бюджет есебінен қамтылған барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 қазандағы № 646 қбпү қаулысына 29-қосымшаға сәйкес үстемеақы белгіленеді.
6. Бір АҚО-дан екіншісіне ауысу тәртібімен қызметке келген АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қолда бар сыныптық біліктілігі тиісті үстемеақымен сақталады.
7. Бала күтімі бойынша демалыстағы АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қолда бар сыныптық біліктілігі бала күтімі бойынша демалыстың барлық кезеңінде үстемеақысыз сақталады.
8. ТЖМ оқу орнында және уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын, мемлекеттік органдар мен халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қолда бар сыныптық біліктілігі оқудың және іссапардың барлық кезеңінде үстемеақысыз сақталады.
2-тарау. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау тәртібі
1-параграф. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерге сыныптық біліктілік беру және растау тәртібі
9. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін беру кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының аралық және (немесе) қорытынды тексеру қорытындылары бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығына аралық және қорытынды тексеру "Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастырудың мазмұны мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 2 ақпандағы № 34 бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерге мынадай сыныптық біліктіліктер:
1) "2-сыныпты маман" - құқық қорғау қызметінде, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметте, әскери қызметте (мерзімді әскери қызметті қоспағанда) кемінде үш жыл жұмыс өтілі (бұдан әрі – қызмет өтілі) бар және кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының аралық немесе қорытынды тексеруінен сәтті өткен қызметкерлер мен әскери қызметшілерге;

2) "специалист 1 класса":
сотрудникам и военнослужащим, имеющим классную квалификацию "специалист 2 класса", стаж службы в ОГЗ не менее двух лет после присвоения классной квалификации "специалист 2 класса" и успешно прошедшим промежуточную или итоговую проверку профессиональной служебной и физической подготовки;
сотрудникам и военнослужащим, не имеющим классные квалификации, при этом имеющим не менее десяти лет стажа работы на государственной службе и (или) стажа службы и успешно прошедшим промежуточную или итоговую проверку профессиональной служебной и физической подготовки;
3) "специалист 1 класса – наставник (мастер)" - сотрудникам и военнослужащим, имеющим классную квалификацию "специалист 1 класса", стаж службы в ОГЗ не менее двух лет после присвоения классной квалификации "специалист 1 класса" и успешно прошедшим промежуточную или итоговую проверку профессиональной служебной и физической подготовки.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
11. Сотрудникам и военнослужащим, поступившим на службу в ОГЗ после окончания учебного заведения МЧС или других специальных государственных и правоохранительных органов, Вооруженных сил, других войск и воинских формирований (далее – силовые структуры) исчисление срока службы для присвоения классной квалификации осуществляется после назначения на должности ОГЗ.
12. Сотрудники и военнослужащие к присвоению классной квалификации допускаются только один раз в год.
13. К присвоению классной квалификации не допускаются сотрудники и военнослужащие:
1) имеющие действующие дисциплинарные взыскания;
2) в период проведения в отношении них служебного расследования (рассмотрения вопроса о привлечении к дисциплинарной ответственности) или досудебного расследования – до принятия решения о привлечении к дисциплинарной ответственности или прекращении уголовного дела по реабилитирующим основаниям;
3) находящиеся в распоряжении ОГЗ (командира (начальника), Министра), до назначения их на должность.
14. Для присвоения классной квалификации до пятого числа последнего месяца каждого полугодия (в июне и декабре), структурные подразделения ОГЗ направляют в кадровые службы ОГЗ, а в воинских частях в подразделения боевой подготовки (далее – подразделения боевой подготовки) списки сотрудников и военнослужащих, претендующих на присвоение классной квалификации, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Списки претендующих к присвоению).
При этом, Списки претендующих к присвоению, направленные в кадровые службы ОГЗ или подразделения боевой подготовки после пятого числа последнего месяца соответствующего полугодия (в июне и декабре) не подлежат рассмотрению.
Начальники структурных подразделений ОГЗ обеспечивают своевременность, объективность и достоверность представляемых Списков претендующих к присвоению.

2) "1-сыныпты маман":
"2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі берілгеннен кейін АҚО-да кемінде екі жыл қызмет өтілі бар және кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының аралық немесе қорытынды тексеруінен сәтті өткен қызметкерлер мен әскери қызметшілерге;
сыныптық біліктілігі жоқ қызметкерлер мен әскери қызметшілерге, бұл ретте мемлекеттік қызметте кемінде он жыл жұмыс өтілі және (немесе) қызмет өтілі бар және кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының аралық немесе қорытынды тексеруінен сәтті өткен қызметкерлер мен әскери қызметшілерге;
3) "1-сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" - "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі берілгеннен кейін АҚО-да кемінде екі жыл қызмет өтілі бар және кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының аралық немесе қорытынды тексеруінен сәтті өткен қызметкерлер мен әскери қызметшілерге беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. ТЖМ немесе басқа да арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың (бұдан әрі – күштік құрылымдар) оқу орнын бітіргеннен кейін АҚО-ның қызметіне кірген қызметкерлер мен әскери қызметшілерге сыныптық біліктілік беру үшін қызмет өтілін есептеу АҚО лауазымдарына тағайындалғаннан кейін жүзеге асырылады.
12. Қызметкерлер мен әскери қызметшілер сыныптық біліктілік беруге жылына бір рет қана жіберіледі.
13. Сыныптық біліктілік:
1) қолданыстағы тәртіптік жазалары бар;
2) оларға қатысты қызметтік тергеу (тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы мәселені қарау) немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізу кезеңінде – тәртіптік жауаптылыққа тарту немесе ақтау негіздері бойынша қылмыстық істі тоқтату туралы шешім қабылданғанға дейін;
3) АҚО-ның (командирдің (бастықтың), Министрдің) қарамағындағыларға оларды лауазымға тағайындағанға дейін беруге жол берілмейді.
14. Сыныптық біліктілікті беру үшін әр жартыжылдықтың соңғы айының бесінші күніне дейін (маусым және желтоқсан айларында) АҚО-ның құрылымдық бөлімшелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілікті беруге үміткер қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімдерін (бұдан әрі - Беруге үміткерлердің тізімдері) АҚО-ның кадр қызметтеріне, ал әскери бөлімдерде жауынгерлік дайындық бөлімшелеріне (бұдан әрі - жауынгерлік дайындық бөлімшелері) жолдайды.
Бұл ретте, тиісті жартыжылдықтың соңғы айының (маусым және желтоқсан айларында) бесінші күнінен кейін АҚО-ның кадр қызметі немесе жауынгерлік дайындық бөлімшелеріне жіберілген Беруге үміткерлердің тізімдері қарауға жатпайды.
АҚО-ның құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары Беруге үміткерлердің тізімдерінің ұсынылуының уақытылығын, объективтілігін және дұрыстығын қамтамасыз етеді.

15. В течение пяти рабочих дней со дня завершения промежуточной и (или) итоговой проверки, кадровые службы ОГЗ или подразделения боевой подготовки изучают сотрудников и военнослужащих, включенных в Списки претендующих к присвоению на соответствие требованиям пунктов 10, 11, 12 и 13 настоящих Правил, и при условии соответствия их, формируют Список сотрудников и военнослужащих, допущенных к присвоению классной квалификации по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Список допущенных к присвоению).
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
16. Список допущенных к присвоению в течение трех рабочих дней вносится на рассмотрение квалификационной комиссии.
17. Сотрудникам и военнослужащим, которым присвоена классная квалификация, выдаются нагрудные знаки классной квалификации сотрудников и военнослужащих по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
18. Имеющаяся классная квалификация подтверждается приказом лиц, указанных в пункте 3 настоящих Правил с установлением соответствующей надбавки:
1) лицам, прибывшим на службу в ОГЗ в порядке перевода (откомандирования) из других силовых структур и назначенным на должности ОГЗ;
2) лицам, восстановленным на службу в ОГЗ по решению суда;
3) лицам, уволенным из силовых структур и вновь принятым на службу в ОГЗ.
19. При этом, основанием для подтверждения классной квалификации лиц, перечисленных в пункте 18 настоящих Правил, являются акты (либо выписка из актов) об определении классной квалификации силовыми структурами или ОГЗ.
Приказ о подтверждении классной квалификации вносится в течение трех рабочих дней со дня предоставления актов (либо выписок из актов) об определении классной квалификации силовыми структурами или ОГЗ в кадровые службы или подразделения боевой подготовки.
20. Исчисление срока службы для присвоения вышестоящей классной квалификации лицам, перечисленным в подпунктах 1) и 3) пункта 18 настоящих Правил осуществляется со дня назначения на должности ОГЗ.
Параграф 2. Порядок понижения или снятия, восстановления классной квалификации сотрудников и военнослужащих
21. Понижение классной квалификации сотрудников и военнослужащих на одну ступень производится в одном из следующих случаев:
1) наложение дисциплинарного взыскания в виде предупреждения о неполном служебном соответствии;

15. Аралық және (немесе) қорытынды тексеру аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде АҚО-ның кадр қызметтері немесе жауынгерлік дайындық бөлімшелері Беруге үміткерлердің тізімдеріне қосылған қызметкерлер мен әскери қызметшілердің осы Қағидалардың 10, 11, 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкес келуін зерделейді және сәйкес келген жағдайда, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілік беруге рұқсат етілген қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімін (бұдан әрі – Біліктілік беруге рұқсат етілгендердің тізімі) қалыптастырады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Біліктілік беруге рұқсат етілгендердің тізімі үш жұмыс күні ішінде біліктілік комиссиясының қарауына енгізіледі.
17. Сыныптық біліктілік берілген қызметкерлерге және әскери қызметшілерге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмеркерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктіліктерінің төсбелгілері беріледі.
18. Қолда бар сыныптық біліктілік:
1) басқа күштік құрылымдардан ауысу (іссапарға жіберу) тәртібімен АҚО-ның қызметіне келген және АҚО лауазымдарына тағайындалған тұлғаларға;
2) соттың шешімі бойынша АҚО-ның қызметіне қалпына келтірілген тұлғаларға;
3) күштік құрылымдардан босатылған және АҚО қызметіне қайта қабылданған тұлғалардың сыныптық біліктілігін айқындау осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген тұлғалардың бұйрығымен тиісті жәрдемақы белгілеу арқылы расталады.
19. Бұл ретте, осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген тұлғалардың сыныптық біліктілігін растау үшін күш құрылымдарының немесе АҚО сыныптық біліктілігін айқындау туралы актілер (не актілерден үзінді) негіз болып табылады.
Сыныптық біліктілікті растау туралы бұйрық күштік құрылымдардың немесе АҚО-ның сыныптық біліктілікті айқындау туралы актілерді (не актілерден үзінді көшірмелерді) кадр қызметтеріне немесе жауынгерлік даярлық бөлімшелеріне берген күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізіледі.
20. Осы Қағидалардың 18-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға жоғары тұрған сыныптық біліктіліктерін беру үшін қызмет өтілін есептеу мерзімі АҚО-ның лауазымдарына тағайындалған күннен бастап жүзеге асырылады.
2-параграф. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін төмендету немесе алып тастау, қалпына келтіру тәртібі
21. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін бір сатыға төмендету мынадай жағдайлардың бірінде жүргізіледі:
1) қызметке толық сәйкес еместігi туралы ескерту түрінде тәртіптік жаза қолдану;

2) наложение дисциплинарного взыскания в виде освобождения от занимаемой должности (снижения в должности на одну ступень);
3) наложение дисциплинарного взыскания в виде понижения в специальном звании (в воинском звании на одну ступень);
4) непрохождение итоговой проверки профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников и военнослужащих;
5) неявка без уважительных причин для прохождения итоговой проверки профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников и военнослужащих.
Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
22. Классная квалификация "специалист 2 класса" сотрудников и военнослужащих снимается в случае наступления обстоятельств, предусмотренных пунктом 21 настоящих Правил.
23. Сотрудники и военнослужащие, которым понижены или сняты классные квалификации в случаях, предусмотренных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 21 настоящих Правил, восстанавливаются в прежних классных квалификациях по истечении шести месяцев со дня понижения или снятия классной квалификации по рапорту.
При этом, сотрудники и военнослужащие, которым понижены или сняты классные квалификации в случаях, предусмотренных в подпунктах 4) и 5) пункта 21 настоящих Правил, восстанавливаются в прежних классных квалификациях после успешного прохождения предстоящей промежуточной или итоговой проверки профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников и военнослужащих.
Датой восстановления классной квалификации считается день подписания приказа лицами, предусмотренными пунктом 3 настоящих Правил.
Срок службы в классной квалификации прерывается со дня издания приказа о понижении или снятии классной квалификации и возобновляется со дня издания приказа о восстановлении классной квалификации.
Сноска. Пункт 23 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.06.2026 №224 (вводится в действие c 01.07.2026).
Глава 3. Порядок создания квалификационных комиссий органов гражданской защиты по определению классной квалификации сотрудников и военнослужащих
24. Для определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих в ОГЗ приказами лиц, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, создаются квалификационные комиссии, рабочим органом которых являются кадровые службы ОГЗ, а воинских частях – подразделения боевой подготовки.
Состав квалификационной комиссии определяется лицами, предусмотренными пунктом 3 настоящих Правил.
В состав квалификационной комиссии входят председатель квалификационной комиссии и другие члены квалификационной комиссии.

2) атқаратын лауазымынан босату (лауазымын бір сатыға төмендету) түрінде тәртіптік жаза қолдану;
3) арнаулы атағын төмендету (әскери атағын бір сатыға төмендету) түрінде тәртіптік жаза қолдану;
4) қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының қорытынды тексеруінен өтпеу;
5) қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының қорытынды тексеруіне дәлелсіз себептермен келмеу.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің "2-сыныпты маманы" сыныптық біліктілігі осы Қағидалардың 21-тармағында көзделген мән-жайлар туындаған жағдайда алып тасталады.
23. Осы Қағидалардың 21-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген жағдайларда сыныптық біліктілігі төмендетілген немесе алынып тасталған қызметкерлер мен әскери қызметшілер сыныптық біліктілігі төмендетілген немесе алынып тасталған күннен бастап алты ай өткен соң бұрынғы сыныптық біліктіліктеріне баянат негізінде калпына келтіріледі.
Бұл ретте, осы Қағидалардың 21-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайда сыныптық біліктілігі төмендетілген немесе алынған қызметкерлер мен әскери қызметшілер қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын алдағы аралық және (немесе) қорытынды тексеруден сәтті өткеннен кейін бұрынғы сыныптық біліктіліктеріне қалпына келтіріледі.
Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген тұлғалардың бұйрығына қол қойылған күн сыныптық біліктілікті қалпына келтіру күні болып есептеледі.
Сыныптық біліктіліктегі қызмет мерзімі сыныптық біліктілікті төмендету немесе алып тастау туралы бұйрық шығарылған күннен бастап үзiледi және біліктілік сыныбын қалпына келтiру туралы бұйрық шығарылған күннен бастап қалпына келтiрiледi.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.06.2026 № 224 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау бойынша азаматтық қорғау органдарының біліктілік комиссияларын құру тәртібі
24. Осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген тұлғалардың бұйрықтарымен АҚО-дағы қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау үшін біліктілік комиссиялары құрылады, олардың жұмыс органы болып АҚО кадр қызметтері, ал әскери бөлімдерде-жауынгерлік даярлық бөлімшелері табылады.
Біліктілік комиссиясының құрамын осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген тұлғалар айқындайды.
Біліктілік комиссиясының құрамына біліктілік комиссиясының төрағасы және біліктілік комиссиясының басқа мүшелері кіреді.

25. Общее количество членов квалификационной комиссии состоит из нечетного числа. Квалификационную комиссию возглавляет председатель.
При отсутствии председателя и членов квалификационной комиссии их полномочия осуществляют лица их замещающие.
26. Председателями квалификационных комиссий для определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих, перечисленных:
1) в подпункте 1) пункта 3 настоящих Правил является вице-министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) в подпункте 2) пункта 3 настоящих Правил являются первые заместители начальников ДЧС МЧС;
3) в подпункте 3) пункта 3 настоящих Правил являются заместители командиров воинских частей по боевой подготовке;
4) в подпункте 4) пункта 3 настоящих Правил является заместитель начальника учебного заведения МЧС по строевой, воспитательной и кадровой работе.
27. Членами квалификационной комиссии назначаются начальники кадровых служб и подразделении боевой подготовки, а также представители юридических и финансовых служб.
28. Секретарь квалификационной комиссии назначается из числа кадровых служб ОГЗ или подразделения боевой подготовки, осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании.
29. Изменение состава квалификационной комиссии осуществляется по решению лиц, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, путем издания приказа о внесении изменений и (или) дополнений в состав квалификационной комиссии.
30. Квалификационная комиссия принимает решение коллегиально открытым голосованием в течение трех рабочих дней с момента внесения Списков допущенных к присвоению. Решение считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества голосов членов квалификационной комиссии.
31. Решение квалификационной комиссии оформляется актом, в котором отражаются результаты определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель квалификационной комиссии.
Обжалование решения квалификационной комиссии осуществляется в порядке, предусмотренном статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
32. Акт подписывается всеми членами квалификационной комиссии и вносится на рассмотрение лиц, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил.
Приложение 1 к Правилам
определения классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
гражданской защиты
Форма
Акт о присвоении классной квалификации сотрудников и военнослужащих
Квалификационная комиссия органов гражданской защиты по определению классной квалификации сотрудников и военнослужащих (далее - комиссия) в составе: председатель комиссии (должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (далее - ФИО) и другие члены комиссии (должность, специальное (воинское) звание, ФИО, рассмотрев представленные материалы на присвоение классной квалификации, выносит следующее решение:
Специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность
Стаж работы на правоохранительной службе, в специальных государственных органах, воинской службе (за исключением срочной воинской службы), а также стаж работы на государственной службе
Стаж службы в органах гражданской защиты (c какого времени в органах гражданской защиты (число, месяц, год))
Имеющаяся классная квалификация (дата и номер приказа о присвоении, подтверждении, понижении или снятии, восстановлении классной квалификации)
Решение
1.
2.
Председатель комиссии ___________________________________________________
Члены комиссии _________________________________________________________
Секретарь комиссии ______________________________________________________
"____" __________ 20___ год.
Приложение 2 к Правилам
определения классной
квалификации сотрудников
и военнослужащих органов
гражданской защиты
Форма
Списки сотрудников и военнослужащих, претендующих к присвоению классной квалификации
Специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность
Стаж работы на правоохранительной службе, в специальных государственных органах, воинской службе (за исключением срочной воинской службы), а также стаж работы на государственной службе
Стаж службы в органах гражданской защиты (c какого времени в органах гражданской защиты (число, месяц, год))
Имеющаяся классная квалификация (дата и номер приказа о присвоении, подтверждении, понижении или снятии, восстановлении классной квалификации)
На присвоение какой классной квалификации претендует
1.
2.
Начальник структурного подразделения органов гражданской защиты, подпись и дата.
Приложение 3 к Правилам
определения классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
гражданской защиты
Форма
Список сотрудников и военнослужащих, допущенных к присвоению классной квалификации
Специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность
Стаж работы на правоохранительной службе, в специальных государственных органах, воинской службе (за исключением срочной воинской службы), а также стаж работы на государственной службе
Стаж службы в органах гражданской защиты (c какого времени в органах гражданской защиты (число, месяц, год))
Имеющаяся классная квалификация (дата и номер приказа о присвоении, подтверждении, понижении или снятии, восстановлении классной квалификации)
На присвоение какой классной квалификации претендует
Решение о допуске к присвоению классной квалификации (основание к допуску)
1.
2.
Начальник кадровой службы органов гражданской защиты\ начальник подразделения боевой подготовки воинской части гражданской обороны, подпись и дата
Приложение 4 к Правилам
определения классной
квалификации сотрудников
и военнослужащих органов
гражданской защиты
Форма
Нагрудные знаки классной квалификации сотрудников и военнослужащих
"Специалист 1 класса-наставник (мастер)"
"Специалист 1 класса"
"Специалист 2 класса"

25. Біліктілік комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Біліктілік комиссиясын Төраға басқарады.
Біліктілік комиссияны төрағасы мен мүшелері болмаған кезде олардың өкілеттіктерін оларды алмастыратын тұлғалар жүзеге асырады.
26. Аталған қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау үшін біліктілік комиссияларының төрағалары болып:
1) осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасында Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министрі табылады;
2) осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасында ТЖМ ТЖД бастықтарының бірінші орынбасарлары табылады;
3) осы Қағидалардың 3-тармағының 3) тармақшасында әскери бөлімдер командирлерінің жауынгерлік дайындық жөніндегі орынбасарлары табылады;
4) осы Қағидалардың 3-тармағының 4) тармақшасында ТЖМ оқу орны бастығының саптық, тәрбие және кадр жұмысы жөніндегі орынбасары табылады.
27. Біліктілік комиссиясының мүшелері болып кадр қызметтерінің және жауынгерлік дайындық бөлімшелерінің бастықтары, сондай-ақ заң және қаржы қызметтерінің өкілдері тағайындалады.
28. Біліктілік комиссиясының хатшысы АҚО-ның кадр қызметтері немесе жауынгерлік дайындық бөлімшесінің қатарынан тағайындалады, ол ұйымдастырушылық жұмысты қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.
29. Біліктілік комиссиясының құрамын өзгерту осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген тұлғалардың шешімі бойынша біліктілік комиссиясының құрамына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы бұйрық шығару жолымен жүзеге асырылады.
30. Біліктілік комиссиясы Біліктілік беруге рұқсат етілгендердің тізімдері енгізілген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде алқалы ашық дауыс беру арқылы шешім қабылдайды. Егер оған біліктілік комиссиясы мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысы берілсе, шешім қабылданды деп есептеледі.
31. Біліктілік комиссиясының шешімі қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау нәтижелері көрсетілетін актімен ресімделеді.
Дауыстар тең болған жағдайда біліктілік комиссиясының төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Біліктілік комиссиясының шешіміне шағымдану Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
32. Актіге біліктілік комиссиясының барлық мүшелері қол қояды және осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген тұлғалардың қарауына енгізіледі.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін беру туралы акт
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігін айқындау бойынша біліктілік комиссиясы (бұдан әрі - комиссия) құрамында: комиссия төрағасы (лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)) (бұдан әрі - ТАӘ) және комиссияның басқа мүшелері (лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, ТАӘ, сыныптық біліктілікті беруге ұсынылған материалды қарап, мынадай шешім шығарады:
Арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын лауазымы
Құқық қорғау қызметінде, арнаулы мемлекеттік органдарда, әскери қызметте (мерзімді әскери қызметті қоспағанда) жұмыс өтілі, сондай-ақ мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі
Азаматтық қорғау органдарында қызмет өтілі ( азаматтық қорғау органдарында қай уақыттан бастап (күні, айы, жылы))
Қолда бар сыныптық біліктілік (сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету немесе алу, қалпына келтіру туралы бұйрықтың күні мен нөмірі)
Шешім
1.
2.
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
Комиссия мүшелері __________________________________________________
Комиссия хатшысы __________________________________________________
20___ жыл "____" __________
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілік беруге үміткер қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімдері
Арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын лауазымы
Құқық қорғау қызметінде, арнаулы мемлекеттік органдарда, әскери қызметте (мерзімді әскери қызметті қоспағанда) жұмыс өтілі, сондай-ақ мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі
Азаматтық қорғау органдарында қызмет өтілі (азаматтық қорғау органдарында қай уақыттан бастап (күні, айы, жылы))
Қолда бар сыныптық біліктілік (сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету немесе алып тастау, қалпына келтіру туралы бұйрықтың күні мен нөмірі)
Қандай сыныптық біліктілік алуға үміткер
1.
2.
Азаматтық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшесі бастығы, қолы және күні
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілік беруге рұқсат етілген қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімі
Арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын лауазымы
Құқық қорғау қызметінде, арнаулы мемлекеттік органдарда, әскери қызметте (мерзімді әскери қызметті қоспағанда) жұмыс өтілі, сондай-ақ мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі
Азаматтық қорғау органдарында қызмет өтілі (азаматтық қорғау органдарында қай уақыттан бастап (күні, айы, жылы))
Қолда бар сыныптық біліктілік (сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету немесе алып тастау, қалпына келтіру туралы бұйрықтың күні мен нөмірі)
Қандай сыныптық біліктілік алуға үміткер
Сыныптық біліктілікті беруге жіберу туралы шешім (жіберуге негіз)
1.
2.
Азаматтық қорғау органдарының кадр қызметінің бастығы\ азаматтық қорғаныс әскери бөлімінің жауынгерлік дайындық бөлімшесінің бастығы қолы және күні.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сыныптық біліктілігінің төсбелгілері
"1-сыныпты маман-тәлімгер (шебер)"
"1-сыныпты маман"
"2-сыныпты маман"