"Об утверждении алгоритма управления и взаимодействия государственных органов и организаций при реагировании на чрезвычайную ситуацию"
Совместный приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 15 сентября 2025 года № 240-Ө и Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 10 октября 2025 года № 445
В соответствии со статьей 65-1 Лесного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) алгоритм управления и взаимодействия государственных органов и организаций при реагировании на чрезвычайную ситуацию согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) расчет необходимого количества сил и средств для локализации и ликвидации лесного пожара согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) план действий при реагировании на чрезвычайную ситуацию (природный пожар) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) схему оповещения при возникновении лесного пожара согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) порядок действия при возникновении лесного возгорания согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего совместного приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после официального опубликования настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Государственным и местным исполнительным органам обеспечить исполнение мероприятий, указанных в Алгоритме.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров экологии и природных ресурсов, чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
_______________ Е. Нысанбаев
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
___________________ Ч. Аринов
Приложение 1 к Алгоритму
управления и взаимодействия
государственных органов и
организаций при реагировании
на чрезвычайную ситуацию
Алгоритм управления и взаимодействия государственных органов и организаций при реагировании на чрезвычайную ситуацию
Стадия
МЭПР
МЧС
МИО
Другие госорганы
Режим повседневной деятельности
1.Организация мероприятий по предупреждению лесных пожаров.

"Төтенше жағдайға ден қою кезіндегі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды басқару және олардың өзара іс-қимылы алгоритмін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2025 жылғы 15 қыркүйектегі № 240-Ө және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 10 қазандағы № 445 бірлескен бұйрығы
Қазақстан Республикасының Орман кодексінің 65-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) төтенше жағдайға ден қою кезіндегі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды басқару және олардың өзара іс-қимылы алгоритмі осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) орман өртіне қарсы іс-шараларды ұйымдастыру үшін қажетті күштер мен құралдардың есебі осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) төтенше жағдайға (табиғи өртке) ден қою кезіндегі іс-қимыл жоспары осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4) орман өрті туындаған жағдайда хабарландыру сызбасы осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
5) орман өрті туындаған жағдайдағы іс-қимыл тәртібі осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар Алгоритмде көрсетілген іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының экология және табиғи ресурстар, төтенше жағдайлар вице-министрлеріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі___________ Е. Нысанбаев
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
______________ Ш. Әрінов
Төтенше жағдайға ден қою
кезіндегі мемлекеттік органдар
мен ұйымдарды басқару және
олардың өзара іс-қимылы
алгоритіміне 1-қосымша
Төтенше жағдайға ден қою кезіндегі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды басқару және олардың өзара іс-қимылы алгоритмін бекіту туралы
Кезең
ЭТРМ
ТЖМ
ЖАО
Басқа мемлекеттік органдар
Күнделікті іс-әрекет режимі
1. Орман өрттерінің алдын алу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;

2. Прогнозирование лесных пожаров.
3. Сбор, обработка и обмен информацией о защите лесов от природных пожаров.
4. Планирование действий органов управления и сил, организация подготовки и обеспечения их деятельности при реагировании на природные пожары.
5. Разработка планов действий по тушению лесных пожаров.
6. Проведение и принятие участие в учениях с уполномоченными органами по реагированию на тушение природных пожаров.
7. Создание, размещение, хранение и восполнение резервов материальных ресурсов для тушения лесных пожаров и их последствий.
1. Сбор, обработка и обмен информацией о защите лесов от природных пожаров.
2. Разработка планов взаимодействия по ликвидации лесных пожаров.
3. Проведение в пределах своих полномочий государственного контроля и надзора в сфере гражданской защиты.
4. Проведение и принятие участие в учениях с уполномоченными органами по реагированию на тушение природных пожаров.
1. Сбор, обработка и обмен информацией о защите лесов от природных пожаров.
2. Разработка планов взаимодействия по ликвидации лесных пожаров.
3. Проведение учений с уполномоченными органами по реагированию на чрезвычайные ситуации природного характера.
4. Организация и планирование эвакуации населения при лесных пожарах.
5. Создание, размещение, хранение и восполнение резервов материальных ресурсов для тушения лесных пожаров и их последствий.
(МЦРИАП)
1.Обеспечение бесперебойной оперативной работы геоинформационного портала mchs.gharysh.kz.
2. Обеспечение ежедневного предоставления термальных точек посредством геоинформационного портала mchs.gharysh.kz.
(МВД)
1. Участие в проведении совместных учений, подготовки сил и средств к действиям по охране общественного порядка при ликвидации лесных пожаров.
(МО)
1. Участие в проведении совместных командно-штабных учений, подготовки сил и средств к действиям по ликвидации лесных пожаров.
(МЗ)
1. Участие в проведении совместных командно-штабных учений, формирование медицинских групп, запаса лекарственных средств.
При наступлении высокого класса пожарной опасности (4-5)
1.Ограничение доступа населения и организаций в лесные массивы;
2. Контроль за пожарной обстановкой на территории государственного лесного фонда посредством системы раннего обнаружения пожаров и наблюдательных вышек;
3.Увеличение частоты патрулирования, включая авиационное и с применением беспилотных летательных аппаратов;
4.Отработка планов реагирования на возможные возгорания;
5.Разработка ежедневного прогноза вероятного возникновения пожаров, на основе текущих погодных условий (класса пожарной опасности);

2. Орман өрттерін болжау;
3. Ормандарды табиғи өрттен қорғау туралы ақпаратты жинау, өңдеу және бөлісу;
4. Басқару органдары мен күштердің іс-қимылдарын жоспарлау, табиғи өрттерге ден қою кезінде олардың қызметін дайындау мен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
5. Орман өрттерін сөндіру бойынша іс-қимыл жоспарларын әзірлеу;
6. Орман өрттерін сөндіруге ден қою жөніндегі уәкілетті органдармен оқу-жаттығулар өткізу және оған қатысу;
7. Орман өрттерін және олардың салдарын сөндіру үшін материалдық ресурстардың резервтерін құру, орналастыру, сақтау және толықтыру;
1. Ормандарды табиғи өрттен қорғау туралы ақпаратты жинау, өңдеу және бөлісу;
2. Орман өрттерін жою бойынша өзара іс-қимыл жоспарларын әзірлеу;
3. Өз өкілеттіктері шегінде азаматтық қорғау саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізу;
4. Табиғи өрттерді сөндіруге ден қою жөніндегі уәкілетті органдармен оқу-жаттығу өткізу және оған қатысу.
1. Ормандарды табиғи өрттен қорғау туралы ақпаратты жинау, өңдеу және бөлісу;
2. Орман өрттерін жою бойынша өзара іс-қимыл жоспарларын әзірлеу;
3. Табиғи сипаттағы төтенше жағдайларға ден қою жөніндегі уәкілетті органдармен оқу-жаттығулар өткізу;
4. Орман өрттері кезінде халықты эвакуациялауды ұйымдастыру және жоспарлау;
5. Орман өрттерін және олардың салдарын сөндіру үшін материалдық ресурстардың резервтерін құру, орналастыру, сақтау және толықтыру.
(ЦДИАӨМ)
1. Мchs.gharysh.kz геоақпараттық порталдың үздіксіз жедел жұмысын қамтамасыз ету;
2. Мchs.gharysh.kz геоақпараттық портал арқылы жылу нүктелерді күнделікті ұсынуды қамтамасыз ету.
(ІІМ)
1. Орман өрттерін жою кезінде қоғамдық тәртіпті қорғау жөніндегі іс-қимылдарға күштер мен құралдарды дайындау, бірлескен оқу-жаттығулар өткізуге қатысу.
(Қорғанысмині)
1. Бірлескен командалық-штабтық оқу-жаттығулар өткізуге, орман өрттерін жою жөніндегі іс-қимылдарға күштер мен құралдарды дайындауға қатысу.
(ДСМ)
1. Бірлескен командалық-штабтық оқу-жаттығуларды өткізуге қатысу, медициналық топтарды, дәрілік заттар қорын қалыптастыру.
Жоғары сыныпты өрт қауіптілігі басталған кезде (4-5)
1. Халық пен ұйымдардың орман алқаптарына кіруін шектеу;
2. Өрттерді ерте анықтау және бақылау мұнаралары жүйесі арқылы мемлекеттік орман қоры аумағындағы өрт жағдайын бақылау;
3. Авиациялық және пилотсыз ұшу аппараттарын қолдануды қоса алғанда, патрульдеу жиілігін арттыру;
4. Ықтимал өрттерге ден қою жоспарларын пысықтау;
5. Ағымдағы ауа райы жағдайлары (өрт қауіптілігі класы) негізінде өрттердің ықтимал пайда болуының күнделікті болжамын әзірлеу;

6. Исходя из складывающейся оперативной обстановки направляют заявку в КГС на космическую съемку на бумажном носителе на экстренную космическую съемку зон чрезвычайной ситуации (лесные и степные пожары);
7. Использовать в работе информацию, размешенную в геоинформационном портале forest.gharysh.kz по термоточкам с указанием координат, ближайшего населенного пункта, ближайшей пожарной части и степени риска.
8. КЛХЖМ МЭПР РК совместно с РГП "Казгидромет" ежедневно предоставляет/загружает путем интеграции с геоинформационными порталами mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz карту "степени пожарной опасности" и "класса пожарной опасности".
9. РГП "Казгидромет" на ежедневной основе посредством загрузки на геоинформационные порталы mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz предоставляет метеоданные (температура, скорость ветра и т.д).
1.Определение мест временного дежурства механизированных дозоров и выставления техники по согласованию с МЭПР и МИО;
2.Определение состава группировок сил и средств (количество личного состав и пожарной техники повышенной проходимости) областного, межрегионального, трансграничного характеров;
3.Организация постоянной связи (радио, телефонная) с лесными и природоохранными организациями;
4.Подготовка имущества, продуктов питания и ГСМ для личного состава группировки сил и средств гарнизонов противопожарной службы;
5. Исходя из складывающейся оперативной обстановки направляют электронную заявку посредством геоинформационного портала mchs.gharysh.kz в КГС на Экстренную космическую съемку зон чрезвычайной ситуации (лесные и степные пожары).
6. Использовать в работе информацию, размешенную в геоинформационном портале mchs.gharysh.kz о термоточкам с указанием координат, ближайшего населенного пункта, ближайшей пожарной части и степени риска.
1.Ограничение доступа населения и организаций в лесные массивы;
2. Контроль за пожарной обстановкой на территории государственного лесного фонда посредством системы раннего обнаружения пожаров и наблюдательных вышек;
3. Увеличение частоты патрулирования, включая авиационное и с применением беспилотных летательных аппаратов;
4.Отработка планов реагирования на возможные возгорания;
5. Увеличение штатных и внештатных работников для реагирования на возгорания;
6. Разработка ежедневного прогноза вероятного возникновения пожаров, на основе текущих погодных условий (класса пожарной опасности);
7. Организация взаимодействия по средствам радио, телефонная, иной связи с территориальными подразделениями ЦПиОУ МЧС не менее двух раз в сутки на период действия от 4 класса пожарной опасности;

6. Қалыптасқан жедел жағдайды негізге ала отырып, ҚҒС-ға төтенше жағдай аймақтарын (орман және дала өрттері) шұғыл ғарыштық түсіруге қағаз жеткізгіштегі ғарыштық түсіруге өтінім жолдайды;
7. Жұмыста forest.gharysh.kz геоақпараттық порталында орналасқан координаттары, ең жақын елді мекен, ең жақын өрт сөндіру бөлімі және тәуекел дәрежесі көрсетілген жылу нүктелері бойынша ақпаратты пайдалану.
8. ҚР ЭТРМ ОШЖДК "Қазгидромет" РМК мен бірлесіп күн сайын mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz геоақпараттық порталдармен интеграциялау жолымен "өрт қауіптілігі дәрежесі" және "өрт қауіптілігі сыныбы" ұсынады.
9. "Қазгидромет" РМК mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz геоақпараттық порталдарға жүктеу арқылы күнделікті негізде метеодеректерді (температура, желдің жылдамдығы және т.б.) қамтамасыз етеді.
1. ЭТРМ және ЖАО келісімі бойынша механикаландырылған сағаттардың уақытша кезекшілік және техниканы қою орындарын айқындау;
2. Облыстық, өңіраралық, трансшекаралық сипаттағы күштер мен құралдар топтамаларының құрамын (жеке құрам және жүріп өту мүмкіндігі жоғары өрт техникасының санын) айқындау;
3. Орман және табиғат қорғау ұйымдарымен тұрақты байланыс (радио, телефон) ұйымдастыру;
4. Өртке қарсы қызмет гарнизондарының күштері мен құралдарын топтастырудың жеке құрамы үшін мүлікті, тамақ өнімдерін және ЖЖМ дайындау;
5. Қалыптасқан жедел жағдайға сүйене отырып ҚҒС төтенше жағдай аймақтарын шұғыл ғарыштық түсіруге (орман және дала өрттері) электрондық өтінімді mchs.gharysh.kz геоақпараттық портал арқылы жібереді.
6. Жұмыста mchs.gharysh.kz геоақпараттық порталда араласқан координаттары, ең жақын елді мекен, ең жақын өрт сөндіру бөлімі және тәуекел дәрежесі көрсетілген жылу нүктелері бойынша ақпаратты пайдалану.
1. Халық пен ұйымдардың орман алқаптарына кіруін шектеу;
2. Өрттерді ерте анықтау және бақылау мұнаралары жүйесі арқылы мемлекеттік орман қоры аумағындағы өрт жағдайын бақылау;
3. Авиациялық және пилотсыз ұшу аппараттарын қолдануды қоса алғанда, патрульдеу жиілігін арттыру;
4. Ықтимал өрттерге ден қою жоспарларын пысықтау;
5. Өртке ден қою үшін штаттық және штаттан тыс қызметкерлерді ұлғайту;
6. Ағымдағы ауа райы жағдайлары (өрт қауіптілік дәрежесі) негізінде өрттердің ықтимал пайда болуының күнделікті болжамын әзірлеу;
7. Өрт қауіптілігінің 4-сыныбының қолданылу кезеңіне тәулігіне кемінде екі рет ТЖМ ЖжЖБО аумақтық бөлімшелерімен радио, телефон, өзге де байланыс құралдары бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыру;

8. Создание резерва горюче-смазочных материалов для тушения природного пожара, а также резерв авиационного топлива на случай привлечения воздушных судов для тушения лесных пожаров и продуктов питания;
9.Проверять готовность добровольных противопожарных формирований на случай их привлечения;
10. Исходя из складывающейся оперативной обстановки направляют заявку в КГС на космическую съемку на осуществление Экстренной космической съемки зон чрезвычайной ситуации (лесные и степные пожары).
11. Используется в работе информация, размешенная в геоинформационных порталах КГС по термоточкам с указанием координат, ближайшего населенного пункта, ближайшей пожарной части и степени риска.
(МЗ)
1. Создание запаса лекарственных средств;
(МТ)
1. Определение резерва транспорта для эвакуации населения;
2. Поддерживание в постоянной готовности пожарные поезда на случай привлечения к тушению пожара.
(МЦРИАП)
1. Обеспечить бесперебойную оперативную работу геоинформационных порталов mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz и предоставление термальных точек в Республиканскую диспетчерскую службу РГКП "Казавиалесоохрана" МЭПР, КЦСПиОУ и территориальные подразделения МЧС с периодичностью 8 раз в сутки с постепенным увеличением до 15 раз посредством публикации на геоинформационных порталах mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz, публикация термальных точек должна занимать не более 2-4 часов (с постепенным уменьшением времени) после космической сьемки зоны интереса и обработки данных ДЗЗ.
2. Обеспечение ежедневного обновления термальных точек на геоинформационном портале mchs.gharysh.
3. АО "Қазакстан Ғарыш Сапары" (далее – КГС), согласно представленной заявке (посредством геоинформационного портала mchs.gharysh и/или бумажного носителя), информирует МЧС, МЭПР и МИО о технической возможности проведения сьемки высокого и/или среднего разрешения (указывает ближайшие даты съемок) и времени обработки космического снимка не более 2-4 часов с постепенным уменьшением времени обработки в зависимости от процесса программирования рабочего плана сьемки КА программных обеспечении "Miseo", "Atlas" и др.
4. КГС обеспечивает планирование, съемку и прием космических снимков с космических аппаратов ДЗЗ согласно представленной заявке (посредством геоинформационного портала mchs.gharysh.kz и/или бумажного носителя).
5. КГС уведомляет МЧС, МЭПР и МИО по территориальной принадлежности о новых очагах возгораний посредством геоинформационного портала mchs.gharysh.kz и/или мессенджера.
6. КГС на ежедневной основе посредством загрузки на геоинформационных порталах mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz предоставляет метеоданные (температура, скорость ветра и т.д), полученные от РГП "Казгидромет".
При обнаружении пожара
1.Направление к месту загорания дежурного персонала природоохранной организации подведомственного МЭПР (работники лесной пожарной станции, мобильная группа гос. инспекторов) на территории которого произошел пожар;
2.Информирование подразделений МЧС, РГКП "Казавиалесоохрана" и МИО;
3.Общее руководство тушением лесного пожара осуществляется старшим должностным лицом природоохранной организации подведомственного МЭПР:
-проведение разведки пожара (в том числе с привлечением воздушного борта РГКП "Казавиалесоохрана" и БПЛА);
-определение места возникновения и ориентировочной площади пожара;
-определение необходимого количества сил и средств на тушение пожара (запрос сил и средств и воздушных бортов с водосливными устройствами МЧС, МО, Авиационная служба КНБ, МВД) в соответствии с приложением №1;
-угрозу населенным пунктам и объектам экономики;
-прогнозирование развития лесного пожара (направление, скорость);

8. Табиғи өрттердi сөндiру үшiн ЖЖМ резервiн, сондай-ақ орман өрттерін сөндіру үшін әуе кемелерін тартқан жағдайда авиациялық отын резервін және азық-түлік қорын құру;
9.Ерікті өртке қарсы құралымдардың оларды тартқан жағдайда олардың дайындығын тексеру;
10. Қалыптасқан жедел жағдайды негізге ала отырып, ҚҒС төтенше жағдай аймақтарын (орман және дала өрттері) шұғыл ғарыштық түсіруге қағаз жеткізгіштегі ғарыштық түсіруге өтінім жолдайды;
11.Жұмыста координаттарын, жақын елді мекенді, жақын өрт сөндіру бөлімін және тәуекел дәрежесін көрсете отырып, жылу нүктелері бойынша КГС геоақпараттық порталдарында араласқан ақпарат пайдаланылады.
(ДСМ)
1. Дәрілік заттардың қорын құру;
(КМ)
1. Халықты эвакуациялау үшін көлік резервін айқындау;
2. Өрт сөндіруге тартылған жағдайда өрт сөндіру пойыздарын тұрақты дайындықта ұстау.
(ЦДИАӨМ)
1. Мchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz геоақпараттық порталдарының үздіксіз жедел жұмысын қамтамасыз ету және mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz. геоақпараттық порталдарда жариялау арқылы тәулігіне 8 рет біртіндеп 15 есеге дейін ұлғайта отырып мерзімділікпен "Қазавиаақорғау" РМҚК республикалық диспетчерлік қызметке, ЭТРМ, ДЖО және ТЖМ аумақтық бөлімшелеріне жылу нүктелерді ұсыну, жылу нүктелерін жариялау қызығушылық аймағын ғарыштық түсіруден және ЖҚЗ деректерін өңдеуден кейін 2-4 сағаттан аспауы керек (уақыттың біртіндеп азайюымен);
2. Mchs.gharysh. геоақпараттық порталында жылу нүктелерін күнделікті жаңартуды қамтамасыз ету;
3. "Қазақстан Ғарыш Сапары" АҚ (бұдан әрі – ҚҒС) ұсынған өтінімге сәйкес (mchs.gharysh геоақпараттық порталы және/немесе қағаз тасығыш арқылы), ТЖМ, ЭТРМ және ЖАО "Miseo", "Atlas" және т.б. бағдарламалық қамтамасыз етуіне түсірудің жұмыс жоспарын бағдарламалау процесіне байланысты жоғары және/немесе орташа дәлдікпен түсіру жүргізудің техникалық мүмкіндігі (түсірудің таяудағы күндерін көрсетеді) және ғарыштық түсіруді өңдеу уақыты 2-4 сағаттан аспайтыны туралы хабарлайды;
4. ҚҒС ұсынған өтінімге сәйкес ЖҚЗ ғарыш аппараттарынан ғарыштық суреттерді жоспарлауды, түсіруді және қабылдауды (mchs.gharysh.kz геоақпараттық порталы және/немесе қағаз тасымалдағыш арқылы) қамтамасыз етеді;
5. ҚҒС mchs.gharysh.kz және/немесе мессенджер (жеделхат арна) геоақпараттық портал арқылы жаңа өрт ошақтары туралы ТЖМ, ЭТРМ және аумақтық тиесілігі бойынша ЖАО хабардар етеді;
6. ҚҒС геоақпараттық порталдарда жүктеу арқылы күнделікті негізде mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz "Қазгидромет" РМК алынған метеодеректерді (температура, желдің жылдамдығы және т.б.) ұсынады.
Өрт анықталған кезде
1. Аумағында өрт болған ЭТРМ ведомстволық бағынысты табиғатты қорғау ұйымының кезекші персоналын (орман өрт станциясының қызметкерлері, мемлекеттік инспекторлардың мобильдік тобы) жану орнына жіберу;
2. ТЖМ, "Қазавиақорғау" РМҚК, ЖАО бөлімшелерін ақпараттандыру;
3. Орман өртін сөндіруге жалпы басшылықты ЭТРМ ведомстволық бағынысты табиғат қорғау ұйымының аға лауазымды адамы жүзеге асырады:
- өртке барлау жүргізу (оның ішінде "Қазавиаорманқорғау" РМҚК және ҰҰА әуе бортын тарта отырып);
- өрттің шығу орны мен болжамды ауданын анықтау;
- №1 қосымшаға сәйкес өртті сөндіруге қажетті күштер мен құралдардың санын анықтау (ТЖМ, Қорғанысмині, ҰҚК авиациялық қызметі, ІІМ су төгетін құрылғылары бар күштер мен құралдар мен әуе борттарын сұрау) ;
- елді мекендер мен экономика объектілеріне қауіп төндіреді;
- орман өртінің дамуын болжау (бағыты, жылдамдығы);

4. Привлечение воздушных бортов РГКП "Казавиалесоохрана" с водосливными устройствами на тушение пожара на охраняемой авиацией территории;
5. Привлечение воздушных бортов авиаподразделений МИО;
6. Организация связи и взаимодействия между задействованными силами и средствами;
7. Обеспечение сбора и подготовка имеющейся техники, предназначенной для целей пожаротушения (трактор с плугом, водовоз, водораздатчик);
8. Ответственные дежурные РДС подключаются к геоинформационному порталу forest.gharysh.kz, фиксируют изменения и передают информацию соответствующим лесохозяйственным учреждениям МЭПР для принятия соответствующих мер (при необходимости).
9. Ответственные работники, при определении очагов возгорания на местности по средствам камер, визуального обнаружения, обращения населения либо иными способами фиксируют происшествие на геоинформационному порталу forest.gharysh.kz, а также информирует КГС о факте возникновения чрезвычайной ситуации с помощью средств связи.
1.Направление к месту пожара дежурного караула из ближайшего пожарного подразделения. В случае возникновения пожара одновременно на территории нескольких лесничеств подготовка и направление сил и средств с ближайших районных подразделений гарнизона, по согласованию (не более 1 АЦ с ПЧ (ПП) от каждого районного подразделения);
2.Подготовка и отправка дополнительных сил и средств из подразделений гарнизона противопожарной службы на случай осложнения обстановки (по запросу МЭПР и МИО, а также по результатам аналитического прогноза ситуации о возможном осложнении обстановки);
3. По запросу РТП подготовка распоряжения и отправка воздушных бортов АО "Казавиаспас" с водосливными устройствами на тушение пожара, а также привлечение воздушных бортов авиаподразделений МИО, МО, Авиационная служба КНБ, МВД;
4. Отправка заявки в руководству МО на привлечение воздушных бортов с водосливными устройствами, военнослужащих и инженерной техники на тушение лесного пожара, при отсутствии воздушных бортов с водосливными устройствами МЧС и МЭПР в регионе;
5. Подготовка группировок сил и средств ближайших территориальных подразделений;
6. Организация связи и взаимодействия между задействованными силами и средствами;
7. Подготовка и направление КШМ (обеспечить наличие БПЛА) к месту пожара по запросу РТП;
8. Ответственные дежурные работники Департаментов по ЧС подключаются к геоинформационному порталу mchs.gharysh.kz, фиксируют изменения и передают информацию соответствующим районным подразделениям для принятия соответствующих мер (при необходимости).;

4. Өртті сөндіруге "Қазавиаорманқорғау" РМҚК-ның қорғалатын аумағында су төгетін құрылғылары бар әуе кемелерін тарту;
5. ЖАО әуе бөлімшелерінің әуе борттарын тарту;
6. Тартылған күштер мен құралдар арасындағы байланыс пен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
7. Өрт сөндіру мақсаттарына арналған қолда бар техниканы (соқасы бар трактор, су тасушы, су таратқыш) жинауды және дайындауды қамтамасыз ету;
8. РДҚ жауапты кезекшілері жауапты кезекшілері геоақпараттық порталға қосылады forest.gharysh.kz тиісті шараларды қабылдау үшін (қажет болған жағдайда) өзгерістерді тіркейді және ақпаратты ЭТРМ тиісті орман шаруашылығы мекемелеріне береді;
9. Жауапты қызметкерлер камералардың, көзбен шолып анықтаудың, халықтың өтініштерінің құралдары бойынша жергілікті жердегі өрт ошақтарын анықтаған кезде не өзге де тәсілдермен оқиғаны forest.gharysh.kz геоақпараттық порталында тіркейді, сондай-ақ байланыс құралдарының көмегімен төтенше жағдайдың туындау фактісі туралы ҚҒС хабарлайды.
1. Жақын маңдағы өрт сөндіру бөлімшесінен кезекші қарауылды өрт орнына жіберу. Бір мезгілде бірнеше орманшылықтың аумағында өрт туындаған жағдайда гарнизонның жақын маңдағы аудандық бөлімшелерінен күштер мен құралдарды дайындау және жолдау, келісім бойынша (әрбір аудандық бөлімшеден ӨЖ (ӨЖ) бастап 1 АЦ артық емес);
2. Жағдай асқынып кеткен жағдайда өртке қарсы қызмет гарнизоны бөлімшелерінен қосымша күштер мен құралдарды дайындау және жөнелту (ЭТРМ мен ЖАО-ның сұрауы бойынша, сондай-ақ жағдайдың ықтимал асқынуы туралы жағдайды талдамалық болжау нәтижелері бойынша);
3. РТП сұрау салуы бойынша өртті сөндіруге "Қазавиақұтқару" АҚ әуе бортына өкім дайындау және жіберу, сондай-ақ ЖАО, Қорғанысмині, ҰҚК авиациялық қызметі, ІІМ әуе бөлімшелерінің әуе бортын тарту;
4. Өңірде ТЖМ және ЭТРМ суағар құрылғылары бар әуе борттары болмаған кезде, орман өртін сөндіруге суағар құрылғылары бар әуе борттарын, әскери қызметшілер мен инженерлік техниканы тартуға Қорғанысмині басшылығына өтінім жіберу;
5. Жақын аумақтық бөлімшелердің күштері мен құралдарын топтастыруды дайындау;
6. Тартылған күштер мен құралдар арасындағы байланыс пен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
7. КШМ дайындау және ЖТӨ-нің сұрау салуы бойынша өрт орнына жолдау (ҰҰА-ның болуын қамтамасыз ету);
8. ТЖ департаменттерінің жауапты кезекші қызметкерлері геоақпараттық порталға қосылады mchs.gharysh.kz. тиісті шараларды қабылдау үшін (қажет болған жағдайда) өзгерістерді тіркейді және тиісті аудандық бөлімшелерге ақпарат береді;

9. Оперативные дежурные территориальных подразделений ДЧС областей, городов, республиканского значения и столицы, при определении очагов возгорания на местности по средствам камер, визуального обнаружения, обращения населения либо иными способами фиксируют происшествие на геоинформационном портале mchs.gharysh.kz либо через мобильное приложение "Dangers", а также информирует Национального оператора о факте возникновения чрезвычайной ситуации с помощью средств связи;
1. Направление к месту загорания дежурного персонала лесного учреждения (работники лесной пожарной станции, мобильная группа лесной охраны) подведомственного МИО на территории которого произошел пожар;
2. Информирование подразделений МЧС, РГКП "Казавиалесоохрана", МЭПР;
3. Общее руководство тушением лесного пожара осуществляется старшим должностным лицом лесного учреждения подведомственного МИО:
-проведение разведки пожара (в том числе с привлечением воздушного борта РГКП "Казавиалесоохрана" и БПЛА);
-определение места возникновения и площади пожара;
-определение необходимого количества сил и средств на тушение пожара (запрос сил и средств и воздушных бортов с водосливными устройствами МЧС, МО, Авиационная служба КНБ, МВД) в соответствии с приложением №1;
-угрозу населенным пунктам и объектам экономики;
-прогнозирование развития лесного пожара (направление, скорость);
4. Привлечение воздушных бортов РГКП "Казавиалесоохрана" с водосливными устройствами на тушение пожара;
5.Привлечение воздушных бортов авиаподразделений МИО, в том числе и на территории ООПТ;
6. Обеспечение сбора и подготовка имеющейся техники, предназначенной для целей пожаротушения (трактор с плугом, водовоз, водораздатчик), а также при необходимости автобусов для эвакуации населения из зоны ЧС. Подготовка ранцевых огнетушителей;
7. Организация связи и взаимодействия между задействованными силами и средствами;
8. Ответственные дежурные работники подключаются к геоинформационным порталам КГС, фиксируют изменения и передают информацию соответствующим лесохозяйственным учреждениям УПР МИО для принятия соответствующих мер (при необходимости).
9. Ответственные работники, при определении очагов возгорания на местности по средствам камер, визуального обнаружения, обращения населения либо иными способами фиксируют происшествие на геоинформационных порталах КГС, а также информирует КГС о факте возникновения чрезвычайной ситуации с помощью средств связи.
(МЦРИАП)
1.Предоставление снимков высокого и среднего разрешений посредством геоинформационного портала mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz в Республиканскую диспетчерскую службу РГКП "Казавиалесоохрана" МЭПР, КЦСПиОУ и территориальные подразделения МЧС и своевременную выгрузку пространственных данных (данные, включающие описание местоположения термальных точек, пожарных частей и станций, мест забора воды воздушного и колесного транспорта, границ особо охраняемых природных территорий), необходимых для работ МЧС, МЭПР и их территориальных подразделений.
2. КГС предоставляет данные (архивные и новые космические снимки, векторные слои на территорию ЧС: термальные точки; площади выгоревших территории; населенные пункты с указанием количества жителей; пожарные части; гидротехнические сооружения; автомобильные дороги районного, областного, республиканского значения; водоемы (реки, озера, водохранилища); границы лесных массивов; особо охраняемые природные территории; центр медицины катастроф; опасные производственные объекты; эвакуационные пункты; спасательные отряды, границы районов, областей и т.д. посредством геоинформационного портала mchs.gharysh.kz.
3. КГС при пожарах, организует повторную съемку отечественными и зарубежными космическими аппаратами и выгрузку данных на геоинформационном портале mchs.gharysh.kz.

9. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ТЖД аумақтық бөлімшелерінің жедел кезекшілері камералардың, көзбен шолып анықтаудың, халықтың өтініштерінің құралдары бойынша жергілікті жердегі өрт ошақтарын айқындау кезінде не өзге де тәсілдермен оқиғаны геоақпараттық Порталда тіркейді mchs.gharysh.kz немесе "Dangers" мобильді қосымшасы арқылы, сондай-ақ ұлттық операторға байланыс құралдарының көмегімен төтенше жағдайдың туындау фактісі туралы хабарлайды.
1. Аумағында өрт болған ведомстволық бағынысты ЖАО орман мекемесінің кезекші персоналын (орман өрт станциясының қызметкерлері, орман күзетінің мобильді тобы) жану орнына жіберу;
2. ТЖМ, "Қазавиақорғау" РМҚК, ЭТРМ бөлімшелерін ақпараттандыру;
3. Орман өртін сөндіруге жалпы басшылықты ЖАО ведомстволық бағынысты орман мекемесінің аға лауазымды адамы жүзеге асырады:
- өртке барлау жүргізу (оның ішінде ҰҰА және "Қазавиақорғау" РМҚК әуе бортын тарта отырып);
- өрттің шығу орны мен ауданын анықтау;
- №1 қосымшаға сәйкес өртті сөндіруге қажетті күштер мен құралдардың санын анықтау (ТЖМ, Қорғанысмині, ҰҚК авиациялық қызметі, ІІМ су төгетін құрылғылары бар күштер мен құралдар мен әуе борттарын сұрау);
- елді мекендер мен экономика объектілеріне қауіп төндіреді;
- орман өртінің дамуын болжау (бағыты, жылдамдығы);
4. Өртті сөндіруге "Қазавиаорманқорғау" РМҚК-ның су төгетін құрылғылары бар әуе борттарын тарту;
5. ЖАО әуе бөлімшелерінің әуе борттарын, оның ішінде ЕҚТА аумағында тарту;
6. Өрт сөндіру мақсаттарына арналған қолда бар техниканы (соқасы бар трактор, су тасушы, су таратқыш), сондай-ақ қажет болған жағдайда халықты ТЖ аймағынан эвакуациялау үшін автобустарды жинауды және дайындауды қамтамасыз ету. Рюкзак өрт сөндіргіштерін дайындау;
7. Тартылған күштер мен құралдар арасындағы байланыс пен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
8. Жауапты кезекші қызметкерлер ҚҒС геоақпараттық порталдарына қосылады, өзгерістерді тіркейді және тиісті шаралар қабылдау үшін (қажет болған жағдайда) ЖАО УПР-нің тиісті орман шаруашылығы мекемелеріне ақпарат береді.
9. Жауапты қызметкерлер камералардың, көзбен шолып анықтаудың, халықтың өтініштерінің құралдары бойынша жергілікті жерде өрт ошақтарын анықтаған кезде не өзге де тәсілдермен оқиғаны ҚҒС геоақпараттық порталдарында тіркейді, сондай-ақ байланыс құралдарының көмегімен төтенше жағдайдың туындау фактісі туралы ҚҒС хабарлайды.
(ЦДИАӨМ)
1. ЭТРМ "Қазавиаорманқорғау" РМҚК республикалық диспетчерлік қызметіне, ДЖО және ТЖМ аумақтық бөлімшелеріне mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz геоақпараттық портал арқылы жоғары және орта дәлдіктегі суреттерді (жылу нүктелерінің, өрт сөндіру бөлімдері мен станцияларының, әуе және доңғалақты көліктің су алу орындарының, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың шекараларының орналасуын сипаттайтын деректер) ұсыну және ЭТРМ, ТЖМ, олардың аумақтық бөлімшелерінің жұмысына қажетті кеңістіктік деректерді уақтылы түсіру.
2. ҚҒС mchs.gharysh.kz.геоақпараттық портал арқылы деректерді (мұрағаттық және жаңа ғарыштық суреттер, ТЖ аумағына векторлық қабаттар: жылу нүктелер; өртенген аумақтардың алаңдары; тұрғындар саны көрсетілген елді мекендер; өрт сөндіру бөлімдері; гидротехникалық құрылыстар; аудандық, облыстық, республикалық маңызы бар автомобиль жолдары; су айдындары (өзендер, көлдер, су қоймалары); орман алқаптарының шекаралары; ерекше қорғалатын табиғи аумақтар; апаттар медицинасы орталығы; қауіпті өндірістік объектілер; эвакуациялық пункттер; құтқару жасақтары, аудандардың, облыстардың шекаралары және т.б.) ұсынады.
3. Өрт кезінде ҚҒС отандық және шетелдік ғарыш аппараттарымен қайта түсіруді және mchs.gharysh.kz. геоақпараттық порталда деректерді түсіруді ұйымдастырады

4. КГС в геоинформационном портале mchs.gharysh.kz создает базу геоданных выгоревших территорий с информацией по периоду и площади пожара (КГС проводит картирование последствий ЧС на основе космических снимков).
(МТ)
1. Приведение в готовность транспорта для эвакуации населения;
2. Привидение в готовность пожарные поезда на случай привлечения к тушению пожара;
(МВД)
1. Направление к месту природного пожара сотрудников полиции и служебную автомашину для обеспечения охраны общественного порядка;
(МЗ)
1.Привидение в готовность ближайших бригад для оказание медицинской и психологической помощи пострадавшим;
(МО)
1.Направление воздушных бортов с водосливными устройствами, военнослужащих и инженерной техники на тушение лесного пожара, при отсутствии воздушных бортов с водосливными устройствами МЧС и МЭПР в регионе.
(заявка руководителей МЧС и МИО);
При развитии пожара до крупных размеров
Руководство по тушению лесного пожара (РТП) независимо от привлекаемых сил и средств осуществляется должностным лицом государственной лесной охраны.
1. Развертывание оперативного штаба тушения пожара, при привлечении подразделений МЧС, местных исполнительных и других государственных органов.
2. Произведение разведки и оценка обстановки на пожаре;
3. Назначение начальников боевых участков;
4. Обеспечение мероприятий по охране труда и технике безопасности личного состава на пожаре;
5. Определение потребности в силах и средствах по боевым участкам;
6. Передача необходимой информации в оперативный штаб;
7. Отправка к месту пожара сотрудников и техники из ближайших лесных учреждений, включая ближайшие области;
8. Привлечение воздушных бортов на охраняемой авиацией территории РГКП "Казавиалесоохрана" с водосливными устройствами на тушение пожара;
9. Обеспечение проводниками задействованных на тушение пожара сотрудников МЧС и других государственных органов;
10. Запрос космической сьемки зон чрезвычайных ситуаций и анализ моделирования пожара от КЦСПиОУ (РДС и КГС);
11. Подготовка карт, схем, с указанием необходимых условных обозначений;
12. Ведение хронологии действий на участках и общую хронологию ликвидации пожара.
Работой оперативного штаба руководит старший представитель МЧС (ДЧС), который одновременно является заместителем РТП.
Работа оперативного штаба осуществляется на основе распоряжений и указаний РТП.
1. Оповещение АП, СБ, АПр и других заинтересованных государственных органов, и организаций.
2. Сбор, обработка и анализ данных об обстановке на пожаре, прогнозирование его развития, передача необходимой информации в КЦСПиОУ.
3. Сбор представителей территориальных подразделений государственных органов в оперативном штабе на месте пожара и взаимодействие с ними.

4. ҚҒС mchs.gharysh.kz геоақпараттық порталда өрттің кезеңі мен ауданы бойынша ақпараты бар өртенген аумақтардың геодеректер базасын құрады (ҚҒС ғарыштық суреттер негізінде ТЖ салдарын картаға түсіруді жүргізеді).
(КМ)
1. Халықты эвакуациялау үшін көлікті әзірлікке келтіру;
2. Өрт сөндіруге тартылған жағдайда өрт сөндіру пойыздарын әзірлікке келтіру.
(ІІМ)
1. Қоғамдық тәртіпті қорғауды қамтамасыз ету үшін полиция қызметкерлерін және қызметтік автомашинаны табиғи өрт орнына жіберу.
(ДСМ)
1. Зардап шеккендерге медициналық және психологиялық көмек көрсетуге жақын маңдағы бригадаларды әзірлікке келтіру.
(Қорғанысмині)
1. Өңірде ТЖМ және ЭТРМ суағар құрылғылары бар әуе борттары болмаған кезде орман өртін сөндіруге суағар құрылғылары бар әуе борттарын, әскери қызметшілер мен инженерлік техниканы жіберу. (ТЖМ және ЖАО басшыларының өтінімі).
Өрт ірі аумаққа дейін тараған кезінде
Тартылып отырған күштер мен құралдарға қарамастан, мемлекеттік орман күзетінің лауазымды адамы орман өртін сөндіру жөніндегі басшылықты (ӨСБ) жүзеге асырады.
1. ТЖМ бөлімшелері, жергілікті атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар тартылған жағдайда өртті сөндіру жөніндегі жедел штабты орналастыру;
2. Өрт жағдайына барлау және бағалау жүргізу;
3. Ұрыс учаскелерінің басшыларын тағайындау;
4. Өрт сөндіру барысында жеке құрамның еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау шараларын қамтамасыз ету;
5. Ұрыс учаскелері бойынша күштер мен құралдарға қажеттілікті айқындау;
6. Қажетті ақпаратты жедел штабқа беру;
7. Өрт орнына жақын маңдағы орман мекемелерінен, оның ішінде көршілес облыстардан қызметкерлер мен техниканы жіберу;
8. Өртті сөндіруге су төгетін құрылғылары бар "Қазавиорманқорғау" РМҚК авиациямен қорғалатын аумақта әуе кемелерін жұмылдыру;
9. Өртті сөндіруге тартылған ТЖМ және басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлерін орман ішіне жолсеріктермен жіберуді қамтамасыз ету;
10. ҚР ТЖМ СЖжЖБКО (РДҚ және КҒС) төтенше жағдайлар аймақтарының ғарыштық түсірілімін сұрату және өрттің модельдеуін талдау;
11. Қажетті шартты белгілерді көрсете отырып, карталар мен сызбаларды дайындау;
12. Учаскелер мен жалпы өртті жою барысындағы іс-қимылдардың хронологиясын жүргізу.
Жедел штаб жұмысына ТЖМ (ТЖД) лауазымы жоғары өкілі басшылық етеді және ол бір уақытта өртті сөндіруді басқару бастығының (ӨСБ) орынбасары болып табылады.
Жедел штаб жұмысы ӨСБ-ның бұйрықтары мен нұсқауларына сәйкес жүзеге асырылады.
1. ПӘ, ҚК, ҮА, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды хабардар ету;
2. Өрт жағдайы туралы мәліметтерді жинау, өңдеу және талдау, оның ұлғаю барысын болжау, қажетті ақпаратты ТЖМ Стратегиялық жоспарлау және жедел басқару командалық орталығы (СЖжЖБКО) жолдау;
3. Өрт орнындағы жедел штабта мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің өкілдерін жинау және олармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;

4. Ведение учета (кол-во личного состава, техники, оборудования, снаряжения) и определение потребности в силах и средствах, подготовка соответствующих предложений для РТП.
5. Создание на пожаре резерва сил и средств, организация питания и отдыха при длительных пожарах.
6. Направление группировок сил и средств из ближайших территориальных подразделений (областей);
7. Обеспечение мероприятий по охране труда и технике безопасности личного состава на пожаре и организация подготовки и обеспечение ведения действий по тушению пожара;
8. Обеспечение своевременного подвоза воды к месту природного пожара специализированной или приспособленной техникой;
9. Запрос космической сьемки зон чрезвычайных ситуаций и анализ моделирования пожара от КЦСПиОУ (РДС и КГС);
10. Подготовка карт, схем, с указанием необходимых условных обозначений;
11. Ведение хронологии действий на участках и общую хронологию ликвидации пожара;
12. Отправка заявки в руководству МО на привлечение воздушных бортов с водосливными устройствами, военнослужащих и инженерной техники на тушение лесного пожара;
13. Информирование о крупном природном пожаре дежурно-диспетчерские службы МЧС сопредельных государств (при угрозе перехода пожара);
14. В случае возникновения ЧС (крупные пожары), определяет ответственное лицо по взаимодействию и передачи электронной заявки посредством геоинформационного портала mchs.gharysh.kz на Экстренную космическую съемку зон чрезвычайных ситуаций;
15.Развертывание палаточного лагеря для участников тушения, силами воинских частей ГО;
16. Организация работы горячей линии;
17. Оповещение и сбор оперативной группы МЧС и представителей заинтересованных государственных органов в ситуационном зале КЦСПиОУ МЧС;
18. Подготовка и направление КШМ (обеспечить наличие БПЛА) к месту пожара по запросу РТП;
19. Ответственные дежурные работники Департаментов по ЧС подключаются к геоинформационному порталу mchs.gharysh.kz, фиксируют изменения и передают информацию соответствующим районным подразделениям для принятия соответствующих мер (при необходимости).;
20. Оперативные дежурные территориальных подразделений ДЧС областей, городов, республиканского значения и столицы, при определении очагов возгорания на местности по средствам камер, визуального обнаружения, обращения населения либо иными способами фиксируют происшествие на геоинформационном портале mchs.gharysh.kz либо через мобильное приложение "Dangers", а также информирует Национального оператора о факте возникновения чрезвычайной ситуации с помощью средств связи;

4. Жеке құрам, техника, жабдықтар, құрал-саймандар саны бойынша есеп жүргізу және күштер мен құралдарға қажеттілікті анықтап, ӨСБ-на тиісті ұсыныстар дайындау;
5. Өрт кезінде резервтегі күштер мен құралдарды құру, ұзаққа созылған өрт жағдайында тамақтану мен демалысты ұйымдастыру;
6. Күштер мен құралдарды жақын аумақтық бөлімшелерден (облыстардан) жұмылдыру;
7. Өртте жеке құрамның еңбек қауіпсіздігі мен техника қауіпсіздігі шараларын қамтамасыз ету және өртті сөндіру бойынша әрекеттерді ұйымдастыру, дайындықты қамтамасыз ету;
8. Табиғи өрт орнына арнайы немесе бейімделген техникамен суды уақтылы жеткізуді ұйымдастыру;
9. ҚР ТЖМ СЖжЖБКО (РДҚ және КҒС) төтенше жағдайлар аймақтарының ғарыштық түсірілімін сұрату және өрттің модельдеуін талдау;
10. Қажетті шартты белгілерді көрсете отырып, карталар мен сызбаларды дайындау;
11. Учаскелер мен жалпы өртті жою барысындағы іс-қимылдардың хронологиясын жүргізу;
12. Орман өртін сөндіруге су төгетін құрылғылары бар әуе кемелерін, әскери қызметкерлер мен инженерлік техниканы тарту жөнінде ҚМ-не өтінім жіберу;
13. Ірі табиғи өрт жағдайында көршілес мемлекеттердің ТЖМ кезекші-диспетчерлік қызметтерін (өрттің шекарадан өту қаупі туындаса) хабардар ету;
14. Ірі өрт орын алған жағдайда ТЖ аймақтарын ғарыштық түсіруге арналған электрондық өтінімді mchs.gharysh.kz геоақпараттық порталы арқылы жолдауға жауапты тұлғаны айқындау;
15. Өрт сөндірушілер үшін азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің күшімен далалық лагерлер орналастыру;
16. Жедел желінің жұмысын ұйымдастыру;
17. ТЖМ жедел тобы мен мүдделі мемлекеттік органдар өкілдерін СЖжЖБКО-ның жедел залына шақырып, жинау және хабардар ету;
18. ӨСБ сұранысы бойынша өрт орнына командалық-штабтық машинаны (КШМ), сондай-ақ ұшқышсыз ұшу аппараттарын (ҰҰА) жіберуді ұйымдастыру;
19. ТЖД кезекші қызметкерлері mchs.gharysh.kz геоақпараттық порталына қосылып, өзгерістерді тіркейді және қажет болған жағдайда тиісті аудандық бөлімшелерге ақпаратты жолдайды;
20. Облыстық, қалалық, республикалық маңызы бар және астаналық ТЖД аумақтық бөлімшелерінің кезекші қызметкерлері жану ошақтарын камералар арқылы, визуалды байқау, тұрғындардың хабарлауы немесе басқа тәсілдермен анықтаған жағдайда, бұл деректі mchs.gharysh.kz порталы немесе "Dangers" мобильдік қосымшасы арқылы тіркеп, байланыс құралдары арқылы ТЖ туралы фактіні Ұлттық операторға хабарлайды;

21. Обеспечение контроля за выполнением поставленных задач.
Руководство по тушению лесного пожара (РТП) независимо от привлекаемых сил и средств осуществляется должностным лицом государственной лесной охраны.
1. Развертывание оперативного штаба тушения пожара, при привлечении подразделений МЧС, местных исполнительных и других государственных органов.
2. Произведение разведки и оценка обстановки на пожаре;
3. Назначение начальников боевых участков;
4. Обеспечение мероприятий по охране труда и технике безопасности личного состава на пожаре;
5. Определение потребности в силах и средствах по боевым участкам;
6. Передача необходимой информации в оперативный штаб;
7. Отправка к месту пожара сотрудников и техники из ближайших лесных учреждений, включая ближайшие области;
8. Обеспечение проводниками задействованных на тушение пожара сотрудников МЧС и других государственных органов;
9. Обеспечение своевременного подвоза воды к месту природного пожара специализированной или приспособленной техникой;
10. Привлечение воздушных бортов с водосливными устройствами на тушение пожара;
11. Запрос космической сьемки зон чрезвычайных ситуаций и анализ моделирования пожара от КЦСПиОУ (РДС и КГС);
12. Обеспечение горюче-смазочными материалами и питанием сил и средств, участвующих в тушении пожара;
13. Подготовка карт, схем, с указанием необходимых условных обозначений;
14. Ведение хронологии действий на участках и общую хронологию ликвидации пожара;
15. Привлечение волонтерских организаций и общественных объединений;
16.Подготовка пунктов временного размещение пострадавших;
17.Проработка вопроса по обеспечению банно-прачечных мероприятий участников тушения пожара, дислоцируемых вблизи населенных пунктов, при затяжных пожарах;
18. Направление ближайших бригад для оказание медицинской и психологической помощи пострадавшим;
19. Организация работы горячей линии.
(МВД)
1. Увеличение группировки сил и средств на месте природного пожара, для обеспечения охраны общественного порядка;
(МО)
1.Направление воздушных бортов с водосливными устройствами, военнослужащих и инженерной техники на тушение лесного пожара (заявка руководителей МЧС и МИО);
(Авиационная служба КНБ)
1. Направление (по заявке МЧС через оперативно-дежурную службу Авиационной службы КНБ) воздушных судов с водосливными устройствами.
(НГ)
1.Направление (по заявке через Центр оперативного управления) воздушных бортов с водосливными устройствами, военнослужащих, района возникновения крупного пожара для его тушения и организация эвакуации личного состава, членов семей военнослужащих и других лиц.
(МТ)
1. Направление (по запросу РТП) к месту природного пожара пожарного поезда с командой АО "НК "КТЖ" для тушения пожара и доставки огнетушащих веществ;
(МЦРИАП)
1. Обеспечение привлечения операторов связи для развҰртывания базовой станции мобильных операторов для обеспечения связи и мобильного интернета;
(МЗ)
1. Направление ближайших бригад для оказание медицинской и психологической помощи пострадавшим;
(МКИ)
1. Организация работы по освещению оперативной обстановки в средствах массовой информации (согласование материалов с уполномоченными органами);
2. Включить в состав оперативного штаба представителя Министерства.
При угрозе населенным пунктам, военным объектам (воинским частям) вне населенных пунктов
1.Определение количества населенных пунктов, детских лагерей и зон отдыха находящихся под угрозой, с учетом развития пожара, участие в организационной работе по их защите;
2. Внесение предложений по направлению сил и средств для защиты населенных пунктов;
3. Принятие мер по недопущению перехода пожара с лесной зоны на селитебную территорию.
1.Определение количества населенных пунктов, детских лагерей и зон отдыха находящихся под угрозой, с учетом развития пожара, участие в организационной работе по их защите;
2.Заблаговременное выставление пожарной техники и личного состава для обеспечения противопожарной защиты населенных пунктов, детских лагерей и зон отдыха;
3.Организация эвакуационных мероприятий;
4.Оповещение и информирование населения путем СМС-рассылки;
5.Организация работы оперативной группы МЧС и представителей заинтересованных государственных органов в ситуационном зале КЦСПиОУ МЧС;
6.Оповещение МО (через НЦУО ГШ ВС РК), КНБ при угрозе пожара вблизи военного объекта (воинской части).
1. Определение количества населенных пунктов, детских лагерей и зон отдыха находящихся под угрозой, с учетом развития пожара, организационные работы по их защите;
2. Принятие мер по недопущению перехода пожара с лесной зоны на селитебную территорию;
3. Оповещение и информирование населения о складывающейся обстановке и порядку действий;
4. Принятие мер по недопущению перехода пожара с лесной зоны на селитебную территорию;
5. Развертывание и организаций временного размещения пострадавших с созданием условий для жизнедеятельности населении;
6. Оповещение и сбор представителей заинтересованных государственных органов, организация эвакуационных мероприятий;
7. Привлечение автобусов для эвакуации населения из зоны ЧС в сопровождении сотрудников МВД;
8. Создание в ближайших медицинских учреждениях койко-мест для пострадавшего населения, обеспечение санитарно-противоэпидемических мероприятий в пунктах временного размещения пострадавших.
(МЗ)
1.Координация создания в ближайших медицинских учреждениях койко-мест для пострадавшего населения, обеспечение санитарно-противоэпидемических мероприятий в пунктах временного размещения пострадавших;
(МСХ)
1.Организация и выполнение мероприятий по защите сельскохозяйственных животных и растений;
(МТ)
1.Направление транспорта для эвакуации населения;
(МВД)
1. Организация оповещения населения посредством громкоговорящих устройств патрульных автомобилей;
2.Обеспечение общественного порядка и охраны объектов и жилых домов эвакуируемого населения.
(МКИ)
Организация работы по освещению оперативной обстановки в средствах массовой информации (согласование материалов с уполномоченными органами);
(МО)
1.Направление воздушных бортов с водосливными устройствами, военнослужащих и инженерной техники на тушение лесного пожара (заявка руководителей МЧС и МИО).
2.Приведение в готовность сил и средств назначенных для ликвидации пожаров на военных объектах и пунктах дислокации воинских частей и органов военного управления, дислоцирующихся в (вблизи) района возникновения крупного пожара, и организация эвакуации личного состава, членов семей военнослужащих и других лиц.
(Авиационная служба КНБ)
1. Направление (по заявке МЧС через оперативно-дежурную службу Авиационной службы КНБ) воздушных судов с водосливными устройствами.
(НГ)
1.Направление (по заявке через Центр оперативного управления) воздушных бортов с водосливными устройствами, военнослужащих, района возникновения крупного пожара для его тушения и организация эвакуации личного состава, членов семей военнослужащих и других лиц.
При объявлении режима ЧС
1. Обеспечение общего руководства тушением природного пожара на территории природоохранной организации подведомственного МЭПР.
1. При необходимости отправка дополнительных сил и средств ближайших территориальных подразделений;
2.Подготовка проекта распоряжения об объявлении чрезвычайной ситуации глобального (регионального) масштаба и назначения руководителя ликвидации чрезвычайной ситуации.
3. При осложнении обстановки и угрозе на региональном уровне обеспечить работу Республиканского штаба ликвидации ЧС.
4. Подготовка Постановления Правительства по разбронированию материальных ценностей государственного материального резерва.
5.Разбронирование материальных ценностей государственного материального резерва.
1. Обеспечение общего руководства тушением природного пожара на территории лесных учреждений подведомственных МИО;
2.Проведение заседания комиссии по предупреждению и ликвидации ЧС;
3.Подготовка проекта распоряжения об объявлении чрезвычайной ситуации местного масштаба и назначения руководителя ликвидации ЧС;
4.Организация работы оперативного штаба по ликвидации ЧС с включением представителей территориальных государственных органов;
5.Организация работы горячей линии;
6.Привлечение сил и средств территориальных формирований гражданской защиты на ликвидацию ЧС;
7.Обеспечения эвакуированного население продовольствием и предметом первой необходимости;
8.Проведение эвакуаций населения, материальных культурных ценности;
9.Организация пунктов приема и распределения гуманитарной помощи;
10. Подготовка материалов для разбронирования материальных ценности государственного материального резерва и оперативного резерва МЧС, внесение предложения о выделение средств из резерва Правительства РК;
11.Освещение своевременной и достоверной информации о ЧС в СМИ.
(МЗ)
1.Формирование медицинских групп и организация выдвижения в зону ЧС;
(МЦРИАП)
1.Организация работы мобильных ЦОН для эвакуируемого населения;
(МТ)
1. Обеспечение транспортными средствами и инженерной техникой для проведения аварийно-спасательных и неотложных работ, создание резерва запасных частей, горюче-смазочных материалов и организация технического обслуживания (ремонта) транспортных средств на маршрутах движения;
(МФ)
1.Выделение денег из резервов правительства РК на основании Постановления правительства РК;
(МЮ)
1.Обеспечение производства судебно-медицинских экспертиз безвозвратных потерь;
(МИД)
1. Подготовка запроса в зарубежные страны и международные организации об оказании необходимой гуманитарной и иной помощи, формирование списков пострадавших (погибших) граждан других государств;
2. Организует аккредитацию представителей средств массовой информации из зарубежных стран и оказание им возможности технической помощи, обеспечение оперативной информации и пресс-релиза;
(МСХ)
1.Организация отгона (вывоза) сельскохозяйственных животных и сельскохозяйственной продукции в безопасные места и организация вынужденного забоя пораженных животных и их захоронение;
(МВД)
1.Оцепление зоны ЧС, охрана пунктов временного размещения граждан и пунктов обогрева, питания и вещевого довольствия; обеспечение безопасности дорожного движения, сопровождение колон эвакуированного населения в пункты размещения и прибывающих сил, и средств в зону ЧС;
(МО)
1.Приведение в готовность и выделение сил и средств, назначенных для обеспечения режима и ликвидации последствий ЧС, в соответствии с Планом применения ВС РК при ликвидации ЧС природного и техногенного характера;
2.Доведение информации об объявлении режима ЧС в Центр кризисного реагирования Организации Договора о коллективной безопасности (ЦКР ОДКБ) в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия ЦКР ОДКБ.
(МКИ)
1. Организация работы по освещению ликвидации ЧС в средствах массовой информации.
(МТИ)
1. Координация торговой деятельности в период ЧС;
(Государственные органы)
1.Привлекаются руководители территориальных подразделений задействованных сотрудников на месте пожара.
При угрозе перехода пожара на территорию сопредельного государства
1.Принять все необходимые меры по ограничению перехода природного пожара на территорию сопредельного государства;
2.По запросу уполномоченного органа сопредельного государства оказать содействие по тушению природного пожара в рамках действующего законодательства.
1.Принять все необходимые меры по ограничению перехода природного пожара на территорию сопредельного государства;
2. Информирование дежурно-диспетчерских служб МЧС сопредельных государств при угрозе перехода пожара;
3.По запросу уполномоченного органа сопредельного государства оказать содействие по тушению природного пожара в рамках действующего законодательства;
4. Информирование пограничную службу КНБ об угрозе перехода пожара на сопредельную сторону.
5. Оповещение МО РК через НЦУО ГШ ВС РК для доведения информации в ЦКР ОДКБ, на пункты управления ВС сопредельных государств.
1.Принять все необходимые меры по ограничению перехода природного пожара на территорию сопредельного государства;
2.По запросу уполномоченного органа сопредельного государства оказать содействие по тушению природного пожара в рамках действующего законодательства.
(МИД)
1.Организация мероприятий по информированию сопредельных государств, международных организаций о складывающейся обстановки;
(ПС КНБ)
1. Организовать взаимодействие пограничных служб по обеспечению пропуска через государственную границу участников тушения пожара, определяемом международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
(МО)
Доведение информации в ЦКР ОДКБ в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия ЦКР ОДКБ, а также на пункты управления ВС сопредельных государств.
Примечание: Сокращения наименований государственных органов по тексту (АП – Администрация Президента; АПр – Аппарат Правительства; СБ – Совет Безопасности; ПС КНБ – Пограничная служба Комитета национальной безопасности; НГ – Национальная гвардия; МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов; МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям; МВД – Министерство внутренних дел; МЗ –Министерство здравоохранения; МСХ – Министерство сельского хозяйства; МТИ – Министерство торговли и интеграции; МТ – Министерство транспорта; МИД – Министерство иностранных дел; МФ – Министерство финансов; МО – Министерство обороны; МИО – местный исполнительный орган; МЦРИАП - Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности; МКИ – Министерство культуры и информации, КГС – АО "Қазақстан Ғарыш Сапары", КЦСПиОУ – Командный центр стратегического планирования и оперативного управления Министерства по чрезвычайным ситуациям, НЦУО – Национальный центр управления обороны.).
Приложение 2 к Алгоритму
управления и взаимодействия
государственных органов и
организаций при реагировании
на чрезвычайную ситуацию
Расчет необходимого количества сил и средств для локализации и ликвидации лесного пожара
Площадь пожара, га
Требуемое количество рабочих, чел.
Требуемое количество пожарных автоцистерн, ед.
Требуемое количество тракторов, ед.
Требуемое количество вертолетов с ВСУ

21. Қойылған міндеттердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ету.
Тартылып отырған күштер мен құралдарға қарамастан, мемлекеттік орман күзетінің лауазымды адамы орман өртін сөндіру жөніндегі басшылықты (ӨСБ) жүзеге асырады.
1. ТЖМ бөлімшелері, жергілікті атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар тартылған жағдайда өртті сөндіру жөніндегі жедел штабты орналастыру;
2. Өрт жағдайын барлау және бағалау жүргізу;
3. Ұрыс учаскелерінің басшыларын тағайындау;
4. Өрт сөндіру барысында жеке құрамның еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау шараларын қамтамасыз ету;
5. Ұрыс учаскелері бойынша күштер мен құралдарға қажеттілікті айқындау;
6. Қажетті ақпаратты жедел штабқа беру;
7. Өрт орнына жақын маңдағы орман мекемелерінен, оның ішінде көршілес облыстардан қызметкерлер мен техниканы жіберу;
8. Өртті сөндіруге тартылған ТЖМ және басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлерін орман ішіне жолсеріктермен жіберуді қамтамасыз ету;
9. Табиғи өрт орнына арнайы немесе бейімделген техникамен су жеткізуді уақтылы ұйымдастыру;
10. Өртті сөндіруге су төгетін құрылғылары бар әуе кемелерін тарту;
11. ҚР ТЖМ СЖжЖБКО (РДҚ және КҒС) төтенше жағдайлар аймақтарының ғарыштық түсірілімін сұрату және өрттің модельдеуін талдау;
12. Өртті сөндіруге қатысатын күштер мен құралдарды жанар-жағармай материалдарымен және азық-түлікпен қамтамасыз ету;
13. Қажетті шартты белгілерді көрсете отырып, карталар мен сызбаларды дайындау;
14. Учаскелер мен жалпы өртті жою барысындағы іс-қимылдардың хронологиясын жүргізу;
15. Еріктілер ұйымдары мен қоғамдық бірлестіктерді тарту;
16. Зардап шеккендерді уақытша орналастыру пункттерін дайындау;
17. Ұзаққа созылған өрттер кезінде елді мекендерге жақын жерде орналасқан өрт сөндірушілерге монша және кір жуу жағдайларын қамтамасыз ету мәселесін пысықтау;
18. Зардап шеккендерге медициналық және психологиялық көмек көрсету үшін жақын маңдағы бригадаларды жіберу;
19. Жедел желі қызметінің жұмысын ұйымдастыру.
(ІІМ)
1. Қоғамдық тәртіпті қорғауды қамтамасыз ету үшін табиғи өрт орнында күштер мен құралдар топтамасын ұлғайту.
(Қорғанысмині)
1.Су төгетін құрылғылары бар әуе борттарын, әскери қызметшілер мен инженерлік техниканы орман өртін сөндіруге жіберу (ТЖМ және ЖАО басшыларының өтінімі).
(ҰҚК авиациялық қызметі)
1. Су төгетін құрылғылары бар әуе кемелерін (ТЖМ өтініші бойынша ҰҚК Авиация қызметінің жедел-кезекшілік қызметі арқылы) жіберу.
(ҰҰ)
1.Су төгетін құрылғылары бар әуе борттарын, оны сөндіру үшін ірі өрт шыққан ауданның әскери қызметшілерін (жедел басқару орталығы арқылы өтінім бойынша) жіберу және әскери қызметшілердің жеке құрамын, отбасы мүшелерін және басқа да адамдарды эвакуациялауды ұйымдастыру.
(КМ)
1. Өртті сөндіру және өрт сөндіргіш заттарды жеткізу үшін "ҚТЖ" ҰК" АҚ командасымен бірге өрт сөндіру поездын табиғи өрт орнына (ӨСЖ сұрауы бойынша) жіберу.
(ЦДИАӨМ)
1. Байланыс пен мобильді интернетті қамтамасыз ету үшін ұялы байланыс операторларының базалық станциясын орналастыру үшін байланыс операторларын тартуды қамтамасыз ету.
(ДСМ)
1. Зардап шеккендерге медициналық және психологиялық көмек көрсету үшін жақын маңдағы бригадаларды жіберу.
(МАМ)
1. Бұқаралық ақпарат құралдарында жедел жағдайды жариялау бойынша жұмысты ұйымдастыру (материалдарды уәкілетті органдармен келісу);
2. Жедел штаб құрамына министрліктің өкілі енгізілсін.
Елді мекендерге, елді мекендерден тыс әскери объектілерге (әскери бөлімдерге) қауіп төнген кезде
1. Қауіп төніп тұрған елді мекендердің, балалар лагерлері мен демалыс аймақтарының санын анықтау,
өрттің дамуын ескере отырып, оларды қорғау жөніндегі ұйымдастыру жұмыстарына қатысу;
2. Елді мекендерді қорғау үшін күштер мен құралдар бағыты бойынша ұсыныстар енгізу;
3. Өрттің орман аймағынан қоныстану аумағына өтуіне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау.
1. Елді мекендерді, балалар лагерлері мен демалыс аймақтарын өртке қарсы қорғауды қамтамасыз ету үшін өрт техникасы мен жеке құрамды алдын ала көрсету;
2. Эвакуациялық іс-шараларды ұйымдастыру;
3. Смс-тарату арқылы халықты хабардар ету және құлақтандыру;
4. ТЖМ жедел тобының және ТЖМ ДЖО ахуалдық залында мүдделі мемлекеттік органдар өкілдерінің жұмысын ұйымдастыру;
5. Әскери объектінің маңында өрт қаупі төнген кезде Қорғанысмині (ҚР ҚК БШ ҰҚБО арқылы), ҰҚК (әскери бөлімнің) хабарлау.
1. Қауіп төніп тұрған елді мекендердің, балалар лагерлері мен демалыс аймақтарының санын анықтау, өрттің дамуын ескере отырып, оларды қорғау жөніндегі жұмыстарын ұйымдастыру;
2. Өрттің орман аймағынан қоныстану аумағына өтуіне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау;
3. Қалыптасқан жағдай мен іс-қимыл тәртібі туралы халықты хабардар ету және хабардар ету;
4. Өрттің орман аймағынан қоныстану аумағына өтуіне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау;
5. Халықтың тыныс-тіршілігі үшін жағдай жасай отырып, зардап шеккендерді уақытша орналастыру ұйымдарын да өрістету;
6. Мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдерін құлақтандыру және жинау, эвакуациялық іс-шараларды ұйымдастыру;
7. ІІМ қызметкерлерінің сүйемелдеуімен ТЖ аймағынан халықты эвакуациялау үшін автобустарды тарту;
8. Жақын маңдағы медициналық мекемелерде зардап шеккен халық үшін төсек-орын құру, зардап шеккендерді уақытша орналастыру пункттерінде санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды қамтамасыз ету.
(ДСМ)
1. Жақын маңдағы медициналық мекемелерде зардап шеккен халық үшін төсек-орын құруды үйлестіру, зардап шеккендерді уақытша орналастыру пункттерінде санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды қамтамасыз ету.
(АШМ)
1. Ауыл шаруашылығы жануарлары мен өсімдіктерін қорғау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және орындау.
(КМ)
1. Халықты эвакуациялау үшін көлікті жіберу.
(ІІМ)
1. Дауыс зорайтқыш құрылғылар патрульдік автомобильдер арқылы халықты хабардар етуді ұйымдастыру;
2. Эвакуацияланатын халықтың объектілері мен тұрғын үйлерін қоғамдық тәртіп пен қорғауды қамтамасыз ету.
(МАМ)
1. Бұқаралық ақпарат құралдарында жедел жағдайды жариялау бойынша
жұмысты ұйымдастыру (материалдарды уәкілетті органдармен келісу).
(БС)
1.Өртті сөндіруге қатысушылардың заңдылықты сақтауы.
(Қорғанысмині)
1. Су төгетін құрылғылары бар әуе борттарын, әскери қызметшілер мен инженерлік техниканы орман өртін сөндіруге жіберу (ТЖМ және ЖАО басшыларының өтінімі);
2. Ірі өрттің туындау ауданында (жанында) орналасқан әскери бөлімдер мен әскери басқару органдарының әскери объектілерінде және орналасқан пункттерінде өрттерді жою үшін тағайындалған күштер мен құралдарды әзірлікке келтіру және әскери қызметшілердің жеке құрамын, отбасы мүшелерін және басқа да адамдарды эвакуациялауды ұйымдастыру.
(ҰҚК авиациялық қызметі)
1.Су төгетін құрылғылары бар әуе кемелерін (ТЖМ өтініші бойынша ҰҚК Авиация қызметінің жедел-кезекшілік қызметі арқылы) жіберу.
(ҰҰ)
1.Су төгетін құрылғылары бар әуе борттарын, оны сөндіру үшін ірі өрт шыққан ауданның әскери қызметшілерін (жедел басқару орталығы арқылы өтінім бойынша) жіберу және әскери қызметшілердің жеке құрамын, отбасы мүшелерін және басқа да адамдарды эвакуациялауды ұйымдастыру.
ТЖ режимі жарияланған кезде
1. ЭТРМ ведомстволық бағынысты табиғат қорғау ұйымының аумағында табиғи өртті сөндіруге жалпы басшылықты қамтамасыз ету.
1. Қажет болған жағдайда жақын аумақтық бөлімшелердің қосымша күштері мен құралдарын жіберу;
2. Жаһандық (өңірлік) ауқымдағы төтенше жағдайды жариялау және төтенше жағдайды жою басшысын тағайындау туралы өкімнің жобасын дайындау;
3. Жағдай күрделене түскен және өңірлік деңгейде қауіп төнген кезде ТЖ жоюдың республикалық штабының жұмысын қамтамасыз ету;
4. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын броньнан шығару жөніндегі Үкімет қаулысын дайындау;
5. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын броньсыздандыру.
1. ЖАО ға ведомстволық бағынысты орман мекемелерінің аумағында табиғи өртті сөндіруге жалпы басшылықты қамтамасыз ету;
2. ТЖ алдын алу және жою жөніндегі комиссияның отырысын өткізу;
3. Жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайды жариялау және ТЖ жою басшысын тағайындау туралы өкімнің жобасын дайындау;
4. Аумақтық мемлекеттік органдардың өкілдерін қоса отырып, ТЖ жою жөніндегі жедел штабтың жұмысын ұйымдастыру;
5. Жедел желі жұмысын ұйымдастыру;
6. ТЖ жоюға азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдарының күштері мен құралдарын тарту;
7. Эвакуацияланған халықты азық-түлікпен және бірінші кезектегі қажеттілікпен қамтамасыз ету;
8. Халықты, материалдық мәдени құндылықтарды эвакуациялауды жүргізу;
9. Гуманитарлық көмекті қабылдау және бөлу пункттерін ұйымдастыру;
10.Мемлекеттік материалдық резервтің және ТЖМ жедел резервінің материалдық құндылықтарын броньнан шығару үшін материалдар дайындау, ҚР Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы ұсыныс енгізу;
11. БАҚ-та ТЖ туралы уақтылы және дұрыс ақпаратты жариялау.
(ДСМ)
1. Медициналық топтарды қалыптастыру және ТЖ аймағына ұсынуды ұйымдастыру.
(ЦДИАӨМ)
1.Эвакуацияланатын халық үшін Мобильдік ХҚКО жұмысын ұйымдастыру.
(КМ)
1. Авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу үшін көлік құралдарымен және инженерлік техникамен қамтамасыз ету, қосалқы бөлшектердің, жанар-жағармай материалдарының резервін құру және қозғалыс маршруттарында көлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуді (жөндеуді) ұйымдастыру. (Қаржымині)
1. ҚР Үкіметінің қаулысы негізінде ҚР Үкіметінің резервтерінен ақша бөлу.
(ӘМ)
1. Қайтарымсыз шығындарға сот-медициналық сараптама жүргізуді қамтамасыз ету.
(СІМ)
1. Қажетті гуманитарлық және өзге де көмек көрсету туралы шет елдерге және Халықаралық ұйымдарға сұрау салу дайындау, басқа мемлекеттердің зардап шеккен (қаза тапқан) азаматтарының тізімін қалыптастыру;
2. Шет елдерден келген бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін аккредиттеуді және оларға техникалық көмек көрсету, жедел ақпарат пен баспасөз релизін қамтамасыз етуді ұйымдастырады.
(АШМ)
1. Ауыл шаруашылығы жануарлары мен ауыл шаруашылығы өнімдерін қауіпсіз орындарға айдауды (әкетуді) ұйымдастыру және зардап шеккен жануарларды мәжбүрлеп союды ұйымдастыру және оларды көму.
(ІІМ)
1.ТЖ аймағын қоршау, азаматтарды уақытша орналастыру пункттерін және жылыту, тамақтандыру және заттай жабдықтау пункттерін күзету; жол жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету, эвакуацияланған халықты орналастыру пункттеріне және ТЖ аймағына келетін күштер мен құралдарға сүйемелдеу;
(Қорғанысмині)
1.Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ жою кезінде ҚР ҚК қолдану жоспарына сәйкес ТЖ режимін қамтамасыз ету және оның салдарын жою үшін тағайындалған күштер мен құралдарды әзірлікке келтіру және бөлу;
2.ҰҚШҰ ДҚӘЕО ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының (ҰҚШҰ ДҚӘЕО) дағдарыстық ден қою орталығына ТЖ режимін жариялау туралы ақпаратты жеткізу.
(МАМ)
1.Бұқаралық ақпарат құралдарында ТЖ жоюды жария ету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
(СИМ)
1. ТЖ кезеңінде сауда қызметін үйлестіру.
(Мемлекеттік органдар)
1. Өрт орнына жұмылдырылған қызметкерлердің аумақтық бөлімшелерінің басшылары тартылады.
Өрттің іргелес мемлекеттің аумағына өту қаупі төнген кезде
1. Табиғи өрттің шектес мемлекеттің аумағына өтуін шектеу жөнінде барлық қажетті шараларды қабылдау;
2.Шектес мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуы бойынша қолданыстағы заңнама шеңберінде табиғи өртті сөндіру бойынша жәрдем көрсету.
1. Табиғи өрттің шектес мемлекеттің аумағына өтуін шектеу жөнінде барлық қажетті шараларды қабылдау;
2. Өрттің өту қаупі төнген кезде іргелес мемлекеттердің ТЖМ кезекші-диспетчерлік қызметтерін хабардар ету;
3.Шектес мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуы бойынша қолданыстағы заңнама шеңберінде табиғи өртті сөндіру бойынша жәрдем көрсету;
4. ҰҚК Шекара қызметіне өрттің шектес жаққа өту қаупі туралы хабарлау;
5. ҰҚШҰ-ға, көршілес мемлекеттердің ӘК басқару пункттеріне ақпарат жеткізу үшін ҚР ҚМ БМ БҒМ ҰТО арқылы хабардар ету.
1. Табиғи өрттің шектес мемлекеттің аумағына өтуін шектеу жөнінде барлық қажетті шараларды қабылдау;
2. Шектес мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуы бойынша қолданыстағы заңнама шеңберінде табиғи өртті сөндіру бойынша жәрдем көрсету.
(СІМ)
1.Іргелес мемлекеттерді, халықаралық ұйымдарды қалыптасқан жағдай туралы хабардар ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
(ҰҚК ШҚ)
1. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда айқындалған тәртіппен өртті сөндіруге қатысушылардың мемлекеттік шекарадан өтуін қамтамсыз ету мақсатында шекара қызметтерінің өзара іс-қимылын ұйымдастыру.
(Қорғанысмині)
1.ҰҚШҰ ДҚӘЕО ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес ҰҚШҰ ДҚӘЕО, сондай-ақ шектес мемлекеттердің ӘК басқару пункттеріне ақпарат жеткізу.
Ескерту: мемлекеттік органдардың атауларын мәтін бойынша қысқарту (ПӘ – Президент Әкімшілігі; ҮА – Үкімет Аппараты; ҚК – Қауіпсіздік Кеңесі; ҰҚК ШҚ – Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі; ҰҰ – Ұлттық ұлан; ЭТРМ – Экология және табиғи ресурстар министрлігі; ТЖМ – Төтенше жағдайлар министрлігі; ІІМ – Ішкі істер министрлігі; ДСМ – Денсаулық сақтау министрлігі; АШМ – Ауыл шаруашылығы министрлігі; СИМ – Сауда және интеграция министрлігі; КМ – Көлік министрлігі; СІМ – Сыртқы істер министрлігі; Қаржымині – Қаржы министрлігі; Қорғанысмині – Қорғаныс министрлігі; ЖАО – жергілікті атқарушы орган; ЦДИАӨМ - Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі; МАМ – Мәдиниет және ақпарат министрлігі, ҚҒС – "Қазақстан Ғарыш Сапары" АҚ, ДБО – Дағдарысты басқару орталығы, ҰҚБО – Ұлттық қорғаныс басқармасы орталығы.).
Төтенше жағдайға ден қою
кезіндегі мемлекеттік органдар
мен ұйымдарды басқару және
олардың өзара іс-қимылы
алгоритіміне 2-қосымша
Орман өртіне қарсы іс-шараларды ұйымдастыру үшін қажетті күштер мен құралдардың есебі
Өрт ауданы, га
Қажетті жұмысшылар саны, адам
Қажетті өрт сөндіру машиналарының саны, дана
Қажетті тракторлар саны, дана
СТҚ жабдықталған тікұшақтар саны, дана

3) инженерная техника МО привлекается к месту природного пожара по решению РТП.
Приложение 3 к Алгоритму
управления и взаимодействия
государственных органов и
организаций при реагировании
на чрезвычайную ситуацию
План действий при реагировании на чрезвычайную ситуацию (природный пожар)
№ п/п
Мероприятия
Срок исполнения
1
2
3
Режим повседневной деятельности
Министерство экологии и природных ресурсов
1.
Организация мероприятий по предупреждению лесных пожаров.
До начала пожароопасного периода
2.
Прогнозирование лесных пожаров.
На постоянной основе
3.
Сбор, обработка и обмен информацией о защите лесов от природных пожаров.
На постоянной основе
4.
Планирование действий органов управления и сил, организация подготовки и обеспечения их деятельности при реагировании на природные пожары.
На постоянной основе
5.
Разработка планов действий по тушению лесных пожаров.
До наступления пожароопасного периода (март)
6.
Проведение и принятие участие в учениях с уполномоченными органами по реагированию на тушение природных пожаров.
До наступления пожароопасного периода (март-май)
7.
Создание, размещение, хранение и восполнение резервов материальных ресурсов для тушения лесных пожаров и их последствий.
До наступления пожароопасного периода (март-апрель)
Министерство по чрезвычайным ситуациям
1.
Сбор, обработка и обмен информацией о защите лесов от природных пожаров.
На постоянной основе
2.
Разработка планов взаимодействия по ликвидации лесных пожаров.
По мере необходимости
3.
Проведение в пределах своих полномочий государственного контроля и надзора в сфере гражданской защиты.
Постоянно
в соответствии с предпринимательским Кодексом
4.
Проведение и принятие участие в учениях с уполномоченными органами по реагированию на тушение природных пожаров.
До наступления пожароопасного периода (март-май)
Местные исполнительные органы
1.
Сбор, обработка и обмен информацией о защите лесов от природных пожаров.
На постоянной основе
2.
Разработка планов взаимодействия по ликвидации лесных пожаров.
До наступления пожароопасного периода (март-апрель)
3.
Проведение учений с уполномоченными органами по реагированию на чрезвычайные ситуации природного характера.
До наступления пожароопасного периода (март-май)
4.
Организация и планирование эвакуации населения при лесных пожарах.
До наступления пожароопасного периода (март-апрель)
5.
Создание, размещение, хранение и восполнение резервов материальных ресурсов для тушения лесных пожаров и их последствий.
До наступления пожароопасного периода (март-апрель)
Другие госорганы
(МЦРИАП)
1. Обеспечение бесперебойной оперативной работы геоинформационных порталов mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz

3) ҚМ инженерлік техникасы табиғи өрт орнына ӨСБ шешімімен тартылады.
Төтенше жағдайға ден қою
кезіндегі мемлекеттік органдар
мен ұйымдарды басқару және
олардың өзара іс-қимылы
алгоритіміне 3-қосымша
Төтенше жағдайға (табиғи өртке) ден қою кезіндегі іс-қимыл жоспары
р/с №
Іс-шаралар
Орындау мерзімі
1
2
3
Күнделікті іс-әрекет режимі
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
1.
Орман өрттерінің алдын алу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
Өрт қауіпті кезең басталғанға дейін
2.
Орман өрттерін болжау .
Тұрақты негізде
3.
Ормандарды табиғи өрттен қорғау туралы ақпаратты жинау, өңдеу және бөлісу.
Тұрақты негізде
4.
Басқару органдары мен күштердің іс-қимылдарын жоспарлау, табиғи өрттерге ден қою кезінде олардың қызметін дайындау мен қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Тұрақты негізде
5.
Орман өрттерін сөндіру бойынша іс-қимыл жоспарларын әзірлеу.
Өрт қауіпті кезең басталғанға дейін (наурыз)
6.
Орман өрттерін сөндіруге ден қою жөніндегі уәкілетті органдармен оқу-жаттығулар өткізу және оған қатысу.
Өрт қауіпті кезең басталғанға дейін (наурыз-мамыр)
7.
Орман өрттерін және олардың салдарын сөндіру үшін материалдық ресурстардың резервтерін құру, орналастыру, сақтау және толықтыру.
Өрт қауіпті кезең басталғанға дейін (наурыз-сәуір)
Төтенше жағдайлар министрлігі
1.
Ормандарды табиғи өрттен қорғау туралы ақпаратты жинау, өңдеу және бөлісу.
Тұрақты негізде
2.
Орман өрттерін жою бойынша өзара іс-қимыл жоспарларын әзірлеу.
Қажет болған жағдайда
3.
Өз өкілеттіктері шегінде азаматтық қорғау саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізу.
Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тұрақты
4.
Табиғи өрттерді сөндіруге ден қою жөніндегі уәкілетті органдармен оқу-жаттығу өткізу және оған қатысу.
Өрт қауіпті кезең басталғанға дейін (наурыз-мамыр)
Жергілікті атқарушы орган
1.
Ормандарды табиғи өрттен қорғау туралы ақпаратты жинау, өңдеу және бөлісу.
Тұрақты негізде
2.
Орман өрттерін жою бойынша өзара іс-қимыл жоспарларын әзірлеу.
Өрт қауіпті кезең басталғанға дейін (наурыз-сәуір)
3.
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайларға ден қою жөніндегі уәкілетті органдармен оқу-жаттығулар өткізу.
Өрт қауіпті кезең басталғанға дейін (наурыз-мамыр)
4.
Орман өрттері кезінде халықты эвакуациялауды ұйымдастыру және жоспарлау.
Өрт қауіпті кезең басталғанға дейін (наурыз-сәуір)
5.
Орман өрттерін және олардың салдарын сөндіру үшін материалдық ресурстардың резервтерін құру, орналастыру, сақтау және толықтыру.
Өрт қауіпті кезең басталғанға дейін (наурыз-сәуір)
Басқа мемлекеттік органдар
1
(ЦДИАӨМ)
1. Мchs.gharysh.kz геоақпараттық порталдың үздіксіз жедел жұмысын қамтамасыз ету;

При наступлении высокого класса пожарной опасности (4-5)
Министерство экологии и природных ресурсов
1.
Ограничение доступа населения и организаций в лесные массивы.
При введении ⅠⅤ-Ⅴ класс пожарной опасности.
В пожароопасный период с апрель-октябрь.
При ⅠⅤ-Ⅴ класс пожарной опасности.
2.
Контроль за пожарной обстановкой на территории государственного лесного фонда посредством системы раннего обнаружения пожаров и наблюдательных вышек.
3.
Увеличение частоты патрулирования, включая авиационное и с применением беспилотных летательных аппаратов.
4.
Отработка планов реагирования на возможные возгорания.
апрель-май
5.
Разработка ежедневного прогноза вероятного возникновения пожаров, на основе текущих погодных условий (класса пожарной опасности).
С момента ⅠⅠⅠ класса пожарной опасности.
6.
Исходя из складывающейся оперативной обстановки направляют заявку в КГС на космическую съемку на бумажном носителе на Экстренную космическую съемку зон чрезвычайной ситуации (лесные и степные пожары).
На постоянной основе
7.
Использовать в работе информацию, размешенную в геоинформационном портале forest.gharysh.kz по термоточкам с указанием координат, ближайшего населенного пункта, ближайшей пожарной части и степени риска.
На постоянной основе
8.
КЛХЖМ МЭПР РК совместно с РГП "КазГидроМет" ежедневно предоставляет/загружает путем интеграции с геоинформационными порталами mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz карту "степени пожарной опасности" и "класса пожарной опасности".
На постоянной основе
9.
РГП "Казгидромет" на ежедневной основе посредством загрузки на геоинформационные порталы mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz предоставляет метеоданные (температура, скорость ветра и т.д).
На постоянной основе
Министерство по чрезвычайным ситуациям
1.
Определение мест временного дежурства механизированных дозоров и выставления техники по согласованию с МЭПР и МИО.
С ⅠⅤ класс пожарной опасности.
2.
Определение состава группировок сил и средств (количество личного состав и пожарной техники повышенной проходимости) областного, межрегионального, трансграничного характеров.
апрель
3.
Организация постоянной связи (радио, телефонная) с лесными и природоохранными организациями.
Пост в пожароопасный период
4.
Подготовка имущества, продуктов питания и ГСМ для личного состава группировки сил и средств гарнизонов противопожарной службы.
апрель
5.
Исходя из складывающейся оперативной обстановки направляют электронную заявку посредством геоинформационного портала mchs.gharysh.kz в КГС на Экстренную космическую съемку зон чрезвычайной ситуации (лесные и степные пожары).
На постоянной основе
6.
Использовать в работе информацию, размешенную в геоинформационном портале mchs.gharysh.kz по термоточкам с указанием координат, ближайшего населенного пункта, ближайшей пожарной части и степени риска.
На постоянной основе
Местные исполнительные органы
1.
Ограничение доступа населения и организаций в лесные массивы.
При введении ⅠⅤ-Ⅴ класс пожарной опасности.
В пожароопасный период с апрель-октябрь.
При ⅠⅤ-Ⅴ класс пожарной опасности.
2.
Контроль за пожарной обстановкой на территории государственного лесного фонда посредством системы раннего обнаружения пожаров и наблюдательных вышек.
3.
Увеличение частоты патрулирования, включая авиационное и с применением беспилотных летательных аппаратов.
4.
Отработка планов реагирования на возможные возгорания.
апрель-май
5.
Увеличение штатных и внештатных работников для реагирования на возгорания
апрель-май
6.
Разработка ежедневного прогноза вероятного возникновения пожаров, на основе текущих погодных условий (класса пожарной опасности);
апрель-октябрь
7.
Организация взаимодействия по средствам радио, телефонная, иной связи с территориальными подразделениями ЦПиОУ МЧС.
не менее двух раз в сутки на период действия от 4 класса пожарной опасности.
8.
Создание резерва горюче-смазочных материалов для тушения природного пожара, а также резерв авиационного топлива на случай привлечения воздушных судов для тушения лесных пожаров и продуктов питания.
До начала пожароопасного периода
9.
Поддержание в готовности добровольных противопожарных формирований на случай их привлечения.
До начала и в период пожароопасного периода
10.
Исходя из складывающейся оперативной обстановки направляют заявку в КГС на космическую съемку на осуществление Экстренной космической съемки зон чрезвычайной ситуации (лесные и степные пожары).
На постоянной основе
11.
Используется в работе информация, размешенная в геоинформационных порталах КГС по термоточкам с указанием координат, ближайшего населенного пункта, ближайшей пожарной части и степени риска.
На постоянной основе
Другие госорганы
1.
(МЗ)
1.Создание запаса лекарственных средств.
К пожароопасному периоду (апрель)
2.
(МТ)
1.Определение резерва транспорта для эвакуации населения.
2.Поддерживание в постоянной готовности пожарные поезда на случай привлечения к тушению пожара
В пожароопасный период (апрель-октябрь)
3.
(МЦРИАП)

Жоғары сыныпты өрт қауіптілігі басталған кезде (4-5)
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
1.
Халық пен ұйымдардың орман алқаптарына кіруін шектеу.
ⅠⅤ-Ⅴ сынып өрт қауіптілігін енгізу кезінде.
Сәуір-қазан өрт қауіпті кезеңде.
ⅠⅤ-Ⅴ сынып өрт қауіптілігін енгізу кезінде.
2.
Өрттерді ерте анықтау және бақылау мұнаралары жүйесі арқылы мемлекеттік орман қоры аумағындағы өрт жағдайын бақылау.
3.
Авиациялық және пилотсыз ұшу аппараттарын қолдануды қоса алғанда, патрульдеу жиілігін арттыру.
4.
Ықтимал өрттерге ден қою жоспарларын пысықтау.
сәуір-мамыр
5.
Ағымдағы ауа райы жағдайлары (өрт қауіптілігі класы) негізінде өрттердің ықтимал пайда болуының күнделікті болжамын әзірлеу.
ⅠⅠⅠ сынып өрт қаіптілігі сәтінен
6.
Қалыптасқан жедел жағдайды негізге ала отырып, ҚҒС-ға төтенше жағдай аймақтарын (орман және дала өрттері) шұғыл ғарыштық түсіруге қағаз жеткізгіштегі ғарыштық түсіруге өтінім жолдайды.
Тұрақты негізде
7.
Жұмыста forest.gharysh.kz геоақпараттық порталында орналасқан координаттары, ең жақын елді мекен, ең жақын өрт сөндіру бөлімі және тәуекел дәрежесі көрсетілген жылу нүктелері бойынша ақпаратты пайдалану.
Тұрақты негізде
8.
ҚР ЭТРМ ОШЖДК "Қазгидромет" РМК мен бірлесіп күн сайын mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz геоақпараттық порталдармен интеграциялау жолымен "өрт қауіптілігі дәрежесі" және "өрт қауіптілігі сыныбы" ұсынады.
Тұрақты негізде
9.
"Қазгидромет" РМК mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz геоақпараттық порталдарға жүктеу арқылы күнделікті негізде метеодеректерді (температура, желдің жылдамдығы және т.б.) қамтамасыз етеді.
Тұрақты негізде
Төтенше жағдайлар министрлігі
1.
ЭТРМ және ЖАО келісімі бойынша механикаландырылған сағаттардың уақытша кезекшілік және техниканы қою орындарын айқындау.
ⅠⅤ сынып өрт қауіпсіздігінен.
2.
Облыстық, өңіраралық, трансшекаралық сипаттағы күштер мен құралдар топтамаларының құрамын (жеке құрам және жүріп өту мүмкіндігі жоғары өрт техникасының санын) айқындау.
сәуір
3.
Орман және табиғат қорғау ұйымдарымен тұрақты байланыс (радио, телефон) ұйымдастыру.
Өрт қауіпті кезеңдегі бекет
4.
Өртке қарсы қызмет гарнизондарының күштері мен құралдарын топтастырудың жеке құрамы үшін мүлікті, тамақ өнімдерін және ЖЖМ дайындау.
сәуір
5.
Қалыптасқан жедел жағдайға сүйене отырып ҚҒС төтенше жағдай аймақтарын шұғыл ғарыштық түсіруге (орман және дала өрттері) электрондық өтінімді mchs.gharysh.kz геоақпараттық портал арқылы жібереді.
Тұрақты негізде
6.
Жұмыста mchs.gharysh.kz геоақпараттық порталда араласқан координаттары, ең жақын елді мекен, ең жақын өрт сөндіру бөлімі және тәуекел дәрежесі көрсетілген жылу нүктелері бойынша ақпаратты пайдалану.
Тұрақты негізде
Жергілікті атқарушы орган
1.
Халық пен ұйымдардың орман алқаптарына кіруін шектеу.
ⅠⅤ-Ⅴ сынып өрт қауіптілігін енгізу кезінде .
Сәуір-қазан өрт қауіпті кезеңде.
ⅠⅤ-Ⅴ сынып өрт қауіптіліг кезінде .
2.
Өрттерді ерте анықтау және бақылау мұнаралары жүйесі арқылы мемлекеттік орман қоры аумағындағы өрт жағдайын бақылау.
3.
Авиациялық және пилотсыз ұшу аппараттарын қолдануды қоса алғанда, патрульдеу жиілігін арттыру.
4.
Ықтимал өрттерге ден қою жоспарларын пысықтау.
сәуір-мамыр
5.
Өртке ден қою үшін штаттық және штаттан тыс қызметкерлерді ұлғайту.
сәуір-мамыр
6.
Ағымдағы ауа райы жағдайлары (өрт қауіптілік дәрежесі) негізінде өрттердің ықтимал пайда болуының күнделікті болжамын әзірлеу.
сәуір-қазан
7.
Өрт қауіптілігінің 4-сыныбының қолданылу кезеңіне тәулігіне кемінде екі рет ТЖМ СЖжЖБО аумақтық бөлімшелерімен радио, телефон, өзге де байланыс құралдары бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
өрт қауіптілігінің 4-сыныбының әрекет ету кезеңіне
8.
Табиғи өрттердi сөндiру үшiн ЖЖМ резервiн, сондай-ақ орман өрттерін сөндіру үшін әуе кемелерін тартқан жағдайда авиациялық отын резервін және азық-түлік қорын құру.
Өрт қауіпті кезең басталғанға дейін
9.
Ерікті өртке қарсы құралымдардың оларды тартқан жағдайда олардың дайындығын тексеру.
Өрт қауіпті кезең басталғанға дейін және кезеңінде
10.
Қалыптасқан жедел жағдайды негізге ала отырып, ҚҒС төтенше жағдай аймақтарын (орман және дала өрттері) шұғыл ғарыштық түсіруге қағаз жеткізгіштегі ғарыштық түсіруге өтінім жолдайды.
Тұрақты негізде
11.
Жұмыста координаттарын, жақын елді мекенді, жақын өрт сөндіру бөлімін және тәуекел дәрежесін көрсете отырып, жылу нүктелері бойынша ҚҒС геоақпараттық порталдарында араласқан ақпарат пайдаланылады .
Тұрақты негізде
Басқа мемлекеттік органдар
1.
(ДСМ)
1. Дәрілік заттардың қорын құру.
Өрт қауіпті кезеңде (сәуір)
2.
(КМ)
1. Халықты эвакуациялау үшін көлік резервін айқындау;
2. Өрт сөндіруге тартылған жағдайда өрт сөндіру пойыздарын тұрақты дайындықта ұстау.
Өрт қауіпті кезеңде (сәуір-қазан)
3.
(ЦДИАӨМ)

1. Обеспечить бесперебойную оперативную работу геоинформационных порталов mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz и предоставление термальных точек посредством публикации на геоинформационных порталах mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz в Республиканскую диспетчерскую службу РГКП "Казавиалесоохрана" МЭПР, КЦСПиОУ и территориальные подразделения МЧС с периодичностью до 8 раз в сутки, публикация термальных точек должна занимать не более 2-4 часов после космической сьемки зоны интереса и обработки данных ДЗЗ.
2. Обеспечение ежедневного обновления термальных точек на геоинформационном портале mchs.gharysh.
3. АО "Қазакстан Ғарыш Сапары" (далее-КГС), согласно представленной заявке (посредством геоинформационного портала mchs.gharysh и/или бумажного носителя), информирует МЧС, МЭПР и МИО о технической возможности проведения сьемки высокого и/или среднего разрешения (указывает ближайшие даты съемок) и времени обработки космического снимка не более 2-4 часов в зависимости от процесса программирования рабочего плана сьемки КА программных обеспечении "Miseo" и "Atlas".
4. КГС обеспечивает планирование, съемку и прием космических снимков с космических аппаратов ДЗЗ согласно представленной заявке (посредством геоинформационного портала mchs.gharysh.kz и/или бумажного носителя).
5. КГС уведомляет МЧС, МЭПР и МИО по территориальной принадлежности о новых очагах возгораний посредством геоинформационного портала mchs.gharysh.kz и/или мессенджера (телеграмм канал).
6. КГС на ежедневной основе посредством загрузки на геоинформационных порталах mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz предоставляет метеоданные (температура, скорость ветра и т.д), полученные от РГП "Казгидромет".
На постоянной основе
На постоянной основе
По запросу ГО в пожароопасный период
В зависимости от технических возможностей спутников в пожароопасный период
Ежедневно до 8 раз в сутки в пожароопасный период
Согласно графика передачи метеоданных РГП Казгидромет в пожароопасный период
При обнаружении пожара
Министерство экологии и природных ресурсов
1.
Направление к месту загорания дежурного персонала природоохранной организации подведомственного МЭПР (работники лесной пожарной станции, мобильная группа гос. инспекторов) на территории которого произошел пожар.
Незамедлительно
при обнаружении пожаров
2.
Информирование подразделений МЧС, РГКП "Казавиалесоохрана", МИО .
Незамедлительно с момента получения информации о пожаре
3.
Общее руководство тушением лесного пожара осуществляется старшим должностным лицом природоохранной организации подведомственного МЭПР:
-проведение разведки пожара (в том числе с привлечением воздушного борта РГКП "Казавиалесоохрана" и БПЛА);
-определение места возникновения и ориентировочной площади пожара;
-определение необходимого количества сил и средств на тушение пожара (запрос сил и средств и воздушных бортов с водосливными устройствами МЧС, МО, Авиационная служба КНБ, МВД) в соответствии с приложением №1;
-угрозу населенным пунктам и объектам экономики;
-прогнозирование развития лесного пожара (направление, скорость).
Незамедлительно с момента прибытия к месту пожара
4.
Привлечение воздушных бортов РГКП "Казавиалесоохрана" с водосливными устройствами на тушение пожара на охраняемой авиацией территории.
По решению РТП согласно приложению №1
5.
Привлечение воздушных бортов авиаподразделений МИО.
По решению РТП согласно приложению №1
6.
Организация связи и взаимодействия между задействованными силами и средствами.
Постоянно
7.
Обеспечение сбора и подготовка имеющейся техники, предназначенной для целей пожаротушения (трактор с плугом, водовоз, водораздатчик).
Незамедлительно с момента подтверждения пожара, по решению РТП
8.
Ответственные дежурные РДС подключаются к геоинформационному порталу forest.gharysh.kz, фиксируют изменения и передают информацию соответствующим лесохозяйственным учреждениям МЭПР для принятия соответствующих мер (при необходимости).
На постоянной основе
9.
Ответственные работники, при определении очагов возгорания на местности по средствам камер, визуального обнаружения, обращения населения либо иными способами фиксируют происшествие на геоинформационному порталу forest.gharysh.kz, а также информирует КГС о факте возникновения чрезвычайной ситуации с помощью средств связи.
На постоянной основе
Министерство по чрезвычайным ситуациям
1.
Направление к месту пожара дежурного караула из ближайшего пожарного подразделения. В случае возникновения пожара одновременно на территории нескольких лесничеств подготовка и направление сил и средств с ближайших районных подразделений гарнизона, по согласованию (не более 1 АЦ с ПЧ (ПП) от каждого районного подразделения).
Незамедлительно после получения сообщения о пожаре
2.
Подготовка и отправка дополнительных сил и средств из подразделений гарнизона противопожарной службы на случай осложнения обстановки (по запросу МЭПР и МИО, а также по результатам аналитического прогноза ситуации о возможном осложнении обстановки).
По запросу РТП, диспетчер лесохозяйственного учреждения
3.
По запросу РТП подготовка распоряжения и отправка воздушных бортов АО "Казавиаспас" с водосливными устройствами на тушение пожара, а также привлечение воздушных бортов авиаподразделений МИО, МО, Авиационная служба КНБ, МВД.
По запросу РТП, согласно приложения №1
4.
Отправка заявки в руководству МО на привлечение воздушных бортов с водосливными устройствами, военнослужащих и инженерной техники на тушение лесного пожара, при отсутствии воздушных бортов с водосливными устройствами МЧС и МЭПР в регионе.
По запросу РТП, ОШ, должностных лиц МЭПР, МЧС, МИО
5.
Подготовка группировок сил и средств ближайших территориальных подразделений.
Незамедлительно после подтверждения факта пожара и запроса РТП
6.
Организация связи и взаимодействия между задействованными силами и средствами.
Постоянно
7.
Подготовка и направление КШМ (обеспечить наличие БПЛА) к месту пожара по запросу РТП.
По запросу РТП, ОШ
8.
Ответственные дежурные работники Департаментов по ЧС подключаются к геоинформационному порталу mchs.gharysh.kz, фиксируют изменения и передают информацию соответствующим районным подразделениям для принятия соответствующих мер (при необходимости).
На постоянной основе
9.
Оперативные дежурные территориальных подразделений ДЧС областей, городов, республиканского значения и столицы, при определении очагов возгорания на местности по средствам камер, визуального обнаружения, обращения населения либо иными способами фиксируют происшествие на геоинформационном портале mchs.gharysh.kz либо через мобильное приложение "Dangers", а также информирует Национального оператора о факте возникновения чрезвычайной ситуации с помощью средств связи.
На постоянной основе
Местные исполнительные органы
1.
Направление к месту загорания дежурного персонала лесного учреждения (работники лесной пожарной станции, мобильная группа лесной охраны) подведомственного МИО на территории которого произошел пожар.
Незамедлительно при обнаружении пожаров
2.
Информирование подразделений МЧС, РГКП "Казавиалесоохрана", МЭПР.
Незамедлительно с момента получения сообщения о пожаре
3.
Общее руководство тушением лесного пожара осуществляется старшим должностным лицом лесного учреждения подведомственного МИО:
-проведение разведки пожара (в том числе с привлечением воздушного борта РГКП "Казавиалесоохрана" и БПЛА);
-определение места возникновения и площади пожара;
-определение необходимого количества сил и средств на тушение пожара (запрос сил и средств и воздушных бортов с водосливными устройствами МЧС, МО, Авиационная служба КНБ, МВД) в соответствии с приложением №1;
-угрозу населенным пунктам и объектам экономики;
-прогнозирование развития лесного пожара (направление, скорость).
Незамедлительно с момента прибытия к месту пожара
4.
Привлечение воздушных бортов РГКП "Казавиалесоохрана" с водосливными устройствами на тушение пожара.
По решению РТП, ОШ и должностных лиц МИО, МЧС,
согласно приложению №1
5.
Привлечение воздушных бортов авиаподразделений МИО, в том числе и на территории ООПТ.
По решению РТП, ОШ и должностных лиц МИО, МЧС,
согласно приложению №1
6.
Обеспечение сбора и подготовка имеющейся техники, предназначенной для целей пожаротушения (трактор с плугом, водовоз, водораздатчик), а также при необходимости автобусов для эвакуации населения из зоны ЧС. Подготовка ранцевых огнетушителей.
Незамедлительно по решению РТП, ОШ и должностных лиц МИО, МЧС
7.
Организация связи и взаимодействия между задействованными силами и средствами.
На постоянной основе
8.
Ответственные дежурные работники подключаются к геоинформационным порталам КГС, фиксируют изменения и передают информацию соответствующим лесохозяйственным учреждениям УПР МИО для принятия соответствующих мер (при необходимости).
На постоянной основе
9.
Ответственные работники, при определении очагов возгорания на местности по средствам камер, визуального обнаружения, обращения населения либо иными способами фиксируют происшествие на геоинформационных порталах КГС, а также информирует КГС о факте возникновения чрезвычайной ситуации с помощью средств связи.
На постоянной основе
Другие госорганы
1.
(МЦРИАП)
1.Предоставление снимков высокого и среднего разрешений посредством геоинформационного портала mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz в Республиканскую диспетчерскую службу РГКП "Казавиалесоохрана" МЭПР, КЦСПиОУ и территориальные подразделения МЧС и своевременную выгрузку пространственных данных (данные, включающие описание местоположения термальных точек, пожарных частей и станций, мест забора воды воздушного и колесного транспорта, границ особо охраняемых природных территорий), необходимых для работ МЧС, МЭПР и их территориальных подразделений.

1. Мchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz геоақпараттық порталдарының үздіксіз жедел жұмысын қамтамасыз ету және mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz. геоақпараттық порталдарда жариялау арқылы тәулігіне 8 ретке дейін мерзімділікпен "Қазавиаақорғау" РМҚК республикалық диспетчерлік қызметке, ЭТРМ, ДЖО және ТЖМ аумақтық бөлімшелеріне жылу нүктелерді ұсыну, жылу нүктелерін жариялау қызығушылық аймағын ғарыштық түсіруден және ЖҚЗ деректерін өңдеуден кейін 2-4 сағаттан аспауы керек;
2. Mchs.gharysh. геоақпараттық порталында жылу нүктелерін күнделікті жаңартуды қамтамасыз ету;
3. "Қазақстан Ғарыш Сапары" АҚ (бұдан әрі – ҚҒС) ұсынған өтінімге сәйкес (mchs.gharysh геоақпараттық порталы және/немесе қағаз тасығыш арқылы), ТЖМ, ЭТРМ және ЖАО "Miseo" және "Atlas" бағдарламалық қамтамасыз етуіне түсірудің жұмыс жоспарын бағдарламалау процесіне байланысты жоғары және/немесе орташа дәлдікпен түсіру жүргізудің техникалық мүмкіндігі (түсірудің таяудағы күндерін көрсетеді) және ғарыштық түсіруді өңдеу уақыты 2-4 сағаттан аспайтыны туралы хабарлайды;
4. ҚҒС ұсынған өтінімге сәйкес ЖҚЗ ғарыш аппараттарынан ғарыштық суреттерді жоспарлауды, түсіруді және қабылдауды (mchs.gharysh.kz геоақпараттық порталы және/немесе қағаз тасымалдағыш арқылы) қамтамасыз етеді;
5. ҚҒС mchs.gharysh.kz және/немесе мессенджер (жеделхат арна) геоақпараттық портал арқылы жаңа өрт ошақтары туралы ТЖМ, ЭТРМ және аумақтық тиесілігі бойынша ЖАО хабардар етеді;
6. ҚҒС геоақпараттық порталдарда жүктеу арқылы күнделікті негізде mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz "Қазгидромет" РМК алынған метеодеректерді (температура, желдің жылдамдығы және т.б.) ұсынады.
Тұрақты негізде
Тұрақты негізде
Өрт қауіпті кезеңде МО сұратуы бойынша
Өрт қауіпті кезеңде
спутниктердің техникалық мүмкіндіктеріне байланысты
Өрт қауіпті кезеңде
күн сайын тәулігіне 8 ретке дейін
Өрт қауіпті кезеңде
Қазгидромет РМК метеодеректерді беру кестесіне сәйкес
Өрт анықталған кезде
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
1.
Аумағында өрт болған ЭТРМ ведомстволық бағынысты табиғатты қорғау ұйымының кезекші персоналын (орман өрт станциясының қызметкерлері, мемлекеттік инспекторлардың мобильдік тобы) жану орнына жіберу.
Дереу
өрт анықталған кезде
2.
ТЖМ, "Қазавиақорғау" РМҚК, ЖАО бөлімшелерін ақпараттандыру.
Дереу
өрт туралы ақпарат алған сәттен бастап
3.
Орман өртін сөндіруге жалпы басшылықты ЭТРМ ведомстволық бағынысты табиғат қорғау ұйымының аға лауазымды адамы жүзеге асырады:
- өртке барлау жүргізу (оның ішінде "Қазавиақорғау" РМҚК және ҰҰА әуе бортын тарта отырып);
- өрттің шығу орны мен болжамды ауданын анықтау;
- №1 қосымшаға сәйкес өртті сөндіруге қажетті күштер мен құралдардың санын анықтау (ТЖМ, Қорғанысмині, ҰҚК авиациялық қызметі, ІІМ су төгетін құрылғылары бар күштер мен құралдар мен әуе борттарын сұрау) ;
- елді мекендер мен экономика объектілеріне қауіп төндіреді;
- орман өртінің дамуын болжау (бағыты, жылдамдығы).
Дереу
өрт орнына
келген сәттен бастап
4.
Өртті сөндіруге "Қазавиаорманқорғау" РМҚК-ның қорғалатын аумағында су төгетін құрылғылары бар әуе кемелерін тарту.
1 қосымшаға сәйкес ӨСБ шешімі бойынша
5.
ЖАО әуе бөлімшелерінің әуе борттарын тарту.
1 қосымшаға сәйкес ӨСБ шешімі бойынша
6.
Тартылған күштер мен құралдар арасындағы байланыс пен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Тұрақты
7.
Өрт сөндіру мақсаттарына арналған қолда бар техниканы (соқасы бар трактор, су тасушы, су таратқыш) жинауды және дайындауды қамтамасыз ету.
Дереу ӨСБ шешімі бойынша өрт расталған сәттен бастап
8.
РДҚ жауапты кезекшілері жауапты кезекшілері геоақпараттық порталға қосылады forest.gharysh.kz.тиісті шараларды қабылдау үшін (қажет болған жағдайда) өзгерістерді тіркейді және ақпаратты ЭТРМ тиісті орман шаруашылығы мекемелеріне береді.
Тұрақты негізде
9.
Жауапты қызметкерлер камералардың, көзбен шолып анықтаудың, халықтың өтініштерінің құралдары бойынша жергілікті жердегі өрт ошақтарын анықтаған кезде не өзге де тәсілдермен оқиғаны forest.gharysh.kz геоақпараттық порталында тіркейді, сондай-ақ байланыс құралдарының көмегімен төтенше жағдайдың туындау фактісі туралы ҚҒС хабарлайды.
Тұрақты негізде
Төтенше жағдайлар министрлігі
1.
Жақын маңдағы өрт сөндіру бөлімшесінен кезекші қарауылды өрт орнына жіберу. Бір мезгілде бірнеше орманшылықтың аумағында өрт туындаған жағдайда гарнизонның жақын маңдағы аудандық бөлімшелерінен күштер мен құралдарды дайындау және жолдау, келісім бойынша (әрбір аудандық бөлімшеден ӨЖ (ӨЖ) бастап 1 АЦ артық емес).
Дереу өрт туралы хабарлама алғаннан кейін
2.
Жағдай асқынып кеткен жағдайда өртке қарсы қызмет гарнизоны бөлімшелерінен қосымша күштер мен құралдарды дайындау және жөнелту (ЭТРМ мен ЖАО-ның сұрауы бойынша, сондай-ақ жағдайдың ықтимал асқынуы туралы жағдайды талдамалық болжау нәтижелері бойынша).
ӨСБ сұрауы бойынша орман шаруашылығы мекемесінің диспетчері
3.
РТП сұрау салуы бойынша өртті сөндіруге "Қазавиақұтқару" АҚ әуе бортына өкім дайындау және жіберу, сондай-ақ ЖАО, Қорғанысмині, ҰҚК авиациялық қызметі, ІІМ әуе бөлімшелерінің әуе бортын тарту.
1 қосымшаға сәйкес ӨСБ шешімі бойынша
4.
Өңірде ТЖМ және ЭТРМ суағар құрылғылары бар әуе борттары болмаған кезде, орман өртін сөндіруге суағар құрылғылары бар әуе борттарын, әскери қызметшілер мен инженерлік техниканы тартуға Қорғанысмині басшылығына өтінім жіберу.
ӨСБ, ЖШ, ЭТРМ, ТЖМ, ЖАО лауазымды тұлғаларының сұрауы бойынша
5.
Жақын аумақтық бөлімшелердің күштері мен құралдарын топтастыруды дайындау.
Дереу өрт фактісі расталғаннан және ӨСБ сұратуынан кейін
6.
Тартылған күштер мен құралдар арасындағы байланыс пен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Тұрақты
7.
КШМ дайындау және ЖТӨ-нің сұрау салуы бойынша өрт орнына жолдау (ҰҰА-ның болуын қамтамасыз ету).
ӨСБ, ЖШ сұратуы бойынша
8.
ТЖ департаменттерінің жауапты кезекші қызметкерлері геоақпараттық порталға қосылады mchs.gharysh.kz. тиісті шараларды қабылдау үшін (қажет болған жағдайда) өзгерістерді тіркейді және тиісті аудандық бөлімшелерге ақпарат береді.
Тұрақты негізде
9.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ТЖД аумақтық бөлімшелерінің жедел кезекшілері камералардың, көзбен шолып анықтаудың, халықтың өтініштерінің құралдары бойынша жергілікті жердегі өрт ошақтарын айқындау кезінде не өзге де тәсілдермен оқиғаны геоақпараттық Порталда тіркейді mchs.gharysh.kz немесе "Dangers" мобильді қосымшасы арқылы, сондай-ақ ұлттық операторға байланыс құралдарының көмегімен төтенше жағдайдың туындау фактісі туралы хабарлайды.
Тұрақты негізде
Жергілікті атқарушы орган
1.
Аумағында өрт болған ведомстволық бағынысты ЖАО орман мекемесінің кезекші персоналын (орман өрт станциясының қызметкерлері, орман күзетінің мобильді тобы) жану орнына жіберу.
Дереу
өрт анықталған кезде
2.
ТЖМ, "Қазавиақорғау" РМҚК, ЭТРМ бөлімшелерін ақпараттандыру.
Дереу
өрт туралы ақпарат алған сәттен бастап
3.
Орман өртін сөндіруге жалпы басшылықты ЖАО ведомстволық бағынысты орман мекемесінің аға лауазымды адамы жүзеге асырады:
- өртке барлау жүргізу (оның ішінде ҰҰА және "Қазавиақорғау" РМҚК әуе бортын тарта отырып);
- өрттің шығу орны мен ауданын анықтау;
- №1 қосымшаға сәйкес өртті сөндіруге қажетті күштер мен құралдардың санын анықтау (ТЖМ, Қорғанысмині, ҰҚК авиациялық қызметі, ІІМ су төгетін құрылғылары бар күштер мен құралдар мен әуе борттарын сұрау);
- елді мекендер мен экономика объектілеріне қауіп төндіреді;
- орман өртінің дамуын болжау (бағыты, жылдамдығы).
Дереу
өрт орнына келген сәттен бастап
4.
Өртті сөндіруге "Қазавиаорманқорғау" РМҚК-ның су төгетін құрылғылары бар әуе борттарын тарту.
1 қосымшаға сәйкес ӨСБ, ЖШ және ЖАО, ТЖМ лауазымды тұлғаларының шешімі бойынша
5.
ЖАО әуе бөлімшелерінің әуе борттарын, оның ішінде ЕҚТА аумағында тарту.
1 қосымшаға сәйкес ӨСБ, ЖШ және ЖАО, ТЖМ лауазымды тұлғаларының шешімі бойынша
6.
Өрт сөндіру мақсаттарына арналған қолда бар техниканы (соқасы бар трактор, су тасушы, су таратқыш), сондай-ақ қажет болған жағдайда халықты ТЖ аймағынан эвакуациялау үшін автобустарды жинауды және дайындауды қамтамасыз ету. Рюкзак өрт сөндіргіштерін дайындау.
Дереу ӨСБ, ЖШ және ЖАО, ТЖМ лауазымды тұлғаларының шешімі бойынша
7.
Тартылған күштер мен құралдар арасындағы байланыс пен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Тұрақты негізде
8.
Жауапты кезекші қызметкерлер ҚҒС геоақпараттық порталдарына қосылады, өзгерістерді тіркейді және тиісті шаралар қабылдау үшін (қажет болған жағдайда) ЖАО УПР-нің тиісті орман шаруашылығы мекемелеріне ақпарат береді.
Тұрақты негізде
9.
Жауапты қызметкерлер камералардың, көзбен шолып анықтаудың, халықтың өтініштерінің құралдары бойынша жергілікті жерде өрт ошақтарын анықтаған кезде не өзге де тәсілдермен оқиғаны ҚҒС геоақпараттық порталдарында тіркейді, сондай-ақ байланыс құралдарының көмегімен төтенше жағдайдың туындау фактісі туралы ҚҒС хабарлайды.
Тұрақты негізде
Басқа мемлекеттік органдар
1.
(ЦДИАӨМ)
1. ЭТРМ "Қазавиаорманқорғау" РМҚК республикалық диспетчерлік қызметіне, ДЖО және ТЖМ аумақтық бөлімшелеріне mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz геоақпараттық портал арқылы жоғары және орта дәлдіктегі суреттерді (жылу нүктелерінің, өрт сөндіру бөлімдері мен станцияларының, әуе және доңғалақты көліктің су алу орындарының, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың шекараларының орналасуын сипаттайтын деректер) ұсыну және ЭТРМ, ТЖМ, олардың аумақтық бөлімшелерінің жұмысына қажетті кеңістіктік деректерді уақтылы түсіру;