Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная"
Постановление акимата города Костаная Костанайской области от 20 октября 2025 года № 1657.
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат города Костаная ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная", согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Костаная после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Костаная.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Аким города Костаная М. Жундубаев
Утверждено
постановлением акимата
города Костаная
от "20" октября 2025 года
№ 1657
Положение о государственном учреждении "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры, досуга, развития языков города Костаная.
2. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" имеет следующие поведомственные организации:
1) государственное коммунальное казенное предприятие "Городской Дворец культуры "Мирас" отдела культуры и развития языков акимата города Костаная";
2) государственное учреждение "Централизованная библиотечная система отдела культуры и развития языков акимата города Костаная".

"Қостанай қаласы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 20 қазандағы № 1657 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Қостанай қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қостанай қаласы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Қостанай қаласы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) жоғарыда көрсетілген Ережені әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның көшірмесін электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қостанай облысы бойынша "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынының филиалына жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қостанай қаласы әкімдігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қостанай қаласының әкімі М. Жүндібаев
Қостанай қаласы әкімдігінің
2025 жылғы "20" қазандағы
№ 1657 қаулысымен
бекітілді
"Қостанай қаласы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесі мәдениет, демалыс, тілдерді дамыту саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесінің мынадай ведомстволық бағынысты ұйымдары бар:
1) "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмiнің "Мирас" қалалық мәдениет сарайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмiнің орталықтандырылған кітапхана жүйесі" мемлекеттік мекемесі.

3. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" утверждается в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 110000, Республика Казахстан, Костанайская область, город Костанай, улица М.Дулатова, дом № 91.
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" осуществляется из бюджета города Костанай в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная".
Если государственному учреждению "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

3. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесі өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 110000, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, М.Дулатов көшесі, № 91 үй.
10. Осы Ереже "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесінiң құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Қостанай қаласы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қостанай қаласының бюджетінен жүзеге асырылады.
12. "Қостанай қаласы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Қостанай қаласы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер "Қостанай қаласы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) принятие мер, направленных на возрождение, сохранение, развитие и распространение культуры народа Республики Казахстан;
2) создание условий для патриотического и эстетического воспитания граждан путем приобщения к ценностям национальной и мировой культуры;
3) реализация государственной политики в области развития языков в пределах компетенции государственного органа.
14. Полномочия:
1) права:
в пределах своей компетенции запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов и других организаций, их должностных лиц необходимые сведения, материалы и документы;
создавать временные и постоянные рабочие группы, комиссии для решения вопросов развития культуры и языков, охраны и использования историко-культурного наследия;
организовывать и проводить информационно-презентационные мероприятия (круглые столы, семинары, конференции, обмен опытом и другие мероприятия), по вопросам культуры, развития языков.
2) обязанности:
планировать свою основную деятельность и определять развитие сферы культуры, развития языков, охраны и использования историко-культурного наследия по согласованию с местными исполнительными органами;
осуществлять реализацию программ, планов развития культуры и развития языков;
анализировать деятельность подведомственных учреждений и предприятий.
15. Функции:
1) инициирование создания государственных организаций культуры города Костаная в сфере библиотечного дела, культурно-досуговой работы, осуществление координации их деятельности;
2) обеспечение развития инфраструктуры и укрепления материально-технического обеспечения учреждений культуры города Костаная;
3) осуществление проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий города Костаная, а также смотров, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;
4) проведение аттестации подведомственных государственных организаций культуры;
5) проведение мероприятий городского уровня, направленных на развитие государственного и других языков;
6) организация учета мнения населения соответствующей территории при наименовании, переименовании административно-территориальных единиц, составных частей населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
7) привлечение общественности к проведению мероприятий по сохранению и популяризации памятников истории и культуры;
8) информирование местных исполнительных органов области или уполномоченных органов в пределах их компетенции об устранении порчи, угрозы разрушения памятников истории и культуры;

2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) Қазақстан Республикасы халқының мәдениетін қайта түлетуге, сақтауға, дамытуға және таратуға бағытталған шаралар қабылдау;
2) ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарына баулу арқылы азаматтарды отаншылдыққа және эстетикалық тәрбиелеуге жағдайлар жасау;
3) мемлекеттік органның құзыреті шегінде тілдерді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде белгіленген тәртіпте мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті мәліметтерді, материалдар мен құжаттарды сұрату және алу;
мәдениет пен тілдерді дамыту, тарихи-мәдени мұраны сақтау және пайдалану мәселелерін шешу үшін комиссиялар мен уақытша және тұрақты жұмыс топтарын құру;
мәдениет, тілдерді дамыту мәселелері бойынша ақпараттық-таныстыру іс-шараларын (дөңгелек үстелдер, семинарлар, конференциялар, тәжірибе алмасу және басқа да іс-шаралар) ұйымдастыру және өткізу.
2) міндеттері:
жергілікті атқарушы органдармен келісім бойынша өзінің негізгі қызметін жоспарлау және мәдениет, тілдерді дамыту, тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану саласын дамытуды айқындау;
мәдениет және тілдерді дамыту бағдарламаларын, жоспарларын жүзеге асыру;
ведомстволық бағынысты мекемелер мен кәсіпорындардың қызметін талдау;
15. Функциялары:
1) Қостанай қаласының кітапхана ісі, мәдени - демалыс қызметі саласында мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құруға бастамашылық жасау, олардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
2) Қостанай қаласының мәдениет мекемелерінің инфрақұрылымын дамытуды және материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін нығайтуды қамтамасыз ету;
3) Қостанай қаласының сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, сондай-ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктер арасында байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді жүзеге асыру;
4) ведомстволық бағынысты мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізу;
5) мемлекеттік және басқа да тілдерді дамытуға бағытталған қалалық шараларды өткізу;
6) әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерге, елді мекендердің құрамдас бөлiктерiне атау беру, оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту кезінде тиісті аумақ халқының пікірін ескеруді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүргізуді ұйымдастыру;
7) тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау және танымал ету жөніндегі іс-шараларды өткізуге жұртшылықты тарту;
8) облыстың жергілікті атқарушы органдарын немесе уәкілетті органдарды олардың құзыреті шегінде тарих және мәдениет ескерткіштерінің бүлінуін, бұзылу қатерін жою туралы хабардар ету;

9) поддержка и координация деятельности государственных организаций культуры города Костаная в сфере библиотечного дела и культурно-досуговой деятельности;
10) проведение разъяснительной работы по недопущению дискриминации граждан по языковому принципу;
11) согласование уведомления о размещении вывесок на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан о языках, по запросу разрешительного органа;
12) рассмотрение дел об административных правонарушениях, за нарушение законодательства Республики Казахстан о языках, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях
13) вынесение постановлений о наложении административных взысканий по делам об административных правонарушениях в соответствий с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
14) утверждение государственного творческого заказа на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
15) обеспечение размещения государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного творческого заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
16) обеспечение исполнения всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного творческого заказа в электронном и общедоступном форматах;
17) осуществление мониторинга деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, и предоставление в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы информацию, а также статистические отчеты установленной формы;
18) организация работы по сохранению историко-культурного наследия, содействие развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением акимата города Костаная Костанайской области от 10.12.2025 № 2071 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственным учреждением "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" назначается на должность и освобождается от должности акимом города Костаная.

9) кітапхана ісі және мәдени-демалыс қызметі саласында Қостанай қаласының мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдау және үйлестіру;
10) азаматтарды тіл қағидаты бойынша кемсітушілікке жол бермеу жөнінде түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
11) рұқсат беру органының сұрау салуы бойынша маңдайшаларды орналастыруда Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының талаптарына сәйкестігі туралы хабарламаны келісу;
12) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінде көзделген Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау;
13) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы шығару;
14) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді қаржыландыруға мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекітеді;
15) мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
16) электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерілуінің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
17) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асыруды және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына ақпаратты, сондай-ақ белгіленген нысандағы статистикалық есептерді ұсынады;
18) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды дамытуға жәрдемдеседі
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 10.12.2025 № 2071 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттік мекемесін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысын Қостанай қаласының әкімі лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.

18. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" не имеет заместителей.
19. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная":
1) действует от имени государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная";
2) организует и руководит работой государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная";
3) распределяет должностные обязанности и полномочия руководителей подведомственных организаций;
4) представляет интересы государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" во всех организациях;
5) в случаях и пределах, установленных законодательством, распоряжается имуществом;
6) заключает договоры;
7) выдает доверенности;
8) издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная";
9) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает на работу и увольняет с работы сотрудников государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная";
10) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная";
11) несет персональную ответственность за своевременную, качественную разработку, оформление и представление проектов постановлений в акимат в установленные сроки, а также за аутентичность текстов проектов на государственном и русском языках;
12) осуществляет непосредственный контроль за ходом разработки, принятием и последующей государственной регистрацией проектов нормативных правовых актов акимата, органом разработчиком которых является государственное учреждение;
13) несет персональную ответственность за организацию противодействия коррупции.
14) выносит постановление о привлечении к административной ответственности и наложения административных взысканий в пределах компетенций;
15) несет персональную ответственность за соблюдение законодательства Республики Казахстан при рассмотрении дел об административных правонарушениях и наложении взысканий.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

18. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысының орынбасарлары болмайды.
19. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің атынан әрекет етеді;
2) "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басқарады;
3) ведомстволық бағынысты ұйымдар басшыларының лауазымдық міндеттері мен өкілеттіктерін бөледі;
4) барлық ұйымдарда "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттік мекемесінің мүдделерін білдіреді;
5) заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде мүлiкке билік етеді;
6) шарттар жасасады;
7) сенiмхаттар береді;
8) "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттік мекемесінің барлық қызметкерлерімен орындалуға міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
10) "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қолданады және тәртіптік жазаға тартады;
11) қаулы жобаларын уақтылы, сапалы әзірлеуге, рәсімдеуге және әкімдікке белгіленген мерзімдерде ұсынуға, сондай-ақ жоба мәтіндерінің мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі түпнұсқалылығына дербес жауапты болады;
12) әзірлеуші органы мемлекеттік мекеме болып табылатын әкімдіктің нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеу, қабылдау және кейіннен мемлекеттік тіркеу барысына тікелей бақылау жасайды;
13) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұйымдастыруға дербес жауап береді;
14) құзыреті шегінде әкімшілік жауаптылыққа тарту және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы шығарады;
15) әкімшілік құқық бұзушылық және жаза қолдану туралы істерді қарау кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына дербес жауапты болады.
"Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.

Глава 4. Имущество государственного органа
20. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" относится к коммунальной собственности.
22. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков акимата города Костаная" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4-тарау. Мемлекеттiк органның мүлкі
20. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен табылған мүлік қалыптастырылады.
21. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. "Қостанай қаласы әкiмдігінің мәдениет және тiлдердi дамыту бөлiмi" мемлекеттiк мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.