О внесении изменений в решение Мангистауского районного маслихата от 23 декабря 2024 года № 17/126 "О районном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 18 декабря 2025 года № 24/189
Мангистауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского районного маслихата от 23 декабря 2024 года № 17/126 "О районном бюджете на 2025-2027 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 10 209 573,1 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 9 896 183,2 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 52 408,9 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 19 137,0 тысяч тенге; поступлениям трансфертов – 241 844,0 тысяч тенге;
2) затраты – 11 325 054,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 326 322,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 507 228,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов –180 906,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 441 803,3 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 441 803,3 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 1 213 428,0 тысяч тенге;
погашение займов – 180 906,1 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 409 281,4 тысяч тенге;";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Учесть, что из районного бюджета на 2025 год в бюджеты сел и сельских округов выделена субвенция в сумме 3 308 400,2 тысяч тенге, в том числе:
села Шетпе – 524 018,8 тысяча тенге;
села Жынгылды – 166 553,8 тысяч тенге;
сельского округа Сайотес – 479 758,9 тысячи тенге;
сельского округа Тущыкудук – 221 404,9 тысячи тенге;
села Кызан – 374 655,6 тысячи тенге;
сельского округа Актобе – 316 660,5 тысячи тенге;
сельского округа Шайыр – 225 128,1 тысяч тенге;
села Жармыш – 191 236,3 тысяч тенге;
села Акшымырау – 177 566,1 тысячи тенге;
сельского округа Онды – 283 135,9 тысячи тенге;
сельского округа Шебир – 218 146,4 тысячи тенге;
сельского округа Отпан – 130 134,9 тысяч тенге;";
в пункте 4:
абзацы третий, четвертый, пятый изложить в новой редакции:
"151 200,0 тысяч тенге – на приобретение жилья коммунального
жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
2 562,0 тысяч тенге – на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;

Маңғыстау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 17/126 "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 24/189 шешімі
Маңғыстау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Маңғыстау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 17/126 шешіміне келесідей өзгерістер енгізілсін:
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 10 209 573,1 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 9 896 183,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 52 408,9 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша– 19 137,0 мың теңге; трансферттер түсімдері бойынша – 241 844,0 мың теңге;
2) шығындар – 11 325 054,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 326 322,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 507 228,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 180 906,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 441 803,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 441 803,3 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 1 213 428,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 180 906,1 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 409 281,4 мың теңге;";
2 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2025 жылға арналған бюджеттен ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне 3 308 400,2 мың теңге сомасында субвенция бөлінгені ескерілсін, оның ішінде:
Шетпе ауылы – 524 018,8 мың теңге;
Жыңғылды ауылы – 166 553,8 мың теңге;
Сайөтес ауылдық округі – 479 758,9 мың теңге;
Тұщықұдық ауылдық округі – 221 404,9 мың теңге;
Қызан ауылы – 374 655,6 мың теңге;
Ақтөбе ауылдық округі – 316 660,5 мың теңге;
Шайыр ауылдық округі – 225 128,1 мың теңге;
Жармыш ауылы – 191 236,3 мың теңге;
Ақшымырау ауылы – 177 566,1 мың теңге;
Онды ауылдық округі – 283 135,9 мың теңге;
Шебір ауылдық округі – 218 146,4 мың теңге;
Отпан ауылдық округі – 130 134,9 мың теңге,";
4 тармақта:
үшінші, төртінші, бесінші абзацтар жаңа редакцияда жазылсын:
"151 200,0 мың теңге – халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға;
2 562,0 мың теңге – мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;

28 482,0 тысяч тенге – на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;";
пункт 6 исключить;
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата Е.Махмутов
Приложение к решению
Мангистауского районного
маслихата от "18" декабря 2025
года № 24/189
Приложение 1 к решению
Мангистауского районного
маслихата от 23 декабря 2024
года № 17/126
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
1.Доходы

28 482,0 мың теңге – Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;";
6 тармақ алынып тасталсын.
көрсетілген шешімнің 1 қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Е.Махмутов
Маңғыстау аудандық мәслихатының 2025 жылғы "18" желтоқсандағы № 24/189 шешіміне қосымша
Маңғыстау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 17/126 шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
1.Кірістер

021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
955 198,4
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
955 198,4
005
Государственная адресная социальная помощь
39 865,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
28 629,0
006
Оказание жилищной помощи
0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
309 966,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 986,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
113 189,4
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
262 284,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
82 204,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
286,0
021
Капитальные расходы государственног о органа
13 890,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
61 106,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
28 482,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
12 311,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
3 313 963,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 140 495,2
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
151 200,0
028
Развитие коммунального хозяйства
182 286,2
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
391 209,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
415 800,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)

021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
955 198,4
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
955 198,4
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
39 865,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
28 629,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
309 966,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 986,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
113 189,4
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
262 284,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
82 204,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
286,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
13 890,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
61 106,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
28 482,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
12 311,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3 313 963,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 140 495,2
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
151 200,0
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
182 286,2
029
Сумен жабдықтау және субұру жүйелерін дамыту
391 209,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
415 800,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі

14 412,0
12
Транспорт и коммуникации
583 966,4
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
583 966,4
022
Развитие транспортной инфраструктуры
332 446,4
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
221 520,0
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
30 000,0
13
Прочие
249 617,1
469
Отдел предпринимательства района (города областного значения)
59 107,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства
45 107,0
004
Капитальные расходы государственног о органа
14 000,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
190 510,1
062
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
21 416,3
064
Реализация социальной и инжинерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах врамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
169 093,8
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
0
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
0
14
Обслуживание долга
65 781,8
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
65 781,8
021
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета
65 781,8
15
Трансферты
3 438 179,7
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
3 438 179,7
006
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
21 420,3
024
Целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства
50 000,0
038
Субвенции
3 308 400,2
052
Возврат сумм неиспользованных ( недоиспользованных) целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году , разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан
58 297,0
054
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
62,2
3.Чистое бюджетное кредитование
326 322,0
Бюджетные кредиты
507 228,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
507 228,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)

14 412,0
12
Көлік және коммуникация
583 966,4
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
583 966,4
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
332 446,4
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
221 520,0
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
30 000,0
13
Басқалар
249 617,1
469
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік бөлімі
59 107,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
45 107,0
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
14 000,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
190 510,1
062
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
21 416,3
064
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
169 093,8
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
0
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
0
14
Борышқа қызмет көрсету
65 781,8
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
65 781,8
021
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
65 781,8
15
Трансферттер
3 438 179,7
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
3 438 179,7
006
Нысаналы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) трансферттерді қайтару
21 420,3
024
Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер
50 000,0
038
Субвенциялар
3 308 400,2
052
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша толық пайдалануға рұқсат етілген, өткен қаржы жылында бөлінген, пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы даму трансферттерінің сомасын қайтару
58 297,0
054
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен республикалық бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердің сомасын қайтару
62,2
3.Таза бюджеттік кредиттеу
326 322,0
Бюджеттік кредиттер
507 228,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
507 228,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі