Об утверждении Типовых нормативов численности руководителей, специалистов, служащих, промышленно-производственного персонала организаций, осуществляющих транспортировку нефти
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 декабря 2025 года № 522-н/қ
В соответствии с пунктом 7 статьи 101 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Типовые нормативы численности руководителей, специалистов и служащих организаций, осуществляющих транспортировку нефти, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовые нормативы численности промышленно-производственного персонала организаций, осуществляющих транспортировку нефти, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту разработки и добычи нефти Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 26 декабря 2025 года № 522-н/қ
Типовые нормативы численности руководителей, специалистов и служащих организаций, осуществляющих транспортировку нефти
Глава 1. Общая часть
1. Настоящие Типовые нормативы численности руководителей, специалистов и служащих организаций, осуществляющих транспортировку нефти (далее - Типовые нормативы), предназначены для определения, планирования и обоснования численности руководителей, специалистов и служащих организаций, осуществляющих транспортировку нефти.
2. Типовые нормативы предусматривают необходимую численность руководителей, специалистов и служащих организаций, осуществляющих транспортировку нефти (далее - Организация) и применяются организациями, осуществляющими транспортировку нефти.

Мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдардың басшылары, мамандары, қызметшілері, өнеркәсіптік-өндірістік персоналы санының үлгілік нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 522-н/қ бұйрығы
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 101-бабы 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдардың басшылары, мамандары мен қызметшілері санының үлгілік нормативтері;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдардың өнеркәсіптік-өндірістік персоналдары санының үлгілік нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай игеру және өндіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 522-н/қ бұйрығына
1-қосымша
Мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдардың басшылары, мамандары мен қызметшілері санының үлгілік нормативтері
1-тарау. Жалпы бөлім
1. Осы Мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдардың басшылары, мамандары мен қызметшілері санының үлгілік нормативтері (бұдан әрі – Үлгілік нормативтер) мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдардың басшыларының, мамандарының және қызметшілерінің санын айқындауға, жоспарлауға және негіздеуге арналған.
2. Үлгілік нормативтер мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – Ұйым) басшыларының, мамандарының және қызметшілерінің қажетті санын көздейді және оны мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар қолданады.

3. Типовые нормативы разработаны в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, Правилами разработки, утверждения, замены и пересмотра единых межотраслевых или межотраслевых типовых или типовых норм и нормативов по труду для всех сфер деятельности, или типовых норм и нормативов по труду организаций, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1036 (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12736), Методическими рекомендациями по установлению норм и нормативов для нормирования труда рабочих, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 310-п, Методическими рекомендациями по проведению хронометражных работ в организациях, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 октября 2010 года № 344/1-п.
4. Наименования должностей служащих указаны в соответствии с Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
5. В пределах нормативов численности первый руководитель Организации распределяет эту численность по своим структурным подразделениям с учетом фактического их состава, закрепленных за ними функций, оборудования и устройств.
6. Значение показателей (факторов) определяется по их фактическим значениям согласно финансово-статистической и иной отчетности за исследуемый период.
7. Типовые нормативы устанавливают численность персонала с учетом:
затрат времени на подготовительно-заключительную работу, отдых, личные надобности и обслуживание рабочего места:
Нвр.=Топ. х (1+(Тр.+Тпз.+Тотл.)/100),
где:
Нвр. - норма времени;
Топ. - оперативное время;
Тр. - время на обслуживание рабочего места, в процентах к оперативному времени;
Тпз. - подготовительно-заключительное время, в процентах к оперативному времени;
Тотл. - время перерывов на отдых и личные надобности, в процентах к оперативному времени;
полезного фонда рабочего времени для каждого вида работ.
8. Нормативы численности устанавливаются на объемы работ, выполняемые работниками в течение годовой нормы рабочего времени при 40 часовой рабочей неделе с учетом наиболее полного и рационального использования рабочего времени.
9. Нормативная численность работников (Ч), исчисляется по формуле:
Ч = Тн/Фn,
где:
Ч - нормативная численность работников, человек;
Тн - годовая трудоемкость работ, человек-час;
Фn - баланс рабочего времени на календарный год при 40часовой рабочей неделе, час.
Годовая трудоемкость работ Тн определяется с учетом объема каждого вида выполняемых работ по формуле:
Тн = Нвр1 + Нвр2+ …. + Нврn
где:
Нврi - норма времени на выполнение конкретного вида работы, час;
Vi - объем конкретного вида работы, выполняемой за год, i = 1, 2, ..., n виды выполняемых работ.
Годовой объем выполненных работ Vi определяется согласно отчетным данным Организации.
Нормативы численности рассчитываются на все выполняемые виды работ с использованием экономико-математических методов.

3. Үлгілік нормативтер Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы №1036 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №12736 болып тіркелген) бекітілген Қызметтің барлық саласы үшін еңбек жөніндегі бірыңғай салааралық немесе салааралық үлгілік немесе үлгілік еңбек нормалары мен нормативтерді немесе ұйымдардың еңбек жөніндегі үлгілік нормалары мен нормативтерін әзірлеу, бекіту, ауыстыру және қайта қарау қағидаларына, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2008 жылғы 22 желтоқсандағы №310-ө бұйрығымен бекітілген Жұмысшылардың еңбегін нормалауға арналған нормативтер мен нормаларды белгілеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 19 қазандағы № 344/1-ө бұйрығымен бекітілген Ұйымдарда хронометраждық жұмыстарды жүргізу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарына сәйкес әзірленді.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы №553 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22003 болып тіркелген) бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына сәйкес көрсетілген қызметшілер лауазымдарының атауы.
5. Сан нормативтері шегінде Ұйымның бірінші басшысы бұл санды олардың нақты құрамын, оларға бекітілген функцияларды, жабдықтар мен құрылғыларды ескере отырып, өзінің құрылымдық бөлімшелеріне бөледі.
6. Көрсеткіштердің (факторлардың) мәні зерттелетін кезеңдегі қаржылық-статистикалық және өзге де есептілікке сәйкес олардың нақты мәндері бойынша айқындалады.
7. Үлгілік нормативтерді персонал санын ескере отырып белгілейді:
дайындық-қорытынды жұмысқа, демалысқа, жеке қажеттіліктерге және жұмыс орнына қызмет көрсетуге уақыт жұмсау:
Нун.=Тжу. х (1+(Тжо.+Тдқ.+Тджқ.)/100),
мұндағы:
Нун. – уақыт нормасы;
Тжу. – жедел уақыт;
Тжо. – жұмыс орнына қызмет көрсету уақыты, жедел уақытына пайызбен;
Тдқ. – дайындық-қорытынды уақыты, жедел уақытына пайызбен;
Тджқ. – демалыс және жеке қажеттіліктер үзілістерінің уақыты, жедел уақытына пайызбен;
әрбір жұмыс түрі үшін пайдалы жұмыс уақыты қоры.
8. Сан нормативтері жұмыс уақытының неғұрлым толық және ұтымды пайдаланылуын ескере отырып, 40 сағаттық жұмыс аптасында жұмыс уақытының жылдық нормасы ішінде жұмыскерлер орындайтын жұмыс көлеміне белгіленеді.
9. Жұмыскерлердің нормативтік саны (Н) мынадай формула бойынша есептеледі:
Н = Тс/Бn,
мұндағы
Н – жұмыскерлердің нормативтік саны, адам;
Тс – жұмыстың жылдық еңбек сыйымдылығы, адам-сағат;
Бn – 40 сағаттық жұмыс аптасындағы күнтізбелік жылға арналған жұмыс уақытының балансы, сағат.
Жұмыстың жылдық еңбек сыйымдылығы Тс мынадай формула бойынша орындалатын жұмыстардың әр түрінің көлемін ескере отырып айқындалады:
Тс = Нун1 + Нун2+ …. + Нунn
мұндағы
Нунi – жұмыстың нақты түрін орындауға арналған уақыт нормасы, сағат;
Vi – бір жылда орындалатын нақты жұмыс түрінің көлемі, i = 1, 2, ..., n орындалатын жұмыстардың түрлері.
Орындалған жұмыстардың жылдық көлемі Vi Ұйымның есептік деректеріне сәйкес айқындалады.
Сан нормативтері экономикалық-математикалық әдістерді пайдалана отырып, орындалатын жұмыстардың барлық түріне есептеледі.

10. Списочная численность работников (Чсп) определяется по формуле:
Чсп = Чя х Кн,
где:
Чсп - списочная численность;
Чя - явочная численность;
Кн - коэффициент перевода явочной численности работников в списочную.
Коэффициент перевода явочной численности работников в списочную рассчитывается как номинальный фонд рабочего времени, деленный на число рабочих дней в соответствующем периоде расчета.
Явочная численность работников - численность работников, учитываемая по количеству дней явок на работу. В отличие от списочной численности работников в явочной не значатся работники, которые, будучи в список Организации, по различным причинам не выходили на работы (по болезни, в связи с очередным отпуском, в командировках).
11. Нормативы численности представлены формулами (линейной и степенной зависимости) и таблицами для различных фиксированных значений принятых факторов. Для определения нормативной численности по конкретным значениям показателей (факторов) необходимо интерполировать между соседними имеющимися в таблице значениями факторов либо провести расчет по формуле зависимости.
12. При дробном значении нормативов численности по каждой функции величины с 0,5 и более округляются до целого значения, менее 0,5 - отбрасываются.
13. Характеризующие факторы, влияющие на затраты труда работников Организации, использованные при разработке нормативов численности:
1) протяженность нефтепроводов, километр;
2) годовой объем транспортировки нефти, миллионов тонн;
3) стоимость основных фондов, миллион тенге;
4) объем капитальных вложений, миллион тенге;
5) грузооборот, миллион тонн километр;
6) количество бизнес-процессов, единиц;
7) количество научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и опытно-промышленных испытаний, единиц;
8) количество акционеров, человек;
9) списочная численность Организации за год, человек;
10) списочная численность персонала центрального аппарата Организации за год, человек;
11) суммарный годовой объем экспорта и импорта нефти со страной-партнером, миллион тонн;
12) количество приемо-сдаточных пунктов на территории страны-партнера, единиц.
Глава 2. Организация труда
14. Деятельность работников Организации регламентируется уставом, положениями о структурных подразделениях, должностными инструкциями работников, актами работодателя и коллективным договором, решениями вышестоящих органов управления.
15. Функции работников структурных подразделений Организации осуществляются с использованием автоматизированной системы SAP ERP, электронного документооборота "Lotus Notes", а также электронной почтовой связи "Microsoft Outlook" на базе персональных компьютеров, связанных между собой локальными информационно-вычислительными сетями.

10. Жұмыскерлердің тізімдік саны (Тс) мынадай формула бойынша айқындалады:
Тс = Кс х Ка,
мұндағы:
Тс – тізімдік саны;
Кс – келу саны;
Ка – жұмыскерлердің келу санын тізімдік санға ауыстыру коэффициенті.
Жұмыскерлердің келу санын тізімдік санға ауыстыру коэффициенті есептеудің тиісті кезеңіндегі жұмыс күндерінің санына бөлінген жұмыс уақытының номиналды қоры ретінде есептеледі.
Жұмыскерлердің келу саны – жұмысқа келу күндерінің саны бойынша ескерілетін жұмыскерлер саны. Жұмысшылардың тізімдік санынан айырмашылығы, Ұйымның тізіміне кіре отырып, әртүрлі себептермен жұмысқа шықпаған (сырқаттану бойынша, кезекті демалысқа шығуына байланысты, іссапарларда болуына байланысты) жұмысшылар жоқ.
11. Сан нормативтері қабылданған факторлардың әртүрлі бекітілген мәндеріне арналған формулалармен (сызықтық және дәрежелік тәуелділік) және кестелермен ұсынылған. Көрсеткіштердің (факторлардың) нақты мәндері бойынша нормативтік санды айқындау үшін кестедегі көршілес факторлардың мәндері арасында интерполяциялау не тәуелділік формуласы бойынша есептеу жүргізу қажет.
12. Әрбір функция бойынша сан нормативтерінің бөлшек мәні кезінде 0,5 және одан жоғары шамалар бүтін мәнге дейін жұмырланады, 0,5-тен кем – алып тасталады.
13. Сан нормативтерін әзірлеу кезінде пайдаланылған Ұйым жұмыскерлерінің еңбек шығындарына әсер ететін сипаттаушы факторлар:
1) мұнай құбырларының ұзындығы, километр;
2) мұнай тасымалдаудың жылдық көлемі, миллион тонна;
3) негізгі қорлардың құны, миллион теңге;
4) күрделі салымдардың көлемі, миллион теңге;
5) жүк айналымы, миллион тонна километр;
6) бизнес-процестер саны, бірлік;
7) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар және тәжірбиелік-өнеркәсіптік сынақ саны, бірлік;
8) акционерлердің саны, адам;
9) Ұйымның тізімдік саны бір жылға, адам;
10) Ұйымның орталық аппараты персоналының тізімдік саны бір жылға, адам;
11) серіктес елмен мұнай экспорты мен импортының жылдық жиынтық көлемі, миллион тонна;
12) серіктес елдің аумағындағы қабылдау-тапсыру пункттерінің саны, бірлік.
2-тарау. Еңбекті ұйымдастыру
14. Ұйым жұмыскерлерінің қызметі жарғымен, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелермен, жұмыскерлердің лауазымдық нұсқаулықтарымен, жұмыс берушінің актілерімен және ұжымдық шартпен, жоғары тұрған басқару органдарының шешімдерімен реттеледі.
15. Ұйымның құрылымдық бөлімшелері жұмыскерлерінің функциялары SAP ERP автоматтандырылған жүйесін, "LotusNotes" электрондық құжат айналымын, сондай-ақ жергілікті ақпараттық-есептеу желілерімен өзара байланысты дербес компьютерлер базасында "MicrosoftOutlook" электрондық пошта байланысын пайдалана отырып жүзеге асырылады.

16. Организация труда на рабочих местах соответствует требованиям безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, санитарии и гигиены.
17. В Организации применяются следующие оборудования:
компьютеры и компьютерные программы;
копировально-множительная техника;
серверное оборудование;
автоматизированные системы управления внутренними процессами Организации и другие оборудования.
18. Работники Организации соблюдают режим труда и отдыха, установленный распорядок дня и регламентацию всех обязательных работ с выполнением наиболее трудоемких из них в первой половине дня, когда у работника отмечается высокая устойчивая работоспособность.
19. Рабочие места работников оборудуются компьютерным столом (с приставкой), обеспечивающим удобное размещение на нем организационной техники и предметов труда, а в ящиках стола - хранение соответствующих документов и канцелярских принадлежностей.
Глава 3. Нормативная часть
20. Нормативы численности по функции "Обеспечение службы корпоративного секретаря":
1) содержание работы:
обеспечение эффективной реализации функций, возложенных на корпоративного секретаря Организации;
осуществление мероприятий по подготовке и проведению Общих собраний акционеров и заседаний Совета директоров Организации и его комитетов;
организация и обеспечение эффективной деятельности Совета директоров Организации и его комитетов;
2) состав исполнителей: корпоративный секретарь, специалист (главный, ведущий) - юрист, экономист, переводчик, делопроизводитель.
Нормативы численности по функции "Обеспечение службы корпоративного секретаря" приведены в таблице 1 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
21. Нормативы численности по функции "Обеспечение службы внутреннего аудита":
1) содержание работы:
оценка адекватности и эффективности системы внутреннего контроля в Организации;
оценка полноты применения и эффективности методологии оценки рисков и процедур управления рисками в Организации, оценка соблюдения требований законодательства Республики Казахстан, международных соглашений, внутренних документов Организации, а также выполнения указаний уполномоченных государственных органов, решений органов Организации и оценка систем, созданных в целях соблюдения этих требований;
оценка адекватности мер, применяемых структурными подразделениями Организации для обеспечения достижения поставленных перед ними целей, в рамках стратегических целей организации;
оценка внедрения и соблюдения принятых принципов корпоративного управления, соответствующих этических стандартов и ценностей в Организации, оценка эффективности получения соответствующими органами и структурными подразделениями Организации информации по вопросам, связанным с рисками и внутренним контролем, мониторинг за исполнением организацией рекомендаций внешнего аудитора;

16. Жұмыс орындарында еңбекті ұйымдастыру, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитария және гигиена талаптарына сәйкес келеді.
17. Ұйымда мынадай жабдықтар қолданылады:
компьютерлер және компьютерлік бағдарламалар;
көшіру-көбейту техникасы;
серверлік жабдық;
Ұйымның ішкі процестерін басқарудың автоматтандырылған жүйелері және өзге де жабдықтар.
18. Ұйым жұмыскерлері еңбек және демалыс режимін, белгіленген күн тәртібін және жұмыскердің тұрақты жұмыс қабілеттілігі жоғары болған күннің бірінші жартысында ең көп еңбекті қажет ететін жұмыстарды орындай отырып, барлық міндетті жұмыстарды реттеуді сақтайды.
19. Жұмыскерлердің жұмыс орындары кеңсе жабдықтары мен еңбек заттарын ыңғайлы орналастыруды қамтамасыз ететін компьютер үстелмен (тіркемесімен) жабдықталады, ал үстел жәшіктерінде – тиісті құжаттар мен кеңсе керек-жарақтарын сақтауды қамтамасыз етеді.
3-тарау. Нормативтік бөлім
20. "Корпоративтік хатшы қызметін қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның корпоративтік хатшысына жүктелген функцияларды тиімді іске асыруды қамтамасыз ету;
Акционерлердің жалпы жиналыстарын және Ұйым Директорлар кеңесінің және оның комитеттерінің отырыстарын дайындау және өткізу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
Ұйымның Директорлар кеңесі мен оның комитеттерінің тиімді қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
2) орындаушылар құрамы: корпоративтік хатшы, маман (бас, жетекші) – заңгер, экономист, аудармашы, іс жүргізуші.
"Корпоративтік хатшы қызметін қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 1-кестеде келтірілген.
21. "Ішкі аудит қызметін қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымдағы ішкі бақылау жүйесінің барабарлығы мен тиімділігін бағалау;
Ұйымдағы тәуекелдерді бағалау әдіснамасы мен тәуекелдерді басқару рәсімдерін қолданудың толықтығы мен тиімділігін бағалау, Қазақстан Республикасы заңнамасының, халықаралық келісімдердің, Ұйымның ішкі құжаттарының талаптарын сақтауды, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік органдардың нұсқауларын, Ұйым органдарының шешімдерін орындауды бағалау және осы талаптарды сақтау мақсатында құрылған жүйелерді бағалау;
Ұйымның стратегиялық мақсаттары шеңберінде олардың алдына қойылған мақсаттарға қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін Ұйымның құрылымдық бөлімшелері қолданатын шаралардың барабарлығын бағалау;
корпоративтік басқарудың қабылданған қағидаттарын, Ұйымда тиісті этикалық стандарттар мен құндылықтарды енгізуді және сақтауды бағалау, Ұйымның тиісті органдары мен құрылымдық бөлімшелерінің тәуекелдерге және ішкі бақылауға байланысты мәселелер бойынша ақпарат алу тиімділігін бағалау, Ұйымның сыртқы аудитордың ұсынымдарын орындалуына мониторинг жүргізу.

2) состав исполнителей: руководитель службы, аудитор (ведущий) - экономист, бухгалтер, юрист, инженер.
Нормативы численности по функции "Обеспечение службы внутреннего аудита" приведены в таблице 2 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
22. Нормативы численности по функции "Обеспечение разрешений трудовых конфликтов, споров":
1) содержание работы:
обеспечение соблюдения работниками, должностными лицами Организации требований Кодекса корпоративной этики Организации и Политики по управлению риском возникновения нарушений в Организации (далее - Политика);
оказание содействия должностным лицам и работникам Организации в предотвращении и урегулировании конфликтов интересов;
оказание содействия физическим и юридическим лицам, интересы которых затрагиваются в рамках деятельности Организации, по возникшим у них в ходе взаимодействия с Организацией этическим вопросам, а также по фактам нарушений положений Кодекса и Политики;
2) состав исполнителей: омбудсмен.
Нормативы численности по функции "Обеспечение разрешений трудовых конфликтов, споров" приведены в таблице 3 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
23. Нормативы численности по функции "Обеспечение функции комплаенс-контроля":
1) содержание работы:
обеспечение соблюдения Организацией и ее работниками законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции, а также мониторинг за реализацией мероприятий по противодействию коррупции;
обеспечение соблюдения требований законодательства Республики Казахстан, регуляторных актов и внутренних документов Организации в части раскрытия информации, а также инсайдерской информации с целью предотвращения потенциальных угроз осуществления деятельности с нарушением требований, предъявляемых к Организации, как к листинговой компании; осуществление мониторинга изменений в законодательстве Республики Казахстан и регуляторных актах в части противодействия коррупции, инсайдерской информации, вопросов раскрытия Организацией информации о своей деятельности и своевременное информирование работников Организации о таких изменениях;
обеспечение процесса урегулирования конфликта интересов у должностных лиц и других работников Организации;
организация процесса управления санкционными рисками Организации, направленного на соблюдение экономических, инвестиционных или финансовых ограничений, требований экспортного контроля, торговых эмбарго или иных ограничительных мер, устанавливаемых международными организациями и (или) государствами, относящихся к сфере деятельности Организации;

2) орындаушылар құрамы: қызмет басшысы, аудитор (жетекші) – экономист, бухгалтер, заңгер, инженер.
"Ішкі аудит қызметін қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 2-кестеде келтірілген.
22. "Еңбек жанжалдарын, дауларды шешуді қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйым жұмыскерлерінің, лауазымды адамдарының Ұйымның Корпоративтік әдеп кодексінің және Ұйымда Бұзушылықтардың туындау тәуекелін басқару жөніндегі саясаттың (бұдан әрі – Саясат) талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
Ұйымның лауазымды тұлғалары мен жұмыскерлеріне мүдделер қақтығысының алдын алуға және реттеуге жәрдем көрсету;
Ұйым қызметі шеңберінде мүдделері қозғалатын жеке және заңды тұлғаларға Ұйыммен өзара іс-қимыл барысында туындаған этикалық мәселелер бойынша, сондай-ақ Кодекс пен Саясат ережелерін бұзу фактілері бойынша жәрдем көрсету;
2) орындаушылар құрамы: омбудсмен.
"Еңбек жанжалдарын, дауларды шешуді қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 3-кестеде келтірілген.
23. "Комплаенс-бақылау функциясын қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның және оның жұмыскерлерінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-шаралардың іске асырылуына мониторинг жүргізу;
листингілік компания ретінде Ұйымға қойылатын талаптарды бұза отырып, қызметті жүзеге асырудың ықтимал қатерлерін болғызбау мақсатында ақпаратты, сондай-ақ инсайдерлік ақпаратты ашу бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының, Ұйымның реттеуші актілері мен ішкі құжаттарының талаптарын сақтауды қамтамасыз ету; сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, инсайдерлік ақпарат, Ұйымның өз қызметі туралы ақпаратты ашу мәселелері бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасындағы және реттеуші актілердегі өзгерістерге мониторингті жүзеге асыру және Ұйым жұмыскерлерін осындай өзгерістер туралы уақытылы хабардар ету;
Ұйымның лауазымды тұлғалары мен басқа да жұмыскерлерінің мүдделер қақтығысын реттеу процесін қамтамасыз ету;
экономикалық, инвестициялық немесе қаржылық шектеулерді, экспорттық бақылау талаптарын, сауда эмбаргосын немесе Ұйымның қызмет саласына жататын халықаралық ұйымдар және (немесе) мемлекеттер белгілейтін өзге де шектеу шараларын сақтауға бағытталған Ұйымның санкциялық тәуекелдерін басқару процесін ұйымдастыру;

2) состав исполнителей: руководитель, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный).
Нормативы численности по функции "Обеспечение функции комплаенс-контроля" приведены в таблице 4 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
24. Нормативы численности по функции "Организация работы Правления и Наблюдательного совета Организации":
1) содержание работы:
формирование Плана работы Правления и Наблюдательного совета Организации на основании предложений структурных подразделений центрального аппарата Организации, руководства Организации и членов Правления Организации;
обеспечение формирования документов к заседанию Правления и Наблюдательного совета Организации и доведение их до всех членов Правления;
ведение протоколов заседаний Правления и Наблюдательного совета Организации и оформление решений заседаний Правления Организации;
мониторинг и обеспечение контроля исполнения протокольных решений Правления и Наблюдательного совета Организации и утвержденного Плана работы Правления и Наблюдательного совета Организации на год;
организация подготовки и проведения аппаратных и расширенных совещаний;
2) состав исполнителей: секретарь, исполнительный секретарь Правления - юрист, экономист.
Нормативы численности по функции "Организация работы Правления и Наблюдательного совета Организации" приведены в таблице 5 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
25. Нормативы численности по функции "Секретариат генерального директора":
1) содержание работы:
контролирование финансовой и хозяйственной деятельности Организации и обеспечение наиболее эффективного и целевого расходование финансово-материальных ресурсов и снижение их потерь;
участие в Организации своевременного заключения финансово-хозяйственных и иных материальных договоров, и контролирование должного выполнения договорных условий и обязательств;
участие в разработке мер и мероприятий по экономии ресурсов, экономическому и эффективному использованию материальных ресурсов Организации, а также совершенствованию расхода сырья, материалов, оборотных средств и запасов материальных ценностей;
корректировка и согласование проектов документов, представленных на подпись генеральному директору (председателю Правления);
предоставление отчетов генеральному директору (председателю Правления) по исполнению протокольных поручений, контроль за реализацией которых возложен на советника;
участие в переговорах с потребителями услуг Организации, нефтетранспортными компаниями Республики Казахстан и других стран по вопросам транспортировки нефти в пределах представленных полномочий;
осуществление сбора материалов и информации, необходимых генеральному директору (председателю Правления), подготовка аналитических, информационных, справочных и иных материалов и представление их руководителю;
участие в переговорах, деловых встречах, специальных приемах и ведение протоколов и иных документов, оформляющих в ходе и в результате встреч и переговоров;

2) орындаушылар құрамы: басшы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас).
"Комплаенс-бақылау функциясын қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 4-кестеде келтірілген.
24. "Ұйым Басқармасы мен Байқау кеңесінің жұмысын ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның орталық аппараты құрылымдық бөлімшелерінің, Ұйым басшылығының және Ұйым Басқармасы мүшелерінің ұсыныстары негізінде Ұйым Басқармасы мен Байқау кеңесінің жұмыс жоспарын қалыптастыру;
Ұйым Басқармасы мен Байқау кеңесінің отырысына құжаттарды қалыптастыруды қамтамасыз ету және оларды Басқарманың барлық мүшелеріне жеткізу;
Ұйым Басқармасы мен Байқау кеңесі отырыстарының хаттамаларын жүргізу және Ұйымның Басқарма отырыстарының шешімдерін ресімдеу;
Ұйым Басқармасы мен Байқау кеңесінің хаттамалық шешімдерінің және Ұйым Басқармасы мен Байқау кеңесінің бекітілген жұмыс жоспарының бір жылға орындалуын мониторингтеу және бақылауды қамтамасыз ету;
аппараттық және кеңейтілген кеңестерді дайындауды әрі өткізуді ұйымдастыру;
2) орындаушылар құрамы: хатшы, Басқарманың атқарушы хатшысы – заңгер, экономист.
"Ұйым Басқармасы мен Байқау кеңесінің жұмысын ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 5-кестеде келтірілген.
25. "Бас директордың хатшылығы" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның қаржылық және шаруашылық қызметін бақылау әрі қаржы-материалдық ресурстардың неғұрлым тиімді және мақсатты жұмсалуын қамтамасыз ету мен олардың шығындарын азайту;
қаржы-шаруашылық және өзге де материалдық шарттарды уақытылы жасасуды ұйымдастыруға қатысу және шарттық талаптар мен міндеттемелердің тиісті орындалуын бақылау;
ресурстарды үнемдеу, Ұйымның материалдық ресурстарын экономикалық және тиімді пайдалану, сондай-ақ шикізат, материалдар, айналым қаражаттары мен материалдық құндылықтар қорларының шығынын жетілдіру жөніндегі шаралар мен іс-шараларды әзірлеуге қатысу;
бас директорға (Басқарма төрағасына) қол қоюға ұсынылған құжаттардың жобаларын түзету және келісу;
іске асырылуын бақылау кеңесшіге жүктелген хаттамалық тапсырмаларды орындау бойынша бас директорға (Басқарма төрағасына) есептер беру;
ұсынылған өкілеттіктер шегінде мұнай тасымалдау мәселелері бойынша Ұйым қызметтерін тұтынушылармен, Қазақстан Республикасының және өзге елдердің мұнай тасымалдау компанияларымен келіссөздерге қатысу;
бас директорға (Басқарма төрағасына) қажетті материалдар мен ақпаратты жинауды жүзеге асыру, талдамалық, ақпараттық, анықтамалық және басқа да материалдарды дайындау және оларды басшыға ұсыну;
келіссөздерге, іскерлік кездесулерге, арнайы қабылдауларға қатысу және кездесулер мен келіссөздер барысында және нәтижесінде ресімдейтін хаттамалар мен басқа да құжаттарды жүргізу;

2) состав исполнителей: помощник генерального директора, бизнес-партнер, координатор, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - инженер, юрист, экономист.
Нормативы численности по функции "Секретариат генерального директора" приведены в таблице 6 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
26. Нормативы численности по функции "Управление бизнес-процессами и рисками":
1) содержание работы:
организация реализации мероприятий по оптимизации бизнес-процессов и повышению эффективности деятельности Организации;
управление проектами Организации в рамках реинжиниринга бизнес-процессов;
разработка и мониторинг исполнения Плана мероприятий по оптимизации бизнес-процессов и повышению эффективности деятельности Организации, обеспечение его утверждения;
разработка и актуализация внутренних документов Организации, регулирующих процессы управления проектами и моделирования бизнес-процессов Организации, обеспечение их утверждения в установленном порядке;
координация работы и оказание методологической помощи структурным подразделениям Организации;
внедрение, управление и совершенствование системы управления рисками, идентификация, оценка и мониторинг рисков бизнес-процессов;
разработка внутренних документов по системе управления рисками;
организация внедрения и совершенствования принципов корпоративного управления;
разработка планов/программ реализации мероприятий по внедрению и совершенствованию систем внутреннего контроля и корпоративной системы управления рисками, а также контроль за их исполнением;
осуществление контроля за состоянием рисков, соблюдением максимально допустимых лимитов по рискам и исполнением мероприятий по управлению рисками;
отслеживание внешних факторов, влияющих на риски организации;
проведение единой политики в области повышения качества оказываемых организацией услуг, охраны труда и окружающей среды путем разработки, внедрения, поддержания в рабочем состоянии и постоянного улучшения интегрированной системы менеджмента в соответствии с требованиями международных стандартов;
разработка, согласование, пересмотр и переработка документов интегрированной системой менеджмента Организации;
планирование и проведение внутренних аудитов интегрированной системой менеджмента: составление, согласование и утверждение программ, графиков аудитов интегрированной системой менеджмента;
анализ результатов внутренних и внешних аудитов интегрированной системой менеджмента;
организация работ по проведению сертификационных и надзорных аудитов интегрированной системой менеджмента;

2) орындаушылар құрамы: бас директордың көмекшісі, бизнес-серіктес, үйлестіруші, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – инженер, заңгер, экономист.
"Бас директордың хатшылығы" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 6-кестеде келтірілген.
26. "Бизнес-процестер мен тәуекелдерді басқару" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
бизнес-процестерді оңтайландыру және Ұйым қызметінің тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды іске асыруды ұйымдастыру;
бизнес-процестерді реинжинирингтеу шеңберінде Ұйымның жобаларын басқару;
бизнес-процестерді оңтайландыру және Ұйым қызметінің тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуын әзірлеу және мониторингтеу, оның бекітілуін қамтамасыз ету;
Ұйым жобаларын басқару және бизнес-процестерін модельдеу процестерін реттейтін Ұйымның ішкі құжаттарын әзірлеу және өзектілендіру, оларды белгіленген тәртіппен бекітуді қамтамасыз ету;
Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын үйлестіру және әдіснамалық көмек көрсету;
тәуекелдерді басқару жүйесін енгізу, басқару және жетілдіру, бизнес-процестердің тәуекелдерін сәйкестендіру, бағалау және мониторингтеу;
тәуекелдерді басқару жүйесі бойынша ішкі құжаттарды әзірлеу;
корпоративтік басқару қағидаттарын енгізуді және жетілдіруді ұйымдастыру;
ішкі бақылау жүйелерін және тәуекелдерді басқарудың корпоративтік жүйесін енгізу және жетілдіру жөніндегі іс-шараларды іске асыру жоспарларын/бағдарламаларын әзірлеу, сондай-ақ олардың орындалуын бақылау;
тәуекелдердің жай-күйін, тәуекелдер бойынша ең жоғары рұқсат етілген лимиттердің сақталуын және тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
Ұйымның тәуекелдеріне әсер ететін сыртқы факторларын қадағалау;
халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес Ұйым көрсететін қызметтердің сапасын арттыру, еңбекті және қоршаған ортаны қорғау саласында интеграцияланған менеджмент жүйесін әзірлеу, енгізу, жұмыс жағдайында ұстап тұру және тұрақты жақсарту жолымен бірыңғай саясат жүргізу;
Ұйымның интеграцияланған менеджмент жүйесінің құжаттарын әзірлеу, келісу, қайта қарау және қайта өңдеу;
интеграцияланған менеджмент жүйесімен ішкі аудиттерді жоспарлау және жүргізу: интеграцияланған менеджмент жүйесімен бағдарламаларды, аудит графиктерін құрастыру, келісу және бекіту;
интеграцияланған менеджмент жүйесімен ішкі және сыртқы аудиттердің нәтижелерін талдау;
интеграцияланған менеджмент жүйесімен сертификаттау және қадағалау аудиттерін жүргізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
интеграцияланған менеджмент жүйесімен сертификаттау және қадағалау аудиттерін жүргізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;

2) состав исполнителей: начальник управления (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - экономист, инженер, юрист.
Нормативы численности по функции "Управление бизнес-процессами и рисками" приведены в таблице 7 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
27. Нормативы численности по функции "Обеспечение корпоративной безопасности":
1) содержание работы:
обеспечение корпоративной безопасности Организации, в том числе физической, экономической, информационной, кадровой безопасности;
анализ состояния безопасности производственных объектов Организации; обеспечение защиты имущественных/неимущественных благ и прав Организации от противоправных посягательств; обследование систем технической безопасности объектов; организация внедрения инженерно-технических средств охраны объектов; обеспечение антитеррористической защиты;
обеспечение информационной безопасности согласно международному стандарту по информационной безопасности ISO/IEC 27001; организация и проведение аудитов информационной безопасности; оценка рисков информационной безопасности; администрирование и сопровождение систем управления информационной безопасности; управление инцидентами информационной безопасности;
участие в выявлении предпосылок и факторов возможного нанесения экономического ущерба; проведение служебных расследований; проверка на благонадежность контрагентов;
организация работ и координация мероприятий по гражданской обороне, мобилизационной подготовке, защите государственных секретов; планирование и реализация мероприятий по поддержанию в постоянной готовности защитных сооружений и пунктов управления гражданской обороны;
повышение осведомленности по направлениям деятельности;
2) состав исполнителей: начальник управления (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (главный, ведущий), инженер по защите информации, юрист, международное право.
Нормативы численности по функции "Обеспечение корпоративной безопасности" приведены в таблице 8 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
28. Нормативы численности по функции "Организация работы по связи с общественностью и внутренним коммуникациям":
1) содержание работы:
формирование, обеспечение согласования и утверждения плана коммуникаций Организации, а также внесения в него корректировок;
осуществление мониторинга и контроля исполнения плана коммуникаций Организации;
проведение анализа информационно-коммуникационной деятельности Организации для принятия управленческих решений;
организация и проведение информационно-дискуссионных (брифинги, пресс-конференции, круглые столы) и рекламно-имиджевых мероприятий, направленных на поддержание и укрепление имиджа Организации, организация пресс-туров, подготовка имиджевых видеороликов и фильмов, организация участия Организации в форумах, выставках и конференциях;
информационная поддержка и обновление сведений, публикуемых на интернет-ресурсе Организации, разработка концепции его дизайна;
ведение официальных страниц Организации в социальных сетях (подготовка контента и модерация);
ведение новостной ленты мобильного приложения Организации;
актуализация системы дизайна корпоративной идентификации (брендбук) Организации;
контроль за использованием элементов системы дизайна корпоративной идентификации Организации в соответствии с брендбуком Организации;
обеспечение текстового контента имиджевой полиграфической продукции Организации: буклеты, листовки, настольные и настенные календари, баннеры;
обеспечение выхода корпоративного информационного издания Организации;

2) орындаушылар құрамы: басқарма бастығы (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – экономист, инженер, заңгер.
"Бизнес-процестерді және тәуекелдерді басқару" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 7-кестеде келтірілген.
27. "Корпоративтік қауіпсіздікті қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның корпоративтік қауіпсіздігін, оның ішінде физикалық, экономикалық, ақпараттық, кадрлық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
Ұйымның өндірістік объектілері қауіпсіздігінің жай-күйін талдау; Ұйымның мүліктік/мүліктік емес игіліктері мен құқықтарын құқыққа қайшы қол сұғушылықтардан қорғауды қамтамасыз ету; объектілердің техникалық қауіпсіздік жүйелерін зерттеп-қарау; объектілерді күзетудің инженерлік-техникалық құралдарын енгізуді ұйымдастыру; терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету;
ISO/IEC 27001 ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі халықаралық стандартқа сәйкес ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету; ақпараттық қауіпсіздік аудиттерін ұйымдастыру және жүргізу; ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін бағалау; ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйелерін әкімшілендіру және оны сүйемелдеу; ақпараттық қауіпсіздік инциденттерін басқару;
экономикалық залал келтірудің алғышарттары мен факторларын анықтауға қатысу; қызметтік тергеп-тексерулер жүргізу; контрагенттердің сенімділігіне тексеру;
азаматтық қорғаныс, жұмылдыру дайындығы, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және іс-шараларды үйлестіру; қорғаныс құрылысжайлары мен азаматтық қорғаныс басқармасы пункттерін тұрақты әзірлікте ұстау жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және іске асыру;
қызмет бағыттары бойынша хабардарлықты арттыру.
2) орындаушылар құрамы: басқарма бастығы (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (бас, жетекші), ақпаратты қорғау жөніндегі инженер, заңгер, халықаралық құқық.
"Корпоративтік қауіпсіздікті қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 8-кестеде келтірілген.
28. "Жұртшылықпен байланыс және ішкі коммуникациялар жөніндегі жұмысты ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның коммуникациялар жоспарын қалыптастыруды, келісуді және бекітуді, сондай-ақ оған түзетулер енгізуді қамтамасыз ету;
Ұйымның коммуникациялар жоспарының орындалуына мониторингті және бақылауды жүзеге асыру;
басқарушылық шешімдер қабылдау үшін Ұйымның ақпараттық-коммуникациялық қызметіне талдау жүргізу;
Ұйымның имиджін қолдауға және нығайтуға бағытталған ақпараттық-пікірталас (брифингтер, баспасөз конференциялары, дөңгелек үстелдер) пен жарнамалық-имидждік іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу, баспасөз турларын ұйымдастыру, имидждік бейнероликтер мен фильмдер дайындау, Ұйымның форумдарға, көрмелер мен конференцияларға қатысуын ұйымдастыру;
Ұйымның интернет-ресурсында жарияланатын мәліметтерді ақпараттық қолдау және жаңарту, оның дизайн тұжырымдамасын әзірлеу;
Ұйымның әлеуметтік желілердегі ресми парақтарын жүргізу (контент дайындау және модерация);
Ұйымның мобильді қосымшасының жаңалықтар лентасын жүргізу;
Ұйымның корпоративтік сәйкестендіру (брендбук) дизайн жүйесін өзектендіру;
Ұйымның брендбукіне сәйкес Ұйымның корпоративтік сәйкестендіру дизайн жүйесінің элементтерін пайдалануды бақылау;
Ұйымның имидждік полиграфиялық өнімдерінің мәтіндік мазмұнын қамтамасыз ету: буклеттер, парақшалар, үстел және қабырға күнтізбелері, баннерлер;
Ұйымның корпоративтік ақпараттық басылымының шығуын қамтамасыз ету;

2) состав исполнителей: начальник управления (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный).
Нормативы численности по функции "Организация работы по связи с общественностью и внутренним коммуникациям" приведены в таблице 9 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
29. Нормативы численности по функции "Транспортировка нефти":
1) содержание работы:
согласование и подготовка к заключению с потребителями (грузоотправителями) договоров на предоставление услуг по транспортировке нефти и договоров транспортной экспедиции;
согласование и подготовка к заключению с нефтетранспортными и другими компаниями договоров на предоставление услуг по транспортировке казахстанской нефти и/или ее перевалке в морских портах, транспортно-экспедиторского (экспедиционного) обслуживания по территории других стран;
участие в переговорах с потребителями услуг Организации, казахстанскими нефтетранспортными компаниями и других стран по вопросам транспортировки нефти;
оформление и направление потребителям (грузоотправителям) заданий на платеж для оплаты услуг Организации по транспортировке нефти, транспортной экспедиции, а также оперативный контроль за исполнением заданий на платеж и выставленных счетов за услуги;
контроль за поступлением от потребителей (грузоотправителей) документов, необходимых для обеспечения транспортировки нефти по системе МН Организации и трубопроводным системам других стран, их оперативная обработка;
оформление документов, необходимых для обеспечения транспортировки нефти по территории других стран и осуществление соответствующего документооборота;
выпуск маршрутных поручений на транспортировку нефти потребителей;
оперативный контроль и координация транспортных потоков нефти по системе магистрального нефтепровода Организации и трубопроводным системам других стран, а также потоков денег, направленных на оплату услуг по транспортировке казахстанской нефти и/или ее перевалке в морских портах, транспортно-экспедиторского (экспедиционного) обслуживания по территории других стран;
мониторинг качества нефти при сдаче на конечных пунктах;
оформление актов сверок остатков, приема, сдачи и потерь нефти по договорам на предоставление услуг по транспортировке нефти по системе магистрального нефтепровода Организации;
обработка входящей информации по транспортировке нефти, ведение оперативной переписки, систематизация документации компетенции структурного подразделения;
разработка оптимальных направлений транспортировки нефти с максимальным использованием существующей системы магистрального нефтепровода Организации;
расчет производственных показателей по объемам транспортировки и грузообороту нефти по системе магистрального нефтепровода Организации для дальнейшего включения в бизнес-план Организации;
согласование годовых заявок нефтепроводных управлений в рамках формирования плана поставок товарно-материальных запасов на химические реактивы, лабораторное оборудование и материалы, необходимые для проведения товарно-коммерческих операций;
мониторинг использования прекурсоров в Организации, ежеквартальное формирование и передача в уполномоченный государственный орган отчета об обороте прекурсоров, подлежащих строгому контролю;

2) орындаушылар құрамы: басқарма бастығы (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас).
"Жұртшылықпен байланыс және ішкі коммуникациялар жөніндегі жұмысты ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 9-кестеде келтірілген.
29. "Мұнай тасымалдау" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
тұтынушылармен (жүк жөнелтушілермен) мұнай тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарттарды және көлік экспедициясы шарттарын жасасуға дайындау және оларды келісу;
мұнай тасымалдауды және басқа компаниялармен қазақстандық мұнайды тасымалдау және/немесе оны теңіз порттарында ауыстырып тиеу, басқа елдердің аумағы арқылы көліктік-экспедиторлық (экспедициялық) қызметтер көрсетуге арналған шарттарды жасауға дайындау және оларды келісу;
мұнай тасымалдау мәселелері бойынша Ұйымның, қазақстандық мұнай тасымалдау компанияларының және басқа елдердің қызмет тұтынушыларымен келіссөздерге қатысу;
тұтынушыларға (жүк жөнелтушілерге) Ұйымның мұнай тасымалдау, көлік экспедициясының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу үшін төлем тапсырмаларын ресімдеу және оларды жолдау, сондай-ақ төлем тапсырмалары мен көрсетілетін қызметтер үшін қойылған шоттардың орындалуын жедел бақылау;
тұтынушылардан (жүк жөнелтушілерден) Ұйымның ММҚ жүйесі және басқа елдердің құбыр жүйелері арқылы мұнай тасымалдауды қамтамасыз ету үшін қажетті құжаттардың түсуін бақылау, оларды жедел өңдеу;
мұнайды басқа елдердің аумағы арқылы тасымалдауды қамтамасыз ету үшін қажетті құжаттарды ресімдеу және тиісті құжат айналымын жүзеге асыру;
тұтынушылардың мұнайын тасымалдауға маршруттық тапсырмалар шығару;
Ұйымның магистральдық мұнай құбыры жүйесі және басқа елдердің құбыр жүйелері бойынша мұнайдың көлік ағындарын, сондай-ақ қазақстандық мұнайды тасымалдау және/немесе оны теңіз порттарында ауыстырып тиеу, басқа елдердің аумағы бойынша көліктік-экспедиторлық (экспедициялық) қызмет көрсету жөніндегі көрсетілген қызметтерге ақы төлеуге бағытталған ақша ағындарын жедел бақылау және үйлестіру;
соңғы пункттерде тапсыру кезінде мұнай сапасын мониторингтеу;
Ұйымның магистральдық мұнай құбыры жүйесі бойынша мұнай тасымалдау графиктерінің, теңіз терминалдары арқылы қазақстандық мұнайды тиеп жөнелту кезінде тоннажды беру және орналастыру графиктерінің орындалуын бақылау;
мұнай тасымалдау бойынша кіріс ақпаратын өңдеу, жедел хат алмасуды жүргізу, құрылымдық бөлімше құзыретінің құжаттамасын жүйелеу;
Ұйымның қолданыстағы магистральдық мұнай құбыры жүйесін барынша пайдалана отырып, мұнай тасымалдаудың оңтайлы бағыттарын әзірлеу;
Ұйымның бизнес-жоспарына одан әрі енгізу үшін Ұйымның магистральдық мұнай құбыры жүйесі бойынша мұнай тасымалдау көлемі мен жүк айналымы бойынша өндірістік көрсеткіштерді есептеу;
химиялық реактивтерге, зертханалық жабдықтарға және тауарлық-коммерциялық операцияларды жүргізу үшін қажетті материалдарға тауарлық-материалдық қорларды жеткізу жоспарын қалыптастыру шеңберінде мұнай құбыры басқармаларының жылдық өтінімдерін келісу;
Ұйымда прекурсорларды пайдалануды мониторингтеуі, қатаң бақылауға жататын прекурсорлардың айналымы туралы есепті тоқсан сайын қалыптастыру және уәкілетті мемлекеттік органға беру.

2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - инженер, инженер-механик.
Нормативы численности по функции "Транспортировка нефти" приведены в таблице 10 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
30. Нормативы численности по функции "Главное диспетчерское управление":
1) содержание работы:
непосредственное управление системой магистральных нефтепроводов Товарищества посредством системы диспетчерского контроля и управления;
оперативное руководство и управление технологическими процессами приема, сдачи, перекачки, перевалки, слива и налива нефти по каждому участку магистральных нефтепроводов, наливным и сливным эстакадам, наливным причалам, приемо-сдаточным пунктам Организации;
мониторинг наличия нефти и свободных емкостей в резервуарных парках, нефтегазодобывающих организаций, нефтеперерабатывающих заводов;
контроль хода аварийно-восстановительных работ на линейной части магистральных нефтепроводов (головная нефтеперекачивающая станция, нефтеперекачивающая станция, пункт подогрева нефти, станция подогрева нефти);
2) состав исполнителей: директор/руководитель (заместитель), диспетчер (главный, старший), оператор диспетчерской службы - инженер-механик, инженер-электрик.
Нормативы численности по функции "Главное диспетчерское управление" приведены в таблице 11 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
31. Нормативы численности по функции "Обеспечение эксплуатации":
1) содержание работы:
контроль за выполнением мероприятий, планов, договоров и решений Организации, направленных на обеспечение безопасной и надежной эксплуатации магистральных нефтепроводов, производственных объектов основного и вспомогательного назначения;
организация контроля за составлением и выполнением планов организационно-технических мероприятий по обеспечению надежности работы производственных объектов магистральных нефтепроводов, а также планов организационно-технических мероприятий по подготовке производственных объектов Организации к работе в весенний паводковый и осенне-зимний периоды года;
разработка организационно-технических мероприятий по усовершенствованию организации работ и производства для улучшения эксплуатации магистральных нефтепроводов;
формирование Производственной программы Организации, контроль и анализ еҰ выполнения;
планирование и контроль за исполнением планов по эксплуатационным затратам на энергию, горюче-смазочные материалы, топливо, текущий ремонт, диагностические работы, содержание и получение разрешительных документов для автотранспорта, на технологические расходы, авиационные услуги, топографические съемки, пуско-наладочные работы и другим мероприятиям;
участие в определении потребности, анализе, обосновании и согласовании заявок на материалы (капитальные вложения), технику, запасные части, механо-технологическое и энергетическое оборудование, необходимые для эксплуатации и ремонта магистральных нефтепроводов, резервуарных парков и других производственных объектов Организации;
обеспечение бесперебойного энергоснабжения объектов магистральных нефтепроводов;
анализ тендерных заявок потенциальных поставщиков товаров, работ и услуг и подготовка заключений для тендерной комиссии Организации по вопросам, входящим в компетенцию структурного подразделения;
организация и контроль работ по воздушному патрулированию магистральных нефтепроводов;
оказание методической помощи структурным подразделениям Организации в организации подготовки документов к защите показателей нормативных потерь при передаче и распределении электрической и тепловой энергии в Комитете по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
контроль за соблюдением оптимальных теплогидравлических режимов работы магистральных нефтепроводов, за расходом котельно-печного топлива;
организация контроля за внедрением организационно-технических мероприятий, направленных на повышение производительности, снижение себестоимости и улучшение других технико-экономических показателей;
организация и осуществление контроля за обеспечением своевременного проведения диагностических работ на производственных объектах Организации и технологическом оборудовании магистральных нефтепроводов;
организация и осуществление контроля за обеспечением эффективной защиты объектов магистральных нефтепроводов от коррозии;
участие в разработке и реализации планов механизации и автоматизации, модернизации и реконструкции на краткосрочную и среднесрочную перспективу, согласно насущным потребностям эксплуатации основного и вспомогательного оборудования магистральных нефтепроводов;

2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – инженер, инженер-механик;
"Мұнай тасымалдау" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 10-кестеде келтірілген.
30. "Бас диспетчерлік басқарма" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
диспетчерлік бақылау және басқару жүйесі арқылы Серіктестіктің магистральдық мұнай құбырлары жүйесін тікелей басқару;
магистральдық мұнай құбырларының әрбір учаскесі, құю және ағызу эстакадалары, құю айлақтары, Ұйымның қабылдау-тапсыру пункттері бойынша мұнайды қабылдау, тапсыру, айдау, ауыстырып тиеу, ағызу және құю технологиялық процестеріне жедел басшылық жасау және басқару;
резервуарлық парктерде, мұнай-газ өндіруші ұйымдарда, мұнай өңдеу зауыттарында мұнай мен бос сыйымдылықтардың болуын мониторингтеу;
магистральдық мұнай құбырларының желілік бөлігінде авариялық-қалпына келтіру жұмыстарының барысын бақылау (бас мұнай айдау станциясы, мұнай айдау станциясы, мұнай қыздыру пункті, мұнай қыздыру станциясы);
2) орындаушылар құрамы: директор/басшы (орынбасары), диспетчер (бас, аға), диспетчерлік қызмет операторы – инженер-механик, инженер-электрик.
"Бас диспетчерлік басқарма" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 11-кестеде келтірілген.
31. "Пайдалануды қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
магистральдық мұнай құбырларын, негізгі және қосалқы мақсаттағы өндірістік объектілерді қауіпсіз және сенімді пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралардың, жоспарлардың, шарттар мен Ұйым шешімдерінің орындалуын бақылау;
магистральдық мұнай құбырларының өндірістік объектілері жұмысының сенімділігін қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар жоспарларының, сондай-ақ жылдың көктемгі су тасқыны және күзгі-қысқы кезеңдерінде Ұйымның өндірістік объектілерін жұмысқа дайындау жөніндегі ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар жоспарларының жасалуына және орындалуына бақылауды ұйымдастыру;
магистральдық мұнай құбырларын пайдалануды жақсарту үшін жұмыстар мен өндірісті ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды әзірлеу;
Ұйымның Өндірістік бағдарламасын қалыптастыру, оның орындалуын бақылау және талдау;
энергияға, жанар-жағармай материалдарына, отынға, ағымдағы жөндеуге, диагностикалық жұмыстарға, автокөлікке рұқсат беру құжаттарын ұстауға және алуға, технологиялық шығыстарға, авиациялық көрсетілетін қызметтерге, топографиялық түсірілімдерге, іске қосу-баптау жұмыстарына және басқа да іс-шараларға арналған пайдалану шығындары жөніндегі жоспарлардың орындалуын жоспарлау және бақылау;
Ұйымның магистральдық мұнай құбырларын, резервуарлық парктерін және басқа да өндірістік объектілерін пайдалану және жөндеу үшін қажетті материалдарға (күрделі салымдарға), техникаға, қосалқы бөлшектерге, механикалық-технологиялық және энергетикалық жабдықтарға қажеттілікті айқындауға, талдауға, негіздеуге және өтінімдерді келісуге қатысу;
магистральдық мұнай құбырлары объектілерін үздіксіз энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ету;
тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді әлеуетті жеткізушілердің тендерлік өтінімдерін талдау және құрылымдық бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Ұйымның тендерлік комиссиясы үшін қорытындылар дайындау;
магистральдық мұнай құбырларын әуе патрульдеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінде электр және жылу энергиясын беру және бөлу кезінде нормативтік шығындар көрсеткіштерін қорғауға құжаттарды дайындауды ұйымдастыруда Ұйымның құрылымдық бөлімшелеріне әдістемелік көмек көрсету;
магистральдық мұнай құбырлары жұмысының оңтайлы жылу-гидравликалық режимдерінің сақталуын, қазандық-пеш отынының шығысын бақылау;
өнімділікті арттыруға, өзіндік құнын төмендетуге және басқа да техникалық-экономикалық көрсеткіштерді жақсартуға бағытталған ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың енгізілуіне бақылауды ұйымдастыру;
Ұйымның өндірістік объектілерінде және магистральдық мұнай құбырларының технологиялық жабдықтарында диагностикалық жұмыстардың уақытылы жүргізілуін қамтамасыз етуді ұйымдастыру және бақылауды жүзеге асыру;
магистральдық мұнай құбырлары объектілерін коррозиядан тиімді қорғауды қамтамасыз етуді бақылауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру;
магистральдық мұнай құбырларының негізгі және қосалқы жабдықтарын пайдаланудың шұғыл қажеттіліктеріне сәйкес қысқа мерзімді және орта мерзімді перспективаға механикаландыру және автоматтандыру, жаңғырту және реконструкциялау жоспарларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу;

2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник отдела, инженер (ведущий), специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - инженер, инженер-энергетик, инженер-механик, метролог.
Нормативы численности по функции "Обеспечение эксплуатации" приведены в таблице 12 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
32. Нормативы численности по функции "Капитальное строительство и капитальный ремонт":
1) содержание работы:
организация работ по планированию и контролю разработки проектно-сметной документации, составление технических заданий на проектирование вновь строящихся объектов и сооружений, на реконструкцию и расширение действующих объектов;
анализ состояния капитального ремонта и капитального строительства в филиалах, определение приоритета по капитальному ремонту и капитальному строительству;
контроль за соблюдением проектных решений, сроков строительства и требований нормативно-технических документов, в том числе качества строительно-монтажных работ, стоимости строительства, реконструкции, расширения, технического перевооружения производственных объектов;
2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - инженер-строитель, инженер-электрик, инженер-механик, инженер-технолог.
Нормативы численности по функции "Капитальное строительство и капитальный ремонт" приведены в таблице 13 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
33. Нормативы численности по функции "Обеспечение инжиниринга":
1) содержание работы:
подготовка предварительных проектных решений на строительство новых, модернизацию и техническое перевооружение существующих объектов Организации;
обеспечение разработки проектно-сметной документации на новое строительство, реконструкцию, модернизацию и техническое перевооружение существующих объектов Организации с привлечением специализированных проектных организаций;
участие в процессе разработки ежегодных и перспективных планов по модернизации, техническому перевооружению и расширению существующих объектов Организации;
2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - инженер-строитель, инженер-технолог, инженер-электрик, инженер-механик, инженер-сметчик.
Нормативы численности по функции "Обеспечение инжиниринга" приведены в таблице 14 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
34. Нормативы численности по функции "Обеспечение технологическими режимами и энергоменеджмента":

2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), бөлім бастығы, инженер (жетекші), маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – инженер, инженер-энергетик, инженер-механик, метролог.
"Пайдалануды қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 12-кестеде келтірілген.
32. "Күрделі құрылыс және күрделі жөндеу" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді жоспарлау және бақылау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, жаңадан салынып жатқан объектілер мен құрылысжайларды жобалауға, қолданыстағы объектілерді реконструкциялауға және кеңейтуге техникалық тапсырмалар жасау;
филиалдардағы күрделі жөндеу мен күрделі құрылыстың жай-күйін талдау, күрделі жөндеу мен күрделі құрылыс бойынша басымдықты айқындау;
жобалау шешімдерінің, құрылыс мерзімдерінің және нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарының сақталуын, оның ішінде құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасын, өндірістік объектілерді салу, реконструкциялау, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру құнын бақылау;
2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – инженер-құрылысшы, инженер-электрик, инженер-механик, инженер-технолог.
"Күрделі құрылыс және күрделі жөндеу" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 13-кестеде келтірілген.
33. "Инжинирингті қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның жаңа объектілерін салуға, қолданыстағы объектілерін жаңғыртуға және техникалық қайта жарақтандыруға алдын ала жобалау шешімдерін дайындау;
мамандандырылған жобалау ұйымдарын тарта отырып, Ұйымның қолданыстағы объектілерін жаңа салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға және техникалық қайта жарақтандыруға жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді қамтамасыз ету;
Ұйымның қолданыстағы объектілерін жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру және кеңейту жөніндегі жыл сайынғы және перспективалық жоспарларды әзірлеу процесіне қатысу;
2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – инженер-құрылысшы, инженер-технолог, инженер-электрик, инженер-механик, инженер-сметашы.
"Инжинирингті қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 14-кестеде келтірілген.
34. "Технологиялық режимдер мен энергия менеджментін қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:

1) содержание работы:
обеспечение проведения в Организации энергетического аудита и реализация по итогам мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
разработка/корректировка карт технологических режимов работы магистральных нефтепроводов для каждого технологического участка с использованием программных комплексов по мониторингу, моделированию и оптимизации технологических режимов работы магистральных нефтепроводов, обеспечение их утверждения в установленном порядке;
планирование объемов электроэнергии на потребление основными насосными агрегатами при транспортировке нефти и предоставление по ним расчетов в заинтересованные структурные подразделения Организации для включения соответствующих затрат в Производственную программу Организации;
2) состав исполнителей: начальник управления (заместитель), начальник отдела, технолог (старший), специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - инженер-технолог, инженер-электрик, инженер-механик.
Нормативы численности по функции "Обеспечение технологическими режимами и энергоменеджмента" приведены в таблице 15 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
35. Нормативы численности по функции "Обеспечение инновационно-технического развития":
1) содержание работы:
разработка и обеспечение выполнения программы по проведению научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в Обществе;
организация и координация проведения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ на производственных объектах Общества по разработке новых технологических решений, обеспечивающих безопасную и надежную работу трубопроводов, а также изучение передовых технологий, новых видов техники, оборудования и материалов с целью выработки рекомендаций по их внедрению на производственных объектах Общества;
организация взаимодействия с научно-исследовательскими институтами, специализированными и иными организациями в области научно-технического развития, включая проведение с ними совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, в рамках оформленных соглашений и меморандумов о сотрудничестве;
организация и координация работ по оформлению и подаче заявок на получение охранных документов на объекты интеллектуальной собственности, сформированные по результатам проведенных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
организация и координация изобретательской и рационализаторской деятельности работников Общества;
организация работы Научно-технического совета Общества;
организация и координация мероприятий по развитию и совершенствованию базы нормативно-технических документов Общества в области магистрального трубопровода, ведение реестра стандартов, разработанных Обществом;
организация и координация мероприятий по приобретению нормативных документов внешнего происхождения;
участие в рассмотрении проектов нормативных правовых актов и нормативных документов в области технического регулирования нефтегазовой отрасли Республики Казахстан;
участие в работе экспертных советов в области технического регулирования при государственных органах и технических комитетов по стандартизации;

1) жұмыс мазмұны:
Ұйымда энергетикалық аудит жүргізуді қамтамасыз ету және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралардың қорытындылары бойынша іске асыру;
магистральдық мұнай құбырлары жұмысының технологиялық режимдерін мониторингтеу, модельдеу және оңтайландыру жөніндегі бағдарламалық кешендерді пайдалана отырып, әрбір технологиялық учаске үшін магистральдық мұнай құбырлары жұмысының технологиялық режимдерінің карталарын әзірлеу/түзету, оларды белгіленген тәртіппен бекітуді қамтамасыз ету;
мұнай тасымалдау кезінде негізгі сорғы агрегаттарын тұтынуға электр энергиясының көлемін жоспарлау және олар бойынша Ұйымның Өндірістік бағдарламасына тиісті шығындарды қосу үшін Ұйымның мүдделі құрылымдық бөлімшелеріне есепті ұсыну;
2) орындаушылар құрамы: басқарма бастығы (орынбасары), бөлім бастығы, технолог (аға), маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – инженер-технолог, инженер-электрик, инженер-механик.
"Технологиялық режимдер мен энергия менеджментін қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 15-кестеде келтірілген.
35. "Инновациялық-техникалық дамуды қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Қоғамда ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу жөніндегі бағдарламаны әзірлеу және оның орындалуын қамтамасыз ету;
Қоғамның өндірістік объектілерінде құбырлардың қауіпсіз және сенімді жұмысын қамтамасыз ететін жаңа технологиялық шешімдерді әзірлеу бойынша ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және үйлестіру, сондай-ақ Қоғамның өндірістік объектілерінде оларды енгізу бойынша ұсынымдар әзірлеу мақсатында озық технологияларды, техниканың, жабдықтар мен материалдардың жаңа түрлерін зерделеу;
ғылыми-техникалық даму саласындағы ғылыми-зерттеу институттарымен, мамандандырылған және өзге де ұйымдармен ресімделген ынтымақтастық туралы келісімдер мен меморандумдар шеңберінде олармен бірлескен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді қоса алғанда, өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
жүргізілген ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелері бойынша қалыптастырылған зияткерлік меншік объектілеріне қорғау құжаттарын алуға өтінімдерді ресімдеу және беру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестіру;
Қоғам жұмыскерлерінің өнертапқыштық және рационализаторлық қызметін ұйымдастыру және үйлестіру;
Қоғамның Ғылыми-техникалық кеңесінің жұмысын ұйымдастыру;
Қоғамның магистральдық құбыр саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарының базасын дамыту және жетілдіру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және үйлестіру, Қоғам әзірлеген стандарттардың тізілімін жүргізу;
сыртқы шығу тегінің нормативтік құжаттарын сатып алу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және үйлестіру;
Қазақстан Республикасының мұнай-газ саласын техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын қарауға қатысу;
мемлекеттік органдар жанындағы техникалық реттеу саласындағы сараптамалық кеңестердің және стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің жұмысына қатысу;

2) состав исполнителей: руководитель, специалист (ведущий, главный) - инженер, инженер-химик.
Нормативы численности по функции "Обеспечение инновационно-технического развития" приведены в таблице 16 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
36. Нормативы численности по функции "Управления производственными активами":
1) содержание работы:
разработка дорожной карты внедрения системы управления производственными активами Организации и организация ее выполнения;
разработка и актуализация внутренних документов Организации, определяющих систему управления производственными активами Организации;
организация работ по модернизации нормативно-методической базы управления производственными активами Организации;
подготовка отчетов о выполнении мероприятий по разработке и внедрению системы управления производственными активами Организации;
разработка и актуализация классификатора производственных активов Организации;
анализ технической эффективности производственных активов Организации, в том числе на основе результатов диагностических обследований и фактической загруженности магистральных нефтепроводов Организации;
анализ перспективных планов транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам Организации с учетом их фактического технического состояния;
2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник отдела, менеджер (ведущий, главный), специалист (ведущий, главный) - инженер, экономист.
Нормативы численности по функции "Управления производственными активами" приведены в таблице 17 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
37. Норматив численности по функции "Организация инвестиционного анализа":
1) содержание работы:
анализ и мониторинг инвестиционных проектов, обеспечение комплексного и системного подхода к осуществлению инвестиционной деятельности Организации;
разработка и осуществление мероприятий по совершенствованию системы управления активами Организации;
обеспечение процесса выпуска, размещения и аннулирования акций Организации;
управление вопросами устойчивого развития Организации в области управления инвестициями и инвестиционного анализа.
осуществление функций рабочего органа Комиссии по реструктуризации активов Организации;
мониторинг исполнения планов и программ организации в части управления активами Организации;
анализ финансово-экономической эффективности инвестиционных проектов Организации и составление заключений по ним;
разработка и обновление консолидированной финансово-экономической модели организации и моделей инвестиционных проектов Организации;

2) орындаушылар құрамы: басшы, маман (жетекші, бас) – инженер, инженер-химик.
"Инновациялық-техникалық дамуды қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 16-кестеде келтірілген.
36. "Өндірістік активтерді басқару" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның өндірістік активтерін басқару жүйесін енгізудің жол картасын әзірлеу және оның орындалуын ұйымдастыру;
Ұйымның өндірістік активтерін басқару жүйесін айқындайтын Ұйымның ішкі құжаттарын әзірлеу және өзектілендіру;
Ұйымның өндірістік активтерін басқарудың нормативтік-әдістемелік базасын жаңғырту бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
Ұйымның өндірістік активтерін басқару жүйесін әзірлеу және енгізу жөніндегі іс-шаралардың орындалуы туралы есептерді дайындау;
Ұйымның өндірістік активтерінің жіктеуішін әзірлеу және өзектілендіру;
Ұйымның өндірістік активтерінің техникалық тиімділігін, оның ішінде диагностикалық зерттеп-қалаулардың нәтижелері және Ұйымның магистральдық мұнай құбырларының нақты жүктемесі негізінде талдау;
Ұйымның магистральдық мұнай құбырлары арқылы мұнай тасымалдаудың перспективалық жоспарларын олардың нақты техникалық жай-күйін ескере отырып талдау;
2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), бөлім бастығы, менеджер (жетекші, бас), маман (жетекші, бас) – инженер, экономист.
"Өндірістік активтерді басқару" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 17-кестеде келтірілген.
37. "Инвестициялық талдауды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативі:
1) жұмыс мазмұны:
инвестициялық жобаларды талдау және мониторингтеу, Ұйымның инвестициялық қызметін жүзеге асыруға кешенді және жүйелі тәсілді қамтамасыз ету;
Ұйымның активтерін басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және оны жүзеге асыру;
Ұйымның акцияларын шығару, орналастыру және жою процесін қамтамасыз ету;
Ұйымның инвестицияларды басқару және инвестициялық талдау саласындағы тұрақты даму мәселелерін басқару;
Ұйымның активтерін қайта құрылымдау жөніндегі комиссияның жұмыс органының функцияларын жүзеге асыру;
Ұйымның активтерін басқару бөлігінде Ұйымның жоспарлары мен бағдарламаларының орындалуын мониторингте;
Ұйымның инвестициялық жобаларының қаржылық-экономикалық тиімділігін талдау және олар бойынша қорытынды жасау;
Ұйымның шоғырландырылған қаржы-экономикалық моделін және Ұйымның инвестициялық жобаларының модельдерін әзірлеу және оларды жаңарту;

2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник управления (заместитель), специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - экономист.
Норматив численности по функции "Организация инвестиционного анализа" приведен в таблице 18 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
38. Нормативы численности по функции "Тарифное регулирование":
1) содержание работы:
подача и защита заявок при рассмотрении уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, проектов тарифов и тарифных смет на регулируемые услуги Организации;
подготовка отчетов об исполнении тарифных смет в разрезе каждого вида регулируемых услуг Организации и предоставление их в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, а также размещение на интернет - ресурсе Организации в установленном порядке;
подача и защита заявки на корректировку тарифной сметы в разрезе каждого вида регулируемых услуг Организации в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий;
подготовка совместно с подразделением-инициатором обосновывающих материалов и расчета стоимости нерегулируемых услуг Организации, определение экономической эффективности для Организации и уведомление уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий, о начале осуществления деятельности, не относящейся к регулируемым услугам;
контроль и анализ исполнения тарифных смет на регулируемые и нерегулируемые услуги и стоимости нерегулируемых услуг, подготовка предложений по совершенствованию планирования и исполнения тарифных смет;
оценка влияния отдельных действий Организации (сделок с имуществом, переоценок, изменения структуры Организации, вывода на аутсорсинг или аутстаффинг отдельных подразделений или функций Организации, осуществления новых видов деятельности, изменения сроков службы основных средств и другое) на тарифы на регулируемые и нерегулируемые услуги Организации;
2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник управления (заместитель), специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - экономист, бухгалтер.
Нормативы численности по функции "Тарифное регулирование" приведены в таблице 19 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
39. Нормативы численности по функции "Организация бизнес-планирования и экономический анализ":
1) содержание работы:
формирование, обеспечение согласования и утверждения соответствующими органами Организации бизнес-планов Организации, а также внесения в них корректировок;
формирование управленческой отчетности на основании комплексного экономического анализа финансово-хозяйственной деятельности Организации;
проведение анализа исполнения бюджета Организации, подготовка отчетности в соответствии с установленными формами по отчетным периодам и представление его в вышестоящие органы;
ведение и актуализация экономических справочников (справочник видов затрат, справочник места возникновения затрат, справочник места возникновения прибыли) и классификатора кодов затрат по бюджетным статьям Организации;
подготовка и представление в установленном порядке органам Организации отчета о реализации бизнес-плана Организации за отчетный период;
подготовка аналитических материалов по финансово-хозяйственной деятельности Организации для руководства Организации;
формирование Программы управления затратами Организации и контроль за ее реализацией;
рассмотрение и согласование Производственной программы Организации в рамках компетенции структурного подразделения;
осуществление мониторинга корректного распределения, отнесения расходов, доходов и своевременного отражения на счетах бухгалтерского учета всех финансово-хозяйственных операций на основании первичных учетных документов;
формирование и представление отчетов по раздельному учету доходов, затрат и задействованных активов в государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий;
рассмотрение инвестиционных проектов Организации, и других материалов, выносимых на рассмотрение коллегиальных и консультативно-совещательных органов Организации (инвестиционный комитет, комиссия по реструктуризации активов), на предмет их влияния на финансово-экономические показатели бизнес-планов Организации;
координация работы и оказание методологической помощи структурным подразделениям Организации по вопросам бизнес-планирования, исполнения бюджета, ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, экономического анализа;

2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), басқарма бастығы (орынбасары), маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – экономист.
"Инвестициялық талдауды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативі осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 18-кестеде келтірілген.
38. "Тарифтік реттеу" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган Ұйымның реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер мен тарифтік сметалар жобаларын қарау кезінде өтінімдер беру және қорғау;
Ұйымның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бөлінісінде тарифтік сметалардың орындалуы туралы есептерді дайындау және оларды табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға ұсыну, сондай-ақ белгіленген тәртіппен Ұйымның интернет-ресурсында орналастыру;
табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға Ұйымның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бөлінісінде тарифтік сметаны түзетуге өтінім беру және қорғау;
бастамашы бөлімшемен бірлесіп, Ұйымның негіздеуші материалдарын және реттелмейтін қызметтерінің құнын есептеуді дайындау, Ұйым үшін экономикалық тиімділікті айқындау және табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органды реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабардар ету;
реттелетін және реттелмейтін қызметтерге тарифтік сметалардың орындалуын және реттелмейтін қызметтердің құнын бақылау және талдау, тарифтік сметаларды жоспарлау мен орындауды жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындау;
Ұйымның жекелеген іс-әрекеттерінің (мүлікпен жасалатын мәмілелердің, қайта бағалаулардың, Ұйым құрылымының өзгеруінің, Ұйымның жекелеген бөлімшелерін немесе функцияларын аутсорсингке немесе аутстаффингке шығарудың, қызметтің жаңа түрлерін жүзеге асырудың, негізгі құралдардың қызмет мерзімдерінің өзгеруінің және т.б.) Ұйымның реттелетін және реттелмейтін қызметтер тарифтеріне әсерін бағалау;
2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), басқарма бастығы (орынбасары), маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – экономист, бухгалтер.
"Тарифтік реттеу" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 19-кестеде келтірілген.
39. "Бизнес-жоспарлауды ұйымдастыру және экономикалық талдау" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның бизнес-жоспарларын қалыптастыруды, Ұйымның тиісті органдарының келісуін және бекітуін, сондай-ақ оларға түзетулер енгізуді қамтамасыз ету;
Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметін кешенді экономикалық талдау негізінде басқарушылық есептілікті қалыптастыру;
Ұйым бюджетінің атқарылуына талдау жүргізу, есепті кезеңдер бойынша белгіленген нысандарға сәйкес есептілікті дайындау және оны жоғары тұрған органға ұсыну;
Ұйымның бюджеттік баптары бойынша экономикалық анықтамалықтарды (шығындар түрлерінің анықтамалығы, шығындардың пайда болу орнының анықтамалығы, пайданың пайда болу орнының анықтамалығы) және шығындар кодтарының сыныптауышын жүргізу және өзектендіру;
есепті кезең үшін Ұйымның бизнес-жоспарын іске асыру туралы есепті дайындау және белгіленген тәртіппен Ұйым органдарына ұсыну;
Ұйымның басшылығы үшін Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметі бойынша талдамалық материалдарды дайындау;
Ұйымның шығындарын басқару бағдарламасын қалыптастыру және оның іске асырылуын бақылау;
құрылымдық бөлімшенің құзыреті шеңберінде Ұйымның Өндірістік бағдарламасын қарау және келісу;
бастапқы есепке алу құжаттарының негізінде барлық қаржы-шаруашылық операцияларды дұрыс бөлу, шығыстарды, кірістерді жатқызу және бухгалтерлік есеп шоттарында уақытылы көрсету мониторингін жүзеге асыру;
табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу бойынша есептерді қалыптастыру және ұсыну;
Ұйымның инвестициялық жобаларын және Ұйымның алқалы және консультативтік-кеңесші органдарының (инвестициялық комитет, активтерді қайта құрылымдау жөніндегі комиссия) қарауына шығарылатын басқа да материалдарды олардың Ұйымның бизнес-жоспарларының қаржылық-экономикалық көрсеткіштеріне әсері тұрғысынан қарау;
Ұйымның құрылымдық бөлімшелеріне бизнес-жоспарлау, бюджеттің атқарылуы, кірістердің, шығындар мен іске қосылған активтердің бөлек есебін жүргізу, экономикалық талдау мәселелері бойынша жұмысты үйлестіру және әдіснамалық көмек көрсету;

2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - экономист, бухгалтер.
Нормативы численности по функции "Организация бизнес-планирования и экономический анализ" приведены в таблице 20 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
40. Нормативы численности по функции "Управление финансовыми потоками":
1) содержание работы:
составление прогноза движения денег для осуществления эффективного планирования расходов и доходов Организации;
формирование ежемесячного платежного календаря и анализ его исполнения структурными подразделениями Организации;
контроль за поступлением денег Организации на транзитные счета банков второго уровня и проведение работы по их зачислению на текущие счета Организации;
выработка рекомендаций руководству Организации и организация работ по размещению временно свободных денег Организации на депозитах в банках второго уровня;
анализ финансового состояния банков-контрагентов и контроль лимитов размещения денег Организации в банках второго уровня;
мониторинг за наличием банками второго уровня вознаграждений по депозитам и остаткам денег на текущих счетах Организации;
взаимодействие с банками второго уровня по вопросам открытия, ведения и закрытия счетов Организации, а также по вопросам тарифов по банковским операциям;
предоставление руководству Организации информации о финансовом состоянии Организации;
проверка обосновывающих документов на оплату при осуществлении взаиморасчетов с контрагентами Организации за поставленные товары, выполненные работы, оказанные услуги и иных расчетов по обязательствам Организации;
формирование ежедневного реестра предстоящих платежей Организации;
формирование платежных поручений/заявлений на перевод денег и контроль за их проведением банками второго уровня;
ведение учета по обслуживанию корпоративных карточек Организации;
осуществление контроля за соблюдением требований валютного казахстанского законодательства при проведении операций по контрактам с нерезидентами Республики Казахстан;
ведение учета поступивших банковских гарантий контрагентов по возврату авансовых платежей и контроль за их исполнением;
разработка проектов договоров на оказание Организацией финансовой помощи, обеспечение их согласования, заключения и контроль за возвратом финансовой помощи;
разработка и осуществление мероприятий по привлечению займов Организацией;
контроль за соблюдением Организацией финансовых обязательств по кредитным договорам;
взаимодействие с финансовыми учреждениями и рейтинговыми агентствами по вопросам присвоения и поддержания кредитных рейтингов Организации;

2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – экономист, бухгалтер.
"Бизнес-жоспарлауды ұйымдастыру және экономикалық талдау" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 20-кестеде келтірілген.
40. "Қаржы ағындарын басқару" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның шығыстары мен кірістерін тиімді жоспарлауды жүзеге асыру үшін ақша қозғалысының болжамын жасау;
Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің ай сайынғы төлем күнтізбесін қалыптастыру және оның орындалуын талдау;
Ұйымның екінші деңгейдегі банктердің транзиттік шоттарына ақшасының түсуін бақылау және оларды Ұйымның ағымдағы шоттарына есепке алу бойынша жұмыстар жүргізу;
Ұйымның басшылығына ұсынымдар әзірлеу және Ұйымның уақытша бос ақшасын екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге орналастыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
контрагент-банктердің қаржылық жағдайын талдау және Ұйымның ақшасын екінші деңгейдегі банктерге орналастыру лимиттерін бақылау;
екінші деңгейдегі банктердің Ұйымның ағымдағы шоттарындағы депозиттер мен ақша қалдықтары бойынша сыйақылардың болуына мониторинг жүргізу;
Ұйымның шоттарын ашу, жүргізу және жабу мәселелері бойынша, сондай-ақ банк операциялары бойынша тарифтер мәселелері жөніндегі екінші деңгейдегі банктермен өзара іс-қимыл жасау;
Ұйымның басшылығына Ұйымның қаржылық жағдайы туралы ақпарат беру;
жеткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін Ұйымның контрагенттерімен өзара есеп айырысуды және Ұйымның міндеттемелері бойынша өзге де есеп айырысуларды жүзеге асыру кезінде ақы төлеуге негіздейтін құжаттарды тексеру;
Ұйымның алдағы төлемдерінің күнделікті тізілімін қалыптастыру;
ақша аударуға төлем тапсырмаларын/өтініштерді қалыптастыру және оларды екінші деңгейдегі банктердің өткізуін бақылау;
Ұйымның корпоративтік карточкаларына қызмет көрсету бойынша есеп жүргізу;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттерімен келісімшарттар бойынша операциялар жүргізу кезінде Қазақстанның валюталық заңнама талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
аванстық төлемдерді қайтару бойынша контрагенттердің келіп түскен банктік кепілдіктерінің есебін жүргізу және олардың орындалуын бақылау;
Ұйымның қаржылық көмек көрсетуге арналған шарттардың жобаларын әзірлеу, олардың келісілуін, жасалуын қамтамасыз ету және қаржылық көмектің қайтарылуын бақылау;
Ұйымның қарыздар тарту жөніндегі іс-шараларын әзірлеу және жүзеге асыру;
Ұйымның кредиттік шарттар бойынша қаржылық міндеттемелерді сақтауын бақылау;
Ұйымның кредиттік рейтингтерін беру және қолдау мәселелері бойынша қаржы институттарымен және рейтингтік агенттіктермен өзара іс-қимыл;

2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник управления (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - экономист, бухгалтер.
Нормативы численности по функции "Управление финансовыми потоками" приведены в таблице 21 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
41. Нормативы численности по функции "Организация бухгалтерского учета, отчетности и налогообложение":
1) содержание работы:
осуществление контроля за своевременным проведением инвентаризации денег, товарно-материальных запасов, основных средств и нематериальных активов Организации и за наличием, движением и использованием материальных и финансовых ресурсов;
организация расчетов по заработной плате с работниками структурных подразделений;
обеспечение документального отражения на счетах бухгалтерского учета организации операций, связанных с движением денег;
подготовка расчетов и деклараций по уплачиваемым налогам и своевременное представление их в налоговые органы;
участие в разработке бюджета Организации, составление и представление консолидированной отчетности в налоговые органы и другие уполномоченные органы;
2) состав исполнителей: главный бухгалтер (заместитель), директор департамента (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - экономист, бухгалтер.
Нормативы численности по функции "Организация бухгалтерского учета, отчетности и налогообложение" приведены в таблице 22 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
42. Нормативы численности по функции "Организация работы по управлению человеческими ресурсами":
1) состав работ:
разработка планов по труду и заработной плате, совершенствование организации труда, управления производством, систем оплаты и стимулирования труда работников организации;
контроль за правильностью применения в филиалах и учреждениях Организации систем тарифных ставок, окладов, надбавок, доплат и коэффициентов к заработной плате, а также правильностью тарификации работ и установления разрядов работникам;
разработка, расчет и контроль соблюдения нормативной численности работников, разработка штатного расписания Организации;
оформление приема и увольнения работников в порядке, установленном действующим трудовым законодательством;
учет списочного состава работников Организации;
хранение и заполнение трудовых книжек, ведение документации по кадровым вопросам;
мониторинг движения кадров, выявление причин текучести кадров и разработка мероприятий по их устранению;
ведение табельного учета рабочего времени, осуществление контроля за состоянием учета кадров в филиалах и представительствах Организации;
ведение статистической отчетности по учету кадров;
организация аттестации и других видов оценки уровня профессиональной подготовки работников Организации;
организация подготовки и повышения квалификации кадров, организация работы по социальным вопросам;

2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), басқарма бастығы (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – экономист, бухгалтер.
"Қаржы ағындарын басқару" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 21-кестеде келтірілген.
41. "Бухгалтерлік есепті, есептілікті және салық салуды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның ақшасын, тауарлық-материалдық қорларын, негізгі құралдары мен материалдық емес активтерін уақытылы түгендеуді және материалдық және қаржылық ресурстардың болуын, қозғалысын және пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру;
құрылымдық бөлімшелердің жұмыскерлерімен жалақы бойынша есеп айырысуды ұйымдастыру;
ақша қозғалысына байланысты операцияларды ұйымдастырудың бухгалтерлік есеп шоттарында құжаттамалық көрінісін қамтамасыз ету;
төленетін салықтар бойынша есептер мен декларацияларды дайындау және оларды салық органдарына уақытылы ұсыну;
Ұйымның бюджетін әзірлеуге қатысу, салық органдарына және басқа да уәкілетті органдарға шоғырландырылған есептілікті жасау және ұсыну;
2) орындаушылар құрамы: бас бухгалтер (орынбасары), департамент директоры (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – экономист, бухгалтер.
"Бухгалтерлік есепті, есептілікті және салық салуды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 22-кестеде келтірілген.
42. "Адам ресурстарын басқару жөніндегі жұмысты ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс құрамы:
еңбек және жалақы жөніндегі жоспарларды әзірлеу, еңбекті ұйымдастыруды, өндірісті басқаруды, Ұйым жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеу және ынталандыру жүйелерін жетілдіру;
Ұйымның филиалдары мен мекемелерінде тарифтік мөлшерлемелер, жалақылар, үстемеақылар, қосымша ақылар мен жалақыға коэффициенттер жүйесін қолданудың дұрыстығын, сондай-ақ жұмыстарды тарифтеудің дұрыстығын және жұмыскерлерге разрядтарды белгілеуді бақылау;
жұмыскерлердің нормативтік санының сақталуын әзірлеу, есептеу және бақылау, Ұйымның штат кестесін әзірлеу;
қолданыстағы еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыскерлерді қабылдауды және жұмыстан шығаруды ресімдеу;
Ұйым жұмыскерлерінің тізімдік құрамын есепке алу;
еңбек кітапшаларын сақтау және толтыру, кадр мәселелері бойынша құжаттама жүргізу;
кадрлар қозғалысының мониторингі, кадрлардың ауысу себептерін анықтау және оларды жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
жұмыс уақытының табельдік есебін жүргізу, Ұйымның филиалдары мен өкілдіктерінде кадрлар есебінің жай-күйіне бақылауды жүзеге асыру;
кадрларды есепке алу бойынша статистикалық есептілікті жүргізу;
Ұйым жұмыскерлерінің кәсіби даярлық деңгейін аттестаттауды және бағалаудың басқа түрлерін ұйымдастыру;
кадрларды даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру, әлеуметтік мәселелер бойынша жұмысты ұйымдастыру;

2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - экономист, юрист, специалист по кадрам, специалист по социальной работе.
Нормативы численности по функции "Организация работы по управлению человеческими ресурсами" приведены в таблице 23 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
43. Нормативы численности по функции "Организация работ по поддержке бизнеса":
1) содержание работы:
организация и обеспечение перевозки работников Организации автотранспортом для доставки их на работу и обратно;
организация и обеспечение питания работников на производственных объектах Организации;
организация и обеспечение проживания работников Организации, работающих вахтовым методом, в общежитиях на производственных объектах Организации;
организация содержания, обслуживания и наблюдения за состоянием инженерных систем, сетей и оборудования (включающих системы водоснабжения, канализацию, электроснабжение, теплохолодоснабжение, вентиляцию, кондиционирование и лифтовое хозяйство) административных зданий Организации;
ведение учета состояния административных зданий и помещений Организации, их паспортизации, составление необходимой технической документации;
обеспечение комплексной уборки зданий/помещений и прилегающих территорий административных зданий Организации;
обеспечение озеленения и благоустройства прилегающих территорий административных зданий Организации;
обеспечение Организации мебелью, хозяйственным инвентарем, осуществление контроля за их сохранностью и проведением своевременного ремонта;
обеспечение работников Организации канцелярскими товарами, необходимыми хозяйственными материалами, ведение учета и отчетности об их расходовании и полиграфической и бланочной продукцией;
организация работ по изготовлению грамот, печатей, поздравительных адресов;
организация хозяйственного обслуживания технических, производственных совещаний, заседаний Правления, Совета директоров, Общего собрания акционеров Организации;
организация работ по проведению торжественных и официальных мероприятий, совещаний, конференций, встреч и переговоров;
организация приобретения авиа и/или железнодорожных билетов работникам Организации, направляемым в служебные командировки;
2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник управления (заместитель), специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - юрист, экономист, инженер.
Нормативы численности по функции "Организация работ по поддержке бизнеса" приведены в таблице 24 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.

2) орындаушылардың құрамы – департамент директоры (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – экономист, заңгер, кадрлар жөніндегі маман, әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман.
"Адам ресурстарын басқару жөніндегі жұмысты ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 23-кестеде келтірілген.
43. "Бизнесті қолдау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйым жұмыскерлерін жұмысқа және кері жеткізу үшін оларды автокөлікпен тасымалдауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
Ұйымның өндірістік объектілерінде жұмыскерлерді тамақтандыруды ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
вахталық әдіспен жұмыс істейтін Ұйым жұмыскерлерінің Ұйымның өндірістік объектілеріндегі жатақханаларда тұруын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
Ұйымның әкімшілік ғимараттарының инженерлік жүйелерін, желілері мен жабдықтарын (сумен жабдықтау, кәріз, электрмен жабдықтау, жылумен, салқын ауамен жабдықтау, желдету, кондиционерлеу және лифт шаруашылығы жүйелерін қоса алғанда) күтіп ұстауды, оларға қызмет көрсетуді және олардың жай-күйін бақылауды ұйымдастыру;
Ұйымның әкімшілік ғимараттары мен үй-жайларының жай-күйін есепке алуды жүргізу, оларды паспорттау, қажетті техникалық құжаттаманы жасау;
Ұйымның әкімшілік ғимараттарының ғимараттарын/үй-жайларын және іргелес аумақтарын кешенді тазалауды қамтамасыз ету;
Ұйымның әкімшілік ғимараттарының іргелес аумақтарын көгалдандыруды және абаттандыруды қамтамасыз ету;
Ұйымды жиһазбен, шаруашылық мүкәммалмен қамтамасыз ету, олардың сақталуын және уақытылы жөндеу жүргізілуін бақылауды жүзеге асыру;
Ұйым жұмыскерлерін кеңсе тауарларымен, қажетті шаруашылық материалдармен қамтамасыз ету, олардың жұмсалуы туралы есеп пен есептілікті және полиграфиялық және бланкілік өнімдерді жүргізу;
грамоталар, мөрлер, құттықтау қағаздарын дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
техникалық, өндірістік кеңестерге, Басқарма, Директорлар кеңесі отырыстарына, Ұйым Акционерлерінің жалпы жиналысына шаруашылық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
салтанатты және ресми іс-шараларды, кеңестерді, конференцияларды, кездесулер мен келіссөздерді өткізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
қызметтік іссапарларға жіберілетін Ұйым жұмыскерлеріне авиа және/немесе теміржол билеттерін сатып алуды ұйымдастыру;
2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), басқарма бастығы (орынбасары), маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – заңгер, экономист, инженер.
"Бизнесті қолдау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 24-кестеде келтірілген.

44. Нормативы численности по функции "Документационное обеспечение и развитие государственного языка":
1) содержание работы:
прием, регистрация, учет и рассылка входящей корреспонденции;
регистрация, учет и организация отправки исходящей корреспонденции;
прием, регистрация, учет, рассылка и отправка документов, содержащих служебную и/или коммерческую тайну;
формирование, актуализация и вынесение на утверждение Советом директоров Организации Перечня информации, составляющей служебную тайну Организации, и Перечня информации, составляющей коммерческую тайну Организации;
контроль и мониторинг сроков исполнения документов в системе электронного документооборота Организации не допускается сокращение слов (входящая корреспонденция, приказы и распоряжения по основной деятельности Организации, протоколы аппаратных, рабочих (оперативных) совещаний, расширенных совещаний по итогам финансово-хозяйственной деятельности Организации с участием руководителей структурных подразделений Организации, предоставление отчетов по исполнительской дисциплине руководству Организации;
организация (при необходимости) перевода проектов приказов, распоряжений, договоров, писем и других документов, разработанных в Организации, с казахского языка на русский язык и с русского языка на казахский язык;
организация редакционно-лингвистической экспертизы документов, разрабатываемых работниками Организации на государственном языке;
разработка и актуализация внутренних документов Организации по ведению делопроизводства и архивной работы, обеспечение их утверждения в установленном порядке;
приҰм документов в архив центрального аппарата Организации, обеспечение их учета, сохранности и использования;
участие в работе по созданию и хранению в системе электронного архива электронных копий договоров, дополнительных соглашений к ним, документов постоянного срока хранения и по личному составу, контроль за их размещением в электронном архиве центрального аппарата Организации;
2) состав исполнителей: руководитель (заместитель), начальник управления (заместитель), специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - юрист, экономист, инженер.
Нормативы численности по функции "Документационное обеспечение и развитие государственного языка" приведены в таблице 25 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
45. Нормативы численности по функции "Закупки, сопровождение контрактов и развития местного содержания":
1) содержание работы:
координация планирования закупок, формирование и актуализация планов закупок товаров, работ и услуг Организации;
организация и проведение в установленном порядке процедур закупок товаров, работ и услуг для нужд Организации;
анализ разрабатываемых структурными подразделениями Организации проектов документов по закупкам товаров, работ и услуг;
консультация потенциальных поставщиков по вопросам закупок Организации;
анализ материалов закупок, представляемых потенциальными поставщиками в Общество, по вопросам, входящим в компетенцию структурного подразделения;
подготовка информации и ведение отчетности по закупкам товаров, работ и услуг;
обеспечение взаимодействия Организации с уполномоченным органом по вопросам закупок;
согласование проектов договоров в рамках компетенции структурного подразделения и осуществление регистрации договоров, заключаемых Организацией;
осуществление претензионной работы, расчет неустойки, предусмотренной договорами о закупках, и участие в других процедурах по урегулированию кредиторской и дебиторской задолженностей Организации;
формирование перечня поставщиков (потенциальных поставщиков);
организация мониторинга, формирование и предоставление отчетности и информации по вопросам местного содержания в закупаемых товарах, работах, услугах;
организация и проведение в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и внутренними документами Организации торгов (аукционов, тендеров) по реализации имущества Организации, формирование материалов для товарных бирж при реализации имущества Организации на данных биржах;

44. "Құжаттамалық қамтамасыз ету және мемлекеттік тілді дамыту" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
кіріс хат-хабарларды қабылдау, тіркеу, есепке алу және тарату;
шығыс хат-хабарларды тіркеу, есепке алу және жөнелтуді ұйымдастыру;
қызметтік және/немесе коммерциялық құпияны қамтитын құжаттарды қабылдау, тіркеу, есепке алу, тарату және жіберу;
Ұйымның қызметтік құпиясын құрайтын Ақпарат тізбесін және Ұйымның коммерциялық құпиясын құрайтын Ақпарат тізбесін қалыптастыру, өзектендіру және Ұйымның Директорлар кеңесіне бекітуге шығару;
Ұйымның электрондық құжат айналымы жүйесінде құжаттардың орындалу мерзімдерін бақылау және мониторингтеу (Ұйымның негізгі қызметі бойынша кіріс хат-хабарлар, бұйрықтар мен өкімдер, Ұйымның құрылымдық бөлімшелері басшыларының қатысуымен Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметінің қорытындылары бойынша аппараттық, жұмыс (жедел) кеңестерінің, кеңейтілген кеңестердің хаттамалары, Ұйымның басшылығына орындаушылық тәртіп бойынша есептер ұсыну;
Ұйымда әзірленген бұйрықтардың, өкімдердің, шарттардың, хаттардың және басқа да құжаттардың жобаларын қазақ тілінен орыс тіліне және орыс тілінен қазақ тіліне аударуды ұйымдастыру (қажет болған жағдайда);
Ұйым жұмыскерлері мемлекеттік тілде әзірлейтін құжаттарға редакциялық-лингвистикалық сараптаманы ұйымдастыру;
Ұйымның іс жүргізу және архив жұмыстарын жүргізу жөніндегі ішкі құжаттарын әзірлеу мен өзектендіру, оларды белгіленген тәртіппен бекітуді қамтамасыз ету;
Ұйым орталық аппаратының архивіне құжаттарды қабылдау, оларды есепке алуды, сақтауды және пайдалануды қамтамасыз ету;
электрондық архив жүйесінде шарттардың, оларға қосымша келісімдердің, тұрақты сақтау мерзімі мен жеке құрам бойынша құжаттардың электрондық көшірмелерін жасау және сақтау жөніндегі жұмысқа қатысу, оларды Ұйымның орталық аппаратының электрондық архивіне орналастыруды бақылау;
2) орындаушылар құрамы: басшы (орынбасары), басқарма бастығы (орынбасары), маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – заңгер, экономист, инженер.
"Құжаттамалық қамтамасыз ету және мемлекеттік тілді дамыту" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 25-кестеде келтірілген.
45. "Сатып алу, келісімшарттарды сүйемелдеу және жергілікті қамтуды дамыту" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
сатып алуды жоспарлауды үйлестіру, Ұйымның тауарларын, жұмыстары мен көрсетілетін қызметтерін сатып алу жоспарларын қалыптастыру және өзектілендіру;
Ұйымның қажеттіліктері үшін тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу рәсімдерін белгіленген тәртіппен ұйымдастыру және өткізу;
Ұйымның құрылымдық бөлімшелері әзірлейтін тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу жөніндегі құжаттардың жобаларын талдау;
Ұйымның сатып алу мәселелері бойынша әлеуетті өнім берушілерге кеңес беру;
құрылымдық бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әлеуетті өнім берушілер Қоғамға ұсынатын сатып алу материалдарын талдау;
тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша ақпарат дайындау және есептілік жүргізу;
Ұйымның сатып алу мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
құрылымдық бөлімшенің құзыреті шеңберінде шарттардың жобаларын келісу және Ұйым жасасатын шарттарды тіркеуді жүзеге асыру;
талап қою жұмысын жүзеге асыру, сатып алу туралы шарттарда көзделген тұрақсыздық айыбын есептеу мен Ұйымның кредиторлық және дебиторлық берешектерін реттеу жөніндегі басқа да рәсімдерге қатысу;
өнім берушілердің (әлеуетті өнім берушілердің) тізбесін қалыптастыру;
сатып алынатын тауарларда, жұмыстарда, көрсетілетін қызметтерде жергілікті қамту мәселелері бойынша мониторингті ұйымдастыру, есептілікті және ақпаратты қалыптастыру және ұсыну;
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және Ұйымның мүлкін өткізу бойынша сауда-саттықты (аукциондарды, тендерлерді) ұйымдастырудың ішкі құжаттарына сәйкес ұйымдастыру және өткізу, осы биржаларда Ұйымның мүлкін өткізу кезінде тауар биржалары үшін материалдар қалыптастыру;

2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - юрист, экономист.
Нормативы численности по функции "Закупки, сопровождение контрактов и развития местного содержания" приведены в таблице 26 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
46. Нормативы численности по функции "Материально-техническое снабжение":
1) содержание работы:
разработка планов и балансов материально-технического обеспечения структурных подразделений Организации;
маркетинговые исследования, формирование коммерческих предложений;
выявление и установление наиболее рациональных форм снабжения;
проведение коммерческих переговоров;
участие в подготовке и заключении хозяйственных договоров с поставщиками и производителями;
анализ конкурсных документов потенциальных поставщиков и подготовка заключений для конкурсной комиссии;
осуществление контроля за своевременным и качественным исполнением обязательств по договорам;
2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - юрист, экономист.
Нормативы численности по функции "Материально-техническое снабжение" приведены в таблице 27 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
47. Нормативы численности по функции "Корпоративное управление":
1) содержание работы:
разработка и актуализация стратегии развития Организации, а также контроль и мониторинг ее реализации;
совершенствование системы корпоративного управления Организации;
совершенствование процесса стратегического планирования в Организации;
совершенствование системы оценки эффективности деятельности работников Организации, обеспечение разработки и утверждения мотивационных ключевых показателей деятельности работников Организации и их целевых значений;
на основании прогнозных показателей добычи нефти и комплексной оценки пропускной способности системы магистральных нефтепроводов Организации подготовка предложений по развитию существующих и потенциальных маршрутов транспортировки казахстанской нефти;
координация вопросов в области устойчивого развития Организации включая подготовку отчета по устойчивому развитию;
2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник управления (заместитель), специалист (ведущий, главный) - юрист, экономист.
Нормативы численности по функции "Корпоративное управление" приведены в таблице 28 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
48. Норматив численности по функции "Организация работ по связям с инвесторами":

2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – заңгер, экономист.
"Сатып алу, келісімшарттарды сүйемелдеу және жергілікті қамтуды дамыту" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 26-кестеде келтірілген.
46. "Материалдық-техникалық жабдықтау" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның құрылымдық бөлімшелерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету жоспарлары мен баланстарын әзірлеу;
маркетингтік зерттеулер, коммерциялық ұсыныстарды қалыптастыру;
жабдықтаудың неғұрлым ұтымды нысандарын анықтау және белгілеу;
коммерциялық келіссөздер жүргізу;
өнім берушілермен және өндірушілермен шаруашылық шарттарды дайындауға және жасасуға қатысу;
әлеуетті өнім берушілердің конкурстық құжаттарын талдау және конкурстық комиссия үшін қорытындылар дайындау;
шарттар бойынша міндеттемелердің уақытылы және сапалы орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – заңгер, экономист.
"Материалдық-техникалық жабдықтау" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 27-кестеде келтірілген.
47. "Корпоративтік басқару" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның даму стратегиясын әзірлеу және өзектендіру, сондай-ақ оның іске асырылуын бақылау және мониторингтеу;
Ұйымның корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру;
Ұйымдағы стратегиялық жоспарлау процесін жетілдіру;
Ұйым жұмыскерлері қызметінің тиімділігін бағалау жүйесін жетілдіру, Ұйым жұмыскерлері қызметінің мотивациялық негізгі көрсеткіштерін және олардың нысаналы мәндерін әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз ету;
мұнай өндірудің болжамды көрсеткіштері және Ұйымның магистральдық мұнай құбырлары жүйесінің өткізу қабілетін кешенді бағалау негізінде қазақстандық мұнайды тасымалдаудың қолданыстағы және әлеуетті бағыттарын дамыту жөнінде ұсыныстар дайындау;
Ұйымның тұрақты дамуы саласындағы мәселелерді үйлестіру, оның ішінде тұрақты даму туралы есеп дайындау;
2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), басқарма бастығы (орынбасары), маман (жетекші, бас) – заңгер, экономист.
"Корпоративтік басқару" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 28-кестеде келтірілген.
48. "Инвесторлармен байланыс жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:

1) содержание работы:
организация эффективных коммуникаций между руководством организации и инвестиционным сообществом с целью поддержания и укрепления репутации Организации как инвестиционно-привлекательной организации;
подготовка и координация осуществления стратегии организации в области отношений с инвесторами;
обеспечение полного и своевременного информирования инвестиционного соорганизации о деятельности организации, событиях и планах посредством всех доступных каналов по обмену информацией;
обеспечение обратной связи между инвестиционным сообществом и руководством Организации;
оказание аналитической поддержки при разработке стратегии организации и заключении крупных сделок по приобретению и продаже активов или привлечению средств на рынках капитала путем информирования руководства о мнении инвестиционного соорганизации;
2) состав исполнителей: руководитель, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - юрист, экономист.
Норматив численности по функции "Организация работ по связям с инвесторами" приведены в таблице 29 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
49. Нормативы численности по функции "Правовое обеспечение корпоративных вопросов и правовой экспертизы договоров":
1) содержание работы:
правовое обеспечение деятельности Организации;
правовая экспертиза исходящих документов Организации правового характера;
участие в разработке документов, регулирующих внутреннюю деятельность Организации;
подготовка исковых заявлений от имени организации, а также подготовка отзывов на исковые заявления, предъявленные Организации;
представление и защита в установленном порядке имущественных и иных законных прав и интересов организации, в том числе в судах, правоохранительных и иных государственных органах;
участие в разработке проектов нормативных правовых актов;
разъяснение казахстанского законодательства, юридическая консультация работников организации по вопросам деятельности Организации и ее структурных подразделений;
правовая экспертиза проектов приказов, распоряжений, договоров, внутренних документов Организации;
правовое сопровождение процесса закупок организацией товаров, работ и услуг;
2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник управления (заместитель), юрисконсульт (главный, старший, ведущий) - юрист (главный, ведущий).
Нормативы численности по функции "Правовое обеспечение корпоративных вопросов и правовой экспертизы договоров" приведены в таблице 30 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
50. Нормативы численности по функции "Организация работ по автоматизированной системе управления технологическими процессами и метрологического обеспечения":

1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның инвестициялық тартымды Ұйым ретіндегі беделін сақтау және нығайту мақсатында ұйым басшылығы мен инвестициялық қоғамдастық арасында тиімді коммуникацияларды ұйымдастыру;
Ұйымның инвесторлармен қарым-қатынас жүргізу саласындағы стратегиясын дайындау және жүзеге асыруды үйлестіру;
ақпарат алмасу бойынша барлық қолжетімді арналар арқылы Ұйымның қызметі, оқиғалары мен жоспарлары туралы инвестициялық ұйымды толық және уақытылы хабардар етуді қамтамасыз ету;
инвестициялық қоғамдастық пен Ұйым басшылығы арасындағы кері байланысты қамтамасыз ету;
активтерді сатып алу және сату бойынша ірі мәмілелерді ұйымдастыру және жасасу стратегиясын әзірлеу кезінде талдамалық қолдау көрсету немесе инвестициялық ұйымның пікірі туралы басшылықты хабардар ету арқылы капитал нарықтарында қаражат тарту;
2) орындаушылар құрамы: басшы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – заңгер, экономист.
"Инвесторлармен байланыс жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 29-кестеде келтірілген.
49. "Корпоративтік мәселелерді құқықтық қамтамасыз ету және шарттардың құқықтық сараптамасы" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйым қызметін құқықтық қамтамасыз ету;
құқықтық сипаттағы Ұйымның шығыс құжаттарына құқықтық сараптама жүргізу;
Ұйымның ішкі қызметін реттейтін құжаттарды әзірлеуге қатысу;
Ұйым атынан талап арыздарды дайындау, сондай-ақ Ұйым ұсынған талап арыздарға пікірлер дайындау;
Ұйымның мүліктік және өзге де заңды құқықтары мен мүдделерін, оның ішінде соттарда, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарда белгіленген тәртіппен ұсыну және қорғау;
нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу;
Қазақстан заңнамасын түсіндіру, ұйымның жұмыскерлеріне Ұйым және оның құрылымдық бөлімшелерінің қызметі мәселелері бойынша заңгерлік кеңес беру;
Ұйым бұйрықтарының, өкімдерінің, шарттарының, ішкі құжаттарының жобаларына құқықтық сараптама;
тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді ұйымдастырумен сатып алу процесін құқықтық қолдау;
2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), басқарма бастығы (орынбасары), заң кеңесшісі (бас, аға, жетекші) – заңгер (бас, жетекші).
"Корпоративтік мәселелерді құқықтық қамтамасыз ету және шарттардың құқықтық сараптамасы" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 30-кестеде келтірілген.
50. "Технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі және метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:

1) содержание работы:
обеспечение непрерывного функционирования систем автоматизации и телемеханизации технологических процессов транспортировки нефти для управления магистральными нефтепроводами, инженерно-технических средств охраны и систем автоматизации прикладных производственно- технологических задач;
обеспечение единства и требуемой точности измерений параметров технологических процессов транспортировки и хранения нефти, обеспечивающих должный уровень функционирования производственных объектов Организации;
проведение реконструкции, модернизации, создания и развития систем автоматизации объектов до полной функциональности системы диспетчерского контроля и управления, обеспечивающей централизованный контроль и управление эксплуатацией магистральных нефтепроводов Организации на современном уровне;
разработка и согласование технической и проектной документации на внедрение объектов комплекса технических и программных средств автоматизированной системы управления технологических процессов, инженерно-технические средства охраны и систем автоматизации прикладных производственно-технологических задач;
анализ причин возникающих инцидентов и неисправностей комплекса технических и программных средств автоматизированной системы управления технологическими процессами, инженерно-технических средств охраны и систем автоматизации прикладных производственно-технологических задач;
проведение мероприятий по техническому обслуживанию, поверке, а также контролю метрологических характеристик систем измерения показателей качества и показателей качества нефти, а также организация работ по вводу и выводу систем измерения показателей качества и количества нефти в/из учетных операций;
2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник управления (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный), инженер (ведущий), системный администратор - аавтоматизация и управление, информационные технологии.
Нормативы численности по функции "Организация работ по автоматизированной система управления технологическими процессами и метрологического обеспечения" приведены в таблице 31 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
51. Нормативы численности по функции "Обеспечение работ по телекоммуникации":
1) содержание работы:
получение лицензий и разрешений по видам телекоммуникационных услуг;
анализ и устранение причин нарушения режимов эксплуатации, простоев, других потерь на производстве, связанных с неудовлетворительной работой или отказом, а также неправильным использованием и эксплуатацией средств связи и передачи данных;
контроль за соблюдением операторами связи графиков планово-регламентных работ средств связи и передачи данных;
оформление заявок на приобретение оборудования связи и передачи данных измерительной техники, запасных частей, кабельной продукции;
участие в разработке планов внедрения новой техники и передовой технологии, а также обеспечение их выполнения;
методическая помощь филиалам и структурным подразделениям по вопросам технической и технологической политики по отрасли связи;
составление и анализ отчетов о проделанной работе по технологической связи;

1) жұмыс мазмұны:
магистральдық мұнай құбырларын, инженерлік-техникалық күзет құралдарын және қолданбалы өндірістік-технологиялық міндеттерді автоматтандыру жүйелерін басқару үшін мұнайды тасымалдаудың технологиялық процестерін автоматтандыру және телемеханизациялау жүйелерінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
ұйымның өндірістік объектілерінің жұмыс істеуінің тиісті деңгейін қамтамасыз ететін мұнайды тасымалдау мен сақтаудың технологиялық процестерінің параметрлерін өлшеудің бірлігі мен талап етілетін дәлдігін қамтамасыз ету;
ұйымның магистральдық мұнай құбырларын пайдалануды орталықтандырылған бақылауды және басқаруды қамтамасыз ететін диспетчерлік бақылау және басқару жүйесінің толық функционалдығына дейін объектілерді автоматтандыру жүйелерін реконструкциялауды, жаңғыртуды, құруды және дамытуды жүргізу;
мұнда объектілерді енгізуге арналған техникалық және жобалық құжаттаманы әзірлеу және келісу және одан әрі қолданбалы өндірістік-технологиялық міндеттерді автоматтандыру жүйелерін ашу;
технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесінің техникалық және бағдарламалық құралдары кешенінің, күзеттің инженерлік-техникалық құралдары мен қолданбалы өндірістік-технологиялық міндеттерді автоматтандыру жүйелерінің туындайтын инциденттері мен ақауларының себептерін талдау;
мұнай сапасы мен мөлшерінің көрсеткіштерін өлшеу жүйелерінің метрологиялық сипаттамаларына техникалық қызмет көрсету, салыстырып тексеру, сондай-ақ бақылау жөніндегі іс-шараларды жүргізу, сондай-ақ есепке алу операцияларына/операцияларынан мұнай сапасы мен мөлшерінің көрсеткіштерін өлшеу жүйелерін енгізу және шығару жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), басқарма бастығы (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас), инженер (жетекші), жүйелік әкімші – автоматизация және басқару, ақпараттық технологиялар.
"Технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі және метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 31-кестеде келтірілген.
51. "Телекоммуникациялар бойынша жұмыстарды қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
телекоммуникациялық қызметтердің түрлері бойынша лицензиялар мен рұқсаттар алу;
қанағаттанарлықсыз жұмысқа немесе істен шығуға, сондай-ақ байланыс және деректерді беру құралдарын дұрыс пайдаланбауға және оларды пайдалануға байланысты пайдалану режимдері бұзылуының, тоқтап қалудың, өндірістегі басқа да шығындардың себептерін талдау және жою;
байланыс операторларының байланыс және деректерді беру құралдарының жоспарлы-регламенттік жұмыстарының графиктерін сақтауын бақылау;
байланыс жабдықтарын сатып алуға және өлшеу техникасының, қосалқы бөлшектердің, кабельдік өнімнің деректерін беруге өтінімдерді ресімдеу;
жаңа техника мен озық технологияларды енгізу жоспарларын әзірлеуге қатысу, сондай-ақ олардың орындалуын қамтамасыз ету;
байланыс саласы бойынша техникалық және технологиялық саясат мәселелері бойынша филиалдар мен құрылымдық бөлімшелерге әдістемелік көмек;
технологиялық байланыс бойынша атқарылған жұмыстар туралы есептерді жасау және талдау;

2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник управления (заместитель), специалист, менеджер (главный, ведущий) - радиотехника, электроника и телекоммуникации (связь).
Нормативы численности по функции "Обеспечение работ по телекоммуникации" приведены в таблице 32 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
52. Нормативы численности по функции "Информационная технология":
1) содержание работы:
разработка технических требований по закупкам в области информационной технологии и определение необходимых объемов таких закупок;
обеспечение подготовки и заключения договоров о закупках товаров, работ и услуг в части информационной технологии, а также сопровождение и контроль за исполнением таких договоров;
координация деятельности структурных подразделений Организации в области информационной технологии;
оказание методологической помощи структурным подразделениям Организации по вопросам информационных технологий;
организация, мониторинг и анализ процесса технической поддержки пользователей информационных систем Организации;
подготовка подтверждающих документов по обоснованию целесообразности выполнения капитальных вложений по направлениям деятельности структурного подразделения для представления в уполномоченный государственный орган;
подготовка подтверждающих документов по выполнению мероприятий инвестиционной программы Организации, для дальнейшего представления их в уполномоченный государственный орган;
обеспечение бесперебойной работы информационных систем Организации;
внедрение передовых практик в области информационной технологии в рамках стратегических направлений развития Организации;
2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник управления (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный).
Нормативы численности по функции "Информационная технология" приведены в таблице 33 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
53. Нормативы численности по функции "Промышленная безопасность, охрана труда и чрезвычайная ситуация":
1) содержание работы:
организация работы по созданию и обеспечению безопасных условий труда работников организации, предупреждению производственного травматизма и профессиональных заболеваний, снижению экологической нагрузки от производственной деятельности, недопущению пожаров на производственных объектах организации и контроль за соблюдением требований промышленной безопасности;
осуществление контроля за соблюдением в подразделениях организации действующего законодательства, инструкций, правил и норм по безопасности и охране труда, производственной санитарии, противопожарной защите и охране окружающей среды;
контроль своевременности испытаний, проверок и правильной эксплуатации оборудования, соблюдение графиков замеров воздушной среды, производственного шума, вибрации, выполнение предписаний органов государственного надзора за соблюдением норм и стандартов безопасности и охраны труда;
проведение инструктажей работников и проверка знаний по безопасности и охране труда, производственной санитарии, противопожарной защите и охране окружающей среды;

2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), басқарма бастығы (орынбасары), маман, менеджер (бас, жетекші) – радиотехника, электроника және телекоммуникациялар (байланыс).
"Телекоммуникациялар бойынша жұмыстарды қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 32-кестеде келтірілген.
52. "Ақпараттық технология" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
ақпараттық технологиялар саласындағы сатып алу бойынша техникалық талаптарды әзірлеу және осындай сатып алудың қажетті көлемін айқындау;
ақпараттық технологиялар бөлігінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттарды дайындауды және жасасуды қамтамасыз ету, сондай-ақ осындай шарттардың орындалуын сүйемелдеу және бақылау;
Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің ақпараттық технологиялар саласындағы қызметін үйлестіру;
Ұйымның құрылымдық бөлімшелеріне ақпараттық технологиялар мәселелері бойынша әдіснамалық көмек көрсету;
Ұйымның ақпараттық жүйелерін пайдаланушыларды техникалық қолдау процесін ұйымдастыру, мониторингілеу және талдау;
уәкілетті мемлекеттік органға ұсыну үшін құрылымдық бөлімше қызметінің бағыттары бойынша күрделі салымдарды жүзеге асырудың орындылығын негіздеу бойынша растайтын құжаттарды дайындау;
Ұйымның инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын орындау жөнінде оларды уәкілетті мемлекеттік органға одан әрі ұсыну үшін растайтын құжаттарды дайындау;
Ұйымның ақпараттық жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
Ұйымның стратегиялық даму бағыттары шеңберінде ақпараттық технологиялар саласында озық тәжірибелерді енгізу;
2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), басқарма бастығы (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас).
"Ақпараттық технология" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 33-кестеде келтірілген.
53. "Өнеркәсіптік қауіпсіздік, еңбекті қорғау және төтенше жағдай" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
ұйым жұмыскерлерінің қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау және қамтамасыз ету, өндірістік жарақаттанудың және кәсіптік аурулардың алдын алу, өндірістік қызметтен экологиялық жүктемені азайту, ұйымның өндірістік объектілерінде өрттердің алдын алу және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
Ұйым бөлімшелерінде қолданыстағы заңнаманың, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрттен қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
жабдықтарды уақытылы сынауды, тексеруді және дұрыс пайдалануды бақылау, ауа ортасын, өндірістік шуды, дірілді өлшеу кестелерін сақтау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау нормалары мен стандарттарының сақталуын қадағалайтын мемлекеттік қадағалау органдарының ұйғарымдарын орындау;
жұмыскерлерге нұсқаулық жүргізу және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеру, өндірістік санитария, өрттен қорғау және қоршаған ортаны қорғау;

2) состав исполнителей: директор департамента (заместитель), начальник отдела, специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - инженер по безопасности и охране труда, инженер по пожарной безопасности, инженер-механик, эколог, лечебное дело.
Нормативы численности по функции "Промышленная безопасность, охрана труда и чрезвычайная ситуация" приведены в таблице 34 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
54. Нормативы численности по функции "Организация гражданской обороны и специальной работы":
1) содержание работы:
обеспечение выполнения мероприятий гражданской обороны;
обеспечение защиты сведений, составляющих государственные секреты, переданных государственными органами и организациями;
обеспечение выполнения мероприятий по мобилизационной подготовке;
2) состав исполнителей: специалист (ведущий, главный), менеджер (ведущий, главный) - юрист, экономист, инженер.
Нормативы численности по функции "Организация гражданской обороны и спецработы" приведены в таблице 35 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
55. Нормативы численности руководителей и специалистов по функции "Организация работ представительств/филиалов в зарубежных странах-партнерах":
1) содержание работы:
подготовка и участие в согласовании годовых, квартальных и месячных графиков транспортировки нефти в страны-партнеры. Оперативный контроль над исполнением утвержденных месячных, квартальных и годовых графиков транспортировки нефти. Проведение месячных, квартальных и годовых сверок объемов транспортируемой нефти. Осуществление поиска и отбора образцов, оборудования, спецтехники и материалов для согласования по их приобретению для нужд организации. Участие в переговорах. Организация сбора, обмена и распространения различного рода информации. Составление и представление головной организации статистической и финансовой отчетности;
2) состав исполнителей: директор (заместитель), менеджер (ведущий, главный), специалист (ведущий, главный), бухгалтер (ведущий, главный), экономист (ведущий, главный), кассир, инженер, переводчик.
Нормативы численности руководителей и специалистов по функции "Организация работ представительств/филиалов в зарубежных странах-партнерах" приведены в таблице 36 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
56. Нормативы численности по функции "Руководство":
1) содержание работы:
общее руководство и контроль деятельности Организации, обеспечение эффективного функционирования Организации, выполнения текущих и перспективных планов и программ Организации;
вопросы стратегического развития Организации, корпоративного управления в Обществе, международного сотрудничества и привлечения инвестиций;
общее руководство работой в области качества, безопасности и охраны труда, экологии, энергосбережения и повышения энергоэффективности в Обществе, гражданской обороны, предупреждения чрезвычайных ситуаций, мобилизационной подготовки и защиты государственных секретов;
кадровые вопросы. Социальная политика;
вопросы оптимизации деятельности и повышения эффективности Организации, совершенствования системы внутреннего контроля и системы управления рисками в Обществе, проведения единой политики Организации в области обеспечения защиты корпоративной собственности и информации, имиджевой работы, PR - деятельности и развития внутренних коммуникаций Организации;
координация деятельности филиалов, представительств и иных обособленных структурных подразделений Организации;
осуществление общего контроля деятельности дочерних и совместно-контролируемых организаций Общество;

2) орындаушылар құрамы: департамент директоры (орынбасары), бөлім бастығы, маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер, өрт қауіпсіздігі жөніндегі инженер, инженер-механик, эколог, емдеу ісі.
"Өнеркәсіптік қауіпсіздік, еңбекті қорғау және төтенше жағдай" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 34-кестеде келтірілген.
54. "Азаматтық қорғаныс және арнайы жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуын қамтамасыз ету;
мемлекеттік органдар мен ұйымдар берген мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғауды қамтамасыз ету;
жұмылдыру дайындығы жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету;
2) орындаушылар құрамы: маман (жетекші, бас), менеджер (жетекші, бас) – заңгер, экономист, инженер.
"Азаматтық қорғаныс және арнайы жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 35-кестеде келтірілген.
55. "Шетелдік серіктес елдердегі өкілдіктердің/филиалдардың жұмысын ұйымдастыру" функциясы бойынша басшылар мен мамандар санының нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
мұнайды серіктес елдерге тасымалдаудың жылдық, тоқсандық және айлық кестелерін дайындау және келісуге қатысу. Мұнай тасымалдаудың бекітілген айлық, тоқсандық және жылдық кестелерінің орындалуын жедел бақылау. Тасымалданатын мұнай көлеміне айлық, тоқсандық және жылдық салыстырып тексеру жүргізу. Ұйымның қажеттіліктері үшін оларды сатып алу бойынша келісу үшін үлгілерді, жабдықтарды, арнайы техника мен материалдарды іздестіруді және іріктеуді жүзеге асыру. Келіссөздерге қатысу. Әр түрлі ақпаратты жинауды, бөлісуді және таратуды ұйымдастыру. Бас ұйымға статистикалық және қаржылық есептілікті жасау және ұсыну;
2) орындаушылар құрамы: директор (орынбасары), менеджер (жетекші, бас), маман (жетекші, бас), бухгалтер (жетекші, бас), экономист (жетекші, бас), кассир, инженер, аудармашы.
"Шетелдік серіктес елдердегі өкілдіктердің/филиалдардың жұмысын ұйымдастыру" функциясы бойынша басшылар мен мамандар санының нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 36-кестеде келтірілген.
56. "Басшылық" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның қызметіне жалпы басшылық жасау және бақылау, Ұйымның тиімді жұмыс істеуін, Ұйымның ағымдағы және перспективалық жоспарлары мен бағдарламаларының орындалуын қамтамасыз ету;
Ұйымның стратегиялық дамуы, Ұйымдағы корпоративтік басқару, халықаралық ынтымақтастық және инвестициялар тарту мәселелері;
Ұйымдағы сапа, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, экология, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлардың алдын алу, жұмылдыру дайындығы және мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы жұмысқа жалпы басшылық жасау;
кадрлық мәселелер. Әлеуметтік саясат;
Ұйымның қызметін оңтайландыру және тиімділігін арттыру, Қоғамдағы ішкі бақылау жүйесі мен тәуекелдерді басқару жүйесін жетілдіру, корпоративтік меншік пен ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету, имидждік жұмыс, PR – қызмет және Ұйымның ішкі коммуникацияларын дамыту саласында Ұйымның бірыңғай саясатын жүргізу мәселелері;
Ұйым филиалдарының, өкілдіктерінің және өзге де жекеленген құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру;
Ұйымның еншілес және бірлескен-бақылаудағы ұйымдарының қызметіне жалпы бақылауды жүзеге асыру;

2) состав исполнителей: генеральный директор, первый заместитель генерального директора, заместитель генерального директора, управляющий, исполнительный директор.
Нормативы численности по функции "Руководство" приведены в таблице 37 согласно приложению к настоящим Типовым нормативам.
Приложение
к Типовым нормативам
численности руководителей,
специалистов и служащих
организаций, осуществляющих
транспортировку нефти
Нормативы численности по функции "Обеспечение службы корпоративного секретаря"
Таблица 1
Наименование должностей
Нормативы численности, человек
Корпоративный/ секретарь
1
Главный специалист
2
Ведущий специалист
1
Нормативы численности по функции "Обеспечение службы внутреннего аудита"
Таблица 2
Наименование должностей
Нормативы численности, человек
Руководитель службы
1
Ведущий аудитор
3
Аудитор
1
Нормативы численности по функции "Обеспечение разрешений трудовых конфликтов, споров"
Таблица 3
Наименование должностей
Нормативы численности, человек
Омбудсмен
1
Нормативы численности по функции "Обеспечение функции комплаенс-контроля"
Таблица 4
Наименование должностей
Нормативы численности, человек
Руководитель службы
1
Главный специалист
3
Ведущий специалист
2
Нормативы численности по функции "Организация работы Правления и Наблюдательного совета Организации"
Таблица 5
Наименование должностей
Нормативы численности, человек
Секретарь/ исполнительный секретарь Правления
1
Нормативы численности по функции "Секретариат генерального директора"
Таблица 6
Наименование должностей
Нормативы численности, человек
Помощник генерального директора
1
Бизнес-партнер
1
Координатор
1
Главный менеджер
2
Ведущий специалист
1
Нормативы численности по функции "Управление бизнес-процессами и рисками"
Таблица 7
Количество бизнес-процессов, единиц
Нормативы численности, человек
до 15
2,6

2) орындаушылар құрамы: бас директор, бас директордың бірінші орынбасары, бас директордың орынбасары, басқарушы, атқарушы директор.
"Басшылық" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге қосымшаға сәйкес 37-кестеде келтірілген.
Мұнай тасымалдауды
жүзеге асыратын ұйымдардың
басшылары, мамандары мен
қызметшілері санының үлгілік
нормативтеріне қосымша
"Корпоративтік хатшының қызметін қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері
1-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, адам
Корпоративтік/хатшы
1
Бас маман
2
Жетекші маман
1
"Ішкі аудит қызметін қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері
2-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, адам
Қызмет басшысы
1
Жетекші аудитор
3
Аудитор
1
"Еңбек жанжалдарын, дауларды шешуді қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері
3-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, адам
Омбудсмен
1
"Комплаенс-бақылау функциясын қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері
4-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, адам
Қызмет басшысы
1
Бас маман
3
Жетекші маман
2
"Ұйым Басқармасы мен Байқаушы кеңесінің жұмысын ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері
5-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, адам
Хатшы/ Басқарманың атқарушы хатшысы
1
"Бас директордың хатшылығы" функциясы бойынша сан нормативтері
6-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, адам
Бас директордың көмекшісі
1
Бизнес-серіктес
1
Үйлестіруші
1
Бас менеджер
2
Жетекші маман
1
"Бизнес-процестер мен тәуекелдерді басқару" функциясы бойынша сан нормативтері
7-кесте
Бизнес-процестер мен бірліктердің саны
Сан нормативтері, адам
15-ке дейін
2,6

Примечание: в нормативную численность, определенную по таблице 36 дополнительно включаются: водитель - по 1 человеку на один технически исправный автомобиль, переводчик - 1 человек для представительств в странах, не являющихся членами Содружества независимых государств.
Нормативы численности по функции "Руководство"
Таблица 37
Наименование должностей
Нормативы численности, человек
Генеральный директор (председатель Правления)
1
Первый заместитель генерального директора
1
Заместитель генерального директора
8
Управляющий директор
5
Исполнительный директор
2
Приложение 2 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 26 декабря 2025 года № 522-н/қ
Типовые нормативы численности промышленно-производственного персонала организаций, осуществляющих транспортировку нефти
Глава 1. Общая часть
1. Настоящие Типовые нормативы численности промышленно-производственного персонала организаций, осуществляющих транспортировку нефти (далее - Типовые нормативы) предназначены для определения, планирования и обоснования численности рабочих, руководителей, специалистов и служащих, занятых управлением, эксплуатацией, обслуживанием, ремонтом оборудования и сооружений организаций, осуществляющих транспортировку нефти.
2. Типовые нормативы предусматривают необходимую численность персонала, рабочих, руководителей, специалистов и служащих организаций, осуществляющих транспортировку нефти (далее - Организация) для выполнения в соответствии с Правилами эксплуатации магистральных нефтепроводов, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 29 октября 2014 года № 84 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10107), единой системой организации работ по безопасности и охране труда, защиты окружающей среды, производственной санитарии и производственными инструкциями всего комплекса эксплуатационных, ремонтных работ.
3. Типовые нормативы разработаны в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, Правилами разработки, утверждения, замены и пересмотра единых межотраслевых или межотраслевых типовых или типовых норм и нормативов по труду для всех сфер деятельности, или типовых норм и нормативов по труду организаций, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1036 (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12736), Методическими рекомендациями по установлению норм и нормативов для нормирования труда рабочих, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 310-п, Методическими рекомендациями по проведению хронометражных работ в организациях, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 октября 2010 года № 344/1-п.

Ескертпе: 36-кесте бойынша айқындалған нормативтік санға қосымша мыналар енгізіледі: жүргізуші – бір техникалық жарамды автокөлікке 1 адамнан, аудармашы – Тәуелсіз мемлекеттер достастығына мүше болып табылмайтын елдердегі өкілдіктер үшін 1 адам.
"Басшылық" функциясы бойынша сан нормативтері
37-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, адам
Бас директор (Басқарма төрағасы)
1
Бас директордың бірінші орынбасары
1
Бас директордың орынбасары
8
Басқарушы директор
5
Атқарушы директор
2
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 522-н/қ Бұйрыққа 2-қосымша
Мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдардың өнеркәсіптік-өндірістік персоналы санының үлгілік нормативтері
1-тарау. Жалпы бөлім
1. Осы Мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдардың өнеркәсіптік-өндірістік персоналы санының үлгілік нормативтері (бұдан әрі – Үлгілік нормативтер) мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдардың жабдықтары мен құрылысжайларын басқарумен, пайдаланумен, қызмет көрсетумен, жөндеумен айналысатын жұмысшылардың, басшылардың, мамандар мен қызметшілердің санын айқындауға, жоспарлауға және негіздеуге арналған.
2. Үлгілік нормативтер Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 29 қазандағы № 84 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 20 қаңтарда № 10107 болып тіркелген) бекітілген Магистральдық мұнай құбырларын пайдалану қағидаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырудың бірыңғай жүйесіне және барлық пайдалану, жөндеу жұмыстары кешенінің өндірістік нұсқаулықтарына сәйкес орындау үшін мұнай тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – Ұйым) персоналының, жұмысшыларының, басшыларының, мамандары мен қызметшілерінің қажетті санын көздейді.
3. Үлгілік нормативтер Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1036 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12736 болып тіркелген) бекітілген Қызметтің барлық саласы үшін еңбек жөніндегі бірыңғай салааралық немесе салааралық үлгілік немесе үлгілік еңбек нормалары мен нормативтерді немесе ұйымдардың еңбек жөніндегі үлгілік нормалары мен нормативтерін әзірлеу, бекіту, ауыстыру және қайта қарау қағидаларына, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 310-ө бұйрығымен бекітілген Жұмысшылардың еңбегін нормалауға арналған нормалар мен нормативтерді белгілеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарына, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 19 қазандағы № 344/1-ө бұйрығымен бекітілген Ұйымдарда хронометраждық жұмыстарды жүргізу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарына сәйкес әзірленді.

4. Типовые нормативы устанавливают среднегодовую списочную численность персонала с учетом:
затрат времени на подготовительно-заключительную работу, отдых, личные надобности и обслуживание рабочего места;
затрат времени на проезд от места базирования до места производства работ;
затрат времени на оперативную подготовку персонала (получение допуска, наряда-задания);
среднегодового полезного фонда рабочего времени.
5. Типовые нормативы предусматривают списочную численность, определенную с учетом коэффициента запланированных невыходов на трудовые и дополнительные отпуска, предусмотренные статьями 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99 и 100 Трудового кодекса Республики Казахстан.
6. Типовые нормативы применяются с поправками в соответствии с примечаниями к ним. Поправки применяются к тем нормативам, для которых они установлены.
7. Нормативы численности персонала Организации устанавливаются в пределах объема работ по эксплуатационному и ремонтному обслуживанию оборудования и сооружений, выполняемого собственным персоналом Организации.
8. Нормативная численность персонала рассчитывается по тому оборудованию и сооружениям, которые фактически эксплуатируются.
9. Нормативы численности определены в зависимости от нормообразующих показателей.
10. Значения показателей (факторов) соответствуют их значениям, указанным в документах бухгалтерского учета, статистической и иной отчетности за год, предшествующему расчетному. Плановые показатели определяются в соответствии с утвержденными планами.
11. Нормативы численности представлены формулами (линейной и степенной зависимости) и таблицами для различных фиксированных значений принятых факторов. Для определения нормативной численности по конкретным значениям показателей (факторов) необходимо интерполировать между соседними имеющимися в таблице значениями факторов либо провести расчет по формуле зависимости.
12. При дробном значении норматива численности по каждой функции величины с 0,5 и более округлятся до целого значения, менее 0,5 - отбрасываются.
Округлению до целого числа подлежит суммарная нормативная численность руководителей специалистов и других служащих по службе, отделу или самостоятельной группе. Нормативная численность рабочих округляется в целом по организации отдельно по каждой категории.
13. Пределы числовых показателей, используемых при применении нормативов, в которых указано "до" применяется включительно.
14. Нормативная численность руководителей, специалистов и других служащих в целом по Организации определяется суммированием значений нормативной численности по каждой функции.

4. Үлгілік нормативтер мыналарды:
дайындық-қорытынды жұмысқа, демалысқа, жеке қажеттіліктерге және жұмыс орнына қызмет көрсетуге уақыт шығындарын;
орналасқан жерінен жұмыс жүргізілетін жерге дейін жол жүруге кететін уақыт шығындарын;
персоналды жедел даярлауға (рұқсатты, наряд-тапсырманы алу) уақыт шығындарын;
жұмыс уақытының орташа жылдық пайдалы қорын ескере отырып, персоналдың орташа жылдық тізімдік санын белгілейді.
5. Үлгілік нормативтер Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99 және 100-баптарында көзделген жоспарланған еңбек және қосымша демалыстарға шықпау коэффициентін ескере отырып айқындалған тізімдік санды көздейді.
6. Үлгілік нормативтер оларға ескертулерге сәйкес түзетулермен қолданылады. Түзетулер олар белгіленген нормативтерге ғана қолданылады.
7. Ұйым персоналының сан нормативтері Ұйымның жеке персоналы орындайтын жабдықтар мен құрылысжайларға пайдалану және жөндеу қызметтерін көрсету бойынша жұмыстар көлемінің шегінде белгіленеді.
8. Персоналдың нормативтік саны іс жүзінде пайдаланылатын жабдықтар мен құрылысжайлар бойынша есептеледі.
9. Сан нормативтері норма түзуші көрсеткіштерге байланысты айқындалған.
10. Көрсеткіштердің (факторлардың) мәндері олардың бухгалтерлік есеп, статистикалық және есеп айырысу алдындағы жылдағы өзге де есептілік құжаттарында көрсетілген мәндеріне сәйкес келеді. Жоспарлы көрсеткіштер бекітілген жоспарларға сәйкес айқындалады.
11. Сан нормативтері қабылданған факторлардың әртүрлі бекітілген мәндеріне арналған формулалармен (сызықтық және дәрежелік тәуелділік) және кестелермен ұсынылған. Көрсеткіштердің (факторлардың) нақты мәндері бойынша нормативтік санды айқындау үшін кестедегі көршілес факторлардың мәндері арасында интерполяциялау не тәуелділік формуласы бойынша есептеу жүргізу қажет.
12. Әрбір функция бойынша сан нормативтерінің бөлшек мәні кезінде 0,5 және одан жоғары шамалар бүтін мәнге дейін дөңгелектенеді, 0,5-тен кем – алынып тасталады.
Қызмет, бөлім немесе дербес топ бойынша басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілердің жиынтық нормативтік саны бүтін санға дейін дөңгелектеуге жатады. Жұмысшылардың нормативтік саны тұтастай алғанда ұйым бойынша әр санатқа бөлек дөңгелектенеді.
13. "Дейін" деп көрсетілген нормативтерді қолдану кезінде пайдаланылатын сандық көрсеткіштердің шектері қоса алғанда қолданылады.
14. Жалпы Ұйым бойынша басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілердің нормативтік саны әрбір функция бойынша нормативтік санның мәндерін жинақтау арқылы айқындалады.

15. Если по настоящим Типовым нормативам на рабочем месте предусмотрено одно количество исполнителей, а по требованиям по безопасности и охране труда большая численность рабочих, устанавливается численность, предусмотренная требованиями по безопасности и охране труда.
16. В содержании нормируемых функций управления указаны выполняемые основные работы. Вспомогательные работы, не перечисленные в содержании работ, но являющиеся составной частью данных функций управления, нормами времени учтены и отдельно не нормируются.
17. Приведенные в сборнике наименования профессий рабочих и должностей служащих соответствуют Единому тарифно-квалификационному справочнику работ и профессий рабочих, утвержденному приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № 533 (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21909) (далее - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих) и Квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденному приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003) (далее - Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих).
18. Нормативная численность заведующего канцелярией определяется в количестве 1 единиц на канцелярию.
19. Численность работников ведомственной сторожевой и пожарной охраны, определяется расчетным путем, исходя из утвержденного акта по объектам Организации с установлением мест дислокации постов и режима их работы. При этом на каждый пост, исходя из режима работы, принимается численность:
1) при 24-х часовом четырех сменном графике работы - 4,8 человек;
2) при 16-ти часовом двух сменном графике работы - 3 человека;
3) при 12-ти часовом двух сменном графике работы - 2 человека;
4) при 8-ми часовом односменном графике работы - 1,5 человека;
Численность руководителей пожарно-сторожевой охраны устанавливается в зависимости от численности охраны до 70 человек - 5 человек, свыше 70 человек - 6 человек.
20. Затраты времени на проезд до места производства работ приведены в приложении 1 к настоящим Типовым нормативам.
21. Численность рабочих, занятых обслуживанием котельных определяется согласно пункту 41 настоящих Типовых нормативов.
22. Нормообразующие показатели, влияющие на затраты труда промышленно-производственного персонала Организации приведены в приложении 2 к настоящим Типовым нормативам.

15. Егер осы Үлгілік нормативтер бойынша жұмыс орнында орындаушылардың бір саны көзделсе, ал еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптар бойынша жұмысшылар саны көп болса, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарда көзделген сан белгіленеді.
16. Басқарудың нормаланатын функцияларының мазмұнында орындалатын негізгі жұмыстар көрсетілген. Жұмыс мазмұнында тізімделмеген, бірақ осы басқару функцияларының құрамдас бөлігі болып табылатын қосалқы жұмыстар уақыт нормаларымен ескеріледі және бөлек нормаланбайды.
17. Жинақта келтірілген жұмысшылар кәсіптері мен қызметшілер лауазымдарының атаулары Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 533 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21909 болып тіркелген) бекітілген Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына (бұдан әрі – Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы) және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген) Басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына (бұдан әрі – Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы) сәйкес келеді.
18. Кеңсе меңгерушісінің нормативтік саны кеңсеге 1 бірлік мөлшерінде айқындалады.
19. Ведомстволық күзет және өрт күзеті жұмыскерлерінің саны бекеттердің орналасу орындары мен олардың жұмыс режимін белгілей отырып, Ұйым объектілері бойынша бекітілген актіні негізге ала отырып, есеп айырысу арқылы айқындалады. Бұл ретте әрбір лауазымға жұмыс режимін негізге ала отырып, саны қабылданады:
1) 24 сағаттық төрт ауысымдық жұмыс графигінде – 4,8 адам;
2) 16 сағаттық екі ауысымдық жұмыс графигінде – 3 адам;
3) 12 сағаттық екі ауысымдық жұмыс графигінде – 2 адам;
4) 8 сағаттық бір ауысымдық жұмыс графигінде – 1,5 адам;
Өрт-күзет күзеті басшыларының саны күзет санына байланысты 70 адамға дейін – 5 адам, 70-тен астам адам – 6 адам болып белгіленеді.
20. Жұмыстар жүргізілетін жерге дейін жол жүруге кететін уақыт шығындары осы Үлгілік нормативтерге 1-қосымшада келтірілген.
21. Қазандықтарда қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылардың саны осы Үлгілік нормативтердің 41-тармағына сәйкес айқындалады.
22. Ұйымның өнеркәсіптік-өндірістік персоналының еңбек шығындарына әсер ететін норма түзуші көрсеткіштер осы Үлгілік нормативтерге 2-қосымшада келтірілген.

23. Нормативы численности работников занятых обслуживанием административных зданий, уборщиков служебных, производственных помещений и уборщиков территорий рассчитываются в соответствии с Едиными межотраслевыми типовыми нормами и нормативами по труду для всех сфер деятельности, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 августа 2024 года № 330.
Глава 2. Организация труда
24. Деятельность промышленно-производственного персонала регламентируется трудовым законодательством Республики Казахстан, уставом Организации, положениями об Организации, положениями о структурных подразделениях Организации, должностными инструкциями, разрабатываемыми в соответствии с Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих и Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих.
25. В обслуживание и ремонт объектов нефтеперекачивающих станций входят: нефтеперекачивающие станции, депрессаторные, антитурбулентные и ингибиторные установки, наливные насосные станции, рабочие резервуары, приемо-сдаточные пункты, наливные и сливные эстакады и причалы, железнодорожные пути, пункты подогрева парафинистой нефти, котельные, участки по очистке балластных, подтоварных и промканализационных вод, магистральные трубопроводы и сооружения, стационарные дизельные электростанции, очистные сооружения водопровода и канализации, газораспределительные пункты (станции).
Форма организации труда рабочих, занятых обслуживанием и ремонтом оборудования объектов - индивидуальная и бригадная (специализированные или комплексные бригады).
Численный и профессионально-квалификационный состав бригад (звеньев) устанавливается в зависимости от объема и состава выполняемых работ с целью обеспечения равномерной и полной загрузки всех членов бригады с учетом совмещения профессий.
Эксплуатационный и ремонтный персонал выполняет в соответствии с Правилами пожарной безопасности, утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867), производственными, должностными и рабочими инструкциями по профессиям комплекс работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования и трубопроводов.
26. Функции технического обслуживания и ремонта объектов нефтеперекачивающих станций распределяются между структурными подразделениями предприятия следующим образом:
1) техническое обслуживание и текущий ремонт производятся персоналом эксплуатационных участков;

23. Әкімшілік ғимараттарға қызмет көрсетумен айналысатын жұмыскерлер, қызметтік, өндірістік үй-жайларды тазалаушылар және аумақтарды тазалаушылар санының нормативтері Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 26 тамыздағы № 330 бұйрығымен бекітілген Қызметтің барлық салалары үшін еңбек жөніндегі бірыңғай салааралық үлгілік нормалар мен нормативтерге сәйкес есептеледі.
2-тарау. Еңбекті ұйымдастыру
24. Өнеркәсіптік-өндірістік персоналдың қызметі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен, Ұйым жарғысымен, Ұйым туралы ережелермен, Ұйымның құрылымдық бөлімшелері туралы ережелермен, Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына және Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес әзірленетін лауазымдық нұсқаулықтармен регламенттеледі.
25. Мұнай айдау станцияларының объектілеріне қызмет көрсету мен жөндеуге мыналар кіреді: мұнай айдау станциялары, депрессаторлық, турбулентке қарсы және ингибиторлық қондырғылар, құю сорғы станциялары, жұмыс резервуарлары, қабылдау-тапсыру пункттері, құю және ағызу эстакадалары мен айлақтары, теміржол жолдары, парафинді мұнай қыздыру пункттері, қазандықтар, балласты, тауарлық және өнеркәсіптік кәріз суларын тазарту учаскелері, магистральдық құбырлар мен құрылысжайлар, стационарлық дизельді электр станциялары, су құбыры мен кәріздің тазарту құрылысжайлары, газ тарату пункттері (станциялары).
Объектілердің жабдықтарына қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылардың еңбегін ұйымдастыру нысаны – жеке және бригадалық (мамандандырылған немесе кешенді бригадалар).
Бригадалардың (буындардың) сандық және кәсіптік-біліктілік құрамы кәсіптерді қоса атқаруды ескере отырып, бригаданың барлық мүшелерінің біркелкі және толық жүктелуін қамтамасыз ету мақсатында орындалатын жұмыстардың көлемі мен құрамына қарай белгіленеді.
Пайдалану және жөндеу персоналы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларына, кәсіптер бойынша өндірістік, лауазымдық және жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес жабдықтар мен құбырларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстар кешенін орындайды.
26. Мұнай айдау станциялары объектілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу функциялары кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелері арасында мынадай түрде бөлінеді:
1) техникалық қызмет көрсетуді және ағымдағы жөндеуді пайдалану учаскелерінің персоналы жүргізеді;

2) капитальный ремонт - персоналом ремонтного подразделения или подрядными организациями с привлечением персонала эксплуатационных подразделений.
Работы по техническому обслуживанию и ремонту, диагностированию оборудования выполняются с применением машин, механизмов, средств малой механизации, такелажной оснастки и средств защиты и безопасности персонала.
27. Функции работников структурных подразделений осуществляются с использованием автоматизированной системы SAP ERP, электронной почтовой связи "Microsoft Outlook", Лотус, SCADA и другими программными продуктами на базе персональных компьютеров, связанных между собой локальными информационно-вычислительными сетями.
28. Организационно-техническими условиями, принятыми в настоящих Типовых нормативах, предусматриваются:
1) рациональная организация рабочих мест;
2) своевременное получение работниками необходимой информации, консультации, инструктажа;
3) соблюдение рационального режима рабочего времени и времени отдыха;
4) обеспечение установленных санитарно-гигиенических норм и стандартов.
Рабочие места работников оборудуются компьютерным столом (с приставкой), обеспечивающим удобное размещение на нем организационной техники предметов труда, а в ящиках стола - хранение соответствующих документов и канцелярских принадлежностей.
29. Режимы работы персонала включают:
пятидневную рабочую неделю с продолжительностью рабочего дня 8 часов;
сменный режим работы с продолжительностью смены 12 часов;
вахтовый метод организации труда.
Глава 3. Нормативная часть
30. Нормативы численности рабочих по обслуживанию магистральных нефтеперекачивающих станций:
1) содержание работы:
управление с дистанционного пульта технологическим процессом по перекачке нефти и нефтепродуктов при работе на автоматизированных нефтеперекачивающих станциях и на магистральных трубопроводах. Обеспечение заданного режима перекачки нефти. Наблюдение по контрольно-измерительным приборам за нагрузкой электродвигателей, уровнем нефти в резервуарах, температурой и рабочим давлением на насосах и в трубопроводе, вибрацией насосных агрегатов, загазованностью, температурой подшипников насосов и электродвигателей. Снятие показаний приборов. Обслуживание насосов, системы охлаждения и вентиляции, запорной арматуры. Подготовка к пуску, пуск и остановка насосов. Проведение ремонта, монтажа, демонтажа, сборки, испытание и регулировки особо сложных уникальных установок, аппаратов, машин и агрегатов с использованием механизмов. Обеспечение правильного управления электрооборудованием объекта и безаварийной работы электрооборудования нефтеперекачивающей станции;

2) күрделі жөндеу – пайдалану бөлімшелерінің персоналын тарта отырып, жөндеу бөлімшесінің персоналы немесе мердігерлік ұйымдар.
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу, диагностикалау бойынша жұмыстар машиналарды, механизмдерді, шағын механикаландыру құралдарын, такелаждық жарақтарды және персоналды қорғау және қауіпсіздік құралдарын қолдана отырып орындалады.
27. Құрылымдық бөлімшелер жұмыскерлерінің функциялары SAP ERP автоматтандырылған жүйесін, "Microsoft Outlook" электрондық пошта байланысын, Lotus, SCADA және жергілікті ақпараттық-есептеу желілерімен өзара байланысты дербес компьютерлер базасындағы басқа да бағдарламалық өнімдерді пайдалана отырып жүзеге асырылады.
28. Осы Үлгілік нормативтерде қабылданған ұйымдастырушылық-техникалық шарттарда:
1) жұмыс орындарын ұтымды ұйымдастыру;
2) жұмыскерлердің қажетті ақпаратты, консультацияны, нұсқаманы уақытылы алуы;
3) жұмыс уақыты мен демалыс уақытының ұтымды режимін сақтау;
4) белгіленген санитариялық-гигиеналық нормалар мен стандарттарды қамтамасыз ету көзделеді.
Жұмыскерлердің жұмыс орындары ұйымдастыру техникалары мен еңбек заттарын ыңғайлы орналастыруды, ал үстел жәшіктерінде – тиісті құжаттар мен кеңсе керек-жарақтарын сақтауды қамтамасыз ететін компьютерлік үстелмен (тіркемесімен) жабдықталады.
29. Персоналдардың жұмыс режимдері:
жұмыс күні ұзақтығы 8 сағат болатын бес күндік жұмыс аптасы;
ауысым ұзақтығы 12 сағат болатын ауысымдық жұмыс режимі;
еңбекті ұйымдастырудың вахталық әдісін қамтиды.
3-тарау. Нормативтік бөлім
30. Магистральдық мұнай айдау станцияларына қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
мұнай мен мұнай өнімдерін айдау, автоматтандырылған мұнай айдау станцияларында жұмыс істеу кезінде магистральдық құбырларда технологиялық процесті қашықтық пультімен басқару. Мұнай айдаудың берілген режимін қамтамасыз ету. Бақылау-өлшеу аспаптары бойынша электр қозғалтқыштарының жүктемесін, резервуарлардағы мұнай деңгейін, сорғылар мен құбырлардағы температура мен жұмыс қысымын, сорғы агрегаттарының дірілін, газдануын, сорғылар мен электр қозғалтқыштарының мойынтіректерінің температурасын байқау. Аспаптардың көрсетілімін алу. Сорғыларға, салқындату және желдету жүйесіне, бекіту арматурасына қызмет көрсету. Сорғыларды іске қосуға дайындық, іске қосу және тоқтату. Механизмдерді пайдалана отырып, аса күрделі бірегей қондырғыларды, аппараттарды, машиналар мен агрегаттарды жөндеу, монтаждау, бөлшектеу, құрастыру, сынау және реттеу. Объектінің электр жабдықтарын дұрыс басқаруды және мұнай айдау станциясының электр жабдықтарының авариясыз жұмысын қамтамасыз ету;

2) состав исполнителей: оператор нефтеперекачивающей станции, слесарь по ремонту технологических установок, электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
Нормативы численности рабочих по обслуживанию магистральных нефтеперекачивающих станций приведены в таблице 1 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
31. Нормативы численности рабочих по оперативному обслуживанию депрессаторных установок, антитурбулентных установок, установок по вводу ингибиторов и экологических установок:
1) содержание работы:
ведение технологического процесса и наблюдение за работой оборудования на установках по переработке нефти, нефтепродуктов в соответствии с рабочими инструкциями. Регулировка производительности блока, установки, отделения. Предупреждение и устранение отклонения процесса от заданного режима. Осуществление контроля за выходом и качеством продукции, расходом реагентов, энергоресурсов. Пуск и остановка отопительной системы камерных и туннельных печей, и регулировка их гидравлического режима; обслуживание ленточных конвейеров, грохочение, классификация нефтяного кокса по фракционному составу под руководством оператора более высокой квалификации на установках замедленного коксования;
2) состав исполнителей: оператор технологических установок.
Нормативы численности рабочих по оперативному обслуживанию депрессаторных установок, антитурбулентных установок, установок по вводу ингибиторов и экологических установок приведены в таблице 2 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
32. Нормативы численности рабочих по обслуживанию насосных станций:
1) содержание работы:
наблюдение по контрольно-измерительным приборам за нагрузкой электродвигателей, за заданным давлением на выходе насосов, поддержание заданного давления воды и других перекачиваемых жидкостей, контроль бесперебойной работы насосов, двигателей и арматуры обслуживаемого участка трубопроводов, за работой приборов автоматики, систем смазки, охлаждения и вентиляции, распределительных устройств, запорной арматуры. Обслуживание насосных станций по перекачке и подготовке нефти, нефтепродуктов. Обслуживание насосов с электродвигателями на насосных станциях и технологических установках магистральных трубопроводов. Определение неисправностей в работе оборудования насосной станции и их устранение, устранение утечки перекачиваемых продуктов, выполнение слесарных работ по ремонту механо-технологического оборудования. Выполнение работ по текущему ремонту насосного оборудования и участие в ремонтах, такелажных работах с применением подъемно-транспортных механизмов и специальных приспособлений; работы по обслуживанию технологических насосов;

2) орындаушылар құрамы: мұнай айдау станциясының операторы, технологиялық қондырғыларды жөндеу слесарі, электр жабдығын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер.
Магистральдық мұнай айдау станцияларына қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 1-кестеде келтірілген.
31. Депрессаторлық қондырғыларға, турбулентке қарсы қондырғыларға, ингибиторлар мен экологиялық қондырғыларды енгізу жөніндегі қондырғыларға жедел қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес мұнай, мұнай өнімдерін өңдеу жөніндегі қондырғыларда технологиялық процесті жүргізу және жабдықтардың жұмысын байқау. Блоктың, қондырғының, бөлімнің өнімділігін реттеу. Процестің берілген режимнен ауытқуының алдын алу және жою. Өнімнің шығуы мен сапасын, реагенттердің, энергия ресурстарының шығынын бақылауды жүзеге асыру. Камералық және туннельдік пештердің жылыту жүйесін іске қосу және тоқтату әрі олардың гидравликалық режимін реттеу; таспалы конвейерлерге қызмет көрсету, елеу, баяу кокстеу қондырғыларында біліктілігі едәуір жоғары оператордың басшылығымен фракциялық құрамы бойынша мұнай коксын жіктеу;
2) орындаушылар құрамы: технологиялық қондырғылар операторы.
Депрессаторлық қондырғыларға, турбулентке қарсы қондырғыларға, ингибиторлар мен экологиялық қондырғыларды енгізу жөніндегі қондырғыларға жедел қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 2-кестеде келтірілген.
32. Сорғы станцияларына қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
бақылау-өлшеу аспаптары бойынша электр қозғалтқыштарының жүктемесін, сорғылардың шығуындағы берілген қысымды байқау, судың және басқа да айдалатын сұйықтықтардың берілген қысымын ұстап тұру, сорғылардың, қозғалтқыштардың және құбырлардың қызмет көрсетілетін учаскесінің арматурасының үздіксіз жұмысын, автоматика аспаптарының, майлау, салқындату және желдету жүйелерінің, тарату құрылғыларының, бекіту арматурасының жұмысын бақылау. Мұнай, мұнай өнімдерін айдау және дайындау бойынша сорғы станцияларына қызмет көрсету. Магистральдық құбырлардың сорғы станциялары мен технологиялық қондырғыларында электр қозғалтқыштары бар сорғыларға қызмет көрсету. Сорғы станциясы жабдықтарының жұмысындағы ақауларды айқындау және оларды жою, айдалатын өнімдердің ағып кетуін жою, механикалық-технологиялық жабдықтарды жөндеу бойынша слесарлық жұмыстарды орындау. Сорғы жабдықтарын ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды орындау және көтергіш-көлік тетіктері мен арнайы құралдарды қолдана отырып, жөндеуге, такелаждау жұмыстарына қатысу; технологиялық сорғыларға қызмет көрсету жөніндегі жұмыстар;

2) состав исполнителей: машинист технологических насосов.
Нормативы численности рабочих по обслуживанию насосных станций приведены в таблице 3 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
33. Нормативы численности рабочих по обслуживанию резервуарных парков:
1) содержание работы:
обслуживание резервуаров, технологических трубопроводов. Определение количества нефти в резервуаре. Определение массы нефти с использованием системы измерения количества и показателей качества нефти, ведение учета и оперативной отчетности о работе товарного парка, оформление документации на все операции по перекачке, приему и сдаче продуктов. Оформление актов на простой цистерн. Составление баланса движения нефти за смену. Передача сведений о движении нефти, технологических параметров режима перекачки нефти. Обеспечение количественной и качественной сохранности нефти;
2) состав исполнителей: рабочий по обслуживанию резервуарных парков.
Нормативы численности рабочих по обслуживанию резервуарных парков приведены в таблице 4 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
34. Нормативы численности рабочих по оперативному обслуживанию приемо-сдаточных пунктов:
1) содержание работы:
обслуживание резервуаров, технологических трубопроводов. Определение количества нефти в резервуаре. Определение массы нефти с использованием системы измерения количества и показателей качества нефти, ведение учета и оперативной отчетности о работе товарного парка, оформление документации на все операции по перекачке, приему и сдаче продуктов. Оформление актов на простой цистерн. Составление баланса движения нефти за смену. Передача сведений о движении нефти, технологических параметров режима перекачки нефти. Обеспечение количественной и качественной сохранности нефти;
2) состав исполнителей: оператор товарный.
Нормативы численности рабочих по оперативному обслуживанию приемо-сдаточных пунктов приведены в таблице 5 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
35. Нормативы численности рабочих по проведению химического анализа нефти и воздушной среды:
1) содержание работы:
проведение анализов нефти и нефтепродуктов по установленной методике. Оформление паспорта качества нефти; приготовление растворов молярной, нормальной и процентной концентрации. Контролирование срока годности реактивов и приготовленных растворов, установка и проверка титра и титра по рабочему раствору. Проверка работоспособности лабораторного оборудования и приборов по стандартным образцам, поверочным и аттестованным смесям. Снятие показаний, расчет и оформление результатов. Проведение анализов арбитражных и контрольных проб нефти. Соблюдение инструкций по эксплуатации обслуживаемого оборудования;

2) орындаушылар құрамы: технологиялық сорғылар машинисі.
сорғы станцияларына қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 3-кестеде келтірілген.
33. Резервуарлық парктерге қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
резервуарларға, технологиялық құбырларға қызмет көрсету. Резервуардағы мұнай мөлшерін анықтау. Мұнай саны мен сапа көрсеткіштерін өлшеу жүйесін қолдана отырып, мұнай массасын анықтау, тауар паркінің жұмысы туралы есеп пен жедел есептілікті жүргізу, өнімдерді айдау, қабылдау және тапсыру бойынша барлық операцияларға құжаттама ресімдеу. Бос тұрып қалған цистерналарға актілерді ресімдеу. Ауысымдағы мұнай қозғалысының теңгерімін құру. Мұнай қозғалысы, мұнай айдау режимінің технологиялық параметрлері туралы мәліметтерді беру. Мұнайдың сандық және сапалық сақталуын қамтамасыз ету;
2) орындаушылар құрамы: резервуарлық парктерге қызмет көрсететін жұмысшы.
Резервуарлық парктерге қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 4-кестеде келтірілген.
34. Қабылдау-тапсыру пункттеріне жедел қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
резервуарларға, технологиялық құбырларға қызмет көрсету. Резервуардағы мұнай мөлшерін анықтау. Мұнай саны мен сапа көрсеткіштерін өлшеу жүйесін қолдана отырып, мұнай массасын анықтау, тауар паркінің жұмысы туралы есеп пен жедел есептілікті жүргізу, өнімдерді айдау, қабылдау және тапсыру бойынша барлық операцияларға құжаттама ресімдеу. Бос тұрып қалған цистерналарға актілерді ресімдеу. Ауысымдағы мұнай қозғалысының теңгерімін құру. Мұнай қозғалысы, мұнай айдау режимінің технологиялық параметрлері туралы мәліметтерді беру. Мұнайдың сандық және сапалық сақталуын қамтамасыз ету;
2) орындаушылар құрамы: тауар операторы.
Қабылдау-тапсыру пункттеріне жедел қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 5-кестеде келтірілген.
35. Мұнай мен ауа ортасына химиялық талдау жүргізетін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
белгіленген әдістеме бойынша мұнай және мұнай өнімдеріне талдау жүргізу. Мұнай сапасының паспортын ресімдеу; молярлық, қалыпты және пайыздық концентрациядағы ерітінділерді дайындау. Реактивтер мен дайындалған ерітінділердің жарамдылық мерзімін бақылау, титрді және жұмыс ерітіндісі бойынша титрді орнату және тексеру. Зертханалық жабдықтар мен аспаптардың жұмыс қабілеттілігін стандартты үлгілер, салыстырып тексеру және аттестатталған қоспалар бойынша тексеру. Көрсетілімдерді алу, нәтижелерді есептеу және ресімдеу. Мұнайдың арбитражды және бақылау сынамаларына талдау жүргізу. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау;

2) состав исполнителей: лаборант химического анализа.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=1,5*КАС 0,56
где:
Н - нормативы численности, человек;
КАС - количество проводимых анализов в смену, единиц.
Примечание:
количество проводимых анализов в смену устанавливается в зависимости от количества проб и периодичности их отбора, отраженных в организационно-распределительных документах непосредственного руководителя;
в количество проводимых анализов в смену не входят анализы по определению удельного веса нефтепродуктов ареометром и содержанию механических примесей и воды визуально.
36. Нормативы численности рабочих по учету и контролю количественных и качественных показателей нефти на железнодорожных наливных и сливных эстакадах:
1) содержание работы:
обслуживание сливо-наливной железнодорожной эстакады и запорной арматуры. Определение количества нефти в вагоно-цистернах; определение массы нефти с использованием системы измерения количества и показателей качества нефти, ведение учета и оперативной отчетности о работе товарного парка, оформление документации на все операции по перекачке, приему и сдаче продуктов. Оформление актов на простой цистерн. Составление баланса движения нефти за смену. Передача сведений о движении нефти, технологических параметров режима перекачки нефти. Обеспечение количественной и качественной сохранности нефти;
2) состав исполнителей: оператор товарный.
Нормативы численности рабочих по учету и контролю количественных и качественных показателей нефти на железнодорожных наливных и сливных эстакадах приведены в таблице 6 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
37. Нормативы численности рабочих по наливу и сливу нефти на железнодорожных эстакадах:
1) содержание работы:
прием нефти и других нефтепродуктов в разные хранилища. Разлив нефти на автоматических и полуавтоматических машинах в разливочную тару. Расстановка вагонов цистерн под сливоналивные стояки железнодорожной эстакады. Доводка и опускание шлангов сливоналивных стояков в люки. Открытие и закрытие задвижек на стояках. Зачистка вагонов, цистерн от остатков продуктов. Подогрев цистерн и коммуникаций. Учет поступления сливаемых и наливаемых продуктов. В свободное от налива время сливщики-разливщики подготавливают технологические коммуникации для налива, производят уборку рабочих мест на фронтах налива;
2) состав исполнителей: сливщик-разливщик.
Нормативы численности рабочих по наливу и сливу нефти на железнодорожных эстакадах приведены в таблице 7 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.

2) орындаушылар құрамы: химиялық талдау зертханашысы.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=1,5*АТС0,56
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
АТС – ауысымда жүргізілетін талдаулар саны, бірлік.
Ескертпе:
ауысымда жүргізілетін талдаулардың саны тікелей басшының ұйымдастыру-бөлу құжаттарында көрсетілген сынамалар санына және оларды іріктеу кезеңділігіне байланысты белгіленеді;
ауысымда жүргізілетін талдаулардың санына мұнай өнімдерінің үлес салмағын ареометрмен және механикалық қоспалар мен судың құрамын визуалды айқындау бойынша талдау кірмейді.
36. Құю және ағызу теміржол эстакадаларындағы мұнайдың сандық және сапалық көрсеткіштерін есепке алу және бақылау жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
ағызу-құю теміржол эстакадасына және бекіту арматурасына қызмет көрсету. Вагон-цистерналардағы мұнай мөлшерін айқындау; Мұнай саны мен сапа көрсеткіштерін өлшеу жүйесін пайдалана отырып, мұнай массасын айқындау, тауар паркінің жұмысы туралы есеп пен жедел есептілікті жүргізу, өнімдерді айдау, қабылдау және тапсыру жөніндегі барлық операцияларға құжаттаманы ресімдеу. Бос тұрып қалған цистерналарға актілерді ресімдеу. Ауысымдағы мұнай қозғалысының теңгерімін құру. Мұнай қозғалысы, мұнай айдау режимінің технологиялық параметрлері туралы мәліметтерді беру. Мұнайдың сандық және сапалық сақталуын қамтамасыз ету;
2) орындаушылар құрамы: тауар операторы.
Құю және ағызу теміржол эстакадаларындағы мұнайдың сандық және сапалық көрсеткіштерін есепке алу және бақылау жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 6-кестеде келтірілген.
37. Теміржол эстакадаларында мұнай құю және ағызу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
мұнай және басқа да мұнай өнімдерін әртүрлі қоймаларға қабылдау. Автоматты және жартылай автоматты машиналарда мұнайды құю ыдысына құю. Теміржол эстакадасының құю көтергіштеріне цистерналардың вагондарын орналастыру. Шлангтарды жетілдіру және түсіру құю көтергіштерін люктерге ағызу. Көтергіштердегі ысырмаларды ашу және жабу. Вагондарды, цистерналарды өнім қалдықтарынан тазарту. Цистерналар мен коммуникацияларды жылыту. Төгілетін және құйылатын өнімдердің түсуін есепке алу. Құюдан бос уақытта ағызушы-құюшылар құю үшін технологиялық коммуникацияларды дайындайды, құю алаңдарындағы жұмыс орындарын жинайды;
2) орындаушылар құрамы: ағызушы-құюшы.
Теміржол эстакадаларында мұнай құю және ағызу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 7-кестеде келтірілген.

38. Нормативы численности рабочих по обслуживанию железнодорожных наливных и сливных эстакад и причалов:
1) содержание работы:
разборка, капитальный ремонт, сборка, установка и центровка высоковольтных электрических машин и электроаппаратов различных типов и систем. Наладка схем и устранение дефектов в сложных устройствах средств защиты и приборах автоматики и телемеханики; обслуживание силовых и осветительных установок с особо сложными схемами включения электрооборудования и схем машин и агрегатов, связанных в поточную линию, а также оборудования с автоматическим регулированием технологического процесса; монтаж и ремонт кабельных сетей, с монтажом вводных устройств и соединительных муфт. Ремонт, монтаж, установка и наладка ртутных выпрямителей и высокочастотных установок.
Ремонт, монтаж, демонтаж, сборка, испытание и регулировка особо сложных уникальных установок, аппаратов, машин и агрегатов с использованием механизмов и сдача их после ремонта. Выявление и устранение дефектов во время эксплуатации оборудования и при проверке в процессе ремонта; проверка на точность и испытание под нагрузкой отремонтированного оборудования. Слесарная обработка деталей и узлов. Разборка, ремонт и сборка узлов и оборудования в условиях напряженной и плотной посадок;
2) состав исполнителей: электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, слесарь по ремонту технологических установок.
Нормативы численности рабочих по обслуживанию железнодорожных наливных и сливных эстакад и причалов приведены в таблице 8 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
39. Нормативы численности рабочих по обслуживанию причалов:
1) содержание работы:
осуществление шланговых операций перед погрузкой танкера совместно с представителем судна, наблюдение за исправностью шлангующих устройств при наливе нефти в танкер, ознакомление перед началом налива в танкера с планом грузовых операций. Произведение соединение фланцев согласно требованиям норм эксплуатации технологического оборудования, проведение осмотра технологических трубопроводов нефтеналивных причалов. Ведение учета и оперативной отчетности о работе товарного парка, оформление документации на все операции по перекачке, приему и сдаче продуктов. Оформление актов на простой цистерн; составление баланса движения нефти за смену. Передача сведений о движении нефти, технологических параметров режима перекачки нефти. Обеспечение количественной и качественной сохранности нефти;
2) состав исполнителей: оператор товарный.

38. Құю және ағызу теміржол эстакадалары мен айлақтарға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
әртүрлі типтегі және жүйелердегі жоғары вольтты электр машиналары мен электр аппараттарын бөлшектеу, күрделі жөндеу, құрастыру, орнату және ортаға дәл келтіру. Қорғау құралдары мен автоматика және телемеханика аспаптарының күрделі құрылғыларындағы схемаларды баптау және ақауларды жою; электр жабдықтарын және ағындық желіге қосылған машиналар мен агрегаттар схемаларын қосудың аса күрделі схемалары бар күштік және жарықтандыру қондырғыларына, сондай-ақ технологиялық процесті автоматты реттейтін жабдыққа қызмет көрсету; кіріс құрылғылары мен қосқыш муфталарды монтаждай отырып, кәбілдік желілерді монтаждау және жөндеу. Сынапты түзеткіштер мен жоғары жиілікті қондырғыларды жөндеу, монтаждау, орнату және баптау.
Механизмдерді пайдалана отырып, аса күрделі бірегей қондырғыларды, аппараттарды, машиналар мен агрегаттарды жөндеу, монтаждау, бөлшектеу, құрастыру, сынау және реттеу және оларды жөндеуден кейін тапсыру. Жабдықты пайдалану кезінде және жөндеу процесінде тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою; жөнделген жабдықтың жүктемесімен дәлдігін тексеру және сынау. Бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеу. Қауырт және тығыз қондыру жағдайында тораптар мен жабдықтарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
2) орындаушылар құрамы: электр жабдығын жөндейтін және қызмет көрсететін электрмонтер, технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарі.
Құю және ағызу теміржол эстакадалары мен айлақтарға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 8-кестеде келтірілген.
39. Айлақтарға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
танкерді тиеу алдында кеменің өкілімен бірлесіп шланг операцияларын жүзеге асыру, танкерге мұнай құю кезінде шланг құрылғыларының жарамдылығын байқау, танкерге құю алдында жүк операцияларының жоспарымен танысу. Технологиялық жабдықты пайдалану нормаларының талаптарына сәйкес фланецтерді қосу, мұнай құю айлақтарының технологиялық құбырларына қарап-тексеру жүргізу. Тауар паркінің жұмысы туралы есепті және жедел есептілікті жүргізу, өнімдерді айдау, қабылдау және тапсыру бойынша барлық операцияларға құжаттаманы ресімдеу. Бос тұрып қалған цистерналарға актілерді ресімдеу; ауысымдағы мұнай қозғалысының теңгерімін құру. Мұнай қозғалысы, мұнай айдау режимінің технологиялық параметрлері туралы мәліметтерді беру. Мұнайдың сандық және сапалық сақталуын қамтамасыз ету;
2) орындаушылар құрамы: тауар операторы.

Нормативы численности рабочих по обслуживанию причалов приведены в таблице 9 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
40. Нормативы численности рабочих по обслуживанию пунктов подогрева парафинистой нефти:
1) содержание работы:
ведение технологического процесса и наблюдение за работой оборудования на установках по переработке нефти, нефтепродуктов в соответствии с рабочими инструкциями. Регулировка производительности блока, установки, отделения. Предупреждение и устранение отклонения процесса от заданного режима. Осуществление контроля за выходом и качеством продукции, расходом реагентов, энергоресурсов. Пуск и остановка отопительной системы камерных и туннельных печей, и регулировка их гидравлического режима; обслуживание ленточных конвейеров, грохочение, классификация нефтяного кокса по фракционному составу под руководством оператора более высокой квалификации на установках замедленного коксования;
2) состав исполнителей: оператор технологических установок, электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, слесарь по ремонту технологических установок, слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования.
Нормативы численности рабочих по обслуживанию пунктов подогрева парафинистой нефти приведены в таблице 10 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
41. Нормативы численности рабочих по обслуживанию котельных:
1) содержание работы:
обслуживание водогрейных и паровых котлов. Обслуживание в котельной отдельных водогрейных или паровых котлов, работающих на жидком и пилообразном топливе или электронагреве. Обслуживание теплосетевых бойлерных установок или станций мятого пара, расположенных в зоне обслуживания основных агрегатов. Наблюдение по контрольно-измерительным приборам за уровнем воды в котлах, давлением и температурой пара, воды и отходящих газов. Регулирование работы (нагрузки) котлов в соответствии с графиком потребление пара. Предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования;
2) состав исполнителей: оператор котельной.
Нормативы численности рабочих по обслуживанию котельных приведены в таблице 11 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
42. Нормативы численности рабочих по очистке балластных, подтоварных, промышленных канализационных и хозяйственно-бытовых сточных вод:
1) содержание работы:
осуществление контроля, управления, регулирования процесса безаварийной работы очистных сооружений. Осуществление отбора проб очищенной воды со станций очистки бытовых сточных вод, станции очистки производственно дождевых, балластных, подтоварных и промышленных сточных вод, станций водоподготовки, канализационных колодцев;

Айлақтарға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 9-кестеде келтірілген.
40. Парафинді мұнай қыздыру пункттеріне қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
жұмыс нұсқаулықтарына сәйкес мұнай, мұнай өнімдерін өңдеу жөніндегі қондырғыларда технологиялық процесті жүргізу және жабдықтардың жұмысын байқау. Блоктың, орнатудың, бөлудің өнімділігін реттеу. Процестің берілген режимнен ауытқуының алдын алу және жою. Өнімнің шығуы мен сапасын, реагенттердің, энергия ресурстарының шығысын бақылауды жүзеге асыру. Камералық және туннельдік пештердің жылыту жүйесін іске қосу және тоқтату және олардың гидравликалық режимін реттеу; таспалы конвейерлерге қызмет көрсету, елеу, баяу кокстеу қондырғыларында біліктілігі едәуір жоғары оператордың басшылығымен фракциялық құрамы бойынша мұнай коксын жіктеу;
2) орындаушылар құрамы: технологиялық қондырғылар операторы, электр жабдығын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер, технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь, газ жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарь.
Парафинді мұнай қыздыру пункттеріне қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 10-кестеде келтірілген.
41. Қазандықтарға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
су жылыту және бу қазандықтарына қызмет көрсету. Қазандықта сұйық және аратісті отынмен немесе электр жылытумен жұмыс істейтін жекелеген су жылыту немесе бу қазандықтарына қызмет көрсету. Негізгі агрегаттарға қызмет көрсету аймағында орналасқан жылу желілік қазандық қондырғыларына немесе бастырылған бу станцияларына қызмет көрсету. Қазандықтардағы су деңгейін, будың, судың және шығатын газдардың қысымы мен температурасын бақылау-өлшеу аспаптары бойынша байқау. Бу тұтыну графигіне сәйкес қазандықтардың жұмысын (жүктемесін) реттеу. Жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою;
2) орындаушылар құрамы: қазандық операторы.
Қазандықтарға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 11-кестеде келтірілген.
42. Балластық, тауарлық, өнеркәсіптік кәріз және шаруашылық-тұрмыстық сарқынды суларды тазарту жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
тазарту құрылысжайларының авариясыз жұмыс процесін бақылауды, басқаруды, реттеуді жүзеге асыру. Тұрмыстық сарқынды суларды тазарту станцияларынан, өндірістік жаңбыр тазарту, балластық, тауарлық және өнеркәсіптік сарқынды сулар станцияларынан, су дайындау, кәріз құдықтары станцияларынан тазартылған су сынамаларын алуды жүзеге асыру;

2) состав исполнителей: аппаратчик химической водоочистки, коагулянщик, оператор очистных сооружений, оператор хлораторной установки, оператор на фильтрах.
Нормативы численности рабочих по очистке балластных, подтоварных, промышленных канализационных и хозяйственно-бытовых сточных вод приведены в таблице 12 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
43. Нормативы численности рабочих по обследованию, обслуживанию и ремонту подводных переходов:
1) содержание работы:
обеспечение безаварийной эксплуатации оборудования, силовых агрегатов судовых двигателей и других механизмов, приспособлений, используемых на судах, оградительных и предохранительных устройств, санитарно-технических устройств, а также производственных, вспомогательных помещений и сооружений.
Выполнение обследования подводных и воздушных переходов трубопровод согласно графику обследования, акваторий, перекатов, трубопроводных сооружений, уложенных в подводные траншеи трубопроводов и кабелей. Осмотр каменных откосов каналов, шлюзов, плотин и дамб, опорных частей причальных стенок, пирсов и других сооружений для швартовки судов, плавучих знаков, обстановки пути и средств навигационного оборудования.
Выполнение всех видов работ, связанные с ликвидацией последствий аварий на подводных и воздушных переходах путем установки боновых заграждений и нефтесборочного оборудования. Выполнение вспомогательной работы при вскрытии траншей трубопроводов, обратной засыпки траншей и приямков;
2) состав исполнителей: матрос, водолаз, слесарь по ремонту технологических установок.
Нормативы численности рабочих по обследованию, обслуживанию и ремонту подводных переходов приведены в таблице 13 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
44. Нормативы численности аварийно-восстановительных пунктов:
1) содержание работы:
ручная дуговая, плазменная и газовая сварка деталей, узлов, конструкций и трубопроводов из конструкционных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов и сложных деталей узлов, конструкций и трубопроводов из углеродистых сталей во всех пространственных положениях сварного шва. Ручная кислородная, плазменная и газовая прямолинейная и фигурная резка и резка бензоpезательными и кеpосиноpезательными аппаpатами на пеpеносных, стационаpных и плазмоpезательных машинах, в pазличных положениях сложных деталей из pазличных сталей, цветных металлов и сплавов по pазметке. Кислоpоднофлюсовая pезка деталей из высокохpомистых и хpомистоникелевых сталей и чугуна.
Ручная кислородная и воздушно-плазменная прямолинейная и фигурная резка металлов простых, сложных и средней сложности деталей из различных сталей, цветных металлов и сплавов по разметке вручную на переносных и стационарных кислородных и плазменно-дуговых машинах с фотоэлементным и программным управлением для резки во всех пространственных положениях сварного шва. Подготовка деталей к резке, зачистка, укладка их под резку.
Монтаж узлов на трубопроводе. Центровка труб. Гнутье труб. Разметка и установка арматуры и фасонных частей по эскизам. Ревизия и ремонт запорной и предохранительной арматуры высокого давления. Опрессовка запорной арматуры, узлов и отдельных участков трубопроводов. Устранение утечек нефти и нефтепродуктов на трубопроводе и арматуре.
Укладка звеньев и одиночных стальных и чугунных труб, бетонных, железобетонных, асбесто-цементных, керамических и труб из полимерных материалов. Заделка стыков и раструбов, напорных и безнапорных трубопроводов. Укладка железобетонных плит основания и перекрытия коллекторов, каналов, камер и колодцев. Заделка стыков стеновых блоков, плит основания и перекрытия коллекторов, каналов, камер и колодцев;

2) орындаушылар құрамы: суды химиялық тазалау аппаратшысы, ұйытушы, тазарту құрылысжайларының операторы, хлоратор қондырғысының операторы, сүзгілердегі оператор.
Балластық, тауарлық, өнеркәсіптік кәріз және шаруашылық-тұрмыстық сарқынды суларды тазарту жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 12-кестеде келтірілген.
43. Суасты өткелдерін зерттеп-қарау, қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
жабдықтарды, кеме қозғалтқыштарының күштік агрегаттарын және басқа да механизмдерді, кемелерде пайдаланылатын құралдарды, қоршау және сақтандыру құрылғыларын, санитариялық-техникалық құрылғыларды, сондай-ақ өндірістік, қосалқы үй-жайлар мен құрылысжайларды авариясыз пайдалануды қамтамасыз ету.
Құбырлар мен кәбілдердің суасты траншеяларына салынған суасты және ауа өткелдерін, құбырларды, су айдындарын, орамдарды, құбыр құрылысжайларын зерттеп-қарау графигіне сәйкес зерттеп-қарауды орындау. Каналдардың, шлюздердің, бөгеттер мен дамбалардың тас беткейлерін, айлақ қабырғаларының тірек бөліктерін, пирстерді және кемелерді арқандап байлауға арналған басқа да құрылысжайларды, қалқымалы белгілерді, жолдың жағдайын және навигациялық жабдықтардың құралдарын қарап-тексеру.
Суасты және әуе өткелдеріндегі авариялардың салдарын жоюмен байланысты жұмыстардың барлық түрлерін бондық тосқауылдар мен мұнай жинау жабдықтарын орнату арқылы орындау. Құбырлардың траншеяларын ашып-қарау, траншеялар мен шұңқырларды қайта толтыру кезінде қосалқы жұмыстарды орындау;
2) орындаушылар құрамы: матрос, сүңгуір, технологиялық қондырғыларды жөндеу слесарі.
Суасты өткелдерін зерттеп-қарау, қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 13-кестеде келтірілген.
44. Авариялық-қалпына келтіру пункттері санының нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
конструкциялық болаттан, шойыннан, түсті металдар мен қорытпалардан жасалған күрделілігі орташа бөлшектерді, тораптарды, конструкциялар мен құбыржолдарды және көміртекті болаттан жасалған тораптардың, конструкциялар мен құбыржолдардың күрделі бөлшектерін дәнекерлеу жігінің барлық кеңістіктік жағдайларында қолмен доғалы, плазмалық және газды дәнекерлеу. әртүрлі болаттардан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған күрделі бөлшектердің әртүрлі қалыптарында белгілеу бойынша қол оттекті, плазмалық және газды тік сызықты және мүсіндеп кесу және бензинмен кесу және керосинмен кесу аппараттарымен жылжымалы, стационарлық және плазмамен кесу машиналарында кесу. Жоғары хромды және хромникельді болаттар мен шойыннан жасалған бөлшектерді оттегі-флюсті кесу.
Металды, әртүрлі болаттан жасалған қарапайым, күрделі және күрделілігі орташа бөлшектерді, түсті металдар мен қорытпаларды дәнекерленетін жіктің барлық кеңістік жағдайларында, қойылған белгі бойынша фотоэлементтік және бағдарламалық басқарылатын жылжымалы және стационарлық оттегі және плазмадоғалы машиналарда оттегі және ауа-плазмалық тік және мүсіндеп қолмен кесу. Бөлшектерді кесуге дайындау, тазалау, оларды кесуге төсеу.
Құбырдағы тораптарды монтаждау. Құбырларды ортаға дәл келтіру. Құбырларды бүгу. Арматура мен фасонды бөлшектерді эскиздер бойынша белгілеу және орнату. Жоғары қысымды бекіту және сақтандыру арматурасын тексеру және жөндеу. Бекіту арматурасын, тораптарын және құбырлардың жекелеген учаскелерін қысу. Құбыр мен арматурада мұнай және мұнай өнімдерінің ағып кетуін жою.
Буындар мен жалғыз болат және шойын құбырларды, бетон, темірбетон, асбест-цемент, керамика және полимерлі материалдардан жасалған құбырларды төсеу. Түйістер мен келтеқұбырды, қысымды және қысымсыз құбырларды бітеу. Коллекторлардың, арналардың, камералар мен құдықтардың негізі мен жабынының темірбетон плиталарын төсеу. Қабырға блоктарының түйістерін, негіздің плиталарын және коллекторлардың, арналардың, камералар мен құдықтардың жабындыларын бітеу;

2) состав исполнителей: электрогазосварщик, газорезчик, машинист, механик.
Нормативы численности аварийно-восстановительных пунктов приведены в таблице 14 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
45. Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием подстанций:
1) содержание работы:
разборка, капитальный ремонт, сборка, установка и центровка высоковольтных электрических машин и электроаппаратов различных типов и систем. Наладка схем и устранение дефектов в сложных устройствах средств защиты и приборах автоматики и телемеханики. Обслуживание силовых и осветительных установок с особо сложными схемами включения электрооборудования и схем машин и агрегатов, связанных в поточную линию, а также оборудования с автоматическим регулированием технологического процесса; монтаж и ремонт кабельных сетей, с монтажом вводных устройств и соединительных муфт. Ремонт, монтаж, установка и наладка ртутных выпрямителей и высокочастотных установок;
2) состав исполнителей: электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования подстанции.
Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием подстанций приведены в таблице 15 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
46. Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием стационарных дизельных электростанций:
1) содержание работы:
участие в восстановительных работах, в ликвидации аварий, инцидентов, несанкционированных врезок и их последствий на магистральных и технологических трубопроводах Организации. Обслуживание двигателей внутреннего сгорания всех систем мощностью или установок (станций), оборудованных несколькими двигателями; обслуживание нескольких двигателей внутреннего сгорания всех систем в качестве помощника машиниста. Контроль работы и исправности агрегатов, генераторов, топливных насосов и вспомогательных механизмов. Выполнение текущего ремонта и участие в среднем и капитальном ремонтах двигателей;
2) состав исполнителей: машинист внутреннего сгорания, слесарь-ремонтник, электромонтер по ремонту и обслуживанию оборудования.
Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием стационарных дизельных электростанций приведены в таблице 16 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
47. Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием водонасосных станций:
1) содержание работы:
выполнение контроля, управления, регулирования процесса безаварийной работы очистных сооружений. Проведение отбора проб очищенной воды со станций очистки бытовых сточных вод, станции очистки производственно дождевых сточных вод, станций водоподготовки, канализационных колодцев. Осуществление подготовки проб к анализу. Проведение анализов по установленным методикам в соответствии с требованиями нормативной документации. Проведение краткого химического анализа питьевой воды водозабора с очистными сооружениями и проведение анализа контроля воздушной среды;

2) орындаушылар құрамы: электр газбен дәнекерлеуші, газбен кесуші, машинист, механик.
Авариялық-қалпына келтіру пункттері санының нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 14-кестеде келтірілген.
45. Қосалқы станцияларға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
әртүрлі типтегі және жүйелердегі жоғары вольтты электр машиналары мен электр аппараттарын бөлшектеу, күрделі жөндеу, құрастыру, орнату және ортаға дәл келтіру. Қорғау құралдары мен автоматика және телемеханика аспаптарының күрделі құрылғыларындағы схемаларды баптау және ақауларды жою. Электр жабдықтарын және ағындық желіге қосылған машиналар мен агрегаттардың схемаларын қосудың аса күрделі схемалары бар күштік және жарықтандыру қондырғыларына, сондай-ақ технологиялық процесті автоматты реттейтін жабдыққа қызмет көрсету; кіріс құрылғылары мен қосқыш муфталарды монтаждай отырып, кәбілдік желілерді монтаждау және жөндеу. Сынапты түзеткіштер мен жоғары жиілікті қондырғыларды жөндеу, монтаждау, орнату және баптау;
2) орындаушылар құрамы: қосалқы станцияның электр жабдығын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтері.
Қосалқы станцияларға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 15-кестеде келтірілген.
46. Стационарлық дизельді электр станцияларына қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның магистральдық және технологиялық құбыржолдарындағы қалпына келтіру жұмыстарына, аварияларды, оқыс оқиғаларды, рұқсатсыз кесулерді және олардың салдарын жоюға қатысу. Қуаты бар барлық жүйелердің ішкі жану қозғалтқыштарына немесе бірнеше қозғалтқыштармен жабдықталған қондырғыларға (станцияларға) қызмет көрсету; машинист көмекшісі ретінде барлық жүйелердің бірнеше ішкі жану қозғалтқыштарына қызмет көрсету. Агрегаттардың, генераторлардың, отын сорғыларының және қосалқы механизмдердің жұмысы мен жарамдылығын бақылау. Ағымдағы жөндеуді орындау және қозғалтқыштарды орташа және күрделі жөндеуге қатысу;
2) орындаушылар құрамы: іштен жандыратын машинист, слесарь-жөндеуші, жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер.
Стационарлық дизельді электр станцияларына қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 16-кестеде келтірілген.
47. Су сорғы станцияларына қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
тазарту құрылысжайларының авариясыз жұмыс процесін бақылауды, басқаруды, реттеуді орындау. Тұрмыстық сарқынды суларды тазарту станцияларынан, өндірістік жаңбыр сарқынды суларын тазарту станцияларынан, су дайындау станцияларынан, кәріз құдықтарынан тазартылған су сынамаларын алу. Сынамаларды талдауға дайындауды жүзеге асыру. Нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес белгіленген әдістемелер бойынша талдау жүргізу. Тазарту құрылысжайлары бар су қабылдағыштың ауыз суына қысқаша химиялық талдау жүргізу және ауа ортасын бақылауға талдау жүргізу;

2) состав исполнителей: аппаратчик химводоочистки, коагулянщик, лаборант химико-бактериологического анализа.
Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием водонасосных станций приведены в таблице 17 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
48. Нормативы численности рабочих, занятых на погрузочно-разгрузочных работах:
1) содержание работы:
погрузка, выгрузка и внутрискладская переработка грузов-сортировка, укладка, переноска, перевеска, фасовка и т.п. вручную с применением простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений и средств транспортировки. Установка лебедок, подъемных блоков, устройств временных скатов и других приспособлений для погрузки и выгрузки грузов. Крепление и укрытие грузов на складах и транспортных средствах. Переноска щитов и трапов. Подкатка (откатка) вагонов в процессе работы. Открывание и закрывание люков, бортов, дверей подвижного состава. Очистка подвижного состава после произведенной выгрузки груза;
2) состав исполнителей: грузчик, стропальщик.
Нормативы численности рабочих, занятых на погрузочно-разгрузочных работах приведены в таблице 18 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
49. Нормативы численности рабочих, занятых на подсобно-вспомогательных работах:
1) содержание работы:
погрузка-разгрузка товарно-материальных ценностей. Перемещение грузов на хранение в складские помещения, распределение их в соответствующие отсеки. Содержание в чистоте подсобные помещения, места хранения товарно-материальных ценностей;
2) состав исполнителей: подсобный рабочий.
Нормативы численности рабочих, занятых на подсобно-вспомогательных работах приведены в таблице 19 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
50. Нормативы численности рабочих, занятых учетом, хранением и выдачей товарно-материальных ценностей:
1) содержание работы:
работы по приему на склад, взвешиванию, хранению и выдаче со склада различных материальных ценностей. Проверка на соответствие принимаемых ценностей сопроводительными документами. Учет наличия на складе хранящихся материальных ценностей и ведение отчетной документации. Подготовка и оформление документов на списание пришедших в негодность спецодежды, спецобуви, материалов и инструментов. Участие в проведении инвентаризации;
2) состав исполнителей: кладовщик.
Нормативы численности рабочих, занятых учетом, хранением и выдачей товарно-материальных ценностей приведены в таблице 20 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
51. Нормативы численности рабочих, занятых заправкой горюче-смазочными материалами автомобилей и специальной техники:

2) орындаушылар құрамы: химиялық су тазалау аппаратшысы, ұйытушы, химиялық-бактериологиялық талдау зертханашысы.
Су сорғы станцияларына қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 17-кестеде келтірілген.
48. Тиеу-түсіру жұмыстарында жұмыс істейтін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
қарапайым тиеу-түсіру айлабұйымдары мен тасымалдау құралдарын қолдана отырып, жүктерді қолмен тиеу, түсіру және қоймаішілік қайта өңдеу-сұрыптау, төсеу, тасымалдау, артық салу, буып-түю. Шығырларды, көтергіш блоктарды, уақытша көлбеу құрылғыларды және жүктерді тиеуге және түсіруге арналған басқа да құрылғыларды орнату. Қоймалар мен көлік құралдарында жүктерді бекіту және жабу. Қалқандар мен траптарды тасымалдау. Жұмыс барысында вагондарды итеріп жеткізу (кейін серпу). Жылжымалы құрамның люктерін, борттарын, есіктерін ашу және жабу. Жүкті түсіргеннен кейін жылжымалы құрамды тазалау;
2) орындаушылар құрамы: тиеуші, матаушы.
Тиеу-түсіру жұмыстарында жұмыс істейтін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 18-кестеде келтірілген.
49. Қосалқы-көмекші жұмыстарды орындайтын жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
тауарлық-материалдық құндылықтарды тиеу-түсіру. Жүктерді қойма үй-жайларына сақтауға ауыстыру, оларды тиісті бөліктерге бөлу. Қосалқы үй-жайларды, тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтау орындарын таза ұстау;
2) орындаушылар құрамы: қосалқы жұмысшы.
Қосалқы-көмекші жұмыстарды орындайтын жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 19-кестеде келтірілген.
50. Тауар-материалдық құндылықтарды есепке алу, сақтау және беру жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
қоймаға қабылдау, өлшеу, сақтау және қоймадан әртүрлі материалдық құндылықтарды беру бойынша жұмыстар. Қабылданатын құндылықтардың ілеспе құжаттармен сәйкестігін тексеру. Қоймада сақталатын материалдық құндылықтардың болуын есепке алу және есептік құжаттаманы жүргізу. Жарамсыз болып қалған арнайы киімдерді, арнайы аяқ киімдерді, материалдар мен құралдарды есептен шығаруға құжаттарды дайындау және ресімдеу. Түгендеу жүргізуге қатысу;
2) орындаушылар құрамы: қоймашы.
Тауар-материалдық құндылықтарды есепке алу, сақтау және беру жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 20-кестеде келтірілген.
51. Автомобильдер мен арнайы техникаға жанар-жағармай материалдарын құятын жұмысшылардың сан нормативтері:

1) содержание работы:
заправка горючими и смазочными материалами, бензином, керосином, маслом и автомашин, тракторов и других транспортных средств с помощью автоматических и механических средств заправки с дистанционным управлением. Контроль сроков представления к проверке топливораздаточных колонок и измерительных устройств госповерителям;
2) состав исполнителей: оператор заправочных станций.
Нормативы численности рабочих, занятых заправкой горюче-смазочными материалами автомобилей и специальной техники приведены в таблице 21 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
52. Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием узлов и деталей санитарно-технических систем:
1) содержание работы:
производство работ по устранению неисправностей систем центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостоков, системы пенотушения. Замена участков трубопроводов из стальных, чугунных труб фасонных изделий и запорной арматуры. Определение и устранение дефектных мест при испытаниях трубопроводов и запорной арматуры;
2) состав исполнителей: слесарь-сантехник.
Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием узлов и деталей санитарно-технических систем приведены в таблице 22 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
53. Нормативы численности рабочих по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту средств механизации и транспорта:
1) содержание работы:
обеспечение технически исправного состояния закрепленного автотранспорта, средств механизации, сохранности средств транспорта, механизации и имущества находящегося в нем. Выполнение самостоятельно необходимых работ по обеспечению безопасной эксплуатации (согласно инструкции по эксплуатации) средств транспорта и механизации, содержание двигателя кузова и салона автотранспорта в чистоте. Ведение путевых листов, пройденного километража, расхода топлива. Проведение ремонтных работ средств транспорта и механизации, замена запасных частей;
2) состав исполнителей: водитель легкового автомобиля, водитель специального автомобиля, водитель грузового автомобиля, водитель автобуса, водитель пожарной машины, тракторист, слесарь по ремонту автомобилей, машинист крана автомобильного, машинист экскаватора, машинист автовышки и автогидроподъемника, машинист бульдозера, токарь, электрогазосварщик.
Нормативы численности рабочих по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту средств механизации и транспорта приведены в таблице 23 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.

1) жұмыс мазмұны:
қашықтықтан басқарылатын автоматты және механикалық жанармай құю құралдарының көмегімен жанар-жағармай материалдарын, бензинді, керосинді, майды автомашиналарға, тракторларға және басқа да көлік құралдарына құю. Мемлекеттік тексерушілерге отын тарату колонкалары мен өлшеу құрылғыларын тексеруге ұсыну мерзімдерін бақылау;
2) орындаушылар құрамы: жанармай құю станцияларының операторы.
Автомобильдер мен арнайы техникаға жанар-жағармай материалдарын құятын жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 21-кестеде келтірілген.
52. Санитариялық-техникалық жүйелердің тораптары мен бөлшектеріне қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
орталық жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағарлар жүйелерінің, көбік сөндіру жүйесінің ақаулықтарын жою жөніндегі жұмыстарды жүргізу. Фасонды бұйымдардың болат, шойын құбырларынан және бекіту арматурасынан жасалған құбырлардың учаскелерін ауыстыру. Құбырлар мен бекіту арматурасын сынау кезінде ақаулы орындарды анықтау және жою;
2) орындаушылар құрамы: слесарь-сантехник.
Санитариялық-техникалық жүйелердің тораптары мен бөлшектеріне қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 22-кестеде келтірілген.
53. Механикаландыру және көлік құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
бекітілген автокөліктің, механикаландыру құралдарының, көлік, механикаландыру құралдарының және ондағы мүліктің техникалық жарамды жай-күйін қамтамасыз ету. Көлік және механикаландыру құралдарын қауіпсіз пайдалануды (пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес) қамтамасыз ету бойынша қажетті жұмыстарды өз бетінше орындау, автокөліктің шанағы мен салонының қозғалтқышын таза күтіп ұстау. Жол парақтарын, жүріп өткен километражды, отын шығысын жүргізу. Көлік және механикаландыру құралдарына жөндеу жұмыстарын жүргізу, қосалқы бөлшектерді ауыстыру;
2) орындаушылар құрамы: жеңіл автомобиль жүргізушісі, арнайы автомобиль жүргізушісі, жүк көлігінің жүргізушісі, автобус жүргізушісі, өрт сөндіру машинасының жүргізушісі, тракторшы, автомобильдерді жөндеу жөніндегі слесарь, автомобиль кранының машинисі, экскаватор машинисі, автомұнараның және автогидрокөтергіштің машинисі, бульдозер машинисі, токарь, электр газбен дәнекерлеуші.
Механикаландыру және көлік құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 23-кестеде келтірілген.

54. Нормативы численности рабочих по ремонту зданий:
1) содержание работы:
проведение текущего ремонта в соответствии с планово-предупредительных работ по сохранению конструкций, по отделке зданий, предотвращающей преждевременный их износ, работ по устранению мелких повреждений и неисправностей, возникающих в процессе эксплуатации;
2) состав исполнителей: рабочий по комплексному обслуживанию и ремонту зданий, маляр, плотник, монтажник санитарно-технических систем и оборудования, штукатур, слесарь - сантехник, каменщик, кровельщик.
Нормативы численности рабочих по ремонту зданий приведены в таблице 24 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
55. Нормативы численности по функции "Ремонт и обслуживание технологического оборудования":
1) содержание работы:
техническое обслуживание, текущий ремонт, капитальный ремонт технологического оборудования насосных станций, пунктов подогрева нефти, вспомогательных систем, запорной арматуры, вентиляционных, электронагревательных установок, компрессоров, котлов и котельно-вспомогательного оборудования, трубопроводов тепловодоснабжения, газоснабжения и канализации, систем измерения количества нефти, турбопоршневых установок, металлорежущих станков, кузнечно-прессового оборудования, грузоподъемного оборудования, резервуаров и газового оборудования с обслуживанием вспомогательного оборудования инструмента, механизмов и приспособлений, агрегатов и трансформаторов для производства электросварочных работ, пневмо- и электроинструмента, применяемых при ремонте.
Ремонт, монтаж, демонтаж, испытание, регулирование и наладка сложного оборудования, агрегатов и машин и сдача после ремонта. Слесарная обработка деталей и узлов. Разборка, ремонт и сборка узлов и оборудования в условиях напряженной и плотной посадок.
Ручная дуговая, плазменная и газовая сварка средней сложности деталей, узлов, конструкций и трубопроводов из конструкционных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов и сложных деталей узлов, конструкций и трубопроводов из углеродистых сталей во всех пространственных положениях сварного шва. Ручная кислородная, плазменная и газовая прямолинейная и фигурная резка и резка бензоpезательными и керосинорезательными аппаратами на переносных, стационарных и плазмоpезательных машинах, в различных положениях сложных деталей из различных сталей, цветных металлов и сплавов по разметке. Кислоpоднофлюсовая pезка деталей из высокохpомистых и хpомистоникелевых сталей и чугуна.
Наладка и настройка станков; обтачивание и растачивание цилиндрических, конических, фасонных, шаровых и профильных поверхностей деталей; подрезание и обработка торцов, вытачивание канавок; отрезание заготовок; нарезание наружных и внутренних (прямоугольных, трапецеидальных, многозаходных) резьб; сверление, зенкерование, развертывание отверстий; доводка и притирка, выглаживание, накатывание, обкатывание (наружных поверхностей), раскатывание (внутренних поверхностей), накатывание рифлений, полировка поверхностей деталей на токарных станках; фрезерование и долбление плоских и фасонных поверхностей, внутренних и наружных пазов канавок на фрезерном и долбежном станках; строгание поверхности деталей на поперечно-строгальном станке; гибка труб на трубогибочном станке; шлифование деталей на шлифовальном станке; правка шлифовальных кругов; заточка инструментов; резка стальных листов, кругов, труб и др. на металлорежущих станках.
Динамическая балансировка роторов и якорей быстроходных электрических машин специального назначения. Динамическая балансировка роторов насосных агрегатов, компрессоров, вентиляторов, колеса насосов. Наладка и настройка балансировочного станка. Сборка, регулировка и испытание узлов и механизмов. Изготовление, разметка, шабрение, притирка. Шлифование деталей. Испытание ремонтируемых узлов и механизмов на специальных установках или стендах. Статическая и динамическая балансировка деталей на балансировочных станках.
Ковка сложных деталей и заготовок из высоколегированных и жаропрочных сталей определенного сортамента на молотах. Ковка деталей различных профилей и размеров из слитков на молотах. Ковка простых и средней сложности деталей и заготовок из сплавов цветных металлов. Из сталей различных марок. Ковка сложных деталей и заготовок из сталей различных марок и сплава цветных металлов на молотах.
Производство работ по устранению неисправностей систем отопления, водоснабжения, канализации и водостоков, системы пенотушения. Замена участков трубопроводов из стальных, чугунных труб фасонных изделий и запорной арматуры. Определение и устранение дефектных мест при испытаниях трубопроводов и запорной арматуры.
Изготовление, ремонт и техническое обслуживание сложных такелажных изделий и съемных грузозахватных приспособлений. Изготовление изделий из стальных канатов. Испытание и маркировка простых и средней сложности съҰмных грузозахватных приспособлений и такелажных изделий. Техническое обслуживание оборудования и приспособлений для ремонта и изготовления такелажа.
Ведение технологического процесса и выполнение особо сложных работ по вулканизации изделий из резины, резиновых клеев и латексов в вулканизационном оборудовании конструкции средней сложности: больших котлах, вулканизационных аппаратах непрерывного действия;

54. Ғимараттарды жөндеу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
конструкцияларды сақтау бойынша, ғимараттардың мерзімінен бұрын тозуын болдырмайтын әрлеу бойынша жоспарлы-алдын алу жұмыстарына, пайдалану процесінде туындайтын ұсақ зақымданулар мен ақауларды жою жөніндегі жұмыстарға сәйкес ағымдағы жөндеу жүргізу;
2) орындаушылар құрамы: ғимараттарға кешенді қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшы, сырлаушы, ағаш ұстасы, санитариялық-техникалық жүйелер мен жабдықтарды монтаждаушы, сылақшы, слесарь-сантехник, тас қалаушы, шатырлаушы.
Ғимараттарды жөндеу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 24-кестеде келтірілген.
55. "Технологиялық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
сорғы станцияларының технологиялық жабдықтарына, мұнай қыздыру пункттеріне, қосалқы жүйелерге, бекіту арматурасына, желдеткішке, электр жылыту қондырғыларына, компрессорларға, қазандықтарға және қазандық-қосалқы жабдықтарға, жылу, сумен жабдықтау, газбен жабдықтау құбырларына және кәрізге, мұнай мөлшерін өлшеу жүйелеріне, турбо поршенді қондырғыларға, металл кесетін станоктарға, ұсталық-престеу жабдықтарына, жүк көтергіш жабдықтарға, резервуарлар мен жөндеу кезінде қолданылатын электр дәнекерлеу жұмыстарына, пневмо- және электр құралдарын өндіруге арналған құрал-саймандардың, механизмдер мен құралдардың, агрегаттар мен трансформаторлардың қосалқы жабдықтарына, қызмет көрсететін газ жабдығына техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу, күрделі жөндеу.
Күрделі жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды жөндеу, монтаждау, бөлшектеу, сынау, реттеу және баптау мен жөндеуден кейін тапсыру. Бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеу. Қауырт және тығыз қондыру жағдайында тораптар мен жабдықтарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру.
Конструкциялық болаттан, шойыннан, түсті металдар мен қорытпалардан жасалған күрделілігі орташа бөлшектерді, тораптарды, конструкциялар мен құбыржолдарды және көміртекті болаттан жасалған тораптардың, конструкциялар мен құбыржолдардың күрделі бөлшектерін дәнекерлеу жігінің барлық кеңістіктік жағдайларында қолмен доғалы, плазмалық және газды дәнекерлеу. Әртүрлі болаттардан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған күрделі бөлшектердің әртүрлі қалыптарында белгілеу бойынша қол оттекті, плазмалық және газды тік сызықты және фигуралы кесу және бензинмен кесу және керосинмен кесу аппараттарымен жылжымалы, стационарлық және плазмамен кесу машиналарында кесу. Жоғары хромды және хромникельді болаттар мен шойыннан жасалған бөлшектерді оттегі-флюсті кесу;
Станоктарды жөндеу және баптау; бөлшектердің цилиндрлік, конустық, фасондық, шарлы және бейінді беттерін жону және кеулейжону; ұштарын кесу және өңдеу, ойықтарды ұштау; дайындамаларды кесу; сыртқы және ішкі (тікбұрышты, трапеция, көп кіріс) бұранданы кесу; бұрғылау, үңгілеу, тесіктерді бұрап босату; жетілдіру және үйкелеу, тегістеу, бүрлеу, жаймалау (сыртқы беттерді), домалату (ішкі беттерді), бұдырды бүрлеу, токарлық станоктарда бөлшектердің беттерін жылтырату; тегіс және пішінді беттерді, фрезерлік және қашау станоктарындағы ойықтардың ішкі және сыртқы ойықтарын фрезерлеу және қашау; бөлшектердің бетін көлденең сүргілеу станогында жону; құбыр ию станогында құбырды ию; тегістеу станогында бөлшектерді тегістеу; тегістеу дөңгелектерін түзету; құралдарды қайрау; металл кесетін станоктарда болат табақтарын, шеңберлерін, құбырларды кесу.
Арнайы мақсаттағы жоғары жылдамдықты электр машиналарының роторлары мен якорьлерін динамикалық теңестіру. Сорғы агрегаттарының роторларын, компрессорларды, желдеткіштерді, сорғы дөңгелектерін динамикалық теңестіру. Теңгерімдеуші станокты баптау және жөндеу. Тораптар мен механизмдерді құрастыру, реттеу және сынау. Дайындау, белгілеу, қыру, үйкеу. Бөлшектерді тегістеу. Жөнделетін тораптар мен механизмдерді арнайы қондырғыларда немесе стендтерде сынау. Теңгерімдеуші станоктардағы бөлшектерді статикалық және динамикалық теңгерімдеу.
Балғаларда белгілі бір түрдегі жоғары легирленген және ыстыққа төзімді болаттардан жасалған күрделі бөлшектер мен дайындамаларды соғу. Балғаларда құймалардан әртүрлі бейіндер мен өлшемдердің бөлшектерін соғу. Түсті металл қорытпаларынан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектер мен дайындамаларды соғу. Әртүрлі маркалы болаттардан. Балғаларда әртүрлі маркалы болаттардан және түсті металдар қорытпасынан жасалған күрделі бөлшектер мен дайындамаларды соғу.
Жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және суағарлар жүйелерінің, көбікпен сөндіру жүйелерінің ақауларын жою жөніндегі жұмыстарды жүргізу. Фасонды бұйымдардың болат, шойын құбырларынан және бекіту арматурасынан жасалған құбырлардың учаскелерін ауыстыру. Құбырлар мен бекіту арматурасын сынау кезінде ақаулы орындарды анықтау және жою.
Күрделі такелаж бұйымдары мен алмалы-салмалы жүк түсіретін құралдарды дайындау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Болат арқандардан бұйымдар жасау. Алмалы-салмалы жүк түсіретін құралдар және такелаж бұйымдарының қарапайым және орташа күрделілігін сынау және таңбалау. Такелажды жөндеуге және дайындауға арналған жабдықтар мен құралдарға техникалық қызмет көрсету.
Күрделілігі орташа конструкцияның вулканизациялық жабдығында: үлкен қазандықтарда, үздіксіз жұмыс істейтін вулканизациялық аппараттарда резеңкеден, резеңке желімдерден және латекстен жасалған бұйымдарды вулканизациялау бойынша технологиялық процесті жүргізу және аса күрделі жұмыстарды орындау;

2) состав исполнителей: слесарь по ремонту технологических установок, слесарь-инструментальщик, слесарь механосборочных работ, слесарь по ремонту и обслуживанию промышленной вентиляции и отопления, слесарь-ремонтник, слесарь-сантехник (слесарь по обслуживанию теплосетей, канализации), электрогазосварщик, станочники всех наименований, зуборезчик, балансировщик деталей и узлов, кузнец, фрезеровщик, токарь, слесарь по такелажу и грузозахватным приспособлениям, слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования, прессовщик-вулканизаторщик, стропальщик.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=0,5*Пр+1,0*Пп+0,5*К+0,02*Е
где:
Н - нормативы численности, человек;
Пр - суммарная установленная производительность магистральных агрегатов насосных станций и нефтеналивных эстакад (нефтеналивных пунктов), тысяч м3 в час;
Пп - количество печей подогрева нефти, единиц;
К - количество котельных, единиц;
Е - емкость резервуарного парка, тысяч м3.
К полученной нормативной численности рабочих базы производственного обслуживания, обслуживающих подразделения обособленных структурных подразделений по ремонту, реставрации оборудования и запасных частей применяется К = 1,45.
56. Нормативы численности по функции "Ремонт и обслуживание электротехнического и энергетического оборудования":
1) содержание работы:
разборка, ремонт, сборка, установка и центровка высоковольтных электрических машин и электроаппаратов различных типов и систем; наладка схем и устранение дефектов в устройствах средств защиты и приборах автоматики и телемеханики; обслуживание силовых и осветительных установок с разного уровня схемами включения электрооборудования и схем машин и агрегатов, связанных в поточную линию, а также оборудования с автоматическим регулированием технологического процесса; монтаж и ремонт кабельных сетей, с монтажом вводных устройств и соединительных муфт; ремонт, монтаж, установка и наладка ртутных выпрямителей и высокочастотных установок. Ремонтные и сборочные работы механической и электрической части реле, приборов и устройств автоматики, механизма кинематики с заменой всех изношенных деталей с использованием точного мерительного инструмента и приспособлений. Составление дефектных ведомостей на приборы, аппаратуру релейной защиты и автоматики. Проверка, ремонт и наладка контрольных установок, контактно релейной аппаратуры. Испытание и наладка отдельных элементов устройств релейной защиты и автоматики на интегральных микросхемах. Испытание и измерение электрооборудования и средств защиты;

2) орындаушылар құрамы: технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь, слесарь-аспапшы, механикалық құрастыру жұмыстарының слесары, өнеркәсіптік желдету мен жылытуды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі слесарь, слесарь-жөндеуші, слесарь-сантехник (жылу желілеріне, кәріздерге қызмет көрсету жөніндегі слесарь), электр газ дәнекерлеуші, барлық атаудағы станокшылар, тіс кесуші, бөлшектер мен тораптарды теңестіруші, ұста, фрезерлеуші, токарь, такелаж және жүк қармағыш құрылғылары жөніндегі слесарь, газ жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарь, престеуші-вулканизатор, матаушы.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,5*Өн+1,0*Пс+0,5*Қ+0,02*С
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Өн – сорғы станцияларының магистральдық агрегаттарының және мұнай құю эстакадаларының (мұнай құю пункттерінің) жиынтық белгіленген өнімділігі, сағатына мың м3;
Қп – мұнай қыздыру пештерінің саны, бірлік;
Қ – қазандықтардың саны, бірлік;
С – резервуар паркінің сыйымдылығы, мың м3.
Жабдықтар мен қосалқы бөлшектерді жөндеу, реставрациялау жөніндегі жекеленген құрылымдық бөлімшелерінің бөлімшелеріне қызмет көрсететін өндірістік қызмет көрсету базасы жұмысшыларының алынған нормативтік санына К = 1,45 қолданылады.
56. "Электртехникалық және энергетикалық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
әртүрлі типтегі және жүйелердегі жоғары вольтты электр машиналары мен электр аппараттарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, орнату және ортаға дәл келтіру; қорғау құралдары мен автоматика және телемеханика аспаптарының құрылғыларындағы схемаларды баптау және ақауларды жою; электр жабдықтарын және ағындық желіге қосылған машиналар мен агрегаттардың схемаларын, сондай-ақ технологиялық процесті автоматты реттей отырып, жабдықтарды қосу схемалары әртүрлі деңгейдегі күштік және жарықтандыру қондырғыларына қызмет көрсету; кіріс құрылғылары мен қосқыш муфталарды монтаждай отырып, кәбілдік желілерді монтаждау және жөндеу; сынапты түзеткіштер мен жоғары жиілікті қондырғыларды жөндеу, монтаждау, орнату және баптау. Дәл өлшеу құрылғылары мен құралдарын пайдалана отырып, барлық тозған бөлшектерді ауыстыра отырып, реленің механикалық және электрлік бөлігінің, автоматика аспаптары мен құрылғыларының, кинематика механизмінің жөндеу және құрастыру жұмыстары. Релелік қорғау және автоматика аспаптарына, аппаратурасына ақау ведомостарын жасау. Бақылау қондырғыларын, байланыс релелік аппаратурасын тексеру, жөндеу және баптау. Интегралды микросхемаларда релелік қорғау және автоматика құрылғыларының жекелеген элементтерін сынау және баптау. Электр жабдықтары мен қорғау құралдарын сынау және өлшеу;

2) состав исполнителей: электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=0,12*У+0,0023*Э+0,023*Кл+0,075*О+0,0006*Со
где:
Н - нормативы численности, человек;
У - установленная мощность электрооборудования, тысяч киловатт;
Э - количество электрооборудования, единиц;
Кл - протяженность кабельных линий, километр;
О - протяженность осветительных сетей, километр;
Со - количество светотехнического оборудования, единиц.
57. Нормативы численности по функции "Ремонт и обслуживание средств автоматики, телемеханики и контрольно-измерительных приборов":
1) содержание работы:
выявление и устранение дефектов в работе приборов и аппаратуры. Наладка и комплексное опробование после ремонта монтажных схем технологического оборудования. Регулировка и проверка по классам точности всех видов контрольно-измерительных приборов, авторегуляторов и автоматов питания. Настройка, наладка и обслуживание устройств релейной защиты, электроавтоматики и автоматики телемеханики. Определение дефектов ремонтируемых приборов и их устранение;
2) состав исполнителей: слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=0,9*НСА+0,2*ЛКП+0,4*Пп+0,1*К+0,02*А
где:
Н - нормативы численности, человек;
НСА - количество автоматизированных магистральных и подпорных нефтеперекачивающих станций, единиц;
ЛКП - количество телемеханизированных линейных контрольных пунктов, единиц;
Пп - количество печей подогрева нефти, единиц;
К - количество котельных, единиц;
А - количество резервуаров, единиц.
К - полученной нормативной численности служб автоматизированных систем управления, обслуживающих объектов нефтепроводных управлений по настройке оборудования средств автоматики, телемеханики и контрольно-измерительных приборов применяется К = 1,5.
58. Нормативы численности по функции "Техническое обслуживание и ремонт средств электрохимической защиты":
1) содержание работы:
проведение измерений поляризационных потенциалов. Обследование состояния изоляционного покрытия нефтепроводов. Определение удельного сопротивление грунта. Техническое обслуживание и ремонт линии электропередачи, перемычек, заземляющих спусков, контуров заземления. Наладка, регулировка и ремонт схем электрооборудования электрохимической защиты. Устранение неисправностей и регулирование аппаратов и приборов. Регулировка, регистрация параметров средств коллективной защиты. Обработка результатов измерений. Разборка, капитальный ремонт электрооборудования любого назначения, всех типов и габаритов. Комплексные испытания электродвигателей, электроаппаратов и трансформаторов различных мощностей после капитального ремонта;

2) орындаушылар құрамы: электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер, релелік қорғау және автоматика аппаратурасын жөндеу жөніндегі электрмонтер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,12*Қ+0,0023*Э+0,023*Кж+0,075*Ж+0,0006*Тж
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Қ – электр жабдықтарының белгіленген қуаты, мың киловатт;
Э – электр жабдықтарының саны, бірлік;
Кж – кабель желілерінің ұзындығы, километр;
Ж – жарықтандыру желілерінің ұзындығы, километр;
Тж – жарық техникалық жабдықтардың саны, бірлік.
57. "Автоматика, телемеханика құралдарын және бақылау-өлшеу аспаптарын жөндеу және оларға қызмет көрсету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
аспаптар мен аппаратура жұмысындағы ақауларды анықтау және жою. Технологиялық жабдықтың монтаждық схемаларын жөндеуден кейін баптау және кешенді сынау. Бақылау-өлшеу аспаптарының, автореттегіштердің және қоректендіру автоматтарының барлық түрлерінің дәлдік сыныптары бойынша реттеу және тексеру. Релелік қорғау, электроавтоматика және телемеханика автоматикасы құрылғыларын реттеу, баптау және қызмет көрсету. Жөнделетін аспаптардың ақауларын анықтау және оларды жою;
2) орындаушылар құрамы: бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика жөніндегі слесарь.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,9*АМС+0,2*ЖБП+0,4*Қп+0,1*Қ+0,02*Рс;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
АМС – автоматтандырылған магистральдық және тірек мұнай айдау станцияларының саны, бірлік;
ЖБП – телемеханикаланған желілік бақылау пункттерінің саны, бірлік;
Қп – мұнай қыздыру пештерінің саны, бірлік;
Қ – қазандықтардың саны, бірлік;
Рс – резервуарлар саны, бірлік.
К – Автоматика, телемеханика құралдары мен бақылау-өлшеу аспаптарының жабдықтарын баптау жөніндегі мұнай құбыры басқармаларының объектілеріне қызмет көрсететін автоматтандырылған басқару жүйелері қызметтерінің алынған нормативтік санына К = 1,5 қолданылады.
58. "Электрхимиялық қорғау құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
поляризациялық потенциалдарды өлшеу. Мұнай құбырларының оқшаулағыш жабынының жай-күйін зерттеп-қарау. Топырақтың меншікті кедергісін анықтау. Электр беру желісіне, қосқыштарға, жерге тұйықтау түсулеріне, жерге тұйықтау контурларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Электрхимиялық қорғау электр жабдықтарының схемаларын баптау, реттеу және жөндеу. Аппараттар мен аспаптардың ақаулықтарын жою және реттеу. Ұжымдық қорғау құралдары параметрлерін реттеу, тіркеу. Өлшеу нәтижелерін өңдеу. Кез келген мақсаттағы, барлық типтегі және көлемдегі электр жабдықтарын бөлшектеу, күрделі жөндеу. Күрделі жөндеуден кейін әртүрлі қуаттағы электр қозғалтқыштарын, электр аппараттарын және трансформаторларды кешенді сынау;

2) состав исполнителей: электромонтер по ремонту и обслуживанию средств электрохимзащиты и высоковольтных линий.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=0,052*Скз+0,003*Кик+0,009*Аз+0,009*Л+0,0015*В
где:
Н - нормативы численности, человек;
Скз - количество станций катодной защиты, единиц;
Кик - количество контрольно-измерительных колонок, единиц;
Аз - количество анодных заземлителей, единиц;
Л - протяженность линий электропередачи, километр;
В - протяженность трубопроводов в однониточном исчислении, километр.
59. Нормативы численности по функции "Диагностика объектов на предмет выявления дефектов":
1) содержание работы:
просвечивание изделий средней, сложной и особо сложной конфигурации при помощи стационарных и передвижных источников излучения; расшифровка рентгеновских пленок; наладка аппаратуры, применяемой для рентгено-, гамма-дефектоскопии, ионизационного и сцинтилляционного контроля; оценка годности проверяемых образцов, деталей и узлов в соответствии с техническими условиями и выдача заключений; разработка эскизов приспособлений и оснастки для контроля; работа на рентгенотелевизионных установках;
2) состав исполнителей: дефектоскопист рентгеногаммографирования, лаборант по обработке рентгеновских снимков.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=0,006*В+0,025*Пп+0,002*Е+0,024*Пр
где:
Н - нормативы численности, человек;
В - протяженность трубопроводов в однониточном исчислении, километр;
Пп - количество печей подогрева нефти, единиц;
Е - емкость резервуарного парка, тысяч м3;
Пр - суммарная установленная производительность магистральных агрегатов насосных станций и нефтеналивных эстакад (нефтеналивных пунктов), тысяч м3 в час.
60. Нормативы численности по функции "Общее руководство":
1) содержание работы:
организация работы и эффективного взаимодействия производственных единиц и других структурных подразделений управлений и станции;
2) состав исполнителей: начальник, главный инженер, заместитель начальника по производству, заместитель начальника.
Нормативы численности по функции "Общее руководство" приведены в таблице 25 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
61. Нормативы численности по функции "Организация работы по связи с общественностью и внутренним коммуникациям":
1) содержание работы:
подготовка материалов, статей для информационного вестника Организации. Подготовка статей, пресс-релизов и других материалов о деятельности Управления для последующего размещения в средствах массовой информации. Организация фото и видеосъемок событии Организации, художественных фотосессий, ведение электронного архива фото, видео записей. Информационное сопровождение корпоративного портала Организации. Участие в составлении и реализации медиа-плана Организации. Подготовка поздравительных адресатов от имени руководства. Подготовка и проведение пресс-конференций и брифингов, подготовка медиаматериалов, интервью руководства Организации в средствах массовой информации, по согласованию с начальником Организации. Обеспечение имиджевой деятельности Организации. Осуществление групповой рассылки информационных текстов;

2) орындаушылар құрамы: электрхимиялық қорғау құралдары мен жоғары вольтты желілерді жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,052*Кқс+0,003*Бөб+0,009*Ат+0,009*Жұ+0,0015*Құ;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Кқс – катодты қорғау станцияларының саны, бірлік;
Бөб – бақылау-өлшеу бағандарының саны, бірлік;
Ат – анодты жерге тұйықтағыштардың саны, бірлік;
Жұ – электр беру желілерінің ұзындығы, километр;
Құ – бір тізбекті есептеудегі құбырлардың ұзындығы, километр.
59. "Ақауларды анықтау тұрғысынан объектілерді диагностикалау" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
орташа, күрделі және аса күрделі конфигурациялы бұйымдарды стационарлық және жылжымалы сәулелену көздерінің көмегімен көрсету; рентген пленкаларын толық жазу; рентген-, гамма-дефектоскопия, иондану және сцинтилляциялық бақылау үшін қолданылатын аппаратураны баптау; техникалық шарттарға сәйкес тексерілетін үлгілердің, бөлшектер мен тораптардың жарамдылығын бағалау және қорытынды беру; бақылау үшін құралдар мен жарақтардың эскиздерін әзірлеу; рентген-телевизиялық қондырғылардағы жұмыс;
2) орындаушылар құрамы: рентген-гаммографиялау дефектоскописті, рентгендік суреттерді өңдеу жөніндегі зертханашы.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,006*Құ+0,025*Қп+0,002*С+0,024*Өн;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Құ – бір тізбекті есептеудегі құбырлардың ұзындығы, километр;
Қп – мұнай қыздыру пештерінің саны, бірлік;
С – резервуар паркінің сыйымдылығы, мың м3;
Өн – сорғы станциялары мен мұнай құю эстакадаларының (мұнай құю пункттерінің) магистральдық агрегаттарының жиынтық белгіленген өнімділігі, сағатына мың м3.
60. "Жалпы басшылық" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыстың мазмұны:
өндірістік бірліктердің және басқармалар мен станцияның басқа құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
2) орындаушылар құрамы: бастық, бас инженер, бастықтың өндіріс жөніндегі орынбасары, бастықтың орынбасары.
"Жалпы басшылық" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 25-кестеде келтірілген.
61. "Жұртшылықпен байланыс және ішкі коммуникациялар жөніндегі жұмысты ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыстың мазмұны:
Ұйымның ақпараттық жаршысы үшін материалдар, мақалалар дайындау. Кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру үшін Басқарманың қызметі туралы мақалалар, баспасөз релиздерін және басқа да материалдар дайындау. Ұйым іс-шараларының фото және бейнетүсірілімдерін, көркем фотосессияларды ұйымдастыру, фото, бейне жазбалардың электрондық архивін жүргізу. Ұйымның корпоративтік порталын ақпараттық сүйемелдеу. Ұйымның медиа-жоспарын жасауға және іске асыруға қатысу. Басшылық атынан құттықтау адресаттарын дайындау. Баспасөз конференциялары мен брифингтерді дайындау және өткізу, медиа материалдарды дайындау, Ұйым бастығының келісімі бойынша Ұйым басшылығының бұқаралық ақпарат құралдарындағы сұхбаттары. Ұйымның имидждік қызметін қамтамасыз ету. Ақпараттық мәтіндерді топтық таратуды жүзеге асыру;

2) состав исполнителей: ведущий специалист по связям с общественностью и внутренним коммуникациям, специалист по связям с общественностью и внутренним коммуникациям.
Нормативы численности по функции "Организация работы по связи с общественностью и внутренним коммуникациям" приведены в таблице 26 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
62. Нормативы численности по функции "Обеспечение энергоменеджмента":
1) содержание работы:
разработка, утверждение и обеспечение выполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности по итогам аудита в целях повышения энергоэффективности Организации и соблюдения требовании законодательства Республики Казахстан. Обеспечение работ по проведению энергоаудита, внутреннего и надзорного сертификационного аудита по системе энергоменеджмента в целях соблюдения требований законодательства. Разработка корректирующих и предупреждающих действий по результатам работы энергоаудита. Проведение оценки текущего и предыдущего потребления и использования энергии, формирование в системе энергоменеджмента "Энергия үнемдеу" и утверждение отчетов по энергоэффективности. Своевременное внесение данных в корпоративную информационную систему управления данными. Определение областей и объектов значительного потребления энергии, область применения системы энергоменеджмента. Разработка, утверждение и обеспечение выполнения энергетических целей, разработка и утверждение Реестра индикаторов энергоэффективности;
2) состав исполнителей: ведущий специалист по энергоменеджменту.
Нормативы численности по функции "Обеспечение энергоменеджмента" приведены в таблице 27 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
63. Нормативы численности по функции "Организация научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ":
1) содержание работы:
организация и участие в разработке прогрессивной технической политики нефтепроводного управления при транспортировке нефти по магистральным нефтепроводам. Участие в мероприятиях по повышению надежности, безопасности и эффективности управления трубопроводным транспортом нефти, посредством использования (внедрения) новой техники, инновационных видов оборудования и технологий, отвечающих современному уровню надежности и экономичности при реализации проектов, отвечающих современным требованиям, техники и технологии при новом строительстве, реконструкции и техническом перевооружении производственных активов. Контроль за ходом проведения работ по опытно-промышленным испытаниям новых видов оборудования и технологий на объектах. Организация работ по рассмотрению проектов стандартов Организации и других документов по стандартизации, информацией о наличие стандартов, их изменений и аннулирований. Подготовка предложений о необходимости внесения изменений в действующие стандарты Организации. Обеспечение работников Организации и структурных подразделений актуальным перечнем применяемой в Организации нормативно-технической документации. В пределах компетенции оказание методической помощи работникам Организации и структурных подразделений по применению нормативно-технической документации. Организация подготовки и участие в заседаниях Технического совета нефтепроводного управления (ведение протокола, сбор сведений по исполнению решений протокола). Проведение работы по подаваемым заявлениям работниками нефтепроводного управления на рационализаторские предложения;

2) орындаушылар құрамы: жұртшылықпен байланыс және ішкі коммуникациялар жөніндегі жетекші маман, жұртшылықпен байланыс және ішкі коммуникациялар жөніндегі маман.
"Жұртшылықпен байланыс және ішкі коммуникациялар жөніндегі жұмысты ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 26-кестеде келтірілген.
62. "Энергия менеджментін қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның энергия тиімділігін арттыру және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау мақсатында аудит қорытындылары бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу, бекіту және орындалуын қамтамасыз ету. Заңнама талаптарын сақтау мақсатында энергия менеджменті жүйесі бойынша энергия аудитін, ішкі және қадағалау сертификаттау аудитін жүргізу жөніндегі жұмыстарды қамтамасыз ету. Энергия аудиті жұмысының нәтижелері бойынша түзету және алдын алу іс-қимылдарын әзірлеу. Энергияны ағымдағы және алдыңғы тұтыну мен пайдалануды бағалауды жүргізу, "Энергия үнемдеу" энергия менеджменті жүйесінде қалыптастыру және энергия тиімділігі бойынша есептерді бекіту. Деректерді басқарудың корпоративтік ақпараттық жүйесіне деректерді уақытылы енгізу. Энергияны едәуір тұтыну салалары мен объектілерін айқындау, энергия менеджменті жүйесін қолдану саласы. Энергетикалық мақсаттарды әзірлеу, бекіту және орындалуын қамтамасыз ету, Энергия тиімділігінің индикаторлар тізілімін әзірлеу және бекіту;
2) орындаушылар құрамы: энергия менеджменті жөніндегі жетекші маман.
"Энергия менеджментін қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 27-кестеде келтірілген.
63. "Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
мұнайды магистральдық мұнай құбырлары арқылы тасымалдау кезінде мұнай құбыры басқармасының прогрессивті техникалық саясатын әзірлеуге қатысу және ұйымдастыру. Өндірістік активтерді жаңадан салу, реконструкциялау және техникалық қайта жарақтандыру кезінде қазіргі заманғы талаптарға, техника мен технологияға жауап беретін жобаларды іске асыру кезінде сенімділік пен үнемділіктің қазіргі деңгейіне жауап беретін жаңа техниканы, жабдықтар мен технологиялардың инновациялық түрлерін пайдалану (ендіру) арқылы мұнайдың құбыр көлігін басқарудың сенімділігін, қауіпсіздігін және тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларға қатысу. Объектілерде жабдықтар мен технологиялардың жаңа түрлерін тәжірибелік-өнеркәсіптік сынау бойынша жұмыстардың барысын бақылау. Ұйым стандарттарының жобаларын және стандарттау жөніндегі басқа да құжаттарды, стандарттардың болуы, олардың өзгерістері мен күшін жою туралы ақпаратты қарау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру. Ұйымның қолданыстағы стандарттарына өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы ұсыныстар дайындау. Ұйым мен құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлерін ұйымда қолданылатын нормативтік-техникалық құжаттаманың өзекті тізбесімен қамтамасыз ету. Құзыреті шегінде Ұйымның және құрылымдық бөлімшелердің жұмыскерлеріне нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану бойынша әдістемелік көмек көрсету. Мұнай құбыры басқармасының Техникалық кеңесінің отырыстарына дайындықты ұйымдастыру және қатысу (хаттама жүргізу, хаттама шешімдерінің орындалуы бойынша мәліметтер жинау). Мұнай құбыры басқармасы жұмыскерлерінің рационализаторлық ұсыныстарға берген өтініштері бойынша жұмыс жүргізу;

2) состав исполнителей: ведущий специалист.
Нормативы численности по функции "Организация научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ" приведены в таблице 28 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
64. Нормативы численности по функции "Координация эксплуатации средств связи":
1) содержание работы:
осуществление контроля над подрядными организациями, обеспечивающими качественную и бесперебойную работу производственно-технологической связи и волоконно-оптических линий связи. Ежедневный визуальный осмотр оборудования и каналов передачи данных на предмет работоспособности, проверка отчетности проведения планово-предупредительных работ по средствам выезда на объекты связи. Организация селекторных совещаний Организации и контроль за качеством каналов передачи данных и голоса;
2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника, ведущий инженер по связи, инженер по связи.
Нормативы численности по функции "Координация эксплуатации средств связи" приведены в таблице 29 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
65. Нормативы численности по функции "Эксплуатация магистральных нефтепроводов":
1) содержание работы:
проведение планово-предупредительных ремонтов, обслуживание сооружений в целях обеспечения надежности функционирования объектов, их экологической безопасности в процессе хранения, транспортировки нефти. Организация эксплуатации линейной части магистрального нефтепровода, резервуарных парков и другого подконтрольных Службе оборудования. Организация работы по эксплуатации систем канализации, очистных сооружений. Организация эксплуатации пунктов подогрева нефти и систем газоснабжения. Организация работ по проведению диагностики в соответствии с требованиями нормативных документов и условиями договора, заключаемого для проведения диагностики, при внутритрубной диагностике составление графиков пропусков средств очистки и диагностики. Организация разработки графиков технического обслуживания и ремонта основного оборудования (трубопроводов, резервуаров, печей подогрева, эстакад). Участие в определении потребности, анализе и обобщении заявок на материалы, запасные части и оборудование, необходимое для эксплуатации и ремонта трубопроводов, печей подогрева, резервуарных парков и всех сооружений. Контроль за обеспечением своевременного размыва парафинистых отложений в трубопроводах и внедрение новых методов очистки;
2) состав исполнителей: начальник (заместитель), инженер (ведущий), инженер-технолог (ведущий), инженер резервуарного парка (ведущий), инженер по эксплуатации линейной части (ведущий), инженер по диагностике (ведущий), инженер по эксплуатации зданий и сооружений.
Расчет нормативов численности производится по формуле:

2) орындаушылар құрамы: жетекші маман.
"Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 28-кестеде келтірілген.
64. "Байланыс құралдарын пайдалануды үйлестіру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
өндірістік-технологиялық байланыстың және талшықты-оптикалық байланыс желілерінің сапалы және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ететін мердігерлік ұйымдарға бақылауды жүзеге асыру. Жабдықтарды және деректерді беру арналарын жұмыс қабілеттілігі тұрғысынан күнделікті визуалды қарап-тексеру, байланыс объектілеріне шығу құралдары бойынша жоспарлы-алдын алу жұмыстарды жүргізудің есептілігін тексеру. Ұйымның селекторлық кеңестерін ұйымдастыру және деректер мен дауыс беру арналарының сапасын бақылау;
2) орындаушылар құрамы: бастық, бастықтың орынбасары, байланыс жөніндегі жетекші инженер, байланыс жөніндегі инженер.
"Байланыс құралдарын пайдалануды үйлестіру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 29-кестеде келтірілген.
65. "Магистральдық мұнай құбырларын пайдалану" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
мұнайды сақтау, тасымалдау процесінде объектілердің жұмыс істеу сенімділігін, олардың экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жоспарлы-алдын алу жөндеулерін жүргізу, құрылысжайларға қызмет көрсету. Магистральдық мұнай құбырының желілік бөлігін, резервуарлық парктерді және басқа да қызметтің бақылауындағы жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыру. Кәріз жүйелерін, тазарту құрылысжайларын пайдалану бойынша жұмысты ұйымдастыру. Мұнай қыздыру пункттері мен газбен жабдықтау жүйелерін пайдалануды ұйымдастыру. Құбырішілік диагностика кезінде диагностика жүргізу үшін жасалатын шарттың талаптары мен нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес диагностика жүргізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, тазалау және диагностика құралдарын өткізу графигін жасау. Негізгі жабдыққа (құбырларға, резервуарларға, қыздыру пештеріне, эстакадаларға) техникалық қызмет көрсету және жөндеу графиктерін әзірлеуді ұйымдастыру. Құбырларды, қыздыру пештерін, резервуарлық парктерді және барлық құрылысжайларды пайдалану мен жөндеуге қажетті материалдарға, қосалқы бөлшектер мен жабдықтарға сұранысты айқындауға, талдауға және өтінімдерді жинақтауға қатысу. Құбырлардағы парафинді шөгінділердің уақытылы шайылуын қамтамасыз етуді және тазалаудың жаңа әдістерін ендіруді бақылау;
2) орындаушылар құрамы: бастық (орынбасары), инженер (жетекші), инженер-технолог (жетекші), резервуар паркінің инженері (жетекші), желілік бөлікті пайдалану жөніндегі инженер (жетекші), диагностика жөніндегі инженер (жетекші), ғимараттар мен құрылысжайларды пайдалану жөніндегі инженер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

Н=3+0,002*В+0,1*По+0,06*Пп+0,045*А
где:
Н - нормативы численности, человек;
В - протяженность трубопроводов в однониточном исчислении, километр;
По - количество производственных объектов, единиц;
Пп - количество печей подогрева нефти, единиц;
А - количество резервуаров, единиц.
66. Нормативы численности по функции "Охрана окружающей среды":
1) содержание работы:
организация работы по снижению экологической нагрузки от производственной деятельности. Организация работ и осуществление контроля за соблюдением в подразделениях Организации и подрядными организациями действующего законодательства, инструкций, правил и норм по охране окружающей среды. Контроль выполнения требований и сопровождение заключенных договоров. Оформление, получение разрешений на эмиссии в окружающую среду. Проведение расчетов выбросов, сбросов загрязняющих веществ, платежей за эмиссии. Проведение производственного экологического контроля объектов и взаимодействие с контролирующими органами в области охраны окружающей среды. Организация идентификации экологических аспектов. Разработка проектов организационных и распорядительных документов. Разработка, утверждение и обеспечение выполнения планов природоохранных мероприятий, согласованных уполномоченными органами. Предоставление отчетов, информации о выполнении природоохранных мероприятий, программы производственного экологического контроля в уполномоченные органы и вышестоящим организациям. Проведение работ в случае инцидентов/аварий с загрязнением окружающей среды. Рассмотрение проектов на строительство и реконструкцию зданий и сооружений, технических заданий, проектов производства работ, планов природоохранных мероприятий, допусков подрядных организаций по линии служб обособленных структурных подразделений на соответствие их нормативно-правовым актам в области охраны окружающей среды. Подготовка Бизнес-плана по статье охрана окружающей среды;
2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника, ведущий инженер-эколог, инженер-эколог.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=1,2+0,11*По+0,0007*Ш
где:
Н - нормативы численности, человек;
По - количество производственных объектов, единиц.
Ш - штатная численность работников, единиц.
67. Нормативы численности по функции "Механоремонтное обслуживание":
1) содержание работы:
поддержание действующего парка механо-технологического оборудования насосных станций, сосудов работающих под давлением, баллонов со сжатым и сжиженными газами, грузоподъемных механизмов, подъемников (вышек), компрессорного и станочного оборудования в рабочем состоянии, путем своевременного централизованного качественного ремонта и технического обслуживания, проведения предусмотренных Требованиями промышленной безопасности испытаний, технического освидетельствования и ревизии, диагностики механо-технологического оборудования, ремонтно-эксплуатационным персоналом структурных подразделении, специализированными сторонними организациями;

Н=3+0,002*Құ+0,1*Өо+0,06*Қп+0,045*Рс;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Құ – бір тізбекті есептеудегі құбырлардың ұзындығы, километр;
Өо – өндірістік объектілер саны, бірлік;
Қп – мұнай қыздыру пештерінің саны, бірлік;
Рс – резервуарлар саны, бірлік.
66. "Қоршаған ортаны қорғау" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
өндірістік қызметтен экологиялық жүктемені азайту бойынша жұмысты ұйымдастыру. Ұйым бөлімшелерінде және мердігерлік ұйымдарда қолданыстағы заңнаманың, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың сақталуына жұмыстарды ұйымдастыру және бақылауды жүзеге асыру. Талаптардың орындалуын бақылау және жасалған шарттарды сүйемелдеу. Қоршаған ортаға эмиссияларды ресімдеу, рұқсат алу. Шығарындылар, ластаушы заттардың төгінділері, эмиссиялар үшін төлемдер есебін жүргізу. Объектілерге өндірістік экологиялық бақылау жүргізу және қоршаған ортаны қорғау саласындағы бақылаушы органдармен өзара іс-қимыл. Экологиялық аспектілерді сәйкестендіруді ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық және өкімдік құжаттардың жобаларын әзірлеу. Уәкілетті органдармен келісілген табиғат қорғау іс-шараларының жоспарларын әзірлеу, бекіту және олардың орындалуын қамтамасыз ету. Уәкілетті органдарға және жоғары тұрған ұйымдарға табиғат қорғау іс-шараларының, өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының орындалуы туралы есептер, ақпарат беру. Қоршаған ортаны ластаумен оқыс оқиғалар/авариялар болған жағдайда жұмыстар жүргізу. Ғимараттар мен құрылысжайларды салуға және реконструкциялауға арналған жобаларды, техникалық тапсырмаларды, жұмыстарды жүргізу жобаларын, табиғатты қорғау іс-шараларының жоспарларын, жекеленген құрылымдық бөлімшелерінің қызметтері желісі бойынша мердігер ұйымдардың рұқсаттарын қоршаған ортаны қорғау саласындағы олардың нормативтік-құқықтық актілеріне сәйкестігін қарау. Қоршаған ортаны қорғау бабы бойынша бизнес-жоспар дайындау;
2) орындаушылар құрамы: бастық, бастықтың орынбасары, жетекші инженер-эколог, инженер-эколог.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=1,2+0,11*Өо+0,0007*Ш;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Өо – өндірістік объектілер саны, бірлік.
Ш – жұмыскерлердің штат саны, бірлік.
67. "Механикалық жөндеу қызметін көрсету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
сорғы станцияларының механикалық-технологиялық жабдықтарының, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың, сығылған және сұйытылған газдары бар баллондардың, жүк көтергіш механизмдердің, көтергіштердің (мұнаралардың), компрессорлық және станоктық жабдықтардың жұмыс істеп тұрған паркін уақытылы орталықтандырылған сапалы жөндеу және техникалық қызмет көрсету, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарында көзделген сынақтарды, техникалық куәландыру және тексеруді, механикалық-технологиялық жабдықтарды диагностикалау арқылы құрылымдық бөлімшелердің жөндеу-пайдалану персоналының, мамандандырылған сырт ұйымдардың ұстап тұруы;

2) состав исполнителей: главный механик-начальник, заместитель начальника, ведущий инженер-механик, инженер-механик.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=1,1+0,014*Б+0,03*Пр
где:
Н - нормативы численности, человек;
Б - суммарное число магистральных (основных) и подпорных насосов, единиц.
Пр - суммарная установленная производительность магистральных агрегатов насосных станций и нефтеналивных эстакад (нефтеналивных пунктов), тысяч м3 в час.
68. Нормативы численности по функции "Эксплуатация технологического транспорта и специальной техники":
1) содержание работы:
организация необходимых мероприятий по улучшению эксплуатации, ремонту и сохранности транспортных средств. Организация работы по распределению запчастей, материалов согласно заявкам. Организация работы по составлению ежегодного плана расходов горюче-смазочных материалов. Распределение средств механизации и автотранспорта по службам. Обеспечение ежедневного выхода транспорта по заявкам. Составление плана на выезд. Контроль готовности автотранспорта на выезд. Учет расхода горюче-смазочных материалов. Организация предрейсового медицинского осмотра водителей. Организация проверки состояния здоровья работников аварийных бригад. Осуществление транспортного обеспечения структурных подразделений организации. Проведение комплексного анализа организации автотранспортного обеспечения. Организация служебного и дежурного автотранспортного обслуживания;
2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника, ведущий инженер, инженер, инженер по автомобильному транспорту и специальной технике.
Нормативы численности по функции "Эксплуатация технологического транспорта и специальной техники" приведены в таблице 30 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
69. Нормативы численности по функции "Энергоремонтное обслуживание":
1) содержание работы:
обеспечение бесперебойного энергоснабжения объектов Организации и соблюдение номинального режима работы энергетического оборудования. Контроль за состоянием расхода топливно-энергетических ресурсов и составление статистических отчетов и отчетов о расходе топливно-энергетических ресурсов по Организацию. Своевременное проведение технического обслуживания и ремонта, устранение сбоев и отказов в работе автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии, телемеханики электрохимической защиты и реклоузеров;
2) состав исполнителей: главный энергетик-начальник, заместитель начальника, Ведущий инженер-энергетик, инженер-энергетик, инженер-теплотехник, инженер по учету электроэнергии, инженер по электрохимической защиты и высоковольтной линии.
Расчет нормативов численности производится по формуле:

2) орындаушылар құрамы: бас механик-бастық, бастықтың орынбасары, жетекші инженер-механик, инженер-механик.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=1,1+0,014*Б+0,03*Өн;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Б – магистральдық (негізгі) және тіреу сорғыларының жиынтық саны, бірлік.
Өн – сорғы станциялары мен мұнай құю эстакадаларының (мұнай құю пункттерінің) магистральдық агрегаттарының жиынтық белгіленген өнімділігі, сағатына мың м3.
68. "Технологиялық көлікті және арнайы техниканы пайдалану" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
көлік құралдарын пайдалануды, жөндеуді және сақтауды жақсарту бойынша қажетті іс-шараларды ұйымдастыру. Өтінімдерге сәйкес қосалқы бөлшектерді, материалдарды бөлу бойынша жұмысты ұйымдастыру. Жанар-жағармай материалдары шығыстарының жыл сайынғы жоспарын жасау бойынша жұмысты ұйымдастыру. Механикаландыру және автокөлік құралдарын қызметтер бойынша бөлу. Өтінімдер бойынша көліктің күнделікті шығуын қамтамасыз ету. Шығу жоспарын құру. Автокөліктің шығуға дайындығын бақылау. Жанар-жағармай материалдарының шығысын есепке алу. Жүргізушілерді рейс алдындағы медициналық қарап-тексеруді ұйымдастыру. Авариялық бригадалар жұмыскерлерінің денсаулық жай-күйін тексеруді ұйымдастыру. Ұйымның құрылымдық бөлімшелерін көліктік қамтамасыз етуді жүзеге асыру. Автокөлікпен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға кешенді талдау жүргізу. Қызметтік және кезекші автокөлікке қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
2) орындаушылар құрамы: бастық, бастықтың орынбасары, жетекші инженер, инженер, автомобильдік көлік және арнайы техника жөніндегі инженер.
"Технологиялық көлікті және арнайы техниканы пайдалану" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 30-кестеде келтірілген.
69. "Энергия жөндеу қызметі" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйым объектілерін үздіксіз энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ету және энергетикалық жабдықтың номиналды жұмыс режимін сақтау. Отын-энергетикалық ресурстар шығысының жай-күйін бақылау және Ұйым бойынша отын-энергетикалық ресурстар шығысы туралы статистикалық есептер мен есептер жасау. Электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі, электрхимиялық қорғау телемеханикасы және реклоузерлердің жұмысына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді уақытылы жүргізу, іркіліс пен істен шығуларды жою;
2) орындаушылар құрамы: бас энергетик-бастық, бастықтың орынбасары, жетекші инженер-энергетик, инженер-энергетик, инженер-жылу технигі, электр энергиясын есепке алу жөніндегі инженер, электрохимиялық қорғау және жоғары вольтты желі инженері.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

Н=3+0,004*Б+0,044*Пп+0,002*По
где:
Н - нормативы численности, человек;
Б - суммарное число магистральных (основных) и подпорных насосов, единиц;
Пп - количество печей подогрева нефти, единиц;
По - количество производственных объектов, единиц.
70. Нормативы численности по функции "Автоматизация производственных процессов":
1) содержание работы:
оперативное решение внеочередных и внеплановых задач, вызванных аварийными ситуациями и отказами на объектах Организации элементов автоматизированных систем управления технологическими процессами и обеспечению проведения восстановительных работ. Расследование причин неисправностей и сбоев на комплексах технических средств автоматизированных систем управления технологическими процессами Организации. Участие в выполнении работ по проектированию, внедрению новых и реконструкции действующих средств автоматизации и связи Организации;
2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника, ведущий инженер, инженер, инженер (ведущий) инженер по автоматизированной системе управления технологическими процессами.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=1,3+0,0094*ЛКП+0,076*По+0,04*А
где:
Н - нормативы численности, человек;
ЛКП - количество телемеханизированных линейных контрольных пунктов, единиц;
По - количество производственных объектов, единиц;
А - количество резервуаров, единиц.
71. Нормативы численности по функции "Метрологическое обслуживание":
1) содержание работы:
организация и контроль выполнения работ по поверке средств измерений, выполняемых поверочными лабораториями Организации и подрядными организациями. Контроль за состоянием и применением средств измерений, испытаний и контроля, наличием и правильностью применения методик выполнения измерений и соблюдением метрологических правил и норм в структурных подразделениях Организация. Обеспечение метрологического контроля за средствами измерений, участвующих в проведении товаро-коммерческих операций Организация, принадлежащих сторонним организациям. Внедрение в производство новых, более безопасных производственных процессов, достижений науки;
2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника, ведущий инженер по метрологии, инженер по метрологии.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н= 1,3 + 0,00015*Си
где:
Н - нормативы численности, человек;
Си - количество средств измерений, эксплуатируемых в Организации (приборный парк), единиц.
72. Нормативы численности по функции "Управление рисками и интегрированная система менеджмента":
1) содержание работы:
организация работ по функционированию и совершенствованию интегрированной системы менеджмента, системы внутреннего контроля, корпоративной системы управления рисками. Реализация планов и программ по функционированию и улучшению интегрированной системы менеджмента Организации в соответствии с требованиями международных стандартов и внутренних документов Организации. Планирование и организация проведения внутренних и внешних (сертификационных/ ресертификационных инспекционных) аудитов интегрированной системы менеджмента, анализ их результатов. Разработка, согласование, пересмотр и переработка документов интегрированной системы менеджмента Организации. Организация работ по функционированию и совершенствованию системы внутреннего контроля, корпоративной системы управления рисками. Мониторинг за состоянием рисков и реализацией мероприятий по управлению производственными/непроизводственными рисками, ведение статистической базы данных по реализованным рискам. Администрирование страхования имущества от ущерба;

Н=3+0,004*Б+0,044*Қп+0,002*Өо;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Б – магистральдық (негізгі) және тіреу сорғыларының жиынтық саны, бірлік;
Қп – мұнай қыздыру пештерінің саны, бірлік;
Өо – өндірістік объектілер саны, бірлік.
70. "Өндірістік процестерді автоматтандыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйым объектілерінде технологиялық процестердің автоматтандырылған басқару жүйелерінің элементтерінің авариялық жағдайлар мен істен шығулардан туындаған кезектен тыс және жоспардан тыс міндеттерді жедел шешу және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ету. Ұйымның технологиялық процестердің автоматтандырылған басқару жүйелерінің техникалық құралдарының кешендеріндегі ақаулар мен ақаулардың себептерін тергеп-тексеру. Ұйымның қолданыстағы автоматтандыру және байланыс құралдарын жобалау, енгізу және реконструкциялау бойынша жұмыстарды орындауға қатысу;
2) орындаушылар құрамы: бастық, бастықтың орынбасары, жетекші инженер, инженер, технологиялық процестердің автоматтандырылған басқару жүйесі жөніндегі инженер (жетекші).
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=1,3+0,0094*ЖБП+0,076*Өо+0,04*Рс;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
ЖБП – телемеханикаланған желілік бақылау пункттерінің саны, бірлік;
Өо – өндірістік объектілер саны, бірлік;
Рс – резервуарлар саны, бірлік.
71. "Метрологиялық қызмет көрсету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның салыстырып-тексеру зертханалары мен мердігерлік ұйымдар орындайтын өлшеу құралдарын салыстырып-тексеру бойынша жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру және бақылау. Өлшеу, сынау және бақылау құралдарының жай-күйі мен қолданылуын, өлшеулерді орындау әдістемелерінің болуы мен дұрыс қолданылуын және Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінде метрологиялық қағидалар мен нормалардың сақталуын бақылау. Сырт ұйымдарға тиесілі Ұйымның тауар-коммерциялық операцияларын жүргізуге қатысатын өлшеу құралдарына метрологиялық бақылауды қамтамасыз ету. Өндіріске жаңа, қауіпсіз өндірістік процестерді, ғылым жетістіктерін ендіру;
2) орындаушылар құрамы: бастық, бастықтың орынбасары, метрология жөніндегі жетекші инженер, метрология жөніндегі инженер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н= 1,3 + 0,00015*Өқс;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Өқс – Ұйымда пайдаланылатын өлшеу құралдарының саны (аспаптық парк), бірлік.
72. "Тәуекелдерді басқару және интеграцияланған менеджмент жүйесі" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
интеграцияланған менеджмент жүйесі, ішкі бақылау жүйесінің, тәуекелдерді басқарудың корпоративтік жүйесінің жұмыс істеуі және жетілдіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру. Ұйымның халықаралық стандарттары мен ішкі құжаттарының талаптарына сәйкес ұйымның интеграцияланған менеджмент жүйесінің жұмыс істеуі және оны жақсарту жөніндегі жоспарлар мен бағдарламаларды іске асыру. Интеграцияланған менеджмент жүйесінің ішкі және сыртқы (сертификаттау/қайта сертификаттау инспекциялық) аудиттерін жүргізуді жоспарлау және ұйымдастыру, олардың нәтижелерін талдау. Ұйымның интеграцияланған менеджмент жүйесінің құжаттарын әзірлеу, келісу, қайта қарау және өңдеу. Ішкі бақылау жүйесінің, тәуекелдерді басқарудың корпоративтік жүйесінің жұмыс істеуі және жетілдіру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру. Тәуекелдердің жай-күйіне және өндірістік/өндірістік емес тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралардың іске асырылуына мониторинг жүргізу, іске асырылған тәуекелдер бойынша статистикалық деректер базасын жүргізу. Мүлікті залалдан сақтандыруды әкімшілендіру;

2) состав исполнителей: специалист (ведущий) по управлению рисками и интегрированная система менеджмента, специалист (ведущий).
Нормативы численности по функции "Управление рисками и интегрированная система менеджмента" приведены в таблице 31 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
73. Нормативы численности по функции "Охрана труда, промышленная и пожарная безопасность":
1) содержание работы:
организация работы по созданию и обеспечению безопасных условий труда работников организации, предупреждению производственного травматизма и профессиональных заболеваний, снижению экологической нагрузки от производственной деятельности, недопущению пожаров на производственных объектах организации и контроль за соблюдением требований промышленной безопасности. Координация работы производственных объектов, отделов и служб в вопросах промышленной безопасности. Разработка программы вводного инструктажа по безопасности и охраны труда;
2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника, ведущий инженер по охране труда, инженер по охране труда, ведущий инженер по промышленной безопасности, инженер по промышленной безопасности, инженер по пожарной безопасности.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=2,7+0,32*По+0,0003*Ш
где:
Н - нормативы численности, человек;
По - количество производственных объектов, единиц;
Ш - штатная численность работников, единиц.
74. Нормативы численности по функции "Организация безопасности движения":
1) содержание работы:
координация работ по обеспечению безопасности дорожного движения. Осуществление плановых и целевых проверок объектов по вопросам транспортной безопасности. Разработка мероприятий по профилактике дорожно-транспортного происшествия. Осуществление мониторинга автотранспортных средств с помощью системы GPS, выявление нарушений скоростного режима и нарушений режима руда и отдыха водителей. Контроль за применением мер дисциплинарного взыскания к нарушителям;
2) состав исполнителей: ведущий инженер по безопасности движения, инженер по безопасности движения.
Нормативы численности по функции "Организация безопасности движения" приведены в таблице 32 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
75. Нормативы численности по функции "Гигиена и промышленная санитария":
1) содержание работы:
осуществление санитарно-гигиенических, лечебно-профилактических и организационных мероприятий, предотвращающих или уменьшающих воздействие вредных производственных факторов на работников. Осуществление плановых и целевых проверок объектов Организации. Осуществление дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных мероприятий, направленных на уничтожение возбудителей инфекционных и паразитарных заболеваний на производственных объектах Организации;

2) орындаушылар құрамы: тәуекелдерді басқару және интеграцияланған менеджмент жүйесі жөніндегі маман (жетекші), маман (жетекші).
"Тәуекелдерді басқару және интеграцияланған менеджмент жүйесі" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 31-кестеде келтірілген.
73. "Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйым жұмыскерлерінің қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау және қамтамасыз ету, өндірістік жарақаттанудың және кәсіптік аурулардың алдын алу, өндірістік қызметтен экологиялық жүктемені азайту, Ұйымның өндірістік объектілерінде өрттердің алдын алу және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру. Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелерінде өндірістік объектілердің, бөлімдер мен қызметтердің жұмысын үйлестіру. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқама бағдарламасын әзірлеу;
2) орындаушылар құрамы: бастық, бастықтың орынбасары, еңбекті қорғау жөніндегі жетекші инженер, еңбекті қорғау жөніндегі инженер, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі жетекші инженер, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі инженер, өрт қауіпсіздігі жөніндегі инженер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=2,7+0,32*Өо+0,0003*Ш;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Өо – өндірістік объектілер саны, бірлік;
Ш – жұмыскерлердің штат саны, бірлік.
74. "Қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды үйлестіру. Көлік қауіпсіздігі мәселелері бойынша объектілерді жоспарлы және нысаналы тексеруді жүзеге асыру. Жол-көлік оқиғасының профилактикасы бойынша іс-шараларды әзірлеу. GPS жүйесінің көмегімен автокөлік құралдарының мониторингін жүзеге асыру, жылдамдық режимінің бұзылуын және жүргізушілердің еңбек және демалу режимінің бұзылуын анықтау. Тәртіптік жаза шараларының құқық бұзушыларға қолданылуын бақылау;
2) орындаушылар құрамы: қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі жетекші инженер, қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі инженер.
"Қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 32-кестеде келтірілген.
75. "Гигиена және өнеркәсіптік санитария" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
жұмыскерлерге зиянды өндірістік факторлардың әсерін болдырмайтын немесе азайтатын санитариялық-гигиеналық, емдеу-профилактикалық және ұйымдастыру іс-шараларын жүзеге асыру. Ұйым объектілерін жоспарлы және нысаналы тексеруді жүзеге асыру. Ұйымның өндірістік объектілерінде инфекциялық және паразиттік аурулардың қоздырғыштарын жоюға бағытталған дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды жүзеге асыру;

2) состав исполнителей: специалист по гигиене и промышленной санитарии.
Нормативы численности по функции "Гигиена и промышленная санитария" приведены в таблице 33 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
76. Нормативы численности по функции "Капитальное строительство и капитальный ремонт":
1) содержание работы:
организация рассмотрения проектов на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт объектов организации на соответствие техническим условиям и действующим строительным нормам и правилам, и государственным стандартам, сбор исходных данных для объектов проектно-изыскательских работ. Составление дефектных ведомостей на объекты капитального и текущего ремонта. Разработка и представление на утверждение текущих и перспективных планов капитального строительства, капитального и текущего ремонтов, предусматривая включение в них строительство социально-бытового назначения. Взаимодействие с местными исполнительными органами по получению разрешительных документов. Осуществление технического надзора и контроля за соответствием строительно-монтажных работ, проводимых на объектах. Осуществление приемки выполненных работ по капитальному, текущему ремонту и капитальному строительству. Подготовка совместно с подрядными строительно-монтажными организациями к сдаче в эксплуатацию законченных строительством, капитальным ремонтом или реконструкцией объектов, не допуская их ввод в эксплуатацию с недоделками, ухудшающими условия труда. Контроль над своевременным вводом в эксплуатацию объектов;
2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника, ведущий инженер, инженер, инженер по надзору за строительством;
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=1,63+0,001*Кс+0,08*По
где:
Н - нормативы численности, человек;
Кс - среднегодовой объем производственных капитальных вложений за 3 года (за текущий год и два года, предшествующих текущему), тысяч минимальных расчетных показателей;
По - количество производственных объектов, единиц.
77. Нормативы численности по функции "Материально-техническое обеспечение и комплектация оборудованием":
1) содержание работы:
комплексное, своевременное и равномерное обеспечение потребностей структурных подразделений качественными товарно-материальными запасами. Обеспечение наиболее полного и экономного использования в управлении материальных ресурсов. Контроль за поступлением оборудования и материалов на склад и правильностью его оприходование, ведением учета поступившей продукции и учета ее расхода. Своевременный контроль за качеством поступающих материалов, конструкций и оборудований;

2) орындаушылар құрамы: гигиена және өнеркәсіптік санитария жөніндегі маман.
"Гигиена және өнеркәсіптік санитария" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 33-кестеде келтірілген.
76. "Күрделі құрылыс және күрделі жөндеу" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыстың мазмұны:
Ұйым объектілерін салуға, реконструкциялауға және күрделі жөндеуге арналған жобаларды техникалық шарттарға және қолданыстағы құрылыс нормалары мен қағидалары мен мемлекеттік стандарттарға сәйкестігін қарауды ұйымдастыру, жобалау-іздестіру жұмыстары объектілері үшін бастапқы деректерді жинау. Күрделі және ағымдағы жөндеу объектілеріне ақау ведомосын жасау. Әлеуметтік-тұрмыстық мақсаттағы құрылысты оларға енгізуді көздей отырып, күрделі құрылыстың, күрделі және ағымдағы жөндеудің ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеу және бекітуге ұсыну. Рұқсат құжаттарын алу бойынша жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимыл. Объектілерде жүргізілетін құрылыс-монтаждау жұмыстарының сәйкестігін техникалық қадағалауды және бақылауды жүзеге асыру. Күрделі, ағымдағы жөндеу және күрделі құрылыс бойынша орындалған жұмыстарды қабылдауды жүзеге асыру. Мердігерлік құрылыс-монтаждау ұйымдарымен бірлесіп, аяқталған құрылыс, күрделі жөндеу немесе реконструкциялау объектілерін пайдалануға беруге, оларды еңбек жағдайларын нашарлататын кемшіліктермен пайдалануға беруге жол бермей дайындау. Объектілердің уақытылы пайдалануға берілуін бақылау;
2) орындаушылар құрамы: бастық, бастықтың орынбасары, жетекші инженер, инженер, құрылысты қадағалау жөніндегі инженер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=1,63+0,001*Кс+0,08*Өо;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Кс – өндірістік күрделі салымдардың орташа жылдық көлемі 3 жылға (ағымдағы жылға және ағымдағы жылдың алдындағы екі жылға), мың айлық ең төменгі көрсеткіш;
Өо – өндірістік объектілер саны, бірлік.
77. "Материалдық-техникалық қамтамасыз ету және жабдықтармен жинақтау" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
құрылымдық бөлімшелердің қажеттіліктерін сапалы тауарлық-материалдық қорлармен кешенді, уақтылы және біркелкі қамтамасыз ету. Материалдық ресурстарды басқаруда барынша толық және үнемді пайдалануды қамтамасыз ету. Жабдықтар мен материалдардың қоймаға түсуін және оның дұрыс кіріске алынуын бақылау, келіп түскен өнімнің есебін жүргізу және оның шығысын есепке алу. Келіп түсетін материалдардың, конструкциялар мен жабдықтардың сапасын уақытылы бақылау;

2) состав исполнителей: начальник, заместитель, ведущий инженер по комплектации оборудования, инженер по комплектации оборудования, ведущий инженер, инженер.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=1,42+0,085*По+0,001*Ш+0,00016*Г
где:
Н - нормативы численности, человек;
По - количество производственных объектов, единиц;
Ш - штатная численность работников, единиц;
Г - грузооборот нефти, миллион тонно-километров.
78. Нормативы численности по функции Планирование и экономический анализ":
1) содержание работы:
разработка проекта бюджета Организации, осуществление контроля за исполнением утвержденного бюджета. Разработка проекта Бизнес-плана Организации. Осуществление контроля за учетом, упорядочением и правильным отражением затрат. Ведение операционного бюджета. Сбор и формирование корректировки бюджета по текущим расходам и капитализируемой части. Осуществление контроля за исполнением расчетов, смет. Экономическое обоснование организационно-технических мероприятий. Формирование планируемого уровня затрат к проекту тарифных смет, отчетов по исполнению тарифных смет на регулируемые/нерегулируемые услуги с предоставлением обосновывающих материалов, а также подготовка калькуляций по иной деятельности Организации;
2) состав исполнителей: начальник, заместитель, ведущий экономист, экономист по планированию, экономист по тарифному регулированию, экономист по раздельному учету.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н= 2,37+0,0032*Ш+0,00024*Г
где:
Н - нормативы численности, человек;
Ш - штатная численность работников, единиц;
Г - грузооборот нефти, миллион тонно-километров.
79. Нормативы численности по функции "Организация и оплата труда":
1) содержание работы:
организация процессов труда подразделений Организации в соответствии с их целями и стратегией. Осуществление контроля за соблюдением штатной дисциплины, анализа исполнения бюджетов в части фонда оплаты труда, правильности установления наименований профессий и должностей в соответствии с единым тарифно-квалификационным справочником и квалификационным справочником должностей, правильности применения действующих форм и систем оплаты труда, должностных окладов, тарифных ставок и расценок, доплат, надбавок и коэффициентов к заработной плате, установления разрядов рабочим. Организация работы по нормированию труда, анализу их качества, по ежегодному перерасчету нормативной численности с учетом вновь вводимых объектов. Применение эффективных форм и методов мотивации труда и технически обоснованных нормативов по труду с целю повышения производительности труда, совершенствование организации оплаты и стимулирования труда, анализ численности работников по функциям в соответствии с нормативами численности, выявление отклонений фактической численности от нормативной и причины их отклонений;

2) орындаушылар құрамы: бастық, орынбасар, жабдықты жинақтау жөніндегі жетекші инженер, жабдықты жинақтау жөніндегі инженер, жетекші инженер, инженер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=1,42+0,085*Өо+0,001*Ш+0,00016*ЖА;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Өо – өндірістік объектілер саны, бірлік;
Ш – жұмыскерлердің штат саны, бірлік;
ЖА - мұнайдың жүк айналымы, миллион тонна-километр.
78. "Жоспарлау және экономикалық талдау" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйым бюджетінің жобасын әзірлеу, бекітілген бюджеттің атқарылуын бақылауды жүзеге асыру. Ұйым бизнес-жоспарының жобасын әзірлеу. Шығындарды есепке алуды, ретке келтіруді және дұрыс көрсетуді бақылауды жүзеге асыру. Операциялық бюджетті жүргізу. Ағымдағы шығыстар мен капиталдандырылған бөлік бойынша бюджетті жинау және түзету. Есептердің, сметалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру. Ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың экономикалық негіздемесі. Негіздеуші материалдарды ұсына отырып, тарифтік сметалар жобасына шығындардың жоспарланатын деңгейін, реттелетін/реттелмейтін қызметтерге тарифтік сметалардың орындалуы жөніндегі есептерді қалыптастыру, сондай-ақ Ұйымның өзге қызметі бойынша калькуляцияларды дайындау;
2) орындаушылар құрамы: бастық, орынбасар, жетекші экономист, жоспарлау жөніндегі экономист, тарифтік реттеу жөніндегі экономист, бөлек есепке алу жөніндегі экономист.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н= 2,37+0,0032*Ш+0,00024*ЖА;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Ш – жұмыскерлердің штат саны, бірлік;
ЖА – мұнайдың жүк айналымы, миллион тонна-километр.
79. "Еңбекті ұйымдастыру және төлеу" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйым бөлімшелерінің еңбек процестерін олардың мақсаттары мен стратегиясына сәйкес ұйымдастыру. Штаттық тәртіптің сақталуын бақылауды, еңбекақы төлеу қоры бөлігінде бюджеттердің атқарылуын талдауды, бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы және лауазымдардың біліктілік анықтамалығына сәйкес кәсіптер мен лауазымдардың атауларын белгілеудің дұрыстығын, қолданыстағы еңбекақы төлеу нысандары мен жүйелерін, лауазымдық айлықақыларды, тарифтік мөлшерлемелер мен бағаларды, қосымша ақыларды, үстемеақылар мен жалақыға коэффициенттерді қолданудың дұрыстығын, жұмысшылардың разрядтарын белгілеуді жүзеге асыру. Еңбек өнімділігін арттыру мақсатында еңбекті ынталандырудың тиімді нысандары мен әдістерін және еңбек бойынша техникалық негізделген нормативтерді қолдану, еңбекке ақы төлеуді ұйымдастыруды және еңбекті ынталандыруды жетілдіру, жұмыскерлердің санын сан нормативтеріне сәйкес функциялары бойынша талдау, нақты санның нормативтен ауытқуын және олардың ауытқу себептерін анықтау;

2) состав исполнителей: начальник, заместитель, ведущий экономист по труду, экономист по труду, инженер по нормированию.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=1+0,0024*Ш
где:
Н - нормативы численности, человек;
Ш - штатная численность работников, единиц.
80. Нормативы численности по функции "Бухгалтерский учет и финансовая деятельность":
1) содержание работы:
обеспечение и формирование полной и достоверной информации о хозяйственных процессах, необходимой для оперативного руководства и управления. Обеспечение правильного учета за наличием и движением имущества, используемых материальных, трудовых и финансовых ресурсов в соответствии с утвержденными нормами, нормативами и сметами. Учет основных средств, нематериальных активов, сырья, материалов, топлива и других ценностей, производственных и административных расходов по видам деятельности согласно стандартам бухгалтерского учета. организация по осуществлению своевременного проведения инвентаризации товарно-материальных ценностей, и расчетов, отражения их на счетах бухгалтерского учета;
2) состав исполнителей: главный бухгалтер, начальник, заместитель главного бухгалтера, заместитель начальника, ведущий бухгалтер, бухгалтер, ведущий специалист по налогам, специалист по налогам.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н= 3,87 + 0,009*Ш
где:
Н - нормативы численности, человек;
Ш - штатная численность работников, единиц.
81. Нормативы численности по функции "Комплектование и подготовка кадров":
1) содержание работы:
обеспечение, подбор, расстановка, подготовка, воспитание и учет кадров. Подготовка проектов приказов о приеме на работу, перемещении и увольнении, представления ежегодных трудовых и других отпусков работникам, подготовка проектов трудовых договоров, проектов договоров о материальной ответственности, договоров на обучение. Подготовка проектов приказов на командирование работников, проведение оформления, регистрацию и выдачу командировочных удостоверений. Организация оформления документов на работников, подлежащих аттестации. Осуществление контроля за соблюдением режима рабочего времени, отдыха, использованием труда женщин в подразделениях, представлением рабочим и служащим льгот и компенсаций за вредные условия труда. Организация социальной работы в управлении (учет неработающих пенсионеров, чествование ветеранов, проведение праздничных мероприятий);
2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника, ведущий специалист по кадрам, специалист по кадрам, ведущий специалист по подготовке кадров, специалист по подготовке кадров, ведущий специалист по социальному развитию, специалист по социальному развитию.
Расчет нормативов численности производится по формуле:

2) орындаушылар құрамы: бастық, орынбасар, еңбек жөніндегі жетекші экономист, еңбек жөніндегі экономист, нормалау жөніндегі инженер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=1+0,0024*Ш;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Ш – жұмыскерлердің штат саны, бірлік.
80. "Бухгалтерлік есеп және қаржылық қызмет" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
жедел басшылық пен басқару үшін қажетті шаруашылық процестер туралы толық және шынайы ақпаратты қамтамасыз ету және қалыптастыру. Бекітілген нормаларға, нормативтер мен сметаларға сәйкес мүліктің, пайдаланылатын материалдық, еңбек және қаржы ресурстарының болуын және қозғалысын дұрыс есепке алуды қамтамасыз ету. Бухгалтерлік есеп стандарттарына сәйкес қызмет түрлері бойынша негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді, шикізатты, материалдарды, отынды және басқа да құндылықтарды, өндірістік және әкімшілік шығыстарды есепке алу. Тауар-материалдық құндылықтарды түгендеуді және есеп айырысуларды уақытылы жүргізуді, оларды бухгалтерлік есеп шоттарында көрсетуді жүзеге асыруды ұйымдастыру;
2) орындаушылар құрамы: бас бухгалтер, бастық, бас бухгалтердің орынбасары, бастықтың орынбасары, жетекші бухгалтер, бухгалтер, салықтар жөніндегі жетекші маман, салықтар жөніндегі маман.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н= 3,87 + 0,009*Ш;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Ш – жұмыскерлердің штат саны, бірлік.
81. "Кадрларды жинақтау және даярлау" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
кадрларды қамтамасыз ету, іріктеу, орналастыру, даярлау, тәрбиелеу және есепке алу. Жұмысқа қабылдау, ауыстыру және жұмыстан босату туралы бұйрықтардың жобаларын дайындау, жұмыскерлерге жыл сайынғы еңбек және басқа да демалыстарды беру, еңбек шарттарының жобаларын, материалдық жауапкершілік туралы шарттардың жобаларын, оқуға арналған шарттарды дайындау. Жұмыскерлерді іссапарға жіберуге, ресімдеуге, тіркеуге және іссапар куәліктерін беруге бұйрықтардың жобаларын дайындау. Аттестаттауға жататын жұмыскерлерге құжаттарды ресімдеуді ұйымдастыру. Жұмыс уақыты, демалыс режимінің сақталуын, бөлімшелердегі әйелдердің еңбегін пайдалануды, жұмысшылар мен қызметшілерге зиянды еңбек жағдайлары үшін жеңілдіктер мен өтемақылар беруді бақылауды жүзеге асыру. Басқармада әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру (жұмыс істемейтін зейнеткерлерді есепке алу, ардагерлерді құрметтеу, мерекелік іс-шаралар өткізу);
2) орындаушылар құрамы: бастық, бастықтың орынбасары, кадрлар жөніндегі жетекші маман, кадрлар жөніндегі маман, кадрлар даярлау жөніндегі жетекші маман, кадрлар даярлау жөніндегі маман, әлеуметтік даму жөніндегі жетекші маман, әлеуметтік даму жөніндегі маман.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

Н = 0,176*Ш0,522
где:
Н - нормативы численности, человек;
Ш - штатная численность работников, единиц.
82. Нормативы численности по функции "Административно-хозяйственное обслуживание":
1) содержание работы:
организация проведения ремонта помещений, осуществление контроля за качеством выполнения ремонтных работ. Обеспечение мебелью, хозяйственным инвентарем, средствами механизации инженерного и управленческого труда, осуществление за их сохранностью и проведением своевременного ремонта;
2) состав исполнителей: начальник, заведующий хозяйством, ведущий специалист, специалист.
Нормативы численности по функции "Административно-хозяйственное обслуживание" приведены в таблице 34 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
83. Нормативы численности по функции "Оперативное управление производством" (Товарно-транспортная служба):
1) содержание работы:
формирование на основании бизнес-плана Организации по направлениям транспортировки и по участкам магистральных нефтепроводов. Достоверный учет по количеству принятой, перекаченной, отгруженной нефти и воды. Составление суточного баланса движения нефти, месячных и годовых отчетов по количеству принятой и сданной нефти, по отгрузке нефти, ее перекачке и грузообороту, отчета о водопотреблении по объектам. Контроль за качеством принятых и отгруженных нефти по всем приемо-сдаточным пунктам и нефтеперекачивающим станциям. Контроль за своевременной градуировкой резервуарных емкостей, поверкой оборудования коммерческих узлов учета нефти и воды;
2) состав исполнителей: начальник, ведущий инженер по учету нефти, инженер по учету нефти, инженер по учету воды, ведущий инженер по качеству нефти, инженер по качеству нефти, ведущий инженер, инженер.
Нормативы численности по функции "Оперативное управление производством" (Товарно-транспортная служба) приведены в таблице 35 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
84. Нормативы численности по функции "Правовое обеспечение":
1) содержание работы:
правовое обеспечение деятельности структурного подразделения. Представление и защита в установленном порядке имущественных и иных законных прав и интересов Организации, в том числе в судах, правоохранительных и иных государственных органах. Оказание правовой помощи структурным подразделениям, руководителям и специалистам Организации. Правовая экспертиза в соответствии с порядком, установленным внутренними документами Организации, проектов приказов, распоряжений, договоров (контрактов, соглашений), инструкций, положений, стандартов и иных документов, представленных на согласование. Правовая экспертиза исходящих документов Организации правового характера. Подготовка исковых заявлений от имени Организации, отзывов на исковые заявления, предъявленные Организации. Оформление доверенностей на работников Организации. Отвод земельных участков, техническое обследование и регистрация объектов недвижимости. Планирование, корректировка и исполнение бюджета по курируемым направлениям деятельности: отвод земельных участков, нотариальные услуги;

Н = 0,176*Ш0,522
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Ш – жұмыскерлердің штат саны, бірлік.
82. "Әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
үй-жайларды жөндеуді ұйымдастыру, жөндеу жұмыстарын орындау сапасын бақылауды жүзеге асыру. Жиһазбен, шаруашылық мүкәммалмен, инженерлік және басқарушылық еңбекті механикаландыру құралдарымен қамтамасыз ету, олардың сақталуын және уақытылы жөндеуді жүзеге асыру;
2) орындаушылар құрамы: бастық, шаруашылық меңгерушісі, жетекші маман, маман.
"Әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 34-кестеде келтірілген.
83. "Өндірісті жедел басқару" функциясы бойынша сан нормативтері (Тауар-көлік қызметі):
1) жұмыс мазмұны:
тасымалдау бағыттары бойынша және магистральдық мұнай құбырлары учаскелері бойынша Ұйымның бизнес-жоспары негізінде қалыптастыру. Қабылданған, айдалатын, тиеп-жөнелтілген мұнай мен судың мөлшері бойынша дәйекті есеп. Мұнай қозғалысының тәуліктік теңгерімін, қабылданған және тапсырылған мұнайдың саны бойынша, мұнайды тиеп-жөнелту, оны айдау және жүк айналымы бойынша айлық және жылдық есептерді, объектілер бойынша су тұтыну туралы есепті жасау. Барлық қабылдау-тапсыру пункті және мұнай айдау станциялары бойынша қабылданған және тиеп-жөнелтілген мұнайдың сапасын бақылау. Резервуарлық ыдыстарды уақытылы өлшемдеу, мұнай мен суды есепке алудың коммерциялық тораптарының жабдықтарын салыстырып-тексеру;
2) орындаушылар құрамы: бастық, мұнайды есепке алу жөніндегі жетекші инженер, мұнайды есепке алу жөніндегі инженер, суды есепке алу жөніндегі инженер, мұнай сапасы жөніндегі жетекші инженер, мұнай сапасы жөніндегі инженер, жетекші инженер, инженер.
"Өндірісті жедел басқару" функциясы бойынша сан нормативтері (Тауар-көлік қызметі) осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 35-кестеде келтірілген.
84. "Құқықтық қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
құрылымдық бөлімшенің қызметін құқықтық қамтамасыз ету. Ұйымның мүліктік және өзге де заңды құқықтары мен мүдделерін, оның ішінде соттарда, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарда белгіленген тәртіппен ұсыну және қорғау. Ұйымның құрылымдық бөлімшелеріне, басшыларына және мамандарына құқықтық көмек көрсету. Ұйымның ішкі құжаттарында, бұйрықтар, өкімдер жобаларында, шарттарда (келісімшарттарда, келісімдерде), нұсқаулықтарда, ережелерде, стандарттарда және келісуге ұсынылған өзге де құжаттарда белгіленген тәртіпке сәйкес құқықтық сараптама. Құқықтық сипаттағы ұйымның шығыс құжаттарына құқықтық сараптама. Ұйым атынан талап арыздарды, Ұйым ұсынған талап арыздарға пікірлер дайындау. Ұйым жұмыскерлеріне сенімхаттарды ресімдеу. Жер учаскелерін бөлу, жылжымайтын мүлік объектілерін техникалық зерттеп-қарау және тіркеу. Қызметтің жетекшілік ететін жер учаскелерін бөлу, нотариаттық қызметтер бағыттары бойынша бюджетті жоспарлау, түзету және атқару;

2) состав исполнителей: начальник, ведущий юрисконсульт, юрисконсульт.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н= 1,2+0,0023*Ш
где:
Н - нормативы численности, человек;
Ш - штатная численность работников, единиц.
85. Нормативы численности по функции "Организация гражданской обороны и специальные работы":
1) содержание работы:
обеспечение антитеррористической защиты объектов Организации. Организация и осуществление работ по обеспечению информационной безопасности информационных систем Организации в области действия Системы управления информационной безопасностью. Организация и осуществление работы по обеспечению пропускного режима в административном здании и на объектах Организации. Организация работы по осуществлению мониторинга по принятым решениям правоохранительными органами, сопровождение возбужденных уголовных дел по фактам незаконных врезок и иных противоправных посягательств на объекты Организации до принятия судебного решения;
2) состав исполнителей: ведущий инженер по гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, инженер по гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, ведущий инженер по мобилизованной работе и защите государственных секретов, инженер по мобилизованной работе и защите государственных секретов.
Нормативы численности по функции "Организация гражданской обороны и специальные работы" приведены в таблице 36 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
86. Нормативы численности по функции "Обеспечение корпоративной и информационной безопасности":
1) содержание работы:
внедрение, поддержание в рабочем состоянии и постоянное улучшение системы управления информационной безопасности. Контроль обеспечения персоналом требований информационной безопасности Организации. Участие в обследовании объектов информационной защиты, их аттестации и категорировании. Разработка потребностей объектов Организации в технических средствах защиты информации;
2) состав исполнителей: начальник, ведущий специалист по защите собственности и информации, специалист по защите собственности и информации.
Нормативы численности по функции "Обеспечение корпоративной и информационной безопасности" приведены в таблице 37 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
87. Нормативы численности по функции "Руководство и специалисты самостоятельных нефтеперекачивающих, нефтеналивных станций, станции подогрева нефти":
1) содержание работы:
обеспечение транспортировки и перевалки нефти по закрепленным приказом Организации участкам магистральных нефтепроводов, соединительных трубопроводов, производство слива и налива нефти, выполнение договорных обязательств, заключенных Организации на предоставление услуг по транспортировке нефти;

2) орындаушылар құрамы: бастық, жетекші заң кеңесшісі, заң кеңесшісі.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н= 1,2+0,0023*Ш;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Ш – жұмыскерлердің штат саны, бірлік.
85. "Азаматтық қорғаныс және арнайы жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйым объектілерін терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету. Ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің қолданысы саласында Ұйымның ақпараттық жүйелерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру. Әкімшілік ғимаратта және Ұйым объектілерінде өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру. Құқық қорғау органдарының қабылдаған шешімдері бойынша мониторингті жүзеге асыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сот шешімі қабылданғанға дейін Ұйым объектілеріне заңсыз кесу және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылық фактілері бойынша қозғалған қылмыстық істерді сүйемелдеу;
2) орындаушылар құрамы: азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі жетекші инженер, азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, жұмылдыру жұмысы және мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жетекші инженер, жұмылдыру жұмыс және мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі инженер.
"Азаматтық қорғаныс және арнайы жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 36-кестеде келтірілген.
86. "Корпоративтік және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін ендіру, жұмыс жағдайында ұстау және үнемі жақсарту. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздік талаптарын персоналмен қамтамасыз етуді бақылау. Ақпараттық қорғау объектілерін зерттеп-қарауға, оларды аттестаттауға және санаттарға бөлуге қатысу. Ұйым объектілерінің ақпаратты қорғаудың техникалық құралдарына қажеттіліктерін әзірлеу;
2) орындаушылар құрамы: бастық, меншік пен ақпаратты қорғау жөніндегі жетекші маман, меншік пен ақпаратты қорғау жөніндегі маман.
"Корпоративтік және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 37-кестеде келтірілген.
87. "Дербес мұнай айдау, мұнай құю станцияларының, мұнай қыздыру станцияларының басшылығы мен мамандары" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйымның бұйрығымен бекітілген магистральдық мұнай құбырларының, жалғау құбырларының учаскелері бойынша мұнайды тасымалдауды және ауыстырып тиеуді қамтамасыз ету, мұнайды ағызу және құю өндірісі, мұнайды тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға Ұйым жасасқан шарттық міндеттемелерді орындау;

2) состав исполнителей: начальник (заместитель) станции, инженер-энергетик (ведущий), инженер-энергетик (ведущий) (подстанции), инженер-механик (ведущий), инженер (ведущий) автоматизированных систем управления технологическими процессами, инженер (ведущий) по охране труда, начальник смены (вахты), инженер (ведущий) (резервуарного парка), старший мастер газового хозяйства и печей подогрева, инженер (ведущий) (тепло-газо-водоснабжения и канализации), мастер (старший) электрохимической защиты и высоковольтных линий, инженер, механик (ведущий) по автотранспорту и спецтехнике, техник по труду, заведующий хозяйством, мастер по эксплуатации сливно-наливных эстакад и подъездных путей.
Нормативы численности по функции "Руководство и специалисты самостоятельных нефтеперекачивающих, нефтеналивных станций, станции подогрева нефти" приведены в таблице 38 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
88. Нормативы численности по функции "Аварийно-восстановительный пункт, линейно-эксплуатационная служба, центральная аварийно-ремонтная служба":
1) содержание работы:
оперативное и качественное проведение аварийно-восстановительных работ при ликвидации аварий, инцидентов, несанкционированных врезок и их последствий на линейной части магистральных нефтепроводов и технологических трубопроводов. Оперативное оповещение, организация сбора и выезда аварийно-восстановительного персонала к месту производства работ по ликвидации аварий на магистральном нефтепроводе. Обеспечение выполнения необходимого комплекса мероприятий по техническому обслуживанию и ремонту линейной части магистральных трубопроводов. Обеспечение выполнения ремонтных работ по устранению дефектов на линейной части магистральных трубопроводов. Обеспечение постоянной готовности в исправном техническом состоянии оборудования аварийно-восстановительного пункта. Обеспечение систематического патрулирования магистральных трубопроводов. Организация работ при подключениях вновь построенных участков к действующей системе магистральных и технологических трубопроводов;
2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника, старший мастер по аварийно-восстановительным работам, мастер по аварийно-восстановительным работам, старший мастер, мастер.
Нормативы численности по функции "Аварийно-восстановительный пункт, линейно-эксплуатационная служба, центральная аварийно-ремонтная служба" приведены в таблице 39 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
89. Нормативы численности по функции "Линейно-эксплуатационная служба средств телемеханики":

2) орындаушылар құрамы: станция бастығы (орынбасары), инженер-энергетик (жетекші), инженер-энергетик (жетекші) (қосалқы станциялар), инженер-механик (жетекші), технологиялық процестерді автоматтандырылған басқару жүйелерінің инженері (жетекші), еңбекті қорғау жөніндегі инженер (жетекші), ауысым (вахта) бастығы, инженер (жетекші) (резервуарлық парк), газ шаруашылығы мен қыздыру пештерінің аға шебері, инженер (жетекші) (жылу-газ-сумен жабдықтау және кәріз), электрхимиялық қорғау және жоғары вольтты желілердің шебері (аға), автокөлік және арнайы техника жөніндегі инженер, механик (жетекші), еңбек жөніндегі техник, шаруашылық меңгерушісі, ағызу-құю эстакадалары мен кірме жолдарды пайдалану жөніндегі шебер.
"Дербес мұнай айдау, мұнай құю станцияларының, мұнай қыздыру станцияларының басшылығы мен мамандары" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 38-кестеде келтірілген.
88. "Авариялық-қалпына келтіру пункті, желілік-пайдалану қызметі, орталық авариялық-жөндеу қызметі" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
магистральдық мұнай құбырлары мен технологиялық құбырлардың желілік бөлігінде аварияларды, оқыс оқиғаларды, рұқсатсыз кесулерді және олардың салдарын жою кезінде авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын жедел және сапалы жүргізу. Жедел хабарлау, магистральдық мұнай құбырындағы аварияларды жою жөніндегі жұмыстарды жүргізу орнына авариялық-қалпына келтіру персоналын жинау мен шығуды ұйымдастыру. Магистральдық құбырлардың желілік бөлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша қажетті іс-шаралар кешенін орындауды қамтамасыз ету. Магистральдық құбырлардың желілік бөлігіндегі ақауларды жою бойынша жөндеу жұмыстарының орындалуын қамтамасыз ету. Авариялық-қалпына келтіру пункті жабдықтарының жарамды техникалық жай-күйінде тұрақты дайындығын қамтамасыз ету. Магистральдық құбырларды жүйелі патрульдеуді қамтамасыз ету. Жаңадан салынған учаскелерді магистральдық және технологиялық құбырлардың қолданыстағы жүйесіне қосу кезінде жұмыстарды ұйымдастыру;
2) орындаушылар құрамы: бастық, бастықтың орынбасары, авариялық-қалпына келтіру жұмыстары жөніндегі аға шебер, авариялық-қалпына келтіру жұмыстары жөніндегі шебер, аға шебер, шебер.
"Авариялық-қалпына келтіру пункті, желілік-пайдалану қызметі, орталық авариялық-жөндеу қызметі" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 39-кестеде келтірілген.
89. "Телемеханика құралдарының желілік-пайдалану қызметі" функциясы бойынша сан нормативтері:

1) содержание работы:
организация и выполнение регламентных работ по техническому обслуживанию оборудования автоматизированных систем управления технологическими процессами, устранение отказов оборудования. Надзор за проведением и качеством исполнения всех видов ремонтных, монтажных и наладочных работ оборудования автоматизированных средств управления. Ведение технической документации (ремонтной и эксплуатационной) на средства автоматики и телемеханики, охранно-пожарной сигнализации. Обеспечение соответствия условий эксплуатации и технического состояния средств автоматики, телемеханики и вычислительной техники, охранно-пожарной сигнализации требованиям нормативно-технической документации;
2) состав исполнителей: начальник, ведущий инженер, инженер, ведущий инженер телемеханики, инженер телемеханики.
Нормативы численности по функции "Линейно-эксплуатационная служба средств телемеханики" приведены в таблице 40 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
90. Нормативы численности по функции "Организация товарно-сырьевой деятельности" Товарно-сырьевая служба (приемо-сдаточные участки, резервуарные парки, эстакады):
1) содержание работы:
управление технологическим процессом по транспортировке нефти, планирование и управление приемом, перекачкой, поставкой и отгрузкой нефти на участке нефтепровода, в пределах установленных границ обслуживания и ответственности за эксплуатацией объектов, наливным и сливным эстакадам, приемо-сдаточным пунктам. Составление суточного баланса движения нефти. Осуществление контроля за качеством принятой и отгруженной нефти по всем приемо-сдаточным пунктам, эстакадам, контроль за своевременной градуировкой резервуарных емкостей, поверкой оборудования коммерческих узлов учета нефти;
2) состав исполнителей: начальник, инженер, мастер.
Нормативы численности по функции "Организация товарно-сырьевой деятельности" Товарно-сырьевая служба (приемо-сдаточные участки, резервуарные парки, эстакады) приведены в таблице 41 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
91. Нормативы численности по функции "Производство химических анализов":
1) содержание работы:
организация и осуществление оперативного и своевременного выполнения анализов по определению качества, физико-химических свойств товарной нефти при приеме, хранении и отгрузке, с целью обеспечения контроля качества нефти, контроль воздушной среды, питьевой и сточной воды согласно действующим стандартам, техническим соглашениям и требованиям экологической безопасности. Формирование ежегодных заявок на химические реактивы, химическую посуду, лабораторные и вспомогательное оборудование для обеспечения бесперебойной работы лаборатории;

1) жұмыс мазмұны:
технологиялық процестерді автоматтандырылған басқару жүйелерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды ұйымдастыру және орындау, жабдықтың істен шығуын жою. Автоматтандырылған басқару құралдарының жабдықтарын жөндеу, монтаждау және баптау жұмыстарының барлық түрлерінің жүргізілуін және орындалу сапасын қадағалау. Автоматика және телемеханика, күзет-өрт дабылы құралдарына техникалық құжаттаманы (жөндеу және пайдалану) жүргізу. Автоматика, телемеханика және есептеу техникасы, күзет-өрт дабылы құралдарын пайдалану шарттары мен техникалық жай-күйінің нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету;
2) орындаушылар құрамы: бастық, жетекші инженер, инженер, телемеханика жетекші инженері, телемеханика инженері.
"Телемеханика құралдарының желілік-пайдалану қызметі" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 40-кестеде келтірілген.
90. "Тауар-шикізат қызметін ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері Тауар-шикізат қызметі (қабылдау-тапсыру учаскелері, резервуарлық парктер, эстакадалар):
1) жұмыс мазмұны:
мұнай тасымалдау жөніндегі технологиялық процесті басқару, мұнай құбыры учаскесінде, объектілерді пайдалануға қызмет көрсету мен жауапкершіліктің белгіленген шекаралары шегінде құю және ағызу эстакадаларында, қабылдау-тапсыру пункттерінде мұнай қабылдауды, айдауды, жеткізуді және тиеп-жөнелтуді жоспарлау және басқару. Мұнай қозғалысының тәуліктік теңгерімін жасау. Барлық қабылдау-тапсыру пункттері, эстакадалар бойынша қабылданған және тиеп-жөнелтілген мұнай сапасын бақылауды жүзеге асыру, резервуарлық ыдыстарды уақытылы өлшемдеу, мұнайды есепке алудың коммерциялық тораптарының жабдықтарын салыстырып-тексеру;
2) орындаушылар құрамы: бастық, инженер, шебер.
"Тауар-шикізат қызметін ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері Тауар-шикізат қызметі (қабылдау-тапсыру учаскелері, резервуарлық парктер, эстакадалар) осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 41-кестеде келтірілген.
91. "Химиялық талдаулар өндірісі" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
қолданыстағы стандарттарға, техникалық келісімдерге және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес мұнай сапасын бақылауды, ауа ортасын, ауыз су мен сарқынды суды бақылауды қамтамасыз ету мақсатында қабылдау, сақтау және тиеп-жөнелту кезінде тауарлық мұнайдың сапасын, физикалық-химиялық қасиеттерін айқындау бойынша талдауларды жедел және уақытылы орындауды ұйымдастыру және жүзеге асыру. Зертхананың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін химиялық реактивтерге, химиялық ыдысқа, зертханалық және қосалқы жабдыққа жыл сайынғы өтінімдерді қалыптастыру;

2) состав исполнителей: заведующий лаборатории, ведущий инженер-химик, инженер-химик.
Нормативы численности по функции "Производство химических анализов" приведены в таблице 42 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
92. Нормативы численности руководителей, специалистов и служащих самостоятельных линейных производственно-диспетчерских станций:
1) содержание работы:
предоставление услуг по транспортировке нефти грузоотправителей по системе магистрального нефтепровода с последующей передачей нефти и с выполнением всех условий договорных обязательств по заключенным договорам и в соответствии с планами и заданиями Организации;
2) состав исполнителей: начальник (заместитель), инженер-энергетик (ведущий), инженер (ведущий) автоматизированной системы управления технологическими процессами (контрольно-измерительного прибора и автоматики), инженер-механик (ведущий), инженер по метрологии (ведущий), инженер по охране труда (ведущий), инженер по промышленной безопасности, инженер по связи, инженер-эколог, инженер по комплектации оборудования, бухгалтер (ведущий), специалист по налогам (ведущий), юрисконсульт (ведущий), техник по труду, экономист по планированию, специалист по кадрам (ведущий), специалист по кадрам и социальному развитию, специалист по гигиене и промышленной санитарии, заведующий хозяйством.
Нормативы численности руководителей, специалистов и служащих самостоятельных линейных производственно-диспетчерских станций приведены в таблице 43 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
93. Нормативы численности по функции "Руководство и специалисты":
1) содержание работы:
прием и обработка заявок от подразделений Организации, организация изготовления необходимых вспомогательных элементов для оборудовния, разработка и внедрение новых видов приспособлений, оснастки по улучшению технологических процессов изготовления готовой продукции;
2) состав исполнителей: начальник (заместитель) базы, старший инженер, инженер по охране труда, техник по труду, заведующий хозяйством.
Нормативы численности по функции "Руководство и специалисты" приведены в таблице 44 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
94. Нормативы численности по функции "Механоремонтное обслуживание и ремонт технологического оборудования":
1) содержание работы:
обеспечение правильной организации и безопасного ведения работ, эксплуатации оборудования, механизмов, инструмента. Обеспечение правильной и безопасной эксплуатации, своевременное и качественное проведение технического обслуживания и профилактического ремонта оборудования, а также производственных и вспомогательных помещений и сооружений закрепленного за базой производственного обслуживания. Обеспечение правильного ведения технической (ремонтной и эксплуатационной) документации на оборудование и приспособления, предусмотренными правилами эксплуатации и правилами безопасности. Обеспечение высокой технической готовности автотранспортной, автотракторной и спецтехники. Обеспечение исправного состояния и безаварийной эксплуатации автотранспортной, автотракторной и специальной техники, грузоподъемных механизмов, приспособлений, оградительных и предохранительных устройств;

2) орындаушылар құрамы: зертхана меңгерушісі, жетекші инженер-химик, инженер-химик.
"Химиялық талдаулар өндірісі" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 42-кестеде келтірілген.
92. Дербес желілік өндірістік-диспетчерлік станциялар басшыларының, мамандары мен қызметшілерінің сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
кейіннен мұнайды бере отырып, жасалған шарттар бойынша және Ұйымның жоспарлары мен тапсырмаларына сәйкес шарттық міндеттемелердің барлық талаптарын орындай отырып, магистральдық мұнай құбыры жүйесі бойынша жүк жөнелтушілердің мұнайын тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
2) орындаушылар құрамы: технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесінің (бақылау-өлшеу аспабы мен автоматиканың) бастығы (орынбасары), инженер-энергетигі (жетекші), инженері (жетекші), инженер-механик (жетекші), метрология жөніндегі инженер (жетекші), еңбекті қорғау жөніндегі инженер (жетекші), өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі инженер, байланыс жөніндегі инженер, инженер-эколог, жабдықтарды жинақтау жөніндегі инженер, бухгалтер (жетекші), салық жөніндегі маман (жетекші), заң кеңесшісі (жетекші), еңбек жөніндегі техник, жоспарлау жөніндегі экономист, кадрлар жөніндегі маман (жетекші), кадрлар және әлеуметтік даму жөніндегі маман, гигиена және өнеркәсіптік санитария жөніндегі маман, шаруашылық меңгерушісі.
Дербес желілік өндірістік-диспетчерлік станциялар басшыларының, мамандары мен қызметшілерінің сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 43-кестеде келтірілген.
93. "Басшылық және мамандар" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Ұйым бөлімшелерінен өтінімдерді қабылдау және өңдеу, жабдықтар үшін қажетті көмекші элементтерді дайындауды ұйымдастыру, дайын өнімді дайындаудың технологиялық процестерін жақсарту үшін құралдардың, жарақтардың жаңа түрлерін әзірлеу және ендіру;
2) орындаушылар құрамы: база бастығы (орынбасары), аға инженер, еңбекті қорғау жөніндегі инженер, еңбек жөніндегі техник, шаруашылық меңгерушісі.
"Басшылық және мамандар" функциясы бойынша сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 44-кестеде келтірілген.
94. "Технологиялық жабдыққа механикалық-жөндеу қызметін көрсету және жөндеу" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
жұмыстарды дұрыс ұйымдастыруды және қауіпсіз жүргізуді, жабдықтарды, механизмдерді, құралдарды пайдалануды қамтамасыз ету. Жабдықтарды, сондай-ақ өндірістік қызмет көрсету базасына бекітілген өндірістік және қосалқы үй-жайлар мен құрылысжайларды дұрыс және қауіпсіз пайдалануды, уақытылы және сапалы техникалық қызмет көрсетуді және профилактикалық жөндеуді қамтамасыз ету. Пайдалану қағидаларында және қауіпсіздік қағидаларында көзделген жабдықтар мен құралдарға техникалық (жөндеу және пайдалану) құжаттаманың дұрыс жүргізілуін қамтамасыз ету. Автокөлік, автотрактор және арнайы техниканың жоғары техникалық дайындығын қамтамасыз ету. Автокөлік, автотрактор және арнайы техниканың, жүк көтергіш механизмдердің, құрылғылардың, қоршау және сақтандыру құрылғыларының жарамды жай-күйін және авариясыз пайдаланылуын қамтамасыз ету;

2) состав исполнителей: начальник, инженер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования, ведущий инженер, инженер, инженер по сварке, инженер по технической диагностике, старший мастер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования, мастер по ремонту и обслуживанию технологического оборудования, старший мастер станочного парка, мастер станочного парка, старший мастер, мастер.
Расчет указанной функции производится по формуле:
Н = 0,06 * Пр + 0,11* Пп + 0,06 * К + 0,0023 * Е
где:
Н - нормативы численности, человек;
Пр - суммарная установленная производительность магистральных агрегатов насосных станций и нефтеналивных эстакад (нефтеналивных пунктов), тысяч м3 в час;
Пп - количество печей подогрева нефти, единиц;
К - количество котельных, единиц;
Е - емкость резервуарного парка, тысяч м3.
95. Нормативы численности по функции "Энергоремонтное обслуживание эксплуатационного оборудования, средств электрохимической защиты и вдоль трассовых линий электропередачи":
1) содержание работы:
обеспечение бесперебойной работы, правильной эксплуатации, ремонта и модернизации энергетического оборудования, электрических и тепловых сетей. Осуществление контроля над соблюдением инструкций по эксплуатации, техническому обслуживанию и надзору за энергооборудованием и электрическими сетями. Участие в испытаниях и приемке энергетических установок и сетей в промышленную эксплуатацию, в рассмотрении причин аварий энергетического оборудования и разработка мероприятия по их предупреждению, созданию безопасных условий труда. Осуществление технического надзора за контрольно-измерительными, электротехническими и теплотехническими приборами. Организация работы по техническому обслуживанию и текущему ремонту оборудования электрохимической защиты и воздушных линий, обеспечение их надежной работы;
2) состав исполнителей: начальник, ведущий инженер по наладке и испытаниям, инженер по наладке и испытаниям, старший мастер по ремонту и обслуживанию энергетического оборудования, мастер по ремонту и обслуживанию энергетического оборудования.
Расчет указанной функции производится по формуле:
Н=0,0134*У+0,0003*Э+0,0026*Кл+0,0084*О+0,00007*Со
где:
Н - нормативы численности, человек;
У - установленная мощность электрооборудования, тысяч киловатт;
Э - количество электрооборудования, единиц;
Кл - протяженность кабельных линий, километр;
О - протяженность осветительных сетей, километр;
Со - количество светотехнического оборудования, единиц.
96. Нормативы численности по функции "Подготовка и обеспечение производства":

2) орындаушылар құрамы: бастық, технологиялық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі инженер, жетекші инженер, инженер, дәнекерлеу жөніндегі инженер, техникалық диагностика жөніндегі инженер, технологиялық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі аға шебер, технологиялық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі шебер, станок паркінің аға шебері, станок паркінің шебері, аға шебер, шебер.
Көрсетілген функцияны есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н = 0,06 * Өн + 0,11* Қп + 0,06 * Қ + 0,0023 * С
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Өн – сорғы станцияларының магистральдық агрегаттарының және мұнай құю эстакадаларының (мұнай құю пункттерінің) жиынтық белгіленген өнімділігі, сағатына мың м3;
Қп – мұнай қыздыру пештерінің саны, бірлік;
Қ – қазандықтардың саны, бірлік;
С – резервуар паркінің сыйымдылығы, мың м3.
95. "Пайдалану жабдығына, электрхимиялық қорғау құралдарына және электр берудің трассалық желілері бойымен энергия жөндеу қызметі" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
энергетикалық жабдықтардың, электр және жылу желілерінің үздіксіз жұмысын, дұрыс пайдаланылуын, жөнделуін және жаңғыртылуын қамтамасыз ету. Энергия жабдықтары мен электр желілерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және қадағалау жөніндегі нұсқаулықтардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру. Энергетикалық қондырғылар мен желілерді өнеркәсіптік пайдалануға сынауға және қабылдауға, энергетикалық жабдық аварияларының себептерін қарауға қатысу және олардың алдын алу, қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу. Бақылау-өлшеу, электртехникалық және жылу техникалық аспаптарға техникалық қадағалауды жүзеге асыру. Электрхимиялық қорғау жабдықтары мен әуе желілеріне техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, олардың сенімді жұмысын қамтамасыз ету;
2) орындаушылар құрамы: бастық, баптау және сынау жөніндегі жетекші инженер, баптау және сынау жөніндегі инженер, энергетикалық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі аға шебер, энергетикалық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі шебер.
Көрсетілген функцияны есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,0134*Қ+0,0003*Э+0,0026*Кж+0,0084*Ж+0,00007*Тж;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Қ – электр жабдықтарының белгіленген қуаты, мың киловатт;
Э – электр жабдықтарының саны, бірлік;
Кж – кабель желілерінің ұзындығы, километр;
Ж – жарықтандыру желілерінің ұзындығы, километр;
Тж – жарық техникалық жабдықтардың саны, бірлік.
96. "Өндірісті дайындау және қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері:

1) содержание работы:
осуществление подготовки производства, контроля за обеспечением производства комплектующими изделиями, материалами, инструментом, за своевременностью оформления всей необходимой технической документации. Осуществление контроля комплектности незавершенного производства, соблюдения установленных норм заделов и календарных опережений в работе производственных подразделений. Анализ работы цехов, участков, изыскание возможности сокращения цикла изготовления продукции, выполнения работ, выявление производственных резервов, разработка предложений по их использованию;
2) состав исполнителей: ведущий инженер по подготовке производства-начальник, ведущий инженер-конструктор, инженер-конструктор, инженер-технолог.
Расчет указанной функции производится по формуле:
Н=0,25+0,125*НКП
где:
Н - нормативы численности, человек;
НКП - количество нефтеперекачивающих станций, котельных, пунктов подогрева нефти, единиц.
97. Нормативы численности по функции "Организация работ по рентгеногаммаграфированию и дефектоскопированию" (Участок надежности):
1) содержание работы:
обеспечение квалификационного контроля качества сварных соединений при производстве сварочно-монтажных работ на линейной и технологической частях магистральных нефтепроводов и нефтеперекачивающих станций. Организация выполнения дополнительного дефектоскопического контроля при проведении ремонтов дефектов, выявленных при внутритрубной диагностике нефтепроводов. Организация текущего производственного планирования, учета, составления и своевременного представления отчетности о производственной деятельности группы надежности;
2) состав исполнителей: инженер рентгеногаммаграфирования.
Нормативы численности по функции "Организация работ по рентгеногаммаграфированию и дефектоскопированию" (Участок надежности) приведены в таблице 45 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
98. Нормативы численности по функции "Организация вибродиагностического контроля" (Участок вибродиагностики):
1) содержание работы:
контроль работы механо-технологического и энергетического оборудования по вибропараметрам и определение фактического технического состояния по диагностическим признакам. Выдача рекомендаций ремонтному персоналу по устранению выявленных дефектов. Организация и выполнение работ по проведению замеров и обработка полученных данных в соответствии с методическими, нормативными и другими руководящими материалами по виброобследованию основного и вспомогательного насосного оборудования;
2) состав исполнителей: начальник, инженер по вибродиагностике, инженер по технической диагностике, инженер по сварке.
Расчет нормативов численности производится по формуле:

1) жұмыс мазмұны:
өндірісті дайындауды, өндірісті жиынтықтаушы бұйымдармен, материалдармен, құралдармен қамтамасыз етуді, барлық қажетті техникалық құжаттаманың уақытылы ресімделуін бақылауды жүзеге асыру. Аяқталмаған өндірістің толықтығын, өндірістік бөлімшелердің жұмысында белгіленген нормалардың және күнтізбелік озып кетулердің сақталуын бақылауды жүзеге асыру. Цехтардың, учаскелердің жұмысын талдау, өнімді дайындау циклін қысқарту, жұмыстарды орындау мүмкіндігін іздеу, өндірістік резервтерді анықтау, оларды пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) орындаушылар құрамы: өндірісті дайындау жөніндегі жетекші инженер-бастық, жетекші инженер-конструктор, инженер-конструктор, инженер-технолог.
Көрсетілген функцияны есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,25+0,125*МҚП;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
МҚП – мұнай айдау станцияларының, қазандықтардың, мұнай қыздыру пункттерінің саны, бірлік.
97. "Рентгеногаммаграфия және дефектоскопия жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері (Сенімділік учаскесі):
1) жұмыс мазмұны:
магистральдық мұнай құбырлары мен мұнай айдау станцияларының желілік және технологиялық бөліктерінде дәнекерлеу-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде дәнекерлеу қосылыстарының сапасына біліктілік бақылауды қамтамасыз ету. Мұнай құбырларын құбырішілік диагностикалау кезінде анықталған ақауларды жөндеу кезінде қосымша дефектоскопиялық бақылауды орындауды ұйымдастыру. Сенімділік тобының өндірістік қызметі туралы ағымдағы өндірістік жоспарлауды, есепке алуды, есептілікті жасауды және уақытылы ұсынуды ұйымдастыру;
2) орындаушылар құрамы: рентгеногаммаграфия инженері.
"Рентгеногаммаграфия және дефектоскопия жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері (Сенімділік учаскесі) осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 45-кестеде келтірілген.
98. "Діріл диагностикалық бақылауды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері (Діріл диагностикасы учаскесі):
1) жұмыс мазмұны:
діріл параметрлері бойынша механикалық-технологиялық және энергетикалық жабдықтардың жұмысын бақылау және диагностикалық белгілері бойынша нақты техникалық жай-күйін анықтау. Анықталған ақауларды жою бойынша жөндеу персоналына ұсынымдар беру. Негізгі және қосалқы сорғы жабдықтарын дірілмен тексеру бойынша әдістемелік, нормативтік және басқа да басшылық материалдарға сәйкес өлшеулер жүргізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау және алынған деректерді өңдеу.
2) орындаушылар құрамы: бастық, діріл диагностикасы жөніндегі инженер, техникалық диагностика жөніндегі инженер, дәнекерлеу жөніндегі инженер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

Н=0,0035*В+0,015*Пп+0,0012*Е+0,014*Пр
где:
Н - нормативы численности, человек;
В - протяженность трубопроводов в однониточном исчислении, километр;
Пп - количество печей подогрева нефти, единиц;
Е - емкость резервуарного парка, тысяч м3;
Пр - суммарная установленная производительность магистральных агрегатов насосных станций и нефтеналивных эстакад (нефтеналивных пунктов), тысяч м3 в час.
99. Нормативы численности по функции "Организация работ по тепловодоснабжению" (Участок тепловодоснабжения):
1) содержание работы:
осуществление руководства производственной деятельностью участка тепловодоснабжения. Организация и разработка организационно-технических мероприятий по предупреждению аварий и несчастных случаев, связанных с эксплуатацией теплотехнических установок, тепловых сетей, систем водоснабжения, внедрению передовых методов работы. Организация безопасной эксплуатации теплоэнергетических установок, тепловых сетей, систем водоснабжения базы производственного обслуживания и базы подводно-технических работ через руководителей этих объектов. Контроль расхода нефти на выработку тепловой энергии котельной базы производственного обслуживания;
2) состав исполнителей: начальник, ведущий инженер теплотехник, инженер теплотехник, ведущий инженер тепловодоснабжения, инженер тепловодоснабжения, инженер, старший мастер тепло-, газо-, водоснабжения и канализации, мастер тепло-, газо-, водоснабжения и канализации.
Расчет указанной функции производится по формуле:
Н=1,6+0,05*НКП
где:
Н - нормативы численности, человек;
НКП - количество нефтеперекачивающих станций, котельных, пунктов подогрева нефти, единиц.
100. Нормативы численности по функции "Релейная защита и автоматика":
1) содержание работы:
обеспечение выполнения графиков технического обслуживания устройств релейной защиты и автоматики, испытания и измерения электрооборудования, основных и дополнительных средств защит, восстановительных работ по ликвидации аварий, отказов. Координация текущего производственного планирования, учета, составление и своевременное представление отчетности о производственной деятельности участка, улучшение нормирования труда, обобщение и распространение передовых приемов и методов труда, изучение и внедрение передового отечественного и зарубежного опыта, развитие рационализации и изобретательства. Контроль за наличием и исправным состоянием средств защиты, оградительных и предупредительных устройств, состоянием воздушной среды на рабочих местах, освещенности рабочих мест, за использованием и правильным применением рабочими средств индивидуальной защиты, принятие мер по устранению выявленных нарушений, недостатков;

Н=0,0035*Құ+0,015*Қп+0,0012*С+0,014*Өн;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Құ – бір тізбекті есептеудегі құбырлардың ұзындығы, километр;
Қп – мұнай қыздыру пештерінің саны, бірлік;
С – резервуар паркінің сыйымдылығы, мың м3;
Өн – сорғы станциялары мен мұнай құю эстакадаларының (мұнай құю пункттерінің) магистральдық агрегаттарының жиынтық белгіленген өнімділігі, сағатына мың м3.
99. "Жылумен, сумен жабдықтау жұмыстарын ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері (Жылумен, сумен жабдықтау учаскесі):
1) жұмыс мазмұны:
Жылумен, сумен жабдықтау учаскесінің өндірістік қызметіне басшылықты жүзеге асыру. Жылу техникалық қондырғыларды, жылу желілерін, сумен жабдықтау жүйелерін пайдалануға байланысты авариялар мен жазатайым оқиғалардың алдын алу, жұмыстың озық әдістерін енгізу бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды ұйымдастыру және әзірлеу. Осы объектілердің басшылары арқылы жылу энергетикалық қондырғыларды, жылу желілерін, өндірістік қызмет көрсету базасы және суасты-техникалық жұмыстардың базасы/учаскесін сумен жабдықтау жүйелерін қауіпсіз пайдалануды ұйымдастыру. Өндірістік қызмет көрсету базасы қазандығының жылу энергиясын өндіруге мұнай шығынын бақылау;
2) орындаушылар құрамы: бастық, жетекші инженер жылу технигі, инженер жылу технигі, жылумен, сумен жабдықтау жетекші инженері, жылумен, сумен жабдықтау инженері, инженер, жылу, газ, сумен жабдықтау және кәріз аға шебері, жылу, газ, сумен жабдықтау және кәріз шебері.
Көрсетілген функцияны есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=1,6+0,05*МҚП;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
МҚП – мұнай айдау станцияларының, қазандықтардың, мұнай қыздыру пункттерінің саны, бірлік.
100. "Релелік қорғау және автоматика" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
релелік қорғау және автоматика құрылғыларына техникалық қызмет көрсету, электр жабдықтарын сынау және өлшеу, негізгі және қосымша қорғау құралдары, аварияларды, істен шығуларды жою бойынша қалпына келтіру жұмыстарының графиктерін орындауды қамтамасыз ету. Ағымдағы өндірістік жоспарлауды, есепке алуды үйлестіру, учаскенің өндірістік қызметі туралы есептілікті жасау және уақытылы ұсыну, еңбек нормаларын жақсарту, озық еңбек әдістері мен әдістерін жалпылау және тарату, озық отандық және шетелдік тәжірибені зерделеу және енгізу, ұтымдылық пен өнертабыстылықты дамыту. Қорғаныс құралдарының, қоршау және ескерту құрылғыларының болуы мен жарамды жай-күйін, жұмыс орындарындағы ауа ортасының жай-күйін, жұмыс орындарының жарықтандырылуын, жұмысшылардың жеке қорғану құралдарын пайдалануы мен дұрыс қолдануын бақылау, анықталған бұзушылықтарды, кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдау;

2) состав исполнителей: начальник, ведущий инженер, инженер, инженер по наладке и испытаниям, инженер-электроник.
Расчет указанной функции производится по формуле:
Н=0,0014*З+0,0006*Э+0,003*РЗА+0,003*Ас
где:
Н - нормативы численности, человек;
З - количество защитных средств, единиц;
Э - количество электрооборудования, единиц;
РЗА - количество устройств релейной защиты и автоматики, единиц;
Ас - количество оборудования автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии, единиц.
101. Нормативы численности по функции "Ремонт и эксплуатация газового оборудования":
1) содержание работы:
осуществление руководства производственной деятельностью участка ремонта и эксплуатации газового оборудования. Организация и разработка организационно-технических мероприятий по предупреждению аварий и несчастных случаев, связанных с эксплуатацией газового оборудования, внедрению передовых методов работы. Организация безопасной эксплуатации газового оборудования производственных объектов. Контроль расхода газа;
2) состав исполнителей: начальник, старший мастер, мастер.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=0,5 + 0,08*Пп
где:
Н - нормативы численности, человек;
Пп - количество печей подогрева (на газовом топливе), единиц.
102. Нормативы численности руководителей, специалистов и служащих цехов технологического транспорта и специальной техники:
1) содержание работы:
организация бесперебойного транспортного обслуживания структурных подразделений Организации согласно поданных заявок;
2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника, начальник автоколонны, инженер по безопасности движения, инженер по охране труда, техник по труду, заведующий хозяйством, инженер производственно-технической службы (старший), контрольный механик, техник по учету, диспетчер, мастер по ремонту автомобилей, мастер по ремонту специальной техники, механик.
Нормативы численности руководителей, специалистов и служащих цехов технологического транспорта и специальной техники приведены в таблице 46 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
103. Нормативы численности по функции "Организация работ по ремонту и обслуживанию зданий и сооружений" (Участок по ремонту и обслуживанию зданий и сооружений):
1) содержание работы:
организация и проведение работ по ремонту и обслуживанию зданий и сооружений, обеспечение организации рабочих мест и безопасного производства работ, эксплуатации машин, оборудования, приспособлений, инструмента, средств защиты. Составление актов осмотра объектов, дефектных ведомостей, ведомостей потребности материалов на текущий ремонт объектов, составление годовых заявок на необходимые материалы и инструменты, сбор данных от подразделений о необходимости текущего ремонта объектов, составление планов, схем, рабочих чертежей объектов текущего ремонта;

2) орындаушылар құрамы: бастық, жетекші инженер, инженер, баптау және сынау жөніндегі инженер, инженер-электроник.
Көрсетілген функцияны есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,0014*ҚҚс+0,0006*ЭЖс+0,003*РҚА+0,003*Аж
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
ҚҚс – қорғаныс құралдарының саны, бірлік;
ЭЖс – электр жабдықтарының саны, бірлік;
РҚА – релелік қорғау және автоматика құрылғыларының саны, бірлік;
Аж – электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі жабдықтарының саны, бірлік.
101. "Газ жабдығын жөндеу және пайдалану" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
газ жабдықтарын жөндеу және пайдалану учаскесінің өндірістік қызметіне басшылықты жүзеге асыру. Газ жабдығын пайдалануға байланысты авариялар мен жазатайым оқиғалардың алдын алу, жұмыстың озық әдістерін енгізу бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды ұйымдастыру және әзірлеу. Өндірістік объектілердің газ жабдықтарын қауіпсіз пайдалануды ұйымдастыру. Газ шығынын бақылау;
2) орындаушылар құрамы: бастық, аға шебер, шебер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,5 + 0,08*Қп;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Қп – қыздыру пештерінің саны (газ отынымен), бірлік.
102. Технологиялық көлік және арнайы техника цехтарының басшылары, мамандары мен қызметшілерінің сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
берілген өтінімдерге сәйкес Ұйымның құрылымдық бөлімшелеріне үздіксіз көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
2) орындаушылар құрамы: бастық, бастықтың орынбасары, автоколонна бастығы, қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі инженер, еңбекті қорғау жөніндегі инженер, еңбек жөніндегі техник, шаруашылық меңгерушісі, өндірістік-техникалық қызмет инженері (аға), бақылау механигі, есепке алу жөніндегі техник, диспетчер, автомобильдерді жөндеу жөніндегі шебер, арнайы техниканы жөндеу жөніндегі шебер, механик.
Технологиялық көлік және арнайы техника цехтарының басшылары, мамандары мен қызметшілерінің сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 46-кестеде келтірілген.
103. "Ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері (Ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу және қызмет көрсету учаскесі):
1) жұмыс мазмұны:
ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу, жұмыс орындарын ұйымдастыруды және жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді, машиналарды, жабдықтарды, құрылғыларды, құралдарды, қорғау құралдарын пайдалануды қамтамасыз ету. Объектілерді тексеру актілерін, ақаулы ведомостарды, объектілерді ағымдағы жөндеуге материалдар қажеттілігінің ведомостарын жасау, қажетті материалдар мен құралдарға жылдық өтінімдер жасау, объектілерді ағымдағы жөндеудің қажеттілігі туралы бөлімшелерден деректер жинау, ағымдағы жөндеу объектілерінің жоспарларын, схемаларын, жұмыс сызбаларын жасау;

2) состав исполнителей: начальник, старший производитель работ, производитель работ, старший мастер, мастер.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=2+0,000027*Сп;
где:
Н - нормативы численности, человек;
Сп - суммарная площадь производственных и служебных и прочих помещений, м2.
104. Нормативы численности по функции "Организация обслуживания средств электрохимической защиты и высоковольтных линий" (Участки по ремонту и обслуживанию средств электрохимической защиты и высоковольтных линий):
1) содержание работы:
своевременное и качественное выполнение согласно графикам планово-предупредительных работ средств электрохимической защиты и высоковольтных линии и электрооборудования линейной части магистральных трубопроводов, составление общей отчетности и анализа состояния трубопроводов по итогам километровых замеров на объектах Организации. Проведение электрометрических исследований на трубопроводах, сетях коммуникации для определения коррозийного состояния и принятия мер по защите их от коррозии. Осуществление капитального ремонта станции катодной защиты;
2) состав исполнителей: начальник, мастер (старший) по электрохимической защите и высоковольтных линий, мастер (старший).
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=1,5+0,0019*Л+0,0002*В+0,0065*Скз+0,0009*Кик
где:
Н - нормативы численности, человек;
Л - протяженность линий электропередачи, километр;
В - протяженность трубопроводов в однониточном исчислении, километр;
Скз - количество станций катодной защиты, единиц;
Кик - количество контрольно-измерительных колонок, единиц;
105. Нормативы численности по функции "Организация подводно-технических работ" (Участки (базы) по подводно-техническим работам):
1) содержание работы:
организация и проведение своевременного и качественного обследования подводных переходов нефтепроводов, водоводов и водозаборных сооружений, предупреждение отказов (аварий) на подводных переходах и организация быстрой оперативной локализации и ликвидации последствий возможных отказов (аварий) на подводных переходах нефтепровода. Организация проведения работ по установке бонных заграждений, локализации и сбору нефтепродуктов в случае возможных отказов (аварий) нефтепроводов или при проведении противоаварийных тренировок. Обеспечение технически правильной эксплуатации флота, водолазного оборудования, механизмов и других основных средств и выполнения графиков их обслуживания и ремонта. Производство комплекса геодезических работ, обеспечивающих своевременное выявление дефектов нефтепроводов и водоводов, при проведении работ по обследованию и ремонту трубопроводов, точный перенос в натуру обследуемых (ремонтируемых) подводных переходов трубопроводов и строительных объектов;

2) орындаушылар құрамы: бастық, жұмыстардың аға өндірушісі, жұмыстарды өндіруші, аға шебер, шебер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=2+0,000027*Жа;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Жа – өндірістік және қызметтік және өзге де үй жайлардың жиынтық алаңы, м2.
104. "Электрхимиялық қорғаныс құралдары мен жоғары вольтты желілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері (Электрхимиялық қорғаныс құралдары мен жоғары вольтты желілерді жөндеу және қызмет көрсету учаскелері):
1) жұмыс мазмұны:
магистральдық құбырлардың желілік бөлігінің электрхимиялық қорғаныс құралдары мен жоғары вольтты желілер және электр жабдықтары құралдарының жоспарлы-алдын алу жұмыстар графиктеріне сәйкес уақытылы және сапалы орындалуы, Ұйым объектілерінде километрлік өлшеу қорытындылары бойынша құбырлардың жай-күйіне жалпы есептілік пен талдау жасау. Коррозиялық жай-күйді анықтау және оларды коррозиядан қорғау жөнінде шаралар қабылдау үшін құбырларда, коммуникация желілерінде электрметриялық зерттеулер жүргізу. Катодты қорғау станциясына күрделі жөндеуді жүзеге асыру;
2) орындаушылар құрамы: бастық, электрхимиялық қорғаныс құралдары мен жоғары вольтты желілер бойынша шебер (аға), шебер (аға).
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=1,5+0,0019*Жұ+0,0002*Құ+0,0065*Ккқ+0,0009*Бөб
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Жұ – электр беру желілерінің ұзындығы, километр;
Құ – бір тізбекті есептеудегі құбырлардың ұзындығы, километр;
Кқс – катодты қорғау станцияларының саны, бірлік;
Бөб – бақылау-өлшеу бағандарының саны, бірлік;
105. Суасты-техникалық жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері (Суасты-техникалық жұмыстар бойынша учаскелер (базалар):
1) жұмыс мазмұны:
мұнай құбырларының, су тартқыштарының және су жинау құрылысжайларының суасты өткелдерін уақытылы және сапалы зерттеп-қарауды ұйымдастыру және жүргізу, суасты өткелдеріндегі істен шығулардың (авариялардың) алдын алу және мұнай құбырының суасты өткелдеріндегі ықтимал істен шығулардың (авариялардың) салдарын тез жедел оқшаулауды және жоюды ұйымдастыру. Мұнай құбырлары істен шыққан (авария) жағдайда немесе аварияға қарсы жаттығулар өткізген кезде бонндық тосқауылдарды орнату, мұнай өнімдерін оқшаулау және жинау бойынша жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру. Флоттың, сүңгуір жабдығының, механизмдердің және басқа да негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуын және оларға қызмет көрсету мен жөндеу графиктерінің орындалуын қамтамасыз ету. Мұнай құбырлары мен су құбырларының ақауларын уақытылы анықтауды қамтамасыз ететін геодезиялық жұмыстар кешенін өндіру, құбырларды тексеру және жөндеу жұмыстарын жүргізу, зерттелетін (жөнделетін) суасты өткелдерінің және құрылыс объектілерінің сипатына дәл көшіру;

2) состав исполнителей: начальник, инженер (старший) по подводно-техническим работам, старший механик, мастер водолазных работ, мастер по установке боновых заграждений, геодезист.
Нормативы численности по функции "Организация подводно-технических работ" (Участки (базы) по подводно-техническим работам) приведены в таблице 47 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
106. Нормативы численности по функции "Организация работы центрального склада":
1) содержание работы:
руководство работами по приему, хранению, отпуску товарно-материальных ценностей на центральном складе, по их размещению с учетом наиболее рационального использования складских помещений и площадей. Обеспечение количественной и качественной приемки оборудования, комплектующих изделий, их складирования. Ведение учета движения материальных ресурсов, наличия нераспределенных производственных запасов. Обеспечение сохранности товарно-материальных ценностей, соблюдение режимов хранения с целью недопущения их порчи. Составление актов на недостачу, порчу и списание материалов по установленным формам;
2) состав исполнителей: начальник, заведующий складом, ведущий инженер по комплектации оборудования, инженер по комплектации оборудования, заведующий хозяйством, старший мастер, мастер.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=0,143*Ог0,45
где:
Н - нормативы численности, человек;
Ог - объем перерабатываемых грузов в год, тонн.
107. Нормативы численности по функции "Сопровождение автоматизированных систем управления" (Участок автоматизированных систем управления):
1) содержание работы:
обеспечение качественной и надежной работы систем безопасности и систем диспетчерского контроля и управления, контрольно-измерительных приборов и автоматики, систем газовой сигнализации, автоматических пожарной сигнализации и электроуправления, систем противоаварийной защиты, автоматики и телемеханики и микропроцессорного оборудования, систем обнаружения утечек, систем охраны нефтепровода, систем измерения уровня в резервуаре, автоматических систем коммерческого учета электроэнергии эксплуатируемых на объектах Организации, путем обеспечения выполнения планово-предупредительных, ремонтных, наладочных работ для обеспечения безаварийной и безотказной работы технологического оборудования. Обеспечение администрирования и поддержки работы серверов, операторских станций. Организация поддержки работы программного обеспечения систем линейной телемеханики. Участие в расследовании причин отказов и аварий, связанных с неудовлетворительной работой программно-технических комплексов объектов;

2) орындаушылар құрамы: бастық, суасты-техникалық жұмыстар жөніндегі (аға) инженер, аға механик, сүңгуірлік жұмыстар шебері, бондық бөгеттерді орнату жөніндегі шебер, геодезист.
"Суасты-техникалық жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері (Суасты-техникалық жұмыстар бойынша учаскелер (базалар) осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 47-кестеде келтірілген.
106. "Орталық қойманың жұмысын ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
орталық қоймада тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау, босату, қойма үй-жайлары мен алаңдарын неғұрлым ұтымды пайдалануды ескере отырып, оларды орналастыру жөніндегі жұмыстарға басшылық жасау. Жабдықтарды, жиынтықтаушы бұйымдарды сандық және сапалық қабылдауды, оларды жинауды қамтамасыз ету. Материалдық ресурстардың қозғалысын, бөлінбеген өндірістік қорлардың болуын есепке алуды жүргізу. Тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету, олардың бүлінуіне жол бермеу мақсатында сақтау режимдерін сақтау. Белгіленген нысандар бойынша материалдардың жетіспеуіне, бүлінуіне және есептен шығарылуына актілер жасау;
2) орындаушылар құрамы: бастық, қойма меңгерушісі, жабдықтарды жинақтау жөніндегі жетекші инженер, жабдықтарды жинақтау жөніндегі инженер, шаруашылық меңгерушісі, аға шебер, шебер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,143*Жк0,45
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Жк – жылына қайта өңделетін жүктердің көлемі, тонна.
107. "Автоматтандырылған басқару жүйелерін сүйемелдеу" функциясы бойынша сан нормативтері (Автоматтандырылған басқару жүйелерінің учаскесі):
1) жұмыс мазмұны:
қауіпсіздік жүйелері мен диспетчерлік бақылау және басқару жүйелерінің, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың, газ дабылы жүйелерінің, автоматты өрт дабылы мен электр басқарудың, аварияға қарсы қорғау жүйелерінің, автоматика және телемеханика мен микропроцессорлық жабдықтардың, ағып кетуді анықтау жүйелерінің, мұнай құбырын қорғау жүйелерінің, резервуардағы деңгейді өлшеу жүйелерінің, коммерциялық есепке алудың автоматты жүйелерінің сапалы және сенімді жұмысын қамтамасыз ету жоспарлы-алдын алу, жөндеу жұмыстарын орындауды қамтамасыз ету жолымен Ұйым объектілерінде пайдаланылатын электр энергиясын, технологиялық жабдықтың авариясыз және ақаусыз жұмысын қамтамасыз ету үшін жөндеу жұмыстарын жүргізу. Серверлерді, операторлық станцияларды басқаруды және олардың жұмысын қолдауды қамтамасыз ету. Желілік телемеханика жүйелерінің бағдарламалық қамтамасыз ету жұмысын қолдауды ұйымдастыру. Объектілердің бағдарламалық-техникалық кешендерінің қанағаттанарлықсыз жұмыс істеуіне байланысты істен шығулар мен авариялардың себептерін тергеуге қатысу;

2) состав исполнителей: начальник, инженер (ведущий), инженер (ведущий) по автоматизированной системе управления технологическими процессами, инженер-электронщик, инженер-программист, инженер по телемеханике, специалист (ведущий).
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=2,78*НКП0,42
где:
Н - нормативы численности, человек;
НКП - количество нефтеперекачивающих станций, котельных, пунктов подогрева нефти, единиц.
108. Нормативы численности по функции "Осуществление поверки средств измерений метрологического обеспечения" (Участок поверки средств измерений и метрологического обеспечения):
1) содержание работы:
метрологическое обеспечение транспорта нефти и воды, включающее в себя комплекс технических и организационных мер, направленных на проведение поверки средств измерений подразделений Организации, а также проведение технического обслуживания расходомеров нефти, воды и газа, согласно утвержденным объемам работ и зонам ответственности участка. Программирование, настройка, юстировка и поверка средств измерений на объектах Организации. Выполнение совместно с персоналом подразделений управления монтажно-наладочных работ и технического обслуживания расходомеров нефти, воды и газа, а также проведение контрольных замеров (сличений) для разрешения спорных вопросов по достоверности показаний. Формирование годовых планов поверочных работ в соответствии с графиками поверки средств измерений подразделений. Формирование графиков технического обслуживания расходомеров нефти, воды и газа;
2) состав исполнителей: начальник, ведущий инженер, инженер, техник.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=0,000365*Си;
где:
Н - нормативы численности, человек;
Си - количество средств измерений, эксплуатируемых в Организации (приборный парк), единиц.
109. Нормативы численности по функции "Обслуживание информационных систем" (Участок по обслуживанию информационных систем):
1) содержание работы:
организация и осуществление технического обслуживания вычислительных, аппаратных средств вычислительной сетей, сопровождения системного программного обеспечения вычислительных средств, инструментальных и прикладных программных средств. Подготовка сводных годовых заявок на ремонтно-эксплуатационные нужды, запасные части и материалы по всей номенклатуре используемых изделий, обеспечения эксплуатационной потребности нефтепроводного управления. Сопровождение и проведение профилактических работ по обслуживанию информационных систем. Участие в обучении пользователей работе с прикладным программным обеспечением. Разработка инструкций по работе с программным обеспечением, оформление необходимой технической документации. Устранение неисправностей, возникающих в процессе эксплуатации информационных систем;
2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника, ведущий инженер-программист, инженер-программист, инженер-электронщик, ведущий инженер, инженер.
Расчет нормативов численности производится по формуле:
Н=0,113*ИТР0,734
где:
Н - нормативы численности, человек;
ИТР - штатная численность руководителей, специалистов и других служащих нефтепроводного управления, единиц.
110. Нормативы численности Учебного центра:
1) содержание работы:
разработка учебных планов и программ профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников Организации, проводимых Учебным центром, с учетом требований законодательства Республики Казахстан и внутренних документов Организации. Создание в Учебном центре учебно-материальной базы для профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников Организации. Организация обучения и проверки знаний, в том числе аттестации работников Организации в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и внутренних документов Организации. Организация непрерывного обучения работников Организации по программам профессиональной подготовки в целях подготовки новых рабочих кадров для производства, адаптации молодых специалистов. Оценка качества и эффективности реализуемых Учебным центром учебных программ профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников Организации. Оказание организационно-методической работы структурным подразделениям Организации по вопросам профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации. Сотрудничество с образовательными, научными и экспертными организациями, участие в реализации региональных и корпоративных проектов в сфере повышения квалификации работников Организации. Организация обеспечения работников Организации, проходящих обучение в Учебном центре, условиями проживания в общежитии и питания в столовой Учебного центра;

2) орындаушылар құрамы: бастық, инженер (жетекші), технологиялық процестердің автоматтандырылған басқару жүйесі бойынша инженер (жетекші), инженер-электроншы, инженер-бағдарламашы, телемеханика жөніндегі инженер, маман (жетекші).
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=2,78*МҚП0,42
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
МҚП – мұнай айдау станцияларының, қазандықтардың, мұнай қыздыру пункттерінің саны, бірлік.
108. "Метрологиялық қамтамасыз етуді өлшеу құралдарын тексеруді жүзеге асыру" функциясы бойынша сан нормативтері (Өлшеу және метрологиялық қамтамасыз ету құралдарын тексеру учаскесі):
1) жұмыс мазмұны:
бекітілген жұмыс көлеміне және учаскенің жауапкершілік аймақтарына сәйкес Ұйым бөлімшелерінің өлшеу құралдарына салыстырып-тексеру жүргізуге, сондай-ақ мұнай, су және газ шығыс өлшегіштеріне техникалық қызмет көрсетуге бағытталған техникалық және ұйымдастырушылық шаралар кешенін қамтитын мұнай және су көлігін метрологиялық қамтамасыз ету. Ұйым объектілерінде өлшеу құралдарын бағдарламалау, баптау, туралау және салыстырып-тексеру. Басқарма бөлімшелерінің персоналымен бірлесіп мұнай, су және газ шығыc өлшегіштерін монтаждау-баптау жұмыстарын және техникалық қызмет көрсетуді орындау, сондай-ақ көрсеткіштердің дұрыстығы бойынша даулы мәселелерді шешу үшін бақылау өлшемдерін (салыстыруларды) жүргізу. Бөлімшелердің өлшеу құралдарын салыстырып-тексеру графиктеріне сәйкес салыстырып-тексеру жұмыстарының жылдық жоспарларын қалыптастыру. Мұнай, су және газ шығын өлшегіштеріне техникалық қызмет көрсету графигін қалыптастыру;
108. "Метрологиялық қамтамасыз етуді өлшеу құралдарын тексеруді жүзеге асыру" функциясы бойынша сан нормативтері (Өлшеу және метрологиялық қамтамасыз ету құралдарын тексеру учаскесі):
1) жұмыс мазмұны:
бекітілген жұмыс көлеміне және учаскенің жауапкершілік аймақтарына сәйкес Ұйым бөлімшелерінің өлшеу құралдарына салыстырып тексеру жүргізуге, сондай-ақ мұнай, су және газ шығыс өлшегіштеріне техникалық қызмет көрсетуге бағытталған техникалық және ұйымдастырушылық шаралар кешенін қамтитын мұнай және су көлігін метрологиялық қамтамасыз ету. Ұйым объектілерінде өлшеу құралдарын бағдарламалау, баптау, туралау және салыстырып тексеру. Басқарма бөлімшелерінің персоналымен бірлесіп мұнай, су және газ шығыc өлшегіштерін монтаждау-баптау жұмыстарын және техникалық қызмет көрсетуді орындау, сондай-ақ көрсеткіштердің дұрыстығы бойынша даулы мәселелерді шешу үшін бақылау өлшемдерін (салыстыруларды) жүргізу. Бөлімшелердің өлшеу құралдарын салыстырып тексеру графиктеріне сәйкес салыстырып тексеру жұмыстарының жылдық жоспарларын қалыптастыру. Мұнай, су және газ шығын өлшегіштеріне техникалық қызмет көрсету графигін қалыптастыру;
2) орындаушылар құрамы: бастық, жетекші инженер, инженер, техник.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,000365*Өқс;
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
Өқс – Ұйымда пайдаланылатын өлшеу құралдарының саны (аспаптық парк), бірлік.
109. "Ақпараттық жүйелерге қызмет көрсету" функциясы бойынша сан нормативтері (Ақпараттық жүйелерге қызмет көрсету учаскесі):
1) жұмыс мазмұны:
есептеу, есептеу желілерінің аппараттық құралдарына техникалық қызмет көрсетуді, есептеу құралдарының, аспаптық және қолданбалы бағдарламалық құралдардың жүйелік бағдарламалық қамтамасыз етілуін сүйемелдеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру. Пайдаланылатын бұйымдардың барлық номенклатурасы бойынша жөндеу-пайдалану қажеттіліктеріне, қосалқы бөлшектер мен материалдарға жылдық жиынтық өтінімдерді дайындау, мұнай құбыры басқармасының пайдалану қажеттілігін қамтамасыз ету. Ақпараттық жүйелерге қызмет көрсету бойынша профилактикалық жұмыстарды сүйемелдеу және жүргізу. Пайдаланушыларды қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеуге үйретуге қатысу. Бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу, қажетті техникалық құжаттаманы ресімдеу. Ақпараттық жүйелерді пайдалану процесінде туындайтын ақауларды жою;
2) орындаушылар құрамы: бастық, бастықтың орынбасары, жетекші инженер-бағдарламашы, инженер-бағдарламашы, инженер-электроншы, жетекші инженер, инженер.
Сан нормативтерін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Н=0,113*ИТЖ0,734
мұндағы:
Н – сан нормативтері, адам;
ИТЖ – мұнай құбыры басқармасы басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілерінің штат саны, бірлік.
110. Оқу орталығының сан нормативтері:
1) жұмыс мазмұны:
Қазақстан Республикасы заңнамасының және Ұйымның ішкі құжаттарының талаптарын ескере отырып, Оқу орталығы өткізетін Ұйым жұмыскерлерін кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу. Оқу орталығында Ұйым жұмыскерлерін кәсіптік даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру үшін оқу-материалдық база құру. Қазақстан Республикасы заңнамасының және Ұйымның ішкі құжаттарының талаптарына сәйкес Ұйымның жұмыскерлерін оқытуды және білімін тексеруді, оның ішінде аттестаттауды ұйымдастыру. Өндіріс үшін жаңа жұмысшы кадрларды даярлау, жас мамандарды бейімдеу мақсатында кәсіптік даярлау бағдарламалары бойынша Ұйым жұмыскерлеріне үздіксіз оқытуды ұйымдастыру. Ұйым жұмыскерлерін кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру Оқу орталығы іске асыратын оқу бағдарламаларының сапасы мен тиімділігін бағалау. Ұйымның құрылымдық бөлімшелеріне кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру мәселелері бойынша ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс көрсету. Білім беру, ғылыми және сараптама ұйымдарымен ынтымақтастық, Ұйым жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру саласындағы өңірлік және корпоративтік жобаларды іске асыруға қатысу. Оқу орталығында оқудан өтіп жатқан Ұйым жұмыскерлерін жатақханада тұру және Оқу орталығының асханасында тамақтану жағдайларымен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;

2) состав исполнителей: начальник, заместитель начальника по учебной работе, заместитель начальника по производственной работе, инженер по обучению, экономист, системный администратор, заведующий общежитием, заведующий хозяйством, специалист, инженер-лаборант.
Нормативы численности Учебного центра приведены в таблице 48 согласно приложению 3 к настоящим Типовым нормативам.
Приложение 1
к Типовым нормативам
численности промышленно-
производственного персонала
организаций, осуществляющих
транспортировку нефти
Затраты времени на проезд рабочих от ремонтной базы к месту работ и обратно
в часах
Расстояние
(зона обслуживания), километр, до
Летом
Зимой
шоссейная дорога (скорость движения 45 километр/час)
грунтовая дорога (скорость движения 30 километр/час)
по трассе (скорость движения 15 километр/час)
шоссейная дорога (скорость движения 40 километр/час)
грунтовая дорога (скорость движения 25 километр/час)
по трассе
(скорость движения 10 километр/час)
5

2) орындаушылар құрамы: бастық, оқу жұмысы жөніндегі бастықтың орынбасары, өндірістік жұмыс жөніндегі бастықтың орынбасары, оқыту жөніндегі инженер, экономист, жүйелік әкімші, жатақхана меңгерушісі, шаруашылық меңгерушісі, маман, инженер-зертханашы.
Оқу орталығының сан нормативтері осы Үлгілік нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес 48-кестеде келтірілген.
Мұнай тасымалдауды жүзеге
асыратын ұйымдардың
өнеркәсіптік-өндірістік
персоналы санының үлгілік
нормативтеріне 1-қосымша
Жұмысшылардың жөндеу базасынан жұмыс орнына және кері қайтуына кететін уақыт шығындары
сағат
Қашықтық
(қызмет көрсету аймағы),
километрге дейін
Жазда
Қыста
тас жол (қозғалыс жылдамдығы 45 километр/
сағат)
топырақты жол (қозғалыс жылдамдығы 30 километр/
сағат)
трасса бойынша (қозғалыс жылдамдығы 15 километр/
сағат)
тас жол (қозғалыс жылдамдығы 40 километр/
сағат)
топырақты жол (қозғалыс жылдамдығы 25 километр/
сағат)
трасса бойынша
(қозғалыс жылдамдығы 10 километр/
сағат)
5

1. При условии наличия в нефтеперекачивающей станции более 20 основных и 80 вспомогательных насосов дополнительно предусматривается нормативная численность операторов нефтеперекачивающей станции в количестве 5 человек.
2. При условии наличия в нефтеперекачивающей станции резервуарного парка объемом более 40 000 м3 дополнительно предусматривается нормативная численность слесарь по ремонту технологических установок (резервуарного парка) в количестве 2 человек, 4 человек при вахтовом режиме.
Нормативы численности рабочих по оперативному обслуживанию депрессаторных установок, антитурбулентных установок, установок по вводу ингибиторов и экологических установок
Таблица 2
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, человек
Депрессаторная установка
Оператор технологических установок
(депрессаторной установки)
5
Антитурбулентная
установка
Оператор технологических установок
(антитурбулентной установки)
5
Ингибиторная установка
Оператор технологических установок
(по вводу ингибитора коррозии)
5
Нормативы численности рабочих по обслуживанию насосных станций
Таблица 3
Обслуживаемый объект
Наименование профессий
Нормативы численности, человек
Нефтеперекачивающая станции (на каждую обслуживающую площадку)
Машинист технологических насосов
5
Нормативы численности рабочих по обслуживанию резервуарных парков
Таблица 4
Рабочие резервуары, единиц
Нормативы численности, человек
до 10
5
11-15
9
16-21
14
22 и более
19
Примечание: при нахождении пульта управления резервуарным парком в одном помещении с пультом управления нефтеперекачивающей станции рабочее место оператора товарного (5 человек) не предусматривается, его функцию выполняет оператор нефтеперекачивающей станции.
Нормативы численности рабочих по оперативному обслуживанию приемо-сдаточных пунктов
Таблица 5
Обслуживаемый объект
Наименование профессий
Нормативы численности, человек
Приемо-сдаточный пункт
Оператор товарный
5
Примечание: при наличии в организации обособленных (отдельно стоящих) приемо-сдаточных пунктов, расположенных вне территории нефтеперекачивающей станции, линейной производственно-диспетчерской станции, для их обслуживания предусматривается нормативная численность операторов товарных в количестве 5 человек и лаборантов химического анализа в количестве 5 человек.
Нормативы численности рабочих по учету и контролю количественных и качественных показателей нефти на железнодорожных наливных и сливных эстакадах
Таблица 6
Обслуживаемый объект
Наименование профессий
Нормативы численности в смену, человек
Сливо-наливная железнодорожная эстакада
Оператор товарный
5
Нормативы численности рабочих по наливу и сливу нефти на железнодорожных эстакадах
Таблица 7
Обслуживаемый объект
Наименование профессий
Нормативы численности в смену, человек
Сливо-наливная железнодорожная эстакада
Сливщик-разливщик

1. Мұнай айдау станциясында 20-дан астам негізгі және 80 қосалқы сорғы болған жағдайда мұнай айдау станциясы операторларының 5 адам мөлшеріндегі нормативтік саны қосымша көзделеді.
2. Мұнай айдау станциясында резервуарлық парк көлемі 40 000 м3 астам болған жағдайда технологиялық қондырғыларды (резервуарлық паркті) жөндеу жөніндегі слесарь 2 адам, вахталық режим кезінде 4 адам мөлшеріндегі нормативтік саны қосымша көзделеді.
Депрессаторлық қондырғыларға, турбулентке қарсы қондырғыларға, ингибиторлар мен экологиялық қондырғыларды енгізу жөніндегі қондырғыларға жедел қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері
2-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
Депрессаторлық қондырғы
Технологиялық қондырғылардың операторы
(депрессаторлық қондырғы)
5
Турбулентке қарсы қондырғы
Технологиялық қондырғылардың операторы
(турбулентке қарсы қондырғы)
5
Ингибиторлық қондырғы
Технологиялық қондырғылардың операторы
(коррозия ингибиторын енгізу бойынша)
5
Сорғы станцияларына қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері
3-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
Мұнай айдау станциясы (әрбір қызмет көрсету алаңына)
Технологиялық сорғылардың машинисі
5
Резервуарлық парктерге қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері
4-кесте
Жұмыс резервуарлары, бірлік
Сан нормативтері, адам
10-ға дейін
5
11-15
9
16-21
14
22 және одан астам
19
Ескертпе: резервуарлық паркті басқару пульті мұнай айдау станциясының басқару пультімен бір үй-жайда болған кезде тауар операторының жұмыс орны (5 адам) көзделмейді, оның функциясын мұнай айдау станциясының операторы орындайды.
Қабылдау-тапсыру пункттеріне жедел қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері
5-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
Қабылдау-тапсыру пункті
Тауар операторы
5
Ескертпе: ұйымда мұнай айдау станциясының, желілік өндірістік-диспетчерлік станцияның аумағынан тыс орналасқан жекеленген (жеке тұрған) қабылдау-тапсыру пункттері болған кезде оларға қызмет көрсету үшін 5 адам мөлшеріндегі тауар операторларының және 5 адам мөлшеріндегі химиялық талдау зертханашыларының нормативтік саны көзделеді.
Құю және ағызу теміржол эстакадаларындағы мұнайдың сандық және сапалық көрсеткіштерін есепке алу және бақылау жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері
6-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Ауысымдағы сан нормативтері, адам
Ағызу-құю теміржол эстакадасы
Тауар операторы
5
Теміржол эстакадаларында мұнай құю және ағызу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері
7-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Ауысымдағы сан нормативтері, адам
Ағызу-құю теміржол эстакадасы
Құюшы-төгуші

1,11 человек на 8 вагона-цистерн общей вместимости железнодорожных наливных и сливных эстакад
Примечание: пример расчета: общая вместимость железнодорожных наливных и сливных эстакад нефтеперекачивающей станции имени Т. Касымова - 90 вагона-цистерн. Нормативная численность:
при односменной работе - 12,5 = 90/8*1,11;
при двусменной работе - 25 = 90/8*1,11*2.
Нормативы численности рабочих по обслуживанию железнодорожных наливных и сливных эстакад и причалов
Таблица 8
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, человек
Железнодорожная эстакада, нефтеналивная эстакада, нефтеналивной пункт, пункт слива
нефти (морской причал)
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
5
Слесарь по ремонту технологических установок
5
Нормативы численности рабочих по обслуживанию причалов
Таблица 9
Обслуживаемый объект
Наименование профессий
Нормативы численности, человек
1 причал
Оператор товарный
5
Нормативы численности рабочих по обслуживанию пунктов подогрева парафинистой нефти
Таблица 10
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, человек
При вахтовом режиме, человек
Пункт подогрева нефти при количестве печей (на газовом топливе)
до 3
4 и более
Оператор технологических установок
5
9
Пункт подогрева нефти
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
1
2
Слесарь по ремонту технологических установок
1
2
Пункт подогрева нефти на газовом топливе
Слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования
2
4
Нормативы численности рабочих по обслуживанию котельных
Таблица 11
Обслуживаемый объект
Наименование профессий
Нормативы численности, человек
Котельная
Оператор котельной
5
Примечание:
1. Данная таблица рассчитана при количестве котлов 2 единицы и суммарной производительности котлов до 4 гигакалорий в час.
2. При выводе пульта управления котельной на рабочее место оператора нефтеперекачивающей станции численность операторов котельной, при количестве котлов до 2-х, не предусматривается.
3. При работе котельной на газовом топливе предусматривается численность слесарей по эксплуатации и ремонту газового оборудования - 5 человек
4. При использовании пара в работе теплообменников, фурм, обогрев резервуарных парков предусматривается численность аппаратчиков химической водоочистки - 5 человек.
Нормативы численности рабочих по очистке балластных, подтоварных, промышленных канализационных и хозяйственно-бытовых сточных вод
Таблица 12
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, человек
Площадка (установка)
Аппаратчик химической водоочистки
5
Коагулянщик
5
Оператор очистных сооружений
5
Оператор хлораторной установки
5
Оператор на фильтрах
5
Примечание:

Құю және ағызу теміржол эстакадаларының жалпы сыйымдылығы 8 вагон-цистернаға 1,11 адам
Ескертпе: есептеу мысалы: Т. Қасымов атындағы мұнай айдау станциясында құю және ағызу теміржол эстакадаларының жалпы сыйымдылығы – 90 вагон-цистерна. Нормативтік саны:
бір ауысымдық жұмыс кезінде – 12,5 = 90/8*1,11;
екі ауысымдық жұмыс кезінде – 25 = 90/8*1,11*2.
Ағызу-құю теміржол эстакадалары мен айлақтарға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері
8-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
Теміржол эстакадасы, мұнай құю эстакадасы, мұнай құю пункті, мұнай ағызу пункті (теңіз айлағы)
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер
5
Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь
5
Айлақтарға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері
9-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
1 айлақ
Тауар операторы
5
Парафинді мұнай қыздыру пункттеріне қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері
10-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
Вахталық режим кезінде, адам
Мұнай қыздыру пунктіндегі пештер (газ отынымен)
саны 3-ке дейін
4 және одан көп болған кезде
Технологиялық қондырғылардың операторы
5
9
Мұнай қыздыру пункті
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер
1
2
Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь
1
2
Газ отынымен мұнай қыздыру пункті
Газ жабдықтарын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарь
2
4
Қазандықтарға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері
11-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
Қазандық
Қазандық операторы
5
Ескертпе:
1. Бұл кесте қазандықтардың саны 2 бірлік және қазандықтардың жалпы өнімділігі сағатына 4 гигакалорияға дейін есептелген.
2. Қазандықтың басқару пультін мұнай айдау станциясы операторының жұмыс орнына шығару кезінде қазандықтардың саны 2-ге дейін болғанда қазандық операторларының саны көзделмеген.
3. Қазандық газ отынымен жұмыс істеген кезде газ жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарлардың саны – 5 адам көзделеді.
4. Жылу алмастырғыштардың, фурмалардың, резервуарлық парктерді жылытудың жұмысында буды пайдаланған кезде химиялық су тазарту аппаратшыларының саны – 5 адам көзделеді.
Балластық, тауар астындағы, өнеркәсіптік кәріз және шаруашылық-тұрмыстық сарқынды суларды тазарту жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері
12-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
Алаң (қондырғы)
Химиялық су тазарту аппаратшысы
5
Ұйытушы
5
Тазарту құрылысжайларының операторы
5
Хлоратор қондырғысының операторы
5
Сүзгілердегі оператор
5
Ескертпе:

1. *1 человек в дневную смену на площадку (установку), имеющую станцию биологической очистки.
2. Для ремонтного обслуживания устанавливается следующая дополнительная численность персонала (объект):
электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования - 1 человек;
слесарь по ремонту технологических установок - 1 человек.
3. На нефтеперекачивающую станцию, производящую очистку балластных вод и биологическую очистку - 1 лаборант химического анализа в дневную смену на каждый участок.
4. На морских причалах - 1 лаборант химического анализа за контролем водной акватории причалов в дневную смену.
5. На станции физико-химической очистки промышленных и бытовых сточных вод производительностью до 50 м3 в сутки - 1 лаборант химического анализа.
6. При производительности свыше 50 до 100 м3 в сутки нормативная численность персонала удваивается.
Нормативы численности рабочих по обследованию, обслуживанию и ремонту подводных переходов
Таблица 13
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, человек
Подводный переход
Матрос
5
Водолаз
5
Подводный переход
Слесарь по ремонту технологических установок
9
Нормативы численности аварийно-восстановительных пунктов
Таблица 14
Обслуживаемый объект
Нормативы численности, человек
Трубопровод диаметром,
миллиметр:
до 530
8
530-820
12
1020 и более
16
Примечание:
1. Численность работников устанавливается на 225 километров трассы трубопровода в обычных условиях.
2. На болотистых, песчаных (пустыни и полупустыни), горных трассах и участках трассы прилегающих к рисовым полям протяженность закрепляемого участка составляет 90 километров. Болотистой считается трасса, если суммарная протяженность болот составляет более 2-х процентов, либо имеется болото протяженностью более 2 километров.
К горным участкам трассы относятся участки, проложенные по местности с продольными и поперечными уклонами более 10 градусов, с наличием большого количества поворотов в горизонтальной и вертикальной плоскостях и подверженные воздействию обвалов, осыпей, оползней.
3. Коэффициенты, применяемые к трассе трубопроводов:
при 1-й нитке - К = 1;
при 2-х нитках - К = 1,07;
на каждую последующую нитку добавляется 0,07.
4.  Численность персонала аварийно-восстановительных пунктов приведена в приложении 4 к настоящим Типовым нормативам.
5. При вахтовом методе работы нормативная численность удваивается.
6. При протяженности трассы трубопровода свыше 500 километров, к нормативной численности рассчитанной по таблице 15 дополнительно предусматривается численность в количестве 4 человек на каждый производственный объект в составе нефтепроводного управления.
Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием подстанций
Таблица 15
Обслуживаемый объект
Наименование профессий
Нормативы численности, человек
Подстанция
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования подстанции
5
Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием стационарных дизельных электростанций
Таблица 16
Обслуживаемый объект
Наименование профессий
Нормативы численности, человек
Передвижная дизельная электростанция
Машинист внутреннего сгорания
1
Дизельная электростанция
Слесарь-ремонтник
2
на каждый установленный двигатель
Электромонтер по ремонту и обслуживанию оборудования
0,5
Примечание: при вахтовом методе работы нормативная численность удваивается.
Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием водонасосных станций
Таблица 17
Обслуживаемый объект
Наименование профессии
Нормативы численности, человек
Очистные сооружения
Аппаратчик химводоочистки
5
Коагулянщик
5
Лаборант химико-бактериологического
анализа
5
Примечание: при обслуживании очистных сооружений канализации численность лаборантов химико-бактериологического анализа рассчитывается согласно данной таблице.
Нормативы численности рабочих, занятых на погрузочно-разгрузочных работах
Таблица 18
Обслуживаемый объект
Нормативы численности, человек
Склад, при объеме перерабатываемых
грузов в год, тонн
до 2000
3

1. *1 адам күндізгі ауысымда биологиялық тазарту станциясы бар алаңға (қондырғыға).
2. Жөндеу қызметін көрсету үшін персоналдың мынадай қосымша саны (объект) белгіленеді:
электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер – 1 адам.
технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь – 1 адам.
3. Балластық суларды тазартуды және биологиялық тазартуды жүргізетін мұнай айдау станциясына – әр учаскеге күндізгі ауысымда 1 химиялық талдау зертханашысы.
4. Теңіз айлақтарында – күндізгі ауысымда айлақтардың су айдынын бақылауға 1 химиялық талдау зертханашысы.
5. Өнімділігі тәулігіне 50 м3 дейін өндірістік және тұрмыстық сарқынды суларды физикалық-химиялық тазарту станциясында – 1 химиялық талдау зертханашысы.
6. Тәулігіне 50-ден 100 м3-ге дейінгі өнімділік кезінде персоналдың нормативтік саны екі есе артады.
Суасты өткелдерін зерттеп-қарау, қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері
13-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
Суасты өткелі
Матрос
5
Сүңгуір
5
Суасты өткелі
Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөніндегі слесарь
9
Авариялық-қалпына келтіру пункттері санының нормативтері
14-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Сан нормативтері, адам
Құбыр диаметрі,
миллиметр:
530-ға дейін
8
530-820
12
1020 және одан астам
16
Ескертпе:
1. Жұмыскерлердің саны құбыр жолының 225 шақырымына қалыпты жағдайда белгіленеді.
2. Батпақты, құмды (шөлдер мен шөлейттер), таулы трассаларда және күріш алқаптарына іргелес трасса учаскелерінде бекітілген учаскенің ұзындығы 90 шақырымды құрайды. Егер батпақтардың жалпы ұзындығы 2 пайыздан асса немесе ұзындығы 2 шақырымнан асатын батпақ болса, батпақты жол болып саналады.
Трассаның таулы учаскелеріне көлденең және тік жазықтықтарда бұрылыстардың көп саны бар және опырылымдардың, сусымалардың, көшкіндердің әсеріне ұшыраған бойлық және көлденең еңістері 10 градустан асатын жер бойынша төселген учаскелер жатады.
3. Құбырлар трассасына қолданылатын коэффициенттер:
– 1-ші желі кезінде – К = 1;
– 2-ші желі кезінде – К = 1,07;
– әрбір келесі желіге 0,07 қосылады.
4. Авариялық-қалпына келтіру пункттері персоналының шамамен алынған саны Үлгілік нормативтерге 4-қосымшада келтірілген.
5. Вахталық жұмыс әдісімен нормативтік сан екі есе артады.
6. Құбыр трассасының ұзындығы 500 километрден асқан кезде, 15-кесте бойынша есептелген нормативтік санға қосымша мұнай құбыры басқармасының құрамындағы әрбір өндірістік объектіге 4 адам саны көзделеді.
Қосалқы станцияларға қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері
15-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
Қосалқы станция
Қосалқы станцияның электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер
5
Стационарлық дизельді электр станцияларына қызмет көрсететін жұмысшылар санының нормативтері
16-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
Жылжымалы дизельді электр станциясы
Іштен жандыратын машинист
1
Дизельді электр станциясы
Слесарь-жөндеуші
2
әрбір орнатылған қозғалтқыш үшін
Жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер
0,5
Ескертпе: вахталық жұмыс әдісі кезінде нормативтік саны екі есе артады.
Су сорғы станцияларына қызмет көрсететін жұмысшылардың сан нормативтері
17-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Кәсіптердің атауы
Сан нормативтері, адам
Тазарту құрылысжайлары
Химиялық су тазарту аппаратшысы
5
Ұйытушы
5
Химиялық-бактериологиялық талдау зертханашысы
5
Ескертпе: кәрізді тазарту құрылысжайларына қызмет көрсету кезінде химиялық-бактериологиялық талдау зертханашыларының саны осы кестеге сәйкес есептеледі.
Тиеу-түсіру жұмыстарында жұмыс істейтін жұмысшылардың сан нормативтері
18-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Сан нормативтері, адам
Қойма, жылына қайта өңделетін жүктердің көлемі кезінде, тонна
2000-ға дейін
3

1. При оказании регулируемых услуг по подаче воды по распределительным сетям и отводу сточных вод на аварийно-восстановительном пункте - предусматривается 1 единиц слесаря-сантехника.
2. При вахтовом методе работы нормативная численность удваивается.
Нормативы численности рабочих по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту средств механизации и транспорта
Таблица 23
Виды транспортных средств
Нормативы численности
Легковые автомобили в том числе с повышенной проходимостью
0,8 человек на одну единицу технически исправного транспорта,
1,6 человек на одну единицу технически исправного транспорта при вахтовом режиме
Автобусы и микроавтобусы
1 человек на одну единицу технически исправного транспорта,
2 человек на одну единицу технически исправного транспорта при вахтовом режиме
Дежурный транспорт, используемый в круглосуточном режиме
5 человек на одну единицу технически исправного транспорта
Экскаваторы, краны всех типов, передвижные насосные агрегаты, цементировочные агрегаты, передвижные установки депарафинизации
2,45 человек на одну единицу технически исправной техники
Средства механизации и транспорта в организации (за исключением вышеперечисленных)
0,8 человек на одну единицу технически исправной техники,
1,6 человек на одну единицу технически исправного транспорта при вахтовом режиме
Примечание: численность рабочих по техническому обслуживанию и ремонту средств механизации и автотранспорта (слесарь по ремонту автомобилей, слесарь по топливной аппаратуре, слесарь-электрик по ремонту электрооборудования, слесарь по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов, токарь, электрогазосварщик, аккумуляторщик, ремонтировщик резиновых изделий) определяется путем умножения суммарной численности, определенной по таблице на коэффициент - 0,09.
Нормативы численности рабочих по ремонту зданий
Таблица 24
Наименование
работ
Единица измерения
Норматив численности, единиц
Ремонт зданий
2500 м2 служебных и производственных помещений
1,0
Нормативы численности по функции "Общее руководство"
Таблица 25
Наименование должностей
Нормативы численности, человек
Начальник
1
Главный инженер
1
Заместитель начальника по производству
1
Заместитель начальника
1
Нормативы численности по функции "Организация работы по связи с общественностью и внутренним коммуникациям"
Таблица 26
Наименование функции
Норматив численности, человек
Организация работы по связи с общественностью и внутренним коммуникациям
1
Нормативы численности по функции "Обеспечение энергоменеджмента"
Таблица 27
Наименование функции
Норматив численности, человек
Обеспечение энергоменеджмента
1
Нормативы численности по функции "Организация научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ"
Таблица 28
Наименование функции
Норматив численности, человек
Организация научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ
1
Нормативы численности по функции "Координация эксплуатации средств связи"
Таблица 29
Протяженность трубопровода, километр
Нормативы численности, человек
до 800
1
801 и более
2
Нормативы численности по функции "Эксплуатация технологического транспорта и специальной техники"
Таблица 30
Количество физических единиц подвижного состава, единиц
Нормативы численности, человек
До 100
2
Свыше 100
3
Нормативы численности по функции "Управление рисками и интегрированная система менеджмента"
Таблица 31
Штатная численность работников, единиц
Нормативы численности, человек
До 800
1
Свыше 800
2
Нормативы численности по функции "Организация безопасности движения"
Таблица 32
Наименование функции
Норматив численности, человек
Организация безопасности движения
1
Нормативы численности по функции "Гигиена и промышленная санитария"
Таблица 33
Наименование функции
Норматив численности, человек
Гигиена и промышленная санитария
1
Нормативы численности по функции "Административно-хозяйственное обслуживание"
Таблица 34
Штатная численность работников, единиц
Нормативы численности, человек
До 800
2
Свыше 800
3
Нормативы численности по функции "Оперативное управление производством"
Таблица 35
Количество производственных объектов, единиц
Нормативы численности, человек
До 5
3
6 и более
4
Нормативы численности по функции "Организация гражданской обороны и спецработы"
Таблица 36
Штатная численность работников, единиц
Нормативы численности, человек
до 600
1
601 и более
2
Примечание: при отдалении линейных производственно-диспетчерских станции от места дислокации аппарата нефтепроводного управления более чем на 500 километров, дополнительно предусматривается - 1 человек на линейные производственно-диспетчерские станции.
Нормативы численности по функции "Обеспечение корпоративной и информационной безопасности"
Таблица 37
Штатная численность работников, единиц
Нормативы численности, человек
до 600
1
601 и более
2
Примечание: при отдалении линейных производственно-диспетчерских станции от места дислокации аппарата нефтепроводного управления более чем на 500 километров, дополнительно предусматривается - 1 человек на линейные производственно-диспетчерские станции.
Нормативы численности по функции "Руководство и специалисты самостоятельных нефтеперекачивающих, нефтеналивных станций, станции подогрева нефти"
Таблица 38
Наименование должностей
Нормативы численности, человек
Начальник станции
1 человек на станцию
Заместитель начальника
1 человек на станцию
Ведущий инженер-энергетик, инженер-энергетик
1 человек на станцию
Ведущий инженер-энергетик (подстанции), инженер-энергетик (подстанции)
1 человек на станцию при наличии подстанции
Ведущий инженер-механик, инженер-механик
1 человек на станцию
Инженер (ведущий) автоматизированных систем управления технологическими процессами
1 человек на станцию
Ведущий инженер по охране труда, инженер по охране труда
1 человек на станцию
Начальник смены (вахты)
5 человек на станцию
Ведущий инженер (резервуарного парка), инженер (резервуарного парка)

1. Тарату желілері бойынша су беру және авариялық-қалпына келтіру пунктінде сарқынды суларды бұру бойынша реттелетін қызметтер көрсету кезінде – 1 бірлік слесарь-сантехник көзделеді.
2. Вахталық жұмыс әдісімен нормативтік сан екі есе артады.
Механикаландыру және көлік құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері
23-кесте
Көлік құралдарының түрлері
Сан нормативтері
Жеңіл автомобильдер оның ішінде өтімділіктің жоғарылауы
Техникалық жарамды көліктің бір бірлігіне 0,8 адам,
Вахталық режим кезінде техникалық жарамды көліктің бір бірлігіне 1,6 адам
Автобустар мен шағын автобустар
Техникалық жарамды көліктің бір бірлігіне 1 адам,
Вахталық режим кезінде техникалық жарамды көліктің бір бірлігіне 2 адам
Тәулік бойы қолданылатын кезекші көлік
Техникалық жарамды көліктің бір бірлігіне 5 адам
Экскаваторлар, барлық типтегі крандар, жылжымалы сорғы агрегаттары, цементтеу агрегаттары, жылжымалы депарафинизация қондырғылары
Техникалық жарамды техниканың бір бірлігіне 2,45 адам
Ұйымдағы механикаландыру және көлік құралдары (жоғарыда айтылғандарды қоспағанда)
Техникалық жарамды техниканың бір бірлігіне 0,8 адам,
Вахталық режим кезінде техникалық жарамды көліктің бір бірлігіне 1,6 адам
Ескертпе: механикаландыру және автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылардың саны (автомобильдерді жөндеу жөніндегі слесарь, отын аппаратурасы жөніндегі слесарь, электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, жол-құрылыс машиналары мен тракторларды жөндеу жөніндегі слесарь, токарь, электр газбен дәнекерлеуші, аккумуляторшы, резеңке бұйымдарды жөндеуші) кесте бойынша айқындалған жиынтық санды 0,09 коэффициентке көбейту арқылы айқындалады.
Ғимараттарды жөндеу жөніндегі жұмысшылардың сан нормативтері
24-кесте
Жұмыстардың атауы
Өлшем бірлігі
Сан нормативі, бірлік
Ғимараттарды жөндеу
2500 м2 қызметтік және өндірістік үй-жайлар
1,0
"Жалпы басшылық" функциясы бойынша сан нормативтері
25-кесте
Лауазымдардың атауы
Сан нормативтері, адам
Бастық
1
Бас инженер
1
Бастықтың өндіріс жөніндегі орынбасары
1
Бастықтың орынбасары
1
"Жұртшылықпен байланыс және ішкі коммуникациялар жөніндегі жұмысты ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері
26-кесте
Функцияның атауы
Сан нормативтері, адам
Жұртшылықпен байланыс және ішкі коммуникациялар бойынша жұмысты ұйымдастыру
1
"Энергия менеджментін қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері
27-кесте
Функцияның атауы
Сан нормативтері, адам
Энергия менеджментін қамтамасыз ету
1
"Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері
28-кесте
Функцияның атауы
Сан нормативтері, адам
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру
1
"Байланыс құралдарын пайдалануды үйлестіру" функциясы бойынша сан нормативтері
29-кесте
Құбырдың ұзындығы, километр
Сан нормативтері, адам
800-ге дейін
1
801 және одан астам
2
"Технологиялық көлікті және арнайы техниканы пайдалану" функциясы бойынша сан нормативтері
30-кесте
Жылжымалы құрамның физикалық бірліктерінің саны, бірлік
Сан нормативтері, адам
100-ге дейін
2
100-ден астам
3
"Тәуекелдерді басқару және интеграцияланған менеджмент жүйесі" функциясы бойынша сан нормативтері
31-кесте
Жұмыскерлердің штат саны, бірлік
Сан нормативтері, адам
800-ге дейін
1
800-ден астам
2
"Қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері:
32-кесте
Функцияның атауы
Сан нормативтері, адам
Қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыру
1
"Гигиена және өнеркәсіптік санитария" функциясы бойынша сан нормативтері
33-кесте
Функцияның атауы
Сан нормативтері, адам
Гигиена және өнеркәсіптік санитария
1
"Әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсету" функциясы бойынша сан нормативтері
34-кесте
Жұмыскерлердің штат саны, бірлік
Сан нормативтері, адам
800-ге дейін
2
800-ден астам
3
"Өндірісті жедел басқару" функциясы бойынша сан нормативтері
35-кесте
Өндірістік объектілер саны, бірлік
Сан нормативтері, адам
5-ке дейін
3
6 және одан астам
4
"Азаматтық қорғаныс және арнайы жұмыстарды ұйымдастыру" функциясы бойынша сан нормативтері
36-кесте
Жұмыскерлердің штат саны, бірлік
Сан нормативтері, адам
600-ге дейін
1
601 және одан астам
2
Ескертпе: желілік өндірістік-диспетчерлік станциялар мұнай құбыры басқармасы аппаратының орналасқан жерінен 500 километрден астам қашықтықта орналасқан кезде желілік өндірістік-диспетчерлік станцияларға 1 адам қосымша көзделеді.
"Корпоративтік және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету" функциясы бойынша сан нормативтері
37-кесте
Жұмыскерлердің штат саны, бірлік
Сан нормативтері, адам
600-ге дейін
1
601 және одан астам
2
Ескертпе: желілік өндірістік-диспетчерлік станциялар мұнай құбыры басқармасы аппаратының орналасқан жерінен 500 километрден артық қашықтықта орналасқан кезде желілік өндірістік-диспетчерлік станцияларға 1 адам қосымша көзделеді.
"Жеке мұнай айдау, мұнай құю станцияларының, мұнай қыздыру станцияларының басшылығы мен мамандары" функциясы бойынша сан нормативтері
38-кесте
Лауазымдардың атауы
Сан нормативтері, адам
Станция бастығы
Станцияға 1 адам
Бастықтың орынбасары
Станцияға 1 адам
Жетекші инженер-энергетик, инженер-энергетик
Станцияға 1 адам
Жетекші инженер-энергетик (қосалқы станциялар), инженер-энергетик (қосалқы станциялар)
Қосалқы станция болған кезде станцияға 1 адам
Жетекші инженер-механик, инженер-механик
Станцияға 1 адам
Технологиялық процестерді автоматтандырылған басқару жүйелерінің инженері (жетекші)
Станцияға 1 адам
Еңбекті қорғау жөніндегі жетекші инженер, еңбекті қорғау жөніндегі инженер
Станцияға 1 адам
Ауысым (вахта) бастығы
Станцияға 5 адам
Жетекші инженер (резервуар паркінің), инженер (резервуар паркінің)

1 человек на станцию при наличии 4 и более резервуаров
Старший мастер газового хозяйства и печей подогрева
1 человек на станцию при наличии печей подогрева, работающих на газовом топливе
Ведущий инженер (тепло-газо-водоснабжения и канализации), инженер (тепло-газо-водоснабжения и канализации)
1 человек на станцию
Старший мастер электрохимзащиты и высоковольтных линий, мастер электрохимзащиты и высоковольтных линий
1 человек на станцию
Инженер
1 человек на станцию при наличии сооружений по очистке балластных, подтоварных и промышленных канализационных и хозяйственно-бытовых сточных вод
Инженер
1 человек на станцию при наличии водоочистных сооружений производительностью более 450 м3 в сутки
Ведущий механик по автотранспорту и спецтехнике, механик по автотранспорту и спецтехнике
1 человек на станцию при количестве технически исправного транспорта 10 и более единиц
Техник по труду
1 человек на станцию при штатной численности 75 и более человек
Заведующий хозяйством
1 человек на станцию при штатной численности 75 и более человек
Мастер по эксплуатации сливно-наливных эстакад и подъездных путей
1 человек на станцию при наличии железнодорожной эстакады
Примечание: при вахтовом методе работы нормативная численность удваивается.
Нормативы численности по функции "Аварийно-восстановительный пункт, линейно-эксплуатационная служба, центральная аварийно-ремонтная служба"
Таблица 39
Обслуживаемый объект
Нормативы численности, человек
Трасса трубопровода
В обычных условиях на 225 километров
На болотистых, песчаных (пустыни и полупустыни) и горных участках на 90 километров
3
3
Примечание:

4 және одан да көп резервуар болған кезде станцияға 1 адам
Газ шаруашылығы және қыздыру пештерінің аға шебері
Газ отынымен жұмыс істейтін қыздыру пештері болған кезде станцияға 1 адам
Жетекші инженер (жылу-газ-сумен жабдықтау және кәріз), инженер (жылу-газ-сумен жабдықтау және кәріз)
Станцияға 1 адам
Электрхимиялық қорғау және жоғары вольтты желілердің аға шебері, электрхимиялық қорғау және жоғары вольтты желілердің шебері
Станцияға 1 адам
Инженер
Балластық, тауарлық және өнеркәсіптік кәріз және шаруашылық-тұрмыстық сарқынды суларды тазарту бойынша құрылысжайлар болған кезде станцияға 1 адам
Инженер
Тәулігіне өнімділігі 450 м3 астам су тазарту құрылысжайлары болған кезде станцияға 1 адам
Автокөлік және арнайы техника бойынша жетекші механик, автокөлік және арнайы техника бойынша механик
Техникалық жарамды көлік саны 10 және одан астам болған кезде станцияға 1 адам
Еңбек технигі
Штат саны 75 және одан көп адам болған кезде станцияға 1 адам
Шаруашылық меңгерушісі
Штат саны 75 және одан көп адам болған кезде станцияға 1 адам
Ағызу-құю эстакадалары мен кірме жолдарды пайдалану жөніндегі шебер
Теміржол эстакадасы болған кезде станцияға 1 адам
Ескертпе: вахталық жұмыс әдісі кезінде нормативтік саны екі есе артады.
"Авариялық-қалпына келтіру пункті, желілік-пайдалану қызметі, орталық авариялық-жөндеу қызметі" функциясы бойынша сан нормативтері
39-кесте
Қызмет көрсетілетін объект
Сан нормативтері, адам
Құбыр жолы
Қалыпты жағдайда 225 шақырым
Батпақты, құмды (шөлдер мен шөлейттер) және 90 шақырымдық таулы жерлерде
3
3
Ескертпе:

1. При прохождении закрепленных участков магистрального нефтепровода для обслуживания в разных технических коридорах предусматривается 1 человек.
2. Численность работников устанавливается на 225 километров трассы трубопровода в обычных условиях. На болотистых, песчаных (пустыни и полупустыни), горных трассах и участках трассы, прилегающих к рисовым полям протяженность закрепляемого участка составляет 90 километров. Болотистой считается трасса, если суммарная протяженность болот составляет более 2-х процентов, либо имеется болото протяженностью более 2 километров.

1. Магистральдық мұнай құбырының бекітілген учаскелерінен өту кезінде әртүрлі техникалық дәліздерде қызмет көрсету үшін 1 адам көзделеді.
2. Жұмыскерлердің саны құбыр жолының 225 шақырымына қалыпты жағдайда белгіленеді. Батпақты, құмды (шөлдер мен шөлейттер), таулы трассаларда және күріш алқаптарына іргелес трасса учаскелерінде бекітілген учаскенің ұзындығы 90 шақырымды құрайды. Егер батпақтардың жалпы ұзындығы 2 пайыздан асатын болса немесе ұзындығы 2 шақырымнан асатын батпақ болса, батпақты жол болып саналады.

3. При численности персонала 50 и более человек вводится должность инженера по охране труда.
4. При закреплении за самостоятельным аварийно-восстановительным пунктом 10 и более единиц технически исправного транспорта вводится должность механик по автотранспорту и спецтехнике в количестве 1 человек.
5. При вахтовом методе работы нормативная численность удваивается.
Нормативы численности по функции "Линейно-эксплуатационная служба средств телемеханики"
Таблица 40
Количество телемеханизированных линейных контрольных пунктов, единиц.
Нормативы численности, человек
до 13
1

3. Персонал саны 50 және одан көп адам болған кезде еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымы енгізіледі.
4. Дербес авариялық-қалпына келтіру пунктіне техникалық жарамды көліктің 10 және одан да көп бірлігі бекітіліп берілген кезде 1 адам мөлшерінде автокөлік және арнайы техника жөніндегі механик лауазымы енгізіледі.
5. Вахталық жұмыс әдісімен нормативтік сан екі есе артады.
"Телемеханика құралдарының желілік-пайдалану қызметі" функциясы бойынша сан нормативтері
40-кесте
Телемеханикаланған желілік бақылау пункттерінің саны, бірлік.
Сан нормативтері, адам
13-ке дейін
1

40001-80000
80001-120000
1
2
3
Примечание:
1. При производстве в нефтепроводном управлении анализов по воде, дополнительно предусматривается 1 человек.
2. При производстве менее 40000 анализов в год и вахтовом методе работы нормативная численность устанавливается в количестве 2 человек.
Нормативы численности руководителей, специалистов и служащих самостоятельных линейных производственно-диспетчерских станций
Таблица 43
Наименование должностей
Нормативы численности, человек
Начальник
1 человек
Заместитель начальника
1 человек
Ведущий инженер-энергетик, инженер-энергетик
1 человек
Инженер (ведущий) автоматизированной системы управления технологическими процессами (контрольно-измерительного прибора и автоматики)
1 человек
Инженер-механик (ведущий)
1 человек
Инженер по метрологии (ведущий)
1 человек при количестве эксплуатируемых средств
измерений более 500 единиц
Инженер по пожарной безопасности, инженер по охране труда (ведущий), инженер по промышленной безопасности
1 человек при штатной численности менее 150 человек;
2 человек при штатной численности 150 и более человек
Инженер по связи
1 человек при отдалении линейных производственно-диспетчерских станций от места дислокации аппарата нефтепроводного управления более чем на 500 километр
Инженер-эколог
1 человек при отдалении линейных производственно-диспетчерских станций от места дислокации аппарата нефтепроводного управления более чем на 500 километр
Инженер по комплектации оборудования
1 человек при отдалении линейных производственно-диспетчерских станций от места дислокации аппарата нефтепроводного управления более чем на 500 километр
Бухгалтер (ведущий), специалист по налогам (ведущий)
1 человек при штатной численности 90 и более человек;
2 человек при штатной численности 200 и более человек
Юрисконсульт (ведущий)
1 человек при отдалении линейных производственно-диспетчерских станций от места дислокации аппарата нефтепроводного управления более чем на 500 километр
Техник по труду
1 человек при штатной численности 150 и более человек
Экономист по планированию
1 человек при штатной численности 90 и более человек;
2 человек при штатной численности 300 и более человек
Специалист по кадрам (ведущий), специалист по кадрам и социальному развитию
1 человек при штатной численности 90 и более человек;
2 человек при штатной численности 150 и более человек
Специалист по гигиене и промышленной санитарии
1 человек при штатной численности 90 и более человек
Заведующий хозяйством
1 человек при штатной численности 90 и более человек
Нормативы численности по функции "Руководство и специалисты"
Таблица 44
Наименование должностей
Нормативы численности, человек
Начальник базы
1
Заместитель начальника базы, старший инженер
1
Инженер по охране труда
1
Техник по труду

40001-80000
80001-120000
1
2
3
Ескертпе:
1. Мұнай құбыры басқармасында су бойынша талдау жүргізу кезінде қосымша 1 адам көзделеді.
2. Жылына 40 000-нан аз талдау жүргізу және вахталық жұмыс әдісі кезінде нормативтік саны 2 адам мөлшерінде белгіленеді.
Дербес желілік өндірістік-диспетчерлік станциялар басшыларының, мамандары мен қызметшілерінің сан нормативтері
43-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, адам
Бастық
1 адам
Бастықтың орынбасары
1 адам
Жетекші инженер-энергетик, инженер-энергетик
1 адам
Технологиялық процестердің (бақылау-өлшеу аспабы және автоматика) автоматтандырылған басқару жүйесінің инженері (жетекші)
1 адам
Инженер-механик (жетекші)
1 адам
Метрология жөніндегі инженер (жетекші)
Пайдаланылатын өлшеу құралдарының саны 500 бірліктен асатын кезде 1 адам
Өрт қауіпсіздігі жөніндегі инженер, еңбекті қорғау жөніндегі инженер (жетекші), өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі инженер
Штат саны 150 адамнан кем болған кезде 1 адам;
Штат саны 150 және одан көп адам болған кезде 2 адам
Байланыс жөніндегі инженер
желілік өндірістік-диспетчерлік станция мұнай құбырын басқару аппаратының орналасқан жерінен 500 километрден астам қашықтықта болған кезде
желілік өндірістік-диспетчерлік станцияға 1 адам
Инженер-эколог
желілік өндірістік-диспетчерлік станция мұнай құбырын басқару аппаратының орналасқан жерінен 500 километрден астам қашықтықта болған кезде
желілік өндірістік-диспетчерлік станцияға 1 адам
Жабдықтарды жинақтау жөніндегі инженер
желілік өндірістік-диспетчерлік станция мұнай құбырын басқару аппаратының орналасқан жерінен 500 километрден астам қашықтықта болған кезде
желілік өндірістік-диспетчерлік станцияға 1 адам
Бухгалтер (жетекші), салық жөніндегі маман (жетекші)
Штат саны 90 және одан көп адам болған кезде 1 адам;
Штат саны 200 және одан көп адам болған кезде 2 адам
Заң консультанты (жетекші)
желілік өндірістік-диспетчерлік станция мұнай құбырын басқару аппаратының орналасқан жерінен 500 километрден астам қашықтықта болған кезде
желілік өндірістік-диспетчерлік станцияға 1 адам
Еңбек жөніндегі техник
Штат саны 150 және одан көп адам болған кезде 1 адам
Жоспарлау жөніндегі экономист
Штат саны 90 және одан көп адам болған кезде 1 адам;
Штат саны 300 және одан көп адам болған кезде 2 адам
Кадрлар жөніндегі маман (жетекші), кадрлар және әлеуметтік даму жөніндегі маман
Штат саны 90 және одан көп адам болған кезде 1 адам;
Штат саны 150 және одан көп адам болған кезде 2 адам
Гигиена және өнеркәсіптік санитария жөніндегі маман
Штат саны 90 және одан көп адам болған кезде 1 адам
Шаруашылық меңгерушісі
Штат саны 90 және одан көп адам болған кезде 1 адам
"Басшылық және мамандар" функциясы бойынша сан нормативтері
44-кесте
Лауазымдар атауы
Сан нормативтері, адам
База бастығы
1
База бастығының орынбасары, аға инженер
1
Еңбекті қорғау жөніндегі инженер
1
Еңбек жөніндегі техник

1 человек на цех при количестве физических единиц подвижного состава 60 и более
Начальник автоколонны
1 человек на автоколонну
Инженер по безопасности движения
1 человек на цех;
1 человек на автоколонну в составе линейных производственно-диспетчерских станций
Инженер по охране труда
1 человек на цех при штатной численности цеха 50 и более человек;
1 человек на автоколонну в составе линейных производственно-диспетчерских станций при штатной численности автоколонны 50 и более человек
Техник по труду
1 человек на цех при штатной численности 30 и более человек
Заведующий хозяйством
1 человек на цех при штатной численности 75 и более человек
Эксплуатационное обслуживание и оперативное управление производством
Начальник, инженер производственно-технической службы (старший), контрольный механик, техник по учету, диспетчер

Жылжымалы құрамның физикалық бірліктерінің саны – 60 және одан асатын жағдайда цехке – 1 адам
Автоколонна бастығы
Автоколоннаға – 1 адам
Қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі инженер
Цехке – 1 адам;
желілік өндірістік-диспетчерлік станция құрамындағы автоколоннаға –
1 адам
Еңбекті қорғау жөніндегі инженер
Штат саны – 50 және одан көп адам болған кезде цехке –1 адам;
Штат саны –50 және одан көп адам болған кезде желілік өндірістік-диспетчерлік станция құрамындағы автоколоннаға –1 адам
Еңбек жөніндегі техник
Штат саны – 30 және одан көп адам болған кезде цехке – 1 адам
Шаруашылық меңгерушісі
Штат саны – 75 және одан көп адам болған кезде цехке – 1 адам
Пайдалану қызметі және өндірісті жедел басқару
Бастық, өндірістік-техникалық қызмет инженері (аға), бақылау механигі, есепке алу жөніндегі техник, диспетчер

Указанный состав и численность персонала приведены для аварийно-восстановительных пунктов, укомплектованных согласно пунктам 44 и 88 Типовых нормативов. При неполном оснащении аварийно-восстановительных пунктов техническими средствами численность рабочих, обслуживающих специальную технику, устанавливается по ее фактическому наличию.
В графе 6 приведена дополнительная численность персонала для укомплектования аварийно-восстановительных пунктов.

Көрсетілген персоналдың құрамы мен саны Үлгілік нормативтердің 44 және 88-тармағына сәйкес жасақталған авариялық-қалпына келтіру пункттері үшін келтірілген. Авариялық-қалпына келтіру пункттері техникалық құралдармен толық жарақтандырылмаған кезде арнайы техникамен қызмет көрсететін жұмысшылардың саны оның нақты болуы бойынша белгіленеді.
6-бағанда авариялық-қалпына келтіру пункттерін жасақтау үшін персоналдың қосымша саны келтірілген.