О внесении изменения в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 410 "Об утверждении Показателей качества услуг связи"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 11 декабря 2025 года № 639/НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 410 "Об утверждении Показателей качества услуг связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16064) следующее изменение:
Показатели качества услуг связи, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие c 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер- Министра –
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Заместителя
Премьер министра – Министра
искусственного интеллекта и
цифрового развития
Республики Казахстан
от 11 декабря 2025 года № 639/НҚ
Утверждены приказом
Министра информации
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 ноября 2017 года № 410
Показатели качества услуг связи
Наименование показателя качества услуг сотовой связи
Значение показателя
Показатели качества услуг голосовой связи
1
Доля неуспешных вызовов от общего числа вызовов при установлении соединений с абонентом сети сотовой связи
3 %
2
Доля неуспешных вызовов от общего числа вызовов при установлении соединений с абонентом сети фиксированной телефонной связи
2.5 %
3
Доля вызовов, окончившихся разъединением установленного соединения не по инициативе абонента
3 %
4

"Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 410 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2025 жылғы 11 желтоқсандағы № 639/НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 410 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16064 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштері осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер – Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мәдиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрінің
2025 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 639/НҚ бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 22 қарашадағы
№ 410 бұйрығымен
бекітілген
Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштері
Ұялы байланыс қызметтерінің сапа көрсеткішінің атауы
Көрсеткіштің мәні
Дауыс байланысы қызметтерінің сапа көрсеткіштері
1
Ұялы байланыс желісінің абонентімен қосылуды орнату кезінде шақырулардың жалпы санынан сәтсіз шақырулардың үлесі
3%
2
Тіркелген телефон байланысы желісінің абонентімен қосылуды орнату кезінде шақырулардың жалпы санынан сәтсіз шақырулардың үлесі
2.5%
3
Абоненттің бастамасынсыз орнатылған қосылулардың ажырауымен аяқталған шақырулардың үлесі
3%
4

0,20 %
При передаче данных по составным каналам связи типа ВОЛС+витая пара, РРЛ+витая пара между объектом измерения и тестовым сервером/аппаратным средством контроля, размещенным на сети передачи данных оператора
150 мс
50 мс
0,30 %
При передаче данных по составным каналам связи с одним спутниковым участком между объектом измерения и тестовым сервером/аппаратным средством контроля, размещенным на сети передачи данных оператора
800 мс
100 мс
0,50 %
Список аббревиатур и сокращений:
MOS – средняя оценка разборчивости речи;
HTTP – протокол передачи данных;
FTP – протокол передачи файлов по сети WEB – интернет пространство;
IP – межсетевой протокол;
ВОЛС – волоконно-оптическая линия связи.
Примечания:
i отношение числа успешных попыток загрузки данных (тестовых файлов) к общему числу попыток загрузки данных за определенный период времени, выраженное в процентах;
ii отношение числа попыток успешных загрузок WEB-страницы HTTP к общему числу попыток загрузок за определенный период времени, выраженное в процентах;
iii Классы мест проводимых измерений:
С1С – аэропорты, железнодорожные/автобусные вокзалы, Бизнес центры, административные комплексы, выставочные площади, места проведения культурно-массовых мероприятий;
Д0 – города с населением более 1 миллиона человек;
Д1 – города республиканского значения и (или) с населением более 300 тысяч человек;
Д2 – городская местность (средние и большие города с населением от 50000 до 300000 человек);
Д3 – сельская местность и малые города с населением до 50000 человек;
О1С – измерения на основе поступивших обращений, снаружи помещений.
іv типы местности в зависимости от плотности застройки:
1 – город (снаружи помещений);
2 – сельская местность (снаружи помещений);
3 – автотрассы.
v минимальный уровень сигнала в точках приема свободного пространства, при котором обеспечивается доступность сети в разных типах местности, определяется затуханием сигнала при распространении (с учетом препятствий);
vi допустимый процент пороговых значений рассчитывается, как доля значений ниже порогового от общего числа полученных значений на участках с покрытием сетью указанной технологии.

0,20%
Оператордың деректерді беру желісінде орналасқан деректерді ТОБЖ+өрілген жұп, РРЖ+өрілген жұп өлшеу объектісі мен тест сервері/бақылаудың аппараттық құралы арасындағы байланыстың құрамдас арналары бойынша беру кезінде
150 мс
50 мс
0,30%
Оператордың деректерді беру желісінде орналасқан өлшеу объектісі мен тест сервері/бақылаудың аппараттық құралы арасындағы бір жерсеріктік учаскемен байланыстың құрамдас арналары бойынша деректерді беру кезінде
800 мс
100 мс
0,50%
Аббревиатуралар мен қысқартулар тізімі:
MOS – сөйлеу анықтығын орташа бағалау;
HTTP – деректерді жіберу хаттамасы;
FTP – желі бойынша файлдарды жіберу хаттамасы;
ІP – желіаралық хаттама;
ТОБЖ – талшықты-оптикалық байланыс желісі.
Ескертпелер:
і деректерді (тестілік файлдарды) жүктеудің сәтсіз талаптары санының белгілі уақыт кезеңінде деректерді жүктеу әрекеттерінің жалпы санына пайызбен көрсетілген қатынасы;
іі HTTP WEB парақты жүктеудің сәтті талаптары санының белгілі уақыт кезеңінде HTTP WEB-парақты жүктеу әрекеттерінің жалпы санына пайызбен көрсетілген қатынасы;
ііі Өлшеулер жүргізілетін орындар классы:
С1С – әуежайлар, теміржол/сапаржай вокзалдары, бизнес орталықтары, әкімшілік кешендер, көрмелік алаңдар, мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу орындары;
Д0 – 1 миллионнан астам халқы бар қалалар;
Д1 – республикалық маңызы бар және (немесе) халқы 300 мың адамнан асатын қалалар;
Д2 – қалалық жер (халқы 50000-нан 300000 адамға дейін болатын орта және үлкен қалалар);
Д3 – 50000 адамға дейінгі халқы бар ауылдық жерлер және шағын қалалар;
О1С – келіп түскен өтініштер негізіндегі өлшемдер.
іv құрылыстардың тығыздығына байланысты елді мекендердің типтері:
1 – қала (үй-жайлардың сыртынан);
2 – ауылдық жер (үй-жайлардың сыртынан);
3 – автомобиль жолдары.
v әртүрлі елді мекендер типтерінде желінің қолжетімділігі қамтамасыз етілетін бос кеңістіктің қабылдау нүктелеріндегі сигналдың ең төменгі деңгейі сигналдың таралуы кезінде өшуімен (бөгеуілдерді ескере отырып) айқындайды;
vі бастапқы мәндердің жол берілетін пайызы көрсетілген технологиялардың желісімен қамтылған учаскелерде алынған мәндердің жалпы санынан бастапқы мәннен төмен мәндердің үлесі ретінде есептеледі.