О реализации пилотного проекта в Акмолинской области по внедрению электронной очереди при очном оказании государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты"
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 ноября 2025 года № 347, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 ноября 2025 года № 136 и Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 11 ноября 2025 года № 571/НҚ.
Сноска. Заголовок - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.04.2026 № 148, Заместителя Премьер-Министра - Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 02.06.2026 № 273/НҚ и Министра здравоохранения РК от 08.05.2026 года № 47(вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его подписания последним из руководителей государственных органов).
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Реализовать пилотный проект в Акмолинской области и в городе Алматы по внедрению электронной очереди при очном оказании государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты.
Сноска. Заголовок - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.04.2026 № 148, Заместителя Премьер-Министра - Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 02.06.2026 № 273/НҚ и Министра здравоохранения РК от 08.05.2026 года № 47 (вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его подписания последним из руководителей государственных органов).
2. Утвердить Алгоритм формирования электронной очереди при очном оказании государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" согласно приложению к настоящему совместному приказу.
3. Комитету регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан обеспечить:
1) реализацию и постоянный мониторинг проведения пилотного проекта;
2) направление в Департамент методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информации о проблемных вопросах, возникших в ходе реализации пилотного проекта в течение трех рабочих дней с момента их выявления.

Ақмола облысында және Алматы қаласында "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көзбе-көз көрсету кезінде электрондық кезекті енгізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 4 қарашадағы № 347, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 5 қарашадағы № 136 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2025 жылғы 11 қарашадағы № 571/НҚ бірлескен бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 8-тармақтан қараңыз.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.04.2026 № 148, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 02.06.2026 № 273/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2026 № 47 (қол қойған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді және 20.11.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Ақмола облысында және Алматы қаласында "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көзбе-көз көрсету кезінде электрондық кезекті енгізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асырсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.04.2026 № 148, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 02.06.2026 № 273/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2026 № 47 (қол қойған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді және 20.11.2026 дейін қолданыста болады) бірлескен бұйрығымен.
2. Осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көзбе-көз көрсету кезінде электрондық кезекті қалыптастыру алгоритмі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетіне:
1) пилоттық жобаны жүргізудің іске асырылуын және тұрақты мониторингін;
2) пилоттық жобаны іске асыру барысында туындаған проблемалық мәселелер туралы ақпаратты олардың анықталған сәтінен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.

4. Акционерному обществу "Центр развития трудовых ресурсов" обеспечить:
1) внедрение электронной очереди на портале социальных услуг;
2) техническую поддержку пилотного проекта, бесперебойное функционирование информационных систем;
3) создание видео-инструкции процесса записи в электронную очередь;
4) получение согласия субъекта персональных данных или его законного представителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
5) соблюдение норм Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности.
5. Департаменту методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы Министерства труда и социальной защиты населения, Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения довести настоящий совместный приказ до сведения своих заинтересованных территориальных подразделений, подведомственных организаций.
6. Департаменту методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего совместного приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня подписания совместного приказа для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
7. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров труда и социальной защиты населения, искусственного интеллекта и цифрового развития, здравоохранения Республики Казахстан.
8. Настоящий совместный приказ вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его подписания последним из руководителей государственных органов и действует в течение 12 (двенадцати) месяцев со дня его вступления в силу.
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан ________________С. Жакупова
Министр здравоохранения Республики Казахстан ________________А. Альназарова
Заместитель Премьер-Министра – Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан __________________Ж. Мадиев
Министр здравоохранения Республики Казахстан __________А. Альназарова
Заместитель Премьер-Министра – Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан __________Ж. Мадиев
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан __________С. Жакупова
Приложение
к совместному приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 ноября 2025 года № 136,
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
от 11 ноября 2025 года № 571/НҚ и
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 4 ноября 2025 года № 347
Алгоритм формирования электронной очереди при очном оказании государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты"
Сноска. Алгоритм - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.04.2026 № 148, Заместителя Премьер-Министра - Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 02.06.2026 № 273/НҚ и Министра здравоохранения РК от 08.05.2026 года № 47 (вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его подписания последним из руководителей государственных органов).

4. "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамына:
1) әлеуметтік қызметтер порталына электрондық кезекті енгізуді;
2) пилоттық жобаны техникалық қолдауды, ақпараттық жүйелердің үздіксіз жұмыс істеуін;
3) электрондық кезекке жазылу процесінің бейне-нұсқаулығын жасауды;
4) Қазақстан Республикасының Дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес дербес деректер субъектісінің немесе оның заңды өкілінің келісімін алуды;
5) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптар нормаларын сақталуын қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру департаменті, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті осы бірлескен бұйрықты өзінің мүдделі аумақтық бөлімшелерінің, ведомстволық бағынысты ұйымдарының назарына жеткізсін.
6. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін бірлескен бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бірлескен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
7. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, жасанды интеллект және цифрлық даму, денсаулық сақтау вице-министрлеріне жүктелсін.
8. Осы бірлескен бұйрық мемлекеттік органдар басшыларының соңғысы қол қойған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді және ол күшіне енген күннен бастап 12 (он екі) ай ішінде қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
____________ С. Жақыпова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі ______________ А. Әлназарова
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі ______Ж. Мәдиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі _________А. Альназарова
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі ______Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі _____С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2025 жылғы 4 қарашадағы
№ 347
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2025 жылғы 5 қарашадағы
№ 136
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрінің
2025 жылғы 11 қарашадағы
№ 571/НҚ бірлескен бұйрығына
қосымша
"Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көзбе-көз көрсету кезінде электрондық кезекті қалыптастыру алгоритмі
Ескерту. Алгоритмі жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.04.2026 № 148, ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 02.06.2026 № 273/НҚ және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2026 № 47 (қолданысқа енгізілу тәртібін 8-т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий алгоритм формирования электронной очереди при очном оказании государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" (далее – Алгоритм) регламентирует порядок формирования электронной очереди через Портал социальных услуг — aleumet.egov.kz, в рамках очного оказания государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" (далее – Услуга).
2. В настоящем Алгоритме используются следующие основные понятия и сокращения:
1) портал социальных услуг (далее – Портал) – объект информатизации, представляющий собой единую точку доступа к товарам и услугам, услугам по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, предоставляемых поставщиками для лиц с инвалидностью, на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в пределах гарантированной суммы в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;
2) услугополучатель – освидетельствуемое лицо или его законный представитель;
3) услугодатель – Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения по Акмолинской области, Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения по городу Алматы;
4) медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) – оценка ограничений жизнедеятельности освидетельствуемого лица, вызванных стойким расстройством функций организма, с установлением (неустановлением) инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности, а также определение его потребностей в мерах социальной защиты;
5) отдел МСЭ – структурное подразделение уполномоченного государственного органа, проводящее МСЭ;
6) Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) вводится в действие с 12.07.2026 совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.04.2026 № 148, Заместителя Премьер-Министра - Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 02.06.2026 № 273/НҚ и Министра здравоохранения РК от 08.05.2026 года № 47 (текст исключен).
3. Электронная очередь формируется на основании предварительной записи на оказание Услуги, за исключением выходных и праздничных дней, установленных Трудовым кодексом Республики Казахстан, в Акмолинской области в следующие часы: 09:00, 09:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 14:30, 15:00, с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов. В городе Алматы в следующие часы: 09:00, 09:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 14:00, 14:30, с перерывом на обед с 13:00 до 14:00 часов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көзбе-көз көрсету кезінде электрондық кезекті қалыптастыру алгоритмі (бұдан әрі — Алгоритм) "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметті көзбе-көз көрсету шеңберінде (бұдан әрі – Көрсетілетін қызмет) Әлеуметтік қызметтер порталы – aleumet.egov.kz арқылы электрондық кезекті қалыптастыру тәртібін регламенттейді.
2. Алгоритмде мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы (бұдан әрі – Портал) – Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес мүгедектігі бар адамдар үшін өнім берушілер ұсынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын жергілікті атқарушы органдардың кепілдік берілген сома шегінде өтеуі шарттарымен оларға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін ақпараттандыру объектісі;
2) көрсетілетін қызметті алушы – куәландырылатын тұлға немесе оның заңды өкілі;
3) көрсетілетін қызметті беруші – Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті, Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті;
4) медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) – мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеп (белгілемей), куәландырылатын адамның организмі функцияларының тұрақты бұзылуынан туындаған тыныс-тіршілігінің шектелуін бағалау, сондай-ақ оның әлеуметтік қорғау шараларын қажетсінуін айқындау;
5) МӘС бөлімі – уәкілетті мемлекеттік органның МӘС жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
6) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" АЦЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбекке қабілеттіліктен айырылу, абилитациялау және оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ МӘС бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен.
3. Электрондық кезек Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде белгіленген демалыс және мереке күндерін қоспағанда, Көрсетілетін қызметке алдын ала жазылу негізінде Ақмола облысында мынадай сағаттарда: 09:00, 09:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 14:30, 15:00, сағат 13.00-ден 14:30-ға дейін түскі үзіліспен қалыптастырылады. Алматы қаласында: 09:00, 09:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 14:00, 14:30, сағат 13.00-ден 14:00-ге дейін түскі үзіліспен қалыптастырылады.