Об утверждении профессионального стандарта "Услуги по доступности объектов инфраструктуры для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 августа 2025 года № 244
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт "Услуги по доступности объектов инфраструктуры для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Исполняющий
обязанности министра
А. Ертаев
Приложение
к приказу и.о. Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Профессиональный стандарт "Услуги по доступности объектов инфраструктуры для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Услуги по доступности объектов инфраструктуры для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области предоставления услуг по доступности объектов инфраструктуры для населения.

"Мүгедектігі бар адамдардың және жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып, инфрақұрылым объектілерінің халыққа қолжетімділігі бойынша қызметтер" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2025 жылғы 6 тамыздағы № 244 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Мүгедектігі бар адамдардың және жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып, инфрақұрылым объектілерінің халыққа қолжетімділігі бойынша қызметтер" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы А. Ертаев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау Министрдің м.а.
бұйрығына қосымша
"Мүгедектігі бар адамдардың және жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып, инфрақұрылым объектілерінің халыққа қолжетімділігі бойынша қызметтер" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандартты қолдану саласы: "Мүгедектігі бар адамдардың және жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып, инфрақұрылым объектілерінің халыққа қолжетімділігі бойынша қызметтер" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген және ол білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, соның ішінде кәсіпорындардағы персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының түлектері мен жұмыскерлерді даярлауға қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ халық үшін инфрақұрылым нысандарының қолжетімділігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсету саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге бағытталған.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) социальная инфраструктура – совокупность объектов отраслей сферы обслуживания (социально - культурного назначения, жилищно – коммунальное хозяйства, транспорта и связи по обслуживанию населения; образования, здравоохранения, торговли, общественного питания и др.), деятельность которых направлена на удовлетворение личных потребностей населения, обеспечение полноценной жизнедеятельности;
2) профильный специалист – работник с высшим или средним специальным образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) ситуационная помощь – помощь, оказываемая лицам с инвалидностью и другим МГН по их желанию или с их согласия в целях преодоления барьеров, препятствующих получению услуг, оказываемых населению, наравне с другими лицами;
6) разумное приспособление – формирование безбарьерной среды, в основе которого лежит положение о внесении, при необходимости в конкретном случае, необходимых и подходящих модификаций и коррективов, не становящихся несоразмерным или неоправданным бременем, в целях обеспечения реализации или осуществления лицами с инвалидностью наравне с другими всех прав человека и основных свобод;
7) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
8) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
9) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
10) безбарьерная среда – среда жизнедеятельности, в которой отсутствуют или сведены к минимуму физические, средовые, информационные и социально-психологические барьеры для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения (далее - МГН);
11) шаговая доступность – показатель физической доступности для лиц с инвалидностью и МГН услуг и объектов от места проживания до места оказания услуг (от порога до порога), определяющий возможность посещения объектов для получения востребованных услуг, с учетом качества доступности маршрутов передвижения (пешеходных и при необходимости общественного транспорта), способов оказания услуг, с учетом имеющихся у лиц с инвалидностью нозологий;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) әлеуметтік инфрақұрылым – қызметі халықтың жеке қажеттіліктерін қанағаттандыруға, толыққанды тыныс-тіршілікті қамтамасыз етуге бағытталған қызмет көрсету салалары (әлеуметтік-мәдени мақсаттағы, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, көлік және халыққа қызмет көрсету жөніндегі байланыс; білім беру, денсаулық сақтау, сауда, қоғамдық тамақтану және т. б.) объектілерінің жиынтығы;
2) бейінді маман – белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар жоғары немесе орта арнаулы білімі бар жұмыскер;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) жағдаяттық көмек – мүгедектігі бар адамдарға және жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып, олардың қалауы бойынша немесе олардың келісімімен халыққа көрсетілетін қызметтерді алуға кедергі келтіретін кедергілерді басқа адамдармен тең дәрежеде еңсеру мақсатында көрсетілетін көмек;
6) жүйелі бейімдеу – нақты жағдайда қажет болғанда мүгедектігі бар адамдардың барлық құқықтары мен негізгі бостандықтарын басқалармен тең дәрежеде іске асыруын қамтамасыз етуі немесе жүзеге асыруы мақсатында мөлшерлес емес немесе ақталмаған ауыртпалық болмайтындай қажетті және сәйкес келетін модификациялар мен түзетулерді енгізу туралы ереже негізі болған кедергісіз ортаны қалыптастыру;
7) кәсіп –жеке адам жүзеге асыратын және оны орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
8) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
9) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
10) кедергісіз орта – мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары (бұдан әрі – ХЖШТ) үшін физикалық қоршаған орталық, ақпараттық және әлеуметтік-психологиялық кедергілер жоқ немесе барынша азайтылған тіршілік ортасы;
11) қадамдық қолжетімділік – жүріп-тұру бағдарларының (жаяу жүргіншілер және қажет болған кезде қоғамдық көлік), мүгедектігі бар адамдарда бар нозологияларды ескере отырып қызмет көрсету тәсілдерінің қолжетімділік сапасын ескере отырып, талап етілетін қызметтерді алу үшін объектілерге бару мүмкіндігін айқындайтын, тұрғылықты жерінен қызмет көрсету орнына дейін (табалдырықтан табалдырыққа дейін) мүгедектігі бар адамдар мен ХЖШТ үшін объектілер мен қызметтердің физикалық қолжетімділік көрсеткіші;

12) доступность – свойство здания, помещения, места обслуживания, позволяющее конкретной категории людей из числа лиц с инвалидностью и МГН достичь места целевого назначения и воспользоваться услугой;
13) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
14) доступность услуги – возможность получения любых услуг потребителями с учетом всех объективных ограничений;
15) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
16) лица с инвалидностью – лица с устойчивыми физическими, психическими, интеллектуальными или сенсорными нарушениями, которые при взаимодействии с различными барьерами могут мешать их полному и эффективному участию в жизни общества наравне с другими членами общества;
17) общественные объединения лиц с инвалидностью – организации (ассоциации), созданные лицами с инвалидностью и лицами, представляющими их интересы, в целях защиты прав и законных интересов лиц с инвалидностью для обеспечения им равных с другими гражданами возможностей, а также решения задач общественной интеграции лиц с инвалидностью;
18) дискриминация по признаку инвалидности – любое различие, исключение или ограничение по причине инвалидности, целью или результатом которого является умаление или отрицание признания, реализации или осуществления наравне с другими всех гарантированных в Республике Казахстан прав и свобод человека и гражданина в политической, экономической, социальной, культурной, гражданской или любой иной области;
19) маломобильные группы населения – обобщенное понятие, объединяющее людей, имеющих постоянные, временные или ситуационные ограничения, препятствующие их безопасному и комфортному передвижению по городу пешком или на маршрутных транспортных средствах, а также получению услуг, предоставляемых в общественных зданиях и сооружениях открытого доступа.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник;
2) Г – лица с инвалидностью с нарушением слуха;
3) К – лица с инвалидностью, использующие для передвижения кресло-коляску;
4) ЛСИ – лица с инвалидностью;
5) О – лица с инвалидностью с нарушением опорно-двигательного аппарата;
6) С – лица с инвалидностью с нарушением зрения;
7) ОРК – отраслевая рамка квалификации;
8) У – лица с инвалидностью с нарушением ментальности;

12) қолжетімділік – ғимараттың, үй-жайдың, қызмет көрсету орнының мүгедектігі бар адамдар мен ХЖШТ қатарындағы адамдардың нақты санатына нысаналы мақсатқа жетуге және қызметті пайдалануға мүмкіндік беретін қасиеті;
13) құзыреттілік – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
14) қызметтің қолжетімділігі – барлық объективті шектеулерді ескере отырып, тұтынушылардың кез келген қызметтерді алу мүмкіндігі;
15) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі жарым іс-әрекеті физикалық тұрғыдан және/немесе ақыл-оймен орындау қабілеті;
16) мүгедектігі бар адамдар – әртүрлі тосқауылдармен өзара іс-қимыл кезінде олардың қоғам өміріне қоғамның басқа мүшелерімен тең дәрежеде толық және тиімді қатысуына кедергі келтіруі мүмкін тұрақты дене, психикалық, интеллектуалдық немесе сенсорлық кемістігі бар адамдар;
17) мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері – мүгедектігі бар адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, олардың басқа азаматтармен тең мүмкіндіктерін қамтамасыз ету, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік интеграциялау мәселелерін шешу мақсатында мүгедектігі бар адамдар және олардың мүдделерін білдіретін адамдар құратын ұйымдар (бірлестіктер);
18) мүгедектік белгісі бойынша кемсіту – мүгедектігіне байланысты мақсаты немесе нәтижесі Қазақстан Республикасында адамның және азаматтың саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени, азаматтық немесе кез келген өзге саладағы барлық кепілдік берілген құқықтары мен бостандықтарын басқалармен тең дәрежеде тануды, іске асыруды немесе жүзеге асыруды төмендету немесе теріске шығару болып табылатын мүгедектігі салдарынан кез келген бөлектеу, есепке алмау немесе шектеу;
19) халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары – олардың қала бойынша жаяу немесе бағдарлық көлік құралдарымен қауіпсіз және жайлы жүріп - тұруына, сондай-ақ қоғамдық ғимараттар мен ашық қолжетімділік құрылыстарында көрсетілетін қызметтерді алуға кедергі келтіретін тұрақты, уақытша немесе жағдаяттық шектеулері бар адамдарды біріктіретін жалпылама ұғым.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – біліктілік анықтамалық;
2) Г – есту қабілеті бұзылған, мүгедектігі бар адамдар;
3) Қ – қозғалу үшін кресло-арбаны пайдаланатын, мүгедектігі бар адамдар;
4) МБА – мүгедектігі бар адамдар;
5) О – тірек-қимыл аппараты бұзылған, мүгедектігі бар адамдар;
6) С – көру қабілеті бұзылған, мүгедектігі бар адамдар;
7) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
8) У – менталдылығы бұзылған, мүгедектігі бар адамдар;

9) МГН – маломобильные группы населения;
10) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
11) НПА – нормативный правовой акт;
12) ВЭБ – всемирная паутина (World Wide Web).
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Услуги по доступности объектов инфраструктуры для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп.
5. Код профессионального стандарта: X96090001.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
S Предоставление прочих видов услуг;
96 Предоставление прочих индивидуальных услуг;
96.0 Предоставление прочих индивидуальных услуг;
96.09 Предоставление прочих индивидуальных услуг, не включенных в другие группировки;
96.09.0 Предоставление прочих индивидуальных услуг, не включенных в другие группировки.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции в части умений, навыков и знаний по предоставлению ситуационной помощи лицам с инвалидностью с целью преодоления барьеров окружающей среды получателям социальных услуг населению в целях улучшения условий жизнедеятельности и (или) расширения их возможностей самостоятельно обеспечивать свои основные жизненные потребности.
8. Перечень карточек профессий:
1) Эксперт по оценке условий доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения (с учетом потребностей маломобильных групп) - 5 уровень ОРК;
2) Инструктор по обучению персонала оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью - 5 уровень ОРК;
3) Руководитель направления в области развития доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения (с учетом потребностей маломобильных групп) - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Эксперт по оценке условий доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения (с учетом потребностей маломобильных групп)":
Код группы:
3160-1
Код наименования занятия:
3160-1
Наименование профессии:
Эксперт по оценке условий доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения (с учетом потребностей маломобильных групп)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
нет
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность: Автоматизированные системы проектирования и эксплуатации зданий
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность: Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность: Социальная работа
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность: Архитектура
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
с техническим и профессиональным образованием стаж работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
курсы в учебных центрах включенных в реестр данных государственной системы технического регулирования в области доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения, с учетом потребностей лиц с инвалидностью маломобильных групп
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оценка результатов работ организаций, оказывающих услуги населению, связанных с выполнением нормативных требований по обеспечению доступности услуг и объектов инфраструктуры для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

9) ХЖШТ – халықтың жүріп - тұруы шектеулі топтары;
10) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
11) НҚА – нормативтік құқықтық акт;
12) ВЕБ – дүниежүзілік желі (World Wide Web).
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Мүгедектігі бар адамдардың және жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып, инфрақұрылым объектілерінің халыққа қолжетімділігі бойынша қызметтер".
5. Кәсіптік стандарттың коды: X96090001.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
S Өзге де қызметтер түрлерін ұсыну;
96 Өзге де дербес қызметтер көрсету;
96.0 Өзге де дербес қызметтер ұсыну;
96.09 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де жеке көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
96.09.0 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де жеке көрсетілетін қызметтерді ұсыну.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Мүгедектігі бар адамдардың және жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып, инфрақұрылым объектілерінің халыққа қолжетімділігі бойынша қызметтер" "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген. Кәсіпорындарда кадрларды, білім беру ұйымдарының жұмыскерлері мен түлектерін оқытуды қоса алғанда, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға қойылатын талаптарды және халыққа инфрақұрылым объектілерінің болуы бойынша қызметтер көрсету саласындағы мәселелердің кең ауқымын шешу жолдарын белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Халық үшін (жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттіліктерін ескере отырып) инфрақұрылым объектілері мен қызметтерінің қолжетімділік жағдайларын бағалау жөніндегі сарапшы - 5 СБШ-нің деңгейі;
2) Мүгедектігі бар адамдарға ахуалдық көмек көрсету бойынша персоналды оқыту жөніндегі нұсқаушы - 5 СБШ-нің деңгейі;
3) Халық үшін (жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып) инфрақұрылым объектілері мен қызметтердің қолжетімділігін дамыту саласындағы басшы - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Халық үшін (жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттіліктерін ескере отырып) инфрақұрылым объектілері мен қызметтерінің қолжетімділік жағдайларын бағалау жөніндегі сарапшы" кәсіп карточкасы:
Топтың коды:
3160-1
Қызмет атауының коды:
3160-1
Кәсіптің атауы:
Халық үшін (жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттіліктерін ескере отырып) инфрақұрылым объектілері мен қызметтерінің қолжетімділік жағдайларын бағалау жөніндегі сарапшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
жоқ
Кәсіптік білім деңгейі
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық: Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Әлеуметтік жұмыс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Архитектура
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік білімі, жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттіліктерін ескере отырып, инфрақұрылым объектілері мен халыққа көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі саласындағы мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізіліміне енгізілген оқу орталықтары жанындағы курстар
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктерін ескере отырып, объектілер мен қызметтердің халық үшін қолжетімділігін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік талаптарға байланысты халыққа қызмет көрсететін ұйымдар жұмыстарының нәтижелерін бағалау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Проведение комплекса работ по оценке качества условий доступности услуг организаций, оказывающих услуги населению, объектов инфраструктуры по обеспечению условий шаговой доступности для лиц с инвалидностью.
2. Развитие профессиональных качеств.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение комплекса работ по оценке качества условий доступности услуг организаций, оказывающих услуги населению, объектов инфраструктуры по обеспечению условий шаговой доступности для лиц с инвалидностью
Навык 1:
Выявлять и оценивать барьеры окружающей среды препятствующие передвижению, получению информации, обслуживанию лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии
Умения:
1. Понимать потребности лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии в помощи и условиях для преодоления барьеров физической и информационной доступности услуг и объектов инфраструктуры.
2. Оценивать условия шаговой доступности услуг и объектов инфраструктуры.
3. Оценивать эффективность технологий обслуживания и оказания ситуационной помощи лицам с инвалидностью при обеспечении условий доступности услуг и объектов инфраструктуры.
Знания:
1. Основы обеспечения архитектурной доступности объектов и прилегающих территорий для лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
2. Основы обеспечения безопасности для лиц с инвалидностью окружающей среды и обслуживании при передвижении и информировании об условиях доступности.
3. Нормативно-правовую, техническую базу документов, регламентирующих требования к обеспечению доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью.
4. Этику общения с лицам с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
5. Антропометрические показатели окружающей среды для лиц с инвалидностью.
6. Требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проводить анализ комплексной организации работ организаций, оказывающих услуги населению, местных исполнительных органов при обеспечении условий доступности услуг и объектов инфраструктуры
Умения:
1.Оценивать эффективность и качество результатов комплексной организации работ, организаций, оказывающих услуги населению, местных исполнительных органов по обеспечению условий шаговой доступности услуг и объектов инфраструктуры.

1. Халыққа қызмет көрсететін ұйымдардың объектілері мен қызметтерінің; атқарушы билік органдарының мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қадамдық қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету бойынша қолжетімділік.
2. Кәсіби қасиеттерді дамыту.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Халыққа қызмет көрсететін ұйымдардың объектілері мен қызметтерінің; атқарушы билік органдарының мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қадамдық қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету бойынша қолжетімділік
Дағды 1:
Әртүрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдардың қозғалуына, ақпарат алуына, қызмет көрсетуіне кедергі келтіретін қоршаған ортаның кедергілерін анықтай және бағалай білу
Машықтар:
1. Қызметтердің және инфрақұрылым объектілерінің физикалық және ақпараттық қолжетімділігінің кедергілерін еңсеру үшін түрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдардың көмекке және жағдайларға қажеттіліктерін түсіну.
2. Қызметтер мен инфрақұрылым объектілеріне қадамдық қолжетімділік шарттарын бағалау.
3. Қызметтер мен инфрақұрылым объектілеріне қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету кезінде мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету және ситуациялық көмек көрсету технологияларының тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Әртүрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдар үшін объектілер мен іргелес аумақтардың архитектуралық қолжетімділігін қамтамасыз ету негіздері.
2. Мүгедектігі бар адамдар үшін қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қозғалыс кезінде қызмет көрсету және қолжетімділік шарттары туралы хабардар ету негіздері.
3. Мүгедектігі бар адамдар үшін объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды регламенттейтін құжаттардың нормативтік құқықтық, техникалық базасы.
4. Әр түрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас этикасы.
5. Мүгедектігі бар адамдар үшін қоршаған ортаның антропометриялық көрсеткіштері.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Халыққа қызмет көрсететін ұйымдардың, жергілікті атқарушы органдардың қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігі үшін жағдайлардын қамтамасыз ету кезінде жұмыстарын кешенді ұйымдастыруға талдау жүргізу
Машықтар:
1.Қызметтер мен инфрақұрылым объектілеріне қадамдық қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды, халыққа қызмет көрсететін ұйымдарды, жергілікті атқарушы органдарды кешенді ұйымдастыру нәтижелерінің тиімділігі мен сапасын бағалау.

2. Оценивать уровень качества доступности услуг и объектов инфраструктуры для лиц с инвалидностью.
3. Оценивать статистические показатели результатов работ по обеспечению условий доступности услуг и объектов инфраструктуры для лиц с инвалидностью.
4. Оценивать уровень подготовки и компетентности персонала для обслуживания и оказания ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
Знания:
1. Практику применения положений Конвенции о правах лиц с инвалидностью к обеспечению доступности услуг и объектов инфраструктуры (универсальный дизайн, разумное приспособление, не дискриминация по признаку инвалидности).
2. Стандарт Республики Казахстан 3846-2023 Доступность объектов инфраструктуры и услуг для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп.
3. Статистические показатели, эффективности и качества результатов работ при обеспечении доступности услуг и объектов инфраструктуры.
4. Свод правил Республики Казахстан 3.06-101-2012 Проектирование зданий и сооружений с учетом доступности для маломобильных групп населения.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Оценивать соблюдение условий безопасности при обеспечении доступности услуг и объектов инфраструктуры
Умения:
1. Оценивать условия безопасности окружающей среды при проведении комплекса работ обеспечения доступности услуг и объектов инфраструктуры для лиц с инвалидностью.
2. Обеспечивать условия безопасности для жизни, здоровья, оборудования и имущества лиц с инвалидностью и окружающих людей при проведении комплекса работ по доступности услуг и объектов инфраструктуры.
3. Проводить оценку доступности и актуальности информации на официальной ВЭБ странице организации.
Знания:
1. Технические характеристики, правила технической эксплуатации оборудования используемого лицами с инвалидностью для получения информации и передвижении.
2. Антропометрические параметры окружающей среды для лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
3. Правила содержания, технической эксплуатации оборудования и объектов, прилегающей территорий для обслуживания лиц с инвалидностью.
4. Требования к обеспечению условий безопасности при оказании ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
5. Требования технических регламентов определяющих условия безопасности доступа лиц с инвалидностью к объектам инфраструктуры.

2. Мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділік сапасының деңгейін бағалау.
3. Мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтер мен инфрақұрылым объектілеріне қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстар нәтижелерінің статистикалық көрсеткіштерін бағалау.
4. Мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету және ситуациялық көмек көрсету үшін персоналдың даярлық деңгейі мен құзыреттілігін бағалау.
Білімдер:
1. Қызметтердің және инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігін қамтамасыз етуге Мүгедектігі бар адамдардың құқықтары туралы конвенцияның ережелерін қолдану практикасы (әмбебап дизайн, жүйелі бейімдеу, мүгедектік белгісі бойынша кемсітпеу).
2. Қазақстан Республикасының ұлттық стандарты 3846-2023 мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы жектеулі топтардың қажеттіліктерін ескере отырып, халық үшін инфрақұрылым объектілері мен қызметтердің қолжетімділігі.
3. Қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету кезіндегі жұмыс нәтижелерінің статистикалық көрсеткіштері, тиімділігі мен сапасы.
4. Қазақстан Республикасының қағидалар жинағы 3.06-101-2012 халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін қолжетімділікті ескере отырып, ғимараттар мен құрылыстарды жобалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету кезінде қауіпсіздік шарттарының сақталуын бағалау
Машықтар:
1. Мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету жұмыстарының кешенін жүргізу кезінде қоршаған орта қауіпсіздігінің шарттарын бағалау.
2. Қызметтер мен инфрақұрылым объектілеріне қолжетімділік жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізу кезінде мүгедектігі бар адамдардың және айналадағы адамдардың өмірі, денсаулығы, жабдықтары мен мүлкі үшін қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз ету.
3. Ұйымның ресми ВЕБ-бетінде ақпараттың қолжетімділігі мен өзектілігін бағалауды жүргізу.
Білімдер:
1. Мүгедектігі бар адамдар ақпарат алу және жүріп-тұру үшін пайдаланатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, техникалық пайдалану қағидалары.
2. Әртүрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдар үшін қоршаған ортаның антропометриялық параметрлері.
3. Мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету үшін жабдықтар мен объектілерді, іргелес аумақтарды күтіп-ұстау, техникалық пайдалану қағидалары.
4. Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету кезінде қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.
5. Мүгедектігі бар адамдардың инфрақұрылым объектілеріне қол жеткізу қауіпсіздігінің шарттарын айқындайтын техникалық регламенттердің талаптары.

6. Основы технического регулирования доступности услуг и объектов инфраструктуры для населения, с учетом потребностей лиц с инвалидностью.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Оформлять результаты работ по оценке качества доступности услуг и объектов инфраструктуры
Умения:
1. Оформлять результаты работ по подтверждению условий доступности услуг и объектов инфраструктуры.
2. Оформлять экспертные заключения подтверждения соответствия условиям доступности услуг и объектов инфраструктуры по результатам обследований.
3. Составлять свод данных.
Знания:
1. Стандарт Республики Казахстан 3846-2023 Доступность объектов инфраструктуры и услуг для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп.
2. Свод правил Республики Казахстан 3.06-101-2012 Проектирование зданий и сооружений с учетом доступности для маломобильных групп населения.
3. Социальный кодекс Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Коммуницировать с коллегами в организации
Умения:
1.Осуществлять свою деятельность по проведению оценки условий доступности услуг и объектов инфраструктуры, в соответствии с этическим кодексом, корпоративными целями и задачами уполномоченного центра сертификации, аккредитовавшего эксперта.
2. Осуществлять взаимодействие с персоналом организаций, подтверждающим доступность услуг и объектов инфраструктуры в соответствии с этическим кодексом уполномоченного центра сертификации, аккредитовавшего эксперта.
3. Привлекать лиц с инвалидностью к участию в осуществлении работ по обследованию, оценки доступности услуг и объектов инфраструктуры.
Знания:
1. Этический кодекс уполномоченного центра сертификации, аккредитовавшего эксперта.
2. Конвенцию о правах инвалидов.
3. Потребности лиц с инвалидностью в услугах и объектах инфраструктуры для преодоления имеющихся барьеров.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 6:
Взаимодействовать с представителями общественных организаций лиц с инвалидностью имеющих различные нозологии
Умения:
1. Осуществления взаимодействие с общественными объединениями лиц с инвалидностью при проведении работ оценки доступности объектов и услуг.
2. Проводить анализ и оценивать удовлетворение приоритетных потребностей лиц с инвалидностью при проведении работ по оценке доступности услуг и объектов инфраструктуры.
3. Защищать законные права лиц с инвалидностью на доступность услуг и объектов инфраструктуры.
Знания:
1. Основы и формы участия общественных объединений лиц с инвалидностью по защите законных прав на доступность услуг и объектов инфраструктуры.

6. Мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктерін ескере отырып, халық үшін қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігін техникалық реттеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Объектілер мен қызметтердің сапасын қолжетімділігін бағалау бойынша жұмыстардың нәтижелерін ресімдеу
Машықтар:
1. Қызметтер мен инфрақұрылым объектілеріне қолжетімділік шарттарын растау жөніндегі жұмыстардың нәтижелерін ресімдеу.
2. Зерттеу нәтижелері бойынша қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділік шарттарына сәйкестігін растайтын сараптамалық қорытындыларды ресімдеу.
3. Мәліметтер жинағын жасау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының ұлттық стандарты 3846-2023 Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтарды есепке алғанда, халық үшін инфрақұрылым нысандарының және көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі
2. Қазақстан Республикасының қағидалар жинағы 3.06-101-2012 Ғимараттар мен имараттарды халықтың қимылы шектеулі топтары ?шін қолжетімділіктің есебімен жобалау.
3. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 5:
Ұйымдағы әріптестермен қарым-қатынас жасау
Машықтар:
1. Сарапшыны аккредиттеген уәкілетті куәландыру орталығының әдеп кодексіне, корпоративтік мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділік шарттарын бағалау бойынша өз қызметін жүзеге асыру.
2. Сарапшыны аккредиттеген уәкілетті куәландыру орталығының әдеп кодексіне сәйкес қызметтер мен инфрақұрылымның қолжетімділігін растайтын ұйымдардың персоналымен өзара іс-қимыл жасау.
3. Қызметтер мен инфрақұрылымның қолжетімділігін бағалай отырып, зерттеу жұмыстарын жүргізуге қатысу үшін мүгедектігі бар адамдарды тарту.
Білімдер:
1. Сарапшыны аккредиттеген уәкілетті куәландыру орталығының этикалық кодексі.
2. Мүгедектігі бар адамдардың құқықтары туралы конвенция.
3. Бар кедергілерді еңсеру үшін мүгедектігі бар адамдардың қызметтерге және инфрақұрылымға қажеттіліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 6:
Түрлі нозологиясы бар мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық ұйымдарының өкілдерімен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін бағалау бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен өзара іс-қимыл.
2. Қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігін бағалау бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде мүгедектігі бар адамдардың басым қажеттіліктерін қанағаттандыруға талдау жүргізу және бағалау.
3. Мүгедектігі бар адамдардың қолжетімді қызметтер мен инфрақұрылымға заңды құқықтарын қорғау.
Білімдер:
1. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерінің қызметтер мен инфрақұрылымның қолжетімділігіне заңды құқықтарын қорғауға қатысуының негіздері мен нысандары.

2. Порядок сотрудничества с общественными организациями лиц с инвалидностью.
3. Права общественных организаций лиц с инвалидностью по защите законных прав на доступность.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Развитие профессиональных качеств
Навык 1:
Проводить информационно-разъяснительные работы среди сотрудников организации
Умения:
1. Разъяснять нормы действующих НПА, направленных на улучшение качества и доступности услуг и объектов инфраструктуры для лиц с инвалидностью.
2. Проводить анализ результатов эффективности и качества работ организации по обеспечению качества доступности услуг и объектов инфраструктуры для лиц с инвалидностью.
3. Участвовать в образовательных программах, тренингах и мероприятиях, направленных на повышение профессиональной компетентности в организации работ по обеспечению условий доступности.
4. Проводить анализ эффективности подготовки персонала для оказания ситуационной помощи лицам с инвалидностью по обеспечению доступности объектов и услуг.
Знания:
1. Принципы общения с коллегами из своей профессиональной области.
2. Этические нормы, профессиональные стандарты, регулирующие деятельность экспертов.
3. Международный опыт работ по обеспечению доступности услуг и объектов инфраструктуры для лиц с инвалидностью и маломобильных граждан населения.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Коммуницировать с коллегами в организации
Умения:
1. Осуществлять свою деятельность в организации работ по обеспечению условий доступности для лиц с инвалидностью в соответствии с корпоративными целями и задачами организации и потребностями лиц с инвалидностью в доступности.
2. Формировать современную корпоративную культуру организации по обеспечению условий доступности для лиц с инвалидностью, поддержку их активного участия в социальной жизни сообщества.
3. Развивать систему мотивации результатов работ персонала по обеспечению доступности объектов и услуг организации для лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Лучшую практику обеспечения условий доступности услуг и объектов инфраструктуры.
2. Систему и методику мотивации персонала.
3. Основы и формы участия общественных объединений лиц с инвалидностью в защите законных прав на доступность объектов и услуг.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық ұйымдарымен өзара әрекеттесу тәртібі.
3. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық ұйымдарының қолжетімділікке заңды құқықтарын қорғау құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Кәсіби қасиеттерді дамыту
Дағды 1:
Ұйым жұмыскерлері арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1. Мүгедектігі бар адамдарға көрсетілетін қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің сапасы мен қолжетімділігін арттыруға бағытталған қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің ережелерін түсіндіру.
2. Мүгедектігі бар адамдарға көрсетілетін қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігінің сапасын қамтамасыз ету бойынша ұйым жұмысының тиімділігі мен сапасының нәтижелеріне талдау жүргізу.
3. Қолжетiмдiлiк жағдайларын қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты ұйымдастыруда кәсiби құзыреттiлiктi арттыруға бағытталған бiлiм беру бағдарламаларына, тренингтерге және шараларға қатысу.
4. Объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін мүгедектігі бар ерге ситуациялық көмек көрсету үшін персоналды оқытудың тиімділігіне талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Кәсіби саладағы әріптестермен қарым-қатынас принциптері.
2. Сарапшылардың қызметін реттейтін этикалық нормалар, кәсіптік стандарттар.
3. Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтар үшін қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстардың халықаралық тәжірибесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұйымдағы әріптестермен байланысу
Машықтар:
1. Ұйымның корпоративтік мақсаттары мен міндеттеріне және мүгедектігі бар адамдардың қолжетімділік қажеттіліктеріне сәйкес мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруда өз қызметін жүзеге асыру.
2. Мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету, олардың қоғамдастықтың әлеуметтік өміріне белсенді қатысуын қолдау жөніндегі ұйымның қазіргі заманғы корпоративтік мәдениетін қалыптастыру.
3. Мүгедектігі бар адамдар үшін ұйым объектілері мен қызметтерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету бойынша персонал жұмыстарының нәтижелерін ынталандыру жүйесін дамыту.
Білімдер:
1. Қызметтер мен инфрақұрылым объектілеріне қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз етудің үздік тәжірибесі.
2. Персоналды ынталандыру жүйесі мен әдістемесі.
3. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерінің объектілер мен қызметтерге қол жетімділіктің заңды құқықтарын қорғауға қатысуының негіздері мен нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Стандарт Республики Казахстан 3846-2023 Доступность объектов инфраструктуры и услуг для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп, Свод правил Республики Казахстан 3.06-101-2012 Проектирование зданий и сооружений с учетом доступности для маломобильных групп населения
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Руководитель направления в области развития доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения (с учетом потребностей маломобильных групп)
5
Инструктор по обучению персонала оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью
10. Карточка профессии "Инструктор по обучению персонала оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью":
Код группы:
2422-2
Код наименования занятия:
2422-2
Наименование профессии:
Инструктор по обучению персонала оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
нет
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность: Дополнительное образование
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность: Социальная работа
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
с техническим и профессиональным образованием стаж работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
курсы в учебных центрах включенных в реестр данных государственной системы технического регулирования в области доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения, с учетом потребностей лиц с инвалидностью маломобильных групп
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обучение персонала оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
2. Проведение подготовки персонала организации, оказывающих услуги населению, для обеспечения доступности объектов и услуг.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оказание ситуационной помощи лицам с инвалидностью
Навык 1:
Оказывать ситуационную помощь лицам с инвалидностью
Умения:
1. Оказывать ситуационную помощь и обеспечивать условия безопасности для жизни, здоровья, оборудования и имущества лиц с инвалидностью и окружающих людей.
2. Общаться с лицам с инвалидностью, имеющих различные нозологии.

Қазақстан Республикасының ұлттық стандарты 3846-2023 Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтарды есепке алғанда, халық үшін инфрақұрылым нысандарының және көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі, Қазақстан Республикасының қағидалар жинағы 3.06-101-2012 Ғимараттар мен имараттарды халықтың қимылы шектеулі топтары ?шін қолжетімділіктің есебімен жобалау.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Халық үшін (жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып) инфрақұрылым объектілері мен қызметтердің қолжетімділігін дамыту саласындағы басшы
5
Мүгедектігі бар адамдарға ахуалдық көмек көрсету бойынша персоналды оқыту жөніндегі нұсқаушы
10. "Мүгедектігі бар адамдарға ахуалдық көмек көрсету бойынша персоналды оқыту жөніндегі нұсқаушы" кәсіп карточкасы:
Топтың коды:
2422-2
Қызмет атауының коды:
2422-2
Кәсіптің атауы:
Мүгедектігі бар адамдарға ахуалдық көмек көрсету бойынша персоналды оқыту жөніндегі нұсқаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Қосымша білім беру
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Әлеуметтік жұмыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік білімі, жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттіліктерін ескере отырып, инфрақұрылым объектілері мен халыққа көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі саласындағы мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізіліміне енгізілген оқу орталықтары жанындағы курстар
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Персоналды мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсетуге оқыту
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету.
2. Объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін халыққа қызмет көрсететін ұйымның персоналын даярлауды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету
Дағды 1:
Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету
Машықтар:
1. Мүгедектігі бар адамдардың және айналадағы адамдардың өмірі, денсаулығы, жабдықтары мен мүлкі үшін ахуалдық көмек көрсету және қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз ету.
2. Әр түрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас жасау.

3. Взаимодействовать с представителями общественных организаций лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Потребности лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии в преодолении барьеров при общении, получении информации, передвижении и получении услуги.
2. Методику комплексной организации работ по обеспечению условий шаговой доступности Национальный стандарт Республики Казахстан 3846-2023 "Доступность объектов инфраструктуры и услуг для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп" Общие требования. Условия доступности.
3. Свод правил Республики Казахстан 3.06-101-2012 Проектирование зданий и сооружений с учетом доступности для маломобильных групп населения.
4. Требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдать условия безопасности при обеспечении доступности объектов и услуг
Умения:
1. Производить оценку условий доступности окружающей среды при оказании ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
2. При оказании ситуационной помощи обеспечивать условия безопасности для жизни, здоровья, оборудования и имущества лиц с инвалидностью и окружающих людей.
3. Решать вопросы по организации учебного процесса подготовки слушателей.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации оборудования.
2. Требования к обеспечению условий безопасности при оказании ситуационной помощи обеспечения условий доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью.
3. Технические характеристики, правила технической эксплуатации оборудования используемого лицами с инвалидностью для получения информации и передвижении.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение подготовки персонала организации, оказывающих услуги населению, для обеспечения доступности объектов и услуг
Навык 1:
Готовить персонал организации, оказывающих услуги населению, для обеспечения доступности объектов и услуг
Умения:
1. Разрабатывать технологий оказания ситуационной помощи лицам с инвалидностью для обеспечения доступности объектов и услуг с учетом оснащения и ресурсов организации, потребностей лиц с инвалидностью.
2. Решать вопросы организации учебного процесса подготовки слушателей.
3. Оценивать уровень профессиональной и физической подготовки слушателей.
Знания:

3. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық ұйымдарының өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Қарым-қатынас, ақпарат алу, жүріп-тұру және қызмет алу кезінде кедергілерді еңсеруде әртүрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктері.
2. Қазақстан Республикасының ұлттық стандарты 3846-2023 "Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтарды есепке алғанда, халық үшін инфрақұрылым нысандарының және көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі" қадамдық қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды кешенді ұйымдастыру әдістемесі жалпы талаптар. Қол жетімділік шарттары.
3. Қазақстан Республикасының қағидалар жинағы 3.06-101-2012 Ғимараттар мен имараттарды халықтың қимылы шектеулі топтары ?шін қолжетімділіктің есебімен жобалау.
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету кезінде қауіпсіздік шарттарын сақтау
Машықтар:
1. Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету кезінде қоршаған ортаның қолжетімділік жағдайларына бағалау жүргізу.
2. Ситуациялық көмек көрсету кезінде мүгедектігі бар адамдардың және айналасындағы адамдардың өмірі, денсаулығы, жабдықтары мен мүлкі үшін қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз ету.
3. Тыңдаушыларды даярлаудың оқу процесін ұйымдастыру бойынша мәселелерді шешу.
Білімдер:
1. Жабдықты техникалық пайдалану қағидалары.
2. Ситуациялық көмек көрсету кезінде қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз етуге мүгедектігі бар адамдар үшін объектілер мен қызметтердің қолжетімділігі жағдайларын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.
3. Мүгедектігі бар адамдар ақпарат алу және жүріп-тұру үшін пайдаланатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, техникалық пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін халыққа қызмет көрсететін ұйымның персоналын даярлауды жүргізу
Дағды 1:
Қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін халыққа қызмет көрсететін ұйымның персоналын даярлау
Машықтар:
1. Ұйымның жарақтандырылуы мен ресурстарын, мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктерін ескере отырып, объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету технологияларын әзірлеу.
2. Тыңдаушыларды даярлаудың оқу процесін ұйымдастыру мәселелерін шешу.
3. Тыңдаушылардың кәсіби және дене шынықтыру дайындығының деңгейін бағалау.
Білімдер:

1. Нормативно - правовые акты в области предоставления ситуационной помощи.
2. Программы и методические материалы для проведения подготовки.
3. Принципы эффективной организации практической подготовки к оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
4. Требования и практику исключения дискриминации по признаку инвалидности при общении и оказании ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Оценивать условия доступности объектов инфраструктуры
Умения:
1. Оценивать условия шаговой доступности объектов.
2. Оценивать условий архитектурной доступности.
3. Проводить внутренний аудит технического состояния объекта.
4. Проводить контроль ключевых показателей эффективности применения "разумных приспособлений" для обеспечения доступности объектов.
5. Раскрывать информацию об условиях доступности услуг и объекта для лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
6. Проводить консультации по исключению дискриминации по признаку инвалидности.
7. Соблюдать условия безопасности для лиц с инвалидностью.
8. Разрабатывать рекомендации по обеспечению качества доступности услуг и объекта для лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты и методики оценки качества шаговой доступности объектов и прилегающих территорий.
2. Применение методики "универсального дизайна", принципа "разумного приспособления" для обеспечения доступности объектов и прилегающей территории.
3. Методику и технологии оценки качества доступности объектов.
4. Антропометрические параметры окружающей среды для лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Осуществлять деятельность под руководством специалиста по организации работ по доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью
Умения:
1. Работать в тесном сотрудничестве со специалистом по организации работ в организации по обеспечению условий доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью.
2. Обмениваться информацией об обслуживании и оказания ситуационной помощи лиц с инвалидностью.
3. Координировать совместные действия для обеспечения условий доступности объектов и услуг.
4. Предлагать различные технологий по оказанию ситуационной помощи для обеспечения доступности объектов и услуг.
Знания:
1. Нормативно - правовые акты в области оказания ситуационной помощи, обеспечения доступности объектов и услуг.

1. Ситуациялық көмек көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Дайындықты өткізуге арналған бағдарламалар мен әдістемелік материалдар.
3. Әртүрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсетуге практикалық дайындықты тиімді ұйымдастыру принциптері.
4. Мүгедектігі бар адамдармен ситуациялық көмек көрсету туралы қарым қатынас кезінде мүгедектік белгісі бойынша кемсітушілікті алып тастау талаптары мен практикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділік шарттарын бағалау
Машықтар:
1. Объектілердің қадамдық қол жетімділік шарттарын бағалау.
2. Сәулеттік қол жетімділік шарттарын бағалау.
3. Объектінің техникалық жай-күйіне ішкі аудит жүргізу.
4. Объектілердің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін "жүйелі бейімдеу" қолдану тиімділігінің негізгі көрсеткіштеріне бақылау жүргізу.
5. Түрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтер мен объектінің қолжетімділік шарттары туралы ақпаратты ашу.
6. Мүгедектік белгісі бойынша кемсітушілікті жою жөнінде консультациялар жүргізу.
7. Мүгедектігі бар адамдар үшін қауіпсіздік шарттарын сақтау.
8. Мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтер мен объектінің қолжетімділік сапасын қамтамасыз ету бойынша ұсынымдар әзірлеу.
Білімдер:
1. Объектілер мен іргелес аумақтардың сатылы қолжетімділігінің сапасын бағалаудың нормативтік құқықтық актілері мен әдістемелері.
2. Объектілер мен іргелес аумақтың қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін "әмбебап дизайн" әдістемесін, "жүйелі бейімдеу" қағидатын қолдану.
3. Объектілердің қолжетімділік сапасын бағалау әдістемесі мен технологиялары.
4. Әртүрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдар үшін қоршаған ортаның антропометриялық параметрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Мүгедектігі бар адамдарға арналған объектілер мен қызметтердің қолжетімділігі бойынша жұмыстарды ұйымдастыру бойынша маманның жетекшілігімен іс-шараларды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Мүгедектігі бар адамдар үшін объектілер мен қызметтерге қолжетімділік шарттарын қамтамасыз ету үшін ұйымдағы жұмысты ұйымдастыру бойынша маманмен тығыз байланыста жұмыс істеу.
2. Мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету және ситуациялық көмек көрсету туралы ақпарат алмасу.
3. Объектілер мен қызметтерге қолжетімділік шарттарын қамтамасыз ету бойынша бірлескен іс-қимылдарды үйлестіру.
4. Объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін ситуациялық көмек көрсету үшін әртүрлі технологияларды ұсыну.
Білімдер:
1. Ситуациялық көмек көрсету, объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілер.

2. Требования Конвенции о правах инвалидов при обеспечении условий доступности для лиц с инвалидностью.
3. Социальный кодекс Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Оценка качества подготовки персонала по результатам обучения
Умения:
1. Проводить анализ эффективности и качества подготовки персонала для оказания ситуационной помощи лицам с инвалидностью по обеспечению доступности объектов и услуг.
2. Участвовать в образовательных программах, тренингах и мероприятиях, направленных на повышение их профессиональной компетентности в оказании ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
3. Оценивать уровень профессиональной и физической подготовки слушателей.
4. Вносить предложения по улучшению качества подготовки персонала для оказания ситуационной помощи лицам с инвалидностью по обеспечению доступности объектов и услуг.
Знания:
1. Принципы общения с коллегами и с лицами с инвалидностью.
2. Этические принципы и профессиональные стандарты, которые регулируют деятельность инструкторов.
3. Нормативные правовые акты в области предоставления ситуационной помощи.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Вежливость
Устные коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Национальный стандарт Республики Казахстан 3846-2023 Доступность объектов инфраструктуры и услуг для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп; свод правил Республики Казахстан 3.06-101-2012 Проектирование зданий и сооружений с учетом доступности для маломобильных групп населения
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Руководитель направления в области развития доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения (с учетом потребностей маломобильных групп)
5
Эксперт по оценке условий доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения (с учетом потребностей маломобильных групп)
11. Карточка профессии "Руководитель направления в области развития доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения (с учетом потребности маломобильных групп)":
Код группы:
1223-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель направления в области развития доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения (с учетом потребности маломобильных групп)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
нет
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Педагогические науки
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность: Услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

2. Мүгедектігі бар адамдардың қол жетімділігін қамтамасыз етудегі мүгедектігі бар адамдардың құқықтары туралы конвенцияның талаптары.
3. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Оқыту нәтижелері бойынша кадрларды дайындау сапасын бағалау
Машықтар:
1. Объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету үшін персоналды оқытудың тиімділігі мен сапасына талдау жүргізу.
2. Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсетуде олардың кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған білім беру бағдарламаларына, тренингтерге және іс-шараларға қатысу.
3. Оқушылардың кәсіби және дене дайындығының деңгейін бағалау.
4. Объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету үшін кадрларды даярлау сапасын арттыру бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Кәсіби саладағы әріптестермен желі құру және қарым-қатынас жасау мүмкіндіктері.
2. Нұсқаушылардың қызметін реттейтін этикалық принциптер мен кәсіптік стандарттар.
3. Ситуациялық көмек көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Сыпайылық
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасының ұлттық стандарты 3846-2023 Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтарды есепке алғанда, халық үшін инфрақұрылым нысандарының және көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі, Қазақстан Республикасының қағидалар жинағы 3.06-101-2012 Ғимараттар мен имараттарды халықтың қимылы шектеулі топтары ?шін қолжетімділіктің есебімен жобалау.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Халық үшін (жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып) инфрақұрылым объектілері мен қызметтердің қолжетімділігін дамыту саласындағы басшы
5
Халық үшін (жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттіліктерін ескере отырып) инфрақұрылым объектілері мен қызметтерінің қолжетімділік жағдайларын бағалау жөніндегі сарапшы
11. "Халық үшін (жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып) инфрақұрылым объектілері мен қызметтердің қолжетімділігін дамыту саласындағы басшы" кәсіп карточкасы:
Топтың коды:
1223-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Халық үшін (жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттілігін ескере отырып) инфрақұрылым объектілері мен қызметтердің қолжетімділігін дамыту саласындағы басшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
жоқ
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық: Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық: Педагогикалық ғылымдар
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық: Қызметтер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

С техническим профессиональным образованием не менее 5 лет, с после среднем образованием не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
курсы в учебных центрах включенных в реестр данных государственной системы технического регулирования в области доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения, с учетом потребностей лиц с инвалидностью маломобильных групп
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Разработка и проведение мероприятий для комплексной организации работ по обеспечению условий шаговой доступности в соответствии с Национальным стандартом Республики Казахстан 3846-2023
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация комплекса работ органа исполнительной власти, организаций, оказывающих услуги населению по обеспечению условий шаговой доступности объектов и услуг инфраструктуры для лиц с инвалидностью.
2. Взаимодействие с представителями общественных организаций лиц с инвалидностью.
3. Организация работ по оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
4. Оценка условий доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация комплекса работ органа исполнительной власти, организаций, оказывающих услуги населению по обеспечению условий шаговой доступности объектов и услуг инфраструктуры для лиц с инвалидностью
Навык 1:
Комплексная организация работ по обеспечению условий доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью
Умения:
1. Понимать потребности лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии в преодолении барьеров окружающей среды, в необходимой информации об условиях доступности услуг и объектов инфраструктуры.
2. Использовать оборудование, объемно-планировочные решения, технологии обслуживания для обеспечения условий передвижения и получения информации лицам с инвалидностью.
3. Разрабатывать и внедрять технологии оказания ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
4. Принимать оптимальные решения по обеспечению уровня качества доступности услуг и объектов инфраструктуры для лиц с инвалидностью с учетом их приоритетов и потребностей.
Знания:
1. Методику комплексной организации работ по обеспечению условий шаговой доступности Национальный стандарт Республики Казахстан 3846-2023 "Доступность объектов инфраструктуры и услуг для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп".

Техникалық кәсіптік білімі 5 жылдан кем емес, орта білімнен кейінгі білімі 3 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттіліктерін ескере отырып, инфрақұрылым объектілері мен халыққа көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі саласындағы мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізіліміне енгізілген оқу орталықтары жанындағы курстар
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасының ұлттық стандарты 3846-2023 "Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтарды есепке алғанда, халық үшін инфрақұрылым нысандарының және көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі"
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Инфрақұрылым объектілеріне және мүгедектігі бар адамдарға көрсетілетін қызметтерге қадамдық қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету бойынша атқарушы билік органдарының, халыққа қызмет көрсететін ұйымдардың жұмыс кешенін ұйымдастыру.
2. Қоғамдық ұйымдардың өкілдерімен мүгедектігі бар адамдармен өзара іс-қимыл жасау.
3. Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету жұмыстарын ұйымдастыру.
4. Мүгедектігі бар адамдар үшін объектілер мен қызметтердің қолжетімділік шарттарын бағалау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы Инфрақұрылым объектілеріне және мүгедектігі бар адамдарға көрсетілетін қызметтерге қадамдық қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету бойынша атқарушы билік органдарының, халыққа қызмет көрсететін ұйымдардың жұмыс кешенін ұйымдастыру
Дағды 1:
1. Мүгедектігі бар адамдар үшін объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды кешенді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Қоршаған ортаның кедергілерін еңсеруде әртүрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдардың қызметтер мен инфрақұрылым объектілеріне қолжетімділік шарттары туралы қажетті ақпаратқа қажеттіліктерін түсіну.
2. Мүгедектігі бар адамдардың жүріп-тұру жағдайларын қамтамасыз ету және ақпарат алу үшін жабдықтарды, көлемдік-жоспарлау шешімдерін, қызмет көрсету технологияларын пайдалану.
3. Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету технологияларын әзірлеу және енгізу.
4. Мүгедектігі бар адамдар үшін көрсетілетін қызметтер мен инфрақұрылым объектілеріне қолжетімділік сапасының деңгейін олардың басымдықтары мен қажеттіліктерін ескере отырып қамтамасыз ету жөнінде оңтайлы шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының ұлттық стандарты 3846-2023 "Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтарды есепке алғанда, халық үшін инфрақұрылым нысандарының және көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі" қадамдық қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды кешенді ұйымдастыру әдістемесі

2. Основы разработки и применения "разумных приспособлений" для обеспечения доступности услуг и объектов инфраструктуры.
3. Социальный кодекс Республики Казахстан.
4. Конвенцию о правах лиц с инвалидностью.
5. Свод правил Республики Казахстан СП РК 3.06-101-2012 Проектирование зданий и сооружений с учетом доступности для маломобильных групп населения.
6. Требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
7. Национальный стандарт СТ РК 3846-2023 Доступность объектов инфраструктуры и услуг для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение условий безопасности при обеспечении доступности объектов и услуг
Умения:
1. Оказывать ситуационную помощь лицам с инвалидностью для обеспечения доступности услуг и объектов инфраструктуры.
2. Производить оценку условий доступности окружающей среды при проведении комплекса работ по обеспечению доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью.
3. Проводить оценку доступности и актуальности информации на официальной ВЭБ странице организации.
Знания:
1. Технические характеристики, правила технической эксплуатации оборудования используемого лицами с инвалидностью для получения информации и передвижении.
2. Антропометрические параметры окружающей среды для лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
3. Правила содержания, технической эксплуатации оборудования и объектов, прилегающих территорий для обслуживания лиц с инвалидностью.
4. Требования к обеспечению условий безопасности при оказании ситуационной помощи обеспечения условий доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью.
5. Особые потребности лиц с инвалидностью в условиях физической доступности услуг и объектов инфраструктуры.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с представителями общественных организаций лиц с инвалидностью
Навык 1:
Соблюдать права лиц с инвалидностью к обеспечению доступности услуг и объектов инфраструктуры (универсальный дизайн, разумное приспособление, не дискриминация по признаку инвалидности)
Умения:
1. Общаться с лицами с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
2. Обеспечивать доступность актуальной и необходимой информацией для лиц с инвалидностью на официальной ВЭБ странице организации, для принятия решения посетить организацию и получить услугу.

2. Қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін "жүйелі бейімдеу" әзірлеу және қолдану негіздері.
3. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
4. Мүгедектігі бар адамдардың құқықтары туралы конвенция.
5. Қазақстан Республикасының қағидалар жинағы 3.06-101-2012 Ғимараттар мен имараттарды халықтың қимылы шектеулі топтары ?шін қолжетімділіктің есебімен жобалау.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптар.
7. Ұлттық Стандарты ҚР СТ 3846-2023 Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтарды есепке алғанда, халық үшін инфрақұрылым нысандарының және көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету кезінде қауіпсіздік шарттарын сақтау
Машықтар:
1. Қызметтердің және инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету.
2. Мүгедектігі бар адамдар үшін объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізу кезінде қоршаған ортаның қолжетімділік жағдайларына бағалау жүргізу.
3. Ұйымның ресми ВЕБ-бетінде ақпараттың қолжетімділігі мен өзектілігін бағалауды жүргізу.
Білімдер:
1. Мүгедектігі бар адамдар ақпарат алу және жүріп-тұру үшін пайдаланатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, техникалық пайдалану қағидалары.
2. Әртүрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдар үшін қоршаған ортаның антропометриялық параметрлері.
3. Мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету үшін жабдықтар мен объектілерді, іргелес аумақтарды күтіп-ұстау, техникалық пайдалану қағидалары.
4. Ситуациялық көмек көрсету кезінде қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз етуге мүгедектігі бар адамдар үшін объектілер мен қызметтердің қолжетімділігі жағдайларын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.
5. Көрсетілетін қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің физикалық қолжетімділігі жағдайында мүгедектігі бар адамдардың ерекше қажеттіліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қоғамдық ұйымдардың өкілдерімен мүгедектігі бар адамдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағды 1:
Мүгедектігі бар адамдардың объектілер мен қызметтерге қолжетімділігін қамтамасыз етуге құқықтарын қолдану (әмбебап дизайн, жүйелі бейімдеу, мүгедектік белгісі бойынша кемсітпеу)
Машықтар:
1. Әр түрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас жасау.
2. Ұйымның ресми ВЕБ-бетінде мүгедектігі бар адамдар үшін, ұйымға бару және қызмет алу туралы шешім қабылдау үшін тиісті және қажетті ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз ету.

3. Производить оценку условий доступности окружающей среды при оказании ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
Знания:
1. Статистические показатели, отраслевые показатели эффективности и качества результатов работ при обеспечении доступности объектов и услуг инфраструктуры.
2. Нормативно-правую, техническую базу документов, регламентирующих требования к обеспечению доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью.
3. Требования к обеспечению условий безопасности при оказании ситуационной помощи обеспечения условий доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проводить анализ данных на соответствие требованиям доступности услуг и объектов инфраструктуры
Умения:
1. Взаимодействовать с представителями общественных объединений лиц с инвалидностью и другими организациями.
2. Развивать и совершенствовать профессиональные навыки и знания.
3. Участвовать в образовательных программах, тренингах и мероприятиях, направленных на повышение их профессиональной компетентности в оказании ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
4. Вносить предложения для улучшения доступности услуг и объектов инфраструктуры для ЛСИ.
Знания:
1. Потребности лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии в преодолении барьеров при общении, получении информации, передвижении и получении услуги.
2. Этику общения с лицами с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
3. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация работ по оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью
Навык 1:
Оказывать ситуационную помощь лицам с инвалидностью
Умения:
1. Разрабатывать оптимальные технологий оказания ситуационной помощи лицам с инвалидностью для обеспечения доступности объектов и услуг с учетом оснащения и ресурсов организации, потребностей лиц с инвалидностью.
2. Решать вопросы организации учебного процесса по подготовке персонала для оказания ситуационной помощи и обслуживания лиц с инвалидностью.
3. Оценивать уровень профессиональной и физической подготовки слушателей.
4. Оценивать эффективность и качество результатов работ по подготовке персонала к обслуживанию и оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
5. Координировать работу инструкторов по обучению персонала оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью для повышения ее актуальности, эффективности и качества.
Знания:

3. Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету кезінде қоршаған ортаның қолжетімділік жағдайларына бағалау жүргізу.
Білімдер:
1. Инфрақұрылым объектілері мен қызметтерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету кезіндегі жұмыстардың тиімділігі мен сапасының статистикалық көрсеткіштері, салалық көрсеткіштері.
2. Мүгедектігі бар адамдар үшін объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды регламенттейтін құжаттардың нормативтік құқықтық, техникалық базасы.
3. Ситуациялық көмек көрсету кезінде қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз етуге мүгедектігі бар адамдар үшін объектілер мен қызметтердің қолжетімділігі жағдайларын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігіне қойылатын талаптардың сәйкестігі бойынша деректер талдау жүргізу
Машықтар:
1. Мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерінің өкілдерімен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау.
2. Кәсіби дағдылар мен білімдерді дамыту және жетілдіру.
3. Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсетуде олардың кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған білім беру бағдарламаларына, тренингтерге және іс-шараларға қатысу.
4. Мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігін жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Қарым-қатынас, ақпарат алу, жүріп-тұру және қызмет алу кезінде кедергілерді еңсеруде әртүрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктері.
2. Әр түрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас этикасы.
3. Өзінің кәсіби саласындағы әріптестерімен желілік өзара әрекеттесу және қарым-қатынас мүмкіндіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету жұмыстарын ұйымдастыру
Дағды 1:
Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету
Машықтар:
1. Ұйымның жарақтандырылуы мен ресурстарын, мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктерін ескере отырып, объектілер мен қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсетудің оңтайлы технологияларын әзірлеу.
2. Мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсету үшін персоналды даярлаудың оқу процесін ұйымдастыру мәселелерін шешу.
3. Тыңдаушылардың кәсіби және дене шынықтыру даярлығының деңгейін бағалау.
4. Мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсетуге және ситуациялық көмек көрсетуге персоналды даярлау жөніндегі жұмыстардың тиімділігі мен нәтижелерінің сапасын бағалау.
5. Мүгедектігі бар адамдарға оның өзектілігін, тиімділігі мен сапасын арттыру үшін персоналды оқыту бойынша нұсқаушылардың жұмысын үйлестіру.
Білімдер:

1. Нормативно - правовые акты в области предоставления ситуационной помощи.
2. Программы и методические материалы для проведения подготовки.
3. Принципы эффективной организации практической подготовки к оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
4. Требований и практики исключения дискриминации по признаку инвалидности при общении и оказании ситуационной помощи с лицам с инвалидностью.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Коммуницировать с коллегами и с лицами с инвалидностью
Умения:
1. Осуществлять деятельность в соответствии с корпоративными целями и задачами организации и потребностями лиц с инвалидностью в доступности.
2. Формировать современную корпоративную культуру организации по обеспечению условий доступности для лиц с инвалидностью, поддержку их активного участия в социальной жизни сообщества.
3. Развивать систему мотивации результатов работ персонала по обеспечению доступности объектов и услуг организации для лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Определять приоритетные потребностей лиц с инвалидностью к доступности услуг.
2. Нормативно-правовые акты и методики оценки качества доступности услуг для лиц с инвалидностью.
3. Применять методику "универсального дизайна", принципа "разумного приспособления", принципа не дискриминации по признаку инвалидности при обеспечения доступности услуг для лиц с инвалидностью.
4. Применять лучшую отраслевую практику обеспечения условий доступности услуг и объектов инфраструктуры.
5. Определять методику мотивации персонала.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Оценка условий доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью
Навык 1:
Оценивать условия доступности объектов инфраструктуры
Умения:
1. Оценивать условия шаговой доступности объектов.
2. Оценивать условия архитектурной доступности.
3. Проводить внутренний аудит технического состояния объекта.
4. Проводить контроль ключевых показателей эффективности применения "разумных приспособлений" для обеспечения доступности объектов.
5. Раскрывать информацию об условиях доступности услуг и объекта для лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
6. Проводить консультации по исключению дискриминации по признаку инвалидности.

1. Ситуациялық көмек көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Дайындықты өткізуге арналған бағдарламалар мен әдістемелік материалдар.
3. Әртүрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдарға ситуациялық көмек көрсетуге практикалық дайындықты тиімді ұйымдастыру принциптері.
4. Мүгедектігі бар адамдармен ситуациялық көмек көрсету туралы қарым-қатынас кезінде мүгедектік белгісі бойынша кемсітушілікті алып тастау талаптары мен практикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Әріптестермен және мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас жасау
Машықтар:
1. Ұйымның корпоративтік мақсаттары мен міндеттеріне және мүгедектігі бар адамдардың қолжетімділік қажеттіліктеріне сәйкес мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруда өз қызметін жүзеге асыру.
2. Мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету, олардың қоғамдастықтың әлеуметтік өміріне белсенді қатысуын қолдау жөніндегі ұйымның қазіргі заманғы корпоративтік мәдениетін қалыптастыру.
3. Мүгедектігі бар адамдар үшін ұйымның объектілері мен қызметтерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету жөніндегі персонал жұмыстарының нәтижелерін ынталандыру жүйесін дамыту.
Білімдер:
1. Мүгедектігі бар адамдардың қызметтердің қолжетімділігіне басымдықты қажеттіліктерін айқындау.
2. Мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтердің қолжетімділік сапасын бағалаудың нормативтік құқықтық актілері мен әдістемелері.
3. Мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету кезінде "әмбебап дизайн" әдістемесін, "жүйелі бейімдеу" қағидатын, мүгедектік белгісі бойынша кемсітпеу қағидатын қолдану.
4. Қызметтер мен инфрақұрылым объектілеріне қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз етудің үздік салалық тәжірибесі.
5. Жұмыскерлерді ынталандыру әдістемесін анықтаңыз.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Мүгедектігі бар адамдар үшін объектілер мен қызметтердің қолжетімділік шарттарын бағалау
Дағды 1:
Инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділік шарттарын бағалау
Машықтар:
1. Объектілердің қадамдық қол жетімділік шарттарын бағалау.
2. Сәулеттік қол жетімділік шарттарын бағалау.
3. Объектінің техникалық жай-күйіне ішкі аудит жүргізу.
4. Объектілердің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін "жүйелі бейімдеу" қолдану тиімділігінің негізгі көрсеткіштеріне бақылау жүргізу.
5. Түрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтер мен объектінің қолжетімділік шарттары туралы ақпаратты ашу.
6. Мүгедектік белгісі бойынша кемсітушілікті жою жөнінде консультациялар жүргізу.

7. Соблюдать условия безопасности для лиц с инвалидностью.
8. Разрабатывать рекомендации по обеспечению качества доступности услуг и объекта для лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты и методики оценки качества шаговой доступности объектов и прилегающих территорий.
2. Применение методики "универсального дизайна", принципа "разумного приспособления" для обеспечения доступности объектов и прилегающей территории.
3. Методику и технологии оценки качества доступности объектов.
4. Антропометрические параметры окружающей среды для лиц с инвалидностью, имеющих различные нозологии.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проводить анализ эффективности применяемых требований доступности услуг и объектов инфраструктуры
Умения:
1. Проводить анализ результатов эффективности и качества работ организации по обеспечению качества доступности объектов и услуг для лиц с инвалидностью.
2. Участвовать в образовательных программах, тренингах и мероприятиях, направленных на повышение профессиональной компетентности в организации работ по обеспечению условий доступности для лиц с инвалидностью.
3. Создавать условия безопасности для жизни и здоровья лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Ресурсы и программы подготовки персонала отрасли для оказания ситуационной помощи лицам с инвалидностью.
2. Этические принципы и профессиональные стандарты, регулирующие деятельность специалистов.
3. Обеспечение условий безопасности для жизни, здоровья, оборудования и имущества лиц с инвалидностью и окружающих людей при проведении комплекса работ обеспечения доступности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Вежливость
Мотивированность
Проектное мышление
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Национальный стандарт Республики Казахстан 3846-2023 Доступность объектов инфраструктуры и услуг для населения с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп, свод правил Республики Казахстан 3.06-101-2012 Проектирование зданий и сооружений с учетом доступности для маломобильных групп населения.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инструктор по обучению персонала оказанию ситуационной помощи лицам с инвалидностью
5
Эксперт по оценке условий доступности объектов и услуг инфраструктуры для населения (с учетом потребностей маломобильных групп)

7. Мүгедектігі бар адамдар үшін қауіпсіздік шарттарын сақтау.
8. Мүгедектігі бар адамдар үшін қызметтер мен объектінің қолжетімділік сапасын қамтамасыз ету бойынша ұсынымдар әзірлеу.
Білімдер:
1. Объектілер мен іргелес аумақтардың сатылы қолжетімділігінің сапасын бағалаудың нормативтік құқықтық актілері мен әдістемелері.
2. Объектілер мен іргелес аумақтың қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін "әмбебап дизайн" әдістемесін, "жүйелі бейімдеу" қағидатын қолдану.
3. Объектілердің қолжетімділік сапасын бағалау әдістемесі мен технологиялары.
4. Әртүрлі нозологиялары бар мүгедектігі бар адамдар үшін қоршаған ортаның антропометриялық параметрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Қызметтер мен инфрақұрылым объектілерінің қолжетімділігіне қойылатын талаптардың тиімділігіне талдау жүргізу
Машықтар:
1. Мүгедектігі бар адамдарға арналған нысандар мен қызметтердің қолжетімділігінің сапасын қамтамасыз ету бойынша ұйым жұмысының тиімділігі мен сапасының нәтижелеріне талдау жүргізу.
2. Мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімділік жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруда кәсіби құзыреттілікті арттыруға бағытталған білім беру бағдарламаларына, тренингтерге және іс-шараларға қатысу.
3. Мүгедектігі бар адамдардың өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіздік жағдайларын жасау.
Білімдер:
1. Өзінің кәсіби саласындағы әріптестерімен желілік өзара әрекеттесу және қарым-қатынас мүмкіндіктері.
2. Мамандардың қызметін реттейтін этикалық принциптер мен кәсіптік стандарттар.
3. Қолжетімділікті қамтамасыз ету жұмыстарының кешенін жүргізу кезінде мүгедектігі бар адамдардың және айналадағы адамдардың өмірі, денсаулығы, жабдықтары мен мүлкі үшін қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Сыпайылық
Мотивация
Жобалық ойлау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасының ұлттық стандарты 3846-2023 Мүгедектігі бар адамдар мен жүріп-тұруы шектеулі топтарды есепке алғанда, халық үшін инфрақұрылым нысандарының және көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі, Қазақстан Республикасының ережелер жинағы 3.06-101-2012 Ғимараттар мен имараттарды халықтың қимылы шектеулі топтары үшін қолжетімділіктің есебімен жобалау.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Мүгедектігі бар адамдарға ахуалдық көмек көрсету бойынша персоналды оқыту жөніндегі нұсқаушы
5
Халық үшін (жүріп-тұруы шектеулі топтардың қажеттіліктерін ескере отырып) инфрақұрылым объектілері мен қызметтерінің қолжетімділік жағдайларын бағалау жөніндегі сарапшы

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель: Касенов Б.Б. – и.о. директора департамента труда и социального партнерства МТСЗН РК, 87172742852.
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Евразийская ассоциация развития инклюзивного общества", БИН/ИИН: 221240023747, Текущий счет в KZT: KZ7696503F0011998105, Филиал АО "ForteBank" в г.Астана, БИК: IRTYKZKA.
Руководитель проекта: Пак Вячеслав Евгеньевич
E-mail: v_pak@inclusia.kz, Номер телефона: +7 (707) 599 19 75.
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протокол заседания отраслевого совета по профессиональным квалификациям при Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, 15 апреля 2025 года.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 15 апреля 2025 года.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 16 мая 2025 года.
17. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 года.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 1 сентября 2028 года.

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі
Орындаушы: Б.Б. Касенов, Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті директорының міндетін атқарушы, 87172742852.
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Инклюзивті қоғамды дамыту жөніндегі Еуразиялық қауымдастығы" заңды тұлғалардық бірлестігі, БСН/ЖСН: 221240023747, KZT ағымдағы шоты: KZ7696503F0011998105, Астана қ. "ForteBank" АҚ бөлімшесі, БСК: IRTYKZKA
Жоба жетекшісі: Пак Вячеслав Евгеньевич
E-mail: v_pak@inclusia.kz, Телефон нөмірі: +7 (707) 599 19 75.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жанындағы кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес отырысының хаттамасы, 2025 жылғы 15 сәуір.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 15 сәуір.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2025 жылғы 16 мамыр.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2025 жыл.
18. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 1 қыркүйек.