Об установлении мест для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях области Абай
Постановление акимата области Абай от 20 августа 2025 года № 145.
В соответствии с пунктом 4 статьи 125 Водного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", акимат области Абай ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях области Абай, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Абай" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на государственном и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан" области Абай для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата области Абай после официального опубликования.
3. Признать утратившим силу постановление акимата области Абай от 1 июня 2023 года № 104 "Об установлении мест для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях области Абай" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 89-18).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области Абай.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Абай Б. Уали
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель РГУ "Балхаш-Алакольская
бассейновая инспекция по регулированию
использования и охране водных ресурсов
Комитета по водным ресурсам Министерства
водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
____________________ С. Мейрамбеков
"_____" _____________ 2025 года
Руководитель РГУ "Ертисская бассейновая
инспекция по регулированию, охране и
использованию водных ресурсов Комитета
по регулированию, охране и использованию
водных ресурсов Министерства водных ресурсов
и ирригации Республики Казахстан"
____________________ М. Жәдігер ұлы
"_____" _____________ 2025 года
Руководитель Департамента
экологии по области Абай Комитета
экологического регулирования и контроля
Министерства экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
____________________ С. Сарбасов
"_____" _____________ 2025 года
Руководитель Департамента
санитарно-эпидемиологического
контроля области Абай Комитета
санитарно-эпидемиологического контроля
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
____________________ Н. Ногайбаев
"_____" _____________ 2025 года
Приложение
к постановлению акимата
области Абай
от " " _________2025 года
№ _________
Места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях области Абай

Абай облысының су объектілері және су шаруашылығы құрылыстарындағы көпшіліктің демалуына, туризм және спортқа арналған орындарды белгілеу туралы
Абай облысы әкімдігінің 2025 жылғы 20 тамыздағы № 145 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Су кодексінің 125-бабының 4-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-тармағының 8-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Құқықтық актілер туралы" Заңының 27-бабына сәйкес, Абай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Абай облысының су объектілері және су шаруашылығы құрылыстарындағы көпшіліктің демалуына, туризм және спортқа арналған орындары осы қаулының қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. "Абай облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Абай облысы бойынша филиалына ресми жариялауға және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің Эталондық бақылау банкіне енгізсін.
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Абай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуы қамтамасыз етілсін.
3. "Абай облысының су объектілері және су шаруашылығы құрылыстарындағы көпшіліктің демалуына, туризм және спортқа арналған орындарды белгілеу туралы" Абай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 1 маусымдағы № 104 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 89-18 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Абай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысының әкімі Б. Уәли
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрлігі Су ресурстары комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл
бассейіндік инспекциясы" РММ-нің басшысы
____________________ С. Мейрамбеков
2025 жылғы "_____" _____________
"Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрлігі
Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану
комитетінің Су ресурстарын реттеу, қорғау
және пайдаланужөніндегі Ертіс бассейіндік
инспекциясы" РММ-нің басшысы
____________________ М. Жәдігер ұлы
2025 жылғы "_____" _____________
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігінің Абай облысы бойынша
экология департаментінің басшысы
____________________ С. Сарбасов
2025 жылғы "_____" _____________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігінің
санитариялық-эпидемиологиялық бақылау
комитетінің Абай облысы бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық бақылау
департаменті басшысы
____________________ Н. Ноғайбаев
2025 жылғы "_____" _____________
Абай облысы әкімдігінің
2025 жылғы "___" _______
№ ________ қаулысына
қосымша
Абай облысының су объектілері және су шаруашылығы құрылыстарындағы көпшіліктің демалуына, туризм және спортқа арналған орындар

Сноска. Приложение в редакции постановления акимата области Абай от 14.05.2026 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование водного объекта/водохозяйственного сооружения
Места массового отдыха населения, в обозначенных границах заплыва
Место расположения
Аягозский район
1.
река Аягоз
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(47.94747, 80.41599)
город Аягоз
Бескарагайский район
2.
озеро "Шошкалы"
Пляж - используемый для массового отдыха граждан, в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты) (51.28049,78.69898)
Карабасский сельский округ
Бородулихинский район
3.
Шульбинское водохранилище
База отдыха "Жанай",
База отдыха "Нурсултан"
(50 24 17.21, 81 04 23.84)
(50.402883 81.081762)
Жерновский сельский округ,
в 65 км от районного центра
села Бородулиха
4.
Жерновские озера
База отдыха компании "Адал"
(50.49281, 81.10660)
Жерновский сельский округ,
расположен в глубине ленточного реликтового бора в 35 км от районного центра села Бородулиха
5.
озеро Большое
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50.754106 80.929241)
село Бородулиха
6.
правый берег реки Иртыш Шульбинского водохранилища
База отдыха "Востокцветмет"
(50.303430 81.580781)
Жерновский сельский округ
7.
приток реки Уба к реке Иртыш
Детский лагерь "Солнечный"
(50.181289, 81.345157)
село Уба-Форпост
Красноярский сельский округ Бородулихинский район
район Мақаншы
8.
озеро Алаколь
Пляж - используемый для массового отдыха граждан, в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(46.072873, 82.032487)
(46.068630, 82.033774)
Кабанбайский сельский округ
9.
озеро Алаколь
Детский лагер "Дарабоз"
(46.08302, 82.028410)
Кабанбайский сельский округ
10.
озеро Алаколь
Пляж - используемый для массового отдыха граждан, в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(46.08753, 82.02685)
(46.09144, 82.02442)
Кабанбайский сельский округ
город Семей
11.
река Иртыш
Коммунальный пляж "Заря" в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(50.383777, 80.254869)
Левобережная часть бывшего
понтонного моста
12.
река Иртыш
Коммунальный пляж "Пристань" в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(50.425027, 80.218422)
район Пристань
13.
Дамба
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан
(50.439419, 80.214012)
Микрорайон Затон
город Курчатов
14.
река Иртыш
Городской пляж № 2
(50.750946, 78.557102)
В районе СОШ № 2, СОШ № 1
15.
река Иртыш
Городской пляж № 3
(50.721729, 78.649879)
В районе дачного массива
Кокпектинский район
16.
река Кокпекты
Пляж - используемый для массового
отдыха граждан

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Абай облысы әкімдігінің 14.05.2026 № 78 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
№ р/с
Су объектінің/су шаруашылығы құрылысының атауы
Жүзудің белгіленген шекараларындағы халықтың жаппай демалатын орындары
Орналасқан жері
Аягөз ауданы
1.
Аягөз өзені
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(47.94747, 80.41599)
Аягөз қаласы
Бесқарағай ауданы
2.
"Шошқалы" көлі
Көпшіліктің демалуы үшін пайдаланылатын жағажай, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(51.28049,78.69898)
Қарабас ауылдық округі
Бородулиха ауданы
3.
Шүлбі су қоймасы
"Жанай" демалыс базасы
"Нұрсұлтан" демалыс базасы
(50 24 17.21, 81 04 23.84)
(50.402883 81.081762)
Жерновка ауылдық округі,
аудан орталығы Бородулиха ауылынан 65 км қашықтықта орналасқан
4.
Жерновский көлдері
"Адал" компания демалыс базасы
(50.49281, 81.10660)
Жерновка ауылдық округі,
аудан орталығы Бородулиха ауылынан 35 км таспалы реликті бордың тереңдігінде орналасқан
5.
Большое көлі
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50.754106 80.929241)
Бородулиха ауылы
6.
Ертіс өзенінің оң жағалауы Шүлбі су қоймасы
"Шығыстүстімет" демалыс орыны
(50.303430 81.580781)
Жерновка ауылдық округі
7.
Уба өзенінің Ертіс өзеніне құятын саласы
"Солнечный" балалар лагері
(50.181289, 81.345157)
Бородулиха ауданы
Краснояр ауылдық округі
Уба-Форпост ауылы
Мақаншы ауданы
8.
Алакөл көлі
Көпшіліктің демалуы үшін пайдаланылатын жағажай, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(46.072873; 82.032487)
(46.068630, 82.033774)
Қабанбай ауылдық округі
9.
Алакөл көлі
"Дарабоз" балалар лагері
(46.08302475156757, 82.0284104347229)
Қабанбай ауылдық округі
10.
Алакөл көлі
Көпшіліктің демалуы үшін пайдаланылатын жағажай, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(46.08753 82.02685)
(46.09144 82.02442)
Қабанбай ауылдық округі
Семей қаласы
11.
Ертіс өзені
"Заря" коммуналдық жағажайы, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(50.383777, 80.254869)
Бұрынғы понтон көпірінің сол жағалау бөлігі
12.
Ертіс өзені
"Пристань" коммуналдық жағажайы, жүзу аймағының шекараларында қоршауымен (қалқымалар, арқандар) белгіленген
(50.425027, 80.218422)
Пристань ауданы
13.
Дамба
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай
(50.439419, 80.214012)
Затон шағын ауданы
Курчатов қаласы
14.
Ертіс өзені
№ 2 қалалық жағажай
(50.750946, 78.557102)
№ 2 ЖОББМ,
№ 1 ЖОББМ ауданында
15.
Ертіс өзені
№ 3 қалалық жағажай
(50.721729, 78.649879)
Саяжай алабы ауданында
Көкпекті ауданы
16.
Көкпекті өзені
Көпшіліктің демалуы үшін
пайдаланылатын жағажай

(48.76267, 82.378569)
село Кокпекты

(48.76267, 82.378569)
Көкпекті ауылы