О некоторых вопросах жилищной комиссии Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 29 августа 2025 года № 284-НҚ
В соответствии с частью второй пункта 4 статьи 77 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности жилищных комиссий органов по финансовому мониторингу.
2. Создать жилищную комиссию Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство) согласно приложению к настоящему приказу;
3. Департаменту кадровой работы Агентства в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Агентства после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Агентства.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Ж. Элиманов
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 29 августа 2025 года № 284-НҚ
Правила деятельности жилищных комиссий органов по финансовому мониторингу
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности жилищных комиссий органов по финансовому мониторингу (далее – ОФМ) разработаны в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 77 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и определяют порядок деятельности жилищных комиссий ОФМ.
2. Жилищные комиссии ОФМ (далее – Жилищная комиссия) являются коллегиальными органами, создаваемыми при уполномоченном органе в сфере финансового мониторинга, а также при его территориальных органах в областях, городах республиканского значения и столице, уполномоченными на вынесение решений по жилищным вопросам сотрудников ОФМ и членов их семей, действующими на постоянной основе.
3. Составы Жилищных комиссий утверждаются:
в Агентстве Республики Казахстан по финансовому (далее – Агентство) – Председателем Агентства;
в территориальных органах Агентства – их руководителями.

Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің тұрғын үй комиссиясының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2025 жылғы 29 тамыздағы № 284-НҚ бұйрығы
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 77-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қаржылық мониторинг органдарының тұрғын үй комиссияларының қызметі туралы қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) тұрғын үй комиссиясы осы бұйрыққа қоса берілген қосымшаға сәйкес құрылсын.
3. Агенттіктің Кадр жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Агенттіктің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттіктің аппарат басшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға Ж. Элиманов
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
Төрағасының
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 284-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Қаржылық мониторинг органдарының тұрғын үй комиссияларының қызметі туралы қағидалар
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржылық мониторинг органдарының (бұдан әрі – ҚМО) тұрғын үй комиссияларының қызметі туралы қағидалар Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 77-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және ҚМО тұрғын үй комиссияларының қызмет тәртібін айқындайды.
2. ҚМО тұрғын үй комиссиялары (бұдан әрі – Тұрғын үй комиссиясы) қаржылық мониторинг саласындағы уәкілетті органда, сондай-ақ оның облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық органдарында құрылатын, ҚМО қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелеріне қатысты тұрғын үй мәселелері бойынша шешімдер қабылдау жөнінде өкілеттігі бар және тұрақты негізде жұмыс істейтін алқалы органдар болып табылады.
3. Тұрғын үй комиссияларының құрамдары бекітіледі:
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінде (бұдан әрі – Агенттік) – Агенттік Төрағамен;
Агенттіктің аумақтық органдарында – олардың басшыларымен.

4. В территориальных органах Агентства Жилищная комиссия утверждается из числа руководителей структурных подразделений.
5. Жилищная комиссия Агентства формируется из нечетного количества не менее девяти человек.
6. Жилищная комиссия Агентства состоит из:
руководитель аппарата Агентства – председатель Комиссии;
руководитель Департамента собственной безопасности;
руководитель Департамента кадровой работы;
руководитель Департамента правового обеспечения;
руководитель Административного департамента;
руководитель Следственного департамента;
руководитель Оперативного департамента;
руководитель Департамента стратегии и оперативного управления;
руководитель Департамента превенций и аналитических разработок;
секретарь Жилищной комиссии.
7. В случае временного отсутствия председателя или членов Жилищной комиссии допускается их замещение другими сотрудниками соответствующих подразделений по принципу взаимозаменяемости, в соответствии с должностными инструкциями и распределением обязанностей.
8. Правом голоса обладают все члены Жилищной комиссии, за исключением секретаря Жилищной комиссии.
9. Секретарь Жилищной комиссии назначается из числа сотрудников кадрового подразделения Агентства, обеспечивающих подготовку материалов к заседаниям Жилищной комиссии.
Глава 2. Задачи и функции Жилищных комиссий
10. Основной задачей Жилищных комиссий является принятие законных решений об определении размера, назначении, перерасчете, осуществлении, прекращении, приостановлении и возобновлении жилищных выплат сотрудникам органов по финансовому мониторингу и членам их семей, включая выплату денежной компенсации.
11. Функциями Жилищной комиссии являются:
1) обеспечение своевременного рассмотрения обращений сотрудников ОФМ и членов их семей, обратившихся на признание их нуждающимися в жилище;
2) обеспечение своевременного рассмотрения обращений сотрудников ОФМ по исчислению размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат и осуществлению денежной компенсации;
3) проверка и рассмотрение представленных документов;
4) принятие решения об удовлетворении обращений либо вынесение мотивированного отказа;
5) рассмотрение вопроса заключения договора найма (поднайма) жилища;
6) получение информации у государственных органов и иных организаций о сотрудниках ОФМ и их недвижимом имуществе;
7) хранение и ведение дел (материалов);
8) иные вопросы, установленные жилищным законодательством Республики Казахстан.
12. Председатель Комиссии:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии;

4. Агенттіктің аумақтық органдарында Тұрғын үй комиссиясы құрылымдық бөлімшелердің басшыларының арасынан бекітіледі.
5. Агенттіктің Тұрғын үй комиссиясы тақ саннан кемінде тоғыз адамнан құрылады.
6. Агенттіктің Тұрғын үй комиссиясының құрамына мыналар кіреді:
Агенттік Аппаратының басшысы – комиссия Төрағасы;
Жеке қауіпсіздік департаментінің басшысы;
Кадр жұмысы департаментінің басшысы;
Құқықтық қамтамасыз ету департаментінің басшысы;
Әкімшілік департаментінің басшысы;
Тергеу департаментінің басшысы;
Жедел департаменттің басшысы;
Стратегия және жедел басқару департаментінің басшысы;
Превенция және талдау әзірлемелері департаментінің басшысы;
Тұрғын үй комиссиясының хатшысы.
7. Тұрғын үй комиссиясының төрағасы немесе мүшелері уақытша болмаған жағдайда, оларды өзара алмастыру қағидаты бойынша, лауазымдық нұсқаулықтар мен міндеттердің бөлінісіне сәйкес тиісті бөлімшелердің өзге қызметкерлері алмастыра алады.
8. Тұрғын үй комиссиясының хатшысынан басқа барлық мүшелері дауыс беру құқығына ие.
9. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы Агенттіктің кадр бөлімшесінің Тұрғын үй комиссиясы отырыстарына материалдарды дайындауды қамтамасыз ететін қызметкерлерінің арасынан тағайындалады.
2-бөлім. Тұрғын үй комиссияларының міндеттері мен функциялары
10. Тұрғын үй комиссияларының негізгі міндеті қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелеріне тұрғын үй төлемдерін қоса алғанда, ақшалай өтемақы төлеуді анықтау, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау жөнінде заңды шешімдер қабылдау болып табылады.
11. Тұрғын үй комиссиясының функциялары мыналар болып табылады:
1) ҚМО қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерін тұрғын үйге мұқтаж деп тану туралы өтініштерді уақтылы қарауды қамтамасыз ету;
2) ҚМО қызметкерлерінің тұрғын үй төлемдерін есептеу, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау, сондай-ақ ақшалай өтемақы төлеу туралы өтініштерін уақтылы қарауды қамтамасыз ету;
3) ұсынылған құжаттарды тексеру және қарау;
4) өтініштерді қанағаттандыру туралы шешім қабылдау немесе дәлелді бас тарту шығару;
5) тұрғын үйді жалдау (қосалқы жалдау) шартын жасасу мәселесін қарау;
6) ҚМО қызметкерлері мен олардың жылжымайтын мүлкі туралы мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан ақпарат алу;
7) істерді (материалдарды) жүргізу және сақтау;
8) Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасында белгіленген өзге де мәселелерді шешу.
12. Комиссия Төрағасы:
1) Комиссия қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;

2) определяет место и время проведения заседаний Комиссии;
3) председательствует на заседаниях Комиссии.
Глава 3. Порядок деятельности Жилищных комиссий
13. Жилищная комиссия проводит заседания по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц.
14. Решение Жилищной комиссии подписывается членами Жилищной комиссии, обладающими правом решающего голоса.
15. Члены Жилищной комиссии, обладающие правом решающего голоса, несут ответственность за полноту и достоверность сведений, отраженных в решении Жилищной комиссии.
Решение принимается по каждому сотруднику ОФМ отдельно.
16. Секретарь Жилищной комиссии ведет протокол заседания Жилищной комиссии (далее – протокол) в произвольной форме.
Протокол подписывается всеми членами Жилищной комиссии, обладающими правом голоса.
17. Члены Жилищной комиссии, обладающие правом голоса, вправе изложить свое особое мнение в письменной форме и приложить его к протоколу заседания, о чем в протоколе делается соответствующая отметка.
18. Решения Жилищной комиссии принимаются большинством голосов ее членов, обладающих правом голоса, путем открытого голосования.
19. Решение Жилищной комиссии считается правомочным, если оно принято не менее чем двумя третями голосов от числа присутствующих членов комиссии, обладающих правом голоса.
20. В случае равенства голосов решающим считается голос председателя Жилищной комиссии.
21. Жилищная комиссия прекращает свою деятельность в случае ликвидации либо реорганизации государственного учреждения.
Приложение к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 29 августа 2025 года № 284-НҚ
Состав жилищной комиссии Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу по вопросам предоставления жилищных выплат
Председатель Комиссии             Руководитель аппарата Агентства Республики
Казахстан по финансовому мониторингу
(далее – Агентства);
Члены комиссии:                   Руководитель Департамента собственной
безопасности Агентства;
Руководитель Департамента кадровой работы
Агентства;
Руководитель Департамента правового
обеспечения Агентства;
Руководитель Административного департамента
Агентства;
Руководитель Департамента стратегии и
оперативного управления Агентства;
Руководитель Оперативного Департамента
Агентства;
Руководитель Следственного департамента
Агентства;
Руководитель Департамента превенций и
аналитических разработок Агентства;
Секретарь комиссии                   сотрудник Департамента кадровой работы
Агентства.

2) Комиссия отырыстарының өтетін орнын және уақытын айқындайды;
3) Комиссия отырыстарында төрағалық етеді.
3-бөлім. Тұрғын үй комиссияларының қызмет тәртібі
13. Тұрғын үй комиссиясы қажеттілігіне қарай, бірақ айына бір реттен сиретпей отырыстар өткізеді.
14. Тұрғын үй комиссиясының шешіміне шешуші дауыс беру құқығына ие Комиссия мүшелері қол қояды.
15. Шешуші дауыс беру құқығына ие Тұрғын үй комиссиясының мүшелері Комиссия шешімінде көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына жауапты болады.
Шешім әрбір ҚМО қызметкері бойынша жеке қабылданады.
16. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы Тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасын (бұдан әрі – хаттама) еркін нысанда жүргізеді.
Хаттамаға дауыс беру құқығына ие Тұрғын үй комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.
17. Дауыс беру құқығына ие Тұрғын үй комиссиясының мүшелері өздерінің ерекше пікірін жазбаша түрде баяндап, оны отырыс хаттамасына қоса алады, бұл туралы хаттамада тиісті белгі жасалады.
18. Тұрғын үй комиссиясының шешімдері дауыс беру құқығына ие оның мүшелерінің көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
19. Тұрғын үй комиссиясының шешімі оған қатысушы дауыс беру құқығына ие комиссия мүшелерінің кемінде үштен екісінің даусымен қабылданған жағдайда заңды күші бар деп танылады.
20. Дауыстар тең болған жағдайда шешуші болып Тұрғын үй комиссиясы төрағасының дауысы есептеледі.
21. Тұрғын үй комиссиясы мемлекеттік мекеме таратылған немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда өз қызметін тоқтатады.
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
Төрағасының
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 284-НҚ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің тұрғын үй төлемдерін беру мәселелері жөніндегі тұрғын үй комиссиясының құрамы
Комиссия Төрағасы Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) Аппаратының басшысы;
Комиссия мүшелері: Агенттіктің Жеке қауіпсіздік департаментінің басшысы;
Агенттіктің Кадр жұмысы департаментінің басшысы;
Агенттіктің Құқықтық қамтамасыз ету департаментінің басшысы;
Агенттіктің Әкімшілік департаментінің басшысы;
Агенттіктің Стратегия және жедел басқару департаментінің басшысы;
Агенттіктің Жедел департаментінің басшысы;
Агенттіктің Тергеу департаментінің басшысы;
Агенттіктің Превенция және талдау әзірлемелері департаментінің басшысы;
Комиссия хатшысы Агенттіктің Кадр жұмысы департаментінің қызметкері.