О внесении изменений в постановление акимата Алматинской области от 21 ноября 2011 года № 246 "Об установлении водоохранных зон и полос, режима их хозяйственного использования в пределах административных границ Алматинской области на реках Большая Алматинка, Тургень, Чилик, Аксай, Ащибулак, Шарын, Текес, Курты, Аксу, Баскан, Усек, Тентек, Чиже, Сарканд, Лепсы, Хоргос, Борохудзир, Биен, Кызылагаш, Акешки, Чинжалы, Муканчи, Узынкаргалы, Копа, Жирен-Айгыр, Чемолган, Биже, Каркара, Ассы, Жаманты, Кастек, Таргап, Кукузек, Бельбулак, на озерах Сасыкколь, Жаланашколь и Куртинском, Бартогайском водохранилищах"
Постановление акимата Алматинской области от 18 декабря 2025 года № 381
Акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Алматинской области от 21 ноября 2011 года № 246 "Об установлении водоохранных зон и полос, режима их хозяйственного использования в пределах административных границ Алматинской области на реках Большая Алматинка, Тургень, Чилик, Аксай, Ащибулак, Шарын, Текес, Курты, Аксу, Баскан, Усек, Тентек, Чиже, Сарканд, Лепсы, Хоргос, Борохудзир, Биен, Кызылагаш, Акешки, Чинжалы, Муканчи, Узынкаргалы, Копа, Жирен-Айгыр, Чемолган, Биже, Каркара, Ассы, Жаманты, Кастек, Таргап, Кукузек, Бельбулак, на озерах Сасыкколь, Жаланашколь и Куртинском, Бартогайском водохранилищах" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2083) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об установлении водоохранных зон и полос, режима их хозяйственного использования в пределах административных границ Алматинской области на реках Большая Алматинка, Тургень, Чилик, Аксай, Ащибулак, Шарын, Текес, Курты, Узынкаргалы, Копа, Жирен-Айгыр, Чемолган, Каркара, Ассы, Кастек, Таргап, Кукузек, Бельбулак, на Куртинском, Бартогайском водохранилищах";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьями 27, 85 Водного кодекса Республики Казахстан, приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 120-НҚ "Об утверждении Правил установления границ водоохранных зон и полос" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36238) акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов согласно приложению 1 к настоящему постановлению на основании утвержденных проектных документаций:
1) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Большая Алматинка;

Алматы облысы әкімдігінің 2011 жылғы 21 қарашадағы "Алматы облысының әкімшілік шекарасындағы Үлкен Алматы, Түрген, Шелек, Ақсай, Ащыбұлақ, Шарын, Текес, Күрті, Ақсу, Басқан, Үсек, Тентек, Шіже, Сарқан, Лепсі, Қорғас, Борохудзир, Бүиен, Қызылағаш, Ақешкі, Шынжалы, Мақаншы, Ұзынқарғалы, Қопа, Жирен-Айғыр, Шамалған, Біже, Қарқара, Ассы, Жаманты, Қастек, Тарғап, Көкөзек, Белбұлақ, өзендерінің, Сасықкөл, Жалаңашкөл көлдерінің және Күрті, Бартоғай су қоймаларында су қорғау аймақтары мен белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану режимін белгілеу туралы" № 246 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 381 қаулысы
Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Алматы облысы әкімдігінің 2011 жылғы 21 қарашадағы "Алматы облысының әкімшілік шекарасындағы Үлкен Алматы, Түрген, Шелек, Ақсай, Ащыбұлақ, Шарын, Текес, Күрті, Ақсу, Басқан, Үсек, Тентек, Шіже, Сарқан, Лепсі, Қорғас, Борохудзир, Бүиен, Қызылағаш, Ақешкі, Шынжалы, Мақаншы, Ұзынқарғалы, Қопа, Жирен-Айғыр, Шамалған, Біже, Қарқара, Ассы, Жаманты, Қастек, Тарғап, Көкөзек, Белбұлақ, өзендерінің, Сасықкөл, Жалаңашкөл көлдерінің және Күрті, Бартоғай су қоймаларында су қорғау аймақтары мен белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану режимін белгілеу туралы" № 246 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 2083 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Алматы облысының әкімшілік шекарасындағы Үлкен Алматы, Түрген, Шелек, Ақсай, Ащыбұлақ, Шарын, Текес, Күрті, Ұзынқарғалы, Қопа, Жирен-Айғыр, Шамалған, Қарқара, Ассы, Қастек, Тарғап, Көкөзек, Белбұлақ, өзендерінің және Күрті, Бартоғай су қоймаларында су қорғау аймақтары мен белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану режимін белгілеу туралы";
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Су кодексінің 27, 85-баптарына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерi шекараларын белгiлеу Қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 120-НҚ бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36238 болып тіркелген) сәйкес Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:":
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
1. Бекітілген жобалау құжаттамаларының негізінде, су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес белгіленсін:
1) Үлкен Алматы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;

2) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Тургень;
3) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Чилик;
4) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Аксай;
5) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Ащибулак;
6) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Шарын;
7) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Текес;
8) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Курты;
9) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Узынкаргалы;
10) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Копа;
11) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Жирен-Айгыр;
12) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Чемолган;
13) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Каркара;
14) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Ассы;
15) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Кастек;
16) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Таргап;

2) Түрген өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
3) Шелек өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
4) Ақсай өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
5) Ашыбұлақ өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
6) Шарын өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
7) Текес өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
8) Күрті өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
9) Ұзынқарғалы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
10) Қопа өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
11) Жирен-Айғыр өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
12) Шамалған өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
13) Қарқара өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
14) Ассы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
15) Қастек өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
16) Тарғап өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;

17) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Кукузек;
18) рабочий проект корректировки рабочего проекта по установлению водоохранных зон и полос реки Кукузек (правый берег) в пределах границ земельного участка с кадастровым номером 03-046-043-1696;
19) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Бельбулак;
20) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос Куртинского водохранилища;

17) Көкөзек өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
18) кадастрлық нөмірі 03-046-043-1696 жер учаскесінің шекаралары шегінде Көкөзек өзенінің (оң жақ жағалауы) су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасын түзету бойынша жұмыс жобасы;
19) Белбұлақ өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
20) Күрті су қоймасының су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;

21) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос Бартогайского водохранилища.
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"Управлению водных ресурсов и ирригации Алматинской области совместно с Департаментом "Научно-производственный центр земельного кадастра" - филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Алматинской области (по согласованию) отразить на картографических материалах границы водоохранных зон и полос и внести изменения в земельно-учетную документацию согласно утвержденных проектов";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области";

21) Бартоғай су қоймасының су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Алматы облысының су ресурстары және ирригация басқармасы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Алматы облысы бойынша филиалы – "Жер кадастры ғылыми-өндірістік орталығы" департаментімен (келісім бойынша) бірлесіп, бекітілген жобаларға сәйкес су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекарасын картографиялық материалдарға түсірсін және жер-есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізсін";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін";

приложение 2 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Алматинской области М. Султангазиев
Приложение 1 к постановлению акимата Алматинской области от "___" ____ 2025 года №____

аталған қаулының 2-қосымшасы осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы облысының әкімі М. Сұлтанғазиев
Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы "____" ________ № ______ қаулысына 1-қосымша

500-700
35-100
20
Куртинское водохранилище
1000
100
21
Бартогайское водохранилище
500
35-100
Приложение 2 к постановлению акимата Алматинской области от "___" _____ 2025 года №____
Приложение 2 к постановлению акимата Алматинской области от "21" ноября 2011 года № 246
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос Алматинской области
1. На поверхностных водных объектах запрещаются:
1) проведение операций по недропользованию, за исключением поисково-оценочных работ на подземные воды и их забора, операций по разведке или добыче углеводородов в казахстанском секторе Каспийского моря, а также старательства, добычи соли поваренной, лечебных грязей;
2) загрязнение и засорение радиоактивными и токсичными веществами, твердыми бытовыми и производственными отходами, ядохимикатами, удобрениями, нефтяными, химическими продуктами в твердом и жидком виде;

500-700
35-100
20
Күрті су қоймасы
1000
100
21
Бартоғай су қоймасы
500
35-100
Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы "____" ________ № ______ қаулысына 2-қосымша
Алматы облысы әкімдігінің 2011 жылғы "21" қарашадағы № 246 қаулысына 2-қосымша
Алматы облысының су қорғау аймақтарын және белдеулерін шаруашылыққа пайдалану режимі
1. Жерүсті су объектілерінде:
1) жерасты суларына іздеу-бағалау жұмыстарын және оларды алуды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге;
2) радиоактивті және улы заттармен, тұрмыстық қатты және өндірістік қалдықтармен, улы химикаттармен, тыңайтқыштармен, қатты және сұйық түрдегі мұнай, химия өнімдерімен ластауға және қоқыстауға;

3) сброс сточных вод, не очищенных до нормативов допустимых сбросов;
4) забор и (или) использование вод без утвержденного водного режима и разрешения на специальное водопользование;
5) купание и санитарная обработка сельскохозяйственных животных;
6) проведение работ, связанных со строительной деятельностью, сельскохозяйственными работами, бурением скважин, санацией поверхностных водных объектов, и иных работ без согласования с бассейновой водной инспекцией;
7) захоронение выведенных из эксплуатации (поврежденных) судов и иных плавучих средств, транспортных средств (их механизмов и частей).
2. В пределах водоохранных полос запрещаются любые виды хозяйственной деятельности, а также предоставление земельных участков для ведения хозяйственной и иной деятельности, за исключением:
1) строительства и эксплуатации:
водохозяйственных сооружений и их коммуникаций;
мостов, мостовых сооружений;
причалов, портов, пирсов и иных объектов инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, охраны рыбных ресурсов и других водных животных, рыболовства и аквакультуры;
рыбоводных прудов, рыбоводных бассейнов и рыбоводных объектов, а также коммуникаций к ним;
детских игровых и спортивных площадок, пляжей, аквапарков и других рекреационных зон без капитального строительства зданий и сооружений;
пунктов наблюдения за показателями состояния водных объектов;
2) берегоукрепления, лесоразведения и озеленения;
3) деятельности, разрешенной подпунктом 1) пункта 1 настоящего режима.
3. В пределах водоохранных зон запрещаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение поверхностных водных объектов, водоохранных зон и полос;
2) размещение и строительство автозаправочных станций, складов для хранения нефтепродуктов, пунктов технического осмотра, обслуживания, ремонта и мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники;
3) размещение и строительство складов и площадок для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов, навоза и их применение. При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов;
4) размещение и устройство свалок твердых бытовых и промышленных отходов;
5) размещение кладбищ;
6) выпас сельскохозяйственных животных с превышением нормы нагрузки, размещение животноводческих хозяйств, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов и тары из-под них;

3) жол берілетін төгінділер нормативтеріне дейін тазартылмаған сарқынды суларды ағызуға;
4) бекітілген су режимінсіз және арнаулы су пайдалануға рұқсатсыз суды алуға және (немесе) пайдалануға;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын тоғытуға және санитариялық өңдеуге;
6) бассейндік су инспекциясының келісімінсіз құрылыс қызметіне, ауыл шаруашылығы жұмыстарына, ұңғымаларды бұрғылауға, жерүсті су объектілерін санациялауға байланысты жұмыстарды және өзге де жұмыстарды жүргізуге;
7) пайдаланудан шығарылған (бүлінген) кемелерді және өзге де жүзу құралдарын, көлік құралдарын (олардың тетіктері мен бөліктерін) көмуге тыйым салынады.
2. Су қорғау белдеулері шегінде шаруашылық қызметтің кез келген түріне, сондай-ақ шаруашылық және өзге де қызметті жүргізу үшін жер учаскелерін беруге тыйым салынады, бұл тыйымға мынадай жағдайлар:
1) мыналарды:
су шаруашылығы құрылысжайлары мен олардың коммуникацияларын;
көпірлерді, көпір құрылысжайларын;
айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, балық аулау мен аквашаруашылық қызметіне байланысты өзге де инфрақұрылым объектілерін;
балық өсіретін тоғандарды, балық өсіретін бассейндер мен балық өсіретін объектілерді, сондай-ақ оларға коммуникацияларды;
ғимараттар мен құрылысжайлардың күрделі құрылысынсыз балаларға арналған ойын және спорт алаңдарын, жағажайларды, аквапарктерді және басқа да рекреациялық аймақтарды;
су объектілері жай-күйінің көрсеткіштерін байқау пункттерін салу және пайдалану;
2) жағалауды нығайту, ағаш өсіру және көгалдандыру;
3. Су қорғау аймақтары шегінде:
1) жерүсті су объектілерінің, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылысжайлармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) автожанармай құю станцияларын, мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасын техникалық қарап-тексеру, оларға қызмет көрсету, жөндеу және жуу пункттерін орналастыруға және салуға;
3) тыңайтқыштарды, пестицидтерді, улы химикаттарды, көңді сақтауға және оларды қолдануға арналған қоймалар мен алаңдарды орналастыруға және салуға тыйым салынады. Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған кезде уыттылығы аз және орташа, жойылуы оңай пестицидтерді қолдануға жол беріледі;
4) тұрмыстық қатты және өнеркәсіптік қалдықтардың үйінділерін орналастыруға және жайғастыруға;
5) зираттарды орналастыруға;
6) жүктеме нормасынан асатын ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға, мал шаруашылықтарын, мал сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын), мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), пестицидтердің арнаулы қоймаларын (көмінділерін) және олардың ыдыстарын орналастыруға;

7) размещение накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, а также других объектов, обусловливающих опасность радиационного, химического, микробиологического, токсикологического и паразитологического загрязнения поверхностных и подземных вод.

7) сарқынды суларды жинақтағыштарды, сарқынды сулармен суару алқаптарын, сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының радиациялық, химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық және паразитологиялық ластану қаупін туғызатын басқа да объектілерді орналастыруға тыйым салынады.