Об установлении размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда Мартукского района
Постановление акимата Мартукского района Актюбинской области от 29 сентября 2025 года № 214
В соответствии со статьями 31, 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с пунктом 1 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" и приказом председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 26 августа 2011 года № 306 "Об утверждении Методики расчета размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7232, акимат Мартукского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда Мартукского района, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Мартукского района М. Искаков
Приложение к постановлению
акимата Мартукского района от
"29" сентября 2025 года № 214
Размер арендной платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда Мартукского района, за один квадратный метр в месяц
При расчете размера платы, взимаемой за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, не входящим в состав объекта кондоминиума, применяются следующие показатели:
А – размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, не входящим в состав объекта кондоминиума (в тенге за один квадратный метр в месяц); Ц – стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге); Т – расчетный срок службы зданий (лет); Р – сумма платежей, необходимая на содержание жилого дома (жилого здания) (в тенге за один квадратный метр в месяц).
Стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (Ц) определяется в соответствии с проектно-сметной документацией на строительство здания или по результатам государственных закупок здания. Расчетный срок службы зданий (Т) определяется в соответствии со строительными нормами СН РК 1.04-26-2011 "Реконструкция, капитальный и текущий ремонт жилых и общественных зданий".
Сумма платежей (Р), необходимая на содержание жилого дома (жилого здания) определяется по формуле:
Р= Гз /12/п, где Гз – годовая смета затрат жилищно-эксплуатационной службы, созданной или привлеченной местным исполнительным органом (государственным предприятием), на содержание жилого дома (жилого здания) (тенге/год); S п – сумма общих площадей жилищ в жилом здании (квадратный метр). При расчете размера платы, взимаемой за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, не входящим в состав объекта кондоминиума, применяются следующие показатели:
А – размер платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, не входящим в состав объекта кондоминиума (в тенге за один квадратный метр в месяц); Ц – стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (в тенге); Т – расчетный срок службы зданий (лет); Р – сумма платежей, необходимая на содержание жилого дома (жилого здания) (в тенге за один квадратный метр в месяц).
Стоимость строительства (приобретения) одного квадратного метра общей площади жилища (Ц) определяется в соответствии с проектно-сметной документацией на строительство здания или по результатам государственных закупок здания.
Расчетный срок службы зданий (Т) определяется в соответствии со строительными нормами СН РК 1.04-26-2011 "Реконструкция, капитальный и текущий ремонт жилых и общественных зданий".
Сумма платежей (Р), необходимая на содержание жилого дома (жилого здания) определяется по формуле: Р= Гз /12/п, где Гз – годовая смета затрат жилищно-эксплуатационной службы, созданной или привлеченной местным исполнительным органом (государственным предприятием), на содержание жилого дома (жилого здания) (тенге/год); S п – сумма общих площадей жилищ в жилом здании (квадратный метр).

Мәртөк ауданының мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерін белгілеу туралы
Ақтөбе облысы Мәртөк ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 214 қаулысы
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін – өзі басқару туралы" Заңының 31, 37 бабына, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97 бабының 1 тармағына және Қазақстан Республикасы құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 26 тамыздағы № 306 "Мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы", Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7232 тіркелген бұйрығына сәйкес, Мәртөк ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мәртөк ауданының мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері осы қаулының қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәртөк ауданының әкімі М. Ысқақов
Мәртөк аудандық әкімдігінің
2025 жылғы "29" қыркүйектегі
№ 214 қаулысына қосымша
Мәртөк ауылында мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін тұрғын үйдің бір шаршы метр үшін айына төлемақы мөлшері
Кондоминиум объектісінің құрамына жатпайтын мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін алынатын төлемақының мөлшерін есептеу кезінде мынадай көрсеткіштер қолданылады:
А – кондоминиум объектісінің құрамына жатпайтын мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері (айына 1 шаршы метр үшін, теңге); Ц – тұрғын үйдің жалпы көлемінің 1 шаршы метрін салудың (сатып алудың) құны (теңге); Т – ғимараттың қызмет көрсету есептік мерзімі, жыл; Р – пайдалануға, тұрғын үйдің ағымдағы және күрделі жөнделуіне, сондай-ақ жер учаскесін күтуіне қажетті көлемнің сомасы (айына 1 шаршы метр үшін теңге).
Тұрғын үйдің жалпы көлемінің 1 шаршы метрін салудың (сатып алудың) құны (Ц) ғимараттың құрылысына арналған жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес немесе ғимаратты мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша анықталады.Ғимараттың қызмет көрсету есептік мерзімі (Т) "Тұрғын және қоғамдық ғимараттарды қайта жаңарту, күрделі және ағымдық жөндеу" ҚР 1.04-26-2004 ҚН құрылыс нормаларына сәйкес анықталады.
Пайдалануды, тұрғын үйді ағымдағы және күрделі жөндеуді, сондай-ақ жер учаскесін күтуді қамтамасыз ету үшін қажетті көлемнің сомасы (Р) мынадай формула бойынша анықталады:
Р= Гз /12/ п, мұнда Гз – жергілікті атқарушы органы (мемлекеттік кәсіпорыны) тартқан немесе құрған тұрғын үй-пайдалану қызметінің тұрғын үйді пайдалануға, ағымдағы және күрделі жөндеуге, сондай-ақ жер учаскесінің күтіміне арналған шығынының жылдық сметасы, қажетті көлемінің жылдық сомасы (жылына теңге); п – тұрғын үй ғимаратындағы тұрғын үйдің жалпы алаңының сомасы (шаршы метр). Кондоминиум объектісінің құрамына жатпайтын мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін алынатын төлемақының мөлшерін есептеу кезінде мынадай көрсеткіштер қолданылады: А – кондоминиум объектісінің құрамына жатпайтын мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері (айына 1 шаршы метр үшін, теңге); Ц – тұрғын үйдің жалпы көлемінің 1 шаршы метрін салудың (сатып алудың) құны (теңге); Т – ғимараттың қызмет көрсету есептік мерзімі, жыл; Р – пайдалануға, тұрғын үйдің ағымдағы және күрделі жөнделуіне, сондай-ақ жер учаскесін күтуіне қажетті көлемнің сомасы (айына 1 шаршы метр үшін теңге). Тұрғын үйдің жалпы көлемінің 1 шаршы метрін салудың (сатып алудың) құны (Ц) ғимараттың құрылысына арналған жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес немесе ғимаратты мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша анықталады. Ғимараттың қызмет көрсету есептік мерзімі (Т) "Тұрғын және қоғамдық ғимараттарды қайта жаңарту, күрделі және ағымдық жөндеу" ҚР 1.04-26-2004 ҚН құрылыс нормаларына сәйкес анықталады. Пайдалануды, тұрғын үйді ағымдағы және күрделі жөндеуді, сондай-ақ жер учаскесін күтуді қамтамасыз ету үшін қажетті көлемнің сомасы (Р) мынадай формула бойынша анықталады:
Р= Гз /12/ п, мұнда Гз – жергілікті атқарушы органы (мемлекеттік кәсіпорыны) тартқан немесе құрған тұрғын үй-пайдалану қызметінің тұрғын үйді пайдалануға, ағымдағы және күрделі жөндеуге, сондай-ақ жер учаскесінің күтіміне арналған шығынының жылдық сметасы, қажетті көлемінің жылдық сомасы (жылына теңге); п – тұрғын үй ғимаратындағы тұрғын үйдің жалпы алаңының сомасы (шаршы метр).

1) Двухквартирные жилые дома, расположенные по адресу: село Мартук, улица № 39, дома № 1268, 1269, 1270, 1271, 1272, 1283, 1284, 1285, 1286, 1287, 1288, 1289, 1290, 1291, 1292, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307, 1308, 1309, 1310, 1311, 1312, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328, 1329, 1330, 1331, 1341, 1342, 1343, 1344, 1345.
Размер платы за один месяц, взимаемый за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, не входящим в состав объекта кондоминиума, рассчитывается по формуле: А=Ц/Т/12+Р
Ц=18 855 597,4 теңге / 64,80 кв.м. (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 290 981,4 тенге стоимость строительства 1 квадратного метра общей площади жилища (в тенге); Т=100 лет; Р=0 тенге;
А=290 981,4 /100/12+0=242,5 тенге за 1 квадратный метр в месяц.
242,5 * 64,8 = 15714 тенге ежемесячная аренда
2) Двухквартирные жилые дома, расположенные по адресу: село Мартук, улица Иманова, дома № 49П, 49Н, 49М, 49Л, 49К, 49Е, 49Д, 49Г, 49В.
Размер платы за один месяц, взимаемый за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, не входящим в состав объекта кондоминиума, рассчитывается по формуле: А=Ц/Т/12+Р
Ц=19 758 000 тенге / 74,00 кв.м. (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 267 000 тенге стоимость строительства 1 квадратного метра общей площади жилища (в тенге);Т=100 лет; Р=0 тенге;
А=267000 /100/12+0= 222,5 тенге за 1 квадратный метр в месяц.
222,5 * 74,0 = 16 465 тенге ежемесячная аренда.
3) Четырехквартирные жилые дома, расположенные по адресу: село Мартук улица Маметова, дома № 47Б, 47В, 47Г, 47Д., улица Иманова, дома № 40Д, 40Г, 40В, 40Б, 40А. Ц=14 560 000 тенге / 55,70 кв.м. (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 261 400 тенге стоимость строительства 1 квадратного метра общей площади жилища (в тенге); Т=100 лет; Р=0 тенге;
А=261 400 /100/12+0= 218 тенге за 1 квадратный метр в месяц.
218 * 55,7 = 12 143 тенге ежемесячная аренда
4) Двухквартирные жилые дома, расположенные по адресу: село Кенсахара , улица Кенесары хана, № № 1, 5, 3, 7.
Ц = 22 000 000 тенге / 86,60 кв. м (общая площадь дома согласно данных технического паспорта) = 261 400 тенге стоимость строительства 1 кв. м общей площади жилья; Т = 100 лет; Р = 0
А = 254 041 /100/12+0=211,7 тенге за 1 квадратный метр в месяц.
217,8 * 55,7 = 18 333 ежемесячная арендная плата

1) Екі пәтерлі тұрғын үйлер, орналасқан мекен-жайы: Мәртөк ауылы, № 39 көшесі, № 1268, 1269, 1270, 1271, 1272, 1283, 1284, 1285, 1286, 1287, 1288, 1289, 1290, 1291, 1292, 1303, 1304, 1305, 1306, 1307, 1308, 1309, 1310, 1311, 1312, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328, 1329, 1330, 1331, 1341, 1342, 1343, 1344, 1345 үйлер.
Кондоминиум объектісінің құрамына жатпайтын мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін айына алынатын төлемақы мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі: А= Ц/Т/12+Р
Ц = 18 855 597,4 теңге / 64,80 шаршы метр (техникалық төлқұжат бойынша үйдің жалпы көлемі) = 290 981,4 теңге тұрғын үйдің жалпы көлемінің 1 шаршы метрін салудың құны; Т = 100 жыл; Р = 0
A = 290 981,4 /100/12+0=242,5 теңге айына 1 шаршы метрге.
2) Екі пәтерлі тұрғын үйлер, орналасқан мекен-жайы: Мәртөк ауылы, Иманов көшесі, № № 49П, 49Н, 49М, 49Л, 49К, 49Е, 49Д, 49Г, 49В.
Кондоминиум объектісінің құрамына жатпайтын мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін айына алынатын төлемақы мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі: А= Ц/Т/12+Р
Ц = 19 758 000 теңге / 74,00 шаршы метр (техникалық төлқұжат бойынша үйдің жалпы көлемі) = 267 000 теңге тұрғын үйдің жалпы көлемінің 1 шаршы метрін салудың құны; Т = 100 жыл; Р = 0
A = 267 000 /100/12+0=222,5 теңге айына 1 шаршы метрге.
222,5 * 74,0 = 16 465 ай сайынғы жалдау ақысы
3) Төрт пәтерлі тұрғын үйлер, орналасқан мекен-жайы: Мәртөк ауылы, Маметова көшесі, № № 47Б, 47В, 47Г, 47Д, Иманов көшесі 40Д, 40Г, 40В, 40Б, 40А.
Ц = 14 560 000 теңге / 55,70 шаршы метр (техникалық төлқұжат бойынша үйдің жалпы көлемі) = 261 400 теңге тұрғын үйдің жалпы көлемінің 1 шаршы метрін салудың құны; Т = 100 жыл; Р = 0
A = 261 400 /100/12+0=217,8 теңге айына 1 шаршы метрге. 217,8 * 55,7 = 12 131 ай сайынғы жалдау ақысы
4) Екі-пәтерлі тұрғын үйлер, орналасқан мекен-жайы: Кеңсахара ауылы, Кенесары Хан көшесі, № № 1, 5, 3, 7. Ц = 22 000 000 теңге / 86,60 шаршы метр (техникалық төлқұжат бойынша үйдің жалпы көлемі) = 261 400 теңге тұрғын үйдің жалпы көлемінің 1 шаршы метрін салудың құны; Т = 100 жыл; Р = 0
A = 254 041 /100/12+0=211,7 теңге айына 1 шаршы метрге.
217,8 * 55,7 = 18 333 ай сайынғы жалдау ақысы