О внесении изменений и дополнений в решение районного маслихата от 25 декабря 2024 года № 181 "Об утверждении Иргизского районного бюджета на 2025-2027 годы"
Решение Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 4 ноября 2025 года № 265
Иргизский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение районного маслихата "Об утверждении Иргизского районного бюджета на 2025-2027 годы" от 25 декабря 2024 года № 181 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 206079) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить Иргизский районный бюджет на 2025 – 2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 072 231,6 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 234 132,8 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 13 095 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 9 372 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 4 815 631,8 тысяча тенге;
2) затраты – 7 635 440,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 34 446 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 64 878 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 30 432 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 597 654,8 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 597 654,8 тысячи тенге;
поступление займов – 598 951 тысяча тенге;
погашение займов – 30 432,4 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 029 136,2 тысяч тенге.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых текущих и целевых трансфертов на развитие из областного бюджета:
21 015 тысяч тенге -на выплату государственной адресной социальной помощи;
59 607 тысяч тенге - на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
59 856 тысяч тенге - на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
1 073 059 тысяч тенге - на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
27 556 тысяч тенге - на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов;
24 568 тысяч тенге - на территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью;
30 284 тысячи тенге - на услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия;

Аудандық мәслихаттың 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 181 "2025-2027 жылдарға арналған Ырғыз аудандық бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 2025 жылғы 4 қарашадағы № 265 шешімі
Ырғыз аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Аудандық мәслихаттың "2025-2027 жылдарға арналған Ырғыз аудандық бюджетін бекіту туралы" 2024 жылғы 25 желтоқсандағы (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 206079 болып тіркелген) № 181 шешіміне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған Ырғыз аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 6 072 231,6 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 234 132,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 13 095 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 9 372 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 4 815 631,8 мың теңге;
2) шығындар – 7 635 440,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 34 446 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 64 878 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 30 432 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо –0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 597 654,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 597 654,8 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 598 951 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 30 432,4 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1029 136,2 мың теңге.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы және нысаналы даму трансферттері түсетіні ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге - 21 015 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 59 607 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға – 59 856 мың теңге;
көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға - 1 073 059 мың теңге.
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге - 27 556 мың теңге;
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтерге - 24 568 мың теңге;
зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығына – 30 284 мың теңге;

138 400 тысяч тенге – на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов:
162 982,5 тысячи тенге - на благоустройство населенных пунктов;
34 880 тысяч тенге - на капитальные расходы государственных органов;
10 583 тысячи тенге- на освещение улиц населенных пунктов;
4 637,4 тысячи тенге- на землеустроительные работы;
4 521 тысяча тенге – на поддержку культурно-досуговой работы на местном уровне;
1 101 тысяча тенге – на выплату заработной платы.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Учесть в районном бюджете поступление займов для выкупа готового жилья для его последующего предоставления в аренду очередникам местного исполнительного органа на 2025 год за счет выпуска государственных ценных бумаг 534 073 тысячи тенге.
Распределение указанных сумм займов определяется на основании постановления акимата района.".

халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға- 138 400 мың теңге.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.";
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтер бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін:
елді мекендерді абаттандыруға – 162 982,5 мың теңге;
мемлекеттік органның күрделі шығындарына –34 880 мың теңге;
елді мекендердің көшелерін жарықтандыруға –10 583 мың теңге;
жерге орналастыру жобаларын әзірлеуге –4 637,4 мың теңге;
жергілікті деңгейде мәдени-демалыс жұмысын қолдауға – 4 521 мың теңге;
еңбекақы төлеуге – 1 101 мың теңге.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 10-1 тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Аудандық бюджетте мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару есебінен 2025 жылға жергілікті атқарушы органның кезекте тұрғандарға кейіннен жалға беру үшін дайын тұрған үйді сатып алуға 534 073 мың теңге қарыздар түсімі көзделсін.
Аталған қарыздар түсімінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.".

23 132
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
67 353
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
72 110,8
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
72 110,8
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
32 633
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
200
021
Капитальные расходы государственного органа
95
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
22 857
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
10 487
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
5 838,8
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 508 012,4
1
Жилищное хозяйство
685 808
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
685 808
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
685 808
2
Коммунальное хозяйство
802 681,7
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
802 681,7
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
142 248,7
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
660 433
3
Благоустройство населенных пунктов
19 522,7
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
19 522,7
025
Освещение улиц в населенных пунктах
17 624,7
031
Обеспечение санитарии населенных пунктов
1 898
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
622 092,9
1
Деятельность в области культуры
280 092
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
279 992
003
Поддержка культурно-досуговой работы
279 992
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения

23 132
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
67 353
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
72 110,8
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
72 110,8
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32 633
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
200
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
95
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
22 857
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
10 487
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
5 838,8
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 508 012,4
1
Тұрғын үй шаруалышығы
685 808
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
685 808
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
685 808
2
Коммуналдық шаруашылық
802 681,7
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
802 681,7
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
142 248,7
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
660 433
3
Елді- мекендерді көркейту
19 522,7
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
19 522,7
025
Елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру
17 624,7
031
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасызету
1 898
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
622 092,9
1
Мәдениет саласындағы қызмет
280 092
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
279 992
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
279 992
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі