Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Актюбинской области
Решение Актюбинского областного маслихата от 10 декабря 2025 года № 277
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 19.01.2026.
В соответствии с подпунктом 4-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 87 "Об утверждении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20396) Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:

Ақтөбе облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелерін белгілеу туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2025 жылғы 10 желтоқсандағы № 277 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 19.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 4-6) тармақшасына сәйкес Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облыстық мәслихатының 24.06.2026 № 333 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

1. Установить прилагаемые ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Актюбинской области.
2. Настоящее решение вводится в действие с 19 января 2026 года.
Председатель областного маслихата Г. Суентаева
Приложение к решению
областного маслихата
от 10 декабря 2025 года №277
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Актюбинской области
п/н
Категории городов и населенных пунктов
Ставки арендной платы в месячных расчетных показателях за 1 квадратный метр (в месяц)
Виды памятников истории и культуры
Памятники градостроительства и архитектуры
Памятники археологии, ансамбли и комплексы, сакральные объекты
Сооружения монументального искусства
1.
город Актобе
0,8
0,6
1,0
2.
города районного значения Алга, Жем, Кандыагаш, Темир, Эмба, Хромтау и Шалкар
0,6
0,4
0,8
3.
поселки*
0,4
0,4
0,6
4.
села*
0,2
0,2
0,4
Примечание:
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения, находящихся в коммунальной собственности вычисляются путем умножения ставки арендной платы на количество арендуемой площади в квадратных метрах.
Ставки арендной платы определяются с учетом категории городов и населенных пунктов согласно Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
поселки*, к которым относятся населенные пункты с численностью населения не менее 3 тысяч человек.

1. Қоса беріліп отырған Ақтөбе облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері белгіленсін.
2. Осы шешім 2026 жылғы 19 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың төрағасы Г. Сүйінтаева
Облыстық мәслихаттың 2025
жылғы 10 желтоқсандағы № 277
шешіміне қосымша
Ақтөбе облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері
№ р/н
Қалалар және елді мекендердің санаты
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері 1 шаршы метрге айлық есептік көрсеткіштерінде (ай сайын)
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің түрлері
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері
Археология ескерткіштері, ансамбльдер мен кешендер, киелі объектілер
Монументтік өнер құрылыстары
1.
Ақтөбе қаласы
0,8
0,6
1,0
2.
аудандық маңызы бар қалалар Алға, Жем, Қандығаш, Темір, Ембі, Хромтау және Шалқар
0,6
0,4
0,8
3.
кенттер*
0,4
0,4
0,6
4.
ауыл*
0,2
0,2
0,4
Ескерту:
Коммуналдық меншіктегі жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері жалға алу ақысының мөлшерлемелерін жалға алынатын алаңның шаршы метрдегі көлеміне көбейту жолымен шығарылады.
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес қалалар мен елді мекендердің санаттарын ескере отырып анықталады.
кенттер*, оларға халқының саны кемінде 3 мың адам болатын елді мекендер жатады.

К поселкам также приравниваются населенные пункты, расположенные в местности, имеющей лечебное значение, с численностью населения не менее 2 тысяч человек, из которых число приезжающих ежегодно для лечения и отдыха составляет не менее половины. К ним относятся также дачные поселки, являющиеся местами летнего отдыха граждан, в которых не менее 25 процентов взрослого населения постоянно занимается сельским хозяйством;
села* - населенные пункты с численностью населения не менее 50 человек.

Халық саны кемінде 2 мың болатын, жыл сайын емделу және демалу үшін келетіндердің саны кемінде олардың жартысын құрайтын, емдік маңызы бар жерлерде орналасқан елді мекендер де кенттерге теңестіріледі. Оларға азаматтардың жазғы демалыс орындары болып табылатын, ересек халықтың кемінде 25 пайызы ауыл шаруашылығымен тұрақты түрде айналысатын саяжай кенттері де жатады;
ауылдар* - халқының саны кемінде 50 адам болатын елді мекендер.