Об утверждении образовательной программы повышения квалификации граждан, осуществляющих начальную военную, допризывную и углубленную допризывную подготовку
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 7 августа 2025 года № 997
В соответствии с пунктом 6 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую образовательную программу повышения квалификации граждан, осуществляющих начальную военную, допризывную и углубленную допризывную подготовку.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по воспитательной и идеологической работе.
3. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант авиации
Д. Косанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Образовательная программа повышения квалификации граждан, осуществляющих начальную военную, допризывную и углубленную допризывную подготовку
1. Общие положения
1.1 Образовательная программа повышения квалификации граждан, осуществляющих начальную военную, допризывную и углубленную допризывную подготовку (далее – Программа), направлена на совершенствование профессиональных компетенций и педагогических навыков лиц, привлекаемых к преподаванию указанных дисциплин в организациях среднего образования.
1.2 Программа подготовлена на основе анализа законодательства Республики Казахстан и практики реализации начальной военной, допризывной и углубленной допризывной подготовки, с учетом предложений Министерства обороны и Министерства просвещения Республики Казахстан.
1.3 Продолжительность курса повышения квалификации (далее – Курс) составляет 80 академических часов и реализуется в очной (офлайн) форме. Допускается корректировка тематики Программы с учетом обновлений в науке и педагогических технологиях.
1.4 Образовательный процесс Курса включает интерактивные формы обучения – лекции, семинары, вебинары, практические занятия, воркшопы, мастер-классы, работа в малых группах, круглые столы, конференции, тренинги, эссе, защита проектов.
1.5. Программа позволяет слушателям Курса получить актуальную информацию об обновлениях нормативной правовой базы, психолого-педагогическую и методическую поддержку в реализации подходов к патриотическому воспитанию детей.
1.6. Программа способствует обучению и воспитанию патриотов Казахстана, обладающих чувством гражданского достоинства, любви к своей Родине, своему народу, формированию духовно-нравственных ценностей и устойчивой гражданской позиции.

Бастапқы әскери, әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты жүзеге асыратын азаматтардың біліктілігін арттырудың білім беру бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 7 тамыздағы № 997 бұйрығы
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған бастапқы әскери, әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты жүзеге асыратын азаматтардың біліктілігін арттырудың білім беру бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
3. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі авиация генерал-лейтенанты
Д. Қосанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу - ағарту министрлігі
Бұйрыққа 1- қосымша
Бастапқы әскери, әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты жүзеге асыратын азаматтардың біліктілігін арттырудың білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1.1 Бастапқы әскери, әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты жүзеге асыратын азаматтардың біліктілігін арттырудың білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) орта білім беру ұйымында аталған пәнді оқытуға тартылатын адамдардың кәсіби құзыреттілігі мен педагогикалық дағдысын жетілдіруге бағытталған.
1.2 Бағдарлама Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және Оқу-ағарту министрлігінің ұсыныстары ескеріліп, Қазақстан Республикасының заңнамасын және бастапқы әскери, әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты іске асыру практикасын талдау негізінде әзірленді.
1.3 Біліктілікті арттыру курсының (бұдан әрі – курс) ұзақтығы 80 академиялық сағат және күндізгі (офлайн) нысанда іске асырылады. Бағдарлама тақырыптарын ғылым мен педагогикалық технологиядағы жаңалықтарға сәйкес түзетуге жол беріледі.
1.4 Курстың білім беру процесі интерактивті оқыту түрін қамтиды – дәріс, семинар, вебинар, практикалық сабақ, воркшоп, шеберлік сағаты, шағын топтағы жұмыс, дөңгелек үстел, конференция, тренинг, эссе, жобаны қорғау.
1.5 Бағдарлама курс тыңдаушыларына нормативтік құқықтық базадағы жаңалықтар туралы өзекті ақпарат, балаларға патриоттық тәрбие беруде психологиялық-педагогикалық және әдістемелік қолдау алуына мүмкіндік береді.
1.6 Бағдарлама азаматтық ар-ожданы, Отанына, халқы деген сүйіспеншілік, рухани-адамгершілік құндылық пен мығым азаматтық ұстаным қалыптасқан Қазақстан патриоттарына білім беруге және тәрбиелеуге ықпал етеді.

2. Глоссарий
2.1 Воинская часть – республиканское государственное учреждение, являющееся организационно-самостоятельной единицей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, которому присваивается условное и (или) действительное наименования.
2.2 Воинский учет – система количественных и качественных данных о призывниках, военнослужащих и мобилизационных ресурсах.
2.3 Воинская дисциплина – строгое и точное соблюдение военнослужащими правил, установленных законами, общевоинскими уставами, другими нормативными правовыми актами и приказами (распоряжениями) командиров (начальников).
2.4 Виртуальный симулятор тактической подготовки – программный комплекс, предназначенный для моделирования геолокационных задач, ведения боя, ориентирования на местности и выполнения учебных заданий по тактической подготовке. Может использоваться при проведении занятий как в очном формате, так и в режиме онлайн-обучения.
2.5 Вооруженные Силы Республики Казахстан – основа военной организации государства, создаваемая и содержащаяся Республикой Казахстан для обеспечения обороны, отражения агрессии или предотвращения непосредственной внешней угрозы, а также выполнения задач, вытекающих из международных обязательств Республики Казахстан.
2.6 Оборона Республики Казахстан –система государственных мер политического, военного, экономического, информационного, экологического, социально-правового и иного характера по обеспечению военной безопасности, вооруженной защиты суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности Государственной границы Республики Казахстан.
2.7 Опасность – центральное понятие безопасности жизнедеятельности, под которым понимается возможность нанесения вреда имущественного, физического или морального ущерба личности, обществу и государству.
2.8 Кибербезопасность – комплекс мер по обеспечению безопасности конфиденциальных данных и их целостности.
2.9 Патриотизм – преданность и любовь к своему Отечеству, стремление к защите интересов Родины и служению своему народу.
2.10 Портфолио педагога – форма представления результатов профессиональной деятельности преподавателя, отражающая уровень его компетентности и достижений.
2.11 Психолого-педагогическая диагностика – комплекс мероприятий, направленных на изучение индивидуальных и групповых характеристик, обучающихся с целью оптимизации образовательного процесса.
2.12 Военно-патриотический клуб – организация, осуществляющая деятельность по патриотическому воспитанию детей и молодежи, формированию гражданской идентичности и пропаганде здорового образа жизни.

2. Глоссарий
2.1 Әскери бөлім – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ұйымдық-дербес бірлігі болып табылатын республикалық мемлекеттік мекеме, оған шартты және (немесе) нақты атау беріледі.
2.2 Әскери есепке алу – әскерге шақырылушылар, әскери қызметшілер мен жұмылдыру ресурсы туралы сандық және сапалық деректер жүйесі.
2.3 Әскери тәртіп – әскери қызметшілердің заңдарда, жалпыәскери жарғыларда, өзге де нормативтік құқықтық актілерде және командир (бастық) бұйрықтарында (өкімдерінде) белгіленген қағидаларды қатаң және нақты сақтауы.
2.4 Тактикалық даярлықтың виртуалды симуляторы – геолокациялық міндеттерді модельдеу, ұрыс жүргізу, жергілікті жерге бағдарлау және тактикалық даярлық бойынша оқу тапсырмаларын орындау үшін арналған бағдарламалық кешен. Ол күндізгі сабақта, сонымен қатар онлайн-оқыту режимінде пайдаланылуы мүмкін.
2.5 Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – қорғанысты қамтамасыз ету, агрессияға тойтарыс беру немесе тікелей сыртқы қатерді болғызбау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерінен туындайтын міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасы құратын жəне ұстайтын мемлекеттің əскери ұйымының негізі.
2.6 Қазақстан Республикасының қорғанысы – əскери қауіпсіздікті қамтамасыз ету, егемендікті, аумақтық тұтастықты жəне Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасына қолсұғылмаушылықты қарулы қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі саяси, əскери, экономикалық, ақпараттық, экологиялық, əлеуметтік-құқықтық жəне өзге де сипаттағы мемлекеттік шаралар жүйесі.
2.7 Қауіп – тіршілік қауіпсіздігінің негізгі ұғымы, ол тұлғаға, қоғамға және мемлекетке мүліктік, күштік немесе моральдық залал келтіру мүмкіндігін білдіреді.
2.8 Киберқауіпсіздік – құпия деректер қауіпсіздігін және тұтастығын қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешені.
2.9 Патриотизм – Отанына деген адалдық пен сүйіспеншілік, ел мүддесін қорғауға және халқына қызмет етуге ұмтылу.
2.10 Педагог портфолиосы – оқытушының құзыреттілік деңгейі мен жетістігін көрсететін кәсіби қызмет нәтижесін білдіретін нысаны.
2.11 Психологиялық-педагогикалық диагностика – білім беру процесін оңтайландыру мақсатында білім алушылардың жеке және топтық сипаттамасын зерделеуге бағытталған іс-шаралар кешені.
2.12 Әскери-патриоттық клуб – балалар мен жастарға патриоттық тәрбие беру, азаматтық бірегейлілікті қалыптастыру және салауатты өмір салтын насихаттау әрекетін жүзеге асыратын ұйым.

2.13 Военно-патриотическое воспитание – системная деятельность государственных и общественных организаций, направленная на формирование у молодежи чувства патриотизма, ответственности за защиту Родины и готовности к выполнению гражданского долга.
2.14 Военные симуляции (военные игры) – симуляции, в которых теории ведения войны могут быть проверены и уточнены без необходимости реальных военных действий. Военное моделирование рассматривается как полезный способ разработки тактических, стратегических и доктринальных решений.

2.13 Әскери-патриоттық тәрбие – жастар бойында патриотизмді, Отанын қорғауға деген жауапкершілік пен азаматтық борышын өтеуге дайын болуын қалыптастыруға бағытталған мемлекеттік және қоғамдық ұйымның жүйелі әрекеті.
2.14 Әскери симуляция (әскери ойын) – соғыс жүргізу теориясын нақты соғыс әрекетінсіз тексеруге және нақтылауға болатын симуляция. Әскери модельдеу тактикалық, стратегиялық және доктриналық шешімді әзірлеудің тиімді тәсілі ретінде қаралады.

2.15 Техническая безопасность – система организационных и технических мероприятий, технических способов и средств, обеспечивающих, с определенной вероятностью, защиту человека от опасных факторов, приводящих к его травмированию и гибели.
2.16 Тренинг – форма интерактивного обучения, целью которого является развитие компетентности межличностного и профессионального поведения в общении.
2.17 Основы безопасности жизнедеятельности – междисциплинарная область научных знаний, охватывающая проблемы теории и практики защиты человека от опасных и вредных факторов среды обитания во всех сферах человеческой деятельности.

2.15 Техникалық қауіпсіздік – адамды жарақаттануға немесе қаза табуына әкелетін қауіпті фактордан белгілі бір ықтималдықпен қорғауды қамтамасыз ететін ұйымдық және техникалық іс-шаралар, техникалық тәсілдер мен құралдар жүйесі.
2.16 Тренинг – интерактивті оқыту нысаны, оның мақсаты тұлғааралық және кәсіби қатынастағы өзін-өзі ұстау құзыреттілігін дамыту болып табылады.
2.17 Тіршілік қауіпсіздігінің негіздері – адамды оның барлық әрекет ету ортасындағы қауіпті және зиянды фактордан қорғау теориясы мен практикасының проблемаларын қамтитын пәнаралық ғылыми білім саласы.

2.18 Экологическая безопасность – совокупность состояний, процессов и действий, обеспечивающая экологический баланс в окружающей среде и непроводящая к жизненно важным ущербам, наносимым природной среде и человеку.
2.19 SMART – метод создания тщательно спланированной, ясной и отслеживаемой цели. Он помогает расписать цель по пунктам, чтобы сосредоточить усилия на конкретных шагах и обеспечить результат.

2.18 Экологиялық қауіпсіздік – қоршаған ортадағы экологиялық тепе-теңдікті қамтамасыз ететін және табиғи ортағы және адамға өмірлік маңызды залал келтіруге жол бермейтін жай-күй, процесс пен әрекет ету жиынтығы.
2.19 SMART – мұқият жоспарланған, айқын және қадағаланатын мақсатты қалыптастыру әдісі. Бұл әдіс мақсатты кезең-кезеңімен анықтап, нақты қадамдарға көңіл бөлуге және нәтижеге жетуге көмектеседі.

2.20 SOFT SKILLS – умение налаживать контакт с людьми, быстро действовать в непредвиденных ситуациях, креативно мыслить, взаимодействовать с командой, способность учиться и адаптироваться к изменениям.
2.21 STEAM – универсальный практико-ориентированный подход, который позволяет ученикам справляться с задачами любой сложности.
3. Тематика Программы
3.1. Для преподавателей-организаторов начальной военной подготовки
Тематика Программы проведения Курсов в режиме очного обучения (офлайн) рассчитана на продолжительность в 80 академических часов, с разбивкой на теоретические и практические часы:
Тематический план курса повышения квалификации на 80 академических часов (очная форма)
№ п/п Темы занятий Всего часов Теория Практика
1.
Модуль 1. Нормативные и психолого-педагогические аспекты развития современного образования
1.1
Законодательство в области обороны и безопасности государства и его роль в обеспечении национальной безопасности
1
1
Правовые основы обороны, воинской службы и статуса военнослужащих в Республике Казахстан
Структура, содержание и функции военной доктрины государства. Основные положения Военной доктрины Республики Казахстан
Основы подготовки государства к обороне. Подготовка граждан к воинской службе

2.20 SOFT SKILLS – адамдармен байланыс орнату, күтпеген жағдайда тез әрекет ету, сыни ойлау, командамен өзара іс-қимыл жасау, үйрену және өзгерістерге бейімделу қабілеті.
2.21 STEAM – білім алушыларға кез келген күрделі міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін әмбебап практикалық бейімделген тәсіл.
3. Бағдарлама тақырыбы
3.1. Бастапқы әскери даярлықтың ұйымдастырушы оқытушылары үшін
Күндізгі оқыту режиміндегі (офлайн) курсты өткізу бағдарламасының тақырыбы теориялық және практикалық сағат бөлінген ұзақтыққа 80 академиялық сағатқа есептеледі:
Біліктілікті арттыру курсының 80 академиялық сағатқа арналған тақырыптық жоспары (күндізгі нысан)
Р/с
Сабақ тақырыбы
Барлық сағат
Теория
Практика
1
1-модуль. Қазіргі заманғы білім беруді дамытудың нормативтік және психологиялық-педагогикалық аспектісі
1.1
Мемлекет қорғанысы мен қауіпсіздігі саласындағы заңнама және оның ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі рөлі
1
1
Қазақстан Республикасындағы қорғаныстың, әскери қызметтің және әскери қызметшілер мәртебесінің құқықтық негіздері
Мемлекет әскери доктринасының құрылымы, мазмұны және функциялары. Қазақстан Республикасы Әскери доктринасының негізгі ережелері
Мемлекетті қорғанысқа дайындау негіздері. Азаматтарды әскери қызметке даярлау

Совместный приказ МО, МВД, МИОР, МОН РК "Об утверждении Программы военно-патриотического воспитания молодежи "Біртұтас ұлт - біртұтас әскер" от 30.11.2020 № 501.
1.2
Требования к аттестации и психолого-педагогическое сопровождение преподавателей-организаторов начальной военной подготовки.
1
1
2.
Модуль 2. Совершенствование содержания методов обучения, воспитания и развития, в контексте повышения качества образования
2.1
Характер современных военных конфликтов и их влияние на развитие тактики.
1
1
2.2
Методика подготовки и проведения занятий по тактической подготовке
1
1
2.3
Основные виды вооружения и военной техники Вооруженных Сил Республики Казахстан
1
1
2.4
Методика подготовки и проведения занятий по огневой подготовке
1
1
2.5
"Огневая подготовка" – выполнение практических упражнений (по согласованию на базе военных учреждений): стрельба из стрелкового оружия (ПМ, АК-74 (АКМ)); метание ручных гранат (учебные РГД-5, Ф-1); управление огнем подразделения
1
1
2.6
"Строевая подготовка" – отработка методики обучения выполнения строевых приемов (по согласованию на базе военных учреждений):
а) одиночная подготовка – строевые приемы и движения без оружия: строевая стойка; повороты на месте и в движении; движение строевым шагом; выход из строя и возращение в строй; подход к начальнику и отход от него;
б) строи отделения – строевые приемы и движения без оружия: развернутый строй: повороты на месте и в движении в составе отделения; движение строевым шагом в составе отделения; походный строй – перестроение отделения в движении из колонны по два в колонну по одному и наоборот
1
1
2.7
Развитие у учащихся на уроках начальной военной подготовки soft skills на основе теории поколений.
1
1
2.8
Современная военная топография: инновационные подходы к обучению.
1
1
2.9
Военная топография (по согласованию на базе военных учреждений): определение своего местоположения, ориентирование и целеуказание на местности по карте и без карты; определение сторон горизонта различными способами; особенности ориентирования в горной и пустынно-степной местности; простейшие приемы измерения расстояний на местности; определение расстояний по звуку и вспышке выстрела.
1
1
2.10
Методология изучения и практического применения требований по дисциплине "Общевоинские уставы ВС, других войск и воинских формирований РК".
Проведение практического занятия (по согласованию с МО РК) на базе войсковой части – в специально оборудованных городках, парках и других местах расположения личного состава, где имеется возможность показать обустройство, жизнь, быт и несение службы военнослужащими в строгом соответствии с общевоинскими уставами ВС РК.
4
3
1

"Біртұтас ұлт – біртұтас әскер" жастарды әскери-патриоттық тәрбиелеу бағдарламасын бекіту туралы" ҚР ҚМ, ІІМ, АҚДМ, БҒМ 2020 ж. 30.11. № 501 бірлескен бұйрығы
1.2
Бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушыларды аттестаттауға және психологиялық-педагогикалық қолдауға қойылатын талаптар
1
1
2.
2-модуль. Оқыту, тәрбиелеу және дамыту әдісінің мазмұнын білім беру сапасын арттыру тұрғысынан жетілдіру
2.1
Қазіргі заманғы әскери жанжал сипаты мен оның тактиканы дамытуға ықпалы
1
1
2.2
Тактикалық даярлық сабағын дайындау және өткізу әдістемесі
1
1
2.3
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қару-жарағы мен әскери техникасының негізгі түрі
1
1
2.4
Оқ ату даярлығы сабағын дайындау және өткізу әдістемесі
1
1
2.5
Оқ ату даярлығы – жаттығуды іс жүзінде орындау (келісу бойынша әскери мекеме базасында): атыс қаруынан (МП, КА-74 (ЖКА) оқ ату; қол гранатасын лақтыру (оқу-жаттығу ҚҚГ-5, Ф-1); бөлімшенің от атуын басқару
1
1
2.6
Саптық даярлық – саптық тәсілдерді үйрету әдістемесін пысықтау (келісу бойынша әскери мекеме базасында):
а) жеке даярлау – қарусыз орындалатын саптық тәсілдер мен қозғалу: саптық тұрыс; орнында және қозғалу кезінде бұрылу; саптық адыммен жүру; саптан шығу және сапқа қайта оралу; командирге жақын келу және одан кету;
ә) бөлімше саптары – қарусыз орындалатын саптық тәсілдер мен қозғалу: өрістетілген сап: бөлімше құрамында орнында және қозғалу кезінде бұрылу; бөлімше құрамында саптық адыммен жүру; жорықтық сап – бөлімшені қозғалу кезінде екі колоннадан бір колоннаға және керісінше қайта тұрғызу
1
1
2.7
Ұрпақтар теориясы негізінде бастапқы әскери даярлық сабағында білім алушылар бойынша soft skills дағдысын дамыту
1
1
2.8
Қазіргі заманғы әскери топография: инновациялық оқыту тәсілі
1
1
2.9
Әскери топография (келісу бойынша әскери мекеме базасында): карта бойынша және картасыз жергілікті жерде өзінің тұрған жерін анықтау, бағдарлану және нысана көрсету; әртүрлі тәсілмен горизонт бағытын анықтау; таулы және шөлейт жерде бағдарлану ерекшелігі; жергілікті жерде қарапайым қашықтық өлшеу тәсілдері; атыс дыбысы мен жарығы бойынша аралықты анықтау
1
1
2.10
"ҚР ҚК, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары" пәні бойынша талаптарды зерделеу және іс-жүзінде қолдану әдістемесі.
Әскери қызметшілердің орналасуын, тіршілігін, тұрмысы мен жалпыәскери жарғыларға қатаң сәйкес қызмет өткеруін көрсету мүмкін болатын әскери бөлім базасында – арнайы жабдықталған қалашықта, паркте және жеке құрам орналасқан өзге де жерде өткізілетін практикалық сабақ (ҚР ҚМ-мен келісу бойынша)
4
3
1

2.11
Методология подготовки и проведения занятий по тактической подготовке и мобильному приложению "Гео Тактика".
Практическое занятие (по согласованию с МО РК) на базе войсковой части – тренировка в компьютерном классе, с использованием многоцелевых аркадных военных симуляторов (видеоигры), по тактике действий командира и солдат в бою в составе отделения, взвода в обороне и наступлении.
8
2
6
2.12
Особенности организации и методики преподавания строевой, огневой, тактической, медицинской подготовки, военной топографии.
28
14
14
2.13
Гражданская оборона. Работа по снижению рисков стихийных бедствий и деятельность человека в чрезвычайных ситуациях.
3
3
2.14
Критериальное оценивание учебных достижений учащихся на уроках начальной военной подготовки. Обучение учащихся технике самооценки и анализа на уроках.
1
1
2.15
Развитие критического мышления учащихся на уроках начальной военной подготовки.
1
1
2.16
ВС РК на современном этапе. Воинская дисциплина, ее сущность и значение.
2
2
2.17
Краткосрочное и долгосрочное планирование уроков начальной военной подготовки.
1
1
2.18
Порядок информирования учащихся о получении повестки на срочную воинскую службу
1
1
2.19
Портфолио педагога – как средство рефлексии и самооценки профессионального развития. Портфолио преподавателя-организатора начальной военной подготовки.
1
1
3.
Модуль 3. Развитие IT-компетентности и цифровой грамотности педагога
3.1
Возможности и условия применения информационных технологий в образовательном процессе (общие положения, основы кибербезопасности, юридические аспекты работы в интернете).
4
2
2
3.2
Существующие цифровые образовательные ресурсы и виртуальные лаборатории в воспитательном процессе.
Платформы и ресурсы:
1)oborona.kz, defense.oborona.kz: информационно-справочные системы по вооружению и ВС РК.
2)Тактический симулятор "Геотактика" — специализированный цифровой ресурс, предназначенный для моделирования тактических задач, боевых ситуаций и полевых условий. Позволяет отрабатывать командные навыки, элементы тактической подготовки и принятие решений в условиях, приближенных к реальной обстановке. Используется в практических занятиях, военных играх, конкурсах и тренингах.
2
1
1
3.3
Методика использования цифровых симуляторов в тактической подготовке (по согласованию с МО РК)
2
1
1
4.
Модуль 4. Дополнительные аспекты патриотического воспитания и педагогики
4.1
Современные подходы к формированию казахстанского патриотизма. "Защита Отечества – престижная профессия".
1
1
4.2
Методика проведения и подготовки к участию республиканском военно-патриотическом сборе молодежи "Айбын"
2
1
1
4.3
Герои Отечества: примеры мужества и служения Родине.
1
1
4.4

2.11
Тактикалық даярлық сабағын дайындау және "Геотактика" мобильді қосымшасы бойынша өткізу әдістемесі.
Әскери бөлім базасында – компьютерлік сыныпта көпмақсатты аралық әскери симулятор (видеоойын) қолданылатын, қорғаныстағы және шабуылдағы бөлімше, взвод құрамындағы ұрыста командир мен сарбаздардың әрекет ету тактикасы бойынша өткізілетін практикалық сабақ (ҚР ҚМ-мен келісу бойынша)
8
2
6
2.12
Саптық, оқ ату, тактикалық, медициналық даярлық және әскери топографияны оқытуды ұйымдастыру ерекшелігі мен әдістемесі
28
14
14
2.13
Азаматтық қорғаныс. Зілзала қатерін азайту жұмысы және төтенше жағдайдағы адамның әрекеті
3
3
2.14
Бастапқы әскери даярлық сабағындағы білім алушылардың оқу жетістігін өлшемшарпен бағалау. Білім алушыларды сабақта өзін-өзі бағалау және талдау техникасына үйрету
1
1
2.15
Бастапқы әскери даярлық сабағында білім алушылардың сыни ойлау қабілетін дамыту
1
1
2.16
ҚР ҚК қазіргі кезеңде. Әскери тәртіп, оның мәні мен маңызы
2
2
2.17
Бастапқы әскери даярлық сабағын қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жоспарлау
1
1
2.18
Білім алушыларды мерзімді әскери қызметке шақыру туралы хабарлама алу тәртібі туралы хабардар ету тәртібі
1
1
2.19
Педагог портфолиосы – кәсіби дамуда сыни ойлау және өзін-өзі бағалау құралы. Бастапқы әскери даярлық ұйымдастырушы оқытушының портфолиосы
1
1
3.
3-модуль. Педагогтың IT-құзыреттілігі мен цифрлық сауаттылығын дамыту
3.1
Білім беру процесінде ақпараттық технологияны қолдану мүмкіндігі мен шарттары (жалпы ережелер, киберқауіпсіздік негіздері, интернетте жұмыс істеудің заңдық аспектісі)
4
2
2
3.2
Тәрбие процесіндегі қолданылатын цифрлық білім беру ресурсы мен виртуалды зертхана
Платформа мен ресурс:
1) oborona.kz, defense.oborona.kz: қару-жарақ және ҚР ҚК бойынша ақпараттық-анықтамалық жүйе.
2) "Геотактика" тактикалық симулятор – тактикалық міндеттерді, жауынгерлік жағдайды және далалық жағдайды модельдеу үшін арналған мамандандырылған цифрлық ресурс. Нақты жағдайға жақын жағдайда командалық дағдыны, тактикалық даярлық элементтерін және шешім қабылдауды пысықтауға мүмкіндік береді. Практикалық сабақта, әскери ойында, конкурста және тренингте қолданылады
2
1
1
3.3
Тактикалық даярлықта цифрлық симуляторды қолдану әдістемесі (ҚР ҚМ-мен келісу бойынша)
2
1
1
4
4-модуль. Патриоттық тәрбиенің және педагогиканың қосымша аспектісі
4.1
Қазақстандық патриотизмді қалыптастырудың қазіргі заманғы тәсілдері. "Отанды қорғау – абыройлы іс"
1
1
4.2
"Айбын" республикалық жастар әскери-патриоттық жиынын өткізу және оған қатысуға дайындалу әдістемесі
2
1
1
4.3
Отан батырлары: ерлік пен Отанға қызмет ету үлгілері
1
1
4.4

Примечание: 1 академический час – 40 минут.
3.4. Для преподавателей, имеющих педагогическое образование, не соответствующее профилю военной подготовки
Тематика Программы проведения Курсов в режиме очного обучения (офлайн) рассчитана на продолжительность в 80 академических часов, с разбивкой на теоретические и практические часы:
Тематический план курса повышения квалификации на 80 академических часов (очная форма обучения) для преподавателей, не имеющих профильного военного образования
№ п/п Темы занятий Всего часов Теория Практика
1.
Модуль 1. Нормативные и психолого-педагогические аспекты развития современного образования
1.1
Законодательство в области обороны и безопасности государства и его роль в обеспечении национальной безопасности
1
1
Правовые основы обороны, воинской службы и статуса военнослужащих в Республике Казахстан
Структура, содержание и функции военной доктрины государства. Основные положения Военной доктрины Республики Казахстан
Основы подготовки государства к обороне. Подготовка граждан к воинской службе

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 40 минут.
3.4. Әскери даярлық бейініне сәйкес келмейтін педагогикалық білімі бар оқытушылар үшін
Күндізгі (офлайн) оқыту режимінде курстарды өткізу бағдарламасының тақырыбы теориялық және практикалық сағатқа бөлумен ұзақтығы 80 академиялық сағатқа есептелген:
Бейінді әскери білімі жоқ оқытушыларға үшін 80 академиялық сағатқа біліктілікті арттыру курсының тақырыптық жоспары (күндізгі оқыту нысаны)
Р/с
Сабақтың тақырыбы
Барлығы сағат
Теория
Практика
1.
1-модуль. Қазіргі заманғы білім беруді дамытудың нормативтік және психологиялық-педагогикалық аспектісі
1.1
Мемлекеттің қорғанысы мен қауіпсіздігі саласындағы заңнама және оның ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі рөлі
1
1
Қазақстан Республикасындағы қорғаныстың, әскери қызметтің және әскери қызметшілер мәртебесінің құқықтық негіздері
Мемлекеттің әскери доктринасының құрылымы, мазмұны және функциялары. Қазақстан Республикасы Әскери доктринасының негізгі ережелері
Мемлекетті қорғанысқа дайындау негіздері. Азаматтарды әскери қызметке даярлау

Совместный приказ МО, МВД, МИОР, МОН РК "Об утверждении Программы военно-патриотического воспитания молодежи "Біртұтас ұлт - біртұтас әскер" от 30.11.2020№501.
1.2
Требования к аттестации и психолого-педагогическое сопровождение преподавателей-организаторов начальной военной подготовки.
1
1
2.
Модуль 2. Совершенствование содержания методов обучения, воспитания и развития, в контексте повышения качества образования
2.1
Характер современных военных конфликтов и их влияние на развитие тактики.
1
1
2.2
Методика подготовки и проведения занятий по тактической подготовке
1
1
2.3
Основные виды вооружения и военной техники Вооруженных Сил Республики Казахстан
1
1
2.4
Методика подготовки и проведения занятий по огневой подготовке
1
1
2.5
"Огневая подготовка" – выполнение практических упражнений (по согласованию на базе военных учреждений): стрельба из стрелкового оружия (ПМ, АК-74 (АКМ)); метание ручных гранат (учебные РГД-5, Ф-1); управление огнем подразделения
1
1
2.6
"Строевая подготовка" – отработка методики обучения выполнения строевых приемов (по согласованию на базе военных учреждений):
а) одиночная подготовка – строевые приемы и движения без оружия: строевая стойка; повороты на месте и в движении; движение строевым шагом; выход из строя и возращение в строй; подход к начальнику и отход от него;
б) строи отделения – строевые приемы и движения без оружия: развернутый строй: повороты на месте и в движении в составе отделения; движение строевым шагом в составе отделения; походный строй – перестроение отделения в движении из колонны по два в колонну по одному и наоборот
1
1
2.7
Развитие у учащихся на уроках начальной военной подготовки soft skills на основе теории поколений.
1
1
2.8
Современная военная топография: инновационные подходы к обучению.
1
1
2.9
Военная топография (по согласованию на базе военных учреждений): определение своего местоположения, ориентирование и целеуказание на местности по карте и без карты; определение сторон горизонта различными способами; особенности ориентирования в горной и пустынно-степной местности; простейшие приемы измерения расстояний на местности; определение расстояний по звуку и вспышке выстрела.
1
1
2.10
Методология изучения и практического применения требований по дисциплине "Общевоинские уставы ВС, других войск и воинских формирований РК".
Проведение практического занятия (по согласованию с МО РК) на базе войсковой части – в специально оборудованных городках, парках и других местах расположения личного состава, где имеется возможность показать обустройство, жизнь, быт и несение службы военнослужащими в строгом соответствии с общевоинскими уставами ВС РК.
4
3
1

"Біртұтас ұлт – біртұтас әскер" жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру бағдарламасын бекіту туралы" ҚР Қорғанысмині, ІІМ, АҚДМ, БҒМ 2020 ж. 30.11. № 501 бірлескен бұйрығы
1.2
Бастапқы әскери дайындықтың ұйымдастырушы-оқытушыларын аттестаттауға және психологиялық-педагогикалық қолдауға қойылатын талаптар
1
1
2.
2-модуль. Білім беру сапасын арттыру бөлігінде оқыту, тәрбиелеу және дамыту әдістерінің мазмұнын жетілдіру
2.1
Қазіргі заманғы әскери жанжалдың сипаты және олардың тактиканың дамуына әсері
1
1
2.2
Тактикалық даярлық бойынша сабақты дайындау және өткізу әдістемесі
1
1
2.3
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қару-жарағы мен әскери техникасының негізгі түрі
1
1
2.4
Оқ ату даярлығы бойынша сабақты дайындау және өткізу әдістемесі
1
1
2.5
"Оқ ату даярлығы" – практикалық жаттығуды орындау (келісу бойынша әскери мекемелер базасында): атыс қаруынан ату (ПМ, АК-74 (АКМ); қол гранатасын (оқу-жаттығу РГД-5, Ф-1) лақтыру; бөлімшенің оқ атуын басқару
1
1
2.6
"Саптық даярлық" – саптық тәсілдерді оқыту әдістемесін пысықтау (келісу бойынша әскери мекемелер базасында):
а) жеке даярлық – саптық тәсілдер және қарусыз қозғалыс жасау: саптық қалып; орнында және қозғалыста бұрылу; саптық адыммен жүру; саптан шығу және сапқа қайта тұру; командирге бару және одан кету;
ә) бөлімше саптары – саптық тәсілдер және қарусыз қозғалыс жасау: өрістетілген сап: бөлімше құрамында орнында және қозғалыста бұрылу; бөлімше құрамында саптық адыммен қозғалыс жасау; жорықтық сап – қозғалыста бөлімшені екі лектен бір лекке және керісінше қайта сапқа тұрғызу.
1
1
2.7
Ұрпақтар теориясы негізінде бастапқы әскери дайындық сабағында оқушылардың soft skills дағдысын дамыту
1
1
2.8
Қазіргі заманғы әскери топография: оқытудың инновациялық тәсілдері
1
1
2.9
Әскери топография (келісу бойынша әскери мекемелер базасында): өз орнын анықтау, картамен және картасыз жергілікті жерде бағдарлау және нысана көрсету; көкжиек тұстарын әртүрлі тәсілдермен анықтау; таулы және шөл далада бағдарлаудың ерекшелігі; жергілікті жерде қашықтықты өлшеудің қарапайым тәсілдері; ату дыбысы мен жарқылына қарап арақашықтықты анықтау
1
1
2.10
"ҚР ҚК, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары" пәні бойынша талаптарды зерделеу және іс жүзінде қолдану әдіснамасы.
Әскери бөлім базасында (ҚР ҚМ-мен келісу бойынша) арнайы жабдықталған қалашықта, паркте және ҚР ҚК жалпыәскери жарғыларына толық сәйкестікте әскери қызметшілердің орналасуын, тұрмыс-тіршілігін және қызмет атқаруын көрсету мүмкіндігі бар жеке құрам орналасқан басқа да орында практикалық сабақ өткізу.
4
3
1

2.11
Методология подготовки и проведения занятий по тактической подготовке и мобильному приложению "Гео Тактика".
Практическое занятие (по согласованию с МО РК)на базе войсковой части – тренировка в компьютерном классе, с использованием многоцелевых аркадных военных симуляторов (видеоигры), по тактике действий командира и солдат в бою в составе отделения, взвода в обороне и наступлении.
8
2
6
2.12
Особенности организации и методики преподавания строевой, огневой, тактической, медицинской подготовки, военной топографии.
28
15
13
2.13
Гражданская оборона. Работа по снижению рисков стихийных бедствий и деятельность человека в чрезвычайных ситуациях.
3
3
2.14
Критериальное оценивание учебных достижений учащихся на уроках начальной военной подготовки. Обучение учащихся технике самооценки и анализа на уроках.
1
1
2.15
Развитие критического мышления учащихся на уроках начальной военной подготовки.
1
1
2.16
ВС РК на современном этапе. Воинская дисциплина, ее сущность и значение.
2
2
2.17
Краткосрочное и долгосрочное планирование уроков начальной военной подготовки.
1
1
2.18
Порядок доведения до учащихся информации о получении повестки на срочную воинскую службу
1
1
2.19
Портфолио педагога – как средство рефлексии и самооценки профессионального развития. Портфолио преподавателя-организатора начальной военной подготовки.
2
1
1
3.
Модуль 3. Развитие IT-компетентности и цифровой грамотности педагога
3.1
Возможности и условия применения информационных технологий в образовательном процессе (общие положения, основы кибербезопасности, юридические аспекты работы в интернете).
3
1
2
3.2
Существующие цифровые образовательные ресурсы и виртуальные лаборатории в воспитательном процессе.
Платформы и ресурсы:
3) oborona.kz, defense.oborona.kz: информационно-справочные системы по вооружению и ВС РК.
4) Тактический симулятор "Геотактика" — специализированный цифровой ресурс, предназначенный для моделирования тактических задач, боевых ситуаций и полевых условий. Позволяет отрабатывать командные навыки, элементы тактической подготовки и принятие решений в условиях, приближенных к реальной обстановке. Используется в практических занятиях, военных играх, конкурсах и тренингах.
2
1
1
3.3
Практическое применение программного продукта приложения "ГеоТактика"
2
1
1
4.
Модуль 4. Дополнительные аспекты патриотического воспитания и педагогики
4.1
Современные подходы к формированию казахстанского патриотизма. "Защита Отечества – престижная профессия".
1
1
4.2
Методика проведения и подготовки к участию республиканском военно-патриотическом сборе молодежи "Айбын"
2
1
1
4.3
Герои Отечества: примеры мужества и служения Родине.
1
1
4.4

2.11
Тактикалық даярлық және "Геотактика" мобильді қосымшасы бойынша дайындалу және сабақ өткізу әдіснамасы.
Әскери бөлім базасындағы (ҚР ҚМ-мен келісу бойынша) практикалық сабақ – командир мен сарбаздардың ұрыста бөлімше және взвод құрамында қорғаныста және шабуылда әрекет ету тактикасы бойынша көпмақсатты аркадалық әскери симуляторды (бейнеойынды) қолданумен компьютерлік сыныпта жаттықтырылады.
8
2
6
2.12
Саптық, оқ ату, тактикалық, медициналық даярлықты және әскери топографияны оқытуды ұйымдастыру ерекшелігі мен әдістемесі
28
15
13
2.13
Азаматтық қорғаныс. Табиғи зілзала қаупін азайту жұмысы және төтенше жағдай кезіндегі адамның әрекеті
3
3
2.14
Бастапқы әскери дайындық сабағында оқушылардың оқудағы жетістігін өлшемшарттық бағалау. Сабақта оқушыларды өзін-өзі бағалау және талдау техникасына үйрету
1
1
2.15
Бастапқы әскери дайындық сабағында оқушылардың сыни ойлау қабілетін дамыту
1
1
2.16
ҚР ҚК қазіргі заманғы кезеңде. Әскери тәртіп, оның мәнісі мен маңызы
2
2
2.17
Бастапқы әскери дайындық сабағын қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жоспарлау
1
1
2.18
оқушыларға мерзімді әскери қызметке шақыру қағазын алғаны туралы ақпаратты жеткізу тәртібі
1
1
2.19
Педагог портфолиосы – кәсіби дамуда сыни ойлау және өзін-өзі бағалау құралы ретінде. Бастапқы әскери дайындықты ұйымдастырушы оқытушының портфолиосы
2
1
1
3.
3-модуль. Педагогтің IT-құзыреттілігі мен цифрлық сауаттылығын дамыту
3.1
Білім беру процесінде ақпараттық технологияны қолдану мүмкіндігі мен шарттары (жалпы ережелер, киберқауіпсіздік негіздері, интернеттегі жұмыстың құқықтық аспектісі)
3
1
2
3.2
Тәрбиелеу процесінде қолданыстағы цифрлық білім беру ресурсы мен виртуалды зертхана
Платформалар мен ресурс:
1) oborona.kz, defense.oborona.kz – қару-жарақ және ҚР ҚК бойынша ақпараттық-анықтамалық жүйелер;
2) "Геотактика" тактикалық симуляторы – тактикалық тапсырманы, ұрыс жағдайы мен жорықтық жағдайды модельдеуге арналған арнайы цифрлық ресурс. Командалық дағдыны, тактикалық даярлық элементтерін және шынайы жағдайға жақындатылған жағдайда шешім қабылдауды пысықтауға мүмкіндік береді. Практикалық сабақта, әскери ойында, конкурс пен тренингте қолдану
2
1
1
3.3
"Геотактика" қосымшасының бағдарламалық өнімін іс жүзінде қолдану
2
1
1
4.
4-модуль. Патриоттық тәрбиелеудің және педагогиканың қосымша аспектісі
4.1
Қазақстандық патриотизмді қалыптастырудың қазіргі заманғы тәсілдері. "Отанды қорғау – беделді мамандық"
1
1
4.2
"Айбын" республикалық әскери-патриоттық жастар жиынына дайындалу және қатысу әдістемесі
2
1
1
4.3
Отан батырлары: ерлік пен Отанға қызмет ету үлгілері
1
1
4.4

Примечание: 1 академический час – 40 минут.
4. Цель, задачи и ожидаемые результаты Программы
4.1. Цель Программы
Цель программы заключается в комплексной подготовке преподавателей, включая преподавателей начальной военной подготовки, углубленной допризывной военной подготовки, а также преподавателей, не имеющих профильного педагогического образования в области военной подготовки. Программа направлена на развитие у педагогов знаний, компетенций и навыков, соответствующих современным требованиям образовательной системы Республики Казахстан в сфере военно-патриотического воспитания и подготовки молодежи к военной службе.
Особое внимание уделяется совершенствованию методов преподавания и организации образовательного процесса с учетом использования актуальных педагогических технологий, включая цифровые образовательные платформы, симуляторы и виртуальные лаборатории. Цель программы — подготовить преподавателей к эффективному обучению школьников, включая развитие критического мышления, лидерских качеств, навыков безопасности жизнедеятельности и первой медицинской помощи, а также укреплению гражданской ответственности и патриотизма. Программа также нацелена на формирование у педагогов навыков работы в условиях инклюзивного образования и развитие softskills у учащихся.
4.2. Задачи Программы
1) Обеспечение высококачественной подготовки преподавателей по всем уровням военной подготовки (начальная, углубленная и военно-патриотическая подготовка), с фокусом на актуальные требования образовательной системы Республики Казахстан.
2) Развитие профессиональных компетенций преподавателей, включая знание нормативно-правовых актов и методических рекомендаций, а также освоение эффективных методов преподавания, применяемых в области военной подготовки.
3) Повышение квалификации преподавателей в области применения активных методов обучения, цифровых образовательных ресурсов и инновационных технологий, способствующих созданию интерактивных, заинтересовывающих и безопасных образовательных процессов.
4) Формирование у преподавателей навыков организации и проведения практических занятий, включая обучение основам медицинской подготовки, безопасной жизнедеятельности, а также эффективное использование симуляторов и цифровых платформ для моделирования военных и патриотических действий.
5) Развитие у преподавателей навыков работы с инклюзивным образовательным процессом, обеспечивая индивидуальный подход к обучению учащихся с учетом их разнообразных потребностей и возможностей.
6) Укрепление военно-патриотической и гражданской ответственности у молодежи путем разработки и внедрения мероприятий, направленных на формирование патриотизма, лидерских качеств, а также подготовку учащихся к службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
7) Поддержка и развитие у преподавателей навыков критической рефлексии и самооценки для повышения качества образовательного процесса и профессионального роста педагогов.
8) Стимулирование преподавателей к участию в процессе постоянного профессионального развития через использование портфолио и современных методов оценки, таких как критерийное и квалиметрическое оценивание.

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 40 минут.
4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері және күтілетін нәтижесі
4.1. Бағдарламаның мақсаты
Бағдарламаның мақсаты бастапқы әскери дайындық, әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген әскери дайындық оқытушыларын, сондай-ақ әскери дайындық саласындағы бейінді педагогикалық білімі жоқ оқытушыларды қоса алғанда, оқытушыларды кешенді даярлауды қамтиды. Бағдарлама әскери-патриоттық тәрбиелеу және жастарды әскери қызметке даярлау саласындағы Қазақстан Республикасының қазіргі заманғы білім беру жүйесінің талаптарына сәйкес келетін білімді, құзыреттілік пен дағдыны дамытуға бағытталған.
Цифрлық білім беру платформасын, симулятор мен виртуалды зертхананы қоса алғанда, өзекті педагогикалық технологияны пайдалануды ескеріп, оқыту және білім беру процесін ұйымдастыру әдістемесін жетілдіруге ерекше назар аударылады. Бағдарламаның мақсаты – сыни ойлауын, көшбасшылық қабілетін, тіршілік әрекеті қауіпсіздігі мен алғашқы медициналық көмек көрсету дағдысын дамытуды, сондай-ақ азаматтық жауапкершілік пен патриотизмді нығайтуды қоса алғанда, оқушыларды тиімді оқытуға педагогтерді даярлау. Бағдарлама педагогтердің инклюзивті білім беру жағдайында жұмыс істеу дағдысын қалыптастыруға және оқушыларда soft skills-ді дамытуға бағытталған.
4.2. Бағдарламаның міндеттері
1. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесінің өзекті талаптарына сай келетін әскери дайындықтың (бастапқы, тереңдетілген және әскери-патриоттық даярлық) барлық деңгейі бойынша оқытушыларды сапалы даярлауды қамтамасыз ету.
2. Нормативтік-құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды, сондай-ақ әскери дайындық саласында қолданылатын тиімді оқыту әдістерін меңгеруді қоса алғанда, оқытушылардың кәсіби құзыретін дамыту.
3. Интерактивті, қызықтыратын және қауіпсіз білім беру процесін құруға ықпал ететін оқытушылардың белсенді оқыту әдістерін, цифрлық білім беру ресурсын және инновациялық технологияны қолдану саласындағы біліктілігін арттыру.
4. Медициналық даярлық, қауіпсіз тіршілік әрекеті негіздерін оқытуды, сондай-ақ әскери және патриоттық іс-қимылды модельдеу үшін симулятор мен цифрлық платформаны тиімді пайдалануды қоса алғанда, оқытушылардың практикалық сабақты ұйымдастыру және өткізу дағдысын қалыптастыру.
5. Оқушылардың әртүрлі қажеттіліктері мен мүмкіндігін ескеріп, жеке оқыту тәсілін қамтамасыз ете отырып, оқытушылардың инклюзивті білім беру процесімен жұмыс істеу дағдысын дамыту.
6. Патриотизмді, көшбасшылық қабілетті қалыптастыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде қызметке дайындау арқылы жастардың әскери-патриоттық және азаматтық жауапкершілігін нығайту.
7. Білім беру процесінің сапасын арттыру және педагогтердің кәсіби өсуі үшін сыни рефлексия мен өзін-өзі бағалау дағдысын қолдау және дамыту.
8. Портфолио мен өлшемшарт және квалиметриялық бағалау сияқты қазіргі заманғы бағалау әдістерін қолдану арқылы оқытушыларды үздіксіз кәсіби дамуға ынталандыру.

4.3. Ожидаемые результаты обучения
По завершении Программы слушатели смогут:
– знать основные нормативные документы и правовые акты, регулирующие деятельность по начальному, допризывному и углубленному допризывному обучению;
– применять эффективные методики преподавания и воспитания, включая элементы инклюзивного и проектного подходов;
– разрабатывать и адаптировать учебные материалы, задания и проекты, ориентированные на формирование компетенций учащихся;
– владеть навыками работы с цифровыми образовательными инструментами (Kahoot, Padlet, Google Drive и др.) и интегрировать их в образовательную практику;
– организовывать и проводить занятия с использованием ИКТ, мобильных приложений и симуляционных решений, приближенных к реальным условиям обучения;
– формировать у учащихся навыки безопасного поведения, выживания в экстремальных условиях и оказания первой медицинской помощи;
– развивать у обучающихся патриотизм, дисциплину и гражданскую ответственность через участие в военно-патриотических мероприятиях и клубах;
– создавать и вести профессиональное портфолио, отражающее профессиональный рост и достижения в педагогической деятельности.
5. Структура и содержание Программы
5.1. Общие положения
Программа организована в соответствии с приоритетами государственной политики в сфере образования и обороны. Она направлена на системное повышение квалификации преподавателей-организаторов начальной и углубленной допризывной подготовки, а также педагогов, не имеющих профильного военного образования. Программа реализуется в очной форме и включает теоретическую и практическую подготовку, ориентированную на современные педагогические технологии, цифровые инструменты и задачи патриотического воспитания молодежи.
5.2. Глоссарий
В Программе используются следующие ключевые термины и определения (глоссарий включает понятия: "начальная военная подготовка", "углубленная допризывная подготовка", "симулятор", "педагогическая рефлексия", "soft skills", "цифровая грамотность" и др.).
5.3. Тематика Программы
Темы курса сгруппированы по модулям и охватывают:
– нормативно-правовые основы;
– методику военной, строевой, огневой, тактической и медицинской подготовки;
– цифровые образовательные технологии;
– аспекты гражданской обороны и безопасности жизнедеятельности;
– патриотическое воспитание и профориентацию;
– оценку образовательных результатов и профессиональную рефлексию.
5.4. Цель, задачи и ожидаемые результаты
Данный раздел включает цель Программы, задачи и результаты, к которым должны прийти слушатели по завершении курса (раздел изложен выше — см. пункт 4 настоящего документа).

4.3. Оқытудан күтілетін нәтиже
Бағдарлама аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
бастапқы, әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген оқыту бойынша қызметті реттейтін негізгі нормативтік құжаттар мен құқықтық актілерді біледі;
инклюзивті және жобалау тәсілі элементтерін қоса алғанда, тиімді оқыту және тәрбиелеу әдістемесін қолдана біледі;
оқушылардың білімін қалыптастыруға бағытталған оқу материалдарын, тапсырмаларды және жобаларды әзірлейді және бейімдей алады;
цифрлық білім беру құралдарымен (Kahoot, Padlet, Google Drive және басқа) жұмыс істеу дағдысын меңгереді және оларды білім беру тәжірибесіне кіріктіреді;
шынайы оқыту жағдайына жақындатылған АКТ-ны, мобильді қосымшалар мен симуляциялық шешімді пайдаланып, сабақ ұйымдастырады және өткізеді;
оқушыларда экстрималды жағдайда қауіпсіз әрекет ету, аман қалу және алғашқы медициналық көмек көрсету дағдысын қалыптастырады;
әскери-патриоттық іс-шаралар мен клубтарға қатысу арқылы оқушыларда патриотизмді, тәртіпті және азаматтық жауапкершілікті дамытады;
педагогикалық қызметтегі кәсіби өсуді және жетістіктерді көрсететін кәсіби портфолио құрады және жүргізеді.
5. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
5.1. Жалпы ережелер
Бағдарлама білім беру және қорғаныс саласындағы мемлекеттік саясаттың басымдықтарына сәйкес ұйымдастырылған. Ол бастапқы және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық бойынша ұйымдастырушы оқытушының, сондай-ақ бейінді әскери білімі жоқ педагогтердің біліктілігін жүйелі түрде арттыруға бағытталған. Бағдарлама күндізгі оқыту нысанында іске асырылады және қазіргі заманғы педагогикалық технологияға, цифрлық құралдарға және жастарды патриоттық тәрбиелеу міндеттеріне негізделген теориялық пен практикалық даярлықты қамтиды.
5.2. Глоссарий
Бағдарламада мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады (глоссарий "бастапқы әскери дайындық", "әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық", "симулятор", "педагогикалық рефлексия", "soft skills", "цифрлық сауаттылық" ұғымдарды қамтиды) және басқа да ұғымдар пайдаланылады.
5.3. Бағдарламаның тақырыбы
Курс тақырыбы модульдерге топтастырылып, мынадай бағыттарды қамтиды:
нормативтік-құқықтық негіздер;
әскери, саптық, оқ ату, тактикалық және медициналық даярлық әдістемесі;
цифрлық білім беру технологиясы;
азаматтық қорғаныс және тіршілік әрекет қауіпсіздігі аспектісі;
патриоттық тәрбие және кәсіби бағдар;
білім беру нәтижесін және кәсіби рефлексияны бағалау.
5.4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері және күтілетін нәтижесі
Осы бөлім Бағдарламаның мақсатын, міндеттері мен курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар қол жеткізуі тиіс нәтижені қамтиды (бөлім жоғарыда мазмұндалған – осы құжаттың 4-тармағына қараңыз).

5.5. Структура и содержание Программы
Основной компонент, включающий тематические планы с распределением по категориям преподавателей:
1) для преподавателей-организаторов начальной военной подготовки;
2) для преподавателей-организаторов допризывной военной подготовки;
3) для преподавателей-организаторов углубленной допризывной военной подготовки;
4) для преподавателей, имеющих педагогическое образование, не соответствующее профилю военной подготовки.
Каждая из программ содержит разбивку по модулям, темам, объему академических часов, а также балансу теоретических и практических занятий.
6. Организация учебного процесса
Курсы повышения квалификации проводятся в очной (офлайн) форме.
1) Очная форма обучения
Образовательный процесс организуется согласно утвержденному учебно-тематическому плану, прилагаемому к настоящей Программе. Продолжительность очного курса составляет 80 академических часов и реализуется в течение двух недель.
2) Формы оценки и контроля
В целях контроля усвоения материала предусмотрены следующие виды учебной деятельности:
– выполнение самостоятельной работы;
– выполнение проектных заданий;
– презентация мини-урока.
Темы и критерии оценки самостоятельных и проектных работ, а также требования к проведению мини-урока содержатся в учебно-методическом комплексе Курса.
3) Формы и методы обучения
Программа предусматривает активные и интерактивные формы обучения, включая:
– лекции, семинары, тренинги, вебинары;
– групповые обсуждения и дискуссии (в том числе с участием педагогов-практиков в формате team-teaching);
– ролевые и деловые игры;
– метод кейсов;
– анализ и обсуждение видеоматериалов и аннотированной литературы;
– выездные практические занятия;
– защита проектных работ и эссе.
4) Образовательная среда и ресурсы
Созданы все необходимые условия для проявления педагогического творчества, применения современных образовательных технологий, включая цифровые платформы и симуляционные инструменты. Особое внимание уделяется внедрению инновационных методов военно-патриотического воспитания, соответствующих современным требованиям системы образования Республики Казахстан.
5) Целевая группа слушателей
Слушателями Курса являются преподаватели-организаторы начальной военной подготовки и углубленной допризывной подготовки, независимо от ведомственной принадлежности и формы собственности организации, в которой они осуществляют образовательную деятельность.
7. Учебно-методическое обеспечение Программы
Учебно-методическое обеспечение Программы осуществляется по каждому из модулей, с целью создания полноценного учебного процесса, который включает как теоретическую, так и практическую составляющие.

5.5. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Негізгі құрамдас бөлік оқытушылар санаты бойынша бөлінген тақырыптық жоспарларды қамтиды:
1) бастапқы әскери дайындық бойынша ұйымдастырушы оқытушылар үшін;
2) әскерге шақыруға дейінгі әскери дайындық бойынша ұйымдастырушы оқытушылар үшін;
3) әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген әскери дайындық бойынша ұйымдастырушы оқытушылар үшін;
4) әскери дайындық бейініне сәйкес келмейтін педагогикалық білімі бар оқытушылар үшін.
Әрбір бағдарлама модульге, тақырыптарға, академиялық сағат көлеміне, сондай-ақ теориялық және практикалық сабақтың теңгеріміне сәйкес бөлінген.
6. Оқу процесін ұйымдастыру
Біліктілікті арттыру курстары күндізгі (офлайн) форматта өткізіледі.
1) Күндізгі оқыту формасы
Білім беру процесі осы Бағдарламаға қоса берілетін бекітілген оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес ұйымдастырылады. Күндізгі курстың ұзақтығы – 80 академиялық сағат, оқу мерзімі – екі апта.
2) Бақылау және бағалау түрі
Оқу материалын меңгеруді бақылау мақсатында мынадай оқу қызметі түрі көзделген:
өзіндік жұмысты орындау;
жобалық тапсырмаларды орындау;
мини-сабақты таныстыру.
Өзіндік және жобалық жұмыс тақырыптары мен бағалау өлшемшарты, сондай-ақ мини-сабақты өткізуге қойылатын талаптар Курстың оқу-әдістемелік кешенінде қамтылған.
3) Оқыту нысандары мен әдістері
Бағдарлама белсенді және интерактивті оқыту нысандарын көздейді, мыналарды қамтиды:
дәріс, семинар, тренинг, вебинар;
топтық талқылау мен пікірталас (оның ішінде, team-teaching форматында тәжірибелі педагогтермен);
рөлдік және іскерлік ойын;
кейс әдісі;
бейнематериал мен аннотацияланған әдебиетті талдау және талқылау;
көшпелі практикалық сабақ;
жобалық жұмыс пен эссені қорғау.
4) Білім беру ортасы мен ресурс
Педагогикалық шығармашылықты анықтау, цифрлық платформалар мен симуляциялау құралдарын қоса алғанда, қазіргі заманғы білім беру технологиясын қолдану үшін барлық қажетті жағдай жасалған. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесінің қазіргі заманғы талаптарына сәйкес келетін инновациялық әскери-патриоттық тәрбиелеу әдістерін енгізуге ерекше назар аударылады.
5) Тыңдаушылардың мақсатты тобы
Курс тыңдаушылары ведомстволық бағыныстылығына және меншік нысанына қарамастан, білім беру қызметін жүзеге асыратын ұйымдардағы бастапқы әскери дайындық және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық бойынша ұйымдастырушы оқытушылар болып табылады.
7. Бағдарламаны оқу-әдістемелік қамтамасыз ету
Бағдарламаны оқу-әдістемелік қамтамасыз ету теориялық және практикалық құрамдас бөліктерді қамтитын толыққанды оқу үдерісін құру мақсатында модульдердің әрқайсысы бойынша жүзеге асырылады.

7.1. Материалы лекций
Каждый модуль Программы будет сопровождаться лекциями, подготовленными в печатном или электронном виде. Лекционные материалы обеспечат слушателей основными теоретическими знаниями, необходимыми для освоения предмета. Они могут включать:
– Подробные теоретические пособия и конспекты лекций.
– Презентации с визуальными материалами для лучшего усвоения материала.
– Электронные и печатные версии нормативных документов, актов и стандартов, соответствующих тематике каждого модуля.
7.2. Учебные пособия и методические материалы
В каждом модуле предусмотрены учебные пособия, которые включают теоретический материал, а также инструкции и рекомендации по организации практических занятий. Методические материалы включают:
– Пошаговые методики для организации и проведения занятий.
– Примеры задач и кейсов для обсуждения на занятиях.
– Методики разработки и проведения практических занятий, с учетом особенностей военной подготовки.
7.3. Практические занятия и тренажеры
Для эффективного освоения практических навыков преподаватели будут обеспечены методическими рекомендациями и материалами для организации практических занятий. Включают:
– Инструкции по проведению практических тренингов: для выполнения огневых упражнений, тактических маневров и других видов тренировки.
– Модели и тренажеры: обучающие инструменты для выполнения тактических заданий, включая цифровые тренажеры и симуляторы (например, приложения для моделирования боевых действий).
7.4. Цифровые ресурсы и онлайн-платформы
В рамках курса будет активно использоваться современная образовательная техника, включая:
– Цифровые учебники и лекции: доступные как для очного, так и для дистанционного обучения.
– Интерактивные платформы и приложения: такие как GoogleDrive, Kahoot, LearningApps, Padlet, которые помогут слушателям усваивать материал через тесты, викторины, задания в формате онлайн.
– тактический симулятор "ГеоТактика".
– Симуляторы и военно-игровые платформы: для практических занятий, моделирования ситуаций и тренировки.
7.5. Методические рекомендации по оценке знаний
Для мониторинга и оценки усвоения материала будут разработаны методические рекомендации, включающие:
– Критериальное оценивание: развернутые инструкции по оценке учебных достижений слушателей в различных формах: тесты, практические задания, проекты.
– Методика проведения проектных и самостоятельных работ: предоставление темы проектных работ, критериев оценки и рекомендаций по выполнению мини-уроков.
7.6. Обратная связь и самооценка
В рамках программы предусмотрены регулярные сессии для обратной связи, где преподаватели будут предоставлять анализ результатов обучающихся. Самооценка и рефлексия будут осуществляться через:
– Портфолио преподавателя: инструмент для саморефлексии и анализа профессионального роста.
– Оценочные анкеты и тесты: для самооценки и получения объективной обратной связи по процессу обучения.
– Рефлексия по результатам практических занятий: обсуждение и анализ выполненных проектов, мини-уроков и практических заданий.

7.1. Дәріс материалдары
Бағдарламаның әрбір модулі баспа немесе электронды түрде дайындалған дәріспен бірге жүреді. Дәріс материалдары тыңдаушыларды пәнді меңгеруге қажетті негізгі теориялық біліммен қамтамасыз етеді. Олар мыналарды қамтуы мүмкін:
Толық теориялық оқу құралдары мен дәріс конспектілері.
Материалды жақсы меңгеру үшін көрнекі материалмен таныстыру.
Әрбір модуль тақырыбына сәйкес нормативтік құжаттардың, актілердің және стандарттардың электрондық және баспа нұсқалары.
7.2. Оқу құралдары мен әдістемелік материалдар
Әрбір модульде теориялық материалды, сондай-ақ практикалық сабақты ұйымдастыруға арналған нұсқаулықтар мен ұсынымдарды қамтитын оқу құралдары көзделген. Әдістемелік материалдарға мыналар кіреді:
Сабақты ұйымдастыруға және өткізуге арналған қадамдық әдістемелер.
Сабақта талқылауға арналған тапсырмалар мен кейстердің мысалдары.
Әскери дайындықтың ерекшелігін ескеріп, практикалық сабақты әзірлеу және өткізу әдістемесі.
7.3. Практикалық сабақ және тренажер
Іс жүзіндегі дағдыны тиімді меңгеру үшін оқытушылар практикалық сабақты ұйымдастыру үшін әдістемелік ұсынымдармен және материалдармен қамтамасыз етіледі. Мыналарды қамтиды:
Практикалық тренингті өткізу жөніндегі нұсқаулықтар: оқ ату жаттығуын, тактикалық маневрлерді және жаттығудың басқа түрін орындауға арналған.
Модельдер мен тренажер: цифрлық тренажер мен симуляторды (мысалы, жауынгерлік іс-қимылды модельдеу үшін қосымшаны) қоса алғанда, тактикалық тапсырмаларды орындауға арналған оқу құралдары.
7.4. Цифрлық ресурс және онлайн-платформалар
Курс шеңберінде қазіргі заманғы білім беру техникасы белсенді түрде қолданылатын болады, оның ішінде:
Цифрлық оқулықтар мен дәріс: күндізгі және қашықтан оқыту үшін қол жетімді.
Интерактивті платформа мен қосымшалар: Google Drive, Kahoot, LearningApps, Padlet сияқты, олар тыңдаушыларға онлайн форматта тест, викторина, тапсырма арқылы материалды меңгеруге көмектеседі.
"ГеоТактика" тактикалық симуляторы.
Симулятор мен әскери ойын алаңы: практикалық сабаққа, ахуалды модельдеуге және жаттығуға арналған.
7.5. Білімді бағалау бойынша әдістемелік ұсынымдар
Материалды меңгеруді мониторингтеу және бағалау үшін әдістемелік ұсынымдар әзірленетін болады, ол мыналарды қамтиды:
Өлшемшарттық бағалау: әртүрлі формада тыңдаушылардың оқудағы жетістігін бағалау бойынша ашып жазылған нұсқаулық: тест, практикалық тапсырмалар, жобалар.
Жобалық және өзіндік жұмысты жүргізу әдістемесі: жобалық жұмыс тақырыбын, бағалау өлшемшарттарын және шағын сабақты орындау бойынша ұсынымдарды беру.
7.6. Кері байланыс және өзін-өзі бағалау
Бағдарлама шеңберінде кері байланыс үшін тұрақты сессиялар көзделген, онда оқытушылар білім алушылардың нәтижесіне талдау жасайды. Өзін-өзі бағалау және рефлексия мыналар арқылы жүзеге асырылатын болады:
Оқытушының портфолиосы: өзіндік рефлексия және кәсіби өсуді талдау үшін құрал.
Бағалау сауалнамасы мен тест: өзін-өзі бағалау және оқу процесі бойынша объективті кері байланыс алу.
Практикалық сабақ нәтижесі бойынша рефлексия: орындалған жобаларды, шағын сабақ мен практикалық тапсырмаларды талқылау және талдау.

7.7. Дополнительные ресурсы и литература
Все участники курса будут обеспечены списком основной и дополнительной литературы, которая будет актуальна для углубленного изучения каждой темы программы. Литература будет включать:
– Основную литературу: учебники.
– Дополнительные источники: статьи, исследования, видеоуроки, кейс-методики.
7.8. Методические рекомендации для преподавателей
Для эффективного внедрения методов обучения будут разработаны рекомендации, включая:
– Использование инновационных методик преподавания: кейс-метод, ролевые игры, активные формы обучения.
– Методики военно-патриотического воспитания: подходы и практические рекомендации по формированию патриотизма у молодежи через занятия военно-прикладной подготовкой.
Учебно-методическое обеспечение программы направлено на обеспечение высокого уровня преподавания, активное вовлечение обучающихся в учебный процесс и развитие необходимых профессиональных компетенций.
Каждый модуль закрепляется материалами лекций в печатном или электронном вариантах.
7.9. Модуль – "Нормативные и психолого-педагогические аспекты развития современного образования"
Модуль направлен на ознакомление с новыми нормативными правовыми актами, регулирующими деятельность преподавателей, осуществляющих начальную военную подготовку, а также на рассмотрение аспектов психолого-педагогического сопровождения образовательного процесса.
В рамках модуля рассматриваются: изучение приказа Министра обороны Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 347 "Об утверждении Правил начальной военной подготовки"; изменения действующих и появление новых требований в нормативных правовых актах, регулирующих проведение занятий в условиях обновленного содержания образования; цели и задачи развития современного образования и требования к уровням образования; теоретические основы психолого-педагогических аспектов, необходимых для повышения квалификации и подготовки преподавателей-организаторов начальной военной подготовки к аттестации.
Задачи модуля:
1) Ознакомить слушателей с основными направлениями и принципами государственной политики в сфере среднего образования, закрепленными в нормативных правовых актах Республики Казахстан.
2) Развить у слушателей навыки диагностики и поддержки развития познавательных способностей учащихся, включая обучающихся с особыми образовательными потребностями.
Ожидаемые результаты:
По завершении модуля слушатели:
1) Владей навыками применения нормативных правовых актов, регулирующих деятельность преподавателей, осуществляющих обучение в системе среднего образования.

7.7. Қосымша ресурс және әдебиет
Курстың барлық қатысушысы бағдарламаның әрбір тақырыбын тереңдетіп зерделеу үшін өзекті болатын негізгі және қосымша әдебиеттер тізімімен қамтамасыз етіледі. Әдебиет мыналарды қамтиды:
Негізгі әдебиет: оқулықтар.
Қосымша дереккөздер: мақалалар, зерттеулер, бейнесабақ, кейс-әдістемелер.
7.8. Оқытушыларға арналған әдістемелік ұсынымдар
Оқыту әдістемесін тиімді енгізу үшін ұсынымдар әзірленетін болады, оның ішінде:
Оқытудың инновациялық әдістерін қолдану: кейс-әдіс, рөлдік ойын, оқытудың белсенді нысандары.
Әскери-патриоттық тәрбиелеу әдістемесі: әскери-қолданбалы даярлық сабағы арқылы жастардың бойында патриотизмді қалыптастыру тәсілдері мен іс жүзіндегі ұсынымдары.
Бағдарламаны оқу-әдістемелік қамтамасыз ету оқытудың жоғары деңгейін қамтамасыз етуге, білім алушыларды оқу үдерісіне белсенді түрде тартуға және қажетті кәсіби құзыретті дамытуға бағытталған.
Әрбір модуль баспа немесе электрондық нұсқадағы дәріс материалдарымен бекітіледі.
7.9. "Қазіргі заманғы білім беруді дамытудың нормативтік және психологиялық-педагогикалық аспектілері" модулі
Модуль бастапқы әскери дайындықты жүзеге асыратын оқытушылардың қызметін реттейтін жаңа нормативтік құқықтық актілермен таныстыруға, сондай-ақ білім беру процесін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу аспектісін қарауға бағытталған.
Модуль шеңберінде мыналар қаралады: "Бастапқы әскери дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 347 бұйрығын зерделеу; жаңартылған білім мазмұны жағдайында сабақты өткізуді реттейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер мен жаңа талаптардың пайда болуы; қазіргі заманғы білім беруді дамытудың мақсаттары мен міндеттері және білім беру деңгейіне қойылатын талаптар; бастапқы әскери дайындық ұйымдастырушы оқытушыларын біліктілігін арттыру және аттестаттауға дайындау үшін қажетті психологиялық-педагогикалық аспектілердің теориялық негіздері.
Модульдің міндеттері:
1) тыңдаушыларды Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде бекітілген орта білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарымен және қағидаттарымен таныстыру;
2) ерекше білім беру қажеттілігі бар білім алушыларды қоса алғанда, тыңдаушылардың оқушылардың танымдық қабілетін диагностикалау және дамытуға қолдау көрсету дағдысын дамыту.
Күтілетін нәтиже:
Модульді аяқтағаннан кейін тыңдаушылар:
1) орта білім беру жүйесінде оқытуды жүзеге асыратын педагогтердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қолдану дағдысын меңгереді;

2) Применяют методики диагностики и развития познавательных способностей учащихся в образовательной практике.
7.10. Модуль – "Совершенствование содержания методов обучения, воспитания и развития в контексте повышения качества образования"
Цель модуля является повышение квалификации преподавателей начальной военной подготовки в области разработки и совершенствования методов обучения, воспитания и развития учащихся.
Модуль направлен на формирование у педагогов навыков эффективного использования современных педагогических технологий, способствующих повышению качества образовательного процесса в условиях обновленного содержания образования.
Задачи модуля:
1) Ознакомить преподавателей с современными методами обучения и воспитания, применяемыми в рамках начальной военной подготовки.
2) Сформировать навыки использования инновационных педагогических подходов и приемов, направленных на повышение мотивации обучающихся.
3) Разработать и внедрить практико-ориентированные методы воспитательной работы, способствующие формированию у учащихся патриотизма, гражданской ответственности и уважительного отношения к военной службе.
4) Овладеть инструментарием мониторинга и оценки качества образовательного процесса.
5) Развить у преподавателей способности к педагогическому анализу, а также навыки применения психолого-педагогических подходов при обучении и воспитании школьников.
Ожидаемые результаты:
По завершении модуля слушатели смогут:
1) Эффективно применять современные методы обучения и воспитания в рамках предмета "Начальная военная подготовка".
2) Использовать разнообразные педагогические технологии с целью повышения качества образовательного процесса.
3) Осуществлять объективную оценку и анализ учебных достижений учащихся с применением критериев оценивания.
4) Применять психолого-педагогические подходы для построения конструктивного взаимодействия с обучающимися.
5) Интегрировать элементы патриотического воспитания и гражданской ответственности в содержание и формы учебной и внеурочной деятельности.
7.11. Модуль - Развитие IT-компетентности и цифровой грамотности педагога
Целью модуля является развитие IT-компетентностей и цифровой грамотности преподавателей, необходимых для организации современного образовательного процесса в условиях цифровой трансформации образования.
Модуль направлен на формирование навыков использования цифровых образовательных технологий, мультимедийных ресурсов и онлайн-платформ, применяемых в очном и дистанционном обучении. Особое внимание уделяется работе с многофункциональными сервисами, такими как Google Drive, ClassTime, Kahoot, LearningApps, Padlet и другими цифровыми инструментами для контроля знаний, взаимодействия с учащимися и организации учебного контента.
Модуль также предусматривает совершенствование медиа- и информационной грамотности преподавателей, включая умение отбирать, критически оценивать и применять цифровые ресурсы в учебной деятельности.
Задачи модуля:

2) білім беру тәжірибесінде оқушылардың танымдық қабілетін диагностикалау және дамыту әдістемесін қолданады.
7.10. "Білім беру сапасын арттыру бөлігінде оқыту, тәрбиелеу және дамыту әдістерінің мазмұнын жетілдіру" модулі
Модульдің мақсаты оқушыларды оқыту, тәрбиелеу және дамыту әдістерін әзірлеу мен жетілдіру саласында бастапқы әскери дайындық пәні оқытушыларының біліктілігін арттыру болып табылады.
Модуль жаңартылған білім беру мазмұны жағдайында білім беру процесінің сапасын арттыруға бағытталған қазіргі заманғы педагогикалық технологияны тиімді пайдалану дағдысын қалыптастыруға бағытталған.
Модульдің міндеттері:
1) бастапқы әскери дайындық шеңберінде қолданылатын қазіргі заманғы оқыту және тәрбиелеу әдістерімен оқытушыларды таныстыру;
2) оқушылардың ынтасын арттыруға бағытталған инновациялық педагогикалық тәсілдер мен әдістерді меңгеру дағдысын қалыптастыру;
3) патриотизмді, азаматтық жауапкершілікті және әскери қызметке құрметпен қарауды қалыптастыруға ықпал ететін тәжірибеге бағытталған тәрбие жұмысы әдістерін әзірлеу және енгізу;
4) білім беру процесін мониторингтеу және сапасын бағалау құралдарын меңгеру;
5) оқытушылардың педагогикалық талдау жүргізу қабілетін, сондай-ақ оқыту мен тәрбиелеу кезінде психологиялық-педагогикалық тәсілдерді қолдану дағдысын дамыту.
Күтілетін нәтиже:
Модульді аяқтағаннан кейін тыңдаушылар:
1) "Бастапқы әскери дайындық" пәні шеңберінде қазіргі заманғы оқыту және тәрбиелеу әдістерін тиімді қолданады;
2) білім беру процесінің сапасын арттыру мақсатында әртүрлі педагогикалық технологияны пайдаланады;
3) бағалау өлшемшартын қолданумен оқушылардың оқудағы жетістігіне объективті баға беріп, оларды талдай алады;
4) оқушылармен конструктивті өзара іс-қимылды орнату үшін психологиялық-педагогикалық тәсілдерді қолданады;
5) оқу және сабақтан тыс іс-шаралардың мазмұнына патриоттық тәрбие мен азаматтық жауапкершілік элементтерін кіріктіре алады.
7.11. "Педагогтің IT-құзыреттілігін және цифрлық сауаттылығын дамыту" модулі
Модульдің мақсаты оқытушылардың білім беруді цифрлық трансформациялау жағдайында қазіргі заманғы білім беру процесін ұйымдастыру үшін қажетті IT-құзыреттілігін және цифрлық сауаттылығын дамыту болып табылады.
Модуль күндізгі және қашықтан оқытуда қолданылатын цифрлық білім беру технологиясын, мультимедиалық ресурсты және онлайн-платформаны пайдалану дағдысын қалыптастыруға бағытталған. Google Drive, ClassTime, Kahoot, LearningApps, Padlet сияқты көпфункциялы сервистермен және оқушылардың білімін бақылау, олармен өзара іс-қимыл жасау және оқу контентін ұйымдастыру үшін басқа да цифрлық құралдармен жұмыс істеуге ерекше назар аударылады.
Модульде оқу қызметінде цифрлық ресурсты іріктей алуды, сыни тұрғыдан бағалай білуді және қолдана білуді қоса алғанда, оқытушылардың медиа және ақпараттық сауаттылығын жетілдіру көзделеді.
Модульдің міндеттері:

1) развивать навыки классификации и использования цифровых образовательных ресурсов в учебно-воспитательном процессе;
2) формировать навыки использования компьютерных программ при осуществлении обратной связи с учащимися.
Ожидаемые результаты:
По завершению модуля слушатели:
1) осуществляют отбор и применение цифровых образовательных ресурсов и средств;
2) применяют компьютерные программы для осуществления обратной связи с учащимися.
7.12. Модуль – "Дополнительные аспекты патриотического воспитания и педагогики"
Целью модуля является совершенствование профессиональных компетенций преподавателей в области патриотического воспитания, а также внедрение эффективных педагогических практик с учетом индивидуальных особенностей обучающихся.
Модуль направлен на изучение современных подходов к формированию у обучающихся патриотизма, гражданской ответственности, устойчивой мотивации к службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан, а также на освоение методов планирования внеурочной деятельности и применения здоровьесберегающих технологий в образовательном процессе.
Особое внимание уделяется диагностике затруднений, обучающихся и подбору индивидуальных педагогических стратегий, способствующих эффективному усвоению учебного материала.
Задачи модуля:
1) Совершенствовать профессиональные навыки педагогов, исходя из потребностей;
2) рассмотреть преимущества использования самоменеджмента в организации деятельности.
Ожидаемые результаты:
По завершению модуля слушатели:
1) демонстрируют профессиональные навыки;
2) проектируют маршрут своего профессионального развития, используя самоменеджмент.
7.13 Модуль – "Основы медицинской подготовки и безопасности"
Целью модуля является формирование у преподавателей базовых знаний и практических навыков по оказанию первой медицинской помощи и действиям в условиях чрезвычайных ситуаций, включая компоненты подготовки к действиям в боевых условиях.
Модуль включает изучение теоретических основ и практических методов оказания неотложной медицинской помощи, обеспечение безопасной жизнедеятельности и выработку алгоритмов поведения в экстремальных ситуациях. Слушатели также осваивают методику преподавания данных тем обучающимся.
Задачи модуля:
1) Изучить основы первой медицинской помощи, включая сердечно-легочную реанимацию, оказание помощи при травмах, ожогах и других экстренных состояниях.
2) Ознакомить слушателей с основами безопасности жизнедеятельности в условиях чрезвычайных ситуаций.
3) Развить практические навыки по оказанию медицинской помощи и применению полученных знаний в условиях боевых действий.
Ожидаемые результаты:
По завершению модуля слушатели смогут:

1) оқу-тәрбие процесінде цифрлық білім беру ресурсын жіктеу және пайдалану дағдысын дамыту;
2) оқушылармен кері байланысты жүзеге асыру кезінде компьютерлік бағдарламаны пайдалану дағдысын қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже:
тыңдаушылар модульді аяқтағаннан кейін:
1) цифрлық білім беру ресурсы мен құралын іріктейді және қолданады;
2) оқушылармен кері байланысты жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды қолданады.
7.12. "Патриоттық тәрбие беру мен педагогиканың қосымша аспектісі" модулі
Модульдің мақсаты патриоттық тәрбие беру саласындағы оқытушылардың кәсіби құзыреттілігін жетілдіру, сондай-ақ білім алушылардың жеке ерекшелігін ескеріп, тиімді педагогикалық практиканы ендіру болып табылады.
Модуль білім алушылардың бойында патриотизмді, азаматтық жауапкершілікті, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде қызмет етуге орнықты ынталандыруды қалыптастырудың қазіргі заманғы тәсілін зерделеуге, сондай-ақ сабақтан тыс қызметті жоспарлау және білім беру процесінде денсаулық сақтау технологиясын қолдану әдісін меңгеруге бағытталған.
Білім алушының қиындығын диагностикалауға және оқу материалын тиімді меңгеруге ықпал ететін жеке педагогикалық стратегияны таңдауға ерекше назар аударылады.
Модульдің міндеттері:
1) қажеттілікті негізге алып, педагогтердің кәсіби дағдысын жетілдіру;
2) қызметті ұйымдастыруда өзіндік менеджментті пайдаланудың артықшылығын қарау.
Күтілетін нәтиже:
тыңдаушылар модульді аяқтағаннан кейін:
1) кәсіби дағдысын көрсетеді;
2) өзіндік менеджментті пайдаланып, өздерінің кәсіби даму бағытын жобалайды.
7.13. "Медициналық дайындық пен қауіпсіздік негіздері" модулі
Модульдің мақсаты оқытушының алғашқы медициналық көмек көрсету және жауынгерлік жағдайда әрекет етуге даярлық компонентін қоса алғанда, төтенше жағдайда әрекет ету бойынша негізгі білімі мен практикалық дағдысын қалыптастыру болып табылады.
Модуль шұғыл медициналық көмек көрсетудің теориялық негізі мен практикалық әдісін зерделеуді, қауіпсіз тіршілік әрекетін қамтамасыз етуді және экстремалды жағдайда әрекет ету алгоритмін пысықтауды қамтиды. Тыңдаушылар осы тақырыптарды білім алушыларға оқыту әдістемесін де меңгеруде.
Модульдің міндеттері:
1) жүрек-өкпе реанимациясын, жарақаттанған, күйік алған кезде және басқа да шұғыл жағдайда көмек көрсетуді қоса алғанда, алғашқы медициналық көмек көрсету негізін зерделеу;
2) тыңдаушыларды төтенше жағдайда тіршілік әрекеті қауіпсіздігінің негізімен таныстыру;
3) медициналық көмек көрсету және жауынгерлік іс-қимыл жағдайында алынған білімді қолдану бойынша іс жүзіндегі дағдыны дамыту.
Күтілетін нәтиже:
тыңдаушылар модульді аяқтағаннан кейін:

1) Оказывать первую медицинскую помощь в экстренных ситуациях, включая сердечно-легочную реанимацию и помощь при травмах.
2) Разрабатывать планы действий в условиях чрезвычайных ситуаций.
3) Применять полученные знания и навыки в условиях военной службы и других экстремальных ситуаций.
7.14. Модуль – "Практические занятия и обучение навыкам безопасности жизнедеятельности"
Целью модуля является сформировать у преподавателей начальной военной подготовки знаний, умений и практических навыков, необходимых для подготовки учащихся к действиям в условиях угроз и чрезвычайных ситуаций, а также обучению основам безопасности жизнедеятельности и первой медицинской помощи.
Задачи модуля:
1) Изучить основы первой медицинской помощи, включая основные приемы сердечно-легочной реанимации и оказания помощи при травмах, ожогах и других экстренных состояниях.
2) Ознакомить преподавателей с техникой безопасности и действиями в чрезвычайных ситуациях (пожары, землетрясения, аварии и т. п.).
3) Развить практические навыки оказания медицинской помощи в условиях боевых действий и других экстремальных ситуаций.
4) Научить применять полученные знания в условиях военной службы, в том числе в условиях боевых действий и чрезвычайных ситуаций.
5) Повысить уровень готовности преподавателей обучать учащихся основам выживания в экстремальных условиях.
Ожидаемые результаты:
6) Оказывать первую медицинскую помощь в экстренных ситуациях, включая сердечно-легочную реанимацию и помощь при травмах.
7) Применять знания и навыки безопасности жизнедеятельности в условиях боевых действий и чрезвычайных ситуаций.
8) Разрабатывать и проводить обучающие занятия и тренировки по безопасности жизнедеятельности и медицинской помощи для учащихся.
9)Эффективно обучать учащихся поведению в условиях опасности и чрезвычайных ситуаций.
7.15. Модуль – "Дополнительные аспекты патриотического воспитания и педагогики"
Целью модуля является развить у преподавателей начальной военной подготовки углубленных знаний и практических навыков в области патриотического воспитания, формирования гражданской ответственности, подготовки молодежи к службе в Вооруженных Силах, а также педагогических компетенций с учетом современных образовательных подходов.
Задачи модуля:
1) Ознакомить преподавателей начальной военной подготовки с современными подходами к патриотическому воспитанию молодежи.
2) Обучить методам эффективного формирования гражданской ответственности у учащихся.

1) жүрек-өкпе реанимациясын және жарақат алған кезде көмек көрсетуді қоса алғанда, шұғыл жағдайда алғашқы медициналық көмек көрсете алады;
2) төтенше жағдайда әрекет ету жоспарын әзірлей алады;
3) әскери қызмет жағдайында және басқа да экстремалды жағдайда алған білімі мен дағдысын қолдана алады.
7.14. "Практикалық сабақ және тіршілік әрекеті қауіпсіздігінің дағдысына оқыту" модулі
Модульдің мақсаты бастапқы әскери дайындық оқытушысында оқушыларды қатер төнген кезде және төтенше жағдайда әрекет етуге, сондай-ақ тіршілік әрекеті қауіпсіздігінің негізіне және алғашқы медициналық көмек көрсетуге оқытып-үйретуге дайындау үшін қажетті білімді, шеберлік пен іс жүзіндегі дағдыны қалыптастыру болып табылады.
Модульдің міндеттері:
1) жүрек-өкпе реанимациясының және жарақаттанған, күйік алған кезде және басқа да шұғыл жағдайда көмек көрсетудің негізгі тәсілдерін қоса алғанда, алғашқы медициналық көмек көрсету негізін зерделеу;
2) оқытушыларды төтенше жағдайдағы (өрт, жер сілкінісі, авария және т.б.) қауіпсіздік техникасымен және әрекет етумен таныстыру;
3) жауынгерлік іс-қимыл жағдайында және басқа да экстремалды жағдайда медициналық көмек көрсетудің іс жүзіндегі дағдысын дамыту;
4) әскери қызмет жағдайында, оның ішінде жауынгерлік іс-қимыл жағдайында және төтенше жағдайда алынған білім мен дағдыны қолдануға үйрету;
5) оқытушылардың оқушыларды экстремалды жағдайда аман қалу негізіне үйретуге әзір болу деңгейін арттыру.
Күтілетін нәтиже:
6) жүрек-өкпе реанимациясын және жарақат алған кезде көмек көрсетуді қоса алғанда, шұғыл жағдайда алғашқы медициналық көмек көрсету;
1) жауынгерлік іс-қимыл жағдайында және төтенше жағдайда тіршілік әрекеті қауіпсіздігі бойынша білімі мен дағдысын қолдану;
2) оқушылар үшін тіршілік әрекетінің қауіпсіздігі және медициналық көмек көрсету бойынша оқытатын сабақ пен жаттықтыруды әзірлеу және өткізу;
3) оқушыларды қауіпті және төтенше жағдайда әрекет етуге тиімді оқыту.
7.15. "Патриоттық тәрбиелеудің және педагогиканың қосымша аспектісі" модулі
Модульдің мақсаты бастапқы әскери дайындық оқытушысында патриоттық тәрбие, азаматтық жауапкершілікті қалыптастыру, жастарды Қарулы Күштерде қызмет етуге даярлау саласындағы терең білімін және іс жүзіндегі дағдысын, сондай-ақ қазіргі заманғы білім беру тәсілдерін ескеріп, педагогикалық құзыреттілігін дамыту болып табылады.
Модульдің міндеттері:
1) бастапқы әскери дайындық оқытушыларын жастарды патриоттық тәрбиелеудің қазіргі заманғы тәсілдерімен таныстыру;
2) оқушылардың бойында азаматтық жауапкершілікті тиімді қалыптастыру әдістеріне үйрету;

3) Развить у преподавателей начальной военной подготовки навыки проведения воспитательных мероприятий, направленных на формирование патриотизма и гражданской ответственности.
4) Изучить методы работы с молодежью в контексте современной педагогики, с учетом возрастных и психологических особенностей.
5) Подготовить преподавателей начальной военной подготовки к проведению мероприятий и акций, направленных на повышение значимости военной службы как престижной профессии.
Ожидаемые результаты:
1) Эффективно проводить занятия и воспитательные мероприятия, направленные на формирование патриотизма у учащихся.
2) Разрабатывать и реализовывать проекты и акции по патриотическому воспитанию, направленные на развитие гражданской ответственности.
3) Применять современные педагогические технологии и подходы в работе с молодежью.
4) Осуществлять взаимодействие с родителями и другими заинтересованными сторонами для эффективного воспитания патриотизма и формирования гражданской ответственности.
7.16. Модуль - "Рефлексия и самооценка преподавателя"
Целью модуля является развить у преподавателей начальной военной подготовки навыков рефлексии и самооценки, необходимых для объективного анализа собственной педагогической деятельности, выявления зон профессионального роста и постоянного повышения качества образовательного процесса.
Задачи модуля:
1) Ознакомить преподавателей начальной военной подготовки с основами рефлексии и самооценки как инструментами профессионального роста.
2) Научить использовать методы самоанализа в педагогической практике.
3) Развить навыки постановки целей для профессионального развития.
4) Формировать у преподавателей способность к конструктивному восприятию критики и самоанализу.
5) Помочь преподавателям начальной военной подготовки выработать личную стратегию повышения квалификации и улучшения качества образовательного процесса.
Ожидаемые результаты:
1) Проводить рефлексию своей педагогической деятельности и выявлять области для улучшения.
2) Применять методы самооценки для повышения личной эффективности и качества работы.
3) Устанавливать реалистичные цели для профессионального роста и развития.
4) Анализировать результаты своей работы, выявлять проблемы и разрабатывать планы для их решения.
5) Включать рефлексию и самооценку в повседневную педагогическую практику для постоянного совершенствования.
7.17. Модуль – "Тактическая, огневая и инженерная подготовка"
Целью модуля является развить у преподавателей начальной военной подготовки практические и теоретические знания и навыки, необходимые для эффективного обучения учащихся тактическим действиям, огневой и инженерной подготовке. Модуль направлен на освоение основ тактической подготовки, обучения стрельбе и использования военной техники, а также ознакомление с основами инженерных навыков, которые могут быть применены в реальных боевых условиях.
Задачи модуля:

3) бастапқы әскери дайындық оқытушысының патриотизм мен азаматтық жауапкершілікті қалыптастыруға бағытталған тәрбие іс-шараларын өткізу дағдысын дамыту;
4) жас және психологиялық ерекшелігін ескеріп, қазіргі заманғы педагогика бөлігінде жастармен жұмыс істеу әдістерін зерделеу;
5) бастапқы әскери дайындық оқытушысын беделді мамандық ретінде әскери қызметтің маңыздылығын арттыруға бағытталған іс-шаралар мен акцияларды өткізуге дайындау.
Күтілетін нәтиже:
1) оқушылардың бойында патриотизмді қалыптастыруға бағытталған сабақ пен тәрбие іс-шараларын тиімді өткізу;
2) азаматтық жауапкершілікті дамытуға бағытталған патриоттық тәрбие бойынша жобалар мен акцияларды әзірлеу және іске асыру;
3) жастармен жұмыс істеу барысында қазіргі заманғы педагогикалық технология мен тәсілді қолдану;
4) патриотизмге тиімді тәрбиелеу және азаматтық жауапкершілікті қалыптастыру үшін ата-аналармен және басқа да мүдделі тараптармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
7.16. "Оқытушының рефлексиясы және өзін-өзі бағалауы" модулі
Модульдің мақсаты бастапқы әскери дайындық оқытушысының өзінің педагогикалық қызметін объективті талдау, кәсіби даму аймағын анықтау және білім беру процесінің сапасын ұдайы арттыру үшін қажетті рефлексия мен өзін-өзі бағалау дағдысын дамыту болып табылады.
Модульдің міндеттері:
1) бастапқы әскери дайындық оқытушысын кәсіби даму құралы ретінде рефлексия мен өзін-өзі бағалау негізімен таныстыру;
2) педагогикалық практикада өзін-өзі талдау әдістерін пайдалануға үйрету;
3) кәсіби даму үшін мақсат қою дағдысын дамыту;
4) оқытушының сынды дұрыс қабылдау және өзін-өзі талдау қабілетін қалыптастыру;
5) бастапқы әскери дайындық оқытушыларына біліктілікті арттырудың және білім беру процесінің сапасын жақсартудың жеке стратегиясын пысықтауда көмек көрсету.
Күтілетін нәтиже:
1) өзінің педагогикалық қызметіне рефлексия жүргізу және жақсарту саласын анықтау;
2) жеке тиімділік пен жұмыс сапасын арттыру үшін өзін-өзі бағалау әдістерін қолдану;
3) кәсіби өсу мен даму үшін нақты мақсатты белгілеу;
4) өз жұмысының нәтижесін талдау, проблемаларды анықтау және оларды шешу жоспарын әзірлеу;
5) ұдайы жетілдіру үшін күнделікті педагогикалық практикаға рефлексия мен өзін-өзі бағалауды енгізу.
7.17. "Тактикалық, оқ ату және инженерлік даярлық" модулі
Модульдің мақсаты бастапқы әскери дайындық оқытушысының оқушыларды тактикалық іс-қимылға, оқ ату және инженерлік даярлыққа тиімді оқыту үшін қажетті практикалық және теориялық білімі мен дағдысын дамыту болып табылады. Модуль тактикалық даярлық, оқ атуға үйрету және әскери техниканы пайдалану негізін меңгеруге, сондай-ақ нақты жауынгерлік жағдайда қолданылуы мүмкін инженерлік дағды негізімен таныстыруға бағытталған.
Модульдің міндеттері:

1) Изучить основы тактической подготовки, включая основы планирования и выполнения боевых задач.
2) Научить методике обучения огневой подготовке, включая использование стрелкового оружия и другие средства ведения огня.
3) Ознакомить с основами инженерной подготовки, включая создание оборонительных сооружений и работу с инженерным оборудованием.
4) Развить практические навыки по обучению учащихся основам военной тактики, стрельбы и инженерной работы.
5) Научить эффективно применять полученные знания и навыки в ходе занятий с учащимися, учитывая реальные боевые и экстремальные условия.
Ожидаемые результаты:
1) Обучать учащихся тактическим действиям в боевых условиях.
2) Осуществлять подготовку учащихся к стрельбе из стрелкового оружия, а также проводить другие виды огневой подготовки.
3) Применять основы инженерной подготовки для создания оборонительных сооружений и работы с инженерным оборудованием.
4) Организовывать и проводить практические занятия по тактической, огневой и инженерной подготовке с учетом безопасности и реалистичности.
5) Развить в учащихся навыки, которые можно применять в условиях реальных боевых действий и чрезвычайных ситуаций.
7.18. Модуль – "Военная топография и ориентирование на местности"
Целью модуля является ознакомить преподавателей начальной военной подготовки с основами военной топографии и методами ориентирования на местности.
Модуль направлен на развитие навыков использования карт и других навигационных инструментов для ориентирования в условиях боевой обстановки, а также на обучение методикам ориентирования без использования карт, используя природные ориентиры и другие способы.
Задачи модуля:
1) Изучить основы военной топографии, включая чтение карт, определение азимута и использование навигационных приборов.
2) Ознакомить с методами ориентирования на местности как в условиях нормальной, так и в экстремальной обстановке.
3) Научить использованию как традиционных, так и современных цифровых технологий для ориентирования, включая мобильные приложения (в офлайн-режиме при отсутствии интернета).
4) Развить у преподавателей практические навыки определения местоположения и движения по местности с помощью различных средств ориентирования.
Ожидаемые результаты:
1) Применять знания по военной топографии для точного определения местоположения и планирования маршрутов.
2) Осуществлять ориентирование на местности с использованием карт, компасов и других навигационных инструментов.
3) Использовать современные цифровые средства и мобильные приложения для эффективного ориентирования.

1) жоспарлау және жауынгерлік міндеттерді орындау негізін қоса алғанда, тактикалық даярлық негізін зерделеу;
2) атыс қаруын және басқа да оқ ату құралдарын пайдалануды қоса алғанда, оқ ату даярлығына оқыту әдістемесіне үйрету;
3) қорғаныстық құрылысжайды жасауды және инженерлік жабдықпен жұмыс істеуді қоса алғанда, инженерлік даярлық негізімен таныстыру;
4) оқушыларды әскери тактика, оқ ату және инженерлік жұмыс негізіне оқыту бойынша іс жүзіндегі дағдыны дамыту;
5) нақты жауынгерлік және экстремалды жағдайды ескеріп, оқушылармен сабақ барысында алынған білім мен дағдыны тиімді қолдануға үйрету.
Күтілетін нәтиже:
1) оқушыларды жауынгерлік жағдайда тактикалық іс-қимылға оқыту;
2) оқушыларды атыс қаруынан оқ атуға, сондай-ақ оқ ату даярлығының басқа да түрін жүргізуге даярлауды жүзеге асыру;
3) қорғаныстық құрылысжайды жасау және инженерлік жабдықпен жұмыс істеу үшін инженерлік даярлық негізін қолдану;
4) қауіпсіздік пен шынайылықты ескеріп, тактикалық, оқ ату және инженерлік даярлық бойынша практикалық сабақты ұйымдастыру және өткізу;
5) оқушылардың нақты жауынгерлік іс-қимыл жағдайында және төтенше жағдайда қолдануға болатын дағдысын дамыту.
7.18. "Әскери топография және жергілікті жерде бағдарлау" модулі
Модульдің мақсаты бастапқы әскери дайындық оқытушыларын әскери топография негізімен және жергілікті жерде бағдарлау әдістерімен таныстыру болып табылады.
Модуль жауынгерлік жағдайда бағдарлау үшін картаны және басқа да навигациялық құралды пайдалану дағдысын дамытуға, сондай-ақ табиғи бағдарды және басқа да тәсілдерді пайдаланып, картаны пайдаланбай, бағдарлау әдістемесіне оқытуға бағытталған.
Модульдің міндеттері:
1) карта оқуды, азимутты айқындауды және навигациялық аспапты пайдалануды қоса алғанда, әскери топография негізін зерделеу;
2) қалыпты және экстремалды жағдайда жергілікті жерде бағдарлау әдістерімен таныстыру;
3) мобильді қосымшаларды қоса алғанда, бағдарлау үшін дәстүрлі және қазіргі заманғы цифрлық технологияны пайдалануға үйрету (интернет болмағанда офлайн-режимде);
4) оқытушылардың әртүрлі бағдарлау құралының көмегімен жергілікті жерде орналасқан жерін және қозғалысты айқындаудың іс жүзіндегі дағдысын дамыту.
Күтілетін нәтиже:
1) орналасқан жерін нақты айқындау және маршрутты жоспарлау үшін әскери топография бойынша алған білімін қолдану;
2) картаны, құбылнаманы және басқа да навигациялық құралды пайдаланып, жергілікті жерде бағдарлану;
3) тиімді бағдарлау үшін қазіргі заманғы цифрлық құралдар мен мобильді қосымшаларды пайдалану;

4) Обучать учащихся методам ориентирования на местности и безопасному передвижению в различных условиях.
7.19. Модуль – "Итоговое тестирование"
Целью модуля является оценить уровень усвоения знаний и навыков, приобретенных преподавателями в процессе обучения по программе начальной военной подготовки. Модуль направлен на проведение итогового тестирования, которое позволит выявить уровень готовности преподавателей к самостоятельной педагогической деятельности в рамках начальной военной подготовки.
Задачи модуля:
1) Провести итоговое тестирование для оценки теоретических знаний и практических навыков преподавателей.
2) Оценить умения преподавателей по организации и проведению занятий по начальной военной подготовке.
3) Проверить способность преподавателей к решению педагогических задач, связанных с обучением и воспитанием учащихся.
4) Оценить готовность преподавателей к использованию полученных знаний и навыков в реальной образовательной практике.
8. Оценивание результатов обучения
8.1 Контроль и оценка знаний слушателей осуществляется путем проектной работы или презентацией демо-урока (мини-мероприятия) и через итоговое тестирование.
Структура презентации демо-урока/проекта, критериев и параметры оценки
Слушатели планируют урок по предмету и предоставляют фрагмент урока на разных этапах в качестве действий по планированию преподавания, с учетом современных требований.
Требования к планированию демо-урока
Цель – оценить понимание и применение педагогических подходов, системы критериального оценивания в соответствии с обновленной программой по учебному предмету.
План урока должен содержать:
1. Постановку целей обучения:
- цели мини-урока согласованы с целями обучения;
- ориентация на особенности предмета;
- цели сформулированы в формате SMART.
2. Поддержку достижений учащихся:
- использовать методы, способствующие достижению целей урока;
- приемы и методы, направленные на вовлечение субъектов образования в процесс обучения.
3. Использование дифференцированного подхода:
- разработать дифференцированные задания, с учетом потребностей учащихся;
- определить способы дифференциации заданий.
4. Организацию оценивания учащихся:
- выбранные стратегии оценивания соответствуют целям обучения;
- формативное оценивание поддерживает обучение;
- к заданиям разработаны дескрипторы.
Критерии оценивания демо-уроков
№ п/п Критерии Балл
1.
Цель урока сформулирована в формате SMART.
2.
Активные методы вовлекают всех участвующих в процесс обучения и направлены на реализацию цели обучения.
3.
Оценивание способствует улучшению результатов обучения.
4.
Учет потребностей учащихся. Применение дифференциального подхода.
5.
Использование ресурсов, в т.ч. ИКТ.
6.
Доступность и достоверность изложения.
7.
Соблюдение тайм-менеджмента.
Для оценивания презентации демо-урока выставляются следующие баллы:
0 баллов – отсутствует элемент оценивания;
1 балл – доказательства слабые;
2 балла – доказательства средние;
3 балла – доказательства сильные.
Оценка знаний слушателей по презентации демо-урока осуществляется переводом сумм баллов в традиционные оценочные нормы по следующей схеме:

4) оқушыларды жергілікті жерде бағдарлану әдістеріне және әртүрлі жағдайда қауіпсіз қозғалуға оқыту.
7.19. "Қорытынды тестілеу" модулі
Модульдің мақсаты оқытушылар бастапқы әскери дайындық бағдарламасы бойынша оқыту процесінде алған білімі мен дағдысының деңгейін бағалау болып табылады. Модуль оқытушының бастапқы әскери дайындық шеңберінде дербес педагогикалық қызметке дайын болу деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін қорытынды тестілеуді өткізуге бағытталған.
Модульдің міндеттері:
1) оқытушының теориялық білімі мен іс жүзіндегі дағдысын бағалау үшін қорытынды тестілеуді өткізу;
2) оқытушының бастапқы әскери дайындық бойынша сабақты ұйымдастыру және өткізу дағдысын бағалау;
3) оқытушының оқушыларды оқыту мен тәрбиелеуге байланысты педагогикалық міндеттерді шешу қабілетін тексеру;
4) оқытушының алған білімі мен дағдысын нақты білім беру практикасында пайдалануға дайын болуын бағалау.
8. Оқыту нәтижесін бағалау
8.1 Тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау жобалық жұмыс немесе демо-сабақты (шағын іс-шараны) таныстыру жолымен және қорытынды тестілеу арқылы жүзеге асырылады.
Демо-сабақты/жобаны таныстыру, өлшемшарт құрылымы және бағалау параметрі
Тыңдаушылар пән бойынша сабақты жоспарлайды және қазіргі заманғы талаптарды ескеріп, сабақ беруді жоспарлау бойынша іс-қимыл ретінде әртүрлі кезеңде сабақ фрагментін ұсынады.
Демо-сабақты жоспарлауға қойылатын талаптар
Мақсаты – оқу пәні бойынша жаңартылған бағдарламаға сәйкес педагогикалық тәсілдерді, өлшемшарттық бағалау жүйесін түсінуді және қолдануды бағалау.
Сабақ жоспары мыналарды қамтуға тиіс:
1. Оқыту мақсаттарын қоюды:
шағын сабақтың мақсаттары оқыту мақсаттарымен келісілген;
пәннің ерекшелігіне бағдарлану;
мақсаттар SMART форматында тұжырымдалған.
2. Оқушылардың жетістігін қолдауды:
сабақ мақсатына қол жеткізуге ықпал ететін әдістерді пайдалану;
білім беру субъектілерін оқыту процесіне тартуға бағытталған тәсілдер мен әдістер.
3. Сараланған тәсілді пайдалануды:
оқушылардың қажеттілігін ескеріп, сараланған тапсырмаларды әзірлеу;
тапсырмаларды саралау тәсілдерін айқындау.
4. Оқушыларды бағалауды ұйымдастыруды:
таңдалған бағалау стратегиясы оқыту мақсаттарына сәйкес келеді;
формативті бағалау оқытуды қолдайды;
тапсырмаларға дескриптор әзірленді.
Демо-сабақты бағалау өлшемшарты
Р/с №
Өлшемшарт
Балл
1.
Сабақтың мақсаты SMART форматында тұжырымдалған
2.
Белсенді әдістер барлық қатысушыны оқыту процесіне тартады және оқыту мақсатын іске асыруға бағытталған
3.
Бағалау оқыту нәтижесін жақсартуға ықпал етеді
4.
Оқушылардың қажеттілігін есепке алу. Сараланған тәсілді қолдану
5.
Ресурсты, оның ішінде АКТ-ны пайдалану
6.
Мазмұндаудың қолжетімділігі мен дұрыстығы
7.
Тайм-менеджментті сақтау
Демо-сабақты таныстыруды бағалау үшін мынадай балл қойылады:
0 балл – бағалау элементі жоқ;
1 балл – дәлелдеме нашар;
2 балл – дәлелдеме орташа;
3 балл – дәлелдеме толық.
Демо-сабақты таныстыру бойынша тыңдаушылардың білімін бағалау балл жиынтығын дәстүрлі бағалау нормаларына аудару арқылы мынадай схема бойынша жүзеге асырылады:

"Отлично" – 19-21 баллов;
"Хорошо" – 15-18 баллов;
"Удовлетворительно" – 11-14 баллов.
Требования к презентации
Время для презентации – 5–7 минут.
Структура презентации
Титульный слайд должен содержать следующую информацию:
1) тема урока, цели обучения и цели урока;
2) фамилия, имя, место работы.
Оформление слайдов
1. Для основного текста – рекомендуемый размер шрифта 24 пт.
2. Поля слайдов – не менее 0,5 см с каждой стороны.
3. Файл презентации должен быть выполнен в программе по выбору педагога (MSPowerPoint, Google Презентация, Prezi, Sway, Canva).
4. В процессе выступления не допускается переход на интернет-ресурсы, всю дополнительную информацию необходимо предварительно разместить в одной папке с презентацией (т.е. ссылки только локальные).
5. Для всех слайдов применять один эффект перехода и стилевое решение.
Структура проекта
Проектную работу составляет группа слушателей из 4-5 преподавателей-организаторов НВДП. Каждая группа готовит свой проект.
Проект состоит из следующих структурных элементов:
1) титульный лист (указывается наименование организации, ФИО разработчика(ов), год, город).

"өте жақсы" – 19-21 балл;
"жақсы" – 15-18 балл;
"қанағаттанарлық" – 11-14 балл.
Презентацияға қойылатын талаптар
Презентация үшін уақыт – 5-7 минут.
Презентацияның құрылымы
Титулдық слайдта мынадай ақпарат болуға тиіс:
1) сабақтың тақырыбы, оқыту мақсаты және сабақтың мақсаты;
2) тегі, аты, жұмыс орны.
Слайдтарды ресімдеу
1. Негізгі мәтін үшін – ұсынылатын қаріп өлшемі 24 нүкте.
2. Слайдтың шеті – әр жағынан кемінде 0,5 см.
3. Презентация файлы педагогтің таңдауы бойынша бағдарламада орындалуға тиіс (MS Power Point, Google презентация, Prezi, Sway, Canva).
4. Сөз сөйлеу процесінде интернет-ресурсқа ауысуға жол берілмейді, барлық қосымша ақпаратты презентациямен бірге бір папкаға алдын ала орналастыру қажет (яғни сілтеме тек жергілікті).
5. Барлық слайд үшін бір ауысу тәсілін және стильдік шешімді қолдану қажет.
Жобаның құрылымы
Жобалық жұмысты 4-5 бастапқы әскери, әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты оқытушыдан тұратын тыңдаушылар тобы жасайды. Әрбір топ өз жобасын дайындайды.
Жоба мынадай құрылымдық элементтерден тұрады:
1) титулдық парақ (ұйымның атауы, әзірлеушінің (әзірлеушілердің) ТАӘ, жылы, қаласы көрсетіледі);

2) оглавление (введение, основная часть, заключение, приложение);
3) введение (обоснование актуальности выбранной темы, цели и задачи работы, используемые источники, формулировка и краткая характеристика основной проблемы).
4) основная часть (последовательно раскрывается поставленная во введении проблема, прослеживаются пути ее решения на материалах источников, отражается аргументированная позиция, описываются различные точки зрения на нее и выражается отношение автора к ним);

2) мазмұны (кіріспе, негізгі бөлік, қорытынды, қосымша);
3) кіріспе (таңдалған тақырыптың өзектілігін негіздеу, жұмыстың мақсаттары мен міндеттері, пайдаланылатын дереккөз, негізгі проблеманың тұжырымы мен қысқаша сипаттамасы);
4) негізгі бөлік (кіріспеде қойылған проблема жүйелі түрде ашылады, оны шешу жолдары дереккөз материалында қадағаланады, дәлелді ұстанымы көрсетіледі, оған әртүрлі көзқарас сипатталады және автордың оған көзқарасы білдіріледі);

5) заключение (подводятся главные итоги исследования, в соответствии с выдвинутой целью и задачами проекта, делаются обобщенные выводы или даются практические рекомендации по конкретному использованию результатов исследования).
6) список использованной литературы;
7) приложение (при необходимости);
8) презентация в виде слайдов.
Критерии оценивания проекта
№ п/п Критерии Баллы Комментарии
1.
Формулирование проблемы исследования. Значимость и актуальность проблемы.
2.
Соответствие поставленных проблем, целей и задач тематике проекта.
3.
Структурирование содержание проекта: логичность и последовательность.
4.
Соответствие содержания тематике проекта:
- степень раскрытия проблемы;
- соответствие плану.
5.
Перспективность работы:
- практическая значимость результатов работы;
- возможность продолжения работы.
6.
Использование в проекте инновационных подходов.
7.
Активность каждого ученика (слушателя).
8.
Ораторское мастерство.
9.
Ответы на вопросы.
10.
Творческий подход.
Для оценивания презентации проектной работы выставляются следующие баллы:
0 баллов – не реализовано;
1 балл – реализовано частично;
2 балла – реализовано полностью.
Максимальное количество баллов по проекту – 20.
Перевод сумм баллов в традиционные оценочные нормы:

5) қорытынды (зерттеудің басты қорытындысы шығарылады, жобаның қойылған мақсаты мен міндеттеріне сәйкес жинақталған қорытынды жасалады немесе зерттеу нәтижесін нақты пайдалану бойынша іс жүзіндегі ұсыным беріледі);
6) пайдаланылған әдебиет тізімі;
7) қосымша (қажет болғанда);
8) слайд түріндегі презентация.
Жобаны бағалау өлшемшарты
Р/с
Өлшемшарт
Балл
Түсіндірме
1.
Зерттеу проблемасын тұжырымдау. Проблеманың маңыздылығы мен өзектілігі
2.
Қойылған проблеманың, мақсаттар мен міндеттердің жоба тақырыбына сәйкестігі
3.
Жобаның мазмұнын құрылымдау: қисындылық пен жүйелілік
4.
Мазмұнның жоба тақырыбына сәйкестігі:
проблеманың ашылу дәрежесі;
жоспарға сәйкестігі
5.
Жұмыстың перспективалылығы:
жұмыс нәтижесінің іс жүзіндегі маңыздылығы;
жұмысты жалғастыру мүмкіндігі
6.
Жобада инновациялық тәсілдерді пайдалану
7.
Әр оқушының (тыңдаушының) белсенділігі
8.
Шешендік шеберлік
9.
Сұрақтарға жауап беру.
10.
Шығармашылық тәсіл
Жобалық жұмыстың презентациясын бағалау үшін мынадай балл қойылады:
0 балл – іске асырылған жоқ;
1 балл – ішінара іске асырылды;
2 балл – толық іске асырылды.
Жоба бойынша ең жоғары балл саны – 20.
Балл жиынтығын дәстүрлі бағалау нормаларына аудару:

23-26
75-89
4
15-22
50-74
3
менее 20
менее 50
2
9. Посткурсовое сопровождение
9.1 Посткурсовое сопровождение ориентировано на решение частных задач педагога, состоит из следующих элементов: самоопределение; актуальность компетенций; обратная связь; непрерывность.
Посткурсовой период предполагает полномасштабную рефлексию, творческий отчет об осуществляемой им деятельности после Курса.
В посткурсовом сопровождении деятельности педагога используются следующие формы:

23-26
75-89
4
15-22
50-74
3
20-дан аз
50-ден аз
2
9. Курстан кейінгі қолдау
9.1. Курстан кейінгі қолдау педагогтің жеке міндеттерін шешуге бағытталған, мынадай элементтерден тұрады: өзін-өзі айқындау; құзыреттің өзектілігі; кері байланыс; үздіксіздік.
Курстан кейінгі кезең толық ауқымды рефлексияны, курстан кейін өзі жүзеге асыратын қызметі туралы шығармашылық есепті қамтиды.
Педагогтің қызметін курстан кейінгі қолдауда мынадай нысандар пайдаланылады:

1) результаты профессионального развития;
2) организация и проведение, в течение первого календарного года, после прохождения Курса, не менее одной самостоятельной работы педагогом и участие его в двух общих веб-семинарах;
3) привлечение педагогов, прошедших Курс и успешно применяющих полученные знания, умения, навыки на практике, к участию в мероприятиях по обмену опытом, публичное признание их опыта (публикации в средствах массовой информации);
4) корректировка Программы Курса.
Мониторинг посткурсового сопровождения деятельности педагога проводится в течение одного года заочно, либо в дистанционной форме.
10. Список основной и дополнительной литературы
1) Конституция Республики Казахстан;
2) Закон Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих";
3) Закон Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан";
4) Закон Республики Казахстан "О статусе педагога";
5) Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан Указ Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364;
6) Приказ Министра обороны Республики Казахстан "Об утверждении Правил начальной военной подготовки" от 12 июля 2017 года № 347;
7) Приказ Министра просвещения Республики Казахстан "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" от 3 августа 2022 года № 348;
8) Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан "Правила организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога" от 28 января 2016 года № 95;
9) Тасбулатов А., Майхиев Д. Начальная военная и технологическая подготовка. – Алматы: Мектеп, 2018 – 127 с.
10) Тасбулатов А., Майхиев Д. Начальная военная и технологическая подготовка. Дистанционное обучение. Методические указания – Алматы, 2020 – 30 с.
11) Начальная военная и технологическая подготовка. Учебник для учащихся 10 класса общеобразовательной школы + CD В 2 частях. Ч 1/ А.Н.Рыспаев, Е.А. Адельбаев, Н.Т. Асилов, А.И. Рихтер, А.М. Ерекешев, А.У. Усербаев, Ж.А. Саткулов, С.К. Кутпилеуова. – Кокшетау: Келешек-2030, 2019 – 224 с.
12) Рихтер А.И. Начальная военная и технологическая подготовка. Учебник для учащихся 11 класса общеобразовательной школы + CD В 2 частях. Ч 1/ Рихтер, А.М. В.Л.Яковенко. – Кокшетау: Келешек-2030 Баспасы, 2020 – 224 с.

1) кәсіби даму нәтижесі;
2) педагогтің курстан өткеннен кейін бірінші күнтізбелік жыл ішінде кемінде бір өзіндік жұмысты ұйымдастыруы және жүргізуі және оның екі жалпы веб-семинарға қатысуы;
3) курстан өткен және алған білімін, іскерлігін, дағдысын іс жүзінде табысты қолданып жүрген педагогтарды тәжірибе алмасу іс-шараларына қатысуға тарту, олардың тәжірибесін көпшілік алдында мойындау (бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау);
4) курс бағдарламасын түзету.
Педагогтің қызметін курстан кейінгі қолдауды мониторингтеу бір жыл ішінде сырттай не қашықтан жүргізіледі.
10. Негізгі және қосымша әдебиет тізімі
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3) "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
4) "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
5) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығы;
6) "Бастапқы әскери дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 347 бұйрығы;
7) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығы;
8) "Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ педагогтің қызметін курстан кейінгі қолдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 95 бұйрығы;
9) А. Тасболатов, Д. Майхиев, Бастапқы әскери және технологиялық дайындық – Алматы: Мектеп, 2018 ж. – 127 бет;
10) А. Тасболатов, Д. Майхиев, Бастапқы әскери және технологиялық дайындық. Қашықтан оқыту. Әдістемелік нұсқау – Алматы, 2020 ж. – 30 бет;
11) Бастапқы әскери және технологиялық дайындық. Жалпы білім беретін мектептің 10-сынып оқушыларына арналған оқулық + CD, 2 бөлікте. 1-бөлік/ А.Н. Рыспаев, Е.А. Әделбаев, Н.Т. Әсілов, А.И. Рихтер, А.М. Ерекешев, А.У. Үсербаев, Ж.А. Сәтқұлов, С.К. Көптілеуова – Көкшетау: Келешек-2030, 2019 ж. – 224 бет;
12) А.И. Рихтер, Бастапқы әскери және технологиялық дайындық. Жалпы білім беретін мектептің 11-сынып оқушыларына арналған оқулық + CD, 2 бөлікте. 1-бөлік/А.М. Рихтер, В.Л. Яковенко – Көкшетау: Келешек-2030 баспасы, 2020 ж. – 224 бет;

13) Алғашқы әскери және технологиялық дайындық: Әдістемелік нұсқау. Жалпы білім беретін мектептің 10-сынып мұғалімдеріне арналған құрал. 1- және 2-бөлімдер. – Алматы: Мектеп, 2019. – 237 б.
14) Методические рекомендации по преподаванию учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" (10-11 классы) по программам обновленного содержания образования. – Нур-Султан: НАО имени И. Алтынсарина, 2020. – 194 с.
Электронные ресурсы:
http://egov.kz/cms/ru – электронное правительство Республики Казахстан.
https://pki.gov.kz/ – Национальный удостоверяющий Центр Республики Казахстан.
https://portal.kundelik.kz/ – АИС Kundelik.
https://bilimland.kz/kk – образовательная платформа для школьников, студентов и педагогов.
https://infourok.ru/sinip-alashi-skeri-dayindi-pninen-saba-zhospari-802970. html – АСИ "ИНФОУРОК".
https://mektep.kz/userfiles/44689b66883e6f03a1a9ea53c7ccf96f.pdf – электронный учебник Майхиева Д

13) Бастапқы әскери және технологиялық дайындық: Әдістемелік нұсқау. Жалпы білім беретін мектептің 10-сынып мұғалімдеріне арналған құрал. 1 және 2-бөліктер – Алматы: Мектеп, 2019 ж. – 237 бет;
14) "Бастапқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәнін (10-11 сыныптар) жаңартылған білім мазмұнының бағдарламасы бойынша оқыту жөніндегі әдістемелік ұсынымдар – Нұр-Сұлтан: Ы. Алтынсарин атындағы КеАҚ, 2020 ж. – 194 бет;
Электрондық ресурс:
http://egov.kz/cms/kk – Қазақстан Республикасының электрондық үкіметі;
https://pki.gov.kz/ – Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы;
https://portal.kundelik.kz/ – Kundelik ААЖ;
https://bilimland.kz/kk – оқушыларға, студенттерге және педагогтерге арналған білім беру платформасы;
https://infourok.ru/sinip-alashi-skeri-dayindi-pninen-saba-zhospari-802970.html – "Ақпараттық сабақ" ӨБА;
https://mektep.kz/userfiles/44689b66883e6f03a1a9ea53c7ccf96f.pdf – Д. Майхиевтің электрондық оқулығы.