О некоторых вопросах пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 372.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.05.2025 № 105 (вступает в силу со дня его подписания и распространяется на правоотношения, возникшие с 03.01.2025).
В соответствии подпунктом 2) пункта 7 Протокола совещания под председательством Премьер-Министра Республики Казахстан от 29 июля 2024 года №16-04/07-1393, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внедрить пилотный проект по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг (далее - Пилотный проект) с 1 января 2025 года по 3 марта 2026 года.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.01.2026 № 1.
2. Утвердить:
1) Алгоритм проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг, утвержденный Приложением 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) план-график проведения Пилотного проекта согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) График перехода регионов к пилотному проекту по ваучерному финансированию дошкольного образования, утвержденный Приложением 3 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 06.05.2025 № 105 (вступает в силу со дня его подписания и распространяется на правоотношения, возникшие с 03.01.2025).
3. Департаменту дошкольного образования Министерства просвещения Республики Казахстан (Адамова М.Е.) обеспечить методологическое сопровождение Пилотного проекта и довести настоящий приказ до сведения местных исполнительных органов.
4. Департаменту цифровизации и автоматизации государственных услуг Министерства просвещения Республики Казахстан (Нұрлан Н.) обеспечить техническое сопровождение Пилотного проекта.
5. Определить оператором Пилотного проекта Акционерное общество "Финансовый центр" (Ибраимов А.И.).
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра просвещения Республики Казахстан (Жумадильдаева Н.В.).

Көрсетілетін білім беру қызметін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі пилоттық жобаның кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 372 бұйрығы.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.05.2025 № 105 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және 03.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің төрағалығымен 2024 жылғы 29 шілдеде өткен кеңестің № 16-04/07-1393 хаттамасының 7-тармағының 2) тармақшысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. 2025 жылғы 1 қаңтар мен 2026 жылғы 3 наурыз аралығында білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі пилоттық жоба (бұдан әрі – Пилоттық жоба) енгізілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.01.2026 № 1 бұйрығымен.
2. Мыналар:
1) Көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген Білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы пилоттық жобаны жүргізу алгоритмі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Пилоттық жобаны жүргізудің жоспар-кестесі бекітілсін;
3) Көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшамен бекітілген Өңірлерді мектепке дейінгі білім беруді ваучерлік қаржыландырудың пилоттық жобасына көшу кестесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.05.2025 № 105 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және 03.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мектепке дейінгі білім беру департаменті (М.Е. Адамова) Пилоттық жобаны әдіснамалық сүйемелдеуді қамтамасыз етсін және осы бұйрықты жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізсін.
4. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мемлекеттік қызметтерді цифрландыру және автоматтандыру департаменті (Н. Нұрлан) Пилоттық жобаны техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етсін.
5. "Қаржы орталығы" акционерлік қоғамы (А.И. Ибраимов) Пилоттық жобаның операторы болып айқындалсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту бірінші вице-министріне (Н.В. Жумадильдаева) жүктелсін.

7. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр Г. Бейсембаев
Приложение 1 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 30 декабря 2024 года № 372
Алгоритм проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.05.2025 № 105 (вступает в силу со дня его подписания и распространяется на правоотношения, возникшие с 03.01.2025).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг (далее – Алгоритм) (далее – Пилотный проект) устанавливает последовательность действий участников Пилотного проекта при его проведении.
2. Целью Пилотного проекта является обеспечение прозрачности и совершенствование процессов постановки на очередь, зачисления в организацию, оказывающую услуги в сфере дошкольного образования, и размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение путем его автоматизации и вовлечения в него новых участников, обеспечивающих соблюдение целевого назначения бюджетных средств, предназначенных для размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение.
3. В настоящем Алгоритме используются следующие основные понятия:
1) объект информатизации – информационная система, интегрированная с Национальной образовательной базой данных (далее – НОБД), обеспечивающая автоматизированное исполнение бизнес-процессов для получения услуг;
2) свободное место – информация о вакантном месте для зачисления ребенка в дошкольную организацию с указанием наименования и вида ДО (ясли-сад, детский сад, санаторный ясли-сад, дошкольный мини-центр, специальный ясли-сад, специальный детский сад), режима работы, языка воспитания и обучения, возрастной группы;
3) оператор уполномоченного органа в области образования (далее – оператор) – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определяемое уполномоченным органом в области образования по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования, осуществляющее размещение государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях, государственного образовательного заказа на среднее образование в частных организациях образования, государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием и выплату государственных стипендий, за исключением государственных именных стипендий, а также осуществляющее координацию деятельности участников подушевого нормативного финансирования в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и обеспечивающее мониторинг и контроль за соблюдением лицами, указанными в пункте 17 статьи 47 Закона Республики Казахстан "Об образовании", своих обязанностей по отработке или возмещению расходов бюджетных средств в случае неотработки;

7. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр Ғ. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 372 бұйрығына
1-қосымша
Білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы пилоттық жобаны жүргізу алгоритмі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.05.2025 № 105 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және 03.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы пилоттық жобаны жүргізу алгоритмі (бұдан әрі – Алгоритм) (бұдан әрі – Пилоттық жоба) Пилоттық жобаны жүргізу кезіндегі оның қатысушыларының іс-қимылдарының реттілігін белгілейді.
2. Пилоттық жобаның мақсаты мектепке дейінгі білім беру саласында қызмет көрсететін ұйымға кезекке қою, қабылдау процестерінің және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды автоматтандыру мен оған мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін бағытталған бюджет қаражатының нысаналы мақсатын сақтауды қамтамасыз ететін жаңа қатысушыларды тарту арқылы ашықтығын қамтамасыз ету және жетілдіру болып табылады.
3. Осы Алгоритмде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ақпараттандыру объектісі – Ұлттық білім беру деректер қорымен (бұдан әрі – ҰБДҚ) интеграцияланған, қызметтерді алу үшін бизнес-үдерістердің автоматтандырылған орындалуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
2) бос орын – мектепке дейінгі ұйымның атауы мен түрі (бөбекжай, балабақша, санаториялық бөбекжай, мектепке дейінгі шағын орталық, арнайы бөбекжай, арнайы балабақша), жұмыс режимі, тәрбиелеу мен оқыту тілі, жас тобы көрсетілген баланы МДҰ-ға қабылдауға арналған бос орын туралы ақпарат;
3) білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы (бұдан әрі – оператор) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты, жекеменшік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды және мемлекеттік атаулы стипендияларды қоспағанда, мемлекеттік стипендиялар төлеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруға қатысушылардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабының 17-тармағында аталған адамдардың бюджет қаражаты шығыстарын жұмыспен өтеу немесе жұмыспен өтемеген жағдайда орнын толтыру жөніндегі өз міндеттерін сақтауын мониторингтеу мен бақылауды қамтамасыз ететін заңды тұлға;

4) ваучерное финансирование (далее – ваучер) – механизм финансирования, предусматривающий выплату объема бюджетных средств по получателям образовательных услуг в дошкольном воспитании и обучении, при котором объем выплат определяется на основе подушевого нормативного финансирования;
5) услугополучатель – родитель или законный представитель ребенка; в ДО – ребенок, претендующий на получение и (или) получивший ваучер (далее – ваучеродержатель), которому оказывается услуга по дошкольному воспитанию и обучению.
6) виртуальный ваучер – вид ваучера, при котором бюджетные средства выплачиваются на счет ДО без открытия специального счета;
7) свободное место режима раннего бронирования – свободное место, на которое ваучеродержатель может претендовать согласно пункту 13 Алгоритма на основании поданной заявки на постановку в лист ожидания и процедура зачисления в выбранную ДО начинается после фактического освобождения места;
8) финансовый ваучер – вид ваучера, при котором бюджетные средства размещаются на специальном счете ваучеродержателя в банке второго уровня и/или Национальном операторе почты для последующей оплаты услуг по дошкольному воспитанию и обучению;
9) номер очередности – положение заявления в очереди относительно других заявлений в этой очереди;
10) очередность – порядок заявлений постановки на очередь за ваучером, успешно зарегистрированным в объекте информатизации и упорядоченным относительно друг друга согласно настоящему Алгоритму;
11) договор присоединения – договор, условия которого определены одной из сторон в формулярах или иных стандартных формах и могут быть приняты другой стороной не иначе как путем присоединения к предложенному договору в целом;
12) дошкольная организация (далее – ДО) – организация образования, реализующая общеобразовательные, специальные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, индивидуально развивающие программы;
13) архив – хранилище, куда перемещаются заявления из очереди, по которым выданы ваучеры, приостановлена возможность получения ваучера ввиду отсутствия заинтересованности усулугополучателя в его получении, а также выявлены нарушения, допущенные усугополучателем или снятых с очереди по иным причинам, предусмотренным настоящим Алгоритмом;
14) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
15) свободное место временного пребывания – место, которое сохраняется в ДО за ваучеродержателем, временно выбывшим в санаторную ДО.
При этом свободное место временного пребывания имеет ограниченный срок пребывания, зачисленного на это место ваучеродержателя до возвращения ваучеродержателя, выбывшего в санаторную ДО;

4) ваучерлік қаржыландыру (бұдан әрі – ваучер) – білім беру қызметтерін алушылар үшін бюджет қаражаты көлемін төлеуді көздейтін, төлеу көлемі жан басына шаққандағы қаржыландыру негізінде анықталатын қаржыландыру тетігі;
5) қызмет алушы – баланың ата-анасы немесе заңды өкілі; МДҰ-да – мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша қызмет көрсетілетін ваучерді алуға үміткер және (немесе) алған бала (бұдан әрі – ваучер ұстаушы);
6) виртуалды ваучер – бюджет қаражаты арнайы шотты ашусыз МДҰ-ның есеп шотына төленетін ваучер түрі;
7) ерте брондау режиміндегі бос орын – ваучер ұстаушы Алгоритмнің 13-тармағына сәйкес күту парағына қоюға берілген өтінішінің негізінде үміткер бола алатын бос орын және таңдалған МДҰ-ға қабылдау рәсімі орын нақты босатылғаннан кейін басталады;
8) қаржылық ваучер – мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту бойынша қызметтердің кейінгі төлемдері үшін бюджеттік қаражат қызмет алушының екінші деңгейлі банктегі және/немесе Ұлттық пошта операторының арнайы шотына орналастырылатын мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту қызметтерін төлеу үшін пайдаланылатын ваучер түрі;
9) кезектілік нөмірі – кезекте тұрған өтініштің осы кезектегі басқа өтініштерге қатысты орны;
10) кезектілік – осы Алгоритмге сәйкес бір біріне қатысты реттелген және ақпараттандыру объектісінде сәтті тіркелген, ваучер алу үшін кезекке қойылған өтініштердің тәртібі;
11) қосылу шарты – ережелерiн тараптардың бiреуi формулярларда немесе өзге стандартты нысандарда белгiлеген және басқа тарап оны ұсынылған шартқа тұтастай қосылу жолы деп қабылдай алатын шарт;
12) мектепке дейінгі ұйым (бұдан әрі – МДҰ) – жалпы білім беретін, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың арнайы оқу бағдарламаларын және жеке дамыту бағдарламаларын жүзеге асыратын білім беру ұйымы;
13) архив – ваучерлер берілген қызмет алушының оны алуға мүдделілігі болмауына байланысты ваучер алу мүмкіндігі тоқтатылған, сондай-ақ қызмет алушының тарапынан жіберілген бұзушылықтар немесе осы Алгоритмде көзделген өзге де себептер бойынша кезектен алынып тасталған кезектегі өтініштер ауыстырылатын қойма;
14) проактивті қызмет – қызмет берушінің бастамасы бойынша қызмет алушының өтінішінсіз көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
15) уақытша қабылданудың бос орны – санаторийлік МДҰ-ға уақытша кеткен ваучер ұстаушыға МДҰ-да сақталатын орын.
Бұл ретте уақытша қабылданудың бос орнының осы орынға алынған ваучер ұстаушының санаторийлік МДҰ-ға кеткен ваучер ұстаушы қайтып келгенге дейін қабылдануының шектеулі мерзімі болады;

16) уведомление – электронное текстовое сообщение, отправляемое объектом информатизации услугополучателю с целью уведомления о прохождении определенных этапов получения услуги;
17) электронный договор – документ, имеющий юридическую силу, регулирующий взаимоотношения между ДО и услугополучателем на период нахождения ваучеродержателя в ДО с установлением прав и обязанностей сторон, механизма взаимной ответственности за воспитание и обучение ваучеродержателя;
18) Единая база учета очередности и выдачи ваучера в дошкольные организации (далее – Единая база) – информационная система в НОБД, обеспечивающая автоматизированное исполнение бизнес-процессов по постановке на очередь детей дошкольного возраста (до 6 лет) для направления в ДО, прием документов, зачисление детей в ДО и заключения электронного договора;
19) отложенный ваучер – вид ваучера, который поступает к распределению ваучеров с учетом ожидаемого выпуска детей из ДО, и финансирование которого начинается по истечению 30 (тридцати) календарных дней с даты выдачи ваучера;
20) лист ожидания – функция, позволяющая услугополучателю, уже зачисленному в контингент ваучеродержателей и заключившему договор с дошкольной организацией, подать заявку на зачисление в другую желаемую ДО при отсутствии в ней свободных мест на момент получения ваучера.
21) электронный табель посещаемости – цифровой документ, отражающий ежедневный учет посещаемости ваучеродержателя в ДО, в модуле объекта информатизации, накапливающем и сохраняющем данные о посещениях и пропусках, причинах пропусков, подтверждающих документов, начисленных суммах к оплате, сведения о процессе согласования и утверждения, а также иную информацию и документы, связанные с учетом посещаемости ваучеродержателей.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 23.09.2025 № 225.
4. Участниками Пилотного проекта являются:
1) орган управления образованием, осуществляющий следующие функции:
формирует перечень организаций образования, оказывающих услуги в области дошкольного воспитания и обучения (далее – Перечень поставщиков услуг) в порядке, установленном настоящим Алгоритмом;
формирует очередность в порядке, установленном настоящим Алгоритмом;
формирует в объекте информатизации контингент ваучеродержателей, на которых размещается государственный образовательный заказ на дошкольное воспитание и обучение на момент внедрения пилотного проекта;
определяет объем государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение;
предоставляет решение местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы об утверждении размера государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение в соответствии с Правилами подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 596 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16138) и Методикой подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16137) (далее – Правила и Методика подушевого нормативного финансирования);
осуществляет иные функции в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;

16) хабарлама – қызмет алудың белгілі бір кезеңдерінен өту туралы хабарландыру мақсатында ақпараттандыру объектісі арқылы қызмет алушының өкіліне жіберілетін электрондық мәтіндік хабарлама;
17) электрондық шарт – тараптардың құқықтары мен міндеттерін, ваучер ұстаушыны тәрбиелеу мен оқыту үшін өзара жауапкершілік тетігін белгілей отырып, ваучер ұстаушының МДҰ-да болу кезеңіндегі МДҰ мен қызмет алушы арасындағы өзара қатынастарды реттейтін заңды күші бар құжат;
18) Кезектілікті есепке алудың және мектепке дейінгі ұйымдарға ваучер берудің бірыңғай базасы (бұдан әрі – Бірыңғай база) – МДҰ-ға жіберу үшін мектеп жасына дейінгі балаларды (6 жасқа дейінгі) кезекке қою жөніндегі бизнес-процестердің автоматты түрде орындалуын, құжаттар қабылдауды, балаларды МДҰ-ға қабылдауды және электрондық шарт жасасуды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
19) кейінге қалдырылған ваучер – балалардың МДҰ-дан күтілетін бітіруін ескере отырып, ваучерлерді бөлуге түсетін және оның шеңберінде қаржыландыру ваучер берілген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң басталатын ваучердің түрі;
20) күту парағы – ваучер ұстаушылар контингентіне қабылданып үлгерген және МДҰ-мен шарт жасасқан қызмет алушыға ваучерді алу кезінде бос орындар болмаған кезде басқа қалаған МДҰ-ға қабылдануға өтінім беруге мүмкіндік беретін функция;
21) қатысудың электрондық табелі – мектепке дейінгі ұйымға баруы және бармауы, бармау себептері, растайтын құжаттар, төлеуге есептелген сомалар туралы деректерді, келісу және бекіту процесі туралы мәліметтерді, сондай-ақ ваучер ұстаушылардың қатысуын есепке алуға байланысты өзге де ақпарат пен құжаттарды жинақтайтын және сақтайтын ақпараттандыру объектісінің модулінде ваучер ұстаушының МДҰ-ға күнделікті келуін көрсететін цифрлық құжат;
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 23.09.2025 № 225 бұйрығымен.
4. Пилоттық жобаның қатысушылары:
1) мынадай функцияларды орындайтын білім беруді басқару органы:
осы Алгоритмде белгіленген тәртіппен мектепке дейінгі тәрбие және оқыту саласында қызмет көрсететін білім беру ұйымдарының тізбесін (бұдан әрі – Қызмет көрсетушілердің тізбесі) қалыптастырады;
осы Алгоритмде белгіленген тәртіппен кезектілікті қалыптастырады;
ақпараттандыру объектісінде пилоттық жобаны енгізу сәтінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын ваучер ұстаушылар контингентін қалыптастырады;
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін айқындайды;
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін бекіту туралы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының шешімін "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, орта білім беруді, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 596 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16138 болып тіркелген) бұйрығына және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16137 болып тіркелген) бұйрығына (бұдан әрі – Қағида және Жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі) сәйкес ұсынады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен өзге де функцияларды жүзеге асырады;

2) оператор, который осуществляет координацию деятельности участников подушевого нормативного финансирования на основании поручения органа управления образованием, осуществляющий выплату государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение дошкольных организациям, входящим в Перечень поставщиков услуг и иные функции, предусмотренные настоящим Алгоритмом и договором присоединения;
3) банки второго уровня и (или) Национальный оператор почты, гарантирующие соблюдение целевого назначения бюджетных средств, предназначенных для последующего безналичного перечисления в ДО за оказанные ими образовательные услуги по дошкольному воспитанию и обучению в рамках финансового ваучера;
4) услугополучатели, самостоятельно выбирающие ДО для целей размещения в них государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг, и заключающие с ними электронный договор;
5) ДО, включенные органом управления образованием в Перечень поставщиков услуг, присоединившиеся к договору присоединения и заключившие с услугополучателем электронный договор;
6) акционерное общество "Национальный центр исследований и оценки образования "Талдау" имени Ахмет Байтұрсынұлы", реализующее автоматизированное исполнение бизнес-процессов для получения услуг в Единой базе с момента запуска государственных услуг на веб-портале "электронного правительства" (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Постановка на очередь детей дошкольного возраста (до 6 лет) для направления в дошкольные организации"
5. Постановка на очередь детей дошкольного возраста (до 6 лет) в целях выдачи ваучеров для направления в ДО (далее – постановка на очередь) оказывается управлениями образования городов республиканского значения и столицы, отделами образования районов, городов областного значения (далее – услугодатель) по каждому населенному пункту отдельно, за исключением городских агломераций, согласно распределению органом управления образованием.
6. Для постановки на очередь услугополучатель направляет заявление по форме согласно приложению 1 к Алгоритму, а также документы, указанные в пункте 8 приложения 2 к Алгоритму, через портал или объекты информатизации.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов по постановке на очередь осуществляется следующим рабочим днем.
Услугополучателям, являющимся нерезидентами согласно налоговому законодательству Республики Казахстан, услуги по постановке на очередь оказываются в порядке, предусмотренном настоящим Алгоритмом.
Основные требования к постановке на очередь приведены в приложении 2 к Алгоритму.

2) білім беруді басқару органының тапсырмасы негізінде жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруға қатысушылардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын, Қызмет көрсетушілердің тізбесіне кіретін МДҰ-ға мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын төлеуді және осы Алгоритм мен қосылу шартында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын оператор;
3) қаржылық ваучер шеңберінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша көрсеткен білім беру қызметтері үшін МДҰ-ға кейіннен қолма қол ақшасыз аударуға арналған бюджет қаражатының нысаналы мақсатының сақталуына кепілдік беретін екінші деңгейдегі банктер мен Ұлттық пошта операторы;
4) білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру мақсаттары үшін МДҰ-ны дербес таңдайтын және олармен электрондық шартын жасасатын қызмет алушылар;
5) қосылу шартына қосылған және электронды шартын жасасқан мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша Қызмет көрсетушілердің тізбесіне білім беруді басқару органдары енгізген МДҰ-лар;
6) "электрондық үкімет" веб-порталында (бұдан әрі – портал) мемлекеттік қызметтер іске қосылған сәттен бастап Бірыңғай базада қызметтерді алу үшін бизнес-процестерді автоматтандырылған орындауды іске асыратын "Ахмет Байтұрсынұлы атындағы "Талдау" ұлттық зерттеулер және білімді бағалау орталығы" акционерлік қоғамы.
2-тарау "Мектепке дейінгі ұйымдарға жіберу үшін мектеп жасына дейінгі балаларды (6 жасқа дейін) кезекке қою" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
5. МДҰ-ға жіберу үшін ваучерлер беру мақсатында мектеп жасына дейінгі балаларды (6 жасқа дейінгі) кезекке қою (бұдан әрі – кезекке қою) республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерімен (бұдан әрі – қызмет беруші) білім беруді басқару органының бөлуіне сәйкес қалалық агломерацияларды қоспағанда, әрбір елді мекен бойынша жеке-жеке жүргізеді.
6. Кезекке қою үшін қызмет алушының өкілі Алгоритмге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш пен Алгоритмнің 2-қосымшасының 8-тармағында көрсетілген құжаттарды портал немесе ақпараттандыру объектілері арқылы жібереді.
Қазақстан Республикасының еңбек заңына сәйкес жұмыс уақытынан кейін, демалыс немесе мереке күндері қызмет алушы жүгінген жағдайда, өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес резидент емес болып табылатын қызмет алушыларға кезекке қою жөніндегі қызметтер осы Алгоритмде көрсетілген тәртіпке сәйкес көрсетіледі.
Кезекке қоюдың негізгі талаптары Алгоритмнің 2-қосымшасында берілген.

При выявлении основания для отказа согласно пункту 9 приложения 2 к Алгоритму услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет услугополучателю в "личный кабинет" уведомление об отказе в оказании услуги согласно приложению 3 к Алгоритму.
7. Заявление услугополучателя обрабатывается автоматически на момент подачи.
Услугодатель посредством объекта информатизации подтверждает полноту и соответствие представленных документов услугополучателем, в том числе путем направления сводных запросов в уполномоченный орган соответствующей отрасли.
При этом, заявление услугополучателя аннулируется в следующих случаях:
1) выявления постановки на очередь ребенка в данном или в другом регионе, за исключением очереди в санаторную и специальную ДО, а также в специальные группы в ДО;
2) наличия ребенка в контингенте ДО, которому оказывается услуга по дошкольному воспитанию и обучению в рамках государственного образовательного заказа в данном или в другом регионе. При этом данный подпункт не распространяется на услугополучателя, подавшего заявление на постановку на очередь в санаторную и специальную ДО, а также в специальные группы в ДО;
3) отсутствия постоянной или временной регистрации услугополучателя в населенном пункте, в которой оказывается государственная услуга, за исключением случаев наличия регистрации в населенном пункте, отнесенной к агломерации городов областного, республиканского значения, или столицы.
После получения подтверждения в объекте информатизации от услугодателя осуществляется постановка на очередь в категорию, указанную в приложении 4 к Алгоритму, и присваивается номер очередности. При не подтверждении льготной категории, предусмотренных в действующем законодательстве Республики Казахстан, заявлению присваивается соответствующая категория, исходя из возраста ребенка.
Номер очереди присваивается по каждой категории отдельно, исходя из даты и времени подачи заявления на постановку на очередь для получения услуг дошкольного воспитания и обучения.
8. Очередь в специальные группы в ДО и специальные ДО (специальные ясли-сады, специальные детские сады) для детей с нарушениями зрения, слуха, тяжелыми нарушениями речи, опорно-двигательного аппарата, интеллекта, с задержкой психического развития согласно Типовым правилам деятельности специальных организаций образования, утвержденных приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 385 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования соответствующих типов и видов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29329) формируется по каждой ДО отдельно, по году рождения детей, виду нарушения, согласно рекомендации психолого-медико-педагогической консультации, и языка обучения.
Очередь в санаторные ясли-сады формируется по каждой ДО отдельно и по году рождения детей.

Алгоритмге 2-қосымшасының 9-тармағына сәйкес қызмет көрсетуден бас тарту негіздері анықталған жағдайда, қызмет көрсетуші 2 (екі) жұмыс күні ішінде қызмет алушыға "жеке кабинеті" арқылы Алгоритмге 3-қосымшаға сәйкес қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама жібереді.
7. Қызмет алушының өтініші автоматты түрде өтініш жіберу кезінде өңделеді.
Қызметті беруші ақпараттандыру объектісі арқылы қызметті алушы ұсынылған құжаттардың толықтығын және сәйкестігін, оның ішінде жиынтық сұрау салуларды жіберу арқылы растайды.
Бұл ретте, қызмет алушының өтініші мынадай жағдайларда жойылады:
1) санаториялық және арнайы МДҰ-ға, сондай-ақ МДҰ-дағы арнайы топтарға кезекті қоспағанда, баланың осы немесе басқа өңірде кезекте тұруы анықталған;
2) бала осы немесе басқа өңірдегі мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша мемлекеттік қызмет көрсетілетін МДҰ-ның контингентінде болған жағдайларда жойылады. Бұл ретте, санаториялық және арнайы МДҰ-ға, сондай-ақ МДҰ-дағы арнайы топтарға кезекке қою үшін өтініш берген қызмет алушыға қолданылмайды;
3) облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың немесе астананың агломерациясына жатқызылған елді мекенде тіркелу жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік қызмет көрсетілетін елді мекенде қызмет алушының тұрақты немесе уақытша тіркелуі болмағанда.
Ақпараттандыру объектісінде қызмет берушіден растама алғаннан кейін Алгоритмге 4-қосымшада көрсетілген санатқа кезекке қою жүзеге асырылып, кезектілік нөмірі беріледі. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жеңілдікті санат расталмаса, баланың жасына қарай өтінішке тиісті санат беріледі.
Кезек нөмірі мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметтерін алу үшін кезекке қоюға өтініш берілген күн мен уақытты негізге ала отырып, әр санат бойынша бөлек тағайындалады.
8. Көру қабілеті, есту қабілеті зақымдалған, сөйлеу тілінде ауыр түрде бұзылыстары, тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар, зердесі зақымдалған, психикалық дамуы тежелген балалар үшін МДҰ-дағы арнайы топтарға және арнайы МДҰ-ға (арнайы бөбекжай-бақшалары, арнайы балабақшалар) кезек "Тиісті типтердегі және түрлердегі мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы № 385 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29329 болып тіркелген) бекітілген Арнайы білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымына және оқыту тіліне сәйкес балалардың туған жылы, бұзушылық түрі бойынша әрбір МДҰ бойынша жеке қалыптастырылады.
Санаториялық бөбекжай-балабақшалардағы кезек әрбір МДҰ бойынша бөлек және балалардың туған жылына сәйкес қалыптастырылады.

9. Для подачи заявления постановки на очередь в ДО учитывается возраст ребенка, не превышающий 6-ти лет до конца текущего календарного года (за исключением детей, указанных в пункте 8 Алгоритма), если иное не предусмотрено рекомендациями психолого-медико-педагогической консультации.
Ребенок при фактическом достижении 6-ти лет после завершения текущего учебного года исключается из очереди (за исключением детей, указанных в пункте 8 Алгоритма), если иное не предусмотрено рекомендациями психолого-медико-педагогической консультации.
Принадлежность заявления возрастной категории очереди производится согласно достижению детей полных лет до конца календарного года.
10. Очереди обновляются ежегодно по состоянию на 30 июня путем перемещения заявлений между категориями очереди на основании обновления сведений о ребенке и его возрасте. Перемещение заявлений между категориями очереди сопровождается обновлением номера очередности, согласно обновленного порядка заявлений, которые выстраиваются внутри категории строго по дате и времени подачи заявления.
При полном удовлетворении очереди по всем категориям, за исключением 21 категории, допускается выдача ваучера детям, достигшим возраста полутора лет и старше, при этом в случае отказа родителя от получения ваучера в момент наступления его очереди, место в очереди сохраняется.
11.  Услугополучатель:
1) подает заявление на постановку на очередь;
2) снимает заявление из очереди при переезде, отсутствии потребности;
3) просматривает номер очередности;
4) получает уведомление о выдаче ваучера;
5) выражает согласие на получение или отказ от ваучера;
6) получает ваучер;
7) обеспечивает получение профилактических прививок, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения;
8) выбирает ДО в соответствии с информацией о свободных местах;
9) подает заявление на прием документов и зачисление ребенка в ДО;
10) подписывает электронный договор, сформированный по форме согласно приложению 6 к Алгоритму.
Объект информатизации в соответствии с главой 3 Алгоритма, направляет услугополучателю, состоящему первым в очереди, уведомление о выдаче ваучера согласно приложению 7 к Алгоритму. Услугополучатель в течение 2 (двух) рабочих дней подтверждает согласие на использование ваучера в ДО или отказывается от него. При отказе от ваучера очередь аннулируется. В случае отсутствия в течение 2 (двух) дней ответа от услугополучателя, заявление в очереди становится неактивным и не участвует в получении ваучеров, в течение 28 (двадцати восьми) календарных дней.
При этом, в течение 28 (двадцати восьми) календарных дней существует единичное право внесистемного восстановления очереди в объекте информатизации. В случае отсутствия ответа в указанный срок заявление аннулируется. Не допускается повторное внесистемное восстановление очереди в объекте информатизации.
При переводе в другой населенный пункт на новое место службы и смене места жительства услугополучатель отзывает свое заявление и подает его по новому месту пребывания.
В случае получения льготной категории после постановки на очередь, услугополучатель подает повторно заявление в порядке, предусмотренном настоящим Алгоритмом. При этом ранее поданное заявление подлежит отзыву со стороны услугополучателя.

9. Егер психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсыныстарында өзгеше көрсетілмесе, МДҰ-ға кезекке қою өтінішін жолдау үшін баланың жасы ағымдағы күнтізбелік жылдың соңына дейін 6 жастан аспауы тиіс екені ескеріледі (Алгоритмнің 8-тармағында көрсетілген балаларды қоспағанда).
Егер психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсыныстарында өзгеше көрсетілмесе, бала нақты 6 жасқа толғанда (Алгоритмнің 8-тармағында көрсетілген балаларды қоспағанда) ағымдағы оқу жылы аяқталғаннан кейін кезектен шығарылады.
Өтініштің кезектің жас санатына жатуы күнтізбелік жылдың соңына дейін балалардың толық жасқа толуына сәйкес жүргізіледі.
10. Кезектер қызмет алушы туралы мәліметтердің және оның жасын жаңарту негізінде кезектің санаттары арасында өтініштерді жылжыту арқылы жыл сайын 30 маусымдағы жағдай бойынша жаңартылады. Өтініштерді кезек санаттары арасында ауыстыру өтінішті беру күні мен уақыты бойынша қатаң түрде санат ішінде түзілетін өтініштердің жаңартылған тәртібіне сәйкес кезек нөмірін жаңартумен қатар жүреді.
21 санатты қоспағанда, барлық санаттар бойынша кезек толық қанағаттандырылған жағдайда, 1,5 жасқа толған және одан жоғары жастағы балаларға ваучер беруге жол беріледі, бұл ретте ата-ана кезегі басталған сәтте ваучер алудан бас тартқан жағдайда кезектегі орын сақталады.
11. Қызмет алушы:
1) кезекке қою үшін өтініш береді;
2) көшіп кету немесе қажеттілік болмау жағдайында өтінішті кезектен алып тастайды;
3) кезектілік нөмірін тексереді;
4) ваучердің берілгендігі туралы хабарлама алады;
5) ваучерді қабылдау немесе одан бас тарту туралы келісім білдіреді;
6) ваучерді алады;
7) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында көзделген профилактикалық егулерді алуды қамтамасыз етеді;
8) бос орындар туралы ақпаратқа сәйкес МДҰ-ны таңдайды;
9) құжаттарды қабылдау және баланы МДҰ-ға қабылдау үшін өтініш береді;
10) Алгоритмге 6-қосымшаға сәйкес жасалған нысан бойынша электронды шартқа қол қояды.
Ақпараттандыру объектісі Алгоритмнің 3-тарауына сәйкес бірінші кезекте тұрған қызметті алушыға Алгоритмге 7-қосымшаға сәйкес ваучер берілгені туралы хабарлама жібереді. Қызмет алушы 2 (екі) жұмыс күні ішінде ваучерді МДҰ-да пайдалану туралы келісімін растайды немесе одан бас тартады. Егер ваучерден бас тартылса, кезек жойылады. Егер қызмет алушыдан 2 (екі) жұмыс күні ішінде жауап болмаса, өтініш кезекте белсенді емес болып қалады және 28 (жиырма сегіз) күнтізбелік күн ішінде ваучерлер алуға қатыспайды.
Бұл ретте 28 (жиырма сегіз) күнтізбелік күн ішінде ақпаратандыру объектісінде кезекті жүйеден тыс қалпына келтіруге жалғыз құқығы бар. Көрсетілген мерзімде жауап болмаған жағдайда кезек жойылады. Ақпараттандыру объектісінде кезекті жүйеден тыс қайта қалпына келтіруге жол берілмейді.
Басқа елді мекенге жаңа қызмет орнына жіберу және тұрғылықты жерін ауыстыру кезінде қызмет алушы өзінің өтінішін кері қайтарып алып, оны жаңа тұрған жері бойынша береді.
Кезекке қойылғаннан кейін жеңілдік санатын алған жағдайда қызмет алушы осы Алгоритмде көзделген тәртіппен қайта өтініш береді. Бұл ретте бұрын берілген өтініш қызмет алушы тарапынан кері қайтарылуы қажет.

12. Объект информатизации, функционирующий круглосуточно и осуществляющий непрерывный процесс распределения ваучеров:
1) регистрирует (или отказывает в регистрации) заявление на постановку на очередь, помещает заявление в архив, выдает ваучер;
2) ежедневно принимает информацию от ДО о свободных местах с учетом отчисления детей из ДО, а также в период перевода детей из одной возрастной группы в другую и комплектования возрастных групп;
3) исключает из очереди заявление при достижении ребенком возраста 6 (шести) лет (кроме детей с ограниченными возможностями, имеющих рекомендации психолого-медико-педагогической консультации), и помещает его в архив по причине достижения максимально допустимого возраста;
4) обновляет очередь.
13. При отсутствии свободного места в желаемой ДО на момент выдачи и подтверждения ваучера, услугополучатель выбирает и заключает электронный договор, имеющей свободные места и может встать в лист ожидания ДО на основании заявки, сформированной в объекте информатизации. Услугополучатель может подавать заявку на постановку в лист ожидания в ДО на основании имеющегося ваучера, являясь уже зачисленным в контингент ваучеродержателей.
При появлении свободных мест в ДО объект информатизации проактивным способом направляет услугополучателю, состоящему первым в листе ожидания, уведомление. В случае отсутствия ответа от услугополучателя по истечению 1 (одного) календарного дня заявка снимается с листа ожидания, а уведомление направляется следующему услугополучателю, состоящему в листе ожидания.
14. Жалоба на решение, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания услуги по постановке на очередь подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания услуги по постановке на очередь, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или об отказе в рассмотрении).
Информацию о порядке обжалования через портал можно получить посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатом оказания услуги по постановке на очередь услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

12. Тәулік бойы жұмыс істейтін және ваучерлерді тарату үдерісін үздіксіз жүзеге асыратын ақпараттандыру объектісі:
1) кезекке қоюға өтінішті тіркейді (немесе тіркеуден бас тартады), өтінішті архивке орналастырады, ваучер береді;
2) күн сайын МДҰ-дан балалардың шығуын ескере отырып, сондай-ақ балаларды бір жас тобынан екіншісіне көшіру және жас топтарын жинақтау кезінде, бос орындар туралы ақпаратты МДҰ-дан қабылдайды;
3) бала 6 (алты) жасқа толған кезде ағымдағы оқу жылы аяқталғаннан кейін өтінішті кезектен шығарады (психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңестің ұсыныстары бар ерекше қажеттіліктері бар балалардан басқа) және рұқсат етілетін шекті жасқа толуы себепті оны архивке орналастырады;
4) кезекті жаңартады.
13. Ваучерді беру және растау сәтінде қалаған МДҰ-да бос орын болмаған кезде қызмет алушы бос орындары бар МДҰ-ны тандайды электронды шарт жасасып, ақпараттандыру объектісінде қалыптастырылған өтініш негізінде МДҰ-ның күту парағына тұра алады. Ваучер ұстаушылар контингентіне енгізіліп қойған қызмет алушы берілген ваучер негізінде МДҰ-ның күту парағына өтініш бере алады.
МДҰ-да бос орындар пайда болса, ақпараттандыру объектісі бірінші болып күту парағында тұрған қызмет алушыға проактивті тәсілмен хабарлама жібереді. Егер қызмет алушыдан 1 (бір) күнтізбелік күн ішінде жауап болмаса, қызмет алушы күту парағынан шығарылады, ал хабарлама күту парағындағы келесі қызмет алушыға жіберіледі.
14. Қызмет көрсетушінің кезекке қою бойынша қызмет көрсету мәселелері бойынша шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) қатысты шағым қызмет көрсетушінің басшысының атына, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Қызмет алушының кезекке қою қызметін көрсету мәселелері бойынша қызмет көрсетушіге түскен шағымы "Мемлекеттік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде қызмет алушыға "жеке кабинеттен" қызмет берушінің өтінішті өңдеу барысында жаңартылған (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгілер, қарау туралы немесе қараудан бас тарту туралы жауап) өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады.
Портал арқылы шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.
Қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен қызмет алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Кезекке қою бойынша қызметті көрсету нәтижесімен келіспеген жағдайда қызмет алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.

Глава 3. Порядок распределения ваучеров в дошкольную организацию
15. Распределение ваучеров в ДО происходит итерационным методом с использованием следующих параметров очереди:
1) номер категории – последовательность, отражающая приоритетность категории;
2) описание категории – характеристика каждой категории согласно приложению 4 к Алгоритму;
3) вес категории – приоритетный вес, определяющий значимость категории согласно приложению 4 к Алгоритму. При этом, в период внедрения Пилотного проекта, вес определяется оператором и публикуется в объекте информатизации;
4) количество заявлений, в очереди до распределения ваучеров – количество заявлений в очереди до начала распределения ваучеров;
5) распределение ваучеров - количество ваучеров, распределенных после применения метода;
6) количество заявлений в очереди после распределения ваучеров – остаток заявлений в очереди после применения метода;
7) количество итераций – общее количество итераций, определяемое оператором на период Пилотного проекта;
8) количество категорий в каждой итерации - категории, по которым происходит распределение при каждой итерации, определяемые оператором на период Пилотного проекта.
16. Процесс распределения ваучеров по итерациям происходит следующим образом:
1) итерация проходит через каждую категорию согласно ее номеру;
2) распределение ваучеров осуществляется согласно весу категории и в зависимости от количества заявлений в очереди до распределения ваучеров по следующей формуле:
Vi, k = nk, если nk ≥ ck, то Vi, k= ck,
если nk<Сk, то Vi, k= nk,
где:
Vi, k– количество ваучеров в итерации по категории;
nk– вес категории;
ck – количество заявлений в очереди по категории.
При этом, при каждой следующей итерации автоматически обновляется очередь с учетом выданных ваучеров по итогам предыдущей итерации и ваучеры распределяются с учҰтом изменившихся условий.
17. Выдача ваучеров по итерациям продолжается до момента достижения общего количества ваучеров, выделенных к распределению, при достижении которого итерация приостанавливается.
18. Следующее распределение ваучеров продолжается с момента, на котором приостановилась предыдущая итерация.
19. При распределении ваучеров в столице, городах республиканского значения или областного значения итерация происходит по всему городу.
При распределении ваучеров в районах, за исключением районах областей единая итерация происходит с охватом очереди по всем населенным пунктам района области. При этом в случае отсутствия свободных мест в ДО населенного пункта, данный населенный пункт не участвует в единой итерации. Последовательность населенных пунктов в единой итерации по району выстраивается от наименьшего количества заявлений в очереди к наибольшему. При равенстве количества заявлений в очереди последовательность населенных пунктов в единой итерации по району выстраивается от наименьшего количества ДО к наибольшему.

3-тарау. Мектепке дейін ұйымдарға ваучерлерді бөлу тәртібі
15. МДҰ-да ваучерлерді бөлу итерациялық әдіспен мынадай кезек параметрлерін пайдалану арқылы жүзеге асырылады:
1) санат нөмірі – санаттың басымдығын көрсететін реттілік;
2) санат сипаттамасы – Алгоритмнің 4-қосымшасына сәйкес әр санаттың сипаттамасы;
3) санат салмағы – Алгоритмнің 4-қосымшасына сәйкес санаттың маңыздылығын анықтайтын басымдық салмағы. Бұл ретте, Пилоттық жобаны енгізу кезеңінде салмақты оператор анықтайды және ақпараттандыру объектісінде жариялайды;
4) ваучерлерді бөлгенге дейінгі кезектегі өтініштердің саны – ваучерлерді бөлу басталғанға дейінгі кезектегі өтініштердің саны;
5) ваучерлерді бөлу – әдіс қолданылғаннан кейінгі бөлінген орындар саны;
6) ваучерлерді бөлгеннен кейінгі кезектегі өтініштер саны – әдіс қолданылғаннан кейінгі кезекте қалған өтініштер саны;
7) итерациялардың саны – Пилоттық жоба кезеңінде оператор анықтайтын жалпы итерациялар саны;
8) әр итерациядағы санаттар саны – Пилоттық жоба кезеңінде оператор анықтайтын әр итерацияда бөлу жүзеге асырылатын санаттар.
16. Ваучерлерді итерациялар бойынша бөлу үдерісі мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) итерация әр санат арқылы оның нөміріне сәйкес өтеді;
2) ваучерлерді бөлу санаттың салмағына сәйкес және ваучерлерді бөлуге дейінгі кезектегі өтініштердің санына байланысты мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Vi, k = nk, егер nk ≥ ck, онда Vi, k= ck,
егер nk < ck, онда Vi, k= nk,
мұнда:
Vi,k – санат бойынша итерациядағы ваучерлердің саны;
nk – санаттың салмағы;
ck – санат бойынша кезектегі өтініштердің саны.
Бұл ретте, әрбір келесі итерацияда алдыңғы итерацияның нәтижелері бойынша берілген ваучерлер ескеріліп отырып, кезек автоматты түрде жаңартылады және ваучерлер өзгерген жағдайлар бойынша бөлінеді.
17. Итерация бойынша ваучерлерді беру үлестіру үшін бөлінген ваучерлердің жалпы санына жеткенге дейін жалғасады, оған қол жеткізген кезде итерация тоқтатылады.
18. Ваучерлерді келесі бөлу осының алдындағы итерация тоқтап қалған сәттен басталады.
19. Ваучерлерді астанада, республикалық маңызы бар немесе облыстық маңызы бар қалаларда бөлу кезінде итерация бүкіл қала бойынша жүреді.
Облыс аудандарында ваучерлерді бөлу кезінде бірыңғай итерация облыс ауданының барлық елді мекендері бойынша кезекті қамту арқылы жүреді. Бұл ретте елді мекендегі МДҰ-да бос орындар болмаған жағдайда аталған елді мекен бірыңғай итерацияға қатыспайды. Елді мекендердің аудан бойынша бірыңғай итерациядағы кезектілігі кезектегі өтініштердің ең аз санынан кезектегі өтініштердің ең көп санына қарай түзіледі. Кезектегі өтініштер саны тең болған кезде аудан бойынша бірыңғай итерациядағы елді мекендердің реттілігі МДҰ-ның ең аз санынан ең көп санына қарай құрылады.

Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 23.09.2025 № 225.
20. Количество категорий очереди, их виды, порядок следования друг за другом, характеристики и вес могут быть оптимизированы и пересмотрены каждым отдельным услугодателем при согласовании с оператором уполномоченного органа в области образования.
21. Распределение ваучеров в санаторные и специальные ДО, специальные группы в ДО, указанные в пункте 8 Алгоритма, осуществляется по мере высвобождения мест в данных ДО и специальных группах.
22. Количество ваучеров к распределению совокупно формируется за счет:
1) выделения дополнительных бюджетных средств из местных бюджетов по решению местного исполнительного органа;
2) аннулирования ранее выданных ваучеров в случаях, предусмотренных настоящим Алгоритмом;
3) высвобождения бюджетных средств, выделенных для размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, в том числе экономии бюджетных средств;
4) ожидаемого выпуска детей из ДО. При этом данные ваучеры отражаются в объекте информатизации как отложенный ваучер.
Глава 4. Порядок оказания государственной услуги "Прием документов и зачисление детей в дошкольные организации"
23. Услуга "Прием документов и зачисление детей в дошкольные организации" (далее – услуга по приему детей) оказывается ДО (далее –услугодатель ДО). При этом услугополучатель после подтверждения согласия на использование ваучера в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляет выбор и зачисление в ДО из Перечня поставщиков услуг, сформированного органом управления образованием.
24. Услуга по зачислению детей в ДО оказывается через портал или объекты информатизации.
Объект информатизации обеспечивает услугодателю ДО доступ к рабочему месту только для официального сотрудника услугодателя ДО, обеспечивая персонифицированную проверку личности такого сотрудника посредством средств авторизации и не позволяет иметь доступ одних и тех же физических лиц к нескольким рабочим местам различных ДО. Объект информатизации обеспечивает доступ в личные кабинеты услугополучателей только с персональных устройств услугополучателей, блокируя вход в личные кабинеты услугополучателей с устройств услугодателей ДО.
Основные требования к оказанию услуги по приему детей приведены в приложении 9 к Алгоритму.
Основанием для зачисления в ДО является ваучер, выданный ребенку из очереди и подтвержденный услугополучателем, либо действующий ваучер, используемый для зачисления в новую ДО, после отчисления из текущего ДО.
Срок выбора и зачисления ребенка в дошкольную организацию составляет 5 (пять) рабочих дней.
Объект информатизации направляет заявление услугополучателя на рассмотрение услугодателю ДО, осуществляющему прием документов.
Услугополучатель, после сбора всех документов и подписания электронного договора со своей стороны, представляет их через портал и (или) объекты информатизации либо на бумажном носителе для зачисления.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 23.09.2025 № 225 бұйрығымен.
20. Кезек санаттарының саны, олардың түрлері, бір-бірінен кейін жүру тәртібі, сипаттамалары және салмағы оператормен келісу кезінде әрбір жеке қызметті берушімен оңтайландыруы және қайта кұрылуы мүмкін.
21. Санаториялық және Алготритмнің 8-тармағында көрсетілген арнайы МДҰ-ға, МДҰ-дағы арнайы топтарға ваучерлерді бөлу осы МДҰ мен топтардағы орындардың босауына қарай жүзеге асырылады.
22. Бөлінетін ваучерлердің саны жалпы алғанда:
1) жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жергілікті бюджеттерден қосымша бюджет қаражатын бөлу;
2) осы Алгоритмде көзделген жағдайларда бұрын берілген ваучерлерді жою;
3) мемлекеттік білім беру тапсырысын мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту үшін орналастыруға арналған бюджет қаражатын босату, оның ішінде бюджет қаражатын үнемдеу;
4) МДҰ-дан балалардың күтілетін бітіруі есебінен қалыптастырылады. Бұл ретте бұл ваучерлер ақпараттандыру объектісінде кейінге қалдырылған ваучер ретінде көрсетіледі.
4-тарау. "Мектепке дейінгі ұйымдарға құжаттарды қабылдау және балаларды қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
23. "Мектепке дейінгі ұйымдарға құжаттарды қабылдау және балаларды қабылдау" қызметі (бұдан әрі – балаларды қабылдау қызметі) МДҰ-мен (бұдан әрі – МДҰ қызмет көрсетуші) көрсетіледі. Бұл ретте қызмет алушы ваучерді пайдалануға келісімін растағаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде білім беруді басқару органы қалыптастырған Қызмет көрсетушілер тізбесінен МДҰ-ны таңдауды және оған қабылдануды іске асырады.
24. Балаларды МДҰ-ға қабылдау жөніндегі қызмет портал немесе ақпараттандыру объектілері арқылы көрсетіледі.
Ақпараттандыру объектісі МДҰ-ның қызмет көрсетушісіне МДҰ-ның қызмет көрсетушісінің ресми қызметкері үшін ғана жұмыс орнына қолжетімділікті қамтамасыз етеді, авторизация құралдары арқылы осындай қызметкердің жеке басын дербестендірілген тексеруді қамтамасыз етеді және сол жеке тұлғалардың әртүрлі МДҰ-ның бірнеше жұмыс орындарына қол жеткізуіне мүмкіндік бермейді. Ақпараттандыру объектісі қызмет алушылардың жеке кабинеттеріне тек қызмет алушылардың дербес құрылғыларынан кіруді қамтамасыз етеді, қызмет алушылардың жеке кабинеттеріне МДҰ қызмет көрсетушілерінің құрылғыларынан кіруді бұғаттайды.
Балаларды қабылдау бойынша қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар Алгоритмге 9-қосымшада келтірілген.
МДҰ-ға қабылдау үшін кезектен қызмет алушыға берілген және қызмет алушы растаған ваучер немесе ағымдағы МДҰ-дан шығарылғаннан кейін жаңа МДҰ-ға қабылдау үшін пайдаланылатын қолданыстағы ваучер негіз болып табылады.
МДҰ-ны таңдау және баланы қабылдау мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
Ақпараттандыру объектісі қызмет алушының өтінішін құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын МДҰ-ның қызмет көрсетушісінің қарауына жібереді.
Қызмет алушы барлық құжаттарды жинап, электрондық шартқа қол қойғаннан кейін оларды портал және (немесе) ақпараттандыру объектілері арқылы не қағаз жеткізгіште қабылдау үшін ұсынады.

Объект информатизации в день поступления документов осуществляет их регистрацию в течение 1 (одного) рабочего дня и проверяет представленные документы на соответствие пункту 8 приложения 9 к Алгоритму.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствие постоянной или временной регистрации услугополучателя в населенном пункте, в которой оказывается государственная услуга, за исключением случаев наличия регистрации в населенном пункте, отнесенной к агломерации городов областного, республиканского значения, или столицы, услугодатель ДО, уведомляет его об устранении замечаний в течение 2 (двух) рабочих дней с необходимостью продления срока зачисления в объекте информатизации.
После приема документов в "личном кабинете" услугополучателя отображается информация о результате оказания услуги по зачислению в ДО, а также направляется уведомление с указанием даты и времени получения результата.
В случае предоставления полного пакета документов процесс оказания государственной услуги завершается заключением электронного договора, который подписывается сторонами через объекты информатизации с использованием ЭЦП или иными способами, предусмотренными законодательством.
После подписания договора услугополучателю направляется уведомление о зачислении ребенка в ДО.
25. Услугодатель ДО отказывает и/или аннулирует зачисление ребенка в ДО по следующим причинам:
1) услугополучатель не представил, требуемые для заключения электронного договора, документы или представил документы c истекшим сроком действия документов (паспорт здоровья ребенка и справка о состоянии здоровья ребенка, выданная не позднее чем за три календарных дня по отношению к дате заключения электронного договора в сроки, указанные пунктом 23 настоящего Алгоритма, за исключением случаев перевода ваучеродержателя с одной ДО в другую ДО);
2) согласно представленным документам ребенок имеет медицинские противопоказания для зачисления в ДО;
3) при превышении порогового уровня коллективного иммунитета в группах (более 10% детей, не получивших плановые профилактические прививки). При этом, в случае отказа в зачислении ребенка в ДО, услугополучателю предоставляется 2 (два) рабочих дня для выбора другой ДО;
4) услугополучатель не осуществил зачисление в ДО в срок, установленный настоящим Алгоритмом;
5) отсутствие постоянной или временной регистрации услугополучателя в населенном пункте, в котором оказывается государственная услуга, за исключением случаев наличия регистрации в населенном пункте, отнесенной к агломерации городов областного, республиканского значения, или столицы.

Ақпараттандыру объектісі құжаттар келіп түскен күні оларды тіркеуді 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады және ұсынылған құжаттардың Алгоритмге 9-қосымшаның 8-тармағына сәйкестігін тексереді.
Қызмет алушы құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың немесе астананың агломерациясына жатқызылған елді мекенде тіркелу жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік қызмет көрсетілетін елді мекенге қызметті алушының тұрақты немесе уақытша тіркелуінің болмаған жағдайда МДҰ қызмет көрсетушісі ақпараттандыру объектісінде есепке алу мерзімін ұзарту қажеттігімен 2 (екі) жұмыс күні ішінде сәйкесіздіктерді жою қажеттігі туралы хабарлайды.
Құжаттарды қабылдағаннан кейін қызмет алушының "жеке кабинетінде" МДҰ-ға қабылдау бойынша қызмет көрсету нәтижесі туралы ақпарат көрсетіледі, сондай-ақ қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Қызмет алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету үдерісін өз тарапынан оған әрқайсысы ЭЦҚ пайдалана отырып немесе заңнамада көзделген өзге де тәсілдермен ақпараттандыру объектілері арқылы қол қоя отырып, электрондық шартын жасасумен аяқтайды.
Шарт жасалғаннан кейін қызмет алушыға баланың МДҰ-ға қабылдануы туралы хабарлама жіберіледі.
25. МДҰ-ның қызмет көрсетушісі мынадай себептер бойынша баланы МДҰ-ға қабылдаудан бас тартады және/немесе жойады:
1) ваучер ұстаушының осы Алгоритмнің 23-тармағында көрсетілген мерзімде бір МДҰ-дан тиісті елді мекеннің басқа МДҰ-ға ауысқан жағдайларды қоспағанда, қызмет алушы электрондық шарт жасау үшін қажетті құжаттарды ұсынбағанда немесе мерзімі өтіп кеткен құжаттар ұсынғанда (элктрондық шарт жасалған күнге қатысты күнтізбелік үш күннен кешіктірілмей берілген баланың денсаулық паспорты және баланың денсаулық жағдайы туралы анықтама);
2) ұсынылған құжаттарға сәйкес баланы МДҰ-ға қабылдауға медициналық қарсы көрсетілімдер болғанда;
3) топтардағы ұжымдық иммунитет шекті деңгейінен асып кеткен жағдайда (жоспарлы профилактикалық егулер алмаған балалардың саны 10%-дан көп). Бұл ретте, баланы МДҰ-ға қабылдаудан бас тартқан жағдайда, қызмет алушыға басқа МДҰ таңдау үшін 2 (екі) жұмыс күні беріледі;
4) қызмет алушы осы Алгоритмде белгіленген мерзімде МДҰ-ға қабылдануды жүзеге асырмағанда;
5) облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың немесе астананың агломерациясына жатқызылған елді мекенде тіркелу жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік қызмет көрсетілетін елді мекенге қызметті алушының тұрақты немесе уақытша тіркелуінің болмаған.

26. Действие ваучера сохраняется при переводе ваучеродержателя с одной ДО в другую ДО.
Для перевода ваучеродержателя с одной ДО в другую ДО услугополучатель подает заявление в выбранную ДО, которая обязана рассмотреть его в течение 1 (одного) рабочего дня после подтверждения выбытия.
Подтверждение выбытия из текущей ДО осуществляется при условии подписания или мотивированного отказа услугополучателем табеля посещаемости.
Перевод возможен при зачислении ваучеродержателя в контингент ДО в пределах города республиканского значения, столицы, города областного значения с соответствующей агломерацией или района области.
27. Жалоба на решение, действия (бездействие) услугодателя ДО по вопросам оказания услуги по приему детей подается на имя руководителя услугодателя ДО, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя ДО, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем ДО.
Информацию о порядке обжалования через портал можно получить посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатом оказания услуги по зачислению в ДО услугополучатель обращается в суд, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Формирование контингента ваучеродержателей в рамках Пилотного проекта
28. В контингент ваучеродержателей входят:
1) дети, получающие услугу дошкольного воспитания и обучения на основе государственного образовательного заказа на момент внедрения Пилотного проекта, которым автоматически выдаются виртуальные ваучеры;
2) дети, получившие финансовый либо виртуальный ваучер по результатам оказания услуги по постановке на очередь.
Глава 6. Порядок формирования Перечня дошкольных организаций для размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг
29. Органы управления образованием на своих официальных интернет-ресурсах и объекте информатизации ежегодно не позднее 10 января или не позднее 10 числа месяца, следующего после перехода на ваучерное финансирование, публикуют и (или) размещает объявление о приеме заявлений для включения в Перечень поставщиков услуг, который действует до конца текущего календарного года.
Перечень поставщиков услуг включает наименование, БИН поставщика услуг, адреса оказания услуг, проектную мощность ДО и формируется из числа следующих ДО:

26. Ваучердің әрекеті ваучер ұстаушы бір МДҰ-нан екінші МДҰ-ға ауысқан кезде сақталады.
Ваучер ұстаушы бір МДҰ-нан екінші МДҰ-ға ауысу үшін Қызмет алушы таңдалған МДҰ-ға өтініш береді, оны МДҰ шығу расталған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде өңдеуге міндетті.
Ағымдағы МДҰ-дан шығуды растау қызмет алушы ваучер ұстаушының қатысу табеліне қол қойған немесе қол қоюдан дәлелді бас тартқан жағдайда жүзеге асырылады.
Ваучер ұстаушыларды республикалық маңызы бар қаланың және астананың, тиісті агломерациясы бар облыстық маңызы бар қаланың, тиісті ауданының шегінде МДҰ контингентіне қабылдаған кезде бір МДҰ-дан басқа МДҰ-ға ауысуға болады.
27. Балаларды қабылдау бойынша қызмет көрсету мәселелері бойынша МДҰ қызмет берушінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым МДҰ қызмет беруші басшысының атына, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
МДҰ қызмет берушінің атына келіп түскен қызмет алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде қызмет алушыға "жеке кабинеттен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол МДҰ қызмет берушісінің өтінішті өңдеу барысында жаңартылып отырады.
Портал арқылы шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.
Қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен қызмет алушының шағымы ол тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
МДҰ-ға қабылдау бойынша қызмет көрсету нәтижесімен келіспеген жағдайда қызмет алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
5-тарау. Пилоттық жоба шеңберінде ваучер ұстаушылар контингентін қалыптастыру
28. Ваучер ұстаушылар контингентіне:
1) виртуалды ваучерлерді автоматты түрде беретін Пилоттық жобаны енгізу сәтінде мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметін алатын балалар;
2) кезекке қою бойынша қызмет көрсету нәтижелері бойынша қаржылық немесе виртуалды ваучер алған балалар қосылады.
6-тарау. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін мектепке дейінгі ұйымдардың тізбесін қалыптастыру тәртібі
29. Білім беруді басқару органдары өздерінің ресми интернет-ресурстарында және ақпараттандыру объектісінде жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей немесе ваучерлік қаржыландыруға көшкеннен кейінгі айдың 10-ынан кешіктірмей ағымдағы күнтізбелік жылдың соңына дейін жарамды Қызмет көрсетушілер тізбесіне енгізу үшін хабарландыру жариялайды және (немесе) орналастырады.
Қызмет көрсетушілердің тізбесі қызмет қөрсетушінің атауын, БСН-ның, МДҰ-ның жобалық қуатын қамтиды және:

1) в которых ранее размещался государственный образовательный заказ на дошкольное воспитание и обучение – автоматически, без подачи заявления от ДО, кроме ДО, исключенных из перечня поставщиков услуг, в том числе по итогам планового мониторинга, которые подают заявления в соответствии с требованиями настоящего Алгоритма;
2) в которых ранее не размещался государственный образовательный заказ, но включенных в протокол Комиссии о соответствии ДО требованиям, предусмотренным настоящей главой Алгоритма.
30. ДО, уведомившая о начале деятельности в сфере дошкольного воспитания и обучения, подает заявление о включении в Перечень поставщиков услуг и обеспечивает:
1) условия в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № ҚР ДСМ-59 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23469) (далее – Санитарные правила);
2) условия в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867) (далее – Правила пожарной безопасности);
3) требования в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 марта 2022 года № 117 "Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в области образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27414) (далее – Инструкция);
4) специальные условия для получения образования детей с особыми образовательными потребностями (при наличии) в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2022 года № 4 "Об утверждении Правил оценки особых образовательных потребностей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26618) и доступную среду в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон об архитектурной деятельности);
5) оснащение оборудованием и мебелью в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13272);

1) Қызмет көрсетушілер тізбесінен, оның ішінде жоспарлы мониторинг қорытындылары бойынша шығарылған МДҰ-ларды қоспағанда, бұрын мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылған МДҰ-лардан – автоматты түрде, МДҰ-ның өтініш беруінсіз;
2) бұдан бұрын мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылмаған, бірақ Алгоритмнің осы тарауында көзделген талаптарға МДҰ-ның сәйкестігі туралы Комиссияның хаттамасына енгізілген МДҰ-лардан қалыптастырылады.
30. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту саласындағы қызметтің басталғаны туралы хабарлаған МДҰ Қызмет көрсетушілер тізбесіне енгізу туралы өтініш береді және:
1) "Мектепке дейінгі ұйымдар мен балалар үйлеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 шілдедегі № ҚР ДСМ-59 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23469 болып тіркелген) (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) сәйкес шарттарды;
2) "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) (бұдан әрі – Өрт қауіпсіздігі қағидалары) сәйкес шарттарды;
3) "Қазақстан Республикасының Білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 30 наурыздағы № 117 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27414 болып тіркелген) (бұдан әрі – Нұсқаулық) сәйкес талаптарды;
4) "Ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 12 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26618 болып тіркелген) және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Сәулет қызметі туралы заң) сәйкес ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға білім берудің арнайы шарттары (бар болса) қолжетімді ортаны;
5) "Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13272 болып тіркелген) сәйкес жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыруды;

6) медицинское обслуживание воспитанников и оказания первой медицинской помощи в соответствии с Санитарными правилами;
7) педагогическим составом, имеющим педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5750) и штатной численностью в соответствии с приказом и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 21 июля 2023 года № 224 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33166).
31. ДО, указанная в пункте 30 Алгоритма, предоставляет в объекте информатизации путем прикрепления в электронном формате pdf в ясно читаемом виде, полностью соответствующие исходному оригиналу, следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 10 к Алгоритму;
2) информацию о наличии систем видеонаблюдения, автоматической пожарной системы, тревожной кнопки, голосового оповещения и домофонной системы, заверенную подписью и печатью руководителя ДО;
3) договор с территориальной организацией первичной медико-санитарной помощи на осуществление медицинского обеспечения воспитанников в соответствии с Санитарными правилами (при вместимости до трех групп);
4) копии штатного расписания и документов педагогов об образовании установленного образца, имеющих педагогическое или профильное образование;
5) копия договора аренды здания/помещений (при наличии).
32. После предоставления документов, указанных в пункте 31 Алгоритма в срок не более 5 (пяти) рабочих дней:
1) объект информатизации через государственные электронные информационные системы (веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz) получает и осуществляет проверку наличия и действительности:
уведомления о начале или прекращении деятельности в сфере дошкольного воспитания и обучения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
лицензии на медицинскую деятельность для ДО, вместимостью более 3 (трех) групп;
2) орган управления образованием получает и осуществляет проверку наличия и действительности:
справки о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя, справки о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

6) Санитариялық қағидаларға сәйкес тәрбиеленушілерге медициналық қызмет көрсету және алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
7) "Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) және "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің Оқу-ағарту министрінің м.а. 2023 жылғы 21 шiлдедегi № 224 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33166 болып тіркелген) сәйкес бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар педагогикалық құраммен штат санын қамтамасыз етеді.
31. Алгоритмнің 30-тармағында көрсетілген МДҰ ақпараттандыру объектісінде бастапқы түпнұсқаға толық сәйкес келетін анық оқылатын түрде pdf электрондық форматында бекіту жолымен мынадай құжаттарды:
1) Алгоритмге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті;
2) МДҰ басшының қолымен және мөрімен расталған бейнебақылау жүйелерінің, автоматты өрт жүйесінің, дабыл түймесінің, дауыстық хабарлаудың және домофон жүйесінің болуы туралы ақпаратты;
3) Санитариялық қағидаларға сәйкес тәрбиеленушілерді медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асыруға арналған аумақтық алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету ұйымымен шартты (сиымдылығы үш топқа дейін);
4) педагогтік немесе бейіндік білімі бар педагогтердің белгіленген үлгідегі білім туралы штат кестесінің және құжаттарының көшірмелерін;
5) ғимаратты/үй-жайларды жалдау шартының көшірмесін (бар болса) ұсынады.
32. Алгоритмнің 31-тармағында көрсетілген құжаттар 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынылғаннан кейін:
1) ақпараттандыру объектісі мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелер арқылы ("электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz, www.elicense.kz):
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мектепке дейінгі тәрбие және оқыту саласындағы қызметтің басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарламаларды;
сыйымдылығы 3 (үш) топтан көп МДҰ үшін медициналық қызметке арналған лицензияларды алады, олардың болуы мен дұрыстығын жүзеге асырады;
2) білім беруді басқару органы:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтамалар, жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтамаларды;

санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии ДО санитарно-эпидемиологическим требованиям согласно приказа Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 21 июня 2022 года № 29/қе "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на объектах органов национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28566) (далее –Приказ № 29/қе);
сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов с датой не раньше месячного срока до подачи документов для включения в Перечень поставщиков услуг.
33. По итогам проверки представленных документов орган управления образованием в течение 2 (двух) рабочих дней направляет ДО уведомление о необходимости устранения следующих нарушений:
1) несоответствие заявления ДО форме, установленной приложением 10 к Алгоритму, и (или) не заполнено либо заполнено частично;
2) несоответствие, недействительность или отсутствие документов, предусмотренных пунктами 31-32 Алгоритма, включая несоответствие и недействительность представленных в электронном формате документов требованиям, установленным абзацем первым пункта 31 Алгоритма;
3) отсутствие регистрации ДО в НОБД.
В течение 2 (двух) рабочих дней со дня направления уведомления ДО повторно предоставляет в объекте информатизации, приведенные в соответствие с настоящим Алгоритмом, заявление и приложенные к нему документы. При не предоставлении в установленный срок заявления ДО с приложенными к нему документами орган управления образованием направляет ДО обоснованный и мотивированный отказ.
Сноска. Пункт 33 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 23.09.2025 № 225.
34. Орган управления образованием в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления повторного заявления ДО с приложенными документами осуществляет их рассмотрение.
По результатам повторного рассмотрения заявления и приложенных к нему документов, орган управления образованием направляет ДО обоснованный и мотивированный отказ во включении в Перечень поставщиков услуг, в случае неустранения ДО, указанных в уведомлении несоответствий.
Уведомление и отказ, предусмотренные пунктом 33 и настоящим пунктом Алгоритма, направляются органом управления образованием ДО в объекте информатизации и (или) на электронную почту, указанную в заявлении, либо, при отсутствии электронной почты, на почтовый адрес, указанный в заявлении.

"Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының объектілеріндегі эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2022 жылғы 21 маусымдағы № 29/қе (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28566 болып тіркелген) бұйрығына (бұдан әрі - № 29/қе бұйрық) сәйкес МДҰ-ның санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігін;
Қызмет көрсетушілердің тізбесіне енгізу үшін құжаттарды тапсырғанға дейін бір айдан аспайтын мерзімде мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін есеп бойынша берешектің болмауы (болуы) туралы мәліметтерді қабылдайды және бар-жоғын, жарамдылығын тексеруді жүзеге асырады.
33. Ұсынылған құжаттарды тексеру қорытындысы бойынша білім беруді басқару органы 2 (екі) жұмыс күні ішінде мынадай бұзушылықтарды жою қажеттігі туралы хабарламаны МДҰ-ға жібереді:
1) МДҰ өтініші Алгоритмге 10-қосымшада белгіленген нысанға сәйкес келмейді және (немесе) толтырылмаған не ішінара толтырылған;
2) электрондық форматта ұсынылған құжаттар Алгоритмнің 31-тармағының бірінші абзацының талаптарына сәйкес келмеуін және жарамсыздығын қоса алғанда, Алгоритмнің 31-32 тармақтарында көзделген құжаттардың сәйкес келмеуі, жарамсыздығы немесе жоқ болуы;
3) МДҰ-ның ҰБДҚ-да тіркелмегені.
Хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде МДҰ ақпараттандыру объектісінде осы Алгоритмге сәйкес келтірілген өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды қайта ұсынады. Белгіленген мерзімде МДҰ өтініші оған қоса берілген құжаттарымен бірге ұсынылмаған жағдайда, білім беруді басқару органы МДҰ-ға негізделген және дәлелді бас тарту жібереді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 23.09.2025 № 225 бұйрығымен.
34. Білім беруді басқару органы МДҰ-ның қайта жіберген өтінішімен қоса берілген құжаттарды келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды қарауды жүзеге асырады.
Өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды қайта қарау нәтижелері бойынша білім беруді басқару органы МДҰ хабарламада көрсетілген сәйкессіздіктерді жоймаған жағдайда МДҰ-ға Қызмет көрсетушілер тізбесіне енгізуден негізді және дәлелді бас тарту жолдайды.
Алгоритмнің 33-тармағында және осы тармағында көзделген бас тартуды және хабарламаны МДҰ-ға білім беруді басқару органы ақпараттандыру объектісінде және (немесе) өтініште көрсетілген электрондық поштаға не электрондық пошта болмаған жағдайда өтініште көрсетілген пошта мекенжайына жібереді.

35. В течение следующих 5 (пяти) рабочих дней после подтверждения органом управления образованием заявления и приложенных к нему документов на соответствие требованиям, предусмотренным настоящим Алгоритмом, осуществляется выезд в ДО для определения соответствия представленных документов требованиям настоящего Алгоритма.
В целях осуществления выезда органом управления образованием создается Комиссия.
Состав Комиссии на следующий календарный год утверждается решением органа управления образованием не позднее 31 декабря текущего календарного года. При этом, утверждение состава Комиссии для регионов, вновь перешедших на ваучерное финансирование, допускается в иные сроки.
Состав Комиссии формируется из числа представителей местных представительных и исполнительных органов, органов управления образованием неправительственных организаций, и региональной палаты предпринимателей с обеспечением равной их доли.
Комиссия состоит из председателя и нечетного количества членов комиссии, но не менее 5 (пяти) человек, включая Председателя Комиссии.
Председателем Комиссии является руководитель органа управления образованием и (или) лицо его замещающее.
Деятельность Комиссии прекращается при формировании и утверждении органом управления образованием нового состава Комиссии.
Члены Комиссии, за исключением Председателя Комиссии, принимают участие в голосовании без права замены.
Заседание считается правомочным, если в нем приняло участие не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
При равенстве голосов, принятым считается рекомендация, за которое проголосовал Председатель Комиссии.
36. По результатам выезда Комиссией составляется протокол о соответствии/несоответствии требованиям по форме согласно приложению 8 к настоящему Алгоритму и размещается на официальном интернет-ресурсе органа управления образованием в течение 3 (трех) рабочих дней.
37. Органы управления образованием на основании протокола Комиссии актуализируют Перечень поставщиков услуг, который включает в себя наименование, БИН поставщика услуг, адреса оказания услуг, проектной мощности ДО и размещают на официальном интернет-ресурсе органа управления образованием в день публикации протокола Комиссии.
38. Отказ во включении ДО в Перечень поставщиков услуг не препятствует подаче повторного заявления для включения в Перечень поставщиков услуг, но не ранее 30 (тридцати) календарных дней со дня получения отказа.
39. В ДО, в которых размещен государственный образовательный заказ, один раз в течение 3 (трех) лет проводится плановый мониторинг по соблюдению и обеспечению условий пункта 30 Алгоритма.
Плановый мониторинг осуществляет Комиссия с привлечением представителей местных исполнительных органов, органов управления образованием, аккредитованных (отраслевых) ассоциаций и (или) региональной палаты предпринимателей.
Уведомление с указанием сроков проведения планового мониторинга в ДО направляется органом управления образованием за один месяц.
По результатам планового мониторинга Комиссией в течении 3 (трех) рабочих дней составляется протокол и размещается на официальном интернет-ресурсе органа управления образованием для ознакомления ДО.

35. Білім беруді басқару органы өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды осы Алгоритмде көзделген талаптарға сәйкестігін растағаннан кейін келесі 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың осы Aлгоритмнің талаптарына сәйкестігін айқындау үшін МДҰ-ға шығу жүзеге асырылады.
Шығуды жүзеге асыру мақсатында білім беруді басқару органы Комиссия құрады.
Келесі күнтізбелік жылға арналған Комиссияның құрамы білім беруді басқару органының шешімімен күнтізбелік жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі. Бұл ретте ваучерлік қаржыландыруға көшпеген аймақтар үшін Комиссияның құрамын басқа мерзімде бекітуге жол беріледі.
Комиссияның құрамы жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, үкіметтік емес ұйымдардың, білім беруді басқару органдарының және өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілдері қатарынан олардың тең үлесін қамтамасыз ете отырып қалыптастырылады.
Комиссия төрағадан және Комиссия мүшелерінің тақ санынан тұрады, бірақ комиссия төрағасын қоса алғанда, кемінде 5 (бес) адамнан тұрады.
Білім беруді басқару органының басшысы және (немесе) оны алмастыратын тұлға Комиссия төрағасы болып табылады.
Комиссияның қызметі білім беруді басқару органы Комиссияның жаңа құрамын қалыптастырған және бекіткен кезде тоқтатылады.
Комиссия төрағасын қоспағанда, Комиссия мүшелері дауыс беруге ауыстыру құқығынсыз қатысады.
Егер отырысқа Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, ол заңды деп есептеледі.
Дауыстар тең болған кезде комиссия төрағасының дауыс берген ұсынысы қабылданды деп есептеледі.
36. Шығу нәтижелері бойынша Комиссия осы Алгоритмге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талаптарға сәйкестігі/сәйкессіздігі туралы хаттама жасайды және білім беруді басқару органының ресми интернет-ресурсында 3 (үш) жұмыс күні ішінде орналастырылады.
37. Білім беруді басқару органдары Комиссия хаттамасының негізінде қызмет көрсетушіның атауын, БСН-ның, қызмет көрсету мекенжайын, жобалық қуатын қамтитын Қызмет көрсетушілер тізбесін өзектендіреді және Комиссия хаттамасы жарияланған күні білім беруді басқару органының ресми интернет-ресурсында орналастырады.
38. МДҰ-ны Қызмет көрсетушілер тізбесіне енгізуден бас тарту Қызмет көрсетушілер тізбесіне енгізу үшін оның қайта өтініш беруіне кедергі келтірмейді, бірақ бас тартуды алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте болмауы керек.
39. Мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылған МДҰ-да 3 (үш) жылда бір рет Алгоритмнің 30-тармағының талаптарын сақтау және қамтамасыз ету бойынша жоспарлы мониторинг жүргізіледі.
Жоспарлы мониторингті Комиссия жергілікті атқарушы органдардың, білім беруді басқару органдарының, аккредиттелген (салалық) қауымдастықтардың және (немесе) өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілдерін тарта отырып жүзеге асырады.
МДҰ-ға жоспарлы мониторинг жүргізу мерзімдері көрсетілген хабарламаны білім беруді басқару органы бір ай бұрын жібереді.
Жоспарлы мониторинг нәтижелері бойынша Комиссия 3 (үш) жұмыс күні ішінде хаттама жасайды және МДҰ-ның танысуы үшін білім беруді басқару органының ресми интернет-ресурсында орналастырады.

40. При выявлении фактов нарушений норм настоящего Алгоритма ДО в течение 7 (семи) рабочих дней после получения протокола Комиссии устраняет выявленные нарушения и предоставляет подтверждающие документы, подписанные руководителем, в структурное подразделение, предназначенное для реализации задач и функций по документационному обеспечению органов управления образованием в бумажном или электронном формате.
При неустранении выявленных нарушений, Комиссия в течение 3 (трех) рабочих дней уведомляет орган управления образованием о необходимости исключения ДО из Перечня поставщиков услуг.
41. Орган управления образованием исключает из Перечня поставщиков услуг ДО в следующих случаях:
1) при неустранении ДО выявленных нарушений в рамках планового мониторинга после получения соответствующего уведомления Комиссии;
2) выявления факта фальсификации по результатам проверочных мероприятий в части предоставления недостоверной информации по количеству услугополучателей в ДО, количество которых превышает 10 (десять);
3) при выявлении некорректности данных по итогам верификации документов, предусмотренных пунктом 31 Алгоритма, ДО через государственные электронные информационные системы, в том числе согласно уведомлению оператора;
4) в случае непредоставления уведомления органу управления образованием об изменении места расположения (смена здания/помещения) ДО, в том числе в случае неисполнения требований пунктов 46-48 Алгоритма.
42. Органы управления образованием на постоянной основе актуализируют Перечень поставщиков услуг в объекте информатизации и информируют оператора.
Исключение ДО из Перечня поставщиков услуг не препятствует ее повторному включению в Перечень поставщиков услуг в соответствии с настоящим Алгоритмом, но не ранее 3 (трех) месяцев со дня ее исключения.
При исключении ДО из Перечня поставщиков услуг, объект информатизации уведомляет об этом услугополучателей данной ДО, которые в течении 30 (тридцати) календарных дней заключают электронный договор с другими ДО из Перечня поставщиков услуг и информирует о прекращении финансирования в данной ДО, без аннулирования ваучера в течение указанного срока.
43. На основании обращений физических и (или) юридических лиц по нарушениям в деятельности ДО и требований настоящего Алгоритма, орган управления образованием проводит внеплановый мониторинг в сроки, предусмотренные Административным процедурно-процессуальным Кодексом Республики Казахстан.
44. При изменении места расположения (смена здания/помещения) ДО уведомляет орган управления образованием за 1 (один) месяц до изменения места расположения (смены здания/помещения).
Уведомление, подписанное руководителем ДО, с указанием сроков изменения места расположения (смена здания/помещения), направляется через объект информатизации органа управления образованием в электронном формате.
Справка (талон) о регистрации с отметкой даты и времени сдачи уведомления направляется ДО через объект информатизации органа управления образованием.

40. Осы алгоритмнің нормаларын бұзу фактілері анықталған кезде МДҰ комиссия хаттамасын алғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде анықталған бұзушылықтарды жояды және білім беруді басқару органдарын құжаттамалық қамтамасыз ету жөніндегі міндеттер мен функцияларды іске асыруға арналған құрылымдық бөлімшеге басшы қол қойған растайтын құжаттарды қағаз немесе электрондық форматта ұсынады.
Анықталған бұзушылықтар жойылмаған кезде Комиссия 3 (үш) жұмыс күні ішінде білім беруді басқару органын МДҰ-ны қызмет көрсетушілер тізбесінен алып тастау қажеттігі туралы хабарлайды.
41. Білім беруді басқару органы мынадай жағдайларда:
1) Комиссияның тиісті хабарламасын алғаннан кейін МДҰ жоспарлы мониторинг шеңберінде анықталған бұзушылықтар МДҰ-мен жойылмаған кезде;
2) саны 10 (он) асатын МДҰ-дағы көрсетілетін қызмет алушылардың саны бойынша анық емес ақпарат беру бөлігінде тексеру іс-шараларының нәтижелері бойынша бұрмалау фактісі анықталған кезде;
3) Алгоритмнің 31-тармағында көзделген құжаттарды верификациялау қорытындылары бойынша деректердің қателігі анықталған кезде МДҰ мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелер арқылы, оның ішінде оператордың хабарламасына сәйкес;
4) білім беруді басқару органына МДҰ-ның орналасқан жерінің өзгеруі (ғимаратты/үй-жайды ауыстыру) туралы хабарлама берілмеген жағдайда, сондай-ақ Алгоритмнің 46-48-тармағының талаптары орындалмаған жағдайда МДҰ-ны Қызмет көрсетушілер тізбесінен алып тастайды.
42. Білім беруді басқару органдары ақпараттандыру объектісінде қызмет көрсетушілердің тізбесін тұрақты негізде өзектендіреді және операторды хабардар етеді.
МДҰ-ны Қызмет көрсетушілер тізбесінен алып тастау оны осы Алгоритмге сәйкес Қызмет көрсетушілер тізбесіне қайта енгізуге кедергі келтірмейді, бірақ ол шығарылған күннен бастап 3 (үш) айдан ерте болмауы керек.
МДҰ-ны Қызмет көрсетушілер тізбесінен алып тастаған кезде ақпараттандыру объектісі бұл жайында осы МДҰ күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Қызмет көрсетушілер тізбесінен басқа МДҰ-мен электронды шартын жасасатын қызмет алушыларын хабардар етеді және көрсетілген мерзім ішінде ваучерді жоймай-ақ осы МДҰ-да қаржыландырудың тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.
43. Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың МДҰ қызметіндегі және осы Алгоритм талаптарындағы бұзушылықтар бойынша өтініштері негізінде білім беруді басқару органы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген мерзімдерде жоспардан тыс мониторинг жүргізеді.
44. Орналасқан жері (ғимараттың/үй-жайдың ауысуы) өзгерген кезде МДҰ білім беруді басқару органына орналасқан жері (ғимараттың/үй-жайдың ауысуы) өзгергенге дейін 1 (бір) ай бұрын хабарлайды.
Орналасқан жерін өзгерту (ғимаратты/үй-жайды ауыстыру) мерзімдерін көрсете отырып, МДҰ басшысы қол қойған хабарлама білім беруді басқару органының ақпараттандыру объектісі арқылы электрондық форматта жіберіледі.
Хабарламаны тапсыру күні мен уақыты белгіленген тіркеу туралы анықтама (талон) МДҰ-ға білім беруді басқару органының ақпараттандыру объектісі арқылы жіберіледі.

45. ДО, уведомившая об изменении места расположения (смены здания/помещения), финансируется по государственному образовательному заказу с даты регистрации уведомления 1 (один) месяц.
46. В течение месяца с даты уведомления органа управления образованием ДО предоставляет следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 10 к Алгоритму;
2) информацию о наличии камер видеонаблюдения, тревожной кнопки и голосового оповещения, заверенную подписью и печатью руководителя ДО;
3) копию договора аренды здания/помещений (при наличии).
Указанные документы направляются ДО через объект информатизации органа управления образованием в электронном формате.
47. После регистрации указанных в пункте 46 Алгоритма документов, орган управления образованием получает через объект информатизации и (или) государственные электронные информационные системы (веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz) и осуществляет проверку на наличие и действительность следующих документов:
1) санитарно-эпидемиологического заключения в соответствии с приказом № 29/қе;
2) лицензии на медицинскую деятельность;
3) справки о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя, справки о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
48. По результатам рассмотрения предоставленных документов Комиссией составляется протокол о соответствии/несоответствии требованиям по форме согласно приложению 8 Алгоритма и размещается в объекте информатизации органов управления образованием в течение 3 (трех) рабочих дней.
Орган управления образованием на основании протокола комиссии актуализирует Перечень поставщиков услуг с указанием наименования, БИН поставщика услуг, адреса оказания услуг, проектной мощности ДО.
Глава 7. Действия участников Пилотного проекта при размещении государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг
49. В рамках Пилотного проекта размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг в городах областного и республиканского значения, столице и районах областей согласно разделу 1 Приложения 3 осуществляется путем следующих последовательных действий его участников (в случае необходимости по совместному решению органа управления образованием и Оператора, применяется пункт 49-1):
орган управления образованием:

45. Орналасқан жерінің өзгергені (ғимараттың/үй-жайдың ауысуы) туралы хабарлаған МДҰ хабарлама тіркелген күннен бастап 1 (бір) ай мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша қаржыландырылады.
46. Білім беруді басқару органын хабардар еткен күннен бастап бір ай ішінде МДҰ мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Алгоритмге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті;
2) МДҰ басшысының қолымен және мөрімен куәландырылған бейнебақылау камераларының, дабыл түймесінің және дауыстық хабарландырудың болуы туралы ақпаратты;
3) ғимаратты/үй-жайларды жалдау шартының көшірмесін (бар болса).
Көрсетілген құжаттар МДҰ-мен білім беруді басқару органының ақпараттандыру объектісі арқылы электрондық форматта жіберіледі.
47. Алгоритмнің 46-тармағында көрсетілген құжаттарды тіркегеннен кейін білім беруді басқару органы ақпараттандыру объектісі және (немесе) мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелер ("электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz, www.elicense.kz) арқылы алады және мынадай құжаттардың бар-жоғын және жарамдылығын тексеруді жүзеге асырады:
1) № 29/қе бұйрыққа сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды;
2) медициналық қызметке лицензиялар;
3) заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтамалар, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтамалар.
48. Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша Комиссия Алгоритмнің 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша талаптарға сәйкестігі/сәйкессіздігі туралы хаттама жасап, оны білім беруді басқару органдарының ақпараттандыру объектісінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде орналастырады.
Білім беруді басқару органы комиссия хаттамасының негізінде қызмет көрсетушінің атауын, БСН-ның, қызмет көрсету мекенжайын, МДҰ-ның жобалық қуатын көрсете отырып, Қызмет көрсетушілер тізбесін өзектендіреді.
7-тарау. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру кезіндегі Пилоттық жоба қатысушыларының әрекеттері
49. Пилоттық жоба аясында 3-қосымшаның 1-бөліміне сәйкес облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада және облыс аудандарында білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру оның қатысушыларының мынадай дәйекті әрекеттері арқылы жүзеге асырылады (қажет болған жағдайда білім басқармасы мен Оператордың бірлескен шешімі бойынша 49-1 тармақ қолданылады:
білім беруді басқару органы:

1) формирует в соответствии с Алгоритмом:
объем государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение для реализации Пилотного проекта.
Перечень поставщиков услуг и список ваучеродержателей;
2) предоставляет решение местного исполнительного органа об утверждении размера государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение в соответствии с Правилами и Методикой подушевого нормативного финансирования и максимально допустимого размера родительской платы (дополнительные услуги и питание) и доводит до Оператора, в том числе при внесении изменений;
3) обеспечивает Оператора средствами, необходимыми для реализации Пилотного проекта, в том числе:
постоянным доступом (логин и пароль) в соответствующий объект информатизации для целей сверки электронных табелей посещаемости ваучеродержателей с данными ДО;
бюджетными средствами в объеме и сроки согласно поданной Оператором заявке на финансирование в пределах сформированного органом управления образованием объема государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение на соответствующий финансовый год;
своевременным направлением актуального Перечня поставщиков услуг и списка ваучеродержателей, в том числе посредством объекта информатизации, а также всех изменений и (или) дополнений к ним;
4) принимает меры по расторжению или заключению на веб-портале государственных закупок дополнительных соглашений о государственном образовательном заказе на дошкольное воспитание и обучение с ДО, присоединившихся к договору присоединения Оператора в рамках реализации Пилотного проекта, без применения органом управления образования к таким ДО каких-либо штрафных санкций в связи с расторжением или заключением дополнительных соглашений к вышеуказанным договорам на веб-портале государственных закупок, заказчиком в которых выступает орган управления образованием;
5) проверяет документы, предоставленные услугополучателями в целях подтверждения информации, указанной в электронном табеле посещаемости ваучеродержателя;
6) по уведомлению Оператора, при выявлении случаев, предусмотренных в подпунктах 2) и 3) пункта 41, исключает ДО из Перечня поставщиков Услуг;
7) через объект информатизации обеспечивает согласие услугополучателей, банка второго уровня и (или) Национального оператора почты с условиями договора присоединения;
оператор:
1) проводит проверку Перечня поставщиков услуг и списка ваучеродержателей на предмет соответствия содержащихся в них данных с данными государственных электронных информационных систем, в том числе НОБД.
В случае выявления несоответствия данных ДО, указанных в Перечне поставщиков услуг и (или) данных ваучеродержателей указанных в списке ваучеродержателей, оператор проводит проверку в своей системе управления рисками. При выявлении некорректности данных по итогам их проверки через государственные электронные информационные системы, в том числе НОБД, оператор уведомляет орган управления образованием о необходимости исключения не соответствующих ваучеродержателей из списка ваучеродержателей и (или) не соответствующих ДО из Перечня поставщиков услуг;

1) Алгоритмге сәйкес:
пилоттық жобаны іске асыру үшін мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін;
Қызмет көрсетушілердің тізбесі мен ваучер ұстаушылардың тізімін қалыптастырады;
2) Жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі мен Қағидаларына сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін бекіту туралы жергілікті атқарушы органның шешімін және ата-аналық төлемінің рұқсат етілегн ең жоғары мөлшері, оның ішінде қосымша қызметтер үшін, тамақтану үшін және өзгерістер енгізу кезінде операторға ұсынып, бір уақытта бекітеді;
3) операторды Пилоттық жобаны іске асыру үшін қажетті құралдармен қамтамасыз етеді, оның ішінде:
ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табельдерін МДҰ деректерімен салыстыру мақсатында тиісті ақпараттандыру объектісіне тұрақты қолжетімділікті (логин және құпия сөз);
тиісті қаржы жылына мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының білім беруді басқару органы қалыптастырған көлемі шегінде оператор қаржыландыруға берген өтінішке сәйкес көлемде және мерзімдерде бюджет қаражатымен қамтамасыз етеді;
қызмет көрсетушілердің өзекті тізбесін және қызмет алушылардың тізімін, оның ішінде ақпараттандыру объектісі арқылы, сондай-ақ оларға барлық өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды уақтылы жібереді;
4) Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде оператордың қосылу шартына қосылған МДҰ-мен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысының сомасын азайту және мерзімін қысқарту туралы қосымша келісімдерді мемлекеттік сатып алу веб-порталында бұзу немесе жасасу жөнінде шаралар қабылдайды, білім беруді басқару органы Тапсырыс беруші болып табылатын мемлекеттік сатып алу веб-порталында жоғарыда көрсетілген шарттарға қосымша келісімдердің бұзылуына немесе жасалуына байланысты осындай МДҰ қандай да бір айыппұл санкцияларын қолданбайды;
5) ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табелінде көрсетілген ақпаратты растау мақсатында қызмет алушылар ұсынған құжаттарды тексереді;
6) оператордың хабарламасы бойынша, Алгоритмнің 41-тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайлар анықталған кезде МДҰ-ны Қызмет көрсетушілер тізбесінен алып тастайды;
7) ақпараттандыру объектісі арқылы қызмет алушылардың, екінші деңгейдегі банктің және (немесе) Ұлттық пошта операторының қосылу шартының талаптарымен келісуін қамтамасыз етеді;
оператор:
1) Қызмет көрсетушілер тізбесін және ваучер ұстаушылар тізімін оларда келтірілген деректердің мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелердің, оның ішінде ҰБДҚ деректерімен сәйкестігіне тексеру жүргізеді.
Қызмет көрсетушілердің тізбесінде көрсетілген МДҰ деректерінің (немесе) қызмет алушылар тізімінде көрсетілген қызмет алушылардың деректерінің сәйкессіздігі анықталған жағдайда оператор өзінің тәуекелдерді басқару жүйесінде тексеру жүргізеді. Мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелер, оның ішінде ҰБДҚ арқылы оларды тексеру қорытындылары бойынша деректердің дұрыс еместігі анықталған кезде оператор білім беруді басқару органын Қызмет алушылардың тізімінен тиісті емес қызмет алушыларды және (немесе) қызмет көрсетушілердің тізбесінен сәйкес келмейтін МДҰ-ны алып тастау қажеттігі туралы хабарлайды;

2) направляет в орган управления образованием заявки на финансирование в пределах, сформированного органом управления образованием, объема государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение на соответствующий финансовый год;
3) заключает между участниками Пилотного проекта договор присоединения, предусматривающий условия взаимодействия его сторон;
Договор присоединения, заключаемый между участниками Пилотного проекта в соответствии со статьей 381 Гражданского кодекса Республики Казахстан, является смешанным договором, содержащим в себе элементы договора поручения, заключаемого в соответствии с Главой 41 Гражданского кодекса Республики Казахстан, подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" и подпунктом 13-1) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", договора присоединения, заключаемого в соответствии с пунктом 1 статьи 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Изменения в заключенный посредством веб-портала государственных закупок договор вносятся в одностороннем порядке в пределах утвержденного бюджета органа управления образованием;
4) принимает оказанные ДО образовательные услуги, либо аргументированно отказывает в принятии таких услуг в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о государственных закупках – при виртуальном ваучере, а также условиями, предусмотренными договором присоединения;
5) производит ежемесячное перечисление средств, предназначенных для последующего безналичного перечисления соответствующим ДО за оказанные ими образовательные услуги на счета соответствующих ваучеродержателей, открытые в банке второго уровня и (или) у Национального оператора почты – при финансовом ваучере;
6) проводит систему управления рисками;
банк второго уровня и (или) Национальный оператор почты, участвующие в Пилотном проекте при финансовом ваучере:
1) открывает банковский счет на имя ваучеродержателя при выборе услугополучателем финансового ваучера с направлением инструкции по регистрации в мобильном приложении и (или) объекте информатизации банка второго уровня и (или) Национального оператора почты.
Открытие банковских счетов осуществляется в банке второго уровня и (или) Национальном операторе почты, присоединившимся к договору присоединения, указанному в подпункте 10) настоящего пункта, в рамках которого банком второго уровня и (или) Национальным оператором почты гарантируется соблюдение целевого назначения бюджетных средств, перечисляемых на банковские счета ваучеродержателей, и предназначенных для последующего безналичного перечисления в ДО, включенные в Перечень поставщиков услуг, за оказанные ими образовательные услуги соответствующим ваучеродержателям в рамках Пилотного проекта;

2) білім беруді басқару органына тиісті қаржы жылына мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін білім беруді басқару органы қалыптастырған шекте қаржыландыруға өтініш жібереді;
3) Пилоттық жобаға қатысушылар арасында тараптардың өзара іс-әрекет жасау талаптарын көздейтін, нысаны оператормен бекітілген қосылу шартын жасасады.
Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексінің 381-бабына сәйкес Пилоттық жобаға қатысушылар арасында жасалатын қосылу шарты аралас шарт болып табылады, ол Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 41-тарауына, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 13-1) тармақшасына сәйкес жасалатын тапсырыс шартының, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабының 1-тармағына сәйкес жасалатын қосылу шартының элементтерін қамтиды.
Пилоттық жобаға қатысушылардың қосылу шартына қосылу тәртібін оператор айқындайды және қосылу шартының бекітілген нысанында көрсетіледі.
Мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған шартқа өзгерістер білім беруді басқару органының бекітілген бюджеті шегінде біржақты тәртіппен енгізіледі;
4) виртуалды ваучер кезінде – мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ қосылу шартында көзделген талаптарда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде МДҰ көрсеткен білім беру қызметтерін қабылдайды не мұндай қызметтерді қабылдаудан дәлелді түрде бас тартады;
5) қаржылық ваучер кезінде – екінші деңгейдегі банкте және (немесе) Ұлттық пошта операторында ашылған тиісті қызмет алушылардың шоттарына олар көрсеткен білім беру қызметтері үшін кейіннен тиісті МДҰ-ға қолма-қол ақшасыз аударуға арналған қаражатты ай сайын аударуды жүргізеді;
6) тәуекелдерді басқару жүйесін жүргізеді;
қаржылық ваучер кезінде Пилоттық жобаға қатысатын екінші деңгейдегі банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы:
1) қызмет алушы екінші деңгейдегі банктің және (немесе) Ұлттық пошта операторының мобильді қосымшасында және (немесе) ақпараттандыру объектісінде тіркеу жөніндегі нұсқаулықты жолдай отырып, қаржылық ваучерді таңдаған кезде ваучер ұстаушылардың атына банктік шот ашады.
Банк шоттарын ашу осы тармақтың 10) тармақшасында көрсетілген қосылу шартына қосылған екінші деңгейдегі банкте және (немесе) Ұлттық пошта операторында жүзеге асырылады, оның шеңберінде екінші деңгейдегі банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы қызмет алушылардың банк шоттарына аударылатын және кейіннен Пилоттық жоба шеңберінде тиісті ваучер ұстаушыларға көрсеткен білім беру қызметтері үшін Қызмет көрсетушілердің тізбесіне енгізілген МДҰ-ға қолма-қол ақшасыз аударуға арналған бюджет қаражатының нысаналы мақсатын сақтауға кепілдік береді;

2) в сроки, предусмотренные договором присоединения, перечисляет денежные средства в размере, рассчитанном в соответствии с электронным табелем посещаемости ваучеродержателей, с банковских счетов ваучеродержателей на банковские счета ДО;
3) списывает в безакцептном порядке в сроки, предусмотренные договором присоединения:
оставшиеся неиспользованными по состоянию на 31 декабря финансового года деньги со счетов ваучеродержателей и перечисляет их оператору;
деньги, оставшиеся на банковских счетах ваучеродержателей в случае аннулирования ваучера согласно пункту 56 Алгоритма, расторжения договора банковского счета с ваучеродержателем и перечисляет их оператору;
4) в сроки, предусмотренные договором присоединения, предоставляет оператору информацию об использованных средствах на размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение по форме, согласованной с оператором;
5) передает электронные табеля посещаемости ваучеродержателей, выбравших и участвующих в рамках финансового ваучера, в НОБД для дальнейшей передачи оператору;
6) гарантирует соблюдение целевого назначения бюджетных средств, предназначенных для последующего безналичного перечисления ДО за оказанные ими образовательные услуги по дошкольному воспитанию и обучению соответствующим ваучеродержателям, в том числе не допускать фактов:
перечисления бюджетных средств с банковского счета, открытого на имя одного ваучеродержателя, на счет ДО в целях оплаты образовательных услуг за другого ваучеродержателя или иного третьего лица;
выдачи наличных денег с банковских счетов ваучеродержателей, открытых в рамках размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг;
7) обеспечивает бесперебойную работу своего объекта информатизации и (или) мобильного приложения и сохранность подтверждающих документов к электронному табелю посещения ваучерожержателей;
услугополучатель:
1) при выборе финансового ваучера регистрируется в мобильном приложении и (или) объекте информатизации банка второго уровня и (или) Национальном операторе почты после получения уведомления от них и подписывает договор банковского счета с заявлением о присоединении к договору присоединения по форме и в порядке, предусмотренном банком второго уровня и (или) Национальным оператором почты;
2) выбирает посредством соответствующего объекта информатизации подходящее ДО, с которой заключает электронный договор оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению, за исключением случаев, когда между услугополучателем и ДО уже имеется действующий электронный договор оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению;

2) қосылу шартында көзделген мерзімдерде ваучер ұстаушылардың расталған қатысудың электрондық табеліне сәйкес есептелген мөлшерде ақшалай қаражатты ваучер ұстаушылардың банктік шоттарынан МДҰ банктік шоттарына аударады;
3) қосылу шартында көзделген мерзімдерде акцептісіз тәртіппен есептен шығарады:
қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған қалған ақша ваучер ұстаушылардың шоттарынан алынып, операторға аударылады;
Алгоритмнің 56-тармағына сәйкес ваучер жойылған, ваучер ұстаушымен банктік шот шарты бұзылған жағдайда ваучер ұстаушының банктік шоттарында қалған ақша операторға аударылады;
4) қосылу шартында көзделген мерзімдерде операторға мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға пайдаланылған қаражат туралы ақпаратты оператормен келісілген нысан бойынша береді;
5) қаржылық ваучер шеңберінде таңдаған және қатысатын ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табелін одан әрі операторға беру үшін ҰБДҚ-ға береді;
6) тиісті ваучер ұстаұшыларға мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша олар көрсеткен білім беру қызметтері үшін кейіннен МДҰ-ға қолма-қол ақшасыз аударуға арналған бюджет қаражатының нысаналы мақсатының сақталуына, оның ішінде:
басқа ваучер ұстаушы немесе өзге үшінші тұлға үшін білім беру қызметтеріне ақы төлеу мақсатында бір ваучер ұстаушының атына ашылған банктік шоттан МДҰ шотына бюджет қаражатын аудару;
білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде ашылған ваучер ұстаушының банктік шоттарынан қолма-қол ақша беру фактілеріне жол бермеуге кепілдік береді;
7) өзінің ақпараттандыру объектісінің және (немесе) мобильді қосымшаның үздіксіз жұмысын және ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табеліне растайтын құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді;
Көрсетілетін қызметті алушы:
1) қаржылық ваучерді таңдағанда, екінші деңгейдегі банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы тарапынан хабарлама алғаннан кейін мобильді қосымшада тіркеледі және екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық пошта операторының белгіленген тәртібі мен нысанында банк шоты туралы келісімшартты және қосылу келісіміне қосылу туралы өтінішке қол қояды;
2) қызмет алушымен МДҰ арасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша білім беру қызметтерін көрсетудің қолданыстағы электрондық шарты болған жағдайларды қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша білім беру қызметтерін көрсетудің электрондық шартын жасасатын тиісті ақпараттандыру объектісі арқылы қолайлы МДҰ-ны таңдайды;

3) заключая электронный договор с ДО, выражает согласие на присоединение к договору присоединения, указанному в подпункте 10) настоящего пункта и несет ответственность за исполнение условий указанных договоров;
4) подтверждает электронный табель посещаемости ваучеродержателя ДО в период с 1 по 10 число месяца, следующего за отчетным в объекте информатизации при отсутствии в ДО электронной системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей.
При использовании ДО электронной системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей с согласия родителя или иного законного представителя на сбор и обработку персональных данных его ребенка, подтверждение электронного табеля посещаемости со стороны услугополучателя не требуется.
В случае несогласия с данными электронного табеля посещаемости ваучеродержателя ДО, заполненными ДО, услугополучатель заполняет причину несогласия в объекте информатизации с приложением подтверждающих документов (при их наличии).
В случае неподтверждения электронного табеля посещаемости ваучеродержателя в вышеуказанный срок, последний автоматически считается подтвержденным со стороны услугополучателя, но не более 2 (двух) месяцев подряд.
5) обеспечивает наличие постоянной или временной регистрации в населенном пункте, в которой оказывается услуга дошкольного воспитания и обучения, за исключением случаев наличия регистрации в населенном пункте, отнесенной к агломерации городов областного, республиканского значения, или столицы;
ДО:
1) обеспечивают согласие услугополучателя на передачу персональных данных ваучеродержателей участникам Пилотного проекта, а также на сбор и обработку полученных участниками Пилотного проекта персональных данных, в рамках размещения государственного образовательного заказа, путем включения предоставления указанного согласия в электронный договор между ДО и услугополучателем, согласно пункту 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
2) своевременно актуализируют информацию в НОБД и объекте информатизации о фактическом контингенте ваучеродержателей и проектной мощности объекта ДО;
3) обеспечивают наличие трудовых договоров с сотрудниками в единой системе учета трудовых договоров;
4) заполняют в объекте информатизации на ежедневной основе электронный табель посещаемости ваучеродержателя и обеспечивают наличие подтверждающих документов в объекте информатизации при отсутствии электронной системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей.

3) электронды шартын МДҰ-мен жасаса отырып, осы тармақтың 10) тармақшасында көрсетілген қосылу шартына қосылуға келісім білдіреді және көрсетілген шарттардың талаптарын орындауға жауапты болады;
4) МДҰ-да ваучер ұстаушылардың күнделікті тіркелуін автоматты есепке алудың электрондық жүйесі болмаған кезде ақпараттандыру объектісінде ваучер ұстаушының МДҰ-ға қатысудың электрондық табелін есепті айдан кейінгі айдың 1-10 аралығындағы кезеңде растайды.
МДҰ баланың дербес деректерін жинауға және өңдеуге ата-анасының немесе өзге заңды өкілінің келісімімен ваучер ұстаушылардың қатысуын тіркеуді автоматты есепке алу элентрондық жүйесін пайдаланған кезде көрсетілетін қызметті алушы тарапынан қатысудың электрондық табелін күнделікті растау талап етілмейді.
МДҰ толтырған ваучер ұстаушының МДҰ-ға қатысудың электрондық табелінің деректерімен келіспеген жағдайда қызмет алушы растайтын құжаттарды (олар болған жағдайда) қоса бере отырып, ақпараттандыру объектісінде келіспеу себебін толтырады.
Ваучер ұстаушының қатысудың электрондық табелі жоғарыда көрсетілген мерзімде расталмаған жағдайда, соңғысы қызмет алушы тарапынан автоматты түрде расталған болып есептеледі, бірақ бұл қатарынан 2 (екі) айдан аспауы қажет.
5) облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың немесе астананың агломерациясына жатқызылған елді мекенде тіркелу жағдайларын қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметі көрсетілетін елді мекенде тұрақты немесе уақытша тіркелудің болуын қамтамасыз етеді;
МДҰ:
1) Пилоттық жобаға қатысушыларға қызмет алушылардың дербес деректерін беруге, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде Пилоттық жобаға қатысушылар алған дербес деректерді жинауға және өңдеуге қызмет алушының келісім беруін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 8-бабының 1-тармағына сәйкес МДҰ мен қызмет алушы арасындағы электронды шартқа енгізу жолымен келісуін қамтамасыз етеді;
2) ҰБДҚ және ақпараттандыру объектісінде МДҰ тәрбиеленушілерінің нақты контингенті және объектінің жобалық қуаты туралы ақпаратты уақытылы өзектендіреді;
3) қызметкерлермен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарттарының болуын қамтамасыз етеді;
4) ваучер ұстаушылардың күнделікті қатысуын автоматты есепке алу электрондық жүйесі болмаған кезде, ақпараттандыру объектісінде күн сайын ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табелін толтырады және ақпараттандыру объектісінде растайтын құжаттардың болуын қамтамасыз етеді;

5) рассматривают причину несогласия услугополучателя с данными электронного табеля посещаемости ваучеродержателя и принимают по результатам рассмотрения соответствующее решение об удовлетворении либо отказе в удовлетворении требования услугополучателя изменить электронный табель посещаемости ваучеродержателя в связи с несогласием с ним (с указанием причины несогласия) в сроки, предусмотренные договором присоединения, указанному в подпункте 10) настоящего пункта;
6) комплектуют возрастные группы по одновозрастному или разновозрастному принципу, наполняемость которых составляет:
по одновозрастному принципу:
- группа раннего возраста – (дети 1 года) - не более 10 детей;
- младшая группа (дети 2-х лет) – не более 20 детей;
- средняя группа (дети 3-х лет) – не более 25 детей;
- старшая группа (дети 4-х лет) – не более 25 детей;
- предшкольная группа, предшкольный класс школы (лицея, гимназии) (дети 5-ти лет) - не более 25 детей.
по разновозрастному принципу:
1) при наличии в группе детей двух возрастов:
- 1 года и 2-х лет – не более 15 детей;
- 2-х и 3-х лет – не более 20 детей;
- 3-х и 4-х лет - не более 25 детей;
4-х и 5-ти лет– не более 25 детей;
2) при наличии в группе детей трех возрастов:
- 2-х, 3-х, 4-х лет – не более 25 детей;
- 3-х, 4-х, 5-ти лет – не более 25 детей.
При этом не допускается формирование групп по разновозрастному принципу с совмещением детей раннего и предшкольного возраста (кроме населенных пунктов с малой численностью детей дошкольного возраста).
Сноска. Пункт 49 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 23.09.2025 № 225.
49-1. В рамках Пилотного проекта размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг в районах областей согласно разделу 2 Приложения 3 к приказу (при необходимости в городах согласно разделу 1 Приложения 3 к приказу, по совместному решению органа управления образованием и Оператора), осуществляется путем следующих последовательных действий его участников:
управление образования:
1) обеспечивает Оператора средствами, необходимыми для реализации Пилотного проекта, в том числе:
постоянным доступом (логин и пароль) в соответствующий объект информатизации для целей обеспечения Оператора сведениями, необходимыми для проведения системы управления рисками;
своевременным направлением актуального Перечня поставщиков услуг и списка ваучеродержателей, в том числе посредством объекта информатизации, а также всех изменений и (или) дополнений к ним;

5) ваучер ұстаушының МДҰ-ға қатысудың электрондық табелің деректерімен қызмет алушының келіспеу себебін қарастырады және қарау нәтижелері бойынша осы тармақтың 10) тармақшасында көрсетілген қосылу шартында көзделген мерзімдерде онымен келіспеуіне байланысты (келіспеу себебін көрсете отырып) МДҰ ваучер ұстаушылардың қатысудың электрондық табелін өзгерту туралы қызмет алушы талабын қанағаттандыру не қанағаттандырудан бас тарту туралы тиісті шешім қабылдайды;
6) жас топтарын бір жастағы немесе әртүрлі жастағы қағидаты бойынша жинақтайды. Жас ерекшелігі бір қағидасы бойынша толтырылуы:
- ерте жас тобы (1 жастағы балалар) – 10 баладан артық емес;
- кіші топ (2 жастағы балалар) – 20 баладан артық емес;
- ортаңғы топ (3 жастағы балалар) – 25 баладан артық емес;
- ересек топ (4 жастағы балалар) – 25 баладан артық емес;
- мектепалды даярлық тобы (сыныбы) (5 жастағы балалар) – 25 баладан артық емес.
Жас ерекшелігі әртүрлі қағидасы бойынша толықтырылуы:
1) топта жас ерекшелігі екі түрлі балалар болған жағдайда:
- 1 және 2 жастағы – 15 баладан артық емес;
- 2 және 3 жастағы – 20 баладан артық емес;
- 3 және 4 жастағы – 25 баладан артық емес;
- 4 және 5 жастағы – 25 баладан артық емес;
2) топта жас ерекшелігі үш түрлі балалар болған жағдайда:
- 2, 3, 4 жастағы – 25 баладан артық емес;
- 3, 4, 5 жастағы – 25 баладан артық емес.
Бұл ретте ерте жас және мектепалды жастағы балаларды біріктіре отырып, әртүрлі жас қағидасы бойынша топтар құруға жол берілмейді (мектеп жасына дейінгі балалар саны аз елді мекендерден басқа).
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 23.09.2025 № 225 бұйрығымен.
49-1. Бұйрыққа 3-қосымшаның 2-бөліміне сәйкес облыстардың аудандарында (қажет болған жағдайда бұйрыққа 3-қосымшаның 1-бөліміне сәйкес қалаларда, білім беруді басқару органы мен оператордың бірлескен шешімі бойынша) мемлекеттік білім беру тапсырысын білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға орналастыру оның қатысушыларының мынадай дәйекті әрекеттері арқылы жүзеге асырылады:
білім басқармасы:
1) Операторды Пилоттық жобаны іске асыру үшін қажетті құралдармен қамтамасыз етеді, оның ішінде:
операторды тәуекелдерді басқару жүйесін жүргізу үшін қажетті мәліметтермен қамтамасыз ету мақсаттары үшін тиісті ақпараттандыру объектісіне тұрақты қолжетімділікпен (логин және пароль);
қызмет көрсетушілердің өзекті тізбесін және ваучер ұстаушылар тізімін, оның ішінде ақпараттандыру объектісі арқылы, сондай-ақ оларға барлық өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды уақтылы жібереді;

2) утверждает проект Договора присоединения (далее – Договор), разработанный Оператором;
3) проводит проверку документов, предоставленных услугополучателями к электронным табелям посещаемости, за исключением случаев оплаты услуг через открытые счета ваучеродержателей в банках второго уровня и (или) Национального оператора почты;
4) подтверждает электронный табель при использовании ДО системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей.
Использование системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей допускается при условии их соответствия действующему законодательству Республики Казахстан и наличия согласия родителя или иного законного представителя на сбор и обработку персональных данных ваучеродержателя, сохраняемых и обрабатываемых (персональных данных) в государственных дата-центрах и каналах связи органа управления образованием;
отдел образования:
1) формирует:
объем государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение в соответствии с решением местного исполнительного органа об утверждении размера государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение в соответствии с Правилами и Методикой подушевого нормативного финансирования, с учетом максимально допустимого размера родительской платы (дополнительные услуги и питание);
перечень поставщиков услуг и список ваучеродержателей;
2) по уведомлению Оператора, при выявлении случаев, предусмотренных в подпунктах 2) и 3) пункта 41, исключает ДО из Перечня поставщиков Услуг;
3) обеспечивает Оператора средствами, необходимыми для реализации Пилотного проекта, в том числе:
бюджетными средствами в объеме и сроки согласно поданной Оператором заявке на финансирование в пределах сформированного органом управления образованием объема государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение на соответствующий финансовый год;
4) принимает меры по расторжению или заключению на веб-портале государственных закупок дополнительных соглашений государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с ДО, присоединившихся к договору присоединения, в рамках реализации Пилотного проекта, без применения органом управления образования к таким ДО каких-либо штрафных санкций в связи с расторжением или заключением дополнительных соглашений к вышеуказанным договорам на веб-портале государственных закупок, заказчиком в которых выступает орган управления образованием;
5) заключает между участниками Договор, предусматривающий условия взаимодействия его сторон, формируемый и размещаемый в объекте информатизации.
Порядок присоединения участников к Договору отражается в утвержденной форме договора присоединения;

2) оператор әзірлеген қосылу шартының жобасын (бұдан әрі – Шарт) бекітеді;
3) екінші деңгейдегі банктердегі және (немесе) Ұлттық почта операторындағы ваучер ұстаушылардың ашық шоттары арқылы көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жағдайларын қоспағанда көрсетілетін қызметті алушылар электрондық қатысудың табелдеріне ұсынған құжаттарды тексереді;
4) МДҰ ваучер ұстаушылардың күнделікті қатысуын автоматты есепке алу жүйесін пайдаланған кезде электрондық табельді растайды.
Ваучер ұстаушылардың қатысуын күнделікті тіркеуді автоматты есепке алу жүйесін пайдалануға олар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес келген және ата-анасының немесе өзге заңды өкілінің келісімі болған жағдайда ваучер ұстаушының дербес деректерін білім беруді басқару органының мемлекеттік дата-орталықтарында және байланыс арналарында сақталатын және өңделетін (дербес деректер) жинауға және өңдеуге жол беріледі;
білім бөлімі:
1) жергілікті атқарушы органның жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидалары мен әдістемесіне сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін бекіту туралы шешіміне сәйкес ата-ана төлемақысының рұқсат етілген ең жоғары мөлшерін (қосымша қызметтер мен тамақтану) ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін;
қызмет көрсетушілердің тізбесі мен ваучер ұстаушылардың тізімін қалыптастырады;
2) Оператордың хабарламасы бойынша 41-тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайлар анықталған кезде МДҰ-ны қызмет көрсетушілер тізбесінен алып тастайды;
3) Операторға Пилоттық жобаны іске асыру үшін қажетті құралдармен қамтамасыз етеді, оның ішінде:
Оператор ұсынған қаржыландыруға өтініміне сәйкес, тиісті қаржы жылына білім беруді басқару органымен қалыптастырылған мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемі шегінде, белгіленген көлемде және мерзімде бюджет қаражатымен;
4) мемлекеттік сатып алу веб-порталында Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде қосылу шартына қосылған МДҰ-мен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы туралы қосымша келісімдерді бұзу немесе жасасу жөнінде осындай МДҰ-ларға білім беруді басқару органы тапсырыс берушісі білім беруді басқару органы болып табылатын мемлекеттік сатып алу веб-порталында келісімдерді бұзуға немесе жоғарыда көрсетілген шарттарға қосымша келісімдер жасасуға байланысты қандай да бір айыппұл санкцияларын қолданбай-ақ шаралар қабылдайды;
5) ақпараттандыру объектісінде қалыптастырылатын және орналастырылатын оның тараптарының өзара іс-қимыл шарттарын көздейтін қатысушылар арасында Шарт жасасады.
Қатысушылардың Шартқа қосылу тәртібі қосылу шартының бекітілген нысанында көрсетіледі;

6) принимает акты оказанных услуг либо аргументированно отказывает в принятии актов оказанных услуг в порядке и сроки, установленные Договором, за исключением случаев оплаты услуг ДО через открытые счета ваучеродержателей в банках второго уровня и (или) Национального оператора почты;
7) заключает с оператором Договор поручения по передаче функций по перечислению бюджетных средств ДО в рамках размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение;
8) через объект информатизации обеспечивает согласие услугополучателей, банка второго уровня и (или) Национального оператора почты с условиями договора присоединения;
9) на основании результатов системы управления рисками, предоставленных Оператором, осуществляет мониторинг соблюдения требований законодательства в части реализации государственного образовательного заказа и принимает меры по устранению выявленных нарушений в соответствии с действующим законодательством;
Оператор:
1) разрабатывает типовой проект договора присоединения, предусматривающий условия взаимодействия его сторон;
2) проводит проверку Перечня поставщиков услуг и списка ваучеродержателей на предмет соответствия содержащихся в них данных с данными государственных электронных информационных систем, в том числе НОБД.
В случае выявления несоответствия данных ДО, указанных в Перечне поставщиков услуг и (или) данных ваучеродержателей указанных в списке ваучеродержателей, оператор проводит проверку в своей системе управления рисками. При выявлении некорректности данных по итогам их проверки через государственные электронные информационные системы, в том числе НОБД, оператор уведомляет орган управления образованием о необходимости исключения не соответствующих ваучеродержателей из списка ваучеродержателей и (или) не соответствующих ДО из Перечня поставщиков услуг;
3) направляет в орган управления образованием заявки на финансирование в пределах, сформированного органом управления образованием, объема государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение на соответствующий финансовый год;
4) производит ежемесячное перечисление средств ДО, присоединенным к Договору, опубликованному органом управления образованием, за оказанные ими образовательные услуг – при виртуальном ваучере, а также соответствующим ДО за оказанные ими образовательные услуги предназначенных для последующего безналичного перечисления соответствующим ДО за оказанные ими образовательные услуги на счета соответствующих ваучеродержателей, открытые в банке второго уровня и (или) у Национального оператора почты – при финансовом ваучере;

6) екінші деңгейдегі банктердегі ваучер ұстаушылардың және (немесе) Ұлттық почта операторының ашық шоттары арқылы МДҰ қызметтеріне ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілген қызметтер актісі қабылдайды не Шартпен көзделген талаптарда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде көрсетілген қызметтер актісін қабылдаудан дәлелді түрде бас тартады;
7) оператормен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде МДҰ бюджет қаражатын аудару жөніндегі функцияларды беру жөніндегі тапсырма шартын жасасады;
8) ақпараттандыру объектісі арқылы көрсетілетін қызметті алушылардың, екінші деңгейдегі банктің және (немесе) Ұлттық пошта операторының қосылу шартының талаптарымен келісуін қамтамасыз етеді;
9) Оператордың ұсынған тәуекелдерді басқару жүйесінің нәтижелері негізінде мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыру бөлігінде заңнаманың сақталуына мониторинг жүргізеді және қолданыстағы заңнамаға сәйкес анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдайды;
Оператор:
1) тараптарының өзара іс-қимыл шарттарын көздейтін қосылу шартының үлгілік жобасын әзірлейді;
2) Қызмет көрсетушілер тізбесін және ваучер ұстаушылар тізімін оларда келтірілген деректердің мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелердің, оның ішінде ҰБДҚ деректерімен сәйкестігіне тексеру жүргізеді.
Қызмет көрсетушілер тізбесінде және (немесе) ваучер ұстаушылар тізімінде көрсетілген деректердің МДҰ деректерімен сәйкессіздігі анықталған жағдайда, оператор өз тәуекелдерді басқару жүйесінде тексеру жүргізеді. Мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелер, оның ішінде ҰБДҚ арқылы деректерді тексеру қорытындылары бойынша деректердің дұрыс еместігі анықталған жағдайда, оператор білім беруді басқару органын сәйкес келмейтін ваучер ұстаушыларды ваучер ұстаушылар тізімінен және (немесе) МДҰ Қызмет көрсетушілер тізбесінен алып тастау қажеттілігі туралы хабардар етеді;
3) білім беруді басқару органына тиісті қаржы жылына мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін білім беруді басқару органы қалыптастырған шекте қаржыландыруға өтініш жібереді;
4) виртуалды ваучер кезінде – білім беруді басқару органы жариялаған шартқа қосылған МДҰ қаражатын олар көрсеткен білім беру қызметтері үшін, сондай-ақ қаржылық ваучер кезінде – екінші деңгейдегі банкте және (немесе) Ұлттық пошта операторында ашылған тиісті қызмет алушылардың шоттарына олар көрсеткен білім беру қызметтері үшін кейіннен тиісті МДҰ-ға қолма-қол ақшасыз аударуға арналған қаражатты ай сайын аударуды жүргізеді;

5) проводит систему управления рисками;
банк второго уровня и (или) Национальный оператор почты, участвующие в Пилотном проекте при финансовом ваучере:
1) в сроки, предусмотренные договором присоединения, перечисляет денежные средства в размере, рассчитанном в соответствии с электронным табелем посещаемости ваучеродержателей, с банковских счетов ваучеродержателей на банковские счета ДО;
2) списывает в безакцептном порядке в сроки, предусмотренные договором присоединения:
оставшиеся неиспользованными по состоянию на 31 декабря финансового года деньги со счетов ваучеродержателей и перечисляет их оператору;
деньги, оставшиеся на банковских счетах ваучеродержателей в случае аннулирования ваучера согласно пункту 56 Алгоритма, расторжения договора банковского счета с ваучеродержателем и перечисляет их оператору;
3) в сроки, предусмотренные договором присоединения, предоставляет оператору информацию об использованных средствах на размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение по форме, согласованной с Оператором;
4) передает электронные табеля посещаемости ваучеродержателей, выбравших и участвующих в рамках финансового ваучера, в НОБД для дальнейшей передачи Оператору;
5) гарантирует соблюдение целевого назначения бюджетных средств, предназначенных для последующего безналичного перечисления ДО за оказанные ими образовательные услуги по дошкольному воспитанию и обучению соответствующим ваучеродержателям, в том числе не допускать фактов:
перечисления бюджетных средств с банковского счета, открытого на имя одного ваучеродержателя, на счет ДО в целях оплаты образовательных услуг за другого ваучеродержателя или иного третьего лица;
выдачи наличных денег с банковских счетов ваучеродержателей, открытых в рамках размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг;
6) обеспечивает бесперебойную работу своего объекта информатизации и (или) мобильного приложения и сохранность подтверждающих документов к электронному табелю посещения ваучеродержателей;
услугополучатель:
1) при выборе финансового ваучера регистрируется в мобильном приложении и (или) объекте информатизации банка второго уровня и (или) Национальном операторе почты после получения уведомления от них и подписывает договор банковского счета с заявлением о присоединении к договору присоединения по форме и в порядке, предусмотренном банком второго уровня и (или) Национальным оператором почты;

5) тәуекелдерді басқару жүйесін жүргізеді;
қаржылық ваучер кезінде Пилоттық жобаға қатысатын екінші деңгейдегі банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы:
1) қосылу шартымен көзделген мерзімдерде ваучер ұстаушылар растаған қатысу табеліне сәйкес есептелген мөлшерде ақшалай қаражатты ваучер ұстаушылардың банктік шоттарынан МДҰ банктік шоттарына аударады;
2) қосылу шартымен көзделген мерзімдерде акцептісіз тәртіппен есептен шығарады:
қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған қалған ақша ваучер ұстаушылардың шоттарынан алынып, операторға аударылады;
алгоритмнің 56-тармағына сәйкес ваучер жойылған, ваучер ұстаушымен банктік шот шарты бұзылған жағдайда ваучер ұстаушының банктік шоттарында қалған ақша Операторға аударылады;
3) қосылу шартында көзделген мерзімдерде операторға мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға пайдаланылған қаражат туралы ақпаратты Оператормен келісілген нысан бойынша береді;
4) қаржылық ваучер шеңберінде таңдаған және қатысатын ваучер ұстаушылардың қатысу табелін одан әрі Операторға беру үшін ҰБДҚ-ға береді;
5) тиісті ваучер ұстаушыларға мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша олар көрсеткен білім беру қызметтері үшін кейіннен МДҰ-ға қолма-қол ақшасыз аударуға арналған бюджет қаражатының нысаналы мақсатының сақталуына, оның ішінде:
басқа ваучер ұстаушы немесе өзге үшінші тұлға үшін білім беру қызметтеріне ақы төлеу мақсатында бір ваучер ұстаушының атына ашылған банктік шоттан МДҰ шотына бюджет қаражатын аударуға;
мемлекеттік білім беру тапсырысын ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға орналастыру шеңберінде білім беру қызметтерін алушыларға қатысты ашылған ваучер ұстаушылардың банктік шоттарынан қолма-қол ақша беру;
6) өзінің ақпараттандыру объектісінің және (немесе) мобильді қосымшаның үздіксіз жұмысын және ваучер ұстаушылар қатысуының электрондық табелін растайтын құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді;
қызмет алушы:
1) қаржылық ваучерді таңдағанда, екінші деңгейдегі банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы тарапынан хабарлама алғаннан кейін мобильді қосымшада тіркеледі және екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық пошта операторының белгіленген тәртібі мен нысанында банк шоты туралы келісімшартты және қосылу шартына қосылу туралы өтінішке қол қояды;

2) выбирает посредством соответствующего объекта информатизации подходящее ДО, с которой заключает электронный договор оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению, за исключением случаев, когда между услугополучателем и ДО уже имеется действующий электронный договор оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению;
3) заключая электронный договор с ДО, выражает согласие на присоединение к договору присоединения, указанному в подпункте 4) настоящего пункта и несет ответственность за исполнение условий указанных договоров;
4) при отсутствии системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей подтверждает электронный табель посещаемости ваучеродержателя ДО в сроки, предусмотренные Договором.
При использовании ДО системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей, дополнительное ежемесячное подтверждение электронного табеля посещаемости со стороны услугополучателя не требуется.
В случае несогласия с данными электронного табеля посещаемости ваучеродержателя ДО, заполненными ДО, услугополучатель заполняет причину несогласия в объекте информатизации с приложением подтверждающих документов (при их наличии).
В случае не подтверждения электронного табеля посещаемости ваучеродержателя в вышеуказанный срок, последний автоматически считается подтвержденным со стороны услугополучателя, но не более 2 (двух) месяцев подряд;
5) обеспечивает наличие постоянной или временной регистрации в населенном пункте, в которой оказывается услуга дошкольного воспитания и обучения, за исключением случаев наличия регистрации в населенном пункте, отнесенной к агломерации городов областного, республиканского значения, или столицы;
ДО:
1) обеспечивает согласие услугополучателя на передачу персональных данных ваучеродержателей участникам Пилотного проекта, а также на сбор и обработку полученных участниками Пилотного проекта персональных данных, в рамках размещения государственного образовательного заказа, путем включения предоставления указанного согласия в электронный договор между ДО и услугополучателем, согласно пункту 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
2) своевременно актуализируют в объекте информатизации сведения о фактическом контингенте ваучеродержателей и проектной мощности объекта ДО, которые автоматически передаются объектом информатизации в НОБД;

2) қызмет алушымен МДҰ арасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша білім беру қызметтерін көрсетудің қолданыстағы электрондық шарты болған жағдайларды қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша білім беру қызметтерін көрсетудің электрондық шартын жасасатын тиісті ақпараттандыру объектісі арқылы қолайлы МДҰ-ны таңдайды;
3) электронды шартын МДҰ-мен жасаса отырып, осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген қосылу шартына қосылуға келісім білдіреді және көрсетілген шарттардың талаптарын орындауға жауапты болады;
4) ваучер ұстаушылардың күнделікті қатысуын автоматты есепке алу жүйесі болмаған кезде, Шартта көзделген мерзімдерде ваучер ұстаушының МДҰ-ға қатысудың электрондық табелін растайды.
МДҰ ваучер ұстаушылардың күнделікті қатысуын автоматты есепке алудың жүйесін пайдаланған кезде көрсетілетін қызметті алушы тарапынан қатысудың электрондық табелін ай сайын растау талап етілмейді.
МДҰ толтырған ваучер ұстаушының МДҰ-ға қатысу табелінің деректерімен келіспеген жағдайда қызмет алушы растайтын құжаттарды (олар болған жағдайда) қоса бере отырып, ақпараттандыру объектісінде келіспеу себебін толтырады.
Ваучер ұстаушының қатысудың электрондық табелі жоғарыда көрсетілген мерзімде расталмаған жағдайда, соңғысы қызмет алушы тарапынан автоматты түрде расталған болып есептеледі, бірақ бұл қатарынан 2 (екі) айдан аспауы қажет.
Ваучер ұстаушыларға баруды тіркеудің пайдаланылатын тәсілдері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес келген және білім беруді басқару органының мемлекеттік дата-орталықтарында және байланыс арналарында сақталатын және өңделетін (дербес деректер) ваучер ұстаушының заңды өкілінен дербес деректерді жинауға және өңдеуге ерікті келісім (кері қайтарып алу) болған жағдайда;
5) облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың немесе астананың агломерациясына жатқызылған елді мекенде тіркелу жағдайларын қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметі көрсетілетін елді мекенде тұрақты немесе уақытша тіркелудің болуын қамтамасыз етеді;
МДҰ:
1) Пилоттық жобаға қатысушыларға қызмет алушылардың дербес деректерін беруге, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде Пилоттық жобаға қатысушылар алған дербес деректерді жинауға және өңдеуге қызмет алушының келісім беруін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 8-бабының 1-тармағына сәйкес МДҰ мен қызмет алушы арасындағы электронды шартқа енгізу жолымен келісуін қамтамасыз етеді;
2) ҰБДҚ және ақпараттандыру объектісінде МДҰ тәрбиеленушілерінің нақты контингенті және объектінің жобалық қуаты туралы ақпаратты уақытылы өзектендіреді;

3) обеспечивает наличие трудовых договоров с сотрудниками в единой системе учета трудовых договоров;
4) при отсутствии системы автоматического учета ежедневной фиксации посещаемости ваучеродержателей заполняют в объекте информатизации на ежедневной основе электронный табель посещаемости ваучеродержателя, обеспечивают наличие подтверждающих документов в объекте информатизации;
5) рассматривает причину несогласия услугополучателя с данными электронного табеля посещаемости ваучеродержателя и принимают по результатам рассмотрения соответствующее решение об удовлетворении либо отказе в удовлетворении требования услугополучателя изменить табель посещаемости ваучеродержателя в связи с несогласием с ним (с указанием причины несогласия) в сроки, предусмотренные договором присоединения, указанному в подпункте 4) настоящего пункта.
Сноска. Глава 7 дополнена пунктом 49-1 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 23.09.2025 № 225.
50. При наличии в группе воспитанников с особыми образовательными потребностями комплектование группы осуществляется из расчета уменьшения общего количества ваучеродержателей на 3 (три) на каждого такого ваучеродержателя, при условии установления органом управления образованием на каждого такого ваучеродержателя не менее 3-кратного размера подушевого норматива, предусмотренного Методикой подушевого нормативного финансирования.
51. Допускается прием детей на места временно отсутствующих детей по причине отпуска на срок не менее 30 (тридцати) дней в период комплектования с 1 по 31 июля, при этом финансирование осуществляется не выше проектной мощности.
52. Оплата за оказанные образовательные услуги по дошкольному воспитанию и обучению производится в сроки и на условиях, указанных в договоре присоединения, за зачисленных ваучеродержателей:
1) фактически посещающих дошкольную организацию;
2) отсутствующих по причине болезни, лечения, реабилитации в медицинских и иных организациях, предоставления одному из родителей или законному представителю трудового отпуска и оздоровления ребенка сроком на 60 (шестьдесят) дней в год (при предоставлении справки или письменного заявления одного из родителей или законного представителя ребенка).
В случае представления услугополучателем документов, подтверждающих временную нетрудоспособность ваучеродержателя (болезнь, лечение, реабилитацию) за период, ранее заявленный как отпуск родителя, подтвержденные медицинскими документами дни отсутствия подлежат учету как период временной нетрудоспособности, а неподтвержденные дни учитываются как отпуск родителя в объеме не более 60 (шестидесяти календарных дней) в течение календарного года;

3) қызметкерлермен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарттарының болуын қамтамасыз етеді;
4) ваучер ұстаушылардың күнделікті қатысуын автоматты есепке алу жүйесі болмаған кезде ақпараттандыру объектісінде күн сайын ваучер ұстаушылардың қатысу табелін толтырады және ақпараттандыру объектісінде растайтын құжаттардың болуын қамтамасыз етеді;
5) ваучер ұстаушының МДҰ-ға қатысу электрондық табелі деректерімен қызмет алушының келіспеу себебін қарастырады және қарау нәтижелері бойынша осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген қосылу шартында көзделген мерзімдерде онымен келіспеуіне байланысты (келіспеу себебін көрсете отырып) МДҰ ваучер ұстаушылардың қатысу табелін өзгерту туралы қызмет алушы талабын қанағаттандыру не қанағаттандырудан бас тарту туралы тиісті шешім қабылдайды;.
Ескерту. 49-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Оқу-ағарту министрінің 23.09.2025 № 225 бұйрығымен.
50. Топта ерекше білім беру қажеттіліктері бар тәрбиеленушілер болған кезде топты жинақтау білім беруді басқару органы әрбір осындай ваучер ұстаушыға жан басына шаққанда Жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесінде көзделген жан басына шаққандағы нормативтің кемінде 3 еселенген мөлшерін белгілеген жағдайда, ваучер ұстаушылардың жалпы санын әрбір осындай ваучер ұстаушыға 3 (үш) кеміту есебінен жүзеге асырылады.
51. 1 шілдеден 31 шілдеге дейін жинақтау кезеңінде кемінде 30 (отыз) күн мерзімге демалыс себебінен уақытша болмаған балалардың орындарына балаларды қабылдауға жол беріледі, бұл ретте қаржыландыру жобалық қуаттан жоғары емес жүзеге асырылады.
52. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша көрсетілген білім беру қызметтері үшін ақы төлеу қосылу шартында көрсетілген мерзімде және талаптармен:
1) мектепке дейінгі ұйымға іс жүзінде келіп жүрген;
2) медициналық және өзге де ұйымдарда ауру, емделу, оңалту, ата-анасының біріне немесе баланың заңды өкіліне жылына 60 (алпыс) күн мерзімге еңбек демалысын беруі және баланы сауықтыруы себебі бойынша болмаған (анықтама немесе ата-анасының бірінің немесе баланың заңды өкілінің жазбаша өтінішін ұсынған жағдайда) ваучер ұстаушылар үшін жүргізіледі.
Қызмет алушы ваучер ұстаушының еңбекке уақытша жарамсыздығын (ауру, емдеу, оңалту) растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда, медициналық құжаттармен растау болмаған күндері еңбекке уақытша жарамсыздық себебі бойынша болмаған күндер ретінде есептеледі, ал расталмаған күндер ата-анасының күнтізбелік жыл ішінде күнтізбелік 60 (алпыс) күн шегінде есепке алуды жалғастырады;

3) отсутствующих в ДО не более 40 (сорока) совокупных дней в течение текущего календарного года.
53. Государственный образовательный заказ на дошкольное воспитание и обучение финансируется в объеме и размере, определяемом по решению местных исполнительных органов в следующих случаях:
1) на период действия ограничительных мероприятий, в том числе карантина, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, в результате которых дети не посещают дошкольную организацию;
2) за зачисленных, но не посещающих ДО детей по причине проведения расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального или текущего ремонта в государственных ДО (при наличии документального подтверждения), не более 2 (двух) месяцев в год.
Сноска. Пункт 53 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 23.09.2025 № 225.
54. Приостановление финансирования в отношении ДО осуществляется в следующих случаях:
1) в период проведения проверок, инициированных оператором, уполномоченными органами, органом управления образованием, связанных с выявлением фактов фальсификаций сведений по контингенту ваучеродержателей;
2) после направления требований о возмещении в бюджет сумм финансирования и выплаты в бюджет неустойки, предусмотренных договором присоединения за необоснованно включенного ваучеродержателя в табель посещаемости до момента исполнения требований и (или) уведомлений о приостановлении финансирования при выявлении Заказчиком нарушений законодательств в сфере дошкольного образования;
55. Приостановление финансирования в отношении ваучеродержателей осуществляется в случае дублирования данных ваучеродержателя, получающего государственный заказ в другой ДО.
56. Ваучер в отношении ваучеродержателей аннулируется в следующих случаях:
1) переезда в другой населенный пункт;
2) смерти ваучеродержателя;
3) неподтверждения услугополучателем электронного табеля посещаемости ваучеродержателя в течение двух месяцев подряд. На переходный период при включении населенного пункта в Пилотный проект указанный срок составляет 3 (три) месяца с даты договора присоединения.
При этом требование настоящего подпункта не распространяется на случаи отсутствия подтверждения электронного табеля посещения услугополучатем в связи с возникшими непредвиденными обстоятельствами, количество которых составляет не более 3% от общего количества воспитанников в данной ДО.
Список ваучеродержателей, родители или законные представители, которых не имеют возможности подтверждать электронные табеля посещаемости, определяется органом управлением образования и предоставляется оператору;

3) МДҰ-да ағымдағы күнтізбелік жыл ішінде 40 (қырық) жиынтық күннен аспайтын мерзім қабылданған ваучер ұстаушылар үшін жүргізіледі.
53. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша айқындалатын көлемде және мөлшерде мынадай жағдайларда қаржыландырылады:
1) балалар МДҰ-ға бармайтын шектеу іс-шараларының, оның ішінде карантиннің, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың нәтижесінде қолданылу кезеңіне;
2) МДҰ-ға қабылданған, бірақ мемлекеттік МДҰ-да кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жабдықтау, қайта жаңарту, қалпына келтіру, күрделі немесе ағымдағы жөндеу жүргізілуі себепті бармайтын балалар үшін (құжаттамалық растамасы болса) бірақ оған жылына 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге қаржыландырылады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 23.09.2025 № 225 бұйрығымен.
54. МДҰ-ға қатысты қаржыландыруды тоқтату мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) оператор, уәкілетті орган, білім беруді басқару органы бастамашылық жасаған, ваучер ұстаушылар контингенті бойынша мәліметтерді бұрмалау фактілерін анықтауға байланысты тексерулер жүргізу кезеңінде;
2) Тапсырыс беруші мектепке дейінгі білім беру саласындағы заңнаманы бұзушылықтарды анықтаған кезде қаржыландыруды тоқтата тұру туралы талаптарды және (немесе) хабарламаларды орындау сәтіне дейін қатысу табеліне негізсіз енгізілген ваучер ұстаушы үшін бөлінген бюджет қаражатын қайтару туралы талаптар жіберілгеннен кейін.
55. Ваучер ұстаушыларға қатысты қаржыландыруды тоқтату басқа МДҰ-дан мемлекеттік тапсырыс алатын ваучер ұстаушының деректері қайталанған жағдайда жүзеге асырылады.
56. Ваучер ұстаушыларға қатысты ваучер мынадай жағдайларда жойылады:
1) ваучер ұстаушы басқа елді мекенге көшкенде;
2) ваучер ұстаушы қайтыс болған жағдайда;
3) қызмет алушы қатарынан екі ай бойы осы табельді растамаған жағдайларда жойылады. Елді мекенді Пилоттық жобаға қосу кезінде өтпелі кезеңге аталған мерзім қосылу шартының күнінен бастап 3 (үш) айды құрайды.
Бұл ретте осы тармақшаның талабы туындаған күтпеген жағдаяттарға байланысты саны осы МДҰ тәрбиеленушілерінің жалпы санының 3%-ынан аспайтын қызмет алушының қатысудың электрондық табелі расталмаған жағдайға қолданылмайды.
Ата-аналары немесе заңды өкілдері қатысудың электрондық табельдерін растауға мүмкіндігі жоқ ваучер ұстаушылардың тізімін басқару органы айқындайды және операторға ұсынады;

4) отсутствия посещения и не получения образовательных услуг ваучеродержателем более 40 (сорока) совокупных дней в течение текущего календарного года без уважительной причины, за исключением случаев, предусмотренных законодательством, в следующем порядке. При достижении совокупной продолжительности отсутствия посещения ваучеродержателя без уважительной причины 35 (тридцати пяти) рабочих дней, объект информатизации направляет услугополучателю, а также в ДО, уведомление с предупреждением об аннулировании ваучера в случае достижения 40 (сорока) совокупных дней отсутствия посещения ваучеродержателя. При достижении совокупной продолжительности отсутствия посещения ваучеродержателя без уважительной причины 40 (сорока) дней, объект информатизации направляет услугополучателю, а также в ДО, уведомление об аннулировании ваучера в случае непредставления в течение 5 (пяти) рабочих дней документов, подтверждающих уважительную причину отсутствия посещения;
5) выпуска воспитанников, достигающих в течение календарного года полных 6 лет, и прошедших программу предшкольной подготовки в ДО (кроме детей с ограниченными возможностями согласно соответствующих рекомендаций психолого-медико-педагогической консультации);
6) отказа услугополучателя от дальнейшего использования ваучера.
Сноска. Пункт 56 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 23.09.2025 № 225.
57. Мониторинг за качеством и (или) объемом оказываемых образовательных услуг в рамках Пилотного проекта ведется участниками Пилотного проекта.
Приложение 1
к Алгоритму проведения
пилотного проекта по
размещению государственного
образовательного заказа на
дошкольное воспитание
и обучение с учетом ваучерного
финансирования по получателям
образовательных услуг
Форма
Услугодателю
(от) _______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
__________________________
(индивидуальный
идентификационный
номер (далее – ИИН),
проживающего по адресу:
__________________________
Заявление
Прошу поставить ребенка __________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер) на очередь для получения ваучера на территории населенного пункта город (поселок, село) _________________________________________________
Информирую, что ребенок является (нужное указать):
1) ребенком военнослужащих, в том числе погибших, умерших или пропавших без вести во время прохождения службы (копия документа);
2) ребенком сотрудников специальных государственных органов, в том числе погибших, умерших или пропавших без вести во время прохождения службы (копия документа);

4) ваучер ұстаушының ағымдағы күнтізбелік жыл ішінде білім беру қызметтерін себепсіз барлығы 40 (қырық) күннен астам мерзімде алмағаны және (немесе) бармағаны жағдайында, заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, мынадай тәртіппен жүзеге асырылады. Ваучер ұстаушының себепсіз 35 (отыз бес) жұмыс күнге дейін келмеуінің жиынтық ұзақтығына жеткен кезде ақпараттандыру объектісі қызмет алушыға, сондай-ақ МДҰ-ға ваучер ұстаушының МДҰ-ға келмеуінің жиынтық 40 (қырық) күніне жеткен жағдайда ваучердің күшін жою туралы ескертумен хабарлама жібереді. Ваучер ұстаушының дәлелді себепсіз келмеуінің жиынтық ұзақтығына 40 (қырық) күнге жеткен кезде ақпараттандыру объектісі қызмет алушыға, сондай-ақ МДҰ-ға бармаудың дәлелді себебін растайтын құжаттарды 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынбаған жағдайда ваучердің күшін жою туралы хабарлама жібереді;
5) күнтізбелік жыл ішінде толық 6 жасқа толған және МДҰ-дан мектепалды даярлық бағдарламасынан өткен тәрбиеленушілерді шығарғанда (психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның тиісті ұсынымдарына сәйкес мүмкіндіктері шектеулі балалардан басқа);
6) көрсетілетін қызметті алушы ваучерді одан әрі пайдаланудан бас тартқанда.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 23.09.2025 № 225 бұйрығымен.
57. Пилоттық жоба шеңберінде көрсетілетін білім беру қазметтерінің сапасы мен көлеміне мониторингтеуді Пилоттық жобаға қатысушылар жүргізеді.
Білім беру қызметтерін
алушылар бойынша ваучерлік
қаржыландыруды ескере
отырып, мектепке дейінгі
тәрбие мен оқытуға мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру туралы пилоттық
жобаны жүргізу алгоритміне
1-қосымша
Нысан
Қызмет көрсетушіге
_________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_________________________жеке
сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН),
_____________________
тұратын мекен-жайы
Өтініш
Сізден ____________________ (тегі, аты, әкесінің аты болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі) баланы мынадай елді мекенде:
қала (кент, ауыл) ____________________________________________
ваучер алу үшін кезекке қоюды сұраймын.
Бала:
1) әскери қызметкерлердің, соның ішінде қызмет өткеріп жүргенде қаза тапқан, қайтыс болған немесе із-түзсіз жоғалғандардың баласы (құжаттың көшірмесі);
2) арнайы мемлекеттік органдардың қызметкерлерінің, соның ішінде қызмет өткеріп жүргенде қаза тапқан, қайтыс болған немесе із-түзсіз жоғалғандардың баласы (құжаттың көшірмесі);

3) ребенком сотрудников правоохранительных органов, в том числе погибших, умерших или пропавших без вести во время прохождения службы (копия документа);
4) ребенком сотрудников государственной фельдъегерской службы, в том числе погибших, умерших или пропавших без вести во время прохождения службы (копия документа);
5) ребенком с ограниченными возможностями (копия документа);
6) ребенком из семьи, воспитывающей ребенка с инвалидностью;
7) ребенком из семьи, в которой один из родителей является лицом с инвалидностью;
8) ребенком, оставшимся без попечения родителей;
9) ребенком сиротой;
10) ребенком из многодетной семьи;
11) ребенком педагога;
12) ребенком медицинского работника;
13) не относится ни к одной из вышеперечисленных категорий.
Обязуюсь поддерживать актуальные сведения о номере телефона на веб-портале "электронного правительства" (в базе мобильных граждан) и в объекте информатизации для своевременного получения уведомлений о статусе оказания государственной услуги.
Подтверждаю, что я ознакомлен с Алгоритмом проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг, построения очередности, получения ваучера и согласен (согласна) на использование сведений, составляющих, охраняемых законом тайну, содержащихся в объекте информатизации.
Электронный адрес: _____________
Подпись _______________ Дата _________________
Приложение 2
к Алгоритму проведения
пилотного проекта по
размещению государственного
образовательного заказа на
дошкольное воспитание
и обучение с учетом ваучерного
финансирования по получателям
образовательных услуг
Перечень основных требований к оказанию услуги "Постановка на очередь детей дошкольного возраста (до 6 лет) для направления в дошкольные организации"
1
Наименование услугодателя
управления образования городов республиканского значения и столицы, отделы образования районов, городов областного значения
2
Способы предоставления услуги
прием заявления и выдача результата оказания услуги осуществляются через:
1) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz;
2) объекты информатизации;
3) абонентское устройство сотовой связи (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на веб-портале "электронного правительства").
3
Срок оказания услуги
4
Форма оказания услуги
электронная (частично автоматизированная)/ проактивная
5
Результат оказания услуги
уведомление о постановке на очередь (в установленной форме) либо мотивированный ответ об отказе в оказании услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
услуга услугополучателям оказывается бесплатно
7
График работы

3) құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің баласы, соның ішінде қызмет өткеріп жүргенде қаза тапқан, қайтыс болған немесе із-түзсіз жоғалғандардың баласы (құжаттың көшірмесі);
4) мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, соның ішінде қызмет өткеріп жүргенде қаза тапқан, қайтыс болған немесе із-түзсіз жоғалғандардың баласы (құжаттың көшірмесі);
5) мүмкіндігі шектеулі баласы (құжаттың көшірмесі);
6) мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған отбасы баласы;
7) ата-анасының бірінде мүгедектігібар отбасы баласы;
8) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған бала;
9) жетім бала;
10) көп балалы отбасының баласы;
11) педагогтің баласы;
12) медициналық қызметкердің баласы;
13) жоғарыда аталған санаттардың ешқайсына жатпайтын бала болып табылатынын (қажеттісін көрсетіңіз) хабарлаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы хабарламаларды уақтылы алу үшін "электронды үкімет" веб-порталындағы (мобильді азаматтар базасындағы) және ақпараттандыру объектісіндегі телефон нөмірі туралы өзекті мәліметтерді қолдауға міндеттенемін.
Мен, білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды, кезектілік құруды, ваучер алуды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі Пилоттық жобаны жүргізу Алгоритіммен танысқанымды және ақпараттандыру объектісіндегі құпияны құрайтын, заңмен қорғалатын мәліметтерді пайдалануға келісетінімді (келісетінімді) растаймын.
Электрондық мекен-жайы: _____________
Қолтаңба _______________ Күні _________________
Білім беру қызметтерін
алушылар бойынша ваучерлік
қаржыландыруды ескере
отырып, мектепке дейінгі
тәрбие мен оқытуға мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру туралы пилоттық
жобаны жүргізу алгоритміне
2-қосымша
"Мектепке дейінгі ұйымдарға жіберу үшін мектеп жасына дейінгі балаларды (6 жасқа дейін) кезекке қою" қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Қызмет берушінің атауы
Республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері
2
Қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) "Электронды үкімет" веб-порталы www.egov.kz;
2) ақпараттандыру объектілері;
3) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірі "электронды үкімет" веб-порталында тіркелген жағдайда) арқылы жүзеге асырылады.
3
Қызмет көрсету мерзімі
4
Қызметті көрсету нысаны
электронды (ішінара автоматтандырылған)/ проактивті
5
Қызмет көрсетудің нәтижесі
кезекке қою туралы хабарлама беру (бекітілген нысанда) немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Қызмет көрсету кезінде қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
қызмет қызмет алушыларға тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі

1) услугодателя: с понедельника по пятницу, за исключением праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан в соответствии с установленным графиком работы услугодателя с 9:00 часов до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов;
2) портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем);
3) объектов информатизации: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания услуги
1) заявление услугополучателя в форме электронного документа согласно приложению 1 к Алгоритму;
2) электронная копия справки, выданная с места работы военнослужащего или сотрудника специальных государственных органов, правоохранительных органов, правоохранительных органов, фельдъегерской службы заверенная подписью уполномоченного лица и печатью (действительна в течение месяца со дня выдачи);
3) справка с места работы педагога, медицинского работника, заверенная подписью руководителя организации и печатью (действительна в течение месяца со дня выдачи);
4) электронная копия заключения психолого-медико-педагогической консультации для детей с ограниченными возможностями (при наличии);
5) электронная копия документа врача-фтизиатра при постановке на очередь в санаторные ДО.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о свидетельстве о рождении ребенка, услугодатели получают из соответствующих государственных информационных систем.
Для нерезидентов:
1) заявление услугополучателя в форме электронного документа согласно приложению 1 к Алгоритму;
2) электронная копия свидетельства о рождении ребенка;
3) электронная копия документа, удостоверяющего личность услугополучателя (одного из родителей или законного представителя ребенка);
4) электронная копия заключения психолого-медико-педагогической консультации для детей с ограниченными возможностями (при наличии);
5) электронная копия документа врача-фтизиатра (при постановке на очередь в санаторные ДО).
9
Основания отказа в оказании услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) қызмет көрсетуші: мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қызмет көрсетушінің белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін;
2) портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (қызмет алушы жұмыс уақыты аяқталғанда, демалыс және мереке күндері жүгінгенде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
3) ақпараттандыру объектілері: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (қызмет алушы жұмыс уақыты аяқталғанда, демалыс және мереке күндері жүгінгенде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Қызмет көрсету үшін қызмет алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Алгоритмге 1-қосымшаға сәйкес қызмет алушының электрондық құжат нысанындағы өтініші;
2) әскери қызметшінің немесе арнаулы мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, құқық қорғау органдарының, фельдъегерлік қызметтің қызметкерінің жұмыс орнынан берілген, уәкілетті адамның қолымен және мөрімен расталған анықтаманың электрондық көшірмесі (берілген күннен бастап бір ай ішінде жарамды);
3) ұйым басшысының қолымен және мөрімен расталған педагогтің, медицина қызметкерінің жұмыс орнынан анықтама (берілген күннен бастап бір ай ішінде жарамды);
4) мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының электрондық көшірмесі (бар болса);
5) санаториялық МДҰ-ға кезекке қою кезінде фтизиатр-дәрігер құжатының электрондық көшірмесі.
Қызмет көрсетушілер жеке басын куәландыратын құжаттарды, баланың туу туралы куәлігі туралы, ваучер алғанын растайтын мәліметтерді тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Резидент еместер үшін:
1) Алгоритмге 1-қосымшаға сәйкес қызмет алушының электрондық құжат нысанындағы өтініші;
2) баланың туу туралы куәлігінің электрондық көшірмесі;
3) қызмет алушының (ата-анасының бірінің немесе заңды өкілінің) жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының электрондық көшірмесі (бар болса);
5) фтизиатр-дәрігер құжатының электрондық көшірмесі (санаториялық МДҰ-ға кезекке қою кезінде).
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) выявление постановки на очередь ребенка в данном или в другом регионе, за исключением очереди в санаторную и специальную ДО, а также в специальные группы в ДО;
2) наличие ребенка в контингенте ДО, которому оказывается услуга по дошкольному воспитанию и обучению в рамках государственного образовательного заказа в данном или в другом регионе;
3) отсутствия постоянной или временной регистрации услугополучателя в населенном пункте, в которой оказывается государственная услуга, за исключением случаев наличия регистрации в населенном пункте, отнесенной к агломерации городов областного, республиканского значения, или столицы, а также заявлении, поданным на постановку на очередь в санаторные, специальные ДО и специальные группы в ДО;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания услуги;
10
Иные требования с учетом особенностей оказания услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
По выбору услугополучателя услуга оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния".
Приложение 3
к Алгоритму проведения
пилотного проекта по
размещению государственного
образовательного заказа на
дошкольное воспитание
и обучение с учетом ваучерного
финансирования по получателям
образовательных услуг
Форма
Уведомление об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (ая):
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя)
Вам отказано по основаниям предусмотренным Алгоритмом
_______________________________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги)
ввиду несоответствия требованиям, установленным пунктом 9 приложения 2:

1) санаториялық және арнаулы МДҰ-ға, сондай-ақ МДҰ-дағы арнаулы топтарға кезекті қоспағанда, осы немесе басқа өңірде баланың кезекке қойылуын анықтау;
2) осы немесе басқа өңірде мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша қызмет көрсетілетін МДҰ контингентінде баланың болуы;
3) облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың немесе астананың агломерациясына жатқызылған елді мекенде тіркелу жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік қызмет көрсетілетін елді мекенде қызмет алушының тұрақты немесе уақытша тіркелуінің болмауы;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қызмет алушының қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;
10
Қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызмет ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге де талаптар
Қызмет алушының таңдауы бойынша көрсетілетін қызмет "бір өтініш" қағидаты бойынша "Баланың тууын тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызметімен бірге көрсетіледі.
Білім беру қызметтерін
алушылар бойынша ваучерлік
қаржыландыруды ескере
отырып, мектепке дейінгі
тәрбие мен оқытуға мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру туралы пилоттық
жобаны жүргізу алгоритміне
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
Құрметті _______________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Сізге 2 қосымшаның 9-тармағында белгіленгін талаптарға сәйкес келмеуіне байланысты
______________________________________________________
(мемлекеттік қызметтің атауын көрсету)

1)_________________________________________________;
2)_________________________________________________;
3)_________________________________________________;
4)_________________________________________________.
Приложение 4
к Алгоритму проведения
пилотного проекта по
размещению государственного
образовательного заказа на
дошкольное воспитание
и обучение с учетом ваучерного
финансирования по получателям
образовательных услуг
Категория очередности
Номер категории
Описание категории
Вес категории
1
дети военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, правоохранительных органов, фельдъегерской службы, в возрасте 5 лет, по дате постановки в очередь
3
2
дети военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, правоохранительных органов, фельдъегерской службы, в возрасте от 2 до 5 лет, по дате постановки в очередь
2
3
дети с ограниченными возможностями, в возрасте от 2 и старше, в общеобразовательные ДО, по дате постановки в очередь
2
4
дети в возрасте 5 лет из семей, в которых один из родителей имеет инвалидность, по дате постановки в очередь
2
5
дети в возрасте от 2 до 5 лет из семей, в которых один из родителей имеет инвалидность, по дате постановки в очередь
2
6
дети в возрасте 5 лет из семей, воспитывающих ребенка с инвалидностью, по дате постановки в очередь
2
7
дети в возрасте от 2 до 5 лет из семей, воспитывающих ребенка с инвалидностью, по дате постановки в очередь
2
8
дети 5 лет, оставшиеся без попечения родителей, дети-сироты, по дате постановки в очередь
1
9
дети в возрасте от 2 до 5 лет оставшиеся без попечения родителей, дети-сироты, по дате постановки в очередь
1
10
дети в возрасте 5 лет из многодетной семьи, по дате постановки в очередь
1
11
дети в возрасте от 2 до 5 лет из многодетной семьи, по дате постановки в очередь
1
12
дети педагогов, медицинских работников в возрасте 5 лет, по дате постановки в очередь
1
13
дети педагогов, медицинских работников в возрасте от 2 до 5 лет, по дате постановки в очередь
1
14
дети в очереди, по возрасту достигшие 5 лет, по дате постановки в очередь
1
15
дети-близнецы в очереди, по возрасту достигшие 5 лет, по дате постановки в очередь
1
16
дети-близнецы от 2 до 5 лет по дате постановки в очередь
1
17
дети, посещающие ДО на коммерческой основе в возрасте от 2 до 6 лет при посещении ДО не менее 6 месяцев подряд, по дате постановки в очередь
1
18
дети в очереди, по возрасту достигшие 4 лет, по дате постановки в очередь
1
19
дети в очереди, по возрасту достигшие 3 лет, по дате постановки в очередь
1
20
дети в очереди, по возрасту достигшие 2 лет, по дате постановки в очередь
1
21
дети в очереди, возраст которых достиг 1 года или младше
0
Приложение 5
к Алгоритму проведения
пилотного проекта по
размещению государственного
образовательного заказа на
дошкольное воспитание и
обучение с учетом ваучерного
финансирования по получателям
образовательных услуг
Я,
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) даю согласие на сбор и обработку,
в том числе доступ к моим персональным данным и персональным данным ребенка
_________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) которые требуются для оказания
услуги "Постановка на очередь детей дошкольного возраста (до 6 лет) для направления в дошкольные организации"/"Прием документов и зачисление детей в дошкольные организации", включающие в себя следующее:

1) _________________________________________________________;
2) _________________________________________________________;
3) _________________________________________________________;
4) _________________________________________________________.
Алгоритмде көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартылды.
Білім беру қызметтерін
алушылар бойынша ваучерлік
қаржыландыруды ескере
отырып, мектепке дейінгі
тәрбие мен оқытуға мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру туралы пилоттық
жобаны жүргізу алгоритміне
4-қосымша
Кезектілік санаты
Санат нөмірі
Санаттың сипаттамасы
Санаттың салмағы
1
Әскери қызметкерлердің, арнайы мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, фельдъегерлік қызмет қызметкерлерініңінің балалары, 5 жасқа толған, кезекке қойылған күні бойынша
3
2
Әскери қызметкерлердің, арнайы мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, фельдъегерлік қызмет қызметкерлерініңінің балалары, 2 мен 5 жас аралығында, кезекке қойылған күні бойынша
2
3
Мүмкіндігі шектеулі балалар, 2 жастан жоғары, жалпы білім беретін балабақшаларға, кезекке қойылған күні бойынша
2
4
5 жасқа толған, ата-анасының бірінде мүгедектігі бар балалар, кезекке қойылған күні бойынша
2
5
2 мен 5 жас аралығындағы, ата-анасының бірінде мүгедектігі бар балалар, кезекке қойылған күні бойынша
2
6
5 жасқа толған, мүгедек баланы тәрбиелеп отырған отбасылардың балалары, кезекке қойылған күні бойынша
2
7
2 мен 5 жас аралығындағы, мүгедек баланы тәрбиелеп отырған отбасылардың балалары, кезекке қойылған күні бойынша
2
8
5 жасқа толған, ата-ана қамқорлығынсыз қалған балалар, жетім балалар, кезекке қойылған күні бойынша
1
9
2 мен 5 жас аралығындағы, ата-ана қамқорлығынсыз қалған балалар, жетім балалар, кезекке қойылған күні бойынша
1
10
5 жасқа толған, көпбалалы отбасындағы балалар, кезекке қойылған күні бойынша
1
11
2 мен 5 жас аралығындағы, көпбалалы отбасындағы балалар, кезекке қойылған күні бойынша
1
12
5 жасқа толған, педагогтеардің, медициналық қызметкерлердің балалары, кезекке қойылған күні бойынша
1
13
2 мен 5 жас аралығындағы, педагогтеардің, медициналық қызметкерлердің балалары, кезекке қойылған күні бойынша
1
14
кезекте тұрған, жасы бойынша 5 жасқа толған балалар, кезекке қойылған күні бойынша
1
15
кезекте тұрған, жасы бойынша 5 жасқа толған егіз балалар, кезекке қойылған күні бойынша
1
16
2 мен 5 жас аралығындағы егіз балалар, кезекке қойылған күні бойынша
1
17
МДҰ қатарынан кемінде 6 ай қатарынан барған кезде 2 жастан 6 жасқа дейінгі коммерциялық негізде МДҰ-ға баратын балалар кезекке қойылған күні бойынша
1
18
кезекте тұрған, жасы бойынша 4 жасқа толған балалар, кезекке қойылған күні бойынша
1
19
кезекте тұрған, жасы бойынша 3 жасқа толған балалар, кезекке қойылған күні бойынша
1
20
кезекте тұрған, жасы бойынша 2 жасқа толған балалар, кезекке қойылған күні бойынша
1
21
жасы бойынша 1 жасқа толған балалар немесе одан кіші кезекте тұрған балалар
0
Білім беру қызметтерін
алушылар бойынша ваучерлік
қаржыландыруды ескере
отырып, мектепке дейінгі
тәрбие мен оқытуға мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру туралы пилоттық
жобаны жүргізу алгоритміне
5-қосымша
Мен, ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
_________________________________________________________________,
(және баланың жеке деректерін тегі, аты ,әкесінің аты (болған жағдайда))
"Мектепке дейінгі ұйымдарға жіберу үшін мектеп жасына дейінгі (6 жасқа дейінгі) балаларды кезекке қою"/"Мектепке дейінгі ұйымдарға құжаттарды қабылдау және балаларды қабылдау" қызметтерін алу үшін талап етілетін менің жеке дерегімді және баланың жеке деректерін жинауға және өңдеуге, оның ішінде қол жеткізуге келісемін, сондай-ақ мынадайларға келісім беремін:

1) передачу персональных данных третьим лицам в целях оказания услуги;
2) трансграничную передачу персональных данных в процессе их обработки в целях оказания услуги.
Согласен(а) на доступ к персональным данным ограниченного доступа, включающие в себя иные сведения, которые требуются для подтверждения достоверности предоставляемых документов при оказании услуги.
Настоящее согласие действует в течение всего периода до получения результата оказания услуги.
Приложение 6
к Алгоритму проведения
пилотного проекта по
размещению государственного
образовательного заказа на
дошкольное воспитание и
обучение с учетом ваучерного
финансирования по получателям
образовательных услуг
Форма
Типовой договор оказания образовательных услуг для дошкольных организаций
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 23.09.2025 № 225.
В целях определения и регулирования взаимоотношений между
______________________________________________________________________________
(наименование дошкольной организации),
именуемое в дальнейшем "Дошкольная организация", в лице руководителя
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя дошкольной организации)
действующего на основании Устава дошкольной организации, с одной стороны и
одним из родителей
______________________________________________________________________
(законных представителей ребенка)
_____________________________________________________________________________,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) именуемые в дальнейшем "Родитель"
______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), ребенка)
с другой стороны (далее – Стороны), заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
1.1. Настоящий договор регулирует взаимоотношения между дошкольной организацией и родителями или иными законными представителями ребенка на период нахождения в дошкольной организации с установлением прав и обязанностей сторон, а также механизм взаимной ответственности за воспитание и обучение воспитанника.
1.2. Подписанием настоящего договора родитель или иной законный представитель ребенка присоединяется к договору присоединения, подписанному дошкольной организацией и размещенному им на веб-портале государственных закупок.
Присоединение родителями или иными законными представителями ребенка к договору присоединения является формой выражения его согласия:
с условиями договора присоединения, подписанному дошкольной организацией и размещенному им на веб-портале государственных закупок, в том числе всех приложений к нему, и свидетельствует о том, что родитель или законный представитель ребенка прочитал, понял и принял все условия договора присоединения в полном объеме, без замечаний и возражений;

1) қызмет көрсету мақсатында тұлғаларға дербес деректерді беру;
2) қызметтер көрсету мақсатында оларды құру процесінде дербес деректерді трансшекаралық беруді.
Қызмет көрсету кезінде ұсынылатын құжаттардың дұрыстығын растау үшін талап етілетін өзге де мәліметтерді қамтитын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісемін.
Осы келісім қызмет көрсету нәтижесін алғанға дейінгі барлық кезең ішінде қолданылады.
Білім беру қызметтерін
алушылар бойынша ваучерлік
қаржыландыруды ескере
отырып, мектепке дейінгі
тәрбие мен оқытуға мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру туралы пилоттық
жобаны жүргізу алгоритміне
6-қосымша
Нысан
Мектепке дейінгі ұйымдарға арналған білім беру қызметін көрсетудің үлгілік шарты
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 23.09.2025 № 225 бұйрығымен.
Мектепке дейінгі ұйымның Жарғысы негізінде әрекет ететін, бұдан әрі
"мектепке дейінгі ұйым" деп аталатын
_____________________________________________________________
(мектепке дейінгі ұйымның атауы) басшысы атынан
______________________________________________________________
(мектепке дейінгі ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
бір жағынан және екінші жағынан
_________________________________________________________________
(баланың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
бұдан әрі "Ата-ана" деп аталатын ата-анасының (баланың заңды өкілдерінің)
біреуі ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (болған жағдайда)
(бұдан әрі – Тараптар) арасындағы қарым-қатынасты анықтау және реттеу мақсатында
төмендегілер туралы осы шарт жасалды:
1. Шарттың мәні
1.1. Осы шарт мектепке дейінгі білім беру ұйымы мен баланың ата-анасы немесе өзге де заңды өкілдері арасында баланың мектепке дейінгі ұйымда болған кезеңінде тараптардың құқықтары мен міндеттерін, сондай-ақ, тәрбиеленушіні тәрбиелеу мен оқытуға өзара жауапкершілік тетігін белгілей отырып, өзара қарым-қатынасты реттейді.
1.2. Осы шартқа қол қою арқылы баланың ата-анасы немесе өзге де заңды өкілі мектепке дейінгі ұйым қол қойған және ол мемлекеттік сатып алу веб-порталында орналастырған қосылу шартына қосылады.
Баланың ата анасының немесе өзге де заңды өкілдерінің қосылу шартына қосылуы олардың келісімін білдіру нысаны болып табылады:
мектепке дейінгі ұйым қол қойған және ол мемлекеттік сатып алу веб-порталында, оның ішінде оған барлық қосымшаларда орналастырған қосылу шартының талаптарымен және баланың ата-анасының немесе заңды өкілінің қосылу шартының барлық талаптарын ескертулерсіз және қарсылықтарсыз толық көлемде оқығанын, түсінгенін және қабылдағанын куәландырады;

на сбор и обработку сторонами договора присоединения персональных данных Родителя и его ребенка, в рамках размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, согласно пункту 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
2. Права и обязанности сторон
2.1. Дошкольная организация обязуется:
1) соблюдать Устав дошкольной организации и настоящий договор;
2) производить прием воспитанников в соответствии с Алгоритм проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 372;
3) обеспечивать реализацию в полном объеме Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения (далее - ГОС), утвержденного приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031), Типовых учебных планов дошкольного воспитания и обучения (далее - Типовые планы), утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 557 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8275) и Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 499 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14235);
4) обеспечить ребенку охрану жизни и здоровья, создание условий, обеспечивающих физическое, интеллектуальное и личностное развитие, освоение содержания Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 499 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14235), качественную предшкольную подготовку, сбалансированное питание, сохранность имущества;
5) организовать деятельность ребенка в соответствии с индивидуальными и возрастными особенностями и возможностями;
6) установить пятидневный, шестидневный (нужное подчеркнуть) график посещения ребенком дошкольной организации с _____ до _____ ч.

"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде Ата-ананың және оның баласының дербес деректерін қосу шартын тараптардың жинауы мен өңдеуіне оның келісімін білдіру нысаны болып табылады.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Мектепке дейінгі ұйым:
1) мектепке дейінгі ұйымның Жарғысын және осы Шартты сақтауға;
2) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 372 бекітілген Білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы пилоттық жобаны жүргізу алгоритміне сәйкес тәрбиеленушілерді қабылдауды іске асыруға;
3) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 557 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8275 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларын, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2016 жылғы 12 тамыздағы № 499 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14235 болып тіркелген) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламаларын толық көлемде іске асырылуын қамтамасыз етуге;
4) баланың өмірімен мен денсаулығын сақтауды, физикалық, зияткерлік және тұлғалық дамуын қамтамасыз ететін жағдайлар жасауды, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 12 тамыздағы № 499 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14235 болып тіркелген) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы мазмұнын игеруді, сапалы мектепалды даярлықты, теңгерімді тамақтануды, мүлкін сақтауды (киімі, аяқ-киімі) қамтамасыз етуге;
5) баланың әрекетін оның жасына, жеке ерекшеліктеріне және қабілеттеріне сәйкес ұйымдастыруға;
6) бес күндік, алты күндік (керегін сызу) – сағ _____ - _____ дейін мектепке дейінгі ұйымға бару кестесін жасауға;

7) сохранить место за ребенком в случае болезни, лечения, оздоровления, коррекции и реабилитации воспитанника в организациях здравоохранения и иных организациях (при предоставлении справки по показанию, заключения), а также при предоставлении письменного заявления одного из родителей или законного представителя ребенка на трудовой отпуск или оздоровление воспитанника сроком до 60 (шестидесяти) дней в год, на период введенного чрезвычайного положения (чрезвычайных ситуаций социального, природного, техногенного характера), карантина в населенном пункте.
8) оказывать консультационную помощь родителю или законному представителю ребенка в вопросах воспитания и обучения ребенка;
9) переводить воспитанников из одной возрастной группы в другую c 1 по 31 августа текущего года с учетом достижения воспитанником полных лет в текущем календарном году;
10) выпускать из дошкольной организации воспитанников, прошедших программу предшкольной подготовки до 1 августа ежегодно;
11) соблюдать требования Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка" в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № ҚР ДСМ-59 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23469);
12) проявлять уважение к родителям либо законным представителям ребенка;
13) оказывать психолого-педагогическое сопровождение воспитанникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
проводить психологическую диагностику, консультирование и тренинги (групповые, индивидуальные) с воспитанниками с письменного согласия родителей или законных представителей ребенка, консультирование и тренинги с родителями (при необходимости).
2.2. Дошкольная организация имеет право:
1) оказывать дополнительные платные услуги образовательного, оздоровительного характера в будние и выходные дни для воспитанников согласно законодательству Республики Казахстан в области образования;
2) отчислить воспитанника из дошкольных организаций производится при нарушении требований договора между дошкольной организацией и родителем или иным законным представителем ребенка; пропуска воспитанником более 40 (сорока) дней без уважительных причин и предупреждения администрации; наличия медицинских противопоказаний, препятствующих его пребыванию на основании справки врачебной консультационной комиссии;
3) предоставлять родителю или законному представителю ребенка отсрочку платежей за питание ребенка в дошкольной организации по соглашению обеих сторон;

7) тәрбиеленуші ауырған, денсаулық сақтау және басқа ұйымдарда емделген, сауықтырылған, денсаулығын түзеткен және оңалтылған (көрсетілімі бойынша анықтама және қорытынды ұсынған жағдайда) кезде, сондай-ақ, тәрбиеленушінің ата-анасының бірі немесе заңды өкілі тәрбиеленушінің жылына 60 (алпыс) күнге дейін мерзімде демалысқа немесе емделуге жазбаша өтініш ұсынған жағдайда, елді мекенде төтенше жағдай (әлеуметтік, табиғи, техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар), карантин енгізілген кезеңде баланың орнын сақтауға;
8) баланы тәрбиелеу мен оқыту мәселелерінде ата-анаға консультациялық көмек көрсетуге;
9) тәрбиеленушінің ағымдағы күнтізбелік жылда толық жасқа жетуін ескере отырып, тәрбиеленушілерді бір жас тобынан басқасына ауыстыру ағымдағы жылғы 1-31 тамыз аралығында жүзеге асыруға;
10) мектепалды даярлық бағдарламасын өткен тәрбиеленушілерді мектепке дейінгі ұйымнан жыл сайын 1 тамызға дейін шығаруға;
11) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 шілдедегі № ҚР ДСМ-59 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23469 болып тіркелген) сәйкес бекітілген Мектепке дейінгі ұйымдарға және сәбилер үйлеріне қойылатын санитариялық -эпидемиологиялық талаптарын сақтауға;
12) тәрбиеленушінің ата-анасына немесе заңды өкілдеріне құрмет көрсетуге;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тәрбиеленушілерге психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу көрсету;
ата-аналардың немесе баланың заңды өкілінің жазбаша түрдегі келісімімен тәрбиеленушілермен психологиялық диагностика, консультация және тренингтер (топтық, жеке) жүргізіп, ата-аналарға консультация береді және тренингтер жүргізеді (қажет болған жағдайда).
2.2. Мектепке дейінгі ұйым:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес жұмыс күндері және демалыс күндері тәрбиеленушілер үшін білім беру, сауықтыру сипатындағы қосымша ақылы қызметтер көрсетуге;
2) мектепке дейінгі ұйым мен тәрбиеленушінің ата-анасының немесе өзге де заңды өкілінің арасындағы шарттың талаптары бұзылғанда, тәрбиеленуші 40 (қырық) күннен астам себепсіз және әкімшілікке ескертпей, мектепке дейінгі ұйымға келмеген, дәрігерлік консультациялық комиссия анықтамасының негізінде тәрбиеленушінің келуiне кедергi болатын медициналық қарсы көрсетілімдер болған жағдайларда шығаруға;
3) ата-анаға екі тараптың келісімі бойынша мектепке дейінгі ұйымда баланың тамақтануы үшін төлемді кейінге қалдыруға;

4) не передавать ребенка родителю или законному представителю ребенка, находящемуся в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также близким родственникам, не достигшим совершеннолетия;
5) расторгнуть договор досрочно при систематическом невыполнении родителем или законным представителем ребенка обязательств, предусмотренных настоящим договором, уведомив родителя или законного представителя ребенка об этом не позднее чем за 10 (десять) календарных дней;
6) объединять группы в случае производственной необходимости.
2.3. Родитель или законный представитель ребенка обязуется:
1) выполнять правила, определенные Уставом, и соблюдать условия настоящего договора;
2) своевременно вносить родительскую плату в размере __________ тенге ежемесячно до 5-го числа текущего месяца;
3) лично передавать и забирать ребенка у воспитателя группы;
4) не поручать забирать ребенка из дошкольной организации близким родственникам, находящимся в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также не достигшим совершеннолетия;
5) своевременно информировать дошкольную организацию о предстоящем отсутствии ребенка;
6) не приводить ребенка в дошкольную организацию с признаками простудных или инфекционных заболеваний для предотвращения их распространения среди других воспитанников;
7) не допускать пропусков в посещении дошкольной организации без уважительной причины. В случае болезни ребенка предоставить медицинскую справку, выданную медицинской организацией по месту жительства;
8) проявлять уважение к педагогу и сотрудникам при исполнении ими своих должностных обязанностей;
9) взаимодействовать с дошкольной организацией по всем вопросам воспитания и обучения ребенка;
10) не скрывать проблемы, связанные со здоровьем и угрожающие жизни ребенка и других детей;
11) воспитывать у ребенка с учетом его интересов:
добропорядочность, толерантность и межнациональное согласие; киберкультуру и кибергигиену;
12) рассмотреть возможность ограничения использования мобильных устройств с учетом потребности ребенка;
13) обеспечивать посещение ребенка дошкольной организации;
14) подтвердить электронный табель посещаемости ваучеродержателя, сформированный дошкольной организацией и направленный посредством объекта информатизации либо направить несогласие с данными, указанными в табеле посещаемости ваучеродержателя, с указанием причин несогласия.
В случае не подтверждения табеля посещаемости ваучеродержателя, сформированного дошкольной организацией и направленной посредством объекта информатизации в течение двух месяцев подряд, за исключением случаев его неподтверждения по причине несогласия с содержащимися в нем данными ваучер аннулируется.

4) баланы алкагольді немесе наркотикті мас күйдегі ата-анасына немесе заңды өкіліне, сондай-ақ кәмелеттік жасқа толмаған жақын туыстарына бермеуге;
5) ата-ана осы шартта көзделген міндеттерін жүйелі түрде орындамаған кезде бұл туралы ата-ананы күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей хабардар ете отырып, мерзімінен бұрын шартты бұзуға;
6) өндірістік қажеттілік болған жағдайда топтарды қосуға құқылы.
2.3. Ата-ана немесе баланың занды өкілі:
1) Жарғымен анықталған ережелерді орындауға, осы шарттың талаптарын сақтауға;
2) баланың тамақтануы үшін ________ теңге мөлшерінде ай сайын ағымдағы айдың 5-не дейін ақы төлеуге;
3) баланы тәрбиешіге жеке тапсыруға және одан алуға;
4) баланы алкогольді немесе наркотикті мас күйдегі, сондай-ақ кәмелеттік жасқа толмаған жақын туысқандарына мектепке дейінгі ұйымнан алуды тапсырмауға;
5) мектепке дейінгі ұйымды баланың бармайтыны туралы алдын ала уақытында хабардар етуге;
6) басқа тәрбиеленушілер арасында инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау мақсатында тұмау немесе жұқпалы аурулардың белгілері байқалған жағдайда баланы мектепке дейінгі ұйымға әкелмеуге;
7) мектепке дейінгі ұйымға дәлелді себепсіз бармауға жол бермеу. Бала ауырған жағдайда тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйым берген анықтаманы ұсынуға;
8) педагогтерге және қызметкерлерге өздерінің лауазымдық міндеттерін орындауда құрмет көрсетуге;
9) тәрбие мен оқытудың барлық мәселелері бойынша мектепке дейінгі ұйыммен өзара қарым-қатынас жасауға;
10) бала мен басқа балалардың өміріне қауіп төндіретін денсаулыққа байланысты мәселелерді жасырмауға;
11) баланы, оның қызығушылықтарын ескере отырып:
әдептілікке, төзімділікке және ұлтаралық келісімге; кибермәдениет пен кибергигиенаға тәрбиелеуге;
12) баланың қажеттіліктерін ескере отырып, мобильді құрылғыларды қолдануды шектеу мүмкіндіктерін қарастыруға;
13) баласының мектепке дейінгі ұйымға баруын қатамасыз етуге;
14) мектепке дейінгі ұйым қалыптастырған және ақпараттандыру объектісі арқылы жіберілген ваучер ұстаушының қатысудың электрондық табелін растауға не келіспеушілік себептерін көрсете отырып, ваучер ұстаушының қатысу табелінде көрсетілген деректермен келіспеушілікті жіберуге міндеттеледі.
Мектепке дейінгі ұйым қалыптастырған және ақпараттандыру объектісі арқылы жіберілген ваучер ұстаушының баланың қатысудың электрондық табелі қатарынан екі ай бойы қатарынан расталмаған жағдайда, ондағы деректермен келіспеу себебінен расталмаған жағдайларды қоспағанда, ваучер жойылады.

2.4. Родитель или законный представитель ребенка имеет право:
1) вносить предложения по улучшению деятельности дошкольной организации и организации дополнительных услуг;
2) в период адаптации ребенка к условиям дошкольной организации в течение определенного времени, согласованного обеими сторонами, находиться в дошкольной организации;
3) брать отсрочку платежей за питание ребенка не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до установленных сроков оплаты по согласованию обеих сторон;
4) требовать выполнение условий настоящего договора;
5) расторгнуть настоящий договор досрочно в одностороннем порядке, предварительно уведомив об этом дошкольную организацию не позднее чем за 10 (десять) календарных дней.
2.5. Родитель или законный представитель ребенка, заключая настоящий договор с ДО, выражает согласие на присоединение к договору присоединения, предусматривающему размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение в данном ДО за его ребенка.
3. Размер и порядок оплаты образовательных услуг:
Родительская оплата в сумме __________ тенге, вносится ежемесячно до 5-го числа текущего месяца. В случае болезни, лечения, оздоровления, коррекции и реабилитации воспитанника в организациях здравоохранения и иных организациях (при предоставлении справки по показанию, заключения), а также при предоставлении письменного заявления одного из родителей или законного представителя ребенка на отпуск или оздоровление воспитанника сроком до 60 (шестидесяти) дней в год, в текущем месяце, за который произведена оплата за питание, производится перерасчет по фактическому количеству посещений к началу следующего месяца и внесен в квитанцию об оплате.
4. Ответственность Сторон:
Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок разрешения споров:
1) разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Договора, разрешаются непосредственно Сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений;
2) вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Форс-мажор:
1) При форс-мажорных обстоятельствах, таких как наводнение, пожар, другие стихийные бедствия, война или военные действия, а также при любых других обстоятельствах, не зависящих в разумных пределах от контроля Сторон и возникших после заключения Договора, ответственность Сторон не наступает;

2.4. Ата-ана немесе баланың занды өкілі:
1) балалармен жүргізілетін жұмысты жақсарту және мектепке дейінгі ұйымда қосымша қызмет түрлерін ұйымдастыру бойынша ұсыныс жасауға;
2) баланың мектепке дейінгі ұйымның жағдайына бейімделу кезеңінде белгілі бір уақыт ішінде, екі тараптың келісуімен, мектепке дейінгі ұйымда болуға;
3) екі тараптың келісімі бойынша баланың тамақтануы үшін төлемді белгіленген мерзімінен 5 (бес) жұмыс күні ішінде кейінге қалдыруға;
4) осы шарт талаптарының орындалуын талап етуге;
5) алдын ала мектепке дейінгі ұйымды 10 (он) күнтізбелік күннен кеш емес уақытта ескертіп, осы шартты бір жақты мерзімінен бұрын бұзуға құқылы.
2.5. Ата-ана немесе баланың заңды өкілі осы шартты мектепке дейінгі ұйыммен жасасу арқылы баласының аталған мектепке дейінгі ұйымға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды көздейтін қосылу шартына қосылуға келісімін білдіреді.
3. Білім беру қызметін көрсету ақысының мөлшері және төлеу тәртібі:
Баланың тамақтануы үшін _________ теңге сомасындағы ата-ана төлемі ай сайын ағымдағы айдың 5-не дейін төленеді. Тәрбиеленуші ауырған, денсаулық сақтау және басқа ұйымдарда емделген, сауықтырылған, денсаулығын түзеткен және оңалтылған (көрсетілімі бойынша анықтама және қорытынды ұсынған жағдайда) кезде, сондай-ақ тәрбиеленушінің ата-анасының бірі немесе заңды өкілі тәрбиеленушінің жылына 60 (алпыс) күннен артық емес мерзімде демалысқа немесе емделуге жазбаша өтініш ұсынған жағдайда нақты келген күндерінің саны бойынша қайта есептеу келесі айдың басында жүргізіледі және төлем туралы түбіртекке енгізіледі.
4. Тараптардың жауапкершілігі:
Осы шартта көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5. Дауларды шешу тәртібі:
1) осы Шартты орындау процесінде туындаған келіспеушіліктер мен дауларды өзара қолайлы шешімдерге келу мақсатында тікелей тараптардың өздері шешеді;
2) тараптар арасында келіссөздер, өзара қолайлы шешімдер жасау жолымен шешілмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
6. Форс-мажор:
1) су тасқыны, өрт, басқа табиғи апаттар, соғыс немесе соғыс қимылдары сияқты форс-мажорлық жағдай кезінде, сондай-ақ саналы шектерде Тараптардың бақылауынан тәуелді болмайтын және шартты жасаудан кейін пайда болған басқа кез-келген жағдай кезінде Тараптардың жауапкершілігі басталмайды;

2) Обстоятельствами, не зависящими от контроля Сторон, признается также издание органами власти и управления актов, делающих невозможным исполнение обязательств по настоящему договору хотя бы одной из Сторон;
3) Исполнение обязательств Сторонами соразмерно переносится на срок действия форс-мажорных обстоятельств и их последствий.
7. Срок действия, порядок изменения условий договора и его расторжение:
1) договор вступает в силу с момента его подписания Сторонами и может быть продлен, изменен или дополнен по взаимному согласию Сторон. При этом любые изменения и дополнения в настоящий Договор должны соответствовать положениям Закона Республики Казахстан "Об образовании" и направлены на улучшение условий настоящего Договора;
2) изменения, дополнения к договору оформляются в форме приложения к нему;
3) срок действия договора с _______________ по _________________;
4) настоящий договор составлен в 2-х экземплярах, по одному для каждой Стороны.
Адреса и подписи Сторон:
Дошкольная организация
_______________________________
(наименование дошкольной организации)
Адрес:____________________________
Руководитель дошкольной организации
_____________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись ____________________________
Печать (для государственных организаций)
(для частных организаций - при наличии)
Родитель
_____________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Адрес:___________________________
Паспортные данные:
_________________________________
_________________________________
Контактные данные: ______________
Подпись ______________________________
Приложение 7
к Алгоритму проведения
пилотного проекта по
размещению государственного
образовательного заказа на
дошкольное воспитание и
обучение с учетом ваучерного
финансирования по получателям
образовательных услуг
Форма
Уведомление о выдаче ваучера
Уважаемый(ая):
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя),
Вашему ребенку___________________________________________ выдан ваучер
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка)
___________________ (наименование населенного пункта).
Приложение 8
к Алгоритму проведения
пилотного проекта по
размещению государственного
образовательного заказа на
дошкольное воспитание
и обучение с учетом ваучерного
финансирования по получателям
образовательных услуг
Форма
Протокол о соответствии/несоответствии требованиям
____________________________________
(наименование организации/учреждения)
Дата: __________
Место составления: __________

2) билік пен басқару органдарының Тараптардың тым болмаса біреуінің осы шарт міндеттемелерін орындауына мүмкіндік бермейтін актілерді қабылдауы да Тараптардың бақылауына тәуелді болмайтын жағдайлар ретінде танылады;
3) Тараптардың міндеттемелерді орындауы форс-мажорлық жағдайлар мен олардың салдарынының әрекет ету мерзіміне сәйкестендіріле отырып ауыстырылады.
7. Шарттың әрекет ету мерзімі, талаптарын өзгерту және оны бұзу тәртібі:
1) шарт Тараптар қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және Тараптардың өзара келісімі бойынша ұзартылуы, өзгертілуі немесе толықтырылуы мүмкін. Бұл ретте осы Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ережелеріне сәйкес келуге және осы Шарттың талаптарын жақсартуға бағытталуға тиіс;
2) шартқа өзгерістер, толықтырулар енгізу оған қосымша түрінде ресімделеді;
3) шарттың әрекет ету мерзімі ______________бастап _________дейін;
4) Осы шарт әр тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
Тараптардың мекенжайы және қолы:
Мектепке дейінгі ұйым _______________
(мектепке дейінгі ұйымның атауы)
Мекенжайы:__________________
Мектепке дейінгі ұйым басшысы:
__________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (болған жағдайда))
Қолы________________________
Мөр (мемлекеттк ұйымдарға), (жеке меншік ұйымдарға -
болған жағдайда)
Ата-ана: _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (болған жағдайда))
Мекенжайы:_____________________
Төлқұжат деректері: ______________
________________________________
Байланыс деректері _______________
Қолы___________________________
Білім беру қызметтерін
алушылар бойынша ваучерлік
қаржыландыруды ескере
отырып, мектепке дейінгі
тәрбие мен оқытуға мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру туралы пилоттық
жобаны жүргізу алгоритміне
7-қосымша
Нысан
Ваучерді беру туралы хабарлама
Құрметті: ____________________________________________________________
(қызмет алушы өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Сіздің балаңызға ___________________________________ (баланың аты-жөні (болған жағдайда))
___________________ (елді мекеннің атауы) ваучер берілді.
Білім беру қызметтерін
алушылар бойынша ваучерлік
қаржыландыруды ескере
отырып, мектепке дейінгі
тәрбие мен оқытуға мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру туралы пилоттық
жобаны жүргізу алгоритміне
8-қосымша
Нысан
Талаптарға сәйкестік/сәйкессіздік туралы хаттама
____________________________________
(ұйымның/мекеменің атауы)
Күні: __________
Құрастыру орны: __________

1. Комиссия (или уполномоченный орган) в составе:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) (должность) – председатель комиссии
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) (должность) – член комиссии
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) (должность) – член комиссии
провела проверку соответствия ДО следующим параметрам:
1) условиям в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № ҚР ДСМ-59 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23469) – соответствует/не соответствует (указать причину не соответствия);
2) условиям в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867) -соответствует/не соответствует (указать причину не соответствия);
3) требованиям в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 марта 2022 года № 117 "Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в области образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27414) - соответствует/не соответствует (указать причину не соответствия);
4) специальные условия для получения образования детей с особыми образовательными потребностями (при наличии) в соответствии с приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2022 года № 4 "Об утверждении Правил оценки особых образовательных потребностей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26618) и доступную среду в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" - соответствует/не соответствует (указать причину не соответствия);
5) оснащение оборудованием и мебелью в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13272) – соответствует/не соответствует (указать причину не соответствия);

1. Комиссия (немесе уәкілетті орган) құрамы:
1) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (лауазымы) – комиссия төрағасы
2) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (лауазымы) – комиссия мүшесі
3) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (лауазымы) – комиссия мүшесі
МДҰ-ның мынадай параметрлерге сәйкестігін тексерді:
1) "Мектепке дейінгі ұйымдар мен балалар үйлеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар "санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 шілдедегі № ҚР ДСМ-59 бұйрығына сәйкес шарттарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23469 болып тіркелген) – сәйкес келеді/сәйкес келмейді (сәйкес келмеу себебі көрсетілсін);
2) "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына сәйкес шарттарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) - сәйкес келеді/сәйкес келмейді (сәйкес келмеу себебі көрсетілсін);
3) "Қазақстан Республикасының Білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 30 наурыздағы № 117 бұйрығына сәйкес талаптарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27414 болып тіркелген) - сәйкес келеді/сәйкес келмейді (сәйкес келмеу себебі көрсетілсін);
4) "Ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 12 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26618 болып тіркелген) сәйкес ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға білім беру үшін арнайы жағдайлар (бар болса) және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолжетімді ортаның болуына - сәйкес келеді/сәйкес келмейді (сәйкес келмеу себебі көрсетілсін);
5) "Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына сәйкес жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13272 болып тіркелген) – сәйкес келеді/сәйкес келмейді (сәйкес келмеу себебі көрсетілсін);

6) медицинское обслуживание воспитанников и оказания первой медицинской помощи в соответствии с Санитарными правилами;
7) педагогическим составом, имеющим педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5750) и штатной численностью в соответствии с приказом и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 21 июля 2023 года № 224 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33166).
2. По итогам проверки Комиссия пришла к следующему выводу:
ДО соответствует/не соответствует параметрам, указанным в пункте 1 настоящего Протокола.
Председатель комиссии _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Член комиссии _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Член комиссии ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Приложение 9
к Алгоритму проведения
пилотного проекта по
размещению государственного
образовательного заказа на
дошкольное воспитание
и обучение с учетом ваучерного
финансирования по получателям
образовательных услуг
Перечень основных требований к оказанию услуги "Прием документов и зачисление детей в дошкольные организации" (далее – Перечень требований)
1
Наименование услугодателя ДО
дошкольные организации всех видов
2
Способы предоставления услуги
прием заявления и выдача результата оказания услуги осуществляются через:
1) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz;
2) объекты информатизации;
3) абонентское устройство сотовой связи (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на веб-портале "электронного правительства").
3
Сроки оказания услуги
в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления заявления
4
Форма оказания услуги
электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания услуги
зачисление ребенка в ДО /мотивированный ответ об отказе в оказании услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
услуга физическим лицам оказывается бесплатно
7
График работы

6) Санитариялық қағидаларға сәйкес тәрбиеленушілерге медициналық қызмет көрсету және алғашқы медициналық көмек көрсету;
7) "Педагогтер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) және қаулыға сәйкес штат санына сәйкес тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар педагогикалық құраммен және "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2023 жылғы 21 шiлдедегi № 224 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33166 болып тіркелген) сәйкес штат санына.
2. Тексеру қорытындысы бойынша Комиссия мынадай қорытындыға келді:
МДҰ осы Хаттаманың 1-тармағында көрсетілген параметрлерге сәйкес келеді/сәйкес келмейді.
Комиссия төрағасы_______ (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
Комиссия мүшесі_________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
Комиссия мүшесі_________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
Білім беру қызметтерін
алушылар бойынша ваучерлік
қаржыландыруды ескере
отырып, мектепке дейінгі
тәрбие мен оқытуға мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру туралы пилоттық
жобаны жүргізу алгоритміне
9-қосымша
"Мектепке дейінгі ұйымдарға құжаттарды қабылдау және балаларды қабылдау" қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Талаптар тізбесі)
1
МДҰ қызмет көрсетушінің атауы
Мектепке мектепке дейінгі ұйымдардың барлық түрлері
2
Қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) "электронды үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz;
2) ақпараттандыру объектілері;
3) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірі "электронды үкімет" веб-порталында тіркелген жағдайда) арқылы жүзеге асады.
3
Қызметті көрсету мерзімі
Өтініш келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде
4
Қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
5
Қызметті көрсету нәтижесі
баланы МДҰ-ға қабылдау / Қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Қызметті көрсету кезінде қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі

1) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) объекты информатизации: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания услуги
1) согласие по форме согласно приложению 5 к Алгоритму;
2) карта профилактических прививок формы № 065/у, утвержденная приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
3) справка формы № 052-2/у "Паспорт здоровья ребенка", утвержденная приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
4) справка формы № 027/у, утвержденная приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
5) электронная копия заключения психолого-медико-педагогической консультации (для детей с ограниченными возможностями) (при наличии).
Для нерезидентов:
1) согласие по форме согласно приложению 5 к Алгоритму;
2) электронная копия документа, удостоверяющего личность услугополучателя (одного из родителей или законного представителя ребенка);
3) электронная копия документа, свидетельствующего о рождении ребенка;
4) карта профилактических прививок формы № 065/е, утвержденная приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
5) справка формы № 052-2/у "Паспорта здоровья ребенка", утвержденная приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
6) справка формы № 027/е, утвержденная приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
7) электронная копия заключения психолого-медико-педагогической консультации (для детей с ограниченными возможностями) (при наличии).
9
Основания для отказа в оказании услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

1) "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (қызмет алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) ақпараттандыру объектілері: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (қызмет алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Қызмет көрсету үшін қызмет алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Алгоритмге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісім;
2) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 065/у нысанындағы профилактикалық егу картасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген);
3) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Бала денсаулығының паспорты" № 052-2/у нысанындағы анықтама;
4) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 027/у нысанындағы анықтама;
5) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының электрондық көшірмесі (мүмкіндігі шектеулі балалар үшін) (болған жағдайда).
Резидент еместер үшін:
1) алгоритмге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) қызмет алушының (ата-анасының бірінің немесе заңды өкілінің) жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) баланың туу туралы куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 065/е нысанды профилактикалық егу картасы;
5) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Бала денсаулығы паспортының" № 052-2/у нысанындағы анықтама;
6) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 027/е нысанындағы анықтама;
7) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының электрондық көшірмесі (мүмкіндігі шектеулі балалар үшін) (бар болса).
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) қызмет алушы көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания услуги, Перечню требований, установленному настоящим Алгоритмом;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания услуги указаны на интернет-ресурсе Министерства www.edu.gov.kz в разделе "Государственные услуги". Телефоны Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 10
к Алгоритму проведения
пилотного проекта по
размещению государственного
образовательного заказа на
дошкольное воспитание и
обучение с учетом ваучерного
финансирования по получателям
образовательных услуг
Форма
Руководителю органа
управления образованием
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявление
Прошу включить ______________________________________________ в перечень
(наименование дошкольной организации, БИН)
поставщиков услуг по дошкольному воспитанию и обучению для размещения государственного образовательного заказа.
Настоящим сообщаю следующее:
1) проектная мощность дошкольной организации: _______________;
2) фактический контингент воспитанников по состоянию на дату подачи заявления:_____ детей, из них по государственному образовательному заказу на дошкольное воспитание и обучение _________ детей;
3) ранее государственный образовательный заказ на дошкольное воспитание и обучение ____________________________________________;
(размещался/ не размещался и указать с какого года размещался)
4) дошкольная организация является пользователем Национальной образовательной базы данных.
Настоящим дошкольная организация обеспечивает соблюдение:
1) санитарно-эпидемиологических требований, в том числе по зачислению в дошкольную организацию детей в пределах фактической мощности дошкольной организации;
2) требований пожарной безопасности в целях защиты людей и имущества;
3) норм и правил деятельности дошкольных организаций;
4) по ежемесячному заполнению в Национальной образовательной базе данных информации о своих:
- воспитанниках;
- воспитателях, в том числе об их количестве, уровне образования, квалификации, трудовом стаже;

2) қызмет алушының және (немесе) қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы алгоритмде белгіленген талаптар тізбесіне сәйкес келмеуі;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алу үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге қызмет алушының келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электронды нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
Қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Министрліктің интернет-ресурсында көрсетілген www.edu.gov.kz "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефондары: 1414, 8 800 080 7777.
Білім беру қызметтерін
алушылар бойынша ваучерлік
қаржыландыруды ескере
отырып, мектепке дейінгі
тәрбие мен оқытуға мемлекеттік
білім беру тапсырысын
орналастыру туралы пилоттық
жобаны жүргізу алгоритміне
10-қосымша
Нысан
Білім беруді басқару органының басшысына
______________________
(Басшының Т.А.Ә. (бар болса))
Өтініш
_______________________________________________________ тізімге
(мектепке дейінгі ұйымның атауы, БСН)
мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін мектепке дейінгі тәрбие және оқыту қызметтерін көрсетушілер тізіміне қосуыңызды сұраймын.
Осымен мынаны хабарлаймын:
1) мектепке дейінгі ұйымның жобалық қуаты: _______________;
2) өтініш берілген күн бойынша нақты тәрбиеленушілер контингенті :_____ бала, оның ішінде мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға _________ бала;
3) бұрын мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы
____________________________________________;
(орналастырылған/ орналастырылмаған және қай жылдан бастап орналастырылғанын көрсетіңіз)
4) мектепке дейінгі ұйым Ұлттық білім беру дерекқорының пайдаланушысы болып табылады.
Осымен мектепке дейінгі ұйым:
1) санитариялық-эпидемиологиялық талаптар, оның ішінде мектепке дейінгі ұйымның нақты қуаты шегінде балаларды мектепке дейінгі ұйымға қабылдау жөніндегі талаптардың;
2) адамдар мен мүлікті қорғау мақсатында өрт қауіпсіздігі талаптарының;
3) мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің нормалары мен қағидаларының сақталуын;
4) Ұлттық білім беру дерекқорында өзінің:
- тәрбиеленушілері;
- тәрбиешілері, оның ішінде олардың саны, білім деңгейі, біліктілігі, еңбек өтілі туралы ақпараттың ай сайын толтырылып отыруын;

5) законодательства Республики Казахстан по обеспечению охраны жизни и здоровья воспитанников;
6) установленного местным исполнительным органом максимально допустимого размера родительской оплаты, в том числе за дополнительные услуги, за питание детей в соответствии с действующим законодательством.
Приложение: документы для включения в Перечень на ___ листах.
Руководитель__________________________________________________________
(наименование дошкольной организации)
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения "______" __________20____г.
Место печати (при наличии)
Приложение 2 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "30" декабря 2024 года №372
План-график проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 23.09.2025 № 225.
№ п/п
Наименование работ
Срок исполнения
Форма завершения
Исполнители
1
Разработка и утверждение приказа Министра просвещения Республики Казахстан "О некоторых вопросах пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг"
до 1 января 2025 года
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан
ДДО, ДЦиАГУ, АО "Финансовый центр"
2
Проведение разъяснительной работы в регионах
согласно графику
Выездные мероприятия
ДДО, ДЦиАГУ, АО "Финансовый центр", Банки второго уровня
3
Заключение договора оказания услуг между Управлением образования областей, городов республиканского значения и столицы и АО "Финансовый центр" по перечислению средств государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом ваучерного финансирования по получателям образовательных услуг
согласно графику
Договор
АО "Финансовый центр",
Управление образования областей, городов республиканского значения и столицы
4
Заключение договора присоединения для участников Пилотного проекта
согласно графику
Договор присоединения
ДДО, ДЦиАГУ, АО "Финансовый центр"
5
Отчет о результатах проведенного Пилотного проекта
до 1 января 2026 года
Аналитическая справка о результатах проведенного Пилотного проекта
АО "Финансовый центр"
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ДДО – Департамент дошкольного образования Министерства просвещения Республики Казахстан
ДЦиАГУ – Департамент цифровизации и автоматизации государственных услуг Министерства просвещения Республики Казахстан
АО "Финансовый центр" - Акционерное общество
Приложение 3 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "30" декабря 2024 года № 372

5) тәрбиеленушілердің өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасының;
6) қолданыстағы заңнамаға сәйкес жергілікті атқарушы орган белгілеген ата-аналық төлемнің, оның ішінде қосымша қызметтер үшін, балалардың тамақтануы үшін төлемінің рұқсат етілген ең жоғары мөлшерінің сақталуын қамтамасыз етеді.
Қосымша: Тізімге қосылу үшін арналған құжаттар ____ парақта.
Басшы_______________________________
(мектепке дейінгі ұйымның атауы)
______________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Толтыру күні "______" __________ 20____ж.
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 372 бұйрығына
2-қосымша
Білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру бойынша пилоттық жобаны жүргізудің жоспар-кестесі
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 23.09.2025 № 225 бұйрығымен.
№ р/р
Жұмыстардың атауы
Орындау мерзімі
Аяқтау нысаны
Орындаушылар
1
"Білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі пилоттық жобаның кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығын әзірлеу және бекіту
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрінің бұйрығы
МДБД, МҚЦжАД,
"Қаржы орталығы" АҚ
2
Өңірлерде түсіндіру жұмыстарын жүргізу
кестеге сәйкес
Көшпелі іс-шаралар
МДБД, ЦжМҚАД, "Қаржы орталығы" АҚ, Екінші деңгейдегі банктер
3
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармасы мен "Қаржы орталығы" АҚ арасында білім беру қызметтерін алушылар бойынша ваучерлік қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының қаражатын аудару бойынша қызметтер көрсету шартын жасасу
кестеге сәйкес
Шарт
"Қаржы орталығы" АҚ, Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары
4
Пилоттық жобаға қатысушылар үшін қосылу шартын жасасу
кестеге сәйкес
Қосылу шарт
МДБД, ЦжМҚАД, "Қаржы орталығы" АҚ
5
Өткізілген пилоттық жобаның нәтижелері туралы есеп
2026 жылғы 1 қантарға дейін
Өткізілген пилоттық жобаның нәтижелері туралы талдамалық анықтама
"Қаржы орталығы" АҚ
Ескерту: аббревиатуралардың транскрипциясы:
МДБД - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мектепке дейінгі білім департаменті
ЦжМҚАД - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту Министрлігінің Цифрландыру және мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру департаменті
"Қаржы орталығы" АҚ - "Қаржы орталығы" акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 372 бұйрығына
3-қосымша

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 12.11.2025 № 258; с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 05.01.2026 № 1.
Регионы
Срок завершения
Ответственные лица
Раздел 1. Поэтапный переход на ваучерное финансирование городов областного и республиканского значения, столицы и районов областей
1
г.Шымкент
январь 2025 года
Акимат г.Шымкент, Управление образования г.Шымкент
2
г.Тараз
Акимат Жамбылской области, Управление образования, Отдел образования г. Тараз
3
г.Туркестан
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования г. Туркестан
4
г.Уральск
Акимат Западно-Казахстанской области, Управление образования, Отдел образования г. Уральск
5
г.Астана
январь 2025 года
Акимат г.Астана, Управление образования
6
г.Семей
март 2025 года
Акимат Абайской области, Управление образования, Отдел образования г.Семей
7
г.Усть-Каменогорск
Акимат Восточно-Казахстанской области, Управление образования, Отдел образования г.Усть-Каменогорск
8
г.Караганда
Акимат Карагандинской области, Управление образования, Отдел образования г.Караганды
9
г.Жезказган
Акимат области Ұлытау, Управление образования, Отдел образования г.Жезказган
10
Сарыгашский р-н.
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования Сарыагашского района
11
Байзакский р-н.
Акимат Жамбылской области, Управление образования, Отдел образования Байзакскогом района
12
г.Петропавловск
апрель 2025 года
Акимат Северо-Казахстанской области, Управление образования, Отдел образования г.Петропавловск
13
г.Костанай
Акимат Костанайской области, Управление образования, Отдел образования г.Костанай
14
г.Павлодар
Акимат Павлодарской области, Управление образования, Отдел образования г.Павлодар
15
г.Конаев
май 2025 года
Акимат Алматинской области, Управление образования, Отдел образования г.Конаев
16
г.Косшы
Акимат Акмолинской области, Управление образования, Отдел образования г.Косшы
17
г.Талдыкорган
Акимат области Жетісу, Управление образования, Отдел образования г.Талдыкорган
18
Жетисайский р-н.
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования Жетисайского района
19
Сайрамский р-н.
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования Сайрамского района
20
Казгуртский р-н.
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования Казгуртского района
21
Мактааралский р-н.
Акимат Туркестанской области, Управление образования, Отдел образования Мактааралского района
22
г.Актобе
июнь 2025 года
Акимат Актюбинской области, Управление образования, Отдел образования г.Актобе
23
г.Атырау
Акимат Атырауской области, Управление образования, Отдел образования г.Атырау
24
г.Актау
Акимат Мангистауской области, Управление образования, Отдел образования г.Актау
25
г.Кызылорда
Акимат Кызылординской области, Управление образования, Отдел образования г.Кызылорда
26
р-н. Байтерек
Акимат Западно-Казахстанской области, Управление образования, Отдел образования района Байтерек
27
г.Алматы
июль 2025 года
Акимат г. Алматы, Управление образования
Раздел 2. Поэтапный переход на ваучерное финансирование районов областей, за исключением районов, указанных в разделе 1
1
Жамбылская область
сентябрь 2025 года
Акимат и Управление образования Жамбылской области
2
Атырауская область
январь 2026 года
Акимат и Управление образования Атырауской области

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 12.11.2025 № 258; өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.01.2026 № 1 бұйрықтарымен.
Өңірлер
Аяқталу мерзімі
Жауапты тұлғалар
1 бөлім. Облыстық және республикалық маңызы бар қалаларды, астананы және облыс аудандарын ваучерлік қаржыландыруға кезең-кезеңімен көшіру
1
Шымкент қ.
қаңтар, 2025 жыл
Шымкент қаласы әкімдігі, Білім басқармасы
2
Тараз қ.
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Тараз қаласының білім бөлімі
3
Түркістан қ.
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Түркістан қаласының білім бөлімі
4
Орал қ.
Батыс Қазақстан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Орал қаласының білім бөлімі
5
Астана қ.
қаңтар, 2025 жыл
Астана қаласы әкімдігі, Білім басқармасы
6
Семей қ.
наурыз, 2025 жыл
Абай облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Семей қаласының білім бөлімі
7
Өскемен қ.
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Өскемен қаласының білім бөлімі
8
Қарағанды қ.
Қарағанды облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қарағанды қаласының білім бөлімі
9
Жезқазған қ.
Ұлытау облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Жезқазған қаласының білім бөлімі
10
Сарыағаш ауданы
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Сарыағаш ауданының білім бөлімі
11
Байзақ ауданы.
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Байзақ ауданының білім бөлімі
12
Петропавл қ.
сәуір, 2025 жыл
Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Петропавл қаласының білім бөлімі
13
Қостанай қ.
Қостанай облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қостанай қаласының білім бөлімі
14
Павлодар қ.
Ақмола облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қосшы қаласының білім бөлімі
15
Қонаев қ.
мамыр, 2025 жыл
Павлодар облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Павлодар қаласының білім бөлімі
16
Қосшы қ.
Алматы облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қонаев қаласы білім бөлімі
17
Талдықорған қ.
Ақмола облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қосшы қаласының білім бөлімі
18
Жетісай ауданы
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Жетісай ауданының білім бөлімі
19
Сайрам ауданы
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Сайрам ауданының білім бөлімі
20
Қазығұрт ауданы
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қазығұрт ауданының білім бөлімі
21
Мақтаарал ауданы
Түркістан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Мақтаарал ауданының білім бөлімі
22
Ақтөбе қ.
маусым, 2025 жыл
Ақтөбе облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Ақтөбе қаласының білім бөлімі
23
Атырау қ.
Атырау облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Атырау қаласының білім бөлімі
24
Ақтау қ.
Маңғыстау облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Маңғыстау қаласының білім бөлімі
25
Қызылорда қ.
Қызылорда облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Қызылорда қаласының білім бөлімі
26
Бәйтерек ауданы
Батыс Қазақстан облысының әкімдігі, Білім басқармасы, Бәйтерек қаласының білім бөлімі
27
Алматы қ.
шілде, 2025 жыл
Алматы қаласы әкімдігі, Білім басқармасы
2 бөлім. Облыстардың аудандарын1-бөлімде көрсетілген аудандарды қоспағанда, ваучерлік қаржыландыруға кезең-кезеңімен көшіру
1
Жамбыл облысы
қыркүйек, 2025 жыл
Жамбыл облысының әкімдігі, Білім басқармасы
2
Атырау облысы
қаңтар, 2026 жыл
Атырау облысының әкімдігі, Білім басқармасы