О бюджете района Мақаншы на 2025-2027 годы
Решение маслихата района Мақаншы области Абай от 23 декабря 2024 года № 15-92/VIII. Утратило силу решением маслихата района Мақаншы области Абай от 30 декабря 2025 года № 32-232/VIII
Сноска. Утратило силу решением маслихата района Мақаншы области Абай от 30.12.2025 № 32-232/VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат района Маканшы РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 398 346,6 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 180 599,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 4 045,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 266 588,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 947 114,6 тысяч тенге;
2) затраты – 7 750 783,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 45 223,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 57 014 ,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 11 791,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 307 500,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 307 500,0 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;

Мақаншы ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Абай облысы Мақаншы ауданы мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 15-92/VIII шешімі. Күші жойылды - Абай облысы Мақаншы ауданы мәслихатының 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 32-232/VIII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Абай облысы Мақаншы ауданы мәслихатының 30.12.2025 № 32-232/VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Мақаншы ауданы мәслихаты ШЕШТІ:
1. Мақаншы ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 356 261,2 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 261 091,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 4 419,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 204 348,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 886 403,2 мың теңге;
2) шығындар – 7 708 698,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 45 223,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 57 014,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 11 791,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 307 500,0 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 307 500,0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;

5) дефицит (профицит) бюджета – - 1 705 159,8 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 705 159,8 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 1 689 014,0 тысяч тенге;
погашение займов – 11 791,0 тысяч тенге.
используемые остатки бюджетных средств – 27 936,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Мақаншы области Абай от 28.11.2025 № 28-199/VIII (вводится в действие с 01.01.2025).

5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 705 159,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) –1 705 159,8 мың теңге, соның ішінде:
қарыздар түсімі – 1 689 014,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 11 791,0 мың теңге;
бюджет каражатының пайдаланылатын қалдықтары – 27 936,8 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Абай облысы Мақаншы ауданы мәслихатының 28.11.2025 № 28-199/VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).

34 507,0
001
Услуги по обеспечению деятельности маслихата района (города областного значения)
34 507,0
107
Проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затрат
0,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
295 568,0
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
128 300,0
003
Капитальные расходы государственного органа
11 961,0
103
Трансферты другим уровням государственного управления на проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затраты
0,0
107
Проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затрат
0,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
155 307,0
2
Финансовая деятельность
1 121,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
1 121,0
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
1071,0
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
50,0
9
Прочие государственные услуги общего характера
1 041 306,7
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
24 718,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
24 718,0
107
Проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затрат
0,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
988 964,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
52 173,0
107
Проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затрат
0,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
936 791,7
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
27 624,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
27 624,0
107
Проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затрат
0,0
02
Оборона
4 810,0
1
Военные нужды
1 650,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)

34 507,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
34 507,0
107
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізу
0,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
295 568,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
128 300,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
11 961,0
103
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізуге арналған мемлекеттік басқарудың басқа деңгейлеріне берілетін трансферттер
0,0
107
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізу
0,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
155 307,0
2
Қаржылық қызмет
1 121,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
1 121,0
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
1 071,0
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
50,0
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
1 041 306,7
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
24 718,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
24 718,0
107
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізу
0,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
988 964,7
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 173,0
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0,0
107
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізу
0,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
936 791,7
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
27 624,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27 624,0
107
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізу
0,0
02
Қорғаныс
4 810,0
1
Әскери мұқтаждар
1 650,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты

1 650,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
1 650,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
3 160,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
3 160,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
3 160,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
0,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
0,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
0,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
498 561,5
1
Социальное обеспечение
60 000,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
60 000,0
005
Государственная адресная социальная помощь
60 000,0
2
Социальная помощь
286 938,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
286 938,5
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
82 069,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
67 890,5
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 621,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
124 576,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
7 782,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
151 623,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
149 369,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
23 393,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 081,0
021
Капитальные расходы государственного органа
0,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
99 255,0

1 650,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
1 650,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
3 160,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
3 160,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
3 160,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
0,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
0,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
0,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
498 561,5
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
60 000,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
60 000,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
60 000,0
2
Әлеуметтiк көмек
286 938,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
286 938,5
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
82 069,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
0,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
67 890,5
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 621,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
124 576,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
7 782,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
151 623,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
149 369,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23 393,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 081,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
99 255,0