О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 24 декабря 2024 года № 8С-25/1.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Буландынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 5486243,1 тысяча тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2880906,2 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 19515,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 117824,0 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 2467997,9 тысяч тенге;
2) затраты – 5978432,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 7423,5 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 15728,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 8304,5 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -499613,3 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 499613,3 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 22.08.2025 № 8С-31/4 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены бюджетные изъятия в областной бюджет в сумме 399182,0 тысячи тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены бюджетные изъятия из бюджета города Макинск в сумме 53872,0 тысячи тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам сельских округов в сумме 288264,0 тысячи тенге, в том числе:
Айнакольскому сельскому округу 18071,0 тысяча тенге;
Алтындынскому сельскому округу 27401,0 тысяча тенге;
Амангельдинскому сельскому округу 22996,0 тысяч тенге;
Вознесенскому сельскому округу 27284,0 тысячи тенге;
Ергольскому сельскому округу 25578,0 тысяч тенге;
Журавлевскому сельскому округу 22547,0 тысяч тенге;
Капитоновскому сельскому округу 20844,0 тысячи тенге;
Карамышевскому сельскому округу 31603,0 тысячи тенге;
Караозекскому сельскому округу 21059,0 тысяч тенге;
Никольскому сельскому округу 38353,0 тысячи тенге;
Новобратскому сельскому округу 32528,0 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 35000,0 тысяч тенге.

2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 8С-25/1 шешімі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнiң 9 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Бұланды аудандық мәслихаты ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5616839,4 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 2855260,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 29864,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 133121,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2598594,2 мың теңге;
2) шығындар – 6109029,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 7423,5 мың теңге;
бюджеттік кредиттер – 15728,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 8304,5 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 499613,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 499613,3 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 22.10.2025 № 8С-33/1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджетке 399182,0 мың теңге сомасында бюджеттік алып қоюлар көзделгені ескерілсін.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте Макинск қаласының бюджетінен 53872,0 мың теңге сомасында бюджеттік алып қоюлар көзделгені ескерілсін.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берiлетiн 288264,0 мың теңге сомасындағы субвенциялар көлемдерi көзделгені ескерілсін, соның iшiнде:
Алтынды ауылдық округіне
27401,0 мың теңге;
Амангелді ауылдық округіне
22996,0 мың теңге;
Вознесенка ауылдық округіне
27284,0 мың теңге;
Ерголка ауылдық округіне
25578,0 мың теңге;
Журавлевка ауылдық округіне
40618,0 мың теңге;
Капитоновка ауылдық округіне
20844,0 мың теңге;
Карамышевка ауылдық округіне
31603,0 мың теңге;
Қараөзек ауылдық округіне
21059,0 мың теңге;
Никольск ауылдық округіне
38353,0 мың теңге;
Новобратск ауылдық округіне
32528,0 мың теңге.".
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 22.10.2025 № 8С-33/1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 32073,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 22.10.2025 № 8С-33/1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

6. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского бюджета согласно приложению 4.
7. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета согласно приложению 5.
8. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты из районного бюджета согласно приложению 6.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов определяется постановлением акимата Буландынского района.

6. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттің шығыстарының құрамында республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттің шығыстарының құрамында облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттің шығыстарының құрамында аудандық бюджеттен нысаналы трансферттер 6 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
Көрсетілген нысаналы трансферттердің сомасын бөлу Бұланды ауданы әкімдігінің қаулысымен белгіленеді.

9. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрено погашение бюджетных кредитов в областной бюджет в сумме 8304,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 9 - в редакции решения Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 03.07.2025 № 8С-30/1 (вводится в действие с 01.01.2025).
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Буландынского районного маслихата Ш.Н.Сексенов
Приложение 1 к решению
Буландынского районного маслихата

9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджетке 8304,5 мың теңге сомасында бюджеттік кредиттерді өтеу көзделгені ескерілсін.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 03.07.2025 № 8С-30/1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Осы шешiм 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Бұланды аудандық мәслихатының төрағасы Н.Сексенов
Бұланды аудандық
мәслихатының

067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
262 392,6
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
150 967,3
02
Оборона
56 446,3
122
Аппарат акима района (города областного значения)
56 446,3
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
18 890,5
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
37 311,8
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
244,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
13 000,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
13 000,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
13 000,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
536 702,3
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
531 743,3
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
53 982,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
29 018,2
005
Государственная адресная социальная помощь
25 884,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
156 695,1
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 275,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
600,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
78 819,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
124 165,0
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
16 300,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
41 855,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях

067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
349 061,8
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
160 888,1
02
Қорғаныс
56 150,3
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
56 150,3
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
18 594,5
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
37 311,8
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
244,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
14 000,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
14 000,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
14 000,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
519 524,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
514 565,5
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 982,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
29 018,2
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
25 478,4
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
120 282,3
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
955,5
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
300,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйінде әлеуметтік көмек көрсету
82 146,2
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
141 097,9
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
16 300,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
41 855,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру

Сноска. Приложение 4 - в редакции решения Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 22.08.2025 № 8С-31/4 (вводится в действие с 01.01.2025).
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Всего
519253,0
Целевые текущие трансферты
55942,0
в том числе:
Аппарат акима района
202,0
На повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счҰт средств государственного бюджета, работников казҰнных предприятий
202,0
Отдел занятости и социальных программ района
55453,0
На повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счҰт средств государственного бюджета, работников казҰнных предприятий
14,0
На обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
41855,0
На выплату государственной адресной социальной помощи
13584,0
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района
249,0
На повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий
249,0
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района
38,0
На повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий
38,0
Целевые трансферты на развитие
447583,0
в том числе:
Отдел строительства района
447583,0
На развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
80000,0
На развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
367583,0
Бюджетные кредиты
15728,0
в том числе:
Отдел экономики и финансов района
15728,0
Для реализации мер социальной поддержки специалистов
15728,0
Приложение 5 к решению
Буландынского районного маслихата
от 24 декабря 2024 года
№ 8С-25/1
Целевые трансферты из областного бюджета на 2025 год
Сноска. Приложение 5 - в редакции решения Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 22.08.2025 № 8С-31/4 (вводится в действие с 01.01.2025).
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Всего
1910600,5
Целевые текущие трансферты
856674,4
в том числе:
Отдел занятости и социальных программ района
186315,6
На размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
3150,0
На социальное обеспечение лиц с инвалидностью
78232,0
На приобретение топлива и оплату коммунальных услуг для педагогов, проживающих в сельской местности
27779,6
На социальную помощь отдельным категориям граждан
11167,0
На социальную поддержку пожилых людей
39387,0
На выплату государственной адресной социальной помощи

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 22.08.2025 № 8С31/4 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Атауы
Сома, мың теңге
Барлығы
519253,0
Ағымдағы нысаналы трансферттер
55942,0
соның ішінде:
Аудан әкімінің аппараты
202,0
Азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге
202,0
Ауданның жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
55453,0
Азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге
14,0
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға
41855,0
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге
13584,0
Ауданның мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
249,0
Азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге
249,0
Ауданның кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
38,0
Азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге
38,0
Нысаналы даму трансферттері
447583,0
соның iшiнде:
Ауданның құрылыс бөлімі
447583,0
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға
80000,0
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға
367583,0
Бюджеттік кредиттер
15728,0
соның iшiнде:
Ауданның экономика және қаржы бөлімі
15728,0
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін
15728,0
Бұланды аудандық
мәслихатының
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 8С-24/1 шешіміне
5 қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 22.10.2025 № 8С-33/1 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Атауы
Сома,
мың теңге
Барлығы
2 041 196,8
Ағымдағы нысаналы трансферттер
840 935,1
cоның iшiнде:
Ауданның жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
170 835,7
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға
3 150,0
Мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қамсыздандыруға
97 164,9
Ауылдық жерлерде тұратын педагогтер үшін отын сатып алуға және коммуналдық қызметтерді төлеуге
27 779,6
Жекелеген санаттарға әлеуметтік көмекке
9 063,7
Қарттарды әлеуметтік қолдауға
7 077,5
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге